2017/18 > Puola 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2017/18 > Puola

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Ruotsi Liettua
Saksa

Puola
 
Valko-Venäjä
Tšekki Slovakia Ukraina

Bydgoszcz, Opera Nova w Bydgoszczy  / 

Die Fledermaus (Strauss,J) 6-10 syyjoht: Maciej Figas; ohj: Grzegorz Boniecki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21-24 syyjoht: Jerzy Wołosiuk; ohj: Cezary Domagała
Rigoletto (Verdi) 6-8 lokjoht: Maciej Figas; ohj: Natalia Babińska
Falstaff (Verdi) 21-24 lokjoht: Piotr Wajrak; ohj: Maciej Prus
Halka (Moniuszko) 28 lok-5 marjoht: Piotr Wajrak; ohj: Natalia Babińska
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 23-28 marjoht: Maciej Figas; ohj: Janina Niesobska
La Damnation de Faust (Berlioz) 9-11 joujoht: Michał Klauza; ohj: Maciej Prus
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 12-15 tamjoht: Piotr Wajrak; ohj: Wojciech Adamczyk
Cavalleria rusticana (Mascagni) 27-30 tamjoht: Piotr Wajrak; ohj: Andrzej Bubień
Pagliacci (Leoncavallo) 27-30 tamjoht: Piotr Wajrak; ohj: Andrzej Bubień
La traviata (Verdi) 3-4 heljoht: Maciej Figas; ohj: Bodo Igesz
My Fair Lady (Loewe) 8-11 heljoht: Maciej Figas; ohj: Maciej Korwin
Rusalka (Dvořák,A) 17-20 heljoht: Maciej Figas; ohj: Kristina Wuss
Manru (Paderewski) 3-4 maajoht: Maciej Figas; ohj: Laco Adamik
Falstaff (Verdi) 9-11 maajoht: Piotr Wajrak; ohj: Maciej Prus
The Magic Flute (Mozart) 17-20 maaohj: Matthias Rebus
La bohème (Puccini) 24-27 maaohj: Maciej Prus
The Marriage of Figaro (Mozart) 6-8 huhohj: Wojciech Adamczyk
Bytom, Opera Śląska / Silesian Opera Bytom  / 
Carmen (concert) (Bizet) 2 syyjoht: Bassem Akiki; ohj: Wiesław Ochman
Nabucco (Verdi) 17 syy-25 marjoht: Bassem Akiki; ohj: Laco Adamik
La forza del destino (Verdi) 23 syy-9 joujoht: Jakub Kontz; ohj: Tomasz Konina
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 24 syyjoht: Krzysztof Dziewięcki; ohj: Henryk Konwiński
Aida (Verdi) 6-8 lokjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Laco Adamik
Roméo et Juliette (Gounod) 21 lok-19 marjoht: Bassem Akiki; ohj: Michał Znaniecki
Madama Butterfly (Puccini) 3 marjoht: Bassem Akiki
The Little Sweep (Britten) 7 mar-5 joujoht: Grzegorz Brajner; ohj: Zofia Dowjat
Straszny dwór (Moniuszko) 11 marjoht: Tadeusz Kozłowski
Cyganeria (Puccini) 24 mar-16 joujoht: Bassem Akiki
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 29 jou-1 tam
Krakow, Opera Krakowska  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 9 syyjoht: Evgeny Volynskiy
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 24 syy-28 tam
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 29 syy-1 lok
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-10 lok
Norma (Bellini) 27-31 lok
Tannhäuser (Wagner) 17-19 mar
La bohème (Puccini) 1-3 jou
Straszny dwór (Moniuszko) 9-10 jou
Die Fledermaus (Strauss,J) 11-14 tam
Lodz, Teatr Wielki Łódź  / 
Turandot (Puccini) 30 syy-1 lokjoht: Antoni Wit; ohj: Adolf Weltschek, Małgorzata Zwolińska
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 4 lok-29 joujoht: Wojciech Rodek; ohj: Artur Hofman
Nabucco (Verdi) 10 lok-7 marjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Marek Okopiński
Eugeniusz Oniegin (Tchaikovsky,P) 14-15 lokjoht: Wojciech Rodek; ohj: Paweł Szkotak
Madama Butterfly (Puccini) 21-22 lokjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Janina Niesobska
Halka (Moniuszko) 10-28 marjoht: Wojciech Rodek; ohj: Jarosław Kilian
Don Giovanni (Mozart) 12 mar-3 joujoht: Wojciech Rodek; ohj: Maria Sartova
