2017/18 > Tyskland 
*Hjemmeside   >Operabase Professional 
2017/18 > Tyskland

 Urpremiere
 Sjeldne fremføringer
 Nyproduksjon
 Nyproduksjon for dette kompaniet

  
Danmark Sverige
Nederland
Belgia
Luxembourg

Tyskland
 
Polen
Tsjekkia
Frankrike Sveits Østerrike

Aachen, Theater Aachen  / 

L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 24 sep-19 janDir.: Justus Thorau; Prod.: Jarg Pataki
Anatevka (Bock) 17 okt-7 janDir.: Karl Shymanovitz; Prod.: Ewa Teilmans
Katja Kabanowa (Janáček) 12 nov-23 febDir.: Justus Thorau; Prod.: Tibor Torell
La traviata (Verdi) 10 des-14 junDir.: Karl Shymanovitz; Prod.: Ewa Teilmans
Don Giovanni (Mozart) 11 feb-7 julDir.: Justus Thorau; Prod.: Joan Anton Rechi
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15 apr-1 junDir.: Justus Thorau; Prod.: Ute M Engelhardt
Das schlaue Füchslein (Janáček) 30 jun-12 julDir.: Herbert Görtz; Prod.: Tamara Heimbrock
Annaberg-Buchholz, Winterstein-Theater Annaberg  / 
Saison in Salzburg (Raymond) 24 sep-30 desDir.: Dieter Klug; Prod.: Urs Alexander Schleiff
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 29 okt-25 desDir.: Dieter Klug; Prod.: Ingolf Huhn
Peter Pan (Wecker) 16 nov-27 desDir.: Dieter Klug; Prod.: Birgit Eckenweber
Der Obersteiger (Zeller,C) 8 des-9 marDir.: Dieter Klug; Prod.: Ingolf Huhn
Der Bajazzo (Leoncavallo) 21 jan-23 marDir.: Naoshi Takahashi; Prod.: Tamara Korber
Gianni Schicchi (Puccini) 21 jan-23 marDir.: Naoshi Takahashi; Prod.: Tamara Korber
Blossom Time (Romberg) 18 mar-20 apr
Martha (Flotow) 29 apr-13 mai
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Der Freischütz (Weber) 1 okt-10 febDir.: Domonkos Héja; Prod.: Hinrich Horstkotte
Roxy und ihr Wunderteam (Abraham) 9 des-7 junDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Martin G Berger
Prima Donna (Wainwright) 3 feb-14 junDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Hans Peter Cloos
La forza del destino (Verdi) 24 mar-25 maiDir.: Domonkos Héja; Prod.: André Bücker
Solaris (Fujikura) 18 mai-16 junDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Dirk Schmeding
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
Leonore (concert) (Beethoven) 3 novDir.: René Jacobs
La bohème (Puccini) 10-12 novDir.: Teodor Currentzis; Prod.: Philipp Himmelmann
Der Messias (Handel) 17 desDir.: Robert King
Parsifal (Wagner) 24 mar-2 aprDir.: Simon Rattle; Prod.: Dieter Dorn
Die Gärtnerin aus Liebe (Mozart) 25 mar-1 aprDir.: Simon Rössler
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 18 maiDir.: Valery Gergiev
Die Zauberflöte (Mozart) 8-14 julDir.: Yannick Nézet-Séguin
Adriana Lecouvreur (Cilea) 20-23 julDir.: Valery Gergiev; Prod.: Isabelle Partiot-Pieri
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
Frau Luna (Lincke) 12 jan-4 mar
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
La traviata (Verdi) 30 aug-19 maiDir.: Ido Arad / Carlo Montanaro; Prod.: Götz Friedrich
Die Zauberflöte (Mozart) 31 aug-14 junDir.: Ido Arad / Nikolas Maximilian Nägele; Prod.: Günter Krämer
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 sep-18 oktDir.: Donald Runnicles / Marcus Bosch / John Fiore; Prod.: Christian Spuck
Lohengrin (Wagner) 10 sep-17 desDir.: Donald Runnicles / Axel Kober; Prod.: Kasper Holten
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-17 sepDir.: Ivan Repušić; Prod.: Filippo Sanjust
Aida (Verdi) 23 sep-7 oktDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Benedikt von Peter
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 1 okt-13 janDir.: Ido Arad / Nikolas Maximilian Nägele; Prod.: Katharina Thalbach
L'Invisible (Reimann) 8-31 oktDir.: Donald Runnicles; Prod.: Vasily Barkhatov
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 14-28 oktDir.: Nicholas Carter; Prod.: Robert Carsen
Elektra (Strauss) 19-30 oktDir.: Donald Runnicles; Prod.: Kirsten Harms
Tosca (Puccini) 21 okt-24 marDir.: Giampaolo Bisanti / John Fiore; Prod.: Boleslaw Barlog
Nabucco (Verdi) 29 okt-24 maiDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Keith Warner
Tannhäuser (Wagner) 11 nov-8 aprDir.: Michael Boder / Donald Runnicles; Prod.: Kirsten Harms
Le prophète (Meyerbeer) 26 nov-7 janDir.: Enrique Mazzola; Prod.: Olivier Py
Das Märchen von der Zauberflöte (Mozart) 6-12 desDir.: Kevin McCutcheon; Prod.: Gerlinde Pelkowski
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10-28 desDir.: Nicholas Carter; Prod.: Götz Friedrich
La bohème (Puccini) 20 des-2 janDir.: Nicholas Carter; Prod.: Götz Friedrich
Carmen (Bizet) 20 jan-16 junDir.: Ivan Repušić; Prod.: Ole Anders Tandberg
Così fan tutte (Mozart) 26 jan-17 febDir.: Nicholas Milton; Prod.: Robert Borgmann
Salome (Strauss) 28 jan-3 febDir.: Evan Rogister; Prod.: Claus Guth
Der Troubadour (Verdi) 11 feb-12 maiDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Hans Neuenfels
L'arlesiana (concert) (Cilea) 21-24 febDir.: Paolo Arrivabeni
Madama Butterfly (Puccini) 25 feb-10 marDir.: Carlo Rizzi; Prod.: Pier Luigi Samaritani
Turandot (Puccini) 3-17 marDir.: Alexander Vedernikov; Prod.: Lorenzo Fioroni
Das Wunder der Heliane (Korngold) 18 mar-6 aprDir.: Marc Albrecht; Prod.: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 31 mar-13 aprDir.: Stefano Ranzani; Prod.: David Pountney
Pagliacci (Leoncavallo) 31 mar-13 aprDir.: Stefano Ranzani; Prod.: David Pountney
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 7-20 aprDir.: Donald Runnicles; Prod.: Ole Anders Tandberg
Don Giovanni (Mozart) 15-29 aprDir.: Ido Arad; Prod.: Roland Schwab
Die Fledermaus (Strauss,J) 28 apr-8 junDir.: Donald Runnicles / Nikolas Maximilian Nägele; Prod.: Rolando Villazón
Rigoletto (Verdi) 3-17 maiDir.: Guillermo García Calvo; Prod.: Jan Bosse
Ein Maskenball (Verdi) 6-13 maiDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Don Carlos (Verdi) 18-27 maiDir.: Donald Runnicles / Ido Arad; Prod.: Marco Arturo Marelli
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 28-31 maiDir.: Francesco Ivan Ciampa
Il viaggio a Reims (Rossini) 15 jun-5 julDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Jan Bosse
Faust (Gounod) 23 jun-6 julDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Philipp Stölzl
La Gioconda (Ponchielli) 28 jun-7 julDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: Filippo Sanjust
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 10 sep-28 janDir.: Jordan de Souza; Prod.: Suzanne Andrade, Esme Appleton
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 23 sep-4 novDir.: Adam Benzwi; Prod.: Barrie Kosky
Die Bremer Stadtmusikanten (Sendil) 24 sep-26 desDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Tobias Ribitzki
Die schöne Helena (Offenbach) 1 okt-25 desDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Barrie Kosky
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 okt-12 julDir.: Jordan de Souza; Prod.: Barrie Kosky
Satyagraha (Glass) 27 okt-10 novDir.: Jonathan Stockhammer; Prod.: Sidi Larbi Cherkaoui
Anatevka (Bock) 3 des-15 julDir.: Koen Schoots; Prod.: Barrie Kosky
Die Zauberflöte (Mozart) 15 des-20 janDir.: Ivo Hentschel / Jordan de Souza; Prod.: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Don Giovanni (Mozart) 6 jan-9 marDir.: Anthony Bramall / Ivo Hentschel; Prod.: Herbert Fritsch
Die Gezeichneten (Schreker) 21 jan-11 julDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Calixto Bieito
Schneewittchen und die 77 Zwerge (Kats-Chernin) 25 jan-17 aprDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Christian von Götz
Die Perlen der Cleopatra (Straus) 31 jan-30 marDir.: Adam Benzwi; Prod.: Barrie Kosky
Xerxes (Handel) 9 feb-20 marDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Stefan Herheim
Blaubart (Offenbach) 17 mar-13 julDir.: Clemens Flick; Prod.: Stefan Herheim
Jewgeni Onegin (Tchaikovsky,P) 29 mar-19 maiDir.: Jordan de Souza; Prod.: Barrie Kosky
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 apr-21 maiDir.: Maurizio Barbacini; Prod.: Kirill Serebrennikov
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 13 apr-4 maiDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Calixto Bieito
Semele (Handel) 12 mai-10 julDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Laura Scozzi
My Fair Lady (Loewe) 2 jun-7 julDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Andreas Homoki
Die Nase (Shostakovich) 16 jun-14 julDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Barrie Kosky
Carmen (Bizet) 23 jun-8 julDir.: Aziz Shokhakimov; Prod.: Sebastian Baumgarten
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
Giovanna d'Arco (Verdi) 5 marDir.: Felix Krieger; Prod.: Thilo Reinhardt
Ein deutsches Requiem (Brahms) 31 marDir.: Michael Sanderling
Berlin, Staatsoper Unter den Linden  / 
Szenen aus Goethes Faust (Schumann) 3 okt-17 desDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Jürgen Flimm
Rivale (Ronchetti) 8-22 oktDir.: Max Renne; Prod.: Isabel Ostermann
Der unglaubliche Spotz (Svoboda,M) 24 nov-20 desDir.: Adrian Heger; Prod.: Marcin Lakomicki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-29 desDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Achim Freyer
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 9 des-14 julDir.: Diego Fasolis; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
La bohème (Puccini) 22 des-17 janDir.: Julien Salemkour; Prod.: Lindy Hume
Die Zauberflöte (Mozart) 26 des-12 aprDir.: Julien Salemkour / Daniel Cohen; Prod.: August Everding
Don Giovanni (Mozart) 7 jan-2 febDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Claus Guth
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-19 janDir.: Eun Sun Kim; Prod.: Hans Neuenfels
La traviata (Verdi) 28 jan-3 junDir.: Massimo Zanetti / Domingo Hindoyan; Prod.: Dieter Dorn
Sommertag (Brass) 10 feb-3 marDir.: Max Renne; Prod.: Eva-Maria Weiss
Tristan und Isolde (Wagner) 11 feb-18 marDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Salome (Strauss) 4-17 marDir.: Zubin Mehta; Prod.: Hans Neuenfels
Falstaff (Verdi) 25 mar-1 aprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Mario Martone
Parsifal (Wagner) 30 mar-2 aprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Dmitri Tcherniakov
The Turn of the Screw (Britten) 8-22 aprDir.: Daniel Cohen; Prod.: Claus Guth
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-28 aprDir.: Victorien Vanoosten; Prod.: Wim Wenders
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 apr-24 maiDir.: Daniel Cohen; Prod.: Ruth Berghaus
King Arthur (Purcell) 6-21 maiDir.: René Jacobs; Prod.: Sven-Eric Bechtolf, Julian Crouch
Pelléas et Mélisande (Debussy) 27 mai-14 junDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Ruth Berghaus
Tosca (Puccini) 2-16 junDir.: Simone Young; Prod.: Alvis Hermanis, Gudrun Hartmann
Macbeth (Verdi) 17 jun-2 julDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Harry Kupfer
Orfeo ed Euridice (Gluck) 22 jun-6 julDir.: Domingo Hindoyan; Prod.: Jürgen Flimm
Ti vedo, ti sento, mi perdo (Sciarrino) 7-15 julDir.: Maxime Pascal; Prod.: Jürgen Flimm
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Otello (Verdi) 7 okt-25 marDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Paul-Georg Dittrich
Die Zauberflöte (Mozart) 28 okt-26 desDir.: Alexander Kalajdzic / Gregor Rot; Prod.: Andrea Schwalbach
Werther (Massenet) 2 des-18 marDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Alexander Charim
Benzin (Rezniček) 13 jan-8 aprDir.: Gregor Rot; Prod.: Cordula Däuper
Das Rheingold (Wagner) 3 mar-6 maiDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Mizgin Bilmen
Anne und Zef (Krüs) 20 marDir.: Wilko Jordens
Orlando paladino (Haydn) 27 apr-5 julDir.: Merijn van Driesten; Prod.: Julia Hölscher
Jakob Lenz (Rihm) 9 jun-7 julDir.: Gregor Rot; Prod.: Nadja Loschky
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Penthesilea (Schoeck) 15 okt-14 desDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Peter Konwitschny
Carmen (Bizet) 5 nov-20 aprDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Carlos Wagner
Geisterritter (Reynolds) 3 des-4 marDir.: Daniel Mayr; Prod.: Erik Petersen
