2017/18 > Yhdysvallat 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2017/18 > Yhdysvallat

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  

Albuquerque, Opera Southwest  / 

William Tell (Rossini) 22-29 lokjoht: Anthony Barrese; ohj: Nathaniel Merchant
Norma (Bellini) 8-15 huhjoht: Anthony Barrese; ohj: E Loren Meeker
Amarillo, Amarillo Opera  / 
La traviata (Verdi) 6-7 lok
Man of La Mancha (Leigh) 5-7 huh
Anchorage, Anchorage Opera  / 
Don Pasquale (Donizetti) 3-5 marjoht: Craig Kier; ohj: David Lefkowich
As One (Kaminsky) 9-11 heljoht: Andreas Mitisek; ohj: Andreas Mitisek
Candide (Bernstein) 7-8 huhjoht: Randall Craig Fleisher; ohj: Teresa K Pond
Annapolis, Annapolis Opera  / 
Little Women (Adamo) 3-5 marjoht: Ronald J Gretz; ohj: Braxton Peters
La traviata (Verdi) 16-18 maajoht: Ronald J Gretz; ohj: Braxton Peters
Atlanta, Atlanta Opera  / 
The Seven Deadly Sins (Weill) 28 syy-6 lokjoht: Rolando Salazar; ohj: Brian Clowdus
The Flying Dutchman (Wagner) 4-12 marjoht: Arthur Fagen; ohj: Tomer Zvulun
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 24 hel-4 maajoht: Christopher Allen; ohj: E Loren Meeker
Out of Darkness (Heggie) 5-15 huhjoht: Joseph Mechavich; ohj: Tomer Zvulun
Carmen (Bizet) 28 huh-6 toujoht: Arthur Fagen; ohj: Corner Brenna
Sweeney Todd (Sondheim) 9-17 kesjoht: Timothy Myers; ohj: Tomer Zvulun
Austin, Austin Opera  / 
Carmen (Bizet) 11-19 marjoht: Richard Buckley; ohj: Michael Cavanaugh
Ariadne auf Naxos (Strauss) 27 tam-4 heljoht: Richard Buckley; ohj: Jennifer Williams
La traviata (Verdi) 28 huh-6 toujoht: Richard Buckley; ohj: David Lefkowich
Binghamton, Tri-cities Opera  / 
La bohème (Puccini) 15 lokjoht: Vlad Iftinca; ohj: JJ Hudson
Glory Denied (Cipullo) 10-19 marjoht: Joshua Horsch; ohj: Cara Consilvio
The Tragedy of Carmen (Bizet) 27-30 touohj: James Kenon Mitchell
Birmingham AL, Opera Birmingham  / 
The Tragedy of Carmen (Bizet) 19-21 tamjoht: Tyson Deaton; ohj: Candace Evans
Roméo et Juliette (Gounod) 23-25 maajoht: Steven White; ohj: Dona D Vaughn
Bloomington, Indiana University Opera  / 
Don Giovanni (Mozart) 15-23 syyjoht: Arthur Fagen; ohj: David Lefkowich
L'étoile (Chabrier) 13-21 lokohj: Alain Gauthier
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-10 heljoht: Arthur Fagen; ohj: James Marvel
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23 hel-3 maaohj: Jose Maria Condemi
West Side Story (Bernstein) 6-14 huhohj: Michael Shell
Boise, Opera Idaho  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 6-8 lokjoht: Andy Anderson; ohj: Andrew Nienaber
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 1-3 joujoht: Deanna Tham; ohj: Mark Junkert
Madama Butterfly (Puccini) 16-18 heljoht: Dean Williamson; ohj: Helena Binder
A Streetcar named Desire (Previn) 6-8 huhjoht: Alasdair Neale
Boston, Boston Lyric Opera  / 
Tosca (Puccini) 13-22 lokjoht: David Stern; ohj: Crystal Manich
