2012/13 > Polonia 
*Site public     >Operabase Professional 
2012/13 > Polonia

 Premieră mondială
 Raritate
 Producție nouă
 Producție nouă pentru această companie

  
Suedia Lituania
Germania

Polonia
 
Belarus
Cehia Slovacia Ucraina

Bydgoszcz, Opera Nova w Bydgoszczy  / 

My Fair Lady (Loewe) 7 Sep-23 IunD: Maciej Figas; R: Maciej Korwin
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-16 SepD: Jerzy Wołosiuk; R: Cezary Domagała
Rusalka (Dvořák,A) 22-26 SepD: Maciej Figas; R: Kristina Wuss
La traviata (Verdi) 17-20 OctD: Maciej Figas; R: Bodo Igesz
La bohème (Puccini) 8 Noi-19 MaiD: Andrzej Knap; R: Maciej Prus
Hrabina Marica (Kálmán) 15 Noi-7 AprD: Maciej Figas; R: Laco Adamik
L'elisir d'amore (Donizetti) 14 Dec-14 AprD: Jerzy Wołosiuk; R: Krzysztof Nazar
La Gioconda (Ponchielli) 11-12 IanD: Ruben Silva; R: Krzysztof Nazar
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 16 Ian-9 IunD: Jerzy Wołosiuk / Maciej Figas; R: Janina Niesobska
Zemsta nietoperza (Strauss,J) 27 Ian-27 FebD: Maciej Figas; R: Grzegorz Boniecki
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6-7 FebD: Włodzimierz Szymański; R: Sławomir Żerdzicki
Madama Butterfly (Puccini) 15-17 FebD: Maciej Figas; R: Marianne Berglof
Die Zauberflöte (Mozart) 22-24 FebD: Dirk Vermeulen; R: Matthias Remus
Carmen (Bizet) 14-17 MarD: Maciej Figas; R: Bodo Igesz
Il trovatore (Verdi) 22-23 MarD: Lukas Beikircher; R: Maciej Korwin
Halka (Moniuszko) 27 Apr-16 IunD: Piotr Wajrak; R: Natalia Babińska
Don Giovanni (Mozart) 1 MaiR: Andrejs Žagars
Khovanschina (Musorgsky) 9 Mai
Nabucco (Verdi) 23-26 MaiD: Maciej Figas; R: Ryszard Peryt
Halka (Moniuszko) 20-23 SepD: Piotr Wajrak; R: Natalia Babińska
Rusalka (Dvořák,A) 28-29 SepD: Maciej Figas; R: Kristina Wuss
Manru (Paderewski) 10-13 OctD: Maciej Figas; R: Laco Adamik
Gdansk, Opera Bałtycka  / 
Carmen (Bizet) 13 Oct-4 IunD: Tadeusz Kozłowski; R: Marek Weiss
Salome (Strauss) 7-13 NoiD: Michał Klauza; R: Marek Weiss
La traviata (Verdi) 24-27 NoiD: Tadeusz Kozłowski / Jakub Kontz; R: Karolina Sofulak
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Dec-19 MaiD: Michał Klauza; R: Marek Weiss
Rothschild's Violin (Fleyshman) 26 Ian-14 AprD: Michał Klauza; R: Marek Weiss
The Gamblers (Shostakovich) 26 Ian-14 AprD: Michał Klauza; R: Andrzej Chyra
Macbeth (Verdi) 9-13 Feb
Madame Curie (Sikora) 8-9 MarD: Wojciech Michniewski; R: Marek Weiss
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 23-26 Mar
Maria (Statkowski) 25-29 AugD: Łukasz Borowicz; R: Michael Gieleta
Carmen (Bizet) 6-8 SepD: Tadeusz Kozłowski; R: Marek Weiss
Ubu Rex (Penderecki) 27 Sep-13 OctD: Wojciech Michniewski; R: Janusz Wiśniewski
Maria (Statkowski) 15-17 NoiD: Łukasz Borowicz; R: Michael Gieleta
La traviata (Verdi) 7-11 DecR: Karolina Sofulak