Madama Butterfly (Puccini) 8 des-13 janDir.: Stephan Zilias; Prod.: Mark Daniel Hirsch
Gianni Schicchi (Puccini) 1 jan-18 febDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Mark Daniel Hirsch
Il tabarro (Puccini) 1 jan-18 febDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Mark Daniel Hirsch
Le nozze di Figaro (Mozart) 28 jan-30 junDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Aron Stiehl
Echnaton (Glass) 11 mar-28 junDir.: Stephan Zilias; Prod.: Laura Scozzi
La traviata (Verdi) 24 mar-21 maiDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Andreas Homoki
I due Foscari (Verdi) 6 mai-12 julDir.: Will Humburg; Prod.: Philipp Kochheim
Turandot (Puccini) 27 mai-22 junDir.: Stephan Zilias; Prod.: Silviu Purcărete
Oberst Chabert (Waltershausen) 17 jun-13 julDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Roland Schwab
West Side Story (Bernstein) 1+ sep
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 oktProd.: Josef Ernst Köpplinger
Cavalleria rusticana (Mascagni) 3 nov
Pagliacci (Leoncavallo) 3 nov
Iwein (Eggert) 5 apr
La forza del destino (Verdi) 3 mai
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 12 oktDir.: Saessak Shin; Prod.: Winfried Schneider
Ritter Blaubart (Offenbach) 12-14 janDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Steffen Piontek
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 23-24 marDir.: Alexanders Merzyn; Prod.: Klaus Seiffert
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
Don Carlo (Verdi) 9 sep-2 febDir.: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; Prod.: Andrea Moses
Werther (Massenet) 22 sep-22 desDir.: Iván López Reynoso / Samuel Emanuel; Prod.: Benjamin Prins
Tosca (Puccini) 1 okt-7 desDir.: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; Prod.: Roland Schwab
Rivale (Ronchetti) 29 okt-27 junDir.: Max Renne; Prod.: Isabel Ostermann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 nov-26 desDir.: Iván López Reynoso / Christopher Lichtenstein; Prod.: Brigitte Fassbaender
Europeras I and II (Cage) 25 nov-24 junDir.: Christopher Lichtenstein; Prod.: Isabel Ostermann
How to Kill Your Mother. Projekt Elektra (Salvatori) 26 nov-23 janDir.: Samuel Emanuel; Prod.: Till Kleine-Möller
Die sieben Todsünden (Weill) 12 jan-22 junDir.: Iván López Reynoso; Prod.: Aniara Amos
La porta della legge (Sciarrino) 12 jan-22 junDir.: Iván López Reynoso; Prod.: Aniara Amos
La clemenza di Tito (Mozart) 17 feb-11 maiDir.: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; Prod.: Jürgen Flimm
Elektra (Strauss) 16 mar-1 jun
Elektra (Strauss) 16 mar-1 junDir.: Srboljub Dinić; Prod.: Adriana Altaras
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 11 apr-3 junDir.: Günther Albers; Prod.: Isabel Ostermann
La Voix humaine (Poulenc) 11 apr-3 junDir.: Günther Albers; Prod.: Isabel Ostermann
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 19-31 maiDir.: Iván López Reynoso; Prod.: Neco Çelik
Bremen, Theater Bremen  / 
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 10 sep-12 janDir.: Yoel Gamzou; Prod.: Armin Petras
Candide (Bernstein) 14 okt-1 aprDir.: Christopher Ward; Prod.: Marco Štorman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 okt-8 desDir.: Olof Boman; Prod.: Michael Talke
Rusalka (Dvořák,A) 11 nov-20 janDir.: Hartmut Keil / Winston Dan Vogel; Prod.: Anna-Sophie Mahler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-26 desDir.: Israel Gursky; Prod.: Alexander Riemenschneider
Die Zauberflöte (Mozart) 16-30 desProd.: Chris Alexander
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 jan-27 aprDir.: Olof Boman / Israel Gursky; Prod.: Paul-Georg Dittrich
Wahlverwandtschaften (Kürstner) 24 febDir.: Clemens Heil; Prod.: Stephan Kimmig
Die Fledermaus (Strauss,J) 31+ marDir.: Yoel Gamzou; Prod.: Felix Rothenhäusler
The Rake's Progress (Stravinsky) 27 mai-28 junDir.: Hartmut Keil; Prod.: Michael Talke
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
Rigoletto (Verdi) 4 nov-9 desDir.: Marc Niemann; Prod.: Andrzej Woron
Fidelio (Beethoven) 25+ desDir.: Marc Niemann; Prod.: Robert Lehmeier
Frau Luna (Lincke) 3+ febDir.: Hartmut Brüsch; Prod.: Holger Seitz
Der Konsul (Menotti) 17+ marDir.: Marc Niemann; Prod.: Matthias Oldag
Der Liebestrank (Donizetti) 28+ aprDir.: Ektoras Tartanis; Prod.: Ansgar Weigner
Der Untermieter (Tate) 2+ junDir.: Ektoras Tartanis; Prod.: Sam Brown
Chemnitz, Theater Chemnitz  / 
Hochzeit mit Hindernissen (Morrison,G) 16 sep-19 maiDir.: Jakob Brenner; Prod.: Stefan Huber
Chess (Andersson,BT) 29 sep-20 maiDir.: Jakob Brenner; Prod.: Thomas Winter
Der Rosenkavalier (Strauss) 30 sep-19 janDir.: Felix Bender; Prod.: Paul Esterházy
9. Sinfonie (concert) (Beethoven) 3 oktDir.: Clemens Schuldt
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 6 okt-1 marDir.: Felix Bender; Prod.: Helen Malkowsky
Emil und die Detektive (Schubring) 14 okt-18 maiDir.: Jakob Brenner; Prod.: Michael Schilhan
Turandot (Puccini) 22 okt-28 desDir.: Felix Bender; Prod.: Hinrich Horstkotte
Non(n)sens (Goggin) 28 okt-21 maiDir.: Jakob Brenner; Prod.: Matthias Winter
Ein Maskenball (Verdi) 2 des-10 maiDir.: Guillermo García Calvo / Stefan Politzka; Prod.: Arila Siegert
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-25 desDir.: Guillermo García Calvo / Felix Bender / Stefan Politzka; Prod.: Steffen Piontek
9. Sinfonie (Beethoven) 31 desDir.: Felix Bender
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 13 jan-10 marDir.: Felix Bender; Prod.: Helen Malkowsky
Rinaldo (Handel) 20 jan-9 maiDir.: Felix Bender; Prod.: Kobie van Rensburg
Das Rheingold (Wagner) 3 feb-28 aprDir.: Guillermo García Calvo / Felix Bender; Prod.: Verena Stoiber
Tannhäuser (Wagner) 4 mar-1 aprDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Michael Heinicke
Der Sängerkrieg der Heidehasen (Wilhelm) 23 mar-26 maiDir.: Jakob Brenner; Prod.: Jasna Žarić
Die Walküre (Wagner) 24 mar-27 maiDir.: Felix Bender / Guillermo García Calvo; Prod.: Monique Wagemakers
Parsifal (Wagner) 30 mar-29 aprDir.: Guillermo García Calvo; Prod.: John Dew
Don Pasquale (Donizetti) 12 mai-15 junDir.: Stefan Politzka; Prod.: Nils Braun
Die Fledermaus (Strauss,J) 2-16 junDir.: Guillermo García Calvo; Prod.: Johannes Pölzgutter
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 17 sep-18 janDir.: Johannes Braun; Prod.: Susanne Lietzow
Tosca (Puccini) 30 sep-28 janDir.: Roland Kluttig; Prod.: Hans Walter Richter
Das Land des Lächelns (Lehár) 2 des-1 aprDir.: Johannes Braun; Prod.: Magdalena Fuchsberger
Das Land des Lächelns (Lehár) 5 des-1 aprDir.: Johannes Braun; Prod.: Magdalena Fuchsberger
La Cenerentola (Rossini) 3 feb-29 marDir.: Johannes Braun; Prod.: Ansgar Weigner
High Society (Porter) 24 feb-8 julDir.: Roland Fister; Prod.: Matthias Straub
Rusalka (Dvořák,A) 22 apr-27 junDir.: Roland Kluttig; Prod.: Tobias Heyder
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 22 jun-11 julDir.: Roland Kluttig; Prod.: Konstanze Lauterbach
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Sugar (Styne) 1 sep-1 janDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Klaus Seiffert
Turandot (Puccini) 23 sep-10 junDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Wozzeck (Berg) 1 okt-5 novDir.: Evan Christ; Prod.: Christiane Lutz
Ritter Blaubart (Offenbach) 16 nov-13 maiDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Steffen Piontek
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25-29 desDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Martin Schüler
Sekretärinnen (Wittenbrink) 26 jan-2 junDir.: Frank Bernard; Prod.: Thomas Weber-Schallauer
Don Carlos (Verdi) 4 feb-14 aprDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Don Giovanni (Mozart) 24 feb-7 junDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 mar-16 junDir.: Evan Christ; Prod.: Matthias Oldag
Macbeth (Verdi) 21 apr-26 junDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 23 jun-7 jul
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 2 sep-10 febDir.: Will Humburg / Michael Nündel; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Tosca (Puccini) 17 sep-27 desDir.: Will Humburg; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 29 okt-8 aprDir.: Rubén Dubrovsky / Michael Nündel; Prod.: Emmanuelle Bastet
Schubert's Winterreise (Zender) 11 nov-13 jan
Die Fledermaus (Strauss,J) 9 des-8 junDir.: Michael Nündel; Prod.: Nicole Claudia Weber
Simon Boccanegra (Verdi) 27 jan-20 maiDir.: Will Humburg; Prod.: Dirk Schmeding
Die Sache Makropulos (Janáček) 10 mar-10 maiDir.: Will Humburg / Michael Nündel; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Così fan tutte (Mozart) 19 mai-16 junDir.: Michael Nündel; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Die Dreigroschenoper (Weill) 31 mai-20 junDir.: Michael Nündel; Prod.: Marco Štorman
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Otello (Verdi) 16 sep-24 marDir.: Markus L Frank; Prod.: Roman Hovenbitzer
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 sep-22 desDir.: Markus L Frank / Wolfgang Kluge; Prod.: Holger Potocki
A Santa Lucia (Tasca) 29 sep-22 desDir.: Markus L Frank / Wolfgang Kluge; Prod.: Holger Potocki
Lady Hamilton (Künneke) 22 okt-31 desDir.: Elisa Gogou; Prod.: Johannes Weigand
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 27 okt-14 aprDir.: Elisa Gogou; Prod.: Benjamin Prins
Lady Hamilton (Künneke) 26 nov-31 des
Kiss me, Kate (Porter) 19 jan-10 junDir.: Wolfgang Kluge; Prod.: Johannes Weigand
Die Dreigroschenoper (Weill) 2 mar-1 junDir.: Markus L Frank; Prod.: Ezio Toffolutti
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 27 apr-16 junDir.: Markus L Frank; Prod.: Hinrich Horstkotte
Fürst Igor (concert) (Borodin) 25 mai-2 junDir.: Elisa Gogou
Julius Cäsar in Ägypten (Handel) 8-23 junDir.: Markus L Frank; Prod.: Matthias Oldag
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 sep-3 marDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Kay Metzger
Elegie für junge Liebende (Henze) 4 okt-25 novDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Kay Metzger
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 7 okt-23 febDir.: György Mészáros; Prod.: Wolf Widder
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 okt-4 febDir.: György Mészáros; Prod.: Guta G N Rau
Dracula (Wildhorn) 1 des-14 junDir.: Mathias Mönius; Prod.: Lars Helmer
Powder her face (Adès) 9 feb-7 aprDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Christian Poewe
Tosca (Puccini) 13 apr-22 junDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Ernö Weil
Così fan tutte (Mozart) 1-8 jun
Dortmund, Theater Dortmund  / 
Arabella (Strauss) 24 sep-26 novDir.: Gabriel Feltz / Motonori Kobayashi; Prod.: Jens Daniel Herzog
La traviata (Verdi) 6 okt-28 desDir.: Motonori Kobayashi / Ingo Martin Stadtmüller; Prod.: Tina Lanik
Wunderland (Schreier) 22 okt-6 marDir.: Ingo Martin Stadtmüller; Prod.: Ilaria Lanzino
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 2 des-28 janDir.: Gabriel Feltz / Philipp Armbruster; Prod.: Tina Lanik
Frau Luna (Lincke) 13 jan-30 maiDir.: Philipp Armbruster / Ingo Martin Stadtmüller; Prod.: Erik Petersen
Die Zauberflöte (Mozart) 20 jan-8 junDir.: Gabriel Feltz / Motonori Kobayashi; Prod.: Stefan Huber
Nabucco (Verdi) 10 mar-10 junDir.: Motonori Kobayashi; Prod.: Jens Daniel Herzog
Die Schneekönigin (Lange) 8 apr-3 junDir.: Ingo Martin Stadtmüller; Prod.: Johannes Schmid
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 9 sep-28 desDir.: Andreas Schüller; Prod.: Arne Böge
Wonderful Town (Bernstein) 13 sep-15 aprDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Matthias Davids
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 23 sep-16 maiDir.: Andreas Schüller; Prod.: Axel Köhler
Die lustige Witwe (Lehár) 30 sep-31 desDir.: Andreas Schüller; Prod.: Sebastian Ritschel
Im weißen Rößl (Benatzky) 3 nov-14 janDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Winfried Schneider
Das Märchen vom Zaren Saltan (Rimsky-Korsakov) 18 nov-9 febDir.: Andreas Schüller; Prod.: Arne Böge
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2-23 desDir.: Andreas Schüller; Prod.: Jasmin Solfaghari
