2013/14 > Austria 
*Site public     >Operabase Professional 
2013/14 > Austria

 Premieră mondială
 Raritate
 Producție nouă
 Producție nouă pentru această companie

  
Germania Cehia Slovacia
Liechtenstein
Elveția

Austria
 
Ungaria
Italia Slovenia Croația

Baden bei Wien, Stadttheater Baden  / 

Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 19 Oct-29 NoiD: Franz Josef Breznik; R: Robert Herzl
Aschenputtel (Singer) 16 Noi-22 DecD: Oliver Ostermann; R: Manfred Waba
Das Feuerwerk (Burkhard) 14 Dec-31 IanD: Michael Zehetner; R: Karina Fibich
Der Mann von La Mancha (Leigh) 18 Ian-8 MarD: Franz Josef Breznik; R: Robert Herzl
Zwei Herzen im Dreivierteltakt (Stolz) 15 Feb-29 MarD: Oliver Ostermann; R: Alexandra Frankmann
Giuditta (Lehár) 20-29 IunD: Franz Josef Breznik; R: Dominik Wilgenbus
Giuditta (Lehár) 6 Aug-4 SepD: Franz Josef Breznik; R: Dominik Wilgenbus
Bregenz, Vorarlberger Landestheater  / 
Rigoletto (Verdi) 5-28 FebD: Alexander Drčar; R: Alexander Kubelka
Erl, Tiroler Festspiele Erl  / 
Weihnachtsoratorium (Bach,JS) 26 Dec-6 IanD: Gustav Kuhn
Don Giovanni (Mozart) 27 Dec-3 IanD: Gustav Kuhn; R: Gustav Kuhn
Tosca (Puccini) 28 Dec-5 IanD: Gustav Kuhn; R: Angelica Ladurner
Winterreise (Schubert) 2 Ian
Das Rheingold (Wagner) 18 Iul-1 AugD: Gustav Kuhn; R: Gustav Kuhn
Die Walküre (Wagner) 19 Iul-2 AugD: Gustav Kuhn; R: Gustav Kuhn
Siegfried (Wagner) 25 Iul-2 AugD: Gustav Kuhn; R: Gustav Kuhn
Götterdämmerung (Wagner) 26 Iul-3 AugD: Gustav Kuhn; R: Gustav Kuhn
Los niños perdidos (Kolonovits) 9-15 AugD: David Giménez Carreras; R: Emilio Sagi
Graz, Oper Graz  / 
Lohengrin (Wagner) 28 Sep-30 MaiD: Julien Salemkour / Marius Burkert / Dirk Kaftan; R: Johannes Erath
La bohème (Puccini) 6 Oct-4 DecD: José Miguel Esandi; R: Dietmar Pflegerl
Im weißen Rößl (Benatzky) 19 Oct-8 MaiD: Florian Erdl; R: Josef E Köpplinger
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Noi-14 MaiD: Dirk Kaftan; R: Mariame Clément
Carousel (Rodgers) 7 Dec-5 IunD: Marius Burkert; R: Matthias Davids
Turandot (Puccini) 18 Ian-25 MaiD: Domingo Hindoyan; R: Marco Arturo Marelli
Jenůfa (Janáček) 29 Mar-15 IunD: Dirk Kaftan; R: Peter Konwitschny
La favorita (Donizetti) 26 Apr-14 IunD: Giacomo Sagripanti; R: Sam Brown
Innsbruck, Tiroler Landestheater  / 
La forza del destino (Verdi) 21 Sep-6 FebD: Francesco Angelico; R: Kay Kuntze
Anatevka (Bock) 5 Oct-28 DecD: Hansjörg Sofka; R: Dale Albright
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 11 Oct-17 NoiD: Vito Cristofaro; R: Urs Häberli
Don Pasquale (Donizetti) 9 Noi-27 AprD: Vito Cristofaro; R: Stefan Tilch
Mara (Netzer) 7 Dec-19 MarD: Alexander Rumpf; R: Johannes Reitmeier
Parsifal (Wagner) 16 Feb-3 MaiD: Alexander Rumpf; R: Johannes Reitmeier
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 22 Mar-2 IulD: Hansjörg Sofka; R: Johannes Reitmeier, Roger E Boggasch
Tiefland (d'Albert) 10 Mai-3 IulD: Francesco Angelico; R: Kurt Josef Schildknecht
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 21 Iun-6 IulD: Alexander Rumpf; R: Ulrich Peters
Klagenfurt, Stadttheater Klagenfurt  / 
