2017/18 > Italia 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2017/18 > Italia

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Ranska
Monaco
Sveitsi
Itävalta
Slovenia

Italia
 
Kroatia
Malta Kreikka

Ancona, Teatro delle Muse  / 

Carmen (Bizet) 22-24 syyjoht: Guillaume Tourniaire; ohj: Francesco Saponaro
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13-15 lokjoht: José Miguel Pérez-Sierra; ohj: Matteo Mazzoni
Bergamo, Teatro Donizetti Bergamo  / 
Ettore Majorana (Vetrano) 6 lokjoht: Jacopo Rivani; ohj: Stefano Simone Pintor
Die Zauberflöte (Mozart) 27-29 lokjoht: Federico Maria Sardelli; ohj: Cécile Roussat(original), Julien Lubek(original), Giorgia Guerra(revival)
Il borgomastro di Saardam (Donizetti) 24 mar-2 joujoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Davide Ferrario
Che originali! (Mayr) 25 mar-3 joujoht: Gianluca Capuano; ohj: Roberto Catalano
Pigmalione (Donizetti) 25 mar-3 joujoht: Gianluca Capuano; ohj: Roberto Catalano
Messa da Requiem in memoria Vincenzo Bellini (concert) (Donizetti) 29 marjoht: Corrado Rovaris
La Cenerentola (Rossini) 7-9 joujoht: Yi-Chen Lin; ohj: Arturo Cirillo
Rigoletto (Verdi) 15-17 joujoht: Pietro Rizzo; ohj: Elena Barbalich
Rita (Donizetti) 16 kesjoht: Roberto Frattini; ohj: Luis Ernesto Doñas
Il viaggio a Reims (Rossini) 5-7 lokjoht: Michele Spotti; ohj: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 19-21 lokjoht: Valerio Galli; ohj: Andrea Cigni
Enrico di Borgogna (Donizetti) 23 mar-1 joujoht: Alessandro De Marchi; ohj: Silvia Paoli
Il castello di Kenilworth (Donizetti) 24 mar-2 joujoht: Riccardo Frizza; ohj: Maria Pilar Pérez Aspa
La creazione (Haydn) 29 marjoht: Corrado Rovaris; ohj: Francesco Micheli
Falstaff (Verdi) 7-9 joujoht: Marcello Mottadelli; ohj: Roberto Catalano
Bolzano, Fondazione Haydn di Bolzano e Trento  / 
Die Antilope (Staud) 2-3 joujoht: Walter Kobéra; ohj: Dominique Mentha
Ettore Majorana (Vetrano) 20-21 tamjoht: Jacopo Rivani; ohj: Stefano Simone Pintor
Gaia (Kerschbaumer) 22-24 heljoht: Leonhard Garms; ohj: Hannes Kerschbaumer, Gina Mattiello, Natascha Maraval
La traviata (Verdi) 21-22 huhjoht: Sebastiano Rolli; ohj: Andrea Bernard
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 17-30 toujoht: Philipp von Steinaecker; ohj: Georg Schmiedleitner
Brescia, Teatro Grande di Brescia  / 
La Cenerentola (Rossini) 29 syy-1 lokjoht: Yi-Chen Lin; ohj: Arturo Cirillo
Ettore Majorana (Vetrano) 13-15 lokjoht: Jacopo Rivani; ohj: Stefano Simone Pintor
Die Zauberflöte (Mozart) 10-12 marjoht: Federico Maria Sardelli; ohj: Cécile Roussat, Julien Lubek
Carmen (Bizet) 24-26 marjoht: Carlo Goldstein; ohj: Frédéric Roels
Rigoletto (Verdi) 30 mar-2 joujoht: Pietro Rizzo; ohj: Elena Barbalich
Tosca (Puccini) 28-30 syyjoht: Valerio Galli; ohj: Andrea Cigni
Falstaff (Verdi) 16-18 marjoht: Marcello Mottadelli; ohj: Roberto Catalano
Rinaldo (Handel) 30 mar-2 joujoht: Ottavio Dantone; ohj: Jacopo Spirei
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
Ettore Majorana (Vetrano) 28-30 syyjoht: Jacopo Rivani; ohj: Stefano Simone Pintor
Die Zauberflöte (Mozart) 3-5 marjoht: Federico Maria Sardelli; ohj: Cécile Roussat, Julien Lubek
Rigoletto (Verdi) 23-25 marjoht: Pietro Rizzo; ohj: Elena Barbalich
La Cenerentola (Rossini) 14-16 joujoht: Yi-Chen Lin; ohj: Arturo Cirillo
Carmen (Bizet) 19-21 tamjoht: Carlo Goldstein; ohj: Frédéric Roels
Otello (Verdi) 28 kes-3 heijoht: Jacopo Rivani; ohj: Silvia Paoli
Il viaggio a Reims (Rossini) 27-29 syyjoht: Michele Spotti; ohj: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 12-14 lokjoht: Valerio Galli; ohj: Andrea Cigni
Falstaff (Verdi) 9-11 marjoht: Marcello Mottadelli; ohj: Roberto Catalano
La Voix humaine (Poulenc) 23-25 marjoht: Francesco Cilluffo; ohj: Emma Dante
Cavalleria rusticana (Mascagni) 23-25 marjoht: Francesco Cilluffo; ohj: Emma Dante
Rinaldo (Handel) 11-13 tamjoht: Ottavio Dantone; ohj: Jacopo Spirei
Cremona, Teatro Ponchielli di Cremona  / 
La Cenerentola (Rossini) 6-8 lokjoht: Yi-Chen Lin; ohj: Arturo Cirillo
Ettore Majorana (Vetrano) 19-20 lokjoht: Jacopo Rivani; ohj: Stefano Simone Pintor
Carmen (Bizet) 17-19 marjoht: Carlo Goldstein; ohj: Frédéric Roels
Die Zauberflöte (Mozart) 1-3 joujoht: Federico Maria Sardelli; ohj: Cécile Roussat, Julien Lubek
Rigoletto (Verdi) 6-10 joujoht: Pietro Rizzo; ohj: Elena Barbalich
La patienza di Socrate con due moglie (Draghi) 21-22 kesjoht: Roberto Perata; ohj: Ilaria Sainato
Tosca (Puccini) 5-7 lokjoht: Valerio Galli; ohj: Andrea Cigni
Il viaggio a Reims (Rossini) 19-21 lokjoht: Michele Spotti; ohj: Michał Znaniecki
Rinaldo (Handel) 23-25 marjoht: Ottavio Dantone; ohj: Jacopo Spirei
Falstaff (Verdi) 30 mar-2 joujoht: Marcello Mottadelli; ohj: Roberto Catalano
La Voix humaine (Poulenc) 6-8 joujoht: Francesco Cilluffo; ohj: Emma Dante
Cavalleria rusticana (Mascagni) 6-8 joujoht: Francesco Cilluffo; ohj: Emma Dante
Fano, Teatro della Fortuna  / 
La bohème (Puccini) 1-3 joujoht: Matteo Beltrami; ohj: Leo Muscato
Ferrara, Teatro Comunale di Ferrara  / 
La traviata (Verdi) 9-11 heljoht: Francesco Ommassini; ohj: Alessio Pizzech
Il tabarro (Puccini) 3-4 maajoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 3-4 maajoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 3-4 maajoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
