2017/18 > Ranska 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2017/18 > Ranska

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Iso-Britannia
Belgia
Saksa
Luxemburg

Ranska
 
Sveitsi
Espanja Monaco
Italia

Antibes, Anthéa  / 

Les noces de Figaro (Mozart) 2-4 heljoht: György Györiványi Ráth; ohj: Daniel Benoin
La traviata (Verdi) 6-7 huhjoht: Dirk Kaftan; ohj: Andreas Homoki
Avignon, Opéra Grand Avignon  / 
Orphée (Gluck) 3-5 joujoht: Roberto Forés Veses; ohj: Fanny Gioria
Les mousquetaires au couvent (Varney) 29-31 joujoht: Dominique Trottein; ohj: Valérie Marestin
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 28-30 tamjoht: Samuel Jean; ohj: Alain Timár
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 18-20 heljoht: Roberto Forés Veses; ohj: Emmanuelle Cordoliani
Le Pays du sourire (Lehár) 10-11 maajoht: Benjamin Pionnier; ohj: Pierre-Emmanuel Rousseau
Vanda (Ginoux) 6-7 huhohj: Nadine Duffaut
Un barbier (Rossini) 19 toujoht: Adrien Perruchon; ohj: Damien Robert
La traviata (Verdi) 8-10 kesjoht: Samuel Jean; ohj: Stefano Mazzonis di Pralafera
Besancon, Les 2 Scènes  / 
Rinaldo (Handel) 9-10 heljoht: Bertrand Cuiller; ohj: Claire Dancoisne
La traviata (adaptation) (Verdi) 27 hel-3 maajoht: Florent Hubert / Paul Escobar; ohj: Benjamin Lazar
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
La vie parisienne (Offenbach) 23 syy-1 lokjoht: Marc Minkowski; ohj: Vincent Huguet
Il pirata (concert) (Bellini) 6 marjoht: Paul Daniel
Pelléas et Mélisande (Debussy) 19-21 tamjoht: Marc Minkowski; ohj: Philippe Béziat
Marouf savetier du Caire (Rabaud) 7-14 heljoht: Marc Minkowski; ohj: Jérôme Deschamps
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 3-11 huhjoht: Pierre Dumoussaud; ohj: Francesco Micheli
Pinocchio (Boesmans) 14-18 toujoht: Paul Daniel; ohj: Joël Pommerat
Elektra (concert) (Strauss) 29 tou-3 kesjoht: Paul Daniel
Caen, Théâtre de Caen  / 
La flûte enchantée (Mozart) 3-9 joujoht: Christophe Rousset; ohj: David Lescot
Les chevaliers de la Table Ronde (Hervé) 29-31 joujoht: Christophe Grapperon; ohj: Pierre-André Weitz
Alcione (Marais) 11-12 tamjoht: Jordi Savall; ohj: Louise Moaty
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22-24 heljoht: Jérémie Rhorer; ohj: Olivier Py
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 11-15 tamjoht: Roberto Forés Veses; ohj: Emmanuelle Cordoliani
La traviata (Verdi) 2-4 heljoht: David Molard; ohj: Olivier Desbordes
La flûte enchantée (Mozart) 22-25 maajoht: Amaury du Closel; ohj: Pierre Thirion-Vallet
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 4-6 toujoht: Mehdi Lougraïda; ohj: Olivier Desbordes, Benjamin Moreau
Compiegne, Théâtre Français de la Musique  / 
Le Barbier de Séville (Rossini) 1 joujoht: Amaury du Closel; ohj: Pierre Thirion-Vallet
La Sirène (Auber) 26 tamjoht: David Reiland; ohj: Justine Heynemann
Rinaldo (Handel) 16-17 hel
Dijon, Opéra de Dijon  / 