Krakow, Opera Krakowska  / 
Carmen (Bizet) 19 Sep-29 IanD: Tomasz Tokarczyk; R: Laco Adamik
The Gypsy Baron (Strauss,J) 27 Sep-22 IanD: Tomasz Tokarczyk; R: Laco Adamik
Rigoletto (Verdi) 3 Oct-5 IulD: Tomasz Tokarczyk; R: Henryk Baranowski
Le nozze di Figaro (Mozart) 6 Oct-21 AprD: Tomasz Tokarczyk; R: Laco Adamik
La cenerentola (Rossini) 12 Oct-19 MaiD: Damiano Binetti; R: Giorgio Madia
La traviata (Verdi) 19 Oct-14 IunD: Tomasz Tokarczyk; R: Krzysztof Nazar
Madama Butterfly (Puccini) 26 Oct-12 MaiD: Tomasz Tokarczyk; R: Waldemar Zawodziński
Tosca (Puccini) 3 Noi-5 MaiD: Vladimir Kiradjiev; R: Laco Adamik
Halka (Moniuszko) 9 Noi-7 AprD: Piotr Wajrak; R: Waldemar Zawodziński
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16 Noi-3 MaiD: Tomasz Tokarczyk; R: Włodzimierz Nurkowski
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 Dec-17 MarD: Evgeny Volynskiy; R: Henryk Baranowski
Little Lord (Markwick) 14 Dec-26 MaiD: Sebastian Perłowski; R: Janusz Szydłowski
The Haunted Manor () 20-22 DecD: Piotr Wajrak; R: Laco Adamik
Die Fledermaus (Strauss,J) 4-8 IanD: Uwe Theimer; R: Janusz Józefowicz
Winterreise (Schubert) 24 Ian-19 MarD: Konrad Mastyło; R: Józef Opalski
Don Giovanni (Mozart) 22-24 FebD: Tomasz Tokarczyk; R: Michał Znaniecki
The Emperor of Atlantis (Ullmann) 8-10 MarD: Grzegorz Berniak; R: Beata Redo-Dobber
Orpheus and Eurydice (Gluck) 27 Apr-18 IunD: Marek Toporowski; R: Giorgio Madia
Il trovatore (Verdi) 8-12 Iun
Rodelinda (concert) (Handel) 13 IunD: Jan Tomasz Adamus
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 21-23 IunD: Łukasz Borowicz; R: Michał Znaniecki
Carmina Burana (Orff) 28-30 Iun
The Gypsy Baron (Strauss,J) 14-15 SepD: Tomasz Tokarczyk; R: Laco Adamik
Rigoletto (Verdi) 22 SepD: Tomasz Tokarczyk; R: Henryk Baranowski
The Devils of Loudun (Penderecki) 27-29 SepD: Tomasz Tokarczyk; R: Laco Adamik
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 4 Oct-3 NoiD: Tomasz Tokarczyk
Madama Butterfly (Puccini) 11-13 OctD: Tomasz Tokarczyk; R: Waldemar Zawodziński
Orpheus and Eurydice (Gluck) 19-20 OctD: NN; R: Giorgio Madia
The Marriage of Figaro (Mozart) 25-27 OctD: Tomasz Tokarczyk; R: Laco Adamik
Halka (Moniuszko) 8-10 NoiD: Łukasz Borowicz
The Troubadour (Verdi) 22-24 NoiD: Tomasz Tokarczyk
La traviata (Verdi) 29 NoiD: Tomasz Tokarczyk
Lodz, Teatr Wielki  / 
Tosca (Puccini) 27 Oct-21 MaiD: Tadeusz Kozłowski; R: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Madama Butterfly (concert) (Puccini) 28 Dec-23 IunD: Tadeusz Kozłowski; R: Janina Niesobska
Anna Bolena (Donizetti) 23 Mar-26 MaiD: Eraldo Salmieri; R: Janina Niesobska
La traviata (Verdi) 27 Apr-12 MaiD: Tadeusz Kozłowski; R: Guy Coutance
Maria Stuarda (Donizetti) 29 MaiD: Eraldo Salmieri; R: Dieter Kaegi
