2017/18 > Espanja 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2017/18 > Espanja

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Ranska
Portugali

Espanja
 

Barcelona, Carrer Lepant 150  / 

Requiem (concert) (Dvořák,A) 1-3 kesjoht: Kazushi Ono
Barcelona, Gran Teatre del Liceu  / 
Il viaggio a Reims (Rossini) 13-20 syyjoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Emilio Sagi
Un ballo in maschera (Verdi) 7-29 lokjoht: Renato Palumbo; ohj: Vincent Boussard
Tristan und Isolde (Wagner) 28 mar-15 joujoht: Josep Pons; ohj: Alex Ollé
L'incoronazione di Poppea (concert) (Monteverdi) 1-3 joujoht: Jean-Christophe Spinosi
L'elisir d'amore (Donizetti) 7-28 tamjoht: Ramón Tebar; ohj: Mario Gas
Poliuto (concert) (Donizetti) 10-13 tamjoht: Daniele Callegari
Roméo et Juliette (Gounod) 14 hel-4 maajoht: Josep Pons; ohj: Stephen Lawless
Andrea Chénier (Giordano) 9-28 maajoht: Pinchas Steinberg; ohj: David McVicar
Ariodante (concert) (Handel) 14 maajoht: William Christie
Attila (concert) (Verdi) 6-8 huhjoht: Speranza Scappucci
The Demon (Rubinstein) 23 huh-11 toujoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Dmitry Bertman
Manon Lescaut (Puccini) 7-22 kesjoht: Emmanuel Villaume; ohj: Davide Livermore
La favorite (Donizetti) 8-24 heijoht: Patrick Summers; ohj: Ariel García Valdés(original), Derek Gimpel(revival)
Barcelona, c/ Sant Francesc de Paula, 2  / 
Carmina Burana (Orff) 11 heljoht: Simon Halsey
Bilbao, Asociación Bilbaína de Amigos de la Ópera  / 
I masnadieri (Verdi) 21-30 lokjoht: Miguel A Gomez-Martinez; ohj: Leo Muscato
Don Pasquale (Donizetti) 18-27 marjoht: Roberto Abbado; ohj: Jonathan Miller, Dan Dooner
Manon (Massenet) 20-29 tamjoht: Alain Guingal; ohj: Arnaud Bernard
Salome (Strauss) 17-26 heljoht: Erik Nielsen; ohj: Francisco Negrín
Norma (Bellini) 19-28 toujoht: Pietro Rizzo; ohj: Davide Livermore
Bilbao, Teatro Arriaga Bilbao  / 
Toyshop (Barab) 4-5 marjoht: Juan Luis Martínez; ohj: Pablo Ramos
Johannes-Passion (Bach,JS) 13-14 huh
Requiem (Cherubini) 13 toujoht: Víctor Pablo Pérez
I Hate Music (Bernstein) 21-23 kesohj: Barbora Horáková Joly
Jerez, Teatro Villamarta  / 
Norma (Bellini) 4 marjoht: Carlos Aragón; ohj: Francisco López
Fausto (Gounod) 26-28 tamjoht: Enrique Patrón de Rueda; ohj: Alfonso Romero Mora
La Cenicienta (Viardot) 16 heljoht: Francisco Manuel Soriano; ohj: Javier Andrade Córdova
El Diluvio de Noé (Britten) 20-21 huh
La Coruna, Auditorio de La Coruña  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 1-3 syyjoht: Ramón Tebar; ohj: Mario Pontiggia
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 23 syyjoht: Andriy Yurkevych
Madrid, Teatro Real de Madrid  / 
Lucio Silla (Mozart) 13-23 syyjoht: Ivor Bolton; ohj: Claus Guth(original), Tine Buyse(revival)
Carmen (Bizet) 11 lok-17 marjoht: Marc Piollet; ohj: Calixto Bieito
La favorite (concert) (Donizetti) 2-6 marjoht: Daniel Oren
La bohème (Puccini) 11 jou-8 tamjoht: Paolo Carignani; ohj: Richard Jones
Dead Man Walking (Heggie) 26 tam-9 heljoht: Mark Wigglesworth; ohj: Leonard Foglia
El pintor (Gomis y Colomer) 8-11 heljoht: Manuel Coves; ohj: Albert Boadella
Street Scene (Weill) 13 hel-1 kesjoht: Tim Murray; ohj: John Fulljames
Aida (Verdi) 7-25 maajoht: Nicola Luisotti; ohj: Hugo De Ana
Ariodante (concert) (Handel) 18 maajoht: William Christie
Gloriana (Britten) 12-24 huhjoht: Ivor Bolton; ohj: David McVicar
Die Soldaten (Zimmermann,B) 16 tou-3 kesjoht: Pablo Heras-Casado / Michael Zlabinger; ohj: Calixto Bieito
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22 kes-13 heijoht: Daniel Oren; ohj: David Alden
Thaïs (concert) (Massenet) 26 heijoht: Patrick Fournillier
Madrid, Teatro de la Zarzuela  / 
El Cantor de México (Lopez,F) 6-29 lokjoht: Oliver Díaz; ohj: Emilio Sagi
El Gato Montés (Penella) 23 mar-2 joujoht: Ramón Tebar; ohj: José Carlos Plaza
