2017/18 > Italia 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2017/18 > Italia

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Ranska
Monaco
Sveitsi
Itävalta
Slovenia

Italia
 
Kroatia
Malta Kreikka

Ancona, Teatro delle Muse  / 

Carmen (Bizet) 22-24 syyjoht: Guillaume Tourniaire; ohj: Francesco Saponaro
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13-15 lokjoht: José Miguel Pérez-Sierra; ohj: Matteo Mazzoni
Bergamo, Teatro Donizetti Bergamo  / 
Ettore Majorana (Vetrano) 6 lokjoht: Jacopo Rivani; ohj: Stefano Simone Pintor
Die Zauberflöte (Mozart) 27-29 lokjoht: Federico Maria Sardelli; ohj: Cécile Roussat(original), Julien Lubek(original), Giorgia Guerra(revival)
Il borgomastro di Saardam (Donizetti) 24 mar-2 joujoht: Roberto Rizzi-Brignoli; ohj: Davide Ferrario
Che originali! (Mayr) 25 mar-3 joujoht: Gianluca Capuano; ohj: Roberto Catalano
Pigmalione (Donizetti) 25 mar-3 joujoht: Gianluca Capuano; ohj: Roberto Catalano
Messa da Requiem in memoria Vincenzo Bellini (concert) (Donizetti) 29 marjoht: Corrado Rovaris
La Cenerentola (Rossini) 7-9 joujoht: Yi-Chen Lin; ohj: Arturo Cirillo
Rigoletto (Verdi) 15-17 joujoht: Pietro Rizzo; ohj: Elena Barbalich
Bolzano, Teatro Comunale Bolzano  / 
Die Antilope (Staud) 2-3 joujoht: Walter Kobéra; ohj: Dominique Mentha
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 17-30 toujoht: Philipp von Steinaecker; ohj: Georg Schmiedleitner
Brescia, Teatro Grande di Brescia  / 
La Cenerentola (Rossini) 29 syy-1 lokjoht: Yi-Chen Lin; ohj: Arturo Cirillo
Ettore Majorana (Vetrano) 13-15 lokjoht: Jacopo Rivani; ohj: Stefano Simone Pintor
Die Zauberflöte (Mozart) 10-12 marjoht: Federico Maria Sardelli; ohj: Cécile Roussat, Julien Lubek
Carmen (Bizet) 24-26 marjoht: Carlo Goldstein; ohj: Frédéric Roels
Rigoletto (Verdi) 30 mar-2 joujoht: Pietro Rizzo; ohj: Elena Barbalich
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
Ettore Majorana (Vetrano) 28-30 syyjoht: Jacopo Rivani; ohj: Stefano Simone Pintor
Die Zauberflöte (Mozart) 3-5 marjoht: Federico Maria Sardelli; ohj: Cécile Roussat, Julien Lubek
Rigoletto (Verdi) 23-25 marjoht: Pietro Rizzo; ohj: Elena Barbalich
La Cenerentola (Rossini) 14-16 joujoht: Yi-Chen Lin; ohj: Arturo Cirillo
Carmen (Bizet) 19-21 tamjoht: Carlo Goldstein; ohj: Frédéric Roels
Cremona, Teatro Ponchielli di Cremona  / 
L'orfeo (Monteverdi) 5-6 toujoht: Ottavio Dantone; ohj: Andrea Cigni
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 8-9 kesjoht: Roberto Perata; ohj: Roberto Catalano
La Cenerentola (Rossini) 6-8 lokjoht: Yi-Chen Lin; ohj: Arturo Cirillo
Ettore Majorana (Vetrano) 19-20 lokjoht: Jacopo Rivani; ohj: Stefano Simone Pintor
Carmen (Bizet) 17-19 marjoht: Carlo Goldstein; ohj: Frédéric Roels
Die Zauberflöte (Mozart) 1-3 joujoht: Federico Maria Sardelli; ohj: Cécile Roussat, Julien Lubek
Rigoletto (Verdi) 6-10 joujoht: Pietro Rizzo; ohj: Elena Barbalich
Ferrara, Teatro Comunale di Ferrara  / 
La traviata (Verdi) 9-11 heljoht: Francesco Ommassini; ohj: Alessio Pizzech
