2017/18 > Saksa 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2017/18 > Saksa

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Tanska Ruotsi
Hollanti
Belgia
Luxemburg

Saksa
 
Puola
Tšekki
Ranska Sveitsi Itävalta

Aachen, Theater Aachen  / 

L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 24 syy-19 tamjoht: Justus Thorau; ohj: Jarg Pataki
Anatevka (Bock) 17 lok-7 tamjoht: Karl Shymanovitz; ohj: Ewa Teilmans
Katja Kabanowa (Janáček) 12 mar-23 heljoht: Justus Thorau; ohj: Tibor Torell
La traviata (Verdi) 10 jou-14 kesjoht: Karl Shymanovitz; ohj: Ewa Teilmans
Don Giovanni (Mozart) 11 hel-7 heijoht: Justus Thorau; ohj: Joan Anton Rechi
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15 huh-1 kesjoht: Justus Thorau; ohj: Ute M Engelhardt
Das schlaue Füchslein (Janáček) 30 kes-12 heijoht: Herbert Görtz; ohj: Tamara Heimbrock
Annaberg-Buchholz, Winterstein-Theater Annaberg  / 
Saison in Salzburg (Raymond) 24 syy-30 joujoht: Dieter Klug; ohj: Urs Alexander Schleiff
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 29 lok-25 joujoht: Dieter Klug; ohj: Ingolf Huhn
Peter Pan (Wecker) 16 mar-27 joujoht: Dieter Klug; ohj: Birgit Eckenweber
Der Obersteiger (Zeller,C) 8 jou-9 maajoht: Dieter Klug; ohj: Ingolf Huhn
Der Bajazzo (Leoncavallo) 21 tam-23 maajoht: Naoshi Takahashi; ohj: Tamara Korber
Gianni Schicchi (Puccini) 21 tam-23 maajoht: Naoshi Takahashi; ohj: Tamara Korber
Blossom Time (Romberg) 18 maa-20 huh
Martha (Flotow) 29 huh-13 tou
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Der Freischütz (Weber) 1 lok-10 heljoht: Domonkos Héja; ohj: Hinrich Horstkotte
Roxy und ihr Wunderteam (Abraham) 9 jou-7 kesjoht: Lancelot Fuhry; ohj: Martin G Berger
Prima Donna (Wainwright) 3 hel-14 kesjoht: Lancelot Fuhry; ohj: Hans Peter Cloos
La forza del destino (Verdi) 24 maa-25 toujoht: Domonkos Héja; ohj: André Bücker
Solaris (Fujikura) 18 tou-16 kesjoht: Lancelot Fuhry; ohj: Dirk Schmeding
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
Leonore (concert) (Beethoven) 3 marjoht: René Jacobs
La bohème (Puccini) 10-12 marjoht: Teodor Currentzis; ohj: Philipp Himmelmann
Der Messias (Handel) 17 joujoht: Robert King
Parsifal (Wagner) 24 maa-2 huhjoht: Simon Rattle; ohj: Dieter Dorn
Die Gärtnerin aus Liebe (Mozart) 25 maa-1 huhjoht: Simon Rössler
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 18 toujoht: Valery Gergiev
Die Zauberflöte (Mozart) 8-14 heijoht: Yannick Nézet-Séguin
Adriana Lecouvreur (Cilea) 20-23 heijoht: Valery Gergiev; ohj: Isabelle Partiot-Pieri
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
Frau Luna (Lincke) 12 tam-4 maa
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
La traviata (Verdi) 30 elo-19 toujoht: Ido Arad / Carlo Montanaro; ohj: Götz Friedrich
Die Zauberflöte (Mozart) 31 elo-14 kesjoht: Ido Arad / Nikolas Maximilian Nägele; ohj: Günter Krämer
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 syy-18 lokjoht: Donald Runnicles / Marcus Bosch / John Fiore; ohj: Christian Spuck
Lohengrin (Wagner) 10 syy-17 joujoht: Donald Runnicles / Axel Kober; ohj: Kasper Holten
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-17 syyjoht: Ivan Repušić; ohj: Filippo Sanjust
Aida (Verdi) 23 syy-7 lokjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Benedikt von Peter
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 1 lok-13 tamjoht: Ido Arad / Nikolas Maximilian Nägele; ohj: Katharina Thalbach
L'Invisible (Reimann) 8-31 lokjoht: Donald Runnicles; ohj: Vasily Barkhatov
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 14-28 lokjoht: Nicholas Carter; ohj: Robert Carsen
Elektra (Strauss) 19-30 lokjoht: Donald Runnicles; ohj: Kirsten Harms
Tosca (Puccini) 21 lok-24 maajoht: Giampaolo Bisanti / John Fiore; ohj: Boleslaw Barlog
Nabucco (Verdi) 29 lok-24 toujoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Keith Warner
Tannhäuser (Wagner) 11 mar-8 huhjoht: Michael Boder / Donald Runnicles; ohj: Kirsten Harms
Le prophète (Meyerbeer) 26 mar-7 tamjoht: Enrique Mazzola; ohj: Olivier Py
Das Märchen von der Zauberflöte (Mozart) 6-12 joujoht: Kevin McCutcheon; ohj: Gerlinde Pelkowski
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10-28 joujoht: Nicholas Carter; ohj: Götz Friedrich
La bohème (Puccini) 20 jou-2 tamjoht: Nicholas Carter; ohj: Götz Friedrich
Carmen (Bizet) 20 tam-16 kesjoht: Ivan Repušić; ohj: Ole Anders Tandberg
Così fan tutte (Mozart) 26 tam-17 heljoht: Nicholas Milton; ohj: Robert Borgmann
Salome (Strauss) 28 tam-3 heljoht: Evan Rogister; ohj: Claus Guth
Der Troubadour (Verdi) 11 hel-12 toujoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Hans Neuenfels
L'arlesiana (concert) (Cilea) 21-24 heljoht: Paolo Arrivabeni
Madama Butterfly (Puccini) 25 hel-10 maajoht: Carlo Rizzi; ohj: Pier Luigi Samaritani
Turandot (Puccini) 3-17 maajoht: Alexander Vedernikov; ohj: Lorenzo Fioroni
Das Wunder der Heliane (Korngold) 18 maa-6 huhjoht: Marc Albrecht; ohj: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 31 maa-13 huhjoht: Stefano Ranzani; ohj: David Pountney
Pagliacci (Leoncavallo) 31 maa-13 huhjoht: Stefano Ranzani; ohj: David Pountney
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 7-20 huhjoht: Donald Runnicles; ohj: Ole Anders Tandberg
Don Giovanni (Mozart) 15-29 huhjoht: Ido Arad; ohj: Roland Schwab
Die Fledermaus (Strauss,J) 28 huh-8 kesjoht: Donald Runnicles / Nikolas Maximilian Nägele; ohj: Rolando Villazón
Rigoletto (Verdi) 3-17 toujoht: Guillermo García Calvo; ohj: Jan Bosse
Ein Maskenball (Verdi) 6-13 toujoht: Donald Runnicles; ohj: Götz Friedrich
Don Carlos (Verdi) 18-27 toujoht: Donald Runnicles / Ido Arad; ohj: Marco Arturo Marelli
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 28-31 toujoht: Francesco Ivan Ciampa
Il viaggio a Reims (Rossini) 15 kes-5 heijoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Jan Bosse
Faust (Gounod) 23 kes-6 heijoht: Jacques Lacombe; ohj: Philipp Stölzl
La Gioconda (Ponchielli) 28 kes-7 heijoht: Pinchas Steinberg; ohj: Filippo Sanjust
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 10 syy-28 tamjoht: Jordan de Souza; ohj: Suzanne Andrade, Esme Appleton
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 23 syy-4 marjoht: Adam Benzwi; ohj: Barrie Kosky
Die Bremer Stadtmusikanten (Sendil) 24 syy-26 joujoht: Ivo Hentschel; ohj: Tobias Ribitzki
Die schöne Helena (Offenbach) 1 lok-25 joujoht: Stefan Soltesz; ohj: Barrie Kosky
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 lok-12 heijoht: Jordan de Souza; ohj: Barrie Kosky
Satyagraha (Glass) 27 lok-10 marjoht: Jonathan Stockhammer; ohj: Sidi Larbi Cherkaoui
Anatevka (Bock) 3 jou-15 heijoht: Koen Schoots; ohj: Barrie Kosky
Die Zauberflöte (Mozart) 15 jou-20 tamjoht: Ivo Hentschel / Jordan de Souza; ohj: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Don Giovanni (Mozart) 6 tam-9 maajoht: Anthony Bramall / Ivo Hentschel; ohj: Herbert Fritsch
Die Gezeichneten (Schreker) 21 tam-11 heijoht: Stefan Soltesz; ohj: Calixto Bieito
Schneewittchen und die 77 Zwerge (Kats-Chernin) 25 tam-17 huhjoht: Ivo Hentschel; ohj: Christian von Götz
Die Perlen der Cleopatra (Straus) 31 tam-30 maajoht: Adam Benzwi; ohj: Barrie Kosky
Xerxes (Handel) 9 hel-20 maajoht: Konrad Junghänel; ohj: Stefan Herheim
Blaubart (Offenbach) 17 maa-13 heijoht: Clemens Flick; ohj: Stefan Herheim
Jewgeni Onegin (Tchaikovsky,P) 29 maa-19 toujoht: Jordan de Souza; ohj: Barrie Kosky
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 huh-21 toujoht: Maurizio Barbacini; ohj: Kirill Serebrennikov
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 13 huh-4 toujoht: Ivo Hentschel; ohj: Calixto Bieito
Semele (Handel) 12 tou-10 heijoht: Konrad Junghänel; ohj: Laura Scozzi
My Fair Lady (Loewe) 2 kes-7 heijoht: Peter Christian Feigel; ohj: Andreas Homoki
Die Nase (Shostakovich) 16 kes-14 heijoht: Gabriel Feltz; ohj: Barrie Kosky
Carmen (Bizet) 23 kes-8 heijoht: Aziz Shokhakimov; ohj: Sebastian Baumgarten
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
Giovanna d'Arco (Verdi) 5 maajoht: Felix Krieger; ohj: Thilo Reinhardt
Ein deutsches Requiem (Brahms) 31 maajoht: Michael Sanderling
Berlin, Staatsoper Unter den Linden  / 
Szenen aus Goethes Faust (Schumann) 3 lok-17 joujoht: Daniel Barenboim; ohj: Jürgen Flimm
Rivale (Ronchetti) 8-22 lokjoht: Max Renne; ohj: Isabel Ostermann
Der unglaubliche Spotz (Svoboda,M) 24 mar-20 joujoht: Adrian Heger; ohj: Marcin Lakomicki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-29 joujoht: Sebastian Weigle; ohj: Achim Freyer
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 9 jou-14 heijoht: Diego Fasolis; ohj: Eva-Maria Höckmayr
La bohème (Puccini) 22 jou-17 tamjoht: Julien Salemkour; ohj: Lindy Hume
Die Zauberflöte (Mozart) 26 jou-12 huhjoht: Julien Salemkour / Daniel Cohen; ohj: August Everding
Don Giovanni (Mozart) 7 tam-2 heljoht: Alessandro De Marchi; ohj: Claus Guth
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-19 tamjoht: Eun Sun Kim; ohj: Hans Neuenfels
La traviata (Verdi) 28 tam-3 kesjoht: Massimo Zanetti / Domingo Hindoyan; ohj: Dieter Dorn
Sommertag (Brass) 10 hel-3 maajoht: Max Renne; ohj: Eva-Maria Weiss
Tristan und Isolde (Wagner) 11 hel-18 maajoht: Daniel Barenboim; ohj: Dmitri Tcherniakov
Salome (Strauss) 4-17 maajoht: Zubin Mehta; ohj: Hans Neuenfels
Falstaff (Verdi) 25 maa-1 huhjoht: Daniel Barenboim; ohj: Mario Martone
Parsifal (Wagner) 30 maa-2 huhjoht: Daniel Barenboim; ohj: Dmitri Tcherniakov
The Turn of the Screw (Britten) 8-22 huhjoht: Daniel Cohen; ohj: Claus Guth
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-28 huhjoht: Victorien Vanoosten; ohj: Wim Wenders
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 huh-24 toujoht: Daniel Cohen; ohj: Ruth Berghaus
King Arthur (Purcell) 6-21 toujoht: René Jacobs; ohj: Sven-Eric Bechtolf, Julian Crouch
Pelléas et Mélisande (Debussy) 27 tou-14 kesjoht: Daniel Barenboim; ohj: Ruth Berghaus
Tosca (Puccini) 2-16 kesjoht: Simone Young; ohj: Alvis Hermanis, Gudrun Hartmann
Macbeth (Verdi) 17 kes-2 heijoht: Daniel Barenboim; ohj: Harry Kupfer
Orfeo ed Euridice (Gluck) 22 kes-6 heijoht: Domingo Hindoyan; ohj: Jürgen Flimm
Ti vedo, ti sento, mi perdo (Sciarrino) 7-15 heijoht: Maxime Pascal; ohj: Jürgen Flimm
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Otello (Verdi) 7 lok-25 maajoht: Alexander Kalajdzic; ohj: Paul-Georg Dittrich
Die Zauberflöte (Mozart) 28 lok-26 joujoht: Alexander Kalajdzic / Gregor Rot; ohj: Andrea Schwalbach
Werther (Massenet) 2 jou-18 maajoht: Alexander Kalajdzic; ohj: Alexander Charim
Benzin (Rezniček) 13 tam-8 huhjoht: Gregor Rot; ohj: Cordula Däuper
Das Rheingold (Wagner) 3 maa-6 toujoht: Alexander Kalajdzic; ohj: Mizgin Bilmen
Anne und Zef (Krüs) 20 maajoht: Wilko Jordens
Orlando paladino (Haydn) 27 huh-5 heijoht: Merijn van Driesten; ohj: Julia Hölscher
Jakob Lenz (Rihm) 9 kes-7 heijoht: Gregor Rot; ohj: Nadja Loschky
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Penthesilea (Schoeck) 15 lok-14 joujoht: Dirk Kaftan; ohj: Peter Konwitschny
Carmen (Bizet) 5 mar-20 huhjoht: Jacques Lacombe; ohj: Carlos Wagner
Geisterritter (Reynolds) 3 jou-4 maajoht: Daniel Mayr; ohj: Erik Petersen
Madama Butterfly (Puccini) 8 jou-13 tamjoht: Stephan Zilias; ohj: Mark Daniel Hirsch
Gianni Schicchi (Puccini) 1 tam-18 heljoht: Jacques Lacombe; ohj: Mark Daniel Hirsch
Il tabarro (Puccini) 1 tam-18 heljoht: Jacques Lacombe; ohj: Mark Daniel Hirsch