Frau Luna (Lincke) 27 jan-6 julDir.: Andreas Schüller; Prod.: Andy Hallwaxx
Candide (Bernstein) 3 mar-8 julDir.: Andreas Schüller; Prod.: Winfried Schneider
María de Buenos Aires (Piazzolla) 28 mar-19 maiDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Radek Stopka
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 apr-17 junDir.: Andreas Schüller; Prod.: Peter Kube
Die Dreigroschenoper (Weill) 27 apr-13 julDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Sebastian Ritschel
Ein Käfig voller Narren (Herman) 9 mai-10 junDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Andreas Gergen
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 30 jun-15 julDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Axel Köhler
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
La traviata (Verdi) 26 aug-12 oktDir.: Ivan Repušić / Domingo Hindoyan; Prod.: Andreas Homoki
La bohème (Puccini) 27 aug-16 junDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Christine Mielitz
Die Zauberflöte (Mozart) 28 aug-27 maiDir.: Moritz Gnann / Stefan Klingele / Christoph Gedschold; Prod.: Achim Freyer
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 6-23 sepDir.: Frédéric Chaslin; Prod.: Johannes Erath
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22 sep-2 aprDir.: Alessandro De Marchi / Jonathan Darlington; Prod.: Grischa Asagaroff
Trouble in Tahiti (Bernstein) 30 sep-14 oktDir.: Franz Brochhagen; Prod.: Manfred Weiss
Carmen (Bizet) 2 okt-7 julDir.: Antonino Fogliani / Alejo Pérez / Daniele Callegari; Prod.: Axel Köhler
Les troyens (Berlioz) 3 okt-3 novDir.: John Fiore; Prod.: Lydia Steier
Salome (Strauss) 4-17 oktDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Michael Schulz
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 20 okt-13 novDir.: Christopher Moulds; Prod.: Michiel Dijkema
Schneewitte (Joneleit) 25 okt-19 novDir.: Clemens Jüngling; Prod.: Andrea Kramer
Götterdämmerung (Wagner) 29 okt-4 febDir.: Christian Thielemann; Prod.: Willy Decker
Rigoletto (Verdi) 12 nov-8 junDir.: Lorenzo Viotti / Eun Sun Kim / Francesco Lanzillotta; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 nov-6 aprDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 2-13 desDir.: Johannes Wulff-Woesten; Prod.: Christiane Lutz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-26 desDir.: Moritz Gnann; Prod.: Katharina Thalbach
Die tote Stadt (Korngold) 16 des-2 febDir.: Jeffrey Tate; Prod.: David Bösch
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 19-27 desDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Markus Bothe
Die Fledermaus (Strauss,J) 1-12 janDir.: Marius Stieghorst; Prod.: Günter Krämer
Das Rheingold (Wagner) 13-29 janDir.: Christian Thielemann; Prod.: Willy Decker
Die Walküre (Wagner) 14-30 janDir.: Christian Thielemann; Prod.: Willy Decker
Siegfried (Wagner) 18 jan-1 febDir.: Christian Thielemann; Prod.: Willy Decker
Der Freischütz (Weber) 10 feb-5 marDir.: Alexander Soddy / Christoph Gedschold; Prod.: Axel Köhler
Der fliegende Holländer (Wagner) 11 feb-2 julDir.: Asher Fisch; Prod.: Florentine Klepper
Otello (Verdi) 3 mar-30 aprDir.: Stefano Ranzani / Daniele Callegari; Prod.: Vincent Boussard
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 mar-1 aprDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Michael Schulz
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 mar-19 junDir.: Ido Arad; Prod.: Johannes Erath
Tosca (Puccini) 22 apr-3 maiDir.: Christian Thielemann; Prod.: Johannes Schaaf
La forza del destino (Verdi) 28 apr-19 maiDir.: Mark Wigglesworth; Prod.: Keith Warner
Fidelio (Beethoven) 4-17 maiDir.: Adam Fischer; Prod.: Christine Mielitz
Alles Schwindel (Spoliansky) 9-20 junDir.: Max Renne; Prod.: Malte C Lachmann
Don Giovanni (Mozart) 17-23 junDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Andreas Kriegenburg
Il prigioniero (Dallapiccola) 30 jun-11 julDir.: NN; Prod.: Elisabeth Stöppler
Oedipus rex (Stravinsky) 30 jun-11 julDir.: Erik Nielsen; Prod.: Elisabeth Stöppler
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
La Cenerentola (Rossini) 17 sep-15 aprDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Turandot (Puccini) 23 sep-1 oktDir.: Aziz Shokhakimov; Prod.: Huan-Hsiung Li
Gullivers Reise (Resch) 3 okt-11 julDir.: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; Prod.: Marcelo Diaz
Die Zauberflöte (Mozart) 4 okt-17 junDir.: Axel Kober / Christoph Stöcker; Prod.: Suzanne Andrade / Barrie Kosky
Suor Angelica (Puccini) 5 okt-8 novDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Il tabarro (Puccini) 5 okt-8 novDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Gianni Schicchi (Puccini) 5 okt-8 novDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14 okt-12 junDir.: Antonino Fogliani / Axel Kober; Prod.: András Fricsay
Wozzeck (Berg) 20 okt-26 novDir.: Axel Kober; Prod.: Stefan Herheim
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 28 okt-10 desDir.: Antonino Fogliani / Wen-Pin Chien; Prod.: Christof Loy
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 okt-3 novDir.: David Crescenzi / Stefan Klingele; Prod.: Michael Hampe
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 okt-18 janDir.: David Crescenzi / Antonino Fogliani; Prod.: Christof Loy
Das Rheingold (Wagner) 4 nov-23 maiDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Madama Butterfly (Puccini) 18 nov-13 julDir.: David Crescenzi / Antonino Fogliani / Aziz Shokhakimov; Prod.: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 nov-14 janDir.: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut / Wen-Pin Chien / Axel Kober; Prod.: Esther Mertel, Andreas Meyer-Hanno
Maria Stuarda (Donizetti) 15 des-16 junDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Guy Joosten
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 19 des-11 febDir.: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; Prod.: Jens Daniel Herzog
Tosca (Puccini) 30 des-9 janDir.: Wen-Pin Chien / Aziz Shokhakimov; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Don Pasquale (Donizetti) 3 jan-1 julDir.: Wen-Pin Chien / Jesse Wong / Jonathan Brandani; Prod.: Rolando Villazón
Un ballo in maschera (Verdi) 7-21 janDir.: Lukas Beikircher / Aziz Shokhakimov; Prod.: Stein Winge
Madama Butterfly (Puccini) 20-30 janDir.: David Crescenzi / Antonino Fogliani / Aziz Shokhakimov; Prod.: Joan Anton Rechi
Die Walküre (Wagner) 28 jan-31 marDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 4 feb-3 julDir.: Jesse Wong; Prod.: Philipp Westerbarkei
Aida (Verdi) 17 feb-22 junDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Philipp Himmelmann
Don Pasquale (Donizetti) 22 feb-2 junDir.: Wen-Pin Chien / Jesse Wong; Prod.: Rolando Villazón
Rigoletto (Verdi) 23 feb-31 maiDir.: Lukas Beikircher; Prod.: David Hermann
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 9 mar-21 maiDir.: Marc Piollet; Prod.: Suzanne Andrade, Esme Appleton
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 10 mar-9 maiDir.: Lukas Beikircher / Stefan Klingele; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Siegfried (Wagner) 7 apr-10 maiDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Cavalleria rusticana (Mascagni) 7-29 aprDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Christof Loy
Pagliacci (Leoncavallo) 7-29 aprDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Christof Loy
Ariadne (Martinů) 22 apr-20 maiDir.: Jesse Wong; Prod.: Kinga Szilágyi
Pygmalion (Donizetti) 22 apr-20 maiDir.: Ville Enckelmann; Prod.: Volker Böhm
Peter Grimes (Britten) 6-8 maiDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Immo Karaman
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 mai-23 junDir.: Axel Kober; Prod.: Otto Schenk
Die Walküre (Wagner) 31 mai-24 junDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 14 jun-4 julDir.: Aziz Shokhakimov; Prod.: Adolf Dresen
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 30 nov-11 febDir.: Mario Hartmuth; Prod.: Lars Wernecke
Così fan tutte (Mozart) 5 mai-8 junDir.: Mario Hartmuth; Prod.: Anthony Pilavachi
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Der Troubadour (Verdi) 10-27 augDir.: Samuel Bächli; Prod.: Jürgen R Weber
Pariser Leben (Offenbach) 2-14 sepDir.: Peter Leipold; Prod.: Samuel Bächli
Roméo et Juliette (Gounod) 17 sep-18 oktDir.: Samuel Bächli; Prod.: Federico Grazzini
Die Zauberflöte (Mozart) 30 sep-31 marDir.: Joana Mallwitz; Prod.: Sandra Leupold
Orpheus und Eurydike (Gluck) 6 okt-27 desDir.: Zoi Tsokanou; Prod.: Ester Ambrosino
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 okt-19 desDir.: Peter Leipold; Prod.: Lutz Schwarz
Medea (Cherubini) 11 nov-21 desDir.: Samuel Bächli; Prod.: Guy Montavon
Die lustige Witwe (Lehár) 16 des-23 marDir.: Joana Mallwitz; Prod.: Axel Köhler
West Side Story (Bernstein) 5 jan-21 febDir.: Zoi Tsokanou; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
La Calisto (Cavalli) 1 mar-12 maiDir.: Zoi Tsokanou; Prod.: Samuel Bächli
Der fliegende Holländer (Wagner) 17 mar-20 maiProd.: Guy Montavon
Es liegt in der Luft (Spoliansky) 18 apr-17 maiDir.: Ralph Neubert; Prod.: Fernando Blumenthal
Agnes von Hohenstaufen (Spontini) 1-10 junDir.: Zoi Tsokanou; Prod.: Marc Adam
Carmen (Bizet) 3-26 augDir.: Samuel Bächli; Prod.: Guy Montavon
Essen, Aalto-Musiktheater Essen  / 
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 okt-18 janDir.: Tomáš Netopil / Johannes Witt; Prod.: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Rigoletto (Verdi) 21 okt-19 novDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Frank Hilbrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 nov-7 janDir.: Friedrich Haider / Johannes Witt; Prod.: Marie-Helen Joël
Die Zauberflöte (Mozart) 11 nov-9 desDir.: Friedrich Haider; Prod.: Ezio Toffolutti
Il trovatore (Verdi) 2 des-9 junDir.: Giacomo Sagripanti / Friedrich Haider; Prod.: Patrice Caurier, Moshe Leiser
La bohème (Puccini) 8 des-5 janDir.: Friedrich Haider; Prod.: Silviu Purcărete
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 des-11 febDir.: Johannes Witt; Prod.: Gil Mehmert
Norma (Bellini) 19 jan-2 marDir.: Friedrich Haider; Prod.: Tobias Hoheisel, Imogen Kogge
Turandot (Puccini) 2 feb-1 aprDir.: Ed Spanjaard; Prod.: Tilman Knabe
Hans Heiling (Marschner) 24 feb-22 junDir.: Frank Beermann; Prod.: Andreas Baesler
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4 mar-6 aprDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Jetske Mijnssen
Salome (Strauss) 31 mar-1 julDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Mariame Clément
Lohengrin (Wagner) 8 apr-6 maiDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Tatjana Gürbaca
La traviata (Verdi) 21 apr-26 maiDir.: Friedrich Haider; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Madama Butterfly (Puccini) 5 mai-24 junDir.: Giuseppe Finzi; Prod.: Tilman Knabe
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 3 jun-13 julDir.: Johannes Witt; Prod.: Bruno Klimek
Die Walküre (Wagner) 30 jun-8 julDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 4 nov-28 janDir.: Peter Sommerer; Prod.: Peter Grisebach
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20 jan-31 marDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Pagliacci (Leoncavallo) 20 jan-31 marDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Madame Pompadour (Fall) 10 mar-21 jun
Le Grand Macabre (Ligeti) 5 mai-29 junDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 aug-26 desDir.: Sebastian Weigle / Nikolai Petersen; Prod.: Christof Loy
Il trovatore (Verdi) 10 sep-13 janDir.: Jader Bignamini; Prod.: David Bösch
Vanessa (Barber) 15 sep-5 oktDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Katharina Thoma
Rinaldo (Handel) 16 sep-3 oktDir.: Simone Di Felice; Prod.: Ted Huffman
Peter Grimes (Britten) 8-27 oktDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Keith Warner
Dido and Aeneas (Purcell) 13 okt-4 novDir.: Karsten Januschke; Prod.: Barrie Kosky
