2011/12 > Frankrike 
*Hjemmeside     >Operabase Professional 
2011/12 > Frankrike

 Urpremiere
 Sjeldne fremføringer
 Nyproduksjon
 Nyproduksjon for dette kompaniet

  
Storbritannia
Belgia
Tyskland
Luxembourg

Frankrike
 
Sveits
Spania Monaco
Italia

Angers, Angers Nantes Opéra  / 

Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 4-6 oktDir.: Daniel Kawka; Prod.: Patrice Caurier, Moshe Leiser
La vie parisienne (Offenbach) 4-8 janDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Carlos Wagner
L'Enfant et la Nuit (Villard) 1-3 febDir.: Franck Villard; Prod.: Olivier Balazuc
Orphée et Eurydice (Gluck) 18-22 marDir.: Andreas Spering; Prod.: Emmanuelle Bastet
La bohème (Puccini) 23-25 aprDir.: Mark Shanahan; Prod.: Stephen Langridge
Avignon, Opéra Théâtre d'Avignon et des Pays du Vaucluse  / 
Thaïs (Massenet) 27-29 novDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Nadine Duffaut
Le nozze di Figaro (Mozart) 31 des-8 janDir.: Olivier Schneebeli; Prod.: Christian Gangneron
Il trovatore (Verdi) 5-7 febDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Charles Roubaud
Faust (Gounod) 11-13 marDir.: Dominique Trottein; Prod.: Paul-Emile Fourny
Tosca (Puccini) 27-31 maiDir.: Alain Guingal; Prod.: Nadine Duffaut
Besancon, Le Théâtre musical de Besançon  / 
La Botte secrète (Terrasse) 8 novDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Pierre Guillois
Il Diluvio universale (concert) (Falvetti) 9 novDir.: Leonardo García Alarcón
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 10 janDir.: Samuel Jean; Prod.: Yann Dacosta
L'orfeo (Monteverdi) 13 janDir.: Sébastien d'Hérin; Prod.: Caroline Mutel
Dardanus (concert) (Rameau) 17 feb
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21-22 febProd.: Johanny Bert
The Second Woman (Verrières) 19 marDir.: Jean Deroyer; Prod.: Guillaume Vincent
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
Madame Butterfly (Puccini) 22 sep-23 novDir.: Julia Jones; Prod.: Numa Sadoul
Les Enfants Terribles (Glass) 18-24 novDir.: Emmanuel Olivier; Prod.: Stéphane Vérité
Macbeth (Verdi) 22 nov-5 febDir.: Kwamé Ryan; Prod.: Jean-Louis Martinoty
Une Petite Renarde rusee (Janacek) 10-12 febDir.: Denis Comtet; Prod.: Charlotte Nessi
L'amour masqué (Messager) 6-11 marDir.: Geoffrey Styles; Prod.: Bernard Pisani
Alcina (Handel) 2-13 maiDir.: Harry Bicket; Prod.: David Alden
Orphée et Eurydice (Gluck) 9-13 maiDir.: Geoffroy Jourdain; Prod.: Dominique Pitoiset, Stephen Taylor
Don Giovanni (Mozart) 13-24 junDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Laurent Laffargue
Les noces de Figaro (Mozart) 14-23 junDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Laurent Laffargue
Caen, Théâtre de Caen  / 
La Didone (Cavalli) 16-18 oktDir.: William Christie; Prod.: Clément Hervieu-Léger / Valérie Nègre
L'Or du Rhin (Wagner) 18 novDir.: Peter Rundel; Prod.: Antoine Gindt
Siegfried (Wagner) 19 novDir.: Peter Rundel; Prod.: Antoine Gindt
La Walkyrie (Wagner) 19 novDir.: Peter Rundel; Prod.: Antoine Gindt
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 20 novDir.: Peter Rundel; Prod.: Antoine Gindt
La traviata (Verdi) 22-28 janDir.: Nicolas Chalvin; Prod.: Jean-François Sivadier
Idoménée (Mozart) 1-3 marDir.: François-Xavier Roth; Prod.: Yannis Kokkos
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
