2012/13 > Italia 
*Hjemmeside     >Operabase Professional 
2012/13 > Italia

 Urpremiere
 Sjeldne fremføringer
 Nyproduksjon
 Nyproduksjon for dette kompaniet

  
Frankrike
Monaco
Sveits
Østerrike
Slovenia

Italia
 
Kroatia
Malta Hellas

Ancona, Teatro delle Muse  / 

Cavalleria rusticana (Mascagni) 11-13 janDir.: Carla Delfrate; Prod.: Arnaud Bernard
L'Enfant prodigue (Debussy) 11-13 janDir.: Carla Delfrate; Prod.: Arnaud Bernard
Madama Butterfly (Puccini) 8-10 febDir.: Renato Palumbo; Prod.: Arnaud Bernard
Bergamo, Teatro Donizetti  / 
Belisario (Donizetti) 21-23 sepDir.: Roberto Tolomelli; Prod.: Luigi Barilone
Maria Stuarda (Donizetti) 12-14 oktDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Federico Bertolani
La bohème (Puccini) 19-21 oktDir.: Stefano Romani; Prod.: Ivan Stefanutti
Così fan tutte (Mozart) 9-11 novDir.: Stefano Montanari; Prod.: Francesco Bellotto
La serenata al vento (Finzi,A) 1 desDir.: Diego Montrone; Prod.: Otello Cenci
Ginevra di Scozia (concert) (Mayr) 16 junDir.: George Petrou
Il trovatore (Verdi) 1-3 sepDir.: Andreas Ryter
Maria de Rudenz (Donizetti) 20-22 sepDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Francesco Bellotto
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 11-13 oktDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Francesco Esposito
Un ballo in maschera (Verdi) 8-10 novDir.: Stefano Romani; Prod.: Ivan Stefanutti
La finta semplice (Varriale) 24 novDir.: Paolo Belloli; Prod.: Paolo Andreoni
Sogno di un valzer (Straus) 19 janDir.: Maria Galantino; Prod.: Corrado Abbati
Bolzano, Teatro Comunale  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-13 janDir.: Ekhart Wycik; Prod.: Michael Hunt
War Sum Up (Ratniece) 11 sepDir.: Kaspars Putnins; Prod.: Kirsten Dehlholm
La bohème (Puccini) 26-27 novDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Ivan Stefanutti
Die Zauberflöte (Mozart) 11-12 janDir.: Ekhart Wycik; Prod.: Michela Lucenti
Biedermann und die Brandstifter (Voseček) 25 febDir.: Walter Kobéra; Prod.: Béatrice Lachaussée
Brescia, Teatro Grande  / 
Tosca (Puccini) 5-7 oktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Elena Barbalich
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26-28 oktDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Henning Brockhaus
Capuleti e Montecchi (Bellini) 2-4 novDir.: Giuseppe La Malfa; Prod.: Sam Brown
L'italiana in Algeri (Rossini) 22-24 novDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Pier Luigi Pizzi(original),Paolo Panizza(revival)
Ernani (Verdi) 14-16 desDir.: Antonio Pirolli; Prod.: Andrea Cigni
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-13 oktDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Arnaud Bernard
Otello (Verdi) 25-27 oktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Stefano de Luca
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 nov-1 desDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Federico Grazzini
Tancredi (Rossini) 13-15 desDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Francesco Frongia
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 27 sepDir.: Christian Capocaccia; Prod.: Sam Brown
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 oktDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Henning Brockhaus
Tosca (Puccini) 30 oktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Elena Barbalich
Ernani (Verdi) 29 nov-1 desDir.: Antonio Pirolli; Prod.: Andrea Cigni
L'italiana in Algeri (Rossini) 9-11 janDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Pierluigi Pizzi(original), Massimo Gasparon(revival)
L'Olandese volante (Wagner) 2 marProd.: Lucas Simon
Otello (Verdi) 26-28 sepDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Stefano de Luca
La finta semplice (Mozart) 17-19 oktDir.: Salvatore Percacciolo; Prod.: Elisabetta Courir
Der fliegende Holländer (Wagner) 21-23 novDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Federico Grazzini
Tancredi (Rossini) 6-8 desDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Francesco Frongia
L'elisir d'amore (Donizetti) 12-13 janDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Arnaud Bernard
Cosenza, Teatro Rendano  / 