Pinocchio (Boesmans) 6-10 lokjoht: Emilio Pomárico; ohj: Joël Pommerat
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14-23 joujoht: Nicolas Chesneau; ohj: Mikaël Serre
Simon Boccanegra (Verdi) 14-22 maajoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Philipp Himmelmann
Pygmalion (Rameau) 23-27 toujoht: Emmanuelle Haïm; ohj: Robyn Orlin
L'Amour et Psyché (Mondonville) 23-27 toujoht: Emmanuelle Haïm; ohj: Robyn Orlin
Lille, Opéra de Lille  / 
Così fan tutte (Mozart) 30 syy-12 lokjoht: Emmanuelle Haïm; ohj: Christophe Honoré
Le Nain (Zemlinsky) 16-20 marjoht: Franck Ollu; ohj: Daniel Jeanneteau
La Princesse légère (Cruz) 13-16 joujoht: Jean Deroyer / Pierre Dumoussaud; ohj: Jos Houben
Le Roi carotte (Offenbach) 1-13 heljoht: Claude Schnitzler; ohj: Laurent Pelly
La Légende du Roi Dragon (Lavandier) 17-18 maajoht: Quentin Hindley; ohj: Johanne Saunier
Nabucco (Verdi) 16 tou-6 kesjoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Marie-Eve Signeyrole
Limoges, Opéra de Limoges  / 
La flûte enchantée (Mozart) 5-11 marjoht: Christophe Rousset; ohj: David Lescot
María de Buenos Aires (Piazzolla) 20 tamjoht: Marcelo Nisinman; ohj: Sergio Simón
Madama Butterfly (Puccini) 7-11 maajoht: Robert Tuohy; ohj: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 22-26 huhjoht: Robert Tuohy; ohj: Bernard Pisani
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 25 toujoht: Robert Tuohy; ohj: Roland Auzet
Lyon, Opéra de Lyon  / 
War Requiem (Britten) 9-21 lokjoht: Daniele Rustioni; ohj: Yoshi Oïda
Mozart et Salieri (Rimsky-Korsakov) 31 lok-7 marjoht: Pierre Bleuse; ohj: Jean Lacornerie
Attila (concert) (Verdi) 12 marjoht: Daniele Rustioni
La Cenerentola (Rossini) 15 jou-1 tamjoht: Stefano Montanari; ohj: Stefan Herheim
Le Cercle de craie (Zemlinsky) 20 tamjoht: Lothar Koenigs; ohj: Richard Brunel
La Belle au Bois Dormant (Respighi) 6-14 heljoht: Philippe Forget; ohj: Barbora Horáková Joly
Le Journal d'un disparu (Janáček) 8-11 helohj: Ivo van Hove
Macbeth (Verdi) 16 maa-5 huhjoht: Daniele Rustioni; ohj: Ivo van Hove
Don Carlos (Verdi) 17 maa-6 huhjoht: Daniele Rustioni; ohj: Christophe Honoré
L'histoire du Soldat (Stravinsky) 25-29 huhohj: Alex Ollé
Germania (Raskatov) 19 tou-4 kesjoht: Alejo Pérez; ohj: John Fulljames
Don Giovanni (Mozart) 25 kes-11 heijoht: Stefano Montanari; ohj: David Marton
Lyon, Théâtre Musical de Lyon  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 13-14 marjoht: Andreï Chevtchouk; ohj: Fabien Attias
Rêve de valse (Straus) 14-15 tamjoht: Andreï Chevtchouk; ohj: Pierre Sybil
Le Prince de Madrid (Lopez,F) 11-12 maajoht: Andreï Chevtchouk
Marseille, Opéra de Marseille  / 
Le dernier jour d'un condamné (Alagna) 28 syy-4 lokjoht: Jean-Yves Ossonce; ohj: Nadine Duffaut
La favorite (concert) (Donizetti) 13-21 lokjoht: Paolo Arrivabeni
Tancredi (concert) (Rossini) 24-26 lokjoht: Giuliano Carella
Quatre jours à Paris (Lopez,F) 28-29 lokjoht: Bruno Membrey; ohj: Jacques Duparc
