2013/14 > Germania 
*Site public     >Operabase Professional 
2013/14 > Germania

 Premieră mondială
 Raritate
 Producție nouă
 Producție nouă pentru această companie

  
Danemarca Suedia
Olanda
Belgia
Luxemburg

Germania
 
Polonia
Cehia
Franța Elveția Austria

Aachen, Theater Aachen  / 

Fidelio (Beethoven) 15 Sep-26 FebD: Kazem Abdullah; R: Alexander Charim
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 Sep-1 MarD: Volker Hiemeyer; R: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Oct-19 MarD: Kazem Abdullah; R: Ewa Teilmans
Rusalka (Dvořák,A) 3 Noi-20 FebD: Kazem Abdullah; R: Ewa Teilmans
Prinzessin im Eis (Schreier) 8 Dec-22 FebD: Kazem Abdullah; R: Anna Malunat
Don Carlos (Verdi) 9 Feb-18 MaiD: Kazem Abdullah; R: Michael Helle
Alcina (Handel) 6 Apr-10 IulD: Péter Halász; R: Jarg Pataki
Die Banditen (Offenbach) 8 Iun-9 IulD: Volker Hiemeyer; R: Alexander von Pfeil
La finta giardiniera (Mozart) 28 Iun-11 IulD: Herbert Görtz; R: Lilly Lee
Altenburg, Landestheater Altenburg  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Sep-26 MarD: Thomas Wicklein; R: Roland Schwab
Du bist ich (Simons) 1 NoiD: Jens Troester; R: Götz Hellriegel
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 28 Ian-27 FebD: Takahiro Nagasaki; R: Cornelia Poppe
Werther (Massenet) 9 Feb-16 MarD: Laurent Wagner; R: Roland Schwab
Anatevka (Bock) 13 Feb-8 MaiD: Thomas Wicklein; R: Matthias Winter
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 13-18 AprD: Reter Aderhold; R: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 Apr-24 MaiD: Jens Troester; R: Sabine Schramm
Ball im Savoy (Abraham) 27 Apr-15 IunD: Tobias Engeli; R: Wolfgang Dosch
Iphigenie auf Tauris (Gluck) 1 Iun-11 IulD: Laurent Wagner; R: Nicolas Brieger
Annaberg-Buchholz, Eduard-von-Winterstein-Theater Annaberg  / 
Gasparone (Millöcker) 11 Aug-1 SepD: Dieter Klug; R: Hans-Hermann Krug
Tell Me on a Sunday (Lloyd Webber) 30 Aug-13 OctD: Florian Kießling; R: Urs Alexander Schleiff
Der Studentenprinz (Romberg) 26 Sep-29 DecR: Ingolf Huhn
Der Freischütz (Weber) 12 Oct-11 NoiD: Naoshi Takahashi / Fabian Enders; R: Ingolf Huhn
My Fair Lady (Loewe) 27 Oct-16 MarD: Dieter Klug; R: Dietrich Kunze
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 Noi-28 MarD: Naoshi Takahashi; R: Ingolf Huhn
Amahl und die Heiligen Drei Könige (Menotti) 1-28 DecD: Dieter Klug; R: Birgit Eckenweber
Figaros Hochzeit (Mozart) 26 Ian-11 MaiD: Naoshi Takahashi; R: Ingolf Huhn
Die Blume von Hawaii (Abraham) 9 Mar-5 AprD: Dieter Klug; R: Tamara Korber
Hexe Hillary und der beleidigte Kontrabass (Lund) 9 Apr-6 MaiD: Peggy Einfeldt; R: Birgit Eckenweber
Tanhäuser (Mangold) 27 Apr-18 MaiD: Naoshi Takahshi; R: Ingolf Huhn
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Intolleranza 1960 (Nono) 27 Sep-12 OctD: Dirk Kaftan; R: Ludger Engels
Rigoletto (Verdi) 26 Oct-10 AprD: Lancelot Fuhry; R: Patrick Kinmonth
Simon Boccanegra (concert) (Verdi) 7 Dec-2 MarD: Lancelot Fuhry
Don Giovanni (Mozart) 14 Dec-22 MarD: Roland Techet; R: Patrick Kinmonth
La bohème (Puccini) 6 Ian-4 AprD: Dirk Kaftan; R: Thorleifur Örn Arnarsson
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 Mar-5 IunD: Roland Techet; R: Yona Kim
Lohengrin (Wagner) 3-29 MaiD: Dirk Kaftan; R: Thorleifur Örn Arnarsson
My Fair Lady (Loewe) 21 Iun-24 IulD: Eberhard Fritsche; R: Thilo Reinhardt
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
Gräfin Mariza (Kálmán) 18-20 OctD: László Makláry; R: Agnes Gyarmathy
Stabat Mater (Pergolesi) 17 IanD: Diego Fasolis
Manon Lescaut (Puccini) 12-21 AprD: Simon Rattle; R: Richard Eyre
Johannespassion (Bach,JS) 13-18 AprD: Simon Rattle; R: Peter Sellars
Faust (Gounod) 6-12 IunD: Thomas Hengelbrock; R: Bartlett Sher
Don Carlos (Verdi) 3-5 IulD: Valery Gergiev; R: Giorgio Barberio Corsetti
Requiem (Verdi) 4 IulD: Valery Gergiev
Die Entführung aus dem Serail (concert) (Mozart) 21-27 IulD: Yannick Nézet-Séguin
Capuleti e Montecchi (concert) (Bellini) 27 NoiD: Karel Mark Chichon
Der Rosenkavalier (Strauss) 27 Mar-6 AprD: Simon Rattle; R: Brigitte Fassbaender
Der kleine Rosenkavalier (Strauss) 2-6 Apr
La traviata (Verdi) 22-29 MaiD: Pablo Heras-Casado; R: Rolando Villazón
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9-11 IulD: Valery Gergiev
Die Hochzeit des Figaro (concert) (Mozart) 16-19 IulD: Yannick Nézet-Séguin
Die Trojaner (Berlioz) 22 IulD: Valery Gergiev
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
Carmina Burana (Orff) 18 Oct-30 MarR: Reiner Feistel
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 Ian-2 FebD: Andrea Sanguineti
Tannhäuser (Wagner) 29 Mar-31 MaiD: Ulrich Kern; R: Klaus Arauner
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Himmelsmechanik (Kagel) 22-26 AugR: Sven Sören Beyer
Nabucco (Verdi) 8 Sep-22 DecD: Andrea Battistoni / William Spaulding; R: Keith Warner
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 Sep-16 AprR: Jakop Ahlbom
Das Rheingold (Wagner) 21 Sep-8 IanD: Simon Rattle / Donald Runnicles; R: Götz Friedrich
Die Walküre (Wagner) 22 Sep-9 IanD: Simon Rattle; R: Götz Friedrich
Siegfried (Wagner) 27 Sep-10 IanD: Simon Rattle; R: Götz Friedrich
Götterdämmerung (Wagner) 29 Sep-12 IanD: Simon Rattle / Donald Runnicles; R: Götz Friedrich
Macbeth (Verdi) 6 Oct-26 NoiD: Paolo Arrivabeni; R: Robert Carsen
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Oct-2 MaiD: Ivan Repušić / Moritz Gnann; R: Günter Krämer
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 11 Oct-22 FebD: Guillermo García Calvo / Moritz Gnann; R: Katharina Thalbach
La traviata (Verdi) 20 Oct-27 AprD: Gérard Korsten / Ivan Repušić; R: Götz Friedrich
Così fan tutte (Mozart) 25-27 OctR: Michael von zur Mühlen / Margo Zālīte / Clara Hinterberger
Don Carlos (Verdi) 31 Oct-24 NoiD: Donald Runnicles; R: Marco Arturo Marelli
Otello (Verdi) 9-28 NoiD: Donald Runnicles; R: Andreas Kriegenburg
Falstaff (Verdi) 17 Noi-4 IanD: Donald Runnicles; R: Christof Loy
Rigoletto (Verdi) 23 Noi-26 AprD: Roberto Rizzi-Brignoli; R: Jan Bosse
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 30 Noi-11 DecR: Annechien Koerselman
Carmen (Bizet) 8 Dec-4 MaiD: Giuseppe Finzi; R: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
La bohème (Puccini) 12-31 DecD: Karel Mark Chichon / Ivan Repušić; R: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 13 Dec-21 MaiD: Ivan Repušić / Matthias Foremny; R: Boleslaw Barlog
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-29 DecD: Moritz Gnann; R: Andreas Homoki
La Gioconda (Ponchielli) 19 Ian-6 FebD: Jesús López-Cobos; R: Filippo Sanjust
Jenůfa (Janáček) 9-18 FebD: Donald Runnicles; R: Christof Loy
Fausts Verdammnis (Berlioz) 23 Feb-1 IunD: Donald Runnicles; R: Christian Spuck
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Feb-7 MarD: Matthias Foremny; R: Götz Friedrich
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-26 MarD: Cornelius Meister; R: David Pountney
Der Bajazzo (Leoncavallo) 14-26 MarD: Cornelius Meister; R: David Pountney
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 Mar-16 MaiD: Guillermo García Calvo / Ivan Repušić; R: Filippo Sanjust
Don Giovanni (Mozart) 20 Mar-8 IunD: Friedemann Layer; R: Roland Schwab
Das Marchen von der Zauberflote (Mozart) 21-22 MarD: Kevin McCutcheon; R: Gerlinde Pelkowski
Die Trojaner (Berlioz) 30 Mar-6 AprD: Paul Daniel; R: David Pountney
Parsifal (Wagner) 5-21 AprD: Axel Kober; R: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Der Liebestrank (Donizetti) 25 Apr-10 MaiD: Roberto Rizzi-Brignoli; R: Irina Brook
Tristan und Isolde (Wagner) 14-25 MaiD: Donald Runnicles; R: Graham Vick
Billy Budd (Britten) 22 Mai-6 IunD: Donald Runnicles; R: David Alden
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 4-7 IunD: Paolo Arrivabeni
Werther (concert) (Massenet) 16-19 IunD: Donald Runnicles
Oresteïa (Xenakis) 9-16 SepD: Moritz Gnann; R: David Hermann
Dinorah (concert) (Meyerbeer) 1 OctD: Enrique Mazzola
Ariadne auf Naxos (concert) (Strauss) 14 OctD: Ulf Schirmer
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 5-11 NoiD: Pietro Rizzo
Die Schändung der Lucretia (Britten) 15-16 NoiD: Nicholas Carter; R: Fiona Shaw
Carmen (Bizet) 28 Noi-21 MaiD: Jacques Lacombe / Nicholas Carter / Alain Altinoglu; R: Peter Beauvais, Søren Schuhmacher
Falstaff (Verdi) 29 Noi-11 DecD: Stefan Solyom; R: Christof Loy
Die Zauberflöte (Mozart) 6 Dec-14 IunD: Moritz Gnann / Nicholas Carter; R: Günter Krämer
Tannhäuser (Wagner) 7 Dec-15 FebD: Axel Kober / Donald Runnicles; R: Kirsten Harms
Turandot (Puccini) 12 Dec-11 AprD: Ivan Repusic; R: Lorenzo Fioroni
Der Rosenkavalier (Strauss) 14-20 DecD: Donald Runnicles; R: Götz Friedrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16-28 DecD: Donald Runnicles / Moritz Gnann; R: Andreas Homoki
Lohengrin (Wagner) 21 Dec-25 AprD: Donald Runnicles; R: Kasper Holten
Der Liebestrank (Donizetti) 22 Dec-25 MaiD: Nicholas Carter; R: Irina Brook
La traviata (Verdi) 4 Ian-4 IulD: Ivan Repusic; R: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 15 Ian-25 MarD: Donald Runnicles; R: Boleslaw Barlog
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16-28 IanD: Moritz Gnann / Nicholas Carter; R: Götz Friedrich
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 25 Ian-14 FebD: Donald Runnicles; R: Ole Anders Tandberg
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 Ian-22 MaiD: William Spaulding / Enrique Mazzola; R: Katharina Thalbach
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-6 FebD: Ivan Repusic; R: Filippo Sanjust
Elektra (Strauss) 4-7 FebD: Donald Runnicles; R: Kirsten Harms
Samson und Dalila (Saint-Saëns) 21 Feb-1 MarD: Jacques Lacombe; R: Patrick Kinmonth
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-24 MarD: Alain Altinoglu; R: Götz Friedrich
La rondine (Puccini) 8 Mar-3 IulD: Roberto Rizzi-Brignoli; R: Rolando Villazón
Das Mädchen aus dem Goldenen Westen (Puccini) 13-28 MarD: Carlo Rizzi; R: Vera Nemirova
La bohème (Puccini) 20-30 MarD: Donald Runnicles; R: Götz Friedrich
Madama Butterfly (Puccini) 26 Mar-31 MaiD: Yves Abel; R: Pier Luigi Samaritani
Roméo et Juliette (Berlioz) 18 Apr-2 MaiD: Donald Runnicles; R: Sasha Waltz
Don Carlos (Verdi) 23 Apr-3 MaiD: Donald Runnicles; R: Marco Arturo Marelli
Valentina (Maskats) 19 MaiD: Modestas Pitrenas; R: Viestur Kairish
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 29 Mai-12 IunD: Steven Sloane; R: Robert Carsen
Nabucco (Verdi) 6-20 IunD: Paolo Arrivabeni; R: Keith Warner
Faust (Gounod) 19 Iun-5 IulD: Marco Armiliato; R: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
Ein Sommernachtstraum (Britten) 15 Sep-8 IulD: Kristiina Poska; R: Viestur Kairish
Orpheus (Monteverdi) 19 Sep-23 NoiD: André de Ridder; R: Barrie Kosky
Ball im Savoy (Abraham) 28 Sep-10 NoiD: Adam Benzwi; R: Barrie Kosky
Des Kaisers neue Kleider (Vacek) 13 Oct-21 FebD: Uwe Sandner; R: Lydia Steier
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 19 Oct-23 FebD: Kristiina Poska; R: Reinhard von der Thannen
Die sieben Todsünden (Weill) 1 Noi-2 DecD: Kristiina Poska; R: Barrie Kosky
Così fan tutte (Mozart) 3 Noi-28 IunD: Henrik Nanasi; R: Alvis Hermanis
West Side Story (Bernstein) 24 Noi-13 IulD: Koen Schoots; R: Barrie Kosky
Rusalka (Dvořák,A) 29 Noi-11 IanD: Henrik Nanasi; R: Barrie Kosky
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Dec-26 IanD: Stefan Soltesz; R: Andreas Homoki
Die Herzogin von Chicago (concert) (Kálmán) 22-30 DecD: János Kovács
Der feurige Engel (Prokofiev) 19 Ian-10 IulD: Henrik Nanasi; R: Benedict Andrews
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 22 Ian-19 FebD: Mihkel Kütson; R: Andreas Homoki
Xerxes (Handel) 1 Feb-11 AprD: Konrad Junghänel; R: Stefan Herheim
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Feb-10 MaiD: Henrik Nanasi / Kristiina Poska; R: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Ali Baba und die 40 Räuber (Akyol) 21 Feb-2 AprD: Kristiina Poska; R: Matthias Davids
Clivia (Dostal) 8 Mar-7 IulD: Kai Tietje; R: Stefan Huber
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 29 Mar-30 AprD: Nicholas Milton; R: Thilo Reinhardt
Carmen (Bizet) 9 Apr-9 IunD: Henrik Nanasi; R: Sebastian Baumgarten
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 2 Mai-13 IunD: Henrik Nanasi; R: Barrie Kosky
Castor et Pollux (Rameau) 11 Mai-12 IulD: Christian Curnyn; R: Barrie Kosky
La traviata (Verdi) 23 Mai-4 IulD: NN; R: Hans Neuenfels
Die Soldaten (Zimmermann,B) 15 Iun-9 IulD: Gabriel Feltz; R: Calixto Bieito
Die schöne Helena (Offenbach) 11 Oct-1 FebD: Henrik Nánási; R: Barrie Kosky
Das Gespenst von Canterville (Lange) 2 Noi-26 DecD: Kristiina Poska; R: Jasmina Hadziahmetovic
Don Giovanni (Mozart) 30 Noi-11 IulD: Henrik Nánási; R: Herbert Fritsch
Arizona Lady (concert) (Kálmán) 21-30 DecD: Kai Tietje
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 30 Ian-10 AprD: Adam Benzwi; R: Barrie Kosky, Adam Benzwi, Pavel B Jiracek
Gianni Schicchi (Puccini) 1 Mar-8 IulD: Henrik Nánási; R: Calixto Bieito
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 Mar-8 IulD: Henrik Nánási; R: Calixto Bieito
María de Buenos Aires (concert) (Piazzolla) 20-22 MarD: Per Arne Glorvigen
Moses und Aron (Schoenberg,A) 19 Apr-7 IulD: Vladimir Jurowski; R: Barrie Kosky
Lucio Silla (concert) (Mozart) 9-13 MaiD: Kristiina Poska
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 31 Mai-9 IulD: Konrad Junghänel; R: Lydia Steier
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
