2017/18 > Yhdysvallat 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
2017/18 > Yhdysvallat

 Maailmanensi-ilta
 Harvinaisuus
 Uusi tuotanto
 Ensimmäistä kertaa

  

Albuquerque, Opera Southwest  / 

William Tell (Rossini) 22-29 lokjoht: Anthony Barrese; ohj: Nathaniel Merchant
Norma (Bellini) 8-15 huhjoht: Anthony Barrese; ohj: E Loren Meeker
Tosca (Puccini) 28 lok-4 marjoht: Anthony Barrese; ohj: Marco Nisticò
María de Buenos Aires (Piazzolla) 12-22 hel
La cambiale di matrimonio (Rossini) 8-9 maa
Lohengrin (Wagner) 31 maa-7 huhjoht: Anthony Barrese; ohj: E Loren Meeker
Amarillo, Amarillo Opera  / 
La traviata (Verdi) 6-7 lok
Man of La Mancha (Leigh) 5-7 huh
Anchorage, Anchorage Opera  / 
Don Pasquale (Donizetti) 3-5 marjoht: Craig Kier; ohj: David Lefkowich
As One (Kaminsky) 9-11 heljoht: Andreas Mitisek; ohj: Andreas Mitisek
Candide (Bernstein) 7-8 huhjoht: Randall Craig Fleisher; ohj: Teresa K Pond
HMS Pinafore (Sullivan,A) 2-4 marjoht: Charles Prince; ohj: Allison Grant
An American Dream (Perla) 8-10 helohj: Cara Consilvio
La bohème (Puccini) 12-14 huhjoht: Brian DeMaris; ohj: Laura Alley
Annapolis, Annapolis Opera  / 
Little Women (Adamo) 3-5 marjoht: Ronald J Gretz; ohj: Braxton Peters
La traviata (Verdi) 16-18 maajoht: Ronald J Gretz; ohj: Braxton Peters
Atlanta, Atlanta Opera  / 
The Seven Deadly Sins (Weill) 28 syy-6 lokjoht: Rolando Salazar; ohj: Brian Clowdus
The Flying Dutchman (Wagner) 4-12 marjoht: Arthur Fagen; ohj: Tomer Zvulun
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 24 hel-4 maajoht: Christopher Allen; ohj: E Loren Meeker
Out of Darkness (Heggie) 5-15 huhjoht: Joseph Mechavich; ohj: Tomer Zvulun
Carmen (Bizet) 28 huh-6 toujoht: Arthur Fagen; ohj: Brenna Corner
Sweeney Todd (Sondheim) 9-17 kesjoht: Timothy Myers; ohj: Tomer Zvulun
Charlie Parker's Yardbird (Schnyder) 27-30 syyjoht: Clinton Smith; ohj: Omer Ben Seadia
West Side Story (Bernstein) 3-11 marohj: Francesca Zambello
Dead Man Walking (Heggie) 2-10 heljoht: Joseph Mechavich; ohj: Tomer Zvulun
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 2-10 maajoht: Stephen Lord; ohj: Tomer Zvulun
María de Buenos Aires (Piazzolla) 28-31 maajoht: Jorge Parodi; ohj: Tomer Zvulun
La traviata (Verdi) 27 huh-5 toujoht: Arthur Fagen
Austin, Austin Opera  / 
Carmen (Bizet) 11-19 marjoht: Richard Buckley; ohj: Michael Cavanaugh
Ariadne auf Naxos (Strauss) 27 tam-4 heljoht: Richard Buckley; ohj: Jennifer Williams
La traviata (Verdi) 28 huh-6 toujoht: Richard Buckley; ohj: David Lefkowich
Otello (Verdi) 10-18 marjoht: Richard Buckley; ohj: Doug Scholz-Carlson
Silent Night (Puts) 26 tam-3 heljoht: Richard Buckley; ohj: Tomer Zvulun
Soldier Songs (Little) 5-6 huhjoht: Todd Reynolds; ohj: Ashley Tata
La bohème (Puccini) 27 huh-5 toujoht: Richard Buckley; ohj: Alison Moritz
Binghamton, Tri-cities Opera  / 
La bohème (Puccini) 15 lokjoht: Vlad Iftinca; ohj: JJ Hudson
Glory Denied (Cipullo) 10-19 marjoht: Joshua Horsch; ohj: Cara Consilvio
The Tragedy of Carmen (Bizet) 27-30 touohj: James Kenon Mitchell
Birmingham AL, Opera Birmingham  / 
The Tragedy of Carmen (Bizet) 19-21 tamjoht: Tyson Deaton; ohj: Candace Evans
Roméo et Juliette (Gounod) 23-25 maajoht: Steven White; ohj: Dona D Vaughn
Glory Denied (Cipullo) 25-27 tam
Tosca (Puccini) 15-17 maa
Bloomington, Indiana University Opera  / 
Don Giovanni (Mozart) 15-23 syyjoht: Arthur Fagen; ohj: David Lefkowich
L'étoile (Chabrier) 13-21 lokohj: Alain Gauthier
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-10 heljoht: Arthur Fagen; ohj: James Marvel
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23 hel-3 maaohj: Jose Maria Condemi
West Side Story (Bernstein) 6-14 huhohj: Michael Shell
The (R)evolution of Steve Jobs (Bates) 14-22 syy
Dialogues of the Carmelites (Poulenc) 12-20 lok
Hansel and Gretel (Humperdinck) 2-4 mar
Giulio Cesare (Handel) 1-9 hel
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 hel-2 maa
Mass (Bernstein) 5-13 huh
Boise, Opera Idaho  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 6-8 lokjoht: Andy Anderson; ohj: Andrew Nienaber
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 1-3 joujoht: Deanna Tham; ohj: Mark Junkert
Madama Butterfly (Puccini) 16-18 heljoht: Dean Williamson; ohj: Helena Binder
A Streetcar named Desire (Previn) 6-8 huhjoht: Alasdair Neale; ohj: Walker Lewis
West Side Story (concert) (Bernstein) 15-16 syy
Don Giovanni (Mozart) 26-28 lok
Aida (Verdi) 22-24 hel
The Mikado (Sullivan,A) 6-7 huh
As One (Kaminsky) 9-11 tou
Boston, Boston Lyric Opera  / 
Tosca (Puccini) 13-22 lokjoht: David Stern; ohj: Crystal Manich
The Nefarious, Immoral but Highly Profitable Enterprise of Mr Burke and Mr Hare (Grant) 8-12 marjoht: David Angus; ohj: David Schweizer
The Threepenny Opera (Weill) 16-25 huhjoht: David Angus; ohj: James Darrah
Trouble in Tahiti (Bernstein) 11-20 toujoht: David Angus; ohj: David Schweizer
The Barber of Seville (Rossini) 12+ lokjoht: David Angus; ohj: Rosetta Cucchi
Schoenberg in Hollywood (Machover) 14+ marjoht: David Angus; ohj: Braham Murray
The Rape of Lucretia (Britten) 11+ maajoht: David Angus
The Handmaid's Tale (Ruders) 3+ toujoht: David Angus; ohj: Anne Bogart
Boston, Handel and Haydn Society  / 
The Messiah (concert) (Handel) 1-3 joujoht: Harry Christophers
Hercules (concert) (Handel) 4-6 toujoht: Harry Christophers
The Messiah (concert) (Handel) 30 mar-2 joujoht: Bernard Labadie
Dido and Aeneas (Purcell) 29-31 maajoht: Harry Christophers; ohj: Aidan Lang
