2013/14 > Russland 
*Hjemmeside     >Operabase Professional 
2013/14 > Russland

 Urpremiere
 Sjeldne fremføringer
 Nyproduksjon
 Nyproduksjon for dette kompaniet

  
Finland
Estland
Latvia
Hvite-Russland

Russland
 
USA
Ukraina
Georgia
Aserbajdsjan
Kasakstan Japan

Astrakhan, Astrakhan Opera and Ballet Theatre  / 

Boris Godunov (Musorgsky) 20 sep-2 febDir.: Valeriy Voronin; Prod.: Konstantin Balakin
Otello (Verdi) 25 okt-30 aprDir.: Valeriy Voronin; Prod.: Konstantin Balakin
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 30 okt-11 des
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 3 nov-28 feb
Madama Butterfly (Puccini) 13 nov-21 mar
La traviata (Verdi) 12 feb-18 apr
María de Buenos Aires (Piazzolla) 13 feb-11 mar
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 10-12 apr
Ekaterinburg, Ekaterinburg Opera House  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 sep-7 junDir.: Michael Güttler; Prod.: Paul Curran
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 26 sep-24 mai
La traviata (Verdi) 27 sep-15 mai
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 29 sep-10 jun
La bohème (Puccini) 1 okt-14 mar
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 2 okt-5 apr
Madama Butterfly (Puccini) 3 okt-22 mai
Otello (Verdi) 8 okt-19 junDir.: Pavel Klinichev; Prod.: Igor Uschakov
Le comte Ory (Rossini) 15 okt-21 jun
Tosca (Puccini) 18 okt-29 mai
Don Giovanni (Mozart) 22 okt-3 mai
Prince Igor (Borodin) 26 okt-8 mai
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 29 okt-31 mai
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 31 okt-8 apr
Le nozze di Figaro (Mozart) 9 nov-6 mai
Boris Godunov (Musorgsky) 10 des-17 maiDir.: Michael Güttler; Prod.: Alexander Titel
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 des-9 apr
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27-28 des
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 26 apr-5 jun
Izhevsk, State Opera and Ballet Theatre of Udmurt Republic  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 5 feb-9 aprDir.: Andrey Gordeyev
Kazan, Tatar State Opera and Ballet Theatre named after Mussa Djalil  / 
Tosca (Puccini) 25 sep
Madama Butterfly (Puccini) 2 okt
Carmen (Bizet) 4 okt-8 feb
The Pearl Fishers (Bizet) 20 novDir.: Marco Boemi; Prod.: Vernon Mound
Boris Godunov (Musorgsky) 23 nov-13 febDir.: Renat Salavatov; Prod.: Michael Pandzhavize
Requiem (Verdi) 27 nov
La traviata (Verdi) 6 des-22 aprDir.: Marco Boemi; Prod.: Jeannette Aster
Rigoletto (Verdi) 8 des-9 febDir.: Renat Salavatov; Prod.: Michael Pandzhavize
Nabucco (Verdi) 11 desDir.: Marco Boemi; Prod.: Denis Krief
Il trovatore (Verdi) 13 desDir.: Marco Boemi; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 19 des-11 febDir.: Renat Salavatov; Prod.: Mikhail Pandzhavidze
Veselá Vdova (Lehár) 20 des
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2-3 feb
Porgy and Bess (Gershwin) 5 feb
Aida (Verdi) 7 feb
Turandot (Puccini) 15 feb
The Love of the Poet (Akhiyarova) 24 apr
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 apr
Krasnoyarsk, State Opera and Ballet Theatre  / 
Prince Igor (Borodin) 18 sep-25 maiDir.: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; Prod.: Yuliana Malkhasyants
Rigoletto (Verdi) 25 sep-21 febDir.: Grigor Palikarov / Aleksandr Kosinskiy; Prod.: Plamen Kartalov
Carmen (Bizet) 29 sep-18 maiDir.: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; Prod.: Vyacheslav Tsyupa
La traviata (Verdi) 2 okt-11 maiDir.: Aleksandr Kosinskiy; Prod.: Vyacheslav Tsyupa
Madama Butterfly (Puccini) 6 okt-26 aprDir.: Aleksandr Kosinskiy; Prod.: Gennadiy Malkhasyants
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 17 okt-7 maiDir.: Aleksandr Kosinskiy; Prod.: Aleksandr Fedorov
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 okt-13 aprDir.: Aleksandr Kosinskiy; Prod.: Boris Ryabikin
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 29 okt-30 marDir.: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; Prod.: Vyacheslav Tsyupa
Sadko (Rimsky-Korsakov) 17 nov-4 maiDir.: Anatoliy Chepurnoy; Prod.: Nadezhda Stolbova
L'elisir d'amore (Donizetti) 5 des-14 maiDir.: Yevgeniy Brazhnik; Prod.: Alexander Petrov
Pagliacci (Leoncavallo) 22 desDir.: Aleksandr Kosinskiy
Concert (Strauss,J) 4 jan
Snegurotchka (Rimsky-Korsakov) 10 jan-2 mar
Concert (Kalman,E) 11 jan-14 feb
Boris Godunov (Musorgsky) 7-8 feb
