2017/18 > Venäjä 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2017/18 > Venäjä

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Suomi
Viro
Latvia
Valko-Venäjä

Venäjä
 
Yhdysvallat
Ukraina
Georgia
Azerbaizan
Kazakstan Japani

Astrakhan, Astrakhan Opera and Ballet Theatre  / 

Prince Igor (Borodin) 25-26 elo
La traviata (concert) (Verdi) 19 lok-2 tamjoht: Alexander Frey
Pagliacci (Leoncavallo) 26 mar-25 hel
Otello (Verdi) 8 jou
Tosca (Puccini) 21 tam-8 heljoht: Valery Voronin
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 25 tam-5 huh
Iolanta (Tchaikovsky,P) 28 tam
Madama Butterfly (Puccini) 4 hel
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 13 syy
Tosca (Puccini) 20 syy
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 31 lok
Chelyabinsk, Chelyabinsk State Academic Opera and Ballet Theatre named after Glinka  / 
A Life for the Tsar (Glinka) 8 syy-20 tou
Silva (Kálmán,E) 29 syy-12 huh
Aida (Verdi) 7 lok-2 tou
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 lok-11 kes
Carmen (Bizet) 15 lok-4 tou
Countess Maritza (Kálmán,E) 19 lok-16 kes
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21 lok-24 hel
La traviata (Verdi) 29 lok-30 tou
Iolanta (Tchaikovsky,P) 4 mar-18 tou
Il trovatore (Verdi) 12 mar-4 huh
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 18 mar-15 huh
Prince Igor (Borodin) 20 tam-18 maa
Madama Butterfly (Puccini) 28 tam-28 huh
Tosca (Puccini) 17 hel
Don Pasquale (Donizetti) 3 maa-15 kes
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 24 maa
Faust (Gounod) 31 maa-1 huh
Orleanskaya Deva (Tchaikovsky,P) 19 huh
Motsart i Salieri (Rimsky-Korsakov) 26 huh
Aleko (Rakhmaninov) 26 huh
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 8 syy
Prince Igor (Borodin) 14 syy
Tosca (Puccini) 22 syy
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 syy
Iolanta (Tchaikovsky,P) 30 syy
Silva (Kálmán,E) 5 lok
A Life for the Tsar (Glinka) 6 lok
La bohème (Puccini) 17-18 lok
Madama Butterfly (Puccini) 25 lok
Ekaterinburg, Ekaterinburg Opera  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 14 syy-19 kes
Der fliegende Holländer (Wagner) 19 syy-21 kes
Carmen (Bizet) 21 syy-5 tou
Rusalka (Dvořák,A) 23 syy-31 toujoht: Oliver von Dohnányi; ohj: Tomáš Pilař
La traviata (Verdi) 26 syy-27 kes
La bohème (Puccini) 29 syy-2 kes
Madama Butterfly (Puccini) 3 lok-9 kes
Satyagraha (Glass) 6 lok-13 tou
Die Passagierin (Weinberg) 10 lok-11 maa
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 12 lok-7 maa
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 20 lok-7 kes
Prince Igor (Borodin) 21 lok-5 kes
Le comte Ory (Rossini) 24 lok-26 kes
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 26 lok-23 kesjoht: Vladislav Karklin; ohj: Dieter Kaegi
The Greek Passion (Martinů) 19 huh-16 kesjoht: Oliver von Dohnányi; ohj: Thaddeus Strassberger
Turandot (Puccini) 13 syy-15 joujoht: Oliver von Dohnányi; ohj: Jean-Romain Vesperini
Carmen (Bizet) 20 syy-8 jou
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 25 syy-29 mar
Madama Butterfly (Puccini) 5 lok-27 mar
La traviata (Verdi) 6 lok-9 mar
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 7 lok-15 mar
Rusalka (Dvořák,A) 11 lok-11 jouohj: Tomáš Pilař
Die Zauberflöte (Mozart) 16 lok-13 jou
Le comte Ory (Rossini) 23 lok-4 jou
Prince Igor (Borodin) 25 lok
The Greek Passion (Martinů) 30 lok-30 marohj: Thaddeus Strassberger
Der fliegende Holländer (Wagner) 1 mar
La bohème (Puccini) 17 mar-18 jou
Die Passagierin (Weinberg) 22 mar
Satyagraha (Glass) 23 mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 5 jou
Izhevsk, Udmurt State Opera  / 
Tosca (Puccini) 6 lok-3 hel
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 lok
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 29 lok-3 maa
Madama Butterfly (Puccini) 8 mar
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 9 mar
Turandot (Puccini) 17 mar-29 huh
Aida (Verdi) 23 mar-15 maa
Iolanta (Tchaikovsky,P) 8 jou
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 24 tam
Countess Maritza (Kálmán,E) 28 tam
L'elisir d'amore (Donizetti) 9 hel
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 hel
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 15 huh
Turandot (Puccini) 7 lok
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 20 lok
Kazan, Tatar State Opera  / 
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 20-22 syy
Rigoletto (Verdi) 25 syy-4 hel
L'elisir d'amore (Donizetti) 1 lok
Die Zauberflöte (Mozart) 5 lok-20 jou
La bohème (Puccini) 6 mar
Iolanta (Tchaikovsky,P) 7 mar
Boris Godunov (Musorgsky) 12 mar
Jalil (Zhiganov) 15 mar
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18 mar-10 heljoht: Alessandro Bicci
Tosca (Puccini) 6 jou-8 kes
Turandot (Puccini) 10 jou-19 hel
La traviata (Verdi) 15 jou-7 hel
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 jou-17 hei
Nabucco (Verdi) 1 hel-5 heijoht: Yefim Maizel; ohj: Stefano Romani
Il trovatore (Verdi) 12 hel-21 kesjoht: Vasily Valitov; ohj: Yefim Maizel
Boris Godunov (Musorgsky) 13 hel
Silva (Kálmán,E) 11-18 maa
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 12 huh
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22 huh
Carmen (Bizet) 29 tou
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 31 tou
Madama Butterfly (Puccini) 4 kes
Rigoletto (Verdi) 4 lok
Silva (Kálmán,E) 7 lok
Krasnoyarsk, Krasnoyarsk State Opera  / 
Iolanta (Tchaikovsky,P) 21 syy-29 huh
La Fille du régiment (Donizetti) 22 syy-23 maa
Tosca (Puccini) 23 syy
Medea (Cherubini) 29 syy-4 huh
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15 lok
Viva la Mamma (Donizetti) 19 lok-31 tou
Prince Igor (Borodin) 20 lok-17 maa
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 21 lok-11 tou
Madama Butterfly (Puccini) 22 lok-14 huh
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 27 lok-16 maa
La traviata (Verdi) 9 mar
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 mar-3 tou
Sadko (Rimsky-Korsakov) 17 jou-21 hel
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 23 jou-4 tam
Requiem (Verdi) 2 hel
Boris Godunov (Musorgsky) 14 hel
Il trovatore (Verdi) 24 hel-26 tou
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 14 maa
Moscow, Bolshoi Theatre  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 12 syy-9 heijoht: Tugan Sokhiev; ohj: Igor Ushakov
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 syy-1 heijoht: William Lacey / Alexander Soloviev; ohj: Evgeny Pisarev
Don Pasquale (Donizetti) 21 syy-14 tamjoht: Michał Klauza; ohj: Timofey Kulyabin
Prince Igor (Borodin) 27-29 syyjoht: Pavel Klinichev; ohj: Yuri Lyubimov
Der Idiot (Weinberg) 5 lok-29 toujoht: Michał Klauza; ohj: Evgeny Arye
The Maid of Pskov (concert) (Rimsky-Korsakov) 13-15 lokjoht: Tugan Sokhiev
Alcina (Handel) 18 lok-27 maajoht: Andrea Marcon; ohj: Katie Mitchell
Manon Lescaut (Puccini) 25 lok-28 tamjoht: Anton Grishanin; ohj: Adolf Shapiro
La traviata (Verdi) 1 mar-23 kesjoht: Pavel Klinichev / Tugan Sokhiev; ohj: Francesca Zambello
Così fan tutte (Mozart) 8 mar-17 kesjoht: Tugan Sokhiev; ohj: Floris Visser
Don Carlo (Verdi) 15 mar-4 maajoht: Giacomo Sagripanti / Keri-Lynn Wilson; ohj: Adrian Noble
