2011/12 > Tyskland 
*Hjemmeside     >Operabase Professional 
2011/12 > Tyskland

 Urpremiere
 Sjeldne fremføringer
 Nyproduksjon
 Nyproduksjon for dette kompaniet

  
Danmark Sverige
Nederland
Belgia
Luxembourg

Tyskland
 
Polen
Tsjekkia
Frankrike Sveits Østerrike

Aachen, Theater Aachen  / 

Woyzeck (Waits) 19 sep-24 marDir.: Andreas Debatin; Prod.: Bernadette Sonnenbichler
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 sep-16 marDir.: Volker Hiemeyer; Prod.: Ewa Teilmans
La cenerentola (Rossini) 26 okt-6 desDir.: Péter Halász; Prod.: Joan Anton Rechi
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 6 nov-29 janDir.: Péter Halász; Prod.: Alexander von Pfeil
La voix humaine (Poulenc) 6 nov-29 janDir.: Péter Halász; Prod.: Alexander von Pfeil
Le nozze di Figaro (Mozart) 4 des-12 aprDir.: Marcus R Bosch; Prod.: Michael Helle
Un ballo in maschera (Verdi) 5 feb-15 junDir.: Péter Halász; Prod.: Michael Schmitz-Aufterbeck
King Arthur (Purcell) 1 apr-11 julDir.: Volker Hiemeyer; Prod.: Albrecht Hirche
Tristan und Isolde (Wagner) 20 mai-7 julDir.: Marcus R Bosch; Prod.: Ludger Engels
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 16 jun-3 julDir.: Herbert Görtz; Prod.: Sebastian Jacobs
Altenburg, Landestheater Altenburg  / 
Frau Luna (Lincke) 9 okt-11 maiDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Steffen Piontek
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 okt-20 junDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 3 novDir.: Jens Troester; Prod.: Oliver Kloeter
Die Zauberflöte (Mozart) 4 des-3 julDir.: Jens Troester; Prod.: Ansgar Weigner
Ulenspiegel (Braunfels) 22 apr-19 junDir.: Jens Troester; Prod.: Matthias Oldag
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 10 jun-1 julDir.: Jens Troester; Prod.: Ansgar Weigner
Annaberg-Buchholz, Eduard-von-Winterstein-Theater Annaberg  / 
Don Giovanni (Mozart) 18 sep-26 novDir.: Naoshi Takahashi; Prod.: Ingolf Huhn
Im weißen Rößl (Benatzky) 2 okt-16 marDir.: Dieter Klug; Prod.: Reinhard Schwalbe
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 7 okt-9 marDir.: Kajsa Boström; Prod.: Birgit Eckenweber
The Sound of Music (Rodgers) 16 okt-27 janDir.: Dieter Klug; Prod.: Friederike Barthel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 nov-14 janDir.: Dieter Klug; Prod.: Hans-Hermann Krug
La bohème (Puccini) 22 jan-21 apr
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 mar-6 mai
Götz von Berlichingen (Goldmark) 29 apr-13 mai
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 25 sep-2 junDir.: Carolin Nordmeyer; Prod.: Jan Philipp Gloger
Carmen (Bizet) 22 okt-6 janDir.: Dirk Kaftan / Eberhard Fritsche; Prod.: Lorenzo Fioroni
Lulu (Berg) 4 des-14 febDir.: Dirk Kaftan / Carolin Nordmeyer; Prod.: Monique Wagemakers
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 jan-18 aprDir.: Rune Bergmann; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
King Arthur (Purcell) 18 feb-29 aprDir.: Carolin Nordmeyer; Prod.: Sigrid Herzog
La traviata (Verdi) 10 mar-27 aprDir.: Carolin Nordmeyer; Prod.: Markus Trabusch
Satyricon (Maderna) 23 apr-7 mai
Dido and Aeneas (Purcell) 23 apr-7 maiDir.: Eberhard Fritsche; Prod.: Jörg Behr
Ritter Blaubart (Reznicek) 4-10 maiDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Manfred Weiß
Der fliegende Holländer (Wagner) 23 jun-28 julDir.: Rune Bergmann; Prod.: Christian Sedelmayer
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Das Rheingold (Wagner) 10-20 sepDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Die Walküre (Wagner) 11-21 sepDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Siegfried (Wagner) 14-22 sepDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Götterdämmerung (Wagner) 18-24 sepDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 30 sep-16 junDir.: Alexander Joel / Matthias Foremny; Prod.: Boleslaw Barlog
Messa da Requiem (Verdi) 1-22 oktDir.: William Spaulding; Prod.: Achim Freyer
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 okt-11 desDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Don Carlos (Verdi) 23 okt-29 aprDir.: Donald Runnicles; Prod.: Marco Arturo Marelli
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 okt-1 aprDir.: Guillermo García Calvo / Enrique Mazzola; Prod.: Katharina Thalbach
Tannhäuser (Wagner) 30 okt-21 desDir.: Donald Runnicles; Prod.: Kirsten Harms
Die Zauberflöte (Mozart) 1 nov-10 junDir.: Matthias Foremny / Evan Rogister; Prod.: Günter Krämer
Carmen (Bizet) 3 nov-15 maiDir.: Guillermo García Calvo / Evan Rogister; Prod.: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23 nov-14 junDir.: Guillermo García Calvo / Roberto Rizzi Brignoli; Prod.: Filippo Sanjust
Falstaff (Verdi) 24 nov-1 desDir.: Enrique Mazzola; Prod.: Götz Friedrich
Don Giovanni (Mozart) 30 nov-8 desDir.: Evan Rogister; Prod.: Roland Schwab
La bohème (Puccini) 5 des-3 janDir.: Patrick Summers; Prod.: Götz Friedrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-27 desDir.: Evan Rogister; Prod.: Andreas Homoki
Turandot (Puccini) 7 jan-7 marDir.: John Fiore / Jesus Lopez Cobos; Prod.: Lorenzo Fioroni
Tancredi (Rossini) 22 jan-4 febDir.: Alberto Zedda; Prod.: Pier Luigi Pizzi
La traviata (Verdi) 29 jan-7 junDir.: Evan Rogister / Erik Nielsen; Prod.: Götz Friedrich
Un ballo in maschera (Verdi) 18-24 febDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Götz Friedrich
Tristan und Isolde (Wagner) 19-25 febDir.: Donald Runnicles; Prod.: Graham Vick
Jenůfa (Janáček) 4 mar-24 aprDir.: Donald Runnicles; Prod.: Christof Loy
Luisa Miller (Verdi) 14-20 marDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Götz Friedrich
Candide (concert) (Bernstein) 15-18 marDir.: Donald Runnicles
Macbeth (Verdi) 19-25 marDir.: Ivan Repusic; Prod.: Robert Carsen
Lohengrin (Wagner) 15 apr-1 maiDir.: Donald Runnicles; Prod.: Kasper Bech Holten
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 20-30 aprDir.: Sebastian Lang-Lessing; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
I due Foscari (concert) (Verdi) 9-11 maiDir.: Roberto Rizzi Brignoli
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10 mai-1 junDir.: Friedemann Layer; Prod.: Götz Friedrich
Gisei Das Opfer (Orff) 19 maiDir.: Jacques Lacombe
Die Dorfschule (Weingartner) 19 maiDir.: Jacques Lacombe
Die Walküre (Wagner) 25-28 maiDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Il trovatore (concert) (Verdi) 6-9 junDir.: Andrea Battistoni
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 25 sep-15 janDir.: Koen Schoots / Peter Christian Feigel; Prod.: Sebastian Baumgarten
Rigoletto (Verdi) 30 sep-3 desDir.: Ivan Repusic; Prod.: Barrie Kosky
Das schlaue Füchslein (Janáček) 2 okt-7 julDir.: Alexander Vedernikov; Prod.: Andreas Homoki
Gespräche der Karmeliterinnen (Poulenc) 8 okt-3 novDir.: Stefan Blunier; Prod.: Calixto Bieito
Die verkaufte Braut (Smetana) 9 okt-1 novDir.: Alexander Vedernikov
Mikropolis (Jost) 30 okt-18 febDir.: Christian Jost; Prod.: Nadja Loschky
Rusalka (Dvořák,A) 2 nov-3 janDir.: Patrick Lange; Prod.: Barrie Kosky
Carmen (Bizet) 27 nov-4 julDir.: Yordan Kamdzhalov / Yordan Kamdzhalov / Josep Caballé-Domenech; Prod.: Sebastian Baumgarten
Orlando (Handel) 1-27 desDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Alexander Mørk-Eidem
Lear (Reimann) 10 des-8 janDir.: Friedemann Layer; Prod.: Hans Neuenfels, Henry Arnold
Die Schneekoenigin (Valtinoni) 5 jan-26 febDir.: Carlos Spierer; Prod.: Anisha Bondy
La traviata (Verdi) 14 jan-14 febDir.: Patrick Lange / Kristiina Poska; Prod.: Hans Neuenfels
Der Freischütz (Weber) 29 jan-6 julDir.: Patrick Lange; Prod.: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 8 feb-17 marDir.: Łukasz Borowicz; Prod.: NN
Die sieben Todsünden (Weill) 12 feb-2 julDir.: Kristiina Poska; Prod.: Barrie Kosky
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 15 feb-26 maiDir.: Dirk Kaftan
Das bronzene Pferd (Auber) 11 mar-3 julDir.: Maurizio Barbacini; Prod.: Frank Hilbrich
Kiss me, Kate (Porter) 14 mar-21 aprDir.: Koen Schoots; Prod.: Barrie Kosky
Der Rosenkavalier (Strauss) 25 mar-15 aprDir.: Patrick Lange / Friedemann Layer; Prod.: Andreas Homoki
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 apr-16 maiDir.: Patrick Lange; Prod.: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 22 apr-25 maiDir.: Alexander Vedernikov; Prod.: Thilo Reinhardt
Xerxes (Handel) 13 mai-5 julDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Stefan Herheim
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 2-30 junDir.: Martin Hoff; Prod.: Andreas Homoki
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 10 jun-8 julDir.: Patrick Lange
Idomeneo re di Creta (Mozart) 16 jun-1 julDir.: Patrick Lange; Prod.: Benedikt von Peter
Berlin, Staatsoper Unter den Linden im Schiller Theater  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2-16 oktDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Ruth Berghaus
Aus einem Totenhaus (Janáček) 3-17 oktDir.: Simon Rattle; Prod.: Patrice Chéreau
Last Desire (Ronchetti) 5-23 okt
Wozzeck (Berg) 26-30 oktDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Andrea Breth
Norma (concert) (Bellini) 29 okt-3 novDir.: Andriy Yurkevych
Candide (Bernstein) 1-15 novDir.: Wayne Marshall; Prod.: Vincent Boussard
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 5 nov-29 desDir.: Vinzenz Weissenburger / Tobias Walenciak / Roqelio Riojas; Prod.: Eva-Maria Weiß
Die Zauberflöte (Mozart) 17 nov-8 janDir.: Julien Salemkour; Prod.: August Everding
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 nov-23 junDir.: Karl-Heinz Steffens; Prod.: Balázs Kovalik
La traviata (Verdi) 27 nov-1 julDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Peter Mussbach
L'étoile (Chabrier) 4-22 desDir.: Simon Rattle; Prod.: Dale Duesing
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 16 des-19 janDir.: Christoph Israel; Prod.: Philipp Stölzl
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 2 jan-20 maiDir.: Christopher Moulds; Prod.: Michael Thalheimer
Der gestiefelte Kater (Cui) 7-29 janDir.: Vinzenz Weissenburger; Prod.: Isabel Ostermann
Montezuma (concert) (Graun) 26-28 janDir.: Michael Hofstetter
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 4-18 febDir.: Pietari Inkinen; Prod.: Achim Freyer
Le nozze di Figaro (Mozart) 11-26 febDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Thomas Langhoff
Al gran sole carico d'amore (Nono) 1-11 marDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Katie Mitchell
L'elisir d'amore (Donizetti) 2-15 marDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Percy Adlon
Tristan und Isolde (Wagner) 10-25 marDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Harry Kupfer
Wahnsinn, das ist die Seele der Handlung (Stahnke) 20 mar-15 aprDir.: Harry Lyth; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Das Rheingold (Wagner) 30 marDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
Lulu (Berg) 31 mar-14 aprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Andrea Breth
Die Walküre (Wagner) 1 aprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
Tosca (Puccini) 23-28 aprDir.: Leo Hussain; Prod.: Carl Riha
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 2-17 mai
Madama Butterfly (Puccini) 6-13 maiDir.: Andris Nelsons; Prod.: Eike Grams
Simon Boccanegra (Verdi) 26-31 maiDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Federico Tiezzi
Dido and Aeneas (Purcell) 3-9 junDir.: Christopher Moulds; Prod.: Sasha Waltz
Lehrstück (Hindemith) 9-24 junDir.: David Coleman; Prod.: Michael von zur Mühlen
Don Giovanni (Mozart) 24 jun-6 julDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Robert Carsen
Dionysos (Rihm) 8-15 julDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Pierre Audi
The Rake's Progress (Stravinsky) 11-14 julDir.: Johannes Debus; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13 sep-16 novDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Ansgar Weigner
Pagliacci (Leoncavallo) 13 sep-16 novDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Ansgar Weigner
Don Giovanni (Mozart) 15 okt-28 janDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Helen Malkowsky
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-17 novDir.: Witolf Werner; Prod.: Johannes Weigand
Die schöne Helena (Offenbach) 11 des-27 janDir.: Laurent Wagner; Prod.: Bruno Klimek
Peter Grimes (Britten) 11 feb-27 marDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Helen Malkowsky
Dido und Aeneas (Purcell) 15 apr-19 maiProd.: Holger Pototzki
Where the Wild Things Are (Knussen) 15 apr-19 maiProd.: Holger Pototzki
Company (Sondheim) 5 mai-16 jun
Rigoletto (Verdi) 26 mai-17 jun
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Manon Lescaut (Puccini) 25 sep-14 aprDir.: Stefan Blunier; Prod.: Christine Mielitz