I masnadieri (concert) (Verdi) 26 FebD: Felix Krieger
Berlin, Staatsoper im Schiller Theater  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 14 Sep-10 OctD: Massimo Zanetti; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Vertrauenssache (Krenek) 21 Sep-6 OctD: Günther Albers; R: Neco Çelik
Die Zarenbraut (Rimsky-Korsakov) 3 Oct-1 NoiD: Daniel Barenboim / Alexander Vitlin; R: Dmitri Tcherniakov
Wozzeck (Berg) 4-12 OctD: Daniel Barenboim; R: Andrea Breth
Don Giovanni (Mozart) 18 Oct-3 NoiD: Daniel Barenboim; R: Claus Guth
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 25 Oct-17 NoiD: Vinzenz Weissenburger; R: Eva-Maria Weiss
La traviata (Verdi) 6 Noi-4 MarD: Domingo Hindoyan; R: Peter Mussbach
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Noi-8 MarD: Wolfram-Maria Märtig; R: August Everding
La finta giardiniera (Mozart) 28 Noi-5 DecD: Christopher Moulds; R: Hans Neuenfels
Il trovatore (Verdi) 29 Noi-22 DecD: Daniel Barenboim; R: Philipp Stölzl
Rotkäppchen (Aperghis) 30 Noi-22 DecR: Annika Haller
Der fliegende Holländer (Wagner) 12-29 DecD: Daniel Harding; R: Philipp Stölzl(original), Mara Kurotschka(revival)
La bohème (Puccini) 20 Dec-19 IanD: Josep Caballé-Domenech; R: Lindy Hume
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 21 Dec-12 IanD: Günther Albers; R: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Ian-7 FebD: Michele Rovetta; R: Ruth Berghaus
Katja Kabanowa (Janáček) 25 Ian-16 FebD: Simon Rattle; R: Andrea Breth
Lezioni di tenebra (Ronchetti) 30 Ian-29 IunD: Max Renne; R: Reyna Bruns
Salome (Strauss) 2-13 FebD: Zubin Mehta; R: Harry Kupfer
Aida (Verdi) 15-22 FebD: Zubin Mehta; R: Pet Halmen
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 Feb-8 MarD: Ursula Stigloher; R: Neco Çelik
Tosca (Puccini) 28 Feb-1 IunD: Stefano Ranzani; R: Carl Riha
Rein Gold (Stemann) 9-29 MarD: Markus Poschner; R: Nicolas Stemann
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 Mar-6 AprD: Christopher Moulds; R: Thomas Langhoff
Die Blinden (Dittrich) 30 Mar-11 AprD: Diego Martín Etxebarría; R: Thomas Goerge
Die Verwandlung (Dittrich) 30 Mar-11 AprD: Diego Martín Etxebarría; R: Thomas Goerge
Tannhäuser (Wagner) 12-27 AprD: Daniel Barenboim; R: Sasha Waltz
Simon Boccanegra (Verdi) 13-17 AprD: Daniel Barenboim; R: Federico Tiezzi
Le vin herbé (Martin,F) 22-26 AprD: Franck Ollu; R: Katie Mitchell, Joseph W Alford
Rappresentazione di anima e di corpo (Cavalieri) 4-11 MaiD: René Jacobs; R: Achim Freyer, Tilman Hecker
Dido and Aeneas (Purcell) 6-17 MaiD: Christopher Moulds; R: Sasha Waltz
Punch and Judy (Birtwistle) 16-31 MaiD: Christopher Moulds; R: Derek Gimpel
Don Carlos (Verdi) 18-30 MaiD: Massimo Zanetti; R: Philipp Himmelmann
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 6-25 IunD: Wayne Marshall; R: Vincent Boussard
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 7-11 IunD: Marc Minkowski; R: Jürgen Flimm, Gudrun Hartmann
Lohengrin (Sciarrino) 14-21 IunD: Michele Rovetta; R: Ingo Kerkhof
Neither (Feldman) 22-29 IunD: François-Xavier Roth; R: Katie Mitchell
Aschemond oder The Fairy Queen (Oehring) 23-28 IunD: Michael Boder / Benjamin Bayl; R: Claus Guth
Parsifal (Wagner) 28 Mar-18 AprD: Daniel Barenboim; R: Dmitri Tcherniakov
Tannhäuser (Wagner) 2-5 AprD: Daniel Barenboim; R: Sasha Waltz
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Die Hexen von Eastwick (Rowe) 20 Sep-29 IunD: William Ward Murta; R: Jens Göbel
Giovanna d'Arco (Verdi) 12 Oct-29 IanD: Alexander Kalajdzic; R: Sabine Hartmannshenn
The Last Five Years (Brown) 22 Oct-12 MaiD: William Ward Murta; R: Thomas Winter
Così fan tutte (Mozart) 7 Dec-27 AprD: Alexander Kalajdzic; R: Julia Hölscher
Symphony 9 (concert) (Beethoven) 24-26 IanD: Alexander Kalajdzic
Tosca (Puccini) 22 Feb-27 IunD: Alexander Kalajdzic; R: Sebastian Bauer
Ringetje (Wagner) 15 Mar-29 IunD: Merijn van Driesten; R: Lotte de Beer
Medea (Cherubini) 4 Mai-20 IunD: Elisa Gogou; R: Florian Lutz
The Rape of Lucretia (Britten) 24 Mai-2 IulD: Elisa Gogou; R: Andrea Schwalbach
A Midsummer Night's Dream (concert) (Mendelssohn) 5-7 SepD: Alexander Kalajdzic
Bonnie und Clyde (Wildhorn) 7+ Sep
Madama Butterfly (Puccini) 27+ Sep
La cenerentola (Rossini) 8+ Noi
Culinaria (Various) 21+ Noi
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 17+ Ian
Hamlet (Thomas,A) 28+ Feb
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 20+ Mar
Dächer. Plätze. Wege. Leute. (Kampe) 29+ AprR: Ivan Bazak
Xerxes (Handel) 3+ Mai
Tannhäuser (Wagner) 31+ Mai
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 28 Sep-6 OctD: Ekaterina Klewitz; R: Jens Kerbel
Written on Skin (Benjamin) 29 Sep-5 DecD: Hendrik Vestmann / Thomas Wise; R: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
Dido and Aeneas (Purcell) 1 NoiD: Thomas Wise; R: Mark Daniel Hirsch
Tosca (Puccini) 3 Noi-27 MarD: Hendrik Vestmann / Stefan Blunier / Johannes Pell; R: Philipp Kochheim
Pinocchios Abenteuer (Dove) 1 Dec-29 MarD: Johannes Pell; R: Martin Duncan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-20 DecD: Johannes Pell; R: Franziska Severin(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Aida (Verdi) 16 Feb-29 IunD: Will Humburg / Stefan Blunier; R: Dietrich W Hilsdorf
Die Bremer Stadtmusikanten (Gladkov) 8 Mar-6 AprD: Ekaterina Klewitz; R: Bärbel Stenzenberger
Der Traum ein Leben (Braunfels) 30 Mar-30 MaiD: Will Humburg; R: Jürgen Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Apr-8 IunD: Hendrik Vestmann; R: Jürgen Rose
Thaïs (Massenet) 18 Mai-27 IunD: Stefan Blunier / Thomas Wise; R: Francisco Negrín
Das Kind und der Zauberspuk (Ravel) 24 MaiD: Ekaterina Klewitz; R: Jens Kerbel
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Frauen am Rande des Nervenzusammenbruchs (Yazbek) 8-9 FebD: Ferdinand von Seebach; R: Stefan Huber
Carmen (Bizet) 11-13 AprD: Marc Niemann; R: Matthias Oldag
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
La traviata (Verdi) 10-25 AugD: Alexander Joël; R: Walter Sutcliffe
Parsifal (Wagner) 5 Oct-25 MaiD: Alexander Joel; R: Yona Kim
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 12 Oct-21 NoiD: Georg Menskes; R: Detlef Soelter
Salome (Strauss) 20 Oct-16 NoiD: Alexander Joel; R: Michael Simon
Die Reise des Edgar Allan Poe (Argento) 30 Noi-21 MarD: Sebastian Beckedorf; R: Thaddeus Strassberger
Aida (Verdi) 8 Dec-18 IanD: Alexander Joel; R: Konstanze Lauterbach
Così fan tutte (Mozart) 13 Dec-12 MarD: Alexander Joel / Sebastian Beckedorf; R: Lotte de Beer
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Dec-25 IunD: Ann-Katrin Stöcker; R: Aniara Amos
Anna Karenina (Hubay) 15 Feb-28 MaiD: Sebastian Beckedorf; R: Philipp Kochheim
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 Mar-5 IunD: Christopher Hein; R: Alfonso Romero Mora
Vivier (Nikodijević) 15 Mai-4 IunD: Sebastian Beckedorf; R: Lotte de Beer
Farnace (Vivaldi) 16-31 MaiD: Rudolf Schneider; R: Roland Schwab
West Side Story (Bernstein) 6-23 IulD: Georg Menskes; R: Philipp Kochheim
Bremen, Theater Bremen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 Sep-14 MarD: Markus Poschner / Clemens Heil; R: Sebastian Baumgarten
Der Freischütz (Weber) 21 Sep-20 DecD: Daniel Mayr; R: Sebastian Baumgarten
Orlando furioso (Vivaldi) 12 Oct-25 DecD: Olof Boman; R: Anna-Sophie Mahler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 18 Oct-9 AprD: Daniel Mayr; R: Benedikt von Peter
La traviata (Verdi) 24 Noi-21 IunD: Clemens Heil; R: Benedikt von Peter
Woyzeck (Waits) 16 Dec-4 FebD: Tobias Vethake; R: Klaus Schumacher
La bohème (Puccini) 26 Ian-8 IulD: Markus Poschner; R: Benedikt von Peter
Tosca (Puccini) 8 Mar-8 IunD: Clemens Heil; R: Vera Nemirova
Juliette (Martinů) 29 Mar-24 MaiD: Clemens Heil; R: John Fulljames
Così fan tutte (Mozart) 6 Iun-12 IulD: Clemens Heil; R: Laurent Chétouane
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
Der Mann, der seine Frau mit einem Hut verwechselte (Nyman) 17 Sep-27 OctD: Hartmut Brüsch; R: Martin Philipp
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2 Noi-9 FebD: Stefan Veselka; R: Christian von Götz
Otello (Verdi) 25 Dec-5 MarD: Stephan Tetzlaff; R: Bruno Berger-Gorski
Gräfin Mariza (Kálmán) 15 Feb-15 IunD: Hartmut Brüsch; R: Ansgar Weigner
Kommilitonen! (Davies,PM) 29 Mar-19 MaiD: Stephan Tetzlaff; R: Ulrich Mokrusch
Der Freischütz (Weber) 10 Mai-29 IunD: Stefan Veselka; R: Andrej Woron
Der gewaltige Hahnrei (Goldschmidt) 21 Iun-13 IulD: Stephan Tetzlaff; R: Hinrich Horstkotte
Chemnitz, Städtische Theater Chemnitz  / 
Le grand macabre (Ligeti) 28 Sep-18 IanD: Frank Beermann; R: Walter Sutcliffe
Aida (John,E) 3 Oct-12 DecD: Heiko Lippmann / Tom Bitterlich; R: Matthias Winter
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13-15 OctD: Tom Bitterlich; R: Sabine Sterken
My Fair Lady (Loewe) 25 Oct-7 MarD: Heinz Meißner; R: Michael Heinicke
Das Feuerwerk (Burkhard) 2 Noi-4 IulD: Tom Bitterlich / Thomas-Michael Gribow; R: Karl Absenger
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Noi-30 MarD: Frank Beermann; R: Dominik Wilgenbus
Don Giovanni (Mozart) 30 Noi-24 MaiD: Felix Bender; R: Michael Heinicke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-22 DecD: Felix Bender / Arnaud Arbet; R: Steffen Piontek
Die schweigsame Frau (Strauss) 13 Dec-21 AprD: Frank Beermann; R: Gerd Heinz
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 5-7 IanD: Tom Bitterlich; R: Sabine Sterken
Don Carlos (Verdi) 1 Feb-4 MaiD: Frank Beermann; R: Helen Malkowsky
Norma (Bellini) 8 Mar-3 IunD: Felix Bender; R: Christopher Alden
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 1 Apr-24 MaiD: Felix Bender; R: Michael Heinicke
Tannhäuser (Wagner) 18 AprD: Frank Beermann; R: Michael Heinicke
Tristan und Isolde (Wagner) 19 AprD: Frank Beermann; R: Michael Heinicke
Funny Girl (Styne) 3 Mai-13 IunD: Tom Bitterlich; R: Stefan Huber
Der Mond (Orff) 7 Iun-12 IulD: Arnaud Arbet; R: Holger Pototzki
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Der Liebestrank (Donizetti) 21 Sep-11 FebD: Anna-Sophie Brüning / Lorenzo Da Rio; R: Jean Renshaw
Dorian Gray (Fister) 29 Sep-14 NoiD: Roland Fister; R: Bodo Busse
Ein Maskenball (Verdi) 26 Oct-29 IanD: Roland Kluttig; R: Volker Vogel
Madama Butterfly (Puccini) 10-16 NoiD: Roland Kluttig; R: Magdolna Parditka, Alexandra Szemeredy
Die lustige Witwe (Lehár) 7 Dec-6 AprD: Roland Fister; R: François De Carpentries
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10-26 IanD: Roland Kluttig; R: Konstanze Lauterbach
Lohengrin (Wagner) 23 Feb-16 IulD: Roland Kluttig; R: Carlos Wagner
Lohengrin (Sciarrino) 15-22 MarD: Roland Kluttig; R: Bodo Busse
Im weißen Rößl (Benatzky) 29 Mar-26 IunD: Lorenzo Da Rio; R: Tobias Materna
Pelleas und Melisande (Debussy) 19 Apr-1 IulD: Roland Kluttig; R: Jakob Peters-Messer
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 10 Mai-15 IulD: Roland Fister; R: Pascale-Sabine Chevroton
Orpheus und Eurydike (Gluck) 22 Iun-17 IulD: Anna-Sophie Brüning; R: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Savîtrî (Holst) 22 Iun-17 IulD: Anna-Sophie Brüning; R: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 Sep-22 DecD: Evan Christ; R: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 28 Sep-20 DecD: Evan Christ; R: Ralf Nürnberger
Carmen (Bizet) 11 Oct-19 IanD: Marc Niemann; R: Matthias Oldag
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20 Oct-12 DecD: Evan Christ; R: Hauke Tesch
Voss (Meale) 22 OctD: Bo-Kyoung Kim; R: Martin Schüler
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 22 Noi-16 FebD: Marc Niemann; R: Jo Fabian
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-26 DecD: Marc Niemann; R: Martin Schüler
Madame Pompadour (Fall) 31 Dec-15 FebD: Marc Niemann; R: Bernd Mottl
Peer Gynt (Egk) 25 Ian-3 MaiD: Evan Christ; R: Martin Schüler
Götterdämmerung (Wagner) 2 Feb-16 MarD: Evan Christ; R: Martin Schüler
Wie einst im Mai (Kollo) 21-27 MarD: Frank Bernard; R: Matthias Winter
La traviata (Verdi) 29 Mar-22 IunD: Evan Christ; R: Manfred Schweigkofler
Orfeo ed Euridice (Gluck) 17 Apr-20 MaiD: Marc Niemann; R: Martin Schüler
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
La sonnambula (Bellini) 21 Sep-30 NoiD: Elias Grandy; R: John Dew
Der Liebestrank (Donizetti) 28 Sep-23 IanD: Elias Grandy; R: Michael Schulz
Wozzeck (Berg) 27 Oct-18 IanD: Martin Lukas Meister; R: John Dew
Wozzeck (Gurlitt) 27 Oct-18 IanD: Martin Lukas Meister; R: John Dew
La traviata (Verdi) 7 Dec-16 MaiD: Elias Grandy / Anna Skryleva; R: John Dew
La bohème (Puccini) 14 Dec-11 IanD: Elias Grandy; R: John Dew
Tristan und Isolde (Wagner) 25 Ian-8 MaiD: Martin Lukas Meister; R: John Dew
The Turn of the Screw (Britten) 15-19 FebD: Michael Cook; R: Lothar Krause
Otello (Verdi) 15 Mar-3 IulD: Anna Skryleva; R: Gerhard Hess
Parsifal (Wagner) 13-18 AprD: Martin Lukas Meister; R: John Dew
Der Mantel (Puccini) 1 Iun-11 IulD: Martin Lukas Meister; R: John Dew
Gianni Schicchi (Puccini) 1 Iun-11 IulD: Martin Lukas Meister; R: John Dew
Schwester Angelica (Puccini) 1 Iun-11 IulD: Martin Lukas Meister; R: John Dew
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 14 Sep-11 MaiD: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; R: Jana Eimer
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Sep-3 NoiD: Wolfgang Kluge; R: Johannes Zametzer
Norma (Bellini) 4 Oct-18 AprD: Daniel Carlberg; R: André Bücker
Esclarmonde (Massenet) 1 Dec-1 IunD: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; R: Roman Hovenbitzer