Il tabarro (Puccini) 3-4 maajoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 3-4 maajoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 3-4 maajoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
Esther (Handel) 20 huhjoht: Nicola Valentini; ohj: Marco Bellussi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6-8 toujoht: Sergio Alapont; ohj: Francesco Bellotto
Firenze, Opera di Firenze  / 
Madama Butterfly (Puccini) 8-21 syyjoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Fabio Ceresa
La bohème (Puccini) 14-30 syyjoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Bruno Ravella
Tosca (Puccini) 22 syy-1 lokjoht: Valerio Galli; ohj: Federico Bertolani
La rondine (Puccini) 17-25 lokjoht: Valerio Galli; ohj: Denis Krief
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-26 lokjoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Pier Francesco Maestrini
The WAM Game (Mozart) 7 mar-16 heljoht: Andrea Basevi; ohj: Manu Lalli
Il giocatore (Cherubini) 18-25 marjoht: Enrico Lombardi; ohj: Anna Tereshchenko
La sonnambula (Bellini) 18-29 marjoht: Sebastiano Rolli; ohj: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 19 mar-2 joujoht: John Axelrod / Sebastiano Rolli; ohj: Alfredo Corno
Carmen (Bizet) 7-18 tamjoht: Ryan McAdams; ohj: Leo Muscato
La donna di Siviglia (Bizet) 25 tam-1 heljoht: Giuseppe La Malfa; ohj: Manu Lalli
La favorite (Donizetti) 22 hel-3 maajoht: Fabio Luisi; ohj: Ariel García Valdès
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 20-29 maajoht: Giuseppe Grazioli; ohj: Damiano Michieletto
Alceste (Gluck) 21-30 maajoht: Federico Maria Sardelli; ohj: Pier Luigi Pizzi
Tutti mi chiamano (Rossini) 19-21 huhjoht: Giuseppe La Malfa; ohj: Manu Lalli
Cardillac (Hindemith) 5-15 toujoht: Fabio Luisi; ohj: Valerio Binasco
La battaglia di Legnano (Verdi) 22-31 toujoht: Renato Palumbo; ohj: Marco Tullio Giordana
Tenebra di luce (Guarnieri,A) 3-8 kesjoht: Pietro Borgonovo; ohj: Giancarlo Cauteruccio
Quattro Pezzi Sacri (Verdi) 19-23 kesjoht: Zubin Mehta; ohj: Virgilio Sieni
Il prigioniero (Dallapiccola) 19-23 kesjoht: Zubin Mehta; ohj: Virgilio Sieni
La Dafne (Gagliano) 25-29 kesjoht: Federico Maria Sardelli
Macbeth (concert) (Verdi) 11-13 heijoht: Riccardo Muti
Il trovatore (Verdi) 13-29 syyjoht: Fabio Luisi; ohj: Francesco Micheli, Francesco Grazzini
Rigoletto (Verdi) 15-29 syyjoht: Fabio Luisi; ohj: Fancesco Micheli, Silvia Paoli
La traviata (Verdi) 21-29 syyjoht: Fabio Luisi; ohj: Francesco Micheli
Genova, Opera di Genova  / 
West Side Story (Bernstein) 19-29 lokjoht: Wayne Marshall; ohj: Federico Bellone
Il telefono (Menotti) 25-26 marjoht: Antonio Tappero Merlo
Waiting (Tariverdiev) 25-26 marjoht: Dario Bonuccelli; ohj: Mariya Chamkina
Rigoletto (Verdi) 6-29 joujoht: Francesco Ivan Ciampa / Dorian Wilson; ohj: Rolando Panerai
Norma (Bellini) 24-31 tamjoht: Andrea Battistoni; ohj: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Miseria e nobiltà (Tutino) 23 hel-1 maajoht: Francesco Cilluffo; ohj: Rosetta Cucchi
La rondine (Puccini) 21-25 maajoht: Giuseppe Acquaviva / Alvise Casellati; ohj: Giorgio Gallione
La traviata (Verdi) 2-6 toujoht: Daniel Smith; ohj: Giorgio Gallione