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 13 okt-4 novDir.: Karsten Januschke; Prod.: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 20 okt-19 novDir.: Sebastian Weigle / Nikolai Petersen; Prod.: Dorothea Kirschbaum
Die Entführung aus dem Serail für Kinder (Mozart) 23-30 okt
Der Mieter (Herrmann,A) 12 nov-7 desDir.: Kazushi Ono / Karsten Januschke; Prod.: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 17 nov-1 janDir.: Rory Macdonald / Nikolai Petersen; Prod.: Christof Loy
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 26 nov-16 desDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Jens Daniel Herzog
Werther (Massenet) 8 des-7 janDir.: Lorenzo Viotti; Prod.: Willy Decker
Capriccio (Strauss) 14 jan-18 febDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Brigitte Fassbaender
Iwan Sussanin (Glinka) 19-27 janDir.: Justin Brown; Prod.: Harry Kupfer
Enrico (Trojahn) 21 jan-4 febDir.: Roland Böer; Prod.: Tobias Heyder
Roberto Devereux (Donizetti) 2-4 febDir.: Giuliano Carella
Rigoletto (Verdi) 3 feb-8 marDir.: Alexander Prior / Simone Di Felice; Prod.: Hendrik Müller
L'Africaine (Meyerbeer) 20 feb-2 aprDir.: Antonello Manacorda; Prod.: Tobias Kratzer
Il serpente di bronzo (Zelenka) 22 feb-5 marDir.: Franck Ollu; Prod.: Corinna Tetzel
A Wintery Spring (Haddad) 22 feb-5 marDir.: Franck Ollu; Prod.: Corinna Tetzel
Die Passagierin (Weinberg) 3-30 marDir.: Leo Hussain; Prod.: Anselm Weber
La Cenerentola (Rossini) 10 mar-14 aprDir.: Vlad Iftinca; Prod.: Keith Warner
Aus einem Totenhaus (Janáček) 1-29 aprDir.: Tito Ceccherini; Prod.: David Hermann
Das Rheingold (Wagner) 13 apr-6 maiDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova
La sonnambula (Bellini) 20 apr-12 maiDir.: Eun Sun Kim; Prod.: Tina Lanik
Die lustige Witwe (Lehár) 13 mai-25 junDir.: Joana Mallwitz; Prod.: Claus Guth
Billy Budd (Britten) 19 mai-9 junDir.: Erik Nielsen; Prod.: Richard Jones
Adriana Lecouvreur (Cilea) 26 mai-24 junDir.: Steven Sloane; Prod.: Vincent Boussard
Norma (Bellini) 10-27 junDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Sigrid Strøm Reibo
Freiberg, Mittelsächsisches Theater  / 
Anatevka (Bock) 8 sep-29 desDir.: Alexander Livenson; Prod.: Arila Siegert
Romeo und Julia (Bellini) 11-15 oktDir.: Juheon Han; Prod.: Ralf-Peter Schulze
Die verkaufte Braut (Smetana) 11 nov-8 maiDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Judica Semler
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 25 nov-27 desDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Ralf-Peter Schulze
Arabella (Strauss) 19 jan-6 febDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Judica Semler
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 okt-25 marDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Love Life (Weill) 9 des-6 aprDir.: James Holmes; Prod.: Joan Anton Rechi
Katja Kabanowa (Janáček) 27 jan-2 junDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Tilman Knabe
Angels in America (Eötvös) 10 mar-3 junDir.: Daniel Carter; Prod.: Ingo Kerkhof
La bohème (Puccini) 21 apr-20 julDir.: Daniel Carter; Prod.: Frank Hilbrich
Coraline (Turnage) 9 jun-21 julDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Aletta Collins
Fuerth, Stadttheater Fürth  / 
Tosca (Puccini) 31 oktDir.: Roland Kluttig; Prod.: Hans Walter Richter
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 27 janDir.: Elisa Gogou; Prod.: Benjamin Prins
Jenůfa (Janáček) 22 marDir.: Martin Doubravský; Prod.: Linda Keprtová
Der Vogelhändler (Zeller,C) 15 maiDir.: Miloš Formáček; Prod.: Rudolf Pfister
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 3-24 sepDir.: Giuliano Betta; Prod.: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 16 sep-5 janDir.: Yura Yang / Thomas Rimes; Prod.: Michiel Dijkema
Mathis der Maler (Hindemith) 28 okt-30 desDir.: Rasmus Baumann / Alexander Binder; Prod.: Michael Schulz
Der Messias (Handel) 16-31 desDir.: Askan Geisler
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 23 desDir.: Heribert Feckler; Prod.: Michael Schulz
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 27 jan-29 aprDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Ben Baur
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 9 feb-7 julDir.: Thomas Rimes; Prod.: Rahel Thiel
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 31 mar-31 maiDir.: Stefan Malzew; Prod.: Dominique Horwitz
L'elisir d'amore (Donizetti) 5 mai-7 julDir.: Thomas Rimes / Yura Yang; Prod.: Michael Schulz
Nabucco (Verdi) 16 jun-8 julProd.: Sonja Trebes
Gera, Theater und Philharmonie Thüringen  / 
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 24 sep-28 novDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Michael Wallner
Rigoletto (Verdi) 6 okt-13 janDir.: Laurent Wagner; Prod.: Kay Kuntze
Der Freischütz (Weber) 8-14 oktDir.: Laurent Wagner; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Don Pasquale (Donizetti) 20 okt-28 janDir.: Laurent Wagner; Prod.: Axel Köhler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 12 nov-8 desDir.: Takahiro Nagasaki; Prod.: Roland Schwab
Saul in Ein Dor (Tal) 19 nov-21 janDir.: Laurent Wagner; Prod.: Michael Dissmeier
Die Jugend Abrahams (Gnessin) 19 nov-21 janDir.: Laurent Wagner; Prod.: Michael Dissmeier
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 9 feb-2 aprDir.: Takahiro Nagasaki; Prod.: Kobie van Rensburg
Weiße Rose (Zimmermann,U) 10 feb-24 aprDir.: Takahiro Nagasaki; Prod.: Juliane Stephan
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 feb-2 aprDir.: Takahiro Nagasaki; Prod.: Juliane Stephan
Oedipe (Enescu) 13 apr-18 maiDir.: Laurent Wagner; Prod.: Kay Kuntze
Mazepa (Tchaikovsky,P) 29 apr-4 maiDir.: Laurent Wagner; Prod.: Kay Kuntze
Die verkaufte Braut (Smetana) 27 mai-17 junDir.: Takahiro Nagasaki; Prod.: Kay Kuntze
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Don Giovanni (Mozart) 16 sep-25 febDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Wolfgang Hofmann
Häuptling Abendwind (Offenbach) 21 sep-18 febDir.: Wolfgang Wels; Prod.: Wolfgang Hofmann
Ein Herbstmanöver (Kálmán,E) 28 okt-24 junDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Balázs Kovalik
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16 des-26 maiDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Hans Hollmann
La forza del destino (Verdi) 3 mar-7 aprDir.: Michael Hofstetter
Schwanda der Dudelsackpfeifer (Weinberger) 24 mar-29 junDir.: Jan Hoffmann; Prod.: Cathérine Miville
Goerlitz, Gerhart-Hauptmann-Theater  / 
Die Großherzogin von Gerolstein (Offenbach) 7 okt-26 maiDir.: Ulrich Kern; Prod.: Steffen Piontek
Der Konsul (Menotti) 18 nov-8 aprDir.: Andrea Sanguineti / Ulrich Kern; Prod.: Dorotty Szalma
Frau Luna (Lincke) 12 jan-4 marDir.: Albert Seidl; Prod.: Steffen Piontek
Tannhäuser (Wagner) 17 mar-27 maiDir.: Andrea Sanguineti / Ulrich Kern; Prod.: François De Carpentries
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 apr-1 junDir.: Ulrich Kern; Prod.: Birgit Scherzer
Hagen, Theater Hagen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 10 sep-16 desDir.: Mihhail Gerts; Prod.: Beverly Blankenship, Rebecca Blankenship
Tosca (Puccini) 28 okt-11 marDir.: Joseph Trafton; Prod.: Roman Hovenbitzer
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 5 nov-9 janDir.: Andrey Doynikov; Prod.: Corinna Jarosch
Frau Luna (Lincke) 2 des-20 maiDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Holger Potocki
Ritter Roland (Haydn) 3 feb-3 junDir.: Joseph Trafton; Prod.: Dominik Wilgenbus
Aida (concert) (Verdi) 3 mar-5 jul
Das schlaue Füchslein (Janáček) 23 mar-24 junDir.: Joseph Trafton; Prod.: Mascha Pörzgen
Everest (Talbot) 5 mai-1 julDir.: Joseph Trafton
Kiss me, Kate (Porter) 16 jun-8 jul
Halle, Oper Halle  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 26-30 augDir.: Kay Stromberg; Prod.: Michael McCaffery
Der Freischütz (Weber) 27 aug-1 oktDir.: Josep Caballé Domenech / Michael Wendeberg; Prod.: Christian Schuller
Fidelio (Beethoven) 15 sep-5 janDir.: Christopher Sprenger; Prod.: Florian Lutz
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 sep-14 oktDir.: Josep Caballé Domenech / Christopher Sprenger; Prod.: Florian Lutz
Jephtha (Handel) 20 okt-24 novDir.: Christoph Spering; Prod.: Tatjana Gürbaca
Luther (Strasnoy) 22-23 oktDir.: Michael Wendeberg; Prod.: Andreas Morell
Anna Bolena (concert) (Donizetti) 1-8 novDir.: Michael Wendeberg
María de Buenos Aires (Piazzolla) 26 nov-12 janDir.: Christopher Sprenger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-22 desDir.: Michael Wendeberg / Christopher Sprenger; Prod.: Matthias Hüstebeck
Aida (Verdi) 20 jan-20 aprDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Michael von zur Mühlen
Die Dreigroschenoper (Weill) 18 feb-17 junProd.: Henriette Hörnigk
Sweeney Todd (Sondheim) 11 mar-24 junDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Martin Miotk
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16 mar-25 maiDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Ulrich Peters
Tosca (Puccini) 18 mar-23 junDir.: Josep Caballé Domenech / Michael Wendeberg; Prod.: Jochen Biganzoli
Mein Staat als Freund und Geliebte (Kreidler) 27 apr-22 junDir.: Christopher Sprenger; Prod.: Johannes Kreidler
Così fan tutte (Mozart) 20-21 maiDir.: Kay Stromberg; Prod.: Axel Köhler
Berenice (Handel) 27 mai-7 jun
Jephta (Handel) 1-10 junDir.: Christoph Spering; Prod.: Tatjana Gürbaca
Jephtha (Handel) 1-10 junDir.: Christoph Spering; Prod.: Tatjana Gürbaca
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
La gazzetta (Rossini) 6 okt-24 junDir.: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; Prod.: Alfonso Romero Mora
La rondine (Puccini) 15 des-26 maiDir.: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; Prod.: Ini Gerath
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 9-18 febDir.: Ulrich Windfuhr
Orlando furioso (Vivaldi) 23+ febDir.: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; Prod.: Andreas Franz
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
Parsifal (Wagner) 16 sep-3 oktDir.: Kent Nagano; Prod.: Achim Freyer, Sebastian Bauer
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22 sep-12 oktDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Giancarlo Del Monaco
Pagliacci (Leoncavallo) 22 sep-12 oktDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Giancarlo Del Monaco
Der Freischütz (Weber) 1-13 oktDir.: Christof Perick / Christoph Gedschold; Prod.: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 6 okt-22 marDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Johannes Erath
Simon Boccanegra (Verdi) 15 okt-2 novDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Claus Guth
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 29 okt-11 novDir.: Václav Luks; Prod.: Willy Decker(original), Jan Eßinger(revival)
Madama Butterfly (Puccini) 12 nov-16 marDir.: Kent Nagano; Prod.: Vincent Boussard
Isoldes Abendbrot (Marthaler) 18-26 novDir.: Bendix Dethleffsen; Prod.: Christoph Marthaler
Wozzeck (Berg) 19 nov-1 desDir.: Kent Nagano; Prod.: Peter Konwitschny
Die Zauberflöte (Mozart) 24 nov-10 maiDir.: Adrian Müller; Prod.: Jette Steckel
La bohème (Puccini) 2-19 desDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Guy Joosten
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 17-27 desDir.: Adrian Müller; Prod.: Peter Beauvais
Weihnachtsoratorium (Bach,JS) 20 des-1 janDir.: Alessandro De Marchi
La belle Hélène (Offenbach) 25 des-19 janDir.: Nathan Brock; Prod.: Renaud Doucet
Die Walküre (Wagner) 7-20 janDir.: Kent Nagano; Prod.: Claus Guth
Lulu (Berg) 27 jan-8 febDir.: Kent Nagano; Prod.: Christoph Marthaler
Fidelio (Beethoven) 28 jan-9 maiDir.: Kent Nagano; Prod.: Georges Delnon
Stilles Meer (Hosokawa) 31 jan-7 febDir.: Kent Nagano; Prod.: Oriza Hirata
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 10-28 febDir.: Anthony Kent; Prod.: Anja Krietsch
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10-22 febDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Adolf Dresen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11-17 febDir.: Carlo Rizzari; Prod.: Gilbert Deflo