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21-23 marjoht: Alexei Bogorad; ohj: Julia Pevzner
Carmen (Bizet) 28 mar-10 kesjoht: Tugan Sokhiev; ohj: Alexei Borodin
Katerina Izmailova (Shostakovich) 1-3 joujoht: Tugan Sokhiev; ohj: Rimas Tuminas
The Stone Guest (Dargomïzhsky) 5 jou-9 toujoht: Anton Grishanin; ohj: Dmitry Belyanushkin
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 13 jou-1 huhjoht: Tugan Sokhiev; ohj: Alexander Titel
Requiem (Verdi) 17 joujoht: Tugan Sokhiev
Iolanta (Tchaikovsky,P) 23 jou-2 toujoht: Anton Grishanin; ohj: Sergey Zhenovach
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 27 jou-3 kesjoht: Anton Grishanin; ohj: Dmitry Belyanushkin
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 hel-5 heijoht: Tugan Sokhiev; ohj: Rimas Tuminas
Billy Budd (Britten) 21-27 heljoht: William Lacey; ohj: David Alden
Un ballo in maschera (Verdi) 20-26 huhjoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Davide Livermore
Das Rheingold (Wagner) 18 toujoht: Erich Wächter; ohj: Plamen Kartaloff
Die Walküre (Wagner) 19 toujoht: Erich Wächter; ohj: Plamen Kartaloff
Siegfried (Wagner) 21 toujoht: Erich Wächter; ohj: Plamen Kartaloff
Götterdämmerung (Wagner) 23 toujoht: Erich Wächter; ohj: Plamen Kartaloff
La bohème (Puccini) 24-29 heijoht: Evan Rogister; ohj: Jean-Romain Vesperini
Boris Godunov (Musorgsky) 12-14 syyjoht: Tugan Sokhiev; ohj: Igor Ushakov
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15 syy-15 marjoht: Gennady Rozhdestvensky; ohj: Julia Pevzner
The Stone Guest (Dargomïzhsky) 18-19 syyjoht: Anton Grishanin; ohj: Dmitry Belyanushkin
Le nozze di Figaro (Mozart) 21-23 syyjoht: William Lacey; ohj: Evgeny Pisarev
Tosca (Puccini) 26 syyjoht: Valery Voronin; ohj: Konstantin Balakin
Candide (Bernstein) 29 syy-25 marjoht: Tugan Sokhiev; ohj: Alexei Frandetti
Un ballo in maschera (Verdi) 3-7 lokjoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Davide Livermore
Così fan tutte (Mozart) 9-11 lokjoht: Tugan Sokhiev; ohj: Floris Visser
Alcina (Handel) 17-23 lokjoht: Andrea Marcon; ohj: Katie Mitchell
La traviata (Verdi) 23-24 lokjoht: Pavel Klinichev; ohj: Francesca Zambello
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-8 marjoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Evgany Pisarev
Manon Lescaut (Puccini) 7-10 marjoht: Anton Grishanin; ohj: Adolf Shapiro
Carmen (Bizet) 16-18 marjoht: Tugan Sokhiev; ohj: Alexei Borodin
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 20-24 marjoht: Tugan Sokhiev; ohj: Rimas Tuminas
La bohème (Puccini) 30 mar-2 joujoht: Aziz Shokhakimov; ohj: Jean-Romain Vesperini
La bohème (Puccini) 2 joujoht: Aziz Shokhakimov; ohj: Jean-Romain Vesperini
Il viaggio a Reims (Rossini) 12-16 joujoht: Tugan Sokhiev; ohj: Damiano Michieletto
Don Pasquale (Donizetti) 19-23 joujoht: Michał Klauza; ohj: Timofey Kulyabin
Iolanta (Tchaikovsky,P) 25-26 joujoht: Alexander Soloviev; ohj: Sergey Zhenovach
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 29-31 joujoht: Anton Grishanin; ohj: Dmitry Belyanushkin
Moscow, Moscow Chamber Opera Theatre named after Boris Pokrovsky  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 19 syy-11 tou
La clemenza di Tito (Mozart) 23 syy-21 kes
Leonora (Beethoven) 27 syy
La Voix humaine (Poulenc) 28 syy-22 huh
Don Giovanni (Mozart) 4 lok-12 huh
The Nose (Shostakovich) 11 lok
Il turco in Italia (Rossini) 13 lok-8 kes
Orfeo ed Euridice (Gluck) 18 lok-28 hel
Der Schauspieldirektor (Mozart) 20 lok-9 kes
Pimpinone (Telemann) 20 lok-9 kes
Servilia (Rimsky-Korsakov) 31 lok-14 hei
Frida y Diego (Aho,K) 18 mar-27 kes
Ariadne auf Naxos (Strauss) 29 mar-12 kes
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 26 jou-17 kes
Il tabarro (Puccini) 25 tam-5 kes
Gianni Schicchi (Puccini) 25 tam-5 kes
Giulio Cesare (Handel) 27 tam-29 maa
Il mondo della luna (Haydn) 23 hel-21 huh
Die drei Pintos (Weber) 14-15 maa
Il tabarro (Puccini) 28 syy
Gianni Schicchi (Puccini) 28 syy
Der Schauspieldirektor (Mozart) 29 syy-16 jou
Pimpinone (Telemann) 29 syy-16 jou
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-3 lok
Don Giovanni (Mozart) 5-7 lok
Die Zauberflöte (Mozart) 11 lok-20 jou
Servilia (Rimsky-Korsakov) 19-21 lok
The Inspector General (Dashkevich) 25 lok-15 jou
The Nose (Shostakovich) 1 mar
Giulio Cesare (Handel) 3-4 mar
Il turco in Italia (Rossini) 10-13 mar
Il mondo della luna (Haydn) 16-17 mar
Sorochinskaya yarmarka (Musorgsky) 21-22 mar
One Day in the Life of Ivan Denisovitch (Tchaikovsky,Alexander) 7-9 jou
La clemenza di Tito (Mozart) 12-13 jou
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 28-30 jou
Moscow, Moscow State Opera and Ballet Theatre for Children and Young People named after Natalia Sats  / 
Motiy and Saveloy (concert) (Tchaikovsky,Alexander) 27 lok
Mozart and Salieri (concert) (Rimsky-Korsakov) 27 lok
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 28 lokohj: Valery Merkulov
Love Kills (Hidalgo) 7-8 marjoht: Andrew Lawrence-King; ohj: Georgiy Isaakyan
Rappresentatione di anima, et di corpo (Cavalieri) 30 syy-6 marjoht: Andrew Lawrence-King; ohj: Georgiy Isaakyan
Lord of the Flies (Podgaits) 20 lok
Alcina (Handel) 7 lokohj: Georgiy Isaakyan
The Cunning Little Vixen (Janáček) 29 lokjoht: Evgeny Brazhnik; ohj: Georgiy Isaakyan
The Ugly Duckling (Bronner) 4 marjoht: Sergey Mikhev; ohj: Georgiy Isaakyan
The Life and Extraordinary Adventures of Oliver Twist (Tchaikovsky,Alexander) 11-12 marjoht: Alevtina Ioffe; ohj: Georgiy Isaakyan
The Exercises and Dances of Guido (Martynov) 26 syy-6 lokjoht: Alevtina Ioffe; ohj: Georgiy Isaakyan
The Exercises and Dances of Guido (Martynov) 26 syy-6 lok
Edible Fairytales (Bronner) 8 lok-12 marjoht: Alevtina Ioffe; ohj: Georgiy Isaakyan
The Magic Flute (Mozart) 13 lok
The Nightingale (Stravinsky) 14+ lokjoht: Alevtina Ioffe; ohj: Tatiana Mitkaleva
Moscow, Galina Vishnevskaya Opera Centre  / 
Aleko (concert) (Rakhmaninov) 19 syy-1 jou
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10 mar-21 hel
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 21 mar-20 maaohj: Alexander Petrov
La bohème (Puccini) 25 tam-27 hel
Rigoletto (Verdi) 20-22 kes
La bohème (Puccini) 20-27 syy
Moscow, Helikon Opera  / 
Il trovatore (Verdi) 31 elo-18 maajoht: Oliver Díaz; ohj: Dmitry Bertman
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 20-22 lok
Tsarina (concert) (Tukhmanov) 28 lok-5 mar
Die sieben Todsünden (Weill) 1 mar-19 huhjoht: Valery Kirianov; ohj: Ilya Ilyin
Rasputin (Reise) 11-12 mar
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 24 mar-2 kesjoht: Evgeny Brazhnik; ohj: Dmitry Bertman
Pagliacci (concert) (Leoncavallo) 18-21 tamjoht: Evgeny Brazhnik
The Human Voice (Poulenc) 2 hel-25 maajoht: Valery Kiryanov; ohj: Dmitry Bertman
Un ballo in maschera (concert) (Verdi) 8-11 heljoht: Valery Kiryanov
Lady Macbeth of Mtsensk (concert) (Shostakovich) 22-25 heljoht: Vladimir Ponkin / Valery Kiryanov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-4 maajoht: Konstantin Khvatynez; ohj: Dmitry Bertman
www.nibelungopera.ru (Wagner) 10-11 maajoht: Vladimir Ponkin; ohj: Dmitry Bertman
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 29 maa-1 huhjoht: Evgeny Brazhnik; ohj: Dmitry Bertman