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 27-28 feb
Iolanta (Tchaikovsky,P) 2 apr
Moscow, Bolshoi Theatre  / 
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 17-22 sepDir.: Vassily Sinaisky / Pavel Sorokin; Prod.: Valery Fokin
La sonnambula (Bellini) 26 sep-13 aprDir.: Julian Reynolds / Alexander Soloviev / Enrique Mazzola; Prod.: Pier Luigi Pizzi
Boris Godunov (Musorgsky) 1 okt-25 julDir.: Pavel Sorokin / Vassily Sinaisky; Prod.: Leonid Baratov(original), Igor Ushakov(revival)
Der fliegende Holländer (Wagner) 16-24 oktDir.: Vassily Sinaisky / Alexei Bogorad; Prod.: Peter Konwitschny(original), Nina Gühlstorff(revival)
Tosca (Puccini) 26 okt-27 julDir.: Pavel Klinichev / Alexei Bogorad / Robert Treviño; Prod.: Boris Pokrovsky
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 31 okt-11 maiDir.: Alexander Soloviev / Pavel Klinichev; Prod.: Kirill Serebrennikov
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 5 nov-5 janDir.: Alexei Bogorad / Alexander Soloviev; Prod.: Antony McDonald
Iolanta (Tchaikovsky,P) 8 nov-14 junDir.: Konstantin Khvatynets / Pavel Sorokin; Prod.: Georgy Ansimov
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 13-17 novDir.: Alan Buribayev; Prod.: Peter Ustinov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 20 nov-12 junDir.: Alexander Vedernikov; Prod.: Dmitri Tcherniakov
La traviata (Verdi) 26 nov-20 julDir.: Vassily Sinaisky / Laurent Campellone / Pavel Klinichev; Prod.: Francesca Zambello
La bohème (Puccini) 4 des-8 junDir.: Kirill Karabits; Prod.: Federik Mirdita
Don Carlos (Verdi) 17 des-29 junDir.: Robert Treviño / Giacomo Sagripanti; Prod.: Adrian Noble
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 des-16 marDir.: Christoph-Mathias Mueller; Prod.: Vasily Barkhatov
Nabucco (Verdi) 15-18 janDir.: Alexander Soloviev; Prod.: Mikhail Kislyarov
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 19 jan
Don Quichotte (Massenet) 26 janDir.: Valery Gergiev; Prod.: Yannis Kokkos
Turandot (Puccini) 28 jan-9 julDir.: Marco Guidarini / Pavel Sorokin; Prod.: Francesca Zambello
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 22 feb-9 julDir.: Gennadi Rozhdestvensky; Prod.: Julia Pevzner
The Fiery Angel (Prokofiev) 28 feb-2 marDir.: Michail Jurowski; Prod.: Francesca Zambello
Carmen (Bizet) 5 mar-22 junDir.: Laurent Campellone / Pavel Sorokin; Prod.: David Pountney
Die Zauberflöte (Mozart) 19-23 marDir.: Anton Grishanin; Prod.: Graham Vick
The Enchantress (Tchaikovsky,P) 2-6 aprDir.: Alexander Lazarev; Prod.: Alexander Titel
Mass (Bernstein) 11 aprProd.: Rēzija Kalniņa
Prince Igor (Borodin) 24-26 aprDir.: Pavel Klinichev; Prod.: Yuri Lyubimov
Così fan tutte (Mozart) 24 mai-1 junProd.: Floris Visser
Moscow, Galina Vishnevskaya Opera Centre  / 
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 25 okt-6 marDir.: Alexander Soloviev; Prod.: Mikhail Polischuk
Boris Godunov (Musorgsky) 11 des-1 aprDir.: Gintaras Rinkevicius / Yaroslav Tkalenko; Prod.: Ivan Popovsky
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 20 jan-21 febDir.: Yaroslav Tkalenko; Prod.: Andris Liepa
Moscow, Helikon-Opera  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 5 sep-25 maiDir.: Valery Kiryanov; Prod.: Dmitry Bertman
Kaffeekantate (Bach,JS) 18 sep-28 maiDir.: Valery Kritskov; Prod.: Oleg Iliyn
Das Liebesverbot (Wagner) 27-29 sepDir.: Vladimir Ponkin; Prod.: Dmitry Bertman
Aida (Verdi) 4-6 oktDir.: Kirill Tikhonov; Prod.: Dmitry Bertman
Falstaff (Verdi) 18-20 oktDir.: Teodor Currentzis; Prod.: Dmitry Bertman
Bauernkantate (Bach,JS) 30 okt-11 junDir.: Ekaterina Vasheruk; Prod.: Alexander Borodovsky
Rasputin (Reise) 8-9 novDir.: Vladimir Ponkin; Prod.: Dmitry Bertman
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22-24 novDir.: Vladimir Ponkin; Prod.: Dmitry Bertman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 nov-1 desDir.: Konstantin Chudovsky; Prod.: Dmitry Bertman
Siberia (Giordano) 6-8 desDir.: Vladimir Ponkin; Prod.: Dmitry Bertman
Lady Macbeth of Mtsensk District (Shostakovich) 12-15 desDir.: Vladimir Ponkin; Prod.: Dmitry Bertman
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-29 desDir.: Mstislav Rostropovich; Prod.: Dmitry Bertman
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 23-26 jan
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 31 jan-2 feb
Aida (Verdi) 4 feb
Vampuka (Ehrenberg) 7-9 feb
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13-16 feb