West Side Story (Bernstein) 30 desDir.: Gérard Lecointe
Eugène Onéguine (Tchaikovsky) 17 janDir.: Dominique Trottein; Prod.: Eric Perez
Hansel et Gretel (Humperdinck) 8-9 febProd.: Johanny Bert
Don Giovanni (Mozart) 2-4 marDir.: Arie van Beek; Prod.: Pierre Thirion-Vallet
La belle Hélène (Offenbach) 5 aprDir.: Jérôme Pillement / Dominique Trottein; Prod.: Olivier Desbordes
Phi-Phi (Christiné) 12 maiDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Johanny Bert
Compiegne, Théâtre Imperial  / 
La Zingara (Favart) 24 janDir.: Jérôme Correas; Prod.: André Fornier
La traviata (Verdi) 24 marDir.: Amaury du Closel; Prod.: Pierre Thirion-Vallet
Orphée et Eurydice (Gluck) 13 maiDir.: Nicolas Chalvin
Dijon, Opéra de Dijon  / 
Agrippina (Handel) 8-13 oktDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Jean-Yves Ruf
La traviata (Verdi) 29 des-10 janDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Jean-Francois Sivadier
Così fan tutte (Mozart) 14-20 marDir.: Christophe Rousset; Prod.: Marcial Di Fonzo Bo
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 1-3 aprDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Jean-Francois Sivadier
L'Opéra de la lune (Pauset) 12-15 maiDir.: Brice Pauset; Prod.: Damien Caille-Perret
Requiem (Mozart) 13 maiDir.: Jos van Immerse
Lille, Opéra de Lille  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 8-19 oktDir.: Arie Van Beek; Prod.: David Lescot
Agrippine (Handel) 5-9 novDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Jean-Yves Ruf
Le Tour d'écrou (Britten) 13-15 desDir.: Jean-Luc Tingaud; Prod.: Olivier Bénézech
Passion (Dusapin) 2-5 febDir.: Franck Ollu; Prod.: Sasha Waltz
Le Couronnement de Poppée (Monteverdi) 12-22 marDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Jean-François Sivadier
Cendrillon (Massenet) 15-29 maiDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Laurent Pelly
Limoges, Opéra-Théâtre de Limoges  / 
L'Élixir d'amour (Donizetti) 4-6 novDir.: Jérôme Kaltenbach; Prod.: Richard Brunel
Chat perché (Singier) 17-18 novDir.: Pierre Roullier; Prod.: Caroline Gautier
La voix humaine (Poulenc) 29 novProd.: Vincent Vittoz
Jenůfa (Janáček) 20-22 janDir.: Ondrej Olos; Prod.: Pierre Constant
La Périchole (Offenbach) 16-18 marDir.: Jérôme Kaltenbach; Prod.: Bérangère Jannelle
La traviata (Verdi) 13-19 aprDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Jean-Romain Vesperini
Julie (Boesmans) 14-15 maiDir.: Daniel Kawka; Prod.: Matthew Jocelyn
Lyon, Opéra de Lyon  / 
Le Nez (Shostakovich) 8-20 oktDir.: Kazushi Ono; Prod.: William Kentridge
I Capuleti e i Montecchi (concert) (Bellini) 8-13 novDir.: Evelino Pidò
La vie parisienne (Offenbach) 28 nov-8 desDir.: Gérard Korsten; Prod.: Laurent Pelly
Douce et Barbe-Bleue (Aboulker) 11-14 janDir.: Karine Locatelli; Prod.: Jean-Romain Vesperini
Von heute auf morgen (Schoenberg,A) 27 jan-10 febDir.: Bernhard Kontarsky; Prod.: John Fulljames
Il Tabarro (Puccini) 27 jan-10 febDir.: Gaetano d'Espinosa; Prod.: David Pountney
Sancta Susanna (Hindemith) 28 jan-9 febDir.: Bernhard Kontarsky; Prod.: John Fulljames
Suor Angelica (Puccini) 28 jan-9 febDir.: Gaetano d'Espinosa; Prod.: David Pountney
Une Tragédie florentine (Zemlinsky) 29 jan-8 febDir.: Bernhard Kontarsky; Prod.: Georges Lavaudant
Gianni Schicchi (Puccini) 29 jan-8 febDir.: Gaetano d'Espinosa; Prod.: David Pountney
