2012/13 > Slovacia 
*Site public     >Operabase Professional 
2012/13 > Slovacia

 Premieră mondială
 Raritate
 Producție nouă
 Producție nouă pentru această companie

  
Cehia Polonia

Slovacia
 
Ucraina
Austria Ungaria România

Banska Bystrica, State Opera Banská Bystrica  / 

Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12 Oct-4 MaiD: Ján Procházka; R: Pavol Smolík
Die Tsarevich (Lehar) 14 Dec-16 MaiD: Marián Vach; R: Dagmar Hlúbková
Fedora (Giordano) 18 Dec-6 IunD: Marián Vach; R: Michal Tarant
Zigeunerliebe (Lehár) 19 Dec-7 MaiD: Igor Bulla; R: Dana Dinková
Die Herzogin von Chicago (Kálmán) 28 Dec-2 MaiD: Igor Bulla; R: Jozef Krasula
Die lustige Witwe (Lehár) 10 IanD: Igor Bulla; R: Dana Dinková
My Fair Lady (Loewe) 14 Ian-25 Mai
Nabucco (Verdi) 22 Ian-30 IunD: Marián Vach; R: Michal Babiak
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 15 Mar-23 MaiD: Igor Bulla; R: Anna Osipenko
Madama Butterfly (Puccini) 9 AprR: Barbara Klimo
Krútňava (Suchon) 14 MaiD: Marian Vach, Ján Procházka; R: Roman Polák
Simon Boccanegra (Verdi) 21 MaiD: Igor Bulla; R: Laco Adamik
Così fan tutte (Mozart) 28 MaiD: Igor Bulla; R: Jana Andělová Pletichová
Macbeth (Verdi) 23 IunD: Marián Vach; R: Peter Gábor
Macbeth (Verdi) 14 Sep-17 DecD: Marián Vach; R: Peter Gábor
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 17 Sep-2 DecD: Igor Bulla; R: Anna Osipenko
Die lustige Witwe (Lehár) 21 SepD: Igor Bulla, Marián Vach; R: Dana Dinková
Coriolanus (Cikker) 26 SepD: Marián Vach; R: Roman Polák
Der Tsarevich (Lehar) 28 Sep-23 NoiD: Marián Vach; R: Dagmar Hlúbková
Nabucco (Verdi) 1 OctD: Marián Vach; R: Michal Babiak
Fedora (Giordano) 3 OctD: Marián Vach; R: Michal Tarant
My Fair Lady (Loewe) 5 Oct
Così fan tutte (Mozart) 29 OctD: Igor Bulla; R: Jana Andělová Pletichová
Zigeunerliebe (Lehár) 9 NoiD: Igor Bulla; R: Dana Dinková
Die Herzogin von Chicago (Kálmán) 12 NoiR: Jozef Krasula
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 Noi
Madama Butterfly (Puccini) 19 NoiD: Marián Vach; R: Barbara Klimo
Hrnčiarsky bál (Dusík) 13-31 DecD: Ján Procházka; R: Jaroslav Moravčík
Rusalka (Dvořák,A) 21-22 Mar
Bratislava, Slovenské národné divadlo / Slovak National Theatre  / 
Krútňava (Suchon) 22 Sep-25 AprD: Dušan Štefánek / Ondrej Lenárd; R: Juraj Jakubisko
Manon Lescaut (Puccini) 25 Sep-3 IunD: Rastislav Štúr / Martin Leginus; R: Jiří Nekvasil
Tosca (Puccini) 26 Sep-17 IunD: Rastislav Štúr; R: Miroslav Fischer
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Sep-30 MaiD: Friedrich Haider / Philipp Pointner; R: Miro Grisa
Coriolanus (Cikker) 30 Sep
Turandot (Puccini) 3 Oct-7 MarD: Rastislav Štúr / Ondrej Lenárd / Paolo Gatto; R: Jozef Bednárik
La fille du régiment (Donizetti) 4 Oct-18 MaiD: Dušan Štefánek; R: Jozef Bednárik
Aida (Verdi) 5 Oct-25 IunD: Rastislav Štúr / Jaroslav Kyzlink; R: Miroslav Fischer
Maria Theresia (Baumgartner) 11 Oct-20 IunD: Paul Mauffray; R: Ladislav Adamík