Le nozze di Figaro (Mozart) 28 tam-30 kesjoht: Dirk Kaftan; ohj: Aron Stiehl
Echnaton (Glass) 11 maa-28 kesjoht: Stephan Zilias; ohj: Laura Scozzi
La traviata (Verdi) 24 maa-21 toujoht: Dirk Kaftan; ohj: Andreas Homoki
I due Foscari (Verdi) 6 tou-12 heijoht: Will Humburg; ohj: Philipp Kochheim
Turandot (Puccini) 27 tou-22 kesjoht: Stephan Zilias; ohj: Silviu Purcărete
Oberst Chabert (Waltershausen) 17 kes-13 heijoht: Jacques Lacombe; ohj: Roland Schwab
West Side Story (Bernstein) 1+ syy
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 lokohj: Josef Ernst Köpplinger
Cavalleria rusticana (Mascagni) 3 mar
Pagliacci (Leoncavallo) 3 mar
Iwein (Eggert) 5 huh
La forza del destino (Verdi) 3 tou
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 12 lokjoht: Saessak Shin; ohj: Winfried Schneider
Ritter Blaubart (Offenbach) 12-14 tamjoht: Ivo Hentschel; ohj: Steffen Piontek
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 23-24 maajoht: Alexanders Merzyn; ohj: Klaus Seiffert
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
Don Carlo (Verdi) 9 syy-2 heljoht: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; ohj: Andrea Moses
Werther (Massenet) 22 syy-22 joujoht: Iván López Reynoso / Samuel Emanuel; ohj: Benjamin Prins
Tosca (Puccini) 1 lok-7 joujoht: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; ohj: Roland Schwab
Rivale (Ronchetti) 29 lok-27 kesjoht: Max Renne; ohj: Isabel Ostermann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 mar-26 joujoht: Iván López Reynoso / Christopher Lichtenstein; ohj: Brigitte Fassbaender
Europeras I and II (Cage) 25 mar-24 kesjoht: Christopher Lichtenstein; ohj: Isabel Ostermann
How to Kill Your Mother. Projekt Elektra (Salvatori) 26 mar-23 tamjoht: Samuel Emanuel; ohj: Till Kleine-Möller
Die sieben Todsünden (Weill) 12 tam-22 kesjoht: Iván López Reynoso; ohj: Aniara Amos
La porta della legge (Sciarrino) 12 tam-22 kesjoht: Iván López Reynoso; ohj: Aniara Amos
La clemenza di Tito (Mozart) 17 hel-11 toujoht: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; ohj: Jürgen Flimm
Elektra (Strauss) 16 maa-1 kes
Elektra (Strauss) 16 maa-1 kesjoht: Srboljub Dinić; ohj: Adriana Altaras
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 11 huh-3 kesjoht: Günther Albers; ohj: Isabel Ostermann
La Voix humaine (Poulenc) 11 huh-3 kesjoht: Günther Albers; ohj: Isabel Ostermann
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 19-31 toujoht: Iván López Reynoso; ohj: Neco Çelik
Bremen, Theater Bremen  / 
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 10 syy-12 tamjoht: Yoel Gamzou; ohj: Armin Petras
Candide (Bernstein) 14 lok-1 huhjoht: Christopher Ward; ohj: Marco Štorman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 lok-8 joujoht: Olof Boman; ohj: Michael Talke
Rusalka (Dvořák,A) 11 mar-20 tamjoht: Hartmut Keil / Winston Dan Vogel; ohj: Anna-Sophie Mahler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-26 joujoht: Israel Gursky; ohj: Alexander Riemenschneider
Die Zauberflöte (Mozart) 16-30 jouohj: Chris Alexander
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 tam-27 huhjoht: Olof Boman / Israel Gursky; ohj: Paul-Georg Dittrich
Wahlverwandtschaften (Kürstner) 24 heljoht: Clemens Heil; ohj: Stephan Kimmig
Die Fledermaus (Strauss,J) 31+ maajoht: Yoel Gamzou; ohj: Felix Rothenhäusler
The Rake's Progress (Stravinsky) 27 tou-28 kesjoht: Hartmut Keil; ohj: Michael Talke
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
Rigoletto (Verdi) 4 mar-9 joujoht: Marc Niemann; ohj: Andrzej Woron
Fidelio (Beethoven) 25+ joujoht: Marc Niemann; ohj: Robert Lehmeier
Frau Luna (Lincke) 3+ heljoht: Hartmut Brüsch; ohj: Holger Seitz
Der Konsul (Menotti) 17+ maajoht: Marc Niemann; ohj: Matthias Oldag
Der Liebestrank (Donizetti) 28+ huhjoht: Ektoras Tartanis; ohj: Ansgar Weigner
Der Untermieter (Tate) 2+ kesjoht: Ektoras Tartanis; ohj: Sam Brown
Chemnitz, Theater Chemnitz  / 
Hochzeit mit Hindernissen (Morrison,G) 16 syy-19 toujoht: Jakob Brenner; ohj: Stefan Huber
Chess (Andersson,BT) 29 syy-20 toujoht: Jakob Brenner; ohj: Thomas Winter
Der Rosenkavalier (Strauss) 30 syy-19 tamjoht: Felix Bender; ohj: Paul Esterházy
9. Sinfonie (concert) (Beethoven) 3 lokjoht: Clemens Schuldt
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 6 lok-1 maajoht: Felix Bender; ohj: Helen Malkowsky
Emil und die Detektive (Schubring) 14 lok-18 toujoht: Jakob Brenner; ohj: Michael Schilhan
Turandot (Puccini) 22 lok-28 joujoht: Felix Bender; ohj: Hinrich Horstkotte
Non(n)sens (Goggin) 28 lok-21 toujoht: Jakob Brenner; ohj: Matthias Winter
Ein Maskenball (Verdi) 2 jou-10 toujoht: Guillermo García Calvo / Stefan Politzka; ohj: Arila Siegert
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-25 joujoht: Guillermo García Calvo / Felix Bender / Stefan Politzka; ohj: Steffen Piontek
9. Sinfonie (Beethoven) 31 joujoht: Felix Bender
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 13 tam-10 maajoht: Felix Bender; ohj: Helen Malkowsky
Rinaldo (Handel) 20 tam-9 toujoht: Felix Bender; ohj: Kobie van Rensburg
Das Rheingold (Wagner) 3 hel-28 huhjoht: Guillermo García Calvo / Felix Bender; ohj: Verena Stoiber
Tannhäuser (Wagner) 4 maa-1 huhjoht: Gerrit Prießnitz; ohj: Michael Heinicke
Der Sängerkrieg der Heidehasen (Wilhelm) 23 maa-26 toujoht: Jakob Brenner; ohj: Jasna Žarić
Die Walküre (Wagner) 24 maa-27 toujoht: Felix Bender / Guillermo García Calvo; ohj: Monique Wagemakers
Parsifal (Wagner) 30 maa-29 huhjoht: Guillermo García Calvo; ohj: John Dew
Don Pasquale (Donizetti) 12 tou-15 kesjoht: Stefan Politzka; ohj: Nils Braun
Die Fledermaus (Strauss,J) 2-16 kesjoht: Guillermo García Calvo; ohj: Johannes Pölzgutter
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 17 syy-18 tamjoht: Johannes Braun; ohj: Susanne Lietzow
Tosca (Puccini) 30 syy-28 tamjoht: Roland Kluttig; ohj: Hans Walter Richter
Das Land des Lächelns (Lehár) 2 jou-1 huhjoht: Johannes Braun; ohj: Magdalena Fuchsberger
Das Land des Lächelns (Lehár) 5 jou-1 huhjoht: Johannes Braun; ohj: Magdalena Fuchsberger
La Cenerentola (Rossini) 3 hel-29 maajoht: Johannes Braun; ohj: Ansgar Weigner
High Society (Porter) 24 hel-8 heijoht: Roland Fister; ohj: Matthias Straub
Rusalka (Dvořák,A) 22 huh-27 kesjoht: Roland Kluttig; ohj: Tobias Heyder
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 22 kes-11 heijoht: Roland Kluttig; ohj: Konstanze Lauterbach
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Sugar (Styne) 1 syy-1 tamjoht: Ivo Hentschel; ohj: Klaus Seiffert
Turandot (Puccini) 23 syy-10 kesjoht: Evan Christ; ohj: Martin Schüler
Wozzeck (Berg) 1 lok-5 marjoht: Evan Christ; ohj: Christiane Lutz
Ritter Blaubart (Offenbach) 16 mar-13 toujoht: Ivo Hentschel; ohj: Steffen Piontek
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25-29 joujoht: Ivo Hentschel; ohj: Martin Schüler
Sekretärinnen (Wittenbrink) 26 tam-2 kesjoht: Frank Bernard; ohj: Thomas Weber-Schallauer
Don Carlos (Verdi) 4 hel-14 huhjoht: Evan Christ; ohj: Martin Schüler
Don Giovanni (Mozart) 24 hel-7 kesjoht: Evan Christ; ohj: Martin Schüler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 maa-16 kesjoht: Evan Christ; ohj: Matthias Oldag
Macbeth (Verdi) 21 huh-26 kesjoht: Evan Christ; ohj: Martin Schüler
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 23 kes-7 hei
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 2 syy-10 heljoht: Will Humburg / Michael Nündel; ohj: Dietrich Hilsdorf
Tosca (Puccini) 17 syy-27 joujoht: Will Humburg; ohj: Eva-Maria Höckmayr
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 29 lok-8 huhjoht: Rubén Dubrovsky / Michael Nündel; ohj: Emmanuelle Bastet
Schubert's Winterreise (Zender) 11 mar-13 tam
Die Fledermaus (Strauss,J) 9 jou-8 kesjoht: Michael Nündel; ohj: Nicole Claudia Weber
Simon Boccanegra (Verdi) 27 tam-20 toujoht: Will Humburg; ohj: Dirk Schmeding
Die Sache Makropulos (Janáček) 10 maa-10 toujoht: Will Humburg / Michael Nündel; ohj: Eva-Maria Höckmayr
Così fan tutte (Mozart) 19 tou-16 kesjoht: Michael Nündel; ohj: Dietrich Hilsdorf
Die Dreigroschenoper (Weill) 31 tou-20 kesjoht: Michael Nündel; ohj: Marco Štorman
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Otello (Verdi) 16 syy-24 maajoht: Markus L Frank; ohj: Roman Hovenbitzer
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 syy-22 joujoht: Markus L Frank / Wolfgang Kluge; ohj: Holger Potocki
A Santa Lucia (Tasca) 29 syy-22 joujoht: Markus L Frank / Wolfgang Kluge; ohj: Holger Potocki
Lady Hamilton (Künneke) 22 lok-31 joujoht: Elisa Gogou; ohj: Johannes Weigand
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 27 lok-14 huhjoht: Elisa Gogou; ohj: Benjamin Prins
Lady Hamilton (Künneke) 26 mar-31 jou
Kiss me, Kate (Porter) 19 tam-10 kesjoht: Wolfgang Kluge; ohj: Johannes Weigand
Die Dreigroschenoper (Weill) 2 maa-1 kesjoht: Markus L Frank; ohj: Ezio Toffolutti
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 27 huh-16 kesjoht: Markus L Frank; ohj: Hinrich Horstkotte
Fürst Igor (concert) (Borodin) 25 tou-2 kesjoht: Elisa Gogou
Julius Cäsar in Ägypten (Handel) 8-23 kesjoht: Markus L Frank; ohj: Matthias Oldag
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 syy-3 maajoht: Lutz Rademacher; ohj: Kay Metzger
Elegie für junge Liebende (Henze) 4 lok-25 marjoht: Lutz Rademacher; ohj: Kay Metzger
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 7 lok-23 heljoht: György Mészáros; ohj: Wolf Widder
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 lok-4 heljoht: György Mészáros; ohj: Guta G N Rau
Dracula (Wildhorn) 1 jou-14 kesjoht: Mathias Mönius; ohj: Lars Helmer
Powder her face (Adès) 9 hel-7 huhjoht: Lutz Rademacher; ohj: Christian Poewe
Tosca (Puccini) 13 huh-22 kesjoht: Lutz Rademacher; ohj: Ernö Weil
Così fan tutte (Mozart) 1-8 kes
Dortmund, Theater Dortmund  / 
Arabella (Strauss) 24 syy-26 marjoht: Gabriel Feltz / Motonori Kobayashi; ohj: Jens Daniel Herzog
La traviata (Verdi) 6 lok-28 joujoht: Motonori Kobayashi / Ingo Martin Stadtmüller; ohj: Tina Lanik
Wunderland (Schreier) 22 lok-6 maajoht: Ingo Martin Stadtmüller; ohj: Ilaria Lanzino
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 2 jou-28 tamjoht: Gabriel Feltz / Philipp Armbruster; ohj: Tina Lanik
Frau Luna (Lincke) 13 tam-30 toujoht: Philipp Armbruster / Ingo Martin Stadtmüller; ohj: Erik Petersen
Die Zauberflöte (Mozart) 20 tam-8 kesjoht: Gabriel Feltz / Motonori Kobayashi; ohj: Stefan Huber
Nabucco (Verdi) 10 maa-10 kesjoht: Motonori Kobayashi; ohj: Jens Daniel Herzog
Die Schneekönigin (Lange) 8 huh-3 kesjoht: Ingo Martin Stadtmüller; ohj: Johannes Schmid
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 9 syy-28 joujoht: Andreas Schüller; ohj: Arne Böge
Wonderful Town (Bernstein) 13 syy-15 huhjoht: Peter Christian Feigel; ohj: Matthias Davids
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 23 syy-16 toujoht: Andreas Schüller; ohj: Axel Köhler
Die lustige Witwe (Lehár) 30 syy-31 joujoht: Andreas Schüller; ohj: Sebastian Ritschel
Im weißen Rößl (Benatzky) 3 mar-14 tamjoht: Christian Garbosnik; ohj: Winfried Schneider
Das Märchen vom Zaren Saltan (Rimsky-Korsakov) 18 mar-9 heljoht: Andreas Schüller; ohj: Arne Böge
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2-23 joujoht: Andreas Schüller; ohj: Jasmin Solfaghari
Frau Luna (Lincke) 27 tam-6 heijoht: Andreas Schüller; ohj: Andy Hallwaxx