Bluthaus (Haas,Georg) 27+ sepDir.: Garrett Keast; Prod.: Klaus Weise
La sonnambula (Bellini) 16 okt-3 desDir.: Robin Engelen; Prod.: Roland Schwab
Robert S (Various) 29 okt-2 desDir.: Wolfgang Lischke; Prod.: Michael von zur Mühlen
La finta giardiniera (Mozart) 6 nov-8 junDir.: Daniel Jakobi; Prod.: Philipp Himmelmann
Turandot (Puccini) 12 nov-12 desDir.: Stefan Blunier / Christopher Sprenger; Prod.: Silviu Purcarete
Der ferne Klang (Schreker) 11 des-17 marDir.: Will Humburg; Prod.: Klaus Weise
Rusalka (Dvořák,A) 21 des-11 marDir.: Christopher Sprenger; Prod.: Mark Daniel Hirsch
Lakmé (Delibes) 29 jan-1 junDir.: Stefan Blunier / Robin Engelen; Prod.: Paul-Emile Fourny
Il trovatore (Verdi) 25 mar-5 julDir.: Robin Engelen; Prod.: Dietrich W Hilsdorf, Ralf Budde
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 6 mai-4 julDir.: Robin Engelen; Prod.: Tom Ryser
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
Turandot (Puccini) 20 aug-5 sepDir.: Alexander Joel; Prod.: Robert Lehmeier
Falstaff (Verdi) 17-30 sepDir.: Alexander Joel; Prod.: Wolfgang Engel
Der Vogelhändler (Zeller,C) 24+ sepDir.: Georg Menskes
Die Zauberflöte (Mozart) 14 okt-14 janDir.: György Mézáros; Prod.: Aniara Amos
Tristan und Isolde (Wagner) 15+ oktDir.: Alexander Joel; Prod.: Yona Kim
Don Giovanni (Mozart) 21+ oktDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Johannes Erath
Luisa Miller (Verdi) 26+ novDir.: Alexander Joel; Prod.: Walter Sutcliffe
Die Fledermaus (Strauss,J) 10+ desDir.: Georg Menskes; Prod.: Thomas Enzinger
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 4+ febDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Michael Talke
Orpheus und Eurydike (Gluck) 5+ febDir.: Christopher Hein; Prod.: Dorian Dreher
Sarka (Fibich) 22+ marDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Konstanze Lauterbach
Le nozze di Figaro (Mozart) 12+ maiDir.: Alexander Joel; Prod.: Balázs Kovalik
Mama Dolorosa (Kim) 13+ junDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Yona Kim
Die verkaufte Braut (Smetana) 30+ junDir.: Georg Menskes; Prod.: Jean-Claude Berutti
Bremen, Theater Bremen  / 
Tannhäuser (Wagner) 14 sep-19 febDir.: Markus Poschner; Prod.: Tobias Kratzer
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 22 sep-29 oktDir.: Florian Ziemen; Prod.: Frank Hilbrich
Idoménée (Mozart) 7 okt-11 julDir.: Markus Poschner; Prod.: Kay Kuntze
The Turn of the Screw (Britten) 28 okt-4 marDir.: Daniel Montané; Prod.: Frank Hilbrich
Die Zauberflöte (Mozart) 5 nov-27 maiDir.: Daniel Mayr; Prod.: Chris Alexander
Das Land des Lächelns (Lehár) 3 des-13 maiDir.: Florian Ziemen
Drei alte Männer wollten nicht sterben (Ponsioen) 15 jan-13 febDir.: Tero Valtonen; Prod.: Patric Seibert
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 10-28 febProd.: Patric Seibert
Blaubart (Hummel,F) 25 feb-13 junDir.: Markus Poschner; Prod.: Rosamund Gilmore
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 25 feb-13 junDir.: Markus Poschner; Prod.: Rosamund Gilmore
Der Rosenkavalier (Strauss) 11 mar-17 maiDir.: Markus Poschner; Prod.: Tobias Kratzer
Westzeitstory (Klein) 26+ aprProd.: Anja Nicklich
All diese Tage (Eggert) 28 apr-12 julDir.: Florian Ziemen; Prod.: Michael Talke
Tosca (Puccini) 26 mai-10 julDir.: Daniel Montané; Prod.: Vera Nemirova
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
The Fairy Queen (Purcell) 17 sep-13 novDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Ulrich Mokrusch
Crazy For You (Gershwin) 29 okt-8 janDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Roland Hüve
La traviata (Verdi) 25 des-26 febDir.: Stefan Veselka; Prod.: Kirsten Uttendorf
Im weißen Rößl (Benatzky) 28 jan-30 marDir.: Hartmut Brüsch; Prod.: Ralf Nürnberger
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 10 mar-13 maiDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Andrej Woron
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 21 apr-28 junDir.: Stefan Veselka
Violanta (Korngold) 2-27 junDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Petra Luisa Meyer
Chemnitz, Städtische Theater Chemnitz  / 
Aida (John,E) 10 sep-22 junDir.: Heiko Lippmann / Tom Bitterlich; Prod.: Matthias Winter
Die Zauberflöte (Mozart) 2 okt-4 marDir.: Frank Beermann; Prod.: Dominik Wilgenbus
Rigoletto (Verdi) 22 okt-8 desDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Michael Heinicke
Gräfin Mariza (Kálmán) 19 nov-3 maiDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: John Dew
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 nov-26 desDir.: Anja Bihlmaier / Reinhard Petersen; Prod.: Steffen Piontek
My Fair Lady (Loewe) 2 des-4 maiDir.: Heinz Meißner; Prod.: Michael Heinicke
Swanhunter (Dove) 3 des-21 janDir.: Domonkos Héja; Prod.: Jürgen R Weber
Ganz oder gar nicht (Yazbek) 5 jan-25 marDir.: Michael Fuchs; Prod.: Matthias Winter
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 14 jan-13 marDir.: Domonkos Héja; Prod.: Michael Heinicke
Tosca (Puccini) 4 feb-3 junDir.: Frank Beermann; Prod.: Jakob Peters-Messer
Der Liebestrank (Donizetti) 10 mar-28 maiDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Guy Montavon
Die schweigsame Frau (Strauss) 28 apr-8 junDir.: Frank Beermann; Prod.: Gerd Heinz
Nabucco (Verdi) 2-10 junDir.: Domonkos Héja; Prod.: Michael Heinicke
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25 sep-10 novDir.: Roland Kluttig; Prod.: Carlos Wagner
La traviata (Verdi) 15 okt-20 maiDir.: Moritz Gnann; Prod.: Aron Stiehl
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 3 des-16 marDir.: Peter Tilling / Moritz Gnann / Daxi Pan; Prod.: Volker Vogel
Katja Kabanova (Janáček) 21 jan-28 marDir.: Roland Kluttig; Prod.: Alessandro Talevi
Evita (Lloyd Webber) 29 jan-11 marDir.: Roland Fister; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
I Capuleti e i Montecchi (concert) (Bellini) 18 feb-28 aprDir.: Francesco Angelico
West Side Story (Bernstein) 10-23 marDir.: Roland Fister; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Der Freischütz (Weber) 21+ aprDir.: Roland Kluttig; Prod.: Tobias Theorell
Madame Pompadour (Fall) 26+ maiDir.: Hans Stähli; Prod.: François De Carpentries
Rinaldo (Handel) 16+ junDir.: Roland Kluttig; Prod.: Jakob Peters-Messer
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 9 sep-30 desDir.: Marc Niemann; Prod.: Martin Schüler
Aida (Verdi) 11 sep-21 marDir.: Evan Christ; Prod.: Ralf Nürnberger
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 24 sep-1 janDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 1 okt-26 novProd.: Hauke Tesch
Così fan tutte (Mozart) 20 okt-26 janDir.: Evan Christ; Prod.: Hauke Tesch
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 25 des-12 maiDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 1-5 febDir.: Christian Georgi; Prod.: Hauke Tesch
Genoveva (Schumann) 17 feb-2 junDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 apr-24 junDir.: Evan Christ; Prod.: Hauke Tesch
Siegfried (Wagner) 29 apr-16 junDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 7+ julDir.: Evan Christ
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Aida (John,E) 10 sep-19 oktDir.: Vladislav Karklin; Prod.: Johannes Reitmeier
Siegfried (Wagner) 2 okt-8 aprDir.: Constantin Trinks; Prod.: John Dew
Götterdämmerung (Wagner) 16 okt-9 aprDir.: Constantin Trinks; Prod.: John Dew
Nabucco (Verdi) 22+ oktProd.: Lothar Krause
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 5 nov-22 marDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: Lothar Krause
Das Rheingold (Wagner) 12 nov-5 aprDir.: Constantin Trinks; Prod.: John Dew
Die Walküre (Wagner) 13 nov-6 aprDir.: Constantin Trinks; Prod.: John Dew
Die Zauberflöte (Mozart) 30 nov-21 desDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: Bettina Geyer
Die lustige Witwe (Lehár) 23 des-29 aprDir.: Witolf Werner; Prod.: Chas Rader-Shieber
Orpheus und Eurydike (Gluck) 28 jan-13 maiDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: Mei Hong Lin
Der Mond (Orff) 3 mar-25 maiDir.: Lukas Beikircher; Prod.: John Dew
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 28 apr-30 maiDir.: Elias Grandy; Prod.: John Dew
Madame Butterfly (Puccini) 16 junDir.: Constantin Trinks; Prod.: John Dew
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 sep-19 febDir.: Wolfgang Kluge; Prod.: Hinrich Horstkotte
Chowanschtschina (Musorgsky) 18 sep-27 novDir.: Antony Hermus; Prod.: Andrea Moses
Così fan tutte (Mozart) 24 sep-29 desDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Florian Lutz
West Side Story (Bernstein) 30 sep-27 maiDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Christian von Götz
Schaf (Kassies) 11-16 oktDir.: Stefan Neubert; Prod.: Dirk Schmeding
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 27 okt-11 marDir.: Stefan Neubert; Prod.: André Bücker
La bohème (Puccini) 12 nov-17 maiDir.: Antony Hermus; Prod.: Roman Hovenbitzer
Der Bajazzo (Leoncavallo) 13 jan-22 marDir.: Antony Hermus; Prod.: André Bücker
Der Protagonist (Weill) 13 jan-22 marDir.: Antony Hermus; Prod.: André Bücker
Bastien und Bastienne (Mozart) 2 feb-3 aprDir.: Stefan Neubert; Prod.: Jana Eimer
Oskar und die Groschenbande (Reuter) 10 marDir.: Stefan Neubert; Prod.: Silke Wallstein
Faust (Gounod) 17 mar-9 junDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Hinrich Horstkotte
Götterdämmerung (Wagner) 12 mai-30 junDir.: Antony Hermus; Prod.: André Bücker
Peer Gynt (Grieg) 22 jun-6 julDir.: Antony Hermus
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 31 aug-19 febDir.: Erich Wächter; Prod.: Hinrich Horstkotte
Oklahoma! (Rodgers) 7 sep-26 febDir.: Jörg Pitschmann / Emiliano Greizerstein; Prod.: Richard Lowe
Madama Butterfly (Puccini) 23 sep-23 marDir.: Erich Wächter; Prod.: Ute M Engelhardt
Die lustige Witwe (Lehár) 4 nov-2 junDir.: Matthias Wegele; Prod.: Holger Pototzki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 nov-25 desDir.: Erich Wächter; Prod.: Thomas Mittmann
Samson und Dalila (Saint-Saëns) 16 des-21 junDir.: Erich Wächter; Prod.: Roland Velte
La traviata (Verdi) 10-14 janDir.: Erich Wächter; Prod.: Kay Metzger
Parsifal (Wagner) 10 mar-6 aprDir.: Erich Wächter; Prod.: Kay Metzger
Irma la Douce (Monnot) 30 mar-20 maiDir.: Thomas Wolter; Prod.: Tatjana Rese
Das Rheingold (Wagner) 12 maiDir.: Erich Wächter; Prod.: Kay Metzger
Die Walküre (Wagner) 13 maiDir.: Erich Wächter; Prod.: Kay Metzger
Siegfried (Wagner) 17 maiDir.: Erich Wächter; Prod.: Kay Metzger
Götterdämmerung (Wagner) 20 maiDir.: Erich Wächter; Prod.: Kay Metzger
Der Wildschütz (Lortzing) 15-16 junDir.: Matthias Wegele; Prod.: Christian Jérôme Timme
Dortmund, Theater Dortmund-Opernhaus  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 2 okt-23 desDir.: Jac van Steen / Lancelot Fuhry; Prod.: Jens-Daniel Herzog
Eliogabalo (Cavalli) 9 okt-15 desDir.: Fausto Nardi; Prod.: Katharina Thoma
Ganz oder gar nicht (Yazbek) 22 okt-18 maiDir.: Jürgen Grimm; Prod.: Gil Mehmert
Ganz oder gar nicht (Yazbek) 5 nov-7 marDir.: Jürgen Grimm; Prod.: Gil Mehmert
Norma (Bellini) 3 des-18 marDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Enrico Lübbe
Die lustige Witwe (Lehár) 31 des-21 aprDir.: Philipp Armbruster; Prod.: Matthias Davids
Così fan tutte (Mozart) 21 jan-3 maiDir.: Motonori Kobayashi; Prod.: Jens-Daniel Herzog
Eisberg nach Sizilien (Schwertsik) 4 feb-26 marDir.: Michael Hönes; Prod.: Marcelo Diaz
Elias (Mendelssohn) 3 mar-17 maiDir.: Jac van Steen; Prod.: Jens-Daniel Herzog
La bohème (Puccini) 25 mar-30 maiDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Katharina Thoma
Beatrice Cenci (Goldschmidt) 26+ maiDir.: Jac van Steen; Prod.: Regula Gerber
Cinderella (Maxwell Davies) 3+ julProd.: Svenja Tiedt
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 6 sep-1 junDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Matthias Oldag
Gräfin Mariza (Kálmán) 8 sep-11 marDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Axel Köhler
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 10 sep-20 aprDir.: Wolfram Tetzner; Prod.: Rita Schaller
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 14 sep-18 maiDir.: Ernst Theis / Peter Christian Feigel; Prod.: Rita Schaller
Prinz Methusalem (Strauss,J) 22 sep-6 julDir.: Ernst Theis; Prod.: Adriana Altaras
Hello, Dolly! (Herman) 28 sep-1 aprDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Die Grossherzogin von Gerolstein (Offenbach) 8 okt-24 maiDir.: Ernst Theis; Prod.: Michiel Dijkema
Cabaret (Kander) 21 okt-29 maiDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Robert Lehmeier
Passion (Sondheim) 15 nov-4 aprDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Holger Hauer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 nov-23 desDir.: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; Prod.: Jasmin Solfaghari