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 7 Dec-14 MarD: Antony Hermus
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 18 Ian-9 MaiD: Wolfgang Kluge; R: Wolfgang Dosch
Lady Macbeth von Mtsensk (Shostakovich) 23 Mar-15 IunD: Antony Hermus; R: Hinrich Horstkotte
Tosca (Puccini) 17 Mai-28 IunD: Antony Hermus; R: Hans Peter Cloos
Casanova (Kanyar) 4-6 IulD: Daniel Carlberg; R: Christian von Götz
Die Walküre (Wagner) 27+ Sep
Das Rheingold (Wagner) 30+ Ian
Das Rheingold (Wagner) 13 Mai
Die Walküre (Wagner) 14 Mai
Siegfried (Wagner) 15 Mai
Götterdämmerung (Wagner) 17 Mai
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Il trovatore (Verdi) 28 Aug-28 SepD: Matthias Wegele; R: Dirk Schmeding
Carmen (Bizet) 4 Sep-16 NoiD: Lutz Rademacher; R: Kay Metzger
West Side Story (Bernstein) 13 Sep-19 MaiD: Matthias Wegele; R: Kay Metzger
Tristan und Isolde (Wagner) 5 Oct-1 NoiD: Lutz Rademacher; R: Kay Metzger
Gianni Schicchi (Puccini) 18 Oct-28 MarD: Lutz Rademacher; R: Ernö Weil
Il tabarro (Puccini) 18 Oct-28 MarD: Lutz Rademacher; R: Ernö Weil
Suor Angelica (Puccini) 18 Oct-28 MarD: Lutz Rademacher; R: Ernö Weil
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Noi-25 DecD: Lutz Rademacher; R: Thomas Mittmann
Wiener Blut (Strauss,J) 6 Dec-30 MaiD: Matthias Wegele; R: Holger Pototzki
Jenůfa (Janáček) 21 Feb-18 IunD: Lutz Rademacher; R: Dirk Schmeding
Written on Skin (Benjamin) 11 Apr-24 MaiD: Lutz Rademacher; R: Kay Metzger
L'elisir d'amore (Donizetti) 6-11 IunD: Matthias Wegele; R: Christian Poewe
Dortmund, Theater Dortmund-Opernhaus  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 Sep-26 DecD: Jac van Steen / Motonori Kobayashi; R: Mariame Clément
Don Carlos (Verdi) 29 Sep-8 DecD: Gabriel Feltz; R: Jens Daniel Herzog
Anatevka (Bock) 19 Oct-24 IanD: Philipp Armbruster; R: Johannes Schmid
Der unglaubliche Spotz (Svoboda,M) 27 Oct-22 DecD: Michael Hönes; R: Ronny Jakubaschk
Tannhäuser (Wagner) 1 Dec-11 MaiD: Gabriel Feltz; R: Kay Voges
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 11 Ian-4 MaiD: Motonori Kobayashi; R: Thomas Enzinger
Carmen (Bizet) 1 Feb-5 IulD: Gabriel Feltz / Philipp Armbruster; R: Katharina Thoma
Der kleine Barbier (Rossini) 23 Feb-6 AprD: Michael Hönes; R: Ronny Jakubaschk
Aschenputtel (Rossini) 22 Mar-3 IulD: Motonori Kobayashi / Philipp Armbruster; R: Erik Petersen
Die Jahreszeiten (Haydn) 27 Apr-21 IunD: Motonori Kobayashi; R: Jens Daniel Herzog
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 17 Mai-4 IulD: Motonori Kobayashi / Philipp Armbruster; R: Jens Daniel Herzog
Das Geheimnis der schwarzen Spinne (Weir) 2-3 IulD: Michael Hönes; R: Alexander Becker
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Giuditta (Lehár) 14 Sep-28 MaiD: Christian Garbosnik; R: Robert Lehmeier
Pariser Leben (Offenbach) 19 Sep-29 NoiD: Ernst Theis / Christoph Lichdi; R: Jasmin Solfaghari
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 21 Sep-22 IunD: Andreas Schüller / Christoph Lichdi; R: Jasmin Solfaghari
Gasparone (Millöcker) 25 Sep-20 IunD: Christoph Lichdi / Christian Garbosnik; R: Matthias Oldag
Hello, Dolly! (Herman) 28 Sep-8 NoiD: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; R: Winfried Schneider
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Oct-20 AprD: Peter Christian Feigel / Ernst Theis / Christian Garbosnik; R: Axel Koehler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-22 DecD: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; R: Jasmin Solfaghari
Kiss me, Kate (Porter) 1 Mar-1 IunD: Peter Christian Feigel; R: Holger Hauer
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 Mar-13 IunD: Peter Christian Feigel / Ernst Theis; R: Peter Kube
My Fair Lady (Loewe) 5 Apr-8 IunD: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die verkaufte Braut (Smetana) 2 Mai-6 IunD: Andreas Schüller; R: Arne Böge
Evita (Lloyd Webber) 27 Iun-12 IulD: Peter Christian Feigel; R: Winfried Schneider
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Aug-13 OctD: Josep Caballé-Domenech; R: David Mouchtar-Samorai
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 Aug-2 IulD: Constantin Trinks; R: Florentine Klepper
La cenerentola (Rossini) 29 Aug-20 OctD: Giacomo Sagripanti; R: Steffen Piontek
Die Zauberflöte (Mozart) 3 Sep-21 AprD: Henrik Nanasi; R: Achim Freyer
King Arthur (Purcell) 13 Sep-3 DecD: Felice Venanzoni; R: Tilmann Köhler
Macbeth (Verdi) 14 Sep-4 OctD: Paolo Arrivabeni; R: Philipp Himmelmann
La juive (Halévy) 15-29 SepD: Tomáš Netopil; R: Jossi Wieler
Carmen (Bizet) 28 Sep-25 AprD: Josep Caballé-Domenech; R: Axel Koehler
Der Rosenkavalier (Strauss) 3-10 OctD: Christian Thielemann; R: Uwe Eric Laufenberg
Tannhäuser (Wagner) 31 Oct-17 NoiD: Constantin Trinks; R: Peter Konwitschny
La bohème (Puccini) 2 Noi-1 IulD: Julian Kovatchev; R: Christine Mielitz
Rigoletto (Verdi) 6 Noi-1 DecD: Pier Giorgio Morandi; R: Nikolaus Lehnhoff
Tristan und Isolde (Wagner) 16 Noi-14 DecD: Asher Fisch; R: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-20 DecD: Constantin Trinks; R: Katharina Thalbach
Madama Butterfly (Puccini) 16 Dec-2 IanD: Pier Giorgio Morandi; R: Annette Jahns
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Dec-16 IanD: Alexander Joel; R: Jérôme Savary
La traviata (Verdi) 4-21 IanD: Pier Giorgio Morandi; R: Andreas Homoki
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Ian-4 IulD: Josep Caballé-Domenech / Matteo Beltrami; R: Grischa Asagaroff
Elektra (Strauss) 19 Ian-29 IunD: Christian Thielemann; R: Barbara Frey
Svanda Dudák (Weinberger) 24 Ian-2 FebD: Constantin Trinks; R: Axel Koehler
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 Feb-2 AprD: Mikhail Agrest; R: Christine Mielitz
Guntram (concert) (Strauss) 23 Feb-2 MarD: Omer Meir Wellber
Idomeneo re di Creta (Mozart) 27 Feb-14 MarD: Julia Jones; R: Michael Schulz
Ariadne auf Naxos (Strauss) 9 Mar-18 AprD: Omer Meir Wellber; R: Marco Arturo Marelli
Salome (Strauss) 21-27 MarD: Cornelius Meister; R: Peter Mussbach
Così fan tutte (Mozart) 22 Mar-12 IunD: Omer Meir Wellber; R: Andreas Kriegenburg
L'impresario delle Canarie (Martini,G) 6 Apr-1 IunD: Felice Venanzoni; R: Axel Koehler
Alcina (Handel) 28 Apr-7 IunD: Rainer Mühlbach; R: Jan Philipp Gloger
Die verkaufte Braut (Smetana) 2 Mai-6 IunD: Andreas Schüller; R: Arne Böge
Jakub Flugelbunt (Srnka) 4-14 MaiD: Tomáš Hanus; R: Heike Maria Jenor
Prinz Bussel (Wulff-Woesten) 23 Mai-3 IunD: Johannes Wulff-Woesten; R: Valentina Simeonova
Simon Boccanegra (Verdi) 30 Mai-15 IunD: Christian Thielemann / Paolo Arrivabeni; R: Jan Philipp Gloger
Turandot (Puccini) 16 Iun-6 IulD: Pier Giorgio Morandi; R: Andreas Homoki
Karl May (Tsangaris) 20 Iun-5 IulD: Erik Nielsen; R: Manfred Weiß
Duisburg, Deutsche Oper am Rhein  / 
Don Giovanni (Mozart) 20 Sep-21 IunD: Lukas Beikircher; R: Karoline Gruber
Arche Noah (Britten) 21 Sep-6 OctD: Karoline Philippi; R: Volker Böhm
La traviata (Verdi) 8 Oct-8 DecD: Lukas Beikircher; R: Andreas Homoki
Peter Grimes (Britten) 26 Oct-1 NoiD: Wen-Pin Chien; R: Immo Karaman
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 27 Noi-25 IunD: Ville Enckelmann / Christoph Stöcker; R: Barbara Klimo
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-23 DecD: Christoph Altstaedt; R: Andreas Meyer-Hanno
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Dec-12 IunD: Axel Kober / Wen-Pin Chien; R: Barrie Kosky
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4-24 IanD: Wen-Pin Chien; R: András Fricsay
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 14 Feb-31 MaiD: Lukas Beikircher; R: Johannes Schmid
Tosca (Puccini) 8 Mar-27 MaiD: Enrico Dovico; R: Dietrich Hilsdorf
Der Ring an einem Abend (Wagner) 26 Mar-9 AprD: Axel Kober
Norma (Bellini) 10-21 AprD: Giordano Bellincampi; R: Werner Schroeter
Die Walküre (Wagner) 19 Apr-4 MaiD: Lukas Beikircher; R: Kurt Horres
Pagliacci (Leoncavallo) 25 Apr-17 MaiD: Enrico Dovico; R: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 Apr-17 MaiD: Enrico Dovico; R: Christof Loy
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 8 Mai-19 IunD: Patrick Francis Chestnut; R: Joan Anton Rechi
Lohengrin (Wagner) 24 Mai-15 IunD: Axel Kober; R: Sabine Hartmannshenn
Gegen die Wand (Vollmer) 20-29 IunD: Wen-Pin Chien; R: Gregor Horres
Death in Venice (Britten) 3-6 IulD: Lukas Beikircher; R: Immo Karaman
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
Elektra (Strauss) 11-15 SepD: Axel Kober; R: Christof Nel
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 14-29 SepD: Ville Enckelmann / Christoph Stöcker; R: Barbara Klimo
Luisa Miller (Verdi) 28 Sep-2 NoiD: Giordano Bellincampi; R: Carlos Wagner
Carmen (Bizet) 1 Oct-20 DecD: Wen-Pin Chien; R: Carlos Wagner
Tosca (Puccini) 20 Oct-28 DecD: Enrico Dovico; R: Dietrich Hilsdorf
Billy Budd (Britten) 8-21 NoiD: Peter Hirsch; R: Immo Karaman
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Noi-19 FebD: Christoph Altstaedt; R: Andreas Meyer-Hanno
The Turn of the Screw (Britten) 22 Noi-8 DecD: Wen-Pin Chien; R: Immo Karaman
Peter Grimes (Britten) 24-29 NoiD: Wen-Pin Chien; R: Immo Karaman
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 7 Dec-26 AprD: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; R: Joan Anton Rechi
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 10 Dec-18 MaiD: Christoph Stöcker; R: Svenja Tiedt
Don Giovanni (Mozart) 5-31 IanD: Lukas Beikircher; R: Karoline Gruber
Lohengrin (Wagner) 18 Ian-16 FebD: Axel Kober; R: Sabine Hartmannshenn
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Feb-2 IulD: Christoph Altstaedt; R: Michael Hampe
La traviata (Verdi) 22 Feb-4 IulD: Lukas Beikircher; R: Andreas Homoki
Der Rosenkavalier (Strauss) 1-16 MarD: Axel Kober; R: Otto Schenk
Der Ring an einem Abend (Wagner) 29 MarD: Axel Kober
Werther (Massenet) 25 Apr-5 IulD: Christoph Altstaedt; R: Joan Anton Rechi
Norma (Bellini) 2 Mai-8 IunD: Giordano Bellincampi; R: Werner Schroeter
Death in Venice (Britten) 14-29 IunD: Lukas Beikircher; R: Immo Karaman
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 27 Iun-6 IulD: Lukas Beikircher; R: Johannes Schmid
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 5 Oct-29 MarD: Carlos Domínguez-Nieto; R: Tobias Rott
Der Bettelstudent (Millöcker) 7 Dec-27 FebD: Carlos Domínguez-Nieto; R: Wolfgang Quetes
I puritani (Bellini) 15 Feb-4 MaiD: Leo McFall; R: Bernd-Dieter Müller
Rigoletto (Verdi) 10 Mai-13 IunD: Philippe Bach; R: Ansgar Haag
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Don Carlos (Verdi) 21 SepD: Manlio Benzi; R: Stefano Poda
Gräfin Mariza (Kálmán) 25 Sep-1 FebD: Johannes Pell; R: Guy Montavon
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 10 Oct-8 FebD: Samuel Bächli; R: Bettina Lell
Die Schatzinsel (Schwemmer) 16 OctD: Johannes Pell; R: Eva-Maria Abelein
Der Ring an einem Abend (Wagner) 22 Oct-1 NoiD: Samuel Bächli; R: Christian Georg Fuchs
Anatevka (Bock) 2 Noi-9 MarD: Francesco Bottigliero; R: Michael Heinicke
Evita (Lloyd Webber) 9 Noi-17 MarD: Francesco Bottigliero; R: Nicole Claudia Weber
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 20 NoiD: Samuel Bächli; R: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Noi-28 DecD: Francesco Bottigliero; R: Lutz Schwarz
Carmen (Bizet) 30 Noi-19 IanD: Joel Revzen / Johannes Pell; R: Bernard Uzan
La cenerentola (Rossini) 21 Dec-7 FebD: Samuel Bächli; R: Lynne Hockney
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 Feb-20 IunD: Peter Feranec; R: Hermann Schneider
Joseph Süß (Glanert) 22 Mar-21 IunD: Samuel Bächli; R: Guy Montavon
Boris Godunow (Musorgsky) 13 Apr-18 MaiD: Samuel Bächli / Francesco Bottigliero; R: Hank Irwin Kittel
Rufen Sie Herrn Plim! (Spoliansky) 8 Mai-12 IunD: Ralph Neubert; R: Hank Irwin Kittel
Otello (Verdi) 24 Mai-22 IunD: Tyrone Paterson; R: Guy Montavon
Essen, Aalto Theater  / 
Macbeth (Verdi) 19 Oct-4 DecD: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; R: David Hermann
Tristan und Isolde (Wagner) 10-23 NoiD: Peter Schneider.cond; R: Barrie Kosky
Werther (Massenet) 30 Noi-5 AprD: Sébastien Rouland, Yannis Pouspourikas; R: Carlos Wagner
La bohème (Puccini) 6-29 DecD: Yannis Pouspourikas; R: Silviu Purcarete
Die Zauberflöte (Mozart) 8-27 DecD: Yannis Pouspourikas; R: Ezio Toffolutti
Fidelio (Beethoven) 26 Dec-17 IanD: Stefan Klingele; R: Dietrich W Hilsdorf
La traviata (Verdi) 5-31 IanD: Giacomo Sagripanti; R: Josef Ernst Köpplinger
L'elisir d'amore (Donizetti) 16 Ian-8 FebD: Matteo Beltrami; R: Andreas Baesler
Der fliegende Holländer (Wagner) 24 Ian-21 FebD: Tomáš Netopil; R: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 30 Ian-20 MarD: Srboljub Dinic; R: Michael Sturminger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13-23 FebD: Wolfram-Maria Märtig; R: Michael Sturminger
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 19 Feb-23 MarD: Yannis Pouspourikas; R: Johannes Schaaf
La straniera (Bellini) 2 Mar-13 AprD: Josep Caballé-Domenech; R: Christof Loy
Ariodante (Handel) 19 Apr-18 IunD: Matthew Halls; R: Jim Lucassen
Jenůfa (Janáček) 24 Mai-19 IunD: Tomáš Netopil; R: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 30 Mai-5 IulD: Yannis Pouspourikas; R: Dietrich W Hilsdorf
Don Giovanni (Mozart) 15-28 IunD: Tomáš Netopil; R: Stefan Herheim
Madama Butterfly (Puccini) 27 Iun-6 IulD: Antony Hermus; R: Tilman Knabe
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Sigurd der Drachentöter (Pape) 15 Sep-11 NoiD: Peter Geilich; R: Markus Hertel
