2013/14 > Tyskland 
*Hjemmeside     >Operabase Professional 
2013/14 > Tyskland

 Urpremiere
 Sjeldne fremføringer
 Nyproduksjon
 Nyproduksjon for dette kompaniet

  
Danmark Sverige
Nederland
Belgia
Luxembourg

Tyskland
 
Polen
Tsjekkia
Frankrike Sveits Østerrike

Aachen, Theater Aachen  / 

Fidelio (Beethoven) 15 sep-26 febDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Alexander Charim
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 sep-1 marDir.: Volker Hiemeyer; Prod.: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 okt-19 marDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Ewa Teilmans
Rusalka (Dvořák,A) 3 nov-20 febDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Ewa Teilmans
Prinzessin im Eis (Schreier) 8 des-22 febDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Anna Malunat
Don Carlos (Verdi) 9 feb-18 maiDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Michael Helle
Alcina (Handel) 6 apr-10 julDir.: Péter Halász; Prod.: Jarg Pataki
Die Banditen (Offenbach) 8 jun-9 julDir.: Volker Hiemeyer; Prod.: Alexander von Pfeil
La finta giardiniera (Mozart) 28 jun-11 julDir.: Herbert Görtz; Prod.: Lilly Lee
Altenburg, Landestheater Altenburg  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 20 sep-26 marDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Roland Schwab
Du bist ich (Simons) 1 novDir.: Jens Troester; Prod.: Götz Hellriegel
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 28 jan-27 febDir.: Takahiro Nagasaki; Prod.: Cornelia Poppe
Werther (Massenet) 9 feb-16 marDir.: Laurent Wagner; Prod.: Roland Schwab
Anatevka (Bock) 13 feb-8 maiDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 13-18 aprDir.: Reter Aderhold; Prod.: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 apr-24 maiDir.: Jens Troester; Prod.: Sabine Schramm
Ball im Savoy (Abraham) 27 apr-15 junDir.: Tobias Engeli; Prod.: Wolfgang Dosch
Iphigenie auf Tauris (Gluck) 1 jun-11 julDir.: Laurent Wagner; Prod.: Nicolas Brieger
Annaberg-Buchholz, Eduard-von-Winterstein-Theater Annaberg  / 
Gasparone (Millöcker) 11 aug-1 sepDir.: Dieter Klug; Prod.: Hans-Hermann Krug
Tell Me on a Sunday (Lloyd Webber) 30 aug-13 oktDir.: Florian Kießling; Prod.: Urs Alexander Schleiff
Der Studentenprinz (Romberg) 26 sep-29 desProd.: Ingolf Huhn
Der Freischütz (Weber) 12 okt-11 novDir.: Naoshi Takahashi / Fabian Enders; Prod.: Ingolf Huhn
My Fair Lady (Loewe) 27 okt-16 marDir.: Dieter Klug; Prod.: Dietrich Kunze
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 nov-28 marDir.: Naoshi Takahashi; Prod.: Ingolf Huhn
Amahl und die Heiligen Drei Könige (Menotti) 1-28 desDir.: Dieter Klug; Prod.: Birgit Eckenweber
Figaros Hochzeit (Mozart) 26 jan-11 maiDir.: Naoshi Takahashi; Prod.: Ingolf Huhn
Die Blume von Hawaii (Abraham) 9 mar-5 aprDir.: Dieter Klug; Prod.: Tamara Korber
Hexe Hillary und der beleidigte Kontrabass (Lund) 9 apr-6 maiDir.: Peggy Einfeldt; Prod.: Birgit Eckenweber
Tanhäuser (Mangold) 27 apr-18 maiDir.: Naoshi Takahshi; Prod.: Ingolf Huhn
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Intolleranza 1960 (Nono) 27 sep-12 oktDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Ludger Engels
Rigoletto (Verdi) 26 okt-10 aprDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Patrick Kinmonth
Simon Boccanegra (concert) (Verdi) 7 des-2 marDir.: Lancelot Fuhry
Don Giovanni (Mozart) 14 des-22 marDir.: Roland Techet; Prod.: Patrick Kinmonth
La bohème (Puccini) 6 jan-4 aprDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 mar-5 junDir.: Roland Techet; Prod.: Yona Kim
Lohengrin (Wagner) 3-29 maiDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
My Fair Lady (Loewe) 21 jun-24 julDir.: Eberhard Fritsche; Prod.: Thilo Reinhardt
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
Gräfin Mariza (Kálmán) 18-20 oktDir.: László Makláry; Prod.: Agnes Gyarmathy
Stabat Mater (Pergolesi) 17 janDir.: Diego Fasolis
Manon Lescaut (Puccini) 12-21 aprDir.: Simon Rattle; Prod.: Richard Eyre
Johannespassion (Bach,JS) 13-18 aprDir.: Simon Rattle; Prod.: Peter Sellars
Faust (Gounod) 6-12 junDir.: Thomas Hengelbrock; Prod.: Bartlett Sher
Don Carlos (Verdi) 3-5 julDir.: Valery Gergiev; Prod.: Giorgio Barberio Corsetti
Requiem (Verdi) 4 julDir.: Valery Gergiev
Die Entführung aus dem Serail (concert) (Mozart) 21-27 julDir.: Yannick Nézet-Séguin
Capuleti e Montecchi (concert) (Bellini) 27 novDir.: Karel Mark Chichon
Der Rosenkavalier (Strauss) 27 mar-6 aprDir.: Simon Rattle; Prod.: Brigitte Fassbaender
Der kleine Rosenkavalier (Strauss) 2-6 apr
La traviata (Verdi) 22-29 maiDir.: Pablo Heras-Casado; Prod.: Rolando Villazón
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9-11 julDir.: Valery Gergiev
Die Hochzeit des Figaro (concert) (Mozart) 16-19 julDir.: Yannick Nézet-Séguin
Die Trojaner (Berlioz) 22 julDir.: Valery Gergiev
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
Carmina Burana (Orff) 18 okt-30 marProd.: Reiner Feistel
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 jan-2 febDir.: Andrea Sanguineti
Tannhäuser (Wagner) 29 mar-31 maiDir.: Ulrich Kern; Prod.: Klaus Arauner
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Himmelsmechanik (Kagel) 22-26 augProd.: Sven Sören Beyer
Nabucco (Verdi) 8 sep-22 desDir.: Andrea Battistoni / William Spaulding; Prod.: Keith Warner
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 sep-16 aprProd.: Jakop Ahlbom
Das Rheingold (Wagner) 21 sep-8 janDir.: Simon Rattle / Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Die Walküre (Wagner) 22 sep-9 janDir.: Simon Rattle; Prod.: Götz Friedrich
Siegfried (Wagner) 27 sep-10 janDir.: Simon Rattle; Prod.: Götz Friedrich
Götterdämmerung (Wagner) 29 sep-12 janDir.: Simon Rattle / Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Macbeth (Verdi) 6 okt-26 novDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Robert Carsen
Die Zauberflöte (Mozart) 9 okt-2 maiDir.: Ivan Repušić / Moritz Gnann; Prod.: Günter Krämer
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 11 okt-22 febDir.: Guillermo García Calvo / Moritz Gnann; Prod.: Katharina Thalbach
La traviata (Verdi) 20 okt-27 aprDir.: Gérard Korsten / Ivan Repušić; Prod.: Götz Friedrich
Così fan tutte (Mozart) 25-27 oktProd.: Michael von zur Mühlen / Margo Zālīte / Clara Hinterberger
Don Carlos (Verdi) 31 okt-24 novDir.: Donald Runnicles; Prod.: Marco Arturo Marelli
Otello (Verdi) 9-28 novDir.: Donald Runnicles; Prod.: Andreas Kriegenburg
Falstaff (Verdi) 17 nov-4 janDir.: Donald Runnicles; Prod.: Christof Loy
Rigoletto (Verdi) 23 nov-26 aprDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Jan Bosse
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 30 nov-11 desProd.: Annechien Koerselman
Carmen (Bizet) 8 des-4 maiDir.: Giuseppe Finzi; Prod.: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
La bohème (Puccini) 12-31 desDir.: Karel Mark Chichon / Ivan Repušić; Prod.: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 13 des-21 maiDir.: Ivan Repušić / Matthias Foremny; Prod.: Boleslaw Barlog
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-29 desDir.: Moritz Gnann; Prod.: Andreas Homoki
La Gioconda (Ponchielli) 19 jan-6 febDir.: Jesús López-Cobos; Prod.: Filippo Sanjust
Jenůfa (Janáček) 9-18 febDir.: Donald Runnicles; Prod.: Christof Loy
Fausts Verdammnis (Berlioz) 23 feb-1 junDir.: Donald Runnicles; Prod.: Christian Spuck
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 feb-7 marDir.: Matthias Foremny; Prod.: Götz Friedrich
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-26 marDir.: Cornelius Meister; Prod.: David Pountney
Der Bajazzo (Leoncavallo) 14-26 marDir.: Cornelius Meister; Prod.: David Pountney
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 mar-16 maiDir.: Guillermo García Calvo / Ivan Repušić; Prod.: Filippo Sanjust
Don Giovanni (Mozart) 20 mar-8 junDir.: Friedemann Layer; Prod.: Roland Schwab
Das Marchen von der Zauberflote (Mozart) 21-22 marDir.: Kevin McCutcheon; Prod.: Gerlinde Pelkowski
Die Trojaner (Berlioz) 30 mar-6 aprDir.: Paul Daniel; Prod.: David Pountney
Parsifal (Wagner) 5-21 aprDir.: Axel Kober; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Der Liebestrank (Donizetti) 25 apr-10 maiDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Irina Brook
Tristan und Isolde (Wagner) 14-25 maiDir.: Donald Runnicles; Prod.: Graham Vick
Billy Budd (Britten) 22 mai-6 junDir.: Donald Runnicles; Prod.: David Alden
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 4-7 junDir.: Paolo Arrivabeni
Werther (concert) (Massenet) 16-19 junDir.: Donald Runnicles
Oresteïa (Xenakis) 9-16 sepDir.: Moritz Gnann; Prod.: David Hermann
Dinorah (concert) (Meyerbeer) 1 oktDir.: Enrique Mazzola
Ariadne auf Naxos (concert) (Strauss) 14 oktDir.: Ulf Schirmer
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 5-11 novDir.: Pietro Rizzo
Die Schändung der Lucretia (Britten) 15-16 novDir.: Nicholas Carter; Prod.: Fiona Shaw
Carmen (Bizet) 28 nov-21 maiDir.: Jacques Lacombe / Nicholas Carter / Alain Altinoglu; Prod.: Peter Beauvais, Søren Schuhmacher
Falstaff (Verdi) 29 nov-11 desDir.: Stefan Solyom; Prod.: Christof Loy
Die Zauberflöte (Mozart) 6 des-14 junDir.: Moritz Gnann / Nicholas Carter; Prod.: Günter Krämer
Tannhäuser (Wagner) 7 des-15 febDir.: Axel Kober / Donald Runnicles; Prod.: Kirsten Harms
Turandot (Puccini) 12 des-11 aprDir.: Ivan Repusic; Prod.: Lorenzo Fioroni
Der Rosenkavalier (Strauss) 14-20 desDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16-28 desDir.: Donald Runnicles / Moritz Gnann; Prod.: Andreas Homoki
Lohengrin (Wagner) 21 des-25 aprDir.: Donald Runnicles; Prod.: Kasper Holten
Der Liebestrank (Donizetti) 22 des-25 maiDir.: Nicholas Carter; Prod.: Irina Brook
La traviata (Verdi) 4 jan-4 julDir.: Ivan Repusic; Prod.: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 15 jan-25 marDir.: Donald Runnicles; Prod.: Boleslaw Barlog
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16-28 janDir.: Moritz Gnann / Nicholas Carter; Prod.: Götz Friedrich
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 25 jan-14 febDir.: Donald Runnicles; Prod.: Ole Anders Tandberg
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 jan-22 maiDir.: William Spaulding / Enrique Mazzola; Prod.: Katharina Thalbach
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-6 febDir.: Ivan Repusic; Prod.: Filippo Sanjust
Elektra (Strauss) 4-7 febDir.: Donald Runnicles; Prod.: Kirsten Harms
Samson und Dalila (Saint-Saëns) 21 feb-1 marDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Patrick Kinmonth
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-24 marDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Götz Friedrich
La rondine (Puccini) 8 mar-3 julDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Rolando Villazón
Das Mädchen aus dem Goldenen Westen (Puccini) 13-28 marDir.: Carlo Rizzi; Prod.: Vera Nemirova
La bohème (Puccini) 20-30 marDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Madama Butterfly (Puccini) 26 mar-31 maiDir.: Yves Abel; Prod.: Pier Luigi Samaritani
Roméo et Juliette (Berlioz) 18 apr-2 maiDir.: Donald Runnicles; Prod.: Sasha Waltz
Don Carlos (Verdi) 23 apr-3 maiDir.: Donald Runnicles; Prod.: Marco Arturo Marelli
Valentina (Maskats) 19 maiDir.: Modestas Pitrenas; Prod.: Viestur Kairish
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 29 mai-12 junDir.: Steven Sloane; Prod.: Robert Carsen
Nabucco (Verdi) 6-20 junDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Keith Warner
Faust (Gounod) 19 jun-5 julDir.: Marco Armiliato; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
Ein Sommernachtstraum (Britten) 15 sep-8 julDir.: Kristiina Poska; Prod.: Viestur Kairish
Orpheus (Monteverdi) 19 sep-23 novDir.: André de Ridder; Prod.: Barrie Kosky
Ball im Savoy (Abraham) 28 sep-10 novDir.: Adam Benzwi; Prod.: Barrie Kosky
Des Kaisers neue Kleider (Vacek) 13 okt-21 febDir.: Uwe Sandner; Prod.: Lydia Steier
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 19 okt-23 febDir.: Kristiina Poska; Prod.: Reinhard von der Thannen
Die sieben Todsünden (Weill) 1 nov-2 desDir.: Kristiina Poska; Prod.: Barrie Kosky
Così fan tutte (Mozart) 3 nov-28 junDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Alvis Hermanis
West Side Story (Bernstein) 24 nov-13 julDir.: Koen Schoots; Prod.: Barrie Kosky
Rusalka (Dvořák,A) 29 nov-11 janDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Barrie Kosky
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 des-26 janDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Andreas Homoki
Die Herzogin von Chicago (concert) (Kálmán) 22-30 desDir.: János Kovács
Der feurige Engel (Prokofiev) 19 jan-10 julDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Benedict Andrews
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 22 jan-19 febDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Andreas Homoki
Xerxes (Handel) 1 feb-11 aprDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Stefan Herheim
Die Zauberflöte (Mozart) 13 feb-10 maiDir.: Henrik Nanasi / Kristiina Poska; Prod.: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Ali Baba und die 40 Räuber (Akyol) 21 feb-2 aprDir.: Kristiina Poska; Prod.: Matthias Davids
Clivia (Dostal) 8 mar-7 julDir.: Kai Tietje; Prod.: Stefan Huber
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 29 mar-30 aprDir.: Nicholas Milton; Prod.: Thilo Reinhardt
Carmen (Bizet) 9 apr-9 junDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Sebastian Baumgarten
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 2 mai-13 junDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Barrie Kosky
Castor et Pollux (Rameau) 11 mai-12 julDir.: Christian Curnyn; Prod.: Barrie Kosky
La traviata (Verdi) 23 mai-4 julDir.: NN; Prod.: Hans Neuenfels
Die Soldaten (Zimmermann,B) 15 jun-9 julDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Calixto Bieito
Die schöne Helena (Offenbach) 11 okt-1 febDir.: Henrik Nánási; Prod.: Barrie Kosky
Das Gespenst von Canterville (Lange) 2 nov-26 desDir.: Kristiina Poska; Prod.: Jasmina Hadziahmetovic
Don Giovanni (Mozart) 30 nov-11 julDir.: Henrik Nánási; Prod.: Herbert Fritsch
Arizona Lady (concert) (Kálmán) 21-30 desDir.: Kai Tietje
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 30 jan-10 aprDir.: Adam Benzwi; Prod.: Barrie Kosky, Adam Benzwi, Pavel B Jiracek
Gianni Schicchi (Puccini) 1 mar-8 julDir.: Henrik Nánási; Prod.: Calixto Bieito
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 mar-8 julDir.: Henrik Nánási; Prod.: Calixto Bieito
María de Buenos Aires (concert) (Piazzolla) 20-22 marDir.: Per Arne Glorvigen
Moses und Aron (Schoenberg,A) 19 apr-7 julDir.: Vladimir Jurowski; Prod.: Barrie Kosky
Lucio Silla (concert) (Mozart) 9-13 maiDir.: Kristiina Poska
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 31 mai-9 julDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Lydia Steier
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
I masnadieri (concert) (Verdi) 26 febDir.: Felix Krieger
Berlin, Staatsoper im Schiller Theater  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 14 sep-10 oktDir.: Massimo Zanetti; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Vertrauenssache (Krenek) 21 sep-6 oktDir.: Günther Albers; Prod.: Neco Çelik
