2017/18 > Frankrike 
*Hjemmeside   >Operabase Professional 
2017/18 > Frankrike

 Urpremiere
 Sjeldne fremføringer
 Nyproduksjon
 Nyproduksjon for dette kompaniet

  
Storbritannia
Belgia
Tyskland
Luxembourg

Frankrike
 
Sveits
Spania Monaco
Italia

Antibes, Anthéa  / 

Les noces de Figaro (Mozart) 2-4 febDir.: György Györiványi Ráth; Prod.: Daniel Benoin
La traviata (Verdi) 6-7 aprDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Andreas Homoki
Avignon, Opéra Grand Avignon  / 
Orphée (Gluck) 3-5 desDir.: Roberto Forés Veses; Prod.: Fanny Gioria
Les mousquetaires au couvent (Varney) 29-31 desDir.: Dominique Trottein; Prod.: Valérie Marestin
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 28-30 janDir.: Samuel Jean; Prod.: Alain Timár
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 18-20 febDir.: Roberto Forés Veses; Prod.: Emmanuelle Cordoliani
Le Pays du sourire (Lehár) 10-11 marDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Pierre-Emmanuel Rousseau
Vanda (Ginoux) 6-7 aprProd.: Nadine Duffaut
Un barbier (Rossini) 19 maiDir.: Adrien Perruchon; Prod.: Damien Robert
La traviata (Verdi) 8-10 junDir.: Samuel Jean; Prod.: Stefano Mazzonis di Pralafera
Le nozze di Figaro (Mozart) 21-23 oktDir.: Carlos Aragón; Prod.: Stephan Grögler, Bénédicte Debilly
Requiem (Fauré) 4 novDir.: Samuel Coquard
L'Opéra de quat'sous (Weill) 25 novDir.: Jean-Robert Lay; Prod.: Jean Lacornerie
Orphée aux enfers (Offenbach) 28-31 desDir.: Dominique Trottein; Prod.: Nadine Duffaut
La bohème (Puccini) 18-20 janDir.: Samuel Jean; Prod.: Frédéric Roels
Il mondo alla roversa (Galuppi) 2-3 febDir.: Françoise Lasserre; Prod.: Vincent Tavernier
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 16-17 marDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Pierre-André Weitz
La petite messe solennelle (Rossini) 31 marDir.: Pierre Guiral
Les saltimbanques (Ganne) 27-28 aprDir.: Alexandre Piquion; Prod.: Mireille Larroche, Francesca Bonato
L'elisir d'amore (Donizetti) 19-21 maiDir.: Samuel Jean; Prod.: Fanny Gioria
Besancon, Les 2 Scènes  / 
Rinaldo (Handel) 9-10 febDir.: Bertrand Cuiller; Prod.: Claire Dancoisne
La traviata (adaptation) (Verdi) 27 feb-3 marDir.: Florent Hubert / Paul Escobar; Prod.: Benjamin Lazar
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
La vie parisienne (Offenbach) 23 sep-1 oktDir.: Marc Minkowski; Prod.: Vincent Huguet
Le Messie (Handel) 22-23 oktDir.: Marc Minkowski
Il pirata (concert) (Bellini) 6 novDir.: Paul Daniel
Pelléas et Mélisande (Debussy) 19-21 janDir.: Marc Minkowski; Prod.: Philippe Béziat
Marouf savetier du Caire (Rabaud) 7-14 febDir.: Marc Minkowski; Prod.: Jérôme Deschamps
La petite messe solennelle (Rossini) 5 marDir.: Salvatore Caputo
Requiem (Mozart) 12 marDir.: Raphaël Pichon
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 3-11 aprDir.: Pierre Dumoussaud; Prod.: Francesco Micheli
Pinocchio (Boesmans) 14-18 maiDir.: Paul Daniel; Prod.: Joël Pommerat
Elektra (concert) (Strauss) 29 mai-3 junDir.: Paul Daniel
La Périchole (Offenbach) 13-16 oktDir.: Marc Minkowski; Prod.: Romain Gilbert, Emilie Valantin
Anna Bolena (Donizetti) 5-18 novDir.: Paul Daniel; Prod.: Marie-Louise Bischofberger
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-13 febDir.: Marc Leroy-Calatayud; Prod.: Laurent Pelly
Messe en si mineur (Bach,JS) 16-17 marDir.: Raphaël Pichon
Manon (Massenet) 5-14 aprDir.: Marc Minkowski; Prod.: Olivier Py, Daniel Izzo
Miranda (Purcell) 3-6 maiDir.: Raphaël Pichon; Prod.: Katie Mitchell
Die Walküre (Wagner) 17-23 maiDir.: Paul Daniel; Prod.: Julia Burbach, Tal Rösner
Carmina Burana (Orff) 20 jun
Caen, Théâtre de Caen  / 
La flûte enchantée (Mozart) 3-9 desDir.: Christophe Rousset; Prod.: David Lescot
Les chevaliers de la Table Ronde (Hervé) 29-31 desDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Pierre-André Weitz
Alcione (Marais) 11-12 janDir.: Jordi Savall; Prod.: Louise Moaty
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22-24 febDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Olivier Py
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 11-15 janDir.: Roberto Forés Veses; Prod.: Emmanuelle Cordoliani
La traviata (Verdi) 2-4 febDir.: David Molard; Prod.: Olivier Desbordes
La flûte enchantée (Mozart) 22-25 marDir.: Amaury du Closel; Prod.: Pierre Thirion-Vallet
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 4-6 maiDir.: Mehdi Lougraïda; Prod.: Olivier Desbordes, Benjamin Moreau
The Beggar's Opera (Pepusch) 11-12 oktDir.: William Christie; Prod.: Robert Carsen
Madame Butterfly (Puccini) 17-20 janDir.: Amaury du Closel; Prod.: Pierre Thirion-Vallet
Marc'Antonio e Cleopatra (concert) (Hasse) 29 janDir.: Antonio Florio
La vie parisienne (Offenbach) 9-10 febDir.: Gaspard Brécourt; Prod.: Olivier Desbordes, Benjamin Moreau
Monsieur de Pourceaugnac (Lully) 2 aprDir.: Benjamin Perrot / Florence Bolton; Prod.: Raphaël de Angelis
Orphée et Eurydice (Gluck) 7-9 maiDir.: Patrice Couineau; Prod.: Pierre Thirion-Vallet
Compiegne, Théâtre Français de la Musique  / 
Le Barbier de Séville (Rossini) 1 desDir.: Amaury du Closel; Prod.: Pierre Thirion-Vallet
La Sirène (Auber) 26 janDir.: David Reiland; Prod.: Justine Heynemann
Rinaldo (Handel) 16-17 feb
La Damnation de Faust (Berlioz) 15 marDir.: Fiona Monbet; Prod.: Jacques Perconte
Trouble in Tahiti (Bernstein) 17 maiDir.: Julien Masmondet; Prod.: Catherine Dune
Manga-Café (Zavaro) 17 maiDir.: Julien Masmondet; Prod.: Catherine Dune
Atys en folie (Lully) 11 oktDir.: Arnaud Marzorati; Prod.: Jean-Philippe Desrousseaux
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 23-24 novDir.: Julien Chauvin; Prod.: Christophe Rulhes
Amadigi (Handel) 8 marDir.: Jérôme Correas; Prod.: Bernard Lévy
La Chauve-souris (Strauss,J) 26 aprDir.: Fayçal Karoui; Prod.: Célie Pauthe
La Tragédie de Carmen (Bizet) 17-19 maiDir.: Romain Louveau; Prod.: Florent Siaud
Dijon, Opéra de Dijon  / 
Pinocchio (Boesmans) 6-10 oktDir.: Emilio Pomárico; Prod.: Joël Pommerat
