2017/18 > Ġermanja 
*Sit Pubbliku   >Operabase Professional 
2017/18 > Ġermanja

 Premjer Mondjali
 Raritá
 Produzzjoni ġdida
 Produzzjoni ġdida għal din il-kumpanija

  
Danimarka Żvezja
Olanda
Belġju
Lussemburgu

Ġermanja
 
Polonja
Repubblika Ċeka
Franza Żvizzera Awstrija

Aachen, Theater Aachen  / 

L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 24 Set-19 JanS: Justus Thorau; R: Jarg Pataki
Anatevka (Bock) 17 Ott-7 JanS: Karl Shymanovitz; R: Ewa Teilmans
Katja Kabanowa (Janáček) 12 Nov-23 FrarS: Justus Thorau; R: Tibor Torell
La traviata (Verdi) 10 Diċ-14 ĠunS: Karl Shymanovitz; R: Ewa Teilmans
Don Giovanni (Mozart) 11 Frar-7 LulS: Justus Thorau; R: Joan Anton Rechi
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15 Apr-1 ĠunS: Justus Thorau; R: Ute M Engelhardt
Das schlaue Füchslein (Janáček) 30 Ġun-12 LulS: Herbert Görtz; R: Tamara Heimbrock
Annaberg-Buchholz, Winterstein-Theater Annaberg  / 
Saison in Salzburg (Raymond) 24 Set-30 DiċS: Dieter Klug; R: Urs Alexander Schleiff
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 29 Ott-25 DiċS: Dieter Klug; R: Ingolf Huhn
Peter Pan (Wecker) 16 Nov-27 DiċS: Dieter Klug; R: Birgit Eckenweber
Der Obersteiger (Zeller,C) 8 Diċ-9 MarS: Dieter Klug; R: Ingolf Huhn
Der Bajazzo (Leoncavallo) 21 Jan-23 MarS: Naoshi Takahashi; R: Tamara Korber
Gianni Schicchi (Puccini) 21 Jan-23 MarS: Naoshi Takahashi; R: Tamara Korber
Blossom Time (Romberg) 18 Mar-20 Apr
Martha (Flotow) 29 Apr-13 Mej
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Der Freischütz (Weber) 1 Ott-10 FrarS: Domonkos Héja; R: Hinrich Horstkotte
Roxy und ihr Wunderteam (Abraham) 9 Diċ-7 ĠunS: Lancelot Fuhry; R: Martin G Berger
Prima Donna (Wainwright) 3 Frar-14 ĠunS: Lancelot Fuhry; R: Hans Peter Cloos
La forza del destino (Verdi) 24 Mar-25 MejS: Domonkos Héja; R: André Bücker
Solaris (Fujikura) 18 Mej-16 ĠunS: Lancelot Fuhry; R: Dirk Schmeding
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
Leonore (concert) (Beethoven) 3 NovS: René Jacobs
La bohème (Puccini) 10-12 NovS: Teodor Currentzis; R: Philipp Himmelmann
Der Messias (Handel) 17 DiċS: Robert King
Parsifal (Wagner) 24 Mar-2 AprS: Simon Rattle; R: Dieter Dorn
Die Gärtnerin aus Liebe (Mozart) 25 Mar-1 AprS: Simon Rössler
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 18 MejS: Valery Gergiev
Die Zauberflöte (Mozart) 8-14 LulS: Yannick Nézet-Séguin
Adriana Lecouvreur (Cilea) 20-23 LulS: Valery Gergiev; R: Isabelle Partiot-Pieri
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
Frau Luna (Lincke) 12 Jan-4 Mar
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
La traviata (Verdi) 30 Aww-19 MejS: Ido Arad / Carlo Montanaro; R: Götz Friedrich
Die Zauberflöte (Mozart) 31 Aww-14 ĠunS: Ido Arad / Nikolas Maximilian Nägele; R: Günter Krämer
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 Set-18 OttS: Donald Runnicles / Marcus Bosch / John Fiore; R: Christian Spuck
Lohengrin (Wagner) 10 Set-17 DiċS: Donald Runnicles / Axel Kober; R: Kasper Holten
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-17 SetS: Ivan Repušić; R: Filippo Sanjust
Aida (Verdi) 23 Set-7 OttS: Giampaolo Bisanti; R: Benedikt von Peter
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 1 Ott-13 JanS: Ido Arad / Nikolas Maximilian Nägele; R: Katharina Thalbach
L'Invisible (Reimann) 8-31 OttS: Donald Runnicles; R: Vasily Barkhatov
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 14-28 OttS: Nicholas Carter; R: Robert Carsen
Elektra (Strauss) 19-30 OttS: Donald Runnicles; R: Kirsten Harms
Tosca (Puccini) 21 Ott-24 MarS: Giampaolo Bisanti / John Fiore; R: Boleslaw Barlog
Nabucco (Verdi) 29 Ott-24 MejS: Roberto Rizzi-Brignoli; R: Keith Warner
Tannhäuser (Wagner) 11 Nov-8 AprS: Michael Boder / Donald Runnicles; R: Kirsten Harms
Le prophète (Meyerbeer) 26 Nov-7 JanS: Enrique Mazzola; R: Olivier Py
Das Märchen von der Zauberflöte (Mozart) 6-12 DiċS: Kevin McCutcheon; R: Gerlinde Pelkowski
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10-28 DiċS: Nicholas Carter; R: Götz Friedrich
La bohème (Puccini) 20 Diċ-2 JanS: Nicholas Carter; R: Götz Friedrich
Carmen (Bizet) 20 Jan-16 ĠunS: Ivan Repušić; R: Ole Anders Tandberg
Così fan tutte (Mozart) 26 Jan-17 FrarS: Nicholas Milton; R: Robert Borgmann
Salome (Strauss) 28 Jan-3 FrarS: Evan Rogister; R: Claus Guth
Der Troubadour (Verdi) 11 Frar-12 MejS: Giacomo Sagripanti; R: Hans Neuenfels
L'arlesiana (concert) (Cilea) 21-24 FrarS: Paolo Arrivabeni
Madama Butterfly (Puccini) 25 Frar-10 MarS: Carlo Rizzi; R: Pier Luigi Samaritani
Turandot (Puccini) 3-17 MarS: Alexander Vedernikov; R: Lorenzo Fioroni
Das Wunder der Heliane (Korngold) 18 Mar-6 AprS: Marc Albrecht; R: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 31 Mar-13 AprS: Stefano Ranzani; R: David Pountney
Pagliacci (Leoncavallo) 31 Mar-13 AprS: Stefano Ranzani; R: David Pountney
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 7-20 AprS: Donald Runnicles; R: Ole Anders Tandberg
Don Giovanni (Mozart) 15-29 AprS: Ido Arad; R: Roland Schwab
Die Fledermaus (Strauss,J) 28 Apr-8 ĠunS: Donald Runnicles / Nikolas Maximilian Nägele; R: Rolando Villazón
Rigoletto (Verdi) 3-17 MejS: Guillermo García Calvo; R: Jan Bosse
Ein Maskenball (Verdi) 6-13 MejS: Donald Runnicles; R: Götz Friedrich
Don Carlos (Verdi) 18-27 MejS: Donald Runnicles / Ido Arad; R: Marco Arturo Marelli
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 28-31 MejS: Francesco Ivan Ciampa
Il viaggio a Reims (Rossini) 15 Ġun-5 LulS: Giacomo Sagripanti; R: Jan Bosse
Faust (Gounod) 23 Ġun-6 LulS: Jacques Lacombe; R: Philipp Stölzl
La Gioconda (Ponchielli) 28 Ġun-7 LulS: Pinchas Steinberg; R: Filippo Sanjust
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 10 Set-28 JanS: Jordan de Souza; R: Suzanne Andrade, Esme Appleton
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 23 Set-4 NovS: Adam Benzwi; R: Barrie Kosky
Die Bremer Stadtmusikanten (Sendil) 24 Set-26 DiċS: Ivo Hentschel; R: Tobias Ribitzki
Die schöne Helena (Offenbach) 1 Ott-25 DiċS: Stefan Soltesz; R: Barrie Kosky
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 Ott-12 LulS: Jordan de Souza; R: Barrie Kosky
Satyagraha (Glass) 27 Ott-10 NovS: Jonathan Stockhammer; R: Sidi Larbi Cherkaoui
Anatevka (Bock) 3 Diċ-15 LulS: Koen Schoots; R: Barrie Kosky
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Diċ-20 JanS: Ivo Hentschel / Jordan de Souza; R: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Don Giovanni (Mozart) 6 Jan-9 MarS: Anthony Bramall / Ivo Hentschel; R: Herbert Fritsch
Die Gezeichneten (Schreker) 21 Jan-11 LulS: Stefan Soltesz; R: Calixto Bieito
Schneewittchen und die 77 Zwerge (Kats-Chernin) 25 Jan-17 AprS: Ivo Hentschel; R: Christian von Götz
Die Perlen der Cleopatra (Straus) 31 Jan-30 MarS: Adam Benzwi; R: Barrie Kosky
Xerxes (Handel) 9 Frar-20 MarS: Konrad Junghänel; R: Stefan Herheim
Blaubart (Offenbach) 17 Mar-13 LulS: Clemens Flick; R: Stefan Herheim
Jewgeni Onegin (Tchaikovsky,P) 29 Mar-19 MejS: Jordan de Souza; R: Barrie Kosky
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Apr-21 MejS: Maurizio Barbacini; R: Kirill Serebrennikov
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 13 Apr-4 MejS: Ivo Hentschel; R: Calixto Bieito
Semele (Handel) 12 Mej-10 LulS: Konrad Junghänel; R: Laura Scozzi
My Fair Lady (Loewe) 2 Ġun-7 LulS: Peter Christian Feigel; R: Andreas Homoki
Die Nase (Shostakovich) 16 Ġun-14 LulS: Gabriel Feltz; R: Barrie Kosky
Carmen (Bizet) 23 Ġun-8 LulS: Aziz Shokhakimov; R: Sebastian Baumgarten
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
Giovanna d'Arco (Verdi) 5 MarS: Felix Krieger; R: Thilo Reinhardt
Ein deutsches Requiem (Brahms) 31 MarS: Michael Sanderling
Berlin, Staatsoper Unter den Linden  / 
Szenen aus Goethes Faust (Schumann) 3 Ott-17 DiċS: Daniel Barenboim; R: Jürgen Flimm
Rivale (Ronchetti) 8-22 OttS: Max Renne; R: Isabel Ostermann
Der unglaubliche Spotz (Svoboda,M) 24 Nov-20 DiċS: Adrian Heger; R: Marcin Lakomicki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-29 DiċS: Sebastian Weigle; R: Achim Freyer
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 9 Diċ-14 LulS: Diego Fasolis; R: Eva-Maria Höckmayr
La bohème (Puccini) 22 Diċ-17 JanS: Julien Salemkour; R: Lindy Hume
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Diċ-12 AprS: Julien Salemkour / Daniel Cohen; R: August Everding
Don Giovanni (Mozart) 7 Jan-2 FrarS: Alessandro De Marchi; R: Claus Guth
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-19 JanS: Eun Sun Kim; R: Hans Neuenfels
La traviata (Verdi) 28 Jan-3 ĠunS: Massimo Zanetti / Domingo Hindoyan; R: Dieter Dorn
Sommertag (Brass) 10 Frar-3 MarS: Max Renne; R: Eva-Maria Weiss
Tristan und Isolde (Wagner) 11 Frar-18 MarS: Daniel Barenboim; R: Dmitri Tcherniakov
Salome (Strauss) 4-17 MarS: Zubin Mehta; R: Hans Neuenfels
Falstaff (Verdi) 25 Mar-1 AprS: Daniel Barenboim; R: Mario Martone
Parsifal (Wagner) 30 Mar-2 AprS: Daniel Barenboim; R: Dmitri Tcherniakov
The Turn of the Screw (Britten) 8-22 AprS: Daniel Cohen; R: Claus Guth
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-28 AprS: Victorien Vanoosten; R: Wim Wenders
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Apr-24 MejS: Daniel Cohen; R: Ruth Berghaus
King Arthur (Purcell) 6-21 MejS: René Jacobs; R: Sven-Eric Bechtolf, Julian Crouch
Pelléas et Mélisande (Debussy) 27 Mej-14 ĠunS: Daniel Barenboim; R: Ruth Berghaus
Tosca (Puccini) 2-16 ĠunS: Simone Young; R: Alvis Hermanis, Gudrun Hartmann
Macbeth (Verdi) 17 Ġun-2 LulS: Daniel Barenboim; R: Harry Kupfer
Orfeo ed Euridice (Gluck) 22 Ġun-6 LulS: Domingo Hindoyan; R: Jürgen Flimm
Ti vedo, ti sento, mi perdo (Sciarrino) 7-15 LulS: Maxime Pascal; R: Jürgen Flimm
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Otello (Verdi) 7 Ott-25 MarS: Alexander Kalajdzic; R: Paul-Georg Dittrich
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Ott-26 DiċS: Alexander Kalajdzic / Gregor Rot; R: Andrea Schwalbach
Werther (Massenet) 2 Diċ-18 MarS: Alexander Kalajdzic; R: Alexander Charim
Benzin (Rezniček) 13 Jan-8 AprS: Gregor Rot; R: Cordula Däuper
Das Rheingold (Wagner) 3 Mar-6 MejS: Alexander Kalajdzic; R: Mizgin Bilmen
Anne und Zef (Krüs) 20 MarS: Wilko Jordens
Orlando paladino (Haydn) 27 Apr-5 LulS: Merijn van Driesten; R: Julia Hölscher
Jakob Lenz (Rihm) 9 Ġun-7 LulS: Gregor Rot; R: Nadja Loschky
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Penthesilea (Schoeck) 15 Ott-14 DiċS: Dirk Kaftan; R: Peter Konwitschny
Carmen (Bizet) 5 Nov-20 AprS: Jacques Lacombe; R: Carlos Wagner
Geisterritter (Reynolds) 3 Diċ-4 MarS: Daniel Mayr; R: Erik Petersen
Madama Butterfly (Puccini) 8 Diċ-13 JanS: Stephan Zilias; R: Mark Daniel Hirsch