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15-17 marDir.: Domenico Virgili; Prod.: Guia Farinelli Mascagni
Parisina (Mascagni) 16 marDir.: Domenico Virgili; Prod.: Guia Farinelli Mascagni
Scanderbeg (Vivaldi) 3-5 maiProd.: Zhani Ciko
Cremona, Teatro Ponchielli  / 
Tosca (Puccini) 17-21 oktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Elena Barbalich
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 26-28 oktDir.: Christian Capocaccia; Prod.: Sam Brown
Ernani (Verdi) 23-25 novDir.: Antonio Pirolli; Prod.: Andrea Cigni
L'italiana in Algeri (Rossini) 30 nov-2 desDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Pierluigi Pizzi(original),Massimo Gasparon(revival)
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6-8 desDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Henning Brockhaus
Il pipistrello (Strauss,J) 26 desDir.: Marco Fiorini; Prod.: Corrado Abbati
Otello (Verdi) 2 oktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Stefano De Luca
L'elisir d'amore (Donizetti) 18 oktDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Arnaud Bernard
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 novDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Federico Grazzini
Tancredi (Rossini) 28 novDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Francesco Frongia
La finta semplice (Mozart) 6 desDir.: Salvatore Percacciolo; Prod.: Elisabetta Courir
Genova, Opera di Genova  / 
Don Giovanni (Mozart) 24 nov-2 desDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Elisabetta Courir
Turandot (Puccini) 23-30 desDir.: Donato Renzetti; Prod.: Giuliano Montaldo
Macbeth (Verdi) 19-27 janDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Henning Brockhaus
Rigoletto (Verdi) 1-10 marDir.: Carlo Rizzari; Prod.: Rolando Panerai
La traviata (Verdi) 18-31 maiDir.: Fabio Luisi / Gaetano d'Espinosa; Prod.: Jean-Louis Grinda
Rigoletto (Verdi) 13-24 novDir.: Fabio Luisi; Prod.: Rolando Panerai
Otello (Verdi) 27 des-5 janDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Davide Livermore
Madama Butterfly (Puccini) 18 feb-2 marDir.: Valerio Galli
Le nozze di Figaro (Mozart) 14-18 marDir.: Johannes Wildner; Prod.: Marco Spada
La bohème (Puccini) 5-16 aprDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Augusto Fornari
Carmen (Bizet) 9-31 maiDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Davide Livermore
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5-16 junDir.: Bruno Campanella; Prod.: Filippo Crivelli
Jesi, Festival Pergolesi Spontini  / 
La fuga in maschera (Spontini) 31 aug-2 sepDir.: Corrado Rovaris; Prod.: Leo Muscato
Gott segne den König! (concert) (Spontini) 25 okt
Jesi, Teatro G B Pergolesi  / 
I puritani (Bellini) 3-7 oktDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Carmelo Rifici
Macbeth (Verdi) 7-11 novDir.: Giampaolo Maria Bisanti; Prod.: Henning Brockhaus
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23-25 novDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Henning Brockhaus
L'arlesiana (Cilea) 27-29 sepDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Rosetta Cucchi
Falstaff (Verdi) 22-24 novDir.: Giampaolo Maria Bisanti; Prod.: Marco Spada
Livorno, Teatro Goldoni  / 
La traviata (Verdi) 12-13 desDir.: Bruno Aprea; Prod.: Paolo Trevisi
La vedova allegra (Lehár) 20 janDir.: Orlando Pulin; Prod.: Umberto Scida
Napoli Milionaria! (Rota) 15-16 marDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Fabio Sparvoli
Così fan tutte (Mozart) 18 maiDir.: Federico Maria Sardelli; Prod.: Alessio Pizzech
Lucca, Teatro del Giglio  / 
Tosca (Puccini) 29-30 sepDir.: Julian Kovatchev; Prod.: Renzo Giacchieri
La traviata (Verdi) 24-25 novDir.: Bruno Aprea; Prod.: Paolo Trevisi
Napoli Milionaria! (Rota) 23-24 febDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Fabio Sparvoli
Carmen (Bizet) 23-24 novDir.: Carlo Goldstein; Prod.: Francesco Esposito
Falstaff (Verdi) 13-15 desDir.: Nicola Paszkowski; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 7-9 feb
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 22-23 febDir.: Guy Condette; Prod.: Nicola Zorzi
Mantova, Teatro Sociale  / 
My Fair Lady (Loewe) 11 febDir.: Emanuele Friello
Messina, Teatro Vittorio Emanuele  / 