Der fliegende Holländer (Wagner) 13 feb-2 marDir.: Johannes Fritzsch; Prod.: Marco Arturo Marelli
Rigoletto (Verdi) 23 feb-10 marDir.: Carlo Rizzari; Prod.: Andreas Homoki
Senza sangue (Eötvös) 25 feb-9 marDir.: Peter Eötvös; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Messa da Requiem (Verdi) 11-31 marDir.: Kevin John Edusei; Prod.: Calixto Bieito
Tosca (Puccini) 21 mar-17 aprDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Robert Carsen
Aida (Verdi) 25 mar-14 aprDir.: Renato Palumbo; Prod.: Guy Joosten
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 25 mar-9 aprDir.: Peter Eötvös; Prod.: Dmitri Tcherniakov
I.th.Ak.A. (Penderbayne) 6-19 aprProd.: Paul-Georg Dittrich
Faust (Gounod) 15-28 aprDir.: Christopher Ward; Prod.: Andreas Homoki
Das Rheingold (Wagner) 18-29 maiDir.: Christof Perick; Prod.: Claus Guth
Frankenstein (Dvorak,J) 20-27 maiDir.: Johannes Harneit; Prod.: Philipp Stölzl, Philipp Krenn
Benjamin (Ruzicka) 3-16 junDir.: Peter Ruzicka; Prod.: Yona Kim
Otello (Verdi) 5-20 junDir.: Paolo Carignani; Prod.: Calixto Bieito
Le nozze di Figaro (Mozart) 14-21 junDir.: Nathan Brock; Prod.: Stefan Herheim
Miriways (Telemann) 29 jun-7 julDir.: Volker Krafft; Prod.: Holger Liebig
Hannover, Staatsoper Hannover  / 
Der Junge Lord (Henze) 2 sep-19 oktDir.: Mark Rohde; Prod.: Bernd Mottl
La traviata (Verdi) 3 sep-11 oktDir.: Gregor Bühl; Prod.: Benedikt von Peter
Oh, wie schön ist Panama (Hanke) 14 sep-6 desDir.: Cameron Burns; Prod.: Tobias Ribitzki
L'elisir d'amore (Donizetti) 15 sep-14 febDir.: Daniel Klein / Cameron Burns; Prod.: Tobias Ribitzki
West Side Story (Bernstein) 29 sep-1 aprDir.: Joseph Olefirowicz / Mark Rohde; Prod.: Matthias Davids
Der fliegende Holländer (Wagner) 30 sep-23 novDir.: Ivan Repušić / Mark Rohde; Prod.: Bernd Mottl
Manon Lescaut (Puccini) 18 okt-12 janDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Olivier Tambosi
Wilhelm Tell (concert) (Rossini) 31 okt-6 janDir.: Alessandro De Marchi
Salome (Strauss) 18 nov-3 febDir.: Ivan Repušić; Prod.: Ingo Kerkhof
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2-30 desDir.: Marc Albrecht / Cameron Burns / Daniel Klein / Siegmund Weinmeister; Prod.: Steffen Tiggeler
Die Zauberflöte (Mozart) 13 jan-19 maiDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Frank Hilbrich
Don Carlos (Verdi) 28 jan-18 febDir.: Mark Rohde; Prod.: Christof Nel
Der Freischütz (Weber) 6 mar-1 maiDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Kay Voges
Candide (Bernstein) 14 mar-27 aprDir.: Cameron Burns; Prod.: Matthias Davids
Aida (Verdi) 14 apr-29 junDir.: Ivan Repušić; Prod.: Kay Voges
Die verkaufte Braut (Smetana) 6 mai-26 junDir.: Daniel Klein; Prod.: Martin G Berger
Dialoge der Karmeliterinnen (Poulenc) 2-28 junDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Die Reise nach Reims (Rossini) 12-27 junDir.: Gregor Bühl; Prod.: Matthias Davids
Heidelberg, Theater und Orchester Heidelberg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 15 sep-30 desDir.: Olivier Pols; Prod.: Maximilian von Mayenburg
Don Giovanni (Mozart) 21 okt-21 maiDir.: Elias Grandy; Prod.: Lorenzo Fioroni
Mitridate (Porpora) 29 nov-9 febDir.: Felice Venanzoni / Davide Perniceni; Prod.: Jacopo Spirei
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-25 desDir.: Dietger Holm; Prod.: Clara Kalus
Don Pasquale (Donizetti) 26 jan-8 junDir.: Davide Perniceni; Prod.: Andrea Schwalbach
Faust (Gounod) 16 mar-30 junDir.: Elias Grandy; Prod.: Martin G Berger
Writing to Vermeer (Andriessen) 13 mai-9 junDir.: Dietger Holm; Prod.: Johannes von Matuschka
Anatevka (Bock) 22+ junDir.: Olivier Pols
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Der Freischütz (Weber) 18 okt-12 novDir.: Domonkos Héja; Prod.: Hinrich Horstkotte
La clemenza di Tito (Mozart) 2-27 febDir.: Gianluca Capuano; Prod.: Patrick Kinmonth
La Cenerentola (Rossini) 19 apr-7 junProd.: Urs Häberli
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 23 sep-12 junDir.: Florian Ziemen; Prod.: Hans Hollmann
Der Freischütz (Weber) 3 okt-8 aprDir.: Werner Seitzer; Prod.: Dominik Wilgenbus
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 8 okt-28 desDir.: Achim Falkenhausen; Prod.: Frank-Bernd Gottschalk
Die verkaufte Braut (Smetana) 22 okt-17 desDir.: Gabriel Venzago; Prod.: Guillermo Amaya
Orpheus (Telemann) 2 des-17 maiDir.: Florian Ziemen; Prod.: Sigrid T'Hooft
Adelia (Donizetti) 10 mar-1 junDir.: Florian Ziemen; Prod.: Guillermo Amaya
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 28 mar-25 maiDir.: Sergei Kiselev; Prod.: Thomas Barthol
Die Blume von Hawaii (Abraham) 5 mai-18 junDir.: Florian Ziemen / Gabriel Venzago; Prod.: Hans Walter Richter
Hof, Theater Hof  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 sep-19 novDir.: Walter E Gugerbauer; Prod.: Reinhardt Friese
Die Großherzogin von Gerolstein (Offenbach) 22 des-29 janDir.: Walter E Gugerbauer; Prod.: Ansgar Weigner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 des
Ein Traumspiel (Reimann) 17 mar-11 maiDir.: Walter E Gugerbauer; Prod.: Lothar Krause
Alcina (Handel) 16 jun-15 julDir.: Daniel Spaw; Prod.: Hinrich Horstkotte
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 16 sep-25 desDir.: Uwe Sandner; Prod.: Kerstin Maria Pöhler
Anatevka (Bock) 23 sep-18 novDir.: Gad Kadosh / Frank Kersting; Prod.: Anatol Preissler
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 21 okt-4 febDir.: Anton Legkii; Prod.: Sebastian Welker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 nov-28 desDir.: Daniel Spaw / Johannes Witt / Olivier Pols; Prod.: Andreas Bronkalla
La Cenerentola (Rossini) 10 feb-29 marDir.: Anton Legkii; Prod.: Urs Häberli
The Rake's Progress (Stravinsky) 24 mar-22 junDir.: Uwe Sandner; Prod.: Tilman Gersch
Sweeney Todd (Sondheim) 5+ maiDir.: Uwe Sandner; Prod.: Axel Stöcker
Die Welt auf dem Monde (Haydn) 6 mai-23 junProd.: Lilly Lee
El gato montés (Penella) 26 mai-9 junDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Alfonso Romero Mora
Karlsruhe, Badisches Staatstheater Karlsruhe  / 
Der Liebestrank (Donizetti) 20 sep-1 desDir.: Daniele Squeo; Prod.: Jacopo Spirei
Adriana Lecouvreur (Cilea) 22 sep-16 janDir.: Johannes Willig / Daniele Squeo; Prod.: Katharina Thoma
La clemenza di Tito (Mozart) 24 sep-12 janDir.: Gianluca Capuano / Dominic Limburg; Prod.: Patrick Kinmonth
Götterdämmerung (Wagner) 15 okt-12 maiDir.: Justin Brown; Prod.: Tobias Kratzer
La traviata (Verdi) 19 okt-13 janDir.: Johannes Willig; Prod.: Achim Thorwald
Siegfried (Wagner) 3 des-10 maiDir.: Justin Brown; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
Lustigen Nibelungen (Straus) 15 des-21 julDir.: Dominic Limburg; Prod.: Johannes Pölzgutter
Lustigen Nibelungen (Straus) 16 des-21 julDir.: Dominic Limburg; Prod.: Johannes Pölzgutter
Die Zauberflöte (Mozart) 5 jan-12 junDir.: Ulrich Wagner; Prod.: Ulrich Peters
Simon Boccanegra (Verdi) 20 jan-7 julDir.: Johannes Willig; Prod.: David Hermann
Gold! (Evers) 27 janProd.: Anja Kühnhold
Das Rheingold (Wagner) 3 feb-5 maiDir.: Justin Brown; Prod.: David Hermann
Roméo et Juliette (Gounod) 11 feb-23 junDir.: Daniele Squeo
Alcina (Handel) 16-27 febDir.: Andreas Spering; Prod.: James Darrah
Semele (Handel) 23-28 febDir.: Christopher Moulds; Prod.: Floris Visser
Wahnfried (Dorman) 23 mar-8 maiDir.: Justin Brown; Prod.: Keith Warner
Die Walküre (Wagner) 29 mar-31 maiDir.: Justin Brown; Prod.: Yuval Sharon
Anna Bolena (Donizetti) 3 jun-14 julDir.: Daniele Squeo; Prod.: Irina Brown
Lucio Silla (Mozart) 8-19 jul
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Andrea Chénier (Giordano) 9 sep-14 janDir.: Francesco Angelico / Alexander Hannemann; Prod.: Michael Schulz
Antigona (Traetta) 15 sep-5 janDir.: Jörg Halubek; Prod.: Stephan Müller
La bohème (Puccini) 30 sep-25 desDir.: Francesco Angelico; Prod.: Philipp Kochheim
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 21 okt-3 junDir.: Anja Bihlmaier / Xin Tan; Prod.: Sonja Trebes
Venus and Adonis (concert) (Blow) 28 okt-6 novDir.: Jörg Halubek
Lucio Silla (Mozart) 9 des-17 marDir.: Jörg Halubek; Prod.: Stephan Müller
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 des-6 janDir.: Deniola Kuraja; Prod.: Elmar Gehlen
West Side Story (Bernstein) 20 jan-20 junDir.: Alexander Hannemann / Deniola Kuraja; Prod.: Philipp Rosendahl
Jenůfa (Janáček) 10 feb-21 junDir.: Francesco Angelico; Prod.: Markus Dietz
The Rakes Progress (Stravinsky) 24 mar-7 junDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Paul Esterházy
Die Zauberflöte (Mozart) 22 apr-8 junProd.: Katharina Thoma
Tristan und Isolde (Wagner) 26 mai-23 junDir.: Constantin Trinks; Prod.: Stephan Müller
Eloise (Jenkins) 9-21 junDir.: Maria Radzikhovskiy; Prod.: Janis Knorr
Kiel, Theater Kiel  / 
Wilhelm Tell (Rossini) 15 okt-11 aprDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Fabio Ceresa
My Fair Lady (Loewe) 20 okt-28 des
Arabella (Strauss) 9 des-16 maiDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Uwe Schwarz
Sekretärinnen (Wittenbrink) 14 jan-17 jun
Ein Maskenball (Verdi) 27 jan-10 junDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Pier Francesco Maestrini
Götterdämmerung (Wagner) 10 mar-1 julDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Das Rheingold (Wagner) 23 mar-26 jun
Die Walküre (Wagner) 14 apr-27 jun
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 28 apr-8 julDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Valentina Carrasco
Aleko (Rakhmaninov) 28 apr-8 julDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Valentina Carrasco
Rigoletto (Verdi) 3-11 mai
Siegfried (Wagner) 26-29 mai
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
La bohème (Puccini) 16 sep-28 desDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Bettina Geyer
Ball im Savoy (Abraham) 28 okt-18 marDir.: Daniel Spogis; Prod.: Ansgar Weigner
Tosca (concert) (Puccini) 2-25 desDir.: Enrico Delamboye
My Fair Lady (Loewe) 16-30 desDir.: Daniel Spogis; Prod.: Anja Nicklich
Der fliegende Holländer (Wagner) 20 jan-15 aprDir.: Mino Marani; Prod.: Markus Dietze
Das schlaue Füchslein (Janáček) 3 mar-21 maiDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Alexander von Pfeil
Der goldene Drache (Eötvös) 19 mai-23 junDir.: Mino Marani; Prod.: Elmar Goerden
Köln, Oper Köln  / 
Tannhäuser (Wagner) 24 sep-1 novDir.: François-Xavier Roth; Prod.: Patrick Kinmonth
La traviata (Verdi) 15 okt-3 desDir.: Matthias Foremny; Prod.: Benjamin Schad
Das Rheingold für Kinder (Wagner) 5-29 novDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Brigitta Gillessen
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 nov-31 desDir.: Marcus Bosch; Prod.: Petra Luisa Meyer
Rigoletto (Verdi) 17 des-7 janDir.: Gabriel Feltz / Gabriel Feltz; Prod.: Katharina Thalbach
Carmina Burana (Orff) 23-30 desDir.: Leo Hussain
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 6-19 janDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Elena Tzavara
Don Giovanni (Mozart) 18 feb-3 marDir.: Nicholas Collon; Prod.: Emmanuelle Bastet
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 24 feb-10 marDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Eike Ecker
Manon (Massenet) 4 mar-2 aprDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Johannes Erath
Gli uccellatori (Gassmann) 18 mar-7 aprDir.: Gianluca Capuano; Prod.: Jean Renshaw
Mosè in Egitto (Rossini) 8-28 aprDir.: David Parry; Prod.: Lotte de Beer
Die Soldaten (Zimmermann,B) 29 apr-19 maiDir.: François-Xavier Roth; Prod.: Carlus Padrissa
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 mai-3 junDir.: Rubén Dubrovsky; Prod.: Emmanuelle Bastet
The Rape of Lucretia (Britten) 20 mai-9 junDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Kai Anne Schuhmacher
Falstaff (Verdi) 31 mai-4 julDir.: Will Humburg; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Pollicino (Henze) 23-30 junDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Saskia Kuhlmann
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 24 jun-15 julDir.: Gianluca Capuano; Prod.: Renaud Doucet