Candide (Bernstein) 3 maa-8 heijoht: Andreas Schüller; ohj: Winfried Schneider
María de Buenos Aires (Piazzolla) 28 maa-19 toujoht: Peter Christian Feigel; ohj: Radek Stopka
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 huh-17 kesjoht: Andreas Schüller; ohj: Peter Kube
Die Dreigroschenoper (Weill) 27 huh-13 heijoht: Christian Garbosnik; ohj: Sebastian Ritschel
Ein Käfig voller Narren (Herman) 9 tou-10 kesjoht: Christian Garbosnik; ohj: Andreas Gergen
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 30 kes-15 heijoht: Peter Christian Feigel; ohj: Axel Köhler
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
La traviata (Verdi) 26 elo-12 lokjoht: Ivan Repušić / Domingo Hindoyan; ohj: Andreas Homoki
La bohème (Puccini) 27 elo-16 kesjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Christine Mielitz
Die Zauberflöte (Mozart) 28 elo-27 toujoht: Moritz Gnann / Stefan Klingele / Christoph Gedschold; ohj: Achim Freyer
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 6-23 syyjoht: Frédéric Chaslin; ohj: Johannes Erath
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22 syy-2 huhjoht: Alessandro De Marchi / Jonathan Darlington; ohj: Grischa Asagaroff
Trouble in Tahiti (Bernstein) 30 syy-14 lokjoht: Franz Brochhagen; ohj: Manfred Weiss
Carmen (Bizet) 2 lok-7 heijoht: Antonino Fogliani / Alejo Pérez / Daniele Callegari; ohj: Axel Köhler
Les troyens (Berlioz) 3 lok-3 marjoht: John Fiore; ohj: Lydia Steier
Salome (Strauss) 4-17 lokjoht: Omer Meir Wellber; ohj: Michael Schulz
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 20 lok-13 marjoht: Christopher Moulds; ohj: Michiel Dijkema
Schneewitte (Joneleit) 25 lok-19 marjoht: Clemens Jüngling; ohj: Andrea Kramer
Götterdämmerung (Wagner) 29 lok-4 heljoht: Christian Thielemann; ohj: Willy Decker
Rigoletto (Verdi) 12 mar-8 kesjoht: Lorenzo Viotti / Eun Sun Kim / Francesco Lanzillotta; ohj: Nikolaus Lehnhoff
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 mar-6 huhjoht: Giampaolo Bisanti; ohj: Dietrich Hilsdorf
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 2-13 joujoht: Johannes Wulff-Woesten; ohj: Christiane Lutz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-26 joujoht: Moritz Gnann; ohj: Katharina Thalbach
Die tote Stadt (Korngold) 16 jou-2 heljoht: Jeffrey Tate; ohj: David Bösch
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 19-27 joujoht: Omer Meir Wellber; ohj: Markus Bothe
Die Fledermaus (Strauss,J) 1-12 tamjoht: Marius Stieghorst; ohj: Günter Krämer
Das Rheingold (Wagner) 13-29 tamjoht: Christian Thielemann; ohj: Willy Decker
Die Walküre (Wagner) 14-30 tamjoht: Christian Thielemann; ohj: Willy Decker
Siegfried (Wagner) 18 tam-1 heljoht: Christian Thielemann; ohj: Willy Decker
Der Freischütz (Weber) 10 hel-5 maajoht: Alexander Soddy / Christoph Gedschold; ohj: Axel Köhler
Der fliegende Holländer (Wagner) 11 hel-2 heijoht: Asher Fisch; ohj: Florentine Klepper
Otello (Verdi) 3 maa-30 huhjoht: Stefano Ranzani / Daniele Callegari; ohj: Vincent Boussard
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 maa-1 huhjoht: Antonello Allemandi; ohj: Michael Schulz
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 maa-19 kesjoht: Ido Arad; ohj: Johannes Erath
Tosca (Puccini) 22 huh-3 toujoht: Christian Thielemann; ohj: Johannes Schaaf
La forza del destino (Verdi) 28 huh-19 toujoht: Mark Wigglesworth; ohj: Keith Warner
Fidelio (Beethoven) 4-17 toujoht: Adam Fischer; ohj: Christine Mielitz
Alles Schwindel (Spoliansky) 9-20 kesjoht: Max Renne; ohj: Malte C Lachmann
Don Giovanni (Mozart) 17-23 kesjoht: Jonathan Darlington; ohj: Andreas Kriegenburg
Il prigioniero (Dallapiccola) 30 kes-11 heijoht: NN; ohj: Elisabeth Stöppler
Oedipus rex (Stravinsky) 30 kes-11 heijoht: Erik Nielsen; ohj: Elisabeth Stöppler
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
La Cenerentola (Rossini) 17 syy-15 huhjoht: Antonino Fogliani; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Turandot (Puccini) 23 syy-1 lokjoht: Aziz Shokhakimov; ohj: Huan-Hsiung Li
Gullivers Reise (Resch) 3 lok-11 heijoht: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; ohj: Marcelo Diaz
Die Zauberflöte (Mozart) 4 lok-17 kesjoht: Axel Kober / Christoph Stöcker; ohj: Suzanne Andrade / Barrie Kosky
Suor Angelica (Puccini) 5 lok-8 marjoht: Axel Kober; ohj: Dietrich Hilsdorf
Il tabarro (Puccini) 5 lok-8 marjoht: Axel Kober; ohj: Dietrich Hilsdorf
Gianni Schicchi (Puccini) 5 lok-8 marjoht: Axel Kober; ohj: Dietrich Hilsdorf
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14 lok-12 kesjoht: Antonino Fogliani / Axel Kober; ohj: András Fricsay
Wozzeck (Berg) 20 lok-26 marjoht: Axel Kober; ohj: Stefan Herheim
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 28 lok-10 joujoht: Antonino Fogliani / Wen-Pin Chien; ohj: Christof Loy
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 lok-3 marjoht: David Crescenzi / Stefan Klingele; ohj: Michael Hampe
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 lok-18 tamjoht: David Crescenzi / Antonino Fogliani; ohj: Christof Loy
Das Rheingold (Wagner) 4 mar-23 toujoht: Axel Kober; ohj: Dietrich Hilsdorf
Madama Butterfly (Puccini) 18 mar-13 heijoht: David Crescenzi / Antonino Fogliani / Aziz Shokhakimov; ohj: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 mar-14 tamjoht: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut / Wen-Pin Chien / Axel Kober; ohj: Esther Mertel, Andreas Meyer-Hanno
Maria Stuarda (Donizetti) 15 jou-16 kesjoht: Lukas Beikircher; ohj: Guy Joosten
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 19 jou-11 heljoht: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; ohj: Jens Daniel Herzog
Tosca (Puccini) 30 jou-9 tamjoht: Wen-Pin Chien / Aziz Shokhakimov; ohj: Dietrich Hilsdorf
Don Pasquale (Donizetti) 3 tam-1 heijoht: Wen-Pin Chien / Jesse Wong / Jonathan Brandani; ohj: Rolando Villazón
Un ballo in maschera (Verdi) 7-21 tamjoht: Lukas Beikircher / Aziz Shokhakimov; ohj: Stein Winge
Madama Butterfly (Puccini) 20-30 tamjoht: David Crescenzi / Antonino Fogliani / Aziz Shokhakimov; ohj: Joan Anton Rechi
Die Walküre (Wagner) 28 tam-31 maajoht: Axel Kober; ohj: Dietrich Hilsdorf
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 4 hel-3 heijoht: Jesse Wong; ohj: Philipp Westerbarkei
Aida (Verdi) 17 hel-22 kesjoht: Wen-Pin Chien; ohj: Philipp Himmelmann
Don Pasquale (Donizetti) 22 hel-2 kesjoht: Wen-Pin Chien / Jesse Wong; ohj: Rolando Villazón
Rigoletto (Verdi) 23 hel-31 toujoht: Lukas Beikircher; ohj: David Hermann
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 9 maa-21 toujoht: Marc Piollet; ohj: Suzanne Andrade, Esme Appleton
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 10 maa-9 toujoht: Lukas Beikircher / Stefan Klingele; ohj: Dietrich Hilsdorf
Siegfried (Wagner) 7 huh-10 toujoht: Axel Kober; ohj: Dietrich Hilsdorf
Cavalleria rusticana (Mascagni) 7-29 huhjoht: Antonino Fogliani; ohj: Christof Loy
Pagliacci (Leoncavallo) 7-29 huhjoht: Antonino Fogliani; ohj: Christof Loy
Ariadne (Martinů) 22 huh-20 toujoht: Jesse Wong; ohj: Kinga Szilágyi
Pygmalion (Donizetti) 22 huh-20 toujoht: Ville Enckelmann; ohj: Volker Böhm
Peter Grimes (Britten) 6-8 toujoht: Wen-Pin Chien; ohj: Immo Karaman
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 tou-23 kesjoht: Axel Kober; ohj: Otto Schenk
Die Walküre (Wagner) 31 tou-24 kesjoht: Axel Kober; ohj: Dietrich Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 14 kes-4 heijoht: Aziz Shokhakimov; ohj: Adolf Dresen
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 30 mar-11 heljoht: Mario Hartmuth; ohj: Lars Wernecke
Così fan tutte (Mozart) 5 tou-8 kesjoht: Mario Hartmuth; ohj: Anthony Pilavachi
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Der Troubadour (Verdi) 10-27 elojoht: Samuel Bächli; ohj: Jürgen R Weber
Pariser Leben (Offenbach) 2-14 syyjoht: Peter Leipold; ohj: Samuel Bächli
Roméo et Juliette (Gounod) 17 syy-18 lokjoht: Samuel Bächli; ohj: Federico Grazzini
Die Zauberflöte (Mozart) 30 syy-31 maajoht: Joana Mallwitz; ohj: Sandra Leupold
Orpheus und Eurydike (Gluck) 6 lok-27 joujoht: Zoi Tsokanou; ohj: Ester Ambrosino
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 lok-19 joujoht: Peter Leipold; ohj: Lutz Schwarz
Medea (Cherubini) 11 mar-21 joujoht: Samuel Bächli; ohj: Guy Montavon
Die lustige Witwe (Lehár) 16 jou-23 maajoht: Joana Mallwitz; ohj: Axel Köhler
West Side Story (Bernstein) 5 tam-21 heljoht: Zoi Tsokanou; ohj: Pascale-Sabine Chevroton
La Calisto (Cavalli) 1 maa-12 toujoht: Zoi Tsokanou; ohj: Samuel Bächli
Der fliegende Holländer (Wagner) 17 maa-20 touohj: Guy Montavon
Es liegt in der Luft (Spoliansky) 18 huh-17 toujoht: Ralph Neubert; ohj: Fernando Blumenthal
Agnes von Hohenstaufen (Spontini) 1-10 kesjoht: Zoi Tsokanou; ohj: Marc Adam
Carmen (Bizet) 3-26 elojoht: Samuel Bächli; ohj: Guy Montavon
Essen, Aalto-Musiktheater Essen  / 
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 lok-18 tamjoht: Tomáš Netopil / Johannes Witt; ohj: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Rigoletto (Verdi) 21 lok-19 marjoht: Matteo Beltrami; ohj: Frank Hilbrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 mar-7 tamjoht: Friedrich Haider / Johannes Witt; ohj: Marie-Helen Joël
Die Zauberflöte (Mozart) 11 mar-9 joujoht: Friedrich Haider; ohj: Ezio Toffolutti
Il trovatore (Verdi) 2 jou-9 kesjoht: Giacomo Sagripanti / Friedrich Haider; ohj: Patrice Caurier, Moshe Leiser
La bohème (Puccini) 8 jou-5 tamjoht: Friedrich Haider; ohj: Silviu Purcărete
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 jou-11 heljoht: Johannes Witt; ohj: Gil Mehmert
Norma (Bellini) 19 tam-2 maajoht: Friedrich Haider; ohj: Tobias Hoheisel, Imogen Kogge
Turandot (Puccini) 2 hel-1 huhjoht: Ed Spanjaard; ohj: Tilman Knabe
Hans Heiling (Marschner) 24 hel-22 kesjoht: Frank Beermann; ohj: Andreas Baesler
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4 maa-6 huhjoht: Tomáš Netopil; ohj: Jetske Mijnssen
Salome (Strauss) 31 maa-1 heijoht: Tomáš Netopil; ohj: Mariame Clément
Lohengrin (Wagner) 8 huh-6 toujoht: Tomáš Netopil; ohj: Tatjana Gürbaca
La traviata (Verdi) 21 huh-26 toujoht: Friedrich Haider; ohj: Josef Ernst Köpplinger
Madama Butterfly (Puccini) 5 tou-24 kesjoht: Giuseppe Finzi; ohj: Tilman Knabe
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 3 kes-13 heijoht: Johannes Witt; ohj: Bruno Klimek
Die Walküre (Wagner) 30 kes-8 heijoht: Tomáš Netopil; ohj: Dietrich Hilsdorf
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 4 mar-28 tamjoht: Peter Sommerer; ohj: Peter Grisebach
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20 tam-31 maajoht: Peter Sommerer; ohj: Markus Hertel
Pagliacci (Leoncavallo) 20 tam-31 maajoht: Peter Sommerer; ohj: Markus Hertel
Madame Pompadour (Fall) 10 maa-21 kes
Le Grand Macabre (Ligeti) 5 tou-29 kesjoht: Peter Sommerer; ohj: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 elo-26 joujoht: Sebastian Weigle / Nikolai Petersen; ohj: Christof Loy
Il trovatore (Verdi) 10 syy-13 tamjoht: Jader Bignamini; ohj: David Bösch
Vanessa (Barber) 15 syy-5 lokjoht: Rasmus Baumann; ohj: Katharina Thoma
Rinaldo (Handel) 16 syy-3 lokjoht: Simone Di Felice; ohj: Ted Huffman
Peter Grimes (Britten) 8-27 lokjoht: Sebastian Weigle; ohj: Keith Warner
Dido and Aeneas (Purcell) 13 lok-4 marjoht: Karsten Januschke; ohj: Barrie Kosky