Coffee Cantata (concert) (Bach,JS) 12 huh-23 lokjoht: Viktoria Unghuryanu
Chaadsky (Manotskov) 20-22 huhjoht: Felix Korobov; ohj: Kirill Serebrennikov
The Nightingale (Stravinsky) 24 huh
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 26 kes-2 syyjoht: Valery Kirianov; ohj: Dmitry Bertman
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 30 elo-2 syyjoht: Vladimir Fedoseyev; ohj: Dmitry Bertman
Pirame et Thisbé (concert) (Rebel,F) 6 syy-16 lokjoht: Mikhail Eghiazaryan
Sadko (concert) (Rimsky-Korsakov) 12-14 syy
Aleko (Rakhmaninov) 26-30 syyjoht: Valery Kiryanov; ohj: Rostislav Protasov
Turandot (Puccini) 3-7 lokjoht: Vladimir Fedoseyev; ohj: Dmitry Bertman
Apollo und Hyacinth (concert) (Mozart) 9 lokjoht: Viktoria Unghuryanu
The Tsar's Bride (concert) (Rimsky-Korsakov) 18-19 lok
Carmen (Bizet) 26-28 lokjoht: Valery Kiryanov; ohj: Dmitry Bertman
La serva padrona (Pergolesi) 1-2 marjoht: Valery Kiryanov; ohj: Ilya Ilyin
The Telephone (Menotti) 1-2 marjoht: Valery Kiryanov; ohj: Ilya Ilyin
Die Zauberflöte (Mozart) 14-18 marjoht: Valery Kiryanov; ohj: Ilya Ilyin
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 21-24 marjoht: Maksim Vengerov / Valery Kiryanov; ohj: Dmitry Bertman
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 5-9 joujoht: Vladimir Fedoseyev; ohj: Dmitry Bertman
Die Fledermaus (concert) (Strauss,J) 21-29 joujoht: Valery Kiryanov / Mikhail Eghiazarian
Moscow, Novaya Opera Theatre  / 
Prince Igor (Borodin) 7 elo-4 kesjoht: Evgeny Samoilov; ohj: Yuri Alexandrov
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 9 elo-26 heijoht: Anatoly Gus / Evgeny Samoilov / Andrey Lebedev; ohj: Sergey Artsibashev
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 14 elo-25 tou
Il trovatore (Verdi) 24 elo-5 kes
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 31 elo-30 hei
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 1 syy-2 jou
Rigoletto (Verdi) 4 syy-30 toujoht: Evgeny Samoilov / Jan Latham-Koenig / Fabio Mastrangelo / Vasily Valitov / Andrey Lebedev; ohj: Ralf Långbaсka
Die Passagierin (Weinberg) 11 syy-30 lok
Faust (Gounod) 18 syy-28 tou
La traviata (Verdi) 21 syy-18 tou
La bohème (Puccini) 25 syy-21 tou
Hansel and Gretel (Humperdinck) 8 lok-1 huh
L'elisir d'amore (Donizetti) 13 lok-2 tou
Norma (Bellini) 20-21 lok
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 27-28 lok
Lohengrin (Wagner) 11 mar-11 tou
Roméo et Juliette (Gounod) 16 mar-14 toujoht: Andrey Lebedev; ohj: Arnaud Bernard
La Cenerentola (Rossini) 19 mar-23 tou
Boris Godunov (Musorgsky) 23 mar-6 huhjoht: Dmitry Volosnikov / Valery Kritskov; ohj: Valery Belyakovich
Nabucco (Verdi) 29 mar-15 huhjoht: Evgeny Samoilov / Valery Kritskov / Jan Latham-Koenig; ohj: Andrejs Žagars
Salome (Strauss) 9 jou-25 maa
Tristan und Isolde (Wagner) 16 jou-31 maajoht: Jan Latham-Koenig / Vasily Valitov; ohj: Nicola Raab
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 tam-8 kesjoht: Jan Latham-Koenig / Dmitry Volosnikov / Yuri Medianik; ohj: Hans-Joachim Frey
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 heljoht: Jan Latham-Koenig; ohj: Aleksey Veiro
Aida (concert) (Verdi) 24 hel-3 huhjoht: Yaroslav Kizling
Andrea Chénier (concert) (Giordano) 22 toujoht: Evgeny Samoilov
Rigoletto (Verdi) 6 elo-18 marohj: Ralf Långbaсka
Prince Igor (Borodin) 16 elo-25 marohj: Yuri Alexandrov
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 20 elo-16 mar
Il trovatore (Verdi) 28 elo-11 mar
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 4 syy-22 marohj: Sergey Artsibashev
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 syy-23 mar
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11 syy-2 marohj: Hans-Joachim Frey
Norma (Bellini) 13 syy
Aida (concert) (Verdi) 22 syy-4 mar
L'elisir d'amore (Donizetti) 26 syy
A Life for the Tsar (Glinka) 29 syy-1 lokjoht: Andrey Lebedev; ohj: Alexey Veiro
Tristan und Isolde (Wagner) 29 syyjoht: Jan Latham-Koenig / Vasily Valitov; ohj: Nicola Raab
Nabucco (Verdi) 5 lokohj: Andrejs Žagars
Lohengrin (Wagner) 11 lok
La traviata (Verdi) 12 lok
Madama Butterfly (Puccini) 23 lok
Faust (Gounod) 26 lok
La bohème (Puccini) 29 lok
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 31 lok
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 7 mar
La Cenerentola (Rossini) 9 mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13 mar
Moscow, Stanislavsky Opera  / 
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 syy-11 huhjoht: Alexander Lazarev; ohj: Alexander Titel
Carmen (Bizet) 20 syy-21 toujoht: Evgeny Brazhnik; ohj: Alexander Titel
L'elisir d'amore (Donizetti) 21 syy-6 heijoht: Felix Korobov / Maria Maximchuk; ohj: Ludmila Naletova
Betrothal in a Monastery (Prokofiev,S) 7 lok-3 maajoht: Alexander Lazarev; ohj: Alexander Titel, Ludmila Naletova
Madama Butterfly (Puccini) 11 lok-14 heijoht: Vyacheslav Volich; ohj: Ludmila Naletova
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14 lok-26 toujoht: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; ohj: Adolf Shapiro
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 lok-28 huhjoht: Evgeny Brazhnik; ohj: Alexander Titel
Tosca (Puccini) 21 lok-19 heijoht: Vyacheslav Volich; ohj: Ludmila Naletova
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 22 lok-10 heljoht: Evgeny Brazhnik; ohj: Alexander Titel
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 25 lok-22 heijoht: Felix Korobov; ohj: Alexander Titel
La traviata (Verdi) 28 lok-29 huhjoht: Felix Korobov; ohj: Alexander Titel
Orfeo ed Euridice (Gluck) 29 lok-14 maajoht: Timur Zangiev; ohj: Irina Lychagina
La bohème (Puccini) 30 lok-2 kesjoht: Timur Zangiev; ohj: Alexander Titel
Aladino e la lampada magica (Rota) 5 mar-20 toujoht: Vyacheslav Volich; ohj: Ludmila Naletova
Aida (Verdi) 6 mar-31 toujoht: Felix Korobov; ohj: Peter Stein
Love's Metamorphosis (Zhurbin) 11 mar-1 huhjoht: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; ohj: Tatiana Mitkaleva
La Favola d'Orfeo (Casella) 17 mar-19 maajoht: Maria Maximchuk; ohj: Ekaterina Vasilyova
Ariane (Martinů) 17 mar-19 maajoht: Maria Maximchuk; ohj: Ekaterina Vasilyova
Khovanshchina (Musorgsky) 29 mar-6 kesjoht: Alexander Lazarev; ohj: Alexander Titel
Medea (Cherubini) 16 jou-18 heijoht: Felix Korobov / Timur Zangiev; ohj: Alexander Titel
Don Giovanni (Mozart) 27 jou-19 toujoht: Timur Zangiev; ohj: Alexander Titel
A Kékszákallú herceg vára (Bartók) 20 tam-12 huhjoht: Felix Korobov; ohj: Rimas Tuminas
Oedipus rex (Stravinsky) 20 tam-12 huhjoht: Felix Korobov; ohj: Rimas Tuminas
Jenůfa (Janáček) 28 hel-11 heijoht: Evgeny Brazhnik / Timur Zangiev; ohj: Alexander Titel
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 17-25 toujoht: Philipp Chizhevskiy; ohj: Konstantin Bogomolov
Macbeth (Verdi) 20-22 kesjoht: Felix Korobov; ohj: Kama Ginkas
War and Peace (Prokofiev,S) 14-16 syyjoht: Felix Korobov; ohj: Alexander Titel
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 23 syy-20 tamjoht: Felix Korobov; ohj: Alexander Titel
La traviata (Verdi) 24 syy-31 tamjoht: Felix Korobov; ohj: Alexander Titel