The Nefarious, Immoral but Highly Profitable Enterprise of Mr Burke and Mr Hare (Grant) 8-12 marjoht: David Angus; ohj: David Schweizer
The Threepenny Opera (Weill) 16-25 huhjoht: David Angus; ohj: James Darrah
Trouble in Tahiti (Bernstein) 11-20 toujoht: David Angus; ohj: David Schweizer
Boston, Handel and Haydn Society  / 
The Messiah (concert) (Handel) 1-3 joujoht: Harry Christophers
Hercules (concert) (Handel) 4-6 toujoht: Harry Christophers
Cedar Rapids, Cedar Rapids Opera Theatre  / 
Turandot (Puccini) 19-21 tam
Charlotte, Opera Carolina  / 
Cyrano (DiChiera) 4-9 marjoht: Steven Mercurio; ohj: Bernard Uzan
Rigoletto (Verdi) 15-18 helohj: Tomer Zvulun
The Marriage of Figaro (Mozart) 15-21 huhjoht: Robert Moody; ohj: Garnett Bruce
Chicago, Chicago Opera Theater  / 
The Consul (Menotti) 4-12 marjoht: Andreas Mitisek
Pigmalione (Donizetti) 14-22 huh
Rita (Donizetti) 14-22 huhjoht: Franceso Milioto; ohj: Amy Hutchison
Chicago, Lyric Opera of Chicago  / 
Orphée et Eurydice (Gluck) 23 syy-15 lokjoht: Harry Bicket; ohj: John Neumeier
Rigoletto (Verdi) 7 lok-3 marjoht: Marco Armiliato; ohj: E Loren Meeker
Die Walküre (Wagner) 1-30 marjoht: Andrew Davis; ohj: David Pountney
The Pearl Fishers (Bizet) 19 mar-10 joujoht: Andrew Davis; ohj: Andrew Sinclair
Turandot (Puccini) 5 jou-27 tamjoht: Andrew Davis; ohj: Rob Kearley
I puritani (Bellini) 4-28 heljoht: Enrique Mazzola; ohj: Eric Einhorn
Così fan tutte (Mozart) 17 hel-16 maajoht: James Gaffigan; ohj: John Cox, Bruno Ravella
Faust (Gounod) 3-21 maajoht: Emmanuel Villaume; ohj: John Frame, Kevin Newbury
Fellow Travelers (Spears) 17-25 maajoht: Daniela Candillari; ohj: Kevin Newbury
Columbus, Opera Columbus  / 
The Turn of the Screw (Britten) 27 syy-1 lokohj: Stephen Wadsworth
Aida (concert) (Verdi) 2-4 huh
Orphée et Eurydice (Gluck) 18-22 huhjoht: Jason Hiester; ohj: Joel Ivany
Dallas, The Dallas Opera  / 
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 20 lok-5 marjoht: Emmanuel Villaume / Pierre Vallet; ohj: Bruno Berger-Gorski
La traviata (Verdi) 27 lok-12 marjoht: Carlo Montanaro; ohj: Stephania Panighini
The Ring of Polykrates (Korngold) 9-17 heljoht: Emmanuel Villaume; ohj: Peter Kazaras
Sunken Garden (van der Aa) 9-17 maajoht: Nicole Paiement; ohj: Michel van der Aa
Don Giovanni (Mozart) 13-29 huhjoht: Emmanuel Villaume; ohj: Robert Falls
Dayton, Dayton Opera  / 
Requiem (Verdi) 16-17 syyjoht: Neal Gittleman
The Consul (Menotti) 20-22 lokjoht: Patrick Reynolds; ohj: Gary Briggle
The Barber of Seville (Rossini) 2-4 maajoht: Clinton Smith; ohj: Kathleen Clawson
Turandot (Puccini) 18-20 toujoht: Neal Gittleman; ohj: Johnathon Pape
Denver, Opera Colorado  / 
La bohème (Puccini) 4-12 marjoht: Ari Pelto; ohj: Matthew Ozawa
Steal a Pencil for Me (Cohen) 25-30 tamjoht: Ari Pelto; ohj: Omer Ben Seadia
Falstaff (Verdi) 5-13 toujoht: Ari Pelto; ohj: David Edwards
Detroit, Michigan Opera Theatre  / 
Rigoletto (Verdi) 14+ lok
The Marriage of Figaro (Mozart) 11 mar
Tosca (Puccini) 17 huh