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 13 lok-4 marjoht: Karsten Januschke; ohj: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 20 lok-19 marjoht: Sebastian Weigle / Nikolai Petersen; ohj: Dorothea Kirschbaum
Die Entführung aus dem Serail für Kinder (Mozart) 23-30 lok
Der Mieter (Herrmann,A) 12 mar-7 joujoht: Kazushi Ono / Karsten Januschke; ohj: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 17 mar-1 tamjoht: Rory Macdonald / Nikolai Petersen; ohj: Christof Loy
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 26 mar-16 joujoht: Stefan Soltesz; ohj: Jens Daniel Herzog
Werther (Massenet) 8 jou-7 tamjoht: Lorenzo Viotti; ohj: Willy Decker
Capriccio (Strauss) 14 tam-18 heljoht: Sebastian Weigle; ohj: Brigitte Fassbaender
Iwan Sussanin (Glinka) 19-27 tamjoht: Justin Brown; ohj: Harry Kupfer
Enrico (Trojahn) 21 tam-4 heljoht: Roland Böer; ohj: Tobias Heyder
Roberto Devereux (Donizetti) 2-4 heljoht: Giuliano Carella
Rigoletto (Verdi) 3 hel-8 maajoht: Alexander Prior / Simone Di Felice; ohj: Hendrik Müller
L'Africaine (Meyerbeer) 20 hel-2 huhjoht: Antonello Manacorda; ohj: Tobias Kratzer
Il serpente di bronzo (Zelenka) 22 hel-5 maajoht: Franck Ollu; ohj: Corinna Tetzel
A Wintery Spring (Haddad) 22 hel-5 maajoht: Franck Ollu; ohj: Corinna Tetzel
Die Passagierin (Weinberg) 3-30 maajoht: Leo Hussain; ohj: Anselm Weber
La Cenerentola (Rossini) 10 maa-14 huhjoht: Vlad Iftinca; ohj: Keith Warner
Aus einem Totenhaus (Janáček) 1-29 huhjoht: Tito Ceccherini; ohj: David Hermann
Das Rheingold (Wagner) 13 huh-6 toujoht: Sebastian Weigle; ohj: Vera Nemirova
La sonnambula (Bellini) 20 huh-12 toujoht: Eun Sun Kim; ohj: Tina Lanik
Die lustige Witwe (Lehár) 13 tou-25 kesjoht: Joana Mallwitz; ohj: Claus Guth
Billy Budd (Britten) 19 tou-9 kesjoht: Erik Nielsen; ohj: Richard Jones
Adriana Lecouvreur (Cilea) 26 tou-24 kesjoht: Steven Sloane; ohj: Vincent Boussard
Norma (Bellini) 10-27 kesjoht: Antonino Fogliani; ohj: Sigrid Strøm Reibo
Freiberg, Mittelsächsisches Theater  / 
Anatevka (Bock) 8 syy-29 joujoht: Alexander Livenson; ohj: Arila Siegert
Romeo und Julia (Bellini) 11-15 lokjoht: Juheon Han; ohj: Ralf-Peter Schulze
Die verkaufte Braut (Smetana) 11 mar-8 toujoht: Raoul Grüneis; ohj: Judica Semler
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 25 mar-27 joujoht: Raoul Grüneis; ohj: Ralf-Peter Schulze
Arabella (Strauss) 19 tam-6 heljoht: Raoul Grüneis; ohj: Judica Semler
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 lok-25 maajoht: Fabrice Bollon; ohj: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Love Life (Weill) 9 jou-6 huhjoht: James Holmes; ohj: Joan Anton Rechi
Katja Kabanowa (Janáček) 27 tam-2 kesjoht: Fabrice Bollon; ohj: Tilman Knabe
Angels in America (Eötvös) 10 maa-3 kesjoht: Daniel Carter; ohj: Ingo Kerkhof
La bohème (Puccini) 21 huh-20 heijoht: Daniel Carter; ohj: Frank Hilbrich
Coraline (Turnage) 9 kes-21 heijoht: Fabrice Bollon; ohj: Aletta Collins
Fuerth, Stadttheater Fürth  / 
Tosca (Puccini) 31 lokjoht: Roland Kluttig; ohj: Hans Walter Richter
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 27 tamjoht: Elisa Gogou; ohj: Benjamin Prins
Jenůfa (Janáček) 22 maajoht: Martin Doubravský; ohj: Linda Keprtová
Der Vogelhändler (Zeller,C) 15 toujoht: Miloš Formáček; ohj: Rudolf Pfister
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 3-24 syyjoht: Giuliano Betta; ohj: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 16 syy-5 tamjoht: Yura Yang / Thomas Rimes; ohj: Michiel Dijkema
Mathis der Maler (Hindemith) 28 lok-30 joujoht: Rasmus Baumann / Alexander Binder; ohj: Michael Schulz
Der Messias (Handel) 16-31 joujoht: Askan Geisler
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 23 joujoht: Heribert Feckler; ohj: Michael Schulz
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 27 tam-29 huhjoht: Rasmus Baumann; ohj: Ben Baur
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 9 hel-7 heijoht: Thomas Rimes; ohj: Rahel Thiel
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 31 maa-31 toujoht: Stefan Malzew; ohj: Dominique Horwitz
L'elisir d'amore (Donizetti) 5 tou-7 heijoht: Thomas Rimes / Yura Yang; ohj: Michael Schulz
Nabucco (Verdi) 16 kes-8 heiohj: Sonja Trebes
Gera, Theater und Philharmonie Thüringen  / 
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 24 syy-28 marjoht: Thomas Wicklein; ohj: Michael Wallner
Rigoletto (Verdi) 6 lok-13 tamjoht: Laurent Wagner; ohj: Kay Kuntze
Der Freischütz (Weber) 8-14 lokjoht: Laurent Wagner; ohj: Bruno Berger-Gorski
Don Pasquale (Donizetti) 20 lok-28 tamjoht: Laurent Wagner; ohj: Axel Köhler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 12 mar-8 joujoht: Takahiro Nagasaki; ohj: Roland Schwab
Saul in Ein Dor (Tal) 19 mar-21 tamjoht: Laurent Wagner; ohj: Michael Dissmeier
Die Jugend Abrahams (Gnessin) 19 mar-21 tamjoht: Laurent Wagner; ohj: Michael Dissmeier
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 9 hel-2 huhjoht: Takahiro Nagasaki; ohj: Kobie van Rensburg
Weiße Rose (Zimmermann,U) 10 hel-24 huhjoht: Takahiro Nagasaki; ohj: Juliane Stephan
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 hel-2 huhjoht: Takahiro Nagasaki; ohj: Juliane Stephan
Oedipe (Enescu) 13 huh-18 toujoht: Laurent Wagner; ohj: Kay Kuntze
Mazepa (Tchaikovsky,P) 29 huh-4 toujoht: Laurent Wagner; ohj: Kay Kuntze
Die verkaufte Braut (Smetana) 27 tou-17 kesjoht: Takahiro Nagasaki; ohj: Kay Kuntze
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Don Giovanni (Mozart) 16 syy-25 heljoht: Michael Hofstetter; ohj: Wolfgang Hofmann
Häuptling Abendwind (Offenbach) 21 syy-18 heljoht: Wolfgang Wels; ohj: Wolfgang Hofmann
Ein Herbstmanöver (Kálmán,E) 28 lok-24 kesjoht: Michael Hofstetter; ohj: Balázs Kovalik
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16 jou-26 toujoht: Michael Hofstetter; ohj: Hans Hollmann
La forza del destino (Verdi) 3 maa-7 huhjoht: Michael Hofstetter
Schwanda der Dudelsackpfeifer (Weinberger) 24 maa-29 kesjoht: Jan Hoffmann; ohj: Cathérine Miville
Goerlitz, Gerhart-Hauptmann-Theater  / 
Die Großherzogin von Gerolstein (Offenbach) 7 lok-26 toujoht: Ulrich Kern; ohj: Steffen Piontek
Der Konsul (Menotti) 18 mar-8 huhjoht: Andrea Sanguineti / Ulrich Kern; ohj: Dorotty Szalma
Frau Luna (Lincke) 12 tam-4 maajoht: Albert Seidl; ohj: Steffen Piontek
Tannhäuser (Wagner) 17 maa-27 toujoht: Andrea Sanguineti / Ulrich Kern; ohj: François De Carpentries
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 huh-1 kesjoht: Ulrich Kern; ohj: Birgit Scherzer
Hagen, Theater Hagen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 10 syy-16 joujoht: Mihhail Gerts; ohj: Beverly Blankenship, Rebecca Blankenship
Tosca (Puccini) 28 lok-11 maajoht: Joseph Trafton; ohj: Roman Hovenbitzer
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 5 mar-9 tamjoht: Andrey Doynikov; ohj: Corinna Jarosch
Frau Luna (Lincke) 2 jou-20 toujoht: Rodrigo Tomillo; ohj: Holger Potocki
Ritter Roland (Haydn) 3 hel-3 kesjoht: Joseph Trafton; ohj: Dominik Wilgenbus
Aida (concert) (Verdi) 3 maa-5 hei
Das schlaue Füchslein (Janáček) 23 maa-24 kesjoht: Joseph Trafton; ohj: Mascha Pörzgen
Everest (Talbot) 5 tou-1 heijoht: Joseph Trafton
Kiss me, Kate (Porter) 16 kes-8 hei
Halle, Oper Halle  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 26-30 elojoht: Kay Stromberg; ohj: Michael McCaffery
Der Freischütz (Weber) 27 elo-1 lokjoht: Josep Caballé Domenech / Michael Wendeberg; ohj: Christian Schuller
Fidelio (Beethoven) 15 syy-5 tamjoht: Christopher Sprenger; ohj: Florian Lutz
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 syy-14 lokjoht: Josep Caballé Domenech / Christopher Sprenger; ohj: Florian Lutz
Jephtha (Handel) 20 lok-24 marjoht: Christoph Spering; ohj: Tatjana Gürbaca
Luther (Strasnoy) 22-23 lokjoht: Michael Wendeberg; ohj: Andreas Morell
Anna Bolena (concert) (Donizetti) 1-8 marjoht: Michael Wendeberg
María de Buenos Aires (Piazzolla) 26 mar-12 tamjoht: Christopher Sprenger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-22 joujoht: Michael Wendeberg / Christopher Sprenger; ohj: Matthias Hüstebeck
Aida (Verdi) 20 tam-20 huhjoht: Josep Caballé Domenech; ohj: Michael von zur Mühlen
Die Dreigroschenoper (Weill) 18 hel-17 kesohj: Henriette Hörnigk
Sweeney Todd (Sondheim) 11 maa-24 kesjoht: Josep Caballé Domenech; ohj: Martin Miotk
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16 maa-25 toujoht: Josep Caballé Domenech; ohj: Ulrich Peters
Tosca (Puccini) 18 maa-23 kesjoht: Josep Caballé Domenech / Michael Wendeberg; ohj: Jochen Biganzoli
Mein Staat als Freund und Geliebte (Kreidler) 27 huh-22 kesjoht: Christopher Sprenger; ohj: Johannes Kreidler
Così fan tutte (Mozart) 20-21 toujoht: Kay Stromberg; ohj: Axel Köhler
Berenice (Handel) 27 tou-7 kes
Jephta (Handel) 1-10 kesjoht: Christoph Spering; ohj: Tatjana Gürbaca
Jephtha (Handel) 1-10 kesjoht: Christoph Spering; ohj: Tatjana Gürbaca
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
La gazzetta (Rossini) 6 lok-24 kesjoht: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; ohj: Alfonso Romero Mora
La rondine (Puccini) 15 jou-26 toujoht: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; ohj: Ini Gerath
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 9-18 heljoht: Ulrich Windfuhr
Orlando furioso (Vivaldi) 23+ heljoht: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; ohj: Andreas Franz
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
Parsifal (Wagner) 16 syy-3 lokjoht: Kent Nagano; ohj: Achim Freyer, Sebastian Bauer
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22 syy-12 lokjoht: Josep Caballé Domenech; ohj: Giancarlo Del Monaco
Pagliacci (Leoncavallo) 22 syy-12 lokjoht: Josep Caballé Domenech; ohj: Giancarlo Del Monaco
Der Freischütz (Weber) 1-13 lokjoht: Christof Perick / Christoph Gedschold; ohj: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 6 lok-22 maajoht: Christoph Gedschold; ohj: Johannes Erath
Simon Boccanegra (Verdi) 15 lok-2 marjoht: Christoph Gedschold; ohj: Claus Guth
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 29 lok-11 marjoht: Václav Luks; ohj: Willy Decker(original), Jan Eßinger(revival)
Madama Butterfly (Puccini) 12 mar-16 maajoht: Kent Nagano; ohj: Vincent Boussard
Isoldes Abendbrot (Marthaler) 18-26 marjoht: Bendix Dethleffsen; ohj: Christoph Marthaler
Wozzeck (Berg) 19 mar-1 joujoht: Kent Nagano; ohj: Peter Konwitschny
Die Zauberflöte (Mozart) 24 mar-10 toujoht: Adrian Müller; ohj: Jette Steckel
La bohème (Puccini) 2-19 joujoht: Stefano Ranzani; ohj: Guy Joosten
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 17-27 joujoht: Adrian Müller; ohj: Peter Beauvais
Weihnachtsoratorium (Bach,JS) 20 jou-1 tamjoht: Alessandro De Marchi
La belle Hélène (Offenbach) 25 jou-19 tamjoht: Nathan Brock; ohj: Renaud Doucet
Die Walküre (Wagner) 7-20 tamjoht: Kent Nagano; ohj: Claus Guth
Lulu (Berg) 27 tam-8 heljoht: Kent Nagano; ohj: Christoph Marthaler
Fidelio (Beethoven) 28 tam-9 toujoht: Kent Nagano; ohj: Georges Delnon
Stilles Meer (Hosokawa) 31 tam-7 heljoht: Kent Nagano; ohj: Oriza Hirata
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 10-28 heljoht: Anthony Kent; ohj: Anja Krietsch
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10-22 heljoht: Christoph Gedschold; ohj: Adolf Dresen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11-17 heljoht: Carlo Rizzari; ohj: Gilbert Deflo
Der fliegende Holländer (Wagner) 13 hel-2 maajoht: Johannes Fritzsch; ohj: Marco Arturo Marelli