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Princess Nefertiti (Dostal) 10 sep-31 desDir.: Stefan Klingele; Prod.: Franziska Severin
Die lustige Witwe (Lehár) 17 sep-26 desDir.: Tobias Engeli; Prod.: Volker Vogel
Lobgesang (Mendelssohn) 23 sep-3 oktDir.: Christoph Gedschold
My Fair Lady (Loewe) 24 sep-18 maiDir.: Stefan Klingele; Prod.: Karl Zugowski
Die Zauberflöte (Mozart) 24 sep-27 aprDir.: Christoph Gedschold / José Miguel Escandi / Marius Stieghorst / Daniel Huppert; Prod.: Ralf Nürnberger
Don Carlo (Verdi) 30 sep-24 febDir.: Anthony Bramall / Felix Bender; Prod.: Jakob Peters-Messer
Tosca (Puccini) 1 okt-26 janDir.: Marcus Bosch / Andrea Sanguineti / Tobias Engeli / Christoph Gedschold; Prod.: Michiel Dijkema
Knusper, Knupser, Knäuschen (Humperdinck) 4 okt-23 febDir.: Christian Hornef; Prod.: Gundula Nowack
Der Freischütz (Weber) 7 okt-28 junDir.: Marcus Bosch; Prod.: Christian von Götz
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 okt-21 janDir.: Matthias Foremny; Prod.: Gil Mehmert
Die grosse Sünderin (Künneke) 14 okt-11 febDir.: Stefan Klingele; Prod.: Alexandra Frankmann
Salome (Strauss) 14 okt-10 marDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Aron Stiehl
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 22 okt-17 junDir.: Tobias Engeli; Prod.: Cusch Jung
Johannes-Passion (Bach,JS) 27 okt-10 junDir.: Paul Jeremy Goodwin
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 nov-1 aprDir.: Anthony Bramall; Prod.: Katharina Thalbach
La Cenerentola (Rossini) 8 des-9 marDir.: Anthony Bramall / Laurent Wagner; Prod.: Lindy Hume
Rusalka (Dvořák,A) 9 des-1 junDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Michiel Dijkema
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-21 desDir.: Matthias Foremny; Prod.: Birgit Eckenweber
Madama Butterfly (Puccini) 12 des-18 marDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Aron Stiehl
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 des-1 aprDir.: Stefan Klingele; Prod.: Volker Vogel
Turandot (Puccini) 17 des-23 junDir.: Matthias Foremny; Prod.: Balázs Kovalik
Das Rheingold (Wagner) 6 jan-10 maiDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 7 jan-11 maiDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Siegfried (Wagner) 13 jan-12 maiDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Götterdämmerung (Wagner) 14 jan-13 maiDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Der Rebell des Königs (Gounod) 20 jan-20 junDir.: David Reiland; Prod.: Anthony Pilavachi
Freischütz für Kinder (Weber) 3 feb-29 aprDir.: Stefan Klingele; Prod.: Jasmin Solfaghari
Nabucco (Verdi) 9-25 febDir.: Marius Stieghorst / Daniel Huppert; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Zar und Zimmermann (Lortzing) 17 feb-18 marDir.: Stefan Klingele; Prod.: Dominik Wilgenbus
La traviata (Verdi) 23 feb-22 junDir.: Andrea Sanguineti / José Miguel Escandi; Prod.: Andreas Homoki
Sekretärinnen (Wittenbrink) 3 mar-13 maiDir.: Susanne Fiedler; Prod.: Anna Evans
Tannhäuser (Wagner) 17 mar-27 maiDir.: Ulf Schirmer / Christoph Gedschold; Prod.: Katharina Wagner
Parsifal (Wagner) 30 marDir.: Anthony Bramall; Prod.: Roland Aeschlimann
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 7 apr-9 junDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Philipp J Neumann
Pagliacci (Leoncavallo) 7 apr-9 junDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Philipp J Neumann
Casanova (Lortzing) 2-30 junDir.: Stefan Klingele; Prod.: Cusch Jung
Lulu (Berg) 16 jun-1 julDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Lotte de Beer
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
Orfeo 2.0 (concert) (Toni) 23 sepDir.: Massimiliano Toni
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 9 sep-24 marDir.: Andreas Wolf; Prod.: Clara Kalus
Carmina Burana (Orff) 9 sep-24 marDir.: Andreas Wolf; Prod.: Clara Kalus
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 sep-25 desDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Aniara Amos
Ariodante (Handel) 17 sep-23 novDir.: Panagiotis Papadopoulos; Prod.: Wolf Widder
Der ferne Klang (Schreker) 21 okt-15 aprDir.: Andreas Wolf; Prod.: Jochen Biganzoli
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 7 des-5 aprDir.: Ludwig Pflanz / Ulrich Stöcker; Prod.: Michael Wallner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-29 desDir.: Adrian Pavlov; Prod.: Herbert Adler
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 jan-16 junDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Pier Francesco Maestrini, Joshua Held
Luci mie traditrici (Sciarrino) 16 mar-24 junDir.: Dietger Holm; Prod.: Sandra Leupold
Die Zauberflöte (Mozart) 20 apr-15 junDir.: Andreas Wolf; Prod.: Tom Ryser
Otello (Verdi) 1-17 jun
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16 sep-6 janDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Michael Sturm
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 sep-24 febDir.: Urich Stöcker; Prod.: Christian Firmbach
Sugar (Styne) 11 nov-27 maiDir.: Ulrich Stöcker; Prod.: Olaf Schmidt
Carmen (Bizet) 3 mar-23 maiDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Hajo Fouquet
Wiener Blut (Strauss,J) 16-26 junDir.: Ulrich Stöcker; Prod.: Hajo Fouquet
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Rusalka (Dvořák,A) 9 sep-29 desDir.: Pawel Poplawski; Prod.: Stephen Lawless
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 19 okt-12 novDir.: Anna Grinberg; Prod.: Sebastian Gruner
Aida (Verdi) 21 okt-8 aprDir.: Svetoslav Borisov; Prod.: Oliver Mears
Der kleine Horrorladen (Menken) 11 nov-9 maiDir.: Damian Omansen; Prod.: Ulrich Wiggers
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 19 nov-25 marDir.: Svetoslav Borisov / Kimbo Ishii; Prod.: Otto Pichler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 des-6 janDir.: Svetoslav Borisov; Prod.: Karen Stone
Dantons Tod (Einem) 20 jan-21 aprDir.: Kimbo Ishii; Prod.: Karen Stone
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 10 feb-1 junDir.: Svetoslav Borisov; Prod.: Erik Petersen
Tosca (Puccini) 17 feb-19 maiDir.: Kimbo Ishii / Svetoslav Borisov; Prod.: Karen Stone
Richard Löwenherz (Handel) 10-17 marDir.: David Stern; Prod.: Michael McCarthy
Powder her face (Adès) 31 mar-25 maiDir.: Hans Rotman; Prod.: Magdalena Fuchsberger
Salome (Strauss) 5 mai-3 junDir.: Kimbo Ishii; Prod.: Ulrich Schulz
Die Entführung aus dem Serail für Kinder (Mozart) 1-12 junDir.: Pawel Poplawski; Prod.: Sebastian Gruner
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 15 jun-8 julDir.: Damian Omansen; Prod.: Sebastian Ritschel
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Saul (Handel) 9 sep-19 janDir.: Andreas Spering; Prod.: Lydia Steier
La bohème (Puccini) 15 sep-21 desDir.: Paul-Johannes Kirschner / Hermann Bäumer; Prod.: Monique Wagemakers
La cage aux folles (Herman) 14 okt-16 junDir.: Paul-Johannes Kirschner; Prod.: Christopher Tölle
A Midsummer Night's Dream (Britten) 22 okt-27 novDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Niklaus Helbling
La clemenza di Tito (Mozart) 27 jan-11 maiDir.: Samuel Hogarth; Prod.: Katrin Sedlbauer
Don Carlos (Verdi) 17+ marDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Elisabeth Stöppler
Don Carlo (Verdi) 17 mar-27 maiDir.: Hermann Bäumer / Hossein Pishkar; Prod.: Elisabeth Stöppler
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 17 sep-5 janDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Markus Dietz
Ein Maskenball (Verdi) 20 sep-25 novDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Werner Schroeter
Der Ring an einem Abend (Wagner) 23 sep-11 novDir.: Wolfgang Wengenroth
Wie werde ich reich und glucklich? (Spoliansky) 6 okt-8 julDir.: Matthew Toogood; Prod.: Thomas Fiedler, Jan Dvořák
Norma (Bellini) 14 okt-12 janDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Markus Bothe
Aschenputtel (Rossini) 1 nov-8 aprDir.: Attilio Cremonesi / Matthew Toogood; Prod.: Cordula Däuper
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 nov-18 febDir.: Alexander Soddy; Prod.: Olivier Tambosi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 26 nov-15 aprDir.: Benjamin Reiners / Alexander Soddy; Prod.: Roland Velte
Pagliacci (Leoncavallo) 26 nov-15 aprDir.: Benjamin Reiners / Alexander Soddy; Prod.: Roland Velte
Fidelio (Beethoven) 9 des-21 maiDir.: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Roger Vontobel
Aida (Verdi) 14 des-10 febDir.: Alexander Soddy / Matthew Toogood; Prod.: Roger Vontobel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 des-28 janDir.: Matthew Toogood / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Wolfgang Blum
Turandot (Puccini) 18 jan-30 aprDir.: Benjamin Reiners / Alexander Soddy; Prod.: Regula Gerber
Jolanthe (concert) (Tchaikovsky,P) 25 jan-18 maiDir.: Benjamin Reiners
Hercules (Handel) 3 feb-12 maiDir.: Bernhard Forck; Prod.: Nigel Lowery
Ernani (Verdi) 24 feb-1 julDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Yona Kim
My Fair Lady (Loewe) 3 mar-6 julDir.: Matthew Toogood; Prod.: Helmut Baumann, Jürg Burth
Pelleas und Melisande (Debussy) 25 mar-12 maiDir.: Lorenzo di Toro; Prod.: Luise Kautz
Parsifal (Wagner) 30 mar-31 maiDir.: Alexander Soddy; Prod.: Hans Schüler
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 12 apr-6 junDir.: Jörg Halubek; Prod.: Lorenzo Fioroni
Tannhäuser (Wagner) 21 apr-14 junDir.: Alexander Soddy; Prod.: Chris Alexander
La traviata (Verdi) 19 mai-22 julDir.: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Achim Freyer
Die Zauberflöte (Mozart) 2 jun-23 julDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Joachim Schloemer
Don Giovanni (Mozart) 14-26 julDir.: Alexander Soddy; Prod.: Ekaterina Vasileva
Meiningen, Meininger Staatstheater  / 
Tosca (Puccini) 8 sep-20 maiDir.: Chin-Chao Lin; Prod.: Ansgar Haag
Evita (Lloyd Webber) 14 sep-10 maiDir.: Mario Hartmuth / Martin Wettges; Prod.: Kurt Josef Schildknecht
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 sep-1 desDir.: Chin-Chao Lin / Martin Wettges; Prod.: Christian Poewe
Le Grand Macabre (Ligeti) 29-30 sepDir.: Philippe Bach; Prod.: Herbert Fritsch
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6 okt-20 janDir.: Philippe Bach / Mario Hartmuth; Prod.: Ansgar Haag
Così fan tutte (Mozart) 17 nov-3 marDir.: Mario Hartmuth; Prod.: Anthony Pilavachi
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 8 des-21 maiDir.: Mario Hartmuth / Martin Wettges; Prod.: Wolfgang Dosch
Julie (Boesmans) 25 jan-24 marDir.: Mario Hartmuth; Prod.: Lars Wernecke
Carmina Burana (Orff) 23 feb-29 junDir.: Philippe Bach; Prod.: Ivar Thomas van Urk
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13 apr-5 julDir.: Philippe Bach; Prod.: Aldona Farrugia
Tannhäuser (Wagner) 27 apr-23 junDir.: Philippe Bach; Prod.: Ansgar Haag
Tannhäuser (Wagner) 3-23 junDir.: Philippe Bach; Prod.: Ansgar Haag
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 15-27 junDir.: Chin-Chao Lin; Prod.: Lars Wernecke
Mönchengladbach, Theater Krefeld und Mönchengladbach  / 
Die Faschingsfee (Kálmán,E) 23 sep-16 febDir.: Diego Martin Etxebarria; Prod.: Carsten Süss
Der seltsame Fall des Claus Grünberg (Monteverdi) 24 sep-3 desDir.: Yorgos Ziavras; Prod.: Kobie van Rensburg
Orpheus und Eurydike (Gluck) 30 sep-13 desDir.: Werner Ehrhardt / Michael Preiser; Prod.: Jakob Peters-Messer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 okt-27 desDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Hinrich Horstkotte
Der Konsul (Menotti) 21 okt-12 janDir.: Diego Martin Etxebarria; Prod.: Katja Bening
Hamlet (Thomas,A) 25 nov-7 febDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Helen Malkowsky
My Fair Lady (Loewe) 17 des-21 aprDir.: Andreas Fellner; Prod.: Roland Hüve
Lohengrin (Wagner) 20 jan-25 marDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Robert Lehmeier
Der Mann, der seine Frau mit einem Hut verwechselte (Nyman) 31 jan-3 marDir.: Michael Preiser; Prod.: Robert Nemack
Lend Me a Tenor (Carroll) 10 mar-8 julDir.: Andreas Fellner; Prod.: Ansgar Weigner
Gianni Schicchi (Puccini) 29 apr-10 junDir.: Mihkel Kütson; Prod.: François De Carpentries