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 7-8 marjoht: Ernest Martínez Izquierdo; ohj: Jorge Lavelli
Rêve de valse (Straus) 25-26 marjoht: Emmanuel Trenque; ohj: Jack Gervais
Le Chanteur de Mexico (Lopez,F) 16-17 joujoht: Bruno Conti; ohj: Jack Gervais
My Fair Lady (Loewe) 30 jou-7 tamjoht: Bruno Membrey; ohj: Jean Liermier
Valses de Vienne (Strauss,J) 13-14 tamjoht: Bruno Membrey; ohj: Jack Gervais
Un barbier (Rossini) 1-2 heljoht: Adrien Perruchon; ohj: Damien Robert
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6-15 heljoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Laurent Pelly
La vie parisienne (Offenbach) 24-25 heljoht: Emmanuel Trenque; ohj: Nadine Duffaut
Monsieur Beaucaire (Messager) 17-18 maajoht: Bruno Membrey; ohj: Jean-Jacques Chazalet
Hérodiade (Massenet) 23-30 maajoht: Lawrence Foster; ohj: Jean-Louis Pichon
Là-haut (Yvain) 14-15 huhjoht: Bruno Conti; ohj: Carole Clin
Lohengrin (Wagner) 2-8 toujoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Louis Désiré
La Fille du tambour-major (Offenbach) 26-27 toujoht: Guy Condette; ohj: Jack Gervais
Ernani (Verdi) 6-16 kesjoht: Lawrence Foster; ohj: Jean
Massy, Opéra de Massy  / 
Faust (Gounod) 10-12 marjoht: Cyril Diederich; ohj: Nadine Duffaut
Don Quichotte chez la Duchesse (Boismortier) 2-3 joujoht: Hervé Niquet; ohj: Corinne Benizio, Gilles Benizio
Le Barbier de Séville (Rossini) 12-14 tamjoht: Constantin Rouits; ohj: Roberta Mattelli, Matteo Peirone
Didon et Enée (Purcell) 2 heljoht: Johannes Pramsohler; ohj: Benoît Bénichou
La bohème (Puccini) 9-11 maajoht: Dominique Rouits; ohj: Gilles Bouillon
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23-25 maajoht: Mehdi Lougraïda; ohj: Olivier Desbordes, Benjamin Moreau
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 25-27 toujoht: Dominique Rouits; ohj: Emmanuelle Cordoliani
Mérignac, Le Pin Galant  / 
La belle Hélène (Offenbach) 12 marjoht: Claude Lourties; ohj: Renaud Sorel
La traviata (Verdi) 5 joujoht: Frédéric Rouillon; ohj: Bernard Jourdain
Dédé (Christiné) 9 tamjoht: Jean-Pierre Haeck; ohj: Denis Mignien
Faust (Gounod) 6 heljoht: Philippe Mestres; ohj: Jean-Philippe Corre
La Chauve-souris (Strauss,J) 11 heljoht: Jean-Marc Miquel; ohj: Renaud Sorel
Il trovatore (Verdi) 14 maajoht: Martin Mázik; ohj: Roberta Mattelli
La belle de Cadix (Lopez,F) 29 huhjoht: Jean-Marc Miquel; ohj: Christian Blain
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
La bohème (Puccini) 29 syy-3 lokjoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Paul-Émile Fourny
Don Pasquale (Donizetti) 17-21 marjoht: Cyril Englebert; ohj: Pierre-Emmanuel Rousseau
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 21 jou-1 tamjoht: David T Heusel; ohj: Paul-Émile Fourny
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 2-6 heljoht: Benjamin Pionnier; ohj: Pénélope Bergeret