Requiem (concert) (Mozart) 3-5 toujoht: Harry Christophers
Cedar Rapids, Cedar Rapids Opera Theatre  / 
Turandot (Puccini) 19-21 tamjoht: Daniel Kleinknecht; ohj: William Ferrara
Charlotte, Opera Carolina  / 
Cyrano (DiChiera) 4-9 marjoht: Steven Mercurio; ohj: Bernard Uzan
Rigoletto (Verdi) 11-17 heljoht: Sara Jobin; ohj: Jordan Lee Braun
The Marriage of Figaro (Mozart) 15-21 huhjoht: Robert Moody; ohj: Garnett Bruce
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 10-18 mar
Carmen (Bizet) 19-24 tam
Fallujah (Stokes) 5-6 huh
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 5-11 tou
Chicago, Chicago Opera Theater  / 
The Consul (Menotti) 4-12 marjoht: Kristof Van Grysperre; ohj: Andreas Mitisek
Pigmalione (Donizetti) 14-22 huhjoht: Francesco Milioto; ohj: Amy Hutchison
Rita (Donizetti) 14-22 huhjoht: Franceso Milioto; ohj: Amy Hutchison
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10-18 marjoht: Lidiya Yankovskaya; ohj: Paul Curran
The Scarlet Ibis (Weisman) 16-24 heljoht: David Hanlon; ohj: Elizabeth Margolius
Moby-Dick (Heggie) 25-28 huhjoht: Lidiya Yankovskaya; ohj: Kristine McIntyre
Chicago, Lyric Opera of Chicago  / 
Orphée et Eurydice (Gluck) 23 syy-15 lokjoht: Harry Bicket; ohj: John Neumeier
Rigoletto (Verdi) 7 lok-3 marjoht: Marco Armiliato; ohj: E Loren Meeker
Die Walküre (Wagner) 1-30 marjoht: Andrew Davis; ohj: David Pountney
The Pearl Fishers (Bizet) 19 mar-10 joujoht: Andrew Davis; ohj: Andrew Sinclair
Turandot (Puccini) 5 jou-27 tamjoht: Andrew Davis; ohj: Rob Kearley
I puritani (Bellini) 4-28 heljoht: Enrique Mazzola; ohj: Eric Einhorn
Così fan tutte (Mozart) 17 hel-16 maajoht: James Gaffigan; ohj: John Cox, Bruno Ravella
Faust (Gounod) 3-21 maajoht: Emmanuel Villaume; ohj: John Frame, Kevin Newbury
Fellow Travelers (Spears) 17-25 maajoht: Daniela Candillari; ohj: Kevin Newbury
La bohème (Puccini) 6 lok-25 tamjoht: Domingo Hindoyan; ohj: Richard Jones
Idomeneo (Mozart) 13 lok-2 marjoht: Andrew Davis; ohj: Jean-Pierre Ponnelle(original), David Kneuss(revival)
Siegfried (Wagner) 3-16 marjoht: Andrew Davis; ohj: David Pountney
Il trovatore (Verdi) 17 mar-9 joujoht: Marco Armiliato; ohj: David McVicar(original), Roy Rallo(revival)
Cendrillon (Massenet) 1 jou-20 tamjoht: Andrew Davis / Francesco Milioto; ohj: Laurent Pelly
Elektra (Strauss) 2-22 heljoht: Donald Runnicles; ohj: David McVicar(original), Nicolas Sandys(revival)
La traviata (Verdi) 16 hel-22 maajoht: Michael Christie; ohj: Arin Arbus
Ariodante (Handel) 2-17 maajoht: Harry Bicket; ohj: Richard Jones
An American Dream (Perla) 15-17 maa
West Side Story (Bernstein) 3 tou-2 kesohj: Francesca Zambello
Columbus, Opera Columbus  / 
The Turn of the Screw (Britten) 27 syy-1 lokohj: Stephen Wadsworth
Aida (concert) (Verdi) 2-4 huh
Orphée et Eurydice (Gluck) 18-22 huhjoht: Jason Hiester; ohj: Joel Ivany
Madama Butterfly (Puccini) 28-30 syyjoht: Cathy Kelly; ohj: Crystal Manich
The Flood (Fujiwara) 8-10 heljoht: Steven Osgood
Dallas, The Dallas Opera  / 
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 20 lok-5 marjoht: Emmanuel Villaume / Pierre Vallet; ohj: Bruno Berger-Gorski
La traviata (Verdi) 27 lok-12 marjoht: Carlo Montanaro; ohj: Stephania Panighini
The Ring of Polykrates (Korngold) 9-17 heljoht: Emmanuel Villaume; ohj: Peter Kazaras
Sunken Garden (van der Aa) 9-17 maajoht: Nicole Paiement; ohj: Michel van der Aa
Don Giovanni (Mozart) 13-29 huhjoht: Emmanuel Villaume; ohj: Robert Falls
The Flying Dutchman (Wagner) 12-20 lokjoht: Emmanuel Villaume; ohj: Christopher Alden
Carmen (Bizet) 19 lok-4 marjoht: Emmanuel Villaume / Pierre Vallet; ohj: David McVicar
Pépito (Offenbach) 3 mar-27 huh
Manon Lescaut (Puccini) 1-9 maajoht: Emmanuel Villaume
La bohème (Puccini) 15-31 maajoht: Giuliano Carella; ohj: Tomer Zvulun
Falstaff (Verdi) 26 huh-4 toujoht: Riccardo Frizza; ohj: Lee Blakeley(original), Shawna Lucey(revival)
Dayton, Dayton Opera  / 
Requiem (Verdi) 16-17 syyjoht: Neal Gittleman
The Consul (Menotti) 20-22 lokjoht: Patrick Reynolds; ohj: Gary Briggle
The Barber of Seville (Rossini) 2-4 maajoht: Clinton Smith; ohj: Kathleen Clawson
Turandot (Puccini) 18-20 toujoht: Neal Gittleman; ohj: Johnathon Pape
Symphony 9 (concert) (Beethoven) 15-16 syyjoht: Neal Gittleman
Rigoletto (Verdi) 9-11 mar
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 2-3 maa
Salome (Strauss) 17-19 toujoht: Neal Gittleman
Denver, Opera Colorado  / 
La bohème (Puccini) 4-12 marjoht: Ari Pelto; ohj: Matthew Ozawa
Steal a Pencil for Me (Cohen) 25-30 tamjoht: Ari Pelto; ohj: Omer Ben Seadia
Falstaff (Verdi) 5-13 toujoht: Ari Pelto; ohj: David Edwards
La traviata (Verdi) 3-11 marjoht: Ari Pelto; ohj: Emma Griffin
After life (Cipullo) 23 hel-1 maajoht: Andrew Altenbach; ohj: Omer Ben Seadia
Josephine (Cipullo) 23 hel-1 maajoht: Andrew Altenbach; ohj: Omer Ben Seadia
The Marriage of Figaro (Mozart) 4-12 toujoht: Ari Pelto; ohj: Matthew Ozawa
Detroit, Michigan Opera Theatre  / 
Rigoletto (Verdi) 14-22 lokjoht: Stephen Lord; ohj: Elaine Tyler-Hall
The Marriage of Figaro (Mozart) 11-19 marjoht: Stephen Lord; ohj: Michael Patrick Albano
Tosca (Puccini) 7-15 huhjoht: Valerio Galli
Tosca (Puccini) 17 huh
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 13-21 lokjoht: Stephen Lord; ohj: Tomer Zvulun
The Barber of Seville (Rossini) 10-18 marjoht: Anne Manson; ohj: Christopher Mattaliano
Candide (Bernstein) 9 maa
Hansel and Gretel (Humperdinck) 6-14 huhjoht: Stephen Lord; ohj: Basil Twist
The Grapes of Wrath (Gordon) 11-19 toujoht: Michael Christie; ohj: James Robinson