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 apr-10 junDir.: Mihkel Kütson; Prod.: François De Carpentries
Nabucco (Verdi) 23 jun-15 julDir.: Diego Martin Etxebarria; Prod.: Roman Hovenbitzer
München, Bayerische Staatsoper  / 
Così fan tutte (Mozart) 29 sep-6 oktDir.: Constantin Trinks; Prod.: Dieter Dorn
Il turco in Italia (Rossini) 13-18 oktDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Christof Loy
Carmen (Bizet) 21-27 oktDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Lina Wertmüller
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 okt-10 novDir.: Constantinos Carydis; Prod.: Christof Loy
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 29 okt-5 novDir.: Oksana Lyniv; Prod.: Harry Kupfer
Tosca (Puccini) 8-17 novDir.: Daniele Callegari; Prod.: Luc Bondy
Die schweigsame Frau (Strauss) 12-24 novDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Barrie Kosky
Simon Boccanegra (Verdi) 26 nov-3 desDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Andrea Chénier (Giordano) 29 nov-8 desDir.: Marco Armiliato; Prod.: Philipp Stölzl
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-15 desDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Barbara Wysocka
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14-21 desDir.: Eun Sun Kim; Prod.: Richard Jones
Il tabarro (Puccini) 17 des-1 janDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Lotte de Beer
Suor Angelica (Puccini) 17 des-1 janDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Lotte de Beer
Gianni Schicchi (Puccini) 17 des-1 janDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Lotte de Beer
La bohème (Puccini) 25 des-4 janDir.: Alexander Soddy; Prod.: Otto Schenk
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 des-6 janDir.: Friedrich Haider; Prod.: Helmut Lehberger(original), Leander Haußmann(original), Andreas Weirich(revival)
Das Rheingold (Wagner) 11-13 janDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 12-17 janDir.: Ivor Bolton; Prod.: Martin Duncan, Ultz
Die Walküre (Wagner) 19-22 janDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21-28 janDir.: Keri-Lynn Wilson; Prod.: Ferruccio Soleri
Madama Butterfly (Puccini) 24-30 janDir.: Daniele Callegari; Prod.: Wolf Busse
Siegfried (Wagner) 31 jan-3 febDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
Götterdämmerung (Wagner) 8-11 febDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
L'elisir d'amore (Donizetti) 10-18 febDir.: Stefano Ranzani; Prod.: David Bösch
Carmen (Bizet) 16-21 febDir.: Karel Mark Chichon; Prod.: Lina Wertmüller
Un ballo in maschera (Verdi) 24 feb-4 marDir.: Asher Fisch; Prod.: Johannes Erath
La favorite (Donizetti) 25 feb-3 marDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Amélie Niermeyer
Der Rosenkavalier (Strauss) 9-21 marDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Otto Schenk
La Cenerentola (Rossini) 10-16 marDir.: Francesco Angelico; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 11-25 marDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Antú Romero Nunes
Così fan tutte (Mozart) 24-29 marDir.: Constantin Trinks; Prod.: Dieter Dorn
La Calisto (Cavalli) 31 mar-9 aprDir.: Christopher Moulds; Prod.: David Alden
Ariadne auf Naxos (Strauss) 1-8 aprDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Robert Carsen
Macbeth (Verdi) 7-13 aprDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: Martin Kušej
Lucrezia Borgia (Donizetti) 27 apr-7 maiDir.: Friedrich Haider; Prod.: Christof Loy
Mefistofele (Boito) 29 apr-6 maiDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Roland Schwab
Die Gezeichneten (Schreker) 12-19 maiDir.: Markus Stenz; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-20 maiDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Barbara Wysocka
Aus einem Totenhaus (Janáček) 21 mai-8 junDir.: Simone Young; Prod.: Frank Castorf
Semiramide (Rossini) 2-10 junDir.: Riccardo Frizza; Prod.: David Alden
Arabella (Strauss) 16-22 junDir.: Constantin Trinks; Prod.: Andreas Dresen
Rigoletto (Verdi) 17-24 junDir.: Daniele Callegari; Prod.: Arpad Schilling
München, Gärtnerplatztheater  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 19 okt-18 novDir.: Anthony Bramall; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
La Cenerentola (Rossini) 28 okt-22 novDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Brigitte Fassbaender
Martha (Flotow) 11-29 novDir.: Andreas Kowalewitz; Prod.: Loriot
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2 des-10 janDir.: Anthony Bramall; Prod.: Peter Kertz
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 29 des-27 maiDir.: Karsten Januschke; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Der Wildschütz (Lortzing) 20 jan-2 junDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Georg Schmiedleitner
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 27 jan-10 febDir.: Oleg Ptashnikov; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Die Zauberflöte (Mozart) 24 feb-10 maiDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Rosamund Gilmore
Maria Stuarda (Donizetti) 22 mar-31 maiDir.: Anthony Bramall; Prod.: Michael Sturminger
Don Pasquale (Donizetti) 29 apr-18 maiDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Brigitte Fassbaender
Im weißen Rößl (Benatzky) 12-23 maiDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Don Giovanni (Mozart) 19 mai-10 julDir.: Anthony Bramall; Prod.: Herbert Föttinger
Der tapfere Soldat (Straus) 14 jun-8 julDir.: Anthony Bramall; Prod.: Peter Konwitschny
Semele (Handel) 24 jun-6 julProd.: Karoline Gruber
Münster, Theater Münster  / 
Don Carlo (Verdi) 7 okt-2 febDir.: Golo Berg; Prod.: Ulrich Peters
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 29 okt-28 desDir.: Stefan Veselka; Prod.: Andreas Beuermann
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 des-13 maiDir.: Stefan Veselka; Prod.: Mareike Zimmermann
Angels in America (Eötvös) 24 feb-18 aprDir.: Golo Berg; Prod.: Carlos Wagner
Cendrillon (Massenet) 14 apr-6 julDir.: Stefan Veselka; Prod.: Roman Hovenbitzer
Don Giovanni (Mozart) 26 mai-13 julDir.: Golo Berg; Prod.: Christian von Götz
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Xerxes (Handel) 23 sep-1 oktDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Kornelia Repschläger
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 30 sep-2 febDir.: Panagiotis Papadopoulos; Prod.: Stephan Brauer
Zar und Zimmermann (Lortzing) 7 oktDir.: Daniel Stratievsky; Prod.: Birgit Kronshage
Fidelio (Beethoven) 21 okt-20 aprDir.: Sebastian Tewinkel; Prod.: Jürgen Pöckel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17 nov-26 desDir.: Sebastian Tewinkel; Prod.: Manfred Straube
Don Pasquale (Donizetti) 20 jan-29 marDir.: Panagiotis Papadopoulos; Prod.: Magdalena Fuchsberger
Pagliacci (Leoncavallo) 24 mar-1 junDir.: Panagiotis Papadopoulos; Prod.: Peter Lotschak
Il mondo della luna (Haydn) 28 apr-21 maiDir.: Daniel Stratievsky; Prod.: Jürgen Pöckel
Wie einst im Mai (Kollo) 6-29 julDir.: Panagiotis Papadopoulos; Prod.: Reinhardt Friese
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Otello (Verdi) 29 sep-12 janDir.: Michael Helmrath; Prod.: Anette Leistenschneider
Zar und Zimmermann (Lortzing) 14 okt-25 feb
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-10 nov
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 26 jan-24 marDir.: Michael Helmrath; Prod.: Katharina Thoma
Die Fledermaus (Strauss,J) 20 apr-27 maiDir.: Henning Ehlert; Prod.: Gernot Kranner
La traviata (Verdi) 15 jun-14 jul
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Norma (Bellini) 22 sep-9 oktDir.: Marcus Bosch; Prod.: Stéphane Braunschweig
My Fair Lady (Loewe) 1-22 oktDir.: Andreas Paetzold; Prod.: Thomas Enzinger
Les troyens (Berlioz) 8 okt-26 novDir.: Marcus Bosch; Prod.: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 20 okt-26 desDir.: Marcus Bosch / Volker Hiemeyer; Prod.: Alexandra Szemerédy
Die lustige Witwe (Lehár) 5 nov-24 febDir.: Guido Johannes Rumstadt / Andreas Paetzold / Tarmo Vaask; Prod.: Thomas Enzinger
Die Zauberflöte (Mozart) 24 nov-23 janDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Laura Scozzi
Otello (Verdi) 14 jan-23 febDir.: Guido Johannes Rumstadt / Marcus Bosch; Prod.: Gabriele Rech
Carmen (Bizet) 27 jan-6 maiDir.: Volker Hiemeyer / Esteban Domínguez Gonzalvo; Prod.: Laurent Laffargue
Idomeneo (Mozart) 17 feb-28 aprDir.: Marcus Bosch; Prod.: David Bösch
Die Soldaten (Zimmermann,B) 17 mar-23 aprDir.: Marcus Bosch; Prod.: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 7 apr-20 julDir.: Marcus Bosch; Prod.: Peter Konwitschny
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13 mai-15 julDir.: Volker Hiemeyer; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Die Ruckkehr des Odysseus (Monteverdi) 3 jun-18 julDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: Mariame Clément
Tosca (Puccini) 15 jun-19 julDir.: Volker Hiemeyer; Prod.: Jens Daniel Herzog
Oldenburg, Oldenburgisches Staatstheater  / 
Carmen (Bizet) 20 aug-6 janDir.: Carlos Vázquez; Prod.: Robert Lehmeier
Die Walküre (Wagner) 9 sep-19 novDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Paul Esterházy
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14 okt-8 aprDir.: Vito Cristofaro; Prod.: Kateryna Sokolova
Siroé (Hasse) 2 des-5 aprDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: Jakob Peters-Messer
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 9 des-1 jul
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 des-7 janDir.: Felix Pätzold; Prod.: Michael Moxham
Sweeney Todd (Sondheim) 21 des-28 janDir.: Carlos Vázquez; Prod.: Michael Moxham
Rigoletto (Verdi) 10 feb-17 maiDir.: Vito Cristofaro; Prod.: Hinrich Horstkotte
Maria (Statkowski) 17 mar-19 maiDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Andrea Schwalbach
La Cenerentola (Rossini) 5-20 maiDir.: Vito Cristofaro; Prod.: Axel Köhler
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
The Addams Family (Lippa) 24 aug-5 desDir.: An-Hoon Song; Prod.: Felix Seiler
Die Zauberflöte (Mozart) 8 sep-14 desDir.: Daniel Inbal; Prod.: Alexander May
Rigoletto (Verdi) 30 sep-27 maiDir.: Andreas Hotz; Prod.: Adriana Altaras
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 25 nov-10 aprDir.: Daniel Inbal; Prod.: Sonja Trebes
Antigona (Traetta) 20 jan-25 maiDir.: Andreas Hotz; Prod.: Floris Visser
Apollo und Hyacinth (Mozart) 10 marDir.: Daniel Inbal; Prod.: Jan Friedrich Eggers
Chaplin (Curtis) 10 mar-3 junDir.: An-Hoon Song; Prod.: Christian von Götz
San Paolo (Corbett) 28 apr-20 junDir.: Daniel Inbal; Prod.: Alexander May
Doktor Faust (Busoni) 16-29 junDir.: Andreas Hotz; Prod.: Andrea Schwalbach
Passau, Landestheater Niederbayern  / 
Die Welt auf dem Mond (Haydn) 23 sep-26 janDir.: Margherita Colombo; Prod.: Aron Stiehl
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6 okt-29 desDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Johannes Reitmeier
Operetta anthology (Lortzing) 28 okt-31 desDir.: Margherita Colombo; Prod.: Margit Gilch
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 des-23 marDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Stefan Tilch
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 3 feb-16 junDir.: Margherita Colombo; Prod.: Stephen Medcalf
Lucrezia Borgia (Donizetti) 14 apr-25 maiDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Roland Schwab
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 jun-14 julDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Johannes Reitmeier
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 15 sep-14 janDir.: Markus Huber; Prod.: Thomas Münstermann
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 18 nov-8 aprProd.: Guido Markowitz, Kerstin Steeb
Der Bettelstudent (Millöcker) 22 des-11 julProd.: Wolfgang Lachnitt
Endstation Sehnsucht (Previn) 10 feb-3 julDir.: Tobias Leppert; Prod.: Tobias Materna
Der Silbersee (Weill) 5 mai-5 julDir.: Markus Huber; Prod.: Thomas Münstermann