Boris Godunov (Musorgsky) 13-16 mar
Concert (Kalman,E) 20-23 mar
Vec Makropulos (Janáček) 28-30 marDir.: Konstantin Khvatynets; Prod.: Dmitry Bertman
Lulu (Berg) 18-20 aprProd.: Dmitry Bertman
La finta giardiniera (Mozart) 6 mai
The Nightingale (Stravinsky) 7 mai
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15-17 mai
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-8 jun
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 19-22 jun
Carmen (Bizet) 26-29 jun
Moscow, Novaya Opera Theatre  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 21 aug-18 aprDir.: Evgeny Samoilov / Andrey Lebedev; Prod.: Sergey Artsibashev
La traviata (Verdi) 28 aug-29 maiDir.: Dmitry Volosnikov; Prod.: Alla Sigalova
Rigoletto (Verdi) 3 sep-16 marDir.: Evgeny Samoilov / Fabio Mastrangelo; Prod.: Ralf Långbaсka
L'elisir d'amore (Donizetti) 6 sep-26 febDir.: Dmitry Volosnikov; Prod.: Yuri Alexandrov
Nabucco (Verdi) 11 sep-21 marDir.: Evgeny Samoilov; Prod.: Andrejs Žagars
Cavalleria rusticana (concert) (Mascagni) 19 sep-29 aprDir.: Laurent Campellone
Pagliacci (concert) (Leoncavallo) 19 sep-29 aprDir.: Laurent Campellone
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 sep-30 maiDir.: Vasily Valitov, Evgeny Samoilov; Prod.: Elijah Moshinsky
Il trovatore (Verdi) 24 sep-20 desDir.: Evgeny Samoilov / Jan Latham-Koenig; Prod.: Marco Gandini
Gianni Schicchi (Puccini) 25 sep-30 apr
Monsieur Choufleuri restera chez lui le ... (Offenbach) 25 sepDir.: Vasily Valitov; Prod.: Gennady Shaposhnikov
Norma (Bellini) 27 sep-11 marDir.: Evgeny Samoilov
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 19 okt-9 febDir.: Jan Latham-Koenig; Prod.: Ekaterina Vasilyova
Lohengrin (Wagner) 1 novDir.: Jan Latham-Koenig; Prod.: Kasper Holten
Tristan und Isolde (Wagner) 3 nov-16 aprDir.: Jan Latham-Koenig; Prod.: Nicola Raab
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 6 novDir.: Andrey Lebedev; Prod.: Ivan Fadeyev
La cenerentola (Rossini) 14 novDir.: Dmitry Volosnikov; Prod.: Victor Gerasimenko
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 29 nov-2 marDir.: Alexandru Samoilă; Prod.: Yuri Alexandrov
Prince Igor (Borodin) 8 des-5 mai
Iolanta (Tchaikovsky,P) 18 des
Faust (concert) (Gounod) 17 jan
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 21 jan
The Demon (concert) (Rubinstein) 22 jan
Salome (concert) (Strauss) 23 janDir.: Evgeny Samoilov
Operetta anthology (Strauss,J) 12 mar-6 mai
Requiem (Mozart) 27 mar
Snegurotchka (Rimsky-Korsakov) 29-30 mar
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 12 aprProd.: Yuri Grymov
Capriccio (Strauss) 24 apr
The School for Wives (Martynov) 20-22 maiDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: Yuri Lyubimov, Igor Ushakov
Boris Godunov (Musorgsky) 28 mai
Moscow, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Academic Music Theatre  / 
Tannhäuser (Wagner) 27 sep-24 junDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Andrejs Žagars
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 okt-18 mai
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 5 okt-9 marDir.: Eugeny Brazhnik; Prod.: Alexander Titel
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 6 okt-19 aprDir.: Felix Korobov; Prod.: Alexander Titel
Carmen (Bizet) 8 okt-4 maiDir.: Eugeny Brazhnik; Prod.: Alexander Titel
La traviata (Verdi) 20 okt-19 junDir.: Felix Korobov; Prod.: Alexander Titel
The Demon (Rubinstein) 23 okt-27 aprDir.: Anton Grishanin; Prod.: Gennady Trostyanetsky
Madama Butterfly (Puccini) 24 okt-25 maiDir.: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Prod.: Ludmila Naletova
Die Zauberflöte (Mozart) 25 okt-30 maiDir.: Vladimir Agronsky; Prod.: Alexander Titel, Igor Yasulovich
L'italiana in Algeri (Rossini) 29 okt-16 maiDir.: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Prod.: Evgeny Pisarev
Tosca (Puccini) 2 nov-23 febDir.: Vyacheslav Volich; Prod.: Ludmila Naletova
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 nov-21 maiProd.: Alexander Titel
La bohème (Puccini) 10 nov-22 maiDir.: Felix Korobov; Prod.: Alexander Titel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 25 nov-24 aprDir.: Eugeny Brazhnik; Prod.: Alexander Titel
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 30 nov-18 junDir.: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; Prod.: Adolf Shapiro