The Love for Three Oranges (Prokofiev,S) 29 syy-24 joujoht: Alexander Lazarev; ohj: Alexander Titel
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 3 lok-26 joujoht: Alexander Lazarev; ohj: Alexander Titel
Tosca (Puccini) 4 lok-25 tamjoht: Vyacheslav Volich; ohj: Ludmila Naletova
L'elisir d'amore (Donizetti) 7 lok-28 marjoht: Felix Korobov; ohj: Ludmila Naletova
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 7 lok-7 tamjoht: Evgeny Brazhnik / Timur Zangiev; ohj: Alexander Titel
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 8-14 lokjoht: Philipp Chizhevskiy; ohj: Konstantin Bogomolov
Madama Butterfly (Puccini) 8 lok-5 tamjoht: Vyacheslav Volich; ohj: Ludmila Naletova
La bohème (Puccini) 10 lok-4 tamjoht: Timur Zangiev; ohj: Alexander Titel
Carmen (Bizet) 13 lok-30 tamjoht: Evgeny Brazhnik; ohj: Alexander Titel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17 lok-17 joujoht: Evgeny Brazhnik; ohj: Alexander Titel
Betrothal in a Monastery (Prokofiev,S) 19 lok-18 tamjoht: Alexander Lazarev; ohj: Alexander Titel
Macbeth (Verdi) 31 lok-3 joujoht: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; ohj: Kama Ginkas
Jenůfa (Janáček) 3 mar-8 joujoht: Timur Zangiev; ohj: Alexander Titel
Don Giovanni (Mozart) 8 mar-24 tamjoht: Timur Zangiev; ohj: Alexander Titel
Frau Schindler (Morse) 14-16 marjoht: Timur Zangiev; ohj: Vladimir Alenikov
Orfeo ed Euridice (Gluck) 23+ marjoht: Timur Zangiev; ohj: Irina Lychagina
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26+ marjoht: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; ohj: Adolf Shapiro
Medea (Cherubini) 1+ joujoht: Felix Korobov / Timur Zangiev; ohj: Alexander Titel
Aladino e la lampada magica (Rota) 2 jou-5 tamjoht: Vyacheslav Volich; ohj: Ludmila Naletova
Khovanshchina (Musorgsky) 5+ joujoht: Alexander Lazarev; ohj: Alexander Titel
Aida (Verdi) 12-13 joujoht: Felix Korobov; ohj: Peter Stein
The Devil in Love (Vustin) 15+ heljoht: Vladimir Jurowski; ohj: Alexander Titel
Otello (Verdi) 30+ toujoht: Felix Korobov; ohj: Andrei Konchalovsky
Nizhni Novgorod, Pushkin State Opera  / 
Prince Igor (Borodin) 21 syy-6 huh
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 27 syy-25 tam
Die lustige Witwe (Lehár) 7 lok-3 maa
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13 lok-25 mar
My Fair Lady (Loewe) 15 lok-11 mar
A Life for the Tsar (Glinka) 19 lok
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 lok-7 elo
Mazepa (Tchaikovsky,P) 25 lok-23 mar
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 9 mar
Madama Butterfly (Puccini) 30 mar
Aida (Verdi) 7 jou-16 maa
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 jou
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 29 jou
La traviata (Verdi) 14 tam
Motsart i Salieri (Rimsky-Korsakov) 18 tam-4 hei
Aleko (Rakhmaninov) 18 tam-4 hei
Carmen (Bizet) 27 tam
Boris Godunov (Musorgsky) 2 hel-15 hei
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10 hel-8 huh
Rusalka (Dargomïzhsky) 16 hel
Prince Igor (Borodin) 20 syy-18 lok
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 26 syy-20 mar
Die lustige Witwe (Lehár) 29 syy
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 4 lok
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 lok
Aida (Verdi) 11 lok
My Fair Lady (Loewe) 20 lok
Charodeyka (Tchaikovsky,P) 26 lok-15 mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 17 mar
Boris Godunov (Musorgsky) 23 mar
Novosibirsk, Novat  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 5 elo
L'elisir d'amore (Donizetti) 7 syy-21 heijoht: Dmitri Jurowski / Dmitry Korchak; ohj: Vyacheslav Starodubtsev
Un ballo in maschera (Verdi) 10 syy-25 maajoht: Dmitri Jurowski; ohj: Vyacheslav Starodubtsev
La bohème (Puccini) 26 syy-19 toujoht: Dmitri Jurowski; ohj: Bénédicte Ardiley(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 29 syy-14 huhjoht: Dmitri Jurowski; ohj: Vyacheslav Starodubtsev
Turandot (Puccini) 1 lok-5 huhjoht: Dmitri Jurowski; ohj: Vyacheslav Starodubtsev
Pagliacci (Leoncavallo) 8 lok-14 heijoht: Valentin Uryupin; ohj: Irkin Gabitov
Aida (Verdi) 11 lok-30 kesjoht: Dmitri Jurowski / Dmitry Korchak; ohj: Vyacheslav Starodubtsev
Boris Godunov (Musorgsky) 14 lok-28 marjoht: Dmitri Jurowski; ohj: Dmitry Belov
La traviata (Verdi) 22 lok-11 maajoht: Evgeny Volynskiy; ohj: Rēzija Kalniņa
Carmen (Bizet) 27 lok-5 heijoht: Evgeny Volynskiy / Dmitry Korchak; ohj: Alexey Stepanuyk
Stabat Mater (Rossini) 2 joujoht: Dmitry Korchak
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 27 tam-20 kesjoht: Dmitri Jurowski / Eldar Nagiev; ohj: Vyacheslav Starodubtsev
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 10 huh-18 heijoht: Ara Karapetian; ohj: Vyacheslav Starodubtsev
The Miserly Knight (Rakhmaninov) 17 huh-14 kesjoht: Ara Karapetyan; ohj: Aleksey Smirnov
Prince Igor (Borodin) 20 huhjoht: Evgeny Volynskiy; ohj: Timothy Kulyabin
Bluebeard's Castle (Bartók) 31 toujoht: Evgeny Volynskiy; ohj: Vyacheslav Starodubtsev
Boris Godunov (Musorgsky) 25 syy
La bohème (Puccini) 30 syyohj: Bénédicte Ardiley(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Aida (Verdi) 3 lok-22 marohj: Vyacheslav Starodubtsev
Turandot (Puccini) 7 lokohj: Vyacheslav Starodubtsev
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 lok-4 jouohj: Vyacheslav Starodubtsev
La traviata (Verdi) 19 lokohj: Rēzija Kalniņa
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 lok-23 jou
Prince Igor (Borodin) 8 marohj: Timothy Kulyabin
Carmen (Bizet) 11 marohj: Alexey Stepanuyk
Pagliacci (Leoncavallo) 30 marohj: Irkin Gabitov
Un ballo in maschera (Verdi) 9 jouohj: Vyacheslav Starodubtsev
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13 jouohj: Vyacheslav Starodubtsev
Perm, Perm Tchaikovsky Opera and Ballet Theatre  / 
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 2 syy-24 huh
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 syy-28 kes
Orleanskaya Deva (Tchaikovsky,P) 15 syy
Cléopâtre (Massenet) 27 syy
La traviata (Verdi) 14-15 lok
Ruslan and Lyudmila (concert) (Glinka) 27 lok
Prince Igor (Borodin) 23 mar
Madama Butterfly (Puccini) 3-5 jou
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 27-28 tam
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 3 hel-6 huh
Phaëton (Lully) 14-18 maa
Jeanne d'Arc au bûcher (Honegger) 14-16 kes
Prince Igor (Borodin) 12 syy
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 21-22 syy
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 3 lok
Madama Butterfly (Puccini) 25-26 lok
Petrozavodsk, Republic of Karelia State Music Theatre  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 syy-10 kes
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 lok-12 kesjoht: Sergei Inkov; ohj: Olga Mukhortova
Carmen (Bizet) 8 lok-20 tou
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13 lok-7 huh
Iolanta (Tchaikovsky,P) 15 lok-25 heljoht: Mikhail Sinkevich; ohj: Vasilii Zargetskii
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 18 lok-6 kes
Silva (Kálmán,E) 1 mar-4 heljoht: Sergei Inkov; ohj: Susanna Tsiryuk
Die Zauberflöte (Mozart) 12 mar-27 tou
La traviata (Verdi) 17 mar-4 maa
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 jou-1 huhjoht: Mikhail Sinkevich
