2017/18 > Ruotsi 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2017/18 > Ruotsi

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Norja

Ruotsi
 
Suomi
Tanska Saksa Puola

Göteborg, GöteborgsOperan  / 

De sju dödssynderna (Weill) 21 lok-5 joujoht: Antony Hermus / Alexander Hanson; ohj: David Radok
Gianni Schicchi (Puccini) 21 lok-5 joujoht: Antony Hermus / Alexander Hanson; ohj: David Radok
Norma (Bellini) 2 jou-4 heljoht: Giancarlo Andretta; ohj: Stéphane Braunschweig
La serva padrona (Pergolesi) 25 tam-4 heljoht: Joakim Kallhed; ohj: Mattias Ermedahl
The Telephone (Menotti) 25 tam-4 heljoht: Joakim Kallhed; ohj: Mia Ringblom Hjertner
Ariadne på Naxos (Strauss) 3 hel-4 maajoht: Patrik Ringborg; ohj: Rodula Gaitanou
Barberaren i Sevilla (Rossini) 24 maa-8 toujoht: Henrik Schaefer; ohj: David Radok
Boris Godunov (Musorgsky) 21 huh-13 toujoht: Leo Hussain; ohj: Peter Konwitschny
Monstret i labyrinten (Dove) 30 tou-6 kesjoht: Martin Nagashima Toft; ohj: Mattias Ermedahl
Madama Butterfly (Puccini) 1 syy-4 lokjoht: Henrik Schaefer; ohj: Yoshi Oïda
Rhenguldet (Wagner) 17 mar-9 joujoht: Evan Rogister; ohj: Stephen Langridge
Cavalleria rusticana (Mascagni) 9 hel-31 maajoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Damiano Michieletto(original), Rodula Gaitanou(revival)
Pagliacci (Leoncavallo) 9 hel-31 maajoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Damiano Michieletto(original), Rodula Gaitanou(revival)
Juliette (Martinů) 13 huh-12 toujoht: Claire Levacher; ohj: David Radok
La Voix humaine (Poulenc) 13 huh-12 toujoht: Claire Levacher; ohj: David Radok
Figaros bröllop (Mozart) 16-26 touohj: Stephen Langridge
Karlstad, Wermland Opera  / 
The Greek Passion (Martinů) 14 syy-28 lokjoht: Johannes Gustavsson / Fredrik Burstedt; ohj: Mira Bartov
Malmo, Malmö Opera  / 
Fiddler on the Roof (Bock) 2 syy-31 tamjoht: Stefan Solyom / Magnus Fryklund; ohj: Orpha Phelan
Madama Butterfly (Puccini) 9 syyohj: Asa Melldahl
Lakmé (Delibes) 7 lok-12 marjoht: Philippe Auguin / Magnus Fryklund; ohj: Nicola Raab
Hansel and Gretel (Humperdinck) 9 jou-21 tamjoht: Ville Matvejeff / Magnus Fryklund; ohj: Linus Fellbom
Rigoletto (Verdi) 24 maa-1 kesjoht: Karen Kamensek / Magnus Fryklund; ohj: Kasper Holten
Parken (Gefors) 5 tou-2 kesjoht: Patrik Ringborg; ohj: Vera Nemirova
The Surprises of Hell (Aboulker) 29 kes-1 heijoht: Martin Hellström; ohj: Ditte Hammar
West Side Story (Bernstein) 31 elo-16 joujoht: Magnus Fryklund / Jakob Hultberg; ohj: Kasper Holten
Carmen (Bizet) 15 syy-28 lokohj: Anne Barslev
Var är du Proserpin? (Kraus) 30 lok-2 marohj: Maria Sundqvist
La traviata (Verdi) 17 mar-10 heljoht: Rafael Payare / Dalia Stasevska; ohj: Olivier Py
Snödrottningen (Staern) 15 jou-19 tamjoht: Cathrine Winnes; ohj: Elisabeth Linton
Der fliegende Holländer (Wagner) 2 hel-31 maajoht: Steven Sloane / Jennifer Condon; ohj: Lotte de Beer
Comedy on the Bridge (Martinu) 23 maa-17 huhjoht: Lars Ljungberg; ohj: Maria Sundqvist