Gianni Schicchi (Puccini) 1 Jan-18 FrarS: Jacques Lacombe; R: Mark Daniel Hirsch
Il tabarro (Puccini) 1 Jan-18 FrarS: Jacques Lacombe; R: Mark Daniel Hirsch
Le nozze di Figaro (Mozart) 28 Jan-30 ĠunS: Dirk Kaftan; R: Aron Stiehl
Echnaton (Glass) 11 Mar-28 ĠunS: Stephan Zilias; R: Laura Scozzi
La traviata (Verdi) 24 Mar-21 MejS: Dirk Kaftan; R: Andreas Homoki
I due Foscari (Verdi) 6 Mej-12 LulS: Will Humburg; R: Philipp Kochheim
Turandot (Puccini) 27 Mej-22 ĠunS: Stephan Zilias; R: Silviu Purcărete
Oberst Chabert (Waltershausen) 17 Ġun-13 LulS: Jacques Lacombe; R: Roland Schwab
West Side Story (Bernstein) 1+ Set
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 OttR: Josef Ernst Köpplinger
Cavalleria rusticana (Mascagni) 3 Nov
Pagliacci (Leoncavallo) 3 Nov
Iwein (Eggert) 5 Apr
La forza del destino (Verdi) 3 Mej
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 12 OttS: Saessak Shin; R: Winfried Schneider
Ritter Blaubart (Offenbach) 12-14 JanS: Ivo Hentschel; R: Steffen Piontek
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 23-24 MarS: Alexanders Merzyn; R: Klaus Seiffert
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
Don Carlo (Verdi) 9 Set-2 FrarS: Srboljub Dinić; R: Andrea Moses
Werther (Massenet) 22 Set-22 DiċS: Iván López Reynoso / Christopher Hein; R: Benjamin Prins
Tosca (Puccini) 1 Ott-7 DiċS: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; R: Roland Schwab
Rivale (Ronchetti) 29 Ott-27 ĠunS: Max Renne; R: Isabel Ostermann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Nov-26 DiċS: Iván López Reynoso; R: Brigitte Fassbaender
Europeras I and II (Cage) 25 Nov-26 ĠunS: Christopher Lichtenstein; R: Isabel Ostermann
Die sieben Todsünden (Weill) 12 Jan-22 ĠunS: Iván López Reynoso; R: Aniara Amos
La porta della legge (Sciarrino) 12 Jan-22 ĠunS: Iván López Reynoso; R: und décors Aniara Amos
La clemenza di Tito (Mozart) 17 Frar-11 Mej
Elektra (Strauss) 6 Mar-1 Ġun
Elektra (Strauss) 16 Mar-1 Ġun
La Voix humaine (Poulenc) 11 Apr-3 Ġun
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 11 Apr-3 Ġun
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 19-31 MejS: Iván López Reynoso; R: Neco Çelik
Bremen, Theater Bremen  / 
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 10 Set-12 JanS: Yoel Gamzou; R: Armin Petras
Candide (Bernstein) 14 Ott-1 AprS: Christopher Ward; R: Marco Štorman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Ott-8 DiċS: Olof Boman; R: Michael Talke
Rusalka (Dvořák,A) 11 Nov-20 JanS: Hartmut Keil / Winston Dan Vogel; R: Anna-Sophie Mahler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-26 DiċS: Israel Gursky; R: Alexander Riemenschneider
Die Zauberflöte (Mozart) 16-30 DiċR: Chris Alexander
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 Jan-27 AprS: Olof Boman / Israel Gursky; R: Paul-Georg Dittrich
Wahlverwandtschaften (Kürstner) 24 FrarS: Clemens Heil; R: Stephan Kimmig
Die Fledermaus (Strauss,J) 31+ MarS: Yoel Gamzou; R: Felix Rothenhäusler
The Rake's Progress (Stravinsky) 27 Mej-28 ĠunS: Hartmut Keil; R: Michael Talke
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
Rigoletto (Verdi) 4 Nov-9 DiċS: Marc Niemann; R: Andrzej Woron
Fidelio (Beethoven) 25+ DiċS: Marc Niemann; R: Robert Lehmeier
Frau Luna (Lincke) 3+ FrarS: Hartmut Brüsch; R: Holger Seitz
Der Konsul (Menotti) 17+ MarS: Marc Niemann; R: Matthias Oldag
Der Liebestrank (Donizetti) 28+ AprS: Ektoras Tartanis; R: Ansgar Weigner
Der Untermieter (Tate) 2+ ĠunS: Ektoras Tartanis; R: Sam Brown
Chemnitz, Theater Chemnitz  / 
Hochzeit mit Hindernissen (Morrison,G) 16 Set-19 MejS: Jakob Brenner; R: Stefan Huber
Chess (Andersson,BT) 29 Set-20 MejS: Jakob Brenner; R: Thomas Winter
Der Rosenkavalier (Strauss) 30 Set-19 JanS: Felix Bender; R: Paul Esterházy
9. Sinfonie (concert) (Beethoven) 3 OttS: Clemens Schuldt
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 6 Ott-1 MarS: Felix Bender; R: Helen Malkowsky
Emil und die Detektive (Schubring) 14 Ott-18 MejS: Jakob Brenner; R: Michael Schilhan
Turandot (Puccini) 22 Ott-28 DiċS: Felix Bender; R: Hinrich Horstkotte
Non(n)sens (Goggin) 28 Ott-21 MejS: Jakob Brenner; R: Matthias Winter
Ein Maskenball (Verdi) 2 Diċ-10 MejS: Guillermo García Calvo / Stefan Politzka; R: Arila Siegert
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-25 DiċS: Guillermo García Calvo / Felix Bender / Stefan Politzka; R: Steffen Piontek
9. Sinfonie (Beethoven) 31 DiċS: Felix Bender
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 13 Jan-10 MarS: Felix Bender; R: Helen Malkowsky
Rinaldo (Handel) 20 Jan-9 MejS: Felix Bender; R: Kobie van Rensburg
Das Rheingold (Wagner) 3 Frar-28 AprS: Guillermo García Calvo / Felix Bender; R: Verena Stoiber
Tannhäuser (Wagner) 4 Mar-1 AprS: Gerrit Prießnitz; R: Michael Heinicke
Der Sängerkrieg der Heidehasen (Wilhelm) 23 Mar-26 MejS: Jakob Brenner; R: Jasna Žarić
Die Walküre (Wagner) 24 Mar-27 MejS: Felix Bender / Guillermo García Calvo; R: Monique Wagemakers
Parsifal (Wagner) 30 Mar-29 AprS: Guillermo García Calvo; R: John Dew
Don Pasquale (Donizetti) 12 Mej-15 ĠunS: Stefan Politzka; R: Nils Braun
Die Fledermaus (Strauss,J) 2-16 ĠunS: Guillermo García Calvo; R: Johannes Pölzgutter
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 17 Set-18 JanS: Johannes Braun; R: Susanne Lietzow
Tosca (Puccini) 30 Set-28 JanS: Roland Kluttig; R: Hans Walter Richter
Das Land des Lächelns (Lehár) 2 Diċ-1 AprS: Johannes Braun; R: Magdalena Fuchsberger
Das Land des Lächelns (Lehár) 5 Diċ-1 AprS: Johannes Braun; R: Magdalena Fuchsberger
La Cenerentola (Rossini) 3 Frar-29 MarS: Johannes Braun; R: Ansgar Weigner
High Society (Porter) 24 Frar-8 LulS: Roland Fister; R: Matthias Straub
Rusalka (Dvořák,A) 22 Apr-27 ĠunS: Roland Kluttig; R: Tobias Heyder
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 22 Ġun-11 LulS: Roland Kluttig; R: Konstanze Lauterbach
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Sugar (Styne) 1 Set-1 JanS: Ivo Hentschel; R: Klaus Seiffert
Turandot (Puccini) 23 Set-10 ĠunS: Evan Christ; R: Martin Schüler
Wozzeck (Berg) 1 Ott-5 NovS: Evan Christ; R: Christiane Lutz
Ritter Blaubart (Offenbach) 16 Nov-13 MejS: Ivo Hentschel; R: Steffen Piontek
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25-29 DiċS: Ivo Hentschel; R: Martin Schüler
Sekretärinnen (Wittenbrink) 26 Jan-2 ĠunS: Frank Bernard; R: Thomas Weber-Schallauer
Don Carlos (Verdi) 4 Frar-14 AprS: Evan Christ; R: Martin Schüler
Don Giovanni (Mozart) 24 Frar-7 ĠunS: Evan Christ; R: Martin Schüler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 Mar-16 ĠunS: Evan Christ; R: Matthias Oldag
Macbeth (Verdi) 21 Apr-26 ĠunS: Evan Christ; R: Martin Schüler
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 23 Ġun-7 Lul
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 2 Set-10 FrarS: Will Humburg; R: Dietrich Hilsdorf
Tosca (Puccini) 17 Set-27 DiċS: Will Humburg; R: Eva-Maria Höckmayr
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 29 Ott-8 AprS: Rubén Dubrovsky; R: Emmanuelle Bastet
Schubert's Winterreise (Zender) 11 Nov-13 Jan
Die Fledermaus (Strauss,J) 9 Diċ-8 ĠunS: Michael Nündel; R: Nicole Claudia Weber
Simon Boccanegra (Verdi) 27 Jan-20 MejS: Will Humburg; R: Dirk Schmeding
Die Sache Makropulos (Janáček) 10 Mar-10 MejS: Will Humburg; R: Eva-Maria Höckmayr
Così fan tutte (Mozart) 19 Mej-16 ĠunS: Rubén Dubrovsky; R: Dietrich Hilsdorf
Die Dreigroschenoper (Weill) 31 Mej-20 ĠunS: Michael Nündel; R: Marco Štorman
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Otello (Verdi) 16 Set-24 MarS: Markus L Frank; R: Roman Hovenbitzer
Lady Hamilton (Künneke) 22 Ott-31 DiċS: Elisa Gogou; R: Johannes Weigand
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 27 Ott-14 AprS: Elisa Gogou; R: Benjamin Prins
Kiss me, Kate (Porter) 19 Jan-10 ĠunS: Wolfgang Kluge; R: Johannes Weigand
Die Dreigroschenoper (Weill) 2 Mar-1 ĠunS: Markus L Frank; R: Ezio Toffolutti
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 27 Apr-16 ĠunS: Markus L Frank; R: Hinrich Horstkotte
Fürst Igor (concert) (Borodin) 25 Mej-2 ĠunS: Elisa Gogou
Julius Cäsar in Ägypten (Handel) 8-23 ĠunS: Markus L Frank; R: Matthias Oldag
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 Set-3 MarS: Lutz Rademacher; R: Kay Metzger
Elegie für junge Liebende (Henze) 4 Ott-25 NovS: Lutz Rademacher; R: Kay Metzger
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 7 Ott-23 FrarS: György Mészáros; R: Wolf Widder
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Ott-4 FrarS: György Mészáros; R: Guta G N Rau
Dracula (Wildhorn) 1 Diċ-14 ĠunS: Mathias Mönius; R: Lars Helmer
Powder her face (Adès) 9 Frar-7 AprS: Lutz Rademacher; R: Christian Poewe
Tosca (Puccini) 13 Apr-22 ĠunS: Lutz Rademacher; R: Ernö Weil
Così fan tutte (Mozart) 1-8 Ġun
Dortmund, Theater Dortmund  / 
Arabella (Strauss) 24 Set-26 NovS: Gabriel Feltz / Motonori Kobayashi; R: Jens Daniel Herzog
La traviata (Verdi) 6 Ott-28 DiċS: Motonori Kobayashi / Ingo Martin Stadtmüller; R: Tina Lanik
Wunderland (Schreier) 22 Ott-6 MarS: Ingo Martin Stadtmüller; R: Ilaria Lanzino
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 2 Diċ-28 JanS: Gabriel Feltz / Philipp Armbruster; R: Tina Lanik
Frau Luna (Lincke) 13 Jan-30 MejS: Philipp Armbruster / Ingo Martin Stadtmüller; R: Erik Petersen
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Jan-8 ĠunS: Gabriel Feltz / Motonori Kobayashi; R: Stefan Huber
Nabucco (Verdi) 10 Mar-10 ĠunS: Motonori Kobayashi; R: Jens Daniel Herzog
Die Schneekönigin (Lange) 8 Apr-3 ĠunS: Ingo Martin Stadtmüller; R: Johannes Schmid
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 9 Set-28 DiċS: Andreas Schüller; R: Arne Böge
Wonderful Town (Bernstein) 13 Set-15 AprS: Peter Christian Feigel; R: Matthias Davids
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 23 Set-16 MejS: Andreas Schüller; R: Axel Köhler
Die lustige Witwe (Lehár) 30 Set-31 DiċS: Andreas Schüller; R: Sebastian Ritschel
Im weißen Rößl (Benatzky) 3 Nov-14 JanS: Christian Garbosnik; R: Winfried Schneider
Das Märchen vom Zaren Saltan (Rimsky-Korsakov) 18 Nov-9 FrarS: Andreas Schüller; R: Arne Böge
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2-23 DiċS: Andreas Schüller; R: Jasmin Solfaghari
Frau Luna (Lincke) 27 Jan-6 LulS: Andreas Schüller; R: Andy Hallwaxx
Candide (Bernstein) 3 Mar-8 LulS: Andreas Schüller; R: Winfried Schneider
María de Buenos Aires (Piazzolla) 28 Mar-19 MejS: Peter Christian Feigel; R: Radek Stopka
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Apr-17 ĠunS: Andreas Schüller; R: Peter Kube
Die Dreigroschenoper (Weill) 27 Apr-13 LulS: Christian Garbosnik; R: Sebastian Ritschel
Ein Käfig voller Narren (Herman) 9 Mej-10 ĠunS: Christian Garbosnik; R: Andreas Gergen