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 Sep-19 OctD: Alexander Soddy; R: Marco Storman
Macbeth (Verdi) 31 Oct-5 DecD: Alexander Soddy; R: Cesare Lievi
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 19 Dec-18 FebD: Günter Wallner; R: Tobias Kratzer
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 6 Feb-22 MarD: Attilio Cremonesi; R: Michael Sturminger
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 20 Mar-10 MaiD: Alexander Soddy; R: Immo Karaman
Linz, Landestheater Linz  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 14 Sep-1 IunD: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi / Daniel Spaw; R: Amon Miyamoto
Dido und Aeneas (Purcell) 25 Oct-20 DecD: Takeshi Moriuchi / Daniel Spaw; R: Daniela Kurz
Das Rheingold (Wagner) 26 Oct-1 FebD: Dennis Russell Davies / Marc Reibel; R: Uwe Eric Laufenberg
Spuren der Verirrten (Glass) 9 Noi-3 FebD: Dennis Russell Davies / Ingo Ingensand; R: David Pountney
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Dec-4 IulD: Marc Reibel / Ingo Ingensand / Daniel Spaw; R: Adriana Altaras
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 Ian-1 AprD: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi; R: Anthony Pilavachi
Fadinger (Leitner) 8 Feb-26 IunD: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi; R: André Turnheim
Die Walküre (Wagner) 22 Mar-14 IunD: Dennis Russell Davies / Daniel Linton-France; R: Uwe Eric Laufenberg
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 2 Mai-26 IunD: Borys Sitarski; R: John F Kutil
Carmen (Bizet) 24 Mai-2 IulD: Daniel Linton-France; R: Olivier Tambosi
Salzburg, Landestheater  / 
La cage aux folles (Herman) 21 Sep-8 MarD: Peter Ewaldt / Stefan Müller; R: Andreas Gergen
The Sound of Music (Rodgers) 28 Sep-26 MaiD: Peter Ewaldt / Stefan Müller; R: Andreas Gergen / Christian Struppeck
Die Pilger von Mekka (Gluck) 27 Oct-12 DecD: Adrian Kelly; R: Jacopo Spirei
Jonny spielt auf (Krenek) 7 Dec-14 IanD: Adrian Kelly; R: Andreas Gergen
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 6 Feb-27 MaiD: Leo Hussain; R: André Heller-Lopes
Die Dreigroschenoper (Weill) 4 Apr-15 IunD: Christian Frank; R: Stephanie Mohr
La clemenza di Tito (Mozart) 4 Mai-12 IunD: Leo Hussain; R: Amélie Niermeyer
Emilie (Saariaho) 24 Mai-10 IunD: Leo Hussain; R: Agnessa Nefjodov
Die Zauberflöte (Mozart) 20+ SepD: Mirga Gražinyte-Tyla; R: Carl Philip von Maldeghem
La cage aux folles (Herman) 7-12 OctD: Peter Ewaldt / Stefan Müller; R: Andreas Gergen
Rigoletto (Verdi) 25+ OctD: Adrian Kelly; R: Amélie Niermeyer
Im weißen Rößl (Benatzky) 7+ DecD: Peter Ewaldt; R: Andreas Gergen
The Sound of Music (Rodgers) 10+ IanD: Peter Ewaldt; R: Andreas Gergen, Christian Struppeck
La sonnambula (Bellini) 22+ FebD: Speranza Scappucci; R: Agnessa Nefjodov
Fidelio (Beethoven) 18+ AprD: Adrian Kelly; R: Andreas Gergen
Tahrir (Mahmoud) 17+ MaiD: Mirga Gražinyte-Tyla; R: Yekta Kara
Dafne (Caldara) 7+ IunD: Peter Ewaldt; R: Marco Dott
Wien, Wiener Kammeroper  / 
Semiramide (Vinci) 27 Sep-15 OctD: Alan Curtis; R: Francesco Micheli
La cenerentola (Rossini) 25 Noi-21 DecD: Konstantin Chudovsky; R: Jasmin Solfaghari