May Night (Rimsky-Korsakov) 4 des-16 marDir.: Felix Korobov; Prod.: Alexander Titel
Socrate (Satie) 7 des-14 feb
Le pauvre matelot (Milhaud) 7 des-14 feb
The Merry Widow (Lehár) 18 des-22 janDir.: Timur Zangiev
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 20 des-7 jan
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 26 des-12 febDir.: Felix Korobov; Prod.: Lev Mikhailov
Così fan tutte (Mozart) 19 jan-18 aprDir.: Timur Zangiev; Prod.: Alexander Titel
Le cinesi (Gluck) 21 feb-16 junDir.: Peter Aidu; Prod.: Georgy Isaakyan
L'Ivrogne corrigé (Gluck) 21 feb-16 junDir.: Peter Aidu; Prod.: Anatoly Ledukhovsky
Aida (Verdi) 11-16 aprDir.: Felix Korobov; Prod.: Peter Stein
Werther (Massenet) 26 aprDir.: Felix Korobov; Prod.: Mikhail Bychkov
Don Giovanni (Mozart) 10-14 jun
Nizhni Novgorod, State Academic Opera and Ballet Theatre named after Pushkin  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 18 sepDir.: Vladimir Boykov; Prod.: Otar Dadishkiliani
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 26 sep-29 des
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 2 okt
Veselá Vdova (Lehár) 5 okt-13 apr
Carmen (Bizet) 10 okt-12 marDir.: Yevgeniy Sheyko; Prod.: Olga Ivanova
La traviata (Verdi) 16 okt-5 apr
Die Fledermaus (Strauss,J) 20 okt-15 feb
Rusalka (Dargomizhsky) 26 okt-20 nov
Belaya akatsiya (Dunayevsky) 27 okt-14 mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 31 okt-15 nov
Madama Butterfly (Puccini) 3 novDir.: Yevgeniy Sheyko; Prod.: Vadim Milkov
Iolanta (Tchaikovsky,P) 8 nov-10 aprDir.: Vladimir Boykov; Prod.: Oleg Dolgopolov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 22 nov-25 janDir.: Vladimir Boykov; Prod.: Olga Ivanova
Aida (Verdi) 28 nov-20 aprDir.: Sergey Vanteyev; Prod.: Otar Dadishkiliani
Tosca (Puccini) 6 des-16 aprDir.: Vladimir Boykov; Prod.: Mikhail Mordvinov
Prince Igor (Borodin) 10 janDir.: Yevgeniy Sheyko; Prod.: Otar Dadishkiliani
Ivan Susanin (Glinka) 23 jan-3 aprDir.: Yevgeniy Sheyko; Prod.: Otar Dadishkiliani
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 31 janDir.: Yevgeniy Sheyko
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 febDir.: Sergey Vanteyev; Prod.: Otar Dadishkiliani
Otello (Verdi) 13 febDir.: Yevgeniy Sheyko; Prod.: Vadim Milkov
Novosibirsk, Novosibirsk State Opera and Ballet Theatre  / 
Mass (Bernstein) 17 sep-27 mar
The Little Tower Chamber (Polskiy) 21 sep-25 mai
Carmen (Bizet) 25 sep-14 mai
Prince Igor (Borodin) 28 sep-18 mai
The Steadfast Tin Soldier (Banevich) 29 sep-3 mai
La traviata (Verdi) 1 okt-28 mai
Rigoletto (Verdi) 8 okt-27 feb
Madama Butterfly (Puccini) 10 okt-19 feb
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 12 okt
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 16 okt-25 feb
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 18 okt
Aleko (Rachmaninov) 18 okt
La serva padrona (Pergolesi) 19 okt
Iolanta (Tchaikovsky,P) 22 okt-5 mai
Mavra (Stravinsky) 23 okt-20 mai
La cambiale di matrimonio (Rossini) 23 okt-20 mai
Tosca (Puccini) 24 okt-16 jan
Gianni Schicchi (Puccini) 26 okt-15 mai
Prima la musica, poi le parole (=) 26 okt-15 mai
Faust (Gounod) 31 okt-9 mar
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 10 nov-23 feb
La bohème (Puccini) 16 nov-5 des
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 19 nov-10 mai
Jeanne d'Arc au bûcher (Honegger) 23 nov-23 mar
The Tale of the Pope and of His Workman Balda (Kravchenko) 15 des-4 mai
Bastien und Bastienne (Mozart) 8 mar-10 mai
Perm, Perm Tchaikovsky Opera and Ballet Theatre  / 
Iolanta (Tchaikovsky,P) 7 sepDir.: Valentin Uryupin; Prod.: George Isaakyan
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 9 sep-19 maiDir.: Valery Platonov; Prod.: George Isaakyan
Pimpinone (Telemann) 10 sep-17 oktDir.: Maxim Emelyanychev; Prod.: Tatyana Stepanova
The Indian Queen (Purcell) 25 sep-2 oktDir.: Teodor Currentzis; Prod.: Peter Sellars
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 8 okt-13 desProd.: Georgy Isaakyan
Le astuzie femminili (Cimarosa) 10 oktDir.: Medeya Yassonidi; Prod.: Maria Rubina
The Broken Cup (Donizetti) 15 okt-17 janDir.: Damir Maxutov; Prod.: Olga Enns
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 18 okt-13 maiDir.: Valery Platonov / Valentin Uryupin / Damir Maxutov; Prod.: Andrejs Žagars
L'orfeo (Monteverdi) 20 okt-31 janDir.: Valery Platonov; Prod.: Georgy Isaakyan
Madama Butterfly (Puccini) 26 okt-15 maiProd.: Denis Radchenko