Madama Butterfly (Puccini) 28 Sep-7 FebD: Peter Sommerer; R: Matthias Schönfeldt
Don Quichotte (Massenet) 26 Oct-19 DecD: Peter Sommerer; R: Markus Hertel
Ein Sommernachtstraum (Britten) 22 Feb-29 MaiD: Peter Sommerer; R: Markus Hertel
Das Land des Lächelns (Lehár) 12 Apr-10 IulD: Mark Rohde; R: Peter Grisebach
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 Iun-8 IulD: Peter Sommerer; R: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 1 Sep-11 OctD: Giuliano Carella; R: Jens Daniel Herzog
Rusalka (Dvořák,A) 12 Sep-28 IunD: Sebastian Weigle / Johannes Debus; R: Jim Lucassen
Idomeneo re di Creta (Mozart) 20 Sep-6 OctD: Roland Böer; R: Jan Philipp Gloger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 5 Oct-4 IanD: Sebastian Weigle / Hartmut Keil; R: Brigitte Fassbaender
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Oct-29 DecD: Sebastian Zierer / Hartmut Keil / Sebastian Weigle / Karsten Januschke; R: Alfred Kirchner
Tannhäuser (Wagner) 19 Oct-9 NoiD: Constantin Trinks; R: Vera Nemirova
Ezio (Gluck) 10 Noi-7 DecD: Christian Curnyn; R: Vincent Boussard
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 16 Noi-15 DecD: Constantinos Carydis; R: Barrie Kosky
Dido and Aeneas (Purcell) 16 Noi-15 DecD: Constantinos Carydis; R: Barrie Kosky
Oedipe (Enescu) 8 Dec-5 IanD: Alexander Liebreich; R: Hans Neuenfels
Tosca (Puccini) 11 Dec-26 IanD: Leo Hussain / Mark Shanahan; R: Andreas Kriegenburg
The Tempest (Adès) 11 Ian-7 FebD: Sian Edwards; R: Keith Warner
Werther (Massenet) 15 Ian-8 FebD: Maurizio Barbacini; R: Willy Decker
Die Gespenstersonate (Reimann) 29 Ian-8 FebD: Karsten Januschke; R: Walter Sutcliffe
Falstaff (Verdi) 9 Feb-30 MaiD: Bertrand de Billy / Carlo Franci; R: Keith Warner
Orlando furioso (Vivaldi) 12 Feb-14 MarD: Felice Venanzoni; R: David Bösch
Edgar (concert) (Puccini) 18 FebD: Marc Soustrot
Daphne (Strauss) 28 Feb-22 MarD: Stefan Blunier; R: Claus Guth
Così fan tutte (Mozart) 7 Mar-10 IunD: Hartmut Keil / Sebastian Zierer; R: Christof Loy
La gazza ladra (Rossini) 30 Mar-4 MaiD: Henrik Nanasi; R: David Alden
La fanciulla del West (Puccini) 5 Apr-18 MaiD: Pier Giorgio Morandi; R: Christof Loy
Tristan und Isolde (Wagner) 18 Apr-10 MaiD: Constantinos Carydis; R: Christof Nel
Don Giovanni (Mozart) 11 Mai-27 IunD: Sebastian Weigle / Karsten Januschke / Sebastian Zierer; R: Christof Loy
Orpheus (Telemann) 25 Mai-8 IunD: Titus Engel; R: Florentine Klepper
Tiefland (d'Albert) 31 Mai-14 IunD: Sebastian Weigle; R: Anselm Weber
Die Liebe der Danae (concert) (Strauss) 15-19 IunD: Sebastian Weigle
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 22 Iun-12 IulD: Paul Daniel; R: Eva-Maria Höckmayr
Der goldene Drache (Eötvös) 29 Iun-11 IulD: Péter Eötvös / Hartmut Keil; R: Elisabeth Stöppler
Die Ausflüge des Herrn Broucek (Janáček) 5-13 IulD: Johannes Debus; R: Axel Weidauer
Freiberg, Theater Freiberg  / 
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 27 Sep-24 NoiD: Raoul Grüneis; R: Arila Siegert
My Fair Lady (Loewe) 6 Oct-31 DecD: Jürgen Pöckel; R: Hans Ellerfeld
Tannhäuser (Wagner) 15-27 OctD: Jan Michael Horstmann; R: Ralf-Peter Schulze
Gräfin Mariza (Kálmán) 2 Noi-28 IanD: Raoul Grüneis; R: Manfred Straube
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 Dec-28 FebD: Raoul Grüneis; R: Ralf-Peter Schulze
Der Rosenkavalier (Strauss) 15 Mar-27 AprD: Raoul Grüneis; R: Sebastian Ritschel
Don Pasquale (Donizetti) 10-13 Mai
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 7-21 IunD: Raoul Grüneis; R: Manfred Straube
Im weißen Rößl (Benatzky) 23-26 Aug
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 Oct-7 FebD: Gerhard Markson; R: Frank Hilbrich
Nabucco (Verdi) 10 Oct-12 IanD: Johannes Knapp / Fabrice Bollon; R: Michael Sturm
I vespri siciliani (Verdi) 2 Noi-16 FebD: Fabrice Bollon; R: Michael Sturm
Oscar und die Dame in Rosa (Bollon) 5 Ian-21 MarD: David Parry; R: Clemens Bechtel
Tannhäuser (Wagner) 22 Feb-23 MarD: Fabrice Bollon; R: Eva-Maria Höckmayr
Gegen die Wand (Vollmer) 29 Mar-12 IulD: Bernhard Epstein; R: Michael Sturm
Der Mantel (Puccini) 26 Apr-19 IunD: Fabrice Bollon; R: Jörg Behr
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 26 Apr-19 IunD: Fabrice Bollon; R: Jörg Behr
Das geopferte Leben (Parra) 27-31 MaiD: Peter Tilling; R: Vera Nemirova
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Cabaret (Kander) 15 Sep-2 MaiD: Wolfgang Wilger; R: Sandra Wissmann
L'italiana in Algeri (Rossini) 28 Sep-25 DecD: Valtteri Rauhalammi; R: David Hermann
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 Oct-29 NoiD: Rasmus Baumann; R: Philipp Harnoncourt
Don Quichotte (Massenet) 7 Dec-15 FebD: Valtteri Rauhalammi; R: Elisabeth Stöppler
La bohème (Puccini) 11-18 IanD: Rasmus Baumann; R: Michael Schulz
Stadt der 1000 Feuer (Augst) 21-28 FebR: Oliver Augst, John Birke
Jenůfa (Janáček) 22 Mar-14 IunD: Rasmus Baumann; R: Michael Schulz
Das Land des Lächelns (concert) (Lehár) 30 Mar-15 IunD: Bernhard Stengel
Albert Herring (Britten) 4 Mai-5 IulD: Valtteri Rauhalammi; R: Thomas Weber-Schallauer
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 22 IunD: Rasmus Baumann; R: Dietrich Hilsdorf
Gera, Bühnen der Stadt Gera  / 
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13 OctD: Takahiro Nagasaki / Miao Liu; R: Cornelia Poppe
Carmen (Bizet) 23 Oct-15 NoiD: Jens Troester; R: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 OctD: Jens Troester; R: Sabine Schramm
Du bist ich (Simons) 8 Noi-29 DecD: Jens Troester; R: Götz Hellriegel
Messa da Requiem (Verdi) 13-14 NoiD: Laurent Wagner
Babytalk (Zaufke) 30 Noi-17 AprD: Thomas Wicklein / Takahiro Nagasaki; R: Cornelia Poppe
La bohème (Puccini) 7 Dec-30 MarD: Laurent Wagner; R: Anthony Pilavachi
Werther (Massenet) 25 IanD: Laurent Wagner; R: Roland Schwab
Anatevka (Bock) 19 Feb-14 MarD: Thomas Wicklein; R: Matthias Winter
Peter Grimes (Britten) 21 Mar-9 MaiD: Laurent Wagner; R: Kay Kuntze
Die lustige Witwe (Lehár) 25 Mar-6 IulD: Thomas Wicklein; R: Roland Schwab
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 28 Mar-27 IunD: Peter Aderhold; R: Kay Kuntze
Ball im Savoy (Abraham) 15 IunD: Tobias Engeli; R: Wolfgang Dosch
Nuit des hommes (Nørgård) 28 Iun-19 IulD: Thomas Wicklein; R: Kay Kuntze
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Sep-16 FebD: Florian Ziemen; R: Helmut Polixa
Die oberen Zehntausend (Kerker) 30 Noi-30 MaiD: Florian Ziemen; R: Roman Hovenbitzer
Idomeneo re di Creta (Mozart) 18 Ian-27 AprD: Michael Hofstetter; R: Nigel Lowery
Cabaret (Kander) 8 Feb-4 IulD: Andreas Kowalewitz / Wolfgang Wels; R: Cathérine Miville
Mirandolina (Martinů) 30 Mar-6 IulD: Michael Hofstetter; R: Andriy Zholdak
Die Eroberung von Granada (Arrieta) 24 Mai-11 IulD: Jan Hoffmann; R: Cathérine Miville
Requiem (Mozart) 20-22 IunD: Michael Hofstetter; R: Christof Nel
Goerlitz, Theater Goerlitz  / 
My Fair Lady (Loewe) 1 Sep-3 AprD: Manuel Pujol; R: Egon Baumgarten
Anatevka (Bock) 11 Oct-18 AprD: Manuel Pujol; R: Sebastian Ritschel
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 12 Oct-9 IunD: Ulrich Kern; R: Rebekka Stanzel
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 22 Noi-21 IanD: Olga Dribas; R: Claus Kiesewetter
Tannhäuser (Binder) 23 Noi-15 IunD: Ulrich Kern; R: Klaus Arauner
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Dec-13 IulD: Andrea Sanguineti; R: Sebastian Ritschel
Salon Pitzelberger (Offenbach) 13 Feb-8 IunD: Manuel Pujol; R: Rita Schaller
Jenůfa (Janáček) 2 Mai-1 IunD: Andrea Sanguineti; R: Klaus Arauner
Sweeney Todd (Sondheim) 10-29 IunD: Ulrich Kern; R: Sebastian Ritschel
Orpheus und Euridike (Gluck) 3-19 IulD: Steffan Claußner; R: Sebastian Ritschel
Hagen, Theater Hagen  / 
Carmen (Bizet) 13 Sep-3 NoiD: Florian Ludwig; R: Anthony Pilavachi
Das Feuerwerk (Burkhard) 28 Sep-28 FebD: Steffen Müller-Gabriel; R: Nicola Glück
Don Pasquale (Donizetti) 16 Noi-2 MarD: David Marlow; R: Annette Wolf
Lola rennt (Vollmer) 8 Mar-3 IulD: David Marlow; R: Norbert Hilchenbach
Don Quichotte (Massenet) 26 Apr-22 IunD: Florian Ludwig; R: Gregor Horres
Otello (Verdi) 7 Iun-2 IulD: Florian Ludwig; R: Annette Wolf
Halle, Oper Halle  / 
Martha (Flotow) 15 Sep-5 OctD: Kay Stromberg; R: Michael McCaffery
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Sep-27 OctD: Ingo Martin Stadtmüller; R: Fred Bernd
Sky Disc (Humet) 2 Oct-24 NoiD: Andreas Henning; R: G H Seebach
Nabucco (Verdi) 9 Oct-5 AprD: Andreas Henning; R: Christian Schuller
Macbeth (Verdi) 11 OctD: Andreas Henning; R: Axel Koehler
Almira (Handel) 17 Noi-12 AprD: Andreas Spering; R: Axel Koehler
My Fair Lady (Loewe) 22 Noi-2 MarD: Ingo Martin Stadtmüller / Kay Stromberg; R: Karl Absenger
Schahrazade (Sekles) 30 Noi-29 IunD: Josep Caballé Domenech; R: Axel Koehler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-23 DecD: Robbert van Steijn; R: Matthias Hüstebeck
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Ian-3 MaiD: Andreas Henning; R: Axel Koehler
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 31 Ian-11 AprD: Katrin Wittrisch / Tino Fiebig; R: Heike Hanefeld
Das Rheingold (Wagner) 14 FebD: Andreas Henning; R: Hansgünther Heyme
Die Walküre (Wagner) 16 FebD: Andreas Henning; R: Hansgünther Heyme
Siegfried (Wagner) 21 FebD: Andreas Henning; R: Hansgünther Heyme
Götterdämmerung (Wagner) 23 FebD: Andreas Henning; R: Hansgünther Heyme
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9 Mai-20 IunD: Robbert van Steijn / Christian Schuller; R: Christian Schuller
Der Vampyr (Marschner) 3-12 IulD: Josep Caballé Domenech; R: Wolf Widder
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Die Italienerin in Algier (Rossini) 30 Oct-28 FebD: Fabian Dobler; R: Andreas Franz
Der scharlachrote Buchstabe (Kroll) 9 Apr-8 IunD: Fabian Dobler; R: Michael Bogdanov
Hamburg, Opernloft  / 
Tolomeo (Handel) 9 Aug-17 IanD: Markus Bruker; R: Inken Rahardt
Figaros Hochzeit (Mozart) 10 Aug-11 AprD: Markus Bruker; R: Inken Rahardt
La traviata (Verdi) 23 Aug-25 AprD: Markus Bruker; R: Rainer Holzapfel
Tosca (Puccini) 30 Aug-12 Apr
Tristan und Isolde (Wagner) 30 Aug-5 AprD: Markus Bruker; R: Sebastian Ritschel
Manon (Massenet) 21 Sep
Carmen (Bizet) 30 Dec-24 Apr
Der fliegende Holländer (Wagner) 9 Ian-29 Mar
Der Freischütz (Weber) 13 Feb-27 Mar
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 28 Feb-3 Apr
Così fan tutte (Mozart) 23 Apr
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
Der Meister und Margarita (Höller) 14 Sep-4 OctD: Marcus Bosch; R: Jochen Biganzoli
La traviata (Verdi) 20 Sep-10 AprD: Alexander Joel; R: Johannes Erath
Otello (Verdi) 29 Sep-5 OctD: Henrik Nanasi; R: August Everding
La battaglia di Legnano (Verdi) 20 Oct-20 NoiD: Simone Young; R: David Alden
I due Foscari (Verdi) 27 Oct-21 NoiD: Simone Young; R: David Alden
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 10-28 NoiD: Simone Young; R: David Alden
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-19 NoiD: Axel Kober; R: Christian Stückl
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Noi-25 DecD: Constantin Trinks; R: Achim Freyer
Peter Grimes (Britten) 24 Noi-5 DecD: Simone Young; R: Sabine Hartmannshenn
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 Noi-4 DecD: Nicholas Carter; R: Sandra Leupold
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-21 DecD: Nicholas Carter; R: Peter Beauvais
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-31 DecD: Alexander Soddy; R: Hans Hollmann
Lohengrin (Wagner) 22 Dec-12 IanD: Simone Young; R: Peter Konwitschny
Madama Butterfly (Puccini) 3 Ian-19 AprD: Carlo Montanaro; R: Vincent Boussard
Carmen (Bizet) 19 Ian-12 FebD: Alexander Soddy; R: Jens Daniel Herzog
Rigoletto (Verdi) 21 Ian-1 IunD: Ivan Repušić; R: Andreas Homoki
Manon Lescaut (Puccini) 1-14 FebD: Matthias Foremny; R: Philipp Himmelmann
Zwerg Nase (Hogarth) 2-23 FebD: Benjamin Gordon; R: Nicola Panzer
Fidelio (Beethoven) 8-22 FebD: Jun Märkl; R: Hans Neuenfels
Don Giovanni (Mozart) 11 Feb-26 IunD: Stefan Soltesz; R: Doris Dörrie
Il turco in Italia (Rossini) 20 Feb-4 MarD: Alfred Eschwé; R: Christof Loy
Das schlaue Füchslein (Janáček) 9 Mar-5 AprD: Lawrence Foster; R: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 11 Mar-25 IunD: Nicholas Carter; R: Marco Arturo Marelli
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 26 Mar-3 AprD: Pietro Rizzo
La bohème (Puccini) 2-12 AprD: Matthias Foremny; R: Guy Joosten
Salome (Strauss) 11-25 AprD: Sebastian Weigle; R: Willy Decker
Fürst Igor (Borodin) 21-30 AprD: Christian Arming; R: David Pountney
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-8 MaiD: Alfred Eschwé; R: Gilbert Deflo
Lear (Reimann) 4-17 MaiD: Simone Young; R: Karoline Gruber
Almira (Handel) 25 Mai-19 IunD: Alessandro de Marchi; R: Jetske Mijnssen
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Mai-9 IunD: Joana Mallwitz; R: Jean-Pierre Ponnelle
Arabella (Strauss) 30 Mai-13 IunD: Stefan Soltesz; R: Sven-Eric Bechtolf
Katja Kabanova (Janáček) 5-24 IunD: Lothar Zagrosek; R: Willy Decker
Orontea (Cesti) 5-13 IulD: Nicholas Carter; R: Anja Krietsch
Hannover, Niedersächsische Staatstheater  / 
L'opera seria (Gassmann) 24 Aug-8 SepD: Mark Rohde; R: Michiel Dijkema
Ein Maskenball (Verdi) 14 Sep-13 IunD: Mark Rohde; R: Olivier Tambosi
Rigoletto (Verdi) 17 Sep-8 NoiD: Benjamin Reiners; R: Karsten Wiegand
Carmen (Bizet) 29 Sep-14 DecD: Anja Bihlmaier; R: Monique Wagemakers
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 13 Oct-19 IulD: Karen Kamensek; R: Olivier Tambosi