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14-23 desDir.: Nicolas Chesneau; Prod.: Mikaël Serre
Simon Boccanegra (Verdi) 14-22 marDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Philipp Himmelmann
Pygmalion (Rameau) 23-27 maiDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Robyn Orlin
L'Amour et Psyché (Mondonville) 23-27 maiDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Robyn Orlin
El Prometeo (Draghi) 14-15 junDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Gustavo Tambascio, Laurent Delvert
Jenůfa (Janáček) 26-30 sepDir.: Stefan Veselka; Prod.: Yves Lenoir
Nabucco (Verdi) 15-24 novDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Marie-Eve Signeyrole
La finta pazza (Sacrati) 5-10 febDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Jean-Yves Ruf
Les Boréades (Rameau) 22-28 marDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Barrie Kosky
Lille, Opéra de Lille  / 
Così fan tutte (Mozart) 30 sep-12 oktDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Christophe Honoré
Le Nain (Zemlinsky) 16-20 novDir.: Franck Ollu; Prod.: Daniel Jeanneteau
La Princesse légère (Cruz) 13-16 desDir.: Jean Deroyer / Pierre Dumoussaud; Prod.: Jos Houben
Le Roi Carotte (Offenbach) 1-13 febDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Laurent Pelly
La Légende du Roi Dragon (Lavandier) 17-18 marDir.: Quentin Hindley; Prod.: Johanne Saunier
La Passion selon Saint Jean (Bach,JS) 27-28 marDir.: Raphaël Pichon
Nabucco (Verdi) 16 mai-6 junDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Marie-Eve Signeyrole
Rodelinda (Handel) 4-14 oktDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Jean Bellorini
Coraline (Turnage) 7-11 novDir.: Arie van Beek; Prod.: Aletta Collins
Pygmalion (Rameau) 16-24 janDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Robyn Orlin
L'Amour et Psyché (Mondonville) 16-24 janDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Robyn Orlin
Faust (Berlioz) 25 janDir.: Fiona Monbet; Prod.: Jacques Perconte
Trois Contes (Pesson) 6-14 marDir.: Georges-Elie Octors; Prod.: David Lescot
Die Zauberflöte (Mozart) 30 apr-18 maiDir.: Eivind Gullberg Jensen; Prod.: Romeo Castellucci
Limoges, Opéra de Limoges  / 
La flûte enchantée (Mozart) 5-11 novDir.: Christophe Rousset; Prod.: David Lescot
María de Buenos Aires (Piazzolla) 20 janDir.: Marcelo Nisinman; Prod.: Sergio Simón
Madama Butterfly (Puccini) 7-11 marDir.: Robert Tuohy; Prod.: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 22-26 aprDir.: Robert Tuohy; Prod.: Bernard Pisani
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 25 maiDir.: Robert Tuohy; Prod.: Roland Auzet
A Midsummer Night's Dream (Mendelssohn) 14 sepDir.: Paul Daniel; Prod.: Juliette Deschamps
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 7-9 oktDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Pierre-André Weitz
Die tote Stadt (Korngold) 25-27 janDir.: Pavel Baleff; Prod.: Sandrine Anglade
Macbeth (Verdi) 10-14 aprDir.: Robert Tuohy; Prod.: Jean-Louis Martinoty, Frédérique Lombart
Les Amants magnifiques (Lully) 16-18 maiDir.: Hervé Niquet; Prod.: Vincent Tavernier
Phèdre (Lemoyne) 4 junDir.: Julien Chauvin; Prod.: Marc Paquien
Lyon, Opéra de Lyon  / 
War Requiem (Britten) 9-21 oktDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Yoshi Oïda
Mozart et Salieri (Rimsky-Korsakov) 31 okt-7 novDir.: Pierre Bleuse; Prod.: Jean Lacornerie
Attila (concert) (Verdi) 12 novDir.: Daniele Rustioni
La Cenerentola (Rossini) 15 des-1 janDir.: Stefano Montanari; Prod.: Stefan Herheim
Le Cercle de craie (Zemlinsky) 20 jan-1 febDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Richard Brunel
La Belle au Bois Dormant (Respighi) 6-14 febDir.: Philippe Forget; Prod.: Barbora Horáková Joly
Le Journal d'un disparu (Janáček) 8-11 febProd.: Ivo van Hove
Macbeth (Verdi) 16 mar-5 aprDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Ivo van Hove
Don Carlos (Verdi) 17 mar-6 aprDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Christophe Honoré
L'histoire du Soldat (Stravinsky) 25-30 aprProd.: Alex Ollé
L'histoire du Soldat (Stravinsky) 25-30 aprProd.: Alex Ollé, Ramon Simó, Valentina Carrasco
Germania (Raskatov) 19 mai-4 junDir.: Alejo Pérez; Prod.: John Fulljames
Don Giovanni (Mozart) 25 jun-11 julDir.: Stefano Montanari; Prod.: David Marton
Mefistofele (Boito) 11-23 oktDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Alex Ollé
Nabucco (concert) (Verdi) 5-7 novDir.: Daniele Rustioni
L'Heure espagnole (Ravel) 17-21 novDir.: Jonathan Stockhammer; Prod.: James Bonas
Rodelinda (Handel) 15 des-1 janDir.: Stefano Montanari; Prod.: Claus Guth
De la maison des morts (Janáček) 21 jan-2 febDir.: Alejo Pérez; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Roméo et Juliette (Blacher) 8-15 febDir.: Emmanuel Calef; Prod.: Jean Lacornerie
L'Enchanteresse (Tchaikovsky,P) 15-31 marDir.: Daniele Rustioni; Prod.: Andriy Zholdak
Un Didon et Enée (Kalima) 16-30 marDir.: Pierre Bleuse; Prod.: David Marton
Remember me (Kalima) 16-30 marDir.: Pierre Bleuse; Prod.: David Marton
Didon et Enée (Purcell) 16-30 marDir.: Pierre Bleuse; Prod.: David Marton
Le Retour d'Ulysse (Monteverdi) 29 mar-3 aprDir.: Philippe Pierlot; Prod.: William Kentridge, Luc de Wit
Les Enfants du Levant (Aboulker) 6-13 aprDir.: Karine Locatelli; Prod.: Pauline Laidet
Lessons in Love and Violence (Benjamin,G) 14-26 maiDir.: Alexandre Bloch; Prod.: Katie Mitchell
Barbe-bleue (Offenbach) 14 jun-1 julDir.: Michele Spotti; Prod.: Laurent Pelly
Lyon, Théâtre Musical de Lyon  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 13-14 novDir.: Andreï Chevtchouk; Prod.: Fabien Attias
Rêve de valse (Straus) 14-15 janDir.: Andreï Chevtchouk; Prod.: Pierre Sybil
Le Prince de Madrid (Lopez,F) 11-12 marDir.: Andreï Chevtchouk
La traviata (Verdi) 25-26 maiDir.: Andreï Chevtchouk
Marseille, Opéra de Marseille  / 
Le dernier jour d'un condamné (Alagna) 28 sep-4 oktDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Nadine Duffaut
La favorite (concert) (Donizetti) 13-21 oktDir.: Paolo Arrivabeni
Tancredi (concert) (Rossini) 24-26 oktDir.: Giuliano Carella