Die Zarenbraut (Rimsky-Korsakov) 3 okt-1 novDir.: Daniel Barenboim / Alexander Vitlin; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Wozzeck (Berg) 4-12 oktDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Andrea Breth
Don Giovanni (Mozart) 18 okt-3 novDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Claus Guth
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 25 okt-17 novDir.: Vinzenz Weissenburger; Prod.: Eva-Maria Weiss
La traviata (Verdi) 6 nov-4 marDir.: Domingo Hindoyan; Prod.: Peter Mussbach
Die Zauberflöte (Mozart) 8 nov-8 marDir.: Wolfram-Maria Märtig; Prod.: August Everding
La finta giardiniera (Mozart) 28 nov-5 desDir.: Christopher Moulds; Prod.: Hans Neuenfels
Il trovatore (Verdi) 29 nov-22 desDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Philipp Stölzl
Rotkäppchen (Aperghis) 30 nov-22 desProd.: Annika Haller
Der fliegende Holländer (Wagner) 12-29 desDir.: Daniel Harding; Prod.: Philipp Stölzl(original), Mara Kurotschka(revival)
La bohème (Puccini) 20 des-19 janDir.: Josep Caballé-Domenech; Prod.: Lindy Hume
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 21 des-12 janDir.: Günther Albers; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 jan-7 febDir.: Michele Rovetta; Prod.: Ruth Berghaus
Katja Kabanowa (Janáček) 25 jan-16 febDir.: Simon Rattle; Prod.: Andrea Breth
Lezioni di tenebra (Ronchetti) 30 jan-29 junDir.: Max Renne; Prod.: Reyna Bruns
Salome (Strauss) 2-13 febDir.: Zubin Mehta; Prod.: Harry Kupfer
Aida (Verdi) 15-22 febDir.: Zubin Mehta; Prod.: Pet Halmen
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 feb-8 marDir.: Ursula Stigloher; Prod.: Neco Çelik
Tosca (Puccini) 28 feb-1 junDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Carl Riha
Rein Gold (Stemann) 9-29 marDir.: Markus Poschner; Prod.: Nicolas Stemann
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 mar-6 aprDir.: Christopher Moulds; Prod.: Thomas Langhoff
Die Blinden (Dittrich) 30 mar-11 aprDir.: Diego Martín Etxebarría; Prod.: Thomas Goerge
Die Verwandlung (Dittrich) 30 mar-11 aprDir.: Diego Martín Etxebarría; Prod.: Thomas Goerge
Tannhäuser (Wagner) 12-27 aprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Sasha Waltz
Simon Boccanegra (Verdi) 13-17 aprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Federico Tiezzi
Le vin herbé (Martin,F) 22-26 aprDir.: Franck Ollu; Prod.: Katie Mitchell, Joseph W Alford
Rappresentazione di anima e di corpo (Cavalieri) 4-11 maiDir.: René Jacobs; Prod.: Achim Freyer, Tilman Hecker
Dido and Aeneas (Purcell) 6-17 maiDir.: Christopher Moulds; Prod.: Sasha Waltz
Punch and Judy (Birtwistle) 16-31 maiDir.: Christopher Moulds; Prod.: Derek Gimpel
Don Carlos (Verdi) 18-30 maiDir.: Massimo Zanetti; Prod.: Philipp Himmelmann
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 6-25 junDir.: Wayne Marshall; Prod.: Vincent Boussard
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 7-11 junDir.: Marc Minkowski; Prod.: Jürgen Flimm, Gudrun Hartmann
Lohengrin (Sciarrino) 14-21 junDir.: Michele Rovetta; Prod.: Ingo Kerkhof
Neither (Feldman) 22-29 junDir.: François-Xavier Roth; Prod.: Katie Mitchell
Aschemond oder The Fairy Queen (Oehring) 23-28 junDir.: Michael Boder / Benjamin Bayl; Prod.: Claus Guth
Parsifal (Wagner) 28 mar-18 aprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Tannhäuser (Wagner) 2-5 aprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Sasha Waltz
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Die Hexen von Eastwick (Rowe) 20 sep-29 junDir.: William Ward Murta; Prod.: Jens Göbel
Giovanna d'Arco (Verdi) 12 okt-29 janDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Sabine Hartmannshenn
The Last Five Years (Brown) 22 okt-12 maiDir.: William Ward Murta; Prod.: Thomas Winter
Così fan tutte (Mozart) 7 des-27 aprDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Julia Hölscher
Symphony 9 (concert) (Beethoven) 24-26 janDir.: Alexander Kalajdzic
Tosca (Puccini) 22 feb-27 junDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Sebastian Bauer
Ringetje (Wagner) 15 mar-29 junDir.: Merijn van Driesten; Prod.: Lotte de Beer
Medea (Cherubini) 4 mai-20 junDir.: Elisa Gogou; Prod.: Florian Lutz
The Rape of Lucretia (Britten) 24 mai-2 julDir.: Elisa Gogou; Prod.: Andrea Schwalbach
A Midsummer Night's Dream (concert) (Mendelssohn) 5-7 sepDir.: Alexander Kalajdzic
Bonnie und Clyde (Wildhorn) 7+ sep
Madama Butterfly (Puccini) 27+ sep
La cenerentola (Rossini) 8+ nov
Culinaria (Various) 21+ nov
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 17+ jan
Hamlet (Thomas,A) 28+ feb
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 20+ mar
Dächer. Plätze. Wege. Leute. (Kampe) 29+ aprProd.: Ivan Bazak
Xerxes (Handel) 3+ mai
Tannhäuser (Wagner) 31+ mai
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 28 sep-6 oktDir.: Ekaterina Klewitz; Prod.: Jens Kerbel
Written on Skin (Benjamin) 29 sep-5 desDir.: Hendrik Vestmann / Thomas Wise; Prod.: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
Dido and Aeneas (Purcell) 1 novDir.: Thomas Wise; Prod.: Mark Daniel Hirsch
Tosca (Puccini) 3 nov-27 marDir.: Hendrik Vestmann / Stefan Blunier / Johannes Pell; Prod.: Philipp Kochheim
Pinocchios Abenteuer (Dove) 1 des-29 marDir.: Johannes Pell; Prod.: Martin Duncan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-20 desDir.: Johannes Pell; Prod.: Franziska Severin(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Aida (Verdi) 16 feb-29 junDir.: Will Humburg / Stefan Blunier; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Die Bremer Stadtmusikanten (Gladkov) 8 mar-6 aprDir.: Ekaterina Klewitz; Prod.: Bärbel Stenzenberger
Der Traum ein Leben (Braunfels) 30 mar-30 maiDir.: Will Humburg; Prod.: Jürgen Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 13 apr-8 junDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Jürgen Rose
Thaïs (Massenet) 18 mai-27 junDir.: Stefan Blunier / Thomas Wise; Prod.: Francisco Negrín
Das Kind und der Zauberspuk (Ravel) 24 maiDir.: Ekaterina Klewitz; Prod.: Jens Kerbel
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Frauen am Rande des Nervenzusammenbruchs (Yazbek) 8-9 febDir.: Ferdinand von Seebach; Prod.: Stefan Huber
Carmen (Bizet) 11-13 aprDir.: Marc Niemann; Prod.: Matthias Oldag
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
La traviata (Verdi) 10-25 augDir.: Alexander Joël; Prod.: Walter Sutcliffe
Parsifal (Wagner) 5 okt-25 maiDir.: Alexander Joel; Prod.: Yona Kim
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 12 okt-21 novDir.: Georg Menskes; Prod.: Detlef Soelter
Salome (Strauss) 20 okt-16 novDir.: Alexander Joel; Prod.: Michael Simon
Die Reise des Edgar Allan Poe (Argento) 30 nov-21 marDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Thaddeus Strassberger
Aida (Verdi) 8 des-18 janDir.: Alexander Joel; Prod.: Konstanze Lauterbach
Così fan tutte (Mozart) 13 des-12 marDir.: Alexander Joel / Sebastian Beckedorf; Prod.: Lotte de Beer
Die Zauberflöte (Mozart) 30 des-25 junDir.: Ann-Katrin Stöcker; Prod.: Aniara Amos
Anna Karenina (Hubay) 15 feb-28 maiDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Philipp Kochheim
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 mar-5 junDir.: Christopher Hein; Prod.: Alfonso Romero Mora
Vivier (Nikodijević) 15 mai-4 junDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Lotte de Beer
Farnace (Vivaldi) 16-31 maiDir.: Rudolf Schneider; Prod.: Roland Schwab
West Side Story (Bernstein) 6-23 julDir.: Georg Menskes; Prod.: Philipp Kochheim
Bremen, Theater Bremen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 sep-14 marDir.: Markus Poschner / Clemens Heil; Prod.: Sebastian Baumgarten
Der Freischütz (Weber) 21 sep-20 desDir.: Daniel Mayr; Prod.: Sebastian Baumgarten
Orlando furioso (Vivaldi) 12 okt-25 desDir.: Olof Boman; Prod.: Anna-Sophie Mahler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 18 okt-9 aprDir.: Daniel Mayr; Prod.: Benedikt von Peter
La traviata (Verdi) 24 nov-21 junDir.: Clemens Heil; Prod.: Benedikt von Peter
Woyzeck (Waits) 16 des-4 febDir.: Tobias Vethake; Prod.: Klaus Schumacher
La bohème (Puccini) 26 jan-8 julDir.: Markus Poschner; Prod.: Benedikt von Peter
Tosca (Puccini) 8 mar-8 junDir.: Clemens Heil; Prod.: Vera Nemirova
Juliette (Martinů) 29 mar-24 maiDir.: Clemens Heil; Prod.: John Fulljames
Così fan tutte (Mozart) 6 jun-12 julDir.: Clemens Heil; Prod.: Laurent Chétouane
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
Der Mann, der seine Frau mit einem Hut verwechselte (Nyman) 17 sep-27 oktDir.: Hartmut Brüsch; Prod.: Martin Philipp
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2 nov-9 febDir.: Stefan Veselka; Prod.: Christian von Götz
Otello (Verdi) 25 des-5 marDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Gräfin Mariza (Kálmán) 15 feb-15 junDir.: Hartmut Brüsch; Prod.: Ansgar Weigner
Kommilitonen! (Davies,PM) 29 mar-19 maiDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Ulrich Mokrusch
Der Freischütz (Weber) 10 mai-29 junDir.: Stefan Veselka; Prod.: Andrej Woron
Der gewaltige Hahnrei (Goldschmidt) 21 jun-13 julDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Hinrich Horstkotte
Chemnitz, Städtische Theater Chemnitz  / 
Le grand macabre (Ligeti) 28 sep-18 janDir.: Frank Beermann; Prod.: Walter Sutcliffe
Aida (John,E) 3 okt-12 desDir.: Heiko Lippmann / Tom Bitterlich; Prod.: Matthias Winter
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13-15 oktDir.: Tom Bitterlich; Prod.: Sabine Sterken
My Fair Lady (Loewe) 25 okt-7 marDir.: Heinz Meißner; Prod.: Michael Heinicke
Das Feuerwerk (Burkhard) 2 nov-4 julDir.: Tom Bitterlich / Thomas-Michael Gribow; Prod.: Karl Absenger
Die Zauberflöte (Mozart) 9 nov-30 marDir.: Frank Beermann; Prod.: Dominik Wilgenbus
Don Giovanni (Mozart) 30 nov-24 maiDir.: Felix Bender; Prod.: Michael Heinicke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-22 desDir.: Felix Bender / Arnaud Arbet; Prod.: Steffen Piontek
Die schweigsame Frau (Strauss) 13 des-21 aprDir.: Frank Beermann; Prod.: Gerd Heinz
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 5-7 janDir.: Tom Bitterlich; Prod.: Sabine Sterken
Don Carlos (Verdi) 1 feb-4 maiDir.: Frank Beermann; Prod.: Helen Malkowsky
Norma (Bellini) 8 mar-3 junDir.: Felix Bender; Prod.: Christopher Alden
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 1 apr-24 maiDir.: Felix Bender; Prod.: Michael Heinicke
Tannhäuser (Wagner) 18 aprDir.: Frank Beermann; Prod.: Michael Heinicke
Tristan und Isolde (Wagner) 19 aprDir.: Frank Beermann; Prod.: Michael Heinicke
Funny Girl (Styne) 3 mai-13 junDir.: Tom Bitterlich; Prod.: Stefan Huber
Der Mond (Orff) 7 jun-12 julDir.: Arnaud Arbet; Prod.: Holger Pototzki
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Der Liebestrank (Donizetti) 21 sep-11 febDir.: Anna-Sophie Brüning / Lorenzo Da Rio; Prod.: Jean Renshaw
Dorian Gray (Fister) 29 sep-14 novDir.: Roland Fister; Prod.: Bodo Busse
Ein Maskenball (Verdi) 26 okt-29 janDir.: Roland Kluttig; Prod.: Volker Vogel
Madama Butterfly (Puccini) 10-16 novDir.: Roland Kluttig; Prod.: Magdolna Parditka, Alexandra Szemeredy
Die lustige Witwe (Lehár) 7 des-6 aprDir.: Roland Fister; Prod.: François De Carpentries
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10-26 janDir.: Roland Kluttig; Prod.: Konstanze Lauterbach
Lohengrin (Wagner) 23 feb-16 julDir.: Roland Kluttig; Prod.: Carlos Wagner
Lohengrin (Sciarrino) 15-22 marDir.: Roland Kluttig; Prod.: Bodo Busse
Im weißen Rößl (Benatzky) 29 mar-26 junDir.: Lorenzo Da Rio; Prod.: Tobias Materna
Pelleas und Melisande (Debussy) 19 apr-1 julDir.: Roland Kluttig; Prod.: Jakob Peters-Messer
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 10 mai-15 julDir.: Roland Fister; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Orpheus und Eurydike (Gluck) 22 jun-17 julDir.: Anna-Sophie Brüning; Prod.: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Savîtrî (Holst) 22 jun-17 julDir.: Anna-Sophie Brüning; Prod.: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 sep-22 desDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 28 sep-20 desDir.: Evan Christ; Prod.: Ralf Nürnberger
Carmen (Bizet) 11 okt-19 janDir.: Marc Niemann; Prod.: Matthias Oldag
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20 okt-12 desDir.: Evan Christ; Prod.: Hauke Tesch
Voss (Meale) 22 oktDir.: Bo-Kyoung Kim; Prod.: Martin Schüler
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 22 nov-16 febDir.: Marc Niemann; Prod.: Jo Fabian
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-26 desDir.: Marc Niemann; Prod.: Martin Schüler
Madame Pompadour (Fall) 31 des-15 febDir.: Marc Niemann; Prod.: Bernd Mottl
Peer Gynt (Egk) 25 jan-3 maiDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Götterdämmerung (Wagner) 2 feb-16 marDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Wie einst im Mai (Kollo) 21-27 marDir.: Frank Bernard; Prod.: Matthias Winter
La traviata (Verdi) 29 mar-22 junDir.: Evan Christ; Prod.: Manfred Schweigkofler
Orfeo ed Euridice (Gluck) 17 apr-20 maiDir.: Marc Niemann; Prod.: Martin Schüler
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
La sonnambula (Bellini) 21 sep-30 novDir.: Elias Grandy; Prod.: John Dew
Der Liebestrank (Donizetti) 28 sep-23 janDir.: Elias Grandy; Prod.: Michael Schulz
Wozzeck (Berg) 27 okt-18 janDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Wozzeck (Gurlitt) 27 okt-18 janDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
La traviata (Verdi) 7 des-16 maiDir.: Elias Grandy / Anna Skryleva; Prod.: John Dew
La bohème (Puccini) 14 des-11 janDir.: Elias Grandy; Prod.: John Dew
Tristan und Isolde (Wagner) 25 jan-8 maiDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
The Turn of the Screw (Britten) 15-19 febDir.: Michael Cook; Prod.: Lothar Krause
Otello (Verdi) 15 mar-3 julDir.: Anna Skryleva; Prod.: Gerhard Hess
Parsifal (Wagner) 13-18 aprDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Der Mantel (Puccini) 1 jun-11 julDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Gianni Schicchi (Puccini) 1 jun-11 julDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Schwester Angelica (Puccini) 1 jun-11 julDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 14 sep-11 maiDir.: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; Prod.: Jana Eimer
Die lustige Witwe (Lehár) 21 sep-3 novDir.: Wolfgang Kluge; Prod.: Johannes Zametzer
Norma (Bellini) 4 okt-18 aprDir.: Daniel Carlberg; Prod.: André Bücker
Esclarmonde (Massenet) 1 des-1 junDir.: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; Prod.: Roman Hovenbitzer
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 7 des-14 marDir.: Antony Hermus
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 18 jan-9 maiDir.: Wolfgang Kluge; Prod.: Wolfgang Dosch
Lady Macbeth von Mtsensk (Shostakovich) 23 mar-15 junDir.: Antony Hermus; Prod.: Hinrich Horstkotte
Tosca (Puccini) 17 mai-28 junDir.: Antony Hermus; Prod.: Hans Peter Cloos
Casanova (Kanyar) 4-6 julDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Christian von Götz
Die Walküre (Wagner) 27+ sep
Das Rheingold (Wagner) 30+ jan
Das Rheingold (Wagner) 13 mai
Die Walküre (Wagner) 14 mai