Mare Nostrum (Kagel) 11-24 FebD: Gelsomino Rocco; R: Christoph Zauner
La clemenza di Tito (Mozart) 13 Apr-10 MaiD: Rubén Dubrovsky; R: Alberto Triola
Punch and Judy (Birtwistle) 22 Mai-5 IunD: Walter Kobéra; R: Leonard Prinsloo
Wien, Wiener Staatsoper  / 
La traviata (Verdi) 3 Sep-25 MaiD: Marco Armiliato; R: Jean-François Sivadier
Carmen (Bizet) 4-16 SepD: Dan Ettinger; R: Franco Zeffirelli
Tosca (Puccini) 5 Sep-27 IunD: Marco Armiliato / Paolo Carignani / Stefan Soltesz / Philippe Auguin; R: Margarethe Wallmann
Otello (Verdi) 14-23 SepD: Dan Ettinger; R: Christine Mielitz
Tristan und Isolde (Wagner) 21 Sep-21 DecD: Franz Welser-Möst / Myung Whun Chung; R: David McVicar
Nabucco (Verdi) 22 Sep-7 MaiD: Paolo Carignani / Jesús López-Cobos; R: Günter Krämer
Simon Boccanegra (Verdi) 27 Sep-4 OctD: Alain Altinoglu; R: Peter Stein
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Sep-31 MarD: Michael Güttler / Guillermo Garcia Calvo / Stefan Soltesz; R: Richard Bletschacher, Günther Rennert
La fanciulla del West (Puccini) 5-17 OctD: Franz Welser-Möst; R: Marco Arturo Marelli
Aida (Verdi) 9-18 OctD: Dan Ettinger; R: Nicolas Joël
Don Carlos (Verdi) 13-19 OctD: Franz Welser-Möst; R: Daniele Abbado
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 Oct-30 AprD: Adam Fischer / Franz Welser-Möst; R: Otto Schenk
Anna Bolena (Donizetti) 25 Oct-3 NoiD: Evelino Pidò; R: Eric Génovèse
La Fille du régiment (Donizetti) 26 Oct-4 NoiD: Bruno Campanella; R: Laurent Pelly(original), Christian Rath(revival)
Un ballo in maschera (Verdi) 7-16 NoiD: Jesús López-Cobos; R: Gianfranco de Bosio
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 Noi-14 IunD: Guillermo Garcia Calvo; R: Otto Schenk
Madama Butterfly (Puccini) 11 Noi-14 AprD: Plácido Domingo / Jonathan Darlington; R: Josef Gielen
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Noi-17 IunD: Christoph Eschenbach / Constantin Trin; R: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Peter Grimes (Britten) 23 Noi-1 DecD: Graeme Jenkins; R: Christine Mielitz
La bohème (Puccini) 4 Dec-29 MarD: Philippe Auguin / Franz Welser-Möst; R: Franco Zeffirelli
Pollicino (Henze) 18 Dec-8 MaiD: Gerrit Prießnitz; R: René Zisterer
Fidelio (Beethoven) 19-29 DecD: Franz Welser-Möst; R: Otto Schenk
La cenerentola (Rossini) 23 Dec-2 IunD: Michael Güttler / Jesús López-Cobos; R: Sven-Eric Bechtolf
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-5 IanD: Bertrand de Billy; R: Otto Schenk
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-15 IanD: Jérémie Rhorer; R: Jean-Louis Martinoty
Don Giovanni (Mozart) 11-21 IanD: Alain Altinoglu; R: Jean-Louis Martinoty
Così fan tutte (Mozart) 13-20 IanD: Patrick Lange; R: Roberto De Simone
Boris Godunow (Musorgsky) 23-31 IanD: Michael Güttler; R: Yannis Kokkos
Pagliacci (Leoncavallo) 25 Ian-2 FebD: Paolo Carignani; R: Jean-Pierre Ponnelle
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 Ian-2 FebD: Paolo Carignani; R: Jean-Pierre Ponnelle
Rusalka (Dvořák,A) 26 Ian-9 FebD: Jiri Belohlavek; R: Sven-Eric Bechtolf
Salome (Strauss) 7-13 FebD: Andris Nelson; R: Boleslaw Barlog