Carmen (Bizet) 9 IunD: Bassem Akiki / Tadeusz Kozłowski; R: Laco Adamik
Madama Butterfly (Puccini) 22 Sep-12 NoiD: Tadeusz Kozłowski; R: Janina Niesobska
Tosca (Puccini) 27 Sep-26 NoiD: Tadeusz Kozłowski; R: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Nabucco (Verdi) 2 Oct-27 NoiR: Marek Okopiński
Cyganeria (Puccini) 4 Oct-29 DecR: Laco Adamik
La traviata (Verdi) 6 OctR: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Carmen (Bizet) 9 Oct-1 DecR: Laco Adamik
Anna Bolena (Donizetti) 13 Oct-8 DecR: Janina Niesobska
My Fair Lady (Loewe) 16-17 Oct
Aida (Verdi) 3 Noi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14-17 Dec
Poznan, Teatr Wielki  / 
Wesele Figara (Mozart) 6 Oct-21 AprD: Zbigniew Graca; R: Marek Weiss-Grzesiński
Straszny dwór (Moniuszko) 10 Oct-16 MaiD: Maciej Wieloch; R: Emil Wesołowski
La traviata (Verdi) 19 Oct-28 FebD: Gabriel Chmura; R: Marek Weiss-Grzesiński
Cyganeria (Puccini) 27 Oct-4 NoiD: Gabriel Chmura; R: Ran Arthur Braun
Aida (Verdi) 6 Noi-5 FebD: Gabriel Chmura; R: Marek Weiss-Grzesiński
La serva padrona (Pergolesi) 16 Noi-17 AprD: Francesco Bottigliero; R: Natalia Babińska
Hamlet (Thomas,A) 17-18 NoiD: Tadeusz Kozłowski; R: Ignacio Garcia
Lady Macbeth of Mtsensk District (Shostakovich) 30 Noi-14 FebD: Gabriel Chmura; R: Marcelo Lombardero(original), Pablo Maritano(revival)
The Marriage (Musorgsky) 4 Dec-21 Feb
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 7 Dec-13 Ian
Anatevka (Bock) 12 Dec-8 Feb
Der Freischütz (Weber) 25 Ian-17 Feb
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 Feb-1 Iun
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10 Mar-6 AprD: Zbigniew Graca; R: Marek Weiss-Grzesiński
Nabucco (Verdi) 17-21 Mar
Comedy of the Dumb Wife (Kassern) 7-17 Apr
Werther (Massenet) 12-14 AprD: Gabriel Chmura; R: Ignacio Garcia
Krol Edyp (Stravinsky) 27 Apr-6 IunD: Gabriel Chmura; R: Jacek Przybyłowicz
Tosca (Puccini) 9 Mai-11 IunD: Tadeusz Kozłowski; R: Laco Adamik
Cyberiada (Meyer,K) 25-28 MaiD: Krzysztof Słowiński; R: Ran Arthur Braun
Falstaff (Verdi) 21-25 Iun
Falstaff (Verdi) 21 Sep-9 FebD: Gabriel Chmura; R: Tomasz Konina
Cyberiada (Meyer,K) 28-29 SepD: Krzysztof Słowiński; R: Ran Arthur Braun
Parsifal (Wagner) 18 Oct-13 AprD: Gabriel Chmura; R: Kirsten Dehlholm
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Oct-6 FebD: Zbigniew Graca; R: Marek Weiss-Grzesiński
Jaś i Małgosia (Humperdinck) 7 Noi-31 MaiD: Agnieszka Nagórka; R: Monika Dobrowlańska
Messa da Requiem (Verdi) 17 NoiD: Gabriel Chmura
Nabucco (Verdi) 22 Noi-6 AprD: Tadeusz Kozłowski; R: Marek Weiss-Grzesiński
The Portrait (Weinberg) 6 Dec-19 IanD: Tadeusz Kozłowski; R: David Pountney(original), Anelia Kadieva(revival)
La traviata (Verdi) 15 Dec-4 FebD: Gabriel Chmura; R: Marek Weiss-Grzesiński