Esther (Handel) 20 huhjoht: Nicola Valentini; ohj: Marco Bellussi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6-8 toujoht: Sergio Alapont; ohj: Francesco Bellotto
Firenze, Fondazione del Teatro del Maggio Musicale Fiorentino  / 
Madama Butterfly (Puccini) 8-21 syyjoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Fabio Ceresa
La bohème (Puccini) 14-30 syyjoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Bruno Ravella
Tosca (Puccini) 22 syy-1 lokjoht: Valerio Galli; ohj: Federico Bertolani
La rondine (Puccini) 17-25 lokjoht: Valerio Galli; ohj: Denis Krief
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-26 lokjoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Pier Francesco Maestrini
The WAM Game (Mozart) 7 mar-23 heljoht: Andrea Basevi; ohj: Manu Lalli
Il giocatore (Cherubini) 18-25 marjoht: Enrico Lombardi; ohj: Anna Tereshchenko
La sonnambula (Bellini) 18-29 marjoht: Sebastiano Rolli; ohj: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 19 mar-2 joujoht: John Axelrod / Sebastiano Rolli; ohj: Alfredo Corno
Carmen (Bizet) 7-18 tamjoht: Ryan McAdams; ohj: Leo Muscato
La donna di Siviglia (Bizet) 25 tam-1 heljoht: Giuseppe La Malfa; ohj: Manu Lalli
La favorite (Donizetti) 22 hel-3 maajoht: Fabio Luisi; ohj: Ariel García Valdès, Derek Gimpel
Requiem (concert) (Mozart) 2-4 maajoht: Leonardo García Alarcón
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 20-29 maajoht: Giuseppe Grazioli; ohj: Damiano Michieletto
Alceste (Gluck) 21-30 maajoht: Federico Maria Sardelli; ohj: Pier Luigi Pizzi
Tutti mi chiamano (Rossini) 19-21 huhjoht: Giuseppe La Malfa; ohj: Manu Lalli
Cardillac (Hindemith) 5-15 toujoht: Fabio Luisi; ohj: Valerio Binasco
La battaglia di Legnano (Verdi) 22-31 toujoht: Renato Palumbo; ohj: Marco Tullio Giordana
Paulus (concert) (Mendelssohn) 29 toujoht: Fabio Luisi
Infinita tenebra di luce (Guarnieri,A) 3-8 kesjoht: Pietro Borgonovo; ohj: Giancarlo Cauteruccio
Il prigioniero (Dallapiccola) 19-23 kesjoht: Michael Boder; ohj: Virgilio Sieni
Quattro Pezzi Sacri (Verdi) 19-23 kesjoht: Michael Boder
La Dafne (Gagliano) 25-29 kesjoht: Federico Maria Sardelli; ohj: Gianmaria Aliverta
Macbeth (concert) (Verdi) 11-13 heijoht: Riccardo Muti
Il trovatore (Verdi) 13-22 syyjoht: Fabio Luisi; ohj: Francesco Micheli
Rigoletto (Verdi) 15-29 syyjoht: Fabio Luisi; ohj: Fancesco Micheli
La traviata (Verdi) 21-30 syyjoht: Fabio Luisi; ohj: Francesco Micheli
Le Villi (Puccini) 16-28 lokjoht: Marco Angius; ohj: Francesco Saponaro
Ehi Giò (Montalti) 16-28 lokjoht: Marco Angius; ohj: Francesco Saponaro
La Cenerentola (Rossini) 7-14 marjoht: Giuseppe Grazioli; ohj: Manu Lalli
Un lampo, un sogno, un gioco (Rossini) 17 mar-9 joujoht: Giuseppe La Malfa; ohj: Manu Lalli
The Rossini Game (Rossini) 17 mar-9 jouohj: Manu Lalli
Carmen (Bizet) 25 mar-6 joujoht: Matteo Beltrami; ohj: Leo Muscato
La traviata (Verdi) 29 mar-9 joujoht: Enrico Calesso; ohj: Francesco Micheli
West Side Story (Bernstein) 13-22 joujoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Federico Bellone
Der fliegende Holländer (Wagner) 10-17 tamjoht: Fabio Luisi; ohj: Paul Curran
Un Mari à la porte (Offenbach) 12-21 heljoht: Valerio Galli; ohj: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 12-21 heljoht: Valerio Galli; ohj: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Madama Butterfly (Puccini) 22-27 heljoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Fabio Ceresa
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19-28 maajoht: Michele Gamba; ohj: Damiano Michieletto
La clemenza di Tito (Mozart) 20-27 maajoht: Federico Maria Sardelli; ohj: Roberto Andò
La leggenda dell'Olandese volante (Wagner) 3-5 huhjoht: Giuseppe La Malfa; ohj: Manu Lalli
Lear (Reimann) 2-9 toujoht: Fabio Luisi; ohj: Calixto Bieito
La straniera (Bellini) 14-19 toujoht: Fabio Luisi; ohj: Marco Tullio Giordana
Le leggi base della stupidità umana (Montalti) 25-30 toujoht: Fabio Maestri; ohj: Giancarlo Cauteruccio
Le nozze di Figaro (Mozart) 8-21 kesohj: Sonia Bergamasco
Le nozze di Figaro (Mozart) 22-27 kesjoht: Federico Maria Sardelli; ohj: Valentino Villa
Madama Butterfly (Puccini) 5-13 heijoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Fabio Ceresa
L'elisir d'amore (Donizetti) 10-25 heijoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Pier Francesco Maestrini
La traviata (Verdi) 18-26 heijoht: Sebastiano Rolli; ohj: Francesco Micheli
Pagliacci (Leoncavallo) 13+ syyjoht: Valerio Galli; ohj: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Noi, due, quattro (Panfili) 13+ syyjoht: Valerio Galli; ohj: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
La traviata (Verdi) 14-26 syyjoht: Sebastaino Rolli; ohj: Francesco Micheli
Fernand Cortez (Spontini) 12-23 lokjoht: Fabio Luisi; ohj: Cecilia Ligorio
Carmen (Bizet) 13-25 lokjoht: Sesto Quatrini; ohj: Leo Muscato
Gianni Schicchi (Puccini) 15-23 lokjoht: Valerio Galli; ohj: Denis Krief
Il tabarro (Puccini) 15-23 lokjoht: Valerio Galli; ohj: Denis Krief
Suor Angelica (Puccini) 15-23 lokjoht: Valerio Galli; ohj: Denis Krief
Rigoletto (Verdi) 16-27 marjoht: Renato Palumbo; ohj: Francesco Micheli
La bohème (Puccini) 14 jou-5 tamjoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Bruno Ravella
Risurrezione (Alfano) 17-23 tamjoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Rosetta Cucchi
Don Pasquale (Donizetti) 21 hel-4 maajoht: Antonino Fogliani; ohj: Andrea Bernard
