2012/13 > Elveția 
*Site public     >Operabase Professional 
2012/13 > Elveția

 Premieră mondială
 Raritate
 Producție nouă
 Producție nouă pentru această companie

  
Germania
Franța
Monaco

Elveția
 
Liechtenstein
Austria
Italia

Basel, Theater Basel  / 

Katja Kabanowa (Janáček) 13 Sep-29 DecD: Enrico Delamboye / Gabriel Feltz / Giuliano Betta; R: Armin Petras
Der Sandmann (Scartazzini) 20 Oct-17 DecD: Tomáš Hanus; R: Christof Loy
Ana Andromeda (Zimmerlin) 21-23 OctR: Georges Delnon, Marie-Therèse Jossen
Ariodante (Handel) 24-29 OctD: Andrea Marcon; R: Stefan Pucher
Lo speziale (Haydn) 8 Noi-17 FebD: David Cowan; R: Massimo Rocchi
The Black Rider (Waits) 15 Noi-17 AprD: Rainer Süßmilch; R: Corinna von Rad
Un ballo in maschera (Verdi) 15 Dec-24 AprD: Giuliano Betta / Gabriel Feltz; R: Vera Nemirova
Manon (Massenet) 7 Feb-9 IunD: Enrico Delamboye / Giuliano Betta; R: Elmar Goerden
Idomeneo re di Creta (Mozart) 12 Apr-7 IunD: Andrea Marcon; R: David Bösch
War Requiem (Britten) 16 Mai-15 IunD: Gabriel Feltz; R: Calixto Bieito
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 31 MaiD: Rolando Garza; R: Ulrike Jühe
Tosca (Puccini) 11 Sep-1 IanD: Enrico Delamboye / Giuliano Betta; R: Jette Steckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 Sep-26 OctD: Rolando Garza; R: Ulrike Jühe
Lohengrin (Wagner) 20 Oct-15 IunD: Axel Kober / Giuliano Betta; R: Vera Nemirova
Votre Faust (Pousseur) 8-9 NoiD: Gerhardt Müller-Goldboom; R: Aliénor Dauchez
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 18 Ian-17 MaiD: Giuliano Betta; R: Corinna von Rad
Schneewittchen (Holliger) 20 Feb-15 AprD: Heinz Holliger; R: Achim Freyer, Sebastian Hirn
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 29+ MarD: David Cowan
Ein Sommernachtstraum (Purcell) 3+ AprD: Andrea Marcon; R: Joachim Schloemer
The Indian Queen (Purcell) 30 Apr-27 IunD: Andrea Marcon; R: Joachim Schloemer
La Damnation de Faust (Berlioz) 25 Mai-29 IunD: Enrico Delamboye; R: Arpad Schilling
Bern, Stadttheater Bern  / 
Fidelio (Beethoven) 8 Sep-17 IanD: Mario Venzago / Kevin John Edusei / Mirga Gražinytė; R: Joachim Schlömer
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 8 Noi-6 IanR: Jens Daryousch Ravari
Aschenbrödel (Rossini) 18 Noi-9 MarD: Srboljub Dinić; R: Cordula Däuper
Macbeth (Verdi) 27 Ian-14 AprD: Srboljub Dinić; R: Ludger Engels
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 2 Mar-2 IunD: John Edusei; R: Lydia Steier
Neither (Feldman) 19 Apr-3 MaiD: Stefan Schreiber; R: Matthias Rebstock
The Rage of Life (Kats-Chernin) 11 Mai-21 IunD: Hans Christoph Bünger; R: Lars Franke
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 26 Mai-20 IunD: Sébastien Rouland; R: Calixto Bieito
Der Freischütz (Weber) 20 Oct-18 IanD: Mario Venzago; R: Michael Simon
La traviata (Verdi) 17 Noi-16 FebD: Mirga Gražinyte-Tyla; R: Jetske Mijnssen
Das schlaue Füchslein (Janáček) 25 Ian-30 MarD: Mirga Gražinyte-Tyla; R: Markus Bothe
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 9 Mar-20 MaiD: NN; R: Mara Kurotschka
Ariadne auf Naxos (Strauss) 19 Apr-25 MaiD: NN; R: Lydia Steier
Peter Grimes (Britten) 6-22 IunD: NN; R: Ludger Engels
Biel, Theater Biel Solothurn  / 
Idomeneo re di Creta (Mozart) 21 Sep-11 IanD: Franco Trinca; R: Wolfram Mehring