Maruxa (Vives) 25 tam-11 heljoht: José Miguel Pérez-Sierra; ohj: Paco Azorín
La Tempestad (concert) (Chapí) 16-18 heljoht: Guillermo García Calvo
Policías y Ladrones (Marco) 5-11 huhjoht: José Ramón Encinar; ohj: Carme Portaceli
La tabernera del puerto (Sorozábal) 5-20 toujoht: Josep Caballé Domenech; ohj: Mario Gas
¡24 horas mintiendo! (Alonso) 29 kes-14 heijoht: Carlos Aragón; ohj: Jesús Castejón
Malaga, Teatro Cervantes Malaga  / 
Turandot (Puccini) 3-5 marjoht: Arturo Díez Boscovich; ohj: Emilio López
Così fan tutte (Mozart) 2-4 maajoht: Manuel Hernández-Silva; ohj: Curro Carreres
Rigoletto (Verdi) 18-20 toujoht: Salvador Vázquez; ohj: Ignacio García
Oviedo, Ópera de Oviedo  / 
Siegfried (Wagner) 6-16 syyjoht: Guillermo García Calvo; ohj: Carlos Wagner
Il trovatore (Verdi) 5-14 lokjoht: Ramón Tebar; ohj: Joan Anton Rechi
L'elisir d'amore (Donizetti) 12-18 marjoht: Oliver Díaz; ohj: Joan Anton Rechi
Andrea Chénier (Giordano) 7-16 joujoht: Gianluca Marcianò; ohj: Alfonso Romero Mora
Pelléas et Mélisande (Debussy) 28 tam-3 heljoht: Yves Abel; ohj: René Koering
Pamplona, Asociación Gayarre Amigos de la Ópera  / 
La tabernera del puerto (Sorozábal) 23-24 syyjoht: José Antonio Irastorza; ohj: Antonio Ramallo
La cenerentola (reduction) (Rossini) 15 lokjoht: Nicola Valentini
La Cenerentola (Rossini) 20-22 lokjoht: Nicola Valentini; ohj: Curro Carreres
Pamplona, Baluarte  / 
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 14 lokjoht: Leonardo García Alarcón
Ariodante (concert) (Handel) 16 maajoht: William Christie
Sabadell, Amics de l'Opera de Sabadell  / 
Così fan tutte (Mozart) 25-29 lokjoht: Daniel Martínez Gil de Tejada
Don Carlo (Verdi) 21-25 heljoht: Daniel Martínez Gil de Tejada; ohj: Carles Ortiz
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25-29 huhjoht: Santiago Serrate; ohj: Miquel Gorriz
Pagliacci (Leoncavallo) 25-29 huhjoht: Santiago Serrate; ohj: Miquel Gorriz
Santa Cruz Tenerife, Ópera de Tenerife  / 
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 26-29 lokjoht: Matteo Pagliari; ohj: Silvia Paoli
Faust (Gounod) 21-25 marjoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Curro Carreres
Requiem (Verdi) 16 joujoht: Michele Mariotti
Don Carlos (Verdi) 10-17 maajoht: Jader Bignamini; ohj: Cesare Lievi
Die Zauberflöte (Mozart) 28-29 huhjoht: Rubén Díez; ohj: Nicola Berloffa
La traviata (Verdi) 1-3 kesjoht: Alessandro Palumbo; ohj: Alejandro Abrante
Luisa Fernanda (Moreno Torroba) 30 kesjoht: Manuel Coves; ohj: Alfonso Romero Mora
Sevilla, Teatro de la Maestranza  / 
Fidelio (concert) (Beethoven) 24-30 lokjoht: Pedro Halffter; ohj: José Carlos Plaza
La Fille du régiment (Donizetti) 26 mar-5 joujoht: Santiago Serrate; ohj: Laurent Pelly
Falstaff (Verdi) 16-24 heljoht: Pedro Halffter; ohj: Marco Gandini
Rinaldo (concert) (Handel) 10 maajoht: Harry Bicket
La Revoltosa (Chapí) 4 huhjoht: David Rodríguez; ohj: José Luis Arellano
Adriana Lecouvreur (Cilea) 21 tou-2 kesjoht: Pedro Halffter; ohj: Lorenzo Mariani
Valencia, Palau de les Arts Reina Sofía  / 
Madama Butterfly (Puccini) 11-22 lokjoht: Diego Matheuz; ohj: Emilio López
Le cinesi (concert) (Gluck) 2 marjoht: Fabio Biondi
Don Carlo (Verdi) 9-21 joujoht: Ramón Tebar; ohj: Marco Arturo Marelli
Peter Grimes (Britten) 1-13 heljoht: Christopher Franklin; ohj: Willy Decker
Il mondo della luna (Haydn) 8-14 maajoht: Jonathan Brandani; ohj: Emilio Sagi
Il corsaro (Verdi) 28 maa-10 huhjoht: Fabio Biondi; ohj: Nicola Raab
Tosca (Puccini) 6-21 toujoht: Nicola Luisotti; ohj: Davide Livermore
La Damnation de Faust (Berlioz) 20-29 kesjoht: Roberto Abbado; ohj: Damiano Michieletto
La clemenza di Tito (Mozart) 24-28 kesjoht: Fabio Biondi
Valladolid, Teatro Calderón  / 
Roméo et Juliette (Gounod) 2-6 toujoht: Alain Guingal; ohj: Stephen Lawless
La Revoltosa (Chapí) 18 toujoht: David Rodríguez; ohj: José Luis Arellano