2017/18 > Tšekki 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2017/18 > Tšekki

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Puola
Saksa

Tšekki
 
Itävalta Slovakia
Unkari

Brno, ND Brno  / 

Nabucco (Verdi) 31 elo-6 kesjoht: Jakub Klecker / Jaroslav Kyzlink; ohj: György Selmeczi
The Devil and Kate (Dvořák,A) 9 syy-22 kesjoht: Jakub Klecker / Robert Kružík; ohj: Jiří Heřman
Le comte Ory (Rossini) 12 syy-10 toujoht: Robert Kružík / Pavel Šnajdr; ohj: Lenka Flory
Rules for Good Manners in the Modern World (Nejtek) 15 syy-20 kesjoht: Pavel Šnajdr; ohj: Jiří Adámek
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 lok-21 huhjoht: Ondrej Olos; ohj: Magdalena Švecová
Powder her face (Adès) 2 mar-25 huhjoht: Marko Ivanović / Pavel Šnajdr; ohj: Tomáš Studený
The Kiss (Smetana) 10 mar-27 huhjoht: Jakub Klecker; ohj: Linda Keprtová
Carmen (Bizet) 1 jou-3 maajoht: Ondrej Olos / Robert Kružík; ohj: Tomáš Pilař
Faust (Gounod) 16 jou-27 toujoht: Marko Ivanović / Pavel Šnajdr; ohj: Jiří Heřman
Don Giovanni (Mozart) 3-7 tamjoht: Ondrej Olos / Marko Ivanović; ohj: Bruno Berger-Gorski
La traviata (Verdi) 5-21 tamjoht: Jaroslav Kyzlink / Pavel Šnajdr; ohj: Zbyněk Srba
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6-10 heljoht: Ondrej Olos; ohj: Sandro Santillo
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 17 hel-8 huhjoht: Robert Kružík; ohj: Martin Glaser
Puss in Boots (Teml) 23 maa-27 kesjoht: Valeria Maťašová; ohj: Marek Mokoš
Così fan tutte (Mozart) 18 tou-8 kesjoht: Jakub Klecker; ohj: Anna Petrželková
Ceské Budějovice, Jihočeské divadlo / South Bohemian Theatre  / 
The Cunning Little Vixen (Janáček) 2-6 elojoht: Mario De Rose; ohj: Lukáš Trpišovský, Martin Kukučka
Rusalka (Dvořák,A) 9-13 elojoht: Mario De Rose / Martin Peschík; ohj: Jiří Heřman
La traviata (Verdi) 20 lok-27 joujoht: Mario De Rose; ohj: Veronika Poldauf Riedlbauchová
Das Land des Lächelns (Lehár) 7 mar-18 joujoht: Jan Bubák; ohj: Dagmar Hlubková
The Mikado (Sullivan,A) 15 mar-31 joujoht: Martin Peschík; ohj: Dominik Beneš
Il trovatore (Verdi) 25 mar-2 joujoht: Mario De Rose; ohj: Tomáš Studený
Liberec, Divadlo F X Šaldy Liberec  / 
Jenůfa (Janáček) 5 syy-23 marjoht: Martin Doubravský; ohj: Linda Keprtová
Rigoletto (Verdi) 14 syy-4 marjoht: Martin Doubravský; ohj: Oldřich Kříž
The Maid of Orleans (Tchaikovsky,P) 22 syy-21 marjoht: Martin Doubravský; ohj: Linda Keprtová
Thaïs (Massenet) 4 lok-12 marjoht: Martin Doubravský; ohj: Linda Keprtová
Aida (Verdi) 27 lokohj: Michael Tarant
Netopýr (Strauss,J) 3 marjoht: František Babický; ohj: Martin Otava
Rusalka (Dvořák,A) 17 marjoht: František Babický; ohj: Martin Otava
The Two Widows (Smetana) 15+ jou
Olomouc, Moravské divadlo / Moravian Theatre Olomouc  / 
The Greek Passion (Martinů) 11 syy-12 marjoht: Petr Šumník / Tomáš Hanák; ohj: Jan Antonín Pitínský
Das Land des Lächelns (Lehár) 16 syy-14 marjoht: Tomáš Hanák / Miloslav Oswald; ohj: Dagmar Hlubková
Die Zauberflöte (Mozart) 20 syy-30 joujoht: Miloslav Oswald / Petr Šumník; ohj: Roman Vencl, Michaela Doleželová
La bohème (Puccini) 21 syy-9 joujoht: Miloslav Oswald / Petr Šumník; ohj: Andrea Hlinková
Countess Maritza (Kálmán,E) 30 syy-21 marjoht: Petr Šumník; ohj: Dagmar Hlubková
