2017/18 > Iso-Britannia 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2017/18 > Iso-Britannia

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  
Irlanti

Iso-Britannia
 
Hollanti
Ranska Belgia

Belfast, NI Opera  / 

Così fan tutte (Mozart) 17-19 marjoht: Nicholas Chalmers; ohj: Adele Thomas
The Threepenny Opera (Weill) 27 tam-10 heljoht: Sinead Hayes; ohj: Walter Sutcliffe
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28-30 kesjoht: Stuart Stratford; ohj: Oliver Mears
Rigoletto (Verdi) 30 syy-6 lokjoht: Gareth Hancock; ohj: Walter Sutcliffe
Cardiff, Music Theatre Wales  / 
The Golden Dragon (Eötvös) 22 syyjoht: Geoffrey Paterson; ohj: Michael McCarthy
Passion (Dusapin) 11 lokjoht: Geoffrey Paterson; ohj: Michael McCarthy, Caroline Finn
Cardiff, Welsh National Opera  / 
Khovanshchina (Musorgsky) 23 syy-7 lokjoht: Tomáš Hanus; ohj: David Pountney, Benjamin Davis
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 29 syy-13 lokjoht: Ainars Rubikis; ohj: James Macdonald(original), Caroline Chaney(revival)
From the House of the Dead (Janáček) 8-12 lokjoht: Tomáš Hanus; ohj: David Pountney, Caroline Clegg
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 lokjoht: James Southall; ohj: John Copley(original), Sarah Crisp(revival)
La forza del destino (Verdi) 2-17 heljoht: Carlo Rizzi / Kerem Hasan; ohj: David Pountney
Tosca (Puccini) 9-23 heljoht: Carlo Rizzi / Timothy Burke; ohj: Michael Blakemore(original), Benjamin Davis(revival)
Don Giovanni (Mozart) 22-24 heljoht: James Southall; ohj: John Caird(original), Caroline Chaney(revival)
Rhondda Rips It Up! (Langer) 7 kesjoht: Nicola Rose / Berrak Dyer; ohj: Caroline Clegg
War and Peace (Prokofiev,S) 15-29 syyjoht: Tomáš Hanus; ohj: David Pountney
La traviata (Verdi) 21 syy-6 lokjoht: James Southall; ohj: David McVicar(original), Sarah Crisp(revival)
Rhondda Rips It Up! (Langer) 3 lokjoht: Nicola Rose / Berrak Dyer; ohj: Caroline Clegg
La Cenerentola (Rossini) 5-7 lokjoht: Tomáš Hanus; ohj: Joan Font
Un ballo in maschera (Verdi) 9-23 heljoht: Carlo Rizzi; ohj: David Pountney
The Magic Flute (Mozart) 15 hel-1 maajoht: Damian Iorio; ohj: Dominic Cooke
Roberto Devereux (Donizetti) 28 hel-2 maajoht: Carlo Rizzi; ohj: Alessandro Talevi
Glasgow, Royal Conservatoire of Scotland  / 
The Day After (Dove) 3-9 maajoht: Philip White; ohj: Jamie Manton
Glasgow, Scottish Opera  / 
La traviata (Verdi) 19 lok-2 joujoht: David Parry / Dane Lam; ohj: David McVicar, Marie Lambert
Iolanta (concert) (Tchaikovsky,P) 29 lok
The Fiery Angel (concert) (Prokofiev,S) 3 joujoht: Mikhail Agrest; ohj: Max Hoehn
Flight (Dove) 17-24 heljoht: Stuart Stratford; ohj: Stephen Barlow
Ariadne auf Naxos (Strauss) 22-28 maajoht: Brad Cohen; ohj: Antony McDonald
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 27 huh-5 toujoht: Stuart Stratford; ohj: Oliver Mears