Street Scene (Weill) 30 Oct-5 FebD: Benjamin Reiners; R: Bernd Mottl
La bohème (Puccini) 17 Noi-5 IanD: Benjamin Reiners; R: Chris Alexander
Kiss me, Kate (Porter) 27 Noi-25 IanD: Benjamin Reiners; R: Bernd Mottl
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-28 DecD: Anja Bihlmaier; R: Steffen Tiggele(original), Charles Ebert(revival)
Pagliacci (Leoncavallo) 10 Ian-5 AprD: Karen Kamensek; R: Philipp Himmelmann
Cavalleria rusticana (Mascagni) 10 Ian-5 AprD: Karen Kamensek; R: Philipp Himmelmann
Così fan tutte (Mozart) 15 Ian-6 AprD: Siegmund Weinmeister; R: Alexander Charim
Don Carlos (Verdi) 24 Ian-9 FebD: Mark Rohde; R: Christof Nel
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Feb-10 AprD: Anja Bihlmaier; R: Elisabeth Stöppler
La traviata (Verdi) 2 Mar-8 AprD: Benjamin Reiners; R: Benedikt von Peter
Die Schöne und das Tier (Grétry) 13 Mar-19 IunD: Anja Bihlmaier; R: Zuzana Masaryk
Ein Sommernachtstraum (Britten) 29 Mar-3 IulD: Karen Kamensek; R: Michiel Dijkema
My Fair Lady (Loewe) 24 Apr-18 MaiD: Siegmund Weinmeister; R: Bernd Mottl
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 14 Mai-2 IulD: Kaling Khouw; R: Markus Michael Tschubert
Don Giovanni (Mozart) 17 Mai-25 IulD: Benjamin Reiners; R: Benedikt von Peter
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 30 Mai-13 IulD: Anja Bihlmaier; R: Ingo Kerkhof
Castor et Pollux (Rameau) 28 Iun-22 IulD: Howard Arman; R: Alexander Charim
Madama Butterfly (Puccini) 6-23 IulD: Mark Rohde; R: Peter Brenner
Heidelberg, Theater der Stadt Heidelberg  / 
Tosca (Puccini) 14 Sep-16 FebD: Yordan Kamdzhalov / Dietger Holm / Gad Kadosh; R: Andrea Schwalbach
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 24 Sep-13 OctD: Róbert Farkas; R: Nadja Loschky
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 Oct-25 IanD: Gad Kadosh; R: Antoine Uitdehaag
Iphigenie auf Tauris (Traetta) 15 Dec-13 FebD: Wolfgang Katschner; R: Rudolf Frey
Un ballo in maschera (Verdi) 23 Ian-13 IulD: Dietger Holm / Gad Kadosh; R: Yona Kim
Rumor (Jost) 21 Mar-18 MaiD: Yordan Kamdzhalov; R: Lorenzo Fioroni
Così fan tutte (Mozart) 10 Mai-2 IulD: Yordan Kamdzhalov; R: Nadja Loschky
Akhnaten (Glass) 6 Iun-6 IulD: Dietger Holm / Róbert Farkas; R: Nanine Linning
My Fair Lady (Loewe) 5 Iul-1 AugD: Dietger Holm; R: Andrea Schwalbach
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 6 Oct-10 NoiD: Timo Handschuh; R: Matthias Kaiser
Hello, Dolly! (Herman) 19 Noi-6 FebD: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; R: Winfried Schneider
Otello (Verdi) 3 Apr-12 IulD: Roger Epple; R: Niklaus Helbling
Hellerau, KunstForumHellerau  / 
Weiße Rose (concert) (Zimmermann,U) 5 OctD: Dominik Beykirch
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Falstaff (Verdi) 21 Sep-14 MarD: Werner Seitzer; R: Ansgar Weigner
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 1 Oct-31 DecD: Achim Falkenhausen; R: Wolfgang Quetes
Der fliegende Holländer (Wagner) 3 Oct-29 IanD: Werner Seitzer; R: Karsten Barthold
Noah und die Flut (Britten) 19 Oct-23 NoiD: Achim Falkenhausen; R: Sascha Mink
Peter Grimes (Britten) 9 Noi-19 AprD: Leif Klinkhardt; R: Frank Van Laecke
Iphigenia in Aulis (concert) (Gluck) 25-26 IanD: Werner Seitzer
La cage aux folles (Herman) 15 Feb-20 IulD: Leif Klinkhardt; R: Katja Buhl
Der Zarewitsch (Lehár) 22 Mar-11 IulD: Daniel Stratievsky; R: Klaus-Dieter Köhler
Fidelio (Beethoven) 17 Mai-13 IulD: Werner Seitzer; R: Guillermo Amaya
Hof, Theater Hof  / 
Aida (Verdi) 20 Sep-25 DecD: Arn Goerke; R: Klaus Kusenberg
La cage aux folles (Herman) 25 Oct-16 MarD: Ivo Hentschel; R: Reinhardt Friese
Frau Luna (Lincke) 20 Dec-25 MaiD: Roland Vieweg; R: Karsten Jesgarz
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 14 Mar-16 IulD: Ivo Hentschel; R: Peter Kupke
Fräulein Julie (Bibalo) 27 Apr-21 IunD: Roland Vieweg; R: Uwe Drechsel
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 Iun-19 IulD: Arn Goerke; R: François De Carpentries
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Regina (Lortzing) 21 Sep-27 DecD: Uwe Sandner; R: Hansgünther Heyme
Aida (John,E) 29 Sep-19 AprD: Markus Bieringer; R: Johannes Reitmeier
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 26 Oct-25 MaiD: Rodrigo Tomillo; R: Reto Lang
Da kommt noch wer (Vaage) 2 Noi-25 IanD: Markus Bieringer; R: Bruno Berger-Gorski
Ein Mond aus kochender Milch (Kerger) 2 Noi-25 IanD: Markus Bieringer; R: Bruno Berger-Gorski
Viva la Mamma (Donizetti) 21 Dec-13 IunD: Rodrigo Tomillo; R: Anatol Preissler
Iphigenia in Aulis (Gluck) 22 Feb-3 MaiD: Markus Bieringer; R: Benjamin Schad
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 6 Apr-4 IulD: Uwe Sandner; R: Urs Häberli
Manon Lescaut (Puccini) 17 Mai-10 IulD: Uwe Sandner; R: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
West Side Story (Bernstein) 14 Iun-13 IulD: Markus Bieringer; R: Cusch Jung
Karlsruhe, Badisches Staatstheater  / 
Peter Grimes (Britten) 15 Sep-30 NoiD: Justin Brown; R: Christopher Alden
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 21 Sep-17 IanD: Johannes Willig; R: Pavel Fieber
Die Regimentstochter (Donizetti) 3 Oct-27 NoiD: Justus Thorau; R: Aurelia Eggers
Ein Maskenball (Verdi) 12 Oct-27 IunD: Johannes Willig / Christoph Gedschold; R: Aron Stiehl
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 Oct-10 IanD: Christoph Gedschold; R: Achim Thorwald
Rigoletto (Verdi) 3 Noi-9 MarD: Johannes Willig; R: Jim Lucassen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-28 DecD: Ulrich Wagner; R: Achim Thorwald
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Dec-5 IulD: Justin Brown; R: Lorenzo Fioroni
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Ian-28 IunD: Christoph Gedschold; R: Ulrich Peters
Doctor Atomic (Adams) 25 Ian-25 MaiD: Johannes Willig; R: Yuval Sharon
Tannhäuser (Wagner) 9 Feb-20 AprD: Justin Brown; R: Aron Stiehl
Riccardo Primo (Handel) 21-27 FebD: Michael Hofstetter; R: Benjamin Lazar
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 23 Feb-23 AprD: Christoph Gedschold; R: Annette Weber
Rinaldo (Handel) 1 MarD: Wolfgang Katschner
Die Passagierin (Weinberg) 21 Mar-16 MaiD: Christoph Gedschold; R: Holger Müller-Brandes
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 27 Apr-12 IulD: Justin Brown; R: Tobias Kratzer
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 14 Iun-22 IulD: Christoph Gedschold; R: Tobias Heyder
Die Nachtigall (Stravinsky) 14 Iun-22 IulD: Christoph Gedschold; R: Tim Plegge
Boris Godunow (Musorgsky) 19-26 IulD: Justin Brown; R: David Hermann
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Tosca (Puccini) 21 Sep-19 AprD: Yoel Gamzou / Patrik Ringborg; R: Adriana Altaras
La bohème (Puccini) 27 Sep-31 IanD: Alexander Hannemann / Thomas Rimes; R: Philipp Kochheim
The Turn of the Screw (Britten) 4-27 OctD: Alexander Hannemann; R: Paul Esterházy
Samson und Dalila (concert) (Saint-Saëns) 12 Oct-17 NoiD: Yoel Gamzou
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Noi-11 IulD: Patrik Ringborg / Yoel Gamzou / Alexander Hannemann; R: Volker Schmalöer
Saul (Handel) 14 Dec-27 MarD: Jörg Halubek; R: Katharina Thoma
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Dec-4 IanD: Patrik Ringborg; R: Elmar Gehlen
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 1 Feb-13 IulD: Marco Zeiser Celesti; R: Patrick Schlösser
Die Zauberflöte (Mozart) 7 Feb-4 MaiD: Alexander Hannemann / Xin Tan; R: Katharina Thoma
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 Mar-5 IunD: Alexander Hannemann; R: Stephan Müller
La Voix humaine (Poulenc) 1 Mar-5 IunD: Alexander Hannemann; R: Stephan Müller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 24 Mai-28 IunD: Patrik Ringborg; R: Michael Schulz
Rigoletto (Verdi) 5-12 IulD: Yoel Gamzou; R: Sonja Trebes
Der Diktator (Krenek) 11-24 IulD: Alexander Hannemann; R: Lisa Marie Küssner
Genevieve de Brabant (Satie) 11 IulD: Alexander Hannemann; R: Lisa Marie Küssner
Kiel, Theater Kiel  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Sep-29 DecD: Michael Nündel; R: Jörg Diekneite
La traviata (Verdi) 14 Sep-27 DecD: Leo Siberski; R: Uwe Schwarz
Jenůfa (Janáček) 28 Sep-3 MaiD: Leo Siberski; R: Arila Siegert
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 9 Noi-15 MaiD: Michael Nündel / Moritz Caffier; R: Michiel Dijkema
Madama Butterfly (Puccini) 14 Dec-18 MaiD: Leo Siberski; R: Matthias von Stegmann
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Dec-26 IanD: Michael Nündel; R: Daniel Karasek
Tristan und Isolde (Wagner) 25 Ian-13 IunD: Georg Fritzsch; R: Daniel Karasek
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 15 Mar-29 IunD: Leo Siberski; R: Adriana Altaras
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 Mai-28 IunD: Georg Fritzsch; R: Roman Hovenbitzer
Andrea Chénier (concert) (Giordano) 29 Mai-17 IunD: Leo Siberski
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
Der Freischütz (Weber) 21 Sep-20 FebD: Enrico Delamboye; R: Philipp Kochheim
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Noi-27 IunD: Enrico Delamboye; R: Cordula Däuper
Die Zauberflöte (Mozart) 5-29 DecD: Enrico Delamboye; R: Cordula Däuper(original), Inga Schulte(revival)
Die verkaufte Braut (Smetana) 18 Ian-26 MaiD: Joseph Bousso; R: Thomas Münstermann
Abu Hassan (Weber) 8 Mar-10 MaiD: Karsten Huschke; R: Doris Schumacher
Salome (Strauss) 22 Mar-29 IunD: Enrico Delamboye; R: Markus Dietze
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 Mai-6 IulD: Leslie Suganandarajah; R: Beate Baron
Köln, Oper Köln  / 
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 14 Sep-26 NoiD: Rainer Mühlbach; R: Eike Ecker
Tosca (Puccini) 15-28 SepD: Markus Stenz; R: Thilo Reinhardt
Wozzeck (Berg) 29 Sep-12 OctD: Markus Stenz; R: Ingo Kerkhof
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 20 Oct-3 NoiD: Marc Piollet; R: Dietrich W Hilsdorf
Alcina (Handel) 26 Oct-31 NoiD: Konrad Junghänel; R: Ingo Kerkhof
Rigoletto (Verdi) 24 Noi-1 DecD: Gerrit Prießnitz; R: Katharina Thalbach
Musik (Langemann) 7-22 DecD: Walter Kobéra; R: Helene Hegemann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-26 DecD: Markus Stenz; R: Jürgen Rose
Die Fledermaus (concert) (Strauss,J) 29 Dec-4 IanD: Gerrit Prießnitz
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 17-31 IanD: Rainer Mühlbach; R: Elena Tzavara
La forza del destino (Verdi) 18-26 IanD: Will Humburg; R: Olivier Py
L'Artaserse (concert) (Vinci) 9 MarD: Diego Fasolis
Schneewittchen (Lange) 13-27 MarD: Rainer Mühlbach; R: Elena Tzavara
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 16-23 MarD: Claude Schnitzler; R: Tilman Knabe
Jakob Lenz (Rihm) 22 Mar-13 AprD: Alejo Perez; R: Beatrice Lachaussée
Winterreise (Schubert) 4 Apr
Der Freischütz (Weber) 12-27 AprD: Markus Stenz; R: Viesturs Kairišs
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 26 Apr-11 IunD: Rainer Mühlbach; R: Pia Maria Gehle
Tamerlano (concert) (Handel) 4 MaiD: Maxim Emelyanichev
Otello (Verdi) 18 Mai-1 IunD: Will Humburg; R: Johannes Schaaf
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Iun-6 IulD: Andreas Schüller; R: Bernd Mottl
Les Enfants Terribles (Glass) 25 IunD: Rainer Mühlbach; R: Anna Horn
Madama Butterfly (Puccini) 4-14 Sep
Così fan tutte (Mozart) 28 Sep-12 Oct
Leucippo (Hasse) 2-11 Oct
Jolanthe (concert) (Tchaikovsky,P) 17-19 Oct
Solaris (Glanert) 2-16 Noi
Die Zauberflöte (Mozart) 6-26 Dec
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 7-13 Dec
Die lustige Witwe (concert) (Lehár) 31 Dec-4 Ian
Der Freischütz (Weber) 27 Feb-8 Mar
The Turn of the Screw (Britten) 22 Mar-5 Apr
Ich wandte mich (Zimmermann,B) 27 Mar-6 Apr
Il prigioniero (Dallapiccola) 27 Mar-6 Apr
Arabella (Strauss) 25 Apr-10 Mai
La clemenza di Tito (Mozart) 9-24 Mai
Carmen (Bizet) 23 Mai-3 Iun
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 30 Mai-16 Iun
Otello (Verdi) 14-27 Iun
Krefeld, Theater Krefeld  / 
Das Land des Lächelns (Lehár) 4 Oct-29 DecD: Alexander Steinitz; R: Jakob Peters-Messer
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 13 Oct-11 MarD: Alexander Steinitz; R: Andreas Baesler
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 Noi-18 IanD: Andreas Fellner; R: Reinhardt Friese
Manon (Massenet) 1 Mar-3 IulD: Mihkel Kütson; R: François De Carpentries
Don Giovanni (Mozart) 10 Mai-5 IulD: Alexander Steinitz; R: Kobie van Rensburg
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Das Rheingold (Wagner) 22 Sep-10 NoiD: Ulf Schirmer; R: Rosamund Gilmore
Das Liebesverbot (Wagner) 29 Sep-28 MaiD: Matthias Foremny / Jeremy Carnall; R: Aron Stiehl
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 Oct-20 FebD: Roland Seiffarth; R: Franziska Severin
Die Zauberflöte (Mozart) 6 Oct-15 MarD: Jeremy Carnall; R: Ralf Nürnberger
Rigoletto (Verdi) 10 Oct-21 MarD: Matthias Foremny; R: Anthony Pilavachi
Nabucco (Verdi) 18 Oct-22 MarD: Anthony Bramall; R: Dietrich W Hilsdorf
Tosca (Puccini) 19 Oct-3 MaiD: Anthony Bramall; R: Michiel Dijkema
Dornröschen (Humperdinck) 26 Oct-28 FebD: Anthony Bramall
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 29 Oct-16 MaiD: Margherita Colombo; R: Gundula Nowack
Frau Luna (Lincke) 31 Oct-31 DecD: Stefan Diederich / Christoph-Johannes Eichhorn; R: Dominik Wilgenbus
La traviata (Verdi) 2 Noi-29 MaiD: NN; R: Andreas Homoki
Der Wildschütz (Lortzing) 9 Noi-2 FebD: Stefan Diederich; R: Volker Vogel
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 14 Noi-18 IanD: Stefan Diederich; R: Cusch Jung