Vinobraní (Nedbal) 6-26 lokjoht: Tomáš Hanák Petr Šumník; ohj: Roman Vencl, Michaela Doleželová
Miss Serafinka's Pearls (Piskáček) 11 lokjoht: Petr Šumník / Tomáš Hanák; ohj: Dagmar Hlubková
Rigoletto (Verdi) 20 lokjoht: Petr Šumník / Miloslav Oswald; ohj: Andrea Hlinková
Ernani (Verdi) 15-28 jou
Opava, Slezské divadlo / Silesian Theatre Opava  / 
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 4-26 lokjoht: Petr Šumník; ohj: Dana Dinková
Rusalka (Dvořák,A) 7 lokjoht: Marek Šedivý; ohj: Ilja Racek
Falstaff (Verdi) 21-24 lokjoht: Marek Šedivý; ohj: Lubor Cukr
Countess Maritza (Kalman,E) 31 lokjoht: Marek Prášil; ohj: Dagmar Hlubková
Ostrava, Národní Divadlo Moravskoslezské / National Moravian-Silesian Theatre  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13 syy-10 toujoht: Tomáš Brauner / Marko Ivanović; ohj: Ondřej Havelka
The Secret (Smetana) 19 syy-7 lokjoht: Jakub Klecker / Robert Kružík; ohj: Tomáš Studený
Zob, Zob, Zoban!!! (Schiffauer) 24 syy-22 joujoht: Adam Sedlický; ohj: Václav Klemens
Otello (Verdi) 19 lok-20 huhjoht: Jakub Klecker / Robert Kružík; ohj: Ivan Krejčí
Hamlet (Thomas,A) 28 lok-11 marjoht: Tomáš Brauner / Jakub Klecker / David Švec; ohj: Radovan Lipus
The Bartered Bride (Smetana) 29 lok-25 maajoht: Robert Kružík / Jan Šrubař; ohj: Ilja Racek
Iphigénie en Aulide (Gluck) 14 jou-15 kesjoht: Zdeněk Klauda / František Macek; ohj: Michał Znaniecki
Lady Macbeth of the Mtsensk District (Shostakovich) 8 maa-9 kesjoht: Jakub Klecker / Sander Teepen; ohj: Jiří Nekvasil
La traviata (Verdi) 3 tou-17 kesjoht: Robert Kružík / Adam Sedlický; ohj: Bohuslava Kráčmarová
The Rape of Lucretia (Britten) 17-19 toujoht: Ondřej Vrabec / Adam Sedlický; ohj: Jiří Nekvasil
Plzen, J K Tyl Theatre  / 
Rusalka (Dvořák,A) 1 syy-30 joujoht: Norbert Baxa / Jiří Štrunc; ohj: Tomáš Pilař
Medea (Cherubini) 5 syy-27 joujoht: Norbert Baxa; ohj: Martin Otava
La vie parisienne (Offenbach) 6 syy-9 joujoht: Jiří Petrdlík / Jakub Zicha; ohj: Zbyněk Brabec
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 10 syy-28 joujoht: Jiří Petrdlík / Jakub Zicha; ohj: Zbyněk Brabec
Madama Butterfly (Puccini) 26 syy-8 joujoht: Norbert Baxa; ohj: Martin Otava
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28 syy-1 marjoht: Norbert Baxa; ohj: Tomáš Pilař
Jakub Jan Ryba (Kubička) 14 lok-25 jou
Libuse (Smetana) 16 mar
Praha, National Theatre Prague  / 
Aida (Verdi) 26 elo-11 huhjoht: Andreas Sebastian Weiser / Richard Hein; ohj: Petar Selem
Madama Butterfly (Puccini) 27 elo-10 toujoht: Martin Leginus / Jiří Štrunc; ohj: Jiří Heřman
Don Giovanni (Mozart) 1 syy-30 kesjoht: Jan Chalupecký / David Švec; ohj: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Tosca (Puccini) 1 syy-17 kesjoht: Andreas Sebastian Weiser / David Švec; ohj: Arnaud Bernard
Lohengrin (Wagner) 2 syy-10 kesjoht: Constantin Trinks / Zbyněk Müller; ohj: Wolfgang Wagner, Katharina Wagner
Le nozze di Figaro (Mozart) 3-22 syyjoht: Jan Chalupecký / Robert Jindra / Jakub Klecker; ohj: Josef Průdek
Die Zauberflöte (Mozart) 5 syy-2 kesjoht: Jaroslav Kyzlink / David Švec; ohj: Vladimír Morávek
La traviata (Verdi) 8 syy-19 kesjoht: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller / Tomáš Brauner; ohj: Jana Kališová