Adventures in Opera Country (Minkov) 27 okt-4 febDir.: Damir Maxutov; Prod.: Elena Alexandrova(original), Olga Enns(revival), Ekaterina Malaya(revival)
Il campanello di notte (Donizetti) 27 okt-24 janDir.: Damir Maxutov; Prod.: Olga Enns
One Day in the Life of Ivan Denisovitch (Tchaikovsky,Alexander) 30 okt-21 febDir.: Valery Platonov; Prod.: Georgy Isaakyan
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 3-6 novProd.: Georgy Isaakyan
The Malachite Casket (Batin) 9 nov-9 marDir.: Damir Maksutov; Prod.: Olga Enns
Carmen (Bizet) 12 nov-16 janDir.: Valentin Uryupin; Prod.: Georgy Isaakyan
The Little Sweep (Britten) 16 nov-6 janDir.: Damir Maxutov; Prod.: Olga Enns
A Christmas Carol (Batin) 17 novDir.: Dmitry Batin / Raushan Yakupov; Prod.: Olga Enns
La traviata (Verdi) 19 nov-31 maiProd.: Sergey Mindrin
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21 nov-23 janProd.: Evgenia Minakova(original), Georgy Isaakyan(revival)
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-4 desDir.: Raushan Yakupov; Prod.: Valeria Borodina
Cleopatra (Massenet) 10 des-7 maiDir.: Valery Platonov; Prod.: Georgy Isaakyan
The Twelve Months (Banevich) 25 des-20 aprDir.: Evgenii Kirilov; Prod.: Georgy Isaakyan(original), Olga Enns(original), Tatyana Stepanova(revival)
Cendrillon (Massenet) 5 feb-4 marDir.: Valery Platonov; Prod.: Georgy Isaakyan
Medeamaterial (Dusapin) 7 febDir.: Teodor Currentzis; Prod.: Filipp Grigorian
Boris Godunov (Musorgsky) 11 feb-24 aprDir.: Valery Platonov; Prod.: Georgy Isaakyan
The Maid of Orleans (Tchaikovsky,P) 18 feb-25 maiProd.: Iosif Keller(original), Georgy Isaakyan(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 15-16 marDir.: Teodor Currentzis; Prod.: Philipp Himmelmann
La bohème (concert) (Puccini) 30 marDir.: Teodor Currentzis
Petrozavodsk, Republic of Karelia State Music Theatre  / 
Silvia (Kálmán) 2 okt-20 aprDir.: Sergei Inkov; Prod.: Susanna Tsiryuk
Carmen (Bizet) 11 okt-28 febDir.: Sergei Inkov; Prod.: Yuri Alexandrov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 19 okt-3 aprDir.: Sergei Inkov; Prod.: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 22 okt-11 aprProd.: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 nov-30 marDir.: Sergei Inkov; Prod.: Olga Mukhortova
La traviata (Verdi) 10 nov-14 marDir.: Sergei Inkov; Prod.: Yuri Alexandrov
Morozko (Bocharov) 1 des-9 mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 des
Rostov, Rostov State Opera  / 
Faust (Gounod) 22 sep-11 mai
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 29 sep-16 maiDir.: Alexei Shakuro; Prod.: Susanna Tsiryuk
Bajadere (Kálmán) 6 okt-2 maiDir.: Andrey Anikhanov; Prod.: Alexei Stepanyuk
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 12 okt-6 aprDir.: Alexei Shakuro; Prod.: Leonid Shatohin
La traviata (Verdi) 13 okt-30 maiDir.: Maurizio Dones; Prod.: Susanna Tsiryuk
White Acacia (Dunayevsky) 20 okt-22 junDir.: Alexei Shakuro; Prod.: Kirill Strezhnev
Carmen (Bizet) 23 okt-20 junDir.: Valery Voronin; Prod.: Yuri Laptev
Ball im Savoy (Abraham) 27 okt-6 junDir.: Alexei Shakuro; Prod.: Yuri Alexandrov
Die lustige Witwe (Lehár) 2 nov-11 aprDir.: Alexei Shakuro; Prod.: Susanna Tsiryuk
Prince Igor (Borodin) 3 nov-4 maiDir.: Valery Voronin; Prod.: Yuri Alexandrov
Iolanta (Tchaikovsky,P) 6 nov-19 aprDir.: Andrey Anikhanov; Prod.: Konstantin Balakin
La bohème (Puccini) 15 nov-18 maiDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Konstantin Balakin
Madama Butterfly (Puccini) 17 nov-7 junDir.: Robert Lyall; Prod.: Yuri Alexandrov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 nov-27 aprDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Susanna Tsiryuk
Rigoletto (Verdi) 29 jan-23 aprDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Yuri Laptev
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15 feb-23 maiDir.: Alexei Shakuro; Prod.: Vyacheslav Kushchev
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 12 aprDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Susanna Tsiryuk
Samara, Samara Academic Theatre of Opera and Ballet  / 
Aida (Verdi) 14 sep-24 aprDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Yuri Alexandrov
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 18 sep-19 aprDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Ivan Fadeev