Rigoletto (Verdi) 19-23 marDir.: Hirofumi Yoshida; Prod.: Alessio Pizzech
La bohème (Puccini) 10-14 desDir.: Elio Orciuolo; Prod.: Aldo Tarabella
Milano, Teatro alla Scala  / 
Lohengrin (Wagner) 7-27 desDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Claus Guth
Falstaff (Verdi) 15 jan-12 febDir.: Daniel Harding; Prod.: Robert Carsen
Nabucco (Verdi) 1-20 febDir.: Nicola Luisotti; Prod.: Daniele Abbado
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 feb-15 marDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Andreas Homoki
Cuore di cane (Raskatov) 13 mar-3 aprDir.: Valery Gergiev; Prod.: Simon McBurney
Macbeth (Verdi) 28 mar-21 aprDir.: Valery Gergiev / Gaetano d'Espinosa; Prod.: Giorgio Barberio Corsetti
Oberto (Verdi) 17 apr-14 maiDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Mario Martone
Götterdämmerung (Wagner) 18 mai-7 junDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers, Luc de Wit
Das Rheingold (Wagner) 17-24 junDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
Die Walküre (Wagner) 18-25 junDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
Siegfried (Wagner) 20-27 junDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
Götterdämmerung (Wagner) 22-29 junDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
Un ballo in maschera (Verdi) 9-25 julDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Damiano Michieletto
La scala di seta (Rossini) 20-30 sepDir.: Christophe Rousset; Prod.: Damiano Michieletto
Don Carlos (Verdi) 12-29 oktDir.: Fabio Luisi / Gaetano d'Espinosa; Prod.: Stéphane Braunschweig
Aida (Verdi) 25 okt-19 novDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Franco Zeffirelli
La traviata (Verdi) 7 des-4 janDir.: Daniele Gatti; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-28 febDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Mary Zimmermann
Il trovatore (Verdi) 15 feb-7 marDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Hugo De Ana
La fidanzata dello Zar (Rimsky-Korsakov) 2-14 marDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Les troyens (Berlioz) 8-30 aprDir.: Antonio Pappano; Prod.: David McVicar
Elektra (Strauss) 18 mai-10 junDir.: Esa-Pekka Salonen; Prod.: Patrice Chéreau
Così fan tutte (Mozart) 19 jun-18 julDir.: Daniel Barenboim / Karl Heinz Steffens; Prod.: Claus Guth
Le comte Ory (Rossini) 4-21 julDir.: Donato Renzetti; Prod.: Laurent Pelly
Simon Boccanegra (Verdi) 31 okt-19 novDir.: Stefano Ranzani / Daniel Barenboim; Prod.: Federico Tiezzi
Modena, Teatro Comunale  / 
Don Carlos (Verdi) 17-21 oktDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Joseph Franconi Lee
Oliver Twist (Carrara) 16-17 desDir.: Flavio Scogna; Prod.: Soo Sho
Le nozze di Figaro (Mozart) 1-3 febDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Tiziano Santi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15-17 febDir.: Francesco Angelico
Otello (Verdi) 10-15 marDir.: Maurizio Barbacini; Prod.: Pier Francesco Maestrini
I vespri siciliani (Verdi) 22-24 novDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Davide Livermore
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 30 nov-1 desDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Francesco Esposito
Olimpia 2000 (Molinelli) 15 desDir.: Roberto Molinelli; Prod.: Loredana Parrella
La clemenza di Tito (Mozart) 7-9 febDir.: Eric Hull; Prod.: Walter Pagliaro
Simon Boccanegra (Verdi) 21-23 marDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Riccardo Canessa
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-15 aprDir.: Patrick Fournillier; Prod.: Fabio Sparvoli
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
La traviata (Verdi) 5-15 desDir.: Michele Mariotti; Prod.: Ferzan Ozpetek
Il campanello dello speziale (Donizetti) 16-22 desDir.: Bruno Cinquegrani; Prod.: Riccardo Canessa
Rusalka (Dvořák,A) 19-29 janDir.: John Fiore; Prod.: Manfred Schweigkofler
La fuga in maschera (Spontini) 10-17 febDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Leo Muscato
Messa da Requiem (Verdi) 24 feb-3 marDir.: Nicola Luisotti
Der fliegende Holländer (Wagner) 19-28 aprDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: Yannis Kokkos