Il Trittico (Puccini) 3-13 febDir.: Gaetano d'Espinosa; Prod.: David Pountney
Parsifal (Wagner) 9-25 marDir.: Kazushi Ono; Prod.: François Girard
Terre et cendres (Combier) 10-21 marDir.: Philippe Forget; Prod.: Yoshi Oida
Concert (concert) (Wagner) 16 marDir.: Kazushi Ono
Le Rossignol (Stravinsky) 22-27 aprDir.: Alejo Pérez; Prod.: Robert Lepage
Mesdames de la Halle (Offenbach) 2-15 maiDir.: Jean-Paul Fouchécourt; Prod.: Jean Lacornerie
Le Nain (Zemlinsky) 19-29 maiDir.: Martyn Brabbins; Prod.: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 19-29 maiDir.: Martyn Brabbins; Prod.: Grzegorz Jarzyna
Carmen (Bizet) 25 jun-11 julDir.: Stefano Montanari; Prod.: Olivier Py
Lyon, Théâtre d'Opérette de Lyon  / 
Princesse Czardas (Kálmán) 26-27 novDir.: Bruce Grant; Prod.: Pierre Sybil
La vie parisienne (Offenbach) 31 desDir.: José Pick; Prod.: Frédéric L'Huillier
Andalousie (Lopez,F) 7-8 janDir.: Andreï Chevtchouk; Prod.: Pierre Sybil
Ciboulette (Hahn) 4-5 febDir.: Bruno Conti; Prod.: Jean-Jacques Chazalet
La Périchole (Offenbach) 3-4 marDir.: Andreï Chevtchouk; Prod.: Frédéric L'Huillier
Rigoletto (Verdi) 24-25 marDir.: Andreï Chevtchouk; Prod.: Frédéric L'Huillier
Marseille, Opéra Municipal de Marseille  / 
Roméo et Juliette (Gounod) 11-19 oktDir.: Luciano Acocella; Prod.: Arnaud Bernard
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 22-29 novDir.: Alain Guingal
La bohème (Puccini) 29 des-10 janDir.: Mark Shanahan; Prod.: Jean-Louis Pichon
La Chartreuse de Parme (Sauguet) 8-14 febDir.: Lawrence Foster; Prod.: Renée Auphan
Le comte Ory (Rossini) 20-27 marDir.: Roberto Rizzi Brignoli; Prod.: Frédéric Bélier-Garcia
Il trovatore (Verdi) 24 apr-4 maiDir.: Tamás Pal; Prod.: Charles Roubaud
Die Zauberflöte (Mozart) 6-16 junDir.: Kenneth Montgomery; Prod.: Jean-Paul Scarpitta
Massy, Opéra-Théâtre de Massy  / 
Carmen (Bizet) 4-6 novDir.: Fabien Gabel; Prod.: Nadine Duffaut
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9-11 desDir.: Dominique Rouits; Prod.: Frédéric Bélier-Garcia
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 13-15 janDir.: Yoel Levi; Prod.: Eric Perez
La route Fleurie (Lopez,F) 29-31 janDir.: Didier Benetti; Prod.: Jacques Duparc
L'Egisto (Marazzoli) 4 febDir.: Jérôme Correas; Prod.: Jean-Denis Monory
Eugène Onéguine (Tchaikovsky) 9-11 marDir.: Dominique Rouits; Prod.: Eric Perez
Le nozze di Figaro (Mozart) 30 mar-3 aprDir.: Olivier Schneebeli; Prod.: Christian Gangneron
Phi-Phi (Christiné) 3 maiDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Johanny Bert
Mérignac, Le Pin Galant  / 
Aida (Verdi) 19 jan
Requiem (Verdi) 20 jan
La bohème (Puccini) 13 mar
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
Falstaff (Verdi) 15-16 oktDir.: Gian Rosario Presutti; Prod.: Jean-Louis Grinda
Françoise de Rimini (Thomas,A) 18-22 novDir.: Jacques Mercier; Prod.: Vincent Tordjman
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 25 janDir.: Didier Benetti; Prod.: Jacques Duparc
L'italienne à Alger (Rossini) 13-24 marDir.: Paolo Olmi; Prod.: David Hermann
Caravaggio (Giraud) 6-8 aprDir.: François-Xavier Roth
Switch! (Kastel) 25-26 maiDir.: Fabrice Kastel; Prod.: Pierre Val
Faust (Gounod) 17 junDir.: Jacques Mercier; Prod.: Paul-Emile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier Languedoc-Roussillon  / 
Rusalka (Dvořák,A) 7-11 oktDir.: Lawrence Foster; Prod.: Jim Lucassen