Prince Igor (Borodin) 25 sep-26 marDir.: Boris Benkogenov; Prod.: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 4 okt-28 febDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Dieter Kaegi
Boris Godunov (Musorgsky) 11 okt-16 aprDir.: Viktor Kulikov; Prod.: Nina Chusova
La traviata (Verdi) 30 okt-12 aprDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Antonio de Lucia
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 novDir.: Vladimir Kovalenko / Viktor Kulikov; Prod.: Yuri Alexandrov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 nov-9 aprDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Mikhail Pandzhavidze
Silvia (Kálmán) 14 des-4 maiDir.: Eugene Khokhlov
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 des-18 maiDir.: Eugene Khokhlov; Prod.: Galina Tarasova
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 24 jan-11 maiDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Vladimir Petrov
Tosca (Puccini) 22 mar-2 aprDir.: Alexander Anissimov.cond; Prod.: Yuri Alexandrov
Rigoletto (Verdi) 14 maiDir.: Viktor Kulikov; Prod.: Mikhail Kislyarov
Saratov, Saratov Opera and Ballet  / 
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 1 okt-20 febProd.: Alexei Stepanyuk
Rusalka (Dargomizhsky) 5 okt-16 feb
Carmen (Bizet) 8 okt
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 10 okt-8 apr
Oresteia (Taneyev) 13 okt-25 mar
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 okt-12 apr
Madama Butterfly (Puccini) 17 okt-13 apr
Iolanta (Tchaikovsky,P) 24 okt-12 mar
Rigoletto (Verdi) 27 okt-23 apr
Die lustige Witwe (Lehár) 30 okt-6 mar
Silvia (Kálmán) 3 nov-5 jan
Les brigands (Offenbach) 9 nov-18 mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 12 nov-27 apr
Die Zauberflöte (Mozart) 19 nov-4 mar
Sadko (Rimsky-Korsakov) 24 nov-6 feb
Prince Igor (Borodin) 13 des-14 feb
Die Fledermaus (Strauss,J) 24 des
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 11 jan-26 feb
La traviata (Verdi) 26 jan-20 mar
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28 jan-15 apr
Tosca (Puccini) 2 feb-2 apr
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18 feb-20 apr
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 28 feb
St Petersburg, St Petersburg Chamber Opera  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 13 sep-27 apr
La belle Hélène (Offenbach) 14 sep-18 apr
La traviata (Verdi) 18 sep-2 apr
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 sep-13 apr
Boris Godunov (Musorgsky) 27 sep-12 mar
Pagliacci (Leoncavallo) 28 sep-25 apr
Madama Butterfly (Puccini) 29 sep-9 apr
Tosca (Puccini) 3 okt-23 apr
Pietro il Grande (Donizetti) 10 okt-3 apr
La bohème (Puccini) 11 okt-20 apr
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13 okt-28 mar
The Rape of Lucretia (Britten) 27 okt-8 feb
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 6 nov
Don Juan (Mozart) 9 nov-31 mar
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 10 nov-5 mar
Rigoletto (Verdi) 29 nov-11 apr
Not Love Alone (Shchedrin) 5-6 apr
St Petersburg, Mariinsky Theatre  / 
The Lefthander (Shchedrin) 9 sep-10 maiDir.: Valery Gergiev; Prod.: Alexei Stepanyuk
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10 sep-24 junDir.: Boris Gruzin / Pavel Smelkov; Prod.: Mariusz Trelinski
Lohengrin (concert) (Wagner) 10 sep-18 aprDir.: Valery Gergiev
Macbeth (Verdi) 11 sep-13 aprDir.: Valery Gergiev / Gavriel Heine; Prod.: David McVicar
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 12 sep-30 aprDir.: Boris Gruzin; Prod.: Yuri Temirkanov
Rusalka (Dargomizhsky) 13 sep-4 maiDir.: Valery Gergiev / Pavel Petrenko; Prod.: Vasily Barkhatov
Prince Igor (Borodin) 15 sep-23 janDir.: Boris Gruzin; Prod.: Yevgeny Sokovnin(original), Irkin Gabitov(revival)
Die Zauberflöte (Mozart) 16 sep-3 maiDir.: Gavriel Heine / Zaurbek Gugkaev; Prod.: Alain Maratrat
Opera anthology (Verdi) 18 sepDir.: Andrei Petrenko
My Fair Lady (Loewe) 19-21 sepDir.: Gavriel Heine; Prod.: Robert Carsen
Tosca (Puccini) 20 sep-16 maiDir.: Boris Gruzin; Prod.: Paul Curran
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 sep-5 febDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Alexander Petrov
Faust (Gounod) 24 sep-26 novDir.: Mikhail Agrest; Prod.: Isabella Bywater
La traviata (Verdi) 27 sep-2 augDir.: Mikhail Agrest / Boris Gruzin; Prod.: Charles Roubaud
Un ballo in maschera (Verdi) 29 sep-9 febDir.: Karen Durgaryan; Prod.: Andrei Konchalovsky