Quatre jours à Paris (Lopez,F) 28-29 oktDir.: Bruno Membrey; Prod.: Jacques Duparc
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 7-8 novDir.: Ernest Martínez Izquierdo; Prod.: Jorge Lavelli
Rêve de valse (Straus) 25-26 novDir.: Emmanuel Trenque; Prod.: Jack Gervais
Le Chanteur de Mexico (Lopez,F) 16-17 desDir.: Bruno Conti; Prod.: Jack Gervais
My Fair Lady (Loewe) 30 des-7 janDir.: Bruno Membrey; Prod.: Jean Liermier
Valses de Vienne (Strauss,J) 13-14 janDir.: Bruno Membrey; Prod.: Jack Gervais
Un barbier (Rossini) 1-2 febDir.: Adrien Perruchon; Prod.: Damien Robert
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6-15 febDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Laurent Pelly
La vie parisienne (Offenbach) 24-25 febDir.: Emmanuel Trenque; Prod.: Nadine Duffaut
Monsieur Beaucaire (Messager) 17-18 marDir.: Bruno Membrey; Prod.: Jean-Jacques Chazalet
Hérodiade (Massenet) 23-30 marDir.: Victorien Vanoosten; Prod.: Jean-Louis Pichon
Là-haut (Yvain) 14-15 aprDir.: Bruno Conti; Prod.: Carole Clin
Lohengrin (Wagner) 2-8 maiDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Louis Désiré
La Fille du tambour-major (Offenbach) 26-27 maiDir.: Guy Condette; Prod.: Jack Gervais
Ernani (Verdi) 6-16 junDir.: Lawrence Foster; Prod.: Jean-Louis Grinda
Simon Boccanegra (Verdi) 2-9 oktDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Leo Nucci
Candide (Bernstein) 14 oktDir.: Robert Tuohy
La belle de Cadix (Lopez,F) 27-28 oktDir.: Bruno Conti; Prod.: Jack Gervais
La donna del lago (concert) (Rossini) 10-18 novDir.: José Miguel Pérez-Sierra
La fille de Madame Angot (Lecocq) 24-25 novDir.: Emmanuel Trenque; Prod.: Jack Gervais
Un de la canebière (Scotto) 8-9 desDir.: Bruno Membrey; Prod.: Jacques Duparc
La traviata (Verdi) 23 des-2 janDir.: Nader Abbassi; Prod.: Renée Auphan
La Veuve joyeuse (Lehár) 19-20 janDir.: Bruno Membrey; Prod.: Olivier Lepelletier
Faust (Gounod) 10-21 febDir.: Lawrence Foster; Prod.: Nadine Duffaut
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 23-24 febDir.: Bruno Conti; Prod.: Jack Gervais
Le Petit Faust (Hervé) 16-17 marDir.: Bruno Membrey; Prod.: Jean-François Vinciguerra
Le nozze di Figaro (Mozart) 24 mar-3 aprDir.: Mark Shanahan; Prod.: Vincent Boussard
Turandot (Puccini) 27 apr-5 maiDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Charles Roubaud
Irma la Douce (Monnot) 27-28 aprDir.: Christian Mornet / André Mornet; Prod.: Jacques Duparc
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 25-26 maiDir.: Bruno Conti; Prod.: Jack Gervais
Rigoletto (Verdi) 1-11 junDir.: Lawrence Foster; Prod.: Charles Roubaud
Massy, Opéra de Massy  / 
Faust (Gounod) 10-12 novDir.: Cyril Diederich; Prod.: Nadine Duffaut
Don Quichotte chez la Duchesse (Boismortier) 2-3 desDir.: Hervé Niquet; Prod.: Corinne Benizio, Gilles Benizio
Le Barbier de Séville (Rossini) 12-14 janDir.: Constantin Rouits; Prod.: Roberta Mattelli, Matteo Peirone
Didon et Enée (Purcell) 2 febDir.: Johannes Pramsohler; Prod.: Benoît Bénichou
La bohème (Puccini) 9-11 marDir.: Dominique Rouits; Prod.: Gilles Bouillon
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23-25 marDir.: Mehdi Lougraïda; Prod.: Olivier Desbordes, Benjamin Moreau
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 25-27 maiDir.: Dominique Rouits; Prod.: Emmanuelle Cordoliani
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 9-11 novDir.: David Reiland; Prod.: Paul-Émile Fourny
Phi-Phi (Christiné) 2 desDir.: Gaël Darchen; Prod.: Anne-Sophie Lépinay
Les noces de Figaro (Mozart) 14-18 desDir.: Constantin Rouits; Prod.: Eric Perez
Into the Woods (Sondheim) 19-20 janDir.: Samuel Sené; Prod.: Olivier Bénézech
The Beggar's Opera (Pepusch) 2-3 febDir.: Florian Carré; Prod.: Robert Carsen
Amadigi (Handel) 16-17 febDir.: Jérôme Correas; Prod.: Bernard Lévy
Orphée et Eurydice (Gluck) 16-17 marDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Yvan Alexandre
Madame Butterfly (Puccini) 11-14 aprDir.: Dominique Rouits; Prod.: Roberta Mattelli
Rigoletto (Verdi) 17-19 maiDir.: José Miguel Pérez-Sierra; Prod.: Jean-Louis Grinda
Mérignac, Le Pin Galant  / 
La belle Hélène (Offenbach) 12 novDir.: Claude Lourties; Prod.: Renaud Sorel
La traviata (Verdi) 5 desDir.: Frédéric Rouillon; Prod.: Bernard Jourdain
Dédé (Christiné) 9 janDir.: Jean-Pierre Haeck; Prod.: Denis Mignien
Faust (Gounod) 6 febDir.: Philippe Mestres; Prod.: Jean-Philippe Corre
La Chauve-souris (Strauss,J) 11 febDir.: Jean-Marc Miquel; Prod.: Renaud Sorel
La belle de Cadix (Lopez,F) 29 aprDir.: Jean-Marc Miquel; Prod.: Christian Blain
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
La bohème (Puccini) 29 sep-3 oktDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Paul-Émile Fourny
Don Pasquale (Donizetti) 17-21 novDir.: Cyril Englebert; Prod.: Pierre-Emmanuel Rousseau
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 21 des-1 janDir.: David T Heusel; Prod.: Paul-Émile Fourny
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 2-6 febDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Pénélope Bergeret
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15-19 aprDir.: Kaspar Zehnder; Prod.: Joël Lauwers
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 1-5 junDir.: Jacques Mercier; Prod.: Paul-Émile Fourny
Faust (Gounod) 19-23 oktDir.: Cyril Englebert; Prod.: Nadine Duffaut
Nous sommes éternels (Bartholomée) 16-20 novDir.: Patrick Davin; Prod.: Vincent Goethals
Tosca (Puccini) 1-5 febDir.: José Miguel Pérez-Sierra; Prod.: Paul-Émile Fourny
Orphée et Eurydice (Gluck) 15-19 marDir.: Nathalie Marmeuse; Prod.: Gabriela Gómez Abaitua
Les parapluies de Cherbourg (Legrand) 18-19 maiDir.: Patrick Leterme; Prod.: Mohamed Yamani
Carmen (Bizet) 15-22 junDir.: José Miguel Pérez-Sierra; Prod.: Paul-Émile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier  / 
L'italienne à Alger (Rossini) 26 sep-1 oktDir.: Michael Schønwandt; Prod.: David Hermann
Svadba (Sokolović) 17-19 novDir.: Guilhem Rosa; Prod.: Benoît Bénichou