L'arbore di Diana (Martin y Soler) 25-29 novDir.: Fabio Biondi; Prod.: Francisco Negrin
La belle Hélène (Offenbach) 28 des-5 janDir.: Hervé Niquet; Prod.: Corinne Benizio, Gilles Benizio
Elektra (Strauss) 2-4 marDir.: Aldert Vermeulen; Prod.: Jean-Yves Courrègelongue
Einstein on the Beach (Glass) 16-18 mar
La Petite Renarde rusée (Janáček) 25-26 maiDir.: Jérôme Pillement; Prod.: Marie-Eve Signeyrole
Le nozze di Figaro (Mozart) 20-28 junDir.: Sascha Goetzel; Prod.: Jean-Paul Scarpitta
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 29 sep-6 oktDir.: Tito Muñoz; Prod.: Carlos Wagner
Les Noces (Stravinsky) 23-29 oktDir.: Tito Muñoz; Prod.: Tero Saarinen
La Chauve-souris (Strauss,J) 18-31 desDir.: Patrick Davin; Prod.: Philipp Himmelmann
L'italienne à Alger (Rossini) 17-25 febDir.: Paolo Olmi; Prod.: David Hermann
René, l'énervé (Reinhardt Wagner) 14-21 marProd.: Jean-Michel Ribes
La rondine (Puccini) 6-15 maiDir.: José Cura; Prod.: José Cura
Le tueur de mots (Ambrosini) 26 jun-3 julDir.: Andrea Molino; Prod.: Francesco Micheli
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 14-16 oktDir.: Daniel Kawka; Prod.: Patrice Caurier, Moshe Leiser
La vie parisienne (Offenbach) 11-18 desDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Carlos Wagner
L'Enfant et la Nuit (Villard) 24-27 janDir.: Franck Villard; Prod.: Olivier Balazuc
Orphée et Eurydice (Gluck) 2-11 marDir.: Andreas Spering; Prod.: Emmanuelle Bastet
La bohème (Puccini) 4-6 maiDir.: Mark Shanahan; Prod.: Stephen Langridge
Nice, Opéra de Nice  / 
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 16-18 sepDir.: Philippe Auguin
La voix humaine (Poulenc) 7-11 okt
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 7-11 oktDir.: Philippe Auguin; Prod.: René Koering
Norma (Bellini) 10-15 desDir.: Andriy Yurkevytch
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 17-24 janDir.: Philippe Auguin; Prod.: Ron Daniels
Il trovatore (Verdi) 16-23 febDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Lorenzo Mariani
La bohème (Puccini) 11-17 marDir.: Derrick Inouye; Prod.: Maurizio Scaparro
Il Tigrane (Scarlatti,A) 1-5 junDir.: Gilbert Bezzina; Prod.: Gilbert Blin
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
Le Tour d'écrou (Britten) 13-16 oktDir.: Jean-Luc Tingaud; Prod.: Olivier Bénézech
L'Egisto (Marazzoli) 19-23 oktDir.: Jérôme Correas; Prod.: Jean-Denis Monory
La Botte secrète (Terrasse) 16 des-8 janDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Pierre Guillois
Caligula (Pagliardi) 8-11 marDir.: Vincent Dumestre; Prod.: Alexandra Rübner, Mimmo Cuticchio
Le Ring (Wagner) 2-11 maiDir.: Dominique Debart; Prod.: Alain Bézu
Paris, Théâtre des Champs-Élysées  / 
Les Capulet et les Montaigu (concert) (Bellini) 11 novDir.: Evelino Pidò
Missa Solemnis (concert) (Beethoven) 14 novDir.: Philippe Herreweghe
Oberto (concert) (Verdi) 17-19 novDir.: Carlo Rizzi
Jules César (concert) (Handel) 25 novDir.: Alan Curtis
La flûte enchantée (Mozart) 16-26 desDir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: William Kentridge, Luc de Wit
Le Messie (concert) (Handel) 23 desDir.: Laurence Cummings
Farnace (concert) (Vivaldi) 10 janDir.: Diego Fasolis
Les Saisons (concert) (Haydn) 21 janDir.: Paul McCreesh
Tosca (concert) (Puccini) 24 janDir.: Gianandrea Noseda