Eugene, Eugene Opera  / 
The Barber of Seville (Rossini) 30-31 joujoht: Andrew Bisantz; ohj: David Lefkowich
María de Buenos Aires (Piazzolla) 4-6 tou
HMS Pinafore (Sullivan,A) 30-31 jou
As One (Kaminsky) 17-19 tou
Fargo, Fargo-Moorhead Opera  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 27-29 lok
Alcina (Handel) 9-11 heljoht: Clinton Smith; ohj: Patrick Hansen
Soldier Songs (Little) 6-8 huh
Soldier Songs (Little) 13-15 huh
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 7-9 jou
Three Decembers (Heggie) 15-17 helohj: Austin Regan
Così fan tutte (Mozart) 22-24 maaohj: Frederic Heringes
Carmen (Bizet) 12-13 huh
Fort Lee, New Jersey Association of Verismo Opera  / 
Tosca (Puccini) 15 lok
Norma (Bellini) 28 lok
Grand Rapids, Opera Grand Rapids  / 
Rigoletto (Verdi) 13-14 lok
The Marriage of Figaro (Mozart) 4-5 tou
Honolulu, Hawaii Opera Theatre  / 
Carmen (Bizet) 13-17 lokjoht: Derrick Inouye; ohj: Tara Faircloth
As One (Kaminsky) 11-16 tamjoht: Robert Wood; ohj: Jeffrey Marc Buchman
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 9-13 heljoht: David Angus; ohj: Brian Deedrick
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 20-24 huhjoht: David Charles Abell; ohj: Tomer Zvulun
Romeo and Juliet (Gounod) 12-16 lokjoht: Emmanuel Plasson
The Marriage of Figaro (Mozart) 8-12 hel
La traviata (Verdi) 17-21 tou
Houston, Opera in the Heights  / 
The Magic Flute (Mozart) 10-19 mar
Un ballo in maschera (Verdi) 16-24 helohj: John de los Santos
Candide (Bernstein) 13-21 huh
La Fille du régiment (Donizetti) 21-29 syy
Così fan tutte (Mozart) 9-17 mar
María de Buenos Aires (Piazzolla) 15-23 hel
Madama Butterfly (Puccini) 26 huh-4 tou
Houston, Houston Grand Opera  / 
La traviata (Verdi) 20 lok-11 marjoht: Eun Sun Kim; ohj: Arin Arbus
Julius Caesar (Handel) 27 lok-10 marjoht: Patrick Summers; ohj: James Robinson
The House without a Christmas Tree (Gordon) 30 mar-14 joujoht: Bradley Moore; ohj: James Robinson
Elektra (Strauss) 19 tam-2 heljoht: Patrick Summers; ohj: David McVicar(original), Nick Sandys(revival)
The Barber of Seville (Rossini) 26 tam-10 heljoht: Emily Senturia; ohj: Joan Font
West Side Story (Bernstein) 20 huh-6 toujoht: Timothy Myers; ohj: Francesca Zambello
Norma (Bellini) 27 huh-11 toujoht: Patrick Summers; ohj: Kevin Newbury
The Flying Dutchman (Wagner) 19 lok-2 marjoht: Patrick Summers; ohj: Tomer Zvulun, Brenna Corner
La bohème (Puccini) 26 lok-11 marjoht: James Lowe; ohj: John Caird
Florencia en el Amazonas (Catán) 18 tam-3 heljoht: Patrick Summers; ohj: Francesca Zambello, E Loren Meeker
The Pearl Fishers (Bizet) 25 tam-8 heljoht: Roderick Cox; ohj: E Loren Meeker
Don Giovanni (Mozart) 20 huh-5 toujoht: Cristian Măcelaru; ohj: Kasper Holten, Amy Lane
The Phoenix (O'Regan) 26 huh-10 toujoht: Patrick Summers; ohj: John Caird
Indianapolis, Indianapolis Opera  / 
La traviata (Verdi) 17-19 mar
South Pacific (Rodgers) 23-25 maa
The Magic Flute (Mozart) 8-10 kes
La bohème (Puccini) 14-16 syy
Hansel and Gretel (Humperdinck) 16-17 mar
Camelot (Loewe) 22-24 maa
Jackson, Mississippi Opera  / 
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 17-19 marohj: Rob Mulholland
Turandot (Puccini) 28 huhohj: Octavio Cardenas
Juneau, Juneau Lyric Opera  / 
Into the Woods (Sondheim) 2-10 hel
Kansas City, Lyric Opera of Kansas City  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 30 syy-8 lokjoht: Ari Pelto; ohj: Tomer Zvulun
Everest (Talbot) 11-19 marjoht: Nicole Paiement; ohj: Leonard Foglia
As One (Kaminsky) 27-28 tamjoht: Robert Wood; ohj: Mary Birnbaum
Rigoletto (Verdi) 3-11 maajoht: David Charles Abell; ohj: David Gately
The Barber of Seville (Rossini) 28 huh-6 toujoht: Leonardo Vordoni; ohj: Michael Shell
West Side Story (Bernstein) 22-30 syyjoht: David Charles Abell; ohj: Francesca Zambello, Eric Sean Fogel
Madama Butterfly (Puccini) 3-11 marjoht: Ryan McAdams; ohj: Ron Daniels
Così fan tutte (Mozart) 16-24 maajoht: Jane Glover; ohj: James Alexander
The Pearl Fishers (Bizet) 27 huh-5 toujoht: Antony Walker; ohj: Andrew Sinclair
Knoxville, Knoxville Opera  / 
Turandot (Puccini) 23-25 heljoht: Brian Salesky; ohj: John Hoomes
Aida (Verdi) 4-6 tou
Los Angeles, LA Opera  / 
Carmen (Bizet) 9 syy-1 lokjoht: James Conlon; ohj: Rob Ashford
The Pearl Fishers (Bizet) 7-28 lokjoht: Plácido Domingo / Grant Gershon; ohj: Penny Woolcock
Nabucco (Verdi) 14 lok-19 marjoht: James Conlon; ohj: Thaddeus Strassberger
La Belle et la Bête (Glass) 28-31 lokjoht: Michael Riesman
Persona (Makan) 9-12 marjoht: Evan Ziporyn; ohj: Jay Scheib
Candide (Bernstein) 27 tam-18 heljoht: James Conlon; ohj: Francesca Zambello
Orpheus and Eurydice (Gluck) 10-25 maajoht: James Conlon; ohj: John Neumeier
Rigoletto (Verdi) 12 tou-3 kesjoht: Matthew Aucoin; ohj: Mark Lamos
Crossing (concert) (Aucoin) 25-26 toujoht: Matthew Aucoin
Usher House (Getty) 22-24 kesjoht: Sara Jobin; ohj: Brian Staufenbiel
The Canterville Ghost (Getty) 22-24 kesjoht: Sara Jobin; ohj: Brian Staufenbiel
Don Carlo (Verdi) 22 syy-14 lokjoht: James Conlon; ohj: Ian Judge
Soldier Songs (Little) 13 lokjoht: Alan Pierson; ohj: Ashley Tata
Satyagraha (Glass) 20 lok-11 marjoht: Grant Gershon; ohj: Phelim McDermott
Hansel and Gretel (Humperdinck) 17 mar-15 joujoht: James Conlon; ohj: Doug Fitch
The Loser (Lang,D) 22-23 helohj: David Lang
La clemenza di Tito (Mozart) 2-24 maajoht: James Conlon; ohj: Thaddeus Strassberger
El gato montés (Penella) 4-19 toujoht: Jordi Bernàcer; ohj: José Carlos Plaza