Siegfried (Wagner) 15 mai
Götterdämmerung (Wagner) 17 mai
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Il trovatore (Verdi) 28 aug-28 sepDir.: Matthias Wegele; Prod.: Dirk Schmeding
Carmen (Bizet) 4 sep-16 novDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Kay Metzger
West Side Story (Bernstein) 13 sep-19 maiDir.: Matthias Wegele; Prod.: Kay Metzger
Tristan und Isolde (Wagner) 5 okt-1 novDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Kay Metzger
Gianni Schicchi (Puccini) 18 okt-28 marDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Ernö Weil
Il tabarro (Puccini) 18 okt-28 marDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Ernö Weil
Suor Angelica (Puccini) 18 okt-28 marDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Ernö Weil
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 nov-25 desDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Thomas Mittmann
Wiener Blut (Strauss,J) 6 des-30 maiDir.: Matthias Wegele; Prod.: Holger Pototzki
Jenůfa (Janáček) 21 feb-18 junDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Dirk Schmeding
Written on Skin (Benjamin) 11 apr-24 maiDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Kay Metzger
L'elisir d'amore (Donizetti) 6-11 junDir.: Matthias Wegele; Prod.: Christian Poewe
Dortmund, Theater Dortmund-Opernhaus  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 sep-26 desDir.: Jac van Steen / Motonori Kobayashi; Prod.: Mariame Clément
Don Carlos (Verdi) 29 sep-8 desDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Jens Daniel Herzog
Anatevka (Bock) 19 okt-24 janDir.: Philipp Armbruster; Prod.: Johannes Schmid
Der unglaubliche Spotz (Svoboda,M) 27 okt-22 desDir.: Michael Hönes; Prod.: Ronny Jakubaschk
Tannhäuser (Wagner) 1 des-11 maiDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Kay Voges
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 11 jan-4 maiDir.: Motonori Kobayashi; Prod.: Thomas Enzinger
Carmen (Bizet) 1 feb-5 julDir.: Gabriel Feltz / Philipp Armbruster; Prod.: Katharina Thoma
Der kleine Barbier (Rossini) 23 feb-6 aprDir.: Michael Hönes; Prod.: Ronny Jakubaschk
Aschenputtel (Rossini) 22 mar-3 julDir.: Motonori Kobayashi / Philipp Armbruster; Prod.: Erik Petersen
Die Jahreszeiten (Haydn) 27 apr-21 junDir.: Motonori Kobayashi; Prod.: Jens Daniel Herzog
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 17 mai-4 julDir.: Motonori Kobayashi / Philipp Armbruster; Prod.: Jens Daniel Herzog
Das Geheimnis der schwarzen Spinne (Weir) 2-3 julDir.: Michael Hönes; Prod.: Alexander Becker
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Giuditta (Lehár) 14 sep-28 maiDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Robert Lehmeier
Pariser Leben (Offenbach) 19 sep-29 novDir.: Ernst Theis / Christoph Lichdi; Prod.: Jasmin Solfaghari
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 21 sep-22 junDir.: Andreas Schüller / Christoph Lichdi; Prod.: Jasmin Solfaghari
Gasparone (Millöcker) 25 sep-20 junDir.: Christoph Lichdi / Christian Garbosnik; Prod.: Matthias Oldag
Hello, Dolly! (Herman) 28 sep-8 novDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Die Zauberflöte (Mozart) 5 okt-20 aprDir.: Peter Christian Feigel / Ernst Theis / Christian Garbosnik; Prod.: Axel Koehler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-22 desDir.: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; Prod.: Jasmin Solfaghari
Kiss me, Kate (Porter) 1 mar-1 junDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Holger Hauer
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 mar-13 junDir.: Peter Christian Feigel / Ernst Theis; Prod.: Peter Kube
My Fair Lady (Loewe) 5 apr-8 junDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die verkaufte Braut (Smetana) 2 mai-6 junDir.: Andreas Schüller; Prod.: Arne Böge
Evita (Lloyd Webber) 27 jun-12 julDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 aug-13 oktDir.: Josep Caballé-Domenech; Prod.: David Mouchtar-Samorai
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 aug-2 julDir.: Constantin Trinks; Prod.: Florentine Klepper
La cenerentola (Rossini) 29 aug-20 oktDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Steffen Piontek
Die Zauberflöte (Mozart) 3 sep-21 aprDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Achim Freyer
King Arthur (Purcell) 13 sep-3 desDir.: Felice Venanzoni; Prod.: Tilmann Köhler
Macbeth (Verdi) 14 sep-4 oktDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Philipp Himmelmann
La juive (Halévy) 15-29 sepDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Jossi Wieler
Carmen (Bizet) 28 sep-25 aprDir.: Josep Caballé-Domenech; Prod.: Axel Koehler
Der Rosenkavalier (Strauss) 3-10 oktDir.: Christian Thielemann; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Tannhäuser (Wagner) 31 okt-17 novDir.: Constantin Trinks; Prod.: Peter Konwitschny
La bohème (Puccini) 2 nov-1 julDir.: Julian Kovatchev; Prod.: Christine Mielitz
Rigoletto (Verdi) 6 nov-1 desDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
Tristan und Isolde (Wagner) 16 nov-14 desDir.: Asher Fisch; Prod.: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-20 desDir.: Constantin Trinks; Prod.: Katharina Thalbach
Madama Butterfly (Puccini) 16 des-2 janDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Annette Jahns
Die lustige Witwe (Lehár) 21 des-16 janDir.: Alexander Joel; Prod.: Jérôme Savary
La traviata (Verdi) 4-21 janDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Andreas Homoki
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 jan-4 julDir.: Josep Caballé-Domenech / Matteo Beltrami; Prod.: Grischa Asagaroff
Elektra (Strauss) 19 jan-29 junDir.: Christian Thielemann; Prod.: Barbara Frey
Svanda Dudák (Weinberger) 24 jan-2 febDir.: Constantin Trinks; Prod.: Axel Koehler
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 feb-2 aprDir.: Mikhail Agrest; Prod.: Christine Mielitz
Guntram (concert) (Strauss) 23 feb-2 marDir.: Omer Meir Wellber
Idomeneo re di Creta (Mozart) 27 feb-14 marDir.: Julia Jones; Prod.: Michael Schulz
Ariadne auf Naxos (Strauss) 9 mar-18 aprDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Marco Arturo Marelli
Salome (Strauss) 21-27 marDir.: Cornelius Meister; Prod.: Peter Mussbach
Così fan tutte (Mozart) 22 mar-12 junDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Andreas Kriegenburg
L'impresario delle Canarie (Martini,G) 6 apr-1 junDir.: Felice Venanzoni; Prod.: Axel Koehler
Alcina (Handel) 28 apr-7 junDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Jan Philipp Gloger
Die verkaufte Braut (Smetana) 2 mai-6 junDir.: Andreas Schüller; Prod.: Arne Böge
Jakub Flugelbunt (Srnka) 4-14 maiDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Heike Maria Jenor
Prinz Bussel (Wulff-Woesten) 23 mai-3 junDir.: Johannes Wulff-Woesten; Prod.: Valentina Simeonova
Simon Boccanegra (Verdi) 30 mai-15 junDir.: Christian Thielemann / Paolo Arrivabeni; Prod.: Jan Philipp Gloger
Turandot (Puccini) 16 jun-6 julDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Andreas Homoki
Karl May (Tsangaris) 20 jun-5 julDir.: Erik Nielsen; Prod.: Manfred Weiß
Duisburg, Deutsche Oper am Rhein  / 
Don Giovanni (Mozart) 20 sep-21 junDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Karoline Gruber
Arche Noah (Britten) 21 sep-6 oktDir.: Karoline Philippi; Prod.: Volker Böhm
La traviata (Verdi) 8 okt-8 desDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Andreas Homoki
Peter Grimes (Britten) 26 okt-1 novDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Immo Karaman
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 27 nov-25 junDir.: Ville Enckelmann / Christoph Stöcker; Prod.: Barbara Klimo
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-23 desDir.: Christoph Altstaedt; Prod.: Andreas Meyer-Hanno
Die Zauberflöte (Mozart) 13 des-12 junDir.: Axel Kober / Wen-Pin Chien; Prod.: Barrie Kosky
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4-24 janDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: András Fricsay
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 14 feb-31 maiDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Johannes Schmid
Tosca (Puccini) 8 mar-27 maiDir.: Enrico Dovico; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Der Ring an einem Abend (Wagner) 26 mar-9 aprDir.: Axel Kober
Norma (Bellini) 10-21 aprDir.: Giordano Bellincampi; Prod.: Werner Schroeter
Die Walküre (Wagner) 19 apr-4 maiDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Kurt Horres
Pagliacci (Leoncavallo) 25 apr-17 maiDir.: Enrico Dovico; Prod.: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 apr-17 maiDir.: Enrico Dovico; Prod.: Christof Loy
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 8 mai-19 junDir.: Patrick Francis Chestnut; Prod.: Joan Anton Rechi
Lohengrin (Wagner) 24 mai-15 junDir.: Axel Kober; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Gegen die Wand (Vollmer) 20-29 junDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Gregor Horres
Death in Venice (Britten) 3-6 julDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Immo Karaman
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
Elektra (Strauss) 11-15 sepDir.: Axel Kober; Prod.: Christof Nel
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 14-29 sepDir.: Ville Enckelmann / Christoph Stöcker; Prod.: Barbara Klimo
Luisa Miller (Verdi) 28 sep-2 novDir.: Giordano Bellincampi; Prod.: Carlos Wagner
Carmen (Bizet) 1 okt-20 desDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Carlos Wagner
Tosca (Puccini) 20 okt-28 desDir.: Enrico Dovico; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Billy Budd (Britten) 8-21 novDir.: Peter Hirsch; Prod.: Immo Karaman
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 nov-19 febDir.: Christoph Altstaedt; Prod.: Andreas Meyer-Hanno
The Turn of the Screw (Britten) 22 nov-8 desDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Immo Karaman
Peter Grimes (Britten) 24-29 novDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Immo Karaman
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 7 des-26 aprDir.: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; Prod.: Joan Anton Rechi
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 10 des-18 maiDir.: Christoph Stöcker; Prod.: Svenja Tiedt
Don Giovanni (Mozart) 5-31 janDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Karoline Gruber
Lohengrin (Wagner) 18 jan-16 febDir.: Axel Kober; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 feb-2 julDir.: Christoph Altstaedt; Prod.: Michael Hampe
La traviata (Verdi) 22 feb-4 julDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Andreas Homoki
Der Rosenkavalier (Strauss) 1-16 marDir.: Axel Kober; Prod.: Otto Schenk
Der Ring an einem Abend (Wagner) 29 marDir.: Axel Kober
Werther (Massenet) 25 apr-5 julDir.: Christoph Altstaedt; Prod.: Joan Anton Rechi
Norma (Bellini) 2 mai-8 junDir.: Giordano Bellincampi; Prod.: Werner Schroeter
Death in Venice (Britten) 14-29 junDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Immo Karaman
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 27 jun-6 julDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Johannes Schmid
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 5 okt-29 marDir.: Carlos Domínguez-Nieto; Prod.: Tobias Rott
Der Bettelstudent (Millöcker) 7 des-27 febDir.: Carlos Domínguez-Nieto; Prod.: Wolfgang Quetes
I puritani (Bellini) 15 feb-4 maiDir.: Leo McFall; Prod.: Bernd-Dieter Müller
Rigoletto (Verdi) 10 mai-13 junDir.: Philippe Bach; Prod.: Ansgar Haag
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Don Carlos (Verdi) 21 sepDir.: Manlio Benzi; Prod.: Stefano Poda
Gräfin Mariza (Kálmán) 25 sep-1 febDir.: Johannes Pell; Prod.: Guy Montavon
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 10 okt-8 febDir.: Samuel Bächli; Prod.: Bettina Lell
Die Schatzinsel (Schwemmer) 16 oktDir.: Johannes Pell; Prod.: Eva-Maria Abelein
Der Ring an einem Abend (Wagner) 22 okt-1 novDir.: Samuel Bächli; Prod.: Christian Georg Fuchs
Anatevka (Bock) 2 nov-9 marDir.: Francesco Bottigliero; Prod.: Michael Heinicke
Evita (Lloyd Webber) 9 nov-17 marDir.: Francesco Bottigliero; Prod.: Nicole Claudia Weber
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 20 novDir.: Samuel Bächli; Prod.: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 nov-28 desDir.: Francesco Bottigliero; Prod.: Lutz Schwarz
Carmen (Bizet) 30 nov-19 janDir.: Joel Revzen / Johannes Pell; Prod.: Bernard Uzan
La cenerentola (Rossini) 21 des-7 febDir.: Samuel Bächli; Prod.: Lynne Hockney
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 feb-20 junDir.: Peter Feranec; Prod.: Hermann Schneider
Joseph Süß (Glanert) 22 mar-21 junDir.: Samuel Bächli; Prod.: Guy Montavon
Boris Godunow (Musorgsky) 13 apr-18 maiDir.: Samuel Bächli / Francesco Bottigliero; Prod.: Hank Irwin Kittel
Rufen Sie Herrn Plim! (Spoliansky) 8 mai-12 junDir.: Ralph Neubert; Prod.: Hank Irwin Kittel
Otello (Verdi) 24 mai-22 junDir.: Tyrone Paterson; Prod.: Guy Montavon
Essen, Aalto Theater  / 
Macbeth (Verdi) 19 okt-4 desDir.: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; Prod.: David Hermann
Tristan und Isolde (Wagner) 10-23 novDir.: Peter Schneider.cond; Prod.: Barrie Kosky
Werther (Massenet) 30 nov-5 aprDir.: Sébastien Rouland, Yannis Pouspourikas; Prod.: Carlos Wagner
La bohème (Puccini) 6-29 desDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Silviu Purcarete
Die Zauberflöte (Mozart) 8-27 desDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Ezio Toffolutti
Fidelio (Beethoven) 26 des-17 janDir.: Stefan Klingele; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
La traviata (Verdi) 5-31 janDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
L'elisir d'amore (Donizetti) 16 jan-8 febDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Andreas Baesler
Der fliegende Holländer (Wagner) 24 jan-21 febDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 30 jan-20 marDir.: Srboljub Dinic; Prod.: Michael Sturminger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13-23 febDir.: Wolfram-Maria Märtig; Prod.: Michael Sturminger
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 19 feb-23 marDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Johannes Schaaf
La straniera (Bellini) 2 mar-13 aprDir.: Josep Caballé-Domenech; Prod.: Christof Loy
Ariodante (Handel) 19 apr-18 junDir.: Matthew Halls; Prod.: Jim Lucassen
Jenůfa (Janáček) 24 mai-19 junDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 30 mai-5 julDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Don Giovanni (Mozart) 15-28 junDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Stefan Herheim
Madama Butterfly (Puccini) 27 jun-6 julDir.: Antony Hermus; Prod.: Tilman Knabe
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Sigurd der Drachentöter (Pape) 15 sep-11 novDir.: Peter Geilich; Prod.: Markus Hertel
Madama Butterfly (Puccini) 28 sep-7 febDir.: Peter Sommerer; Prod.: Matthias Schönfeldt
Don Quichotte (Massenet) 26 okt-19 desDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Ein Sommernachtstraum (Britten) 22 feb-29 maiDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Das Land des Lächelns (Lehár) 12 apr-10 julDir.: Mark Rohde; Prod.: Peter Grisebach