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 jan-31 maiDir.: Ernst Theis / Christian Garbosnik; Prod.: Peter Kube
Pariser Leben (Offenbach) 27 jan-17 junDir.: Ernst Theis; Prod.: Jasmin Solfaghari
My Fair Lady (Loewe) 8 feb-10 junDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Georg Immelmann, Jürgen Mai, Winfried Schneider
Die Zauberflöte (Mozart) 21 mar-6 maiDir.: Ernst Theis / Christian Garbosnik; Prod.: Axel Köhler
Im weißen Rößl (Benatzky) 27 mar-3 junDir.: Ernst Theis / Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Der Frauenminister (Mautner) 27 apr-8 junDir.: Ernst Theis; Prod.: Holger Hauer
Der Carneval in Rom (concert) (Strauss,J) 15 maiDir.: Ernst Theis
Das Spitzentuch der Königin (concert) (Strauss,J) 19 maiDir.: Ernst Theis
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
Rusalka (Dvořák,A) 1 sep-20 novDir.: Tomáš Netopil
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 sep-2 oktDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Grischa Asagaroff
Le nozze di Figaro (Mozart) 8 sep-14 junDir.: Josep Caballé-Domenech; Prod.: David Mouchtar-Samorai
La traviata (Verdi) 21 sep-16 junProd.: Andreas Homoki
Street Scene (Weill) 23 sep-3 junDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Bettina Bruinier
Un ballo in maschera (Verdi) 30 sep-16 febDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Elisabeth Stöppler
Rigoletto (Verdi) 4 okt-30 aprDir.: Alexander Joel; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 15-30 oktDir.: Rubén Dubrovsky; Prod.: Florentine Klepper
Simplicius Simplicissimus (Hartmann) 21 okt-11 novDir.: Erik Nielsen
Alcina (Handel) 29 okt-7 julDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Jan Philipp Gloger
Lohengrin (Wagner) 6-16 novDir.: Ádám Fischer; Prod.: Christine Mielitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 nov-12 desDir.: Constantin Trinks; Prod.: Katharina Thalbach
Capriccio (Strauss) 4 des-5 janDir.: Constantin Trinks; Prod.: Marco Arturo Marelli
Tosca (Puccini) 10 des-13 janDir.: Julian Kovatchev; Prod.: Johannes Schaaf
Die lustige Witwe (Lehár) 21 des-28 janDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Jérôme Savary
Die Zauberflöte (Mozart) 7 jan-1 julDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Achim Freyer
Il trovatore (Verdi) 9 jan-21 febDir.: Fabio Luisi; Prod.: Michael Hampe
Lulu (Berg) 4 feb-22 junDir.: Cornelius Meister; Prod.: Stefan Herheim
Cardillac (Hindemith) 17 feb-6 aprDir.: Kevin John Edusei; Prod.: Philipp Himmelmann
Dead Man Walking (Heggie) 1-23 marDir.: Stefan Lano; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
La Dirindina (Martini,G) 4 mar-24 junDir.: Felice Venanzoni
Svanda Dudák (Weinberger) 24 mar-17 maiDir.: Constantin Trinks; Prod.: Axel Köhler
Don Giovanni (Mozart) 25 apr-28 maiDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Willy Decker
L'elisir d'amore (Donizetti) 28 apr-9 junDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Michael Schulz
Salome (Strauss) 3-31 maiDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Peter Mussbach
La clemenza di Tito (Mozart) 26 mai-25 junDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Bettina Bruinier
Fidelio (Beethoven) 17 jun-5 julDir.: John Fiore; Prod.: Christine Mielitz
Duisburg, Deutsche Oper am Rhein  / 
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 30 sep-22 oktDir.: Axel Kober / Ralf Lange; Prod.: Guy Joosten
Carmen (Bizet) 15 okt-3 junDir.: Axel Kober / Christoph Altstaedt; Prod.: Carlos Wagner
Madama Butterfly (Puccini) 11 nov-10 desDir.: Enrico Dovico / NN; Prod.: Robert Carsen
Die Zauberflöte (Mozart) 15 nov-18 desDir.: Wolfram Koloseus; Prod.: Christof Loy
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 21 nov-8 desDir.: Patrick Francis Chestnut; Prod.: Svenja Tiedt
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 des-29 janDir.: Christoph Altstaedt; Prod.: Andreas Meyer-Hanno
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 des-26 febDir.: Wolfram Koloseus; Prod.: András Fricsay Kali Son
Tosca (Puccini) 21 des-21 junDir.: Enrico Dovico / NN; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Così fan tutte (Mozart) 13 jan-4 febDir.: Christoph Altstaedt / Axel Kober; Prod.: Nicolas Brieger
Die Nachtigall (Stravinsky) 3 feb-27 aprDir.: Wen-Pin Chien / Ralf Lange; Prod.: Svenja Tiedt
La bohème (Puccini) 10 feb-18 maiDir.: Giordano Bellincampi / Christoph Altstaedt; Prod.: Robert Carsen
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 15 feb-1 marDir.: Christoph Stöcker; Prod.: Barbara Klimo
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 mar-19 maiDir.: Axel Kober / Giuliano Betta; Prod.: Claus Guth
The Turn of the Screw (Britten) 4 mai-10 junDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Immo Karaman
Phaedra (Henze) 17 mai-7 junDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Sabine Hartmannshenn
The Rake's Progress (Stravinsky) 23 mai-1 julDir.: Axel Kober; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Salome (Strauss) 9 jun-7 julDir.: Stefan Klingele; Prod.: Tatjana Gürbaca
Don Giovanni (Mozart) 22 jun-8 julDir.: Friedemann Layer; Prod.: Karoline Gruber
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 18 sep-20 novDir.: Christoph Stöcker; Prod.: Barbara Klimo
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 des-7 julDir.: Axel Kober / Giuliano Betta; Prod.: Claus Guth
Carmen (Bizet) 4 des-4 julDir.: Axel Kober / Christoph Altstaedt / Ralf Lange; Prod.: Carlos Wagner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 des-27 janDir.: Christoph Altstaedt / Ralf Lange; Prod.: Andreas Meyer-Hanno
Die lustige Witwe (Lehár) 23 des-16 febDir.: Ralf Lange; Prod.: Christian Brey, Harald Schmidt
La bohème (Puccini) 6-21 janDir.: Giordano Bellincampi / Christoph Altstaedt; Prod.: Robert Carsen
Castor et Pollux (Rameau) 28 jan-26 febDir.: Axel Kober; Prod.: Martin Schläpfer
Pagliacci (Leoncavallo) 9 feb-8 marDir.: Enrico Dovico; Prod.: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 9 feb-8 marDir.: Enrico Dovico; Prod.: Christof Loy
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 10 feb-30 marDir.: Patrick Francis Chestnut; Prod.: Svenja Tiedt
Das Testament der Tante Karoline (Roussel) 24 feb-7 marDir.: Christoph Stöcker; Prod.: Mechthild Hoersch
Die Walküre (Wagner) 24 feb-1 aprDir.: Axel Kober; Prod.: Kurt Horres
Così fan tutte (Mozart) 4 mar-27 aprDir.: Christoph Altstaedt / Axel Kober / Ralf Lange; Prod.: Nicolas Brieger
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 9 mar-24 aprDir.: Axel Kober / Ralf Lange; Prod.: Guy Joosten
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 7 apr-17 junDir.: Axel Kober; Prod.: Guy Joosten
Madama Butterfly (Puccini) 14 apr-6 julDir.: Enrico Dovico / NN; Prod.: Robert Carsen
The Turn of the Screw (Britten) 4 mai-10 junDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Immo Karaman
Tosca (Puccini) 17-24 maiDir.: Enrico Dovico / NN; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Mörder Kaspar Brand (Schreier) 14 jun-1 julDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Philipp J Neumann
Die Nachtigall (Stravinsky) 21 jun-8 julDir.: Wen-Pin Chien / Ralf Lange; Prod.: Svenja Tiedt
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Tannhäuser (Wagner) 3 sep-26 maiDir.: Hans Urbanek; Prod.: Ansgar Haag
Der Wildschütz (Lortzing) 24 sep-17 novDir.: Alexander Steinitz / Sierd Quarré; Prod.: Dominik Wilgenbus
Cabaret (Kander) 30 sep-26 novDir.: Elisa Gogou; Prod.: Lars Wernecke
Der Vogelhändler (Zeller,C) 1 okt-15 janDir.: Sierd Quarré; Prod.: Klaus Rak
20.000 Meilen unter dem Meer (Dvořák,J) 3 des-22 janDir.: Carlos Domínguez-Nieto / Roberto Fabbroni; Prod.: Thomas Fiedler
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 18 feb-28 junDir.: Carlos Domínguez-Nieto / Alexander Steinitz; Prod.: Georg Blüml
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 apr-12 julDir.: Elisa Gogou; Prod.: Rudolf Frey
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Robert le diable (Meyerbeer) 16 sep-22 janDir.: Samuel Bächli; Prod.: Jean-Louis Grinda
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 sep-24 junDir.: Samuel Bächli; Prod.: Katharina Thalbach
La petite messe solennelle (Rossini) 2-3 oktDir.: Nicholas Jenkins; Prod.: Nicola Hümpel
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 8 okt-20 novDir.: Samuel Bächli; Prod.: Bettina Lell
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 22 okt-18 maiDir.: Johannes Pell; Prod.: Bernd Mottl
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 nov-26 janDir.: Walter E Gugerbauer; Prod.: Lutz Schwarz
Nabucco (Verdi) 26 nov-15 aprDir.: Walter E Gugerbauer; Prod.: Michael Heinicke
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 3 des-20 marDir.: Samuel Bächli; Prod.: Eva-Maria Abelein
La clemenza di Tito (Mozart) 23 des-15 junDir.: Samuel Bächli; Prod.: Christiane Küppers
Der Freischütz (Weber) 14 jan-20 maiDir.: Walter E Gugerbauer; Prod.: Dominique Horwitz
Lady Magnesia (Weinberg) 2 feb-16 maiDir.: Samuel Bächli; Prod.: Barbara Schöne
König Arthur (Purcell) 28 feb-12 maiDir.: Michael Zehetner; Prod.: Christian Georg Fuchs
My Fair Lady (Loewe) 2 mar-13 junDir.: Johannes Pell; Prod.: Hermann Keckeis
Die Nürnberger Puppe (Adam,A) 1 aprDir.: Ralph Neubert
Der Trank der Unsterblichkeit (Hoffmann,ETA) 28 apr-23 junDir.: Samuel Bächli; Prod.: Peter P Pachl
Die Zauberin (Tchaikovsky) 2-22 junDir.: Johannes Pell; Prod.: Tatjana Gürbaca
Essen, Aalto Theater  / 
Der Liebestrank (Donizetti) 14 sep-11 febDir.: Volker Perplies; Prod.: Andreas Baesler
Madama Butterfly (Puccini) 17 sep-27 janDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Tilman Knabe
Hercules (Handel) 25 sep-26 novDir.: Alexander Eberle; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 okt-20 novDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Barrie Kosky
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 okt-20 junDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 nov-8 janDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Anselm Weber
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 des-2 junDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Gil Mehmert
Die Zauberflöte (Mozart) 11 des-7 janDir.: Stefan Soltesz / Volker Perplies; Prod.: Ezio Toffolutti
Tannhäuser (Wagner) 23 des-15 janDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Hans Neuenfels
Tristan und Isolde (Wagner) 29 jan-12 febDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 25 feb-25 marDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Michael Sturminger
Götterdämmerung (Wagner) 3 mar-1 julDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Barrie Kosky
Figaros Hochzeit (Mozart) 16 mar-22 aprDir.: Wolfram-Maria Märtig; Prod.: Johannes Schaaf
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 mar-12 aprDir.: Volker Perplies; Prod.: Michael Sturminger
Die Walküre (Wagner) 24 mar-28 junDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Anselm Weber
Siegfried (Wagner) 7 apr-30 junDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Anselm Weber
La traviata (Verdi) 5 mai-22 junDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 10-27 junDir.: NN; Prod.: Jetske Mijnssen
Das Rheingold (Wagner) 26 junDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Tilman Knabe
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Der Freischütz (Weber) 10 sep-29 desDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Markus Hertel
Zar und Zimmermann (Lortzing) 22 sep-11 novDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Mignon (concert) (Thomas,A) 19 novDir.: Mihkel Kütson
Evita (Lloyd Webber) 17 des-27 aprDir.: Tjaard Kirsch; Prod.: Peter Grisebach
Der Zarewitsch (Lehár) 25 feb-17 junDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Markus Hertel
Preußisches Marchen (Blacher) 21 apr-8 junDir.: Peter Sommerer; Prod.: Henning Bock
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2-5 junDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
Così fan tutte (Mozart) 3 sep-19 maiDir.: Hartmut Keil / Karsten Januschke; Prod.: Christof Loy
Penthesilea (Schoeck) 4 sep-1 oktDir.: Alexander Liebreich; Prod.: Hans Neuenfels
Die tote Stadt (Korngold) 10 sep-9 oktDir.: Erik Nielsen; Prod.: Anselm Weber
L'étoile (Chabrier) 2 okt-12 novDir.: Henrik Nánási / Karsten Januschke; Prod.: David Alden
La traviata (Verdi) 8 okt-13 novDir.: Yuval Zorn; Prod.: Axel Corti
Siegfried (Wagner) 30 okt-28 junDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 2 nov-18 desDir.: Christian Arming / Yuval Zorn; Prod.: Dale Duesing
Otello (Verdi) 4 des-29 junDir.: Sebastian Weigle / Erik Nielsen; Prod.: Johannes Erath
Tosca (Puccini) 9 des-27 janDir.: Hartmut Keil; Prod.: Andreas Kriegenburg