Manon (Massenet) 12-21 FebD: Frédéric Chaslin; R: Andrei Serban
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16 Feb-12 MarD: Evelino Pidò; R: David McVicar, Justin Way
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 28 FebD: Patrick Lange
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-14 MarD: Patrick Lange; R: Falk Richter
Wozzeck (Berg) 27-30 MarD: Daniele Gatti; R: Adolf Dresen
Rigoletto (Verdi) 1-10 AprD: Jesús López-Cobos; R: Sandro Sequi
Lohengrin (Wagner) 12-28 AprD: Bertrand de Billy; R: Andreas Homoki
Ariadne auf Naxos (Strauss) 15 Apr-20 IunD: Michael Boder / Franz Welser-Möst; R: Sven-Eric Bechtolf
Parsifal (Wagner) 17-24 AprD: Franz Welser-Möst; R: Christine Mielitz
Faust (Gounod) 2-10 MaiD: Bertrand de Billy; R: Stéphane Roche
Andrea Chénier (Giordano) 3-9 MaiD: Paolo Carignani; R: Otto Schenk
Norma (concert) (Bellini) 8-21 MaiD: Andriy Yurkevych
La clemenza di Tito (Mozart) 11-18 MaiD: Adam Fischer; R: Jürgen Flimm
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23 Mai-4 IunD: Marko Letonja; R: Andrei Serban
Die Walküre (Wagner) 31 Mai-22 IunD: Jeffrey Tate; R: Sven-Eric Bechtolf
Siegfried (Wagner) 5-25 IunD: Jeffrey Tate; R: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 8-29 IunD: Jeffrey Tate; R: Sven-Eric Bechtolf
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 18-30 IunD: Franz Welser-Möst; R: Otto Schenk
Das Rheingold (Wagner) 19 IunD: Jeffrey Tate; R: Sven-Eric Bechtolf
Der fliegende Holländer (Wagner) 3-12 SepD: Yannick Nézet-Séguin; R: Christine Mielitz
Tosca (Puccini) 4 Sep-27 MarD: Paolo Carignani / Marco Armiliato; R: Margarethe Wallmann
Rusalka (Dvořák,A) 5-13 SepD: Tomas Netopil; R: Sven-Eric Bechtolf
La fanciulla del West (Puccini) 11-18 SepD: Paolo Carignani; R: Marco Arturo Marelli
Manon (Massenet) 17-24 SepD: Frédéric Chaslin; R: Andrei Serban
L'elisir d'amore (Donizetti) 19 Sep-6 MaiD: Guillermo García Calvo; R: Otto Schenk
Don Carlos (Verdi) 21 Sep-1 MarD: Alain Altinoglu / Marco Armiliato; R: Daniele Abbado
Salome (Strauss) 4 Oct-8 IunD: Alain Altinoglu / Simone Young / Peter Schneider; R: Boleslaw Barlog
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 5-16 OctD: Christoph Eschenbach; R: Kasper Holten
Roberto Devereux (Donizetti) 9-17 OctD: Andriy Yurkevych; R: Silviu Purcarete
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-23 OctD: Christian Thielemann; R: Sven-Eric Bechtolf
Tannhäuser (Wagner) 22 Oct-2 NoiD: Myung-Whun Chung; R: Claus Guth
La bohème (Puccini) 29 Oct-7 NoiD: Dan Ettinger; R: Franco Zeffirelli
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 Noi-12 MaiD: Michael Güttler / Jean-Christophe Spinosi; R: Richard Bletschacher(original), Günther Rennert(revival)
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 8-17 NoiD: Franz Welser-Möst; R: Otto Schenk
Chowanschtschina (Musorgsky) 15-30 NoiD: Semyon Bychkov; R: Lev Dodin
Le nozze di Figaro (Mozart) 16-25 NoiD: Sascha Goetzel; R: Jean-Louis Martinoty
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 Noi-12 AprD: Kirill Petrenko; R: Otto Schenk