La traviata (Verdi) 17 Oct-10 IunD: Rastislav Štúr / Pavol Selecký / Paolo Gatto / Michailo Dutčak a.h. / Friedrich Haider; R: Marián Chudovský
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 19 Oct-5 IunD: Jaroslav Kyzlink; R: Peter Konwitschny
Jenůfa (Janáček) 20 Oct-26 AprD: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; R: Martin Otava
Carmen (Bizet) 22 Oct-24 IunD: Dušan Štefánek; R: Marián Chudovský
Nabucco (Verdi) 25 Oct-13 MaiD: Rastislav Štúr / Pavol Selecký / Martin Leginus; R: Zuzana Gilhuus
I puritani (Bellini) 29 Oct-16 MaiD: Pavol Selecký / Vinicius Kattah / Philipp Pointner; R: Pavol Smolík
Otello (Verdi) 2 Noi-11 IunD: Martin Leginus / Ondrej Lenárd / Friedrich Haider; R: Josef Průdek
L'elisir d'amore (Donizetti) 6 Noi-6 MaiD: Dušan Štefánek; R: Pavol Smolík
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 Noi
Macbeth (Verdi) 14 Noi-13 IunD: Martin Leginus / Sebastiano Rolli / Friedrich Haider; R: Marián Chudovský
Big Doctor's Fairy Tale (Dubovský) 6 Dec-29 Iun
La bohème (Puccini) 9 Ian-28 IunD: Pietro Rizzo; R: Václav Věžník
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Ian-4 IunD: Dušan Štefánek / Martin Leginus / Friedrich Haider; R: Svetozár Sprušanský
Barbier zo Sevilly (Rossini) 8 Feb-15 MaiD: Rastislav Štúr / Martin Leginus; R: Roman Polák
The Bartered Bride (Smetana) 13 Feb-16 AprD: Rastislav Štúr / Martin Leginus; R: Pavel Mikuláštík
Don Giovanni (Mozart) 13 Apr-18 IunD: Dušan Štefánek; R: Jozef Bednárik
The Little Sweep (Britten) 23 Apr-19 Iun
Lohengrin (Wagner) 24 Mai-15 IunD: Roberto Paternostro; R: Andrejs Zagars
Veľká doktorská rozprávka (Dubovský) 11-29 IunD: Marián Lejava; R: Andrea Hlinková
Svätopluk (Suchon) 7 Sep-28 NoiD: Dušan Štefánek; R: Juraj Jakubisko
Manon Lescaut (Puccini) 10 Sep-4 AprD: Martin Leginus / Rastislav Štúr; R: Jiří Nekvasil
La traviata (Verdi) 12 Sep-16 MaiD: Rastislav Štúr / Pavol Selecký / Paolo Gatto / Michailo Dutčak / Friedrich Haider; R: Marián Chudovský
Lohengrin (Wagner) 13 Sep-5 DecD: Martin Leginus / Friedrich Haider; R: Andrejs Žagars
Veľká doktorská rozprávka (Dubovský) 20 Sep-19 MaiD: Peter Valentovič; R: Andrea Hlinková
Nabucco (Verdi) 21 Sep-2 MaiD: Rastislav Štúr / Pavol Selecký / Martin Leginus; R: Zuzana Gilhuus
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Sep-9 MaiD: Rastislav Štúr / Martin Leginus; R: Roman Polák
Carmen (Bizet) 25 Sep-12 MaiD: Rastislav Štúr / Dušan Štefánek; R: Marián Chudovský
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 26 Sep-28 MarD: Jaroslav Kyzlink / Peter Valentovič; R: Peter Konwitschny
Rigoletto (Verdi) 4 Oct-11 MarD: Martin Leginus / Friedrich Haider; R: Martin Schüller
Macbeth (Verdi) 16 Oct-15 AprD: Martin Leginus / Sebastiano Rolli / Friedrich Haider; R: Marián Chudovský
Aida (Verdi) 26 Oct-27 MaiD: Rastislav Štúr / Jaroslav Kyzlink; R: Miroslav Fischer
Otello (Verdi) 29 Oct-7 FebD: Martin Leginus / Ondrej Lenárd / Friedrich Haider; R: Josef Průdek