Evgeny Onegin (Tchaikovsky) 2 Noi-7 AprD: Harald Siegel; R: Andreas Rosar
Das Land des Lächelns (Lehár) 14 Dec-26 AprD: Moritz Caffier; R: Alvaro Schoeck
Rigoletto (Verdi) 22 Feb-17 MarD: Franco Trinca; R: Beat Wyrsch
La Cecchina (Piccinni) 12 Apr-14 IunD: Harald Siegel; R: Alexander von Pfeil
Heile Welt (Schneider,U) 19-22 IunD: Urs Peter Schneider; R: Beat Wyrsch
Il turco in Italia (Rossini) 20 Sep-7 IanD: Marco Zambelli; R: Pierre-Emmanuel Rousseau
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Noi-6 MarD: Harald Siegel; R: Paul Suter
Das Rheingold (concert) (Wagner) 23-24 NoiD: Hans Urbanek; R: Andreas Rosar
Un ballo in maschera (Verdi) 13 Dec-8 FebD: Franco Trinca; R: Paul-Emile Fourny
Figaro¿ (Henking) 28 Feb-12 IunD: Jürg Henneberger; R: Andreas Zimmermann
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Apr-15 IunD: Benjamin Pionnier; R: Georg Rootering
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 9-11 IunD: Kaspar Zehnder
Fribourg, Opéra de Fribourg  / 
Viva la Mamma (Donizetti) 31 Dec-15 IanD: Laurent Gendre; R: Vincent Vittoz
Le voyage dans la lune (Offenbach) 30 Dec-12 IanD: Laurent Gendre; R: Olivier Desbordes
Genève, Grand Théâtre de Genève  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10-17 SepD: Alberto Zedda; R: Damiano Michieletto
JJR (Citoyen de Geneve) (Fenelon) 11-24 SepD: Jean Deroyer; R: Robert Carsen,Christian Räth
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 7-21 NoiD: Michel Plasson; R: Patrick Kinmonth
Les aventures du roi Pausole (Honegger) 12-31 DecD: Claude Schnitzler; R: Robert Sandoz
La traviata (Verdi) 28 Ian-12 FebD: Baldo Podic; R: David McVicar,Marie Lambert
Das Rheingold (Wagner) 9-24 MarD: Ingo Metzmacher; R: Dieter Dorn
Madama Butterfly (Puccini) 20 Apr-5 MaiD: Alexander Joel; R: Michael Grandage
Rusalka (Dvořák,A) 13-27 IunD: Dmitri Jurowski; R: Jossi Wieler
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-19 SepD: Stefan Soltesz; R: Guy Joosten
Sigurd (concert) (Reyer) 6-10 OctD: Frédéric Chaslin
Die Walküre (Wagner) 7-16 NoiD: Ingo Metzmacher; R: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
La Chauve-souris (Strauss,J) 13-31 DecD: Theodor Guschlbauer; R: Stephen Lawless
Siegfried (Wagner) 30 Ian-8 FebD: Ingo Metzmacher; R: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
Nabucco (Verdi) 28 Feb-10 MarD: John Fiore; R: Roland Aeschlimann
Delusion of the Fury (Partch) 28-29 MarR: Heiner Goebbels
Winterreise (Schubert) 30 Mar
Götterdämmerung (Wagner) 23 Apr-2 MaiD: Ingo Metzmacher; R: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
Der Ring des Nibelungen (Wagner) 13-25 MaiD: Ingo Metzmacher; R: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
La Wally (Catalani) 18-28 IunD: Evelino Pidò
Lausanne, Opéra de Lausanne  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 5-14 OctD: Jesús López Cobos; R: Adriano Sinivia
Phaëton (concert) (Lully) 26 OctD: Christophe Rousset
L'Artaserse (concert) (Vinci) 23-25 NoiD: Diego Fasolis
Orphée aux enfers (Offenbach) 23-31 DecD: Dominique Trottein; R: Claire Servais
Aladin et la lampe merveilleuse (Rota) 25-30 IanD: Hervé Klopfenstein; R: Waut Koeken
Viva la Mamma (Donizetti) 8-10 FebD: Laurent Gendre; R: Vincent Vittoz
Tosca (Puccini) 17-27 MarD: Roberto Rizzi Brignoli; R: Giancarlo Del Monaco