Eugene, Eugene Opera  / 
The Barber of Seville (Rossini) 30-31 joujoht: Andrew Bisantz; ohj: David Lefkowich
María de Buenos Aires (Piazzolla) 4-6 tou
Fargo, Fargo-Moorhead Opera  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 27-29 lok
Alcina (Handel) 9-11 hel
Soldier Songs (Little) 6-8 huh
Soldier Songs (Little) 13-15 huh
Fort Lee, New Jersey Association of Verismo Opera  / 
Tosca (Puccini) 15 lok
Grand Rapids, Opera Grand Rapids  / 
Rigoletto (Verdi) 13-14 lok
The Marriage of Figaro (Mozart) 4-5 tou
Honolulu, Hawaii Opera Theatre  / 
Carmen (Bizet) 13-17 lokjoht: Derrick Inouye; ohj: Tara Faircloth
As One (Kaminsky) 11-16 tamjoht: Robert Wood; ohj: Jeffrey Marc Buchman
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 9-13 heljoht: David Angus; ohj: Brian Deedrick
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 20-24 huhjoht: David Charles Abell; ohj: Tomer Zvulun
Houston, Opera in the Heights  / 
The Magic Flute (Mozart) 10-19 mar
Un ballo in maschera (Verdi) 16-24 hel
Candide (Bernstein) 13-21 huh
Houston, Houston Grand Opera  / 
La traviata (Verdi) 20 lok-11 marjoht: Eun Sun Kim; ohj: Arin Arbus
Julius Caesar (Handel) 27 lok-10 marjoht: Patrick Summers; ohj: James Robinson
The House without a Christmas Tree (Gordon) 30 mar-14 joujoht: Bradley Moore; ohj: James Robinson
Elektra (Strauss) 19 tam-2 heljoht: Patrick Summers; ohj: David McVicar(original), Nick Sandys(revival)
The Barber of Seville (Rossini) 26 tam-10 heljoht: Julian Wachner; ohj: Joan Font
West Side Story (Bernstein) 20 huh-6 toujoht: Timothy Myers; ohj: Francesca Zambello
Norma (Bellini) 27 huh-11 toujoht: Patrick Summers; ohj: Kevin Newbury
Indianapolis, Indianapolis Opera  / 
La traviata (Verdi) 17-19 mar
South Pacific (Rodgers) 23-25 maa
The Magic Flute (Mozart) 8-10 kes
Jackson, Mississippi Opera  / 
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 17-19 marohj: Rob Mulholland
Turandot (Puccini) 28 huhohj: Octavio Cardenas
Juneau, Juneau Lyric Opera  / 
Into the Woods (Sondheim) 2-10 hel
Kansas City, Lyric Opera of Kansas City  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 30 syy-8 lokjoht: Ari Pelto; ohj: Tomer Zvulun
Everest (Talbot) 11-19 marjoht: Nicole Paiement; ohj: Leonard Foglia
As One (Kaminsky) 27-28 tamjoht: Robert Wood; ohj: Mary Birnbaum
Rigoletto (Verdi) 3-11 maajoht: David Charles Abell; ohj: David Gately
The Barber of Seville (Rossini) 28 huh-6 toujoht: Leonardo Vordoni; ohj: Michael Shell
Knoxville, Knoxville Opera  / 
Turandot (Puccini) 23-25 heljoht: Brian Salesky; ohj: John Hoomes
Aida (Verdi) 4-6 tou
Los Angeles, LA Opera  / 
Carmen (Bizet) 9 syy-1 lokjoht: James Conlon; ohj: Rob Ashford
The Pearl Fishers (Bizet) 7-28 lokjoht: Plácido Domingo / Grant Gershon; ohj: Penny Woolcock
Nabucco (Verdi) 14 lok-19 marjoht: James Conlon; ohj: Thaddeus Strassberger
La belle et la bête (Glass) 28-31 lokjoht: Michael Riesman
Persona (Makan) 9-12 marjoht: Evan Ziporyn; ohj: Jay Scheib