Madama Butterfly (Puccini) 16 hel
Cavalleria rusticana (Mascagni) 24 maa-17 kesjoht: Mikhail Sinkevich
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 7 huhjoht: Mikhail Sinkevich
Silva (Kálmán,E) 14 huh
Les cloches de Corneville (Planquette) 30 syy
Silva (Kálmán,E) 3 lokohj: Susanna Tsiryuk
Cavalleria rusticana (Mascagni) 5 lok
Die Fledermaus (Strauss,J) 13 lok-5 marohj: Olga Mukhortova
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 19 lok
Iolanta (Tchaikovsky,P) 24 lokohj: Vasilii Zargetskii
Die Zauberflöte (Mozart) 28 lok
Carmen (Bizet) 2 mar
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 mar
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 mar
Rostov, Rostov State Opera  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 24 syy-20 tou
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 12 lok-16 kes
Die lustige Witwe (Lehár) 13 lok-26 tou
Faust (Gounod) 15 lok-15 huh
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 22 lok-22 kes
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 26 lok-8 kes
Giovanna d'Arco (Verdi) 27 lok-30 tou
Prince Igor (Borodin) 4 mar-24 kes
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 mar
Carmen (Bizet) 9 jou-13 tou
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 16 jou-28 hel
Madama Butterfly (Puccini) 17 jou-25 huh
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 28 tam-3 kes
Rigoletto (Verdi) 2 hel-11 maa
La traviata (Verdi) 9 hel-2 kes
Carmen (Bizet) 3 maa
Iolanta (Tchaikovsky,P) 28 maa
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 18 tou
Carmen (Bizet) 16 syy
Khovanshchina (Musorgsky) 28-29 syy
Die Fledermaus (Strauss,J) 7 lok-24 mar
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 12 lok
La traviata (Verdi) 14 lok
Die lustige Witwe (Lehár) 17 lok-15 mar
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 18 lok
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 25 lok
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 29 lok
Prince Igor (Borodin) 4 mar
Countess Maritza (Kálmán,E) 9 mar
Faust (Gounod) 17 mar
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 23 mar
Samara, Samara Academic Theatre of Opera and Ballet  / 
Aida (Verdi) 13 syy-28 maa
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16 syy-31 tou
Die Zauberflöte (Mozart) 20 syy-28 huh
Tosca (Puccini) 24 syy-24 maa
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 28 syy
Boris Godunov (Musorgsky) 1 lok-7 hel
Silvia (Kálmán,E) 3 lok-22 tou
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 lok-29 tou
La traviata (Verdi) 8 lok-6 huh
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 11 lok-21 maa
The Telephone (Menotti) 13 lok-1 jou
La serva padrona (Pergolesi) 13 lok-1 jou
Rigoletto (Verdi) 8 mar-11 tou
Prince Igor (Borodin) 12 mar-25 tou
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 mar-16 tou
Madama Butterfly (Puccini) 17 mar-17 maa
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 29 mar-16 tou
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 3 jou-1 huh
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 15 jou-1 hel
Carmen (Bizet) 20-21 huh
Iolanta (Tchaikovsky,P) 6 tou
Carmen (Bizet) 7-8 syy
Boris Godunov (Musorgsky) 12 syy
Silvia (Kálmán,E) 19 syy
Prince Igor (Borodin) 26 syy
Tosca (Puccini) 30 syy-24 mar
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 4 lok
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 14 lok
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 lok
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 3 mar
Madama Butterfly (Puccini) 18 mar
Aida (Verdi) 30 mar
Saratov, Saratov Opera and Ballet  / 
Aida (Verdi) 3 lok-9 hel
A Life for the Tsar (Glinka) 5 lok-7 jou
Un ballo in maschera (Verdi) 7 lok
La traviata (Verdi) 10 lok
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 14 lok-10 huh
Don Giovanni (Mozart) 17 lok
Prince Igor (Borodin) 19 lok-25 tou
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 lok-17 maa
Oresteia (Taneyev) 24 lok-12 jou
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 29 lok-29 tou
Rusalka (Dargomïzhsky) 10 mar-31 tou
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14 mar-1 huh
Sadko (Rimsky-Korsakov) 18 mar-16 hel
Countess Maritza (Kálmán,E) 24 mar-26 tam
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 26 mar-18 huh
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 28 mar-20 huh
Iolanta (Tchaikovsky,P) 30 mar-24 huh
Madama Butterfly (Puccini) 15 jou
Die Zauberflöte (Mozart) 17 jou-14 huh
Silva (Kálmán,E) 8 tam-27 maa
Tosca (Puccini) 4 hel
Die Fledermaus (Strauss,J) 4 maa-25 huh
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 8 huh
A Life for the Tsar (Glinka) 3 lok
Iolanta (Tchaikovsky,P) 7 lok
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 lok
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 12 lok
Die lustige Witwe (Lehár) 14 lok
Les Brigands (Offenbach) 18 lok
Le nozze di Figaro (Mozart) 19 lok
Rigoletto (Verdi) 21 lok
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 25 lok
Madama Butterfly (Puccini) 29 lok
St Petersburg, St Petersburg Chamber Opera  / 
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 13 syy-22 heijoht: Alexander Goikhman / Robert Luter; ohj: Yuri Alexandrov
Faust (Gounod) 16 syy-17 kesjoht: Maxim Valkov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 syy-17 heijoht: Alexander Goikhman; ohj: Darya Modzalevskaya
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20 syy-6 kesjoht: Alexander Goikhman; ohj: Yuri Alexandrov
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 syy-8 kesjoht: Alexander Goikhman; ohj: Yuri Alexandrov
La traviata (Verdi) 24 syy-12 kesjoht: Alexander Goikhman / Robert Luter; ohj: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 29 syy-18 huhjoht: Robert Luter / Alexander Goikhman; ohj: Yuri Alexandrov
Les cloches de Corneville (Planquette) 1 lok-4 heijoht: Alexander Goikhman; ohj: Yuri Alexandrov
La bohème (Puccini) 4 lok-29 kesjoht: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; ohj: Yuri Alexandrov
The Rape of Lucretia (Britten) 12 lok-6 heijoht: Robert Luter; ohj: Yuri Alexandrov
La Belle Hélène (Offenbach) 14 lok-20 kesjoht: Maxim Valkov; ohj: Yuri Alexandrov
Betrothal in a Monastery (Prokofiev,S) 21 lok-12 toujoht: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; ohj: Yuri Alexandrov
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 22 lok-1 heijoht: Maxim Valkov; ohj: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 lok-27 kesjoht: Robert Luter / Maxim Valkov; ohj: Yuri Alexandrov
Pagliacci (Leoncavallo) 29 lok-25 huhjoht: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; ohj: Yuri Alexandrov
Don Giovanni (Mozart) 11 mar-20 huhjoht: Alexander Goikhman / Robert Luter; ohj: Yuri Alexandrov
Tosca (Puccini) 19 mar-1 maajoht: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; ohj: Yuri Alexandrov
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 mar-15 kesjoht: Alexander Goikhman; ohj: Yuri Alexandrov
Rigoletto (Verdi) 30 mar-5 toujoht: Alexander Goikhman / Robert Luter; ohj: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 2 jou-18 huhjoht: Robert Luter / Alexander Goikhman; ohj: Yuri Alexandrov