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 11 syy-10 huhjoht: Jan Chalupecký; ohj: Michal Caban
Rusalka (Dvořák,A) 13 syy-14 kesjoht: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller / Keri-Lynn Wilson / Robert Jindra; ohj: Jiří Heřman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 syy-30 joujoht: Enrico Dovico / Tomáš Brauner; ohj: Martin Otava
The Bartered Bride (Smetana) 27 syy-18 marjoht: Jaroslav Kyzlink / David Švec; ohj: Magdalena Švecová
Juliette (Martinů) 29 syy-16 maajoht: Jaroslav Kyzlink / David Švec; ohj: Zuzana Gilhuus
Un ballo in maschera (Verdi) 5 lok-23 kesjoht: Jaroslav Kyzlink / Jan Chalupecký; ohj: Dominik Beneš
La Cenerentola (Rossini) 12 lok-17 toujoht: Jan Kučera / David Švec; ohj: Enikő Eszenyi
Der Mond (Orff) 22 lok-3 joujoht: Zbyněk Müller / Nikol Kraft; ohj: Jiří Nekvasil
Die Kluge (Orff) 22 lok-3 joujoht: Zbyněk Müller / Nikol Kraft; ohj: Jiří Nekvasil
La traviata (Verdi) 24 lok-8 toujoht: Enrico Dovico / Jiří Štrunc; ohj: Arnaud Bernard
Don Giovanni (Mozart) 27-29 lokjoht: Plácido Domingo; ohj: Jiří Nekvasil
The Cunning Little Vixen (Janáček) 28 lok-8 toujoht: Robert Jindra; ohj: Ondřej Havelka
Carmen (Bizet) 30 lok-12 kesjoht: Zbyněk Müller / Robert Jindra; ohj: Jozef Bednárik
Le convenienze ed inconvenienze teatrali (Donizetti) 3 mar-6 kesjoht: Enrico Dovico / Jan Bubák; ohj: Radim Vizváry
The Devil and Kate (Dvořák,A) 5 mar-12 toujoht: Jan Chalupecký; ohj: Marián Chudovský
Rusalka (Dvořák,A) 20 mar-7 toujoht: Jiří Štrunc / Andreas Sebastian Weiser; ohj: Zdeněk Troška
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 mar-26 heljoht: Richard Hein; ohj: Martin Otava
Její pastorkyňa (Janáček) 1-29 joujoht: Robert Jindra / Jaroslav Kyzlink; ohj: Jiří Nekvasil
Don Hrabal (Stedron) 14 jou-6 heljoht: Jan Chalupecký; ohj: Linda Keprtová
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14 jou-21 tamjoht: David Švec; ohj: Joël Lauwers
Andrea Chénier (Giordano) 19 jou-4 toujoht: Petr Kofroň / Jan Chalupecký; ohj: Michal Dočekal
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 jou-29 toujoht: Richard Hein / Jiří Štrunc; ohj: Matěj Forman
Billy Budd (Britten) 18 tam-27 huhjoht: Christopher Ward; ohj: Daniel Špinar
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 hel-13 kesjoht: Enrico Dovico / Zbyněk Müller; ohj: Magdalena Švecová
Mefistofele (Boito) 1 hel-5 heijoht: Marco Guidarini / Richard Hein; ohj: Ivan Krejčí
Turandot (Puccini) 20 hel-24 kesjoht: Enrico Dovico / Richard Hein; ohj: Václav Věžník
Výlety páně Broučkovy (Janáček) 22 maa-29 toujoht: Jaroslav Kyzlink / David Švec; ohj: Sláva Daubnerová
Sternenhoch (Acher) 7 huh-13 toujoht: Petr Kofroň; ohj: Michal Dočekal
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 10-14 toujoht: Marc Minkowski
Werther (Massenet) 7-26 kesjoht: Petr Kofroň / Jan Bubák; ohj: Willy Decker, Stefan Heinrichs
Nabucco (Verdi) 28 kes-3 heijoht: Andreas Sebastian Weiser / Jiří Štrunc; ohj: José Cura
Libuse (Smetana) 13 syyjoht: Jaroslav Kyzlink; ohj: Jan Burian
Ustí nad Labem, Severočeské divadlo / North Bohemian Theatre of Opera and Ballet  / 
The Bartered Bride (Smetana) 12 syyjoht: Milan Kaňák
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 14 syyjoht: Miloš Formáček
La traviata (Verdi) 15 lok
La belle Hélène (Offenbach) 21 lok