Rigoletto (Verdi) 17-26 maiDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Arnaud Bernard
Demetrio e Polibio (Rossini) 29 mai-7 junDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Davide Livermore
West Side Story (Bernstein) 22-28 junDir.: Donald Chan; Prod.: Joey McKneely
Carmina Burana (Orff) 21-26 julDir.: Jordi Bernàcer; Prod.: Shen Wei
Mysterium (concert) (Rota) 19-20 oktDir.: Giuseppe Grazioli
Aida (Verdi) 5-17 desDir.: Nicola Luisotti; Prod.: Franco Dragone
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14-29 janDir.: Bruno Campanella; Prod.: Mariano Bauduin(original), Filippo Crivelli(revival)
Evgenij Onegin (Tchaikovsky) 28 feb-9 marDir.: John Axelrod; Prod.: Michal Znaniecki
Otello (Verdi) 13-29 aprDir.: Nicola Luisotti; Prod.: Henning Brockhaus
Pagliacci (Leoncavallo) 22 mai-8 junDir.: Nello Santi; Prod.: Daniele Finzi Pasca
Don Checco (Giosa) 25 sep-3 oktDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Lorenzo Amato
Salome (Strauss) 15-26 novDir.: Nicola Luisotti; Prod.: Manfred Schweigkofler
Novara, Teatro Coccia  / 
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 5-7 oktDir.: Carlo Goldstein; Prod.: Marco Castoldi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 2-4 novDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Henning Brockhaus
L'italiana in Algeri (Rossini) 18-20 janDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Pierluigi Pizzi(original), Massimo Gasparon(revival)
Macbeth (Verdi) 4-6 oktDir.: Giuseppe Sabbatini; Prod.: Dario Argento
Norma (Bellini) 6-8 desDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Alberto Fassini(original), Vittorio Borrelli(revival)
Tosca (Puccini) 17-19 janDir.: Giuseppe Finzi; Prod.: Fabio Ceresa
Padova, Teatro Verdi  / 
La traviata (Verdi) 19-21 oktDir.: Steven Mercurio; Prod.: Hugo De Ana(original),Filippo Tonon(revival)
Nabucco (Verdi) 23-27 desDir.: Antonio Pirolli; Prod.: Stefano Poda
Lucrezia Borgia (Donizetti) 20-22 sepDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Giulio Ciabatti
Rigoletto (Verdi) 18-20 oktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Stefano Poda
Tosca (Puccini) 23-27 desDir.: Fabio Mastrangelo; Prod.: Hugo De Ana
Parma, Fondazione Teatro Regio di Parma  / 
Rigoletto (Verdi) 1-18 oktDir.: Daniel Oren / Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Elisabetta Brusa
La battaglia di Legnano (Verdi) 6-27 oktDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Pier Luigi Pizzi
Un ballo in maschera (Verdi) 12-27 janDir.: Massimo Zanetti / Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Pier Luigi Samaritani(original), Massimo Gasparon(revival)
Nabucco (Verdi) 4-13 marDir.: Renato Palumbo / Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Boris Stetka(original), Daniele Abbado(revival)
Parsifal (concert) (Wagner) 29 marDir.: Juraj Valcuha
Mefistofele (Boito) 1 junDir.: Pietro Mianiti
Simon Boccanegra (Verdi) 1-11 oktDir.: Jader Bignamini; Prod.: Hugo De Ana
Falstaff (Verdi) 12-26 oktDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Renato Bruson, Marina Bianchi
I masnadieri (Verdi) 18-27 oktDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Leo Muscato
Concert (Verdi) 29 oktDir.: Donato Renzetti
Messa da Requiem (Verdi) 31 oktDir.: Daniele Gatti
Pagliacci (Leoncavallo) 12-26 janDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Federico Grazzini
Gianni Schicchi (Puccini) 12-26 janDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Federico Grazzini
Stabat Mater (Dvořák,A) 18 aprDir.: Daniel Oren
Pavia, Teatro Fraschini  / 
Tosca (Puccini) 11-13 oktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Elena Barbalich
L'italiana in Algeri (Rossini) 15-17 novDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Pier Luigi Pizzi(original),Massimo Gasparon(revival)
Ernani (Verdi) 9-11 desDir.: Antonio Pirolli; Prod.: Andrea Cigni
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18-19 desDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Henning Brockhaus
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 17-19 janDir.: Christian Capocaccia; Prod.: Sam Brown
Otello (Verdi) 10-12 oktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Stefano De Luca