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 jun-8 julDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 1 sep-11 oktDir.: Giuliano Carella; Prod.: Jens Daniel Herzog
Rusalka (Dvořák,A) 12 sep-28 junDir.: Sebastian Weigle / Johannes Debus; Prod.: Jim Lucassen
Idomeneo re di Creta (Mozart) 20 sep-6 oktDir.: Roland Böer; Prod.: Jan Philipp Gloger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 5 okt-4 janDir.: Sebastian Weigle / Hartmut Keil; Prod.: Brigitte Fassbaender
Die Zauberflöte (Mozart) 12 okt-29 desDir.: Sebastian Zierer / Hartmut Keil / Sebastian Weigle / Karsten Januschke; Prod.: Alfred Kirchner
Tannhäuser (Wagner) 19 okt-9 novDir.: Constantin Trinks; Prod.: Vera Nemirova
Ezio (Gluck) 10 nov-7 desDir.: Christian Curnyn; Prod.: Vincent Boussard
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 16 nov-15 desDir.: Constantinos Carydis; Prod.: Barrie Kosky
Dido and Aeneas (Purcell) 16 nov-15 desDir.: Constantinos Carydis; Prod.: Barrie Kosky
Oedipe (Enescu) 8 des-5 janDir.: Alexander Liebreich; Prod.: Hans Neuenfels
Tosca (Puccini) 11 des-26 janDir.: Leo Hussain / Mark Shanahan; Prod.: Andreas Kriegenburg
The Tempest (Adès) 11 jan-7 febDir.: Sian Edwards; Prod.: Keith Warner
Werther (Massenet) 15 jan-8 febDir.: Maurizio Barbacini; Prod.: Willy Decker
Die Gespenstersonate (Reimann) 29 jan-8 febDir.: Karsten Januschke; Prod.: Walter Sutcliffe
Falstaff (Verdi) 9 feb-30 maiDir.: Bertrand de Billy / Carlo Franci; Prod.: Keith Warner
Orlando furioso (Vivaldi) 12 feb-14 marDir.: Felice Venanzoni; Prod.: David Bösch
Edgar (concert) (Puccini) 18 febDir.: Marc Soustrot
Daphne (Strauss) 28 feb-22 marDir.: Stefan Blunier; Prod.: Claus Guth
Così fan tutte (Mozart) 7 mar-10 junDir.: Hartmut Keil / Sebastian Zierer; Prod.: Christof Loy
La gazza ladra (Rossini) 30 mar-4 maiDir.: Henrik Nanasi; Prod.: David Alden
La fanciulla del West (Puccini) 5 apr-18 maiDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Christof Loy
Tristan und Isolde (Wagner) 18 apr-10 maiDir.: Constantinos Carydis; Prod.: Christof Nel
Don Giovanni (Mozart) 11 mai-27 junDir.: Sebastian Weigle / Karsten Januschke / Sebastian Zierer; Prod.: Christof Loy
Orpheus (Telemann) 25 mai-8 junDir.: Titus Engel; Prod.: Florentine Klepper
Tiefland (d'Albert) 31 mai-14 junDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Anselm Weber
Die Liebe der Danae (concert) (Strauss) 15-19 junDir.: Sebastian Weigle
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 22 jun-12 julDir.: Paul Daniel; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Der goldene Drache (Eötvös) 29 jun-11 julDir.: Péter Eötvös / Hartmut Keil; Prod.: Elisabeth Stöppler
Die Ausflüge des Herrn Broucek (Janáček) 5-13 julDir.: Johannes Debus; Prod.: Axel Weidauer
Freiberg, Theater Freiberg  / 
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 27 sep-24 novDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Arila Siegert
My Fair Lady (Loewe) 6 okt-31 desDir.: Jürgen Pöckel; Prod.: Hans Ellerfeld
Tannhäuser (Wagner) 15-27 oktDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Ralf-Peter Schulze
Gräfin Mariza (Kálmán) 2 nov-28 janDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Manfred Straube
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 des-28 febDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Ralf-Peter Schulze
Der Rosenkavalier (Strauss) 15 mar-27 aprDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Sebastian Ritschel
Don Pasquale (Donizetti) 10-13 mai
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 7-21 junDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Manfred Straube
Im weißen Rößl (Benatzky) 23-26 aug
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 okt-7 febDir.: Gerhard Markson; Prod.: Frank Hilbrich
Nabucco (Verdi) 10 okt-12 janDir.: Johannes Knapp / Fabrice Bollon; Prod.: Michael Sturm
I vespri siciliani (Verdi) 2 nov-16 febDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Michael Sturm
Oscar und die Dame in Rosa (Bollon) 5 jan-21 marDir.: David Parry; Prod.: Clemens Bechtel
Tannhäuser (Wagner) 22 feb-23 marDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Gegen die Wand (Vollmer) 29 mar-12 julDir.: Bernhard Epstein; Prod.: Michael Sturm
Der Mantel (Puccini) 26 apr-19 junDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Jörg Behr
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 26 apr-19 junDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Jörg Behr
Das geopferte Leben (Parra) 27-31 maiDir.: Peter Tilling; Prod.: Vera Nemirova
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Cabaret (Kander) 15 sep-2 maiDir.: Wolfgang Wilger; Prod.: Sandra Wissmann
L'italiana in Algeri (Rossini) 28 sep-25 desDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: David Hermann
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 okt-29 novDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Philipp Harnoncourt
Don Quichotte (Massenet) 7 des-15 febDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Elisabeth Stöppler
La bohème (Puccini) 11-18 janDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Michael Schulz
Stadt der 1000 Feuer (Augst) 21-28 febProd.: Oliver Augst, John Birke
Jenůfa (Janáček) 22 mar-14 junDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Michael Schulz
Das Land des Lächelns (concert) (Lehár) 30 mar-15 junDir.: Bernhard Stengel
Albert Herring (Britten) 4 mai-5 julDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Thomas Weber-Schallauer
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 22 junDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Gera, Bühnen der Stadt Gera  / 
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13 oktDir.: Takahiro Nagasaki / Miao Liu; Prod.: Cornelia Poppe
Carmen (Bizet) 23 okt-15 novDir.: Jens Troester; Prod.: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 oktDir.: Jens Troester; Prod.: Sabine Schramm
Du bist ich (Simons) 8 nov-29 desDir.: Jens Troester; Prod.: Götz Hellriegel
Messa da Requiem (Verdi) 13-14 novDir.: Laurent Wagner
Babytalk (Zaufke) 30 nov-17 aprDir.: Thomas Wicklein / Takahiro Nagasaki; Prod.: Cornelia Poppe
La bohème (Puccini) 7 des-30 marDir.: Laurent Wagner; Prod.: Anthony Pilavachi
Werther (Massenet) 25 janDir.: Laurent Wagner; Prod.: Roland Schwab
Anatevka (Bock) 19 feb-14 marDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Peter Grimes (Britten) 21 mar-9 maiDir.: Laurent Wagner; Prod.: Kay Kuntze
Die lustige Witwe (Lehár) 25 mar-6 julDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Roland Schwab
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 28 mar-27 junDir.: Peter Aderhold; Prod.: Kay Kuntze
Ball im Savoy (Abraham) 15 junDir.: Tobias Engeli; Prod.: Wolfgang Dosch
Nuit des hommes (Nørgård) 28 jun-19 julDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Kay Kuntze
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 sep-16 febDir.: Florian Ziemen; Prod.: Helmut Polixa
Die oberen Zehntausend (Kerker) 30 nov-30 maiDir.: Florian Ziemen; Prod.: Roman Hovenbitzer
Idomeneo re di Creta (Mozart) 18 jan-27 aprDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Nigel Lowery
Cabaret (Kander) 8 feb-4 julDir.: Andreas Kowalewitz / Wolfgang Wels; Prod.: Cathérine Miville
Mirandolina (Martinů) 30 mar-6 julDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Andriy Zholdak
Die Eroberung von Granada (Arrieta) 24 mai-11 julDir.: Jan Hoffmann; Prod.: Cathérine Miville
Requiem (Mozart) 20-22 junDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Christof Nel
Goerlitz, Theater Goerlitz  / 
My Fair Lady (Loewe) 1 sep-3 aprDir.: Manuel Pujol; Prod.: Egon Baumgarten
Anatevka (Bock) 11 okt-18 aprDir.: Manuel Pujol; Prod.: Sebastian Ritschel
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 12 okt-9 junDir.: Ulrich Kern; Prod.: Rebekka Stanzel
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 22 nov-21 janDir.: Olga Dribas; Prod.: Claus Kiesewetter
Tannhäuser (Binder) 23 nov-15 junDir.: Ulrich Kern; Prod.: Klaus Arauner
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 des-13 julDir.: Andrea Sanguineti; Prod.: Sebastian Ritschel
Salon Pitzelberger (Offenbach) 13 feb-8 junDir.: Manuel Pujol; Prod.: Rita Schaller
Jenůfa (Janáček) 2 mai-1 junDir.: Andrea Sanguineti; Prod.: Klaus Arauner
Sweeney Todd (Sondheim) 10-29 junDir.: Ulrich Kern; Prod.: Sebastian Ritschel
Orpheus und Euridike (Gluck) 3-19 julDir.: Steffan Claußner; Prod.: Sebastian Ritschel
Hagen, Theater Hagen  / 
Carmen (Bizet) 13 sep-3 novDir.: Florian Ludwig; Prod.: Anthony Pilavachi
Das Feuerwerk (Burkhard) 28 sep-28 febDir.: Steffen Müller-Gabriel; Prod.: Nicola Glück
Don Pasquale (Donizetti) 16 nov-2 marDir.: David Marlow; Prod.: Annette Wolf
Lola rennt (Vollmer) 8 mar-3 julDir.: David Marlow; Prod.: Norbert Hilchenbach
Don Quichotte (Massenet) 26 apr-22 junDir.: Florian Ludwig; Prod.: Gregor Horres
Otello (Verdi) 7 jun-2 julDir.: Florian Ludwig; Prod.: Annette Wolf
Halle, Oper Halle  / 
Martha (Flotow) 15 sep-5 oktDir.: Kay Stromberg; Prod.: Michael McCaffery
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 sep-27 oktDir.: Ingo Martin Stadtmüller; Prod.: Fred Bernd
Sky Disc (Humet) 2 okt-24 novDir.: Andreas Henning; Prod.: G H Seebach
Nabucco (Verdi) 9 okt-5 aprDir.: Andreas Henning; Prod.: Christian Schuller
Macbeth (Verdi) 11 oktDir.: Andreas Henning; Prod.: Axel Koehler
Almira (Handel) 17 nov-12 aprDir.: Andreas Spering; Prod.: Axel Koehler
My Fair Lady (Loewe) 22 nov-2 marDir.: Ingo Martin Stadtmüller / Kay Stromberg; Prod.: Karl Absenger
Schahrazade (Sekles) 30 nov-29 junDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Axel Koehler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-23 desDir.: Robbert van Steijn; Prod.: Matthias Hüstebeck
Die Zauberflöte (Mozart) 25 jan-3 maiDir.: Andreas Henning; Prod.: Axel Koehler
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 31 jan-11 aprDir.: Katrin Wittrisch / Tino Fiebig; Prod.: Heike Hanefeld
Das Rheingold (Wagner) 14 febDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Die Walküre (Wagner) 16 febDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Siegfried (Wagner) 21 febDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Götterdämmerung (Wagner) 23 febDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9 mai-20 junDir.: Robbert van Steijn / Christian Schuller; Prod.: Christian Schuller
Der Vampyr (Marschner) 3-12 julDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Wolf Widder
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Die Italienerin in Algier (Rossini) 30 okt-28 febDir.: Fabian Dobler; Prod.: Andreas Franz
Der scharlachrote Buchstabe (Kroll) 9 apr-8 junDir.: Fabian Dobler; Prod.: Michael Bogdanov
Hamburg, Opernloft  / 
Tolomeo (Handel) 9 aug-17 janDir.: Markus Bruker; Prod.: Inken Rahardt
Figaros Hochzeit (Mozart) 10 aug-11 aprDir.: Markus Bruker; Prod.: Inken Rahardt
La traviata (Verdi) 23 aug-25 aprDir.: Markus Bruker; Prod.: Rainer Holzapfel
Tosca (Puccini) 30 aug-12 apr
Tristan und Isolde (Wagner) 30 aug-5 aprDir.: Markus Bruker; Prod.: Sebastian Ritschel
Manon (Massenet) 21 sep
Carmen (Bizet) 30 des-24 apr
Der fliegende Holländer (Wagner) 9 jan-29 mar
Der Freischütz (Weber) 13 feb-27 mar
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 28 feb-3 apr
Così fan tutte (Mozart) 23 apr
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
Der Meister und Margarita (Höller) 14 sep-4 oktDir.: Marcus Bosch; Prod.: Jochen Biganzoli
La traviata (Verdi) 20 sep-10 aprDir.: Alexander Joel; Prod.: Johannes Erath
Otello (Verdi) 29 sep-5 oktDir.: Henrik Nanasi; Prod.: August Everding
La battaglia di Legnano (Verdi) 20 okt-20 novDir.: Simone Young; Prod.: David Alden
I due Foscari (Verdi) 27 okt-21 novDir.: Simone Young; Prod.: David Alden
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 10-28 novDir.: Simone Young; Prod.: David Alden
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-19 novDir.: Axel Kober; Prod.: Christian Stückl
Die Zauberflöte (Mozart) 23 nov-25 desDir.: Constantin Trinks; Prod.: Achim Freyer
Peter Grimes (Britten) 24 nov-5 desDir.: Simone Young; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 nov-4 desDir.: Nicholas Carter; Prod.: Sandra Leupold
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-21 desDir.: Nicholas Carter; Prod.: Peter Beauvais
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-31 desDir.: Alexander Soddy; Prod.: Hans Hollmann
Lohengrin (Wagner) 22 des-12 janDir.: Simone Young; Prod.: Peter Konwitschny
Madama Butterfly (Puccini) 3 jan-19 aprDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Vincent Boussard
Carmen (Bizet) 19 jan-12 febDir.: Alexander Soddy; Prod.: Jens Daniel Herzog
Rigoletto (Verdi) 21 jan-1 junDir.: Ivan Repušić; Prod.: Andreas Homoki
Manon Lescaut (Puccini) 1-14 febDir.: Matthias Foremny; Prod.: Philipp Himmelmann
Zwerg Nase (Hogarth) 2-23 febDir.: Benjamin Gordon; Prod.: Nicola Panzer
Fidelio (Beethoven) 8-22 febDir.: Jun Märkl; Prod.: Hans Neuenfels
Don Giovanni (Mozart) 11 feb-26 junDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Doris Dörrie
Il turco in Italia (Rossini) 20 feb-4 marDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Christof Loy
Das schlaue Füchslein (Janáček) 9 mar-5 aprDir.: Lawrence Foster; Prod.: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 11 mar-25 junDir.: Nicholas Carter; Prod.: Marco Arturo Marelli
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 26 mar-3 aprDir.: Pietro Rizzo
La bohème (Puccini) 2-12 aprDir.: Matthias Foremny; Prod.: Guy Joosten
Salome (Strauss) 11-25 aprDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Willy Decker
Fürst Igor (Borodin) 21-30 aprDir.: Christian Arming; Prod.: David Pountney
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-8 maiDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Gilbert Deflo
Lear (Reimann) 4-17 maiDir.: Simone Young; Prod.: Karoline Gruber
Almira (Handel) 25 mai-19 junDir.: Alessandro de Marchi; Prod.: Jetske Mijnssen
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 mai-9 junDir.: Joana Mallwitz; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Arabella (Strauss) 30 mai-13 junDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Katja Kabanova (Janáček) 5-24 junDir.: Lothar Zagrosek; Prod.: Willy Decker
Orontea (Cesti) 5-13 julDir.: Nicholas Carter; Prod.: Anja Krietsch
Hannover, Niedersächsische Staatstheater  / 
L'opera seria (Gassmann) 24 aug-8 sepDir.: Mark Rohde; Prod.: Michiel Dijkema
Ein Maskenball (Verdi) 14 sep-13 junDir.: Mark Rohde; Prod.: Olivier Tambosi
Rigoletto (Verdi) 17 sep-8 novDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Karsten Wiegand
Carmen (Bizet) 29 sep-14 desDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Monique Wagemakers
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 13 okt-19 julDir.: Karen Kamensek; Prod.: Olivier Tambosi
Street Scene (Weill) 30 okt-5 febDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Bernd Mottl
La bohème (Puccini) 17 nov-5 janDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Chris Alexander
Kiss me, Kate (Porter) 27 nov-25 janDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Bernd Mottl