Rigoletto (Verdi) 23 hel-10 maajoht: Carlo Rizzari; ohj: Andreas Homoki
Senza sangue (Eötvös) 25 hel-9 maajoht: Peter Eötvös; ohj: Dmitri Tcherniakov
Messa da Requiem (Verdi) 11-31 maajoht: Kevin John Edusei; ohj: Calixto Bieito
Tosca (Puccini) 21 maa-17 huhjoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Robert Carsen
Aida (Verdi) 25 maa-14 huhjoht: Renato Palumbo; ohj: Guy Joosten
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 25 maa-9 huhjoht: Peter Eötvös; ohj: Dmitri Tcherniakov
I.th.Ak.A. (Penderbayne) 6-19 huhohj: Paul-Georg Dittrich
Faust (Gounod) 15-28 huhjoht: Christopher Ward; ohj: Andreas Homoki
Das Rheingold (Wagner) 18-29 toujoht: Christof Perick; ohj: Claus Guth
Frankenstein (Dvorak,J) 20-27 toujoht: Johannes Harneit; ohj: Philipp Stölzl, Philipp Krenn
Benjamin (Ruzicka) 3-16 kesjoht: Peter Ruzicka; ohj: Yona Kim
Otello (Verdi) 5-20 kesjoht: Paolo Carignani; ohj: Calixto Bieito
Le nozze di Figaro (Mozart) 14-21 kesjoht: Nathan Brock; ohj: Stefan Herheim
Miriways (Telemann) 29 kes-7 heijoht: Volker Krafft; ohj: Holger Liebig
Hannover, Staatsoper Hannover  / 
Der Junge Lord (Henze) 2 syy-19 lokjoht: Mark Rohde; ohj: Bernd Mottl
La traviata (Verdi) 3 syy-11 lokjoht: Gregor Bühl; ohj: Benedikt von Peter
Oh, wie schön ist Panama (Hanke) 14 syy-6 joujoht: Cameron Burns; ohj: Tobias Ribitzki
L'elisir d'amore (Donizetti) 15 syy-14 heljoht: Daniel Klein / Cameron Burns; ohj: Tobias Ribitzki
West Side Story (Bernstein) 29 syy-1 huhjoht: Joseph Olefirowicz / Mark Rohde; ohj: Matthias Davids
Der fliegende Holländer (Wagner) 30 syy-23 marjoht: Ivan Repušić / Mark Rohde; ohj: Bernd Mottl
Manon Lescaut (Puccini) 18 lok-12 tamjoht: Valtteri Rauhalammi; ohj: Olivier Tambosi
Wilhelm Tell (concert) (Rossini) 31 lok-6 tamjoht: Alessandro De Marchi
Salome (Strauss) 18 mar-3 heljoht: Ivan Repušić; ohj: Ingo Kerkhof
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2-30 joujoht: Marc Albrecht / Cameron Burns / Daniel Klein / Siegmund Weinmeister; ohj: Steffen Tiggeler
Die Zauberflöte (Mozart) 13 tam-19 toujoht: Valtteri Rauhalammi; ohj: Frank Hilbrich
Don Carlos (Verdi) 28 tam-18 heljoht: Mark Rohde; ohj: Christof Nel
Der Freischütz (Weber) 6 maa-1 toujoht: Valtteri Rauhalammi; ohj: Kay Voges
Candide (Bernstein) 14 maa-27 huhjoht: Cameron Burns; ohj: Matthias Davids
Aida (Verdi) 14 huh-29 kesjoht: Ivan Repušić; ohj: Kay Voges
Die verkaufte Braut (Smetana) 6 tou-26 kesjoht: Daniel Klein; ohj: Martin G Berger
Dialoge der Karmeliterinnen (Poulenc) 2-28 kesjoht: Valtteri Rauhalammi; ohj: Dietrich Hilsdorf
Die Reise nach Reims (Rossini) 12-27 kesjoht: Gregor Bühl; ohj: Matthias Davids
Heidelberg, Theater und Orchester Heidelberg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 15 syy-30 joujoht: Olivier Pols; ohj: Maximilian von Mayenburg
Don Giovanni (Mozart) 21 lok-21 toujoht: Elias Grandy; ohj: Lorenzo Fioroni
Mitridate (Porpora) 29 mar-9 heljoht: Felice Venanzoni / Davide Perniceni; ohj: Jacopo Spirei
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-25 joujoht: Dietger Holm; ohj: Clara Kalus
Don Pasquale (Donizetti) 26 tam-8 kesjoht: Davide Perniceni; ohj: Andrea Schwalbach
Faust (Gounod) 16 maa-30 kesjoht: Elias Grandy; ohj: Martin G Berger
Writing to Vermeer (Andriessen) 13 tou-9 kesjoht: Dietger Holm; ohj: Johannes von Matuschka
Anatevka (Bock) 22+ kesjoht: Olivier Pols
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Der Freischütz (Weber) 18 lok-12 marjoht: Domonkos Héja; ohj: Hinrich Horstkotte
La clemenza di Tito (Mozart) 2-27 heljoht: Gianluca Capuano; ohj: Patrick Kinmonth
La Cenerentola (Rossini) 19 huh-7 kesohj: Urs Häberli
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 23 syy-12 kesjoht: Florian Ziemen; ohj: Hans Hollmann
Der Freischütz (Weber) 3 lok-8 huhjoht: Werner Seitzer; ohj: Dominik Wilgenbus
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 8 lok-28 joujoht: Achim Falkenhausen; ohj: Frank-Bernd Gottschalk
Die verkaufte Braut (Smetana) 22 lok-17 joujoht: Gabriel Venzago; ohj: Guillermo Amaya
Orpheus (Telemann) 2 jou-17 toujoht: Florian Ziemen; ohj: Sigrid T'Hooft
Adelia (Donizetti) 10 maa-1 kesjoht: Florian Ziemen; ohj: Guillermo Amaya
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 28 maa-25 toujoht: Sergei Kiselev; ohj: Thomas Barthol
Die Blume von Hawaii (Abraham) 5 tou-18 kesjoht: Florian Ziemen / Gabriel Venzago; ohj: Hans Walter Richter
Hof, Theater Hof  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 syy-19 marjoht: Walter E Gugerbauer; ohj: Reinhardt Friese
Die Großherzogin von Gerolstein (Offenbach) 22 jou-29 tamjoht: Walter E Gugerbauer; ohj: Ansgar Weigner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 jou
Ein Traumspiel (Reimann) 17 maa-11 toujoht: Walter E Gugerbauer; ohj: Lothar Krause
Alcina (Handel) 16 kes-15 heijoht: Daniel Spaw; ohj: Hinrich Horstkotte
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 16 syy-25 joujoht: Uwe Sandner; ohj: Kerstin Maria Pöhler
Anatevka (Bock) 23 syy-18 marjoht: Gad Kadosh / Frank Kersting; ohj: Anatol Preissler
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 21 lok-4 heljoht: Anton Legkii; ohj: Sebastian Welker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 mar-28 joujoht: Daniel Spaw / Johannes Witt / Olivier Pols; ohj: Andreas Bronkalla
La Cenerentola (Rossini) 10 hel-29 maajoht: Anton Legkii; ohj: Urs Häberli
The Rake's Progress (Stravinsky) 24 maa-22 kesjoht: Uwe Sandner; ohj: Tilman Gersch
Sweeney Todd (Sondheim) 5+ toujoht: Uwe Sandner; ohj: Axel Stöcker
Die Welt auf dem Monde (Haydn) 6 tou-23 kesohj: Lilly Lee
El gato montés (Penella) 26 tou-9 kesjoht: Rodrigo Tomillo; ohj: Alfonso Romero Mora
Karlsruhe, Badisches Staatstheater Karlsruhe  / 
Der Liebestrank (Donizetti) 20 syy-1 joujoht: Daniele Squeo; ohj: Jacopo Spirei
Adriana Lecouvreur (Cilea) 22 syy-16 tamjoht: Johannes Willig / Daniele Squeo; ohj: Katharina Thoma
La clemenza di Tito (Mozart) 24 syy-12 tamjoht: Gianluca Capuano / Dominic Limburg; ohj: Patrick Kinmonth
Götterdämmerung (Wagner) 15 lok-12 toujoht: Justin Brown; ohj: Tobias Kratzer
La traviata (Verdi) 19 lok-13 tamjoht: Johannes Willig; ohj: Achim Thorwald
Siegfried (Wagner) 3 jou-10 toujoht: Justin Brown; ohj: Thorleifur Örn Arnarsson
Lustigen Nibelungen (Straus) 15 jou-21 heijoht: Dominic Limburg; ohj: Johannes Pölzgutter
Lustigen Nibelungen (Straus) 16 jou-21 heijoht: Dominic Limburg; ohj: Johannes Pölzgutter
Die Zauberflöte (Mozart) 5 tam-12 kesjoht: Ulrich Wagner; ohj: Ulrich Peters
Simon Boccanegra (Verdi) 20 tam-7 heijoht: Johannes Willig; ohj: David Hermann
Gold! (Evers) 27 tamohj: Anja Kühnhold
Das Rheingold (Wagner) 3 hel-5 toujoht: Justin Brown; ohj: David Hermann
Roméo et Juliette (Gounod) 11 hel-23 kesjoht: Daniele Squeo
Alcina (Handel) 16-27 heljoht: Andreas Spering; ohj: James Darrah
Semele (Handel) 23-28 heljoht: Christopher Moulds; ohj: Floris Visser
Wahnfried (Dorman) 23 maa-8 toujoht: Justin Brown; ohj: Keith Warner
Die Walküre (Wagner) 29 maa-31 toujoht: Justin Brown; ohj: Yuval Sharon
Anna Bolena (Donizetti) 3 kes-14 heijoht: Daniele Squeo; ohj: Irina Brown
Lucio Silla (Mozart) 8-19 hei
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Andrea Chénier (Giordano) 9 syy-14 tamjoht: Francesco Angelico / Alexander Hannemann; ohj: Michael Schulz
Antigona (Traetta) 15 syy-5 tamjoht: Jörg Halubek; ohj: Stephan Müller
La bohème (Puccini) 30 syy-25 joujoht: Francesco Angelico; ohj: Philipp Kochheim
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 21 lok-3 kesjoht: Anja Bihlmaier / Xin Tan; ohj: Sonja Trebes
Venus and Adonis (concert) (Blow) 28 lok-6 marjoht: Jörg Halubek
Lucio Silla (Mozart) 9 jou-17 maajoht: Jörg Halubek; ohj: Stephan Müller
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 jou-6 tamjoht: Deniola Kuraja; ohj: Elmar Gehlen
West Side Story (Bernstein) 20 tam-20 kesjoht: Alexander Hannemann / Deniola Kuraja; ohj: Philipp Rosendahl
Jenůfa (Janáček) 10 hel-21 kesjoht: Francesco Angelico; ohj: Markus Dietz
The Rakes Progress (Stravinsky) 24 maa-7 kesjoht: Alexander Hannemann; ohj: Paul Esterházy
Die Zauberflöte (Mozart) 22 huh-8 kesohj: Katharina Thoma
Tristan und Isolde (Wagner) 26 tou-23 kesjoht: Constantin Trinks; ohj: Stephan Müller
Eloise (Jenkins) 9-21 kesjoht: Maria Radzikhovskiy; ohj: Janis Knorr
Kiel, Theater Kiel  / 
Wilhelm Tell (Rossini) 15 lok-11 huhjoht: Daniel Carlberg; ohj: Fabio Ceresa
My Fair Lady (Loewe) 20 lok-28 jou
Arabella (Strauss) 9 jou-16 toujoht: Georg Fritzsch; ohj: Uwe Schwarz
Sekretärinnen (Wittenbrink) 14 tam-17 kes
Ein Maskenball (Verdi) 27 tam-10 kesjoht: Daniel Carlberg; ohj: Pier Francesco Maestrini
Götterdämmerung (Wagner) 10 maa-1 heijoht: Georg Fritzsch; ohj: Daniel Karasek
Das Rheingold (Wagner) 23 maa-26 kes
Die Walküre (Wagner) 14 huh-27 kes
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 28 huh-8 heijoht: Daniel Carlberg; ohj: Valentina Carrasco
Aleko (Rakhmaninov) 28 huh-8 heijoht: Daniel Carlberg; ohj: Valentina Carrasco
Rigoletto (Verdi) 3-11 tou
Siegfried (Wagner) 26-29 tou
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
La bohème (Puccini) 16 syy-28 joujoht: Enrico Delamboye; ohj: Bettina Geyer
Ball im Savoy (Abraham) 28 lok-18 maajoht: Daniel Spogis; ohj: Ansgar Weigner
Tosca (concert) (Puccini) 2-25 joujoht: Enrico Delamboye
My Fair Lady (Loewe) 16-30 joujoht: Daniel Spogis; ohj: Anja Nicklich
Der fliegende Holländer (Wagner) 20 tam-15 huhjoht: Mino Marani; ohj: Markus Dietze
Das schlaue Füchslein (Janáček) 3 maa-21 toujoht: Enrico Delamboye; ohj: Alexander von Pfeil
Der goldene Drache (Eötvös) 19 tou-23 kesjoht: Mino Marani; ohj: Elmar Goerden
Köln, Oper Köln  / 
Tannhäuser (Wagner) 24 syy-1 marjoht: François-Xavier Roth; ohj: Patrick Kinmonth
La traviata (Verdi) 15 lok-3 joujoht: Matthias Foremny; ohj: Benjamin Schad
Das Rheingold für Kinder (Wagner) 5-29 marjoht: Rainer Mühlbach; ohj: Brigitta Gillessen
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 mar-31 joujoht: Marcus Bosch; ohj: Petra Luisa Meyer
Rigoletto (Verdi) 17 jou-7 tamjoht: Gabriel Feltz / Gabriel Feltz; ohj: Katharina Thalbach
Carmina Burana (Orff) 23-30 joujoht: Leo Hussain
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 6-19 tamjoht: Rainer Mühlbach; ohj: Elena Tzavara
Don Giovanni (Mozart) 18 hel-3 maajoht: Nicholas Collon; ohj: Emmanuelle Bastet
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 24 hel-10 maajoht: Rainer Mühlbach; ohj: Eike Ecker
Manon (Massenet) 4 maa-2 huhjoht: Claude Schnitzler; ohj: Johannes Erath
Gli uccellatori (Gassmann) 18 maa-7 huhjoht: Gianluca Capuano; ohj: Jean Renshaw
Mosè in Egitto (Rossini) 8-28 huhjoht: David Parry; ohj: Lotte de Beer
Die Soldaten (Zimmermann,B) 29 huh-19 toujoht: François-Xavier Roth; ohj: Carlus Padrissa
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 tou-3 kesjoht: Rubén Dubrovsky; ohj: Emmanuelle Bastet
The Rape of Lucretia (Britten) 20 tou-9 kesjoht: Rainer Mühlbach; ohj: Kai Anne Schuhmacher
Falstaff (Verdi) 31 tou-4 heijoht: Will Humburg; ohj: Dietrich Hilsdorf
Pollicino (Henze) 23-30 kesjoht: Rainer Mühlbach; ohj: Saskia Kuhlmann
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 24 kes-15 heijoht: Gianluca Capuano; ohj: Renaud Doucet
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Princess Nefertiti (Dostal) 10 syy-31 joujoht: Stefan Klingele; ohj: Franziska Severin
Die lustige Witwe (Lehár) 17 syy-26 joujoht: Tobias Engeli; ohj: Volker Vogel