La finta semplice (Mozart) 23-24 oktDir.: Salvatore Percacciolo; Prod.: Elisabetta Courir
Tancredi (Rossini) 22-24 novDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Francesco Frongia
Der fliegende Holländer (Wagner) 9-11 desDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Federico Grazzini
L'elisir d'amore (Donizetti) 19-20 janDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Arnaud Bernard
Piacenza, Teatro Municipale  / 
Don Carlos (Verdi) 28-30 oktDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Joseph Franconi Lee
Le nozze di Figaro (Mozart) 16-20 desDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Rosetta Cucchi
Otello (Verdi) 22-24 marDir.: Maurizio Barbacini; Prod.: Alberto Fassini(original), Pier Francesco Maestrini(revival)
Rigoletto (Verdi) 6-9 aprDir.: Nicola Paszkowski; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
Il trovatore (Verdi) 7-10 aprDir.: Nicola Paszkowski; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
La traviata (Verdi) 8-11 aprDir.: Nicola Paszkowski; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
Luisa Miller (Verdi) 12-15 oktDir.: Donato Renzetti; Prod.: Leo Nucci
I vespri siciliani (Verdi) 29 nov-1 desDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Davide Livermore
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 2-4 febDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Francesco Esposito
La vedova allegra (Lehár) 14-16 febDir.: Christopher Franklin; Prod.: Nicola Berloffa
Simon Boccanegra (Verdi) 14-16 marDir.: Francesco Ivan Ciampa; Prod.: Riccardo Canessa
Gianni Schicchi (Puccini) 9-11 maiDir.: Fabrizio Dorsi; Prod.: Flavio Ambrosini
Pisa, Teatro Comunale Verdi  / 
Turandot (Puccini) 12-14 oktDir.: Valerio Galli; Prod.: Ezio Frigerio
La traviata (Verdi) 16-18 novDir.: Bruno Aprea; Prod.: Paolo Trevisi
Nabucco (Verdi) 4-6 desDir.: Gianluca Martinenghi; Prod.: Antoine Selva
Le nozze di Figaro (Mozart) 25-27 janDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Lev Pugliese
Otello (Verdi) 15-17 febDir.: Claudio Micheli; Prod.: Enrico Stinchelli
La serva padrona (Pergolesi) 21 marDir.: Carlo Ipata
Falcone e Borsellino (Fortunato) 6-7 aprDir.: Elio Orciuolo; Prod.: Lorenzo Maria Mucci
La forza del destino (Verdi) 11-13 oktDir.: Valerio Galli; Prod.: Renato Bonajuto
Tosca (Puccini) 29 nov-1 desDir.: Nahel Al Halabi; Prod.: Riccardo Canessa
Carmen (Bizet) 11-12 jan
Il Flaminio (Pergolesi) 22 janDir.: Federico Bardazzi
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-9 febDir.: Guy Condette; Prod.: Nicola Zorzi
Andrea Chénier (Giordano) 7-9 marDir.: Elio Orciuolo; Prod.: Marco Spada
Amici (Bellisario) 14 mar
Il mantello (Chailly) 14 marProd.: Stefano Mecenate
Si camminava sull'Arno (Simoni) 4 aprProd.: Lorenzo Mucci
Ravenna, Teatro Comunale Alighieri  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 12-13 janDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Henning Brockhaus
L'italiana in Algeri (Rossini) 2-3 febDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Pierluigi Pizzi, Paolo Panizza
The Rape of Lucretia (Britten) 22-24 marDir.: Jonathan Webb; Prod.: Daniele Abbado
Dido and Aeneas (Purcell) 14 aprDir.: Luca Giardini; Prod.: Gabriella Medetti
Macbeth (Verdi) 8-16 novDir.: Nicola Paszkovski; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
Otello (Verdi) 9-16 novDir.: Nicola Paszkovski; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
Falstaff (Verdi) 10-17 novDir.: Nicola Paszkovski; Prod.: Cristina Mazzavillani Muti
Reggio Emilia, Teatro Municipale Valli  / 
Das Rheingold (Wagner) 30 novDir.: Léo Warynski; Prod.: Antoine Gindt
Die Walküre (Wagner) 1 des
Siegfried (Wagner) 1 desDir.: Léo Warynski; Prod.: Antoine Gindt
Götterdämmerung (Wagner) 2 des
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18-20 janDir.: Francesco Angelico; Prod.: Damiano Michieletto(original), Eleonora Gravagnola(revival)
Macbeth (Verdi) 1-3 marDir.: Roberto Abbado; Prod.: Robert Wilson
The Rape of Lucretia (Britten) 5-7 aprDir.: Jonathan Webb; Prod.: Daniele Abbado
My Fair Lady (Loewe) 29 nov-1 desDir.: Emanuele Friello; Prod.: Massimo Romeo Piparo