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 Ian-6 MaiD: Zbigniew Graca; R: Marek Weiss-Grzesiński
Aida (Verdi) 12 Ian-9 MarD: Gabriel Chmura; R: Marek Weiss-Grzesiński
Straszny dwór (Moniuszko) 22 Ian-2 AprD: Maciej Wieloch; R: Emil Wesołowski
Tosca (Puccini) 23 Feb-30 MarD: Tadeusz Kozłowski; R: Laco Adamik
Don Giovanni (Mozart) 22-25 MarD: Gabriel Chmura; R: Pippo Delbono
La bohème (Puccini) 24 Apr-13 MaiD: Gabriel Chmura; R: Ran Arthur Braun
Carmen (Bizet) 24-28 MaiD: Kees Bakels; R: Denis Krief
The Angel of the Odd (Coli) 7-14 IunD: Grzegorz Wierus; R: Krzysztof Cicheński
Szczecin, Opera na Zamku  / 
Madama Butterfly (Puccini) 14-23 SepD: Wojciech Semerau-Siemianowski; R: Pia Partum
Wiener Blut (Strauss,J) 26 Oct-19 AprD: Piotr Deptuch; R: Daniel Kustosik
Fidelio (Beethoven) 17-18 NoiD: Piotr Deptuch; R: Werner Pichler
Nabucco (Verdi) 23-25 NoiD: Vladimir Kiradjiev; R: Olga Iwanowna
Zemsta nietoperza (Strauss,J) 4-18 IanD: Wojciech Semerau-Siemianowski / Norbert Twórczyński; R: Jitka Stokalska
Kraina uśmiechu (Lehár) 1-2 FebD: Frank Zacher; R: Wiesław Ochmann
Księżniczka czardasza (Kálmán) 22-23 FebD: Jerzy Kosek; R: Maria Sartowa
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 22 Mar-14 AprD: Frank Zacher; R: Dmitry Bertman
Robinson Crusoe (Offenbach) 22 IunD: Piotr Deptuch; R: Martin Otava
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 28 Sep-6 AprD: Frank Zacher / Jerzy Wołosiuk; R: Dmitry Bertman
Madama Butterfly (Puccini) 26-27 OctD: Vladimir Kiradjiev; R: Pia Partum
Zemsta nietoperza (Strauss,J) 23-24 NoiD: Jerzy Wołosiuk; R: Jitka Stokalska
Lohengrin (Wagner) 13 Dec-11 IanD: Golo Berg
Robinson Crusoe (Offenbach) 31 Dec-19 IanD: Jerzy Wołosiuk / Piotr Deptuch; R: Martin Otava
Nabucco (Verdi) 22-23 MarD: Vladimir Kiradjiev; R: Olga Iwanowna
Warszawa, Teatr Wielki - Opera Narodowa / Polish National Opera  / 
Nabucco (Verdi) 19 Sep-29 IanD: Andrzej Straszyński; R: Marek Weiss
Manon Lescaut (Puccini) 23 Oct-2 NoiD: Patrick Fournillier; R: Mariusz Treliński
Madama Butterfly (Puccini) 29 Noi-4 DecD: Tadeusz Kozłowski; R: Mariusz Treliński
Pygmalion (concert) (Rameau) 7 DecD: Paul Agnew
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 8-12 DecD: Keri-Lynn Wilson; R: Mariusz Treliński
Don Carlos (Verdi) 13-22 IanD: Carlo Montanaro; R: Willy Decker
The Makropulos Affair (Janáček) 17-23 FebD: Gerd Schaller; R: Christoph Marthaler
La traviata (Verdi) 1-3 MarD: Miguel A Gomez-Martinez; R: Mariusz Treliński
Medeamaterial (Dusapin) 8-10 MarD: NN; R: Barbara Wysocka
Turandot (Puccini) 24-28 MarD: Carlo Montanaro; R: Mariusz Treliński
Halka (Moniuszko) 4 Apr-14 MaiD: Łukasz Borowicz; R: Natalia Korczakowska
Lady Sarashina (Eötvös) 7-14 AprD: Christian Schumann; R: Ushio Amagatsu