L'Aiglon (Ibert) 21-28 AprD: Jean-Yves Ossonce; R: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Le nozze di Figaro (Mozart) 7-16 IunD: Theodor Guschlbauer; R: Marco Arturo Marelli
Lakmé (Delibes) 4-13 OctD: Miquel Ortega; R: Lilo Baur
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 27 OctD: Gabriel Garrido
Les mousquetaires au couvent (Varney) 22-31 DecD: Philippe Béran; R: Jérôme Deschamps
Le voyage dans la lune (Offenbach) 7-19 IanD: Laurent Gendre; R: Olivier Desbordes
Hansel et Gretel (Humperdinck) 5-12 FebD: Laurent Gay; R: Julie Beauvais
Luisa Miller (Verdi) 21-30 MarD: Roberto Rizzi Brignoli; R: Giancarlo del Monaco
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Apr-7 MaiD: Carlos Vieu; R: Adriano Sinivia
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 6-15 IunD: Frank Beermann; R: David Hermann
Luzern, Luzerner Theater  / 
La clemenza di Tito (Mozart) 9 Sep-9 DecD: Howard Arman / Michael Wendeberg; R: Vera Nemirova
My Fair Lady (Loewe) 31 Oct-4 MaiD: Florian Pestell / Howard Arman; R: Ansgar Weigner
La traviata (Verdi) 12 Ian-16 MaiD: James Gaffigan / Michael Wendeberg / Florian Pestell; R: Lorenzo Fioroni
Satyricon (Maderna) 23 Feb-10 AprD: Michael Wendeberg; R: Johannes Pölzgutter
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 19 Apr-26 MaiD: Howard Arman; R: Dominique Mentha
La cenerentola (Rossini) 2-15 IunD: Howard Arman; R: Sam Brown
Pnima...ins innere (Czernowin) 29 Aug-8 SepD: Howard Arman; R: David Hermann
La cenerentola (Rossini) 14 Sep-26 DecD: Howard Arman; R: Sam Brown
Kiss me, Kate (Porter) 31 Oct-17 MaiD: Florian Pestell; R: Dominique Mentha
Alcina (Handel) 11 Ian-19 AprD: Howard Arman; R: Nadja Loschky
The Boatswain's Mate (Smyth) 15-26 FebD: Andrew Dunscombe; R: Hersilie Ewald
Carmen (Bizet) 23 Feb-14 IunD: Howard Arman; R: Tobias Kratzer
Don Pasquale (Donizetti) 27 Apr-13 IunD: Michael Wendeberg; R: Johannes Pölzgutter
Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch (Naske) 5-15 IunD: Michael Wendeberg; R: Dominique Mentha
St Gallen, Theater St Gallen  / 
Rigoletto (Verdi) 15 Sep-9 IanD: Pietro Rizzo; R: Rosetta Cucchi
Ja Schatz (Duit) 21+ SepD: Erke Duit; R: Erke Duit
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Sep-29 DecD: NN; R: Bernd Mottl
La Wally (Catalani) 20 Oct-16 DecD: Modestas Pitrenas; R: Guy Joosten
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 22 Dec-6 IunD: Vinzenz Praxmarer; R: Cusch Jung
La finta giardiniera (Mozart) 2 Feb-3 IunD: Jeremy Carnall; R: Lydia Steier
Un ballo in maschera (Verdi) 27 Feb-26 AprD: NN; R: Jim Lucassen
La forza del destino (concert) (Verdi) 8-14 MarD: Pietro Rizzo
Eloise (Jenkins) 15-27 MarD: Stéphane Fromageot; R: Natascha Ursuliak
Ariadne auf Naxos (Strauss) 4 Mai-4 IunD: Otto Tausk; R: Aron Stiehl
Faust - Ein Requiem (Mitterer) 1-9 IunD: Wolfgang Mitterer; R: Stephan Müller
Don Giovanni (Mozart) 6 Sep-30 DecD: Otto Tausk / Attilio Tomasello; R: Guy Joosten
Der fliegende Holländer (Wagner) 19 Oct-28 IanD: Modestas Pitrėnas / Attilio Tomasello; R: Alexander Nerlich
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 Noi-15 DecD: Otto Tausk; R: Aron Stiehl
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 30 Noi-25 IanD: Stéphane Fromageot; R: Cusch Jung
Der Messias (Handel) 20 DecD: Paul Goodwin
La Gioconda (Ponchielli) 1 Feb-23 MaiD: Pietro Rizzo / Attilio Tomasello; R: Rosetta Cucchi