La traviata (Verdi) 1-22 kesjoht: James Conlon; ohj: Marta Domingo
Los Angeles, LA Phil  / 
L'Heure espagnole (concert) (Ravel) 9-11 marjoht: Charles Dutoit
Louisville, Kentucky Opera  / 
Ariadne auf Naxos (Strauss) 15-17 syyjoht: Joseph Mechavich; ohj: Chas Rader-Shieber
Dead Man Walking (Heggie) 27-29 lokjoht: Joseph Mechavich; ohj: Ellen Douglas Schlaefer
The Barber of Seville (Rossini) 16-18 heljoht: Robert Tweten; ohj: Matthew Ozawa
The Magic Flute (Mozart) 21-23 syyjoht: Joseph Mechavich; ohj: Kristine McIntyre
Enemies, A Love Story (Moore,B) 9-11 marjoht: David Stern; ohj: Mary Birnbaum
Rigoletto (Verdi) 15-17 heljoht: Roberto Kalb; ohj: Kathleen Belcher
Madison, Madison Opera  / 
Carmen (Bizet) 3-5 marjoht: John DeMain; ohj: E Loren Meeker
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 9-11 heljoht: John DeMain; ohj: Alison Mortiz
Florencia en el Amazonas (Catán) 27-29 huhjoht: John DeMain; ohj: Kristine McIntyre
Pagliacci (Leoncavallo) 2-4 marjoht: Joseph Mechavich; ohj: Kristine McIntyre
Cavalleria rusticana (Mascagni) 2-4 marjoht: Joseph Mechavich; ohj: Kristine McIntyre
A Little Night Music (Sondheim) 8-10 heljoht: John DeMain; ohj: Doug Scholz-Carlson
Rusalka (Dvořák,A) 26-28 huhjoht: John DeMain; ohj: Keturah Stickann
Memphis, Opera Memphis  / 
La traviata (Verdi) 13-14 lokjoht: Douglas Kinney Frost; ohj: Benjamin Wayne Smith
The Italian Girl in Algiers (Rossini) 2-3 heljoht: Michael Sakir; ohj: Ned Canty
Madama Butterfly (Puccini) 26-27 lok
HMS Pinafore (Sullivan,A) 8-10 hel
Miami, Florida Grand Opera  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11-18 marjoht: Alexander Polianichko; ohj: Elise Sandell
Salome (Strauss) 27 tam-3 heljoht: Timothy Myers; ohj: Bernard Uzan
Orfeo ed Euridice (Gluck) 17-24 maajoht: Anthony Barrese
Florencia en el Amazonas (Catán) 28 huh-5 toujoht: Ramón Tebar; ohj: Jose Maria Condemi
La bohème (Puccini) 3-11 mar
The Marriage of Figaro (Mozart) 26 tam-3 hel
Frida (Rodriguez) 21-24 maa
Werther (Massenet) 27 huh-5 tou
Milwaukee, Florentine Opera  / 
The Merry Widow (Lehár) 20-22 lokjoht: Joseph Rescigno; ohj: William Florescu
Venus and Adonis (Blow) 26-28 tamjoht: Jory Vinikour; ohj: William Florescu
Dido and Aeneas (Purcell) 26-28 tamjoht: Jory Vinikour; ohj: William Florescu
The Magic Flute (Mozart) 11-13 toujoht: Joseph Rescigno; ohj: William Florescu
Prince of Players (Floyd) 12-14 lokjoht: William Boggs; ohj: Michael Gieleta
The Coronation of Poppea (Monteverdi) 22-31 maajoht: Jory Vinikour; ohj: William Florescu
Fidelio (Beethoven) 17-19 toujoht: Joseph Rescigno; ohj: William Florescu
Milwaukee, Skylight Music Theatre  / 
The Tales of Hoffmann (Offenbach) 16-29 maa
Minneapolis, Minnesota Opera  / 
Don Pasquale (Donizetti) 7-15 lokjoht: Jonathan Brandani; ohj: Chuck Hudson
The Marriage of Figaro (Mozart) 11-19 marjoht: Michael Christie; ohj: Stephen Lawless
Dead Man Walking (Heggie) 27 tam-3 heljoht: Michael Christie; ohj: Joel Ivany
Rigoletto (Verdi) 17-31 maajoht: Michael Christie; ohj: Austin Regan
Thaïs (Massenet) 12-20 toujoht: Christopher Franklin; ohj: Andrea Cigni
La rondine (Puccini) 6-14 lokjoht: Sergio Alapont
Silent Night (Puts) 10-17 mar
The Italian Straw Hat (Rota) 26 tam-3 hel
The Fix (Puckett) 16-24 maa
La traviata (Verdi) 4-14 tou
Mobile, Mobile Opera  / 
Così fan tutte (Mozart) 20-22 lokjoht: Curtis Tucker; ohj: Mark Freiman
La bohème (Puccini) 16-18 maajoht: Bernard McDonald; ohj: Scott Skiba
Modesto, Townsend Opera Players  / 
The Barber of Seville (Rossini) 15-17 syyjoht: Ryan Murray
Madama Butterfly (Puccini) 27-29 huhjoht: Ryan Murray; ohj: Annalisa Winberg
Nashville, Nashville Opera  / 
Tosca (Puccini) 5-7 lokjoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
María de Buenos Aires (Piazzolla) 10-12 marjoht: John Hoomes; ohj: Dean Williamson
Hercules vs. Vampires (Morganelli) 27 tamjoht: Kelly Corcoran; ohj: John Hoomes
Susannah (Floyd) 6-8 huhjoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
Traviata (Verdi) 4-6 lokjoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
Three Decembers (Heggie) 9-11 marjoht: Dean Williamson; ohj: John Hoomes
The Tales of Hoffmann (Offenbach) 4-6 huhjoht: William Boggs; ohj: John Hoomes
The Cradle Will Rock (Blitzstein) 10-12 toujoht: Amy Tate Williams; ohj: John Hoomes
New Orleans, New Orleans Opera  / 
María de Buenos Aires (Piazzolla) 9-10 syyjoht: Robert Lyall; ohj: Tomer Zvulun
Pagliacci (Leoncavallo) 6-8 lok
Cavalleria rusticana (Mascagni) 6-8 lok
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 10-12 marjoht: Robert Lyall; ohj: Alison Moritz
Burlesque Opera of Tabasco (Chadwick,G) 25-28 tamjoht: Paul Mauffray
The Medium (Menotti) 1-3 kes
Turandot (Puccini) 28-30 syy
Pygmalion (Rameau) 8-11 mar
Abduction from the Seraglio (Mozart) 8-10 hel
The Blind (Auerbach) 4-7 huh
Rigoletto (Verdi) 26-28 huh
New York, Center for Contemporary Opera  / 
To Be Sung (Dusapin) 17-19 maajoht: Neal Goren; ohj: Jorinde Keesmaat
Backwards from Winter (Knehans) 25 touohj: Jennifer Williams
New York, Teatro Grattacielo  / 
Il grillo del focolare (concert) (Zandonai) 14 lokjoht: Israel Gursky
New York, The Metropolitan Opera  / 
Norma (Bellini) 25 syy-16 joujoht: Carlo Rizzi / Joseph Colaneri; ohj: David McVicar
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 26 syy-28 lokjoht: Johannes Debus; ohj: Bartlett Sher
Die Zauberflöte (Mozart) 27 syy-14 lokjoht: James Levine; ohj: Julie Taymor
La bohème (Puccini) 2 lok-10 maajoht: Alexander Soddy / Marco Armiliato; ohj: Franco Zeffirelli