Qudsja Zaher (Szymański) 20-24 AprD: Wojciech Michiewski; R: Eimuntas Nekrošius
Le Rossignol (Stravinsky) 5-8 MaiD: Modestas Pitrenas; R: Alexander Petrov
Transcryptum (Blecharz) 23-28 MaiD: Marta Kluczynska; R: Wojtek Blecharz
Der fliegende Holländer (Wagner) 24-31 MaiD: Andriy Yurkevych; R: Mariusz Treliński
Rigoletto (Verdi) 13-16 IunD: Andriy Yurkevych; R: Gilbert Deflo
The Devils of Loudun (Penderecki) 2-8 OctD: Lionel Friend; R: Keith Warner
Don Carlos (Verdi) 27 Oct-2 NoiD: Carlo Montanaro; R: Willy Decker
Nabucco (Verdi) 19 Noi-25 FebD: Bassem Akiki; R: Marek Weiss
Jolanta (Tchaikovsky) 12-19 DecD: Valery Gergiev; R: Mariusz Trelinski
Duke Bluebeard's Castle (Bartók) 13-19 DecD: Valery Gergiev; R: Mariusz Trelinski
Orfeo ed Euridice (Gluck) 10 Ian-21 FebD: Łukasz Borowicz; R: Mariusz Treliński
Straszny dwór (Moniuszko) 24 Ian-5 IunD: Jakub Chrenowicz; R: Mikołaj Grabowski
Qudsja Zaher (Szymański) 2-4 FebD: Wojciech Michiewski; R: Eimuntas Nekrošius
Le Rossignol (Stravinsky) 15-18 FebD: Modestas Pitrenas; R: Alexander Petrov
Madame Butterfly (Puccini) 14 Mar-10 MaiD: Andriy Yurkevych, Piotr Staniszewski; R: Mariusz Treliński
Attila (concert) (Verdi) 15 MarD: Carlo Montanaro
Lohengrin (Wagner) 11-17 AprD: Stefan Soltesz; R: Antony McDonald
Zwycięstwo nad słońcem (Wojciechowski) 26-29 AprR: Krzysztof Garbaczewski
Solarize (Stańczyk) 26-29 AprR: Krzysztof Garbaczewski
Elektra (Strauss) 4-6 MaiD: NN; R: Willy Decker
Moby Dick (Knapik) 25-29 IunD: Gabriel Chmura; R: Barbara Wysocka
Warszawa, Warszawska Opera Kameralna / Warsaw Chamber Opera  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 25-28 OctD: Ruben Silva
The Barber of Seville (Paisiello) 4-6 IanD: Tadeusz Karolak; R: Jitka Stokalska
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Ian-7 IulD: Ruben Silva; R: Ryszard Peryt
The Rake's Progress (Stravinsky) 1-4 MarD: Charles Olivieri-Munroe; R: Marek Weiss
Orfeusz i Eurydyka (concert) (Gluck) 4 AprD: Kai Bumann
L'elisir d'amore (Donizetti) 1-2 Mai
Così fan tutte (Mozart) 20-23 IunD: Ruben Silva; R: Marek Weiss
Don Giovanni (Mozart) 25 Iun
Le nozze di Figaro (Mozart) 27-30 Iun
La finta giardiniera (Mozart) 2 Iul
La finta semplice (Mozart) 4 Iul
Zaïde (Mozart) 9 Iul
Lo sposo deluso (Mozart) 11 Iul
Der Schauspieldirektor (Mozart) 11 Iul
L'oca del Cairo (Mozart) 11 Iul
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 13-14 Iul
Bastien und Bastienne (Mozart) 18 Iul
Imeneo (Handel) 13-14 SepD: Władysław Kłosiewicz; R: Ryszard Peryt
The Telephone (Menotti) 27-28 Sep
Così fan tutte (Mozart) 18 Oct-30 Noi
Suor Angelica (Puccini) 25-26 Oct
Wroclaw, Opera Wrocławska  / 
Straszny dwór (Moniuszko) 8 Sep-16 MaiD: Tomasz Szreder; R: Laco Adamik
La bohème (Puccini) 9 Sep-19 AprD: Ewa Michnik; R: Waldemar Zawodziński