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-28 desDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Steffen Tiggele(original), Charles Ebert(revival)
Pagliacci (Leoncavallo) 10 jan-5 aprDir.: Karen Kamensek; Prod.: Philipp Himmelmann
Cavalleria rusticana (Mascagni) 10 jan-5 aprDir.: Karen Kamensek; Prod.: Philipp Himmelmann
Così fan tutte (Mozart) 15 jan-6 aprDir.: Siegmund Weinmeister; Prod.: Alexander Charim
Don Carlos (Verdi) 24 jan-9 febDir.: Mark Rohde; Prod.: Christof Nel
Die Zauberflöte (Mozart) 15 feb-10 aprDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Elisabeth Stöppler
La traviata (Verdi) 2 mar-8 aprDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Benedikt von Peter
Die Schöne und das Tier (Grétry) 13 mar-19 junDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Zuzana Masaryk
Ein Sommernachtstraum (Britten) 29 mar-3 julDir.: Karen Kamensek; Prod.: Michiel Dijkema
My Fair Lady (Loewe) 24 apr-18 maiDir.: Siegmund Weinmeister; Prod.: Bernd Mottl
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 14 mai-2 julDir.: Kaling Khouw; Prod.: Markus Michael Tschubert
Don Giovanni (Mozart) 17 mai-25 julDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Benedikt von Peter
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 30 mai-13 julDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Ingo Kerkhof
Castor et Pollux (Rameau) 28 jun-22 julDir.: Howard Arman; Prod.: Alexander Charim
Madama Butterfly (Puccini) 6-23 julDir.: Mark Rohde; Prod.: Peter Brenner
Heidelberg, Theater der Stadt Heidelberg  / 
Tosca (Puccini) 14 sep-16 febDir.: Yordan Kamdzhalov / Dietger Holm / Gad Kadosh; Prod.: Andrea Schwalbach
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 24 sep-13 oktDir.: Róbert Farkas; Prod.: Nadja Loschky
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 okt-25 janDir.: Gad Kadosh; Prod.: Antoine Uitdehaag
Iphigenie auf Tauris (Traetta) 15 des-13 febDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: Rudolf Frey
Un ballo in maschera (Verdi) 23 jan-13 julDir.: Dietger Holm / Gad Kadosh; Prod.: Yona Kim
Rumor (Jost) 21 mar-18 maiDir.: Yordan Kamdzhalov; Prod.: Lorenzo Fioroni
Così fan tutte (Mozart) 10 mai-2 julDir.: Yordan Kamdzhalov; Prod.: Nadja Loschky
Akhnaten (Glass) 6 jun-6 julDir.: Dietger Holm / Róbert Farkas; Prod.: Nanine Linning
My Fair Lady (Loewe) 5 jul-1 augDir.: Dietger Holm; Prod.: Andrea Schwalbach
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 6 okt-10 novDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Hello, Dolly! (Herman) 19 nov-6 febDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Otello (Verdi) 3 apr-12 julDir.: Roger Epple; Prod.: Niklaus Helbling
Hellerau, KunstForumHellerau  / 
Weiße Rose (concert) (Zimmermann,U) 5 oktDir.: Dominik Beykirch
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Falstaff (Verdi) 21 sep-14 marDir.: Werner Seitzer; Prod.: Ansgar Weigner
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 1 okt-31 desDir.: Achim Falkenhausen; Prod.: Wolfgang Quetes
Der fliegende Holländer (Wagner) 3 okt-29 janDir.: Werner Seitzer; Prod.: Karsten Barthold
Noah und die Flut (Britten) 19 okt-23 novDir.: Achim Falkenhausen; Prod.: Sascha Mink
Peter Grimes (Britten) 9 nov-19 aprDir.: Leif Klinkhardt; Prod.: Frank Van Laecke
Iphigenia in Aulis (concert) (Gluck) 25-26 janDir.: Werner Seitzer
La cage aux folles (Herman) 15 feb-20 julDir.: Leif Klinkhardt; Prod.: Katja Buhl
Der Zarewitsch (Lehár) 22 mar-11 julDir.: Daniel Stratievsky; Prod.: Klaus-Dieter Köhler
Fidelio (Beethoven) 17 mai-13 julDir.: Werner Seitzer; Prod.: Guillermo Amaya
Hof, Theater Hof  / 
Aida (Verdi) 20 sep-25 desDir.: Arn Goerke; Prod.: Klaus Kusenberg
La cage aux folles (Herman) 25 okt-16 marDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Reinhardt Friese
Frau Luna (Lincke) 20 des-25 maiDir.: Roland Vieweg; Prod.: Karsten Jesgarz
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 14 mar-16 julDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Peter Kupke
Fräulein Julie (Bibalo) 27 apr-21 junDir.: Roland Vieweg; Prod.: Uwe Drechsel
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 jun-19 julDir.: Arn Goerke; Prod.: François De Carpentries
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Regina (Lortzing) 21 sep-27 desDir.: Uwe Sandner; Prod.: Hansgünther Heyme
Aida (John,E) 29 sep-19 aprDir.: Markus Bieringer; Prod.: Johannes Reitmeier
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 26 okt-25 maiDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Reto Lang
Da kommt noch wer (Vaage) 2 nov-25 janDir.: Markus Bieringer; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Ein Mond aus kochender Milch (Kerger) 2 nov-25 janDir.: Markus Bieringer; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Viva la Mamma (Donizetti) 21 des-13 junDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Anatol Preissler
Iphigenia in Aulis (Gluck) 22 feb-3 maiDir.: Markus Bieringer; Prod.: Benjamin Schad
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 6 apr-4 julDir.: Uwe Sandner; Prod.: Urs Häberli
Manon Lescaut (Puccini) 17 mai-10 julDir.: Uwe Sandner; Prod.: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
West Side Story (Bernstein) 14 jun-13 julDir.: Markus Bieringer; Prod.: Cusch Jung
Karlsruhe, Badisches Staatstheater  / 
Peter Grimes (Britten) 15 sep-30 novDir.: Justin Brown; Prod.: Christopher Alden
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 21 sep-17 janDir.: Johannes Willig; Prod.: Pavel Fieber
Die Regimentstochter (Donizetti) 3 okt-27 novDir.: Justus Thorau; Prod.: Aurelia Eggers
Ein Maskenball (Verdi) 12 okt-27 junDir.: Johannes Willig / Christoph Gedschold; Prod.: Aron Stiehl
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 okt-10 janDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Achim Thorwald
Rigoletto (Verdi) 3 nov-9 marDir.: Johannes Willig; Prod.: Jim Lucassen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-28 desDir.: Ulrich Wagner; Prod.: Achim Thorwald
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 des-5 julDir.: Justin Brown; Prod.: Lorenzo Fioroni
Die Zauberflöte (Mozart) 12 jan-28 junDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Ulrich Peters
Doctor Atomic (Adams) 25 jan-25 maiDir.: Johannes Willig; Prod.: Yuval Sharon
Tannhäuser (Wagner) 9 feb-20 aprDir.: Justin Brown; Prod.: Aron Stiehl
Riccardo Primo (Handel) 21-27 febDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Benjamin Lazar
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 23 feb-23 aprDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Annette Weber
Rinaldo (Handel) 1 marDir.: Wolfgang Katschner
Die Passagierin (Weinberg) 21 mar-16 maiDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Holger Müller-Brandes
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 27 apr-12 julDir.: Justin Brown; Prod.: Tobias Kratzer
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 14 jun-22 julDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Tobias Heyder
Die Nachtigall (Stravinsky) 14 jun-22 julDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Tim Plegge
Boris Godunow (Musorgsky) 19-26 julDir.: Justin Brown; Prod.: David Hermann
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Tosca (Puccini) 21 sep-19 aprDir.: Yoel Gamzou / Patrik Ringborg; Prod.: Adriana Altaras
La bohème (Puccini) 27 sep-31 janDir.: Alexander Hannemann / Thomas Rimes; Prod.: Philipp Kochheim
The Turn of the Screw (Britten) 4-27 oktDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Paul Esterházy
Samson und Dalila (concert) (Saint-Saëns) 12 okt-17 novDir.: Yoel Gamzou
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 nov-11 julDir.: Patrik Ringborg / Yoel Gamzou / Alexander Hannemann; Prod.: Volker Schmalöer
Saul (Handel) 14 des-27 marDir.: Jörg Halubek; Prod.: Katharina Thoma
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 des-4 janDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Elmar Gehlen
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 1 feb-13 julDir.: Marco Zeiser Celesti; Prod.: Patrick Schlösser
Die Zauberflöte (Mozart) 7 feb-4 maiDir.: Alexander Hannemann / Xin Tan; Prod.: Katharina Thoma
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 mar-5 junDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Stephan Müller
La Voix humaine (Poulenc) 1 mar-5 junDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Stephan Müller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 24 mai-28 junDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Michael Schulz
Rigoletto (Verdi) 5-12 julDir.: Yoel Gamzou; Prod.: Sonja Trebes
Der Diktator (Krenek) 11-24 julDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Lisa Marie Küssner
Genevieve de Brabant (Satie) 11 julDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Lisa Marie Küssner
Kiel, Theater Kiel  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 sep-29 desDir.: Michael Nündel; Prod.: Jörg Diekneite
La traviata (Verdi) 14 sep-27 desDir.: Leo Siberski; Prod.: Uwe Schwarz
Jenůfa (Janáček) 28 sep-3 maiDir.: Leo Siberski; Prod.: Arila Siegert
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 9 nov-15 maiDir.: Michael Nündel / Moritz Caffier; Prod.: Michiel Dijkema
Madama Butterfly (Puccini) 14 des-18 maiDir.: Leo Siberski; Prod.: Matthias von Stegmann
Die Zauberflöte (Mozart) 21 des-26 janDir.: Michael Nündel; Prod.: Daniel Karasek
Tristan und Isolde (Wagner) 25 jan-13 junDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 15 mar-29 junDir.: Leo Siberski; Prod.: Adriana Altaras
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 mai-28 junDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Roman Hovenbitzer
Andrea Chénier (concert) (Giordano) 29 mai-17 junDir.: Leo Siberski
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
Der Freischütz (Weber) 21 sep-20 febDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Philipp Kochheim
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 nov-27 junDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Cordula Däuper
Die Zauberflöte (Mozart) 5-29 desDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Cordula Däuper(original), Inga Schulte(revival)
Die verkaufte Braut (Smetana) 18 jan-26 maiDir.: Joseph Bousso; Prod.: Thomas Münstermann
Abu Hassan (Weber) 8 mar-10 maiDir.: Karsten Huschke; Prod.: Doris Schumacher
Salome (Strauss) 22 mar-29 junDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Markus Dietze
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 mai-6 julDir.: Leslie Suganandarajah; Prod.: Beate Baron
Köln, Oper Köln  / 
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 14 sep-26 novDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Eike Ecker
Tosca (Puccini) 15-28 sepDir.: Markus Stenz; Prod.: Thilo Reinhardt
Wozzeck (Berg) 29 sep-12 oktDir.: Markus Stenz; Prod.: Ingo Kerkhof
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 20 okt-3 novDir.: Marc Piollet; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Alcina (Handel) 26 okt-31 novDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Ingo Kerkhof
Rigoletto (Verdi) 24 nov-1 desDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Katharina Thalbach
Musik (Langemann) 7-22 desDir.: Walter Kobéra; Prod.: Helene Hegemann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-26 desDir.: Markus Stenz; Prod.: Jürgen Rose
Die Fledermaus (concert) (Strauss,J) 29 des-4 janDir.: Gerrit Prießnitz
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 17-31 janDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Elena Tzavara
La forza del destino (Verdi) 18-26 janDir.: Will Humburg; Prod.: Olivier Py
L'Artaserse (concert) (Vinci) 9 marDir.: Diego Fasolis
Schneewittchen (Lange) 13-27 marDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Elena Tzavara
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 16-23 marDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Tilman Knabe
Jakob Lenz (Rihm) 22 mar-13 aprDir.: Alejo Perez; Prod.: Beatrice Lachaussée
Winterreise (Schubert) 4 apr
Der Freischütz (Weber) 12-27 aprDir.: Markus Stenz; Prod.: Viesturs Kairišs
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 26 apr-11 junDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Pia Maria Gehle
Tamerlano (concert) (Handel) 4 maiDir.: Maxim Emelyanichev
Otello (Verdi) 18 mai-1 junDir.: Will Humburg; Prod.: Johannes Schaaf
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 jun-6 julDir.: Andreas Schüller; Prod.: Bernd Mottl
Les Enfants Terribles (Glass) 25 junDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Anna Horn
Madama Butterfly (Puccini) 4-14 sep
Così fan tutte (Mozart) 28 sep-12 okt
Leucippo (Hasse) 2-11 okt
Jolanthe (concert) (Tchaikovsky,P) 17-19 okt
Solaris (Glanert) 2-16 nov
Die Zauberflöte (Mozart) 6-26 des
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 7-13 des
Die lustige Witwe (concert) (Lehár) 31 des-4 jan
Der Freischütz (Weber) 27 feb-8 mar
The Turn of the Screw (Britten) 22 mar-5 apr
Ich wandte mich (Zimmermann,B) 27 mar-6 apr
Il prigioniero (Dallapiccola) 27 mar-6 apr
Arabella (Strauss) 25 apr-10 mai
La clemenza di Tito (Mozart) 9-24 mai
Carmen (Bizet) 23 mai-3 jun
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 30 mai-16 jun
Otello (Verdi) 14-27 jun
Krefeld, Theater Krefeld  / 
Das Land des Lächelns (Lehár) 4 okt-29 desDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Jakob Peters-Messer
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 13 okt-11 marDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Andreas Baesler
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 nov-18 janDir.: Andreas Fellner; Prod.: Reinhardt Friese
Manon (Massenet) 1 mar-3 julDir.: Mihkel Kütson; Prod.: François De Carpentries
Don Giovanni (Mozart) 10 mai-5 julDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Kobie van Rensburg
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Das Rheingold (Wagner) 22 sep-10 novDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Das Liebesverbot (Wagner) 29 sep-28 maiDir.: Matthias Foremny / Jeremy Carnall; Prod.: Aron Stiehl
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 okt-20 febDir.: Roland Seiffarth; Prod.: Franziska Severin
Die Zauberflöte (Mozart) 6 okt-15 marDir.: Jeremy Carnall; Prod.: Ralf Nürnberger
Rigoletto (Verdi) 10 okt-21 marDir.: Matthias Foremny; Prod.: Anthony Pilavachi
Nabucco (Verdi) 18 okt-22 marDir.: Anthony Bramall; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Tosca (Puccini) 19 okt-3 maiDir.: Anthony Bramall; Prod.: Michiel Dijkema
Dornröschen (Humperdinck) 26 okt-28 febDir.: Anthony Bramall
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 29 okt-16 maiDir.: Margherita Colombo; Prod.: Gundula Nowack
Frau Luna (Lincke) 31 okt-31 desDir.: Stefan Diederich / Christoph-Johannes Eichhorn; Prod.: Dominik Wilgenbus
La traviata (Verdi) 2 nov-29 maiDir.: NN; Prod.: Andreas Homoki
Der Wildschütz (Lortzing) 9 nov-2 febDir.: Stefan Diederich; Prod.: Volker Vogel
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 14 nov-18 janDir.: Stefan Diederich; Prod.: Cusch Jung