Manfred (Schumann) 29 nov-3 desDir.: David Niemann; Prod.: Sandra Pocceschi, Giacomo Strada
Peer Gynt (Grieg) 12-13 janDir.: Michael Schønwandt; Prod.: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 26-30 janDir.: Martin Matalon; Prod.: Jorge Lavelli
War Requiem (concert) (Britten) 16-17 febDir.: Michael Schønwandt
Carmen (Bizet) 16-22 marDir.: Jean-Marie Zeitouni; Prod.: Aik Karapetian
La Chauve-souris (Strauss,J) 28-29 aprDir.: Jérôme Pillement; Prod.: Benoît Bénichou
Nabucco (Verdi) 15-20 maiDir.: Michael Schønwandt; Prod.: John Fulljames(original), Aylin Bozok(revival)
Idriss (Aboulker) 7-8 junDir.: Vincent Recolin / Guillemette Daboval; Prod.: Julie Méjean, Sylvère Santin
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 23-25 novDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Pierre-André Weitz
Fantasio (Offenbach) 21 des-6 janDir.: Pierre Dumoussaud; Prod.: Thomas Jolly(original), Katja Krüger(revival)
Tristan et Isolde (concert) (Wagner) 17-20 janDir.: Michael Schønwandt
Un barbier (Rossini) 25-27 janDir.: Adrien Perruchon; Prod.: Damien Robert
Don Pasquale (Donizetti) 20-26 febDir.: Michele Spotti; Prod.: Valentin Scharwz
Le Songe d'une nuit d'été (Britten) 8-12 maiDir.: Tito Muñoz; Prod.: Ted Huffman
Simon Boccanegra (Verdi) 16-18 junDir.: Michael Schønwandt; Prod.: David Hermann
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
Don Giovanni (Mozart) 29 sep-10 oktDir.: Rani Calderon; Prod.: Jean-François Sivadier
Hansel et Gretel (Humperdinck) 17-27 desDir.: Thomas Rösner; Prod.: Emmanuelle Bastet
Kátia Kabanová (Janáček) 28 jan-6 febDir.: Mark Shanahan; Prod.: Philipp Himmelmann
Un Bal masqué (Verdi) 25 mar-5 aprDir.: Rani Calderon; Prod.: Waut Koeken
Werther (Massenet) 6-15 maiDir.: Jean-Marie Zeitouni; Prod.: Bruno Ravella
L'italiana in Algeri (Rossini) 22 jun-1 julDir.: Giuseppe Grazioli; Prod.: David Hermann
Aida (Verdi) 25 sep-4 oktDir.: Giuliano Carella; Prod.: Staffan Valdemar Holm
La Belle Hélène (Offenbach) 14-23 desDir.: Laurent Campellone; Prod.: Bruno Ravella
7 Minuti (Battistelli) 1-7 febDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Michel Didym
La divisione del mondo (Legrenzi) 20-27 marDir.: Christophe Rousset; Prod.: Jetske Mijnssen
Les Hauts de Hurlevent (Herrmann,B) 2-12 maiDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Orpha Phelan
Madama Butterfly (Puccini) 23 jun-2 julDir.: Modestas Pitrenas; Prod.: Emmanuelle Bastet
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 15-17 sepDir.: Pascal Rophé; Prod.: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Le Couronnement de Poppée (Monteverdi) 9-17 oktDir.: Gianluca Capuano; Prod.: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Atys en folie (Lully) 28-29 novDir.: Arnaud Marzorati; Prod.: Jean-Philippe Desrousseaux
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 14-20 desDir.: Jean-Pierre Haeck; Prod.: Pierre-André Weitz
Rinaldo (Handel) 24-31 janDir.: Bertrand Cuiller; Prod.: Claire Dancoisne
Fidelio (Beethoven) 16-25 marDir.: Erki Pehk; Prod.: Philippe Miesch
Les P'tites Michu (Messager) 13-24 maiDir.: Pierre Dumoussaud; Prod.: Rémy Barché
Iolanta (Tchaikovsky,P) 30 sep-3 oktDir.: Andrey Galanov
Aleko (Rakhmaninov) 30 sep-3 oktDir.: Andrey Galanov
La Passion de Simone (Saariaho) 7-8 oktDir.: Clément Mao-Takacs; Prod.: Aleksi Barrière
San Giovanni Battista (Stradella) 9-10 novDir.: Damien Guillon; Prod.: Vincent Tavernier
Cendrillon (Massenet) 25 nov-4 desDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Ezio Toffolutti
The Beggar's Opera (Pepusch) 11-14 desDir.: William Christie / Florian Carré / Marie Van Rhijn; Prod.: Robert Carsen
Un Bal masqué (Verdi) 13-21 marDir.: Pietro Mianiti; Prod.: Waut Koeken
Le Vaisseau fantôme (Wagner) 5-13 junDir.: Rudolf Piehlmayer; Prod.: Rebecca Blankenship, Beverly Blankenship
Nice, Opéra Nice Côte d'Azur  / 
L'Élixir d'amour (Donizetti) 22-28 novDir.: Roland Böer; Prod.: Eric Chevalier
Les noces de Figaro (Mozart) 19-25 janDir.: György Györiványi Ráth; Prod.: Daniel Benoin
Norma (Bellini) 16-22 febDir.: Renato Balsadonna; Prod.: Nicola Berloffa
Roméo et Juliette (Gounod) 21-27 marDir.: Alain Guingal; Prod.: Irina Brook
Nabucco (Verdi) 18-24 maiDir.: György Györiványi Ráth; Prod.: Jean-Christophe Mast
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 23-27 novDir.: Giuseppe Finzi; Prod.: Bernard Pisani
Don Giovanni (Mozart) 18-24 janDir.: György Györiványi Ráth; Prod.: Daniel Benoin
The Rake's Progress (Stravinsky) 1-5 marDir.: Roland Böer; Prod.: Jean de Pange
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 22-24 marDir.: John Nelson
Faust (Gounod) 22-28 maiDir.: Giuliano Carella; Prod.: Nadine Duffaut
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
Cassandre (Jarrell) 18-22 oktDir.: Jean Deroyer; Prod.: Hervé Loichemol
Notre Carmen (Bizet) 9-19 novDir.: Roman Lemberg; Prod.: Franziska Kronfoth
La Passion selon Sade (Bussotti) 23-26 novDir.: Léo Warynski; Prod.: Antoine Gindt
Moscou Paradis (Shostakovich) 9-16 febDir.: Jérôme Kuhn; Prod.: Julien Chavaz
Trouble in Tahiti (Bernstein) 8-14 junDir.: Julien Masmondet; Prod.: Catherine Dune
Manga-Café (Zavaro) 8-14 junDir.: Julien Masmondet; Prod.: Catherine Dune
Les P'tites Michu (Messager) 19-29 junDir.: Pierre Dumoussaud; Prod.: Rémy Barché
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
Cassandre (Jarrell) 18-22 oktDir.: Jean Deroyer; Prod.: Hervé Loichemol
Notre Carmen (Bizet) 9-19 novDir.: Roman Lemberg; Prod.: Franziska Kronfoth
La Passion selon Sade (Bussotti) 23-26 novDir.: Léo Warynski; Prod.: Antoine Gindt
Moscou Paradis (Shostakovich) 9-16 febDir.: Jérôme Kuhn; Prod.: Julien Chavaz
Trouble in Tahiti (Bernstein) 8-14 junDir.: Julien Masmondet; Prod.: Catherine Dune
Manga-Café (Zavaro) 8-14 junDir.: Julien Masmondet; Prod.: Catherine Dune
Les P'tites Michu (Messager) 19-29 junDir.: Pierre Dumoussaud; Prod.: Rémy Barché
Paris, Théâtre des Champs-Elysées  / 
Lucia di Lammermoor (concert) (Donizetti) 12 sepDir.: Roberto Abbado
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 15 sepDir.: Teodor Currentzis