Rigoletto (Verdi) 13 Sep-15 MarD: Ewa Michnik; R: Michał Znaniecki
Czarodziejski flet (Mozart) 14 Sep-18 MaiD: Tadeusz Zathey; R: Anna Długołęcka
Król Roger (Szymanowski) 15 Sep-12 AprD: Ewa Michnik; R: Mariusz Treliński
L'elisir d'amore (Donizetti) 16 Sep-20 AprD: Ewa Michnik; R: Michał Znaniecki
Alice in Wonderland (Chauls) 19 Sep-7 MaiD: Bassem Akiki; R: Adam Frontczak
Otello (Verdi) 21 Sep-29 MaiD: Ewa Michnik; R: Michał Znaniecki
Sid, wąż, który chciał śpiewać (Fox) 25 Sep-18 MaiD: Bassem Akiki; R: Adam Frontczak
Carmen (Bizet) 26 Sep-1 IunD: Tomasz Szreder; R: Adam Frontczak
Falstaff (Verdi) 27 Sep-17 MarD: Ewa Michnik; R: Waldemar Zawodziński
Pułapka (Krauze) 28 SepD: Tomasz Szreder; R: Ewelina Pietrowiak
Angels in America (Eötvös) 29 SepD: Bassem Akiki
La libertà chiama la libertà (Knapik) 30 SepD: Jacek Kaspszyk; R: Michał Zadara
Ogrod Marty (Duchnowski) 3 OctD: Cezary Duchnowski
Zítra se bude... (Březina) 5 OctD: Marko Ivanović; R: Jiří Nekvasil
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 Oct-30 AprD: Tadeusz Zathey; R: Igor Przegrodzki
Don Giovanni (Mozart) 11 Oct-3 AprD: Jari Hämäläinen / Bassem Akiki; R: Mariusz Treliński
The Mother of Black-Winged Dreams (Kulenty) 24 OctD: Bassem Akiki; R: Ewelina Pietrowiak
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 25 Oct-13 AprD: Ewa Michnik; R: Waldemar Zawodziński
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Oct-5 MaiD: Francesco Bottigliero; R: Marek Weiss
Boris Godunow (Musorgsky) 28 Oct-17 MaiD: Ewa Michnik; R: Waldemar Zawodziński
Giovanna d'Arco (Verdi) 30 Oct-16 MarD: Ewa Michnik; R: Natascha Ursuliak
Halka (Moniuszko) 4 Noi-2 IunD: Tomasz Szreder; R: Laco Adamik
Raj utracony (Penderecki) 7 Noi-9 MaiD: Tomasz Szreder; R: Waldemar Zawodziński
Chopin (Orefice) 15 Noi-8 MaiD: Ewa Michnik; R: Laco Adamik
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 18 Noi-19 MaiD: Ewa Michnik; R: Hans-Peter Lehmann
Parsifal (Wagner) 21 Noi-9 MarD: Tomasz Szreder; R: Georg Rootering
Samson i Dalila (Saint-Saëns) 27 Noi-15 MaiD: Tadeusz Zathey; R: Michał Znaniecki
Così fan tutte (Mozart) 28 Noi-11 AprD: Bassem Akiki; R: Michał Znaniecki
Little Red Riding Hood (Pauer) 30 Noi-2 IunD: Bassem Akiki; R: Adam Frontczak
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15 Dec-5 AprD: Ewa Michnik; R: Waldemar Zawodziński
Pagliacci (Leoncavallo) 15 Dec-5 AprD: Ewa Michnik; R: Waldemar Zawodziński
Fiddler on the Roof (Bock) 29 Dec-25 MaiD: Ewa Michnik; R: Marek Weiss
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-7 IanD: Ewa Michnik; R: Helena Kaut-Howson
Nabucco (Verdi) 24 Feb-18 AprD: Ewa Michnik; R: Marek Weiss
La traviata (Verdi) 27 Apr-28 MaiD: Bassem Akiki; R: Adam Frontczak
Aida (Verdi) 8 IunD: Ewa Michnik; R: Adam Frontczak