Candide (Bernstein) 27 tam-18 heljoht: James Conlon; ohj: Francesca Zambello
Orpheus and Eurydice (Gluck) 10-25 maajoht: James Conlon; ohj: John Neumeier
Rigoletto (Verdi) 12 tou-3 kesjoht: Matthew Aucoin; ohj: Mark Lamos
Crossing (concert) (Aucoin) 26 toujoht: Matthew Aucoin
Usher House (Getty) 22-24 kesjoht: Sara Jobin; ohj: Brian Staufenbiel
The Canterville Ghost (Getty) 22-24 kesjoht: Sara Jobin; ohj: Brian Staufenbiel
Los Angeles, LA Phil  / 
L'Heure espagnole (concert) (Ravel) 9-11 marjoht: Charles Dutoit
Louisville, Kentucky Opera  / 
Ariadne auf Naxos (Strauss) 15-17 syyjoht: Joseph Mechavich; ohj: Chas Rader-Shieber
Dead Man Walking (Heggie) 27-29 lokjoht: Joseph Mechavich; ohj: Ellen Douglas Schlaefer
The Barber of Seville (Rossini) 16-18 heljoht: Robert Tweten; ohj: Matthew Ozawa
Madison, Madison Opera  / 
Carmen (Bizet) 3-5 marjoht: John DeMain; ohj: E Loren Meeker
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 9-11 heljoht: John DeMain; ohj: Alison Mortiz
Florencia en el Amazonas (Catán) 27-29 huhjoht: John DeMain; ohj: Kristine McIntyre
Memphis, Opera Memphis  / 
La traviata (Verdi) 13-14 lokjoht: Douglas Kinney Frost; ohj: Benjamin Wayne Smith
The Italian Girl in Algiers (Rossini) 2-3 heljoht: Michael Sakir; ohj: Ned Canty
Miami, Florida Grand Opera  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11-18 marjoht: Alexander Polianichko; ohj: Elise Sandell
Salome (Strauss) 27 tam-3 heljoht: Timothy Myers; ohj: Bernard Uzan
Orfeo ed Euridice (Gluck) 17-24 maajoht: Anthony Barrese
Florencia en el Amazonas (Catán) 28 huh-5 toujoht: Ramón Tebar; ohj: Jose Maria Condemi
Milwaukee, Florentine Opera  / 
The Merry Widow (Lehár) 20-22 lokjoht: Joseph Rescigno; ohj: William Florescu
Milwaukee, Skylight Music Theatre  / 
The Tales of Hoffmann (Offenbach) 16-29 maa
Minneapolis, Minnesota Opera  / 
Don Pasquale (Donizetti) 7-15 lokjoht: Jonathan Brandani; ohj: Chuck Hudson
The Marriage of Figaro (Mozart) 11-19 marjoht: Michael Christie; ohj: Stephen Lawless
Dead Man Walking (Heggie) 27 tam-3 heljoht: Michael Christie; ohj: Joel Ivany
Rigoletto (Verdi) 17-31 maajoht: Michael Christie; ohj: Austin Regan
Thaïs (Massenet) 12-20 toujoht: Christopher Franklin; ohj: Andrea Cigni
Mobile, Mobile Opera  / 
Così fan tutte (Mozart) 20-22 lok
La bohème (Puccini) 16-18 maa
Modesto, Townsend Opera Players  / 
The Barber of Seville (Rossini) 15-17 syyjoht: Ryan Murray
Madama Butterfly (Puccini) 27-29 huhjoht: Ryan Murray
Nashville, Nashville Opera  / 
Tosca (Puccini) 5-7 lokjoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
María de Buenos Aires (Piazzolla) 10-12 marjoht: John Hoomes; ohj: Dean Williamson
Hercules vs. Vampires (Morganelli) 27 tamjoht: Kelly Corcoran; ohj: John Hoomes
Susannah (Floyd) 6-8 huhjoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
New Orleans, New Orleans Opera  / 
María de Buenos Aires (Piazzolla) 9-10 syyjoht: Robert Lyall; ohj: Tomer Zvulun