Aleko (concert) (Rakhmaninov) 6 toujoht: Stuart Stratford
Francesca da Rimini (concert) (Rakhmaninov) 6 toujoht: Stuart Stratford
Pagliacci (Leoncavallo) 26-29 heijoht: Stuart Stratford; ohj: Bill Bankes-Jones
The Burning Fiery Furnace (Britten) 21 syyjoht: Derek Clark; ohj: Jenny Ogilvie
Rigoletto (Verdi) 18-27 lokjoht: Rumon Gamba; ohj: Matthew Richardson
Edgar (concert) (Puccini) 28 lokjoht: Gianluca Marcianò
Anthropocene (MacRae) 24-26 tamjoht: Stuart Stratford; ohj: Matthew Richardson
Katya Kabanova (Janáček) 12-16 maajoht: Stuart Stratford; ohj: Stephen Lawless
Silvano (concert) (Mascagni) 14 huhjoht: Stuart Stratford
The Magic Flute (Mozart) 4-18 toujoht: Tobias Ringborg / Derek Clark; ohj: Thomas Allen
Leeds, Opera North  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 16 syy-21 lokjoht: Tobias Ringborg; ohj: Charles Edwards
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 16 syy-28 lokjoht: Martin André; ohj: Annabel Arden
Cavalleria rusticana (Mascagni) 27 syy-21 lokjoht: Tobias Ringborg; ohj: Karolina Sofulak
Trial by Jury (Sullivan,A) 27 syy-27 lokjoht: Oliver Rundell; ohj: John Savournin
Osud (Janáček) 11-20 lokjoht: Martin André; ohj: Annabel Arden
Trouble in Tahiti (Bernstein) 11-21 lokjoht: Tobias Ringborg; ohj: Matthew Eberhardt
Madama Butterfly (Puccini) 19 tam-28 heljoht: Martin Pickard; ohj: Tim Albery
Un ballo in maschera (Verdi) 3 hel-2 maajoht: Richard Farnes; ohj: Tim Albery
Don Giovanni (Mozart) 17 hel-3 maajoht: Christoph Altstaedt / Matthew Kofi Waldren; ohj: Alessandro Talevi
Salome (Strauss) 19-25 huhjoht: Richard Armstrong; ohj: PJ Harris
Kiss me, Kate (Porter) 23-26 toujoht: James Holmes; ohj: Jo Davies(original), Edward Goggin(revival)
Tosca (Puccini) 16 syy-13 lokjoht: Antony Hermus / Jonathan Santagada; ohj: Edward Dick
The Merry Widow (Lehár) 29 syy-12 lokjoht: Martin André; ohj: Giles Havergal
Silent Night (Puts) 30 mar-7 joujoht: Nicholas Kok; ohj: Tim Albery
The Magic Flute (Mozart) 19 tam-1 maajoht: Robert Howarth / George Jackson; ohj: James Brining
Katya Kabanova (Janáček) 2-27 heljoht: Sian Edwards; ohj: Tim Albery
Gianni Schicchi (Puccini) 16 hel-2 maajoht: Garry Walker; ohj: Christopher Alden
Aida (concert) (Verdi) 1-30 toujoht: Richard Armstrong; ohj: Annabel Arden
London, English National Opera (ENO)  / 
Aida (Verdi) 28 syy-2 joujoht: Keri-Lynn Wilson / Christian Baldini; ohj: Phelim McDermott
The Barber of Seville (Rossini) 5-30 lokjoht: Hilary Griffiths; ohj: Jonathan Miller(original), Peter Relton(revival)
Rodelinda (Handel) 26 lok-15 marjoht: Christian Curnyn; ohj: Richard Jones(original), Donna Stirrup(revival)
Marnie (Muhly) 18 mar-3 joujoht: Martyn Brabbins; ohj: Michael Mayer
Satyagraha (Glass) 1-27 heljoht: Karen Kamensek; ohj: Phelim McDermott / Julian Crouch
Iolanthe (Sullivan,A) 13 hel-7 huhjoht: Timothy Henty / Chris Hopkins; ohj: Cal McCrystal