Not Love Alone (Shchedrin) 20 jou-3 heljoht: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; ohj: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 jou-13 toujoht: Robert Luter / Maxim Valkov; ohj: Yuri Alexandrov
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 tou-21 heijoht: Maxim Valkov; ohj: Yuri Alexandrov
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 7 syyohj: Yuri Alexandrov
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 syy-2 lokohj: Yuri Alexandrov
Cavalleria rusticana (Mascagni) 9 syy-3 lokohj: Yuri Alexandrov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 syyohj: Darya Modzalevskaya
Faust (Gounod) 14 syy
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 15 syyohj: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 syyohj: Yuri Alexandrov
Pagliacci (Leoncavallo) 19 syyohj: Yuri Alexandrov
La traviata (Verdi) 21 syyohj: Yuri Alexandrov
La belle Hélène (Offenbach) 23 syyohj: Yuri Alexandrov
Tosca (Puccini) 26 syyohj: Yuri Alexandrov
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 syyohj: Yuri Alexandrov
The Rape of Lucretia (Britten) 29 syyohj: Yuri Alexandrov
The Turn of the Screw (Britten) 7 lok
St Petersburg, Mariinsky Theatre  / 
Adriana Lecouvreur (Cilea) 12 syy-4 heijoht: Valery Gergiev / Christian Knapp; ohj: Isabelle Partiot-Pieri
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 19 syy-26 heijoht: Renat Salavatov; ohj: Alexei Stepanyuk
Rigoletto (Verdi) 22 syy-22 kesjoht: Vasiliy Valitov; ohj: Irkin Gabitov
Otello (Verdi) 23 syy-31 toujoht: Pavel Smelkov; ohj: Vasily Barkhatov
I vespri siciliani (Verdi) 27 syy-16 tamjoht: Christian Knapp / Valery Gergiev; ohj: Arnaud Bernard
Boris Godunov (Musorgsky) 3 lok-25 heijoht: Boris Gruzin / Mikhail Sinkevich / Pavel Smelkov; ohj: Andrei Tarkovsky(original), Irkin Gabitov(revival)
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 6 lokjoht: Federico Santi
The Enchanted Wanderer (Shchedrin) 7 lokjoht: Valery Gergiev
Don Carlo (Verdi) 12 lok-8 heijoht: Christian Knapp / Valery Gergiev; ohj: Giorgio Barberio Corsetti
Prince Igor (Borodin) 13 lok-14 heijoht: Boris Gruzin; ohj: Irkin Gabitov
Pagliacci (Leoncavallo) 15 lok-9 kesjoht: Vladislav Karklin; ohj: Isabelle Partiot-Pieri
Betrothal in a Monastery (Prokofiev,S) 17 lok-18 heijoht: Pavel Smelkov; ohj: Vladislav Pazi
Francesca da Rimini (concert) (Rakhmaninov) 18 lokjoht: Mikhail Sinkevich
Das Rheingold (Wagner) 19 lok-1 maajoht: Michael Güttler / Valery Gergiev; ohj: Valery Gergiev, George Tsypin
Die Walküre (Wagner) 20 lok-2 maajoht: Michael Güttler / Valery Gergiev; ohj: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Siegfried (Wagner) 21 lok-3 maajoht: Michael Güttler / Valery Gergiev; ohj: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Rusalka (Dvořák,A) 21 lok-20 toujoht: Pavel Petrenko; ohj: Alexander Maskalin
Götterdämmerung (Wagner) 22 lok-4 maajoht: Michael Güttler / Valery Gergiev; ohj: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Tosca (Puccini) 24 lok-26 toujoht: Christian Knapp / Stanislav Kochanovsky; ohj: Paul Curran
Simon Boccanegra (Verdi) 26 lok-14 kesjoht: Christian Knapp; ohj: Andrea De Rosa
Salome (Strauss) 27 lok-2 heljoht: Mikhail Sinkevich / Christian Knapp; ohj: Marat Gatsalov
Carmen (Bizet) 29 lok-13 kesjoht: Christian Knapp / Mikhail Sinkevich; ohj: Alexei Stepanyuk
Jenůfa (Janáček) 31 lokjoht: Mikhail Sinkevich; ohj: Vasily Barkhatov
Madama Butterfly (Puccini) 2 mar-27 heijoht: Renat Salavatov; ohj: Mariusz Treliński
Der Schauspieldirektor (concert) (Mozart) 3 marjoht: Christian Knapp
Un ballo in maschera (Verdi) 3 mar-16 kesjoht: Mikhail Sinkevich; ohj: Andrei Konchalovsky
La forza del destino (Verdi) 4 mar-3 heijoht: Christian Knapp / Mikhail Sinkevich; ohj: Elijah Moshinsky
Die Zauberflöte (Mozart) 5 mar-28 heijoht: Zaurbek Gugkaev; ohj: Alain Maratrat
The Maid of Pskov (Rimsky-Korsakov) 6 mar-7 heljoht: Mikhail Sinkevich; ohj: Yuri Laptev
Khovanshchina (Musorgsky) 11 mar-26 kesjoht: Mikhail Sinkevich / Pavel Smelkov; ohj: Leonid Baratov(original), Yuri Laptev(revival)
Aida (Verdi) 12 mar-29 heijoht: Christian Knapp; ohj: Alexei Stepanyuk
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 14 mar-17 heijoht: Christian Knapp; ohj: Yannis Kokkos
La gazza ladra (concert) (Rossini) 15 marjoht: Zaurbek Gugkaev
Mazepa (Tchaikovsky,P) 15 mar-4 kesjoht: Pavel Smelkov; ohj: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
Il trovatore (Verdi) 19 mar-23 kesjoht: Mikhail Sinkevich; ohj: Pier Luigi Pizzi
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 21 marjoht: Alexander Mikhailovich Anissimov; ohj: Georgy Isaakian
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 22 marjoht: Pavel Smelkov; ohj: Michael Sturminger
Kashchey the Immortal (concert) (Rimsky-Korsakov) 23 marjoht: Timur Zangiev
Turandot (Puccini) 23 mar-28 kesjoht: Mikhail Sinkevich; ohj: Charles Roubaud
Der Idiot (Weinberg) 24 mar-17 huhjoht: Zaurbek Gugkaev; ohj: Alexei Stepanyuk
Der Idiot (Weinberg) 24 mar-17 huhjoht: Zaurbek Gugkaev; ohj: Alexei Stepanyuk
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 25 mar-1 heijoht: Vladislav Karklin / Mikhail Sinkevich; ohj: Lotfi Mansouri
La traviata (Verdi) 26 mar-6 heijoht: Mikhail Sinkevich; ohj: Claudia Solti
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 mar-29 kesjoht: Zaurbek Gugkaev / Mikhail Sinkevich; ohj: Yuri Alexandrov
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 marjoht: Michael Güttler; ohj: Ian Judge
A Midsummer Night's Dream (Britten) 28 mar-5 heijoht: Vladislav Karklin; ohj: Claudia Solti
Sadko (Rimsky-Korsakov) 29 mar-28 heijoht: Mikhail Sinkevich; ohj: Alexei Stepanyuk
La bohème (Puccini) 30 mar-13 heijoht: Vladislav Karklin; ohj: Ian Judge
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 2 jou-4 tamjoht: Zaurbek Gugkaev; ohj: Alexei Stepanyuk
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 jou-11 heljoht: Vladislav Karklin / Pavel Petrenko; ohj: Alexander Petrov
A Life for the Tsar (Glinka) 5 joujoht: Mikhail Sinkevich; ohj: Dmitri Tcherniakov
Not Love Alone (Shchedrin) 5 jou-9 kesjoht: Zaurbek Gugkaev; ohj: Alexander Kuzin
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 6 jou-7 kesjoht: Zaurbek Gugkaev; ohj: Alexei Stepanyuk
Fedora (concert) (Giordano) 8 joujoht: Mikhail Sinkevich
Attila (Verdi) 8 jou-9 heijoht: Christian Knapp; ohj: Arturo Gama
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 jou-14 tamjoht: Christian Knapp; ohj: Alexander Maskalin
Le Rossignol (Stravinsky) 9 jou-20 toujoht: Alexander Titov; ohj: Alexander Petrov
A Christmas Tale (Shchedrin) 10 jou-7 tamjoht: Vladislav Karklin; ohj: Alexei Stepanyuk
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 12 jou-14 maajoht: Renat Salavatov; ohj: Yuri Temirkanov
Il pirata (concert) (Bellini) 12 joujoht: Federico Santi
Der Schauspieldirektor (Mozart) 16 jou-3 heljoht: Anton Gakkel; ohj: Gleb Cherepanov
Les Troyens (Berlioz) 19 jou-15 toujoht: Christian Knapp; ohj: Yannis Kokkos
La finta giardiniera (concert) (Mozart) 19 joujoht: Zaurbek Gugkaev
The Gambler (Prokofiev,S) 20 jou-3 kesjoht: Mikhail Sinkevich; ohj: Temur Chkheidze