La traviata (Verdi) 5 Dec-21 MarD: Franz Welser-Möst / Dan Ettinger; R: Jean-François Sivadier
La cenerentola (Rossini) 6 Dec-26 MaiD: Jesús López Cobos / Evelino Pidò; R: Sven-Eric Bechtolf
Arabella (Strauss) 9-21 DecD: Ulf Schirmer; R: Sven-Eric Bechtolf
Rigoletto (Verdi) 20 Dec-30 IunD: Franz Welser-Möst; R: Pierre Audi
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Dec-11 IanD: Adam Fischer; R: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-5 IanD: Bertrand de Billy; R: Otto Schenk
Tristan und Isolde (Wagner) 10-18 IanD: Peter Schneider; R: David McVicar
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 16-28 IanD: Marko Letonja; R: Vera Nemirova
Simon Boccanegra (Verdi) 21 Ian-1 FebD: Philippe Auguin; R: Peter Stein
Madama Butterfly (Puccini) 26 Ian-24 AprD: Philippe Auguin; R: Josef Gielen
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 13 FebD: Franz Welser-Möst
Andrea Chénier (Giordano) 18-24 FebD: Marco Armiliato; R: Otto Schenk
La juive (Halévy) 23 Feb-7 MarD: Frédéric Chaslin; R: Günter Krämer
I puritani (Bellini) 28 Feb-10 MarD: Marco Armiliato; R: John Dew
Werther (Massenet) 5-13 MarD: Frédéric Chaslin; R: Andrei Serban
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 8-17 MarD: Ingo Metzmacher; R: Matthias Hartmann
Aida (Verdi) 22-28 MarD: Philippe Auguin; R: Nicolas Joël
Elektra (Strauss) 29 Mar-16 AprD: Franz Welser-Möst; R: Uwe Eric Laufenberg
Parsifal (Wagner) 2-8 AprD: Peter Schneider; R: Christine Mielitz
Anna Bolena (Donizetti) 10-20 AprD: Andriy Yurkevych; R: Eric Génovèse
L'italiana in Algeri (Rossini) 18-30 AprD: Jesús López-Cobos; R: Jean-Pierre Ponnelle
Don Pasquale (Donizetti) 26 Apr-11 MaiD: Jesús López-Cobos; R: Irina Brook
Nabucco (Verdi) 10-22 MaiD: Jesús López-Cobos; R: Günter Krämer
Das Rheingold (Wagner) 16-30 MaiD: Simon Rattle; R: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 17-31 MaiD: Simon Rattle; R: Sven-Eric Bechtolf
Siegfried (Wagner) 20 Mai-4 IunD: Simon Rattle; R: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 25 Mai-7 IunD: Simon Rattle; R: Sven-Eric Bechtolf
Fidelio (Beethoven) 3-9 IunD: Adam Fischer; R: Otto Schenk
Don Giovanni (Mozart) 11-19 IunD: Cornelius Meister; R: Jean-Louis Martinoty
The Tempest (Adès) 14-27 IunD: Thomas Adès; R: Robert Lepage
Cardillac (Hindemith) 22-29 IunD: Franz Welser-Möst; R: Sven-Eric Bechtolf
Wien, Theater an der Wien  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 16-26 SepD: Michael Boder; R: Martin Kušej
Alessandro (concert) (Handel) 25 SepD: George Petrou
A Harlot's Progress (Bell) 13-27 OctD: Donald Runnicles; R: Jens Daniel Herzog
Idomeneo re di Creta (Mozart) 13-24 NoiD: René Jacobs; R: Damiano Micheletto
Lazarus (Schubert) 11-23 DecD: Michael Boder; R: Claus Guth
Rinaldo (concert) (Handel) 14 DecD: Riccardo Minasi
I due Foscari (Verdi) 15-27 IanD: James Conlon; R: Thaddeus Strassberger
Platée (Rameau) 17-28 FebD: William Christie; R: Robert Carsen
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 6-8 MarD: Nikolaus Harnoncourt
Don Giovanni (concert) (Mozart) 17-19 MarD: Nikolaus Harnoncourt
Così fan tutte (concert) (Mozart) 27-29 MarD: Nikolaus Harnoncourt