Macbeth (concert) (Verdi) 24 oktDir.: Gianandrea Noseda
Madama Butterfly (concert) (Puccini) 7 novDir.: Mikko Franck
Attila (concert) (Verdi) 15 novDir.: Daniele Rustioni
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5-16 desDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Laurent Pelly, Cléo Laigret
Oratorio de Noel (Bach,JS) 17 desDir.: Vladimir Jurowski
Un petit Barbier de Séville (Rossini) 10-13 janDir.: Adrien Perruchon; Prod.: Damien Robert
Le Christ au Mont des Oliviers (Beethoven) 16 janDir.: Jérémie Rhorer
Die Schöpfung (Haydn) 22 janDir.: Jean-Claude Malgoire
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 7-16 febDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Olivier Py
Requiem (Mozart) 13 febDir.: Quentin Hindley
Alcina (Handel) 14-20 marDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Christof Loy
La Passion selon Saint Matthieu (Bach,JS) 24 marDir.: Mark Padmore
Stabat Mater (Pergolesi) 27 marDir.: Andrés Gabetta
Messe en si mineur (Bach,JS) 11 aprDir.: Hans-Christoph Rademann
Orfeo ed Euridice (Gluck) 22 mai-2 junDir.: Diego Fasolis; Prod.: Robert Carsen
Grande Messe en ut mineur (Mozart) 30 maiDir.: Masaaki Suzuki
Rinaldo (concert) (Handel) 5 junDir.: Christophe Rousset
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 12-15 junDir.: Bertrand de Billy
Faust (concert) (Gounod) 14 junDir.: Christophe Rousset
La Cenerentola (concert) (Rossini) 16 junDir.: Enrique Mazzola
L'italiana in Algeri (concert) (Rossini) 22 junDir.: Michele Mariotti
Rigoletto (concert) (Verdi) 3 oktDir.: Gustavo Gimeno
Fidelio (concert) (Beethoven) 6 oktDir.: Giovanni Antonini
Candide (concert) (Bernstein) 17 oktDir.: Robert Tuohy
Requiem (concert) (Mozart) 19 oktDir.: Philippe Herreweghe
Serse (concert) (Handel) 24 oktDir.: Maxim Emelyanychev
La bohème (concert) (Puccini) 27 oktDir.: Gianandrea Noseda
Nabucco (concert) (Verdi) 9 novDir.: Daniele Rustioni
La traviata (Verdi) 28 nov-9 desDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Deborah Warner
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 6 desDir.: Speranza Scappucci
Rodelinda (concert) (Handel) 10 desDir.: Emmanuelle Haïm
L'enfance du Christ (concert) (Berlioz) 14 desDir.: Emmanuel Krivine
Don Giovanni (concert) (Mozart) 10 janDir.: Giovanni Antonini
Arabella (concert) (Strauss) 11 janDir.: Constantin Trinks
Stabat Mater (concert) (Pergolesi) 18 febDir.: Julien Chauvin
Ariane à Naxos (Strauss) 21-30 marDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Katie Mitchell
La Passion selon Saint Jean (concert) (Bach,JS) 29 marDir.: Hans-Christoph Rademann
Armide (concert) (Lully) 1 aprDir.: Hervé Niquet
Semele (concert) (Handel) 3 aprDir.: Harry Bicket
Manon (concert) (Massenet) 6 aprDir.: Frédéric Chaslin
Stabat Mater (concert) (Pergolesi) 14 aprDir.: Jean-Claude Malgoire
La Passion selon Saint Matthieu (concert) (Bach,JS) 19 aprDir.: Václav Luks
Hippolyte et Aricie (concert) (Rameau) 20 maiDir.: Emmanuelle Haïm
L'occasion fait le larron (concert) (Rossini) 26 maiDir.: Jean-Claude Malgoire
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 28 maiDir.: Emiliano Gonzalez Toro
Agrippina (concert) (Handel) 29 maiDir.: Maxim Emelyanychev
Maître Péronilla (concert) (Offenbach) 1 junDir.: Markus Poschner
Paris, Cité de la musique  / 
Falstaff (concert) (Verdi) 29 sep-1 oktDir.: Daniel Harding
Leonore (concert) (Beethoven) 7 novDir.: René Jacobs
Résurrection (Mahler) 10 novDir.: Mikko Franck
Requiem (Duruflé) 26 novDir.: Leonard Slatkin
Elektra (concert) (Strauss) 15 desDir.: Mikko Franck
Les Saisons (Haydn) 16 desDir.: Douglas Boyd
Le Messie (Handel) 17 desDir.: Jordi Savall
Oratorio de Noel (Bach,JS) 18 desDir.: Marc Minkowski
Le pavillon aux pivoines (concert) (Tang,X) 9 feb
Ariodante (concert) (Handel) 10 marDir.: William Christie
Jules Cesar (Handel) 11-16 marDir.: Philipp von Steinaecker; Prod.: Marguerite Borie
L'Or du Rhin (concert) (Wagner) 24-25 marDir.: Valery Gergiev
Paris, Opéra-Comique  / 
Miranda (Purcell) 25 sep-5 oktDir.: Raphaël Pichon; Prod.: Katie Mitchell
Kein Licht (Manoury) 18-22 oktDir.: Julien Leroy; Prod.: Nicolas Stemann
La flûte enchantée (Mozart) 6-14 novDir.: Kevin John Edusei; Prod.: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Schubert's Winterreise (Zender) 23-24 novDir.: Thierry Fischer; Prod.: Jasmina Hadziahmetovic
Le comte Ory (Rossini) 19-31 desDir.: Louis Langrée; Prod.: Denis Podalydès
Et in arcadia ego (Rameau) 1-11 febDir.: Christophe Rousset; Prod.: Phia Ménard, Jean-Luc Beaujault
Le mystère de l'écureuil bleu (Dupin) 23-25 febDir.: Marc-Olivier Dupin; Prod.: Ivan Grinberg
La Princesse légère (Cruz) 9-11 marDir.: Jean Deroyer; Prod.: Jos Houben, Emily Wilson
Le domino noir (Auber) 26 mar-5 aprDir.: Patrick Davin; Prod.: Valérie Lesort, Christian Hecq
Marouf savetier du Caire (Rabaud) 23-29 aprDir.: Marc Minkowski; Prod.: Jérôme Deschamps
La Nonne sanglante (Gounod) 2-10 junDir.: Laurence Equilbey; Prod.: David Bobée
Bohème, notre jeunesse (Puccini) 9-17 julDir.: Marc-Olivier Dupin; Prod.: Pauline Bureau
Orphée et Eurydice (Gluck) 12-24 oktDir.: Raphaël Pichon; Prod.: Aurélien Bory
Pelléas et Mélisande (concert) (Debussy) 23 okt
Donnerstag aus Licht (Stockhausen) 15-19 novDir.: Maxime Pascal; Prod.: Benjamin Lazar
Hamlet (Thomas,A) 17-29 desDir.: Louis Langrée; Prod.: Cyril Teste
Paris, Opéra National de Paris  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 9 sep-21 oktDir.: Jakub Hrůša / Marius Stieghorst; Prod.: Jorge Lavelli
Così fan tutte (Mozart) 12 sep-21 oktDir.: Philippe Jordan / Marius Stieghorst; Prod.: Anne Teresa De Keersmaeker
Pelléas et Mélisande (Debussy) 19 sep-6 oktDir.: Philippe Jordan; Prod.: Robert Wilson
Don Carlos (Verdi) 10 okt-11 novDir.: Philippe Jordan; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Falstaff (Verdi) 26 okt-16 novDir.: Fabio Luisi; Prod.: Christophe Pitoiset
La Ronde (Boesmans) 2-11 novDir.: Jean Deroyer; Prod.: Christiane Lutz
De la maison des morts (Janáček) 15 nov-2 desDir.: Esa-Pekka Salonen; Prod.: Patrice Chéreau