Lobgesang (Mendelssohn) 23 syy-3 lokjoht: Christoph Gedschold
My Fair Lady (Loewe) 24 syy-18 toujoht: Stefan Klingele; ohj: Karl Zugowski
Die Zauberflöte (Mozart) 24 syy-27 huhjoht: Christoph Gedschold / José Miguel Escandi / Marius Stieghorst / Daniel Huppert; ohj: Ralf Nürnberger
Don Carlo (Verdi) 30 syy-24 heljoht: Anthony Bramall / Felix Bender; ohj: Jakob Peters-Messer
Tosca (Puccini) 1 lok-26 tamjoht: Marcus Bosch / Andrea Sanguineti / Tobias Engeli / Christoph Gedschold; ohj: Michiel Dijkema
Knusper, Knupser, Knäuschen (Humperdinck) 4 lok-23 heljoht: Christian Hornef; ohj: Gundula Nowack
Der Freischütz (Weber) 7 lok-28 kesjoht: Marcus Bosch; ohj: Christian von Götz
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 lok-21 tamjoht: Matthias Foremny; ohj: Gil Mehmert
Die grosse Sünderin (Künneke) 14 lok-11 heljoht: Stefan Klingele; ohj: Alexandra Frankmann
Salome (Strauss) 14 lok-10 maajoht: Ulf Schirmer; ohj: Aron Stiehl
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 22 lok-17 kesjoht: Tobias Engeli; ohj: Cusch Jung
Johannes-Passion (Bach,JS) 27 lok-10 kesjoht: Paul Jeremy Goodwin
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 mar-1 huhjoht: Anthony Bramall; ohj: Katharina Thalbach
La Cenerentola (Rossini) 8 jou-9 maajoht: Anthony Bramall / Laurent Wagner; ohj: Lindy Hume
Rusalka (Dvořák,A) 9 jou-1 kesjoht: Christoph Gedschold; ohj: Michiel Dijkema
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-21 joujoht: Matthias Foremny; ohj: Birgit Eckenweber
Madama Butterfly (Puccini) 12 jou-18 maajoht: Christoph Gedschold; ohj: Aron Stiehl
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 jou-1 huhjoht: Stefan Klingele; ohj: Volker Vogel
Turandot (Puccini) 17 jou-23 kesjoht: Matthias Foremny; ohj: Balázs Kovalik
Das Rheingold (Wagner) 6 tam-10 toujoht: Ulf Schirmer; ohj: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 7 tam-11 toujoht: Ulf Schirmer; ohj: Rosamund Gilmore
Siegfried (Wagner) 13 tam-12 toujoht: Ulf Schirmer; ohj: Rosamund Gilmore
Götterdämmerung (Wagner) 14 tam-13 toujoht: Ulf Schirmer; ohj: Rosamund Gilmore
Der Rebell des Königs (Gounod) 20 tam-20 kesjoht: David Reiland; ohj: Anthony Pilavachi
Freischütz für Kinder (Weber) 3 hel-29 huhjoht: Stefan Klingele; ohj: Jasmin Solfaghari
Nabucco (Verdi) 9-25 heljoht: Marius Stieghorst / Daniel Huppert; ohj: Dietrich Hilsdorf
Zar und Zimmermann (Lortzing) 17 hel-18 maajoht: Stefan Klingele; ohj: Dominik Wilgenbus
La traviata (Verdi) 23 hel-22 kesjoht: Andrea Sanguineti / José Miguel Escandi; ohj: Andreas Homoki
Sekretärinnen (Wittenbrink) 3 maa-13 toujoht: Susanne Fiedler; ohj: Anna Evans
Tannhäuser (Wagner) 17 maa-27 toujoht: Ulf Schirmer / Christoph Gedschold; ohj: Katharina Wagner
Parsifal (Wagner) 30 maajoht: Anthony Bramall; ohj: Roland Aeschlimann
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 7 huh-9 kesjoht: Christoph Gedschold; ohj: Philipp J Neumann
Pagliacci (Leoncavallo) 7 huh-9 kesjoht: Christoph Gedschold; ohj: Philipp J Neumann
Casanova (Lortzing) 2-30 kesjoht: Stefan Klingele; ohj: Cusch Jung
Lulu (Berg) 16 kes-1 heijoht: Ulf Schirmer; ohj: Lotte de Beer
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
Orfeo 2.0 (concert) (Toni) 23 syyjoht: Massimiliano Toni
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 9 syy-24 maajoht: Andreas Wolf; ohj: Clara Kalus
Carmina Burana (Orff) 9 syy-24 maajoht: Andreas Wolf; ohj: Clara Kalus
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 syy-25 joujoht: Ryusuke Numajiri; ohj: Aniara Amos
Ariodante (Handel) 17 syy-23 marjoht: Panagiotis Papadopoulos; ohj: Wolf Widder
Der ferne Klang (Schreker) 21 lok-15 huhjoht: Andreas Wolf; ohj: Jochen Biganzoli
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 7 jou-5 huhjoht: Ludwig Pflanz / Ulrich Stöcker; ohj: Michael Wallner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-29 joujoht: Adrian Pavlov; ohj: Herbert Adler
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 tam-16 kesjoht: Ryusuke Numajiri; ohj: Pier Francesco Maestrini, Joshua Held
Luci mie traditrici (Sciarrino) 16 maa-24 kesjoht: Dietger Holm; ohj: Sandra Leupold
Die Zauberflöte (Mozart) 20 huh-15 kesjoht: Andreas Wolf; ohj: Tom Ryser
Otello (Verdi) 1-17 kes
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16 syy-6 tamjoht: Thomas Dorsch; ohj: Michael Sturm
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 syy-24 heljoht: Urich Stöcker; ohj: Christian Firmbach
Sugar (Styne) 11 mar-27 toujoht: Ulrich Stöcker; ohj: Olaf Schmidt
Carmen (Bizet) 3 maa-23 toujoht: Thomas Dorsch; ohj: Hajo Fouquet
Wiener Blut (Strauss,J) 16-26 kesjoht: Ulrich Stöcker; ohj: Hajo Fouquet
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Rusalka (Dvořák,A) 9 syy-29 joujoht: Pawel Poplawski; ohj: Stephen Lawless
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 19 lok-12 marjoht: Anna Grinberg; ohj: Sebastian Gruner
Aida (Verdi) 21 lok-8 huhjoht: Svetoslav Borisov; ohj: Oliver Mears
Der kleine Horrorladen (Menken) 11 mar-9 toujoht: Damian Omansen; ohj: Ulrich Wiggers
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 19 mar-25 maajoht: Svetoslav Borisov / Kimbo Ishii; ohj: Otto Pichler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 jou-6 tamjoht: Svetoslav Borisov; ohj: Karen Stone
Dantons Tod (Einem) 20 tam-21 huhjoht: Kimbo Ishii; ohj: Karen Stone
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 10 hel-1 kesjoht: Svetoslav Borisov; ohj: Erik Petersen
Tosca (Puccini) 17 hel-19 toujoht: Kimbo Ishii / Svetoslav Borisov; ohj: Karen Stone
Richard Löwenherz (Handel) 10-17 maajoht: David Stern; ohj: Michael McCarthy
Powder her face (Adès) 31 maa-25 toujoht: Hans Rotman; ohj: Magdalena Fuchsberger
Salome (Strauss) 5 tou-3 kesjoht: Kimbo Ishii; ohj: Ulrich Schulz
Die Entführung aus dem Serail für Kinder (Mozart) 1-12 kesjoht: Pawel Poplawski; ohj: Sebastian Gruner
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 15 kes-8 heijoht: Damian Omansen; ohj: Sebastian Ritschel
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Saul (Handel) 9 syy-19 tamjoht: Andreas Spering; ohj: Lydia Steier
La bohème (Puccini) 15 syy-21 joujoht: Paul-Johannes Kirschner / Hermann Bäumer; ohj: Monique Wagemakers
La cage aux folles (Herman) 14 lok-16 kesjoht: Paul-Johannes Kirschner; ohj: Christopher Tölle
A Midsummer Night's Dream (Britten) 22 lok-27 marjoht: Hermann Bäumer; ohj: Niklaus Helbling
La clemenza di Tito (Mozart) 27 tam-11 toujoht: Samuel Hogarth; ohj: Katrin Sedlbauer
Don Carlos (Verdi) 17+ maajoht: Hermann Bäumer; ohj: Elisabeth Stöppler
Don Carlo (Verdi) 17 maa-27 toujoht: Hermann Bäumer / Hossein Pishkar; ohj: Elisabeth Stöppler
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 17 syy-5 tamjoht: Benjamin Reiners; ohj: Markus Dietz
Ein Maskenball (Verdi) 20 syy-25 marjoht: Benjamin Reiners; ohj: Werner Schroeter
Der Ring an einem Abend (Wagner) 23 syy-11 marjoht: Wolfgang Wengenroth
Wie werde ich reich und glucklich? (Spoliansky) 6 lok-8 heijoht: Matthew Toogood; ohj: Thomas Fiedler, Jan Dvořák
Norma (Bellini) 14 lok-12 tamjoht: Benjamin Reiners; ohj: Markus Bothe
Aschenputtel (Rossini) 1 mar-8 huhjoht: Attilio Cremonesi / Matthew Toogood; ohj: Cordula Däuper
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 mar-18 heljoht: Alexander Soddy; ohj: Olivier Tambosi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 26 mar-15 huhjoht: Benjamin Reiners / Alexander Soddy; ohj: Roland Velte
Pagliacci (Leoncavallo) 26 mar-15 huhjoht: Benjamin Reiners / Alexander Soddy; ohj: Roland Velte
Fidelio (Beethoven) 9 jou-21 toujoht: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; ohj: Roger Vontobel
Aida (Verdi) 14 jou-10 heljoht: Alexander Soddy / Matthew Toogood; ohj: Roger Vontobel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 jou-28 tamjoht: Matthew Toogood / Wolfgang Wengenroth; ohj: Wolfgang Blum
Turandot (Puccini) 18 tam-30 huhjoht: Benjamin Reiners / Alexander Soddy; ohj: Regula Gerber
Jolanthe (concert) (Tchaikovsky,P) 25 tam-18 toujoht: Benjamin Reiners
Hercules (Handel) 3 hel-12 toujoht: Bernhard Forck; ohj: Nigel Lowery
Ernani (Verdi) 24 hel-1 heijoht: Benjamin Reiners; ohj: Yona Kim
My Fair Lady (Loewe) 3 maa-6 heijoht: Matthew Toogood; ohj: Helmut Baumann, Jürg Burth
Pelleas und Melisande (Debussy) 25 maa-12 toujoht: Lorenzo di Toro; ohj: Luise Kautz
Parsifal (Wagner) 30 maa-31 toujoht: Alexander Soddy; ohj: Hans Schüler
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 12 huh-6 kesjoht: Jörg Halubek; ohj: Lorenzo Fioroni
Tannhäuser (Wagner) 21 huh-14 kesjoht: Alexander Soddy; ohj: Chris Alexander
La traviata (Verdi) 19 tou-22 heijoht: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; ohj: Achim Freyer
Die Zauberflöte (Mozart) 2 kes-23 heijoht: Benjamin Reiners; ohj: Joachim Schloemer
Don Giovanni (Mozart) 14-26 heijoht: Alexander Soddy; ohj: Ekaterina Vasileva
Meiningen, Meininger Staatstheater  / 
Tosca (Puccini) 8 syy-20 toujoht: Chin-Chao Lin; ohj: Ansgar Haag
Evita (Lloyd Webber) 14 syy-10 toujoht: Mario Hartmuth / Martin Wettges; ohj: Kurt Josef Schildknecht
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 syy-1 joujoht: Chin-Chao Lin / Martin Wettges; ohj: Christian Poewe
Le Grand Macabre (Ligeti) 29-30 syyjoht: Philippe Bach; ohj: Herbert Fritsch
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6 lok-20 tamjoht: Philippe Bach / Mario Hartmuth; ohj: Ansgar Haag
Così fan tutte (Mozart) 17 mar-3 maajoht: Mario Hartmuth; ohj: Anthony Pilavachi
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 8 jou-21 toujoht: Mario Hartmuth / Martin Wettges; ohj: Wolfgang Dosch
Julie (Boesmans) 25 tam-24 maajoht: Mario Hartmuth; ohj: Lars Wernecke
Carmina Burana (Orff) 23 hel-29 kesjoht: Philippe Bach; ohj: Ivar Thomas van Urk
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13 huh-5 heijoht: Philippe Bach; ohj: Aldona Farrugia
Tannhäuser (Wagner) 27 huh-23 kesjoht: Philippe Bach; ohj: Ansgar Haag
Tannhäuser (Wagner) 3-23 kesjoht: Philippe Bach; ohj: Ansgar Haag
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 15-27 kesjoht: Chin-Chao Lin; ohj: Lars Wernecke
Mönchengladbach, Theater Krefeld und Mönchengladbach  / 
Die Faschingsfee (Kálmán,E) 23 syy-16 heljoht: Diego Martin Etxebarria; ohj: Carsten Süss
Der seltsame Fall des Claus Grünberg (Monteverdi) 24 syy-3 joujoht: Yorgos Ziavras; ohj: Kobie van Rensburg
Orpheus und Eurydike (Gluck) 30 syy-13 joujoht: Werner Ehrhardt / Michael Preiser; ohj: Jakob Peters-Messer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 lok-27 joujoht: Mihkel Kütson; ohj: Hinrich Horstkotte
Der Konsul (Menotti) 21 lok-12 tamjoht: Diego Martin Etxebarria; ohj: Katja Bening
Hamlet (Thomas,A) 25 mar-7 heljoht: Mihkel Kütson; ohj: Helen Malkowsky
My Fair Lady (Loewe) 17 jou-21 huhjoht: Andreas Fellner; ohj: Roland Hüve
Lohengrin (Wagner) 20 tam-25 maajoht: Mihkel Kütson; ohj: Robert Lehmeier
Der Mann, der seine Frau mit einem Hut verwechselte (Nyman) 31 tam-3 maajoht: Michael Preiser; ohj: Robert Nemack
Lend Me a Tenor (Carroll) 10 maa-8 heijoht: Andreas Fellner; ohj: Ansgar Weigner
Gianni Schicchi (Puccini) 29 huh-10 kesjoht: Mihkel Kütson; ohj: François De Carpentries
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 huh-10 kesjoht: Mihkel Kütson; ohj: François De Carpentries
Nabucco (Verdi) 23 kes-15 heijoht: Diego Martin Etxebarria; ohj: Roman Hovenbitzer