Faust (Gounod) 26 jou-16 heijoht: Christian Knapp; ohj: Isabella Bywater
The Lefthander (Shchedrin) 28 jou-2 kesjoht: Valery Gergiev; ohj: Alexei Stepanyuk
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 4 tam-12 huhjoht: Zaurbek Gugkaev; ohj: Anna Matison
Iolanta (Tchaikovsky,P) 4 tam-1 kesjoht: Pavel Smelkov; ohj: Mariusz Treliński
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 5 tam-22 huhjoht: Boris Gruzin; ohj: Alexander Petrov
Carmen (concert) (Bizet) 8 tam-5 toujoht: Christian Knapp / Mikhail Sinkevich
The Gamblers (concert) (Shostakovich) 9 tamjoht: Mikhail Sinkevich
Macbeth (Verdi) 9 tam-15 kesjoht: Gavriel Heine; ohj: David McVicar
The Nose (Shostakovich) 10 tam-16 toujoht: Pavel Smelkov; ohj: Yuri Alexandrov
Oprichnik (Tchaikovsky,P) 11 tamjoht: Mikhail Sinkevich; ohj: Viktor Vysotsky
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 tam-21 heijoht: Mikhail Sinkevich; ohj: Alexander Petrov
Benvenuto Cellini (Berlioz) 17 tam-24 huhjoht: Ivan Stolbov; ohj: Vasily Barkhatov
Das Rheingold (concert) (Wagner) 23 tamjoht: Christian Knapp
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 tam-7 heijoht: Zaurbek Gugkaev; ohj: Alain Maratrat
The Love for Three Oranges (Prokofiev,S) 28 tam-14 kesjoht: Zaurbek Gugkaev; ohj: Alexander Maskalin
Faust (Gounod) 31 tam-27 maaohj: Isabella Bywater
La favorite (concert) (Donizetti) 1 heljoht: Federico Santi
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 13 hel-10 huhjoht: Pavel Smelkov; ohj: Dmitri Tcherniakov
Così fan tutte (Mozart) 14 heljoht: Christian Knapp; ohj: Walter Le Moli
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 15 hel-25 kesjoht: Andrei Petrenko; ohj: Alexander Galybin(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Apollo et Hyacinthus (concert) (Mozart) 20 heljoht: Zaurbek Gugkaev
Requiem (Verdi) 22 heljoht: Christian Knapp; ohj: Daniele Finzi Pasca
Lohengrin (Wagner) 24 heljoht: Mikhail Sinkevich; ohj: Marina Mishuk, Alexander Maskalin
Cléopâtre (concert) (Massenet) 28 heljoht: Mikhail Sinkevich
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 28 hel-5 heijoht: Valery Gergiev / Mikhail Sinkevich; ohj: Irina Molostova
Don Quichotte (Massenet) 1 maa-11 kesjoht: Pavel Petrenko; ohj: Yannis Kokkos
Il signor Bruschino (concert) (Rossini) 2 maajoht: Zaurbek Gugkaev
La scala di seta (concert) (Rossini) 2 maajoht: Zaurbek Gugkaev
Semyon Kotko (Prokofiev,S) 12 maajoht: Valery Gergiev; ohj: Yuri Alexandrov
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 20 maajoht: Christian Knapp; ohj: Jonathan Kent
Aida (Verdi) 20 maa-8 kesjoht: Mikhail Sinkevich / Christian Knapp; ohj: Daniele Finzi Pasca
Don Giovanni (Mozart) 21 maajoht: Nikolaj Znaider; ohj: Johannes Schaaf
Werther (concert) (Massenet) 22 maajoht: Christian Knapp
Il re pastore (concert) (Mozart) 3 huh
Khovanshchina (Musorgsky) 4 huhohj: Leonid Baratov(original), Yuri Laptev(revival)
Aleko (concert) (Rakhmaninov) 4 huhjoht: Mikhail Sinkevich
Dead Souls (Shchedrin) 14 huhjoht: Vladislav Karklin; ohj: Vasily Barkhatov
Il tabarro (Puccini) 18 huhjoht: Mikhail Sinkevich; ohj: Walter Le Moli
Suor Angelica (Puccini) 18 huhjoht: Mikhail Sinkevich; ohj: Walter Le Moli
Gianni Schicchi (Puccini) 18 huhjoht: Mikhail Sinkevich; ohj: Walter Le Moli
La Fille du régiment (concert) (Donizetti) 30 huh
Carmen (concert) (Bizet) 5 toujoht: Emmanuel Villaume
Anna Bolena (Donizetti) 11 tou
La clemenza di Tito (Mozart) 23 tou
White Nights (Butsko) 8 kesohj: Alexei Stepanyuk
Falstaff (Verdi) 12 kes-15 heijoht: Christian Knapp; ohj: Andrea De Rosa
Les Noces (Stravinsky) 15 kesjoht: Andrei Petrenko; ohj: Howard Sayette
Candide (concert) (Bernstein) 17 kes
Betrothal in a Monastery (Prokofiev,S) 19 kes-18 hei
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21 kes-21 hei
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 kes-21 heiohj: Alexander Petrov
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 22 kes
Norma (concert) (Bellini) 12 hei
Il viaggio a Reims (Rossini) 19 hei
Così fan tutte (Mozart) 1 elojoht: Christian Knapp
La traviata (Verdi) 1 elo-30 tamohj: Claudia Solti
Carmen (Bizet) 2 elojoht: Christian Knapp; ohj: Daria Panteleeva
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3 elo-20 lokohj: Alain Maratrat
Iolanta (Tchaikovsky,P) 4 elojoht: Valery Gergiev
Salome (concert) (Strauss) 4 elojoht: Valery Gergiev
Tristan und Isolde (Wagner) 5 elojoht: Valery Gergiev; ohj: Dmitri Tcherniakov
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 8 elojoht: Pavel Smelkov; ohj: Yuri Temirkanov
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 10 syy-16 huh
Aida (Verdi) 12 syyohj: Daniele Finzi Pasca
Falstaff (Verdi) 15 syy-17 toujoht: Christian Knapp; ohj: Andrea De Rosa
Otello (Verdi) 25 syyohj: Vasily Barkhatov
Attila (Verdi) 12 lokohj: Arturo Gama
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 14 lok-2 helohj: Anna Matison
Le Rossignol (Stravinsky) 21 lok-23 helohj: Alexander Petrov
Don Carlo (Verdi) 26 lokohj: Giorgio Barberio Corsetti
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 30 lok
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 30 lokjoht: Federico Santi
Tosca (Puccini) 4 mar-18 tamohj: Paul Curran
Khovanshchina (Musorgsky) 7 mar-19 helohj: Leonid Baratov(original), Yuri Laptev(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 mar-20 huhohj: Alexander Petrov
Madama Butterfly (Puccini) 11 marohj: Mariusz Treliński
Boris Godunov (Musorgsky) 13 mar-18 jouohj: Andrei Tarkovsky(original), Irkin Gabitov(revival)
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 14 marohj: Alexei Stepanyuk
La forza del destino (Verdi) 18 marohj: Elijah Moshinsky
Macbeth (Verdi) 25 mar-23 tamohj: David McVicar
Falstaff (Verdi) 29 mar
Sadko (Rimsky-Korsakov) 30 marohj: Alexei Stepanyuk
A Christmas Tale (Shchedrin) 1-16 jouohj: Alexei Stepanyuk
Aida (Verdi) 8 jouohj: Alexei Stepanyuk
Carmen (Bizet) 13 jouohj: Alexei Stepanyuk
Prince Igor (Borodin) 15 jou-7 tamohj: Irkin Gabitov
Rigoletto (Verdi) 21 jouohj: Irkin Gabitov
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-11 tamohj: Alexander Maskalin
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 10 tamohj: Lotfi Mansouri
Not Love Alone (Shchedrin) 17 tamohj: Alexander Kuzin
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 22 tamohj: Irina Molostova
Rusalka (Dvořák,A) 31 tam-17 touohj: Alexander Maskalin
Il trovatore (Verdi) 1 helohj: Pier Luigi Pizzi
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 24 hel-7 huhohj: Alexander Petrov
The Lefthander (Shchedrin) 25 helohj: Alexei Stepanyuk
Die Zauberflöte (Mozart) 3 maaohj: Alain Maratrat
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 8 maa-6 huhohj: Alexei Stepanyuk
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 10 maa-12 huhohj: Alexander Galybin(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Simon Boccanegra (Verdi) 13 maa-18 huhohj: Andrea De Rosa
Faust (Gounod) 18 maaohj: Isabella Bywater
The Love for Three Oranges (Prokofiev,S) 23 maaohj: Alexander Maskalin
Turandot (Puccini) 29 maaohj: Charles Roubaud
Mazepa (Tchaikovsky,P) 3 touohj: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 14 touohj: Yannis Kokkos