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Der Bajazzo (Leoncavallo) 15 sep-20 janDir.: Lutz de Veer; Prod.: Hinrich Horstkotte
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15 sep-20 janDir.: Lutz de Veer; Prod.: Hinrich Horstkotte
Ein Käfig voller Narren (Herman) 21 okt-31 marDir.: Vladimir Yaskorski; Prod.: Wolfgang Dosch
Der Opernball (Heuberger) 17 nov-25 maiDir.: Martin Eckenweber; Prod.: Volker Wahl, Michaela Ronzoni
Die schöne Galathée (Suppé) 25 nov-10 aprDir.: Matthias Spindler; Prod.: Wolfgang Dosch
Der Barbier von Bagdad (Cornelius) 12 jan-19 maiDir.: Maxim Böckelmann; Prod.: Jürgen Pöckel
L'orfeo (Monteverdi) 31 jan-9 junDir.: Leo Siberski; Prod.: Jürgen Pöckel
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 12 mai-2 junDir.: Leo Siberski; Prod.: Thilo Reinhardt
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 sepDir.: Hans-Peter Preu / Thomas Gläser; Prod.: Manuel Schöbel
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 29 sep-2 marDir.: Florian Merz / Hans-Peter Preu; Prod.: Wolfgang Dosch
La traviata (Verdi) 21 okt-21 aprDir.: Hans-Peter Preu; Prod.: Hinrich Horstkotte
Company (Sondheim) 27 okt-26 desDir.: Hans-Peter Preu; Prod.: Sebastian Ritschel
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 31 mar-6 aprDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Manuel Schöbel
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 23 sep-29 desDir.: Tom Woods / Anton Zapf; Prod.: Uwe Schwarz
Un ballo in maschera (Verdi) 29 sep-20 janDir.: Tom Woods; Prod.: Matthias Reichwald
The Producers (Brooks) 3 okt-16 desDir.: Alistair Lilley; Prod.: Dominik Wilgenbus
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 28 okt-3 julDir.: Levente Török; Prod.: Aron Stiehl
Messe in h-Moll (Bach,JS) 9 des-3 junDir.: Alistair Lilley; Prod.: Jochen Biganzoli
Die Banalität der Liebe (Milch-Sheriff) 27 jan-12 julDir.: Tom Woods; Prod.: Itay Tiran
Cabaret (Kander) 17 mar-30 maiDir.: Alistair Lilley; Prod.: Johannes Pölzgutter
Edgar (Puccini) 28 apr-18 julProd.: Hendrik Müller
Don Giovanni (Mozart) 16 jun-19 julProd.: Matthias Reichwald
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Aschenputtel (Rossini) 29 sep-2 febDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Anja Nicklich
Zar und Zimmermann (Lortzing) 21 okt-21 desDir.: Gerrit Prießnitz / Hans-Christoph Borck; Prod.: Anja Nicklich
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 1 des-5 janDir.: Volker Plangg; Prod.: Stephan Brauer
Ein Käfig voller Narren (Herman) 27 jan-24 marDir.: Volker Plangg; Prod.: Stephan Brauer
Der Freischütz (Weber) 30 mar-15 aprDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Hans-Joachim Frey
Der Bajazzo (Leoncavallo) 3 jun-20 julDir.: Hans-Christoph Borck; Prod.: Peter Lotschak
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Guillaume Tell (Rossini) 10 sep-2 desDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Roland Schwab
Gold! (Evers) 1 okt-26 des
La bohème (Puccini) 21 okt-30 marDir.: Nicholas Milton; Prod.: Tobias Heyder
Die Zauberflöte (Mozart) 11 nov-30 desDir.: Stefan Neubert; Prod.: Andreas Gergen
My Fair Lady (Loewe) 9 des-22 aprDir.: Stefan Neubert; Prod.: Thomas Winter
Der Sturm (Martin,F) 27 jan-25 marDir.: Roger Epple; Prod.: Lorenzo Fioroni
Solaris (Obst) 8-17 marDir.: Christopher Ward; Prod.: Hermann Schneider
Croesus (Keiser) 13-22 apr
Salome (Strauss) 14 apr-21 junDir.: Nicholas Milton; Prod.: Jakob Peters-Messer
Così fan tutte (Mozart) 11 mai-19 junDir.: Stefan Neubert; Prod.: Jean Renshaw
Nabucco (Verdi) 9-23 junDir.: Christopher Ward; Prod.: Maximilian von Mayenburg
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater Schwerin  / 
Otello (Verdi) 13 okt-1 aprDir.: Daniel Huppert; Prod.: Katharina Thoma
My Fair Lady (Loewe) 19 okt-31 marDir.: Gregor Rot / Martin Schelhaas; Prod.: Toni Burkhardt
Margarethe (Gounod) 3 nov-2 febDir.: Gregor Rot; Prod.: Toni Burkhardt
Peter Grimes (Britten) 12 nov-12 janDir.: Daniel Huppert; Prod.: Toni Burkhardt
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 des-6 janDir.: Martin Schelhaas; Prod.: Toni Burkhardt
Der glückliche Prinz (Böhmer) 9 desDir.: Martin Schelhaas; Prod.: Nele Tippelmann
Neues vom Tage (Hindemith) 4-30 maiProd.: Toni Burkhardt
Tosca (Puccini) 22 jun-28 julDir.: Daniel Huppert; Prod.: Toni Burkhardt
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Me and My Girl (Gay) 7 oktDir.: Harish Shankar; Prod.: Kai Link
Ein Maskenball (Verdi) 22 okt-11 novDir.: Florian Csizmadia; Prod.: Host Kupich
A Streetcar named Desire (Previn) 25 novDir.: Florian Csizmadia; Prod.: Horst Kupich
Tosca (Puccini) 23 marDir.: Florian Csizmadia; Prod.: Susanne Knapp
Die Zauberflöte (Mozart) 12 maiDir.: Harish Shankar; Prod.: Horst Kupich
Stuttgart, Oper Stuttgart  / 
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 22 sep-31 oktDir.: Frank Beermann; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Tod in Venedig (Britten) 23 sep-5 julDir.: Marco Comin; Prod.: Demis Volpi
La Cenerentola (Rossini) 24 sep-1 novDir.: Maurizio Barbacini; Prod.: Andrea Moses
Tosca (Puccini) 25 sep-9 janDir.: Domingo Hindoyan / Giuliano Carella; Prod.: Willy Decker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 okt-14 janDir.: Georg Fritzsch / Willem Wentzel; Prod.: Peter Konwitschny
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 okt-1 desDir.: Uwe Sandner; Prod.: Nigel Lowery
Madama Butterfly (Puccini) 2-25 novDir.: Roberto Rizzi-Brignoli / Timo Handschuh; Prod.: Monique Wagemakers
Don Giovanni (Mozart) 11 nov-2 febDir.: Willem Wentzel; Prod.: Andrea Moses
Medea (Cherubini) 3 des-3 febDir.: Alejo Pérez; Prod.: Peter Konwitschny
Ariodante (Handel) 17 des-20 marDir.: Giuliano Carella; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 22 des-27 janDir.: Hans Christoph Bünger; Prod.: Armin Petras
La sonnambula (Bellini) 28 jan-19 marDir.: Michele Gamba; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Die Zauberflöte (Mozart) 29 jan-14 aprDir.: Roland Kluttig; Prod.: Peter Konwitschny
Fidelio (Beethoven) 4 feb-25 julDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Parsifal (Wagner) 25 feb-2 aprDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Calixto Bieito
Don Pasquale (Donizetti) 25 mar-2 junDir.: Giuliano Carella / Marco Comin; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Actus tragicus (Bach,JS) 29 mar-15 aprDir.: Ilan Volkov; Prod.: Herbert Wernicke
Faust (Gounod) 8 apr-1 junDir.: Marc Soustrot; Prod.: Frank Castorf
Der Gefangene (Dallapiccola) 24 apr-25 junDir.: Franck Ollu; Prod.: Andrea Breth
Das Gehege (Rihm) 24 apr-25 junDir.: Franck Ollu; Prod.: Andrea Breth
Der Freischütz (Weber) 2 mai-14 junDir.: Daniele Rustioni / Timo Handschuh; Prod.: Achim Freyer
Wunderzaichen (Andre,M) 13 mai-10 junDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Erdbeben.Träume. (Hosokawa) 1-23 julDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
I puritani (Bellini) 12-24 julDir.: Manlio Benzi; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Trier, Theater Trier  / 
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 17 sepDir.: Jochen Schaaf
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14 okt-20 janDir.: Victor Puhl; Prod.: Thilo Reinhardt
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 des-29 marDir.: Wouter Padberg; Prod.: Wolfgang Dosch
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 3 feb-31 marDir.: Wouter Padberg; Prod.: Andreas Rosar
Into the Woods (Sondheim) 24+ marDir.: Malte Kühn; Prod.: Dean Wilmington
Krach bei Bach (Bohm) 7+ apr
Die Zauberflöte (Mozart) 20+ maiProd.: Heinz Lukas-Kindermann
Ulm, Theater Ulm  / 
Faust (Gounod) 28 sep-30 novDir.: Joongbae Jee; Prod.: Matthias Kaiser
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 9 nov-8 marDir.: Timo Handschuh; Prod.: Benjamin Künzel
Nabucco (Verdi) 21 des-11 aprDir.: Joongbae Jee; Prod.: Nilufar K Münzing
Elektra (Strauss) 8 feb-6 junDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Motezuma (Vivaldi) 29 mar-7 julDir.: Michael Weiger; Prod.: Antje Schupp
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Candide (Bernstein) 3 sep-12 janDir.: Dominik Beykirch; Prod.: Martin G Berger
Requiem (concert) (Verdi) 8 sepDir.: Kirill Karabits
Fidelio (Beethoven) 17 sep-2 desDir.: Stefan Lano; Prod.: Hasko Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 24 sep-23 desDir.: Stefan Lano; Prod.: Nina Gühlstorff
Otello (Verdi) 19 okt-21 janDir.: Dominik Beykirch; Prod.: Nina Gühlstorff
Dido und Aeneas (Purcell) 16 nov-20 desDir.: Dominik Beykirch; Prod.: Corinna von Rad
My Fair Lady (Loewe) 14 des-18 janDir.: Dominik Beykirch; Prod.: Anthony Pilavachi
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 27 jan-3 febDir.: Kirill Karabits / Stefan Lano; Prod.: Michael Talke
Tannhäuser (Wagner) 14 apr-23 junDir.: Kirill Karabits / Dominik Beykirch; Prod.: Maximilian von Mayenburg
Wiesbaden, Hessisches Staatstheater Wiesbaden  / 
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 27 aug-13 oktDir.: Patrick Lange; Prod.: Carsten Kochan
Der Liebestrank (Donizetti) 10 sep-26 maiDir.: Daniela Musca; Prod.: Jim Lucassen
Schönerland (Eichberg) 16 sep-25 oktDir.: Albert Horne; Prod.: Johanna Wehner
Götterdämmerung (Wagner) 24 sep-21 maiDir.: Alexander Joel; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Schubert's Winterreise (Zender) 7 okt-29 desDir.: Benjamin Schneider
Manon (Massenet) 28 okt-15 desDir.: Jochen Rieder; Prod.: Bernd Mottl
Tannhäuser (Wagner) 19 nov-30 junDir.: Patrick Lange; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
La bohème (Puccini) 1-26 desDir.: Albert Horne; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
Die Zauberflöte (Mozart) 8 des-24 junDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Carsten Kochan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20-31 desDir.: Christoph Stiller; Prod.: Beka Savić
Norma (Bellini) 12 jan-9 febDir.: Daniela Musca; Prod.: Gabriele Rech
Così fan tutte (Mozart) 21 jan-9 marDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Jephta (Handel) 4 feb-15 aprDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Achim Freyer, Sebastian Sommer
Otello (Verdi) 18 feb-1 maiDir.: Daniela Musca; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Arabella (Strauss) 11 mar-22 maiDir.: Patrick Lange; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Der fliegende Holländer (Wagner) 18 mar-19 maiDir.: Patrick Lange; Prod.: Michiel Dijkema(original), Magdalena Weingut(revival)
Katja Kabanowa (Janáček) 7 apr-9 junDir.: Philipp Pointner; Prod.: Matthew Wild
Un ballo in maschera (Verdi) 30 apr-10 junDir.: Patrick Lange; Prod.: Beka Savić
Don Giovanni (Mozart) 17-29 junDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Nicolas Brieger
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Götterdämmerung (Wagner) 16 sep-15 desDir.: Johannes Pell; Prod.: Jay Scheib
Rigoletto (Verdi) 23 sep-2 desDir.: Johannes Pell; Prod.: Timofej Kuljabin
My Fair Lady (Loewe) 22 okt-25 marDir.: Michael Cook; Prod.: Cusch Jung
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 des-8 aprDir.: Julia Jones; Prod.: Denis Krief
Juliette (Martinů) 3 mar-17 junDir.: Johannes Pell; Prod.: Inga Levant
Das Labyrinth (Dove) 17-23 marDir.: Markus Baisch; Prod.: Marie-Eve Signeyrole
La liberazione di Ruggiero dall'isola d'Alcina (Caccini,F) 20 apr-14 julDir.: Felice Velanzoni; Prod.: Benjamin David
Carmen (Bizet) 1-15 julDir.: Julia Jones
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Così fan tutte (Mozart) 7 okt-27 janDir.: Enrico Calesso / Alexis Agrafiotis; Prod.: Martina Veh
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 31 okt-25 marDir.: Enrico Calesso; Prod.: Anna Vita
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 des-22 aprDir.: Marie Jacquot; Prod.: Marcel Keller
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 20 jan-7 julDir.: Enrico Calesso; Prod.: Matthew Ferraro
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10 mar-28 junDir.: Marie Jacquot; Prod.: Markus Trabusch
Nixon in China (Adams) 19 mai-18 julDir.: Enrico Calesso; Prod.: Tomo Sugao