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 nov-4 aprDir.: Roland Seiffarth; Prod.: Volker Vogel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-27 desDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Birgit Eckenweber
Die Walküre (Wagner) 7 des-11 janDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Pinocchio (Valtinoni) 11 des-8 maiProd.: Gundula Nowack
La bohème (Puccini) 20 des-1 janDir.: Matthias Foremny; Prod.: Peter Konwitschny
Elektra (Strauss) 12 jan-31 maiDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Peter Konwitschny
Der Ring für Kinder (Wagner) 8 feb-22 junDir.: Stefan Diederich; Prod.: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 8 feb-11 maiDir.: Anthony Bramall; Prod.: Lindy Hume
Der Rosenkavalier (Strauss) 15 feb-8 junDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Alfred Kirchner(original), Gundula Nowack(revival)
My Fair Lady (Loewe) 19 feb-17 junDir.: Stefan Diederich / Frank-Michael Erben; Prod.: Karl Zugowski
Manon Lescaut (Puccini) 22 feb-10 maiDir.: Anthony Bramall; Prod.: Giancarlo Del Monaco
Der Graf von Monte Christo (Wildhorn) 27 feb-29 maiDir.: Stefan Diederich; Prod.: Cusch Jung
Requiem (Mozart) 8 mar-22 junDir.: Jeremy Carnall
Die lustige Witwe (Lehár) 22 mar-13 julDir.: Stefan Diederich / Georg Fritzsch; Prod.: Volker Vogel
Parsifal (Wagner) 30 mar-18 aprDir.: Ulf Schirmer / Anthony Bramall; Prod.: Roland Aeschlimann
The Rake's Progress (Stravinsky) 6 apr-18 maiDir.: Anthony Bramall; Prod.: Damiano Michieletto
Die Feen (Wagner) 20 apr-27 junDir.: Matthias Foremny; Prod.: Renaud Doucet
Der Opernball (Heuberger) 10 mai-8 julDir.: Stefan Diederich; Prod.: Volker Vogel
Der Waffenschmied (Lortzing) 24 mai-15 junDir.: Stefan Diederich; Prod.: Stefan Petraschewsky
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 14-28 junDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Balázs Kovalik
Messa da Requiem (Verdi) 29 junDir.: Anthony Bramall
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 14 sepDir.: Margherita Colombo; Prod.: Gundula Nowack
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 sep-28 desDir.: NN; Prod.: Volker Vogel
Nabucco (Verdi) 21 sep-5 aprDir.: Anthony Bramall; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Die lustige Witwe (Lehár) 27 sep-22 febDir.: Stefan Diederich; Prod.: Volker Vogel
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 3 okt-23 novDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Balázs Kovalik
Tosca (Puccini) 4 okt-3 maiDir.: Anthony Bramall / Matthias Foremny; Prod.: Michiel Dijkema
Faust (Gounod) 11 okt-4 junDir.: Anthony Bramall; Prod.: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 12 okt-19 aprDir.: Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; Prod.: Ralf Nürnberger
Im weißen Rößl (Benatzky) 25 okt-5 aprDir.: NN; Prod.: Volker Vogel
Der Ring für Kinder (Wagner) 31 okt-13 marDir.: Stefan Diederich; Prod.: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 1 nov-10 maiDir.: Anthony Bramall; Prod.: Lindy Hume
My Fair Lady (Loewe) 7 nov-10 julDir.: NN; Prod.: Karl Zugowski
Aladdin und die Wunderlampe (Rota) 8 nov-1 febDir.: Johannes Pell; Prod.: Jasmin Solfaghari
The Rake's Progress (Stravinsky) 14 nov-8 maiDir.: Anthony Bramall / Jeremy Carnall; Prod.: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 22 nov-31 janDir.: Matthias Foremny; Prod.: Anthony Pilavachi
La traviata (Verdi) 5 des-4 aprDir.: Jeremy Carnall; Prod.: Andreas Homoki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-17 desDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Birgit Eckenweber
La bohème (Puccini) 19 des-27 febDir.: Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; Prod.: Peter Konwitschny
Das Rheingold (Wagner) 11 jan-28 maiDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 18 jan-29 maiDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Manon Lescaut (Puccini) 24 jan-24 aprDir.: Anthony Bramall; Prod.: Giancarlo Del Monaco
Das Liebesverbot (Wagner) 28 feb-23 maiDir.: Jeremy Carnall; Prod.: Aron Stiehl
Madama Butterfly (Puccini) 14 mar-23 junDir.: Anthony Bramall; Prod.: Aron Stiehl
Parsifal (Wagner) 3 apr-22 maiDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Roland Aeschlimann
Siegfried (Wagner) 12 apr-30 maiDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 apr-8 julDir.: Stefan Diederich; Prod.: Franziska Severin
The Canterville Ghost (Getty) 9 mai-26 junDir.: Matthias Foremny; Prod.: Anthony Pilavachi
Pagliacci (Leoncavallo) 9 mai-26 junDir.: Matthias Foremny; Prod.: Anthony Pilavachi
Zar und Zimmermann (Lortzing) 29 mai-3 julDir.: Stefan Diederich; Prod.: Dominik Wilgenbus
Tannhäuser (Wagner) 31 mai-7 junDir.: Matthias Foremny
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 13 jun-12 julDir.: NN; Prod.: Günter Lohse
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
Serse (Handel) 21 sepDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: André Bücker
La clemenza di Tito (concert) (Gluck) 3 novDir.: Werner Ehrhardt
La Dirindina (Scarlatti,D) 25-26 aprDir.: Werner Ehrhardt; Prod.: Kay Link
La serva padrona (Pergolesi) 25-26 aprDir.: Werner Ehrhardt; Prod.: Kay Link
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 24 maiProd.: Jakop Ahlbom
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Der Mann von La Mancha (Leigh) 23 aug-19 aprDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Idomeneo re di Creta (Mozart) 13 sep-21 novDir.: Andreas Wolf; Prod.: Rosetta Cucchi
Siegfried für Kinder (Wagner) 22 sep-25 febDir.: Carl Augustin; Prod.: Sascha Mink
Tristan und Isolde (Wagner) 6 okt-11 maiDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Anthony Pilavachi
Thaïs (Massenet) 18 okt-9 febDir.: Andreas Wolf; Prod.: Marc Adam
Don Carlos (Verdi) 8 nov-22 marDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Sandra Leupold
Rigoletto für Jugendliche (Verdi) 9 nov-18 febDir.: Carl Augustin; Prod.: Sascha Mink
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 des-6 febDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 des-5 janDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Herbert Adler
Der Wildschütz (Lortzing) 17 jan-22 junDir.: Andreas Wolf; Prod.: Anthony Pilavachi
Armide (Gluck) 28 feb-26 junDir.: Christoph Spering; Prod.: Michael Wallner
My Fair Lady (Loewe) 7 mar-27 junDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Jürgen Pöckel
Madama Butterfly (Puccini) 21 mar-13 junDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Jürgen Pöckel
Der Zwerg (Zemlinsky) 18 apr-14 junDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Bernd Reiner Krieger
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 18 apr-14 junDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Bernd Reiner Krieger
La cenerentola (Rossini) 30 mai-28 junDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Cordula Däuper
Venus in Africa (Antheil) 5-19 junDir.: Andreas Wolf; Prod.: Susanne Frey
The Brothers (Antheil) 5-19 junDir.: Andreas Wolf; Prod.: Susanne Frey
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 sep-25 desDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Hajo Fouquet
Zar und Zimmermann (Lortzing) 3 okt-1 marDir.: Nezih Seckin; Prod.: Iris Ini Gerath
Werther (Massenet) 12 des-22 febDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Friedrich von Mansberg
Max und Moritz (Hilsberg) 19 jan-25 febDir.: Deborah Coombe; Prod.: Nilufar K Münzing
Carmina Burana (Orff) 8 mar-11 junDir.: Thomas Dorsch / Joachim Vogelsänger / Henning Voss; Prod.: Hajo Fouquet
Die Zauberflöte (Mozart) 28 jun-6 julDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Iris Ini Gerath
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 14 sep-12 janDir.: Michael Balke; Prod.: Karen Stone
Kiss me, Kate (Porter) 20 sep-26 janDir.: Kimbo Ishii / Martin Wagner; Prod.: Walter Sutcliffe
Don Giovanni (Mozart) 22 sep-20 oktDir.: Pawel Poplawski / Michael Balke; Prod.: Oliver Knopik
Der fliegende Holländer (Wagner) 10 oktDir.: Hermann Dukek; Prod.: Lucas Simon
Macbeth (Verdi) 2 nov-27 aprDir.: Kimbo Ishii; Prod.: Volker Lösch
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 16 nov-2 marDir.: Michael Balke; Prod.: Therese Schmidt
Die Zauberflöte (Mozart) 30 nov-14 desDir.: Michael Balke; Prod.: Holger Pototzki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-30 desDir.: Michael Balke; Prod.: Karen Stone
Sweeney Todd (Sondheim) 18 des-30 maiDir.: David Levi / Hermann Dukek; Prod.: Leonard Prinsloo
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25 jan-31 maiDir.: Michael Balke / Pawel Poplawski; Prod.: Christian von Götz
Der Rosenkavalier (Strauss) 22 feb-10 maiDir.: Kimbo Ishii / Michael Balke; Prod.: Olivia Fuchs
Otto (Handel) 15-22 marDir.: Stephan Schultz; Prod.: Arila Siegert
Die Geschichte vom Soldaten (Igor Strawinsky) 22 mar-25 aprDir.: Kimbo Ishii / Hermann Dukek; Prod.: Ulrich Schulz
Der Bettelstudent (Millöcker) 3-23 maiDir.: Pawel Poplawski / Martin Wagner; Prod.: Nico Rabenald
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Mefistofele (Boito) 6 sep-20 febDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Lorenzo Fioroni
Macbeth (Verdi) 19 sep-29 janDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Tatjana Gürbaca
Rinaldo (Handel) 31 okt-3 maiDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Tatjana Gürbaca
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10 nov-26 desDir.: Florian Csizmadia; Prod.: Johannes Erath
La traviata (Verdi) 11 jan-29 maiDir.: Florian Csizmadia; Prod.: Vera Nemirova
Don Giovanni (Mozart) 22 mar-25 maiDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Tilman Knabe
Lady in the Dark (Weill) 17-22 maiDir.: Florian Csizmadia; Prod.: Matthias Fontheim
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
The Turn of the Screw (Britten) 20 sep-24 janDir.: Joseph Trafton; Prod.: Frank Hilbrich
Simon Boccanegra (Verdi) 25 sep-13 janDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: David Mouchtar-Samorai
Madama Butterfly (Puccini) 2 okt-15 febDir.: Joseph Trafton; Prod.: Wolfgang Blum
Der Freischütz (Weber) 25 okt-27 junDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Armin Holz
My Fair Lady (Loewe) 26 okt-11 julDir.: Christiaan Crans; Prod.: Helmut Baumann, Jürg Burth
La scala di seta (Rossini) 7 nov-28 julDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Lukas Hemleb
Carmina Burana (Orff) 22 nov-6 junDir.: Dan Ettinger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 nov-6 janDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Wolfgang Blum
La bohème (Puccini) 24 nov-23 janDir.: Dan Ettinger / Joseph Trafton; Prod.: Friedrich Meyer-Oertel
Falstaff (Verdi) 14 des-4 junDir.: Dan Ettinger; Prod.: Christof Nel
Don Carlos (Verdi) 29 des-29 junDir.: Joseph Trafton; Prod.: Jens Daniel Herzog
Der Idiot (Weinberg) 12 jan-20 aprDir.: Thomas Sanderling; Prod.: Regula Gerber
Der Sturm (Purcell) 18 jan-21 junProd.: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 9 feb-2 julDir.: Joseph Trafton; Prod.: Joachim Schloemer
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 14 feb-30 julDir.: Dan Ettinger; Prod.: Cordula Däuper
Elektra (Strauss) 14-27 marDir.: Dan Ettinger; Prod.: Ruth Berghaus
Tosca (Puccini) 28 mar-17 junDir.: Dan Ettinger; Prod.: Renate Ackermann
Stiffelio (Verdi) 29 mar-24 julDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Regula Gerber
La fanciulla del West (Puccini) 12 apr-6 julDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Tilman Knabe
Parsifal (Wagner) 18 apr-19 junDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Hans Schüler
Der Rosenkavalier (Strauss) 7 mai-22 junDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Oliver Tambosi
Böse Geister (Hölszky) 31 mai-29 julProd.: Joachim Schlömer
La traviata (Verdi) 18 jun-21 julDir.: Joseph Trafton; Prod.: Achim Freyer
Opera anthology (Mozart) 13 jul
Mitridate, re di Ponto (Mozart) 13+ julDir.: Dennis Russell Davies; Prod.: Nicolas Brieger
Carmen (Bizet) 26-31 julDir.: Dan Ettinger / Joseph Trafton; Prod.: Gabriele Rech
Meiningen, Das Meininger Theater  / 
I puritani (Bellini) 15 sep-9 maiDir.: Leo McFall; Prod.: Bernd-Dieter Müller
Der Bettelstudent (Millöcker) 28 sep-6 julDir.: Gregor Rot; Prod.: Wolfgang Quetes
Rigoletto (Verdi) 18 okt-29 junDir.: Philippe Bach; Prod.: Ansgar Haag
Requiem (Verdi) 26 oktDir.: Leo McFall
Tristan und Isolde (Wagner) 1 nov-9 janDir.: Philippe Bach; Prod.: Gerd Heinz
Anya 17 (Gorb) 28 nov-8 febDir.: Leo McFall; Prod.: Mareike Zimmermann
Der Zarewitsch (Lehár) 24 jan-7 junDir.: Gregor Rot; Prod.: Lars Wernecke
Die Zauberflöte (Mozart) 9 feb-17 julDir.: Philippe Bach; Prod.: Rudolf Frey
Der Rosenkavalier (Strauss) 4 apr-16 julDir.: Philippe Bach; Prod.: Rudolf Frey
Der Bajazzo (Leoncavallo) 20 jun-5 julDir.: Leo McFall; Prod.: Gerd Heinz
Gianni Schicchi (Puccini) 20 jun-5 julDir.: Leo McFall; Prod.: Gerd Heinz
Mönchengladbach, Theater Mönchengladbach  / 
Stiffelio (Verdi) 28 sep-7 marDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Helen Malkowsky
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 20 okt-28 desDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Matthias Oldag
My Fair Lady (Loewe) 17 nov-30 marDir.: Andreas Fellner; Prod.: Roland Hüve
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 13 jan-24 aprDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Helen Malkowsky
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 apr-6 julDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Jakob Peters-Messer
München, Bayerische Staatsoper  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 sep-24 maiDir.: Carlo Montanaro; Prod.: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 22-29 sepDir.: Louis Langrée; Prod.: Stephan Kimmig
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 sep-11 oktDir.: Ivor Bolton / Dan Ettinger; Prod.: Dieter Dorn
Wozzeck (Berg) 3-9 oktDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Andreas Kriegenburg
Rigoletto (Verdi) 12 okt-9 maiDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Árpád Schilling
Der Zwerg (Zemlinsky) 20-27 oktDir.: Martyn Brabbins; Prod.: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 20-27 oktDir.: Martyn Brabbins; Prod.: Grzegorz Jarzyna
Così fan tutte (Mozart) 28 okt-3 novDir.: Mark Wigglesworth; Prod.: Dieter Dorn
Rusalka (Dvořák,A) 29 okt-8 novDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Martin Kušej
Il trovatore (Verdi) 9-20 novDir.: Paolo Carignani; Prod.: Olivier Py
Die Zauberflöte (Mozart) 14-27 novDir.: Ivor Bolton; Prod.: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 21 nov-7 desDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Tosca (Puccini) 6-13 desDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Luc Bondy
La bohème (Puccini) 15 des-10 maiDir.: Asher Fisch / Marco Armiliato; Prod.: Otto Schenk
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21-29 desDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Richard Jones
La forza del destino (Verdi) 22 des-11 janDir.: Asher Fisch; Prod.: Martin Kušej
La traviata (Verdi) 31 des-25 aprDir.: Dan Ettinger / Paolo Carignani / Pietro Rizzo; Prod.: Günter Krämer
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 4-10 janDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Krzysztof Warlikowski