Die Fledermaus (Strauss,J) 17 des-30 junDir.: Marc Soustrot / Hartmut Keil / Eugene Tzigane; Prod.: Christof Loy
La Calisto (Cavalli) 23 des-7 janDir.: Christian Curnyn; Prod.: Jan Bosse
Don Giovanni (Mozart) 30 des-21 janDir.: Carlo Franci; Prod.: Peter Mussbach
Götterdämmerung (Wagner) 29 jan-1 julDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova
Arabella (Strauss) 4-25 febDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Christof Loy
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 11 feb-2 marDir.: Erik Nielsen; Prod.: Sandra Leupold
Adriana Lecouvreur (Cilea) 4-30 marDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Vincent Boussard
Lear (Reimann) 10 mar-9 aprDir.: Friedemann Layer; Prod.: Keith Warner
L'amico Fritz (concert) (Mascagni) 11-13 marDir.: Carlo Montanaro
Die Sache Makropulos (Janáček) 8-29 aprDir.: Friedemann Layer; Prod.: Richard Jones
Il prigioniero (Dallapiccola) 27 apr-17 maiDir.: Lothar Zagrosek; Prod.: Keith Warner
Volo di notte (Dallapiccola) 27 apr-17 maiDir.: Lothar Zagrosek; Prod.: Keith Warner
Das Liebesverbot (concert) (Wagner) 2-4 maiDir.: Sebastian Weigle
The Rake's Progress (Stravinsky) 20 mai-9 junDir.: Constantinos Carydis; Prod.: Axel Weidauer
Das Rheingold (Wagner) 2-22 junDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova
Die Walküre (Wagner) 7-24 junDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova
Wasser (Herrmann,A) 16-24 junDir.: Hartmut Keil; Prod.: Florentine Klepper
Freiberg, Theater Freiberg  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 26 aug-3 sepDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Klaus Kühl
Der Liebestrank (Donizetti) 16 okt-16 marDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Judica Semler
Rusalka (Dvořák,A) 19 okt-22 desDir.: Jan Roloef Wolthuis; Prod.: Judica Semler
Das Feuerwerk (Burkhard) 21 okt-31 desDir.: Peter Kubisch; Prod.: Manuel Schöbel
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 29 oktDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Klaus Kühl
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 10-22 novDir.: Ido Arad; Prod.: Susanne Knapp
Hexen (Lund) 10-20 desDir.: Joseph Bousso; Prod.: Birgit Eckenweber
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 10-21 janDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Holger Pototzki
Sturmhöhe (Floyd) 11 feb-19 maiDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Judica Semler
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 14 apr-17 mai
Werther (Massenet) 9-19 jun
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 8 okt-28 aprDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Jarg Pataki
Das grosse Welttheater (Santos) 10 nov-28 junDir.: Clemens Flick; Prod.: Calixto Bieito
Manon Lescaut (Puccini) 26 nov-11 maiDir.: Gerhard Markson; Prod.: Yona Kim
Otello (Verdi) 2 des-29 febDir.: Johannes Knapp; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 des-6 janDir.: Norbert Kleinschmidt; Prod.: Thalia Schuster
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 31 des-25 febDir.: Norbert Kleinschmidt; Prod.: Tom Ryser
Lohengrin (Wagner) 26 jan-10 marDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Frank Hilbrich
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 26 feb-22 junDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Leandra Overmann
Rigoletto (Verdi) 17 mar-7 julDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Thomas Krupa
Das Rheingold (Wagner) 2 apr-25 maiDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Frank Hilbrich
Die Walküre (Wagner) 3 apr-26 maiDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Frank Hilbrich
Siegfried (Wagner) 5 apr-28 maiDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Frank Hilbrich
Götterdämmerung (Wagner) 7 apr-30 maiDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Frank Hilbrich
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 12-15 maiDir.: Norbert Kleinschmidt; Prod.: Tim Jentzen
Rinaldo (Handel) 16 jun-18 julDir.: Julia Jones; Prod.: Tom Ryser
Esclarmonde (concert) (Massenet) 14-17 julDir.: Fabrice Bollon
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Merlin (Albéniz) 8 okt-22 desDir.: Heiko Mathias Förster; Prod.: Roland Schwab
Im weißen Rößl (Benatzky) 12 nov-24 febDir.: Bernhard Stengel; Prod.: Peter Hailer
La traviata (Verdi) 17 des-21 aprDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Michael Schulz
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 13 jan-22 aprDir.: Askan Geisler; Prod.: Sandra Wissmann
Leben in dieser Zeit (Nick) 14 jan-1 marDir.: Clemens Jüngling; Prod.: Bridget Breiner
Mahagonny Songspiel (Weill) 14 jan-1 marDir.: Clemens Jüngling; Prod.: Bridget Breiner
Zeus und Elida (Wolpe) 14 jan-1 marDir.: Clemens Jüngling; Prod.: Bridget Breiner
La bohème (Puccini) 11 feb-18 marDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Michael Schulz
La Grande Magia (Trojahn) 24 mar-15 aprDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Gabriele Rech
Ubu (Corbett) 14-28 aprDir.: Clemens Jüngling; Prod.: Alexander von Pfeil
Rusalka (Dvořák,A) 29+ aprDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Elisabeth Stöppler
Salome (Strauss) 20+ maiDir.: Rasmus Baumann
Gera, Bühnen der Stadt Gera  / 
Die Dreigroschenoper (Weill) 7 okt-3 junDir.: Olav Kröger; Prod.: Amina Gusner
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 okt-20 junDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Carmen (Bizet) 25 nov-27 junDir.: Jens Troester; Prod.: Kay Kuntze
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-12 desDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Carin Marquardt
Anatevka (Bock) 3 feb-6 junDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 mar-24 maiDir.: Jens Troester; Prod.: Thomas Enzinger
Brundibár (Krása) 24-29 marDir.: Ueli Häsler; Prod.: Cornelia Poppe
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 30 mar-15 julDir.: Jens Troester; Prod.: Oliver Kloeter
Frau Luna (Lincke) 11 mai-30 junDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Steffen Piontek
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
La bohème (Puccini) 3 sep-18 marDir.: Herbert Gietzen; Prod.: Helmut Polixa
Trouble in Tahiti (Bernstein) 9 sep-29 oktDir.: Herbert Gietzen; Prod.: Stephanie Kuhlmann
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 24 sep-21 janDir.: Carlos Spierer; Prod.: Thomas Goritzki
Acis und Galatea (Handel) 5 nov-18 desDir.: Jan Hoffmann; Prod.: Stephanie Kuhlmann
Alessandro Stradella (Flotow) 28 jan-9 junDir.: Jan Hoffmann; Prod.: Roman Hovenbitzer
Maria, regina d'Inghilterra (Pacini) 17 mar-17 junDir.: Eraldo Salmieri; Prod.: Joachim Rathke
Lulu (Berg) 12 mai-30 junProd.: Thomas Oliver Niehaus
Guglielmo Tell (concert) (Rossini) 2-16 junDir.: Herbert Gietzen
Goerlitz, Theater Goerlitz  / 
My Fair Lady (Loewe) 9-25 sepDir.: Manuel Pujol; Prod.: Egon Baumgarten
Der Vogelhändler (Zeller,C) 8 okt-20 maiDir.: Manuel Pujol; Prod.: Sebastian Ritschel
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 18-29 oktDir.: Tobias Kruse; Prod.: Peter Hanslik
Hexe Hillary und der beleidigte Kontrabass (Lund) 19 nov-1 junProd.: Moritz Manuel Michel
Schwanda der Dudelsackpfeifer (Weinberger) 26 nov-7 aprDir.: Ulrich Kern; Prod.: Klaus Arauner
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 19 jan-10 marDir.: Olga Dribas; Prod.: Claus Kiesewetter
Der Besuch der alten Dame (Einem) 4 maiDir.: Eckehard Stier; Prod.: Klaus Arauner
Du sollst nicht lieben (Kreisler,G) 25 mai-23 junDir.: Manuel Pujol; Prod.: Frieder Venus
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 2-24 junDir.: Eckehard Stier; Prod.: Sebastian Ritschel
Im weißen Rößl (Benatzky) 29+ junDir.: Manuel Pujol; Prod.: Sabine Sterken
Hagen, Theater Hagen  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 sep-8 marDir.: Bernhard Steiner; Prod.: Thomas Weber-Schallauer
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 9 sep-17 novDir.: Bernhard Steiner / Steffen Müller-Gabriel; Prod.: Annette Wolf
La bohème (Puccini) 24 sep-10 marDir.: Florian Ludwig; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Der Ring an einem Abend (Wagner) 8 okt-12 febDir.: Florian Ludwig
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 nov-20 maiDir.: Florian Ludwig; Prod.: Thilo Borowczak
Susannah (Floyd) 17 mar-24 jun
Don Giovanni (Mozart) 5 mai-21 jun
Halle, Oper Halle  / 
Macbeth (Verdi) 2-4 sepDir.: Karl-Heinz Steffens; Prod.: Axel Köhler
Dracula (Svoboda,K) 3 sep-28 desDir.: Michael Fuchs; Prod.: Matthias Brenner
Die Walküre (Wagner) 23-25 sepDir.: Karl-Heinz Steffens; Prod.: Hansgünther Heyme
Papageno spielt auf der Zauberflöte (Streul) 27 sep-26 oktDir.: Katrin Wittrisch / Tino Fiebig; Prod.: Heike Hanefeld
Anatevka (Bock) 30 sep-23 oktDir.: Marie-Luise Häuser; Prod.: Matthias Hüstebeck
Ottone (Handel) 3 okt-6 junDir.: Marcus Creed; Prod.: Franziska Severin
Gräfin Mariza (Kálmán) 8 okt-26 febDir.: Kay Stromberg; Prod.: Axel Koehler
My Fair Lady (Loewe) 30-31 oktDir.: Kay Stromberg; Prod.: Karl Absenger
Das Rheingold (Wagner) 4 novDir.: Karl Heinz Steffens; Prod.: Hansgünther Heyme
Lucrezia Borgia (Donizetti) 9 des-15 junDir.: Andreas Henning; Prod.: Saskia Zschoch
Des Kaisers neue Kleider (Lofer) 17 des-1 marDir.: Andreas Henning / Tobias Horschke; Prod.: Christian Schuller
Riemannoper (Johnson) 7 jan-4 junDir.: Tino Fiebig; Prod.: Axel Köhler
Die Fledermaus (Strauss,J) 4 feb-17 junDir.: Andreas Henning; Prod.: Axel Köhler
Sid, die Schlange, die singen wollte (Fox) 22+ febDir.: Tino Fiebig; Prod.: Matthias Hüstebeck
Siegfried (Wagner) 28 apr-1 maiDir.: Karl-Heinz Steffens; Prod.: Hansgünther Heyme
Martha (Flotow) 12+ maiDir.: Kevin John Edusei; Prod.: Michael McCaffery
Spuk im Händelhaus (Streul) 28+ maiDir.: Kay Stromberg / Katrin Wittrisch; Prod.: Marco Misgaiski
Alcina (Handel) 1+ junDir.: Bernhard Forck; Prod.: Andrej Woron
Hamburg, Hochschule für Musik und Theater Hamburg  / 
Les Enfants Terribles (Glass) 8-18 desDir.: Leon Gurvitch; Prod.: Kerstin Steeb
Così fan tutte (Mozart) 9 feb-1 marDir.: Anna Skryleva; Prod.: Marcos Darbyshire
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 2-24 junDir.: Siegfried Schwab; Prod.: Florian-Malte Leibrecht
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Carmen (Bizet) 16 sep-9 oktDir.: Fabian Dobler; Prod.: Jan-Richard Kehl
Der Vampyr (Marschner) 26 okt-31 desDir.: Fabian Dobler; Prod.: Oswald Lipfert
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
Faust (Gounod) 3 sep-24 febDir.: Simone Young / Alfred Eschwé; Prod.: Andreas Homoki
Tosca (Puccini) 4-14 sepDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Robert Carsen
Rigoletto (Verdi) 6 sep-10 janDir.: Alexander Soddy; Prod.: Andreas Homoki
Don Giovanni (Mozart) 18 sep-11 aprDir.: Simone Young; Prod.: Doris Dörrie
La cenerentola (Rossini) 20 sep-31 desDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Renaud Doucet
Die Zauberflöte (Mozart) 25 sep-3 marDir.: Jonas Alber / Florian Csizmadia; Prod.: Achim Freyer
Palestrina (Pfitzner) 2-16 oktDir.: Simone Young; Prod.: Christian Stückl
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 8 okt-26 febDir.: Julia Jones; Prod.: Sandra Leupold
Flavius Bertaridus (Telemann) 23 okt-16 novDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Jens-Daniel Herzog
Der fliegende Holländer (Wagner) 25 okt-13 junDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Marco Arturo Marelli
Aida (Verdi) 8 nov-7 febDir.: Carlo Montanaro / Stefan Soltesz; Prod.: Guy Joosten
Bliss (Dean) 17-29 novDir.: Alexander Soddy; Prod.: Ramin Gray
Salome (Strauss) 19-27 novDir.: Simone Young; Prod.: Willy Decker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-21 desDir.: Johannes Fritzsch; Prod.: Peter Beauvais
Don Carlos (Verdi) 18 des-29 janDir.: Alexander Joel; Prod.: Peter Konwitschny
Lear (Reimann) 15 jan-3 febDir.: Simone Young; Prod.: Karoline Gruber
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 jan-17 aprDir.: Nicholas Carter; Prod.: Gilbert Deflo(original)
La fille du régiment (Donizetti) 19 jan-8 junDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Alexander von Pfeil
Das Rheingold (Wagner) 28 jan-1 marDir.: Simone Young; Prod.: Claus Guth
La traviata (Verdi) 2-18 febDir.: Alexander Soddy; Prod.: Folke Abenius
Die Walküre (Wagner) 5 feb-4 marDir.: Simone Young; Prod.: Claus Guth
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 5-26 febDir.: Benjamin Gordon; Prod.: Nicola Panzer
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 feb-2 marDir.: Alexander Soddy; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle(original)
Siegfried (Wagner) 12 feb-7 marDir.: Simone Young; Prod.: Claus Guth
Götterdämmerung (Wagner) 19 feb-11 marDir.: Simone Young; Prod.: Claus Guth
Pique Dame (Tchaikovsky) 8-24 marDir.: Lawrence Foster; Prod.: Willy Decker