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Noi-4 AprD: Roland Seiffarth; R: Volker Vogel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-27 DecD: Ulf Schirmer; R: Birgit Eckenweber
Die Walküre (Wagner) 7 Dec-11 IanD: Ulf Schirmer; R: Rosamund Gilmore
Pinocchio (Valtinoni) 11 Dec-8 MaiR: Gundula Nowack
La bohème (Puccini) 20 Dec-1 IanD: Matthias Foremny; R: Peter Konwitschny
Elektra (Strauss) 12 Ian-31 MaiD: Ulf Schirmer; R: Peter Konwitschny
Der Ring für Kinder (Wagner) 8 Feb-22 IunD: Stefan Diederich; R: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 8 Feb-11 MaiD: Anthony Bramall; R: Lindy Hume
Der Rosenkavalier (Strauss) 15 Feb-8 IunD: Ulf Schirmer; R: Alfred Kirchner(original), Gundula Nowack(revival)
My Fair Lady (Loewe) 19 Feb-17 IunD: Stefan Diederich / Frank-Michael Erben; R: Karl Zugowski
Manon Lescaut (Puccini) 22 Feb-10 MaiD: Anthony Bramall; R: Giancarlo Del Monaco
Der Graf von Monte Christo (Wildhorn) 27 Feb-29 MaiD: Stefan Diederich; R: Cusch Jung
Requiem (Mozart) 8 Mar-22 IunD: Jeremy Carnall
Die lustige Witwe (Lehár) 22 Mar-13 IulD: Stefan Diederich / Georg Fritzsch; R: Volker Vogel
Parsifal (Wagner) 30 Mar-18 AprD: Ulf Schirmer / Anthony Bramall; R: Roland Aeschlimann
The Rake's Progress (Stravinsky) 6 Apr-18 MaiD: Anthony Bramall; R: Damiano Michieletto
Die Feen (Wagner) 20 Apr-27 IunD: Matthias Foremny; R: Renaud Doucet
Der Opernball (Heuberger) 10 Mai-8 IulD: Stefan Diederich; R: Volker Vogel
Der Waffenschmied (Lortzing) 24 Mai-15 IunD: Stefan Diederich; R: Stefan Petraschewsky
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 14-28 IunD: Ulf Schirmer; R: Balázs Kovalik
Messa da Requiem (Verdi) 29 IunD: Anthony Bramall
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 14 SepD: Margherita Colombo; R: Gundula Nowack
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Sep-28 DecD: NN; R: Volker Vogel
Nabucco (Verdi) 21 Sep-5 AprD: Anthony Bramall; R: Dietrich W Hilsdorf
Die lustige Witwe (Lehár) 27 Sep-22 FebD: Stefan Diederich; R: Volker Vogel
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 3 Oct-23 NoiD: Ulf Schirmer; R: Balázs Kovalik
Tosca (Puccini) 4 Oct-3 MaiD: Anthony Bramall / Matthias Foremny; R: Michiel Dijkema
Faust (Gounod) 11 Oct-4 IunD: Anthony Bramall; R: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Oct-19 AprD: Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; R: Ralf Nürnberger
Im weißen Rößl (Benatzky) 25 Oct-5 AprD: NN; R: Volker Vogel
Der Ring für Kinder (Wagner) 31 Oct-13 MarD: Stefan Diederich; R: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 1 Noi-10 MaiD: Anthony Bramall; R: Lindy Hume
My Fair Lady (Loewe) 7 Noi-10 IulD: NN; R: Karl Zugowski
Aladdin und die Wunderlampe (Rota) 8 Noi-1 FebD: Johannes Pell; R: Jasmin Solfaghari
The Rake's Progress (Stravinsky) 14 Noi-8 MaiD: Anthony Bramall / Jeremy Carnall; R: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 22 Noi-31 IanD: Matthias Foremny; R: Anthony Pilavachi
La traviata (Verdi) 5 Dec-4 AprD: Jeremy Carnall; R: Andreas Homoki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-17 DecD: Ulf Schirmer; R: Birgit Eckenweber
La bohème (Puccini) 19 Dec-27 FebD: Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; R: Peter Konwitschny
Das Rheingold (Wagner) 11 Ian-28 MaiD: Ulf Schirmer; R: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 18 Ian-29 MaiD: Ulf Schirmer; R: Rosamund Gilmore
Manon Lescaut (Puccini) 24 Ian-24 AprD: Anthony Bramall; R: Giancarlo Del Monaco
Das Liebesverbot (Wagner) 28 Feb-23 MaiD: Jeremy Carnall; R: Aron Stiehl
Madama Butterfly (Puccini) 14 Mar-23 IunD: Anthony Bramall; R: Aron Stiehl
Parsifal (Wagner) 3 Apr-22 MaiD: Ulf Schirmer; R: Roland Aeschlimann
Siegfried (Wagner) 12 Apr-30 MaiD: Ulf Schirmer; R: Rosamund Gilmore
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 Apr-8 IulD: Stefan Diederich; R: Franziska Severin
The Canterville Ghost (Getty) 9 Mai-26 IunD: Matthias Foremny; R: Anthony Pilavachi
Pagliacci (Leoncavallo) 9 Mai-26 IunD: Matthias Foremny; R: Anthony Pilavachi
Zar und Zimmermann (Lortzing) 29 Mai-3 IulD: Stefan Diederich; R: Dominik Wilgenbus
Tannhäuser (Wagner) 31 Mai-7 IunD: Matthias Foremny
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 13 Iun-12 IulD: NN; R: Günter Lohse
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
Serse (Handel) 21 SepD: Wolfgang Katschner; R: André Bücker
La clemenza di Tito (concert) (Gluck) 3 NoiD: Werner Ehrhardt
La Dirindina (Scarlatti,D) 25-26 AprD: Werner Ehrhardt; R: Kay Link
La serva padrona (Pergolesi) 25-26 AprD: Werner Ehrhardt; R: Kay Link
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 24 MaiR: Jakop Ahlbom
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Der Mann von La Mancha (Leigh) 23 Aug-19 AprD: Ludwig Pflanz; R: Pascale-Sabine Chevroton
Idomeneo re di Creta (Mozart) 13 Sep-21 NoiD: Andreas Wolf; R: Rosetta Cucchi
Siegfried für Kinder (Wagner) 22 Sep-25 FebD: Carl Augustin; R: Sascha Mink
Tristan und Isolde (Wagner) 6 Oct-11 MaiD: Roman Brogli-Sacher; R: Anthony Pilavachi
Thaïs (Massenet) 18 Oct-9 FebD: Andreas Wolf; R: Marc Adam
Don Carlos (Verdi) 8 Noi-22 MarD: Ryusuke Numajiri; R: Sandra Leupold
Rigoletto für Jugendliche (Verdi) 9 Noi-18 FebD: Carl Augustin; R: Sascha Mink
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 Dec-6 FebD: Ludwig Pflanz; R: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 Dec-5 IanD: Ludwig Pflanz; R: Herbert Adler
Der Wildschütz (Lortzing) 17 Ian-22 IunD: Andreas Wolf; R: Anthony Pilavachi
Armide (Gluck) 28 Feb-26 IunD: Christoph Spering; R: Michael Wallner
My Fair Lady (Loewe) 7 Mar-27 IunD: Ludwig Pflanz; R: Jürgen Pöckel
Madama Butterfly (Puccini) 21 Mar-13 IunD: Ryusuke Numajiri; R: Jürgen Pöckel
Der Zwerg (Zemlinsky) 18 Apr-14 IunD: Ryusuke Numajiri; R: Bernd Reiner Krieger
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 18 Apr-14 IunD: Ryusuke Numajiri; R: Bernd Reiner Krieger
La cenerentola (Rossini) 30 Mai-28 IunD: Ryusuke Numajiri; R: Cordula Däuper
Venus in Africa (Antheil) 5-19 IunD: Andreas Wolf; R: Susanne Frey
The Brothers (Antheil) 5-19 IunD: Andreas Wolf; R: Susanne Frey
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Sep-25 DecD: Thomas Dorsch; R: Hajo Fouquet
Zar und Zimmermann (Lortzing) 3 Oct-1 MarD: Nezih Seckin; R: Iris Ini Gerath
Werther (Massenet) 12 Dec-22 FebD: Thomas Dorsch; R: Friedrich von Mansberg
Max und Moritz (Hilsberg) 19 Ian-25 FebD: Deborah Coombe; R: Nilufar K Münzing
Carmina Burana (Orff) 8 Mar-11 IunD: Thomas Dorsch / Joachim Vogelsänger / Henning Voss; R: Hajo Fouquet
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Iun-6 IulD: Thomas Dorsch; R: Iris Ini Gerath
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 14 Sep-12 IanD: Michael Balke; R: Karen Stone
Kiss me, Kate (Porter) 20 Sep-26 IanD: Kimbo Ishii / Martin Wagner; R: Walter Sutcliffe
Don Giovanni (Mozart) 22 Sep-20 OctD: Pawel Poplawski / Michael Balke; R: Oliver Knopik
Der fliegende Holländer (Wagner) 10 OctD: Hermann Dukek; R: Lucas Simon
Macbeth (Verdi) 2 Noi-27 AprD: Kimbo Ishii; R: Volker Lösch
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 16 Noi-2 MarD: Michael Balke; R: Therese Schmidt
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Noi-14 DecD: Michael Balke; R: Holger Pototzki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-30 DecD: Michael Balke; R: Karen Stone
Sweeney Todd (Sondheim) 18 Dec-30 MaiD: David Levi / Hermann Dukek; R: Leonard Prinsloo
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25 Ian-31 MaiD: Michael Balke / Pawel Poplawski; R: Christian von Götz
Der Rosenkavalier (Strauss) 22 Feb-10 MaiD: Kimbo Ishii / Michael Balke; R: Olivia Fuchs
Otto (Handel) 15-22 MarD: Stephan Schultz; R: Arila Siegert
Die Geschichte vom Soldaten (Igor Strawinsky) 22 Mar-25 AprD: Kimbo Ishii / Hermann Dukek; R: Ulrich Schulz
Der Bettelstudent (Millöcker) 3-23 MaiD: Pawel Poplawski / Martin Wagner; R: Nico Rabenald
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Mefistofele (Boito) 6 Sep-20 FebD: Hermann Bäumer; R: Lorenzo Fioroni
Macbeth (Verdi) 19 Sep-29 IanD: Hermann Bäumer; R: Tatjana Gürbaca
Rinaldo (Handel) 31 Oct-3 MaiD: Hermann Bäumer; R: Tatjana Gürbaca
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10 Noi-26 DecD: Florian Csizmadia; R: Johannes Erath
La traviata (Verdi) 11 Ian-29 MaiD: Florian Csizmadia; R: Vera Nemirova
Don Giovanni (Mozart) 22 Mar-25 MaiD: Hermann Bäumer; R: Tilman Knabe
Lady in the Dark (Weill) 17-22 MaiD: Florian Csizmadia; R: Matthias Fontheim
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
The Turn of the Screw (Britten) 20 Sep-24 IanD: Joseph Trafton; R: Frank Hilbrich
Simon Boccanegra (Verdi) 25 Sep-13 IanD: Alois Seidlmeier; R: David Mouchtar-Samorai
Madama Butterfly (Puccini) 2 Oct-15 FebD: Joseph Trafton; R: Wolfgang Blum
Der Freischütz (Weber) 25 Oct-27 IunD: Alois Seidlmeier; R: Armin Holz
My Fair Lady (Loewe) 26 Oct-11 IulD: Christiaan Crans; R: Helmut Baumann, Jürg Burth
La scala di seta (Rossini) 7 Noi-28 IulD: Alois Seidlmeier; R: Lukas Hemleb
Carmina Burana (Orff) 22 Noi-6 IunD: Dan Ettinger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 Noi-6 IanD: Alois Seidlmeier; R: Wolfgang Blum
La bohème (Puccini) 24 Noi-23 IanD: Dan Ettinger / Joseph Trafton; R: Friedrich Meyer-Oertel
Falstaff (Verdi) 14 Dec-4 IunD: Dan Ettinger; R: Christof Nel
Don Carlos (Verdi) 29 Dec-29 IunD: Joseph Trafton; R: Jens Daniel Herzog
Der Idiot (Weinberg) 12 Ian-20 AprD: Thomas Sanderling; R: Regula Gerber
Der Sturm (Purcell) 18 Ian-21 IunR: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Feb-2 IulD: Joseph Trafton; R: Joachim Schloemer
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 14 Feb-30 IulD: Dan Ettinger; R: Cordula Däuper
Elektra (Strauss) 14-27 MarD: Dan Ettinger; R: Ruth Berghaus
Tosca (Puccini) 28 Mar-17 IunD: Dan Ettinger; R: Renate Ackermann
Stiffelio (Verdi) 29 Mar-24 IulD: Alois Seidlmeier; R: Regula Gerber
La fanciulla del West (Puccini) 12 Apr-6 IulD: Alois Seidlmeier; R: Tilman Knabe
Parsifal (Wagner) 18 Apr-19 IunD: Alois Seidlmeier; R: Hans Schüler
Der Rosenkavalier (Strauss) 7 Mai-22 IunD: Alois Seidlmeier; R: Oliver Tambosi
Böse Geister (Hölszky) 31 Mai-29 IulR: Joachim Schlömer
La traviata (Verdi) 18 Iun-21 IulD: Joseph Trafton; R: Achim Freyer
Opera anthology (Mozart) 13 Iul
Mitridate, re di Ponto (Mozart) 13+ IulD: Dennis Russell Davies; R: Nicolas Brieger
Carmen (Bizet) 26-31 IulD: Dan Ettinger / Joseph Trafton; R: Gabriele Rech
Meiningen, Das Meininger Theater  / 
I puritani (Bellini) 15 Sep-9 MaiD: Leo McFall; R: Bernd-Dieter Müller
Der Bettelstudent (Millöcker) 28 Sep-6 IulD: Gregor Rot; R: Wolfgang Quetes
Rigoletto (Verdi) 18 Oct-29 IunD: Philippe Bach; R: Ansgar Haag
Requiem (Verdi) 26 OctD: Leo McFall
Tristan und Isolde (Wagner) 1 Noi-9 IanD: Philippe Bach; R: Gerd Heinz
Anya 17 (Gorb) 28 Noi-8 FebD: Leo McFall; R: Mareike Zimmermann
Der Zarewitsch (Lehár) 24 Ian-7 IunD: Gregor Rot; R: Lars Wernecke
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Feb-17 IulD: Philippe Bach; R: Rudolf Frey
Der Rosenkavalier (Strauss) 4 Apr-16 IulD: Philippe Bach; R: Rudolf Frey
Der Bajazzo (Leoncavallo) 20 Iun-5 IulD: Leo McFall; R: Gerd Heinz
Gianni Schicchi (Puccini) 20 Iun-5 IulD: Leo McFall; R: Gerd Heinz
Mönchengladbach, Theater Mönchengladbach  / 
Stiffelio (Verdi) 28 Sep-7 MarD: Mihkel Kütson; R: Helen Malkowsky
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 20 Oct-28 DecD: Mihkel Kütson; R: Matthias Oldag
My Fair Lady (Loewe) 17 Noi-30 MarD: Andreas Fellner; R: Roland Hüve
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 13 Ian-24 AprD: Mihkel Kütson; R: Helen Malkowsky
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 Apr-6 IulD: Alexander Steinitz; R: Jakob Peters-Messer
München, Bayerische Staatsoper  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 Sep-24 MaiD: Carlo Montanaro; R: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 22-29 SepD: Louis Langrée; R: Stephan Kimmig
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Sep-11 OctD: Ivor Bolton / Dan Ettinger; R: Dieter Dorn
Wozzeck (Berg) 3-9 OctD: Lothar Koenigs; R: Andreas Kriegenburg
Rigoletto (Verdi) 12 Oct-9 MaiD: Stefano Ranzani; R: Árpád Schilling
Der Zwerg (Zemlinsky) 20-27 OctD: Martyn Brabbins; R: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 20-27 OctD: Martyn Brabbins; R: Grzegorz Jarzyna
Così fan tutte (Mozart) 28 Oct-3 NoiD: Mark Wigglesworth; R: Dieter Dorn
Rusalka (Dvořák,A) 29 Oct-8 NoiD: Tomáš Hanus; R: Martin Kušej
Il trovatore (Verdi) 9-20 NoiD: Paolo Carignani; R: Olivier Py
Die Zauberflöte (Mozart) 14-27 NoiD: Ivor Bolton; R: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 21 Noi-7 DecD: Kirill Petrenko; R: Krzysztof Warlikowski
Tosca (Puccini) 6-13 DecD: Kirill Petrenko; R: Luc Bondy
La bohème (Puccini) 15 Dec-10 MaiD: Asher Fisch / Marco Armiliato; R: Otto Schenk
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21-29 DecD: Tomáš Hanus; R: Richard Jones
La forza del destino (Verdi) 22 Dec-11 IanD: Asher Fisch; R: Martin Kušej
La traviata (Verdi) 31 Dec-25 AprD: Dan Ettinger / Paolo Carignani / Pietro Rizzo; R: Günter Krämer
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 4-10 IanD: Kirill Petrenko; R: Krzysztof Warlikowski
La Calisto (Cavalli) 12-21 IanD: Ivor Bolton; R: David Alden
Der fliegende Holländer (Wagner) 17-23 IanD: Gabriel Feltz; R: Peter Konwitschny