La Calisto (Cavalli) 12-21 janDir.: Ivor Bolton; Prod.: David Alden
Der fliegende Holländer (Wagner) 17-23 janDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Peter Konwitschny
Babylon (Widmann) 25-31 janDir.: Kent Nagano; Prod.: Carlus Padrissa
Turandot (Puccini) 30 jan-5 febDir.: Asher Fisch; Prod.: Carlus Padrissa
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-14 febDir.: Constantin Trinks; Prod.: Richard Jones
La clemenza di Tito (Mozart) 10-26 febDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Jan Bosse
Il turco in Italia (Rossini) 13-24 febDir.: Maurizio Benini; Prod.: Christof Loy
Der Rosenkavalier (Strauss) 2-18 marDir.: Kirill Petrenko / NN; Prod.: Jürgen Rose, Otto Schenk
La cenerentola (Rossini) 4-12 marDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Madama Butterfly (Puccini) 11-19 marDir.: Keri-Lynn Wilson; Prod.: Wolf Busse
Boris Godunow (Musorgsky) 16-31 marDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 22 mar-2 aprDir.: Asher Fisch; Prod.: William Friedkin
Carmen (Bizet) 27 mar-3 aprDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Lina Wertmüller
Simon Boccanegra (Verdi) 14-24 aprDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Parsifal (Wagner) 16-20 aprDir.: Asher Fisch; Prod.: Peter Konwitschny
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16-22 maiDir.: Asher Fisch; Prod.: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 mai-7 junDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Ferruccio Soleri
Die Soldaten (Zimmermann,B) 25 mai-6 junDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
Capuleti e Montecchi (Bellini) 11-18 junDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Vincent Boussard
Tosca (Puccini) 20-27 sepDir.: Asher Fisch; Prod.: Luc Bondy
Simon Boccanegra (Verdi) 3-10 oktDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Dmitri Tcherniakov
La clemenza di Tito (Mozart) 14-23 oktDir.: Oksana Lyniv; Prod.: Jan Bosse
Die Sache Makropulos (Janáček) 19 okt-1 novDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Árpád Schilling
Die Soldaten (Zimmermann,B) 31 okt-4 novDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
Rigoletto (Verdi) 8-14 novDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Árpád Schilling
Manon Lescaut (Puccini) 15 nov-7 desDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Hans Neuenfels
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 nov-4 janDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Richard Jones
Le nozze di Figaro (Mozart) 8-17 desDir.: Ivor Bolton; Prod.: Dieter Dorn
Carmen (Bizet) 19-26 desDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Lina Wertmüller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 20-27 desDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Krzysztof Warlikowski
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 des-15 aprDir.: Asher Fisch; Prod.: David Bösch
Guillaume Tell (Rossini) 18-25 janDir.: Dan Ettinger; Prod.: Antú Romero Nunes, Johannes Hofmann
La bohème (Puccini) 23-31 janDir.: Dan Ettinger; Prod.: Otto Schenk
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26 jan-11 febDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Barbara Wysocka
Madama Butterfly (Puccini) 21-26 febDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Wolf Busse
La cenerentola (Rossini) 1 mar-26 aprDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Le comte Ory (Rossini) 17 apr-21 jun
La forza del destino (Verdi) 4-10 maiDir.: Asher Fisch; Prod.: Martin Kušej
La traviata (Verdi) 24 mai-4 junDir.: Oksana Lyniv; Prod.: Günter Krämer
Lulu (Berg) 25 mai-10 junDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Pinocchio (Valtinoni) 5-11 junDir.: Stellario Fagone; Prod.: Axel Ranisch
München, Staatstheater am Gärtnerplatz  / 
Der Mann von La Mancha (Leigh) 2-19 oktDir.: Andreas Kowalewitz; Prod.: Josef E Köpplinger, Nicole Claudia Weber
Semele (Handel) 24 okt-7 novDir.: Marco Comin; Prod.: Karoline Gruber
Brundibár (Krása) 27-28 novDir.: Andreas Kowalewitz; Prod.: Magdalena Schnitzler
Der Flaschengeist (Hiller,W) 23 jan-28 febDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Nicole Claudia Weber
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 jan-5 marDir.: Marco Comin; Prod.: Stephanie Mohr
Yolanta (concert) (Tchaikovsky,P) 15-20 febDir.: Marco Comin
Don Pasquale (Donizetti) 29 mar-12 aprDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Brigitte Fassbaender
Aida (Verdi) 18-29 junDir.: Marco Comin; Prod.: Torsten Fischer
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 19-30 julDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Josef E Köpplinger
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 17-23 sep
Peter Grimes (Britten) 21 okt-2 novDir.: Marco Comin; Prod.: Balázs Kovalik
Aida (Verdi) 8-12 nov
Wiener Blut (Strauss,J) 26 nov-18 desDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Nicole Claudia Weber
Le Petit Faust (Hervé) 16-23 maiDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Rudolf Frey
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 mai-7 jun
Così fan tutte (Mozart) 13-27 junDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Olivier Tambosi
Münster, Theater Münster  / 
Der Troubadour (Verdi) 5 okt-20 aprDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Georg Rootering
Die Zauberflöte (Mozart) 30 nov-13 junDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Kobie van Rensburg
Benvenuto Cellini (Berlioz) 15 feb-4 junDir.: Stefan Veselka; Prod.: Aron Stiehl
The Black Rider (Waits) 1 mar-24 junDir.: Michael Barfuß; Prod.: Frank Behnke
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 29 mar-29 junDir.: Stefan Veselka; Prod.: Holger Seitz
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 mai-4 julDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Ulrich Peters
Carmen (Bizet) 6+ sepDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Georg Köhl
Die Zauberflöte (Mozart) 12+ okt
Die verkaufte Braut (Smetana) 1+ novDir.: Stefan Veselka; Prod.: Yona Kim
Joseph Süß (Glanert) 7+ febDir.: Thorsten Schmid-Kapfenburg; Prod.: Guy Montavon
Anything Goes (Porter) 28+ febDir.: Stefan Veselka; Prod.: Ulrich Peters
Ariodante (Handel) 28+ marProd.: Kobie van Rensburg
La bohème (Puccini) 16+ maiDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Pavel Fieber
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 21 sep-26 desDir.: Romely Pfund; Prod.: Markus Kopf
Die Dame von Monte-Carlo (Poulenc) 18 okt-28 marDir.: Emiliano Greizerstein; Prod.: Fabian von Matt
Die menschliche Stimme (Poulenc) 18 okt-28 marDir.: Emiliano Greizerstein; Prod.: Fabian von Matt
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 okt-27 marDir.: Romely Pfund / Jörg Pitschmann; Prod.: Benedikt Borrmann
Madame Pompadour (Fall) 30 okt-23 desDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Die Sternstunde des Josef Bieder (Streul) 9 nov-11 aprProd.: Wolfgang Lachnitt
Evita (Lloyd Webber) 27 nov-30 janDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Reinhardt Friese
Stabat Mater (concert) (Rossini) 12 desDir.: Stefan Malzew
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 des-21 aprDir.: Jörg Pitschmann
My Fair Lady (Loewe) 25 jan-6 junDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Wolfgang Lachnitt
La cenerentola (Rossini) 22 mar-26 aprDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Madame Butterfly (Puccini) 10 mai-1 junDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Jürgen Pöckel
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4-27 julDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 20 sep-1 desDir.: Markus L Frank; Prod.: Kay Link
Aida (John,E) 18 okt-28 desDir.: Michael Ellis Ingram; Prod.: Iris Limbarth
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 26 okt-13 desDir.: Michael Ellis Ingram; Prod.: Wolfgang Dosch
Der Vogelhändler (Zeller,C) 15 nov-8 marDir.: Michael Ellis Ingram; Prod.: Achim Lenz
Tiefland (d'Albert) 17 jan-22 marDir.: Markus L Frank; Prod.: Toni Burkhardt
Rigoletto (Verdi) 16 mai-7 junDir.: Markus L Frank; Prod.: Katharina Thoma
My Fair Lady (Loewe) 27 jun-19 jul
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 sep-14 jan
Die Banditen (Offenbach) 21 nov-22 feb
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 nov-26 desDir.: Markus L Frank; Prod.: Bianca Sue Henne
Rigoletto (Verdi) 14 des-14 marDir.: Markus L Frank; Prod.: Katharina Thoma
Manon (Massenet) 30 jan-19 apr
Carmen (Bizet) 6 jun-18 jul
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Otello (Verdi) 30 sep-31 janDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Gabriele Rech
Im weißen Rößl (Benatzky) 6 okt-6 desDir.: Gábor Káli; Prod.: Thomas Enzinger
Platée (Rameau) 12 okt-3 novDir.: Hervé Niquet / Gábor Káli; Prod.: Mariame Clément
Funny Girl (Styne) 2 nov-3 marDir.: Jürgen Grimm / Gábor Káli; Prod.: Stefan Huber
Nabucco (Verdi) 10 nov-7 desDir.: Peter Tilling; Prod.: Immo Karaman
Das Rheingold (Wagner) 30 nov-2 marDir.: Marcus Bosch; Prod.: Georg Schmiedleitner
Cherubino mischt sich ein (Mozart) 11 jan-3 junDir.: Andreas Paetzold / Matteo Pirola; Prod.: Lutz Schwarz
Arabella (Strauss) 1 feb-7 maiDir.: Marcus Bosch; Prod.: Andreas Baesler
Judas Maccabaeus (Handel) 23 feb-8 aprDir.: Peter Tilling; Prod.: Stefan Otteni
And The Trains Kept Coming... (Navok) 23 feb-8 aprDir.: Peter Tilling; Prod.: Stefan Otteni
La traviata (Verdi) 8-30 marDir.: Marcus Bosch; Prod.: Peter Konwitschny
Die Walküre (Wagner) 5 apr-6 julDir.: Marcus Bosch; Prod.: Georg Schmiedleitner
My Fair Lady (Loewe) 2 mai-13 julDir.: Gábor Káli; Prod.: Thomas Enzinger
Tosca (Puccini) 17 mai-19 julDir.: Marcus Bosch; Prod.: Jens Daniel Herzog
Les Huguenots (Meyerbeer) 15 jun-20 julDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Tobias Kratzer
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 jun-17 julDir.: Peter Tilling; Prod.: Andreas Baesler
Oldenburg, Oldenburgische Staatstheater  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 5 okt-29 desDir.: Roger Epple; Prod.: Alexander Müller-Elmau
Carmina Burana (Orff) 12 okt-16 febDir.: Thomas Bönisch; Prod.: Sebastian Ukena
La bohème (Puccini) 13 okt-26 desDir.: Roger Epple; Prod.: Marco Fiorini
Die Zauberflöte (Mozart) 19 okt-31 maiDir.: Thomas Bönisch; Prod.: Niklaus Helbling
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 nov-22 julDir.: Paul-Johannes Kirschner; Prod.: K D Schmidt
The Rake's Progress (Stravinsky) 7 des-18 janDir.: NN; Prod.: Markus Bothe
Otello (Verdi) 17 jan-12 marDir.: Roger Epple; Prod.: Niklaus Helbling
Lohengrin (Sciarrino) 25 jan-15 febDir.: Yuval Zorn; Prod.: Thomas Fiedler
Così fan tutte (Mozart) 31 jan-24 julDir.: Roger Epple; Prod.: Niklaus Helbling
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 15 feb-18 maiDir.: Thomas Bönisch; Prod.: Ronny Jakubaschk
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 28 mar-29 maiDir.: Thomas Bönisch; Prod.: Julia Hölscher
Albert Herring (Britten) 6+ junDir.: Robin Davis; Prod.: Lydia Steier
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
Evita (Lloyd Webber) 24 aug-12 janDir.: An-Hoon Song; Prod.: Marcel Keller
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 14 sep-17 oktDir.: Andreas Hotz; Prod.: Jochen Biganzoli
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 14 sep-17 oktDir.: Andreas Hotz; Prod.: Jochen Biganzoli
Sancta Susanna (Hindemith) 14 sep-17 oktDir.: Andreas Hotz; Prod.: Jochen Biganzoli
La bohème (Puccini) 28 sep-5 marDir.: Andreas Hotz; Prod.: Floris Visser
Anatevka (Bock) 16 okt-2 novProd.: Adriana Altaras
Der Vogelhändler (Zeller,C) 23 nov-10 julDir.: An-Hoon Song; Prod.: Marcel Keller
Johannes-Passion (Bach,JS) 18 jan-18 aprDir.: Andreas Hotz; Prod.: Andrej Woron
Vanda (Dvořák,A) 15 mar-22 maiDir.: Daniel Inbal; Prod.: Robert Lehmeier
Der Liebestrank (Donizetti) 5-19 aprDir.: Daniel Inbal / An-Hoon Song / Mino Marani; Prod.: Guillermo Amaya
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 4 mai-6 julDir.: An-Hoon Song; Prod.: Guillermo Amaya, Elmar Supp
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 5 mai-9 julDir.: Florian Appel; Prod.: Alexander May
Die Vögel (Braunfels) 21 jun-11 julDir.: Andreas Hotz; Prod.: Yona Kim
Passau, Landestheater Niederbayern (Landshut, Passau, Straubing)  / 
Gräfin Mariza (Kálmán) 5 okt-9 junDir.: Kai Röhrig; Prod.: Sebastian Kerssenbrock
Rigoletto (Verdi) 18 okt-14 febDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Nilufar K Münzing
Il pirata (Bellini) 30 nov-24 janDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Alberto Jona, Jenaro Meléndrez Chas
Carousel (Rodgers) 23 feb-18 maiDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Stefan Tilch
Die schöne und getreue Ariadne (Conradi) 12 apr-30 maiDir.: Kai Röhrig; Prod.: Jonathan Lunn
La traviata (Verdi) 14-29 junDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Amir Hosseinpour
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Ein Maskenball (Verdi) 21 sep-11 marDir.: Markus Huber; Prod.: Wolf Widder
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 27 sep-4 febDir.: Tobias Leppert; Prod.: Kai Hüsgen
Così fan tutte (Mozart) 9 nov-14 marDir.: Martin Hannus; Prod.: Toni Burkhardt
Gräfin Mariza (Kálmán) 31 des-19 junDir.: Martin Hannus; Prod.: Wolf Widder
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 1 mar-13 julDir.: Markus Huber; Prod.: Bettina Lell
Frau Luna (Lincke) 23 mai-17 julDir.: Tobias Leppert; Prod.: Bettina Lell
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 sep-23 marDir.: Tobias Engeli; Prod.: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 11 okt-5 janDir.: Tobias Engeli / André Cipowicz; Prod.: Wolfgang Dosch
Tannhäuser (Wagner) 30 nov-3 maiDir.: Lutz de Veer; Prod.: Roland May
Così fan tutte (Mozart) 17 des-19 janDir.: Lutz de Veer; Prod.: Søren Schuhmacher
Carmen (Bizet) 12 apr-23 maiDir.: Tobias Engeli; Prod.: Søren Schuhmacher
Anatevka (Bock) 29 aprDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Joseph Süß (Glanert) 10 mai-10 junDir.: Lutz de Veer; Prod.: Thilo Reinhardt
Novecento (Kálmán) 22 maiDir.: Maxim Böckelmann; Prod.: Wolfgang Dosch
Sugar (Styne) 28 jun-6 julDir.: Maxim Böckelmann; Prod.: Tim Heilmann
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Das Liebesverbot (Wagner) 15 sep-14 novDir.: Jan Michael Horstmann / Christian Voß; Prod.: Hinrich Horstkotte
Frau Luna (Lincke) 19 sep-5 janDir.: Hans-Peter Preu; Prod.: Susanne Knapp
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 novDir.: Hans-Peter Preu / Florian Merz; Prod.: Wolfgang Dosch
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 17 nov-11 maiDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Anja Sündermann
L'orfeo (Monteverdi) 22 nov-7 febDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Jan Michael Horstmann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-22 desDir.: Matthias Mücksch; Prod.: Helen Malkowsky
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 18 desDir.: Michele Carulli / Hans-Peter Preu; Prod.: Annette Jahns
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 jan-1 marDir.: Hans-Peter Preu / Thomas Gläser; Prod.: Manuel Schöbel