La bohème (Puccini) 27 mar-3 aprDir.: Alexander Soddy; Prod.: Guy Joosten
Manon Lescaut (Puccini) 1-29 aprDir.: Marco Armiliato; Prod.: Philipp Himmelmann
Parsifal (Wagner) 6 apr-6 maiDir.: Simone Young; Prod.: Robert Wilson
Turandot (Puccini) 26 apr-8 maiDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Giancarlo Del Monaco
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13 mai-6 junDir.: Simone Young; Prod.: Christian Stückl
Tristan und Isolde (Wagner) 28 mai-3 junDir.: Simone Young; Prod.: Ruth Berghaus
Macbeth (Verdi) 2-14 junDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Steven Pimlott
Die unglückselige Cleopatra (Mattheson) 23-30 junDir.: Nicholas Carter; Prod.: Holger Liebig
Hannover, Niedersächsische Staatstheater  / 
La traviata (Verdi) 17 sep-17 maiDir.: Gregor Bühl; Prod.: Benedikt von Peter
Otello (Verdi) 18 sep-9 oktDir.: Lutz de Veer
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 24 sep-26 novDir.: Toshiaki Murakami / Andrea Sanguineti / Benjamin Reiners; Prod.: Ingo Kerkhof
Lady in the Dark (Weill) 15 okt-8 aprDir.: Mark Rohde; Prod.: Matthias Davids
Die Reise nach Reims (Rossini) 19 okt-23 desDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Matthias Davids
King Arthur (Purcell) 29 okt-6 mai
Intolleranza 1960 (Nono) 6 nov-7 desDir.: Stefan Klingele; Prod.: Benedikt von Peter
Madame Butterfly (Puccini) 17 nov-15 desDir.: Ivan Repusic; Prod.: Peter Brenner(original), Charles Ebert(revival)
Ariadne auf Naxos (Strauss) 3 des-14 febDir.: Karen Kamensek; Prod.: Ingo Kerkhof
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 des-6 janDir.: Siegmund Weinmeister; Prod.: Steffen Tiggeler
La bohème (Puccini) 22 des-11 janDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Charles Ebert(original), Chris Alexander(revival)
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 19 jan-29 junDir.: Ivan Repusic; Prod.: Alexander Charim
Tannhäuser (Wagner) 27+ janDir.: Ivan Repusic; Prod.: Philipp Himmelmann
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 3 feb-16 marDir.: Ivan Repusic; Prod.: Ingo Kerkhof
Falstaff (Verdi) 1 mar-20 aprDir.: Ivan Repusic; Prod.: Olivier Tambosi
La voix humaine (Poulenc) 14 mar-18 aprDir.: Mzia Jajanidze; Prod.: Tobias Ribitzki
Die Teufel von Loudun (Penderecki) 24 mar-4 maiDir.: Stefan Klingele; Prod.: Balázs Kovalik
My Fair Lady (Loewe) 31 mar-3 junDir.: Siegmund Weinmeister; Prod.: Bernd Mottl
Faust (concert) (Gounod) 5 mai-22 junDir.: Ivan Repusic
Die Walküre (Wagner) 12 mai-17 junDir.: Karen Kamensek; Prod.: Barrie Kosky
Götterdämmerung (Wagner) 26 mai-26 junDir.: Wolfgang Bozic; Prod.: Barrie Kosky
Il Tabarro (Puccini) 2-16 junDir.: Karen Kamensek; Prod.: Sebastian Baumgarten
Suor Angelica (Puccini) 2-16 junDir.: Karen Kamensek; Prod.: Sebastian Baumgarten
Gianni Schicchi (Puccini) 2-16 junDir.: Karen Kamensek; Prod.: Sebastian Baumgarten
Das Rheingold (Wagner) 14-26 junDir.: Karen Kamensek; Prod.: Barrie Kosky
Siegfried (Wagner) 21 junDir.: Wolfgang Bozic; Prod.: Barrie Kosky
Heidelberg, Theater der Stadt Heidelberg  / 
Aida (Verdi) 9 okt-12 janDir.: Cornelius Meister; Prod.: Lydia Steier
Las cartas de Frida (Rodriguez) 26 okt-13 janDir.: Mirga Gražinytė; Prod.: Johanna Wehner
Marco Attilio Regolo (Scarlatti,A) 25 nov-10 febDir.: Rubén Dubrovsky; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Carmen (Bizet) 29 jan-1 junDir.: Dietger Holm / Mirga Gražinytė / Ivo Hentschel; Prod.: Nadja Loschky
Der tausenjährige Posten (Schubert) 10 mar-10 maiDir.: Dietger Holm; Prod.: Andrea Schwalbach
Ariadne auf Naxos (Strauss) 19 mai-6 junDir.: Cornelius Meister; Prod.: Lorenzo Fioroni
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Turandot (Puccini) 5 nov-15 janDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Dominik Neuner
Gräfin Mariza (Kálmán) 2-5 febDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Axel Köhler
Winterreise (Schubert) 17 feb-5 aprDir.: Ruben Gazarian; Prod.: Christian Marten-Molnár
La cage aux folles (Herman) 10 mar-1 junProd.: Jens Schmidl
Le nozze di Figaro (Mozart) 30 mar-2 junDir.: Rune Bergmann; Prod.: Jan Philipp Gloger
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 6-22 julDir.: Andreas Kowalewitz / Jörn Hinnerk Andresen; Prod.: Johanna Schall
Hellerau, KunstForumHellerau  / 
Les Fleurs du mal (Klaus Schedl) 2 okt
Ferne Nähe (Smutny) 6-7 oktDir.: Titus Engel; Prod.: Sommer Ulrickson
The Cave (Reich) 12 oktDir.: Jonathan Stockhammer
Hof, Theater Hof  / 
Tosca (Puccini) 23 sep-25 desDir.: Arn Goerke; Prod.: Kay Metzger
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 28 okt-22 janDir.: Lorenz C Aichner; Prod.: Karsten Barthold
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 2 des-19 febDir.: Roland Vieweg; Prod.: Uwe Drechsel
Lola Blau (Kreisler,G) 24 jan-14 febDir.: Lorenz C Aichner; Prod.: Karsten Jesgarz
Boris Godunow (Musorgsky) 9 mar-29 apr
The King and I (Rodgers) 27 apr-6 jul
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 9 jun-19 jul
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Madama Butterfly (Puccini) 17 sep-20 aprDir.: Till Hass; Prod.: Ernö Weil
Hello, Dolly! (Herman) 29 okt-25 aprDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Stefan Tilch
Ein Maskenball (Verdi) 5 nov-11 desDir.: Till Hass; Prod.: Holger Pototzki
Anton (Fritsch) 10-27 nov
Carmina Burana (Orff) 17 des-25 maiDir.: Roger Boggasch; Prod.: Stefano Giannetti
Parsifal (Wagner) 25 feb-22 aprDir.: Uwe Sandner; Prod.: Johannes Reitmeier
Die Dreigroschenoper (Weill) 17 mar-30 junDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Michael Lerchenberg
Verkundigung (Braunfels) 28 apr-4 julDir.: Uwe Sandner; Prod.: Urs Häberli
The Sound of a Voice (Glass) 24 maiDir.: Silvia Canali; Prod.: Andreas Bronkalla
Boris Godunow (Musorgsky) 2+ junDir.: Till Hass; Prod.: Kurt Josef Schildknecht
Karlsruhe, Badisches Staatstheater  / 
La traviata (Verdi) 18 sep-30 oktDir.: Justin Brown; Prod.: Achim Thorwald
Eine Strasse, Lucile (Rihm) 25 sep-3 oktDir.: Markus Bieringer; Prod.: Alexander Schulin
Dantons Tod (Einem) 25 sep-3 oktDir.: Markus Bieringer; Prod.: Alexander Schulin
Katja Kabanowa (Janáček) 30 sep-20 oktDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Georg Köhl
Les troyens (Berlioz) 15 okt-12 febDir.: Justin Brown; Prod.: David Hermann
Rigoletto (Verdi) 6 nov-21 janDir.: Johannes Willig; Prod.: Jim Lucassen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 nov-4 desDir.: Ulrich Wagner; Prod.: Achim Thorwald
Tosca (Puccini) 27 nov-26 desDir.: Christoph Gedschold; Prod.: John Dew
Ritter Blaubart (Offenbach) 17 des-14 janDir.: Markus Bieringer; Prod.: Aron Stiehl
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 28 jan-28 febDir.: Justin Brown; Prod.: Arila Siegert
Alessandro (Handel) 17-26 febDir.: Michael Form; Prod.: Alexander Fahima
Dino und die Arche (Leininger) 19-25 febDir.: Markus Bieringer; Prod.: Daniel Pfluger
Giove in Argo (concert) (Handel) 25 febDir.: Holger Speck
Lohengrin (Wagner) 1 apr-23 junDir.: Justin Brown; Prod.: Reinhild Hoffmann
Don Giovanni (Mozart) 28 apr-4 julDir.: Jochem Hochstenbach; Prod.: Robert Tannenbaum
Robin Hood (Schwemmer) 20 mai-18 julDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Nelly Danker
Der Rosenkavalier (Strauss) 17 jun-20 julDir.: Justin Brown; Prod.: Dominique Mentha
Wallenberg (Tüür) 7-18 julDir.: Johannes Willig; Prod.: Tobias Kratzer
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
La bohème (Puccini) 10 sep-22 junDir.: Marco Comin; Prod.: Philipp Kochheim
Don Pasquale (Donizetti) 17 sep-23 junDir.: Marco Comin; Prod.: Lisa Marie Küssner
Julius Cäsar in Ägypten (Handel) 23 sep-9 novDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Dominique Mentha
Cabaret (Kander) 24 sep-15 oktDir.: Wolfgang Siuda; Prod.: Patrick Schlösser
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 29 okt-2 marDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Michael Schulz
Die Zauberflöte (Mozart) 10 des-14 aprDir.: Patrik Ringborg / Alexander Hannemann; Prod.: Katharina Thoma
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 des-5 febDir.: Patrik Ringborg / Thomas Rimes; Prod.: Elmar Gehlen
Die lustige Witwe (Lehár) 28 jan-16 junDir.: Alexander Hannemann / Thomas Rimes / Xin Tan; Prod.: Volker Schmalöer
Griselda (Scarlatti,A) 18 feb-1 aprDir.: Jörg Halubek; Prod.: Stephan Müller
Parsifal (Wagner) 6 apr-12 maiDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Helen Malkowsky
La clemenza di Tito (Mozart) 28 apr-3 junDir.: Alexander Hannemann / Marco Comin; Prod.: Johannes Schütz
A Midsummer Night's Dream (Britten) 2-30 junDir.: Marco Comin; Prod.: Nadja Loschky
Kiel, Theater Kiel  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 1 sep-13 aprDir.: Johannes Willig; Prod.: Daniel Karasek
La bohème (Puccini) 10 sep-30 desDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Die Lombarden (Verdi) 24 sep-4 aprDir.: Leo Siberski; Prod.: Uwe Schwarz
Sekretärinnen (Wittenbrink) 25 sep-21 junDir.: Michael Nündel; Prod.: Jörg Diekneite, Daniel Karasek
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 15 okt-14 junDir.: Johannes Willig; Prod.: Thomas Wünsch
Hello, Dolly! (Herman) 5 nov-13 junDir.: Michael Nündel; Prod.: Olaf Strieb
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10 des-24 maiDir.: Mariano Rivas; Prod.: Daniel Karasek
Lohengrin (Wagner) 28 jan-9 junDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Georg Köhl
Radamisto (Handel) 10 mar-15 junDir.: Rubén Dubrovsky; Prod.: Nele Tippelmann
Kalif Storch (Meijering,C) 14 apr-31 maiDir.: Bettina Rohrbeck; Prod.: Friederike Karig
Manon (Massenet) 5 mai-24 junDir.: NN; Prod.: Silvana Schröder
Tosca (Puccini) 18+ augDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 sep-25 desDir.: Bernhard Ott; Prod.: Gabriele Wiesmüller
Les Boulingrin (Aperghis) 29 okt-12 febDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Matthias Schönfeldt
La Navarraise (Massenet) 29 okt-12 febDir.: Karsten Huschke; Prod.: Matthias Schönfeldt, Beate Baron
Die Zauberflöte (Mozart) 10 des-15 aprDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Cordula Däuper
Cabaret (Kander) 17 des-2 aprDir.: Christopher Wasmuth; Prod.: Markus Dietze
Fra Diavolo (Auber) 4 feb-20 maiDir.: Karsten Huschke; Prod.: Gabriele Wiesmüller
Lohengrin (Wagner) 21 apr-12 junDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Markus Dietze
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 22+ sep
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 nov
Evita (Lloyd Webber) 29 des
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 feb
Die Dreigroschenoper (Weill) 13+ apr
Rigoletto (Verdi) 27+ apr
Köln, Oper Köln  / 
Krieg und Frieden (Prokofjew) 16 sep-8 oktDir.: Michael Sanderling; Prod.: Nicolas Brieger
La clemenza di Tito (Mozart) 9 okt-20 novDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
La traviata (Verdi) 16 okt-9 novDir.: Markus Poschner / Daniel Klajner; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Messa da Requiem (Verdi) 30 okt-19 novDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Clemens Bechtel
Die Feuerrote Friederike (Naske) 10-27 novDir.: Siro Battaglin; Prod.: Elena Tzavara
Ariadne auf Naxos (Strauss) 26 nov-26 desDir.: Markus Stenz / Gerrit Prießnitz; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Pinocchio (Fontanelli) 6-22 desProd.: Thalia Schuster
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 30 des-29 janDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Bernd Mottl
Schneewittchen (Lange) 14 jan-17 marDir.: Raimund Laufen; Prod.: Elena Tzavara
Norma (concert) (Bellini) 18-23 janDir.: Andriy Yurkevich
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 25 feb-24 marDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Bernd Mottl
Rigoletto (Verdi) 15 mar-12 aprDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Katharina Thalbach
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 1 apr-7 junDir.: Markus Stenz; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Border (Vollmer) 13 apr-18 junDir.: Fuad Ibrahimov; Prod.: Elena Tzavara
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 14-28 aprDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 4-28 maiDir.: Markus Poschner / Andreas Schüller; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Tosca (Puccini) 17 mai-17 junDir.: Markus Stenz; Prod.: Thilo Reinhardt
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 24 mai-30 junProd.: Brigitta Gillessen
Alcina (Handel) 16 jun-7 julDir.: Peter Neumann; Prod.: Ingo Kerkhof
Vom Fischer und seiner Frau (Hoffmann,I) 23 jun-7 julProd.: Elena Tzavara
Krefeld, Theater Krefeld  / 
Me and My Girl (Gay) 15 okt-30 junDir.: Kenneth Duryea; Prod.: Georg Köhl
Joseph Süß (Glanert) 29 okt-16 desDir.: Kenneth Duryea; Prod.: Jan-Richard Kehl