Don Pasquale (Donizetti) 13-23 febDir.: Enrique Mazzola; Prod.: Denis Podalydès
Giustino (concert) (Vivaldi) 24 febDir.: Stefano Molardi
Le Clémence de Titus (concert) (Mozart) 25 febDir.: Louis Langrée
Roméo et Juliette (concert) (Berlioz) 26 febDir.: Mark Elder
Parsifal (concert) (Wagner) 6-9 marDir.: Daniele Gatti
Theodora (concert) (Handel) 10 marDir.: Hervé Niquet
Tristan et Isolde (concert) (Wagner) 11 marDir.: Andris Nelsons
Gloria Magnificat (concert) (Vivaldi) 24 marDir.: Rinaldo Alessandrini
Les Noces (concert) (Stravinsky) 27 marDir.: Valery Gergiev
Oedipus rex (concert) (Stravinsky) 27 marDir.: Valery Gergiev
La Passion selon Saint Matthieu (concert) (Bach,JS) 2 aprDir.: Pierre Cao
La Passion selon Saint Jean (concert) (Bach,JS) 11 aprDir.: Jean-Claude Malgoire
La Didone (Cavalli) 12-20 aprDir.: William Christie; Prod.: Clément Hervieu-Léger
La Walkyrie (concert) (Wagner) 24 aprDir.: Kent Nagano
Così fan tutte (Mozart) 22-31 maiDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Eric Génovèse
Concert (Mozart) 5 junDir.: Jean-Claude Malgoire
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 22 junDir.: Thomas Hengelbrock
Paris, Théâtre du Châtelet  / 
René, l'énervé (Reinhardt Wagner) 7 sep-29 oktDir.: Reinhardt Wagner; Prod.: Jean-Michel Ribes
Cruzar la Cara de la Luna (Martinez) 23-27 sepDir.: David Hanlon; Prod.: Leonard Foglia
The Sound of Music (Rodgers) 7+ desDir.: Kevin Farrell; Prod.: Emilio Sagi
Orlando paladino (Haydn) 17-25 marDir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Kamel Ouali
Nixon in China (Adams) 10-18 aprDir.: Alexander Briger; Prod.: Chen Shi-Zheng
Paris, Cité de la musique  / 
L'Or du Rhin (Wagner) 7 oktDir.: Peter Rundel; Prod.: Antoine Gindt
Siegfried (Wagner) 8 oktDir.: Peter Rundel; Prod.: Antoine Gindt
La Walkyrie (Wagner) 8 oktDir.: Peter Rundel; Prod.: Antoine Gindt
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 9 oktDir.: Peter Rundel; Prod.: Antoine Gindt
Paris, Opéra-Comique  / 
Amadis de Gaule (Bach,JC) 2-8 janDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Marcel Bozonnet
Il maestro di cappella (Cimarosa) 7 janDir.: Ton Koopman
Egisto (Cavalli) 1-9 febDir.: Vincent Dumestre; Prod.: Benjamin Lazar
La muette de Portici (Auber) 5-15 aprDir.: Patrick Davin; Prod.: Emma Dante
La petite messe solennelle (Rossini) 20-21 aprDir.: Nicholas Jenkins; Prod.: Nicola Hümpel
Re Orso (Stroppa) 19-22 maiDir.: Susanna Mälkki; Prod.: Richard Brunel
Les pêcheurs de perles (Bizet) 18-28 junDir.: Leo Hussain; Prod.: Yoshi Oïda
Paris, MC93 Bobigny  / 
La finta giardiniera (Mozart) 23-29 junDir.: Guillaume Tourniaire; Prod.: Stephen Taylor
Paris, L'Opéra National de Paris (Opéra Bastille, Palais Garnier)  / 
Salome (Strauss) 8-30 sepDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: André Engel
La Clemence de Titus (Mozart) 10 sep-8 oktDir.: Adam Fischer; Prod.: Willy Decker
Faust (Gounod) 22 sep-25 oktDir.: Alain Altinoglu / Garrett Keast; Prod.: Jean-Louis Martinoty
Tannhäuser (Wagner) 6-29 oktDir.: Mark Elder; Prod.: Robert Carsen
Lulu (Berg) 18 okt-5 novDir.: Michael Schonwandt; Prod.: Willy Decker
La Force du destin (Verdi) 14 nov-17 desDir.: Philippe Jordan; Prod.: Jean-Claude Auvray
La cenerentola (Rossini) 26 nov-17 desDir.: Bruno Campanella; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle(original), Grisha Asagaroff(revival)