Ariadne auf Naxos (Strauss) 30 mar-4 maiDir.: Jan Michael Horstmann / Hans-Peter Preu; Prod.: Annette Jahns
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4 apr-9 maiDir.: Hans-Peter Preu; Prod.: Horst Otto Kupich
Médée (Charpentier,M) 17 mai-13 junDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Jan Michael Horstmann
Der Schauspieldirektor (Mozart) 22 mai-20 jun
Der Freischütz (Weber) 7 jun-29 augDir.: Michele Carulli; Prod.: Horst Otto Kupich
Regensburg, Theater Regensburg  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 21 sep-17 desDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Elias Perrig
The Fairy Queen (Purcell) 28 sep-26 desDir.: Jörn Hinnerk Andresen; Prod.: Lydia Steier
West Side Story (Bernstein) 12 okt-5 febDir.: Alistair Lilley; Prod.: Andrea Schwalbach
Frau Luna (Lincke) 26 okt-24 junDir.: György Mészáros / Alistair Lilley; Prod.: Thomas Enzinger
La bohème (Puccini) 7 des-29 maiDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Johannes Pölzgutter
Die Feen (Wagner) 25 jan-19 junDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Florian Lutz
Anatevka (Bock) 22 mar-8 junDir.: Alistair Lilley; Prod.: Andrea Schwalbach
Die Kaffeekantate (Bach,JS) 12 apr-3 julDir.: Thomas Engel; Prod.: Christina Schmidt
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 12 apr-3 julDir.: Thomas Engel; Prod.: Christina Schmidt
Nichtung (Moussa) 17 mai-18 julDir.: Samy Moussa; Prod.: Christine Mielitz
Die Zauberflöte (Mozart) 15 jun-20 julDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Matthias Reichwald
Remscheid, Theater der Stadt Remscheid  / 
My Fair Lady (Loewe) 6 novDir.: Inga Hilsberg; Prod.: Lajos Wenzel
La bohème (Puccini) 20 novDir.: Tamas Bolberitz
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 24 janDir.: Heinz Helberg
Tosca (Puccini) 16 febDir.: Silvano Frontalini
La traviata (Verdi) 24-25 maiDir.: Peter Kuhn; Prod.: Igor Folwill
West Side Story (Bernstein) 8 junProd.: Kay Metzger
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 7 aug-30 sepProd.: Babette Bartz
Anatevka (Bock) 1 sep-29 marDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Jürgen Pöckel
Nabucco (Verdi) 14 sep-20 aprDir.: Florian Krumpöck; Prod.: Babette Bartz
Madama Butterfly (Puccini) 6 okt-28 marDir.: Manfred Hermann Lehner / Peter Leonard; Prod.: Jay Lesenger
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 nov-15 febDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Rainer Wenke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14-26 desDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Rainer Wenke
Così fan tutte (Mozart) 9 feb-11 maiDir.: Florian Krumpöck; Prod.: Babette Bartz
Die Zauberflöte (Mozart) 21 mar-9 aprDir.: Manfred Hermann Lehner / Lorenzo Coladonato; Prod.: Babette Bartz
My Fair Lady (Loewe) 17 mai-20 junDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Babette Bartz
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Die Dreigroschenoper (Weill) 15 sep-25 oktDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Dagmar Schlingmann
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 22 sep-10 novDir.: Gregor Bühl; Prod.: Immo Karaman
Tosca (Puccini) 24 nov-26 marDir.: Will Humburg; Prod.: Dagmar Schlingmann
Die Zauberflöte (Mozart) 1 des-5 janDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Andreas Gergen
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 des-5 aprDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Ralf Nürnberger
Stabat Mater (Rossini) 9-10 febDir.: Asher Fisch
Werther (Massenet) 22 feb-31 maiDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Jetske Mijnssen
Macbeth (Verdi) 12 apr-20 julDir.: Marzio Conti; Prod.: Sebastian Welker
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 apr-28 junDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Dagmar Schlingmann
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 7 jun-26 julDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Dominik Neuner
La finta giardiniera (Mozart) 5-24 julDir.: Ulrich Cornelius Maier; Prod.: Tom Ryser
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater  / 
Sigurd der Drachentöter (Pape) 20 sep-10 janDir.: Friedemann Braun; Prod.: Markus Wünsch
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 25 sep-11 janDir.: Daniel Huppert; Prod.: Peter Dehler
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 6 okt-23 janDir.: Manfred Mayrhofer; Prod.: Hendrik Müller
La bohème (Puccini) 22 nov-23 maiDir.: Daniel Huppert; Prod.: Gregor Horres
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 15 des-4 maiDir.: Daniel Huppert; Prod.: Georg Rootering
Dead Man Walking (Heggie) 24 jan-7 maiDir.: Gregor Rot; Prod.: David Freeman
Die Opernprobe (Lortzing) 23 mar-15 junDir.: Ewald Donhoffer; Prod.: Anke Rauthmann
Der Musikfeind (Genée) 23 mar-15 junDir.: Ewald Donhoffer; Prod.: Anke Rauthmann
Die verkaufte Braut (Smetana) 16-30 maiDir.: Gregor Rot; Prod.: Frank-Bernd Gottschalk
Nabucco (Verdi) 27 jun-3 augDir.: Daniel Huppert; Prod.: Georg Rootering
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Rigoletto (Verdi) 22 sep-2 novDir.: Golo Berg; Prod.: Dirk Löschner
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 19 okt-10 desDir.: Egbert Funk; Prod.: Wolfgang Dosch
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 nov-9 desDir.: Egbert Funk; Prod.: Horst Kupich
Lohengrin (Wagner) 7-28 desDir.: Golo Berg; Prod.: Dirk Löschner
Die verkaufte Braut (Smetana) 12 aprDir.: Golo Berg; Prod.: Horst Kupich
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10 maiDir.: Golo Berg; Prod.: Horst Kupich
Stuttgart, Staatstheater Stuttgart  / 
La cenerentola (Rossini) 20 sep-17 desDir.: José Luis Gomez Ríos; Prod.: Andrea Moses
Don Giovanni (Mozart) 21 sep-16 novDir.: Andrés Orozco-Estrada; Prod.: Andrea Moses
L'Écume des jours (Denisov) 22 sep-11 oktDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Falstaff (Verdi) 20 okt-2 janDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Andrea Moses
Nabucco (Verdi) 24 okt-22 janDir.: Simon Hewett / Giuliano Carella; Prod.: Rudolf Frey
La Damnation de Faust (Berlioz) 17 nov-6 janDir.: Kwamé Ryan; Prod.: Andrea Moses
Peter Pan (Ayres) 19 des-10 aprDir.: Roland Kluttig / Willem Wentzel; Prod.: Frank Hilbrich
Die Zauberflöte (Mozart) 25 des-1 febDir.: Uwe Sandner; Prod.: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 25 jan-28 febDir.: Giuliano Carella; Prod.: Ruth Berghaus
Ariadne auf Naxos (Strauss) 29 jan-8 marDir.: Michael Schønwandt; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7 feb-21 maiDir.: Simon Hewett; Prod.: Waltraud Lehner
Wunderzaichen (Andre,M) 2-25 marDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Siegfried (Wagner) 23 mar-27 aprDir.: Marc Soustrot; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
La sonnambula (Bellini) 29 mar-11 junDir.: Gabriele Ferro; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Actus tragicus (Bach,JS) 29 apr-5 junDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Herbert Wernicke
Orpheus und Eurydike (Gluck) 4 mai-26 julDir.: Nicholas Kok; Prod.: Christian Spuck
Tosca (Puccini) 18 mai-8 julDir.: Simon Hewett; Prod.: Willy Decker
La bohème (Puccini) 30 mai-22 julDir.: Simon Hewett / Till Drömann; Prod.: Andrea Moses
Tristan und Isolde (Wagner) 20-27 julDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Iphigenie en Aulide (Gluck) 25-30 julDir.: Willem Wentzel; Prod.: Andrea Moses
Trier, Theater Trier  / 
Rigoletto (Verdi) 14 sep-21 febDir.: Victor Puhl / Joongbae Jee; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 nov-9 marDir.: Victor Puhl / Joongbae Jee; Prod.: Klaus-Dieter Köhler
The Fly (Shore) 18 jan-8 marDir.: Joongbae Jee; Prod.: Sebastian Welker
Der Wildschütz (Lortzing) 15 mar-18 maiDir.: Joongbae Jee; Prod.: Matthias Kaiser
Orfeo ed Euridice (Gluck) 24 mai-19 julDir.: Victor Puhl / Joongbae Jee; Prod.: Birgit Scherzer
Ulm, Theater Ulm  / 
Otello (Verdi) 26 sep-2 febDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Ghetto (Lackerschmid) 29 sepDir.: Hendrik Haas; Prod.: Andreas von Studnitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 nov-25 janDir.: Daniel Montané; Prod.: Benjamin Künzel
Cabaret (Kander) 5 des-23 marDir.: Hendrik Haas / Michael Weiger; Prod.: Harald Fuhrmann
Der Rosenkavalier (Strauss) 23 jan-11 maiDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Friederike (Lehár) 8 feb-20 maiProd.: Benjamin Künzel
Iphigenie en Tauride (Gluck) 6 mar-31 maiDir.: Daniel Montané; Prod.: Igor Folwill
Serse (Handel) 8 mai-20 julDir.: Daniel Montané; Prod.: Matthias Kaiser
Erlöst Albert E. (Stäbler) 26 jun-18 julDir.: Michael Weiger; Prod.: Philipp Jescheck
La traviata (Verdi) 25+ sepDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Die lustige Witwe (Lehár) 6+ novDir.: Michael Weiger; Prod.: Benjamin Künzel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 novDir.: Daniel Montané; Prod.: Benjamin Künzel
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 18+ desDir.: Hendrik Haas; Prod.: Matthias Kaiser
Médée (Cherubini) 5+ febDir.: Daniel Montané; Prod.: Igor Folwill
Così fan tutte (Mozart) 26+ marDir.: Timo Handschuh
Peter Grimes (Britten) 7+ maiDir.: Daniel Montané; Prod.: Matthias Kaiser
West Side Story (Bernstein) 13+ junDir.: Hendrik Haas; Prod.: Rhys Martin
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Pettersson und Findus (Ramdohr) 5 sep-8 marDir.: André Kassel; Prod.: Gabriele Wiesmüller
Lohengrin (Wagner) 7 sep-18 aprDir.: Stefan Solyom; Prod.: Tobias Kratzer
Madama Butterfly (Puccini) 20 sep-13 aprDir.: Martin Hoff; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 okt-29 janDir.: Stefan Klingele / Martin Virin; Prod.: Elisabeth Stöppler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 nov-5 janDir.: Martin Hoff; Prod.: Karsten Wiegand, Valentin Schwarz
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 22 nov-19 aprDir.: Martin Virin; Prod.: Nina Gühlstorff
Werther (Massenet) 18 jan-15 maiDir.: Martin Hoff; Prod.: Michael Talke
La traviata (Verdi) 25 jan-9 maiDir.: Stefan Solyom / Martin Hoff; Prod.: Karsten Wiegand
Vom Lärm der Welt (Helbig) 28 mar-31 maiDir.: Stefan Solyom / Martin Virin; Prod.: Hasko Weber
Wüstenwind (Dogru) 2 apr-27 maiDir.: Dirk Sobe; Prod.: Sebastian Gühne
Jonny spielt auf (Krenek) 29 mai-5 julDir.: Martin Hoff; Prod.: Frank Hilbrich
La bohème (Puccini) 6+ sepDir.: Massimo Zanetti / Martin Hoff; Prod.: Bettina Bruinier
Der Rosenkavalier (Strauss) 31+ oktDir.: Stefan Solyom; Prod.: Vera Nemirova
I masnadieri (Verdi) 31+ janDir.: Martin Hoff; Prod.: Volker Lösch
Die Zauberflöte (Mozart) 26+ aprDir.: Stefan Solyom / Martin Hoff; Prod.: Nina Gühlstorff
Lola rennt (Vollmer) 13+ junDir.: Martin Hoff; Prod.: Michael Dissmeier, Christian Wiehle
Wiesbaden, Hessiches Staatstheater  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 7 sep-1 julDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Michiel Dijkema
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 sep-9 febDir.: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 28 sep-10 desDir.: Wolfgang Wengenroth; Prod.: Cesare Lievi
Evita (Lloyd Webber) 5 okt-28 junDir.: Wolfgang Wengenroth; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Die lustige Witwe (Lehár) 20 okt-20 desDir.: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Iris Ini Gerath
La bohème (Puccini) 3 nov-19 janDir.: Wolfgang Ott; Prod.: Wolfgang Quetes
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 30 nov-24 aprDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Ansgar Weigner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 des-24 janDir.: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Heinz Peters
La forza del destino (Verdi) 25 jan-27 aprDir.: Wolfgang Ott; Prod.: Immo Karaman
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 31 jan-9 julDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Manfred Beilharz
La Calisto (Cavalli) 8 mar-3 julDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Teresa Reiber
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-28 marDir.: Christoph Stiller; Prod.: Michiel Dijkema
Madama Butterfly (Puccini) 6 apr-4 julDir.: Martin Lukas Meister / Elias Grandy; Prod.: John Dew
Elegie für junge Liebende (Henze) 1 mai-8 julDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Rusalka (Dvořák,A) 7 maiDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Barrie Kosky
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 maiDir.: Andrea Battistoni; Prod.: Fabio Sparvoli
Falstaff (Verdi) 9 jun-10 julDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Christian Spuck
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 sep-5 aprDir.: Florian Frannek; Prod.: Johannes Weigand
Evita (Lloyd Webber) 5 okt-2 marDir.: Tobias Deutschmann; Prod.: Aurelia Eggers
Die Irrfahrten des Odysseus (Terzakis) 13 oktDir.: Eva Caspari; Prod.: Benjamin Prins
Maria egiziaca (Respighi) 2-16 novDir.: Florian Frannek; Prod.: Johannes Blum
Le Toreador (Adam,A) 19 janDir.: Tobias Deutschmann; Prod.: Björn Reinke
Alcina (Handel) 23 mar-13 aprDir.: Boris Brinkmann; Prod.: Johannes Weigand
König Roger (Szymanowski) 14-28 junDir.: Florian Frannek; Prod.: Jakob Peters-Messer
Tosca (Puccini) 5 sep-12 oktDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Stefano Poda
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 okt-1 marDir.: Florian Frannek; Prod.: Johannes Weigand
Don Giovanni (Mozart) 8 nov-7 junDir.: Andreas Kowalewitz; Prod.: Thomas Schulte-Michels
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 des-8 febDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Johannes Weigand
Parsifal (Wagner) 13 mar-18 aprDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Thilo Reinhardt
Salome (Strauss) 17 apr-30 maiDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Michiel Dijkema
Johannes-Passion (Bach,JS) 22-25 maiDir.: Jörg Halubek; Prod.: Philipp Harnoncourt
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Lohengrin (Wagner) 29 sep-31 janDir.: Enrico Calesso; Prod.: Kurt Josef Schildknecht
Don Giovanni (Mozart) 18 okt-26 janDir.: Gerd Müller-Lorenz; Prod.: François De Carpentries
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 8 nov-20 aprDir.: Frank Obermair; Prod.: Ivan Alboresi
Die diebische Elster (Rossini) 15 feb-25 aprDir.: Giovanni Battista Rigon / Alexis Agrafotis; Prod.: Andreas Beuermann
Salome (Strauss) 5 apr-20 junDir.: Enrico Calesso; Prod.: Alexander Von Pfeil
La sonnambula (Bellini) 19-21 aprDir.: Enrico Calesso
The Rake's Progress (Stravinsky) 28 jun-23 julDir.: Enrico Calesso; Prod.: Stephan Suschke
Zwickau, Theater Plauen-Zwickau  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 sep-21 aprDir.: Tobias Engeli; Prod.: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 19 okt-10 janDir.: Tobias Engeli / André Cipowicz; Prod.: Wolfgang Dosch
Joseph Süß (Glanert) 1 nov-20 junDir.: Lutz de Veer; Prod.: Thilo Reinhardt
Così fan tutte (Mozart) 4 des-14 marDir.: Lutz de Veer; Prod.: Søren Schuhmacher
Madame Pompadour (Fall) 17 jan-6 aprDir.: Lutz de Veer; Prod.: Valentina Simeonova
Tannhäuser (Wagner) 22 jan-25 aprDir.: Lutz de Veer; Prod.: Roland May
Carmen (Bizet) 1-8 junDir.: Tobias Engeli; Prod.: Søren Schuhmacher