La clemenza di Tito (Mozart) 15 nov-25 desDir.: Dan Ettinger; Prod.: Willy Decker
La bohème (Puccini) 1-31 desDir.: Gustavo Dudamel / Manuel López-Gómez; Prod.: Claus Guth
Jephtha (Handel) 13-30 janDir.: William Christie; Prod.: Claus Guth
Un ballo in maschera (Verdi) 16 jan-10 febDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Gilbert Deflo
Only the sound remains (Saariaho) 23 jan-7 febDir.: Ernest Martínez; Prod.: Peter Sellars
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 jan-16 febDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 2-28 febDir.: Dan Ettinger; Prod.: Benoît Jacquot
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 17 mar-11 aprDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Krzysztof Warlikowski
La Voix humaine (Poulenc) 17 mar-11 aprDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Benvenuto Cellini (Berlioz) 20 mar-14 aprDir.: Philippe Jordan; Prod.: Terry Gilliam, Leah Hausman
Orphée et Eurydice (Gluck) 24 mar-6 aprDir.: Thomas Hengelbrock / Manlio Benzi; Prod.: Pina Bausch
Parsifal (Wagner) 5-23 maiDir.: Philippe Jordan; Prod.: Richard Jones
Parsifal (Wagner) 13-23 maiDir.: Philippe Jordan; Prod.: Richard Jones
L'Heure espagnole (Ravel) 17 mai-17 junDir.: Maxime Pascal; Prod.: Laurent Pelly
Gianni Schicchi (Puccini) 17 mai-17 junDir.: Maxime Pascal; Prod.: Laurent Pelly
Boris Godounov (Musorgsky) 7 jun-12 julDir.: Vladimir Jurowski / Damian Iorio; Prod.: Ivo van Hove
Don Pasquale (Donizetti) 9 jun-12 julDir.: Evelino Pidò; Prod.: Damiano Michieletto
Il trovatore (Verdi) 20 jun-14 julDir.: Maurizio Benini; Prod.: Alex Ollé
Tristan et Isolde (Wagner) 11 sep-9 oktDir.: Philippe Jordan; Prod.: Peter Sellars
Les Huguenots (Meyerbeer) 28 sep-24 oktDir.: Michele Mariotti / Lukasz Borowicz; Prod.: Andreas Kriegenburg
La traviata (Verdi) 29 sep-29 desDir.: Giacomo Sagripanti / Karel Mark Chichon; Prod.: Benoît Jacquot
Bérénice (Jarrell) 29 sep-17 oktDir.: Philippe Jordan; Prod.: Claus Guth
L'Élixir d'amour (Donizetti) 25 okt-25 novDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Laurent Pelly
Simon Boccanegra (Verdi) 15 nov-13 desDir.: Fabio Luisi; Prod.: Calixto Bieito
La Cenerentola (Rossini) 23 nov-26 desDir.: Evelino Pidò; Prod.: Guillaume Gallienne
Cain, overo Il primo omicidio (Scarlatti,A) 24 jan-23 febDir.: René Jacobs; Prod.: Romeo Castellucci
Les Troyens (Berlioz) 25 jan-12 febDir.: Philippe Jordan; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Rusalka (Dvořák,A) 29 jan-13 febDir.: Susanna Mälkki; Prod.: Robert Carsen
Otello (Verdi) 7 mar-7 aprDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Andrei Serban
Die Fledermaus (Strauss,J) 13-23 marDir.: Fayçal Karoui; Prod.: Célie Pauthe
Don Pasquale (Donizetti) 22 mar-16 aprDir.: Michele Mariotti; Prod.: Damiano Michieletto
Lady Macbeth de Mzensk (Shostakovich) 6-25 aprDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Carmen (Bizet) 11 apr-23 maiDir.: Lorenzo Viotti; Prod.: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 27 apr-15 junDir.: Henrik Nánási; Prod.: Robert Carsen
Iolanta (Tchaikovsky,P) 9-24 maiDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Tosca (Puccini) 16 mai-23 junDir.: Dan Ettinger; Prod.: Pierre Audi
La forza del destino (Verdi) 6 jun-9 julDir.: Nicola Luisotti; Prod.: Jean-Claude Auvray
Don Giovanni (Mozart) 11 jun-13 julDir.: Philippe Jordan / Guillermo García Calvo; Prod.: Ivo van Hove
La traviata (Verdi) 12 sep-16 okt
Les Indes galantes (Rameau) 27 sep-15 okt
Prince Igor (Borodin) 28 nov-26 des
Quimper, Théâtre de Cornouaille  / 
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 8 desDir.: Jérôme Correas; Prod.: Dan Jemmett
Rinaldo (Handel) 18-19 janDir.: Bertrand Cuiller; Prod.: Claire Dancoisne
Le Journal d'un disparu (Janáček) 13 marProd.: Ivo van Hove
Reims, Opéra de Reims  / 
Così fan tutte (Mozart) 13-15 oktDir.: Dominique Rouits; Prod.: Frédéric Roels
Bataclan (Offenbach) 28-29 novProd.: Laurent Lévy, Rémy Berthier
Richard Coeur de Lion (Grétry) 19 janDir.: Pauline Warnier; Prod.: Juan Kruz Diaz De Garaio Esnaola
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 11 febDir.: Martin Matalon; Prod.: Jorge Lavelli
Monsieur de Pourceaugnac (Lully) 23-24 febDir.: Paolo Zanzu; Prod.: Clément Hervieu-Léger
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 16-18 marDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Pénélope Bergeret
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 20 aprDir.: Jérôme Correas; Prod.: Dan Jemmett
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-15 maiDir.: Robert Tuohy; Prod.: Bernard Pisani
Faust (Gounod) 5-7 oktDir.: Cyril Englebert; Prod.: Nadine Duffaut
Into the Woods (Sondheim) 16-17 novDir.: Samuel Sené; Prod.: Olivier Bénézech
Un barbier (Rossini) 21 desDir.: Adrien Perruchon; Prod.: Damien Robert
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 13-15 janDir.: Roberto Forés Veses; Prod.: Emmanuelle Cordoliani
Il mondo alla roversa (Galuppi) 8 febDir.: Françoise Lasserre; Prod.: Vincent Tavernier
Macbeth (Verdi) 28-30 aprProd.: Frédérique Lombart
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 18-19 maiDir.: Cyril Englebert; Prod.: Paul-Émile Fourny
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Le médecin malgré lui (Gounod) 21-26 novDir.: Gildas Pungier; Prod.: Vincent Tavernier
Kátia Kabanová (Janáček) 5-11 febDir.: Jaroslav Kyzlink; Prod.: Frank Van Laecke
Le Nain (Zemlinsky) 25-29 marDir.: Franck Ollu; Prod.: Daniel Jeanneteau
Norma (Bellini) 28 mai-5 junDir.: Rudolf Piehlmayer; Prod.: Nicola Berloffa
Aleko (concert) (Rakhmaninov) 27-28 sepDir.: Andrey Galanov
Iolanta (concert) (Tchaikovsky,P) 27-28 sepDir.: Andrey Galanov
San Giovanni Battista (Stradella) 13 novDir.: Damien Guillon; Prod.: Vincent Tavernier
Le comte Ory (Rossini) 29 des-5 janDir.: Erki Pehk; Prod.: Pierre-Emmanuel Rousseau
The Beggar's Opera (Pepusch) 16-19 janDir.: William Christie / Florian Carré / Marie Van Rhijn; Prod.: Robert Carsen