Dorian Gray (Čekovská) 8 Noi-5 IunD: Peter Valentovič / Christopher Ward; R: Nicola Raab
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Noi-27 MarD: Dušan Štefánek / Friedrich Haider; R: Miro Grisa
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Dec-10 MaiD: Dušan Štefánek / Martin Leginus / Friedrich Haider; R: Svetozár Sprušanský
The Bartered Bride (Smetana) 9 Ian-13 MaiD: Rastislav Štúr / Martin Leginus; R: Pavel Mikuláštík
La bohème (Puccini) 31 Ian-30 MaiD: Martin Leginus / Friedrich Haider; R: Peter Konwitschny, Verena Graubner
Turandot (Puccini) 21 Feb-15 MaiD: Paolo Gatto / Rastislav Štúr / Ondrej Lenárd; R: Jozef Bednárik
L'elisir d'amore (Donizetti) 26 Feb-14 MaiD: Dušan Štefánek; R: Pavol Smolík
La clemenza di Tito (Mozart) 21 Mar-3 MaiD: Friedrich Haider; R: Jiří Nekvasil
Don Giovanni (Mozart) 2 Apr-21 MaiD: Dušan Štefánek; R: Jozef Bednárik
Pagliacci (Leoncavallo) 17 Apr-29 MaiD: Jaroslav Kyzlink; R: Marián Chudovský
Cavalleria rusticana (Mascagni) 17 Apr-29 MaiD: Jaroslav Kyzlink; R: Marián Chudovský
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 23-25 MaiD: Rastislav Štúr / Pavol Tužinský; R: Marián Chudovský
Kosice, Štátne Divadlo Košice  / 
Orfeus v Podsvětí (Offenbach) 13 Sep-30 IunD: Igor Dohovič; R: Lumír Olšovský
Nabucco (Verdi) 15 Sep-31 MaiD: Igor Dohovič / Jakub Žídek; R: Václav Věžník
La traviata (Verdi) 18 Sep-22 MaiD: Karol Kevický / Boris Velat; R: Božena Hanáková
Madama Butterfly (Puccini) 26 Sep-23 AprD: Paolo Gatto / Dušan Štefánek; R: Andrea Hlinková
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 29 Sep-14 IunD: Igor Dohovič / Zdeněk Macháček; R: Imre Halasi
Le nozze di Figaro (Mozart) 18 Oct-25 MaiD: Paolo Gatto / Igor Dohovič; R: Gustáv Herényi
Její pastorkyňa (Janáček) 28 Noi-18 IunD: Igor Dohovič / Robert Jindra; R: Michael Tarant
Carmen (Bizet) 27 Dec-16 FebD: Igor Dohovič / Karol Kevický; R: Blažena Hončarivová
Gianni Schicchi (Puccini) 12 Oct-4 IunD: Igor Dohovič / Ondrej Olos; R: Ján Antonín Pitínsky
Il Tabarro (Puccini) 12 Oct-4 IunD: Igor Dohovič / Ondrej Olos; R: Ján Antonín Pitínsky
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22 Mar-5 IunD: Ondrej Olos / Maroš Potokár; R: Linda Keprtová
Rigoletto (Verdi) 10 Mai-25 IunD: Igor Dohovič / Maroš Potokár / Peter Valentovič; R: Peter Gábor
Rigoletto (Verdi) 10 Sep-16 NoiD: Igor Dohovič / Maroš Potokár / Peter Valentovič; R: Peter Gábor
Nabucco (Verdi) 18 Sep-31 OctD: Jakub Žídek; R: Václav Věžník
La traviata (Verdi) 24 SepD: Igor Dohovič; R: Božena Hanáková
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 2 Oct-15 NoiD: Igor Dohovič; R: Imre Halasi
La sonnambula (Bellini) 18 Oct-20 NoiD: Marek Prášil; R: Václav Málek
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 29 OctD: Ondrej Olos / Maroš Potokár; R: Linda Keprtová
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-6 NoiD: Jakub Žídek; R: Gustáv Herényi
Carmen (Bizet) 9 NoiD: Igor Dohovič / Jiří Štrunc; R: Blažena Hončarivová