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 tou-5 kesjoht: Andriy Yurkevych; ohj: Lorenzo Mariani
Jesi, Festival Pergolesi Spontini  / 
Il colore del sole (Gregoretti) 8 syyjoht: Gabriele Bonolis; ohj: Cristian Taraborrelli
Jesi, Teatro G B Pergolesi  / 
Rigoletto (Verdi) 12-14 tamjoht: Pietro Rizzo; ohj: Elena Barbalich
Kaffeekantate (Bach,JS) 26-28 tamjoht: Federico Amendola; ohj: Alfonso Antoniozzi
Bach Haus (Dall'Ongaro) 26-28 tamjoht: Federico Amendola; ohj: Alfonso Antoniozzi
Madama Butterfly (Puccini) 23-25 heljoht: Jordi Bernàcer; ohj: Matteo Mazzoni
Livorno, Teatro Goldoni  / 
Nabucco (Verdi) 24-26 marjoht: Marco Severi; ohj: Matteo Anselmi
Iris (Mascagni) 16-17 joujoht: Daniele Agiman; ohj: Hiroki Ihara
Pia de'Tolomei (Donizetti) 20-21 tamjoht: Christopher Franklin; ohj: Andrea Cigni
La fanciulla del West (Puccini) 3-4 maajoht: James Meena; ohj: Ivan Stefanutti
Lucca, Teatro del Giglio  / 
La fanciulla del West (Puccini) 18-19 marjoht: James Meena; ohj: Ivan Stefanutti
La Wally (Catalani) 19-21 tamjoht: Marco Balderi; ohj: Nicola Berloffa
Iris (Mascagni) 10-11 heljoht: Daniele Agiman; ohj: Iroki Hihara
Pia de'Tolomei (Donizetti) 17 maajoht: Christopher Franklin; ohj: Andrea Cigni
Milano, Teatro alla Scala  / 
Andrea Chénier (Giordano) 7-31 joujoht: Riccardo Chailly; ohj: Mario Martone
Die Fledermaus (Strauss,J) 19 tam-11 heljoht: Zubin Mehta; ohj: Cornelius Obonya, Carolin Pienkos
Simon Boccanegra (Verdi) 8 hel-4 maajoht: Myung-Whun Chung; ohj: Federico Tiezzi
Orphée et Eurydice (Gluck) 24 hel-17 maajoht: Michele Mariotti; ohj: John Fulljames, Hofesh Shechter
Don Pasquale (Donizetti) 3-28 huhjoht: Riccardo Chailly; ohj: Davide Livermore
Francesca da Rimini (Zandonai) 15 huh-13 toujoht: Fabio Luisi; ohj: David Pountney
Aida (Verdi) 8 tou-3 kesjoht: Nello Santi; ohj: Franco Zeffirelli(original), Marco Gandini(revival)
Fierrabras (Schubert) 5-30 kesjoht: Daniel Harding; ohj: Peter Stein
Fidelio (Beethoven) 18 kes-7 heijoht: Myung-Whun Chung; ohj: Deborah Warner
Il pirata (Bellini) 29 kes-19 heijoht: Riccardo Frizza; ohj: Christof Loy
Ali Baba (Cherubini) 1-27 syyjoht: Paolo Carignani; ohj: Liliana Cavani
Ernani (Verdi) 29 syy-25 lokjoht: Adam Fischer; ohj: Sven-Eric Bechtolf
La finta giardiniera (Mozart) 8-29 lokjoht: Diego Fasolis; ohj: Frederic Wake-Walker
Elektra (Strauss) 4-29 marjoht: Christoph von Dohnányi; ohj: Patrice Chéreau
Fin de partie (Kurtag) 15-25 marjoht: Markus Stenz; ohj: Pierre Audi
Modena, Teatro Comunale di Modena  / 
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 5 syyjoht: Stefano Ranzani
Il colore del sole (Gregoretti) 27-29 lokjoht: Gabriele Bonolis; ohj: Cristian Taraborrelli
Il trovatore (Verdi) 3-5 marjoht: Andrea Battistoni; ohj: Stefano Vizioli
Faust (Gounod) 1-3 joujoht: Jean-Luc Tingaud; ohj: Simone Derai
Il tabarro (Puccini) 26-28 tamjoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 26-28 tamjoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 26-28 tamjoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
La fanciulla del West (Puccini) 22-25 heljoht: James Meena; ohj: Ivan Stefanutti