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15-19 huhjoht: Kaspar Zehnder; ohj: Joël Lauwers
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 1-5 kesjoht: Jacques Mercier; ohj: Paul-Émile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier  / 
L'italienne à Alger (Rossini) 26 syy-1 lokjoht: Michael Schønwandt; ohj: David Hermann
L'Italienne à Alger (Rossini) 26 syy-1 lokjoht: Michael Schønwandt; ohj: David Hermann
Svadba (Sokolović) 17-19 marjoht: Guilhem Rosa; ohj: Benoît Bénichou
Manfred (Schumann) 29 mar-3 joujoht: David Niemann; ohj: Sandra Pocceschi, Giacomo Strada
Peer Gynt (Grieg) 12-13 tamjoht: Michael Schønwandt; ohj: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 26-30 tamjoht: Martin Matalon; ohj: Jorge Lavelli
War Requiem (concert) (Britten) 16-17 heljoht: Michael Schønwandt
Carmen (Bizet) 16-22 maajoht: Jean-Marie Zeitouni; ohj: Aik Karapetian
La Chauve-souris (Strauss,J) 28-29 huhjoht: Jérôme Pillement; ohj: Benoît Bénichou
Nabucco (Verdi) 15-20 toujoht: Michael Schønwandt; ohj: John Fulljames(original), Aylin Bozok(revival)
Idriss (Aboulker) 7-8 kesjoht: Vincent Recolin / Guillemette Daboval; ohj: Julie Méjean
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
Don Giovanni (Mozart) 29 syy-10 lokjoht: Rani Calderon; ohj: Jean-François Sivadier
Hansel et Gretel (Humperdinck) 17-27 joujoht: Thomas Rösner; ohj: Emmanuelle Bastet
Kátia Kabanová (Janáček) 28 tam-6 heljoht: Mark Shanahan; ohj: Philipp Himmelmann
Un Bal masqué (Verdi) 25 maa-5 huhjoht: Rani Calderon; ohj: Waut Koeken
Werther (Massenet) 6-15 toujoht: Jean-Marie Zeitouni; ohj: Bruno Ravella
L'italiana in Algeri (Rossini) 22 kes-1 heijoht: Giuseppe Grazioli; ohj: David Hermann
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 15-17 syyjoht: Pascal Rophé; ohj: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Le Couronnement de Poppée (Monteverdi) 9-17 lokjoht: Gianluca Capuano; ohj: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Atys en folie (Lully) 28-29 marjoht: Arnaud Marzorati; ohj: Jean-Philippe Desrousseaux
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 14-20 joujoht: Jean-Pierre Haeck; ohj: Pierre-André Weitz
Rinaldo (Handel) 24-31 tamjoht: Bertrand Cuiller; ohj: Claire Dancoisne
Fidelio (Beethoven) 16-25 maajoht: Erki Pehk; ohj: Philippe Miesch
Les P'tites Michu (Messager) 13-24 toujoht: Pierre Dumoussaud; ohj: Rémy Barché
Nice, Opéra Nice Côte d'Azur  / 
L'Élixir d'amour (Donizetti) 22-28 marjoht: Roland Böer; ohj: Eric Chevalier
Les noces de Figaro (Mozart) 19-25 tamjoht: György Györiványi Ráth; ohj: Daniel Benoin
Norma (Bellini) 16-22 heljoht: Renato Balsadonna; ohj: Nicola Berloffa
Roméo et Juliette (Gounod) 21-27 maajoht: Alain Guingal; ohj: Irina Brook
Nabucco (Verdi) 18-24 toujoht: György Györiványi Ráth; ohj: Jean-Christophe Mast
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
Cassandre (Jarrell) 18-22 lokjoht: Jean Deroyer; ohj: Hervé Loichemol