Manon (Massenet) 10 jan-13 febDir.: Evelino Pidò; Prod.: Coline Serreau
La Dame de Pique (Tchaikovsky) 19 jan-6 febDir.: Dimitri Jurowski; Prod.: Lev Dodin
La Cerisaie (Fénelon) 27 jan-13 febDir.: Tito Ceccherini; Prod.: Georges Lavaudant
Rigoletto (Verdi) 27 jan-23 febDir.: Daniele Callegari; Prod.: Jérôme Savary
Orphée et Eurydice (Gluck) 4-16 febDir.: Thomas Hengelbrock / Manlio Benzi; Prod.: Pina Bausch
Pelléas et Mélisande (Debussy) 28 feb-16 marDir.: Philippe Jordan; Prod.: Robert Wilson, Giuseppe Frigeni
La Veuve joyeuse (Lehár) 29 feb-2 aprDir.: Asher Fisch; Prod.: Jorge Lavelli
Le Diable dans le Beffroi (Debussy) 29 feb-3 marDir.: Jeff Cohen; Prod.: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
La chute de la maison Usher (Debussy) 29 feb-3 marDir.: Jeff Cohen; Prod.: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Don Giovanni (Mozart) 15 mar-21 aprDir.: Philippe Jordan / Marius Stieghors; Prod.: Michael Haneke
Pagliacci (Leoncavallo) 13 apr-11 maiDir.: Daniel Oren; Prod.: Giancarlo Del Monaco
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13 apr-11 maiDir.: Daniel Oren; Prod.: Giancarlo Del Monaco
Le barbier de Séville (Rossini) 24 mai-2 julDir.: Marco Armiliato; Prod.: Coline Serreau
Hippolyte et Aricie (Rameau) 9 jun-9 julDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Ivan Alexandre
Arabella (Strauss) 14 jun-10 julDir.: Philippe Jordan; Prod.: Marco Arturo Marelli
L'Amour des trois oranges (Prokofiev) 23 jun-13 julDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Gilbert Deflo
Paris, Salle Pleyel  / 
The Fairy Queen (Purcell) 6 novDir.: Hervé Niquet
Jephtha (concert) (Handel) 24 novDir.: William Christie
Norma (concert) (Bellini) 20 desDir.: Andriy Yurkevich
Peer Gynt (concert) (Grieg) 23-24 maiDir.: Paavo Järvi
Reims, Opéra de Reims  / 
The Turn of the Screw (Britten) 4 oktDir.: Jean-Luc Tingaud; Prod.: Olivier Bénézech
Das Rheingold (Wagner) 9 desProd.: Antoine Gindt
Siegfried (Wagner) 10 desProd.: Antoine Gindt
Die Walküre (Wagner) 10 desProd.: Antoine Gindt
Götterdämmerung (Wagner) 11 desProd.: Antoine Gindt
Mozart (Hahn) 30-31 desDir.: Christophe Talmont; Prod.: Bernard Pisani
Jenůfa (Janáček) 3-5 febDir.: Ondrej Olos; Prod.: Pierre Constant
Un de la canebière (Scotto) 18-19 febDir.: Didier Benetti; Prod.: Jacques Duparc
The Second Woman (Verrières) 13 marDir.: Jean Deroyer; Prod.: Guillaume Vincent
Faust (Gounod) 25-27 marDir.: Dominique Trottein; Prod.: Paul-Emile Fourny
La Maison qui chante (Jolas) 7 aprDir.: Philippe Nahon; Prod.: Véronique Samakh
La traviata (Verdi) 11-13 maiDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Jean-Romain Vesperini
Phi-Phi (Christiné) 22 maiDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Johanny Bert
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Jenůfa (Janáček) 4-10 novDir.: Ondrej Olos; Prod.: Pierre Constant
Le Journal d'un disparu (Janáček) 22 nov
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 31 des-6 janDir.: Giuseppe Grazioli; Prod.: Christophe Gayral
The Turn of the Screw (Britten) 3-9 febDir.: Tito Muñoz; Prod.: Dominique Pitoiset
La Princesse jaune (Saint-Saëns) 10-14 marDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Vincent Tavernier
Monsieur de Pourceaugnac (Lully) 30 mar-1 aprDir.: François Lazarevitch; Prod.: Vincent Tavernier