La traviata (Verdi) 22 hel-2 huhjoht: Sebastiano Rolli / Manlio Benzi; ohj: Francesco Micheli
Rinaldo (Handel) 22 maa-3 huhjoht: Federico Maria Sardelli; ohj: Pier Luigi Pizzi
Otello (Verdi) 30 huh-9 toujoht: Fabio Luisi; ohj: Valerio Binasco
Così fan tutte (Mozart) 5-16 toujoht: Fabio Luisi; ohj: Elena Bucci
Jeanne d'Arc (Vacchi) 23-29 toujoht: Alessandro Cadario; ohj: Federico Tiezzi
Turandot (Puccini) 13-27 kesjoht: Juraj Valčuha; ohj: Zhang Yimou
Euridice (Peri) 18-25 kesjoht: Federico Maria Sardelli
Genova, Opera di Genova  / 
West Side Story (Bernstein) 19-29 lokjoht: Wayne Marshall; ohj: Federico Bellone
Waiting (Tariverdiev) 25-26 marjoht: Dario Bonuccelli; ohj: Mariya Chamkina
Il telefono (Menotti) 25-26 marjoht: Antonio Tappero Merlo; ohj: Lorenza Codignola
Rigoletto (Verdi) 6-29 joujoht: Francesco Ivan Ciampa / Dorian Wilson; ohj: Rolando Panerai
Norma (Bellini) 24-31 tamjoht: Andrea Battistoni; ohj: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Miseria e nobiltà (Tutino) 23 hel-1 maajoht: Francesco Cilluffo; ohj: Rosetta Cucchi
La rondine (Puccini) 21-25 maajoht: Giuseppe Acquaviva / Alvise Casellati; ohj: Giorgio Gallione
La traviata (Verdi) 2-6 toujoht: Daniel Smith; ohj: Giorgio Gallione
Don Pasquale (Donizetti) 4 toujoht: Giorgio Bruzzone; ohj: Luca Baracchini
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 tou-5 kesjoht: Andriy Yurkevych; ohj: Lorenzo Mariani
Madama Butterfly (Puccini) 26-28 heijoht: Alvise Casellati; ohj: Vivien Hewitt
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27-29 heijoht: Daniel Smith; ohj: Vivien Hewitt
An American in Paris (Gershwin) 12-21 lokjoht: Daniel Smith; ohj: Federico Bellone
Abai (Zhubanov) 8 marjoht: Alan Buribayev; ohj: Giancarlo Del Monaco
Aida (Verdi) 2-16 joujoht: Andrea Battistoni; ohj: Alfonso Antoniozzi
West Side Story (Bernstein) 1-5 tamjoht: Alpesh Chauhan; ohj: Federico Bellone
Simon Boccanegra (Verdi) 15-19 heljoht: Andriy Yurkevych; ohj: Andrea De Rosa
Don Pasquale (Donizetti) 8-14 maajoht: Alvise Casellati; ohj: Renaud Doucet
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 12-14 huhjoht: George Jackson; ohj: Federico Bellone
Tosca (Puccini) 2-12 toujoht: Valerio Galli; ohj: Davide Livermore
Cavalleria rusticana (Mascagni) 24-30 toujoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Pagliacci (Leoncavallo) 24-30 toujoht: Paolo Arrivabeni; ohj: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Madama Butterfly (Puccini) 14-20 kes
Jesi, Festival Pergolesi Spontini  / 
Il colore del sole (Gregoretti) 8 syyjoht: Gabriele Bonolis; ohj: Cristian Taraborrelli
Il noce di Benevento (Balducci) 2 syyjoht: Alessandro Benigni; ohj: Davide Garattini Raimondi
Le metamorfosi di Pasquale (Spontini) 22 syyjoht: Giuseppe Montesano; ohj: Bepi Morassi
Jesi, Teatro G B Pergolesi  / 
Rigoletto (Verdi) 12-14 tamjoht: Pietro Rizzo; ohj: Elena Barbalich
Il trovatore (Verdi) 26-28 lokjoht: Sebastiano Rolli; ohj: Valentina Carrasco
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-11 marjoht: Sergio Alapont; ohj: Maurizio Scaparro(original), Alessio Pizzech
Opera anthology (Rossini) 12-16 jou
Livorno, Teatro Goldoni  / 
Nabucco (Verdi) 24-26 marjoht: Marco Severi; ohj: Matteo Anselmi
Iris (Mascagni) 16-17 joujoht: Daniele Agiman; ohj: Hiroki Ihara
Pia de'Tolomei (Donizetti) 20-21 tamjoht: Christopher Franklin; ohj: Andrea Cigni
La fanciulla del West (Puccini) 3-4 maajoht: James Meena; ohj: Ivan Stefanutti
Lucca, Teatro del Giglio  / 
La fanciulla del West (Puccini) 18-19 marjoht: James Meena; ohj: Ivan Stefanutti
La Wally (Catalani) 19-21 tamjoht: Marco Balderi; ohj: Nicola Berloffa
Iris (Mascagni) 10-11 heljoht: Daniele Agiman; ohj: Iroki Hihara
Pia de'Tolomei (Donizetti) 17 maajoht: Christopher Franklin; ohj: Andrea Cigni
Il tabarro (Puccini) 5 heijoht: Massimo Morelli
Suor Angelica (Puccini) 5 heijoht: Massimo Morelli
Gianni Schicchi (Puccini) 5 heijoht: Massimo Morelli
Suor Angelica (Puccini) 19-21 lokjoht: Marco Guidarini; ohj: Denis Krief
Gianni Schicchi (Puccini) 19-21 lokjoht: Marco Guidarini; ohj: Denis Krief
Otello (Verdi) 18-20 tamjoht: Nicola Paskowski; ohj: Cristina Mazzavillani Muti
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22-24 hel
La bohème (Puccini) 16-17 maa
Mantova, Teatro Sociale di Mantova  / 
Nabucco (Verdi) 14 tamjoht: Riccardo Leòn Boeretto; ohj: Vittorio Zambon
Il flauto magico (Mozart) 20 huhjoht: Enrico Saverio Pagano; ohj: Andrea Bandel
Messina, Teatro Vittorio Emanuele di Messina  / 
Carmen (Bizet) 9-13 heljoht: Carlo Palleschi; ohj: Renato Bonajuto
La traviata (Verdi) 4-8 toujoht: Andrea Licata; ohj: Franco Zeffirelli
Milano, Teatro alla Scala  / 
Andrea Chénier (Giordano) 7-31 joujoht: Riccardo Chailly; ohj: Mario Martone
Die Fledermaus (Strauss,J) 19 tam-11 heljoht: Zubin Mehta; ohj: Cornelius Obonya, Carolin Pienkos
Simon Boccanegra (Verdi) 8 hel-4 maajoht: Myung-Whun Chung; ohj: Federico Tiezzi
Orphée et Eurydice (Gluck) 24 hel-17 maajoht: Michele Mariotti; ohj: John Fulljames, Hofesh Shechter
Don Pasquale (Donizetti) 3-28 huhjoht: Riccardo Chailly; ohj: Davide Livermore
Francesca da Rimini (Zandonai) 15 huh-13 toujoht: Fabio Luisi; ohj: David Pountney
Il barbiere di Siviglia per i bambini (Rossini) 15 huh-7 toujoht: Pietro Mianiti; ohj: Grischa Asagaroff
Aida (Verdi) 8 tou-3 kesjoht: Daniel Oren; ohj: Franco Zeffirelli(original), Marco Gandini(revival)
Fierrabras (Schubert) 5-30 kesjoht: Daniel Harding; ohj: Peter Stein