Roma, Teatro dell'Opera di Roma  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 27 nov-11 desDir.: Riccardo Muti; Prod.: Adrian Noble
Il Naso (Shostakovich) 27 jan-3 febDir.: Alejo Pérez; Prod.: Peter Stein
I due Foscari (Verdi) 6-16 marDir.: Riccardo Muti; Prod.: Werner Herzog
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 5-13 aprDir.: Charles Dutoit; Prod.: Carlus Padrissa
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 10-18 maiDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Hugo de Ana
Don Pasquale (Donizetti) 18-25 junDir.: Bruno Campanella; Prod.: Ruggero Cappuccio
Curlew River (Britten) 27 junDir.: James Conlon; Prod.: Mario Martone
Nabucco (Verdi) 16-23 julDir.: Riccardo Muti; Prod.: Jean-Paul Scarpitta
Turandot (Puccini) 23-31 oktDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: Roberto De Simone(original), Mariano Bauduin(revival)
Ernani (Verdi) 27 nov-14 desDir.: Riccardo Muti; Prod.: Hugo de Ana
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 30 jan-6 febDir.: Charles Dutoit; Prod.: Laurent Pelly
L'Heure espagnole (Ravel) 30 jan-6 febDir.: Charles Dutoit; Prod.: Laurent Pelly
Manon Lescaut (Puccini) 27 feb-8 marDir.: Riccardo Muti; Prod.: Chiara Muti
Maometto II (Rossini) 28 mar-8 aprDir.: Roberto Abbado; Prod.: Pier Luigi Pizzi
L'elisir d'amore (Donizetti) 8-14 maiDir.: Donato Renzetti; Prod.: Ruggero Cappuccio
Carmen (Bizet) 18-28 junDir.: Emmanuel Villaume; Prod.: Emilio Sagi
The Prodigal Son (Britten) 4 julDir.: James Conlon; Prod.: Mario Martone
Rigoletto (Verdi) 21-31 oktDir.: Renato Palumbo; Prod.: Leo Muscato
Roma, Accademia Nazionale di Santa Cecilia  / 
Das Rheingold (concert) (Wagner) 23-27 febDir.: Kirill Petrenko
Passione secondo Matteo (concert) (Bach,JS) 25-26 marDir.: Antonio Pappano
Gianni Schicchi (Puccini) 2-5 mai
Un ballo in maschera (concert) (Verdi) 8-12 junDir.: Antonio Pappano
Peter Grimes (concert) (Britten) 26-30 oktDir.: Antonio Pappano
Rovigo, Teatro Sociale  / 
Maria Stuarda (Donizetti) 16-18 novDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Federico Bertolani
Un ballo in maschera (Verdi) 7-9 desDir.: Stefano Romani; Prod.: Ivan Stefanutti
Don Giovanni (Mozart) 12-13 janDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Elisabetta Courir
Nabucco (Verdi) 15-17 febDir.: Antonio Pirolli
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Roméo et Juliette (Gounod) 12-14 oktDir.: Sergio Alapont; Prod.: Andrea Cigni
Le nozze di Figaro (Mozart) 2-4 novDir.: Giancarlo De Lorenzo; Prod.: Marco Spada
Il signor Bruschino (Rossini) 17-18 novDir.: José Miguel Perez Sierra; Prod.: Gabriella Medetti
Nabucco (Verdi) 7-9 desDir.: Gaetano d'Espinosa; Prod.: Leo Muscato
Falstaff (Verdi) 11-15 oktDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Marco Spada
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 oktDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Alessio Pizzech
Così fan tutte (Mozart) 15-17 novDir.: Giovanni Battista Rigon; Prod.: Jacopo Spirei
La traviata (Verdi) 6-8 desDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Henning Brockhaus
Savona, Opera Giocosa  / 
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 21 oktProd.: Sam Brown
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 9-10 novDir.: Giuseppe La Malfa; Prod.: Maurizio Sguotti
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 10 desDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Luca Ferraris
Un ballo in maschera (Verdi) 21 junDir.: Stefano Romani; Prod.: Ivan Stefanutti
La bohème (Puccini) 22-23 junDir.: Stefano Romani; Prod.: Ivan Stefanutti
Don Giovanni (Mozart) 10-15 julDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Elisabetta Courir
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 20 oktDir.: Giovanni Di Stefano; Prod.: Francesco Esposito
Spoleto, Teatro Lirico Sperimentale  / 
Andante italiano alla belga (Gregoretti) 7-9 sepDir.: Marco Angius; Prod.: Mario Perrotta
Fuga straniera con moto (Cera) 7-9 sepDir.: Marco Angius; Prod.: Mario Perrotta
La favola dei tre gobbi (Ciampi) 14-16 sepDir.: Francesco Massimi; Prod.: Giorgio Bongiovanni
La traviata (Verdi) 18-23 sepDir.: Carlo Palleschi / Daniele Squeo; Prod.: Stefano Monti
Doglie (Sannicandro) 13-15 sepDir.: Marco Angius; Prod.: Sandra Del Falco