St Petersburg, Mikhailovsky Theatre  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 syy-27 heijoht: Mikhail Tatarnikov / Dmitry Korchak; ohj: Eric Vigié
Die Zauberflöte (Mozart) 30 syy-11 heijoht: Roland Böer / Mikhail Tatarnikov
Un ballo in maschera (Verdi) 3 lok-5 joujoht: Mikhail Tatarnikov / Roland Böer
Tosca (Puccini) 10 lok-21 kesjoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Stanislav Gaudasinsky
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 14 lok-4 kesjoht: Mikhail Tatarnikov / Peter Feranec
Pagliacci (Leoncavallo) 17 lok-27 huhjoht: Valentin Uryupin; ohj: Liliana Cavani
Cavalleria rusticana (Mascagni) 17 lok-27 huhjoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Liliana Cavani
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 lok-27 kesjoht: Valery Kirianov / Mikhail Tatarnikov / Philipp Selivanov / Roland Böer; ohj: Viacheslav Starodubtsev
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 lokjoht: Valentin Bogdanov; ohj: Fabio Sparvoli
Manon Lescaut (Puccini) 27 lok-31 toujoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Jürgen Flimm
La Cenerentola (Rossini) 29 lok-23 jou
La traviata (Verdi) 29 lok-4 heijoht: Igor Tomashevsky; ohj: Margarita Kunitsyna-Tankevich
Iolanta (Tchaikovsky,P) 31 lok-17 heijoht: Philipp Selivanov / Igor Tomashevsky; ohj: Sergey Shepelyov
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 mar-17 huhjoht: Mikhail Tatarnikov / Valery Kirianov; ohj: Vasily Barkhatov
La bohème (Puccini) 26 mar-14 huhjoht: Mikhail Tatarnikov / Roland Böer / Peter Feranec; ohj: Robert Carsen
Velikan (Prokofiev,S) 10 jou
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 13 jou-12 kesjoht: Igor Tomashevsky; ohj: Andriy Zholdak
Cinderella (Asaf'yev) 4 tam-17 heljoht: Valentin Bogdanov; ohj: Olga Mukhortova
Un ballo in maschera (Verdi) 3 hel-18 toujoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Andrejs Žagars
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 heljoht: Dmitry Korchak; ohj: Eric Vigié
L'elisir d'amore (Donizetti) 9 maajoht: Valentin Bogdanov; ohj: Fabio Sparvoli
The Giant (Prokofiev,S) 21 huh
La juive (Halévy) 11 syyohj: Arnaud Bernard
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 syy-25 jouohj: Eric Vigié
Manon Lescaut (Puccini) 21 syy-30 marjoht: Roland Böer; ohj: Jürgen Flimm
La traviata (Verdi) 25 syy-28 lokohj: Margarita Kunitsyna-Tankevich
Die Zauberflöte (Mozart) 26 syy-4 joujoht: Roland Böer
Cinderella (Asaf'yev) 7 lok-5 marohj: Olga Mukhortova
Der fliegende Holländer (Wagner) 9 lokohj: Vasily Barkhatov
Un ballo in maschera (Verdi) 12 lokohj: Andrejs Žagars
Tosca (Puccini) 16 lok-9 jouohj: Stanislav Gaudasinsky
Pagliacci (Leoncavallo) 20 lokohj: Liliana Cavani
L'elisir d'amore (Donizetti) 23 lokohj: Fabio Sparvoli
Die Zauberflöte (Mozart) 26 lok
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 2 mar
Iolanta (Tchaikovsky,P) 13 mar-31 joujoht: Mikhail Tatarnikov; ohj: Andriy Zholdak
The Giant (Prokofiev,S) 9 jou
Le nozze di Figaro (Mozart) 14 joujoht: Roland Böer; ohj: Viacheslav Starodubtsev
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 jouohj: Liliana Cavani
Ufa, Bashkir State Opera and Ballet Theatre  / 
Ball im Savoy (Abraham) 18 syy
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 5 lok-2 jou
Carmen (Bizet) 15 lok-17 tam
Die lustige Witwe (Lehár) 20 lok-22 hel
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 lok-3 huh
Orleanskaya Deva (Tchaikovsky,P) 27 lok
Rigoletto (Verdi) 2 mar-25 hel
The Violet of Montmartre (Kálmán,E) 5 mar
Silva (Kálmán,E) 11 mar-20 tam
Prince Igor (Borodin) 16 mar
La traviata (Verdi) 22 mar-13 huh
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 16 jou-31 tam
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 22 jou-18 hel
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 jou-14 kes
Tosca (Puccini) 25 tam
Motsart i Salieri (Rimsky-Korsakov) 10 hel-15 huh
A Feast in the Time of the Plague (Cui) 10 hel-15 huh
Pagliacci (Leoncavallo) 16 hel
Hercules (Handel) 6 huh
The Bayadere (Kálmán,E) 21 huh
Il mondo della luna (Haydn) 26 huh-13 kes
Faust (Gounod) 13-14 syy
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 17 syy
Rigoletto (Verdi) 19 syy
Carmen (Bizet) 23 syy
Motsart i Salieri (Rimsky-Korsakov) 12 lok
A Feast in the Time of the Plague (Cui) 12 lok
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 19 lok
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 lok
Il mondo della luna (Haydn) 25 lok
Ulan-Ude, Buryat Academic Opera and Ballet Theatre  / 
Carmen (Bizet) 13 syy-17 marjoht: Leonid Korchmar; ohj: Yury Laptev
La traviata (Verdi) 27 syy-28 tam
Un ballo in maschera (Verdi) 3 lok-6 hel
Tosca (Puccini) 13 lok
Madama Butterfly (Puccini) 15 mar-14 huh
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 15 jou
Der fliegende Holländer (Wagner) 25 tam
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-6 huh
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 13 huh
Un ballo in maschera (Verdi) 12 syy
La traviata (Verdi) 18 syy
Voronezh, State Opera and Ballet Theatre  / 
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 23 syy-23 maa
Don Giovanni (Mozart) 27 syy-7 hel
Die lustige Witwe (Lehár) 28 syy-15 huh
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 6 lok-29 maa
Die Fledermaus (Strauss,J) 8 lok-20 huh
Il trovatore (Verdi) 12 lok-19 tou
Pagliacci (Leoncavallo) 14 lok-7 huh
Silvia (Kálmán,E) 20 lok-16 tou
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26 lok-5 tou
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 28 lok-31 maa
Iolanta (Tchaikovsky,P) 15 mar
Countess Maritza (Kálmán,E) 16 mar-13 tou
Un ballo in maschera (Verdi) 17 mar
Turandot (Puccini) 18 mar
Tosca (Puccini) 25 mar-18 maa
La traviata (Verdi) 2 jou-5 huh
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 8 jou-3 hel
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 13 jou-29 huh
The Night before Christmas (Rimsky-Korsakov) 23 jou-10 hel
La traviata (Verdi) 22 syy
Die lustige Witwe (Lehár) 23 syy
Il trovatore (Verdi) 26 syy
Silvia (Kálmán,E) 28 syy
Pagliacci (Leoncavallo) 29 syy
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 11 lok
Pagliacci (Leoncavallo) 12 lok
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 14 lok
Yoshkar-Ola, Sapaev Mari State Opera and Ballet Theatre  / 
Ball im Savoy (Abraham) 21 syy
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 13 lok
Carmen (Bizet) 28 lok-14 huh
La traviata (Verdi) 9 mar-15 huh
Kashchey the Immortal (Rimsky-Korsakov) 16 mar
Madama Butterfly (Puccini) 6 jou-27 kes
L'Amour des trois oranges (Prokofiev,S) 10 jou-25 tam
Silva (Kálmán,E) 10 jou-20 huh
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 tam-7 kes
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 1 maa
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 maa
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 syy
Madama Butterfly (Puccini) 25 lok-14 jou
Carmen (Bizet) 2 mar
La traviata (Verdi) 8 mar
Silva (Kálmán,E) 9 mar
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 29 mar
Turandot (Puccini) 7 jou
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 22-23 jou