Die kleine Seejungfrau Rusalka (Dvořák,A) 13 nov-26 desDir.: Karsten Seefing; Prod.: Ansgar Weigner
Norma (Bellini) 3+ desDir.: Andreas Fellner; Prod.: Thomas Wünsch
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 31 desDir.: Karsten Seefing; Prod.: Reinhardt Friese
Der kleine Barbier (Rossini) 19+ aprDir.: Karsten Seefing; Prod.: Ulrich Proschka
Der Ring an 1 Abend (Wagner) 1 mai-21 junDir.: Graham Jackson
Maskarade (Nielsen,C) 12 mai-29 junDir.: Graham Jackson; Prod.: Aron Stiehl
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 9 sep-15 aprDir.: Matthias Foremny; Prod.: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 11 sep-30 junDir.: William Lacey; Prod.: Andreas Homoki
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 18 sep-16 desDir.: Friedrich Suckel / William Lacey / Robin Engelen; Prod.: Lotte de Beer
Der Rosenkavalier (Strauss) 24 sep-19 febDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Alfred Kirchner
Der Türke in Italien (Rossini) 28 sep-16 junDir.: Anthony Bramall; Prod.: Michiel Dijkema
Tosca (Puccini) 15 okt-23 junDir.: Anthony Bramall; Prod.: Michiel Dijkema
Deutsches Miserere (Dessau) 22-31 oktDir.: Alejo Pérez; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Siegfried (concert) (Wagner) 16-19 novDir.: Ulf Schirmer
La bohème (Puccini) 26 nov-25 desDir.: Matthias Foremny / William Lacey; Prod.: Peter Konwitschny
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-30 desDir.: Ulf Schirmer / William Lacey; Prod.: Birgit Eckenweber
Macbeth (Verdi) 10 des-27 aprDir.: Ulf Schirmer / William Lacey; Prod.: Peter Konwitschny
Die Zauberflöte (Mozart) 18 des-20 maiDir.: Matthias Foremny / Karl-Heinz Müller / William Lacey; Prod.: Ralf Nürnberger
Così fan tutte (Mozart) 22 des-6 julDir.: Anthony Bramall; Prod.: Peter Konwitschny
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 8 jan-9 aprDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Jochen Biganzoli
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 14 jan-7 aprDir.: William Lacey; Prod.: Claus Guth
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 29 jan-3 junDir.: Roland Kluttig; Prod.: Wolfgang Engel
Das schlaue Füchslein (Janáček) 25 feb-29 junDir.: Matthias Foremny / William Lacey; Prod.: Lotte de Beer
Iphigenie in Aulis (Gluck) 16 mar-9 junDir.: Matthias Foremny; Prod.: Peter Konwitschny
Alkestis (Gluck) 17 mar-8 junProd.: Peter Konwitschny
Parsifal (Wagner) 24 mar-6 aprDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Roland Aeschlimann
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 apr-19 maiDir.: Ulf Schirmer / William Lacey; Prod.: Tobias Kratzer
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 14-15 maiDir.: Friedrich Suckel; Prod.: Gundula Nowack
Der Schauspieldirektor (Mozart) 2-17 jun
Prima la musica, poi le parole (=) 2-17 jun
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
La finta giardiniera (Anfossi) 4 novDir.: Werner Ehrhardt
Lubeck, Theater Lübeck  / 
La traviata (Verdi) 9 okt-6 maiDir.: Gianluca Martinenghi; Prod.: Gregor Lütje
Der Rosenkavalier (Strauss) 4 sep-11 febDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Anthony Pilavachi
Die lustige Witwe (Lehár) 14 okt-14 junDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Michael Wallner
Der Vampyr (Marschner) 16 okt-22 novDir.: Carl Augustin; Prod.: Sascha Mink
Carmen (Bizet) 20 okt-10 marDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Alberto Triola
My Fair Lady (Loewe) 18 nov-2 junDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 des-8 janDir.: Philippe Bach; Prod.: Herbert Adler
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13 jan-15 junDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Rosetta Cucchi
La vida breve (Falla) 13 jan-15 junDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Rosetta Cucchi
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 jan-25 marProd.: Carl Augustin
Anatevka (Bock) 8 feb-16 maiDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Jürgen Pöckel
Das Geheime Konigreich (Krenek) 2 mar-15 junDir.: Anton Marik; Prod.: Franco Ripa di Meana
Der Ring des Polykrates (Korngold) 2 mar-15 junDir.: Anton Marik; Prod.: Franco Ripa di Meana
Madama Butterfly (Puccini) 23 mar-25 maiDir.: NN; Prod.: Jürgen Pöckel
Turandot (Puccini) 24 mar-26 maiDir.: Philippe Bach; Prod.: Wolfgang Quetes
Tosca (Puccini) 25 mar-27 maiDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Jakob Peters-Messer
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 apr-14 junDir.: NN; Prod.: Wolf Widder
Salome (Strauss) 19-23 maiDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Roman Brogli-Sacher
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Tosca (Puccini) 24 sep-25 desDir.: Urs-Michael Theus; Prod.: Hajo Fouquet
Orpheus und Eurydike (Gluck) 1 okt-25 novDir.: Kathy Nierenz / Daniel Stickan; Prod.: Friedrich von Mansberg
My Fair Lady (Loewe) 13 okt-17 febDir.: Nezih Seckin; Prod.: Hajo Fouquet
Ein Käfig voller Narren (Herman) 19 nov-20 junDir.: Nezih Seckin; Prod.: Klaus Seiffert
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 15 des-7 aprDir.: Deborah Coombe; Prod.: Hajo Fouquet / Oliver Hennes
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 des-26 janDir.: Nezih Seckin; Prod.: Friedrich von Mansberg
Don Giovanni (Mozart) 3 mar-30 maiDir.: Urs-Michael Theus; Prod.: Hajo Fouquet
Die Fledermaus (Strauss,J) 16-24 junDir.: Nezih Seckin; Prod.: Iris Gerath
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Aschenputtel (Rossini) 17 sep-22 janDir.: Michael Balke / Pawel Poplawski; Prod.: Anette Leistenschneider
My Fair Lady (Loewe) 18 sep-23 oktDir.: Martin Wagner; Prod.: Nico Rabenald
Der Freischütz (Weber) 2 okt-18 desDir.: Kimbo Ishii-Eto; Prod.: Aniara Amos
Jenůfa (Janáček) 22 okt-25 novDir.: Kimbo Ishii-Eto / Pawel Poplawski; Prod.: Cornelia Crombholz
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 13 nov-21 aprDir.: Rainer Roos; Prod.: Stefan Huber
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 des-17 febDir.: Johannes Stert; Prod.: Aron Stiehl
Hello, Dolly! (Herman) 12 nov-26 maiDir.: Kimbo Ishii-Eto / Pawel Poplawski; Prod.: Leonard Prinsloo
Madame Butterfly (Puccini) 21 jan-28 maiDir.: Kimbo Ishii-Eto; Prod.: Olivia Fuchs
Die Dreigroschenoper (Weill) 10 feb-11 maiDir.: Maria Hinze; Prod.: Jan Jochymski
La traviata (Verdi) 25 feb-25 maiDir.: Michael Balke; Prod.: Stephen Lawless
Miriways (Telemann) 10-17 marDir.: Michi Gaigg; Prod.: Jakob Peters-Messer
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 18 mar-10 junDir.: Kimbo Ishii-Eto; Prod.: Christian von Götz
The Io Passion (Birtwistle) 7+ aprDir.: NN; Prod.: Oliver Klöter
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12 mai-20 junDir.: Michael Balke; Prod.: Karen Stone
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 17 sep-22 oktDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Tilman Knabe
Idomeneo re di Creta (Mozart) 21 sep-30 oktDir.: Andreas Hotz; Prod.: Vera Nemirova
The Rape of Lucretia (Britten) 15 okt-4 marDir.: Clemens Heil; Prod.: Freo Majer
Eva (Lehár) 10 nov-12 junDir.: Sebastian Hernandez-Laverny; Prod.: Cordula Däuper
My Fair Lady (Loewe) 11+ desDir.: Sebastian Hernandez-Laverny; Prod.: Søren Schuhmacher
Un ballo in maschera (Verdi) 14 jan-29 aprDir.: Andreas Hotz; Prod.: Tatjana Gürbaca
Le grand macabre (Ligeti) 17 mar-13 maiDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Lorenzo Fioroni
Il primo omicidio (Scarlatti,A) 4 mai-19 junDir.: Ralf Otto; Prod.: Tatjana Gürbaca
Così fan tutte (Mozart) 2-28 junDir.: NN; Prod.: Johannes Schütz
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 21 sep-21 janDir.: Dan Ettinger; Prod.: Joachim Schlömer
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 23 sep-26 janDir.: Dan Ettinger; Prod.: Regula Gerber
My Fair Lady (Loewe) 27 sep-31 desDir.: Joseph Trafton; Prod.: Helmut Baumann / Jürg Burth
La Gioconda (concert) (Ponchielli) 9 okt-10 marDir.: Joseph Trafton
Das Rheingold (Wagner) 28 okt-6 janDir.: Dan Ettinger; Prod.: Achim Freyer
Come together on Abbey Road (Gerlitz) 3 nov-5 janDir.: Christiaan Crans; Prod.: Carsten Gerlitz
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 6 nov-14 aprDir.: Alois Seidlmeier
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 nov-3 desDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Friedrich Meyer-Oertel
Turandot (Puccini) 24 nov-13 janDir.: Dan Ettinger; Prod.: Regula Gerber
La bohème (Puccini) 27 nov-27 desProd.: Friedrich Meyer-Oertel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4-29 desDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Wolfgang Blum
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9 des-21 julDir.: Joseph Trafton; Prod.: Christian Pade
Pagliacci (Leoncavallo) 22 des-26 febDir.: Joseph Trafton; Prod.: Roland Velte
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22 des-26 febDir.: Joseph Trafton; Prod.: Roland Velte
Amadis de Gaule (Bach,JC) 3-28 janDir.: Joseph Trafton; Prod.: Nicolas Brieger
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8-22 janDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Monique Wagemakers
Montezuma, Fallender Adler (Lang,B) 12-20 janDir.: Joseph Trafton; Prod.: Peter Missotten
Die Walküre (Wagner) 25 mar-24 junDir.: Dan Ettinger; Prod.: Achim Freyer
Parsifal (Wagner) 6-7 aprDir.: Erich Wächter; Prod.: Hans Schüler
L'elisir d'amore (Donizetti) 4 mai-3 junProd.: Andrea Schwalbach
The Outcast (Neuwirth) 25 mai-16 julDir.: Johannes Kalitzke; Prod.: Michael Simon
Temistocle (Bach,JC) 6-20 julDir.: Reinhard Goebel; Prod.: Günter Krämer
Meiningen, Das Meininger Theater  / 
Der Wildschütz (Lortzing) 5 augDir.: Sierd Quarré; Prod.: Dominik Wilgenbus
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 6-20 augDir.: Philippe Bach; Prod.: Wolfgang Gratschmaier
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 9 sep-13 novDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Georg Blüml
Das Liebesverbot (Wagner) 10 des-6 julDir.: Philippe Bach / Alexander Steinitz / Elisa Gogou; Prod.: Ansgar Haag
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 27 jan-14 aprDir.: Elisa Gogou; Prod.: Rudolf Frey
Tannhäuser (Wagner) 4 mar-1 julDir.: Philippe Bach / Hans Urbanek; Prod.: Ansgar Haag
Ein Maskenball (Verdi) 20 apr-8 julDir.: Alexander Steinitz / Elisa Gogou; Prod.: Ansgar Haag
The Rape of Lucretia (Britten) 7+ junDir.: Philippe Bach / Alexander Steinitz; Prod.: Ansgar Haag
Mönchengladbach, Theater Mönchengladbach  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 okt-13 aprDir.: Graham Jackson; Prod.: Kobie van Rensburg
Der Ring an 1 Abend (Wagner) 8 oktDir.: Graham Jackson
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 21+ novDir.: Karsten Seefing; Prod.: Reinhardt Friese
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 27+ novDir.: Karsten Seefing; Prod.: Jürgen Pöckel
Don Carlos (Verdi) 21+ janDir.: Graham Jackson / Hsiao-Lin Liao; Prod.: François De Carpentries
Die Fledermaus (Strauss,J) 25+ febDir.: Andreas Fellner; Prod.: Reinhardt Friese
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 17+ marDir.: Graham Jackson; Prod.: Ansgar Weigner
München, Bayerische Staatsoper  / 
Roberto Devereux (Donizetti) 23 sep-13 febDir.: Friedrich Haider; Prod.: Christof Loy
Lohengrin (Wagner) 25 sep-2 oktDir.: Kent Nagano; Prod.: Richard Jones
Ariadne auf Naxos (Strauss) 5-10 oktDir.: Kent Nagano; Prod.: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 9-21 oktDir.: Dan Ettinger; Prod.: Lina Wertmüller(original)
Der Rosenkavalier (Strauss) 23 okt-1 novDir.: Leif Segerstam; Prod.: Otto Schenk(original)
Tosca (Puccini) 30 okt-8 novDir.: Asher Fisch / Marco Armiliato; Prod.: Luc Bondy
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 31 okt-25 novDir.: Constantinos Carydis; Prod.: Richard Jones
Der Zwerg (Zemlinsky) 6-20 novDir.: Kent Nagano; Prod.: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 6-20 novDir.: Kent Nagano; Prod.: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 11-18 novProd.: Grzegorz Jarzyna
Così fan tutte (Mozart) 15 nov-24 junDir.: Mark Wigglesworth; Prod.: Dieter Dorn
Fidelio (Beethoven) 27 nov-8 desDir.: Zubin Mehta; Prod.: Calixto Bieito
Turandot (Puccini) 3 des-21 aprDir.: Zubin Mehta; Prod.: Carlus Padrissa, La Fura dels Baus
La bohème (Puccini) 18-26 desDir.: Dan Ettinger; Prod.: Otto Schenk
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25-26 desDir.: Asher Fisch; Prod.: Herbert List
Die Zauberflöte (Mozart) 27 des-1 janDir.: Asher Fisch; Prod.: August Everding
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 des-7 janDir.: Dan Ettinger; Prod.: David Bösch
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 desDir.: Paolo Carignani; Prod.: Leander Haußmann(original), Helmut Lehberger(revival)