Fidelio (Beethoven) 18 kes-7 heijoht: Myung-Whun Chung; ohj: Deborah Warner
Il pirata (Bellini) 29 kes-19 heijoht: Riccardo Frizza; ohj: Emilio Sagi
L'elisir d'amore per i bambini (Donizetti) 4-10 heijoht: Pietro Mianiti; ohj: Grischa Asagaroff
Ali Baba (Cherubini) 1-27 syyjoht: Paolo Carignani; ohj: Liliana Cavani
Ernani (Verdi) 29 syy-25 lokjoht: Adam Fischer; ohj: Sven-Eric Bechtolf
La finta giardiniera (Mozart) 8-29 lokjoht: Diego Fasolis; ohj: Frederic Wake-Walker
Die Schöpfung (concert) (Haydn) 10-15 lokjoht: Adam Fischer
Elektra (Strauss) 4-29 marjoht: Christoph von Dohnányi; ohj: Patrice Chéreau
Fin de partie (Kurtag) 15-25 marjoht: Markus Stenz; ohj: Pierre Audi
Attila (Verdi) 7 joujoht: Riccardo Chailly; ohj: Davide Livermore
Attila (Verdi) 11 jou-8 tamjoht: Riccardo Chailly; ohj: Davide Livermore
La traviata (Verdi) 11 tam-17 maajoht: Myung-Whun Chung; ohj: Liliana Cavani
La Cenerentola (Rossini) 10 hel-5 huhjoht: Ottavio Dantone; ohj: Jean-Pierre Ponnelle(original), Grischa Asagaroff(revival)
Chovanscina (Musorgsky) 27 hel-29 maajoht: Valery Gergiev; ohj: Mario Martone
Manon Lescaut (Puccini) 31 maa-27 huhjoht: Riccardo Chailly; ohj: David Pountney
Ariadne auf Naxos (Strauss) 23 huh-22 kesjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Frederic Wake-Walker
Idomeneo (Mozart) 16 tou-5 kesjoht: Christoph von Dohnányi; ohj: Matthias Hartmann
Die tote Stadt (Korngold) 28 tou-17 kesjoht: Alan Gilbert; ohj: Graham Vick
I masnadieri (Verdi) 18 kes-7 heijoht: Michele Mariotti; ohj: David McVicar
Prima la musica, poi le parole (Salieri) 6-19 heijoht: Adam Fischer; ohj: Nicola Raab
Gianni Schicchi (Puccini) 6-19 heijoht: Adam Fischer; ohj: Woody Allen(original), Kathleen Smith Belcher(revival)
Rigoletto (Verdi) 2-22 syyjoht: Nello Santi; ohj: Gilbert Deflo
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 syy-10 lokjoht: Michele Gamba; ohj: Grischa Asagaroff
Quartett (Francesconi) 5-22 lokjoht: Maxime Pascal; ohj: Alex Ollé
Giulio Cesare (Handel) 18 lok-7 marjoht: Giovanni Antonini; ohj: Robert Carsen
Die ägyptische Helena (Strauss) 9-29 marjoht: Franz Welser-Möst; ohj: Sven-Eric Bechtolf
Modena, Teatro Comunale di Modena  / 
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 5 syyjoht: Stefano Ranzani
Il colore del sole (Gregoretti) 27-29 lokjoht: Gabriele Bonolis; ohj: Cristian Taraborrelli
Il trovatore (Verdi) 3-5 marjoht: Andrea Battistoni; ohj: Stefano Vizioli
Faust (Gounod) 1-3 joujoht: Jean-Luc Tingaud; ohj: Simone Derai
Il tabarro (Puccini) 26-28 tamjoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 26-28 tamjoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 26-28 tamjoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
La fanciulla del West (Puccini) 22-25 heljoht: James Meena; ohj: Ivan Stefanutti
The Medium (Menotti) 16-18 maajoht: Flavio Emilio Scogna; ohj: Stefano Monti
The Telephone (Menotti) 16-18 maajoht: Flavio Emilio Scogna; ohj: Stefano Monti
La Gioconda (Ponchielli) 23-25 maajoht: Daniele Callegari; ohj: Federico Bertolani
La vedova allegra (Lehár) 12-13 heijoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Andrea Merli, Renato Bonajuto
Il corsaro (Verdi) 26-28 lokjoht: Matteo Beltrami; ohj: Lamberto Puggelli, Grazia Pulvirenti Puggelli
Satyricon (Maderna) 9-11 marjoht: Pietro Borgonovo; ohj: Georg Schmiedleitner
Le Villi (Puccini) 23-25 marjoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Cristina Pezzoli
Il castello incantato (Taralli) 16 jou
La forza del destino (Verdi) 25-27 tamjoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Italo Nunziata
Andrea Chénier (Giordano) 15-17 heljoht: Aldo Sisillo; ohj: Nicola Berloffa
Serse (Handel) 4-7 huhjoht: Ottavio Dantone; ohj: Gabriele Vacis
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
Pulcinella (Stravinsky) 18-19 marjoht: Maurizio Agostini; ohj: Francesco Nappa
La fanciulla del West (Puccini) 9-17 joujoht: Juraj Valčuha; ohj: Hugo De Ana
La bohème (Puccini) 11-16 tamjoht: Stefano Ranzani; ohj: Mario Pontiggia
My Fair Lady (Loewe) 6-14 heljoht: Donato Renzetti / Maurizio Agostini; ohj: Paul Curran
La traviata (Verdi) 27 hel-4 maajoht: Daniel Oren / Maurizio Agostini; ohj: Lorenzo Amato
Mosè in Egitto (Rossini) 15-20 maajoht: Stefano Montanari / Maurizio Agostini; ohj: David Pountney
Lady Macbeth del distretto di Mzensk (Shostakovich) 15-22 huhjoht: Juraj Valčuha; ohj: Martin Kušej
Il cappello di paglia di Firenze (Rota) 11-13 toujoht: Valerio Galli; ohj: Elena Barbalich
La traviata (Verdi) 20 tou-20 kesjoht: Jordi Bernàcer / Maurizio Agostini; ohj: Lorenzo Amato
Il campanello dello speziale (Donizetti) 30 kes-1 heijoht: Giuseppe Montesano; ohj: Riccardo Canessa
Tosca (Puccini) 12-24 heijoht: Juraj Valčuha; ohj: Leo Muscato
La Dirindina (Scarlatti,D) 13 heijoht: Maurizio Agostini; ohj: Riccardo Canessa
Rigoletto (Verdi) 14-25 heijoht: Henrik Nánási; ohj: Leo Muscato
Nabucco (Verdi) 9-14 lokjoht: Nello Santi; ohj: Jean-Paul Scarpitta
Siroe re di Persia (Vinci) 3-6 marjoht: Antonio Florio; ohj: Elena Barbalich
Don Checco (De Giosa) 17-24 marjoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Lorenzo Amato
Così fan tutte (Mozart) 25 mar-2 joujoht: Riccardo Muti; ohj: Chiara Muti
Kát'a Kabanová (Janáček) 15-20 joujoht: Juraj Valčuha; ohj: Willy Decker
La bohème (Puccini) 16-22 tamjoht: Alessandro Palumbo; ohj: Francesco Saponaro