Babylon (Widmann) 25-31 IanD: Kent Nagano; R: Carlus Padrissa
Turandot (Puccini) 30 Ian-5 FebD: Asher Fisch; R: Carlus Padrissa
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-14 FebD: Constantin Trinks; R: Richard Jones
La clemenza di Tito (Mozart) 10-26 FebD: Kirill Petrenko; R: Jan Bosse
Il turco in Italia (Rossini) 13-24 FebD: Maurizio Benini; R: Christof Loy
Der Rosenkavalier (Strauss) 2-18 MarD: Kirill Petrenko / NN; R: Jürgen Rose, Otto Schenk
La cenerentola (Rossini) 4-12 MarD: Riccardo Frizza; R: Jean-Pierre Ponnelle
Madama Butterfly (Puccini) 11-19 MarD: Keri-Lynn Wilson; R: Wolf Busse
Boris Godunow (Musorgsky) 16-31 MarD: Kirill Petrenko; R: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 22 Mar-2 AprD: Asher Fisch; R: William Friedkin
Carmen (Bizet) 27 Mar-3 AprD: Carlo Montanaro; R: Lina Wertmüller
Simon Boccanegra (Verdi) 14-24 AprD: Bertrand de Billy; R: Dmitri Tcherniakov
Parsifal (Wagner) 16-20 AprD: Asher Fisch; R: Peter Konwitschny
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16-22 MaiD: Asher Fisch; R: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 Mai-7 IunD: Antonello Allemandi; R: Ferruccio Soleri
Die Soldaten (Zimmermann,B) 25 Mai-6 IunD: Kirill Petrenko; R: Andreas Kriegenburg
Capuleti e Montecchi (Bellini) 11-18 IunD: Riccardo Frizza; R: Vincent Boussard
Tosca (Puccini) 20-27 SepD: Asher Fisch; R: Luc Bondy
Simon Boccanegra (Verdi) 3-10 OctD: Bertrand de Billy; R: Dmitri Tcherniakov
La clemenza di Tito (Mozart) 14-23 OctD: Oksana Lyniv; R: Jan Bosse
Die Sache Makropulos (Janáček) 19 Oct-1 NoiD: Tomáš Hanus; R: Árpád Schilling
Die Soldaten (Zimmermann,B) 31 Oct-4 NoiD: Kirill Petrenko; R: Andreas Kriegenburg
Rigoletto (Verdi) 8-14 NoiD: Stefano Ranzani; R: Árpád Schilling
Manon Lescaut (Puccini) 15 Noi-7 DecD: Alain Altinoglu; R: Hans Neuenfels
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Noi-4 IanD: Tomáš Hanus; R: Richard Jones
Le nozze di Figaro (Mozart) 8-17 DecD: Ivor Bolton; R: Dieter Dorn
Carmen (Bizet) 19-26 DecD: Omer Meir Wellber; R: Lina Wertmüller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 20-27 DecD: Kirill Petrenko; R: Krzysztof Warlikowski
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 Dec-15 AprD: Asher Fisch; R: David Bösch
Guillaume Tell (Rossini) 18-25 IanD: Dan Ettinger; R: Antú Romero Nunes, Johannes Hofmann
La bohème (Puccini) 23-31 IanD: Dan Ettinger; R: Otto Schenk
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26 Ian-11 FebD: Kirill Petrenko; R: Barbara Wysocka
Madama Butterfly (Puccini) 21-26 FebD: Stefano Ranzani; R: Wolf Busse
La cenerentola (Rossini) 1 Mar-26 AprD: Antonello Allemandi; R: Jean-Pierre Ponnelle
Le comte Ory (Rossini) 17 Apr-21 Iun
La forza del destino (Verdi) 4-10 MaiD: Asher Fisch; R: Martin Kušej
La traviata (Verdi) 24 Mai-4 IunD: Oksana Lyniv; R: Günter Krämer
Lulu (Berg) 25 Mai-10 IunD: Kirill Petrenko; R: Dmitri Tcherniakov
Pinocchio (Valtinoni) 5-11 IunD: Stellario Fagone; R: Axel Ranisch
München, Staatstheater am Gärtnerplatz  / 
Der Mann von La Mancha (Leigh) 2-19 OctD: Andreas Kowalewitz; R: Josef E Köpplinger, Nicole Claudia Weber
Semele (Handel) 24 Oct-7 NoiD: Marco Comin; R: Karoline Gruber
Brundibár (Krása) 27-28 NoiD: Andreas Kowalewitz; R: Magdalena Schnitzler
Der Flaschengeist (Hiller,W) 23 Ian-28 FebD: Michael Brandstätter; R: Nicole Claudia Weber
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 Ian-5 MarD: Marco Comin; R: Stephanie Mohr
Yolanta (concert) (Tchaikovsky,P) 15-20 FebD: Marco Comin
Don Pasquale (Donizetti) 29 Mar-12 AprD: Michael Brandstätter; R: Brigitte Fassbaender
Aida (Verdi) 18-29 IunD: Marco Comin; R: Torsten Fischer
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 19-30 IulD: Michael Brandstätter; R: Josef E Köpplinger
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 17-23 Sep
Peter Grimes (Britten) 21 Oct-2 NoiD: Marco Comin; R: Balázs Kovalik
Aida (Verdi) 8-12 Noi
Wiener Blut (Strauss,J) 26 Noi-18 DecD: Michael Brandstätter; R: Nicole Claudia Weber
Le Petit Faust (Hervé) 16-23 MaiD: Michael Brandstätter; R: Rudolf Frey
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 Mai-7 Iun
Così fan tutte (Mozart) 13-27 IunD: Michael Brandstätter; R: Olivier Tambosi
Münster, Theater Münster  / 
Der Troubadour (Verdi) 5 Oct-20 AprD: Fabrizio Ventura; R: Georg Rootering
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Noi-13 IunD: Fabrizio Ventura; R: Kobie van Rensburg
Benvenuto Cellini (Berlioz) 15 Feb-4 IunD: Stefan Veselka; R: Aron Stiehl
The Black Rider (Waits) 1 Mar-24 IunD: Michael Barfuß; R: Frank Behnke
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 29 Mar-29 IunD: Stefan Veselka; R: Holger Seitz
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 Mai-4 IulD: Fabrizio Ventura; R: Ulrich Peters
Carmen (Bizet) 6+ SepD: Fabrizio Ventura; R: Georg Köhl
Die Zauberflöte (Mozart) 12+ Oct
Die verkaufte Braut (Smetana) 1+ NoiD: Stefan Veselka; R: Yona Kim
Joseph Süß (Glanert) 7+ FebD: Thorsten Schmid-Kapfenburg; R: Guy Montavon
Anything Goes (Porter) 28+ FebD: Stefan Veselka; R: Ulrich Peters
Ariodante (Handel) 28+ MarR: Kobie van Rensburg
La bohème (Puccini) 16+ MaiD: Fabrizio Ventura; R: Pavel Fieber
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Sep-26 DecD: Romely Pfund; R: Markus Kopf
Die Dame von Monte-Carlo (Poulenc) 18 Oct-28 MarD: Emiliano Greizerstein; R: Fabian von Matt
Die menschliche Stimme (Poulenc) 18 Oct-28 MarD: Emiliano Greizerstein; R: Fabian von Matt
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 Oct-27 MarD: Romely Pfund / Jörg Pitschmann; R: Benedikt Borrmann
Madame Pompadour (Fall) 30 Oct-23 DecD: Jörg Pitschmann; R: Wolfgang Lachnitt
Die Sternstunde des Josef Bieder (Streul) 9 Noi-11 AprR: Wolfgang Lachnitt
Evita (Lloyd Webber) 27 Noi-30 IanD: Jörg Pitschmann; R: Reinhardt Friese
Stabat Mater (concert) (Rossini) 12 DecD: Stefan Malzew
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 Dec-21 AprD: Jörg Pitschmann
My Fair Lady (Loewe) 25 Ian-6 IunD: Jörg Pitschmann; R: Wolfgang Lachnitt
La cenerentola (Rossini) 22 Mar-26 AprD: Jörg Pitschmann; R: Wolfgang Lachnitt
Madame Butterfly (Puccini) 10 Mai-1 IunD: Jörg Pitschmann; R: Jürgen Pöckel
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4-27 IulD: Jörg Pitschmann; R: Wolfgang Lachnitt
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 20 Sep-1 DecD: Markus L Frank; R: Kay Link
Aida (John,E) 18 Oct-28 DecD: Michael Ellis Ingram; R: Iris Limbarth
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 26 Oct-13 DecD: Michael Ellis Ingram; R: Wolfgang Dosch
Der Vogelhändler (Zeller,C) 15 Noi-8 MarD: Michael Ellis Ingram; R: Achim Lenz
Tiefland (d'Albert) 17 Ian-22 MarD: Markus L Frank; R: Toni Burkhardt
Rigoletto (Verdi) 16 Mai-7 IunD: Markus L Frank; R: Katharina Thoma
My Fair Lady (Loewe) 27 Iun-19 Iul
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 Sep-14 Ian
Die Banditen (Offenbach) 21 Noi-22 Feb
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Noi-26 DecD: Markus L Frank; R: Bianca Sue Henne
Rigoletto (Verdi) 14 Dec-14 MarD: Markus L Frank; R: Katharina Thoma
Manon (Massenet) 30 Ian-19 Apr
Carmen (Bizet) 6 Iun-18 Iul
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Otello (Verdi) 30 Sep-31 IanD: Guido Johannes Rumstadt; R: Gabriele Rech
Im weißen Rößl (Benatzky) 6 Oct-6 DecD: Gábor Káli; R: Thomas Enzinger
Platée (Rameau) 12 Oct-3 NoiD: Hervé Niquet / Gábor Káli; R: Mariame Clément
Funny Girl (Styne) 2 Noi-3 MarD: Jürgen Grimm / Gábor Káli; R: Stefan Huber
Nabucco (Verdi) 10 Noi-7 DecD: Peter Tilling; R: Immo Karaman
Das Rheingold (Wagner) 30 Noi-2 MarD: Marcus Bosch; R: Georg Schmiedleitner
Cherubino mischt sich ein (Mozart) 11 Ian-3 IunD: Andreas Paetzold / Matteo Pirola; R: Lutz Schwarz
Arabella (Strauss) 1 Feb-7 MaiD: Marcus Bosch; R: Andreas Baesler
Judas Maccabaeus (Handel) 23 Feb-8 AprD: Peter Tilling; R: Stefan Otteni
And The Trains Kept Coming... (Navok) 23 Feb-8 AprD: Peter Tilling; R: Stefan Otteni
La traviata (Verdi) 8-30 MarD: Marcus Bosch; R: Peter Konwitschny
Die Walküre (Wagner) 5 Apr-6 IulD: Marcus Bosch; R: Georg Schmiedleitner
My Fair Lady (Loewe) 2 Mai-13 IulD: Gábor Káli; R: Thomas Enzinger
Tosca (Puccini) 17 Mai-19 IulD: Marcus Bosch; R: Jens Daniel Herzog
Les Huguenots (Meyerbeer) 15 Iun-20 IulD: Guido Johannes Rumstadt; R: Tobias Kratzer
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 Iun-17 IulD: Peter Tilling; R: Andreas Baesler
Oldenburg, Oldenburgische Staatstheater  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 5 Oct-29 DecD: Roger Epple; R: Alexander Müller-Elmau
Carmina Burana (Orff) 12 Oct-16 FebD: Thomas Bönisch; R: Sebastian Ukena
La bohème (Puccini) 13 Oct-26 DecD: Roger Epple; R: Marco Fiorini
Die Zauberflöte (Mozart) 19 Oct-31 MaiD: Thomas Bönisch; R: Niklaus Helbling
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 Noi-22 IulD: Paul-Johannes Kirschner; R: K D Schmidt
The Rake's Progress (Stravinsky) 7 Dec-18 IanD: NN; R: Markus Bothe
Otello (Verdi) 17 Ian-12 MarD: Roger Epple; R: Niklaus Helbling
Lohengrin (Sciarrino) 25 Ian-15 FebD: Yuval Zorn; R: Thomas Fiedler
Così fan tutte (Mozart) 31 Ian-24 IulD: Roger Epple; R: Niklaus Helbling
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 15 Feb-18 MaiD: Thomas Bönisch; R: Ronny Jakubaschk
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Mar-29 MaiD: Thomas Bönisch; R: Julia Hölscher
Albert Herring (Britten) 6+ IunD: Robin Davis; R: Lydia Steier
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
Evita (Lloyd Webber) 24 Aug-12 IanD: An-Hoon Song; R: Marcel Keller
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 14 Sep-17 OctD: Andreas Hotz; R: Jochen Biganzoli
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 14 Sep-17 OctD: Andreas Hotz; R: Jochen Biganzoli
Sancta Susanna (Hindemith) 14 Sep-17 OctD: Andreas Hotz; R: Jochen Biganzoli
La bohème (Puccini) 28 Sep-5 MarD: Andreas Hotz; R: Floris Visser
Anatevka (Bock) 16 Oct-2 NoiR: Adriana Altaras
Der Vogelhändler (Zeller,C) 23 Noi-10 IulD: An-Hoon Song; R: Marcel Keller
Johannes-Passion (Bach,JS) 18 Ian-18 AprD: Andreas Hotz; R: Andrej Woron
Vanda (Dvořák,A) 15 Mar-22 MaiD: Daniel Inbal; R: Robert Lehmeier
Der Liebestrank (Donizetti) 5-19 AprD: Daniel Inbal / An-Hoon Song / Mino Marani; R: Guillermo Amaya
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 4 Mai-6 IulD: An-Hoon Song; R: Guillermo Amaya, Elmar Supp
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 5 Mai-9 IulD: Florian Appel; R: Alexander May
Die Vögel (Braunfels) 21 Iun-11 IulD: Andreas Hotz; R: Yona Kim
Passau, Landestheater Niederbayern (Landshut, Passau, Straubing)  / 
Gräfin Mariza (Kálmán) 5 Oct-9 IunD: Kai Röhrig; R: Sebastian Kerssenbrock
Rigoletto (Verdi) 18 Oct-14 FebD: Basil H E Coleman; R: Nilufar K Münzing
Il pirata (Bellini) 30 Noi-24 IanD: Basil H E Coleman; R: Alberto Jona, Jenaro Meléndrez Chas
Carousel (Rodgers) 23 Feb-18 MaiD: Basil H E Coleman; R: Stefan Tilch
Die schöne und getreue Ariadne (Conradi) 12 Apr-30 MaiD: Kai Röhrig; R: Jonathan Lunn
La traviata (Verdi) 14-29 IunD: Basil H E Coleman; R: Amir Hosseinpour
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Ein Maskenball (Verdi) 21 Sep-11 MarD: Markus Huber; R: Wolf Widder
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 27 Sep-4 FebD: Tobias Leppert; R: Kai Hüsgen
Così fan tutte (Mozart) 9 Noi-14 MarD: Martin Hannus; R: Toni Burkhardt
Gräfin Mariza (Kálmán) 31 Dec-19 IunD: Martin Hannus; R: Wolf Widder
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 1 Mar-13 IulD: Markus Huber; R: Bettina Lell
Frau Luna (Lincke) 23 Mai-17 IulD: Tobias Leppert; R: Bettina Lell
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 Sep-23 MarD: Tobias Engeli; R: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 11 Oct-5 IanD: Tobias Engeli / André Cipowicz; R: Wolfgang Dosch
Tannhäuser (Wagner) 30 Noi-3 MaiD: Lutz de Veer; R: Roland May
Così fan tutte (Mozart) 17 Dec-19 IanD: Lutz de Veer; R: Søren Schuhmacher
Carmen (Bizet) 12 Apr-23 MaiD: Tobias Engeli; R: Søren Schuhmacher
Anatevka (Bock) 29 AprD: Thomas Wicklein; R: Matthias Winter
Joseph Süß (Glanert) 10 Mai-10 IunD: Lutz de Veer; R: Thilo Reinhardt
Novecento (Kálmán) 22 MaiD: Maxim Böckelmann; R: Wolfgang Dosch
Sugar (Styne) 28 Iun-6 IulD: Maxim Böckelmann; R: Tim Heilmann
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Das Liebesverbot (Wagner) 15 Sep-14 NoiD: Jan Michael Horstmann / Christian Voß; R: Hinrich Horstkotte
Frau Luna (Lincke) 19 Sep-5 IanD: Hans-Peter Preu; R: Susanne Knapp
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 NoiD: Hans-Peter Preu / Florian Merz; R: Wolfgang Dosch
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 17 Noi-11 MaiD: Jan Michael Horstmann; R: Anja Sündermann
L'orfeo (Monteverdi) 22 Noi-7 FebD: Jan Michael Horstmann; R: Jan Michael Horstmann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-22 DecD: Matthias Mücksch; R: Helen Malkowsky
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 18 DecD: Michele Carulli / Hans-Peter Preu; R: Annette Jahns
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 Ian-1 MarD: Hans-Peter Preu / Thomas Gläser; R: Manuel Schöbel
Ariadne auf Naxos (Strauss) 30 Mar-4 MaiD: Jan Michael Horstmann / Hans-Peter Preu; R: Annette Jahns
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4 Apr-9 MaiD: Hans-Peter Preu; R: Horst Otto Kupich
Médée (Charpentier,M) 17 Mai-13 IunD: Jan Michael Horstmann; R: Jan Michael Horstmann