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 30 Ġun-15 LulS: Peter Christian Feigel; R: Axel Köhler
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
La traviata (Verdi) 26 Aww-12 OttS: Ivan Repušić / Domingo Hindoyan; R: Andreas Homoki
La bohème (Puccini) 27 Aww-16 ĠunS: Giampaolo Bisanti; R: Christine Mielitz
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Aww-27 MejS: Moritz Gnann / Stefan Klingele / Christoph Gedschold; R: Achim Freyer
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 6-23 SetS: Frédéric Chaslin; R: Johannes Erath
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22 Set-2 AprS: Alessandro De Marchi / Jonathan Darlington; R: Grischa Asagaroff
Trouble in Tahiti (Bernstein) 30 Set-14 OttS: Franz Brochhagen; R: Manfred Weiss
Carmen (Bizet) 2 Ott-7 LulS: Antonino Fogliani / Alejo Pérez / Daniele Callegari; R: Axel Köhler
Les troyens (Berlioz) 3 Ott-3 NovS: John Fiore; R: Lydia Steier
Salome (Strauss) 4-17 OttS: Omer Meir Wellber; R: Michael Schulz
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 20 Ott-13 NovS: Christopher Moulds; R: Michiel Dijkema
Schneewitte (Joneleit) 25 Ott-19 NovS: Clemens Jüngling; R: Andrea Kramer
Götterdämmerung (Wagner) 29 Ott-4 FrarS: Christian Thielemann; R: Willy Decker
Rigoletto (Verdi) 12 Nov-8 ĠunS: Lorenzo Viotti / Eun Sun Kim / Francesco Lanzillotta; R: Nikolaus Lehnhoff
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 Nov-6 AprS: Giampaolo Bisanti; R: Dietrich Hilsdorf
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 2-13 DiċS: Johannes Wulff-Woesten; R: Christiane Lutz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-26 DiċS: Moritz Gnann; R: Katharina Thalbach
Die tote Stadt (Korngold) 16 Diċ-2 FrarS: Jeffrey Tate; R: David Bösch
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 19-27 DiċS: Omer Meir Wellber; R: Markus Bothe
Die Fledermaus (Strauss,J) 1-12 JanS: Marius Stieghorst; R: Günter Krämer
Das Rheingold (Wagner) 13-29 JanS: Christian Thielemann; R: Willy Decker
Die Walküre (Wagner) 14-30 JanS: Christian Thielemann; R: Willy Decker
Siegfried (Wagner) 18 Jan-1 FrarS: Christian Thielemann; R: Willy Decker
Der Freischütz (Weber) 10 Frar-5 MarS: Alexander Soddy / Christoph Gedschold; R: Axel Köhler
Der fliegende Holländer (Wagner) 11 Frar-2 LulS: Asher Fisch; R: Florentine Klepper
Otello (Verdi) 3 Mar-30 AprS: Stefano Ranzani / Daniele Callegari; R: Vincent Boussard
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 Mar-1 AprS: Antonello Allemandi; R: Michael Schulz
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 Mar-19 ĠunS: Ido Arad; R: Johannes Erath
Tosca (Puccini) 22 Apr-3 MejS: Christian Thielemann; R: Johannes Schaaf
La forza del destino (Verdi) 28 Apr-19 MejS: Mark Wigglesworth; R: Keith Warner
Fidelio (Beethoven) 4-17 MejS: Adam Fischer; R: Christine Mielitz
Alles Schwindel (Spoliansky) 9-20 ĠunS: Max Renne; R: Malte C Lachmann
Don Giovanni (Mozart) 17-23 ĠunS: Jonathan Darlington; R: Andreas Kriegenburg
Il prigioniero (Dallapiccola) 30 Ġun-11 LulS: NN; R: Elisabeth Stöppler
Oedipus rex (Stravinsky) 30 Ġun-11 LulS: Erik Nielsen; R: Elisabeth Stöppler
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
La Cenerentola (Rossini) 17 Set-15 AprS: Antonino Fogliani; R: Jean-Pierre Ponnelle
Turandot (Puccini) 23 Set-1 OttS: Aziz Shokhakimov; R: Huan-Hsiung Li
Gullivers Reise (Resch) 3 Ott-11 LulS: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; R: Marcelo Diaz
Die Zauberflöte (Mozart) 4 Ott-17 ĠunS: Axel Kober / Christoph Stöcker; R: Suzanne Andrade / Barrie Kosky
Suor Angelica (Puccini) 5 Ott-8 NovS: Axel Kober; R: Dietrich Hilsdorf
Il tabarro (Puccini) 5 Ott-8 NovS: Axel Kober; R: Dietrich Hilsdorf
Gianni Schicchi (Puccini) 5 Ott-8 NovS: Axel Kober; R: Dietrich Hilsdorf
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14 Ott-12 ĠunS: Antonino Fogliani / Axel Kober; R: András Fricsay
Wozzeck (Berg) 20 Ott-26 NovS: Axel Kober; R: Stefan Herheim
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 28 Ott-10 DiċS: Antonino Fogliani / Wen-Pin Chien; R: Christof Loy
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 Ott-3 NovS: David Crescenzi / Stefan Klingele; R: Michael Hampe
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 Ott-18 JanS: David Crescenzi / Antonino Fogliani; R: Christof Loy
Das Rheingold (Wagner) 4 Nov-23 MejS: Axel Kober; R: Dietrich Hilsdorf
Madama Butterfly (Puccini) 18 Nov-13 LulS: David Crescenzi / Antonino Fogliani / Aziz Shokhakimov; R: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Nov-14 JanS: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut / Wen-Pin Chien / Axel Kober; R: Esther Mertel, Andreas Meyer-Hanno
Maria Stuarda (Donizetti) 15 Diċ-16 ĠunS: Lukas Beikircher; R: Guy Joosten
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 19 Diċ-11 FrarS: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; R: Jens Daniel Herzog
Tosca (Puccini) 30 Diċ-9 JanS: Wen-Pin Chien / Aziz Shokhakimov; R: Dietrich Hilsdorf
Don Pasquale (Donizetti) 3 Jan-1 LulS: Wen-Pin Chien / Jesse Wong / Jonathan Brandani; R: Rolando Villazón
Un ballo in maschera (Verdi) 7-21 JanS: Lukas Beikircher / Aziz Shokhakimov; R: Stein Winge
Madama Butterfly (Puccini) 20-30 JanS: David Crescenzi / Antonino Fogliani / Aziz Shokhakimov; R: Joan Anton Rechi
Die Walküre (Wagner) 28 Jan-31 MarS: Axel Kober; R: Dietrich Hilsdorf
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 4 Frar-3 LulS: Jesse Wong; R: Philipp Westerbarkei
Aida (Verdi) 17 Frar-22 ĠunS: Wen-Pin Chien; R: Philipp Himmelmann
Don Pasquale (Donizetti) 22 Frar-2 ĠunS: Wen-Pin Chien / Jesse Wong; R: Rolando Villazón
Rigoletto (Verdi) 23 Frar-31 MejS: Lukas Beikircher; R: David Hermann
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 9 Mar-21 MejS: Marc Piollet; R: Suzanne Andrade, Esme Appleton
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 10 Mar-9 MejS: Lukas Beikircher / Stefan Klingele; R: Dietrich Hilsdorf
Siegfried (Wagner) 7 Apr-10 MejS: Axel Kober; R: Dietrich Hilsdorf
Cavalleria rusticana (Mascagni) 7-29 AprS: Antonino Fogliani; R: Christof Loy
Pagliacci (Leoncavallo) 7-29 AprS: Antonino Fogliani; R: Christof Loy
Ariadne (Martinů) 22 Apr-20 MejS: Jesse Wong; R: Kinga Szilágyi
Pygmalion (Donizetti) 22 Apr-20 MejS: Ville Enckelmann; R: Volker Böhm
Peter Grimes (Britten) 6-8 MejS: Wen-Pin Chien; R: Immo Karaman
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 Mej-23 ĠunS: Axel Kober; R: Otto Schenk
Die Walküre (Wagner) 31 Mej-24 ĠunS: Axel Kober; R: Dietrich Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 14 Ġun-4 LulS: Aziz Shokhakimov; R: Adolf Dresen
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 30 Nov-11 FrarS: Mario Hartmuth; R: Lars Wernecke
Così fan tutte (Mozart) 5 Mej-8 ĠunS: Mario Hartmuth; R: Anthony Pilavachi
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Der Troubadour (Verdi) 10-27 AwwS: Samuel Bächli; R: Jürgen R Weber
Pariser Leben (Offenbach) 2-14 SetS: Peter Leipold; R: Samuel Bächli
Roméo et Juliette (Gounod) 17 Set-18 OttS: Samuel Bächli; R: Federico Grazzini
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Set-31 MarS: Joana Mallwitz; R: Sandra Leupold
Orpheus und Eurydike (Gluck) 6 Ott-27 DiċS: Zoi Tsokanou; R: Ester Ambrosino
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Ott-19 DiċS: Peter Leipold; R: Lutz Schwarz
Medea (Cherubini) 11 Nov-21 DiċS: Samuel Bächli; R: Guy Montavon
Die lustige Witwe (Lehár) 16 Diċ-23 MarS: Joana Mallwitz; R: Axel Köhler
West Side Story (Bernstein) 5 Jan-21 FrarS: Zoi Tsokanou; R: Pascale-Sabine Chevroton
La Calisto (Cavalli) 1 Mar-12 MejS: Zoi Tsokanou; R: Samuel Bächli
Der fliegende Holländer (Wagner) 17 Mar-20 MejR: Guy Montavon
Es liegt in der Luft (Spoliansky) 18 Apr-17 MejS: Ralph Neubert; R: Fernando Blumenthal
Agnes von Hohenstaufen (Spontini) 1-10 ĠunS: Zoi Tsokanou; R: Marc Adam
Carmen (Bizet) 3-26 AwwS: Samuel Bächli; R: Guy Montavon
Essen, Aalto-Musiktheater Essen  / 
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 Ott-18 JanS: Tomáš Netopil / Johannes Witt; R: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Rigoletto (Verdi) 21 Ott-19 NovS: Matteo Beltrami; R: Frank Hilbrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 Nov-7 JanS: Friedrich Haider / Johannes Witt; R: Marie-Helen Joël
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Nov-9 DiċS: Friedrich Haider; R: Ezio Toffolutti
Il trovatore (Verdi) 2 Diċ-9 ĠunS: Giacomo Sagripanti / Friedrich Haider; R: Patrice Caurier, Moshe Leiser
La bohème (Puccini) 8 Diċ-5 JanS: Friedrich Haider; R: Silviu Purcărete
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Diċ-11 FrarS: Johannes Witt; R: Gil Mehmert
Norma (Bellini) 19 Jan-2 MarS: Friedrich Haider; R: Tobias Hoheisel, Imogen Kogge
Turandot (Puccini) 2 Frar-1 AprS: Ed Spanjaard; R: Tilman Knabe
Hans Heiling (Marschner) 24 Frar-22 ĠunS: Frank Beermann; R: Andreas Baesler
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4 Mar-6 AprS: Tomáš Netopil; R: Jetske Mijnssen
Salome (Strauss) 31 Mar-1 LulS: Tomáš Netopil; R: Mariame Clément
Lohengrin (Wagner) 8 Apr-6 MejS: Tomáš Netopil; R: Tatjana Gürbaca
La traviata (Verdi) 21 Apr-26 MejS: Friedrich Haider; R: Josef Ernst Köpplinger
Madama Butterfly (Puccini) 5 Mej-24 ĠunS: Giuseppe Finzi; R: Tilman Knabe
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 3 Ġun-13 LulS: Johannes Witt; R: Bruno Klimek
Die Walküre (Wagner) 30 Ġun-8 LulS: Tomáš Netopil; R: Dietrich Hilsdorf
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 4 Nov-28 JanS: Peter Sommerer; R: Peter Grisebach
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20 Jan-31 MarS: Peter Sommerer; R: Markus Hertel
Pagliacci (Leoncavallo) 20 Jan-31 MarS: Peter Sommerer; R: Markus Hertel
Madame Pompadour (Fall) 10 Mar-21 Ġun
Le Grand Macabre (Ligeti) 5 Mej-29 ĠunS: Peter Sommerer; R: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 Aww-26 DiċS: Sebastian Weigle / Nikolai Petersen; R: Christof Loy
Il trovatore (Verdi) 10 Set-13 JanS: Jader Bignamini; R: David Bösch
Vanessa (Barber) 15 Set-5 OttS: Rasmus Baumann; R: Katharina Thoma
Rinaldo (Handel) 16 Set-3 OttS: Simone Di Felice; R: Ted Huffman
Peter Grimes (Britten) 8-27 OttS: Sebastian Weigle; R: Keith Warner
Dido and Aeneas (Purcell) 13 Ott-4 NovS: Karsten Januschke; R: Barrie Kosky
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 13 Ott-4 NovS: Karsten Januschke; R: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 20 Ott-19 NovS: Sebastian Weigle / Nikolai Petersen; R: Dorothea Kirschbaum
Die Entführung aus dem Serail für Kinder (Mozart) 23-30 Ott