Rigoletto (Verdi) 14 Feb-4 MaiD: Stéphane Fromageot; R: Rosetta Cucchi
Das schlaue Füchslein (Janáček) 19 Feb-16 MarD: Attilio Tomasello; R: Nicola Raab
Die tote Stadt (Korngold) 10 Mai-7 IunD: Otto Tausk; R: Jan Schmidt-Garre
La favorita (Donizetti) 20 Iun-4 IulD: Attilio Tomasello; R: Guy Montavon
Winterthur, Theater am Stadtgarten  / 
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 18-20 AprD: Marc Niemann; R: Martin Schüler
Tajemství (Smetana) 4-5 MaiD: Jiri Strunc; R: Dominik Benes
Tosca (Puccini) 26 Sep-6 OctD: Yordan Kamdzhalov; R: Andrea Schwalbach
Die lustige Witwe (Lehár) 11-13 OctD: Wolfgang Kluge; R: Johannes Zametzer
Dido and Aeneas (Purcell) 19-22 NoiD: Hans Huyssen; R: Heike Hanefeld
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 10-15 DecD: Johannes Knapp; R: Tom Ryser
La cage aux folles (Herman) 31 Dec-5 IanD: Inga Hilsberg; R: Bernd Schaarmann
Il turco in Italia (Rossini) 21-26 IanD: Mario Zambelli; R: Pierre-Emmanuel Rousseau
Das schlaue Füchslein (Janáček) 11-13 MarD: Mirga Gražinyte-Tyla; R: Markus Bothe
Kiss me, Kate (Porter) 18-20 MarD: Peter Christian Feigel; R: Holger Hauer
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 9-17 MaiD: Ricardo Minasi; R: Cordula Däuper
Zurich, Oper im Knopfloch  / 
O mon bel inconnu (Hahn) 19-27 Oct
The Bear (Walton) 11 Noi
Prestami tua moglie (Leoncavallo) 31 Ian-5 FebD: Charl de Villiers; R: Serge Honegger
The Bear (Walton) 5 Iun
Three Decembers (Heggie) 19-26 OctD: Charl de Villiers; R: Matthias Flückiger
Zurich, Opernhaus Zürich  / 
Jenůfa (Janáček) 23 Sep-31 OctD: Fabio Luisi / Patrick Lange; R: Dmitri Tcherniakov
Salome (Strauss) 27 Sep-14 IulD: Cornelius Meister; R: Sven-Eric Bechtolf
Roberto Devereux (Donizetti) 28 Sep-19 OctD: Andriy Yurkevych; R: Giancarlo Del Monaco
Tosca (Puccini) 29 Sep-6 IanD: Fabio Luisi / Marco Armiliato; R: Robert Carsen
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 Oct-16 NoiD: Pavel Baleff; R: Damiano Michieletto
Sale (Handel) 4-27 NoiD: Laurence Cummings; R: Christoph Marthaler
Le nozze di Figaro (Mozart) 6 Noi-4 DecD: Christopher Hogwood; R: Sven-Eric Bechtolf
Die Schatzinsel (Schwemmer) 7 Noi-13 IulD: Thomas Rösner / Jochen Rieder; R: Nadja Loschky
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Noi-14 DecD: Nello Santi; R: David Pountney
Der fliegende Holländer (Wagner) 9 Dec-5 IulD: Alain Altinoglu; R: Andreas Homoki
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 16 Dec-6 FebD: Patrick Lange; R: Adrian Marthaler
Cavalleria rusticana (Mascagni) 1-12 IanD: Alexander Vedernikov; R: Grischa Asagaroff
Pagliacci (Leoncavallo) 1-9 IanD: Alexander Vedernikov; R: Grischa Asagaroff
Tannhäuser (Wagner) 13 Ian-2 FebD: Marc Erich Albrecht; R: Harry Kupfer
La scala di seta (Rossini) 19-30 IanD: Riccardo Frizza; R: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 3 Feb-13 IulD: Fabio Luisi; R: Tatjana Gürbaca
Così fan tutte (Mozart) 7-17 FebD: Thomas Rösner; R: Sven-Eric Bechtolf
La bohème (Puccini) 15 Feb-3 MarD: Fabio Luisi; R: Philippe Sireuil
Carmen (Bizet) 8-17 MarD: Patrick Fournillier; R: Matthias Hartmann
Drei Schwestern (Eötvös) 9 Mar-14 AprD: Michael Boder; R: Herbert Fritsch
Madama Butterfly (Puccini) 14 Mar-6 AprD: Carlo Rizzi; R: Grischa Asagaroff