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 mai-2 junDir.: Ernest Martìnez Izquierdo; Prod.: Jean Liermier
Rouen, Opéra de Rouen Haute-Normandie  / 
Concert (Mozart) 23 sep
The Turn of the Screw (Britten) 5-9 oktDir.: Kynan Johns; Prod.: Frédéric Roels
Red Waters (Zeidel) 4-6 novDir.: Paul-Emmanuel Thomas; Prod.: Arthur Nauzyciel
Viva la Mamma (Donizetti) 30 nov-6 desDir.: Federico Santi; Prod.: François de Carpentries
Ne Criez pas au Loup (Sargenti) 1-5 febDir.: Oswald Sallaberger; Prod.: Caroline Leboutte
Egisto (Cavalli) 16-19 febDir.: Vincent Dumestre; Prod.: Benjamin Lazar
La Maison qui chante (Jolas) 30 mar-1 aprProd.: Véronique Samakh
La vera costanza (Haydn) 6-10 aprDir.: Jérôme Corréas; Prod.: Elio De Capitani(original), Clovis Bonnaud(revival)
La traviata (Verdi) 11-20 maiDir.: Luciano Acocella; Prod.: Claire Servais
Saint-Etienne, Opéra Théâtre de Saint-Étienne  / 
La Navarraise (Massenet) 4-8 novDir.: Laurent Campellone; Prod.: Jean-Louis Grinda
Cavalleria rusticana (Mascagni) 4-8 novDir.: Laurent Campellone; Prod.: Vincent Vittoz
Les Conjurées (Schubert) 8-9 desDir.: Bernard Tétu
Les deux aveugles (Offenbach) 31 des-3 janDir.: Laurent Touche; Prod.: Vincent Vittoz
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 31 des-3 janDir.: Laurent Touche; Prod.: Yann Dacosta
L'Opéra de quat'sous (Weill) 1-5 febDir.: Samuel Jean; Prod.: Laurent Fréchuret
The Rake's Progress (Stravinsky) 2-6 marDir.: Laurent Campellone; Prod.: Carlos Wagner
Madama Butterfly (Puccini) 25-29 aprDir.: Laurent Campellone; Prod.: Alain Garichot
Orphée et Eurydice (Gluck) 13-17 junDir.: Giuseppe Grazioli; Prod.: Frédéric Flamand
Strasbourg, L'Opéra National du Rhin  / 
La Nuit de Gutenberg (Manoury) 24-29 sepDir.: Daniel Klajner; Prod.: Yoshi Oida
La bohème (Puccini) 21 okt-8 novDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Robert Carsen(original), Frans de Haas(revival)
Die Fledermaus (Strauss,J) 10-27 desDir.: Roland Böer / Vincent Monteil; Prod.: Waut Koeken
Le chat botté (Cui) 11-13 janDir.: Vincent Monteil; Prod.: Jean-Philippe Delavault
Kát'a Kabanová (Janáček) 21 jan-2 febDir.: Friedemann Layer; Prod.: Robert Carsen
Les Huguenots (Meyerbeer) 14-28 marDir.: Daniele Callegari; Prod.: Olivier Py
Farnace (Vivaldi) 18-26 maiDir.: Diego Fasolis; Prod.: Lucinda Childs
Der Rosenkavalier (Strauss) 17-28 junDir.: Marko Letonja; Prod.: Mariame Clément
L'occasione fa il ladro (Rossini) 5-7 julDir.: Franck Villard; Prod.: Sandrine Anglade
Toulon, Opéra de Toulon Provence Mediterranée  / 
Il diluvio universale (concert) (Donizetti) 3 oktDir.: Leonardo Garcia Alarcon
Faust (Gounod) 7-13 oktDir.: Antony Hermus; Prod.: Paul-Emile Fourny
Le Directeur de théâtre (Mozart) 13-18 novDir.: Pascal Verrot; Prod.: Frédéric Bellier-Garcia
Bastien und Bastienne (Mozart) 13-18 novDir.: Pascal Verrot; Prod.: Frédéric Bellier-Garcia
La bohème (Puccini) 23-31 desDir.: Giuliano Carella; Prod.: Daniel Benoin
Lohengrin (concert) (Wagner) 29 jan-3 febDir.: Giuliano Carella; Prod.: Frédéric Andrau
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 mar-5 aprDir.: Nicolas Krüger; Prod.: Stefano Mazzonis di Pralafera
Otello (Verdi) 11-15 maiDir.: Giuliano Carella; Prod.: Giulio Ciabatti
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Tosca (Puccini) 29 sep-14 oktDir.: Tugan Sokhiev; Prod.: Mario Pontiggia