Notre Carmen (Bizet) 9-19 marjoht: Roman Lemberg; ohj: Franziska Kronfoth
La Passion selon Sade (Bussotti) 23-26 marjoht: Léo Warynski; ohj: Antoine Gindt
Moscou Paradis (Shostakovich) 9-16 heljoht: Jérôme Kuhn; ohj: Julien Chavaz
Les P'tites Michu (Messager) 19-29 kesjoht: Pierre Dumoussaud; ohj: Rémy Barché
Paris, Théâtre des Champs-Elysées  / 
Lucia di Lammermoor (concert) (Donizetti) 12 syyjoht: Roberto Abbado
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 15 syyjoht: Teodor Currentzis
Macbeth (concert) (Verdi) 24 lokjoht: Gianandrea Noseda
Madama Butterfly (concert) (Puccini) 7 marjoht: Mikko Franck
Attila (concert) (Verdi) 15 marjoht: Daniele Rustioni
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5-16 joujoht: Jérémie Rhorer; ohj: Laurent Pelly, Cléo Laigret
Oratorio de Noel (Bach,JS) 17 joujoht: Vladimir Jurowski
Un petit Barbier de Séville (Rossini) 10-13 tamjoht: Adrien Perruchon; ohj: Damien Robert
Le Christ au Mont des Oliviers (Beethoven) 16 tamjoht: Jérémie Rhorer
Die Schöpfung (Haydn) 22 tamjoht: Jean-Claude Malgoire
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 7-16 heljoht: Jérémie Rhorer; ohj: Olivier Py
Requiem (Mozart) 13 heljoht: Quentin Hindley
Alcina (Handel) 14-20 maajoht: Emmanuelle Haïm; ohj: Christof Loy
La Passion selon Saint Matthieu (Bach,JS) 24 maajoht: Mark Padmore
Stabat Mater (Pergolesi) 27 maajoht: Andrés Gabetta
Messe en si mineur (Bach,JS) 11 huhjoht: Hans-Christoph Rademann
Orfeo ed Euridice (Gluck) 22 tou-2 kesjoht: Diego Fasolis; ohj: Robert Carsen
Grande Messe en ut mineur (Mozart) 30 toujoht: Masaaki Suzuki
Rinaldo (concert) (Handel) 5 kesjoht: Christophe Rousset
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 12-15 kesjoht: Bertrand de Billy
Faust (concert) (Gounod) 14 kesjoht: Christophe Rousset
La Cenerentola (concert) (Rossini) 16 kesjoht: Enrique Mazzola
L'italiana in Algeri (Rossini) 22 kesjoht: Michele Mariotti
Paris, Cité de la musique  / 
Falstaff (concert) (Verdi) 29 syy-1 lokjoht: Daniel Harding
Leonore (concert) (Beethoven) 7 marjoht: René Jacobs
Résurrection (Mahler) 10 marjoht: Mikko Franck
Requiem (Duruflé) 26 marjoht: Leonard Slatkin
Elektra (concert) (Strauss) 15 joujoht: Mikko Franck
Les Saisons (Haydn) 16 joujoht: Douglas Boyd
Le Messie (Handel) 17 joujoht: Jordi Savall
Oratorio de Noel (Bach,JS) 18 joujoht: Marc Minkowski
Paris, Opéra-Comique  / 
Miranda (Purcell) 25 syy-5 lokjoht: Raphaël Pichon; ohj: Katie Mitchell
Kein Licht (Manoury) 18-22 lokjoht: Julien Leroy; ohj: Nicolas Stemann
La flûte enchantée (Mozart) 6-14 marjoht: Kevin John Edusei; ohj: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Le comte Ory (Rossini) 19-31 joujoht: Louis Langrée; ohj: Denis Podalydès
Et in arcadia ego (Rameau) 1-11 heljoht: Christophe Rousset; ohj: Phia Ménard, Jean-Luc Beaujault
Le mystère de l'écureuil bleu (Dupin) 23-25 heljoht: Marc-Olivier Dupin; ohj: Ivan Grinberg
La Nonne sanglante (Berlioz) 2-10 kesjoht: Laurence Equilbey; ohj: David Bobée