The Messiah (Handel) 14-26 AprD: Christophe Rousset; R: Claus Guth
Missa Solemnis (concert) (Beethoven) 16 AprD: Martin Haselböck
La traviata (Verdi) 1-11 IulD: Sian Edwards; R: Peter Konwitschny
Charodeyka (Tchaikovsky,P) 14-26 SepD: Mikhail Tatarnikov; R: Christof Loy
Iphigenie en Aulide et Tauride (Gluck) 16-29 OctD: Leo Hussain; R: Torsten Fischer
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 16-30 NoiD: Jean-Christophe Spinosi; R: Lotte de Beer
American Lulu (Neuwirth) 14 DecD: Johannes Kalitzke; R: Kirill Serebrennikov
La straniera (Bellini) 14-28 IanD: Paolo Arrivabeni; R: Christof Loy
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-27 FebD: René Jacobs; R: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Geschichten aus dem Wiener Wald (Gruber) 14-23 MarD: HK Gruber; R: Michael Sturminger
Le nozze di Figaro (Mozart) 11-22 AprD: Marc Minkowski; R: Felix Breisach
La mere coupable (Milhaud) 8-17 MaiD: Leo Hussain; R: Herbert Föttinger
Wien, Volksoper Wien  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Sep-2 AprD: Alfred Eschwé / Gerrit Prießnitz / Philipp Pointner; R: Helmuth Lohner
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Sep-27 IunD: Rudolf Bibl; R: Heinz Zednik
Frau Luna (Lincke) 8-22 SepD: Lorenz C Aichner; R: Peter Lund
Sweeney Todd (Sondheim) 11 Sep-18 OctD: Joseph Olefirowicz; R: Matthias Davids
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16 Sep-9 NoiD: Alfred Eschwé; R: Marco Arturo Marelli
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 20 Sep-23 NoiD: Rudolf Bibl; R: Robert Herzl
Salome (Strauss) 24 Sep-17 OctD: Alfred Eschwé; R: Marguerite Borie
Der Wildschütz (Lortzing) 28 Sep-15 OctD: Alfred Eschwé; R: Dietrich W Hilsdorf, Ralf Budde
Ein Walzertraum (Straus) 3 Oct-18 NoiD: Guido Mancusi; R: Robert Meyer
Il trovatore (Verdi) 16 Noi-30 IunD: Enrico Dovico; R: Dietrich W Hilsdorf
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Noi-10 IunD: Michael Tomaschek; R: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Noi-25 DecD: Nicholas Milton; R: Karl Dönch
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 14 Dec-21 IanD: Alfred Eschwé; R: Hinrich Horstkotte
Antonia und der Reißteufel (Kolonovits) 20 Dec-16 IunD: Christian Kolonovits; R: Robert Meyer
My Fair Lady (Loewe) 29 Dec-14 FebD: Michael Tomaschek; R: Robert Herzl
Kiss me, Kate (Porter) 11 Ian-28 IunD: Lorenz C Aichner; R: Bernd Mottl
Carmen (Bizet) 19 Ian-7 MaiD: Enrico Dovico; R: Guy Joosten
Guys and Dolls (Loesser) 25 Ian-21 FebD: Joseph R Olefirowicz; R: Heinz Marecek
Albert Herring (Britten) 15 Feb-20 MarD: Gerrit Prießnitz; R: Brigitte Fassbaender
Turandot (Puccini) 28 Feb-23 MarD: Enrico Dovico; R: Renaud Doucet
Gräfin Mariza (Kálmán) 22 Mar-21 MaiD: Alexander Rumpf; R: Thomas Enzinger
La traviata (Verdi) 29 Mar-8 MaiD: Eun Sun Kim; R: Hans Gratzer
Die spinnen, die Römer! (Sondheim) 5 Apr-10 MaiD: David Levi; R: Werner Sobotka
Die verkaufte Braut (Smetana) 11 Apr-27 MaiD: Alfred Eschwé; R: Helmut Baumann
Fidelio (Beethoven) 25 Mai-11 IunD: Julia Jones; R: Markus Bothe
Feuersnot (concert) (Strauss) 14-22 Iun