Carmen (Bizet) 23-26 marjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Laco Adamik
My Fair Lady (Loewe) 14-17 joujoht: Piotr Wajrak; ohj: Maciej Korwin
Poznan, Teatr Wielki Poznań  / 
Rigoletto (Verdi) 14 lok-20 heljoht: Gabriel Chmura; ohj: Marcin Bortkiewicz
Carmen (concert) (Bizet) 27 lok-29 toujoht: Walter E Gugerbauer; ohj: Denis Krief
Macbeth (Verdi) 5 mar-25 maajoht: Gabriel Chmura; ohj: Olivier Fredj
Halka (Moniuszko) 11 mar-11 tamjoht: Grzegorz Wierus; ohj: Paweł Passini
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18 marjoht: Massimiliano Caldi; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
Le nozze di Figaro (Mozart) 19 marjoht: Zbigniew Graca; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
Figaro Gets a Divorce (Langer) 24-26 marjoht: Katarzyna Tomala; ohj: David Pountney, Robin Tebbutt
The Angel of the Odd (Coli) 30 mar-14 huhjoht: Grzegorz Wierus; ohj: Krzysztof Cicheński
Peter and the Wolf (Prokofiev) 7 jou-1 kesjoht: Aleksander Gref; ohj: Iwona Pasińska
Legenda Bałtyku (Nowowiejski) 8-12 joujoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Robert Bondara
Boris Godunov (Musorgsky) 14 tam-24 huhjoht: Gabriel Chmura; ohj: Iwan Wyrypajew
Die Zauberflöte (Mozart) 18 tam-19 toujoht: Gabriel Chmura; ohj: Sjaron Minailo
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 tam-5 kesjoht: Katarzyna Tomala; ohj: Krzysztof Cicheński, Krzysztof Szaniecki
Nabucco (Verdi) 4-6 heljoht: Tomasz Kozłowski; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
Fiddler on the Roof (Bock) 10 hel-6 toujoht: Aleksander Gref; ohj: Emil Wesołowski
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 4-10 maajoht: Gabriel Chmura; ohj: Michael Sturm
Parsifal (Wagner) 16-18 maajoht: Gabriel Chmura; ohj: Kirsten Dehlholm, Jon Skulberg
Aida (Verdi) 6-8 huhjoht: Gabriel Chmura; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
Jenůfa (Janáček) 15-17 huhjoht: Gabriel Chmura; ohj: Alvis Hermanis
La traviata (Verdi) 8-10 kesjoht: Tadeusz Kozłowski; ohj: Marek Weiss-Grzesiński
L'elisir d'amore (Donizetti) 17-23 kesjoht: Katarzyna Tomala; ohj: Andriy Zholdak
Szczecin, Opera na Zamku  / 
Carmen (Bizet) 17-25 marjoht: Vladimir Kiradjiev; ohj: Ewelina Pietrowiak
The Turn of the Screw (Britten) 25-26 marjoht: Jerzy Wołosiuk; ohj: Natalia Babińska
Bal maskowy (Verdi) 16-17 joujoht: Vladimir Kiradjiev; ohj: Waldemar Zawodziński
Madama Butterfly (Puccini) 20-21 tamjoht: Vladimir Kiradjiev; ohj: Pia Partum
Così fan tutte (Mozart) 10-22 heljoht: Jerzy Wołosiuk; ohj: Jacek Papis
Hrabina Marica (Kálmán,E) 23-25 heljoht: Jerzy Wołosiuk; ohj: Natalia Babińska
La traviata (Verdi) 13-15 huhjoht: Vladimir Kiradjiev; ohj: Michał Znaniecki
Warszawa, Polish National Opera  / 
Eros i Psyche (Różycki) 13-19 lokjoht: Grzegorz Nowak; ohj: Barbara Wysocka
Rigoletto (Verdi) 27-31 lokjoht: Grzegorz Nowak; ohj: Gilbert Deflo
About the Kingdom of Day and Night (Mozart) 3-9 marohj: Bożena Bujnicka
La Voix humaine (Poulenc) 22 mar-24 kesohj: Maja Kleczewska
Czarodziejski flet (Mozart) 1 jou-2 tamjoht: Piotr Staniszewski; ohj: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Peleas i Melizanda (Debussy) 21-30 tamjoht: Patrick Fournillier; ohj: Katie Mitchell
Straszny dwór (Moniuszko) 9-10 heljoht: Ewa Strusińska; ohj: David Pountney
Aida (Verdi) 14-17 heljoht: Patrick Fournillier; ohj: Roberto Laganà Manoli
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 22-23 heljoht: Andriy Yurkevych; ohj: Mariusz Treliński
Halka (Moniuszko) 2-4 maajoht: José Maria Florêncio; ohj: Natalia Korczakowska
