2017/18 > Ruotsi 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2017/18 > Ruotsi

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Norja

Ruotsi
 
Suomi
Tanska Saksa Puola

Göteborg, GöteborgsOperan  / 

De sju dödssynderna (Weill) 21 lok-5 joujoht: Antony Hermus / Alexander Hanson; ohj: David Radok
Gianni Schicchi (Puccini) 21 lok-5 joujoht: Antony Hermus / Alexander Hanson; ohj: David Radok
Norma (Bellini) 2 jou-4 heljoht: Giancarlo Andretta; ohj: Stéphane Braunschweig
La serva padrona (Pergolesi) 25 tam-4 heljoht: Joakim Kallhed; ohj: Mattias Ermedahl
The Telephone (Menotti) 25 tam-4 heljoht: Joakim Kallhed; ohj: Mia Ringblom Hjertner
Ariadne på Naxos (Strauss) 3 hel-4 maajoht: Patrik Ringborg; ohj: Rodula Gaitanou
Barberaren i Sevilla (Rossini) 24 maa-8 toujoht: Henrik Schaefer; ohj: David Radok
Boris Godunov (Musorgsky) 21 huh-13 toujoht: Leo Hussain; ohj: Peter Konwitschny
Monstret i labyrinten (Dove) 30 tou-6 kesjoht: Martin Nagashima Toft; ohj: Mattias Ermedahl
Karlstad, Wermland Opera  / 
The Greek Passion (Martinů) 14 syy-28 lokjoht: Johannes Gustavsson / Fredrik Burstedt; ohj: Mira Bartov
Malmo, Malmö Opera  / 
Fiddler on the Roof (Bock) 2 syy-31 tamjoht: Stefan Solyom / Magnus Fryklund; ohj: Orpha Phelan
Madama Butterfly (Puccini) 9 syyohj: Asa Melldahl
Lakmé (Delibes) 7 lok-12 marjoht: Philippe Auguin / Magnus Fryklund; ohj: Nicola Raab
Hansel and Gretel (Humperdinck) 9 jou-21 tamjoht: Ville Matvejeff / Magnus Fryklund; ohj: Linus Fellbom
Rigoletto (Verdi) 24 maa-1 kesjoht: Karen Kamensek / Magnus Fryklund; ohj: Kasper Holten
Parken (Gefors) 5 tou-2 kesjoht: Patrik Ringborg; ohj: Vera Nemirova
Stockholm, Folkoperan  / 
Turandot (Puccini) 18 syy-17 marjoht: Marit Strindlund / Alice Farnham; ohj: Mellika Melouani Melani
Prima la musica e poi le parole (Salieri) 14 hel-14 huh
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 14 hel-14 huh
Satyagraha (Glass) 18-29 toujoht: Alice Farnham; ohj: Tilde Björfors
Stockholm, Kungliga Operan / Royal Swedish Opera  / 
Trollflöjten (Mozart) 26 elo-16 syyjoht: Eva Ollikainen; ohj: Ole Anders Tandberg
Manon Lescaut (Puccini) 20 syy-21 lokjoht: Marc Soustrot; ohj: Knut Hendriksen
Jenůfa (Janáček) 29 syy-30 lokjoht: Jonathan Darlington; ohj: Annilese Miskimmon
Dracula (Borisova-Ollas) 28 lok-7 joujoht: Karen Kamensek; ohj: Linus Fellbom
Glada änkan (Lehár) 4 mar-9 toujoht: Joakim Unander / Fredrik Burstedt; ohj: Ole Anders Tandberg
Askungen (Rossini) 29 mar-3 heljoht: Jean-Christophe Spinosi / Fredrik Burstedt; ohj: Lindy Hume
Elektra (Strauss) 10 tam-4 heljoht: Simone Young; ohj: Staffan Valdemar Holm
Tosca (Puccini) 20 tam-8 toujoht: Daniele Callegari / Alexander Joel; ohj: Knut Hendriksen
Aida (Verdi) 26 hel-11 huhjoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Michael Cavanagh
Fedora (Giordano) 10 maa-23 huhjoht: Eugene Tzigane; ohj: Christof Loy
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 30 huh-2 kesjoht: Evan Rogister; ohj: Vasily Barkhatov
Der Rosenkavalier (Strauss) 26 tou-10 kesjoht: Alan Gilbert; ohj: Christof Loy
Umeå, NorrlandsOperan  / 
Faust (Gounod) 5-29 lokjoht: Eric Solén; ohj: Eva-Maria Melbye
Orfeo ed Euridice (Gluck) 8-25 maajoht: Olof Boman; ohj: Asa Kalmér
La traviata (Verdi) 6 lok-1 marjoht: Elim Chan; ohj: Linus Fellbom