Turandot (Puccini) 12 lok-5 huhjoht: Carlo Rizzi / Marco Armiliato; ohj: Franco Zeffirelli
The Exterminating Angel (Adès) 26 lok-21 marjoht: Thomas Adès; ohj: Tom Cairns
Madama Butterfly (Puccini) 2 mar-16 maajoht: Jader Bignamini / Marco Armiliato; ohj: Anthony Minghella, Carolyn Choa
Thaïs (Massenet) 11 mar-2 joujoht: Emmanuel Villaume; ohj: John Cox
Requiem (Verdi) 24 mar-2 joujoht: James Levine
The Magic Flute (reduction) (Mozart) 25 mar-9 joujoht: Evan Rogister; ohj: Julie Taymor
Le nozze di Figaro (Mozart) 6 jou-19 tamjoht: Harry Bicket; ohj: Richard Eyre
The Merry Widow (Lehár) 14 jou-11 tamjoht: Ward Stare; ohj: Susan Stroman
Hansel and Gretel (Humperdinck) 18 jou-6 tamjoht: Donald Runnicles; ohj: Richard Jones
Tosca (Puccini) 31 jou-12 toujoht: Emmanuel Villaume / Gareth Morrell / Bertrand de Billy; ohj: David McVicar
Cavalleria rusticana (Mascagni) 8 tam-1 heljoht: Nicola Luisotti; ohj: David McVicar
Pagliacci (Leoncavallo) 8 tam-1 heljoht: Nicola Luisotti; ohj: David McVicar
L'elisir d'amore (Donizetti) 16 tam-17 heljoht: Domingo Hindoyan; ohj: Bartlett Sher
Il trovatore (Verdi) 22 tam-15 heljoht: Marco Armiliato; ohj: David McVicar
Parsifal (Wagner) 5-27 heljoht: Yannick Nézet-Séguin; ohj: François Girard
Semiramide (Rossini) 19 hel-17 maajoht: Maurizio Benini / Gareth Morrell; ohj: John Copley
Elektra (Strauss) 1-23 maajoht: Yannick Nézet-Séguin / Paul Nadler; ohj: Patrice Chéreau
Così fan tutte (Mozart) 15 maa-19 huhjoht: David Robertson; ohj: Phelim McDermott
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22 maa-10 toujoht: Roberto Abbado / Gareth Morrell; ohj: Mary Zimmerman
Luisa Miller (Verdi) 29 maa-21 huhjoht: Bertrand de Billy; ohj: Elijah Moshinsky
Cendrillon (Massenet) 12 huh-11 toujoht: Bertrand de Billy; ohj: Laurent Pelly
Roméo et Juliette (Gounod) 23 huh-12 toujoht: Plácido Domingo; ohj: Bartlett Sher
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 24 syy-28 maajoht: Mark Elder; ohj: Darko Tresnjak
La bohème (Puccini) 25 syy-13 joujoht: James Gaffigan; ohj: Franco Zeffirelli, Knighten Smit
Aida (Verdi) 26 syy-7 maajoht: Nicola Luisotti / Plácido Domingo; ohj: Sonja Frisell(original), Stephen Pickover(revival)
La fanciulla del West (Puccini) 4-27 lokjoht: Marco Armiliato; ohj: Giancarlo Del Monaco(original), Gregory Keller(revival)
Marnie (Muhly) 19 lok-10 marjoht: Robert Spano; ohj: Michael Mayer
Tosca (Puccini) 25 lok-6 huhjoht: Carlo Rizzi; ohj: David McVicar
Carmen (Bizet) 30 lok-8 heljoht: Omer Meir Wellber / Louis Langrée; ohj: Richard Eyre
Mefistofele (Boito) 8 mar-1 joujoht: Carlo Rizzi / Joseph Colaneri; ohj: Robert Carsen(original), Paula Suozzi(revival)
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 14 mar-8 joujoht: Emmanuel Villaume; ohj: Penny Woolcock(original), Stephen Pickover(revival)
Suor Angelica (Puccini) 23 mar-15 joujoht: Bertrand de Billy; ohj: Jack O'Brien(original), Knighten Smit(revival)
Gianni Schicchi (Puccini) 23 mar-15 joujoht: Bertrand de Billy; ohj: Jack O'Brien(original), Knighten Smit(revival)
Il tabarro (Puccini) 23 mar-15 joujoht: Bertrand de Billy; ohj: Jack O'Brien(original), Knighten Smit(revival)
La traviata (Verdi) 4 jou-27 huhjoht: Yannick Nézet-Séguin / Nicola Luisotti; ohj: Michael Mayer
Otello (Verdi) 14 jou-10 tamjoht: Gustavo Dudamel; ohj: Bartlett Sher(original), Gina Lapinski(revival)
The Magic Flute (reduction) (Mozart) 19 jou-5 tamjoht: Harry Bicket; ohj: Julie Taymor
Adriana Lecouvreur (Cilea) 31 jou-26 tamjoht: Gianandrea Noseda; ohj: David McVicar
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15-31 tamjoht: Yannick Nézet-Séguin; ohj: Jonathan Miller, Paula Williams
Duke Bluebeard's Castle (Bartók) 24 tam-14 heljoht: Henrik Nánási; ohj: Mariusz Treliński
Iolanta (Tchaikovsky,P) 24 tam-14 heljoht: Henrik Nánási; ohj: Mariusz Treliński
Don Giovanni (Mozart) 30 tam-18 huhjoht: Cornelius Meister; ohj: Michael Grandage(original), Louisa Muller(revival)
La Fille du régiment (Donizetti) 7 hel-2 maajoht: Enrique Mazzola; ohj: Laurent Pelly(original), Christian Rath(revival)
Rigoletto (Verdi) 12 hel-10 toujoht: Nicola Luisotti; ohj: Michael Mayer(original), Gregory Keller(revival)
Falstaff (Verdi) 22 hel-16 maajoht: Richard Farnes; ohj: Robert Carsen(original), Gina Lapinski(revival)
Das Rheingold (Wagner) 9 maa-6 toujoht: Philippe Jordan; ohj: Robert Lepage(original), Knighten Smit(revival)
Die Walküre (Wagner) 25 maa-7 toujoht: Philippe Jordan; ohj: Robert Lepage(original), Knighten Smit(revival)
La clemenza di Tito (Mozart) 30 maa-20 huhjoht: Lothar Koenigs; ohj: Jean-Pierre Ponnelle(original), Peter McClintock(revival)
Siegfried (Wagner) 13 huh-9 toujoht: Philippe Jordan; ohj: Robert Lepage(original), Knighten Smit(revival)
Götterdämmerung (Wagner) 27 huh-11 toujoht: Philippe Jordan; ohj: Robert Lepage(original), Knighten Smit(revival)
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 3-11 toujoht: Yannick Nézet-Séguin; ohj: John Dexter(original), David Kneuss(revival)
New York, New York City Opera  / 
Cruzar la Cara de la Luna (Martinez,J) 26-28 tamjoht: David Hanlon; ohj: Keturah Stickann
Pigmalione (Donizetti) 24-25 maa
Pygmalion (Rameau) 24-25 maa
L'amore dei tre re (Montemezzi) 12-15 huhjoht: Pacien Mazzagatti; ohj: Paul Curran
Brokeback Mountain (Wuorinen) 31 tou-4 kesjoht: Kazem Abdullah
La fanciulla del West (Puccini) 6-12 syyjoht: James Meena; ohj: Ivan Stefanutti
Norfolk, Virginia Opera  / 
Samson and Delilah (Saint-Saëns) 29 syy-3 lokjoht: Adam Turner; ohj: Paul Curran