Lady, be good (Gershwin) 3-9 heljoht: Nick Davies; ohj: Emilio Sagi
Un ballo in maschera (Verdi) 22-28 heljoht: Donato Renzetti; ohj: Leo Muscato
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17-24 maajoht: Pinchas Steinberg; ohj: Laurent Pelly(original), Agathe Mélinand(revival)
Madama Butterfly (Puccini) 16-20 huhjoht: Gabriele Ferro; ohj: Ferzan Ozpetek
Die Walküre (Wagner) 11-18 toujoht: Juraj Valčuha; ohj: Federico Tiezzi
Madama Butterfly (Puccini) 25 tou-1 kesjoht: Gabriele Ferro; ohj: Ferzan Ozpetek
Cavalleria rusticana (Mascagni) 6-14 heijoht: Juraj Valčuha; ohj: Pippo Delbono
La traviata (Verdi) 20 syy-5 lokjoht: Stefano Ranzani; ohj: Lorenzo Amato
Ermione (Rossini) 7-12 marjoht: Alessandro De Marchi; ohj: Jacopo Spirei
Pagliacci (Leoncavallo) 20-26 marjoht: Jordi Bernàcer; ohj: Daniele Finzi Pasca, Julie Hamelin
Novara, Teatro Coccia  / 
Carmen (Bizet) 6-8 lokjoht: Matteo Beltrami; ohj: Sergio Rubini
Delitto e Dovere (Colla) 27 lokjoht: Marco Alibrando; ohj: Paolo Gavazzeni, Piero Maranghi
Don Giovanni (Mozart) 15-17 joujoht: Matthew Aucoin; ohj: Giorgio Ferrara
La vedova allegra (Lehár) 13-14 tamjoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Renato Bonajuto, Andrea Merli
Nabucco (Verdi) 23-25 heljoht: Gianna Fratta; ohj: Pier Luigi Pizzi
Requiem (concert) (Mozart) 5 huhjoht: Matteo Beltrami
Rigoletto (Verdi) 5-7 lokjoht: Matteo Beltrami; ohj: Paolo Gavazzeni, Piero Maranghi
La cambiale di matrimonio (Rossini) 17 lokjoht: Margherita Colombo; ohj: Laura Cosso
The Beggar's Opera (Pepusch) 27-28 lokjoht: Florian Carré; ohj: Robert Carsen
Mosè in Egitto (Rossini) 16-18 marjoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Lorenzo Maria Mucci
Gianni Schicchi (Puccini) 14-16 joujoht: Matteo Beltrami; ohj: Davide Garattini Raimondi
Fantasio (Testoni) 21 joujoht: Balázs Kocsár
Fortunio (Testoni) 21 joujoht: Balázs Kocsár
Le nozze di Figaro (Mozart) 15-17 heljoht: Erina Yashima; ohj: Giorgio Ferrara
La traviata (Verdi) 3-5 toujoht: Matteo Beltrami; ohj: Renato Bonajuto
Padova, Teatro Verdi  / 
Il trovatore (Verdi) 27-29 lokjoht: Alberto Veronesi; ohj: Filippo Tonon
La vedova allegra (Lehár) 29-31 joujoht: Jordi Bernàcer; ohj: Hugo De Ana
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 elojoht: Nicola Simoni; ohj: Yamal Das Irmich
Parma, Teatro Regio di Parma  / 
Jérusalem (Verdi) 28 syy-20 lokjoht: Daniele Callegari; ohj: Hugo De Ana
La traviata (Verdi) 29 syy-18 lokjoht: Sebastiano Rolli; ohj: Andrea Bernard
Stiffelio (Verdi) 30 syy-21 lokjoht: Guillermo García Calvo; ohj: Graham Vick
Falstaff (Verdi) 1-22 lokjoht: Riccardo Frizza; ohj: Jacopo Spirei
Messa da Requiem (Verdi) 7-19 lokjoht: Daniele Callegari
Il piccolo principe (Melozzi) 6-9 joujoht: Stefano Franceschini; ohj: Stefano De Luca
Rigoletto (Verdi) 12-21 tamjoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Elisabetta Brusa
Roberto Devereux (Donizetti) 15-25 maajoht: Sebastiano Rolli; ohj: Alfonso Antoniozzi
La traviata (Verdi) 23-31 maajoht: Sebastiano Rolli; ohj: Andrea Bernard
Tosca (Puccini) 27 huh-6 toujoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Joseph Franconi Lee
Macbeth (Verdi) 27 syy-21 lokjoht: Philippe Auguin; ohj: Daniele Abbado
Un giorno di regno (Verdi) 28 syy-19 lokjoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Pier Luigi Pizzi, Massimo Gasparòn
Le Trouvère (Verdi) 29 syy-20 lokjoht: Roberto Abbado; ohj: Robert Wilson, Nicola Panzer
Attila (Verdi) 30 syy-19 lokjoht: Gianluigi Gelmetti; ohj: Andrea De Rosa
Un ballo in maschera (Verdi) 12-20 tamjoht: Sebastiano Rolli; ohj: Marina Bianchi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22-31 maajoht: Alessandro D'Agostini; ohj: Renato Bonajuto(original), Beppe De Tomasi(revival)
Andrea Chénier (Giordano) 5-7 huhjoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Nicola Berloffa
Requiem (concert) (Mozart) 3-5 toujoht: Carlo Montanaro
Pavia, Teatro Fraschini di Pavia  / 
L'inganno felice (Rossini) 30 syyjoht: Jacopo Brusa; ohj: Beppe Soggetti
Rigoletto (Verdi) 3-5 marjoht: Pietro Rizzo; ohj: Elena Barbalich
Ettore Majorana (Vetrano) 16-18 marjoht: Jacopo Rivani; ohj: Stefano Simone Pintor
La Cenerentola (Rossini) 1-3 joujoht: Yi-Chen Lin; ohj: Arturo Cirillo
Die Zauberflöte (Mozart) 9-11 joujoht: Federico Maria Sardelli; ohj: Cécile Roussat, Julien Lubek
Carmen (Bizet) 12-14 tamjoht: Carlo Goldstein; ohj: Frédéric Roels
La traviata (Verdi) 17 maajoht: Jacopo Brusa; ohj: Roberto Catalano
Il viaggio a Reims (Rossini) 12-14 lokjoht: Michele Spotti; ohj: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 26-28 lokjoht: Valerio Galli; ohj: Andrea Cigni
La Voix humaine (Poulenc) 15-17 marjoht: Francesco Cilluffo; ohj: Emma Dante
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15-17 marjoht: Francesco Cilluffo; ohj: Emma Dante
Falstaff (Verdi) 14-16 joujoht: Marcello Mottadelli; ohj: Roberto Catalano
Rinaldo (Handel) 18-20 tamjoht: Ottavio Dantone; ohj: Jacopo Spirei
Piacenza, Teatro Municipale di Piacenza  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 13-15 lokjoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Leo Nucci, Salvo Piro
Faust (Gounod) 15-17 joujoht: Jean-Luc Tingaud; ohj: Simone Derai
Il tabarro (Puccini) 2-4 heljoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 2-4 heljoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 2-4 heljoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
