2017/18 > Hollanti 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2017/18 > Hollanti

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Tanska
Iso-Britannia

Hollanti
 
Saksa
Belgia Luxemburg

Amsterdam, Het Concertgebouw  / 

Simon Boccanegra (concert) (Verdi) 16 syyjoht: James Gaffigan
La clemenza di Tito (Mozart) 18 lokjoht: Kenneth Montgomery; ohj: Jeroen Lopes Cardozo
Sunken Garden (concert) (van der Aa) 21 lokjoht: André de Ridder
Leonore (concert) (Beethoven) 28 lokjoht: René Jacobs
De gouden haan (concert) (Rimsky-Korsakov) 16 joujoht: Vasily Petrenko
Requiem (Mozart) 4-25 heljoht: Pieter Jan Leusink
Nabucco (concert) (Verdi) 13 huhjoht: Giancarlo Andretta
Bluebeard's Castle (concert) (Bartók) 14 huhjoht: Jaap van Zweden
Elektra (concert) (Strauss) 2 kesjoht: Markus Stenz
Boris Godoenov (concert) (Musorgsky) 8 syyjoht: Pablo Heras-Casado
Cain, overo Il primo omicidio (concert) (Scarlatti,A) 2 maajoht: René Jacobs
Nabucco (concert) (Verdi) 13 huhjoht: Giancarlo Andretta
Amsterdam, Dutch National Opera Academy  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4-8 elojoht: Antony Hermus; ohj: David Prins
The Rape of Lucretia (Britten) 17-21 tamjoht: Karel Deseure; ohj: Maria Riccarda Wesseling
Amsterdam, De Nationale Opera  / 
La forza del destino (Verdi) 9 syy-1 lokjoht: Michele Mariotti; ohj: Christof Loy
Eliogabalo (Cavalli) 12-26 lokjoht: Leonardo García Alarcón; ohj: Thomas Jolly
Gianni Schicchi (Puccini) 11-28 marjoht: Marc Albrecht; ohj: Jan Philipp Gloger
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 11-28 marjoht: Marc Albrecht; ohj: Jan Philipp Gloger
La bohème (Puccini) 1-29 joujoht: Andrea Battistoni; ohj: Benedict Andrews
Tristan und Isolde (Wagner) 18 tam-14 heljoht: Marc Albrecht; ohj: Pierre Audi
The Rakes Progress (Stravinsky) 1-21 heljoht: Ivor Bolton; ohj: Simon McBurney, Leah Hausman
Das Floss der Medusa (Henze) 13-26 maajoht: Ingo Metzmacher; ohj: Romeo Castellucci
Trouble in Tahiti (Bernstein) 22-25 maajoht: Duncan Ward; ohj: Ted Huffman
Clemency (MacMillan) 22-25 maajoht: Duncan Ward; ohj: Ted Huffman
La morte d'Orfeo (Landi) 23-26 maajoht: Christophe Rousset; ohj: Pierre Audi
Gurre-Lieder (Schoenberg,A) 18 huh-5 toujoht: Marc Albrecht; ohj: Pierre Audi
La clemenza di Tito (Mozart) 7-24 toujoht: Teodor Currentzis; ohj: Peter Sellars
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 3 kes-2 heijoht: Carlo Rizzi; ohj: Tobias Kratzer
Lessons in Love and Violence (Benjamin,G) 25 kes-5 heijoht: George Benjamin; ohj: Katie Mitchell
Die Zauberflöte (Mozart) 7-29 syyjoht: Antonello Manacorda; ohj: Simon McBurney
Jenůfa (Janáček) 9-25 lokjoht: Tomáš Netopil; ohj: Katie Mitchell
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10-25 marjoht: Maurizio Benini; ohj: Lotte de Beer
Oedipe (Enescu) 6-25 joujoht: Marc Albrecht; ohj: Alex Ollé, Valentina Carrasco
Porgy and Bess (Gershwin) 16-29 tamjoht: James Gaffigan; ohj: James Robinson
Juditha Triumphans (Vivaldi) 26 tam-7 heljoht: Andrea Marcon; ohj: Floris Visser
Girls of the Golden West (Adams) 28 hel-17 maajoht: Grant Gershon; ohj: Peter Sellars
Caruso a Cuba (Hamel) 3-9 maajoht: Otto Tausk; ohj: Johannes Erath
Fin de partie (Kurtag) 6-10 maajoht: Markus Stenz; ohj: Pierre Audi
The Second Violinist (Dennehy) 7-9 maajoht: Ryan McAdams; ohj: Enda Walsh
Tannhäuser (Wagner) 6 huh-1 toujoht: Marc Albrecht; ohj: Christof Loy
Madama Butterfly (Puccini) 23 huh-13 toujoht: Jader Bignamini; ohj: Robert Wilson
Pelléas et Mélisande (Debussy) 5-27 kesjoht: Daniele Gatti; ohj: Olivier Py
Den Haag, Opera2day  / 
Hamlet (Thomas,A) 18 tam-11 huhjoht: Hernán Schvartzman; ohj: Serge van Veggel
Carmina Burana (concert) (Orff) 7-9 kesjoht: Rick Schoonbeek; ohj: Serge van Veggel
Vivaldi - Dangerous Liaisons (Vivaldi) 16-17 tamjoht: Hernán Schvartzman; ohj: Serge van Veggel
Enschede, Nederlandse Reisopera  / 
La traviata (Verdi) 30 syyjoht: Ilyich Rivas; ohj: Floris Visser
The Messiah (Handel) 9 joujoht: Nicolas Mansfield
Siroé (Hasse) 26 tamjoht: George Petrou; ohj: Jakob Peters-Messer
Der fliegende Holländer (Wagner) 20 huhjoht: Benjamin Lévy; ohj: Paul Carr
Tosca (Puccini) 13+ lokjoht: David Parry; ohj: Harry Fehr
Die tote Stadt (Korngold) 8+ joujoht: Antony Hermus; ohj: Jakob Peters-Messer
The Messiah (Handel) 9 joujoht: Nicolas Mansfield
A Little Night Music (Sondheim) 16 maajoht: Ryan Bancroft; ohj: Zack Winokur
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 syyjoht: George Petrou; ohj: Laurence Dale
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 1+ marohj: Kai Anne Schuhmacher
The Messiah (Handel) 8 joujoht: Nicolas Mansfield
L'orfeo (Monteverdi) 25 tamjoht: Hernán Schvartzman; ohj: Monique Wagemakers
The Bartered Bride (Smetana) 14 maajoht: Ed Spanjaard; ohj: John Yost
Tristan und Isolde (Wagner) 3+ lokjoht: Antony Hermus; ohj: Jakob Peters-Messer
Maastricht, Opera Zuid  / 
Werther (Massenet) 10 mar-10 joujoht: Pieter-Jelle de Boer; ohj: Sybrand van der Werf
Un ballo in maschera (Verdi) 19 toujoht: Karel Deseure; ohj: Waut Koeken