Pagliacci (Leoncavallo) 6-8 lok
Cavalleria rusticana (Mascagni) 6-8 lok
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 10-12 marjoht: Robert Lyall; ohj: Alison Moritz
Burlesque Opera of Tabasco (Chadwick,G) 25-28 tamjoht: Paul Mauffray
The Medium (Menotti) 1-3 kes
New York, Teatro Grattacielo  / 
Il grillo del focolare (concert) (Zandonai) 14 lokjoht: Israel Gursky
New York, The Metropolitan Opera  / 
Norma (Bellini) 25 syy-16 joujoht: Carlo Rizzi / Joseph Colaneri; ohj: David McVicar
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 26 syy-28 lokjoht: Johannes Debus; ohj: Bartlett Sher
Die Zauberflöte (Mozart) 27 syy-14 lokjoht: James Levine; ohj: Julie Taymor
La bohème (Puccini) 2 lok-10 maajoht: Alexander Soddy / Marco Armiliato; ohj: Franco Zeffirelli
Turandot (Puccini) 12 lok-5 huhjoht: Carlo Rizzi / Marco Armiliato; ohj: Franco Zeffirelli
The Exterminating Angel (Adès) 26 lok-21 marjoht: Thomas Adès; ohj: Tom Cairns
Madama Butterfly (Puccini) 2 mar-16 maajoht: Jader Bignamini / Marco Armiliato; ohj: Anthony Minghella, Carolyn Choa
Thaïs (Massenet) 11 mar-2 joujoht: Emmanuel Villaume; ohj: John Cox
Requiem (Verdi) 24 mar-2 joujoht: James Levine
The Magic Flute (reduction) (Mozart) 25 mar-9 joujoht: Evan Rogister; ohj: Julie Taymor
Le nozze di Figaro (Mozart) 6 jou-19 tamjoht: Harry Bicket; ohj: Richard Eyre
The Merry Widow (Lehár) 14 jou-11 tamjoht: Ward Stare; ohj: Susan Stroman
Hansel and Gretel (Humperdinck) 18 jou-6 tamjoht: Donald Runnicles; ohj: Richard Jones
Tosca (Puccini) 31 jou-12 toujoht: James Levine / Gareth Morrell / Bertrand de Billy; ohj: David McVicar
Cavalleria rusticana (Mascagni) 8 tam-1 heljoht: Nicola Luisotti; ohj: David McVicar
Pagliacci (Leoncavallo) 8 tam-1 heljoht: Nicola Luisotti; ohj: David McVicar
L'elisir d'amore (Donizetti) 16 tam-17 heljoht: Domingo Hindoyan; ohj: Bartlett Sher
Il trovatore (Verdi) 22 tam-15 heljoht: James Levine; ohj: David McVicar
Parsifal (Wagner) 5-27 heljoht: Yannick Nézet-Séguin / John Keenan; ohj: François Girard
Semiramide (Rossini) 19 hel-17 maajoht: Maurizio Benini; ohj: John Copley
Elektra (Strauss) 1-23 maajoht: Yannick Nézet-Séguin / Paul Nadler; ohj: Patrice Chéreau
Così fan tutte (Mozart) 15 maa-19 huhjoht: David Robertson; ohj: Phelim McDermott
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22 maa-10 toujoht: Roberto Abbado; ohj: Mary Zimmerman
Luisa Miller (Verdi) 29 maa-21 huhjoht: James Levine; ohj: Elijah Moshinsky
Cendrillon (Massenet) 12 huh-11 toujoht: Bertrand de Billy; ohj: Laurent Pelly
Roméo et Juliette (Gounod) 23 huh-12 toujoht: Plácido Domingo; ohj: Bartlett Sher
Norfolk, Virginia Opera  / 
Samson and Delilah (Saint-Saëns) 29 syy-3 lokjoht: Adam Turner; ohj: Paul Curran
The Girl of the Golden West (Puccini) 10-14 marjoht: Andrew Bisantz; ohj: Lillian Groag
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 10-12 mar
A Midsummer Night's Dream (Britten) 9-13 heljoht: Adam Turner; ohj: Michael Shell