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
Pulcinella (Stravinsky) 18-19 marjoht: Maurizio Agostini
La fanciulla del West (Puccini) 9-17 joujoht: Juraj Valčuha; ohj: Hugo De Ana
La bohème (Puccini) 11-16 tamjoht: Stefano Ranzani; ohj: Mario Pontiggia
My Fair Lady (Loewe) 6-14 heljoht: Donato Renzetti; ohj: Paul Curran
La traviata (Verdi) 27 hel-4 maajoht: Daniel Oren; ohj: Lorenzo Amato
Mosè in Egitto (Rossini) 15-20 maajoht: Stefano Montanari; ohj: David Pountney
Lady Macbeth del distretto di Mzensk (Shostakovich) 15-22 huhjoht: Juraj Valčuha; ohj: Martin Kušej
Il cappello di paglia di Firenze (Rota) 11-13 toujoht: Valerio Galli; ohj: Elena Barbalich
La traviata (Verdi) 22 tou-6 kesjoht: Jordi Bernàcer; ohj: Lorenzo Amato
Nabucco (Verdi) 20-27 kesjoht: Nello Santi; ohj: Jean-Paul Scarpitta
Tosca (Puccini) 12-24 heijoht: Juraj Valčuha; ohj: Leo Muscato
Rigoletto (Verdi) 17-25 heijoht: Henrik Nánási; ohj: Leo Muscato
L'Amour des trois oranges (Prokofiev) 10-14 lokjoht: Gabriele Ferro; ohj: Alessandro Talevi
Siroe re di Persia (Vinci) 3-6 marjoht: Antonio Florio; ohj: Elena Barbalich
Don Checco (De Giosa) 17-24 marjoht: Francesco Lanzillotta; ohj: Lorenzo Amato
Novara, Teatro Coccia  / 
Carmen (Bizet) 6-8 lokjoht: Matteo Beltrami; ohj: Sergio Rubini
Delitto e Dovere (Colla) 27 lokjoht: Marco Alibrando; ohj: Paolo Gavazzeni, Piero Maranghi
Don Giovanni (Mozart) 15-17 joujoht: Matthew Aucoin; ohj: Giorgio Ferrara
La vedova allegra (Lehár) 13-14 tamjoht: Giovanni Di Stefano; ohj: Renato Bonajuto, Andrea Merli
Nabucco (Verdi) 23-25 heljoht: Gianna Fratta; ohj: Pier Luigi Pizzi
Requiem (Mozart) 5+ huhjoht: Matteo Beltrami
Padova, Teatro Verdi  / 
Il trovatore (Verdi) 27-29 lokjoht: Alberto Veronesi; ohj: Filippo Tonon
La vedova allegra (Lehár) 29-31 joujoht: Jordi Bernàcer; ohj: Hugo De Ana
Parma, Teatro Regio di Parma  / 
Jérusalem (Verdi) 28 syy-20 lokjoht: Daniele Callegari; ohj: Hugo De Ana
La traviata (Verdi) 29 syy-18 lokjoht: Sebastiano Rolli; ohj: Andrea Bernard
Stiffelio (Verdi) 30 syy-21 lokjoht: Guillermo García Calvo; ohj: Graham Vick
Falstaff (Verdi) 1-22 lokjoht: Riccardo Frizza; ohj: Jacopo Spirei
Messa da Requiem (Verdi) 7-19 lokjoht: Daniele Callegari
Il piccolo principe (Melozzi) 6-9 joujoht: Stefano Franceschini; ohj: Stefano De Luca
Rigoletto (Verdi) 12-21 tamjoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Elisabetta Brusa
Roberto Devereux (Donizetti) 15-25 maajoht: Sebastiano Rolli; ohj: Alfonso Antoniozzi
La traviata (Verdi) 23-31 maajoht: Sebastiano Rolli; ohj: Andrea Bernard
Tosca (Puccini) 27 huh-6 toujoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Joseph Franconi Lee
Macbeth (Verdi) 27 syy-21 lok
Un giorno di regno (Verdi) 28 syy-19 lok
Il trovatore (Verdi) 29 syy-20 lok
Attila (Verdi) 30 syy-19 lok
Pavia, Teatro Fraschini di Pavia  / 
L'inganno felice (Rossini) 30 syyjoht: Jacopo Brusa; ohj: Beppe Soggetti
Rigoletto (Verdi) 3-5 marjoht: Pietro Rizzo; ohj: Elena Barbalich
Ettore Majorana (Vetrano) 16-18 marjoht: Jacopo Rivani; ohj: Stefano Simone Pintor
La Cenerentola (Rossini) 1-3 joujoht: Yi-Chen Lin; ohj: Arturo Cirillo