A Midsummer Night's Dream (Britten) 1-15 maajoht: Alexander Soddy; ohj: Robert Carsen(original), Emmanuelle Bastet(revival)
La traviata (Verdi) 16 maa-13 huhjoht: Leo McFall / Toby Purser; ohj: Daniel Kramer
The Marriage of Figaro (Mozart) 29 maa-14 huhjoht: Martyn Brabbins / Matthew Kofi Waldren; ohj: Fiona Shaw(original), Peter Relton(revival)
Acis and Galatea (Handel) 9-16 kesjoht: Nicholas Ansdell-Evans; ohj: Sarah Tipple
The Turn of the Screw (Britten) 22-30 kesjoht: Toby Purser; ohj: Timothy Sheader
Paul Bunyan (Britten) 3-8 syyjoht: Matthew Kofi Waldren; ohj: Jamie Manton
Salome (Strauss) 28 syy-23 lokjoht: Martyn Brabbins; ohj: Adena Jacobs
Porgy and Bess (Gershwin) 11 lok-17 marjoht: John Wilson; ohj: James Robinson
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 lok-5 joujoht: Stuart Stratford; ohj: David Alden
War Requiem (Britten) 16 mar-7 joujoht: Martyn Brabbins; ohj: Daniel Kramer
La bohème (Puccini) 26 mar-22 heljoht: Valentina Peleggi; ohj: Jonathan Miller(original), Natascha Metherell(revival)
Akhnaten (Glass) 11 hel-7 maajoht: Karen Kamensek; ohj: Phelim McDermott
The Merry Widow (Lehár) 1 maa-13 huhjoht: Kristiina Poska / Martin Fitzpatrick; ohj: Max Webster
The Magic Flute (Mozart) 14 maa-11 huhjoht: Ben Gernon / Chris Hopkins; ohj: Simon McBurney, Josie Daxter
Jack the Ripper (Bell) 30 maa-12 huhjoht: Martyn Brabbins; ohj: Daniel Kramer
Dido (Purcell) 11 tou-2 kesjoht: Valentina Peleggi; ohj: Purni Morell
Noye's Fludde (Britten) 3-13 heiohj: Lyndsey Turner
London, National Opera Studio  / 
London, Royal Academy Opera  / 
Don Giovanni (Mozart) 22-25 marjoht: Gareth Hancock; ohj: Christopher Cowell
Flight (Dove) 12-17 maajoht: Gareth Hancock; ohj: Martin Duncan
London, Royal College of Music  / 
A Midsummer Night's Dream (Britten) 5-10 maajoht: Michael Rosewell; ohj: Liam Steel
London, Royal Opera  / 
La bohème (Puccini) 11 syy-20 heijoht: Antonio Pappano / Paul Wynne Griffiths / Nicola Luisotti; ohj: Richard Jones
Die Zauberflöte (Mozart) 12 syy-14 lokjoht: Julia Jones / Richard Hetherington; ohj: David McVicar(original), Thomas Guthrie(revival)
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 12 lok-4 marjoht: Maurizio Benini; ohj: Stefan Herheim
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 30 lok-27 marjoht: Michele Mariotti; ohj: Katie Mitchell
La Tragédie de Carmen (Bizet) 3-14 marjoht: James Hendry; ohj: Gerard Jones
Semiramide (Rossini) 19 mar-16 joujoht: Antonio Pappano / Christopher Willis; ohj: David Alden
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 mar-13 tamjoht: Daniel Oren; ohj: Damiano Michieletto
Pagliacci (Leoncavallo) 29 mar-13 tamjoht: Daniel Oren; ohj: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 14 jou-16 tamjoht: Alexander Joel; ohj: David McVicar
Salome (Strauss) 8-30 tamjoht: Henrik Nánási; ohj: David McVicar