La clemenza di Tito (Mozart) 11-18 maajoht: Benjamin Bayl; ohj: Ivo van Hove
Szalony muezin (Szymanowski) 13 maa-28 kesjoht: Bassem Akiki; ohj: Natalia Korczakowska
Goplana (Zeleński) 22 maa-7 huhjoht: Grzegorz Nowak; ohj: Janusz Wiśniewski
Turandot (Puccini) 5-10 huhjoht: Grzegorz Nowak; ohj: Mariusz Treliński
The Fiery Angel (Prokofiev) 13-22 toujoht: Kazushi Ono / Bassem Akiki; ohj: Mariusz Treliński
Madame Butterfly (Puccini) 18 tou-19 kesjoht: Piotr Staniszewski; ohj: Mariusz Treliński
Carmen (Bizet) 7-17 kesjoht: Keri-Lynn Wilson; ohj: Andrzej Chyra
Warszawa, Warsaw Chamber Opera  / 
La Cenerentola (Rossini) 5-8 lokjoht: José Maria Florêncio; ohj: Jitka Stokalska
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12-15 lokjoht: José Maria Florêncio; ohj: Jitka Stokalska
Armide (Lully) 5-14 marjoht: Benjamin Bayl; ohj: Deda Cristina Colonna
The Rape of Lucretia (Britten) 17 marjoht: Maksim Walkow; ohj: Jurij Aleksandrow
Tango (Dobrzyński) 8 jou-13 huhjoht: José Maria Florêncio; ohj: Maciej Wojtyszko
Il turco in Italia (Rossini) 10-15 tam
Don Giovanni (Mozart) 25 tam-10 maa
Imeneo (Handel) 24-25 maa
Così fan tutte (Mozart) 6-7 huh
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 20-24 huh
Wroclaw, Opera Wrocławska  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 22-24 syyjoht: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; ohj: Waldemar Zawodziński
In the Land of the Magic Flute (Mozart) 26 syy-6 kesjoht: Przemysław Fiugajski; ohj: Beata Redo-Dobber
La Cenerentola (Rossini) 5 lok-1 kesjoht: Marta Kluczyńska; ohj: Irina Brook
Fidelio (Beethoven) 14 lok-16 maajoht: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; ohj: Rocc
Carmen (Bizet) 18 lok-4 toujoht: Tomasz Szreder; ohj: Adam Frontczak
Madama Butterfly (Puccini) 25 lok-3 kesjoht: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; ohj: Giancarlo Del Monaco
La bohème (Puccini) 3 mar-17 maajoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Waldemar Zawodziński
Der Rosenkavalier (Strauss) 17 mar-28 huhjoht: Bassem Akiki; ohj: Georg Rootering
Eugene Oniegin (Tchaikovsky,P) 6-8 joujoht: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; ohj: Yuri Alexandrov
Orpheus and Eurydice (Gluck) 15 jou-8 kesjoht: Jarosław Thiel; ohj: Mariusz Treliński
Candide (Bernstein) 30 jou-7 tamjoht: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; ohj: Hanna Marasz
Fiddler on the Roof (Bock) 10-14 tam
Die Fledermaus (Strauss,J) 24-28 tamjoht: Jakub Chrenowicz; ohj: Helena Kaut-Howson
Oberto (concert) (Verdi) 2-23 hel
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 9-11 heljoht: Paweł Przytocki; ohj: Waldemar Zawodziński
La traviata (Verdi) 15-17 heljoht: Tomasz Tokarczyk; ohj: Adam Frontczak
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 22 hel-19 toujoht: Wojciech Rodek; ohj: Waldemar Zawodziński
Il trovatore (Verdi) 9 maa-6 toujoht: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; ohj: Andrejs Žagars
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 24 maa-5 toujoht: Marcin Nałęcz-Niesiołowski
Król Roger (Szymanowski) 12-14 huhjoht: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; ohj: Mariusz Treliński
Das Liebesverbot (Wagner) 27-29 touohj: Aron Stiehl
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15-17 kesjoht: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; ohj: Waldemar Zawodziński
Pagliacci (Leoncavallo) 15-17 kesjoht: Marcin Nałęcz-Niesiołowski; ohj: Waldemar Zawodziński
Nabucco (Verdi) 23-24 kes