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 29 sep-16 aprDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Alain Maratrat
Jenůfa (Janáček) 1 oktDir.: Mikhail Agrest; Prod.: Vasily Barkhatov
Carmen (Bizet) 3 okt-2 aprDir.: Boris Gruzin / Mikhail Sinkevich; Prod.: Alexei Stepanyuk
Don Quichotte (Massenet) 4 okt-16 marDir.: Christian Knapp; Prod.: Yannis Kokkos
Requiem (concert) (Mozart) 4 okt
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 5 okt-30 marDir.: Boris Gruzin; Prod.: Alexander Petrov
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 8 okt-25 marDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Vladislav Pazi
Aida (Verdi) 9 okt-19 marDir.: Boris Gruzin; Prod.: Alexei Stepanyuk
Don Giovanni (Mozart) 10 okt-18 marDir.: Mikhail Agrest; Prod.: Johannes Schaaf
Il trovatore (Verdi) 11 okt-7 junDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Pier Luigi Pizzi
Turandot (Puccini) 12 okt-13 febDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Charles Roubaud
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 okt-23 augDir.: Mikhail Agrest / Zaurbek Gugkaev; Prod.: Yuri Alexandrov
A Life for the Tsar (Glinka) 15 oktDir.: Mikhail Agrest; Prod.: Dmitri Tcherniakov
La bohème (Puccini) 18 okt-21 aprDir.: Gavriel Heine; Prod.: Ian Judge
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 20 okt-3 maiDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Lotfi Mansouri
Les Troyens (concert) (Berlioz) 21 oktDir.: Christian Knapp
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 22 oktProd.: Jonathan Kent
Madama Butterfly (Puccini) 23 okt-21 maiDir.: Boris Gruzin; Prod.: Mariusz Treliński
Macbeth (concert) (Verdi) 25 oktDir.: Mikhail Sinkevich
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 okt-24 maiDir.: Pavel Bubelnikov; Prod.: Alexander Petrov
La forza del destino (Verdi) 27 okt-10 aprDir.: Mikhail Sinkevich; Prod.: Elijah Moshinsky
Messa da Requiem (Verdi) 29 okt-8 aprDir.: Mikhail Agrest
Attila (Verdi) 31 okt-1 novDir.: Christian Knapp; Prod.: Arturo Gama
L'Heure espagnole (Ravel) 2 nov
Gianni Schicchi (Puccini) 2 nov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 2 nov-9 augDir.: Pavel Smelkov; Prod.: Yuri Temirkanov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 nov-15 febDir.: Gavriel Heine; Prod.: Alexei Stepanyuk
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 6 nov-11 febDir.: Ignat Solzhenitsyn; Prod.: Irina Molostova
Idomeneo re di Creta (Mozart) 7-8 novDir.: Pavel Smelkov; Prod.: Michael Sturminger
Il viaggio a Reims (Rossini) 10 novDir.: Vladislav Karklin; Prod.: Alain Maratrat
The Turn of the Screw (Britten) 12 novDir.: Pavel Smelkov; Prod.: David McVicar
A Midsummer Night's Dream (Britten) 13-14 novDir.: Pavel Smelkov; Prod.: Claudia Solti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14 novDir.: Christian Knapp; Prod.: Vasily Barkhatov
The Rape of Lucretia (concert) (Britten) 15 novDir.: Alice Farnham
The Nose (Shostakovich) 17 novDir.: Pavel Smelkov; Prod.: Yuri Alexandrov
Aida (Verdi) 2 des-21 feb
The Brothers Karamazov (Smelkov) 3 desProd.: Vasily Barkhatov
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 5 desProd.: Dmitri Tcherniakov
Boris Godunov (Musorgsky) 10 des-21 marProd.: Graham Vick
Christmas Eve (Rimsky-Korsakov) 14 des-19 feb
Semyon Kotko (Prokofiev) 17 desProd.: Yuri Alexandrov
Sadko (Rimsky-Korsakov) 5 jan-15 marProd.: Alexei Stepanyuk
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 10 jan-25 feb
The Enchanted Wanderer (Shchedrin) 14 jan
Don Carlos (Verdi) 20 jan-6 febDir.: Valery Gergiev / Karen Durgaryan; Prod.: Giorgio Barberio Corsetti
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 janProd.: Ian Judge
Dead Souls (Shchedrin) 29 jan
Khovanshchina (Musorgsky) 30 jan-7 marDir.: Valery Gergiev; Prod.: Leonid Baratov(original)
Mazepa (Tchaikovsky,P) 4 febProd.: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
The Pranks of Fata Morgana (Prokofiev) 8-9 feb
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 8 febDir.: Emmanuel Villaume
The Maid of Pskov (Rimsky-Korsakov) 15 febProd.: Yuri Laptev(revival)
Nabucco (Verdi) 20 feb-8 marProd.: Dmitry Bertman
Rigoletto (Verdi) 5 mar-23 maiProd.: Irkin Gabitov
Concert (Wagner) 6 marDir.: Valery Gergiev
The Gambler (Prokofiev) 12 mar
Pagliacci (Leoncavallo) 14 mar-20 aprDir.: Gavriel Heine; Prod.: Isabelle Partiot-Pieri
Elektra (Strauss) 20 mar
Pelléas et Mélisande (Debussy) 24 mar