Der Mieter (Herrmann,A) 12 Nov-7 DiċS: Kazushi Ono / Karsten Januschke; R: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 17 Nov-1 JanS: Rory Macdonald / Nikolai Petersen; R: Christof Loy
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 26 Nov-16 DiċS: Stefan Soltesz; R: Jens Daniel Herzog
Werther (Massenet) 8 Diċ-7 JanS: Lorenzo Viotti; R: Willy Decker
Capriccio (Strauss) 14 Jan-18 FrarS: Sebastian Weigle; R: Brigitte Fassbaender
Iwan Sussanin (Glinka) 19-27 JanS: Justin Brown; R: Harry Kupfer
Enrico (Trojahn) 21 Jan-4 FrarS: Roland Böer; R: Tobias Heyder
Roberto Devereux (Donizetti) 2-4 FrarS: Giuliano Carella
Rigoletto (Verdi) 3 Frar-8 MarS: Alexander Prior / Simone Di Felice; R: Hendrik Müller
L'Africaine (Meyerbeer) 20 Frar-2 AprS: Antonello Manacorda; R: Tobias Kratzer
Il serpente di bronzo (Zelenka) 22 Frar-5 MarS: Franck Ollu; R: Corinna Tetzel
A Wintery Spring (Haddad) 22 Frar-5 MarS: Franck Ollu; R: Corinna Tetzel
Die Passagierin (Weinberg) 3-30 MarS: Leo Hussain; R: Anselm Weber
La Cenerentola (Rossini) 10 Mar-14 AprS: Vlad Iftinca; R: Keith Warner
Aus einem Totenhaus (Janáček) 1-29 AprS: Tito Ceccherini; R: David Hermann
Das Rheingold (Wagner) 13 Apr-6 MejS: Sebastian Weigle; R: Vera Nemirova
La sonnambula (Bellini) 20 Apr-12 MejS: Eun Sun Kim; R: Tina Lanik
Die lustige Witwe (Lehár) 13 Mej-25 ĠunS: Joana Mallwitz; R: Claus Guth
Billy Budd (Britten) 19 Mej-9 ĠunS: Erik Nielsen; R: Richard Jones
Adriana Lecouvreur (Cilea) 26 Mej-24 ĠunS: Steven Sloane; R: Vincent Boussard
Norma (Bellini) 10-27 ĠunS: Antonino Fogliani; R: Sigrid Strøm Reibo
Freiberg, Mittelsächsisches Theater  / 
Anatevka (Bock) 8 Set-29 DiċS: Alexander Livenson; R: Arila Siegert
Romeo und Julia (Bellini) 11-15 OttS: Juheon Han; R: Ralf-Peter Schulze
Die verkaufte Braut (Smetana) 11 Nov-8 MejS: Raoul Grüneis; R: Judica Semler
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 25 Nov-27 DiċS: Raoul Grüneis; R: Ralf-Peter Schulze
Arabella (Strauss) 19 Jan-6 FrarS: Raoul Grüneis; R: Judica Semler
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 Ott-25 MarS: Fabrice Bollon; R: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Love Life (Weill) 9+ DiċS: James Holmes; R: Joan Anton Rechi
Katja Kabanowa (Janáček) 28+ JanS: Fabrice Bollon; R: Tilman Knabe
Angels in America (Eötvös) 10+ MarS: Daniel Carter; R: Ingo Kerkhof
La bohème (Puccini) 21+ AprS: Daniel Carter; R: Frank Hilbrich
Coraline (Turnage) 9+ ĠunS: Fabrice Bollon; R: Aletta Collins
Fuerth, Stadttheater Fürth  / 
Tosca (Puccini) 31 OttS: Roland Kluttig; R: Hans Walter Richter
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 27 JanS: Elisa Gogou; R: Benjamin Prins
Jenůfa (Janáček) 22 MarS: Martin Doubravský; R: Linda Keprtová
Der Vogelhändler (Zeller,C) 15 MejS: Miloš Formáček; R: Rudolf Pfister
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 3-24 SetS: Giuliano Betta; R: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Set-5 JanS: Yura Yang / Thomas Rimes; R: Michiel Dijkema
Mathis der Maler (Hindemith) 28 Ott-30 DiċS: Rasmus Baumann / Alexander Binder; R: Michael Schulz
Der Messias (Handel) 16-31 DiċS: Askan Geisler
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 23 DiċS: Heribert Feckler; R: Michael Schulz
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 27 Jan-29 AprS: Rasmus Baumann; R: Ben Baur
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 9 Frar-7 LulS: Thomas Rimes; R: Rahel Thiel
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 31 Mar-31 MejS: Stefan Malzew; R: Dominique Horwitz
L'elisir d'amore (Donizetti) 5 Mej-7 LulS: Thomas Rimes / Yura Yang; R: Michael Schulz
Nabucco (Verdi) 16 Ġun-8 LulR: Sonja Trebes
Gera, Theater und Philharmonie Thüringen  / 
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 24 Set-28 NovS: Thomas Wicklein; R: Michael Wallner
Rigoletto (Verdi) 6 Ott-13 JanS: Laurent Wagner; R: Kay Kuntze
Der Freischütz (Weber) 8-14 OttS: Laurent Wagner; R: Bruno Berger-Gorski
Don Pasquale (Donizetti) 20 Ott-28 JanS: Laurent Wagner; R: Axel Köhler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 12 Nov-8 DiċS: Takahiro Nagasaki; R: Roland Schwab
Saul in Ein Dor (Tal) 19 Nov-21 JanS: Laurent Wagner; R: Michael Dissmeier
Die Jugend Abrahams (Gnessin) 19 Nov-21 JanS: Laurent Wagner; R: Michael Dissmeier
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 9 Frar-2 AprS: Takahiro Nagasaki; R: Kobie van Rensburg
Weiße Rose (Zimmermann,U) 10 Frar-24 AprS: Takahiro Nagasaki; R: Juliane Stephan
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Frar-2 AprS: Takahiro Nagasaki; R: Juliane Stephan
Oedipe (Enescu) 13 Apr-18 MejS: Laurent Wagner; R: Kay Kuntze
Mazepa (Tchaikovsky,P) 29 Apr-4 MejS: Laurent Wagner; R: Kay Kuntze
Die verkaufte Braut (Smetana) 27 Mej-17 ĠunS: Takahiro Nagasaki; R: Kay Kuntze
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Don Giovanni (Mozart) 16 Set-25 FrarS: Michael Hofstetter; R: Wolfgang Hofmann
Ein Herbstmanöver (Kálmán,E) 28 Ott-24 ĠunS: Michael Hofstetter; R: Balázs Kovalik
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16 Diċ-26 MejS: Michael Hofstetter; R: Hans Hollmann
La forza del destino (Verdi) 3 Mar-7 AprS: Michael Hofstetter
Schwanda der Dudelsackpfeifer (Weinberger) 24 Mar-29 ĠunS: Jan Hoffmann; R: Cathérine Miville
Goerlitz, Gerhart-Hauptmann-Theater  / 
Die Großherzogin von Gerolstein (Offenbach) 7 Ott-26 MejS: Ulrich Kern; R: Steffen Piontek
Der Konsul (Menotti) 18 Nov-8 AprS: Andrea Sanguineti / Ulrich Kern; R: Dorotty Szalma
Frau Luna (Lincke) 12 Jan-4 MarS: Albert Seidl; R: Steffen Piontek
Tannhäuser (Wagner) 17 Mar-27 MejS: Andrea Sanguineti / Ulrich Kern; R: François De Carpentries
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Apr-1 ĠunS: Ulrich Kern; R: Birgit Scherzer
Hagen, Theater Hagen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 10 Set-16 DiċS: Mihhail Gerts; R: Beverly Blankenship, Rebecca Blankenship
Tosca (Puccini) 28 Ott-11 MarS: Joseph Trafton; R: Roman Hovenbitzer
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 5 Nov-9 JanS: Andrey Doynikov; R: Corinna Jarosch
Frau Luna (Lincke) 2 Diċ-20 MejS: Rodrigo Tomillo; R: Holger Potocki
Ritter Roland (Haydn) 3 Frar-3 ĠunS: Joseph Trafton; R: Dominik Wilgenbus
Aida (concert) (Verdi) 3 Mar-5 Lul
Das schlaue Füchslein (Janáček) 23 Mar-24 ĠunS: Joseph Trafton; R: Mascha Pörzgen
Everest (Talbot) 5 Mej-1 LulS: Joseph Trafton
Kiss me, Kate (Porter) 16 Ġun-8 Lul
Halle, Oper Halle  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 26-30 AwwS: Kay Stromberg; R: Michael McCaffery
Der Freischütz (Weber) 27 Aww-1 OttS: Josep Caballé Domenech / Michael Wendeberg; R: Christian Schuller
Fidelio (Beethoven) 15 Set-5 JanS: Christopher Sprenger; R: Florian Lutz
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 Set-14 OttS: Josep Caballé Domenech / Christopher Sprenger; R: Florian Lutz
Jephtha (Handel) 20 Ott-24 NovS: Christoph Spering; R: Tatjana Gürbaca
Anna Bolena (concert) (Donizetti) 1-8 NovS: Michael Wendeberg
María de Buenos Aires (Piazzolla) 26 Nov-12 JanS: Christopher Sprenger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-22 DiċS: Michael Wendeberg / Christopher Sprenger; R: Matthias Hüstebeck
Aida (Verdi) 20 Jan-20 AprS: Josep Caballé Domenech; R: Michael von zur Mühlen
Die Dreigroschenoper (Weill) 18 Frar-17 ĠunR: Henriette Hörnigk
Sweeney Todd (Sondheim) 11 Mar-24 ĠunS: Josep Caballé Domenech; R: Martin Miotk
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16 Mar-25 MejS: Josep Caballé Domenech; R: Ulrich Peters
Tosca (Puccini) 18 Mar-23 ĠunS: Josep Caballé Domenech / Michael Wendeberg; R: Jochen Biganzoli
Mein Staat als Freund und Geliebte (Kreidler) 27 Apr-22 ĠunS: Christopher Sprenger; R: Johannes Kreidler
Così fan tutte (Mozart) 20-21 MejS: Kay Stromberg; R: Axel Köhler
Berenice (Handel) 27 Mej-7 Ġun
Jephta (Handel) 1-10 ĠunS: Christoph Spering; R: Tatjana Gürbaca
Jephtha (Handel) 1-10 ĠunS: Christoph Spering; R: Tatjana Gürbaca
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
La gazzetta (Rossini) 6 Ott-24 ĠunS: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; R: Alfonso Romero Mora
La rondine (Puccini) 15 Diċ-26 MejS: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; R: Ini Gerath
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 9-18 FrarS: Ulrich Windfuhr
Orlando furioso (Vivaldi) 23+ FrarS: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; R: Andreas Franz
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
Parsifal (Wagner) 16 Set-3 OttS: Kent Nagano; R: Achim Freyer, Sebastian Bauer
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22 Set-12 OttS: Josep Caballé Domenech; R: Giancarlo Del Monaco
Pagliacci (Leoncavallo) 22 Set-12 OttS: Josep Caballé Domenech; R: Giancarlo Del Monaco
Der Freischütz (Weber) 1-13 OttS: Christof Perick / Christoph Gedschold; R: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 6 Ott-22 MarS: Christoph Gedschold; R: Johannes Erath
Simon Boccanegra (Verdi) 15 Ott-2 NovS: Christoph Gedschold; R: Claus Guth
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 29 Ott-11 NovS: Václav Luks; R: Willy Decker(original), Jan Eßinger(revival)
Madama Butterfly (Puccini) 12 Nov-16 MarS: Kent Nagano; R: Vincent Boussard
Isoldes Abendbrot (Marthaler) 18-26 NovS: Bendix Dethleffsen; R: Christoph Marthaler
Wozzeck (Berg) 19 Nov-1 DiċS: Kent Nagano; R: Peter Konwitschny
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Nov-10 MejS: Adrian Müller; R: Jette Steckel
La bohème (Puccini) 2-19 DiċS: Stefano Ranzani; R: Guy Joosten
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 17-27 DiċS: Adrian Müller; R: Peter Beauvais
Weihnachtsoratorium (Bach,JS) 20 Diċ-1 JanS: Alessandro De Marchi
La belle Hélène (Offenbach) 25 Diċ-19 JanS: Nathan Brock; R: Renaud Doucet
Die Walküre (Wagner) 7-20 JanS: Kent Nagano; R: Claus Guth
Lulu (Berg) 27 Jan-8 FrarS: Kent Nagano; R: Christoph Marthaler
Fidelio (Beethoven) 28 Jan-9 MejS: Kent Nagano; R: Georges Delnon
Stilles Meer (Hosokawa) 31 Jan-7 FrarS: Kent Nagano; R: Oriza Hirata
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 10-28 FrarS: Anthony Kent; R: Anja Krietsch
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10-22 FrarS: Christoph Gedschold; R: Adolf Dresen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11-17 FrarS: Carlo Rizzari; R: Gilbert Deflo
Der fliegende Holländer (Wagner) 13 Frar-2 MarS: Johannes Fritzsch; R: Marco Arturo Marelli
Rigoletto (Verdi) 23 Frar-10 MarS: Carlo Rizzari; R: Andreas Homoki
Senza sangue (Eötvös) 25 Frar-9 MarS: Peter Eötvös; R: Dmitri Tcherniakov
Messa da Requiem (Verdi) 11-31 MarS: Kevin John Edusei; R: Calixto Bieito
Tosca (Puccini) 21 Mar-17 AprS: Pier Giorgio Morandi; R: Robert Carsen