The Girl of the Golden West (Puccini) 10-14 marjoht: Andrew Bisantz; ohj: Lillian Groag
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 10-12 mar
A Midsummer Night's Dream (Britten) 9-13 heljoht: Adam Turner; ohj: Michael Shell
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23-27 maajoht: Ari Pelto; ohj: Kyle Lang
Street Scene (Weill) 28 syy-2 lokjoht: Adam Turner; ohj: Dorothy Danner
Don Giovanni (Mozart) 2-6 marjoht: Adam Turner; ohj: Lillian Groag
The Elixir of Love (Donizetti) 8-12 heljoht: Adam Turner; ohj: Kyle Lang
Madama Butterfly (Puccini) 15-19 maajoht: Adam Turner; ohj: Richard Gammon
Omaha, Opera Omaha  / 
Tosca (Puccini) 3-5 marjoht: Carlos Izcaray; ohj: Crystal Manich
Falstaff (Verdi) 9-11 heljoht: Hal France; ohj: Allegra Libonati
Proving Up (Mazzoli) 13-22 huhjoht: Christopher Rountree; ohj: James Darrah
Medea (Cherubini) 20-22 huhjoht: Jane Glover; ohj: Andrew Eggert
Pagliacci (Leoncavallo) 19-21 lokjoht: Timothy Myers
The Elixir of Love (Donizetti) 15-17 heljoht: David Agler; ohj: Rosetta Cucchi
Les Enfants Terribles (Glass) 3-14 huhohj: James Darrah
Faust (Gounod) 12-14 huhjoht: Steven White; ohj: Lileana Blain-Cruz
Palo Alto, West Bay Opera  / 
Norma (Bellini) 13-22 lokjoht: José Luis Moscovich; ohj: Igor Vieira
Fidelio (Beethoven) 16-25 heljoht: José Luis Moscovich; ohj: Ragnar Conde
Carmen (Bizet) 25 tou-3 kesjoht: José Luis Moscovich; ohj: Richard Harrell
Pensacola, Pensacola Opera  / 
María de Buenos Aires (Piazzolla) 10-12 marjoht: Cody Martin; ohj: Octavio Cardenas
Madama Butterfly (Puccini) 26-28 tamjoht: Jerome Shannon; ohj: Kyle Marrero
Romeo and Juliet (Gounod) 25-27 tamjoht: Jerome Shannon; ohj: Scott Skiba
Roméo et Juliette (Gounod) 25-27 tamjoht: Jerome Shannon; ohj: Scott Skiba
Florencia in the Amazon (Catán) 15-17 maajoht: Cody Martin; ohj: John Hoomes
Florencia in the Amazons (Catan) 15-17 maajoht: Cody Martin; ohj: John Hoomes
Philadelphia, Academy of Vocal Arts Opera Theatre  / 
Il trovatore (Verdi) 4-11 marjoht: Christofer Macatsoris; ohj: Tito Capobianco
Das Rheingold (Wagner) 20-30 tamjoht: Luke Housner
Ariadne auf Naxos (Strauss) 24 hel-3 maajoht: David Aronson; ohj: Dorothy Danner
La traviata (Verdi) 21-28 huhjoht: Christofer Macatsoris; ohj: Jeffrey Marc Buchman
Philadelphia, Curtis Institute of Music  / 
Impressions de Pelléas (Debussy) 5-8 lokjoht: Lisa Keller; ohj: RB Schlather
Eugene Oniegin (Tchaikovsky,P) 16-19 marjoht: Joseph Mechavich; ohj: Chas Rader-Shieber
Philadelphia, Opera Philadelphia  / 
Elizabeth Cree (Puts) 14-23 syyjoht: Corrado Rovaris; ohj: David Schweizer
Die Zauberflöte (Mozart) 15-24 syyjoht: David Charles Abell; ohj: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 16-23 syyjoht: Gary Thor Wedow; ohj: Robin Guarino
I Have No Stories to Tell You (Beecher) 16-23 syyjoht: Gary Thor Wedow; ohj: Robin Guarino
We Shall Not Be Moved (Roumain) 16-24 syyjoht: Viswa Subbaraman; ohj: Bill T Jones
The Wake World (Hertzberg) 18-25 syyjoht: Elizabeth Braden; ohj: RB Schlather
Written on Skin (Benjamin,G) 9-18 heljoht: Corrado Rovaris; ohj: Will Kerley
Carmen (Bizet) 27 huh-6 toujoht: Yves Abel; ohj: Paul Curran
Sky on Swings (Beecher) 20-29 syyjoht: Geoffrey McDonald; ohj: Joanna Settle
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21-30 syyjoht: Corrado Rovaris; ohj: Laurent Pelly
Ne Quittez Pas (Poulenc) 22-30 syyjoht: Christopher Allen; ohj: James Darrah
A Midsummer Night's Dream (Britten) 8-17 heljoht: Corrado Rovaris; ohj: Robert Carsen(original), Emmanuelle Bastet(revival)
Don Giovanni (Mozart) 7-10 maajoht: Karina Canellakis; ohj: RB Schlather
La bohème (Puccini) 26 huh-5 toujoht: Corrado Rovaris
Empty the House (Orth) 2-5 tou
Phoenix, Arizona Opera  / 
Hercules vs. Vampires (Morganelli) 15 lokjoht: Shawn Galvin
Tosca (Puccini) 11-12 marjoht: Steven White; ohj: Tara Faircloth
Candide (Bernstein) 27-28 tamjoht: Joseph Colaneri; ohj: Christopher Mattaliano
The Barber of Seville (Rossini) 3-4 maajoht: Francesco Milioto; ohj: Joshua Borths
Das Rheingold (Wagner) 6-8 huhjoht: Joseph Rescigno; ohj: Brian Staufenbiel
María de Buenos Aires (Piazzolla) 28-30 syyjoht: John de los Santos; ohj: Scott Terrell
Charlie Parker's Yardbird (Schnyder) 9-11 marjoht: Clinton Smith; ohj: Joshua Borths
La traviata (Verdi) 25-27 tamjoht: Joseph Rescigno; ohj: Stephanie Havey
Silent Night (Puts) 1-3 maajoht: Joseph Mechavich; ohj: Michael Shell
The Marriage of Figaro (Mozart) 5-7 huhjoht: Dean Williamson; ohj: Tara Faircloth
Pittsburgh, Pittsburgh Opera  / 
Tosca (Puccini) 7-15 lokjoht: Antony Walker; ohj: Garnett Bruce
The Marriage of Figaro (Mozart) 4-12 marjoht: Antony Walker; ohj: David Paul
The Long Walk (Beck) 20-28 tamjoht: Glenn Lewis; ohj: Frances Rabalais
Savage Winter (Cuomo) 17-25 heljoht: Douglas J Cuomo; ohj: Jonathan Moore
Moby-Dick (Heggie) 17-25 maajoht: Antony Walker; ohj: Kristine McIntyre
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-29 huhjoht: Christian Capocaccia; ohj: Daniel Slater
Madama Butterfly (Puccini) 6-14 lokjoht: Antony Walker; ohj: Linda Brovsky
Hansel and Gretel (Humperdinck) 3-11 marjoht: Antony Walker; ohj: Crystal Manich
afterWARds (Mozart) 26 tam-3 helohj: David Paul
Glory Denied (Cipullo) 23 hel-3 maa
La bohème (Puccini) 30 maa-7 huhjoht: Jean-Luc Tingaud; ohj: Stephanie Havey
Don Pasquale (Donizetti) 27 huh-5 toujoht: Gary Wedow; ohj: Chuck Hudson
Portland OR, Portland Opera  / 
Rigoletto (Verdi) 4-12 toujoht: George Manahan; ohj: Christopher Mattaliano