Die Zauberflöte (Mozart) 9-11 joujoht: Federico Maria Sardelli; ohj: Cécile Roussat, Julien Lubek
Carmen (Bizet) 12-14 tamjoht: Carlo Goldstein; ohj: Frédéric Roels
Piacenza, Teatro Municipale di Piacenza  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 13-15 lokjoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Leo Nucci, Salvo Piro
Faust (Gounod) 15-17 joujoht: Jean-Luc Tingaud; ohj: Simone Derai
Il tabarro (Puccini) 2-4 heljoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 2-4 heljoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 2-4 heljoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
La Cenerentola (Rossini) 16-18 heljoht: Erina Yashima; ohj: Aldo Tarabella
La Gioconda (Ponchielli) 16-18 maajoht: Daniele Callegari; ohj: Federico Bertolani
Il corsaro (Verdi) 4-6 toujoht: Matteo Beltrami; ohj: Lamberto Puggelli, Grazia Pulvirenti
Pisa, Teatro di Pisa  / 
Pia de'Tolomei (Donizetti) 14-15 lokjoht: Christopher Franklin; ohj: Andrea Cigni
Il trovatore (Verdi) 10-12 marjoht: Andrea Battistoni; ohj: Stefano Vizioli
Il Girello (Melani,J) 3 joujoht: Carlo Ipata; ohj: Eugenio Monti Colla
Iris (Mascagni) 13-14 tamjoht: Daniele Agiman; ohj: Iroki Hihara
La fanciulla del West (Puccini) 3-4 heljoht: James Meena; ohj: Ivan Stefanutti
L'italiana in Algeri (Rossini) 10-11 maajoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Stefano Vizioli
Ravenna, Teatro Comunale Alighieri di Ravenna  / 
Don Giovanni (Mozart) 12-14 tamjoht: Matteo Beltrami; ohj: Giorgio Ferrara, Patrizia Frini
La fanciulla del West (Puccini) 16-18 heljoht: James Meena; ohj: Ivan Stefanutti
Simon Boccanegra (Verdi) 2-4 maajoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Leo Nucci, Salvo Piro
Reggio Emilia, I Teatri di Reggio Emilia  / 
Il trovatore (Verdi) 27-29 lokjoht: Andrea Battistoni; ohj: Stefano Vizioli
Faust (Gounod) 7-10 joujoht: Jean-Luc Tingaud; ohj: Simone Derai
Gianni Schicchi (Puccini) 25-27 heljoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
Il tabarro (Puccini) 25-27 heljoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 25-27 heljoht: Aldo Sisillo; ohj: Cristina Pezzoli
La Gioconda (Ponchielli) 6-8 huhjoht: Daniele Callegari; ohj: Federico Bertolani
Roma, Teatro dell'Opera di Roma  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 12-23 joujoht: Daniele Gatti; ohj: Damiano Michieletto
I masnadieri (Verdi) 20 tam-4 heljoht: Roberto Abbado; ohj: Massimo Popolizio
La sonnambula (Bellini) 18 hel-3 maajoht: Speranza Scappucci; ohj: Giorgio Barberio Corsetti
La traviata (Verdi) 24 hel-4 maajoht: Pietro Rizzo; ohj: Sofia Coppola
Pagliacci (Leoncavallo) 5-15 huhjoht: Carlo Rizzi; ohj: Pippo Delbono
Cavalleria rusticana (Mascagni) 5-15 huhjoht: Carlo Rizzi; ohj: Pippo Delbono
Tosca (Puccini) 7 huh-18 marjoht: Jordi Bernàcer / Stefano Ranzani; ohj: Alessandro Talevi
Billy Budd (Britten) 8-15 toujoht: James Conlon; ohj: Deborah Warner
La bohème (Puccini) 14-24 kesjoht: Henrik Nánási / Pietro Rizzo; ohj: Alex Ollé
Die Zauberflöte (Mozart) 9-17 lokjoht: Henrik Nánási; ohj: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Le nozze di Figaro (Mozart) 30 lok-11 marjoht: Stefano Montanari; ohj: Graham Vick