Tosca (Puccini) 14-30 IunD: Tomasz Szreder; R: Adam Frontczak
Little Red Riding Hood (Pauer) 10 Sep-1 AprD: Michał Czubaszek; R: Adam Frontczak
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 Sep-8 MaiD: Tadeusz Zathey; R: Marek Weiss
La traviata (Verdi) 12 Sep-10 MaiD: Ewa Michnik; R: Adam Frontczak
Chopin (Orefice) 13 Sep-6 MaiD: Ewa Michnik
Rigoletto (Verdi) 14 Sep-5 AprD: Ewa Michnik; R: Michał Znaniecki
Król Roger (Szymanowski) 15 Sep-24 AprD: Ewa Michnik; R: Mariusz Treliński
Nabucco (Verdi) 18 Sep-11 AprD: Ewa Michnik; R: Marek Weiss
Cavalleria rusticana (Mascagni) 19 Sep-10 AprD: Ewa Michnik; R: Waldemar Zawodziński
Pagliacci (Leoncavallo) 19 Sep-10 AprD: Ewa Michnik; R: Waldemar Zawodziński
Così fan tutte (Mozart) 20 Sep-15 AprD: Tomasz Szreder; R: Michał Znaniecki
Carmen (Bizet) 22 Sep-4 MaiD: Tomasz Szreder; R: Adam Frontczak
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 Sep-22 MaiD: Ewa Michnik; R: Michał Znaniecki
Halka (Moniuszko) 25 Sep-30 MaiD: Ewa Michnik; R: Laco Adamik
La bohème (Puccini) 26 Sep-6 AprD: Ewa Michnik; R: Waldemar Zawodziński
Paradise Lost (Penderecki) 27 Sep-31 MaiD: Andrzej Straszyński; R: Waldemar Zawodziński
Boris Godunov (Musorgsky) 28 Sep-29 MaiD: Ewa Michnik; R: Waldemar Zawodziński
Die Zauberflöte (Mozart) 29 Sep-9 AprD: Tadeusz Zathey; R: Anna Długołęcka
Otello (Verdi) 9 Oct-24 MaiD: Ewa Michnik; R: Michał Znaniecki
The Trap (Krauze) 10 Oct-27 MaiD: Tomasz Szreder; R: Ewelina Pietrowiak
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 11 Oct-9 MaiD: Ewa Michnik; R: Waldemar Zawodziński
Falstaff (Verdi) 12 Oct-7 MaiD: Ewa Michnik; R: Waldemar Zawodziński
Giovanna d'Arco (Verdi) 23 Oct-2 AprD: Ewa Michnik; R: Natascha Ursuliak
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Oct-13 AprD: Tadeusz Zathey; R: Igor Przegrodzki
Sid, the serpent who wanted to sing (Fox) 29 Oct-21 MaiD: Michał Czubaszek; R: Adam Frontczak
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 8-17 NoiD: Ewa Michnik; R: Waldemar Zawodziński
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 26 Noi-30 AprD: Tadeusz Zathey; R: Michał Znaniecki
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 1 Dec-26 Apr
The Haunted Manor () 5 Dec-23 MaiD: Tomasz Szreder; R: Lado Adamic
Alice in Wonderland (Chauls) 17 Dec-8 AprD: Michał Czubaszek; R: Adam Frontczak
Anatevka (Bock) 4-19 IanD: Ewa Michnik; R: Marek Weiss, Adam Frontczak
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Ian-2 FebD: Ewa Michnik; R: Helena Kaut-Howson
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 Mar-11 MaiD: Tomasz Szreder; R: Anette Leistenschneider
Parsifal (Wagner) 17 AprD: Walter E Gugerbauer / Tomasz Szreder; R: Georg Rootering
Macbeth (Verdi) 13-22 IunD: Ewa Michnik; R: Bruno Berger-Gorski