Der Schauspieldirektor (Mozart) 22 Mai-20 Iun
Der Freischütz (Weber) 7 Iun-29 AugD: Michele Carulli; R: Horst Otto Kupich
Regensburg, Theater Regensburg  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 21 Sep-17 DecD: Tetsuro Ban; R: Elias Perrig
The Fairy Queen (Purcell) 28 Sep-26 DecD: Jörn Hinnerk Andresen; R: Lydia Steier
West Side Story (Bernstein) 12 Oct-5 FebD: Alistair Lilley; R: Andrea Schwalbach
Frau Luna (Lincke) 26 Oct-24 IunD: György Mészáros / Alistair Lilley; R: Thomas Enzinger
La bohème (Puccini) 7 Dec-29 MaiD: Tetsuro Ban; R: Johannes Pölzgutter
Die Feen (Wagner) 25 Ian-19 IunD: Tetsuro Ban; R: Florian Lutz
Anatevka (Bock) 22 Mar-8 IunD: Alistair Lilley; R: Andrea Schwalbach
Die Kaffeekantate (Bach,JS) 12 Apr-3 IulD: Thomas Engel; R: Christina Schmidt
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 12 Apr-3 IulD: Thomas Engel; R: Christina Schmidt
Nichtung (Moussa) 17 Mai-18 IulD: Samy Moussa; R: Christine Mielitz
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Iun-20 IulD: Tetsuro Ban; R: Matthias Reichwald
Remscheid, Theater der Stadt Remscheid  / 
My Fair Lady (Loewe) 6 NoiD: Inga Hilsberg; R: Lajos Wenzel
La bohème (Puccini) 20 NoiD: Tamas Bolberitz
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 24 IanD: Heinz Helberg
Tosca (Puccini) 16 FebD: Silvano Frontalini
La traviata (Verdi) 24-25 MaiD: Peter Kuhn; R: Igor Folwill
West Side Story (Bernstein) 8 IunR: Kay Metzger
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 7 Aug-30 SepR: Babette Bartz
Anatevka (Bock) 1 Sep-29 MarD: Manfred Hermann Lehner; R: Jürgen Pöckel
Nabucco (Verdi) 14 Sep-20 AprD: Florian Krumpöck; R: Babette Bartz
Madama Butterfly (Puccini) 6 Oct-28 MarD: Manfred Hermann Lehner / Peter Leonard; R: Jay Lesenger
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 Noi-15 FebD: Manfred Hermann Lehner; R: Rainer Wenke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14-26 DecD: Manfred Hermann Lehner; R: Rainer Wenke
Così fan tutte (Mozart) 9 Feb-11 MaiD: Florian Krumpöck; R: Babette Bartz
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Mar-9 AprD: Manfred Hermann Lehner / Lorenzo Coladonato; R: Babette Bartz
My Fair Lady (Loewe) 17 Mai-20 IunD: Manfred Hermann Lehner; R: Babette Bartz
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Die Dreigroschenoper (Weill) 15 Sep-25 OctD: Thomas Peuschel; R: Dagmar Schlingmann
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 22 Sep-10 NoiD: Gregor Bühl; R: Immo Karaman
Tosca (Puccini) 24 Noi-26 MarD: Will Humburg; R: Dagmar Schlingmann
Die Zauberflöte (Mozart) 1 Dec-5 IanD: Toshiyuki Kamioka; R: Andreas Gergen
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Dec-5 AprD: Thomas Peuschel; R: Ralf Nürnberger
Stabat Mater (Rossini) 9-10 FebD: Asher Fisch
Werther (Massenet) 22 Feb-31 MaiD: Thomas Peuschel; R: Jetske Mijnssen
Macbeth (Verdi) 12 Apr-20 IulD: Marzio Conti; R: Sebastian Welker
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 Apr-28 IunD: Thomas Peuschel; R: Dagmar Schlingmann
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 7 Iun-26 IulD: Toshiyuki Kamioka; R: Dominik Neuner
La finta giardiniera (Mozart) 5-24 IulD: Ulrich Cornelius Maier; R: Tom Ryser
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater  / 
Sigurd der Drachentöter (Pape) 20 Sep-10 IanD: Friedemann Braun; R: Markus Wünsch
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 25 Sep-11 IanD: Daniel Huppert; R: Peter Dehler
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 6 Oct-23 IanD: Manfred Mayrhofer; R: Hendrik Müller
La bohème (Puccini) 22 Noi-23 MaiD: Daniel Huppert; R: Gregor Horres
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 15 Dec-4 MaiD: Daniel Huppert; R: Georg Rootering
Dead Man Walking (Heggie) 24 Ian-7 MaiD: Gregor Rot; R: David Freeman
Die Opernprobe (Lortzing) 23 Mar-15 IunD: Ewald Donhoffer; R: Anke Rauthmann
Der Musikfeind (Genée) 23 Mar-15 IunD: Ewald Donhoffer; R: Anke Rauthmann
Die verkaufte Braut (Smetana) 16-30 MaiD: Gregor Rot; R: Frank-Bernd Gottschalk
Nabucco (Verdi) 27 Iun-3 AugD: Daniel Huppert; R: Georg Rootering
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Rigoletto (Verdi) 22 Sep-2 NoiD: Golo Berg; R: Dirk Löschner
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 19 Oct-10 DecD: Egbert Funk; R: Wolfgang Dosch
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Noi-9 DecD: Egbert Funk; R: Horst Kupich
Lohengrin (Wagner) 7-28 DecD: Golo Berg; R: Dirk Löschner
Die verkaufte Braut (Smetana) 12 AprD: Golo Berg; R: Horst Kupich
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10 MaiD: Golo Berg; R: Horst Kupich
Stuttgart, Staatstheater Stuttgart  / 
La cenerentola (Rossini) 20 Sep-17 DecD: José Luis Gomez Ríos; R: Andrea Moses
Don Giovanni (Mozart) 21 Sep-16 NoiD: Andrés Orozco-Estrada; R: Andrea Moses
L'Écume des jours (Denisov) 22 Sep-11 OctD: Sylvain Cambreling; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Falstaff (Verdi) 20 Oct-2 IanD: Sylvain Cambreling; R: Andrea Moses
Nabucco (Verdi) 24 Oct-22 IanD: Simon Hewett / Giuliano Carella; R: Rudolf Frey
La Damnation de Faust (Berlioz) 17 Noi-6 IanD: Kwamé Ryan; R: Andrea Moses
Peter Pan (Ayres) 19 Dec-10 AprD: Roland Kluttig / Willem Wentzel; R: Frank Hilbrich
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Dec-1 FebD: Uwe Sandner; R: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 25 Ian-28 FebD: Giuliano Carella; R: Ruth Berghaus
Ariadne auf Naxos (Strauss) 29 Ian-8 MarD: Michael Schønwandt; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7 Feb-21 MaiD: Simon Hewett; R: Waltraud Lehner
Wunderzaichen (Andre,M) 2-25 MarD: Sylvain Cambreling; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Siegfried (Wagner) 23 Mar-27 AprD: Marc Soustrot; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
La sonnambula (Bellini) 29 Mar-11 IunD: Gabriele Ferro; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Actus tragicus (Bach,JS) 29 Apr-5 IunD: Michael Hofstetter; R: Herbert Wernicke
Orpheus und Eurydike (Gluck) 4 Mai-26 IulD: Nicholas Kok; R: Christian Spuck
Tosca (Puccini) 18 Mai-8 IulD: Simon Hewett; R: Willy Decker
La bohème (Puccini) 30 Mai-22 IulD: Simon Hewett / Till Drömann; R: Andrea Moses
Tristan und Isolde (Wagner) 20-27 IulD: Sylvain Cambreling; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Iphigenie en Aulide (Gluck) 25-30 IulD: Willem Wentzel; R: Andrea Moses
Trier, Theater Trier  / 
Rigoletto (Verdi) 14 Sep-21 FebD: Victor Puhl / Joongbae Jee; R: Bruno Berger-Gorski
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Noi-9 MarD: Victor Puhl / Joongbae Jee; R: Klaus-Dieter Köhler
The Fly (Shore) 18 Ian-8 MarD: Joongbae Jee; R: Sebastian Welker
Der Wildschütz (Lortzing) 15 Mar-18 MaiD: Joongbae Jee; R: Matthias Kaiser
Orfeo ed Euridice (Gluck) 24 Mai-19 IulD: Victor Puhl / Joongbae Jee; R: Birgit Scherzer
Ulm, Theater Ulm  / 
Otello (Verdi) 26 Sep-2 FebD: Timo Handschuh; R: Matthias Kaiser
Ghetto (Lackerschmid) 29 SepD: Hendrik Haas; R: Andreas von Studnitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 Noi-25 IanD: Daniel Montané; R: Benjamin Künzel
Cabaret (Kander) 5 Dec-23 MarD: Hendrik Haas / Michael Weiger; R: Harald Fuhrmann
Der Rosenkavalier (Strauss) 23 Ian-11 MaiD: Timo Handschuh; R: Matthias Kaiser
Friederike (Lehár) 8 Feb-20 MaiR: Benjamin Künzel
Iphigenie en Tauride (Gluck) 6 Mar-31 MaiD: Daniel Montané; R: Igor Folwill
Serse (Handel) 8 Mai-20 IulD: Daniel Montané; R: Matthias Kaiser
Erlöst Albert E. (Stäbler) 26 Iun-18 IulD: Michael Weiger; R: Philipp Jescheck
La traviata (Verdi) 25+ SepD: Timo Handschuh; R: Matthias Kaiser
Die lustige Witwe (Lehár) 6+ NoiD: Michael Weiger; R: Benjamin Künzel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 NoiD: Daniel Montané; R: Benjamin Künzel
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 18+ DecD: Hendrik Haas; R: Matthias Kaiser
Médée (Cherubini) 5+ FebD: Daniel Montané; R: Igor Folwill
Così fan tutte (Mozart) 26+ MarD: Timo Handschuh
Peter Grimes (Britten) 7+ MaiD: Daniel Montané; R: Matthias Kaiser
West Side Story (Bernstein) 13+ IunD: Hendrik Haas; R: Rhys Martin
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Pettersson und Findus (Ramdohr) 5 Sep-8 MarD: André Kassel; R: Gabriele Wiesmüller
Lohengrin (Wagner) 7 Sep-18 AprD: Stefan Solyom; R: Tobias Kratzer
Madama Butterfly (Puccini) 20 Sep-13 AprD: Martin Hoff; R: Eva-Maria Höckmayr
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Oct-29 IanD: Stefan Klingele / Martin Virin; R: Elisabeth Stöppler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 Noi-5 IanD: Martin Hoff; R: Karsten Wiegand, Valentin Schwarz
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 22 Noi-19 AprD: Martin Virin; R: Nina Gühlstorff
Werther (Massenet) 18 Ian-15 MaiD: Martin Hoff; R: Michael Talke
La traviata (Verdi) 25 Ian-9 MaiD: Stefan Solyom / Martin Hoff; R: Karsten Wiegand
Vom Lärm der Welt (Helbig) 28 Mar-31 MaiD: Stefan Solyom / Martin Virin; R: Hasko Weber
Wüstenwind (Dogru) 2 Apr-27 MaiD: Dirk Sobe; R: Sebastian Gühne
Jonny spielt auf (Krenek) 29 Mai-5 IulD: Martin Hoff; R: Frank Hilbrich
La bohème (Puccini) 6+ SepD: Massimo Zanetti / Martin Hoff; R: Bettina Bruinier
Der Rosenkavalier (Strauss) 31+ OctD: Stefan Solyom; R: Vera Nemirova
I masnadieri (Verdi) 31+ IanD: Martin Hoff; R: Volker Lösch
Die Zauberflöte (Mozart) 26+ AprD: Stefan Solyom / Martin Hoff; R: Nina Gühlstorff
Lola rennt (Vollmer) 13+ IunD: Martin Hoff; R: Michael Dissmeier, Christian Wiehle
Wiesbaden, Hessiches Staatstheater  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 7 Sep-1 IulD: Zsolt Hamar; R: Michiel Dijkema
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 Sep-9 FebD: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; R: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Sep-10 DecD: Wolfgang Wengenroth; R: Cesare Lievi
Evita (Lloyd Webber) 5 Oct-28 IunD: Wolfgang Wengenroth; R: Pascale-Sabine Chevroton
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Oct-20 DecD: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; R: Iris Ini Gerath
La bohème (Puccini) 3 Noi-19 IanD: Wolfgang Ott; R: Wolfgang Quetes
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 30 Noi-24 AprD: Zsolt Hamar; R: Ansgar Weigner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 Dec-24 IanD: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; R: Heinz Peters
La forza del destino (Verdi) 25 Ian-27 AprD: Wolfgang Ott; R: Immo Karaman
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 31 Ian-9 IulD: Zsolt Hamar; R: Manfred Beilharz
La Calisto (Cavalli) 8 Mar-3 IulD: Sébastien Rouland; R: Teresa Reiber
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-28 MarD: Christoph Stiller; R: Michiel Dijkema
Madama Butterfly (Puccini) 6 Apr-4 IulD: Martin Lukas Meister / Elias Grandy; R: John Dew
Elegie für junge Liebende (Henze) 1 Mai-8 IulD: Zsolt Hamar; R: Dietrich W Hilsdorf
Rusalka (Dvořák,A) 7 MaiD: Henrik Nanasi; R: Barrie Kosky
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 MaiD: Andrea Battistoni; R: Fabio Sparvoli
Falstaff (Verdi) 9 Iun-10 IulD: Zsolt Hamar; R: Christian Spuck
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Sep-5 AprD: Florian Frannek; R: Johannes Weigand
Evita (Lloyd Webber) 5 Oct-2 MarD: Tobias Deutschmann; R: Aurelia Eggers
Die Irrfahrten des Odysseus (Terzakis) 13 OctD: Eva Caspari; R: Benjamin Prins
Maria egiziaca (Respighi) 2-16 NoiD: Florian Frannek; R: Johannes Blum
Le Toreador (Adam,A) 19 IanD: Tobias Deutschmann; R: Björn Reinke
Alcina (Handel) 23 Mar-13 AprD: Boris Brinkmann; R: Johannes Weigand
König Roger (Szymanowski) 14-28 IunD: Florian Frannek; R: Jakob Peters-Messer
Tosca (Puccini) 5 Sep-12 OctD: Toshiyuki Kamioka; R: Stefano Poda
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 Oct-1 MarD: Florian Frannek; R: Johannes Weigand
Don Giovanni (Mozart) 8 Noi-7 IunD: Andreas Kowalewitz; R: Thomas Schulte-Michels
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 Dec-8 FebD: Toshiyuki Kamioka; R: Johannes Weigand
Parsifal (Wagner) 13 Mar-18 AprD: Toshiyuki Kamioka; R: Thilo Reinhardt
Salome (Strauss) 17 Apr-30 MaiD: Toshiyuki Kamioka; R: Michiel Dijkema
Johannes-Passion (Bach,JS) 22-25 MaiD: Jörg Halubek; R: Philipp Harnoncourt
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Lohengrin (Wagner) 29 Sep-31 IanD: Enrico Calesso; R: Kurt Josef Schildknecht
Don Giovanni (Mozart) 18 Oct-26 IanD: Gerd Müller-Lorenz; R: François De Carpentries
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 8 Noi-20 AprD: Frank Obermair; R: Ivan Alboresi
Die diebische Elster (Rossini) 15 Feb-25 AprD: Giovanni Battista Rigon / Alexis Agrafotis; R: Andreas Beuermann
Salome (Strauss) 5 Apr-20 IunD: Enrico Calesso; R: Alexander Von Pfeil
La sonnambula (Bellini) 19-21 AprD: Enrico Calesso
The Rake's Progress (Stravinsky) 28 Iun-23 IulD: Enrico Calesso; R: Stephan Suschke
Zwickau, Theater Plauen-Zwickau  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 Sep-21 AprD: Tobias Engeli; R: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 19 Oct-10 IanD: Tobias Engeli / André Cipowicz; R: Wolfgang Dosch
Joseph Süß (Glanert) 1 Noi-20 IunD: Lutz de Veer; R: Thilo Reinhardt
Così fan tutte (Mozart) 4 Dec-14 MarD: Lutz de Veer; R: Søren Schuhmacher
Madame Pompadour (Fall) 17 Ian-6 AprD: Lutz de Veer; R: Valentina Simeonova
Tannhäuser (Wagner) 22 Ian-25 AprD: Lutz de Veer; R: Roland May
Carmen (Bizet) 1-8 IunD: Tobias Engeli; R: Søren Schuhmacher