The Return of Ulysses (Monteverdi) 10-21 tamjoht: Christian Curnyn; ohj: John Fulljames
Tosca (Puccini) 15 tam-3 maajoht: Dan Ettinger / Plácido Domingo; ohj: Jonathan Kent
Carmen (Bizet) 6 hel-16 maajoht: Jakub Hrůša; ohj: Barrie Kosky
From the House of the Dead (Janáček) 7-24 maajoht: Mark Wigglesworth; ohj: Krzysztof Warlikowski
Macbeth (Verdi) 25 maa-10 huhjoht: Antonio Pappano; ohj: Phyllida Lloyd
Coraline (Turnage) 27 maa-7 huhjoht: Sian Edwards; ohj: Aletta Collins
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 12-27 huhjoht: Antonio Pappano; ohj: Richard Jones
4.48 Psychosis (Venables) 24 huh-4 touohj: Ted Huffman
Lessons in Love and Violence (Benjamin,G) 10-26 toujoht: George Benjamin; ohj: Katie Mitchell
Lohengrin (Wagner) 7 kes-1 heijoht: Andris Nelsons; ohj: David Alden
Don Giovanni (Mozart) 29 kes-17 heijoht: Marc Minkowski; ohj: Kasper Holten
Falstaff (Verdi) 7-21 heijoht: Nicola Luisotti; ohj: Robert Carsen
L'Ange de Nisida (Donizetti) 18-21 heijoht: Mark Elder
Das Rheingold (Wagner) 24 syy-26 lokjoht: Antonio Pappano; ohj: Keith Warner
Die Walküre (Wagner) 26 syy-28 lokjoht: Antonio Pappano; ohj: Keith Warner
Siegfried (Wagner) 29 syy-31 lokjoht: Antonio Pappano; ohj: Keith Warner
Götterdämmerung (Wagner) 1 lok-2 marjoht: Antonio Pappano; ohj: Keith Warner
Requiem (concert) (Verdi) 23 lokjoht: Antonio Pappano
Simon Boccanegra (Verdi) 15 mar-10 joujoht: Henrik Nánási; ohj: Elijah Moshinsky
Carmen (Bizet) 27 mar-22 joujoht: Keri-Lynn Wilson; ohj: Barrie Kosky
Hansel and Gretel (Humperdinck) 11-29 joujoht: Sebastian Weigle; ohj: Antony McDonald
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 13 tam-1 heljoht: Antonio Pappano; ohj: Stefan Herheim
La traviata (Verdi) 14-31 tamjoht: Antonello Manacorda; ohj: Richard Eyre
Katya Kabanova (Janáček) 4-26 heljoht: Edward Gardner; ohj: Richard Jones
Così fan tutte (Mozart) 25 hel-16 maajoht: Stefano Montanari; ohj: Jan Philipp Gloger
La forza del destino (Verdi) 21 maa-22 huhjoht: Antonio Pappano; ohj: Christof Loy
Faust (Gounod) 8 huh-6 toujoht: Dan Ettinger; ohj: David McVicar
Billy Budd (Britten) 23 huh-10 toujoht: Ivor Bolton; ohj: Deborah Warner
Andrea Chénier (Giordano) 20 tou-9 kesjoht: Daniel Oren; ohj: David McVicar
Tosca (Puccini) 27 tou-20 kesjoht: Alexander Joel; ohj: Jonathan Kent
Boris Godunov (Musorgsky) 19 kes-3 heijoht: Marc Albrecht; ohj: Richard Jones
Carmen (Bizet) 22 kes-20 heijoht: Julia Jones; ohj: Barrie Kosky
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 kes-21 heijoht: John Eliot Gardiner; ohj: David McVicar
La Fille du régiment (Donizetti) 8-20 heijoht: Evelino Pidò; ohj: Laurent Pelly
Manchester, Royal Northern College of Music (RNCM)  / 
Cendrillon (Massenet) 8-16 joujoht: Martin André; ohj: Olivia Fuchs
Hansel and Gretel (Humperdinck) 17-25 maajoht: Anthony Kraus; ohj: Stephen Medcalf