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23-27 maajoht: Ari Pelto; ohj: Kyle Lang
Omaha, Opera Omaha  / 
Tosca (Puccini) 3-5 marjoht: Carlos Izcaray; ohj: Crystal Manich
Falstaff (Verdi) 9-11 heljoht: Hal France; ohj: Allegra Libonati
Proving Up (Mazzoli) 13-22 huhjoht: Christopher Rountree
Medea (Cherubini) 20-22 huhjoht: Jane Glover
Palo Alto, West Bay Opera  / 
Norma (Bellini) 13-22 lok
Fidelio (Beethoven) 16-25 hel
Carmen (Bizet) 25 tou-3 kes
Pensacola, Pensacola Opera  / 
Maria de Buenos Aires (Piazzolla) 10-12 marjoht: Cody Martin; ohj: Octavio Cardenas
Madama Butterfly (Puccini) 26-28 tamjoht: Jerome Shannon; ohj: Kyle Marrero
Philadelphia, Academy of Vocal Arts Opera Theatre  / 
Il trovatore (Verdi) 4-11 marjoht: Christofer Macatsoris; ohj: Tito Capobianco
Das Rheingold (Wagner) 20-30 tamjoht: Luke Housner
Ariadne auf Naxos (Strauss) 24 hel-3 maajoht: David Aronson; ohj: Dorothy Danner
La traviata (Verdi) 21-28 huhjoht: Christofer Macatsoris; ohj: Jeffrey Marc Buchman
Philadelphia, Curtis Institute of Music  / 
Impressions de Pelléas (Debussy) 5-8 lokjoht: Lisa Keller; ohj: R B Schlather
Eugene Oniegin (Tchaikovsky,P) 16-19 marjoht: Joseph Mechavich; ohj: Chas Rader-Shieber
Philadelphia, Opera Philadelphia  / 
Elizabeth Cree (Puts) 14-23 syyjoht: Corrado Rovaris; ohj: David Schweizer
Die Zauberflöte (Mozart) 15-24 syyjoht: David Charles Abell; ohj: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 16-23 syyjoht: Gary Thor Wedow; ohj: Robin Guarino
I Have No Stories to Tell You (Beecher) 16-23 syyjoht: Gary Thor Wedow; ohj: Robin Guarino
We Shall Not Be Moved (Roumain) 16-24 syyjoht: Viswa Subbaraman; ohj: Bill T Jones
The Wake World (Hertzberg) 18-25 syyjoht: Elizabeth Braden; ohj: R B Schlather
Written on Skin (Benjamin,G) 9-18 heljoht: Corrado Rovaris; ohj: Will Kerley
Carmen (Bizet) 27 huh-6 toujoht: Yves Abel; ohj: Paul Curran
Phoenix, Arizona Opera  / 
Hercules vs. Vampires (Morganelli) 15 lokjoht: Shawn Galvin
Tosca (Puccini) 11-12 marjoht: Steven White; ohj: Tara Faircloth
Candide (Bernstein) 27-28 tamjoht: Joseph Colaneri; ohj: Christopher Mattaliano
The Barber of Seville (Rossini) 3-4 maajoht: Francesco Milioto; ohj: Joshua Borths
Das Rheingold (Wagner) 6-8 huhjoht: Joseph Rescigno; ohj: Brian Staufenbiel
Pittsburgh, Pittsburgh Opera  / 
Tosca (Puccini) 7-15 lokjoht: Antony Walker
The Marriage of Figaro (Mozart) 4-12 marjoht: Antony Walker
The Long Walk (Beck) 20-28 tam
Ashes and Snow (Cuomo) 17-25 heljoht: Douglas J Cuomo; ohj: Jonathan Moore
Moby-Dick (Heggie) 17-25 maajoht: Antony Walker; ohj: Kristine McIntyre
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-29 huhohj: Daniel Slater
Portland OR, Portland Opera  / 
Rigoletto (Verdi) 4-12 tou
Faust (Gounod) 8-16 kes
La Cenerentola (Rossini) 13-28 heijoht: Christopher Mattaliano
Orfeo ed Euridice (Gluck) 27 hei-4 elo
Raleigh, North Carolina Opera  / 
Cold Mountain (Higdon) 28 syy-1 lokjoht: Christopher Allen; ohj: Keturah Stickann