Aida (Verdi) 25 Mar-14 AprS: Renato Palumbo; R: Guy Joosten
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 25 Mar-9 AprS: Peter Eötvös; R: Dmitri Tcherniakov
I.th.Ak.A. (Penderbayne) 6-19 AprR: Paul-Georg Dittrich
Faust (Gounod) 15-28 AprS: Christopher Ward; R: Andreas Homoki
Das Rheingold (Wagner) 18-29 MejS: Christof Perick; R: Claus Guth
Frankenstein (Dvorak,J) 20-27 MejS: Johannes Harneit; R: Philipp Stölzl, Philipp Krenn
Benjamin (Ruzicka) 3-16 ĠunS: Peter Ruzicka; R: Yona Kim
Otello (Verdi) 5-20 ĠunS: Paolo Carignani; R: Calixto Bieito
Le nozze di Figaro (Mozart) 14-21 ĠunS: Nathan Brock; R: Stefan Herheim
Miriways (Telemann) 29 Ġun-7 LulS: Volker Krafft; R: Holger Liebig
Hannover, Staatsoper Hannover  / 
Der Junge Lord (Henze) 2 Set-19 OttS: Mark Rohde; R: Bernd Mottl
La traviata (Verdi) 3 Set-11 OttS: Gregor Bühl; R: Benedikt von Peter
Oh, wie schön ist Panama (Hanke) 14 Set-6 DiċS: Cameron Burns; R: Tobias Ribitzki
L'elisir d'amore (Donizetti) 15 Set-14 FrarS: Daniel Klein / Cameron Burns; R: Tobias Ribitzki
West Side Story (Bernstein) 29 Set-1 AprS: Joseph Olefirowicz / Mark Rohde; R: Matthias Davids
Der fliegende Holländer (Wagner) 30 Set-23 NovS: Ivan Repušić / Mark Rohde; R: Bernd Mottl
Manon Lescaut (Puccini) 18 Ott-12 JanS: Valtteri Rauhalammi; R: Olivier Tambosi
Wilhelm Tell (concert) (Rossini) 31 Ott-6 JanS: Alessandro De Marchi
Salome (Strauss) 18 Nov-3 FrarS: Ivan Repušić; R: Ingo Kerkhof
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2-30 DiċS: Marc Albrecht / Cameron Burns / Daniel Klein / Siegmund Weinmeister; R: Steffen Tiggeler
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Jan-19 MejS: Valtteri Rauhalammi; R: Frank Hilbrich
Don Carlos (Verdi) 28 Jan-18 FrarS: Mark Rohde; R: Christof Nel
Der Freischütz (Weber) 6 Mar-1 MejS: Valtteri Rauhalammi; R: Kay Voges
Candide (Bernstein) 14 Mar-27 AprS: Cameron Burns; R: Matthias Davids
Aida (Verdi) 14 Apr-29 ĠunS: Ivan Repušić; R: Kay Voges
Die verkaufte Braut (Smetana) 6 Mej-26 ĠunS: Daniel Klein; R: Martin G Berger
Dialoge der Karmeliterinnen (Poulenc) 2-28 ĠunS: Valtteri Rauhalammi; R: Dietrich Hilsdorf
Die Reise nach Reims (Rossini) 12-27 ĠunS: Gregor Bühl; R: Matthias Davids
Heidelberg, Theater und Orchester Heidelberg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Set-30 DiċS: Olivier Pols; R: Maximilian von Mayenburg
Don Giovanni (Mozart) 21 Ott-21 MejS: Elias Grandy; R: Lorenzo Fioroni
Mitridate (Porpora) 29 Nov-9 FrarS: Felice Venanzoni / Davide Perniceni; R: Jacopo Spirei
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-25 DiċS: Dietger Holm; R: Clara Kalus
Don Pasquale (Donizetti) 26 Jan-8 ĠunS: Davide Perniceni; R: Andrea Schwalbach
Faust (Gounod) 16 Mar-30 ĠunS: Elias Grandy; R: Martin G Berger
Writing to Vermeer (Andriessen) 13 Mej-9 ĠunS: Dietger Holm; R: Johannes von Matuschka
Anatevka (Bock) 22+ ĠunS: Olivier Pols
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Der Freischütz (Weber) 18 Ott-12 NovS: Domonkos Héja; R: Hinrich Horstkotte
La clemenza di Tito (Mozart) 2-27 FrarS: Gianluca Capuano; R: Patrick Kinmonth
La Cenerentola (Rossini) 19 Apr-7 ĠunR: Urs Häberli
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 23 Set-12 ĠunS: Florian Ziemen; R: Hans Hollmann
Der Freischütz (Weber) 3 Ott-8 AprS: Werner Seitzer; R: Dominik Wilgenbus
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 8 Ott-28 DiċS: Achim Falkenhausen; R: Frank-Bernd Gottschalk
Die verkaufte Braut (Smetana) 22 Ott-17 DiċS: Gabriel Venzago; R: Guillermo Amaya
Orpheus (Telemann) 2 Diċ-17 MejS: Florian Ziemen; R: Sigrid T'Hooft
Adelia (Donizetti) 10 Mar-1 ĠunS: Florian Ziemen; R: Guillermo Amaya
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 28 Mar-25 MejS: Sergei Kiselev; R: Thomas Barthol
Die Blume von Hawaii (Abraham) 5 Mej-18 ĠunS: Florian Ziemen / Gabriel Venzago; R: Hans Walter Richter
Hof, Theater Hof  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 Set-19 NovS: Walter E Gugerbauer; R: Reinhardt Friese
Die Großherzogin von Gerolstein (Offenbach) 22 Diċ-29 JanS: Walter E Gugerbauer; R: Ansgar Weigner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Diċ
Ein Traumspiel (Reimann) 17 Mar-11 MejS: Walter E Gugerbauer; R: Lothar Krause
Alcina (Handel) 16 Ġun-15 LulS: Daniel Spaw; R: Hinrich Horstkotte
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 16 Set-25 DiċS: Uwe Sandner; R: Kerstin Maria Pöhler
Anatevka (Bock) 23 Set-18 NovS: Gad Kadosh / Frank Kersting; R: Anatol Preissler
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 21 Ott-4 FrarS: Anton Legkii; R: Sebastian Welker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Nov-28 DiċS: Daniel Spaw / Johannes Witt / Olivier Pols; R: Andreas Bronkalla
La Cenerentola (Rossini) 10 Frar-29 MarS: Anton Legkii; R: Urs Häberli
The Rake's Progress (Stravinsky) 24 Mar-22 ĠunS: Uwe Sandner; R: Tilman Gersch
Sweeney Todd (Sondheim) 5+ MejS: Uwe Sandner; R: Axel Stöcker
Die Welt auf dem Monde (Haydn) 6 Mej-23 ĠunR: Lilly Lee
El gato montés (Penella) 26 Mej-9 ĠunS: Rodrigo Tomillo; R: Alfonso Romero Mora
Karlsruhe, Badisches Staatstheater Karlsruhe  / 
Der Liebestrank (Donizetti) 20 Set-1 DiċS: Daniele Squeo; R: Jacopo Spirei
Adriana Lecouvreur (Cilea) 22 Set-16 JanS: Johannes Willig / Daniele Squeo; R: Katharina Thoma
La clemenza di Tito (Mozart) 24 Set-12 JanS: Gianluca Capuano / Dominic Limburg; R: Patrick Kinmonth
Götterdämmerung (Wagner) 15 Ott-12 MejS: Justin Brown; R: Tobias Kratzer
La traviata (Verdi) 19 Ott-13 JanS: Johannes Willig; R: Achim Thorwald
Siegfried (Wagner) 3 Diċ-10 MejS: Justin Brown; R: Thorleifur Örn Arnarsson
Lustigen Nibelungen (Straus) 15 Diċ-21 LulS: Dominic Limburg; R: Johannes Pölzgutter
Lustigen Nibelungen (Straus) 16 Diċ-21 LulS: Dominic Limburg; R: Johannes Pölzgutter
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Jan-12 ĠunS: Ulrich Wagner; R: Ulrich Peters
Simon Boccanegra (Verdi) 20 Jan-7 LulS: Johannes Willig; R: David Hermann
Gold! (Evers) 27 JanR: Anja Kühnhold
Das Rheingold (Wagner) 3 Frar-5 MejS: Justin Brown; R: David Hermann
Roméo et Juliette (Gounod) 11 Frar-23 ĠunS: Daniele Squeo
Alcina (Handel) 16-27 FrarS: Andreas Spering; R: James Darrah
Semele (Handel) 23-28 FrarS: Christopher Moulds; R: Floris Visser
Wahnfried (Dorman) 23 Mar-8 MejS: Justin Brown; R: Keith Warner
Die Walküre (Wagner) 29 Mar-31 MejS: Justin Brown; R: Yuval Sharon
Anna Bolena (Donizetti) 3 Ġun-14 LulS: Daniele Squeo; R: Irina Brown
Lucio Silla (Mozart) 8-19 Lul
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Andrea Chénier (Giordano) 9 Set-14 JanS: Francesco Angelico / Alexander Hannemann; R: Michael Schulz
Antigona (Traetta) 15 Set-5 JanS: Jörg Halubek; R: Stephan Müller
La bohème (Puccini) 30 Set-25 DiċS: Francesco Angelico; R: Philipp Kochheim
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 21 Ott-3 ĠunS: Anja Bihlmaier / Xin Tan; R: Sonja Trebes
Venus and Adonis (concert) (Blow) 28 Ott-6 NovS: Jörg Halubek
Lucio Silla (Mozart) 9 Diċ-17 MarS: Jörg Halubek; R: Stephan Müller
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 Diċ-6 JanS: Deniola Kuraja; R: Elmar Gehlen
West Side Story (Bernstein) 20 Jan-20 ĠunS: Alexander Hannemann / Deniola Kuraja; R: Philipp Rosendahl
Jenůfa (Janáček) 10 Frar-21 ĠunS: Francesco Angelico; R: Markus Dietz
The Rakes Progress (Stravinsky) 24 Mar-7 ĠunS: Alexander Hannemann; R: Paul Esterházy
Die Zauberflöte (Mozart) 22 Apr-8 ĠunR: Katharina Thoma
Tristan und Isolde (Wagner) 26 Mej-23 ĠunS: Constantin Trinks; R: Stephan Müller
Eloise (Jenkins) 9-21 ĠunS: Maria Radzikhovskiy; R: Janis Knorr
Kiel, Theater Kiel  / 
Wilhelm Tell (Rossini) 15 Ott-11 AprS: Daniel Carlberg; R: Fabio Ceresa
My Fair Lady (Loewe) 20 Ott-28 Diċ
Arabella (Strauss) 9 Diċ-16 MejS: Georg Fritzsch; R: Uwe Schwarz
Sekretärinnen (Wittenbrink) 14 Jan-17 Ġun
Ein Maskenball (Verdi) 27 Jan-10 ĠunS: Daniel Carlberg; R: Pier Francesco Maestrini
Götterdämmerung (Wagner) 10 Mar-1 LulS: Georg Fritzsch; R: Daniel Karasek
Das Rheingold (Wagner) 23 Mar-26 Ġun
Die Walküre (Wagner) 14 Apr-27 Ġun
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 28 Apr-8 LulS: Daniel Carlberg; R: Valentina Carrasco
Aleko (Rakhmaninov) 28 Apr-8 LulS: Daniel Carlberg; R: Valentina Carrasco
Rigoletto (Verdi) 3-11 Mej
Siegfried (Wagner) 26-29 Mej
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
La bohème (Puccini) 16 Set-28 DiċS: Enrico Delamboye; R: Bettina Geyer
Ball im Savoy (Abraham) 28 Ott-18 MarS: Daniel Spogis; R: Ansgar Weigner
Tosca (concert) (Puccini) 2-25 DiċS: Enrico Delamboye
My Fair Lady (Loewe) 16-30 DiċS: Daniel Spogis; R: Anja Nicklich
Der fliegende Holländer (Wagner) 20 Jan-15 AprS: Mino Marani; R: Markus Dietze
Das schlaue Füchslein (Janáček) 3 Mar-21 MejS: Enrico Delamboye; R: Alexander von Pfeil
Der goldene Drache (Eötvös) 19 Mej-23 ĠunS: Mino Marani; R: Elmar Goerden
Köln, Oper Köln  / 
Tannhäuser (Wagner) 24 Set-1 NovS: François-Xavier Roth; R: Patrick Kinmonth
La traviata (Verdi) 15 Ott-3 DiċS: Matthias Foremny; R: Benjamin Schad
Das Rheingold für Kinder (Wagner) 5-29 NovS: Rainer Mühlbach; R: Brigitta Gillessen
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 Nov-31 DiċS: Marcus Bosch; R: Petra Luisa Meyer
Rigoletto (Verdi) 17 Diċ-7 JanS: Gabriel Feltz / Gabriel Feltz; R: Katharina Thalbach
Carmina Burana (Orff) 23-30 DiċS: Leo Hussain
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 6-19 JanS: Rainer Mühlbach; R: Elena Tzavara
Don Giovanni (Mozart) 18 Frar-3 MarS: Nicholas Collon; R: Emmanuelle Bastet
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 24 Frar-10 MarS: Rainer Mühlbach; R: Eike Ecker
Manon (Massenet) 4 Mar-2 AprS: Claude Schnitzler; R: Johannes Erath
Gli uccellatori (Gassmann) 18 Mar-7 AprS: Gianluca Capuano; R: Jean Renshaw
Mosè in Egitto (Rossini) 8-28 AprS: David Parry; R: Lotte de Beer
Die Soldaten (Zimmermann,B) 29 Apr-19 MejS: François-Xavier Roth; R: Carlus Padrissa
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 Mej-3 ĠunS: Rubén Dubrovsky; R: Emmanuelle Bastet
The Rape of Lucretia (Britten) 20 Mej-9 ĠunS: Rainer Mühlbach; R: Kai Anne Schuhmacher
Falstaff (Verdi) 31 Mej-4 LulS: Will Humburg; R: Dietrich Hilsdorf
Pollicino (Henze) 23-30 ĠunS: Rainer Mühlbach; R: Saskia Kuhlmann
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 24 Ġun-15 LulS: Gianluca Capuano; R: Renaud Doucet
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Princess Nefertiti (Dostal) 10 Set-31 DiċS: Stefan Klingele; R: Franziska Severin
Die lustige Witwe (Lehár) 17 Set-26 DiċS: Tobias Engeli; R: Volker Vogel
My Fair Lady (Loewe) 24 Set-18 MejS: Stefan Klingele; R: Karl Zugowski