Euridice e Orfeo (Scapucci) 13-15 sepDir.: Marco Angius; Prod.: Giorgio Bongiovanni
Grilletta e Porsugnacco (Orlandini) 20-22 sepDir.: Francesco Massimi; Prod.: Giorgio Bongiovanni
Tosca (Puccini) 24-29 sepDir.: Carlo Palleschi; Prod.: Lucio Gabriele Dolcini
Così fan tutte (concert) (Mozart) 13 oktDir.: Antonio Cipriani
Torino, Teatro Regio  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 12-21 oktDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Willy Decker(original),Stefan Heinrichs(revival)
Carmen (Bizet) 13-25 novDir.: Yutaka Sado; Prod.: Calixto Bieito(original), Joan Anton Rechi(revival)
Andrea Chénier (Giordano) 15-30 janDir.: Renato Palumbo; Prod.: Lamberto Puggelli
La bohème (Puccini) 19-29 janDir.: Renato Palumbo; Prod.: Vittorio Borrelli
Don Giovanni (Mozart) 15-24 febDir.: Christopher Hogwood; Prod.: Michele Placido
La traviata (Verdi) 5-13 marDir.: Corrado Rovaris; Prod.: Laurent Pelly
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 14-24 marDir.: Francesco Pasqualetti; Prod.: Vittorio Borrelli(original), Michael Hampe(revival)
Don Carlos (Verdi) 10-21 aprDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Hugo de Ana
Evgenij Onegin (Tchaikovsky) 17-26 maiDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Kasper Holten
L'italiana in Algeri (Rossini) 9-19 junDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Vittorio Borrelli
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-30 junDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Fabio Sparvoli
Simon Boccanegra (Verdi) 9-23 oktDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Vittorio Borrelli(original), Sylvano Bussotti(revival)
Rigoletto (Verdi) 17-25 oktDir.: Donato Renzetti; Prod.: Fabio Banfo(original), Anna Maria Bruzzese(revival)
La traviata (Verdi) 18-27 oktDir.: Renato Palumbo; Prod.: Laurent Pelly(original), Laurie Feldman(revival)
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7-17 novDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Vittorio Borrelli
Il flauto magico (Mozart) 10-21 janDir.: Christian Arming; Prod.: Roberto Andò
Madama Butterfly (Puccini) 1-6 febDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: Damiano Michieletto
Turandot (Puccini) 12-27 febDir.: Pinchas Steinberg / Giampaolo Bisanti; Prod.: Giuliano Montaldo
Tosca (Puccini) 13-18 marDir.: Renato Palumbo; Prod.: Jean-Louis Grinda
Gianni Schicchi (Puccini) 21-30 marDir.: Stefan Anton Reck; Prod.: Vittorio Borrelli
Una Tragedia florentina (Zemlinsky) 21-30 marDir.: Stefan Anton Reck; Prod.: Vittorio Borrelli
Guglielmo Tell (Rossini) 7-18 maiDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Graham Vick
The Rake's Progress (Stravinsky) 10-22 junDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: David McVicar
La vedova allegra (Lehár) 27 jun-6 julDir.: Christoph Campestrini; Prod.: Hugo de Ana
Treviso, Teatro Comunale  / 
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 28 nov-2 desDir.: José Antonio Montaño; Prod.: Italo Nunziata
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 jan-3 febDir.: Sergio Alapont; Prod.: Italo Nunziata
La bohème (Puccini) 2-6 oktDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Ivan Stefanutti
Rigoletto (Verdi) 20-24 novDir.: Francesco Ommassini; Prod.: Patrizia Di Paolo
La cenerentola (Rossini) 29 jan-2 febDir.: Sergio Alapont; Prod.: Lorenzo Regazzo
Trieste, Teatro Verdi  / 
Stabat Mater (Rossini) 12-13 oktDir.: Gianluigi Gelmetti
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 nov-6 desDir.: Corrado Rovaris; Prod.: Ruggero Capuccio
Il corsaro (Verdi) 11-19 janDir.: Gianluigi Gelmetti; Prod.: Gianluigi Gelmetti
Carmen (Bizet) 5-16 febDir.: Donato Renzetti; Prod.: Carlos Saura
Macbeth (Verdi) 8-16 marDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Henning Brockhaus
The Rape of Lucretia (Britten) 23-29 marDir.: Ryuichiro Sonoda; Prod.: Nenad Glavan
La clemenza di Tito (Mozart) 13-27 aprDir.: Gianluigi Gelmetti; Prod.: Jean-Louis Grinda
Tosca (Puccini) 10-21 maiDir.: Donato Renzetti; Prod.: Giulio Ciabatti
Attila (Verdi) 21-25 junDir.: Donato Renzetti; Prod.: Enrico Stinchelli
Stabat Mater (Rossini) 11 julDir.: Gianluigi Gelmetti