München, Bayerische Staatsoper  / 
Così fan tutte (Mozart) 29 syy-6 lokjoht: Constantin Trinks; ohj: Dieter Dorn
Il turco in Italia (Rossini) 13-18 lokjoht: Antonello Allemandi; ohj: Christof Loy
Carmen (Bizet) 21-27 lokjoht: Omer Meir Wellber; ohj: Lina Wertmüller
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 lok-10 marjoht: Constantinos Carydis; ohj: Christof Loy
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 29 lok-5 marjoht: Oksana Lyniv; ohj: Harry Kupfer
Tosca (Puccini) 8-17 marjoht: Daniele Callegari; ohj: Luc Bondy
Die schweigsame Frau (Strauss) 12-24 marjoht: Stefan Soltesz; ohj: Barrie Kosky
Simon Boccanegra (Verdi) 26 mar-3 joujoht: Bertrand de Billy; ohj: Dmitri Tcherniakov
Andrea Chénier (Giordano) 29 mar-8 joujoht: Marco Armiliato; ohj: Philipp Stölzl
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-15 joujoht: Antonino Fogliani; ohj: Barbara Wysocka
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14-21 joujoht: Eun Sun Kim; ohj: Richard Jones
Il tabarro (Puccini) 17 jou-1 tamjoht: Kirill Petrenko; ohj: Lotte de Beer
Suor Angelica (Puccini) 17 jou-1 tamjoht: Kirill Petrenko; ohj: Lotte de Beer
Gianni Schicchi (Puccini) 17 jou-1 tamjoht: Kirill Petrenko; ohj: Lotte de Beer
La bohème (Puccini) 25 jou-4 tamjoht: Alexander Soddy; ohj: Otto Schenk
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 jou-6 tamjoht: Friedrich Haider; ohj: Helmut Lehberger(original), Leander Haußmann(original), Andreas Weirich(revival)
Das Rheingold (Wagner) 11-13 tamjoht: Kirill Petrenko; ohj: Andreas Kriegenburg
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 12-17 tamjoht: Ivor Bolton; ohj: Martin Duncan, Ultz
Die Walküre (Wagner) 19-22 tamjoht: Kirill Petrenko; ohj: Andreas Kriegenburg
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21-28 tamjoht: Keri-Lynn Wilson; ohj: Ferruccio Soleri
Madama Butterfly (Puccini) 24-30 tamjoht: Daniele Callegari; ohj: Wolf Busse
Siegfried (Wagner) 31 tam-3 heljoht: Kirill Petrenko; ohj: Andreas Kriegenburg
Götterdämmerung (Wagner) 8-11 heljoht: Kirill Petrenko; ohj: Andreas Kriegenburg
L'elisir d'amore (Donizetti) 10-18 heljoht: Stefano Ranzani; ohj: David Bösch
Carmen (Bizet) 16-21 heljoht: Karel Mark Chichon; ohj: Lina Wertmüller
Un ballo in maschera (Verdi) 24 hel-4 maajoht: Asher Fisch; ohj: Johannes Erath
La favorite (Donizetti) 25 hel-3 maajoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Amélie Niermeyer
Der Rosenkavalier (Strauss) 9-21 maajoht: Kirill Petrenko; ohj: Otto Schenk
La Cenerentola (Rossini) 10-16 maajoht: Francesco Angelico; ohj: Jean-Pierre Ponnelle
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 11-25 maajoht: Omer Meir Wellber; ohj: Antú Romero Nunes
Così fan tutte (Mozart) 24-29 maajoht: Constantin Trinks; ohj: Dieter Dorn
La Calisto (Cavalli) 31 maa-9 huhjoht: Christopher Moulds; ohj: David Alden
Ariadne auf Naxos (Strauss) 1-8 huhjoht: Lothar Koenigs; ohj: Robert Carsen
Macbeth (Verdi) 7-13 huhjoht: Pinchas Steinberg; ohj: Martin Kušej
Lucrezia Borgia (Donizetti) 27 huh-7 toujoht: Friedrich Haider; ohj: Christof Loy
Mefistofele (Boito) 29 huh-6 toujoht: Omer Meir Wellber; ohj: Roland Schwab
Die Gezeichneten (Schreker) 12-19 toujoht: Markus Stenz; ohj: Krzysztof Warlikowski
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-20 toujoht: Antonino Fogliani; ohj: Barbara Wysocka
Aus einem Totenhaus (Janáček) 21 tou-8 kesjoht: Simone Young; ohj: Frank Castorf
Semiramide (Rossini) 2-10 kesjoht: Riccardo Frizza; ohj: David Alden
Arabella (Strauss) 16-22 kesjoht: Constantin Trinks; ohj: Andreas Dresen
Rigoletto (Verdi) 17-24 kesjoht: Daniele Callegari; ohj: Arpad Schilling
München, Gärtnerplatztheater  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 19 lok-18 marjoht: Anthony Bramall; ohj: Josef Ernst Köpplinger
La Cenerentola (Rossini) 28 lok-22 marjoht: Michael Brandstätter; ohj: Brigitte Fassbaender
Martha (Flotow) 11-29 marjoht: Andreas Kowalewitz; ohj: Loriot
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2 jou-10 tamjoht: Anthony Bramall; ohj: Peter Kertz
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 29 jou-27 toujoht: Karsten Januschke; ohj: Josef Ernst Köpplinger
Der Wildschütz (Lortzing) 20 tam-2 kesjoht: Michael Brandstätter; ohj: Georg Schmiedleitner
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 27 tam-10 heljoht: Oleg Ptashnikov; ohj: Josef Ernst Köpplinger
Die Zauberflöte (Mozart) 24 hel-10 toujoht: Michael Brandstätter; ohj: Rosamund Gilmore
Maria Stuarda (Donizetti) 22 maa-31 toujoht: Anthony Bramall; ohj: Michael Sturminger
Don Pasquale (Donizetti) 29 huh-18 toujoht: Michael Brandstätter; ohj: Brigitte Fassbaender
Im weißen Rößl (Benatzky) 12-23 toujoht: Michael Brandstätter; ohj: Josef Ernst Köpplinger
Don Giovanni (Mozart) 19 tou-10 heijoht: Anthony Bramall; ohj: Herbert Föttinger
Der tapfere Soldat (Straus) 14 kes-8 heijoht: Anthony Bramall; ohj: Peter Konwitschny
Semele (Handel) 24 kes-6 heiohj: Karoline Gruber
Münster, Theater Münster  / 
Don Carlo (Verdi) 7 lok-2 heljoht: Golo Berg; ohj: Ulrich Peters
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 29 lok-28 joujoht: Stefan Veselka; ohj: Andreas Beuermann
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 jou-13 toujoht: Stefan Veselka; ohj: Mareike Zimmermann
Angels in America (Eötvös) 24 hel-18 huhjoht: Golo Berg; ohj: Carlos Wagner
Cendrillon (Massenet) 14 huh-6 heijoht: Stefan Veselka; ohj: Roman Hovenbitzer
Don Giovanni (Mozart) 26 tou-13 heijoht: Golo Berg; ohj: Christian von Götz
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Xerxes (Handel) 23 syy-1 lokjoht: Jörg Pitschmann; ohj: Kornelia Repschläger
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 30 syy-2 heljoht: Panagiotis Papadopoulos; ohj: Stephan Brauer
Zar und Zimmermann (Lortzing) 7 lokjoht: Daniel Stratievsky; ohj: Birgit Kronshage
Fidelio (Beethoven) 21 lok-20 huhjoht: Sebastian Tewinkel; ohj: Jürgen Pöckel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17 mar-26 joujoht: Sebastian Tewinkel; ohj: Manfred Straube
Don Pasquale (Donizetti) 20 tam-29 maajoht: Panagiotis Papadopoulos; ohj: Magdalena Fuchsberger
Pagliacci (Leoncavallo) 24 maa-1 kesjoht: Panagiotis Papadopoulos; ohj: Peter Lotschak
Il mondo della luna (Haydn) 28 huh-21 toujoht: Daniel Stratievsky; ohj: Jürgen Pöckel
Wie einst im Mai (Kollo) 6-29 heijoht: Panagiotis Papadopoulos; ohj: Reinhardt Friese
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Otello (Verdi) 29 syy-12 tamjoht: Michael Helmrath; ohj: Anette Leistenschneider
Zar und Zimmermann (Lortzing) 14 lok-25 hel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-10 mar
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 26 tam-24 maajoht: Michael Helmrath; ohj: Katharina Thoma
Die Fledermaus (Strauss,J) 20 huh-27 toujoht: Henning Ehlert; ohj: Gernot Kranner
La traviata (Verdi) 15 kes-14 hei
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Norma (Bellini) 22 syy-9 lokjoht: Marcus Bosch; ohj: Stéphane Braunschweig
My Fair Lady (Loewe) 1-22 lokjoht: Andreas Paetzold; ohj: Thomas Enzinger
Les troyens (Berlioz) 8 lok-26 marjoht: Marcus Bosch; ohj: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 20 lok-26 joujoht: Marcus Bosch / Volker Hiemeyer; ohj: Alexandra Szemerédy
Die lustige Witwe (Lehár) 5 mar-24 heljoht: Guido Johannes Rumstadt / Andreas Paetzold / Tarmo Vaask; ohj: Thomas Enzinger
Die Zauberflöte (Mozart) 24 mar-23 tamjoht: Guido Johannes Rumstadt; ohj: Laura Scozzi
Otello (Verdi) 14 tam-23 heljoht: Guido Johannes Rumstadt / Marcus Bosch; ohj: Gabriele Rech
Carmen (Bizet) 27 tam-6 toujoht: Volker Hiemeyer / Esteban Domínguez Gonzalvo; ohj: Laurent Laffargue
Idomeneo (Mozart) 17 hel-28 huhjoht: Marcus Bosch; ohj: David Bösch
Die Soldaten (Zimmermann,B) 17 maa-23 huhjoht: Marcus Bosch; ohj: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 7 huh-20 heijoht: Marcus Bosch; ohj: Peter Konwitschny
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13 tou-15 heijoht: Volker Hiemeyer; ohj: Josef Ernst Köpplinger
Die Ruckkehr des Odysseus (Monteverdi) 3 kes-18 heijoht: Wolfgang Katschner; ohj: Mariame Clément
Tosca (Puccini) 15 kes-19 heijoht: Volker Hiemeyer; ohj: Jens Daniel Herzog
Oldenburg, Oldenburgisches Staatstheater  / 
Carmen (Bizet) 20 elo-6 tamjoht: Carlos Vázquez; ohj: Robert Lehmeier
Die Walküre (Wagner) 9 syy-19 marjoht: Hendrik Vestmann; ohj: Paul Esterházy
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14 lok-8 huhjoht: Vito Cristofaro; ohj: Kateryna Sokolova
Siroé (Hasse) 2 jou-5 huhjoht: Wolfgang Katschner; ohj: Jakob Peters-Messer
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 9 jou-1 hei
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 jou-7 tamjoht: Felix Pätzold; ohj: Michael Moxham
Sweeney Todd (Sondheim) 21 jou-28 tamjoht: Carlos Vázquez; ohj: Michael Moxham
Rigoletto (Verdi) 10 hel-17 toujoht: Vito Cristofaro; ohj: Hinrich Horstkotte
Maria (Statkowski) 17 maa-19 toujoht: Hendrik Vestmann; ohj: Andrea Schwalbach
La Cenerentola (Rossini) 5-20 toujoht: Vito Cristofaro; ohj: Axel Köhler
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
The Addams Family (Lippa) 24 elo-5 joujoht: An-Hoon Song; ohj: Felix Seiler
Die Zauberflöte (Mozart) 8 syy-14 joujoht: Daniel Inbal; ohj: Alexander May
Rigoletto (Verdi) 30 syy-27 toujoht: Andreas Hotz; ohj: Adriana Altaras
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 25 mar-10 huhjoht: Daniel Inbal; ohj: Sonja Trebes
Antigona (Traetta) 20 tam-25 toujoht: Andreas Hotz; ohj: Floris Visser
Apollo und Hyacinth (Mozart) 10 maajoht: Daniel Inbal; ohj: Jan Friedrich Eggers
Chaplin (Curtis) 10 maa-3 kesjoht: An-Hoon Song; ohj: Christian von Götz
San Paolo (Corbett) 28 huh-20 kesjoht: Daniel Inbal; ohj: Alexander May
Doktor Faust (Busoni) 16-29 kesjoht: Andreas Hotz; ohj: Andrea Schwalbach
Passau, Landestheater Niederbayern  / 
Die Welt auf dem Mond (Haydn) 23 syy-26 tamjoht: Margherita Colombo; ohj: Aron Stiehl
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6 lok-29 joujoht: Basil H E Coleman; ohj: Johannes Reitmeier
Operetta anthology (Lortzing) 28 lok-31 joujoht: Margherita Colombo; ohj: Margit Gilch
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 jou-23 maajoht: Basil H E Coleman; ohj: Stefan Tilch
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 3 hel-16 kesjoht: Margherita Colombo; ohj: Stephen Medcalf
Lucrezia Borgia (Donizetti) 14 huh-25 toujoht: Basil H E Coleman; ohj: Roland Schwab
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 kes-14 heijoht: Basil H E Coleman; ohj: Johannes Reitmeier
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 15 syy-14 tamjoht: Markus Huber; ohj: Thomas Münstermann
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 18 mar-8 huhohj: Guido Markowitz, Kerstin Steeb
Der Bettelstudent (Millöcker) 22 jou-11 heiohj: Wolfgang Lachnitt
Endstation Sehnsucht (Previn) 10 hel-3 heijoht: Tobias Leppert; ohj: Tobias Materna
Der Silbersee (Weill) 5 tou-5 heijoht: Markus Huber; ohj: Thomas Münstermann
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Der Bajazzo (Leoncavallo) 15 syy-20 tamjoht: Lutz de Veer; ohj: Hinrich Horstkotte
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15 syy-20 tamjoht: Lutz de Veer; ohj: Hinrich Horstkotte
Ein Käfig voller Narren (Herman) 21 lok-31 maajoht: Vladimir Yaskorski; ohj: Wolfgang Dosch