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 18-20 huhjoht: Lars Ulrik Mortensen; ohj: Ted Huffman
Schlagt sie tot! (Holten) 11 tou-1 kesjoht: Patrik Ringborg; ohj: Peter Oskarson
Stockholm, Folkoperan  / 
Turandot (Puccini) 18 syy-17 marjoht: Marit Strindlund / Alice Farnham; ohj: Mellika Melouani Melani
Prima la musica e poi le parole (Salieri) 14 hel-14 huhjoht: Niklas Willén / Jakob Hultberg; ohj: Tobias Theorell
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 14 hel-14 huhjoht: Niklas Willén / Jakob Hultberg; ohj: Tobias Theorell
Satyagraha (Glass) 18-29 toujoht: Alice Farnham; ohj: Tilde Björfors
Don Quijote (Massenet) 20 syy-30 marjoht: Henrik Schaefer; ohj: Carl Johan Karlson
Stockholm, Kungliga Operan / Royal Swedish Opera  / 
Trollflöjten (Mozart) 26 elo-16 syyjoht: Eva Ollikainen; ohj: Ole Anders Tandberg
Manon Lescaut (Puccini) 20 syy-21 lokjoht: Marc Soustrot; ohj: Knut Hendriksen
Jenůfa (Janáček) 29 syy-30 lokjoht: Jonathan Darlington; ohj: Annilese Miskimmon
Dracula (Borisova-Ollas) 28 lok-7 joujoht: Karen Kamensek; ohj: Linus Fellbom
Glada änkan (Lehár) 4 mar-9 toujoht: Joakim Unander / Fredrik Burstedt; ohj: Ole Anders Tandberg
Askungen (Rossini) 29 mar-3 heljoht: Jean-Christophe Spinosi / Fredrik Burstedt; ohj: Lindy Hume
Elektra (Strauss) 10 tam-4 heljoht: Simone Young; ohj: Staffan Valdemar Holm
Tosca (Puccini) 20 tam-8 toujoht: Daniele Callegari / Alexander Joel; ohj: Knut Hendriksen
Aida (Verdi) 24 hel-11 huhjoht: Pier Giorgio Morandi; ohj: Michael Cavanagh
Fedora (Giordano) 10 maa-23 huhjoht: Eugene Tzigane; ohj: Christof Loy
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 28 huh-2 kesjoht: Evan Rogister; ohj: Vasily Barkhatov
Der Rosenkavalier (Strauss) 26 tou-10 kesjoht: Alan Gilbert; ohj: Christof Loy
Madama Butterfly (Puccini) 22 syy-6 joujoht: Ben Gernon; ohj: Kirsten Harms
Tristessa (Bohlin) 6 lok-1 marohj: Katharina Thoma
Aida (Verdi) 27 lok-13 joujoht: Pier Giorgio Morandi / Domingo Hindoyan; ohj: Michael Cavanagh
Rigoletto (Verdi) 24 mar-11 helohj: Sofia Jupither
La bohème (Puccini) 17 jou-5 maajoht: Jonathan Darlington; ohj: José Cura
Carmen (Bizet) 19 tam-4 huhjoht: Joana Carneiro; ohj: Johanna Garpe
Karmelitsystrarna (Poulenc) 2-22 heljoht: Marc Soustrot; ohj: Johanna Garpe
Kung Roger (Szymanowski) 16 maa-23 huhjoht: Grzegorz Nowak; ohj: Mariusz Treliński
Don Giovanni (Mozart) 28 maa-13 kesjoht: Dalia Stasevska; ohj: Ole Anders Tandberg
Dracula (Borisova-Ollas) 25 huh-14 kesjoht: Karen Kamensek; ohj: Linus Fellbom
Glada änkan (Lehár) 3 tou-8 kesjoht: Stefan Klingele / Per-Otto Johansson; ohj: Ole Anders Tandberg
Orlando (Ramström) 4 tou-2 kesjoht: Mattias Böhm; ohj: Ellen Lamm
Umeå, NorrlandsOperan  / 
Faust (Gounod) 5-29 lokjoht: Eric Solén; ohj: Eva-Maria Melbye
Orfeo ed Euridice (Gluck) 8-25 maajoht: Olof Boman; ohj: Asa Kalmér
La traviata (Verdi) 6 lok-1 marjoht: Elim Chan; ohj: Linus Fellbom