Rigoletto (Verdi) 26-28 tamjoht: David Agler
Samson and Delilah (concert) (Saint-Saëns) 29 huhjoht: Timothy Myers
Roanoke, Opera Roanoke  / 
Tosca (Puccini) 27-29 lok
La bohème (Puccini) 6-8 huh
Sacramento, Sacramento Opera  / 
Tosca (Puccini) 5 toujoht: Christoph Campestrini
Salt Lake City, Utah Opera  / 
La bohème (Puccini) 7-15 lokjoht: Robert Tweten; ohj: Kathleen Clawson
Moby-Dick (Heggie) 20-28 tamjoht: Joseph Mechavich; ohj: Kristine McIntyre
Pagliacci (Leoncavallo) 10-18 maajoht: Joseph Colaneri; ohj: Tara Faircloth
Gianni Schicchi (Puccini) 10-18 maajoht: Joseph Colaneri; ohj: Tara Faircloth
Die Fledermaus (Strauss,J) 12-20 toujoht: Gary Thor Wedow; ohj: Kyle Lang
San Antonio, Opera San Antonio  / 
Macbeth (Verdi) 8-10 syyjoht: Sebastian Lang-Lessing; ohj: Crystal Manich
La bohème (Puccini) 17-19 toujoht: Enrique Carreón-Robledo; ohj: E Loren Meeker
San Diego, San Diego Opera  / 
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 14-22 lokjoht: Evan Rogister; ohj: Seán Curran
As One (Kaminsky) 10-12 marjoht: Bruce Stasyna; ohj: Kyle Lang
María de Buenos Aires (Piazzolla) 26-28 tamjoht: Bruce Stasyna; ohj: John de los Santos
Turandot (Puccini) 24 hel-4 maajoht: Valerio Galli; ohj: Keturah Stickann
Florencia en el Amazonas (Catán) 17-25 maajoht: Joseph Mechavich; ohj: Candace Evans
San Francisco, Opera Parallèle  / 
Trouble in Tahiti (Bernstein) 14-18 heljoht: Nicole Paiement; ohj: Brian Staufenbiel
At the Statue of Venus (Heggie) 14-18 heljoht: Nicole Paiement; ohj: Brian Staufenbiel
San Francisco, San Francisco Opera  / 
Turandot (Puccini) 8 syy-9 joujoht: Nicola Luisotti / Christopher Franklin; ohj: Garnett Bruce
Elektra (Strauss) 9-27 syyjoht: Henrik Nánási; ohj: Keith Warner, Anja Kühnhold
La traviata (Verdi) 23 syy-17 lokjoht: Nicola Luisotti; ohj: John Copley, Shawna Lucey
Manon (Massenet) 4-22 marjoht: Patrick Fournillier; ohj: Vincent Boussard
Girls of the Golden West (Adams) 21 mar-10 joujoht: Grant Gershon; ohj: Peter Sellars
Das Rheingold (Wagner) 12-26 kesjoht: Donald Runnicles; ohj: Francesca Zambello
Die Walküre (Wagner) 13-27 kesjoht: Donald Runnicles; ohj: Francesca Zambello
Siegfried (Wagner) 15-29 kesjoht: Donald Runnicles; ohj: Francesca Zambello
Götterdämmerung (Wagner) 17 kes-1 heijoht: Donald Runnicles; ohj: Francesca Zambello
San Jose CA, Opera San Jose  / 
Così fan tutte (Mozart) 9-24 syyjoht: Peter Grunberg; ohj: Brad Dalton
La rondine (Puccini) 11-26 marjoht: Christopher Larkin; ohj: Candice Evans
The Flying Dutchman (Wagner) 10-25 heljoht: Joseph Marcheso; ohj: Brad Dalton
La traviata (Verdi) 14-29 huhjoht: Joseph Marcheso; ohj: Shawna Lucey
Santa Barbara, Opera Santa Barbara  / 
Manon (Massenet) 3-5 marjoht: Kostis Protopapas; ohj: Kristine McIntyre
The Barber of Seville (Rossini) 2-4 maajoht: Kostis Protopapas; ohj: Josh Shaw
Seattle, Seattle Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 5-19 elojoht: Carlo Montanaro; ohj: Kate Cherry