Venezia, La Fenice  / 
Otello (Verdi) 16-30 novDir.: Myung Whun Chung; Prod.: Francesco Micheli
Tristan und Isolde (Wagner) 18 nov-1 desDir.: Myung Whun Chung; Prod.: Paul Curran
I masnadieri (Verdi) 18-26 janDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Gabriele Lavia
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 25 jan-8 febDir.: Stefano Rabaglia; Prod.: Bepi Morassi
La bohème (Puccini) 7-20 febDir.: Diego Matheuz; Prod.: Francesco Micheli
Vec Makropulos (Janáček) 15-23 marDir.: Gabriele Ferro; Prod.: Robert Carsen
La cambiale di matrimonio (Rossini) 16 mar-17 aprDir.: Stefano Montanari / Giovanni Battista Rigon; Prod.: Enzo Dara
Don Giovanni (Mozart) 30 apr-28 maiDir.: Antonello Manacorda; Prod.: Damiano Michieletto
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-25 maiDir.: Antonello Manacorda; Prod.: Damiano Michieletto
Così fan tutte (Mozart) 12-26 maiDir.: Antonello Manacorda; Prod.: Damiano Michieletto
Madama Butterfly (Puccini) 21 jun-31 oktDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Àlex Rigola
Otello (Verdi) 10-17 julDir.: Myung Whun Chung; Prod.: Francesco Micheli
Messa da Requiem (Verdi) 19 julDir.: Myung Whun Chung
La traviata (Verdi) 30 aug-28 sepDir.: Diego Matheuz; Prod.: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 13 sep-26 oktDir.: Diego Matheuz; Prod.: Calixto Bieito
Aspern (Sciarrino) 2-10 oktDir.: Marco Angius; Prod.: Facoltà di Design e Arti IUAV di Venezia
L'elisir d'amore (Donizetti) 13-30 oktDir.: Stefano Montanari; Prod.: Bepi Morassi
L'Africaine (Meyerbeer) 23 nov-1 desDir.: Emmanuel Villaume; Prod.: Leo Muscato
La scala di seta (Rossini) 17-25 janDir.: Alessandro de Marchi; Prod.: Bepi Morassi
La clemenza di Tito (Mozart) 24 jan-1 febDir.: Ottavio Dantone; Prod.: Ursel Herrmann, Karl-Ernst Herrmann
La traviata (Verdi) 15 feb-8 marDir.: Diego Matheuz; Prod.: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 20 feb-9 marDir.: Diego Matheuz; Prod.: Bepi Morassi
Il campiello (Wolf-Ferrari) 28 feb-11 marDir.: Stefano Romani; Prod.: Paolo Trevisi
Elegy for Young Lovers (Henze) 27 mar-6 aprDir.: Jonathan Webb; Prod.: Pier Luigi Pizzi
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 28 mar-5 aprDir.: Stefano Montanari; Prod.: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 19 apr-30 maiDir.: Jader Bignamini; Prod.: Francesco Micheli
Madama Butterfly (Puccini) 26 apr-1 junDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Àlex Rigola
Tosca (Puccini) 16-31 maiDir.: Daniele Callegari; Prod.: Serena Sinigaglia
The Rake's Progress (Stravinsky) 27 jun-5 julDir.: Diego Matheuz; Prod.: Damiano Michieletto
Otello (Verdi) 12-18 julProd.: Francesco Micheli
La traviata (Verdi) 29 aug-25 sepDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Robert Carsen
Il trovatore (Verdi) 12-28 sepDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Lorenzo Mariani
L'inganno felice (Rossini) 18-27 sepDir.: Stefano Montanari; Prod.: Bepi Morassi
Don Giovanni (Mozart) 10-19 oktProd.: Damiano Michieletto
Verona, Teatro Filarmonico  / 
Macbeth (Verdi) 13-23 desDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Liliana Cavani
Attila (Verdi) 3-12 febDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Georges Lavaudant
Dido and Aeneas (Purcell) 19-21 febDir.: Stefano Montanari; Prod.: Marina Bianchi
Un giorno di regno (Verdi) 3-12 marDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Pier Luigi Pizzi(original), Paolo Panizza(revival)
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-30 aprDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Riccardo Canessa
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 3-12 novDir.: Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Arnaud Bernard
Don Pasquale (Donizetti) 13-22 desDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Antonio Albanese
L'italiana in Algeri (Rossini) 2-9 febDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Pier Luigi Pizzi
La vedova allegra (Lehár) 2-9 marDir.: Roberto Gianola; Prod.: Gino Landi
Maria Stuarda (Donizetti) 6-13 aprDir.: Sebastiano Rolli; Prod.: Federico Bertolani
La bohème (Puccini) 9-16 novDir.: Xu Zhong; Prod.: Francesco Maestrini