Roma, Accademia Nazionale di Santa Cecilia  / 
La Doriclea (Stradella) 2 syyjoht: Andrea De Carlo; ohj: Guillaume Bernardi
Re Ruggero (Szymanowski) 5-9 lokjoht: Antonio Pappano
Vier letzte Lieder (concert) (Strauss) 22 joujoht: Antonio Pappano
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 26-30 maajoht: Mikko Franck
Rovigo, Teatro Sociale di Rovigo  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2-5 marjoht: Alessandro Cedrone; ohj: Massimo Pizzi, Gasparon Contarini
Tosca (Puccini) 13-17 joujoht: Simon Krečič; ohj: Artemio Cabassi
La traviata (Verdi) 16-18 heljoht: Francesco Ommassini; ohj: Alessio Pizzech
L'italiana in Algeri (Rossini) 24-25 maajoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Stefano Vizioli
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Turandot (Puccini) 13-15 lokjoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Filippo Tonon
Brundibár (Krása) 27-28 lokjoht: Andrea Solinas; ohj: Giovanni Scandella
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17-19 marjoht: Giulio Plotino; ohj: Giulio Ciabatti
Tosca (Puccini) 8-10 joujoht: Guillaume Tourniaire; ohj: Giulio Ciabatti
Spoleto, Teatro Lirico Sperimentale di Spoleto  / 
Mahagonny Songspiel (Weill) 11-12 eloohj: Giorgio Sangati
Fammi udire la tua voce (Guarnieri,A) 8-10 syyjoht: Marco Angius; ohj: Federico Grazzini
L'impresario delle Canarie (Sarro) 15-17 syyjoht: Pierfrancesco Borrelli; ohj: Giorgio Bongiovanni
Carmen (Bizet) 19-30 syyjoht: Laurent Campellone; ohj: Stefano Monti
Torino, Teatro Regio di Torino  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 10-22 lokjoht: Gianandrea Noseda; ohj: Claus Guth(original), Arturo Gama(revival)
Falstaff (Verdi) 15-26 marjoht: Donato Renzetti; ohj: Daniele Abbado, Boris Stetka
Turandot (Puccini) 16-25 tamjoht: Gianandrea Noseda; ohj: Stefano Poda
Salome (Strauss) 15-25 heljoht: Gianandrea Noseda; ohj: Robert Carsen
L'orfeo (Monteverdi) 13-21 maajoht: Antonio Florio; ohj: Alessio Pizzech
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-25 maajoht: Alessandro De Marchi; ohj: Vittorio Borrelli
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 17-28 huhjoht: Michele Mariotti; ohj: Stefano Mazzonis di Pralafera
Evita (Lloyd Webber) 4-9 toujoht: David Steadman; ohj: Bob Tomson, Bill Kenwright
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 16-27 toujoht: Diego Matheuz; ohj: Ludovic Lagarde
La Voix humaine (Poulenc) 16-27 toujoht: Diego Matheuz; ohj: Ludovic Lagarde
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 kes-6 heijoht: Speranza Scappucci; ohj: Elena Barbalich
Don Giovanni (Mozart) 27 kes-7 heijoht: Daniele Rustioni; ohj: Michele Placido(original), Vittorio Borrelli(revival)
Così fan tutte (Mozart) 28 kes-8 heijoht: Diego Fasolis; ohj: Ettore Scola(original), Vittorio Borrelli(revival)
Treviso, Teatro Comunale di Treviso  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-17 lokjoht: Sergio Alapont; ohj: Francesco Bellotto
Atlas 101 (Mancuso) 17 marjoht: Giovanni Mancuso; ohj: Chiara Tarabotti