La Cenerentola (Rossini) 16-18 heljoht: Erina Yashima; ohj: Aldo Tarabella
La Gioconda (Ponchielli) 16-18 maajoht: Daniele Callegari; ohj: Federico Bertolani
Il corsaro (Verdi) 4-6 toujoht: Matteo Beltrami; ohj: Lamberto Puggelli, Grazia Pulvirenti
Pagliacci (Leoncavallo) 4-7 lokjoht: Vladimir Ovodok; ohj: Cristina Mazzavillani Muti
La traviata (Verdi) 19-23 joujoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Leo Nucci, Salvo Piro
La forza del destino (Verdi) 18-20 tamjoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Italo Nunziata
Andrea Chénier (Giordano) 22-24 heljoht: Aldo Sisillo; ohj: Nicola Berloffa
Tosca (Puccini) 15-17 maajoht: Sesto Quatrini; ohj: Alberto Fassini, Joseph Franconi Lee
Kiss me, Kate (Porter) 31 maajoht: Maria Galantino; ohj: Corrado Abbati
Serse (Handel) 12-14 huhjoht: Ottavio Dantone; ohj: Gabriele Vacis
Opera anthology (Monteverdi) 25-27 lokjoht: Michele Gamba; ohj: Federico Bertolani
Pisa, Teatro di Pisa  / 
Pia de'Tolomei (Donizetti) 14-15 lokjoht: Christopher Franklin; ohj: Andrea Cigni
Il trovatore (Verdi) 10-12 marjoht: Andrea Battistoni; ohj: Stefano Vizioli
Il Girello (Melani,J) 3 joujoht: Carlo Ipata; ohj: Eugenio Monti Colla
Iris (Mascagni) 13-14 tamjoht: Daniele Agiman; ohj: Iroki Hihara
La fanciulla del West (Puccini) 3-4 heljoht: James Meena; ohj: Ivan Stefanutti
L'italiana in Algeri (Rossini) 10-11 maajoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Stefano Vizioli
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22 kesjoht: Mario Menicagli; ohj: Alberto Paloscia
The Beggar's Opera (Pepusch) 20-21 lokjoht: Marie van Rhijn; ohj: Robert Carsen
Mosè in Egitto (Rossini) 9-11 marjoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Lorenzo Maria Mucci
La vedova ingegnosa (Selitto) 9 joujoht: Carlo Ipata; ohj: Marco Castagnoli
Il maestro di musica (Pergolesi) 9 joujoht: Carlo Ipata; ohj: Marco Castagnoli
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18-20 tamjoht: Michael Güttler; ohj: Stefano Vizioli
La bohème (Puccini) 16-17 heljoht: Gianna Fratta; ohj: Bruno Ravella
Edipo Re (concert) (Leoncavallo) 1-3 maajoht: Daniele Agiman
La Voix humaine (Poulenc) 1-3 maajoht: Daniele Agiman; ohj: Emma Dante
Ravenna, Teatro Comunale Alighieri di Ravenna  / 
Don Giovanni (Mozart) 12-14 tamjoht: Matteo Beltrami; ohj: Giorgio Ferrara, Patrizia Frini
La fanciulla del West (Puccini) 16-18 heljoht: James Meena; ohj: Ivan Stefanutti
Simon Boccanegra (Verdi) 2-4 maajoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Leo Nucci, Salvo Piro
Reggio Emilia, I Teatri di Reggio Emilia  / 
Il trovatore (Verdi) 27-29 lokjoht: Andrea Battistoni; ohj: Stefano Vizioli
Faust (Gounod) 7-10 joujoht: Jean-Luc Tingaud; ohj: Simone Derai
Suor Angelica (Puccini) 25-27 heljoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
Il tabarro (Puccini) 25-27 heljoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 25-27 heljoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
La Gioconda (Ponchielli) 6-8 huhjoht: Daniele Callegari; ohj: Federico Bertolani
Tosca (Puccini) 22-24 marjoht: Valerio Galli; ohj: Andrea Cigni
Le Villi (Puccini) 29 mar-2 joujoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Cristina Pezzoli
La forza del destino (Verdi) 1-3 heljoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Italo Nunziata
Andrea Chénier (Giordano) 1-3 maajoht: Aldo Sisillo; ohj: Nicola Berloffa
Serse (Handel) 29-31 maajoht: Ottavio Dantone; ohj: Gabriele Vacis
Roma, Teatro dell'Opera di Roma  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 12-23 joujoht: Daniele Gatti; ohj: Damiano Michieletto
I masnadieri (Verdi) 20 tam-4 heljoht: Roberto Abbado; ohj: Massimo Popolizio
La sonnambula (Bellini) 18 hel-3 maajoht: Speranza Scappucci; ohj: Giorgio Barberio Corsetti
La traviata (Verdi) 24 hel-4 maajoht: Pietro Rizzo; ohj: Sofia Coppola
Il barbiere di Siviglia (reduction) (Rossini) 25 hel-3 maajoht: Carlo Donadio / Roberto Di Maio; ohj: Fabio Cherstich
Cavalleria rusticana (Mascagni) 5-15 huhjoht: Carlo Rizzi; ohj: Pippo Delbono
Pagliacci (Leoncavallo) 5-15 huhjoht: Carlo Rizzi; ohj: Pippo Delbono
Tosca (Puccini) 7 huh-18 marjoht: Jordi Bernàcer / Stefano Ranzani; ohj: Alessandro Talevi
Don Giovanni (reduction) (Mozart) 5-12 toujoht: Carlo Donadio / Roberto Di Maio; ohj: Fabio Cherstich
Billy Budd (Britten) 8-15 toujoht: James Conlon; ohj: Deborah Warner
La bohème (Puccini) 14-24 kesjoht: Henrik Nánási / Pietro Rizzo; ohj: Alex Ollé
Rigoletto (reduction) (Verdi) 18 kes-9 heijoht: Carlo Donadio / Roberto De Maio; ohj: Fabio Cherstich
La traviata (Verdi) 3-20 heijoht: Yves Abel; ohj: Lorenzo Mariani
Carmen (Bizet) 14 hei-2 elojoht: Ryan McAdams; ohj: Valentina Carrasco
Die Zauberflöte (Mozart) 9-17 lokjoht: Henrik Nánási; ohj: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Le nozze di Figaro (Mozart) 30 lok-11 marjoht: Stefano Montanari; ohj: Graham Vick
Rigoletto (Verdi) 2-18 joujoht: Daniele Gatti; ohj: Daniele Abbado
Tosca (Puccini) 7 jou-26 kesjoht: Stefano Ranzani / Jordi Bernàcer; ohj: Alessandro Talevi
La traviata (Verdi) 12-26 tamjoht: Pietro Rizzo; ohj: Sofia Coppola
Anna Bolena (Donizetti) 20 hel-1 maajoht: Riccardo Frizza; ohj: Andrea De Rosa
Orfeo ed Euridice (Gluck) 15-22 maajoht: Gianluca Capuano; ohj: Robert Carsen
La vedova allegra (Lehár) 14-20 huhjoht: Constantin Trinks; ohj: Damiano Michieletto