Der fliegende Holländer (Wagner) 5-11 janDir.: Kazushi Ono; Prod.: Peter Konwitschny
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14-21 janDir.: Ivor Bolton; Prod.: Martin Duncan
Don Carlos (Verdi) 15-29 janDir.: Asher Fisch; Prod.: Jürgen Rose
Das Rheingold (Wagner) 4-12 febDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
La traviata (Verdi) 14-26 febDir.: Henrik Nánási; Prod.: Günter Krämer
Madama Butterfly (Puccini) 18 feb-1 marDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Wolf Busse
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 4-13 marDir.: Karel Mark Chichon; Prod.: Ferruccio Soleri
Die Walküre (Wagner) 11 mar-24 aprDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Macbeth (Verdi) 14-23 marDir.: Teodor Currentzis; Prod.: Martin Kušej
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 21-28 marDir.: Pietari Inkinen; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Otello (Verdi) 31 mar-10 aprDir.: Karel Mark Chichon; Prod.: Francesca Zambello
Parsifal (Wagner) 5-8 aprDir.: Kent Nagano; Prod.: Peter Konwitschny
Luisa Miller (Verdi) 15 apr-5 maiDir.: Paolo Carignani; Prod.: Claus Guth
Le nozze di Figaro (Mozart) 3-13 maiProd.: Dieter Dorn
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 12-26 maiDir.: Yves Abel; Prod.: Vincent Boussard
Siegfried (Wagner) 27 mai-3 junDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
La cenerentola (Rossini) 29 mai-10 junDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Grischa Asagaroff
Wozzeck (Berg) 1-9 junDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Götterdämmerung (Wagner) 30 junDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Tannhäuser (Wagner) 23 sep-2 oktDir.: Kent Nagano; Prod.: David Alden(original), Natascha Ursuliak(revival)
Fidelio (Beethoven) 30 sep-30 oktDir.: Eivind Gullberg Jensen; Prod.: Calixto Bieito
Tosca (Puccini) 7-25 oktDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Luc Bondy
Babylon (Widmann) 27 okt-10 novDir.: Kent Nagano; Prod.: Carlus Padrissa
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 28 okt-4 novDir.: Kent Nagano; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Rusalka (Dvořák,A) 5-16 novDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Martin Kušej
Lohengrin (Wagner) 11-18 novDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Richard Jones
Turandot (Puccini) 22 nov-1 desDir.: Marco Armiliato; Prod.: Carlus Padrissa
Die Zauberflöte (Mozart) 24 nov-8 desDir.: Asher Fisch; Prod.: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
La bohème (Puccini) 6-14 desDir.: Paolo Carignani; Prod.: Otto Schenk
Rigoletto (Verdi) 15-30 desDir.: Marco Armiliato; Prod.: Árpád Schilling
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16-22 desDir.: Kazushi Ono; Prod.: Herbert List
Aida (Verdi) 23 des-4 janDir.: Paolo Carignani; Prod.: Christof Nel
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 desDir.: Paolo Carignani; Prod.: Leander Haußmann(original), Helmut Lehberger(revival)
Das Rheingold (Wagner) 5-23 janDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Die Walküre (Wagner) 6-24 janDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Siegfried (Wagner) 9-25 janDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Lucrezia Borgia (Donizetti) 10-20 janDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Christof Loy
Götterdämmerung (Wagner) 13-27 janDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Madama Butterfly (Puccini) 14-19 janDir.: Manlio Benzi; Prod.: Wolf Busse
Carmen (Bizet) 29 jan-6 febDir.: Asher Fisch; Prod.: Lina Wertmüller
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9-16 febDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Ferruccio Soleri
Boris Godunow (Musorgsky) 13 feb-2 marDir.: Kent Nagano; Prod.: Calixto Bieito
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 18-24 febDir.: Yves Abel; Prod.: Vincent Boussard
Tristan und Isolde (Wagner) 3-10 marDir.: Kent Nagano; Prod.: Peter Konwitschny
Jenůfa (Janáček) 6-16 marDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Barbara Frey
Ariadne auf Naxos (Strauss) 17-25 marDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Robert Carsen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 mar-4 aprDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Richard Jones
Parsifal (Wagner) 28-31 marDir.: Kent Nagano; Prod.: Peter Konwitschny
Otello (Verdi) 6-13 aprDir.: Paolo Carignani; Prod.: Francesca Zambello
Der fliegende Holländer (Wagner) 14-20 aprDir.: Asher Fisch; Prod.: Peter Konwitschny
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 apr-4 maiDir.: Leo Hussain; Prod.: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 3-12 maiDir.: Adam Fischer; Prod.: Stephan Kimmig
Elegie für junge Liebende (Henze) 3-9 maiProd.: Christiane Pohle
Macbeth (Verdi) 5-17 maiDir.: Massimo Zanetti; Prod.: Martin Kušej
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 mai-8 junDir.: Emmanuel Villaume; Prod.: Richard Jones
La traviata (Verdi) 20-30 maiDir.: Dan Ettinger; Prod.: Günter Krämer
Simon Boccanegra (Verdi) 3-15 junDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Dmitri Tcherniakov
München, Staatstheater am Gärtnerplatz  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 18 sep-8 junDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Rosamund Gilmore
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 sep-21 aprDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Ulrich Peters
Der geduldige Sokrates (Telemann) 24 sep-29 oktDir.: Jörn Hinnerk Andresen; Prod.: Axel Köhler
Die verkaufte Braut (Smetana) 1 okt-8 febDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Peter Baumgardt
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 16 okt-10 desDir.: Oleg Ptashnikov; Prod.: Immo Karaman
Die Omama im Apfelbaum (Naske) 6 nov-7 aprDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Holger Seitz
Der Mikado (Sullivan) 19 nov-2 aprDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Holger Seitz
La traviata (Verdi) 23 nov-27 janDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Ana Haffter(original)
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 nov-2 janDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Peter Kertz(original)
Der Freischütz (Weber) 4 des-19 febDir.: Andreas Kowalewitz; Prod.: Beverly Blankenship
Der Untergang des Hauses Usher (Glass) 15 des-25 marDir.: Oleg Ptashnikov; Prod.: Carlos Wagner
La cage aux folles (Herman) 22 des-20 aprDir.: Henning Kussel; Prod.: Helmut Baumann
L'italiana in Algeri (Rossini) 19 jan-9 aprDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Thomas Enzinger
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 jan-24 marDir.: Andreas Kowalewitz; Prod.: Thomas Schulte-Michels
Joseph Süß (Glanert) 3 mar-19 aprDir.: Roger Epple; Prod.: Guy Montavon
Heimatlos (Kverndokk) 18-27 marDir.: Liviu Petcu; Prod.: Holger Seitz
Falstaff (Verdi) 18 mai-4 junDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Ulrich Peters
Das schlaue Füchslein (Janáček) 19-30 junDir.: Andreas Kowalewitz; Prod.: Rosamund Gilmore
Münster, Städtische Bühnen Münster  / 
Die Heimkehr des Odysseus (Monteverdi) 25 sep-23 oktDir.: Christoph Spering; Prod.: Andreas Baesler
La traviata (Verdi) 30 okt-7 aprDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Axel Kresin
Die Fledermaus (Strauss,J) 17+ desDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Wolfgang Quetes
Die Banditen (Offenbach) 29 jan-22 maiDir.: Thorsten Schmid-Kapfenburg; Prod.: Wolfgang Quetes
Peter Grimes (Britten) 25 mar-2 junDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Andreas Baesler
Romeo und Julia (Gounod) 29 apr-6 julDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Igor Folwill
Nabucco (Verdi) 9 apr-28 maiDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Ansgar Haag
Oberon (Weber) 17+ junDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Wolfgang Quetes
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Ein Käfig voller Narren (Herman) 17 sep-17 desDir.: Frank Obermair; Prod.: Reinhardt Friese
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 1 okt-22 desDir.: Romely Pfund; Prod.: Manfred Straube
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 7 okt-4 novDir.: Romely Pfund; Prod.: Susanne Knapp
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 30 okt-20 desDir.: Frank Obermair; Prod.: Jürgen Pöckel
Cinderella passt was nicht (Zaufke) 10 nov-22 desDir.: Frank Obermair; Prod.: Stefan Haufe
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 25 nov-26 desDir.: Frank Obermair; Prod.: Wolfgang Dosch
La bohème (Puccini) 16 des-8 janDir.: Romely Pfund; Prod.: Igor Folwill
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 21 jan-19 aprDir.: Romely Pfund; Prod.: Ansgar Weigner
Rigoletto (Verdi) 24 mar-21 aprDir.: Romely Pfund; Prod.: Igor Folwill
Evita (Lloyd Webber) 5 mai-1 junDir.: Frank Obermair; Prod.: Reinhardt Friese
Der Bettelstudent (Millocker) 22 jun-15 jul
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Carmen (Bizet) 2 okt-22 novDir.: Marc Tardue; Prod.: Laurent Laffargue
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 15 okt-7 janDir.: Marcus Bosch; Prod.: David Mouchtar-Samorai
Tosca (Puccini) 21 okt-2 desDir.: Christof Prick; Prod.: Jens-Daniel Herzog
My Fair Lady (Loewe) 12 nov-14 julDir.: Gábor Káli; Prod.: Thomas Enzinger
Die Zauberflöte (Mozart) 25 nov-12 janDir.: Christof Prick / Andreas Paetzold; Prod.: Laura Scozzi
Il corsaro (Verdi) 16 des-19 febDir.: Guido Johannes Rumstadt
La traviata (Verdi) 28 jan-13 julDir.: Marcus Bosch; Prod.: Peter Konwitschny
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 feb-16 aprDir.: Marcus Bosch; Prod.: Helen Malkowsky
Armide (Gluck) 26+ febDir.: Christian Hutter; Prod.: Ulrich Proschka
Guillaume Tell (Rossini) 3 mar-26 junDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Elisabeth Stöppler
Elektra (Strauss) 31 mar-25 julDir.: Marcus Bosch; Prod.: Georg Schmiedleitner
Il viaggio a Reims (Rossini) 5 mai-9 junDir.: Philipp Pointner / Sebastian Kennerknecht; Prod.: Laura Scozzi
Vec Makropulos (Janáček) 26 mai-16 julDir.: Philipp Pointner; Prod.: Robert Carsen
La fille du régiment (Donizetti) 16 jun-15 julDir.: Gábor Káli; Prod.: Andreas Baesler
Oldenburg, Oldenburgische Staatstheater  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 1-27 oktDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Niklaus Helbling
Aida (Verdi) 12+ oktDir.: Roger Epple; Prod.: Nina Gühlstorff
Fräulein Julie (Bibalo) 17+ novDir.: Johannes Stert; Prod.: William Robertson
Geisterritter (Reynolds) 27+ novDir.: NN; Prod.: K D Schmidt
La bohème (Puccini) 22+ janDir.: Johannes Stert; Prod.: Lorenzo Fioroni
Katja Kabanova (Janáček) 10 marDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Lydia Steier
Faust (Gounod) 18+ marDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Elisabeth Stöppler
Die Versuchung des Heiligen Antonius (Kreppein) 8+ maiDir.: Yordan Kamdzhalov / Barbara Kler; Prod.: Anisha Bondy, Reyna Bruns, Alexander Fahima
Saul (Handel) 3+ junDir.: Andreas Spering; Prod.: Lydia Steier
OPERation X (Kampe) 5+ julDir.: NN; Prod.: Alexander Müller-Elmau
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
Anything Goes (Porter) 20 sep-14 desDir.: Till Drömann; Prod.: Holger Hauer
Don Giovanni (Mozart) 8 okt-6 aprDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Walter Sutcliffe
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15 okt-2 febDir.: Daniel Inbal; Prod.: Nadja Loschky
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 26 nov-13 aprDir.: Daniel Inbal; Prod.: Marcel Keller
Simplicius Simplicissimus (Hartmann) 14 jan-5 maiDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Jochen Biganzoli
Aida (Verdi) 3 mar-26 junDir.: Daniel Inbal; Prod.: Yona Kim
Anatevka (Bock) 28 apr-4 julDir.: Till Drömann; Prod.: Adriana Altaras
Sieg der Schönheit (Telemann) 9 jun-1 julDir.: NN; Prod.: Markus Bothe
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
La traviata (Verdi) 24 sep-2 febDir.: Markus Huber; Prod.: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12 nov-11 marProd.: Wolf Widder
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 des-18 maiDir.: Markus Huber; Prod.: Wolf Widder
Carmen (Bizet) 3 mar-20 junDir.: Martin Hannus; Prod.: Bettina Lell
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 20 apr-7 julDir.: Tobias Leppert; Prod.: Bettina Lell
Wozzeck (Berg) 2 jun-4 julDir.: Markus Huber; Prod.: Wolf Widder
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Sweet Charity (Coleman) 17 sep-17 marDir.: Tobias Engeli; Prod.: Frank Alva Buecheler
Die Dreigroschenoper (Weill) 9-16 oktDir.: André Cipowicz; Prod.: Axel Stöcker
Tosca (Puccini) 7 jan-5 maiDir.: Lutz de Veer; Prod.: Roland May