Paris, Opéra National de Paris  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 9 syy-21 lokjoht: Jakub Hrůša / Marius Stieghorst; ohj: Jorge Lavelli
Così fan tutte (Mozart) 12 syy-21 lokjoht: Philippe Jordan / Marius Stieghorst; ohj: Anne Teresa De Keersmaeker
Pelléas et Mélisande (Debussy) 19 syy-6 lokjoht: Philippe Jordan; ohj: Robert Wilson
Don Carlos (Verdi) 10 lok-11 marjoht: Philippe Jordan; ohj: Krzysztof Warlikowski
Falstaff (Verdi) 26 lok-16 marjoht: Fabio Luisi; ohj: Christophe Pitoiset
La Ronde (Boesmans) 2-11 marjoht: Jean Deroyer; ohj: Christiane Lutz
La clemenza di Tito (Mozart) 15 mar-25 joujoht: Dan Ettinger; ohj: Willy Decker
De la maison des morts (Janáček) 18 mar-2 joujoht: Esa-Pekka Salonen; ohj: Patrice Chéreau
La bohème (Puccini) 1-31 joujoht: Gustavo Dudamel / Manuel López-Gómez; ohj: Claus Guth
Jephtha (Handel) 13-30 tamjoht: William Christie; ohj: Claus Guth
Un ballo in maschera (Verdi) 16 tam-10 heljoht: Bertrand de Billy; ohj: Gilbert Deflo
Only the sound remains (Saariaho) 23 tam-7 heljoht: Ernest Martínez; ohj: Peter Sellars
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 tam-16 heljoht: Riccardo Frizza; ohj: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 2-28 heljoht: Dan Ettinger; ohj: Benoît Jacquot
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 17 maa-11 huhjoht: Ingo Metzmacher; ohj: Krzysztof Warlikowski
La Voix humaine (Poulenc) 17 maa-11 huhjoht: Ingo Metzmacher; ohj: Krzysztof Warlikowski
Benvenuto Cellini (Berlioz) 20 maa-14 huhjoht: Philippe Jordan; ohj: Terry Gilliam, Leah Hausman
Orphée et Eurydice (Gluck) 24 maa-6 huhjoht: Thomas Hengelbrock / Manlio Benzi; ohj: Pina Bausch
Parsifal (Wagner) 27 huh-23 toujoht: Philippe Jordan; ohj: Richard Jones
L'Heure espagnole (Ravel) 17 tou-17 kesjoht: Maxime Pascal; ohj: Laurent Pelly
Gianni Schicchi (Puccini) 17 tou-17 kesjoht: Maxime Pascal; ohj: Laurent Pelly
Boris Godounov (Musorgsky) 7 kes-12 heijoht: Vladimir Jurowski / Damian Iorio; ohj: Ivo van Hove
Don Pasquale (Donizetti) 9 kes-12 heijoht: Evelino Pidò; ohj: Damiano Michieletto
Il trovatore (Verdi) 20 kes-14 hei
Quimper, Théâtre de Cornouaille  / 
Rinaldo (Handel) 18-19 tamjoht: Bertrand Cuiller; ohj: Claire Dancoisne
Reims, Opéra de Reims  / 
Così fan tutte (Mozart) 13-15 lokjoht: Dominique Rouits; ohj: Frédéric Roels
Bataclan (Offenbach) 28-29 marohj: Laurent Lévy, Rémy Berthier
Richard Coeur de Lion (Grétry) 19 tamjoht: Pauline Warnier; ohj: Juan Kruz Diaz De Garaio Esnaola
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 11 heljoht: Martin Matalon; ohj: Jorge Lavelli
Monsieur de Pourceaugnac (Lully) 23-24 heljoht: Paolo Zanzu; ohj: Clément Hervieu-Léger
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 16-18 maajoht: Benjamin Pionnier; ohj: Pénélope Bergeret
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 20 huhjoht: Jérôme Correas; ohj: Dan Jemmett