L'angelo di fuoco (Prokofiev,S) 23 tou-1 kesjoht: Alejo Pérez; ohj: Emma Dante
La Cenerentola (Rossini) 8-13 kesjoht: Stefano Montanari; ohj: Emma Dante
Don Giovanni (Mozart) 27 syy-6 lokjoht: Jérémie Rhorer; ohj: Graham Vick
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 8-16 marjoht: Michele Mariotti; ohj: Robert Carsen
Un romano a Marte (Montalti) 22-24 marjoht: John Axelrod; ohj: Fabio Cherstich
Roma, Accademia Nazionale di Santa Cecilia  / 
La Doriclea (Stradella) 2 syyjoht: Andrea De Carlo; ohj: Guillaume Bernardi
Re Ruggero (Szymanowski) 5-9 lokjoht: Antonio Pappano
Vier letzte Lieder (concert) (Strauss) 22 joujoht: Antonio Pappano
Anna e Zef (Krüs) 27-30 tamjoht: Gabriele Bonolis; ohj: Cesare Scarton
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 26-30 maajoht: Mikko Franck
Rovigo, Teatro Sociale di Rovigo  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2-5 marjoht: Alessandro Cedrone; ohj: Massimo Pizzi, Gasparon Contarini
Tosca (Puccini) 13-17 joujoht: Simon Krečič; ohj: Artemio Cabassi
La traviata (Verdi) 16-18 heljoht: Francesco Ommassini; ohj: Alessio Pizzech
L'italiana in Algeri (Rossini) 24-25 maajoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Stefano Vizioli
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Turandot (Puccini) 13-15 lokjoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Filippo Tonon
Brundibár (Krása) 27-28 lokjoht: Andrea Solinas; ohj: Giovanni Scandella
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17-19 marjoht: Giulio Plotino; ohj: Giulio Ciabatti
Tosca (Puccini) 8-10 joujoht: Guillaume Tourniaire; ohj: Giulio Ciabatti
L'italiana in Algeri (Rossini) 12-14 lok
La cambiale di matrimonio (Rossini) 27-28 lok
Rigoletto (Verdi) 9-11 mar
Carmina Burana (Orff) 17-18 mar
La bohème (Puccini) 7-9 jou
Savona, Opera Giocosa  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 12-14 lokjoht: Giancarlo De Lorenzo; ohj: Primo Antonio Petris
L'attesa (Tariverdiev) 23 marohj: Mariya Chamkina
Il telefono (Menotti) 23 marjoht: Antonio Tappero Merlo; ohj: Lorenza Codignola
La vedova allegra (Lehár) 7-8 heijoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Andrea Merli, Renato Bonajuto
Spoleto, Teatro Lirico Sperimentale di Spoleto  / 
Mahagonny Songspiel (Weill) 11-12 eloohj: Giorgio Sangati
Fammi udire la tua voce (Guarnieri,A) 8-10 syyjoht: Marco Angius; ohj: Federico Grazzini
L'impresario delle Canarie (Sarro) 15-17 syyjoht: Pierfrancesco Borrelli; ohj: Giorgio Bongiovanni
Carmen (Bizet) 19-30 syyjoht: Laurent Campellone; ohj: Stefano Monti
Ba-ta-clan (Offenbach) 10-11 elojoht: Mariachiara Grilli; ohj: Giorgio Bongiovanni
Lontano da qui (Perocco) 7-9 syyjoht: Marco Angius; ohj: Claudia Sorace, Muta Imago
La furba e lo sciocco (Sarro) 14-16 syyjoht: Pierfrancesco Borrelli; ohj: Andrea Stanisci
La traviata (Verdi) 21-23 syyjoht: Carlo Palleschi; ohj: Giorgio Bongiovanni
Torino, Teatro Regio di Torino  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 10-22 lokjoht: Gianandrea Noseda; ohj: Claus Guth(original), Arturo Gama(revival)
Falstaff (Verdi) 15-26 marjoht: Donato Renzetti; ohj: Daniele Abbado, Boris Stetka
Turandot (Puccini) 16-25 tamjoht: Gianandrea Noseda; ohj: Stefano Poda
Salome (Strauss) 15-25 heljoht: Gianandrea Noseda; ohj: Laurie Feldman Santoliquido
L'orfeo (Monteverdi) 13-21 maajoht: Antonio Florio; ohj: Alessio Pizzech
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-25 maajoht: Alessandro De Marchi; ohj: Vittorio Borrelli
Tutti dal Barbiere! (Rossini) 22-24 maajoht: Giulio Laguzzi; ohj: Vittorio Borrelli, Anna Maria Bruzzese
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 17-28 huhjoht: Michele Mariotti; ohj: Stefano Mazzonis di Pralafera
Evita (Lloyd Webber) 4-9 toujoht: David Steadman; ohj: Bob Tomson, Bill Kenwright
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 16-27 toujoht: Diego Matheuz; ohj: Ludovic Lagarde
La Voix humaine (Poulenc) 16-27 toujoht: Diego Matheuz; ohj: Ludovic Lagarde
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 kes-6 heijoht: Speranza Scappucci; ohj: Elena Barbalich
Don Giovanni (Mozart) 27 kes-7 heijoht: Daniele Rustioni; ohj: Michele Placido(original), Vittorio Borrelli(revival)
Così fan tutte (Mozart) 28 kes-8 heijoht: Diego Fasolis; ohj: Ettore Scola(original), Vittorio Borrelli(revival)
Il trovatore (Verdi) 10-23 lokjoht: Pinchas Steinberg; ohj: Paul Curran
L'elisir d'amore (Donizetti) 13-24 marjoht: Michele Gamba; ohj: Fabio Sparvoli
La traviata (Verdi) 14-23 joujoht: Donato Renzetti; ohj: Henning Brockhaus
Madama Butterfly (Puccini) 10-20 tamjoht: Daniel Oren; ohj: Pier Luigi Pizzi
Rigoletto (Verdi) 6-17 heljoht: Renato Palumbo; ohj: John Turturro
Agnese (Paer) 12-24 maajoht: Diego Fasolis; ohj: Leo Muscato
Pinocchio (Valtinoni) 22-23 maaohj: Luca Valentino
La sonnambula (Bellini) 10-20 huhjoht: Maurizio Benini; ohj: Mauro Avogadro
L'italiana in Algeri (Rossini) 22-28 toujoht: Alessandro De Marchi; ohj: Vittorio Borrelli
Cavalleria rusticana (Mascagni) 12-22 kesjoht: Andrea Battistoni; ohj: Gabriele Lavia
Porgy and Bess (Gershwin) 2-7 heijoht: William Barkhymer; ohj: Baayork Lee
Treviso, Teatro Comunale di Treviso  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-17 lokjoht: Sergio Alapont; ohj: Francesco Bellotto
Atlas 101 (Mancuso) 17 marjoht: Giovanni Mancuso; ohj: Chiara Tarabotti
La Cecchina (Piccinni) 15-17 joujoht: Eddi De Nadai; ohj: Martin Ruis