Polieukt (Krauze) 4-6 novDir.: Ruben Silva; Prod.: Jorge Lavelli
Falstaff (Verdi) 2-13 desDir.: Daniele Callegari; Prod.: Nicolas Joel
Le Trouvere (Verdi) 3-12 febDir.: Daniel Oren; Prod.: Gilbert Deflo
La Clemence de Titus (Mozart) 9-20 marDir.: David Syrus; Prod.: David McVicar
Madame Butterfly (Puccini) 13-24 aprDir.: Claus Peter Flor; Prod.: Nicolas Joel
Celui qui dit oui (Weill) 2-6 maiDir.: Christophe Larrieu; Prod.: Max Henry
Les Indes galantes (Rameau) 4-15 maiDir.: Christophe Rousset; Prod.: Laura Scozzi
Tannhäuser (Wagner) 17-29 junDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Christian Rizzo
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
La somnambule (concert) (Bellini) 11-14 oktDir.: Jean Claude Malgoire
Monsieur de Pourceaugnac (Lully) 11-12 febDir.: François Lazarévitch; Prod.: Vincent Tavernier
Concert (Rossini) 18-19 feb
Concert (Rossini) 18-19 feb
Tancrède (Rossini) 14-18 marDir.: Jean Claude Malgoire; Prod.: Jean Philippe Delavault
Celui qui dit oui (Weill) 4 aprDir.: Alexandre Bouquelloen; Prod.: William Mesguich
Le barbier de Séville (Rossini) 9-15 maiDir.: Jean Claude Malgoire; Prod.: Christian Schiaretti
Tours, Grand Théâtre de Tours  / 
Thaïs (Massenet) 14-18 oktDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Nadine Duffaut
Red Waters (Zeidel) 24 novDir.: Paul-Emmanuel Thomas; Prod.: Arthur Nauzyciel
Dédé (Christiné) 29-31 desDir.: Dominique Trottein; Prod.: Jacques Duparc
L'Opéra de quatre sous (Weill) 26-29 janDir.: Dominique Trottein; Prod.: Bernard Pisani
Idomeneo re di Creta (Mozart) 16-20 marDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Alain Garichot
La bohème (Puccini) 13-17 aprDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Gilles Bouillon
Macbeth (Verdi) 11-15 maiDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Gilles Bouillon
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
Panurge dans l'Île des Lanternes (concert) (Gretry) 4 oktDir.: Hervé Niquet
Renaud (concert) (Sacchini) 4 oktDir.: Hervé Niquet
La Coquette trompée (concert) (Dauvergne) 8 oktDir.: Héloïse Gaillard
Les Troqueurs (concert) (Dauvergne) 8 oktDir.: Héloïse Gaillard
Iphigenie en Aulide (concert) (Gluck) 15 oktDir.: David Stern
Polyxene (concert) (Dauvergne) 15 oktDir.: David Stern
La Vénitienne (concert) (Dauvergne) 8 novDir.: Guy van Waas
Hercule mourant (concert) (Dauvergne) 19 novDir.: Christophe Rousset
Amadis de Gaule (Bach,JC) 10-12 desDir.: Jérémie Rhorer
L'orfeo (Monteverdi) 10-11 janDir.: Sebastien d'Hérin; Prod.: Caroline Mutel
Venus and Adonis (concert) (Blow) 13 janDir.: Jonathan Cohen
La descente d'Orphée aux Enfers (concert) (Charpentier,M) 13 janDir.: Jonathan Cohen
Le Roi et le Fermier (Monsigny) 4 febDir.: Ryan Brown
Dardanus (concert) (Rameau) 16 febDir.: Raphaël Pichon
Didone abbandonata (Hasse) 10 marDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Balázs Kovalik
Ariodante (concert) (Handel) 15 marDir.: Alan Curtis
Tancrède (Rossini) 23-25 marDir.: Jean-Claude Malgoire; Prod.: Jean-Philippe Delavault
La Passion selon Saint Matthieu (Bach,JS) 7-8 aprDir.: Peter Neumann
Armide (Lully) 11-13 maiDir.: Olivier Schneebeli, David Fallis; Prod.: Marshall Pynkoski
La traviata (Verdi) 1-3 junDir.: Luciano Acocella; Prod.: Claire Servais
Orphée et Eurydice (Gluck) 24-25 junDir.: Giuseppe Grazioli; Prod.: Frédéric Flamand