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Set-27 AprS: Christoph Gedschold / José Miguel Escandi / Marius Stieghorst / Daniel Huppert; R: Ralf Nürnberger
Don Carlo (Verdi) 30 Set-24 FrarS: Anthony Bramall / Felix Bender; R: Jakob Peters-Messer
Tosca (Puccini) 1 Ott-26 JanS: Marcus Bosch / Andrea Sanguineti / Tobias Engeli / Christoph Gedschold; R: Michiel Dijkema
Knusper, Knupser, Knäuschen (Humperdinck) 4 Ott-23 FrarS: Christian Hornef; R: Gundula Nowack
Der Freischütz (Weber) 7 Ott-28 ĠunS: Marcus Bosch; R: Christian von Götz
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 Ott-21 JanS: Matthias Foremny; R: Gil Mehmert
Die grosse Sünderin (Künneke) 14 Ott-11 FrarS: Stefan Klingele; R: Alexandra Frankmann
Salome (Strauss) 14 Ott-10 MarS: Ulf Schirmer; R: Aron Stiehl
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 22 Ott-17 ĠunS: Tobias Engeli; R: Cusch Jung
Johannes-Passion (Bach,JS) 27 Ott-10 ĠunS: Paul Jeremy Goodwin
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 Nov-1 AprS: Anthony Bramall; R: Katharina Thalbach
La Cenerentola (Rossini) 8 Diċ-9 MarS: Anthony Bramall / Laurent Wagner; R: Lindy Hume
Rusalka (Dvořák,A) 9 Diċ-1 ĠunS: Christoph Gedschold; R: Michiel Dijkema
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-21 DiċS: Matthias Foremny; R: Birgit Eckenweber
Madama Butterfly (Puccini) 12 Diċ-18 MarS: Christoph Gedschold; R: Aron Stiehl
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 Diċ-1 AprS: Stefan Klingele; R: Volker Vogel
Turandot (Puccini) 17 Diċ-23 ĠunS: Matthias Foremny; R: Balázs Kovalik
Das Rheingold (Wagner) 6 Jan-10 MejS: Ulf Schirmer; R: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 7 Jan-11 MejS: Ulf Schirmer; R: Rosamund Gilmore
Siegfried (Wagner) 13 Jan-12 MejS: Ulf Schirmer; R: Rosamund Gilmore
Götterdämmerung (Wagner) 14 Jan-13 MejS: Ulf Schirmer; R: Rosamund Gilmore
Der Rebell des Königs (Gounod) 20 Jan-20 ĠunS: David Reiland; R: Anthony Pilavachi
Freischütz für Kinder (Weber) 3 Frar-29 AprS: Stefan Klingele; R: Jasmin Solfaghari
Nabucco (Verdi) 9-25 FrarS: Marius Stieghorst / Daniel Huppert; R: Dietrich Hilsdorf
Zar und Zimmermann (Lortzing) 17 Frar-18 MarS: Stefan Klingele; R: Dominik Wilgenbus
La traviata (Verdi) 23 Frar-22 ĠunS: Andrea Sanguineti / José Miguel Escandi; R: Andreas Homoki
Sekretärinnen (Wittenbrink) 3 Mar-13 MejS: Susanne Fiedler; R: Anna Evans
Tannhäuser (Wagner) 17 Mar-27 MejS: Ulf Schirmer / Christoph Gedschold; R: Katharina Wagner
Parsifal (Wagner) 30 MarS: Anthony Bramall; R: Roland Aeschlimann
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 7 Apr-9 ĠunS: Christoph Gedschold; R: Philipp J Neumann
Pagliacci (Leoncavallo) 7 Apr-9 ĠunS: Christoph Gedschold; R: Philipp J Neumann
Casanova (Lortzing) 2-30 ĠunS: Stefan Klingele; R: Cusch Jung
Lulu (Berg) 16 Ġun-1 LulS: Ulf Schirmer; R: Lotte de Beer
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
Orfeo 2.0 (concert) (Toni) 23 SetS: Massimiliano Toni
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 9 Set-24 MarS: Andreas Wolf; R: Clara Kalus
Carmina Burana (Orff) 9 Set-24 MarS: Andreas Wolf; R: Clara Kalus
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 Set-25 DiċS: Ryusuke Numajiri; R: Aniara Amos
Ariodante (Handel) 17 Set-23 NovS: Panagiotis Papadopoulos; R: Wolf Widder
Der ferne Klang (Schreker) 21 Ott-15 AprS: Andreas Wolf; R: Jochen Biganzoli
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 7 Diċ-5 AprS: Ludwig Pflanz / Ulrich Stöcker; R: Michael Wallner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-29 DiċS: Adrian Pavlov; R: Herbert Adler
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 Jan-16 ĠunS: Ryusuke Numajiri; R: Pier Francesco Maestrini, Joshua Held
Luci mie traditrici (Sciarrino) 16 Mar-24 ĠunS: Dietger Holm; R: Sandra Leupold
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Apr-15 ĠunS: Andreas Wolf; R: Tom Ryser
Otello (Verdi) 1-17 Ġun
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16 Set-6 JanS: Thomas Dorsch; R: Michael Sturm
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 Set-24 FrarS: Urich Stöcker; R: Christian Firmbach
Sugar (Styne) 11 Nov-27 MejS: Ulrich Stöcker; R: Olaf Schmidt
Carmen (Bizet) 3 Mar-23 MejS: Thomas Dorsch; R: Hajo Fouquet
Wiener Blut (Strauss,J) 16-26 ĠunS: Ulrich Stöcker; R: Hajo Fouquet
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Rusalka (Dvořák,A) 9 Set-29 DiċS: Pawel Poplawski; R: Stephen Lawless
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 19 Ott-12 NovS: Anna Grinberg; R: Sebastian Gruner
Aida (Verdi) 21 Ott-8 AprS: Svetoslav Borisov; R: Oliver Mears
Der kleine Horrorladen (Menken) 11 Nov-9 MejS: Damian Omansen; R: Ulrich Wiggers
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 19 Nov-25 MarS: Svetoslav Borisov / Kimbo Ishii; R: Otto Pichler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 Diċ-6 JanS: Svetoslav Borisov; R: Karen Stone
Dantons Tod (Einem) 20 Jan-21 AprS: Kimbo Ishii; R: Karen Stone
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 10 Frar-1 ĠunS: Svetoslav Borisov; R: Erik Petersen
Tosca (Puccini) 17 Frar-19 MejS: Kimbo Ishii / Svetoslav Borisov; R: Karen Stone
Richard Löwenherz (Handel) 10-17 MarS: David Stern; R: Michael McCarthy
Powder her face (Adès) 31 Mar-25 MejS: Hans Rotman; R: Magdalena Fuchsberger
Salome (Strauss) 5 Mej-3 ĠunS: Kimbo Ishii; R: Ulrich Schulz
Die Entführung aus dem Serail für Kinder (Mozart) 1-12 ĠunS: Pawel Poplawski; R: Sebastian Gruner
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 15 Ġun-8 LulS: Damian Omansen; R: Sebastian Ritschel
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Saul (Handel) 9 Set-17 OttS: Andreas Spering; R: Lydia Steier
La bohème (Puccini) 15 Set-15 OttS: Hermann Bäume; R: Monique Wagemakers
La cage aux folles (Herman) 14-29 OttS: Paul-Johannes Kirschner; R: Christopher Tölle
A Midsummer Night's Dream (Britten) 22 Ott-27 NovS: Hermann Bäumer; R: Niklaus Helbling
La clemenza di Tito (Mozart) 27 JanS: Samuel Hogarth; R: Katrin Sedlbauer
Don Carlos (Verdi) 17+ MarS: Hermann Bäumer; R: Elisabeth Stöppler
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 17 Set-5 JanS: Benjamin Reiners; R: Markus Dietz
Ein Maskenball (Verdi) 20 Set-25 NovS: Benjamin Reiners; R: Werner Schroeter
Der Ring an einem Abend (Wagner) 23 Set-11 NovS: Wolfgang Wengenroth
Wie werde ich reich und glucklich? (Spoliansky) 6 Ott-8 LulS: Matthew Toogood; R: Thomas Fiedler, Jan Dvořák
Norma (Bellini) 14 Ott-12 JanS: Benjamin Reiners; R: Markus Bothe
Aschenputtel (Rossini) 1 Nov-8 AprS: Attilio Cremonesi / Matthew Toogood; R: Cordula Däuper
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 Nov-18 FrarS: Alexander Soddy; R: Olivier Tambosi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 26 Nov-15 AprS: Benjamin Reiners / Alexander Soddy; R: Roland Velte
Pagliacci (Leoncavallo) 26 Nov-15 AprS: Benjamin Reiners / Alexander Soddy; R: Roland Velte
Fidelio (Beethoven) 9 Diċ-21 MejS: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; R: Roger Vontobel
Aida (Verdi) 14 Diċ-10 FrarS: Alexander Soddy / Matthew Toogood; R: Roger Vontobel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Diċ-28 JanS: Matthew Toogood / Wolfgang Wengenroth; R: Wolfgang Blum
Turandot (Puccini) 18 Jan-30 AprS: Benjamin Reiners / Alexander Soddy; R: Regula Gerber
Jolanthe (concert) (Tchaikovsky,P) 25 Jan-18 MejS: Benjamin Reiners
Hercules (Handel) 3 Frar-12 MejS: Bernhard Forck; R: Nigel Lowery
Ernani (Verdi) 24 Frar-1 LulS: Benjamin Reiners; R: Yona Kim
My Fair Lady (Loewe) 3 Mar-6 LulS: Matthew Toogood; R: Helmut Baumann, Jürg Burth
Pelleas und Melisande (Debussy) 25 Mar-12 MejS: Lorenzo di Toro; R: Luise Kautz
Parsifal (Wagner) 30 Mar-31 MejS: Alexander Soddy; R: Hans Schüler
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 12 Apr-6 ĠunS: Jörg Halubek; R: Lorenzo Fioroni
Tannhäuser (Wagner) 21 Apr-14 ĠunS: Alexander Soddy; R: Chris Alexander
La traviata (Verdi) 19 Mej-22 LulS: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; R: Achim Freyer
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Ġun-23 LulS: Benjamin Reiners; R: Joachim Schloemer
Don Giovanni (Mozart) 14-26 LulS: Alexander Soddy; R: Ekaterina Vasileva
Meiningen, Meininger Staatstheater  / 
Tosca (Puccini) 8 Set-20 MejS: Chin-Chao Lin; R: Ansgar Haag
Evita (Lloyd Webber) 14 Set-10 MejS: Mario Hartmuth / Martin Wettges; R: Kurt Josef Schildknecht
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 Set-1 DiċS: Chin-Chao Lin / Martin Wettges; R: Christian Poewe
Le Grand Macabre (Ligeti) 29-30 SetS: Philippe Bach; R: Herbert Fritsch
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6 Ott-20 JanS: Philippe Bach / Mario Hartmuth; R: Ansgar Haag
Così fan tutte (Mozart) 17 Nov-3 MarS: Mario Hartmuth; R: Anthony Pilavachi
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 8 Diċ-21 MejS: Mario Hartmuth / Martin Wettges; R: Wolfgang Dosch
Julie (Boesmans) 25 Jan-24 MarS: Mario Hartmuth; R: Lars Wernecke
Carmina Burana (Orff) 23 Frar-29 ĠunS: Philippe Bach; R: Ivar Thomas van Urk
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13 Apr-5 LulS: Philippe Bach; R: Aldona Farrugia
Tannhäuser (Wagner) 27 Apr-23 ĠunS: Philippe Bach; R: Ansgar Haag
Tannhäuser (Wagner) 3-23 ĠunS: Philippe Bach; R: Ansgar Haag
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 15-27 ĠunS: Chin-Chao Lin; R: Lars Wernecke
Mönchengladbach, Theater Krefeld und Mönchengladbach  / 
Die Faschingsfee (Kálmán,E) 23 Set-16 FrarS: Diego Martin Etxebarria; R: Carsten Süss
Der seltsame Fall des Claus Grünberg (Monteverdi) 24 Set-3 DiċS: Yorgos Ziavras; R: Kobie van Rensburg
Orpheus und Eurydike (Gluck) 30 Set-13 DiċS: Werner Ehrhardt / Michael Preiser; R: Jakob Peters-Messer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 Ott-27 DiċS: Mihkel Kütson; R: Hinrich Horstkotte
Der Konsul (Menotti) 21 Ott-12 JanS: Diego Martin Etxebarria; R: Katja Bening
Hamlet (Thomas,A) 25 Nov-7 FrarS: Mihkel Kütson; R: Helen Malkowsky
My Fair Lady (Loewe) 17 Diċ-21 AprS: Andreas Fellner; R: Roland Hüve
Lohengrin (Wagner) 20 Jan-25 MarS: Mihkel Kütson; R: Robert Lehmeier
Der Mann, der seine Frau mit einem Hut verwechselte (Nyman) 31 Jan-3 MarS: Michael Preiser; R: Robert Nemack
Lend Me a Tenor (Carroll) 10 Mar-8 LulS: Andreas Fellner; R: Ansgar Weigner
Gianni Schicchi (Puccini) 29 Apr-10 ĠunS: Mihkel Kütson; R: François De Carpentries
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 Apr-10 ĠunS: Mihkel Kütson; R: François De Carpentries
Nabucco (Verdi) 23 Ġun-15 LulS: Diego Martin Etxebarria; R: Roman Hovenbitzer
München, Bayerische Staatsoper  / 
Così fan tutte (Mozart) 29 Set-6 OttS: Constantin Trinks; R: Dieter Dorn
Il turco in Italia (Rossini) 13-18 OttS: Antonello Allemandi; R: Christof Loy