La traviata (Verdi) 26-30 tamjoht: Francesco Ommassini; ohj: Alessio Pizzech
Trieste, Teatro Verdi di Trieste  / 
Evgenij Onegin (Tchaikovsky,P) 17-25 marjoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Vera Petrova
La prova di un'opera seria (Gnecco) 29 mar-24 heijoht: Leonardo Catalanotto / Takayuki Yamasaki; ohj: Carlo Antonio De Lucia
Il trovatore (Verdi) 19-27 tamjoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Filippo Tonon
La Fille du régiment (Donizetti) 16-24 heljoht: Simon Krečič; ohj: Sarah Schinasi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23-31 maajoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Giulio Ciabatti
Così fan tutte (Mozart) 20-28 huhjoht: Oleg Caetani; ohj: Giorgio Ferrara, Patrizia Frini
L'italiana in Algeri (Rossini) 25 tou-3 kesjoht: George Petrou; ohj: Stefano Vizioli
La traviata (Verdi) 22-30 kesjoht: Pedro Halffter Caro; ohj: Giulio Ciabatti
I puritani (Bellini) 16-24 marohj: Emilio Sagi
Nabucco (Verdi) 18-26 tamjoht: Christopher Franklin; ohj: Andrea Cigni
Il Principe Igor (Borodin) 8-16 hel
L'elisir d'amore (Donizetti) 15-23 maajoht: Simon Krečič
Madama Butterfly (Puccini) 12-20 huhjoht: Niksa Bareza; ohj: Alberto Triola
Andrea Chénier (Giordano) 17-26 toujoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Sarah Schinasi
Carmen (Bizet) 21-29 kesjoht: Oleg Caetani; ohj: Carlo Antonio De Lucia
Venezia, La Fenice  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 24 mar-3 joujoht: Myung-Whun Chung; ohj: Gianmaria Aliverta
La traviata (Verdi) 6 jou-10 tamjoht: Enrico Calesso / Marco Paladin; ohj: Robert Carsen
Le metamorfosi di Pasquale (Spontini) 19-27 tamjoht: Gianluca Capuano; ohj: Bepi Morassi
Die lustige Witwe (Lehár) 2-13 heljoht: Stefano Montanari; ohj: Damiano Michieletto
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-18 heljoht: Stefano Montanari; ohj: Bepi Morassi
Zenobia, regina de' Palmireni (Albinoni) 22-24 heljoht: Francesco Erle; ohj: Francesco Bellotto
La bohème (Puccini) 16-25 maajoht: Myung-Whun Chung; ohj: Francesco Micheli
Madama Butterfly (Puccini) 6-24 huhjoht: Manlio Benzi; ohj: Alex Rigola
Orlando furioso (Vivaldi) 13-21 huhjoht: Diego Fasolis; ohj: Fabio Ceresa
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 huh-5 kesjoht: Riccardo Frizza / Sesto Quatrini; ohj: Bepi Morassi
Il signor Bruschino (Rossini) 27 huh-4 toujoht: Alvise Casellati; ohj: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 5 tou-1 kesjoht: Francesco Ivan Ciampa / Marco Paladin; ohj: Robert Carsen
Norma (Bellini) 13-19 toujoht: Riccardo Frizza; ohj: Kara Walker
Il regno della luna (Piccinni) 17-19 toujoht: Maurizio Dini Ciacci; ohj: Davide Garattini Raimondi
Richard III (Battistelli) 29 kes-7 heijoht: Tito Ceccherini; ohj: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 elo-30 lokjoht: Gregory Kunde / Sesto Quatrini; ohj: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 25 elo-9 lokjoht: Sesto Quatrini; ohj: Robert Carsen
Madama Butterfly (Puccini) 6-29 syyjoht: Renato Balsadonna; ohj: Alex Rigola
Semiramide (Rossini) 19-27 lokjoht: Riccardo Frizza; ohj: Cecilia Ligorio
Macbeth (Verdi) 23 mar-1 joujoht: Myung-Whun Chung; ohj: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 4 tam-3 heljoht: Sesto Quatrini; ohj: Robert Carsen
Werther (Massenet) 25 tam-2 heljoht: Guillaume Tourniaire; ohj: Rosetta Cucchi
Il sogno di Scipione (Mozart) 8-16 heljoht: Federico Maria Sardelli; ohj: Elena Barbalich, Dominique Pitoiset
Il re pastore (Mozart) 15-27 heljoht: Federico Maria Sardelli; ohj: Alessio Pizzech
L'italiana in Algeri (Rossini) 24 hel-5 maajoht: Giancarlo Andretta; ohj: Bepi Morassi
La statira (Albinoni) 7-9 maaohj: Francesco Bellotto
Pimpinone (Albinoni) 21-23 maajoht: Giovanni Battista Rigon
Otello (Verdi) 22 maa-7 huhjoht: Myung-Whun Chung; ohj: Francesco Micheli
La traviata (Verdi) 27 maa-6 huhjoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Robert Carsen
Dorilla in Tempe (Vivaldi) 23 huh-5 toujoht: Diego Fasolis; ohj: Fabio Ceresa
Turandot (Puccini) 10-29 toujoht: Daniele Callegari
Aida (Verdi) 18 tou-1 kesjoht: Riccardo Frizza; ohj: Mauro Bolognini(original), Bepi Morassi(revival)
Don Giovanni (Mozart) 18-30 kesjoht: Jonathan Webb; ohj: Damiano Michieletto
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 elo-9 lokjoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Bepi Morassi
Tosca (Puccini) 25 elo-19 syyjoht: Daniele Rustioni; ohj: Serena Sinigaglia
Madama Butterfly (Puccini) 31 elo-5 lokjoht: Daniele Callegari; ohj: Alex Rigola(original), Cecilia Ligorio(revival)
Luci mie traditrici (Sciarrino) 13-24 syyjoht: Tito Ceccherini; ohj: Valentino Villa
La scala di seta (Rossini) 20 syy-8 lokjoht: Alvise Casellati; ohj: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 24 lok-3 marjoht: Stefano Ranzani; ohj: Robert Carsen
Verona, Via dei Mutilati 4  / 
La vedova allegra (Lehár) 17-31 joujoht: Sergio Alapont; ohj: Gino Landi
Otello (Verdi) 4-11 heljoht: Antonino Fogliani; ohj: Francesco Micheli
Manon Lescaut (Puccini) 4-11 maajoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Graham Vick
Le nozze di Figaro (Mozart) 31 maa-8 huhjoht: Sesto Quatrini; ohj: Mario Martone
Anna Bolena (Donizetti) 29 huh-6 toujoht: Jordi Bernàcer; ohj: Graham Vick
Petite Messe Solennelle (Rossini) 19 toujoht: Vito Lombardi
Salome (Strauss) 20-27 toujoht: Michael Balke; ohj: Gabriele Lavia