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Fidelio (Beethoven) 3-25 sepDir.: Michele Carulli/ Hee-Chuhn Choi / Hans-Peter Preu; Prod.: Horst Otto Kupich
La bohème (Puccini) 8 okt-11 marDir.: Michele Carulli; Prod.: Horst Otto Kupich
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 21 okt-27 aprDir.: Michele Carulli; Prod.: Therese Schmidt
Faust (Spohr) 4-17 novDir.: Michele Carulli; Prod.: Horst Otto Kupich
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 18 mar-18 mai
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Turandot (Puccini) 24 sep-28 desDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Wolfgang Quetes
Die lustige Witwe (Lehár) 15 okt-19 junDir.: Arne Willimczik; Prod.: Olaf Schmidt
La traviata (Verdi) 5 nov-17 marDir.: Philip van Buren; Prod.: Arila Siegert
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13 nov-16 aprProd.: Doris Buske
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 des-22 maiDir.: Philip van Buren; Prod.: Christina Schmidt
Carmina Burana (Orff) 6 jan-25 maiProd.: Olaf Schmidt
Elektra (Strauss) 5 feb-27 junDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Kay Metzger
Evita (Lloyd Webber) 26 feb-21 maiDir.: Philip van Buren; Prod.: Philipp Kochheim
Falstaff (Verdi) 18 mai-19 julDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Ernö Weil
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11 nov-8 janDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Rainer Wenke
The Fairy Queen (Purcell) 24 nov-2 febDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Alexander Herrmann
La bohème (Puccini) 11 des-8 marDir.: Florian Krumpöck; Prod.: Babette Bartz
Die Zauberflöte (Mozart) 8 des-14 aprDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Babette Bartz
La fille du régiment (Donizetti) 14 jan-12 aprDir.: Peter Leonard; Prod.: Mirko Bott
Die lustige Witwe (Lehár) 24 feb-18 marDir.: Peter Leonard; Prod.: Mirko Bott
Rigoletto (Verdi) 14+ aprDir.: Niklas Willén; Prod.: Babette Bartz
My Fair Lady (Loewe) 9-11 maiDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Babette Bartz
Europeras (Cage) 18+ maiDir.: Michael Weiger
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Madama Butterfly (Puccini) 10 sep-29 janDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Dagmar Schlingmann
Turandot (Puccini) 17 sep-16 oktDir.: Andreas Wolf; Prod.: Dominik Neuner
Die Zauberflöte (Mozart) 23 okt-9 desDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Andreas Gergen
Ariadne auf Naxos (Strauss) 3 des-28 marDir.: Andreas Wolf; Prod.: Michael Talke
Romeo und Julia (concert) (Bellini) 20 jan-21 junDir.: Thomas Peuschel
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10 feb-15 marDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Dagmar Schlingmann
Parsifal (Wagner) 10 mar-6 junDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Olivier Tambosi
Die Eroberung von Mexico (Rihm) 21 apr-22 maiDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Inga Levant
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 2 jun-1 julDir.: Andreas Wolf; Prod.: Immo Karaman
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 10 sep-18 aprDir.: Matthias Foremny / Martin Schelhaas; Prod.: Arturo Gama
Der blonde Eckbert (Weir) 16 sep-14 janDir.: Paolo Bressan; Prod.: Anke Techentin
Der fliegende Holländer (Wagner) 1 okt-24 novDir.: Matthias Foremny; Prod.: Arturo Gama
Der Bettelstudent (Millocker) 16 okt-13 janDir.: Daniel Huppert; Prod.: Andreas Baesler
Così fan tutte (Mozart) 19 okt-24 marDir.: Judith Kubitz / Martin Schelhaas; Prod.: Arturo Gama
Das Traumfresserchen (Hiller,W) 26 okt-7 marDir.: Martin Schelhaas; Prod.: Sibylle Krantz
Madama Butterfly (Puccini) 18 nov-28 aprDir.: Daniel Huppert; Prod.: Arturo Gama
Tannhäuser (Wagner) 20 jan-22 aprDir.: Matthias Foremny; Prod.: Arturo Gama
Anatevka (Bock) 30 mar-29 aprDir.: Daniel Huppert; Prod.: Stefan Haufe
Martha (Flotow) 27 apr-17 maiDir.: Paolo Bressan; Prod.: Robert Lehmeier
Der Bajazzo (Leoncavallo) 15 jun-22 julDir.: Matthias Foremny; Prod.: Peter Lotschak, Bernhard Paul
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 1+ oktDir.: Egbert Funk; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Eugen Onegin (concert) (Tchaikovsky) 7 janDir.: Karl Prokopetz
The Rake's Progress (Stravinsky) 3+ marDir.: Karl Prokopetz; Prod.: Georg Blüml
Der Wildschütz (Lortzing) 14+ aprDir.: Egbert Funk
Idomeneo re di Creta (Mozart) 29+ junDir.: Karl Prokopetz
Stuttgart, Staatstheater Stuttgart  / 
La traviata (Verdi) 18 sep-23 oktDir.: Andrés Orozco-Estrada; Prod.: Ruth Berghaus
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 sep-16 novDir.: Simon Hewett / José Luís Gómez Ríos / Timo Handschuh / Titus Engel; Prod.: Calixto Bieito
Alcina (Handel) 5 okt-2 desDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Fausts Verdammnis (Berlioz) 30 okt-24 janDir.: Kwamé Ryan; Prod.: Andrea Moses
Der Freischütz (Weber) 1 nov-23 aprDir.: Timo Handschuh / Willem Wentzel; Prod.: Achim Freyer
Orpheus und Eurydike (Gluck) 9 nov-12 febDir.: Nicholas Kok; Prod.: Christian Spuck
Pinocchios Abenteuer (Dove) 14 nov-13 desDir.: Willem Wentzel; Prod.: Markus Bothe
Norma (Bellini) 9 des-9 aprDir.: Ivan Anguélov; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Figaros Hochzeit (Mozart) 20 des-6 febDir.: Uwe Sandner; Prod.: Nigel Lowery
Der Triumph von Zeit und Enttauschung (Handel) 27 des-14 marDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Calixto Bieito
Die Nachtwandlerin (Bellini) 22 jan-18 marDir.: Gabriele Ferro; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Fremd (Thomalla) 17 feb-9 marDir.: Johannes Kalitzke; Prod.: Anna Viebrock, Ludivine Petit
Osud (Janáček) 11 mar-23 junDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Die glückliche Hand (Schoenberg,A) 11 mar-23 junDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Luisa Miller (Verdi) 21 mar-8 junDir.: Giuliano Carella; Prod.: Markus Dietz
Die Judin (Halevy) 1 apr-6 maiDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 7 apr-7 maiDir.: Marc Soustrot; Prod.: Thomas Bischoff
Wozzeck (Berg) 12 mai-15 junDir.: Michael Schønwandt; Prod.: Andrea Moses
Elektra (Strauss) 25 mai-14 junDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Peter Konwitschny
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 jun-5 julDir.: Thomas Rösner; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Katja Kabanowa (Janáček) 13 jun-8 julDir.: Robert Reimer; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Platée (Rameau) 1-13 julDir.: Christian Curnyn; Prod.: Calixto Bieito, Lydia Steier
Don Giovanni (Mozart) 25+ julDir.: Antony Hermus; Prod.: Andrea Moses
Trier, Theater Trier  / 
West Side Story (Bernstein) 27 aug-11 oktDir.: Victor Puhl; Prod.: Sven Grützmacher
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 16 okt-6 janDir.: Victor Puhl; Prod.: Nils Cooper
The King and I (Rodgers) 29 okt-26 febDir.: Christoph Jung; Prod.: Dale Albright
La bohème (Puccini) 28 jan-27 aprDir.: Victor Puhl; Prod.: Benedikt Borrmann
Peter Grimes (Britten) 24 mar-5 maiDir.: Victor Puhl; Prod.: Matthias Kaiser
Don Giovanni (Mozart) 20 mai-7 julDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Thomas Münstermann
Evita (Lloyd Webber) 31+ augDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Sven Grützmacher
La traviata (Verdi) 13+ oktDir.: Victor Puhl; Prod.: Birgit Scherzer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1+ desDir.: Christoph Jung
Gräfin Mariza (Kálmán) 26+ janDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Klaus-Dieter Köhler
Die spanische Stunde (Ravel) 30+ marDir.: Victor Puhl; Prod.: Sven Grützmacher
Die Kluge (Orff) 30+ marDir.: Victor Puhl; Prod.: Sven Grützmacher
Die verkaufte Braut (Smetana) 1+ junDir.: Valtteri Rauhalammi
Ulm, Ulmer Theater  / 
Madama Butterfly (Puccini) 22 sep-8 desDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Die Försterchristl (Jarno) 25 sep-23 okt
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 3 nov-18 marDir.: Nils Schweckendiek; Prod.: Andreas Von Studnitz
Carmen (Bizet) 22 des-13 maiDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Ariodante (Handel) 16 feb-8 julDir.: Nils Schweckendiek; Prod.: Igor Folwill
Sugar (Styne) 22 mar-22 julDir.: Hendrik Haas; Prod.: Benjamin Künzel
Die Sache Makropulos (Janáček) 19 apr-14 julDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Erlöst Albert E. (Stäbler) 14 jun-20 julDir.: Michael Weiger; Prod.: Andreas von Studnitz
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 4 sep-17 junDir.: Felix Bender; Prod.: Cordula Däuper
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 23 sep-13 maiDir.: Stefan Solyom / Felix Bender; Prod.: Susanne Gauchel
Der Wildschütz (Lortzing) 7 okt-21 marDir.: Martin Hoff; Prod.: Anthony Pilavachi
Faust (Gounod) 15 okt-11 maiDir.: Felix Bender; Prod.: Karsten Wiegand
Rigoletto (Verdi) 5-19 novDir.: Stefan Solyom; Prod.: Karsten Wiegand
Pettersson und Findus (Ramdohr) 18 nov-24 marDir.: Mathias Mönius / André Kassel; Prod.: Gabriele Wiesmüller
La traviata (Verdi) 10 des-18 maiDir.: Stefan Solyom / Martin Hoff; Prod.: Karsten Wiegand
Die lustige Witwe (Lehár) 15 des-1 junDir.: Martin Hoff; Prod.: Lydia Steier
Carmen in einem Akt! (Bizet) 28 jan-10 junProd.: Valentin Schwarz
Alcina (Handel) 18 feb-2 junProd.: Corinna von Rad
Arabella (Strauss) 21 apr-8 junDir.: Stefan Solyom
Chowanschtschina (Musorgsky) 16 jun-8 julDir.: Martin Hoff; Prod.: Andrea Moses
Wiesbaden, Hessiches Staatstheater  / 
Fidelio (Beethoven) 10 sep-26 febDir.: Marc Piollet; Prod.: Hans Hollmann
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 15 sep-23 marDir.: Marc Piollet / Christoph Stiller; Prod.: Michiel Dijkema
Tosca (Puccini) 25 sep-28 oktDir.: Wolfgang Ott; Prod.: Sandra Leupold
Der Vogelhändler (Zeller,C) 8 okt-21 marDir.: Wolfgang Wengenroth; Prod.: Ansgar Weigner
Die Zauberflöte (Mozart) 16 okt-18 novDir.: Wolfgang Wengenroth; Prod.: Cesare Lievi
La bohème (Puccini) 23 okt-6 novDir.: Wolfgang Ott; Prod.: Wolfgang Quetes
Turandot (Puccini) 26 nov-16 marDir.: Wolfgang Ott; Prod.: Cesare Lievi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-23 desDir.: NN; Prod.: Heinz Peters
My Fair Lady (Loewe) 17 des-31 marDir.: NN; Prod.: Iris Gerath-Prein
Simon Boccanegra (Verdi) 28 jan-20 marDir.: Marc Piollet; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Der Rosenkavalier (Strauss) 5 feb-18 marDir.: Marc Piollet; Prod.: Renate Ackermann
Don Pasquale (Donizetti) 10 mar-27 aprDir.: Christoph Stiller; Prod.: Markus Bothe
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 mar-8 aprDir.: Christoph Stiller / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Friedrich Meyer-Oertel
Anatevka (Bock) 31 mar-21 aprDir.: Joachim Enders; Prod.: John Dew
Lohengrin (Wagner) 28+ aprDir.: Marc Piollet; Prod.: Kirsten Harms
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 18 sep-26 desDir.: Hilary Griffiths; Prod.: Jakob Peters-Messer
Die lustige Witwe (Lehár) 15 okt-22 marDir.: Florian Frannek; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Falstaff (Verdi) 2 nov-19 febDir.: Peter Kuhn / Hilary Griffiths; Prod.: Johannes Weigand
Emil und die Detektive (Schubring) 19-26 novDir.: Jens Bingert; Prod.: Lauren Schubbe
La fabbrica illuminata (Nono) 10-18 desProd.: Markus Höller
Die Gärtnerin aus Liebe (Mozart) 14 jan-13 aprDir.: Florian Frannek; Prod.: Tilman Hecker
Aufstand (Özdiker) 4 mar-8 junDir.: Oliver Stapel; Prod.: Christian von Treskow
Ali Baba und die 40 Räuber (Ada) 25 mar-29 aprDir.: Florian Frannek; Prod.: Johannes Weigand
Nazim (Say) 1+ aprDir.: Ibrahim Yazıcı
Das schlaue Füchslein (Janáček) 12 mai-8 julDir.: Hilary Griffiths
Würzburg, Mainfrankentheater Würzburg  / 
L'Africaine (Meyerbeer) 25 sep-22 desDir.: Enrico Calesso / Andrea Sanguineti; Prod.: Gregor Horres
Die lustige Witwe (Lehár) 12 nov-5 febDir.: Andrea Sanguineti; Prod.: Jürgen Weber
Friederike (Lehár) 14 jan
Der Wildschütz (Lortzing) 11 feb-21 junDir.: Andrea Sanguineti; Prod.: Deborah Epstein
Venus (Febel) 22 feb-18 marDir.: Alexis Agrafiotis; Prod.: Reinhard Febel
Gespensterhaus (Febel) 22 feb-18 marDir.: Alexis Agrafiotis; Prod.: Reinhard Febel
Frida (Febel) 22 feb-18 marDir.: Alexis Agrafiotis; Prod.: Reinhard Febel
Tristan und Isolde (Wagner) 31 mar-3 junDir.: Enrico Calesso; Prod.: Hermann Schneider
Orfeo ed Euridice (Gluck) 16 jun-18 julDir.: Enrico Calesso; Prod.: Bernhard Stengele
Zwickau, Theater Plauen-Zwickau  / 
Tosca (Puccini) 14 okt-27 aprDir.: Lutz de Veer; Prod.: Roland May
Sweet Charity (Coleman) 26 okt-11 marDir.: Tobias Engeli; Prod.: Frank Alva Buecheler
Die Dreigroschenoper (Weill) 29 okt-8 janDir.: André Cipowicz; Prod.: Axel Stöcker
Ball im Savoy (Abraham) 23 mar-21 aprDir.: Tobias Engeli; Prod.: Wolfgang Dosch