Der Opernball (Heuberger) 17 mar-25 toujoht: Martin Eckenweber; ohj: Volker Wahl, Michaela Ronzoni
Die schöne Galathée (Suppé) 25 mar-10 huhjoht: Matthias Spindler; ohj: Wolfgang Dosch
Der Barbier von Bagdad (Cornelius) 12 tam-19 toujoht: Maxim Böckelmann; ohj: Jürgen Pöckel
L'orfeo (Monteverdi) 31 tam-9 kesjoht: Leo Siberski; ohj: Jürgen Pöckel
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 12 tou-2 kesjoht: Leo Siberski; ohj: Thilo Reinhardt
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 syyjoht: Hans-Peter Preu / Thomas Gläser; ohj: Manuel Schöbel
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 29 syy-2 maajoht: Florian Merz / Hans-Peter Preu; ohj: Wolfgang Dosch
La traviata (Verdi) 21 lok-21 huhjoht: Hans-Peter Preu; ohj: Hinrich Horstkotte
Company (Sondheim) 27 lok-26 joujoht: Hans-Peter Preu; ohj: Sebastian Ritschel
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 31 maa-6 huhjoht: Jan Michael Horstmann; ohj: Manuel Schöbel
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 23 syy-29 joujoht: Tom Woods / Anton Zapf; ohj: Uwe Schwarz
Un ballo in maschera (Verdi) 29 syy-20 tamjoht: Tom Woods; ohj: Matthias Reichwald
The Producers (Brooks) 3 lok-16 joujoht: Alistair Lilley; ohj: Dominik Wilgenbus
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 28 lok-3 heijoht: Levente Török; ohj: Aron Stiehl
Messe in h-Moll (Bach,JS) 9 jou-3 kesjoht: Alistair Lilley; ohj: Jochen Biganzoli
Die Banalität der Liebe (Milch-Sheriff) 27 tam-12 heijoht: Tom Woods; ohj: Itay Tiran
Cabaret (Kander) 17 maa-30 toujoht: Alistair Lilley; ohj: Johannes Pölzgutter
Edgar (Puccini) 28 huh-18 heiohj: Hendrik Müller
Don Giovanni (Mozart) 16 kes-19 heiohj: Matthias Reichwald
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Aschenputtel (Rossini) 29 syy-2 heljoht: Manfred Hermann Lehner; ohj: Anja Nicklich
Zar und Zimmermann (Lortzing) 21 lok-21 joujoht: Gerrit Prießnitz / Hans-Christoph Borck; ohj: Anja Nicklich
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 1 jou-5 tamjoht: Volker Plangg; ohj: Stephan Brauer
Ein Käfig voller Narren (Herman) 27 tam-24 maajoht: Volker Plangg; ohj: Stephan Brauer
Der Freischütz (Weber) 30 maa-15 huhjoht: Manfred Hermann Lehner; ohj: Hans-Joachim Frey
Der Bajazzo (Leoncavallo) 3 kes-20 heijoht: Hans-Christoph Borck; ohj: Peter Lotschak
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Guillaume Tell (Rossini) 10 syy-2 joujoht: Sébastien Rouland; ohj: Roland Schwab
Gold! (Evers) 1 lok-26 jou
La bohème (Puccini) 21 lok-30 maajoht: Nicholas Milton; ohj: Tobias Heyder
Die Zauberflöte (Mozart) 11 mar-30 joujoht: Stefan Neubert; ohj: Andreas Gergen
My Fair Lady (Loewe) 9 jou-22 huhjoht: Stefan Neubert; ohj: Thomas Winter
Der Sturm (Martin,F) 27 tam-25 maajoht: Roger Epple; ohj: Lorenzo Fioroni
Solaris (Obst) 8-17 maajoht: Christopher Ward; ohj: Hermann Schneider
Croesus (Keiser) 13-22 huh
Salome (Strauss) 14 huh-21 kesjoht: Nicholas Milton; ohj: Jakob Peters-Messer
Così fan tutte (Mozart) 11 tou-19 kesjoht: Stefan Neubert; ohj: Jean Renshaw
Nabucco (Verdi) 9-23 kesjoht: Christopher Ward; ohj: Maximilian von Mayenburg
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater Schwerin  / 
Otello (Verdi) 13 lok-1 huhjoht: Daniel Huppert; ohj: Katharina Thoma
My Fair Lady (Loewe) 19 lok-31 maajoht: Gregor Rot / Martin Schelhaas; ohj: Toni Burkhardt
Margarethe (Gounod) 3 mar-2 heljoht: Gregor Rot; ohj: Toni Burkhardt
Peter Grimes (Britten) 12 mar-12 tamjoht: Daniel Huppert; ohj: Toni Burkhardt
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 jou-6 tamjoht: Martin Schelhaas; ohj: Toni Burkhardt
Der glückliche Prinz (Böhmer) 9 joujoht: Martin Schelhaas; ohj: Nele Tippelmann
Neues vom Tage (Hindemith) 4-30 touohj: Toni Burkhardt
Tosca (Puccini) 22 kes-28 heijoht: Daniel Huppert; ohj: Toni Burkhardt
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Me and My Girl (Gay) 7 lokjoht: Harish Shankar; ohj: Kai Link
Ein Maskenball (Verdi) 22 lok-11 marjoht: Florian Csizmadia; ohj: Host Kupich
A Streetcar named Desire (Previn) 25 marjoht: Florian Csizmadia; ohj: Horst Kupich
Tosca (Puccini) 23 maajoht: Florian Csizmadia; ohj: Susanne Knapp
Die Zauberflöte (Mozart) 12 toujoht: Harish Shankar; ohj: Horst Kupich
Stuttgart, Oper Stuttgart  / 
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 22 syy-31 lokjoht: Frank Beermann; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Tod in Venedig (Britten) 23 syy-5 heijoht: Marco Comin; ohj: Demis Volpi
La Cenerentola (Rossini) 24 syy-1 marjoht: Maurizio Barbacini; ohj: Andrea Moses
Tosca (Puccini) 25 syy-9 tamjoht: Domingo Hindoyan / Giuliano Carella; ohj: Willy Decker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 lok-14 tamjoht: Georg Fritzsch / Willem Wentzel; ohj: Peter Konwitschny
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 lok-1 joujoht: Uwe Sandner; ohj: Nigel Lowery
Madama Butterfly (Puccini) 2-25 marjoht: Roberto Rizzi-Brignoli / Timo Handschuh; ohj: Monique Wagemakers
Don Giovanni (Mozart) 11 mar-2 heljoht: Willem Wentzel; ohj: Andrea Moses
Medea (Cherubini) 3 jou-3 heljoht: Alejo Pérez; ohj: Peter Konwitschny
Ariodante (Handel) 17 jou-20 maajoht: Giuliano Carella; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 22 jou-27 tamjoht: Hans Christoph Bünger; ohj: Armin Petras
La sonnambula (Bellini) 28 tam-19 maajoht: Michele Gamba; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Die Zauberflöte (Mozart) 29 tam-14 huhjoht: Roland Kluttig; ohj: Peter Konwitschny
Fidelio (Beethoven) 4 hel-25 heijoht: Sylvain Cambreling; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Parsifal (Wagner) 25 hel-2 huhjoht: Sylvain Cambreling; ohj: Calixto Bieito
Don Pasquale (Donizetti) 25 maa-2 kesjoht: Giuliano Carella / Marco Comin; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Actus tragicus (Bach,JS) 29 maa-15 huhjoht: Ilan Volkov; ohj: Herbert Wernicke
Faust (Gounod) 8 huh-1 kesjoht: Marc Soustrot; ohj: Frank Castorf
Der Gefangene (Dallapiccola) 24 huh-25 kesjoht: Franck Ollu; ohj: Andrea Breth
Das Gehege (Rihm) 24 huh-25 kesjoht: Franck Ollu; ohj: Andrea Breth
Der Freischütz (Weber) 2 tou-14 kesjoht: Daniele Rustioni / Timo Handschuh; ohj: Achim Freyer
Wunderzaichen (Andre,M) 13 tou-10 kesjoht: Sylvain Cambreling; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Erdbeben.Träume. (Hosokawa) 1-23 heijoht: Sylvain Cambreling; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
I puritani (Bellini) 12-24 heijoht: Manlio Benzi; ohj: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Trier, Theater Trier  / 
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 17 syyjoht: Jochen Schaaf
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14 lok-20 tamjoht: Victor Puhl; ohj: Thilo Reinhardt
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 jou-29 maajoht: Wouter Padberg; ohj: Wolfgang Dosch
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 3 hel-31 maajoht: Wouter Padberg; ohj: Andreas Rosar
Into the Woods (Sondheim) 24+ maajoht: Malte Kühn; ohj: Dean Wilmington
Krach bei Bach (Bohm) 7+ huh
Die Zauberflöte (Mozart) 20+ touohj: Heinz Lukas-Kindermann
Ulm, Theater Ulm  / 
Faust (Gounod) 28 syy-30 marjoht: Joongbae Jee; ohj: Matthias Kaiser
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 9 mar-8 maajoht: Timo Handschuh; ohj: Benjamin Künzel
Nabucco (Verdi) 21 jou-11 huhjoht: Joongbae Jee; ohj: Nilufar K Münzing
Elektra (Strauss) 8 hel-6 kesjoht: Timo Handschuh; ohj: Matthias Kaiser
Motezuma (Vivaldi) 29 maa-7 heijoht: Michael Weiger; ohj: Antje Schupp
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Candide (Bernstein) 3 syy-12 tamjoht: Dominik Beykirch; ohj: Martin G Berger
Requiem (concert) (Verdi) 8 syyjoht: Kirill Karabits
Fidelio (Beethoven) 17 syy-2 joujoht: Stefan Lano; ohj: Hasko Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 24 syy-23 joujoht: Stefan Lano; ohj: Nina Gühlstorff
Otello (Verdi) 19 lok-21 tamjoht: Dominik Beykirch; ohj: Nina Gühlstorff
Dido und Aeneas (Purcell) 16 mar-20 joujoht: Dominik Beykirch; ohj: Corinna von Rad
My Fair Lady (Loewe) 14 jou-18 tamjoht: Dominik Beykirch; ohj: Anthony Pilavachi
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 27 tam-3 heljoht: Kirill Karabits / Stefan Lano; ohj: Michael Talke
Tannhäuser (Wagner) 14 huh-23 kesjoht: Kirill Karabits / Dominik Beykirch; ohj: Maximilian von Mayenburg
Wiesbaden, Hessisches Staatstheater Wiesbaden  / 
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 27 elo-13 lokjoht: Patrick Lange; ohj: Carsten Kochan
Der Liebestrank (Donizetti) 10 syy-26 toujoht: Daniela Musca; ohj: Jim Lucassen
Schönerland (Eichberg) 16 syy-25 lokjoht: Albert Horne; ohj: Johanna Wehner
Götterdämmerung (Wagner) 24 syy-21 toujoht: Alexander Joel; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Schubert's Winterreise (Zender) 7 lok-29 joujoht: Benjamin Schneider
Manon (Massenet) 28 lok-15 joujoht: Jochen Rieder; ohj: Bernd Mottl
Tannhäuser (Wagner) 19 mar-30 kesjoht: Patrick Lange; ohj: Uwe Eric Laufenberg
La bohème (Puccini) 1-26 joujoht: Albert Horne; ohj: Thorleifur Örn Arnarsson
Die Zauberflöte (Mozart) 8 jou-24 kesjoht: Konrad Junghänel; ohj: Carsten Kochan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20-31 joujoht: Christoph Stiller; ohj: Beka Savić
Norma (Bellini) 12 tam-9 heljoht: Daniela Musca; ohj: Gabriele Rech
Così fan tutte (Mozart) 21 tam-9 maajoht: Konrad Junghänel; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Jephta (Handel) 4 hel-15 huhjoht: Konrad Junghänel; ohj: Achim Freyer, Sebastian Sommer
Otello (Verdi) 18 hel-1 toujoht: Daniela Musca; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Arabella (Strauss) 11 maa-22 toujoht: Patrick Lange; ohj: Uwe Eric Laufenberg
Der fliegende Holländer (Wagner) 18 maa-19 toujoht: Patrick Lange; ohj: Michiel Dijkema(original), Magdalena Weingut(revival)
Katja Kabanowa (Janáček) 7 huh-9 kesjoht: Philipp Pointner; ohj: Matthew Wild
Un ballo in maschera (Verdi) 30 huh-10 kesjoht: Patrick Lange; ohj: Beka Savić
Don Giovanni (Mozart) 17-29 kesjoht: Konrad Junghänel; ohj: Nicolas Brieger
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Götterdämmerung (Wagner) 16 syy-15 joujoht: Johannes Pell; ohj: Jay Scheib
Rigoletto (Verdi) 23 syy-2 joujoht: Johannes Pell; ohj: Timofej Kuljabin
My Fair Lady (Loewe) 22 lok-25 maajoht: Michael Cook; ohj: Cusch Jung
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 jou-8 huhjoht: Julia Jones; ohj: Denis Krief
Juliette (Martinů) 3 maa-17 kesjoht: Johannes Pell; ohj: Inga Levant
Das Labyrinth (Dove) 17-23 maajoht: Markus Baisch; ohj: Marie-Eve Signeyrole
La liberazione di Ruggiero dall'isola d'Alcina (Caccini,F) 20 huh-14 heijoht: Felice Velanzoni; ohj: Benjamin David
Carmen (Bizet) 1-15 heijoht: Julia Jones
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Così fan tutte (Mozart) 7 lok-27 tamjoht: Enrico Calesso / Alexis Agrafiotis; ohj: Martina Veh
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 31 lok-25 maajoht: Enrico Calesso; ohj: Anna Vita
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 jou-22 huhjoht: Marie Jacquot; ohj: Marcel Keller
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 20 tam-7 heijoht: Enrico Calesso; ohj: Matthew Ferraro
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10 maa-28 kesjoht: Marie Jacquot; ohj: Markus Trabusch
Nixon in China (Adams) 19 tou-18 heijoht: Enrico Calesso; ohj: Tomo Sugao