Carmen (Bizet) 21-27 OttS: Omer Meir Wellber; R: Lina Wertmüller
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Ott-10 NovS: Constantinos Carydis; R: Christof Loy
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 29 Ott-5 NovS: Oksana Lyniv; R: Harry Kupfer
Tosca (Puccini) 8-17 NovS: Daniele Callegari; R: Luc Bondy
Die schweigsame Frau (Strauss) 12-24 NovS: Stefan Soltesz; R: Barrie Kosky
Simon Boccanegra (Verdi) 26 Nov-3 DiċS: Bertrand de Billy; R: Dmitri Tcherniakov
Andrea Chénier (Giordano) 29 Nov-8 DiċS: Marco Armiliato; R: Philipp Stölzl
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-15 DiċS: Antonino Fogliani; R: Barbara Wysocka
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14-21 DiċS: Eun Sun Kim; R: Richard Jones
Il tabarro (Puccini) 17 Diċ-1 JanS: Kirill Petrenko; R: Lotte de Beer
Suor Angelica (Puccini) 17 Diċ-1 JanS: Kirill Petrenko; R: Lotte de Beer
Gianni Schicchi (Puccini) 17 Diċ-1 JanS: Kirill Petrenko; R: Lotte de Beer
La bohème (Puccini) 25 Diċ-4 JanS: Alexander Soddy; R: Otto Schenk
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Diċ-6 JanS: Friedrich Haider; R: Helmut Lehberger(original), Leander Haußmann(original), Andreas Weirich(revival)
Das Rheingold (Wagner) 11-13 JanS: Kirill Petrenko; R: Andreas Kriegenburg
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 12-17 JanS: Ivor Bolton; R: Martin Duncan, Ultz
Die Walküre (Wagner) 19-22 JanS: Kirill Petrenko; R: Andreas Kriegenburg
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21-28 JanS: Keri-Lynn Wilson; R: Ferruccio Soleri
Madama Butterfly (Puccini) 24-30 JanS: Daniele Callegari; R: Wolf Busse
Siegfried (Wagner) 31 Jan-3 FrarS: Kirill Petrenko; R: Andreas Kriegenburg
Götterdämmerung (Wagner) 8-11 FrarS: Kirill Petrenko; R: Andreas Kriegenburg
L'elisir d'amore (Donizetti) 10-18 FrarS: Stefano Ranzani; R: David Bösch
Carmen (Bizet) 16-21 FrarS: Karel Mark Chichon; R: Lina Wertmüller
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Frar-4 MarS: Asher Fisch; R: Johannes Erath
La favorite (Donizetti) 25 Frar-3 MarS: Giacomo Sagripanti; R: Amélie Niermeyer
Der Rosenkavalier (Strauss) 9-21 MarS: Kirill Petrenko; R: Otto Schenk
La Cenerentola (Rossini) 10-16 MarS: Francesco Angelico; R: Jean-Pierre Ponnelle
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 11-25 MarS: Omer Meir Wellber; R: Antú Romero Nunes
Così fan tutte (Mozart) 24-29 MarS: Constantin Trinks; R: Dieter Dorn
La Calisto (Cavalli) 31 Mar-9 AprS: Christopher Moulds; R: David Alden
Ariadne auf Naxos (Strauss) 1-8 AprS: Lothar Koenigs; R: Robert Carsen
Macbeth (Verdi) 7-13 AprS: Pinchas Steinberg; R: Martin Kušej
Lucrezia Borgia (Donizetti) 27 Apr-7 MejS: Friedrich Haider; R: Christof Loy
Mefistofele (Boito) 29 Apr-6 MejS: Omer Meir Wellber; R: Roland Schwab
Die Gezeichneten (Schreker) 12-19 MejS: Markus Stenz; R: Krzysztof Warlikowski
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-20 MejS: Antonino Fogliani; R: Barbara Wysocka
Aus einem Totenhaus (Janáček) 21 Mej-8 ĠunS: Simone Young; R: Frank Castorf
Semiramide (Rossini) 2-10 ĠunS: Riccardo Frizza; R: David Alden
Arabella (Strauss) 16-22 ĠunS: Constantin Trinks; R: Andreas Dresen
Rigoletto (Verdi) 17-24 ĠunS: Daniele Callegari; R: Arpad Schilling
München, Gärtnerplatztheater  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 19 Ott-18 NovS: Anthony Bramall; R: Josef Ernst Köpplinger
La Cenerentola (Rossini) 28 Ott-22 NovS: Michael Brandstätter; R: Brigitte Fassbaender
Martha (Flotow) 11-29 NovS: Andreas Kowalewitz; R: Loriot
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2 Diċ-10 JanS: Anthony Bramall; R: Peter Kertz
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 29 Diċ-27 MejS: Karsten Januschke; R: Josef Ernst Köpplinger
Der Wildschütz (Lortzing) 20 Jan-2 ĠunS: Michael Brandstätter; R: Georg Schmiedleitner
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 27 Jan-10 FrarS: Oleg Ptashnikov; R: Josef Ernst Köpplinger
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Frar-10 MejS: Michael Brandstätter; R: Rosamund Gilmore
Maria Stuarda (Donizetti) 22 Mar-31 MejS: Anthony Bramall; R: Michael Sturminger
Don Pasquale (Donizetti) 29 Apr-18 MejS: Michael Brandstätter; R: Brigitte Fassbaender
Im weißen Rößl (Benatzky) 12-23 MejS: Michael Brandstätter; R: Josef Ernst Köpplinger
Don Giovanni (Mozart) 19 Mej-10 LulS: Anthony Bramall; R: Herbert Föttinger
Der tapfere Soldat (Straus) 14 Ġun-8 LulS: Anthony Bramall; R: Peter Konwitschny
Semele (Handel) 24 Ġun-6 LulR: Karoline Gruber
Münster, Theater Münster  / 
Don Carlo (Verdi) 7 Ott-2 FrarS: Golo Berg; R: Ulrich Peters
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 29 Ott-28 DiċS: Stefan Veselka; R: Andreas Beuermann
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 Diċ-13 MejS: Stefan Veselka; R: Mareike Zimmermann
Angels in America (Eötvös) 24 Frar-18 AprS: Golo Berg; R: Carlos Wagner
Cendrillon (Massenet) 14 Apr-6 LulS: Stefan Veselka; R: Roman Hovenbitzer
Don Giovanni (Mozart) 26 Mej-13 LulS: Golo Berg; R: Christian von Götz
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Xerxes (Handel) 23 Set-1 OttS: Jörg Pitschmann; R: Kornelia Repschläger
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 30 Set-2 FrarS: Panagiotis Papadopoulos; R: Stephan Brauer
Zar und Zimmermann (Lortzing) 7 OttS: Daniel Stratievsky; R: Birgit Kronshage
Fidelio (Beethoven) 21 Ott-20 AprS: Sebastian Tewinkel; R: Jürgen Pöckel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17 Nov-26 DiċS: Sebastian Tewinkel; R: Manfred Straube
Don Pasquale (Donizetti) 20 Jan-29 MarS: Panagiotis Papadopoulos; R: Magdalena Fuchsberger
Pagliacci (Leoncavallo) 24 Mar-1 ĠunS: Panagiotis Papadopoulos; R: Peter Lotschak
Il mondo della luna (Haydn) 28 Apr-21 MejS: Daniel Stratievsky; R: Jürgen Pöckel
Wie einst im Mai (Kollo) 6-29 LulS: Panagiotis Papadopoulos; R: Reinhardt Friese
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Otello (Verdi) 29 Set-12 JanS: Michael Helmrath; R: Anette Leistenschneider
Zar und Zimmermann (Lortzing) 14 Ott-25 Frar
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-10 Nov
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 26 Jan-24 MarS: Michael Helmrath; R: Katharina Thoma
Die Fledermaus (Strauss,J) 20 Apr-27 MejS: Henning Ehlert; R: Gernot Kranner
La traviata (Verdi) 15 Ġun-14 Lul
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Norma (Bellini) 22 Set-9 OttS: Marcus Bosch; R: Stéphane Braunschweig
My Fair Lady (Loewe) 1-22 OttS: Andreas Paetzold; R: Thomas Enzinger
Les troyens (Berlioz) 8 Ott-26 NovS: Marcus Bosch; R: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 20 Ott-26 DiċS: Marcus Bosch / Volker Hiemeyer; R: Alexandra Szemerédy
Die lustige Witwe (Lehár) 5 Nov-24 FrarS: Guido Johannes Rumstadt / Andreas Paetzold / Tarmo Vaask; R: Thomas Enzinger
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Nov-23 JanS: Guido Johannes Rumstadt; R: Laura Scozzi
Otello (Verdi) 14 Jan-23 FrarS: Guido Johannes Rumstadt / Marcus Bosch; R: Gabriele Rech
Carmen (Bizet) 27 Jan-6 MejS: Volker Hiemeyer / Esteban Domínguez Gonzalvo; R: Laurent Laffargue
Idomeneo (Mozart) 17 Frar-28 AprS: Marcus Bosch; R: David Bösch
Die Soldaten (Zimmermann,B) 17 Mar-23 AprS: Marcus Bosch; R: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 7 Apr-20 LulS: Marcus Bosch; R: Peter Konwitschny
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13 Mej-15 LulS: Volker Hiemeyer; R: Josef Ernst Köpplinger
Die Ruckkehr des Odysseus (Monteverdi) 3 Ġun-18 LulS: Wolfgang Katschner; R: Mariame Clément
Tosca (Puccini) 15 Ġun-19 LulS: Volker Hiemeyer; R: Jens Daniel Herzog
Oldenburg, Oldenburgisches Staatstheater  / 
Carmen (Bizet) 20 Aww-6 JanS: Carlos Vázquez; R: Robert Lehmeier
Die Walküre (Wagner) 9 Set-19 NovS: Hendrik Vestmann; R: Paul Esterházy
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14 Ott-8 AprS: Vito Cristofaro; R: Kateryna Sokolova
Siroé (Hasse) 2 Diċ-5 AprS: Wolfgang Katschner; R: Jakob Peters-Messer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 Diċ-7 JanS: Felix Pätzold; R: Michael Moxham
Sweeney Todd (Sondheim) 21 Diċ-28 JanS: Carlos Vázquez; R: Michael Moxham
Rigoletto (Verdi) 10 Frar-17 MejS: Vito Cristofaro; R: Hinrich Horstkotte
Maria (Statkowski) 17 Mar-19 MejS: Hendrik Vestmann; R: Andrea Schwalbach
La Cenerentola (Rossini) 5 MejS: Vito Cristofaro; R: Axel Köhler
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
The Addams Family (Lippa) 24 Aww-5 DiċS: An-Hoon Song; R: Felix Seiler
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Set-14 DiċS: Daniel Inbal; R: Alexander May
Rigoletto (Verdi) 30 Set-27 MejS: Andreas Hotz; R: Adriana Altaras
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 25 Nov-10 AprS: Daniel Inbal; R: Sonja Trebes
Antigona (Traetta) 20 Jan-25 MejS: Andreas Hotz; R: Floris Visser
Apollo und Hyacinth (Mozart) 10 MarS: Daniel Inbal; R: Jan Friedrich Eggers
Chaplin (Curtis) 10 Mar-3 ĠunS: An-Hoon Song; R: Christian von Götz
San Paolo (Corbett) 28 Apr-20 ĠunS: Daniel Inbal; R: Alexander May
Doktor Faust (Busoni) 16-29 ĠunS: Andreas Hotz; R: Andrea Schwalbach
Passau, Landestheater Niederbayern  / 
Die Welt auf dem Mond (Haydn) 23 Set-26 JanS: Margherita Colombo; R: Aron Stiehl
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6 Ott-29 DiċS: Basil H E Coleman; R: Johannes Reitmeier
Operetta anthology (Lortzing) 28 Ott-31 DiċS: Margherita Colombo; R: Margit Gilch
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 Diċ-23 MarS: Basil H E Coleman; R: Stefan Tilch
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 3 Frar-16 ĠunS: Margherita Colombo; R: Stephen Medcalf
Lucrezia Borgia (Donizetti) 14 Apr-25 MejS: Basil H E Coleman; R: Roland Schwab
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 Ġun-14 LulS: Basil H E Coleman; R: Johannes Reitmeier
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Set-14 JanS: Markus Huber; R: Thomas Münstermann
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 18 Nov-8 AprR: Guido Markowitz, Kerstin Steeb
Der Bettelstudent (Millöcker) 22 Diċ-11 LulR: Wolfgang Lachnitt
Endstation Sehnsucht (Previn) 10 Frar-3 LulS: Tobias Leppert; R: Tobias Materna
Der Silbersee (Weill) 5 Mej-5 LulS: Markus Huber; R: Thomas Münstermann
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Der Bajazzo (Leoncavallo) 15 Set-20 JanS: Lutz de Veer; R: Hinrich Horstkotte
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15 Set-20 JanS: Lutz de Veer; R: Hinrich Horstkotte
Ein Käfig voller Narren (Herman) 21 Ott-31 MarS: Vladimir Yaskorski; R: Wolfgang Dosch
Der Opernball (Heuberger) 17 Nov-25 MejS: Martin Eckenweber; R: Volker Wahl, Michaela Ronzoni