An American Dream (Perla) 7-17 syyjoht: Judith Yan; ohj: Peter Kazaras
The Barber of Seville (Rossini) 14-28 lokjoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Lindy Hume
Così fan tutte (Mozart) 13-27 tamjoht: Paul Daniel; ohj: Jonathan Miller(original), Harry Fehr
Beatrice and Benedict (Berlioz) 24 hel-10 maajoht: Ludovic Morlot; ohj: John Langs
Aida (Verdi) 5-19 toujoht: John Fiore; ohj: Francesca Zambello(original), E Loren Meeker
Syracuse, Syracuse Opera  / 
Carmen (Bizet) 20-22 lokjoht: Christian Capocaccia
La traviata (Verdi) 2-4 tamjoht: Christian Capocaccia; ohj: Stephanie Havey
Madam Butterfly (Puccini) 13-15 huhjoht: Glenn Lewis; ohj: Alison Moritz
Tacoma, Tacoma Opera  / 
The Marriage of Figaro (Mozart) 28 lok-5 marjoht: Clinton Smith; ohj: Noel Koran
Carmen (Bizet) 3-11 heljoht: Sarah Ioannides; ohj: Noel Koran
The Merry Widow (Lehár) 14-22 huhjoht: Bernard Kwiram; ohj: Barry Johnson
Tampa, Opera Tampa  / 
The Barber of Seville (Rossini) 2-4 heljoht: Jorge Parodi
The Marriage of Figaro (Mozart) 2-4 maajoht: Robin Stamper
Macbeth (Verdi) 13-15 huhjoht: Andrew Bisantz
Toledo, Toledo Opera  / 
The Pearl Fishers (Bizet) 13-15 lokjoht: John Baril; ohj: Bernard Uzan
Rigoletto (Verdi) 26-28 tamjoht: James Meena; ohj: Tomer Zvulin
Trenton, Bohème Opera  / 
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20-22 huh
Pagliacci (Leoncavallo) 20-22 huh
Tulsa, Tulsa Opera  / 
Faust (Gounod) 20-22 lokjoht: Emmanuel Plasson; ohj: Omer Ben Seadia
Turandot (Puccini) 27-29 huh
Washington, Opera Camerata of Washington  / 
The Marriage of Figaro (Mozart) 6 lok
Washington, Washington Concert Opera  / 
La straniera (Bellini) 19 mar
Maria di Rohan (Donizetti) 18 hel
Washington, Washington National Opera  / 
Aida (Verdi) 9-23 syyjoht: Evan Rogister; ohj: Francesca Zambello, E Loren Meeker
Alcina (Handel) 4-19 marjoht: Jane Glover; ohj: Anne Bogart
The Little Prince (Portman) 14-17 joujoht: James Lowe; ohj: Francesca Zambello
Don Carlo (Verdi) 3-17 maajoht: Philippe Auguin; ohj: Tim Albery
The Barber of Seville (Rossini) 28 huh-19 toujoht: Maurizio Benini; ohj: Peter Kazaras
Candide (Bernstein) 5-26 toujoht: Nicole Paiement; ohj: Francesca Zambello
West Palm Beach, Palm Beach Opera  / 
Tosca (Puccini) 26-28 tamjoht: David Stern; ohj: Fenlon Lamb
Candide (Bernstein) 23-25 heljoht: David Stern; ohj: Jay Lesenger
Le nozze di Figaro (Mozart) 23-25 maajoht: Antonino Fogliani; ohj: Stephen Lawless
Wilmington, OperaDelaware  / 
Il tabarro (Puccini) 28 huh-6 toujoht: Anthony Barrese; ohj: Crystal Manich
Suor Angelica (Puccini) 28 huh-6 toujoht: Anthony Barrese; ohj: Crystal Manich
Buoso's Ghost (Ching,M) 29 huh-5 toujoht: Michael Ching; ohj: A Scott Parry
Gianni Schicchi (Puccini) 29 huh-5 toujoht: Michael Ching; ohj: A Scott Parry
Werther (concert) (Massenet) 18-19 lok
Winston Salem, Piedmont Opera  / 
Silent Night (Puts) 27-29 lokjoht: James Allbritten; ohj: Cynthia Stokes