Faust (Gounod) 8-16 kes
La Cenerentola (Rossini) 13-28 heijoht: Carolyn Kuan; ohj: Christopher Mattaliano
Orfeo ed Euridice (Gluck) 27 hei-4 elojoht: Nicholas Fox; ohj: Chas Rader-Shieber
Raleigh, North Carolina Opera  / 
Cold Mountain (Higdon) 28 syy-1 lokjoht: Christopher Allen; ohj: Keturah Stickann
Rigoletto (Verdi) 26-28 tamjoht: Joseph Rescigno; ohj: Matthew Lata
Family Secrets: Kith and Kin (Davis,T) 15-16 heljoht: Vincent Povázsay; ohj: Francesca Talenti
Samson and Delilah (concert) (Saint-Saëns) 29 huhjoht: Timothy Myers
Norma (Bellini) 21 lokjoht: Antony Walker
Carmen (Bizet) 25-27 tamjoht: Keitaro Harada; ohj: Fenlon Lamb
Tosca (Puccini) 5-7 huhjoht: Joseph Rescigno; ohj: David Paul
Roanoke, Opera Roanoke  / 
Tosca (Puccini) 27-29 lok
La bohème (Puccini) 6-8 huh
Sacramento, Sacramento Opera  / 
Tosca (Puccini) 5 toujoht: Christoph Campestrini
Rigoletto (concert) (Verdi) 13 huhjoht: Michael Christie
Salt Lake City, Utah Opera  / 
La bohème (Puccini) 7-15 lokjoht: Robert Tweten; ohj: Kathleen Clawson
Moby-Dick (Heggie) 20-28 tamjoht: Joseph Mechavich; ohj: Kristine McIntyre
Pagliacci (Leoncavallo) 10-18 maajoht: Joseph Colaneri; ohj: Tara Faircloth
Gianni Schicchi (Puccini) 10-18 maajoht: Joseph Colaneri; ohj: Tara Faircloth
Die Fledermaus (Strauss,J) 12-20 toujoht: Gary Thor Wedow; ohj: Kyle Lang
Roméo et Juliette (Gounod) 13-21 lokjoht: Robert Tweten; ohj: Vera Lúcia Calábria
The Little Prince (Portman) 19-27 tamjoht: James Lowe; ohj: Tara Faircloth
The Magic Flute (Mozart) 9-17 maajoht: Thierry Fischer; ohj: Paul Peers
Norma (Bellini) 4-6 toujoht: Stephen Lord; ohj: Crystal Manich
San Antonio, Opera San Antonio  / 
Macbeth (Verdi) 8-10 syyjoht: Sebastian Lang-Lessing; ohj: Crystal Manich
La bohème (Puccini) 17-19 toujoht: Sebastian Lang-Lessing; ohj: E Loren Meeker
San Diego, San Diego Opera  / 
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 14-22 lokjoht: Evan Rogister; ohj: Seán Curran
As One (Kaminsky) 10-12 marjoht: Bruce Stasyna; ohj: Kyle Lang
María de Buenos Aires (Piazzolla) 26-28 tamjoht: Bruce Stasyna; ohj: John de los Santos
Turandot (Puccini) 24 hel-4 maajoht: Valerio Galli; ohj: Keturah Stickann
Florencia en el Amazonas (Catán) 17-25 maajoht: Joseph Mechavich; ohj: Candace Evans
The Marriage of Figaro (Mozart) 20-28 lokjoht: John Nelson; ohj: Stephen Lawless
Hansel and Gretel (Humperdinck) 1-9 joujoht: Ari Pelto; ohj: Brenna Corner
Rigoletto (Verdi) 2-10 heljoht: Steven White; ohj: Michael Cavanagh
Three Decembers (Heggie) 8-10 maajoht: Adam Turner; ohj: Karen Tiller
Carmen (Bizet) 30 maa-7 huhjoht: Yves Abel; ohj: Kyle Lang
San Francisco, Opera Parallèle  / 
Trouble in Tahiti (Bernstein) 14-18 heljoht: Nicole Paiement; ohj: Brian Staufenbiel
At the Statue of Venus (Heggie) 14-18 heljoht: Nicole Paiement; ohj: Brian Staufenbiel
San Francisco, San Francisco Opera  / 
Turandot (Puccini) 8 syy-9 joujoht: Nicola Luisotti / Christopher Franklin; ohj: Garnett Bruce
Elektra (Strauss) 9-27 syyjoht: Henrik Nánási; ohj: Keith Warner, Anja Kühnhold
La traviata (Verdi) 23 syy-17 lokjoht: Nicola Luisotti; ohj: John Copley, Shawna Lucey
Manon (Massenet) 4-22 marjoht: Patrick Fournillier; ohj: Vincent Boussard
Girls of the Golden West (Adams) 21 mar-10 joujoht: Grant Gershon; ohj: Peter Sellars
Das Rheingold (Wagner) 12-26 kesjoht: Donald Runnicles; ohj: Francesca Zambello
Die Walküre (Wagner) 13-27 kesjoht: Donald Runnicles; ohj: Francesca Zambello
Siegfried (Wagner) 15-29 kesjoht: Donald Runnicles; ohj: Francesca Zambello
Götterdämmerung (Wagner) 17 kes-1 heijoht: Donald Runnicles; ohj: Francesca Zambello
Cavalleria rusticana (Mascagni) 7-30 syyjoht: Daniele Callegari; ohj: José Cura(original), Jose Maria Condemi(revival)
Pagliacci (Leoncavallo) 7-30 syyjoht: Daniele Callegari; ohj: José Cura(original), Jose Maria Condemi(revival)
Roberto Devereux (Donizetti) 8-27 syyjoht: Riccardo Frizza; ohj: Stephen Lawless
Tosca (Puccini) 3-30 lokjoht: Leo Hussain; ohj: Shawna Lucey
Arabella (Strauss) 16 lok-3 marjoht: Marc Albrecht; ohj: Tim Albery
It's a Wonderful Life (Heggie) 17 mar-9 joujoht: Patrick Summers; ohj: Leonard Foglia
Carmen (Bizet) 5-29 kesjoht: James Gaffigan; ohj: Francesca Zambello
Orlando (Handel) 9-27 kesjoht: Christopher Moulds; ohj: Harry Fehr
Rusalka (Dvořák,A) 16-28 kesjoht: Eun Sun Kim; ohj: David McVicar
San Jose CA, Opera San Jose  / 
Così fan tutte (Mozart) 9-24 syyjoht: Peter Grunberg; ohj: Brad Dalton
La rondine (Puccini) 11-26 marjoht: Christopher Larkin; ohj: Candice Evans
The Flying Dutchman (Wagner) 10-25 heljoht: Joseph Marcheso; ohj: Brad Dalton
La traviata (Verdi) 14-29 huhjoht: Joseph Marcheso; ohj: Shawna Lucey
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 15-30 syyjoht: Donato Cabrera; ohj: Michael Shell
Pagliacci (Leoncavallo) 17 mar-2 jouohj: Shawna Lucey
Moby Dick (Heggie) 9-24 heljoht: Joseph Marcheso; ohj: Kristine McIntyre
Madama Butterfly (Puccini) 13-28 huhjoht: Joseph Marcheso; ohj: Brad Dalton
Santa Barbara, Opera Santa Barbara  / 
Manon (Massenet) 3-5 marjoht: Kostis Protopapas; ohj: Kristine McIntyre
The Barber of Seville (Rossini) 2-4 maajoht: Kostis Protopapas; ohj: Josh Shaw
La bohème (Puccini) 9-11 marjoht: Kostis Protopapas; ohj: Omer Ben Seadia
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 1-3 maajoht: Valery Ryvkin; ohj: Jonathan Fox
The Crucible (Ward) 26-28 huhjoht: Kostis Protopapas; ohj: Stephanie Havey
Seattle, Seattle Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 5-19 elojoht: Carlo Montanaro; ohj: Kate Cherry