Passion selon Saint Jean (concert) (Bach,JS) 17-18 marDir.: Damien Guillon
Un Bal masqué (Verdi) 31 mar-4 aprDir.: Pietro Mianiti; Prod.: Waut Koeken
Le Vaisseau fantôme (Wagner) 3-11 maiDir.: Rudolf Piehlmayer; Prod.: Rebecca Blankenship, Beverly Blankenship
Rouen, Opéra de Rouen Normandie  / 
Norma (Bellini) 29 sep-7 oktDir.: Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Frédéric Roels
Il barbiere di Siviglia (reduction) (Rossini) 15-17 desDir.: Adrien Perruchon; Prod.: Damien Robert
Fantasio (Offenbach) 26-30 janDir.: Jean-Pierre Haeck; Prod.: Thomas Jolly
L'ébloui (Musseau) 13 febDir.: Philippe Nahon; Prod.: Xavier Legasa
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 3-10 aprDir.: Antony Hermus; Prod.: Emmanuelle Cordoliani
La Passion selon Saint Jean (Bach,JS) 14-15 aprDir.: Andreas Spering; Prod.: Pierre Audi
Médée (Cherubini) 22-27 maiDir.: Hervé Niquet; Prod.: Jean-Yves Ruf
Madama Butterfly (Puccini) 25 sep-7 oktDir.: Pierre Dumoussaud; Prod.: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Faust (Berlioz) 15-16 novDir.: Fiona Monbet; Prod.: Jacques Perconte
Mamselle Nitouche (Herve) 30 nov-2 desDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Pierre-André Weitz
Les parapluies de Cherbourg (Legrand) 18-22 desDir.: Patrick Leterme; Prod.: Emmanuel Dell'Erba, Patrick Leterme
Le comte Ory (Rossini) 20-26 janDir.: Luciano Acocella; Prod.: Pierre-Emmanuel Rousseau
Le Journal d'un disparu (Janáček) 7-8 febProd.: Ivo van Hove
Carmen (adaptation) (Bizet) 24 feb-2 mar
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 24-28 maiDir.: Antony Hermus; Prod.: Marie-Eve Signeyrole
Saint-Etienne, Opéra de Saint-Étienne  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 7-12 novDir.: David Reiland; Prod.: Nicola Berloffa
Requiem (Verdi) 8-12 desDir.: David Reiland
L'enfant et les sortilèges (adaptation) (Ravel) 21 desDir.: Edwige Herchenroder / Nicolas Meyer; Prod.: Bénédicte Budan
Adriana Lecouvreur (Cilea) 24-28 janDir.: Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Davide Livermore
Semiramide (Rossini) 2-6 marDir.: Giuseppe Grazioli; Prod.: Nicola Raab
Siegfried (reduction) (Wagner) 23-25 marDir.: Laurent Touche; Prod.: Julien Ostini
Fando et Lis (Menut) 2-6 maiDir.: Daniel Kawka; Prod.: Kristian Frédric
Faust (Gounod) 8-12 junDir.: David Reiland; Prod.: Julien Ostini
Hérodiade (Massenet) 14-18 novDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Jean-Louis Pichon
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 des-2 janDir.: Michele Spotti; Prod.: Pierre-Emmanuel Rousseau
Così fan tutte (Mozart) 1-5 febDir.: José Luis Domínguez Mondragón; Prod.: Christophe Gayral
Dante (Godard) 8-12 marDir.: Mihhail Gerts; Prod.: Jean-Romain Vesperini
Cendrillon (Isouard) 3-5 maiDir.: Julien Chauvin; Prod.: Marc Paquien
Carmen (Bizet) 12-16 junDir.: Alain Guingal; Prod.: Nicola Berloffa
Strasbourg, Opéra National du Rhin  / 
Kein Licht (Manoury) 22-25 sepDir.: Julien Leroy; Prod.: Nicolas Stemann
Le nozze di Figaro (Mozart) 20-30 oktDir.: Patrick Davin; Prod.: Ludovic Lagarde
Francesca da Rimini (Zandonai) 8-28 desDir.: Giuliano Carella; Prod.: Nicola Raab
Werther (Massenet) 9-17 febDir.: Ariane Matiakh; Prod.: Tatjana Gürbaca
Le Pavillon d'or (Mayuzumi) 21 mar-3 aprDir.: Paul Daniel; Prod.: Amon Miyamoto
Sindbad (Moody) 4 aprDir.: Howard Moody; Prod.: Sébastien Dutrieux
Pierrot Lunaire (Schoenberg,A) 20-28 maiDir.: Roland Kluttig; Prod.: David Pountney
Les Sept Péchés capitaux (Weill) 20-28 maiDir.: Roland Kluttig; Prod.: David Pountney
Mahagonny Songspiel (Weill) 20-28 maiDir.: Roland Kluttig; Prod.: David Pountney
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 16-26 junDir.: Marko Letonja; Prod.: Frederic Wake-Walker
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18-28 sepDir.: Michele Gamba; Prod.: Pierre-Emmanuel Rousseau
Pelléas et Mélisande (Debussy) 19-27 oktDir.: Franck Ollu; Prod.: Barrie Kosky
Barkouf (Offenbach) 7-23 desDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Mariame Clément
Le Garçon et le poisson magique (Evers) 19-21 desProd.: Sandra Pocceschi, Giacomo Strada
La divisione del mondo (Legrenzi) 8-16 febDir.: Christophe Rousset; Prod.: Jetske Mijnssen
Beatrix Cenci (Ginastera) 17-25 marDir.: Marko Letonja; Prod.: Mariano Pensotti
Der Freischütz (Weber) 17-29 aprDir.: Patrick Lange; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
La Princesse arabe (Arriaga) 26 maiDir.: Alexandra Cravero; Prod.: Benoît De Leersnyder
Don Giovanni (Mozart) 15-27 junDir.: Christian Curnyn; Prod.: Marie-Eve Signeyrole
Toulon, Opéra de Toulon  / 
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 13-15 oktDir.: Jean-Pierre Haeck; Prod.: Pierre-André Weitz
Madama Butterfly (Puccini) 17-21 novDir.: Valerio Galli; Prod.: Daniel Benoin
La flûte enchantée (Mozart) 27-31 desDir.: Alexander Briger; Prod.: René Koering
Wonderful Town (Bernstein) 26-30 janDir.: Larry Blank; Prod.: Olivier Bénézech
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-13 marDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Henning Brockhaus
L'italienne à Alger (Rossini) 13-17 aprDir.: Francesco Cilluffo; Prod.: Nicola Berloffa
Nabucco (Verdi) 3-8 junDir.: Jurjen Hempel; Prod.: Jean-Christophe Mast
Rigoletto (Verdi) 5-9 oktDir.: Daniel Montané; Prod.: Elena Barbalich
Requiem (concert) (Mozart) 9-11 novDir.: Jurjen Hempel
Le Barbier de Séville (Rossini) 28-31 desDir.: Jurjen Hempel; Prod.: Adriano Sinivia
Turandot (Puccini) 25-29 janDir.: Jurjen Hempel; Prod.: Federico Grazzini
L'Élixir d'amour (Donizetti) 22-26 marDir.: Valerio Galli; Prod.: Stefano Mazzonis di Pralafera
L'Élixir d'amour (Donizetti) 22-26 marDir.: Valerio Galli; Prod.: Stefano Mazzonis di Pralafera
The Telephone (Menotti) 26-28 aprDir.: Jurjen Hempel; Prod.: Sylvie Laligne
The Telephone (Menotti) 26-28 aprDir.: Jurjen Hempel; Prod.: Sylvie Laligne
Amélie va au bal (Menotti) 26-28 aprDir.: Jurjen Hempel; Prod.: Sylvie Laligne
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 24-28 maiDir.: Dalia Stasevska; Prod.: Alain Garichot