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-15 toujoht: Robert Tuohy; ohj: Bernard Pisani
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Le médecin malgré lui (Gounod) 21-26 marjoht: Gildas Pungier; ohj: Vincent Tavernier
Kátia Kabanová (Janáček) 5-11 heljoht: Jaroslav Kyzlink; ohj: Frank Van Laecke
Le Nain (Zemlinsky) 25-29 maajoht: Franck Ollu; ohj: Daniel Jeanneteau
Norma (Bellini) 28 tou-5 kesjoht: Rudolf Piehlmayer; ohj: Nicola Berloffa
Rouen, Opéra de Rouen Normandie  / 
Norma (Bellini) 29 syy-7 lokjoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Frédéric Roels
Il barbiere di Siviglia (reduction) (Rossini) 15-17 joujoht: Adrien Perruchon; ohj: Damien Robert
Fantasio (Offenbach) 26-30 tamjoht: Jean-Pierre Haeck; ohj: Thomas Jolly
L'ébloui (Musseau) 13 heljoht: Philippe Nahon; ohj: Xavier Legasa
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 3-10 huhjoht: Antony Hermus; ohj: Emmanuelle Cordoliani
La Passion selon Saint Jean (Bach,JS) 14-15 huhjoht: Andreas Spering; ohj: Pierre Audi
Médée (Cherubini) 22-27 toujoht: Hervé Niquet; ohj: Jean-Yves Ruf
Saint-Etienne, Opéra de Saint-Étienne  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 7-12 marjoht: David Reiland; ohj: Nicola Berloffa
Requiem (Verdi) 8-12 joujoht: David Reiland
L'enfant et les sortilèges (adaptation) (Ravel) 21 joujoht: Edwige Herchenroder / Nicolas Meyer; ohj: Bénédicte Budan
Adriana Lecouvreur (Cilea) 24-28 tamjoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Davide Livermore
Semiramide (Rossini) 2-6 maajoht: Giuseppe Grazioli; ohj: Nicola Raab
Siegfried (reduction) (Wagner) 23-25 maajoht: Laurent Touche; ohj: Julien Ostini
Fando et Lis (Menut) 2-6 toujoht: Daniel Kawka; ohj: Kristian Frédric
Faust (Gounod) 8-12 kesjoht: David Reiland; ohj: Julien Ostini
Strasbourg, Opéra National du Rhin  / 
Kein Licht (Manoury) 22-25 syyjoht: Julien Leroy; ohj: Nicolas Stemann
Le nozze di Figaro (Mozart) 20-30 lokjoht: Patrick Davin; ohj: Ludovic Lagarde
Francesca da Rimini (Zandonai) 8-28 joujoht: Giuliano Carella; ohj: Nicola Raab
Werther (Massenet) 9-17 heljoht: Ariane Matiakh; ohj: Tatjana Gürbaca
Le Pavillon d'or (Mayuzumi) 21 maa-3 huhjoht: Paul Daniel; ohj: Amon Miyamoto
Sindbad (Moody) 4 huhjoht: Howard Moody; ohj: Sébastien Dutrieux
Les Sept Péchés capitaux (Weill) 20-28 toujoht: Roland Kluttig; ohj: David Pountney
Mahagonny Songspiel (Weill) 20-28 toujoht: Roland Kluttig; ohj: David Pountney
Pierrot Lunaire (Schoenberg,A) 20-28 toujoht: Roland Kluttig; ohj: David Pountney
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 16-26 kesjoht: Marko Letonja; ohj: Frederic Wake-Walker
Toulon, Opéra de Toulon  / 
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 13-15 lokjoht: Jean-Pierre Haeck; ohj: Pierre-André Weitz
Madama Butterfly (Puccini) 17-21 marjoht: Valerio Galli; ohj: Daniel Benoin
La flûte enchantée (Mozart) 27-31 joujoht: Alexander Briger; ohj: René Koering