Parsifal (Wagner) 23 Mar-1 AprD: Mikko Franck; R: Claus Guth
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 7 Apr-21 IunD: Teodor Currentzis / Keri-Lynn Wilson; R: Andreas Homoki
Rinaldo (Handel) 12-21 AprD: Ivor Bolton; R: Jens Daniel Herzog
Der geduldige Sokrates (Telemann) 25 Apr-8 MaiD: Christopher Moulds; R: Claudia Blersch
Falstaff (Verdi) 26 Apr-12 MaiD: Nello Santi; R: Sven-Eric Bechtolf
La traviata (Verdi) 5-18 MaiD: Keri-Lynn Wilson; R: Jürgen Flimm
Don Giovanni (Mozart) 26 Mai-27 IunD: Robin Ticciati / Fabio Luisi; R: Sebastian Baumgarten
Rusalka (Dvořák,A) 2-15 IunD: Eivind Gullberg Jensen; R: Matthias Hartmann
Opera anthology (Wagner) 14-29 IunD: Arno Waschk; R: Hans Neuenfels
La straniera (Bellini) 23 Iun-14 IulD: Fabio Luisi; R: Christof Loy
Der Rosenkavalier (Strauss) 30 Iun-12 IulD: Fabio Luisi; R: Sven-Eric Bechtolf
Alexandre Bis (Martinů) 21+ SepD: Thomas Barthel; R: Jan Essinger
Die Soldaten (Zimmermann,B) 22 Sep-26 OctD: Marc Albrecht; R: Calixto Bieito
Don Giovanni (Mozart) 25 Sep-11 OctD: Robin Ticciati; R: Sebastian Baumgarten
Rigoletto (Verdi) 27 Sep-21 IunD: Fabio Luisi; R: Tatjana Gürbaca
La straniera (Bellini) 28 Sep-22 OctD: Fabio Luisi; R: Christof Loy
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 5 Oct-11 MaiR: Anja Horst
Otello (Verdi) 13 Oct-1 NoiD: Friedemann Layer; R: Graham Vick
Faust (Gounod) 3 Noi-11 DecD: Patrick Lange; R: Jan Philipp Gloger
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 10-24 NoiD: Sebastian Weigle; R: Harry Kupfer
Jenůfa (Janáček) 22 Noi-7 DecD: Patrick Lange; R: Dmitri Tcherniakov
Das Gespenst von Canterville (Lange) 23 Noi-28 IunD: Francesco Angelico / Jochen Rieder; R: Jasmina Hadziahmetovic
Fidelio (Beethoven) 8 Dec-11 IanD: Fabio Luisi / Thomas Rösner; R: Andreas Homoki
Sale (Handel) 14 Dec-5 IanD: Laurence Cummings; R: Christoph Marthaler, Marie-Eve Signeyrole
La bohème (Puccini) 22 Dec-3 IanD: Nello Santi; R: Philippe Sireuil
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 14 Ian-1 FebD: Patrick Fournillier; R: Jens Daniel Herzog
Alcina (Handel) 26 Ian-25 FebD: Giovanni Antonini; R: Christof Loy
Così fan tutte (Mozart) 6-16 FebD: Tomas Netopil; R: Sven-Eric Bechtolf
Così fan tutte (Mozart) 6-16 FebD: Tomas Netopil; R: Sven-Eric Bechtolf
Don Carlos (Verdi) 15 Feb-1 MarD: Fabio Luisi; R: Sven-Eric Bechtolf
Aida (Verdi) 2 Mar-1 AprD: Fabio Luisi; R: Tatjana Gürbaca
Der fliegende Holländer (Wagner) 11-23 MarD: Constantin Trinks; R: Andreas Homoki
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 21 Mar-2 AprD: Fabio Luisi; R: Grischa Asagaroff
Pique Dame (Tchaikovsky) 6 Apr-18 MaiD: Jiri Belohlavek; R: Robert Carsen
Andrea Chénier (Giordano) 12 Apr-10 MaiD: Nello Santi; R: Grischa Asagaroff
Salome (Strauss) 19 Apr-4 MaiD: Alain Altinoglu; R: Sven-Eric Bechtolf
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 9-17 MaiD: Riccardo Minasi; R: Cordula Däuper
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 17 Mai-14 IunD: Ivor Bolton; R: Willy Decker
Peter Grimes (Britten) 24-31 MaiD: Erik Nielsen; R: David Pountney
La fanciulla del West (Puccini) 22 Iun-13 IulD: Marco Armiliato; R: Barrie Kosky
Roberto Devereux (Donizetti) 27 Iun-13 IulD: Andriy Yurkevych; R: Giancarlo Del Monaco
Carmen (Bizet) 29 Iun-12 IulD: Vasily Petrenko; R: Matthias Hartmann