2017/18 > Norja 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2017/18 > Norja

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Islanti

Norja
 
Ruotsi
Tanska

Bergen, Bergen Nasjonale Opera / Bergen National Opera  / 

Carmen på låven (Bizet) 19 elojoht: Stephen Higgins; ohj: John Ramster
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 lok-3 marjoht: Stephen Higgins; ohj: James Bonas
Otello (Verdi) 11-15 joujoht: Edward Gardner; ohj: Peter Mumford
Der fliegende Holländer (Wagner) 10-16 maajoht: Eun Sun Kim; ohj: John Ramster
Grande Messe des Morts (Berlioz) 24 toujoht: Edward Gardner
Candide (Bernstein) 31 lok-3 marjoht: Karen Kamensek; ohj: Thom Southerland
Werther (Massenet) 16-22 maajoht: Eun Sun Kim; ohj: Antony McDonald
Kristiansand, Opera Sør  / 
La traviata (concert) (Verdi) 16-23 syyjoht: Giordano Bellincampi
Tosca (Puccini) 8-22 syyjoht: Peter Szilvay; ohj: Ingrid Forthun
Nordfjordeid, Opera Nordfjord  / 
Sildagapet (Sunde) 4-15 lokjoht: Michael Pavelich; ohj: Ronald Rørvik
La bohème (Puccini) 3-13 lokjoht: Michael Pavelich; ohj: Mira Bartov
Oslo, Den Norske Opera & Ballett / Norwegian National Opera & Ballet  / 
Tosca (Puccini) 19 elo-2 maajoht: Karl Heinz Steffens; ohj: Calixto Bieito
Tryllefløyten (Mozart) 1 syy-2 lokjoht: Thomas Søndergård / Oyvind Bjorå; ohj: Alexander Mørk-Eidem(original), Gudrun Glette(revival)
Ballerina (Skouen) 8-17 syyohj: Hilde Andersen
The Life to Come (Mander) 5 lokjoht: Tone Bianca Sparre Dahl; ohj: Einar Bjørge
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 lok-13 tamjoht: Manlio Benzi; ohj: François De Carpentries
Wozzeck (Berg) 27 mar-18 joujoht: Lothar Koenigs; ohj: Christof Loy(original), Corinna Tetzel(revival)
Norma (Bellini) 20 tam-23 heljoht: Antonino Fogliani; ohj: Sigrid Strøm Reibo
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-24 maajoht: Dalia Stasevska; ohj: David Alden(original), Ian Rutherford(revival)
Figaros Bryllup (Mozart) 14-18 maajoht: Gregor Bühl; ohj: Jacopo Spirei
La traviata (Verdi) 6-25 huhjoht: Julia Jones / Antonino Fogliani; ohj: Tatjana Gürbaca
Heimferd (concert) (Irgens-Jensen) 13-15 huhjoht: Peter Szilvay
Don Giovanni (Mozart) 16 tou-20 kesjoht: Christopher Moulds / Benjamin Bayl; ohj: Richard Jones(original), Joe Austin
Don Giovanni (Mozart) 18-29 elojoht: Enrique Mazzola; ohj: Richard Jones(original), Joe Austin
Spar Dame (Tchaikovsky,P) 8-25 syyjoht: Lothar Koenigs / Jørn Fossheim; ohj: Arnaud Bernard
Il tabarro (Puccini) 6-29 lokjoht: Jac van Steen; ohj: Isabella Bywater
Gianni Schicchi (Puccini) 6-29 lokjoht: Jac van Steen; ohj: Isabella Bywater
Askepott (Davies,PM) 10-17 marjoht: David Maiwald; ohj: Gunnar Bergstrøm
Elskovsdrikken (Donizetti) 24 mar-17 tamjoht: Daniele Callegari / Boris Schäfer; ohj: Oliver Mears, Edwina Casey
Billy Budd (Britten) 18 tam-16 heljoht: Mark Wigglesworth; ohj: Annilese Miskimmon
Suor Angelica (Puccini) 9 hel-29 maajoht: Jac van Steen; ohj: Isabella Bywater
Rosenkavaleren (Strauss) 16 maa-13 huhjoht: Joana Mallwitz; ohj: David McVicar
Tryllefløyten (Mozart) 29 huh-23 kesohj: Alexander Mørk-Eidem(original), Erlend Samnøen(revival)
La Cenerentola (Rossini) 16 tou-18 kesjoht: Leo Hussain; ohj: Stefan Herheim
Anne Pedersdotter (concert) (Braein) 14-17 kesjoht: Peter Szilvay
Tromsø, Nordnorsk Opera  / 
The Creation (Haydn) 22-23 maajoht: Paul McCreesh
Tosca (Puccini) 19 lokjoht: Peter Szilvay; ohj: Ingrid Forthun
Trondheim, Trondheim Symfoniorkester  / 
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 3 hel
La traviata (Verdi) 8-14 maa