La Cecchina (Piccinni) 15-17 joujoht: Eddi De Nadai; ohj: Martin Ruis
La traviata (Verdi) 26-30 tamjoht: Francesco Ommassini; ohj: Alessio Pizzech
Trieste, Teatro Verdi di Trieste  / 
Evgenij Onegin (Tchaikovsky,P) 17-25 marjoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Vera Petrova
La prova di un'opera seria (Gnecco) 29 mar-15 joujoht: Leonardo Catalanotto; ohj: Carlo Antonio De Lucia
Il trovatore (Verdi) 19-27 tamjoht: Francesco Pasqualetti; ohj: Filippo Tonon
La Fille du régiment (Donizetti) 16-24 heljoht: Simon Krečič; ohj: Davide Livermore
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23-31 maajoht: Fabrizio Maria Carminati; ohj: Giulio Ciabatti
Così fan tutte (Mozart) 20-28 huhjoht: Oleg Caetani; ohj: Giorgio Ferrara
L'italiana in Algeri (Rossini) 25 tou-3 kesjoht: George Petrou; ohj: Stefano Vizioli
La traviata (Verdi) 22-30 kesjoht: Pedro Halffter Caro; ohj: Henning Brockhaus
Venezia, La Fenice  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 24 mar-3 joujoht: Myung-Whun Chung; ohj: Gianmaria Aliverta
La traviata (Verdi) 6 jou-10 tamjoht: Enrico Calesso / Marco Paladin; ohj: Robert Carsen
Le metamorfosi di Pasquale (Spontini) 19-27 tamjoht: Gianluca Capuano; ohj: Bepi Morassi
Die lustige Witwe (Lehár) 2-13 heljoht: Stefano Montanari; ohj: Damiano Michieletto
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-18 heljoht: Stefano Montanari; ohj: Bepi Morassi
Zenobia, regina de' Palmireni (Albinoni) 20-24 heljoht: Francesco Erle; ohj: Francesco Bellotto
La bohème (Puccini) 16-25 maajoht: Myung-Whun Chung; ohj: Francesco Micheli
Madama Butterfly (Puccini) 6-24 huhjoht: Manlio Benzi; ohj: Alex Rigola
Orlando furioso (Vivaldi) 13-21 huhjoht: Diego Fasolis; ohj: Fabio Ceresa
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 huh-5 kesjoht: Riccardo Frizza / Sesto Quatrini; ohj: Bepi Morassi
Il signor Bruschino (Rossini) 27 huh-4 toujoht: Alvise Casellati; ohj: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 5 tou-1 kesjoht: Francesco Ivan Ciampa / Marco Paladin; ohj: Robert Carsen
Norma (Bellini) 13-19 toujoht: Riccardo Frizza; ohj: Kara Walker
Il regno della luna (Piccinni) 17-19 toujoht: Maurizio Dini Ciacci; ohj: Davide Garattini
Richard III (Battistelli) 29 kes-7 heijoht: Tito Ceccherini; ohj: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 elo-30 lokjoht: Gregory Kunde; ohj: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 25 elo-9 lokjoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Robert Carsen
Madama Butterfly (Puccini) 31 elo-29 syyjoht: Renato Balsadonna; ohj: Alex Rigola
Semiramide (Rossini) 19-27 lokjoht: Riccardo Frizza; ohj: Cecilia Ligorio
Verona, Via dei Mutilati 4  / 
La vedova allegra (Lehár) 17-31 joujoht: Sergio Alapont; ohj: Gino Landi
Otello (Verdi) 4-11 heljoht: Antonino Fogliani; ohj: Francesco Micheli
Manon Lescaut (Puccini) 4-11 maajoht: Francesco Ivan Ciampa; ohj: Graham Vick
Le nozze di Figaro (Mozart) 31 maa-8 huhjoht: Sesto Quatrini; ohj: Mario Martone
Anna Bolena (Donizetti) 29 huh-6 toujoht: Jordi Bernàcer; ohj: Graham Vick
Salome (Strauss) 20-27 toujoht: Michael Balke; ohj: Gabriele Lavia