Salammbô (concert) (Musorgsky) 25 marDir.: Pavel Petrenko
Così fan tutte (Mozart) 19-20 aprDir.: Vincent de Kort; Prod.: Walter Le Moli
Suor Angelica (Puccini) 22 aprProd.: Walter Le Moli
Gianni Schicchi (Puccini) 22 aprProd.: Walter Le Moli
Il tabarro (Puccini) 22 aprProd.: Walter Le Moli
Otello (Verdi) 22 apr-6 maiDir.: Pavel Smelkov; Prod.: Vasily Barkhatov
War and Peace (Prokofiev) 24-26 apr
Rigoletto (Verdi) 23 maiProd.: Irkin Gabitov
St Petersburg, Mikhailovsky Theatre  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 sep-21 junDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Fabio Sparvoli
La bohème (Puccini) 20 sep-6 maiDir.: Peter Feranec; Prod.: Arnaud Bernard
Cavalleria rusticana (Mascagni) 23 sep-30 junDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Liliana Cavani
Pagliacci (Leoncavallo) 25 sep-21 novDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Liliana Cavani
Cinderella (Asaf'yev) 29 sep-6 aprDir.: Igor Tomashevsky; Prod.: Olga Mukhortova
Iolanta (Tchaikovsky,P) 29 sep-28 junDir.: Valentin Bogdanov; Prod.: Sergey Shepelyov
Un ballo in maschera (Verdi) 3 okt-2 junDir.: Mikhail Tatarnikov / Peter Feranec; Prod.: Andrejs Žagars
La traviata (Verdi) 5 okt-25 maiDir.: Alexey Nyaga; Prod.: Stanislav Gaudasinsky
Rusalka (Dvořák,A) 8 okt-13 junProd.: Igor Konyaev
Tosca (Puccini) 11 okt-17 junDir.: Mikhail Tatarnikov / Valentin Bogdanov; Prod.: Stanislav Gaudasinsky
La juive (Halévy) 13 oktProd.: Arnaud Bernard
Der fliegende Holländer (Wagner) 16 okt-21 aprDir.: Vasily Petrenko; Prod.: Vasily Barkhatov
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 3 nov-30 maiDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Stanislav Gaudasinsky
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 des-5 aprDir.: Valentin Bogdanov; Prod.: Daria Panteleyeva
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 25 jan-10 junDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Andrey Moguchiy
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 12-13 febDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Andriy Zholdak
St Petersburg, St Petersburg Theatre of Musical Comedy  / 
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 16 jul-22 apr
Die lustige Witwe (Lehár) 17 jul-21 feb
Silvia (Kálmán) 19 jul-17 apr
Mr X (Kálmán) 20 jul-20 feb
Spring Parade (Stolz) 21 jul-22 sep
Countess Maritza (Kálmán) 22 jul-10 des
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 jul-29 jan
Das Veilchen vom Montmartre (Kálmán) 24 jul-14 des
Baroness Lili () 27 jul-27 apr
Die Bajadere (Kalman,E) 31 jul-15 jan
Madame Pompadour (Fall) 11 okt-13 des
The Bird Seller (Zeller,C) 15 okt-21 jan
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 27 okt-23 apr
Ufa, Bashkir State Opera and Ballet Theatre  / 
Aleko (Rakhmaninov) 12 des
Silvia (Kálmán) 26 feb-16 apr
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 mar-20 mai
Voronezh, State Opera and Ballet Theatre  / 
Carmina Burana (Orff) 27 sep-9 nov
Silvia (Kálmán) 2 okt-11 apr
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 4 okt-9 mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 5 okt
Die Fledermaus (Strauss,J) 9 okt-16 apr
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11 okt
Gräfin Mariza (Kálmán) 16 okt-6 apr
Iolanta (Tchaikovsky,P) 18-20 okt
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 24 okt-19 feb
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 26 okt-13 feb
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 6 nov-21 feb
La traviata (Verdi) 10 nov-5 feb
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 16 nov-23 jan
Die Zauberflöte (Mozart) 20 nov-20 apr
The Night before Christmas (Rimsky-Korsakov) 26 des-15 mar
Pagliacci (Leoncavallo) 17 jan-25 mar
Sevastopol Waltz (Listov) 25 jan
Die Kluge (Orff) 9 feb
Der Troubadour (Verdi) 22 feb-18 apr
Tosca (Puccini) 12 apr
Yoshkar-Ola, Sapaev Mari State Opera and Ballet Theatre  / 
Ball im Savoy (Abraham) 1 okt-5 aprDir.: Ruben Aharonian; Prod.: Olga Malikova
Opera anthology (Verdi) 10 okt
Baroness Lili () 3 nov-10 marDir.: Ivan Egorov; Prod.: Sergey Shepelev
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 3 des
Mr X (Kálmán) 4 des
Bajadere (Kálmán) 12 des-6 apr
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 jan
Viva la Mamma (Donizetti) 15 jan
Babi Revolt (Ptichkin) 4 feb
Don Pasquale (Donizetti) 12 feb
Kashchey the Immortal (Rimsky-Korsakov) 14 mar-15 apr