An American Dream (Perla) 7-17 syyjoht: Judith Yan; ohj: Peter Kazaras
The Barber of Seville (Rossini) 14-28 lokjoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Lindy Hume
Così fan tutte (Mozart) 13-27 tamjoht: Paul Daniel; ohj: Jonathan Miller(original), Harry Fehr
Beatrice and Benedict (Berlioz) 24 hel-10 maajoht: Ludovic Morlot; ohj: John Langs
Aida (Verdi) 5-19 toujoht: John Fiore; ohj: Francesca Zambello(original), E Loren Meeker
Porgy and Bess (Gershwin) 11-25 elojoht: John DeMain; ohj: Francesca Zambello(original), Garnett Bruce(revival)
The Turn of the Screw (Britten) 13-27 lokjoht: Constantin Trinks; ohj: Peter Kazaras
Il trovatore (Verdi) 12-26 tamjoht: Carlo Montanaro
The (R)evolution of Steve Jobs (Bates) 23 hel-9 maajoht: Nicole Paiement; ohj: Kevin Newbury
Carmen (Bizet) 4-18 toujoht: Giacomo Sagripanti; ohj: Paul Curran
Shreveport, Shreveport Opera  / 
The Magic Flute (Mozart) 19 lokjoht: Michael Sakir; ohj: Helena Binder
Beauty and the Beast (Menken) 20-21 huh
Syracuse, Syracuse Opera  / 
Carmen (Bizet) 20-22 lokjoht: Christian Capocaccia; ohj: Beth Greenberg
La traviata (Verdi) 2-4 tamjoht: Christian Capocaccia; ohj: Stephanie Havey
Madam Butterfly (Puccini) 13-15 huhjoht: Glenn Lewis; ohj: Alison Moritz
Tacoma, Tacoma Opera  / 
The Marriage of Figaro (Mozart) 28 lok-5 marjoht: Clinton Smith; ohj: Noel Koran
Carmen (Bizet) 3-11 heljoht: Sarah Ioannides; ohj: Noel Koran
The Merry Widow (Lehár) 14-22 huhjoht: Bernard Kwiram; ohj: Barry Johnson
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 lok
The Rape of Lucretia (Britten) 3-10 hel
The Elixir of Love (Donizetti) 7 huh
Tampa, Opera Tampa  / 
The Barber of Seville (Rossini) 2-4 heljoht: Jorge Parodi; ohj: Eric Gibson
The Marriage of Figaro (Mozart) 2-4 maajoht: Jorge Parodi; ohj: Bernard Uzan
Macbeth (Verdi) 13-15 huhjoht: Andrew Bisantz
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 mar-2 joujoht: Joseph Mechavich
Lady Swanwhite (Coppola) 9 hel
The Pearl Fishers (Bizet) 15-17 maajoht: Jorge Parodi
La bohème (Puccini) 26-28 huhjoht: Anthony Barrese
Toledo, Toledo Opera  / 
The Pearl Fishers (Bizet) 13-15 lokjoht: John Baril; ohj: Bernard Uzan
Rigoletto (Verdi) 26-28 tamjoht: James Meena; ohj: Tomer Zvulin
The Magic Flute (Mozart) 5-7 lokjoht: James Meena; ohj: James Marvel
Carmen (Bizet) 8-10 heljoht: James Meena; ohj: Jeffrey Marc Buchman
The Ballad of Baby Doe (Moore,D) 12-14 huh
Trenton, Bohème Opera  / 
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20-22 huh
Pagliacci (Leoncavallo) 20-22 huh
Tulsa, Tulsa Opera  / 
Faust (Gounod) 20-22 lokjoht: Emmanuel Plasson; ohj: Omer Ben Seadia
Turandot (Puccini) 27-29 huh
The Barber of Seville (Rossini) 19-21 lokjoht: Roberto Kalb
The Little Prince (Portman) 15-17 heljoht: Lina Gonzalez-Granados
Washington, Opera Camerata of Washington  / 
The Marriage of Figaro (Mozart) 6 lok
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 9 maa
Washington, Washington Concert Opera  / 
La straniera (Bellini) 19 mar
Maria di Rohan (Donizetti) 18 hel
Washington, Opera Lafayette  / 
Erminia, Tancredi, Polidoro e Pastore (Scarlatti,A) 30-31 tamjoht: Ryan Brown; ohj: Richard Gammon
Washington, Washington National Opera  / 
Aida (Verdi) 9-23 syyjoht: Evan Rogister; ohj: Francesca Zambello, E Loren Meeker
Alcina (Handel) 4-19 marjoht: Jane Glover; ohj: Anne Bogart
The Little Prince (Portman) 14-17 joujoht: James Lowe; ohj: Francesca Zambello
Proving Up (Mazzoli) 19-21 tamjoht: Christopher Rountree; ohj: Alison Moritz
Don Carlo (Verdi) 3-17 maajoht: Philippe Auguin; ohj: Tim Albery
The Barber of Seville (Rossini) 28 huh-19 toujoht: Emily Senturia; ohj: Peter Kazaras
Candide (Bernstein) 5-26 toujoht: Nicole Paiement; ohj: Francesca Zambello, E Loren Meeker
La traviata (Verdi) 6-21 lokjoht: Renato Palumbo; ohj: Francesca Zambello, Keturah Stickann
Silent Night (Puts) 10-25 marjoht: Nicole Paiement; ohj: Tomer Zvulun, Dan Miller
The Lion, the Unicorn, and Me (Tesori) 14-16 joujoht: James Lowe; ohj: Francesca Zambello, Eric Sean Fogel
Taking Up Serpents (Sankaram) 11-13 tamjoht: Lidiya Yankovskaya
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 9-29 maajoht: Robert Treviño; ohj: Robert Carsen(original), Peter McClintock(revival)
Faust (Gounod) 16-30 maajoht: Keri-Lynn Wilson; ohj: Garnett Bruce
Tosca (Puccini) 11-25 toujoht: Speranza Scappucci; ohj: Ethan McSweeny
I vespri siciliani (concert) (Verdi) 21 toujoht: Gianandrea Noseda
West Palm Beach, Palm Beach Opera  / 
Tosca (Puccini) 26-28 tamjoht: David Stern; ohj: Fenlon Lamb
Candide (Bernstein) 23-25 heljoht: David Stern; ohj: Jay Lesenger
Le nozze di Figaro (Mozart) 23-25 maajoht: Antonino Fogliani; ohj: Stephen Lawless
La traviata (Verdi) 25-27 tamjoht: Antonello Allemandi
Don Giovanni (Mozart) 22-24 heljoht: David Stern; ohj: Kristine McIntyre
Die Fledermaus (Strauss,J) 22-24 maajoht: David Stern; ohj: Dona D Vaughn
Wilmington, OperaDelaware  / 
Il tabarro (Puccini) 28 huh-6 toujoht: Anthony Barrese; ohj: Crystal Manich
Suor Angelica (Puccini) 28 huh-6 toujoht: Anthony Barrese; ohj: Crystal Manich
Gianni Schicchi (Puccini) 29 huh-5 toujoht: Michael Ching; ohj: A Scott Parry
Buoso's Ghost (Ching,M) 29 huh-5 toujoht: Michael Ching; ohj: A Scott Parry
Werther (concert) (Massenet) 18-19 lokjoht: Rachelle Jonck
Winston Salem, Piedmont Opera  / 
Silent Night (Puts) 27-29 lokjoht: James Allbritten; ohj: Cynthia Stokes
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 23-27 maa