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Le prophète (Meyerbeer) 29 sep-8 oktDir.: Claus Peter Flor; Prod.: Walter Sutcliffe
La rondine (Puccini) 17-26 novDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Nicolas Joël
La Walkyrie (Wagner) 30 jan-11 febDir.: Claus Peter Flor; Prod.: Nicolas Joël
Orphée et Eurydice (concert) (Gluck) 23-25 febDir.: Christophe Rousset
Carmen (Bizet) 6-19 aprDir.: Andrea Molino; Prod.: Jean-Louis Grinda
Macbeth (Verdi) 18-29 maiDir.: Michele Gamba; Prod.: Jean-Louis Martinoty(original), Frédérique Lombart(revival)
La Clémence de Titus (Mozart) 22 jun-1 julDir.: Attilio Cremonesi; Prod.: David McVicar, Marie Lambert
La traviata (Verdi) 26 sep-7 oktDir.: George Petrou; Prod.: Pierre Rambert
La Ville morte (Korngold) 22 nov-4 desDir.: Leo Hussain; Prod.: Philipp Himmelmann
Kopernikus (Vivier) 11-13 desProd.: Peter Sellars
Lucrezia Borgia (Donizetti) 24 jan-3 febDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Emilio Sagi
Ariane à Naxos (Strauss) 1-10 marDir.: Evan Rogister; Prod.: Michel Fau
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 4-14 aprDir.: Pascal Rophé; Prod.: Stefano Poda
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 11-19 maiDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Pierre-André Weitz
Werther (Massenet) 20 jun-2 julDir.: Jean-François Verdier; Prod.: Nicolas Joël
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
Le Paradis perdu (Dubois) 24-26 novDir.: Jean-Claude Malgoire
Pelléas et Mélisande (Debussy) 23-27 marDir.: Jean-Claude Malgoire; Prod.: Christian Schiaretti
La Voix humaine (Poulenc) 8-10 aprDir.: Jean-Claude Malgoire; Prod.: Christian Schiaretti
Requiem (Mozart) 10 junDir.: Jean-Claude Malgoire
Tours, Opéra de Tours  / 
Rigoletto (Verdi) 6-10 oktDir.: Bruno Ferrandis; Prod.: François De Carpentries
My Fair Lady (Loewe) 26-31 desDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Paul-Émile Fourny
Philémon et Baucis (Gounod) 16-20 febDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Julien Ostini
L'elisir d'amore (Donizetti) 16-20 marDir.: Samuel Jean; Prod.: Adriano Sinivia
A Midsummer Night's Dream (Britten) 13-17 aprDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Jacques Vincey
Mozart et Salieri (Rimsky-Korsakov) 25-29 maiDir.: Vladislav Karklin; Prod.: Dieter Kaegi
Iolanta (Tchaikovsky,P) 25-29 maiDir.: Vladislav Karklin; Prod.: Dieter Kaegi
Les Fées du Rhin (Offenbach) 28 sep-2 oktDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Pierre-Emmanuel Rousseau
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 27-31 desDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Pierre-André Weitz
L'italienne à Alger (Rossini) 1-5 febDir.: Sesto Quatrini; Prod.: David Hermann
La flûte enchantée (Mozart) 8-14 marDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Bérénice Collet
Les Sept Péchés capitaux (Weill) 26-28 aprDir.: Pierre Bleuse; Prod.: Frédéric Bélier-Garcia
Andrea Chénier (Giordano) 24-28 maiDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Pier Francesco Maestrini
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
Così fan tutte (Mozart) 8-12 novDir.: Marc Minkowski; Prod.: Ivan Alexandre
L'Europe galante (concert) (Campra) 16 novDir.: Sébastien d'Hérin
Serse (concert) (Handel) 19 novDir.: Maxim Emelyanychev
Erismena (Cavalli) 2-3 desDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Jean Bellorini
Alceste (Lully) 10 desDir.: Christophe Rousset
Carmen (concert) (Bizet) 19 desDir.: Jean-Christophe Spinosi
Le comte Ory (Rossini) 12-14 janDir.: Louis Langrée; Prod.: Denis Podalydès
Il trionfo del tempo e del disinganno (concert) (Handel) 27 janDir.: Sébastien d'Hérin
Giasone (concert) (Cavalli) 9-10 marDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Serena Sinigaglia
Le Tremblement de terre (Draghi) 28 marDir.: Vincent Dumestre; Prod.: Benjamin Lazar
La Passion selon Saint Matthieu (Bach,JS) 31 mar-1 aprDir.: Michael Hofstetter
King Arthur (concert) (Purcell) 11 aprDir.: Paul McCreesh
Requiem (Verdi) 27 maiDir.: Enrique Mazzola
Phaëton (Lully) 30 mai-3 junDir.: Vincent Dumestre; Prod.: Benjamin Lazar
Orfeo ed Euridice (Gluck) 8-10 junDir.: Diego Fasolis; Prod.: Robert Carsen
Requiem (Mozart) 26 junDir.: Jean-Claude Malgoire
L'italienne à Alger (concert) (Rossini) 29 junDir.: Jean-Christophe Spinosi
L'italienne à Alger (concert) (Rossini) 29 junDir.: Jean-Christophe Spinosi
Issé (concert) (Destouches) 13 oktDir.: Louis-Noël Bestion de Camboulas
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 6 novDir.: François-Xavier Roth
Tarare (concert) (Salieri) 22 novDir.: Christophe Rousset
Actéon (Charpentier,M) 30 nov-2 desDir.: David Fallis; Prod.: Marshall Pynkoski
Pygmalion (Rameau) 30 nov-2 desDir.: David Fallis; Prod.: Marshall Pynkoski
King Arthur (Purcell) 7-9 desDir.: Hervé Niquet; Prod.: Corinne Benizio, Gilles Benizio
The Beggar's Opera (Pepusch) 11-13 janDir.: William Christie; Prod.: Robert Carsen, Christophe Gayral
Il trionfo del tempo e del disinganno (concert) (Handel) 27 janDir.: Sébastien d'Hérin
La finta pazza (Sacrati) 16-17 marDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Jean-Yves Ruf
Rinaldo (Handel) 4-7 aprDir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Nathalie Spinosi, Jean-Christophe Spinosi
Rinaldo (Handel) 7 aprDir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Nathalie Spinosi, Jean-Christophe Spinosi
La divisione del mondo (Legrenzi) 13-14 aprDir.: Christophe Rousset; Prod.: Jetske Mijnssen
Le Retour d'Ulysse dans sa patrie (Monteverdi) 18-19 aprDir.: Philippe Pierlot; Prod.: William Kentridge
Didon et Enée (Purcell) 15-16 junDir.: Avi Stein; Prod.: Mary Birnbaum
Le Devin du village (Rousseau) 21-22 junDir.: Sébastien d'Hérin; Prod.: Caroline Mutel
Les Arts Florissants (Charpentier,M) 7 julDir.: Gaétan Jarry
Vichy, Opéra de Vichy  / 
Don Giovanni (Mozart) 23-24 sepDir.: Roberto Forés Veses; Prod.: Eric Vigié
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27-29 julDir.: Raphaël Merlin; Prod.: Pierre Thirion-Vallet