Wonderful Town (Bernstein) 26-30 tamjoht: Larry Blank; ohj: Olivier Bénézech
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-13 maajoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Henning Brockhaus
L'italienne à Alger (Rossini) 13-17 huhjoht: Francesco Cilluffo; ohj: Nicola Berloffa
Nabucco (Verdi) 3-8 kesjoht: Jurjen Hempel; ohj: Jean-Christophe Mast
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Tiefland (d'Albert) 29 syy-8 lokjoht: Claus Peter Flor; ohj: Walter Sutcliffe
La rondine (Puccini) 17-26 marjoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Nicolas Joël
La Walkyrie (Wagner) 30 tam-11 heljoht: Claus Peter Flor; ohj: Nicolas Joël
Orphée et Eurydice (concert) (Gluck) 23-25 heljoht: Christophe Rousset
Carmen (Bizet) 6-19 huhjoht: Andrea Molino; ohj: Jean-Louis Grinda
Macbeth (Verdi) 18-29 toujoht: Daniel Oren; ohj: Jean-Louis Martinoty(original), Frédérique Lombart(revival)
La Clémence de Titus (Mozart) 22 kes-1 heijoht: Attilio Cremonesi; ohj: David McVicar, Marie Lambert
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
Pelléas et Mélisande (Debussy) 23-27 maajoht: Jean-Claude Malgoire; ohj: Christian Schiaretti
La Voix humaine (Poulenc) 8-10 huhjoht: Jean-Claude Malgoire; ohj: Christian Schiaretti
Tours, Opéra de Tours  / 
Rigoletto (Verdi) 6-10 lokjoht: Bruno Ferrandis; ohj: François De Carpentries
My Fair Lady (Loewe) 26-31 joujoht: Benjamin Pionnier; ohj: Paul-Émile Fourny
Philémon et Baucis (Gounod) 16-20 heljoht: Benjamin Pionnier; ohj: Julien Ostini
L'elisir d'amore (Donizetti) 16-20 maajoht: Samuel Jean; ohj: Adriano Sinivia
A Midsummer Night's Dream (Britten) 13-17 huhjoht: Benjamin Pionnier; ohj: Jacques Vincey
Mozart et Salieri (Rimsky-Korsakov) 25-29 toujoht: Vladislav Karklin; ohj: Dieter Kaegi
Iolanta (Tchaikovsky,P) 25-29 toujoht: Vladislav Karklin; ohj: Dieter Kaegi
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
Così fan tutte (Mozart) 8-12 marjoht: Marc Minkowski; ohj: Ivan Alexandre
L'Europe galante (concert) (Campra) 16 marjoht: Sébastien d'Hérin
Serse (concert) (Handel) 19 marjoht: Maxim Emelyanychev
Erismena (Cavalli) 2-3 joujoht: Leonardo García Alarcón; ohj: Jean Bellorini
Alceste (Lully) 10 joujoht: Christophe Rousset
Carmen (concert) (Bizet) 19 joujoht: Jean-Christophe Spinosi
Le comte Ory (Rossini) 12-14 tamjoht: Louis Langrée; ohj: Denis Podalydès
Giasone (concert) (Cavalli) 9-10 maajoht: Leonardo García Alarcón; ohj: Serena Sinigaglia
Le Tremblement de terre (Draghi) 28 maajoht: Vincent Dumestre; ohj: Benjamin Lazar
King Arthur (concert) (Purcell) 11 huhjoht: Paul McCreesh
Phaëton (Lully) 30 tou-3 kesjoht: Vincent Dumestre; ohj: Benjamin Lazar
Orfeo ed Euridice (Gluck) 8-10 kesjoht: Diego Fasolis; ohj: Robert Carsen
L'italienne à Alger (concert) (Rossini) 29 kesjoht: Jean-Christophe Spinosi
Vichy, Opéra de Vichy  / 
Don Giovanni (Mozart) 23-24 syyjoht: Roberto Forés Veses; ohj: Eric Vigié