Die schöne Galathée (Suppé) 25 Nov-10 AprS: Matthias Spindler; R: Wolfgang Dosch
Der Barbier von Bagdad (Cornelius) 12 Jan-19 MejS: Maxim Böckelmann; R: Jürgen Pöckel
L'orfeo (Monteverdi) 31 Jan-9 ĠunS: Leo Siberski; R: Jürgen Pöckel
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Mej-2 ĠunS: Leo Siberski; R: Thilo Reinhardt
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 SetS: Hans-Peter Preu / Thomas Gläser; R: Manuel Schöbel
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 29 Set-2 MarS: Florian Merz / Hans-Peter Preu; R: Wolfgang Dosch
La traviata (Verdi) 21 Ott-21 AprS: Hans-Peter Preu; R: Hinrich Horstkotte
Company (Sondheim) 27 Ott-26 DiċS: Hans-Peter Preu; R: Sebastian Ritschel
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 31 Mar-6 AprS: Jan Michael Horstmann; R: Manuel Schöbel
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 23 Set-29 DiċS: Tom Woods / Anton Zapf; R: Uwe Schwarz
Un ballo in maschera (Verdi) 29 Set-20 JanS: Tom Woods; R: Matthias Reichwald
The Producers (Brooks) 3 Ott-16 DiċS: Alistair Lilley; R: Dominik Wilgenbus
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 28 Ott-3 LulS: Levente Török; R: Aron Stiehl
Messe in h-Moll (Bach,JS) 9 Diċ-3 ĠunS: Alistair Lilley; R: Jochen Biganzoli
Die Banalität der Liebe (Milch-Sheriff) 27 Jan-12 LulS: Tom Woods; R: Itay Tiran
Cabaret (Kander) 17 Mar-30 MejS: Alistair Lilley; R: Johannes Pölzgutter
Edgar (Puccini) 28 Apr-18 LulR: Hendrik Müller
Don Giovanni (Mozart) 16 Ġun-19 LulR: Matthias Reichwald
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Aschenputtel (Rossini) 29 Set-2 FrarS: Manfred Hermann Lehner; R: Anja Nicklich
Zar und Zimmermann (Lortzing) 21 Ott-21 DiċS: Gerrit Prießnitz / Hans-Christoph Borck; R: Anja Nicklich
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 1 Diċ-5 JanS: Volker Plangg; R: Stephan Brauer
Ein Käfig voller Narren (Herman) 27 Jan-24 MarS: Volker Plangg; R: Stephan Brauer
Der Freischütz (Weber) 30 Mar-15 AprS: Manfred Hermann Lehner; R: Hans-Joachim Frey
Der Bajazzo (Leoncavallo) 3 Ġun-20 LulS: Hans-Christoph Borck; R: Peter Lotschak
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Guillaume Tell (Rossini) 10 Set-2 DiċS: Sébastien Rouland; R: Roland Schwab
Gold! (Evers) 1 Ott-26 Diċ
La bohème (Puccini) 21 Ott-30 MarS: Nicholas Milton; R: Tobias Heyder
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Nov-30 DiċS: Stefan Neubert; R: Andreas Gergen
My Fair Lady (Loewe) 9 Diċ-22 AprS: Stefan Neubert; R: Thomas Winter
Der Sturm (Martin,F) 27 Jan-25 MarS: Roger Epple; R: Lorenzo Fioroni
Solaris (Obst) 8-17 MarS: Christopher Ward; R: Hermann Schneider
Croesus (Keiser) 13-22 Apr
Salome (Strauss) 14 Apr-21 ĠunS: Nicholas Milton; R: Jakob Peters-Messer
Così fan tutte (Mozart) 11 Mej-19 ĠunS: Stefan Neubert; R: Jean Renshaw
Nabucco (Verdi) 9-23 ĠunS: Christopher Ward; R: Maximilian von Mayenburg
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater Schwerin  / 
Otello (Verdi) 13 Ott-1 AprS: Daniel Huppert; R: Katharina Thoma
My Fair Lady (Loewe) 19 Ott-31 MarS: Gregor Rot / Martin Schelhaas; R: Toni Burkhardt
Margarethe (Gounod) 3 Nov-2 FrarS: Gregor Rot; R: Toni Burkhardt
Peter Grimes (Britten) 12 Nov-12 JanS: Daniel Huppert; R: Toni Burkhardt
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Diċ-6 JanS: Martin Schelhaas; R: Toni Burkhardt
Der glückliche Prinz (Böhmer) 9 DiċS: Martin Schelhaas; R: Nele Tippelmann
Neues vom Tage (Hindemith) 4-30 MejR: Toni Burkhardt
Tosca (Puccini) 22 Ġun-28 LulS: Daniel Huppert; R: Toni Burkhardt
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Me and My Girl (Gay) 7 OttS: Harish Shankar; R: Kai Link
Ein Maskenball (Verdi) 22 Ott-11 NovS: Florian Csizmadia; R: Host Kupich
A Streetcar named Desire (Previn) 25 NovS: Florian Csizmadia; R: Horst Kupich
Tosca (Puccini) 23 MarS: Florian Csizmadia; R: Susanne Knapp
Die Zauberflöte (Mozart) 12 MejS: Harish Shankar; R: Horst Kupich
Stuttgart, Oper Stuttgart  / 
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 22 Set-31 OttS: Frank Beermann; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Tod in Venedig (Britten) 23 Set-5 LulS: Marco Comin; R: Demis Volpi
La Cenerentola (Rossini) 24 Set-1 NovS: Maurizio Barbacini; R: Andrea Moses
Tosca (Puccini) 25 Set-9 JanS: Domingo Hindoyan / Giuliano Carella; R: Willy Decker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Ott-14 JanS: Georg Fritzsch / Willem Wentzel; R: Peter Konwitschny
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 Ott-1 DiċS: Uwe Sandner; R: Nigel Lowery
Madama Butterfly (Puccini) 2-25 NovS: Roberto Rizzi-Brignoli; R: Monique Wagemakers
Don Giovanni (Mozart) 11 Nov-2 FrarS: Willem Wentzel; R: Andrea Moses
Medea (Cherubini) 3 Diċ-3 FrarS: Alejo Pérez; R: Peter Konwitschny
Ariodante (Handel) 17 Diċ-20 MarS: Giuliano Carella; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 22 Diċ-27 JanS: Hans Christoph Bünger; R: Armin Petras
La sonnambula (Bellini) 28 Jan-19 MarS: Michele Gamba; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Die Zauberflöte (Mozart) 29 Jan-14 AprS: Roland Kluttig; R: Peter Konwitschny
Fidelio (Beethoven) 4 Frar-25 LulS: Sylvain Cambreling; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Parsifal (Wagner) 25 Frar-2 AprS: Sylvain Cambreling; R: Calixto Bieito
Don Pasquale (Donizetti) 25 Mar-2 ĠunS: Giuliano Carella / Marco Comin; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Actus tragicus (Bach,JS) 29 Mar-15 AprS: Ilan Volkov; R: Herbert Wernicke(original), Dirk Schmeding(revival)
Faust (Gounod) 8 Apr-1 ĠunS: Marc Soustrot; R: Frank Castorf
Der Gefangene (Dallapiccola) 24 Apr-25 ĠunS: Franck Ollu; R: Andrea Breth
Das Gehege (Rihm) 24 Apr-25 ĠunS: Franck Ollu; R: Andrea Breth
Der Freischütz (Weber) 2 Mej-14 ĠunS: Daniele Rustioni / Timo Handschuh; R: Achim Freyer
Wunderzaichen (Andre,M) 13 Mej-10 ĠunS: Sylvain Cambreling; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Erdbeben.Träume. (Hosokawa) 1-23 LulS: Sylvain Cambreling; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
I puritani (Bellini) 12-24 LulS: Manlio Benzi; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Trier, Theater Trier  / 
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 17 SetS: Jochen Schaaf
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14 Ott-20 JanS: Victor Puhl; R: Thilo Reinhardt
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 Diċ-29 MarS: Wouter Padberg; R: Wolfgang Dosch
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 3 Frar-31 MarS: Wouter Padberg; R: Andreas Rosar
Into the Woods (Sondheim) 24+ MarS: Malte Kühn; R: Dean Wilmington
Krach bei Bach (Bohm) 7+ Apr
Die Zauberflöte (Mozart) 20+ MejR: Heinz Lukas-Kindermann
Ulm, Theater Ulm  / 
Faust (Gounod) 28 Set-30 NovS: Joongbae Jee; R: Matthias Kaiser
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 9 Nov-8 MarS: Timo Handschuh; R: Benjamin Künzel
Nabucco (Verdi) 21 Diċ-11 AprS: Joongbae Jee; R: Nilufar K Münzing
Elektra (Strauss) 8 Frar-6 ĠunS: Timo Handschuh; R: Matthias Kaiser
Motezuma (Vivaldi) 29 Mar-7 LulS: Michael Weiger; R: Antje Schupp
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Candide (Bernstein) 3 Set-12 JanS: Dominik Beykirch; R: Martin G Berger
Requiem (concert) (Verdi) 8 SetS: Kirill Karabits
Fidelio (Beethoven) 17 Set-2 DiċS: Stefan Lano; R: Hasko Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Set-23 DiċS: Stefan Lano; R: Nina Gühlstorff
Otello (Verdi) 19 Ott-21 JanS: Dominik Beykirch; R: Nina Gühlstorff
Dido und Aeneas (Purcell) 16 Nov-20 DiċS: Dominik Beykirch; R: Corinna von Rad
My Fair Lady (Loewe) 14 Diċ-18 JanS: Dominik Beykirch; R: Anthony Pilavachi
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 27 Jan-3 FrarS: Kirill Karabits / Stefan Lano; R: Michael Talke
Tannhäuser (Wagner) 14 Apr-23 ĠunS: Kirill Karabits / Dominik Beykirch; R: Maximilian von Mayenburg
Wiesbaden, Hessisches Staatstheater Wiesbaden  / 
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 27 Aww-13 OttS: Patrick Lange; R: Carsten Kochan
Der Liebestrank (Donizetti) 10 Set-26 MejS: Daniela Musca; R: Jim Lucassen
Schönerland (Eichberg) 16 Set-25 OttS: Albert Horne; R: Johanna Wehner
Götterdämmerung (Wagner) 24 Set-21 MejS: Alexander Joel; R: Uwe Eric Laufenberg
Schubert's Winterreise (Zender) 7 Ott-29 DiċS: Benjamin Schneider
Manon (Massenet) 28 Ott-15 DiċS: Jochen Rieder; R: Bernd Mottl
Tannhäuser (Wagner) 19 Nov-30 ĠunS: Patrick Lange; R: Uwe Eric Laufenberg
La bohème (Puccini) 1-26 DiċS: Albert Horne; R: Thorleifur Örn Arnarsson
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Diċ-24 ĠunS: Konrad Junghänel; R: Carsten Kochan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20-31 DiċS: Christoph Stiller; R: Beka Savić
Norma (Bellini) 12 Jan-9 FrarS: Daniela Musca; R: Gabriele Rech
Così fan tutte (Mozart) 21 Jan-9 MarS: Konrad Junghänel; R: Uwe Eric Laufenberg
Jephta (Handel) 4 Frar-15 AprS: Konrad Junghänel; R: Achim Freyer, Sebastian Sommer
Otello (Verdi) 18 Frar-1 MejS: Daniela Musca; R: Uwe Eric Laufenberg
Arabella (Strauss) 11 Mar-22 MejS: Patrick Lange; R: Uwe Eric Laufenberg
Der fliegende Holländer (Wagner) 18 Mar-19 MejS: Patrick Lange; R: Michiel Dijkema(original), Magdalena Weingut(revival)
Katja Kabanowa (Janáček) 7 Apr-9 ĠunS: Philipp Pointner; R: Matthew Wild
Un ballo in maschera (Verdi) 30 Apr-10 ĠunS: Patrick Lange; R: Beka Savić
Don Giovanni (Mozart) 17-29 ĠunS: Konrad Junghänel; R: Nicolas Brieger
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Götterdämmerung (Wagner) 16 Set-15 DiċS: Johannes Pell; R: Jay Scheib
Rigoletto (Verdi) 23 Set-2 DiċS: Johannes Pell; R: Timofej Kuljabin
My Fair Lady (Loewe) 22 Ott-25 MarS: Michael Cook; R: Cusch Jung
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 Diċ-8 AprS: Julia Jones; R: Denis Krief
Juliette (Martinů) 3 Mar-17 ĠunS: Johannes Pell; R: Inga Levant
Das Labyrinth (Dove) 17-23 MarS: Markus Baisch; R: Marie-Eve Signeyrole
La liberazione di Ruggiero dall'isola d'Alcina (Caccini,F) 20 Apr-14 LulS: Felice Velanzoni
Carmen (Bizet) 1-15 LulS: Julia Jones
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Così fan tutte (Mozart) 7 Ott-27 JanS: Enrico Calesso / Alexis Agrafiotis; R: Martina Veh
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 31 Ott-25 MarS: Enrico Calesso; R: Anna Vita
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 Diċ-22 AprS: Marie Jacquot; R: Marcel Keller
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 20 Jan-7 LulS: Enrico Calesso; R: Matthew Ferraro
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10 Mar-28 ĠunS: Marie Jacquot; R: Markus Trabusch
Nixon in China (Adams) 19 Mej-18 LulS: Enrico Calesso; R: Tomo Sugao