2013/14 > Polonia 
*Site public     >Operabase Professional 
2013/14 > Polonia

 Premieră mondială
 Raritate
 Producție nouă
 Producție nouă pentru această companie

  
Suedia Lituania
Germania

Polonia
 
Belarus
Cehia Slovacia Ucraina

Bialystok, Opera i Filharmonia Podlaska  / 

Straszny dwór (Moniuszko) 3 Noi-12 FebD: Mieczysław Dondajewski; R: Roberto Skolmowski
La traviata (Verdi) 20 Dec-22 IunD: Michał Klauza; R: Roberto Skolmowski
Bydgoszcz, Opera Nova w Bydgoszczy  / 
Halka (Moniuszko) 20 Sep-6 AprD: Piotr Wajrak; R: Natalia Babińska
Rusalka (Dvořák,A) 28 Sep-25 FebD: Maciej Figas; R: Kristina Wuss
Manru (Paderewski) 10 Oct-23 MarD: Maciej Figas; R: Laco Adamik
Cavalleria rusticana (Mascagni) 26 Oct-4 FebD: Wojciech Rajski; R: Andrzej Bubień
Pagliacci (Leoncavallo) 26 Oct-4 FebD: Wojciech Rajski; R: Andrzej Bubień
Madama Butterfly (Puccini) 7-10 NoiD: Maciej Figas; R: Marianne Berglof
Baron cygański (Strauss,J) 27 Noi-1 DecD: Piotr Wajrak; R: Janina Niesobska
Die Zauberflöte (Mozart) 12-13 DecD: Dirk Vermeulen; R: Matthias Remus
L'elisir d'amore (Donizetti) 16-19 IanD: Piotr Wajrak; R: Krzysztof Nazar
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-9 FebD: Maciej Wierzchoń / Piotr Wajrak; R: Cezary Domagała
La traviata (Verdi) 1 Mar-14 MaiD: Simca Heled; R: Bodo Igesz
Gräfin Mariza (Kálmán) 13-16 MarD: Maciej Figas; R: Laco Adamik
La bohème (Puccini) 28 Mar-8 IunD: Andrzej Knap; R: Maciej Prus
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 26 Apr-15 IunD: Piotr Wajrak; R: Wojciech Adamczyk
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 AprD: Eraldo Salmieri; R: Natalia Babińska
The Portrait (Weinberg) 1 MaiD: Tadeusz Kozłowski; R: David Pountney(original), Anelia Kadieva(revival)
Aleko (Rakhmaninov) 4 Mai
Krakowiacy i Górale (Stefani) 8 Mai
Lakmé (Delibes) 22-25 MaiD: Andrzej Straszyński; R: Krzysztof Kelm
Gdansk, Opera Bałtycka  / 
Maria (Statkowski) 25-29 AugD: Łukasz Borowicz; R: Michael Gieleta
Carmen (Bizet) 6-8 SepD: Tadeusz Kozłowski; R: Marek Weiss
Ubu Rex (Penderecki) 27 Sep-29 AprD: Wojciech Michniewski; R: Janusz Wiśniewski
Maria (Statkowski) 15-17 NoiD: Łukasz Borowicz; R: Michael Gieleta
La traviata (Verdi) 7-11 DecD: Andriy Yurkevych; R: Karolina Sofulak
Madame Curie (Sikora) 18-19 IanD: Wojciech Michniewski; R: Marek Weiss
Macbeth (Verdi) 14-16 FebD: José Maria Florêncio; R: Marek Weiss
Così fan tutte (Mozart) 1-5 MarD: Friedrich Haider; R: Marek Weiss
The Gamblers (Shostakovich) 30 Mar-2 AprD: Michał Klauza; R: Andrzej Chyra
Rothschild's Violin (Fleyshman) 30 Mar-2 AprD: Michał Klauza; R: Marek Weiss
Tosca (Puccini) 25 Mai-17 IunD: Tadeusz Kozłowski; R: Marek Weiss
Krakow, Opera Krakowska  / 
The Gypsy Baron (Strauss,J) 14 Sep-15 IunD: Tomasz Tokarczyk; R: Laco Adamik
Rigoletto (Verdi) 22 SepD: Tomasz Tokarczyk; R: Henryk Baranowski
The Devils of Loudun (Penderecki) 27 Sep-16 MarD: Tomasz Tokarczyk; R: Laco Adamik
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 4 Oct-3 NoiD: Tomasz Tokarczyk
Paradise Lost (Penderecki) 5 Oct
Madama Butterfly (Puccini) 11 Oct-6 AprD: Tomasz Tokarczyk; R: Waldemar Zawodziński
Orpheus and Eurydice (Gluck) 19 Oct-2 IulD: Marek Toporowski; R: Giorgio Madia
The Marriage of Figaro (Mozart) 25 Oct-10 IunD: Tomasz Tokarczyk; R: Laco Adamik
Halka (Moniuszko) 8-10 NoiD: Łukasz Borowicz; R: Waldemar Zawodziński
Pierrot Lunaire (Schoenberg,A) 20 Noi-21 FebD: Paweł Szczepański; R: Włodzimierz Nurkowski
The Troubadour (Verdi) 22 Noi-9 MarD: Tomasz Tokarczyk; R: Laco Adamik
La traviata (Verdi) 29 Noi-6 MaiD: Tomasz Tokarczyk; R: Krzysztof Nazar
L'elisir d'amore (Donizetti) 7 Dec-18 MaiD: Evgeny Volynskiy; R: Henryk Baranowski
The Haunted Manor () 4-5 IanD: Piotr Sułkowski; R: Laco Adamik
Die Fledermaus (Strauss,J) 17 Ian-2 MarD: Uwe Theimer; R: Janusz Józefowicz
Carmen (Bizet) 7-9 FebD: Tomasz Tokarczyk; R: Laco Adamik
La cenerentola (Rossini) 15 Feb-25 MaiD: Damiano Binetti; R: Giorgio Madia
Little Lord (Markwick) 21 Feb-31 MaiD: Sebastian Perłowski; R: Janusz Szydłowski
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28-30 MarD: Evgeny Volynskiy; R: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 11-13 AprD: Andrzej Straszyński; R: Laco Adamik
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 25 Apr-4 IulD: Tomasz Tokarczyk; R: Michał Znaniecki
Lodz, Teatr Wielki  / 
Madama Butterfly (Puccini) 22 Sep-25 MaiD: Tadeusz Kozłowski / Eraldo Salmieri; R: Janina Niesobska
Tosca (Puccini) 27 Sep-8 IunD: Tadeusz Kozłowski; R: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Nabucco (Verdi) 2 Oct-13 AprD: Tadeusz Kozłowski; R: Marek Okopiński
La bohème (Puccini) 4 Oct-2 AprD: Tadeusz Wojciechowski / Eraldo Salmieri; R: Laco Adamik
La traviata (Verdi) 6 Oct-18 MaiD: Eraldo Salmieri; R: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Carmen (Bizet) 9 Oct-4 IunD: Bassem Akiki; R: Laco Adamik
Anna Bolena (Donizetti) 13 Oct-26 AprD: Eraldo Salmieri; R: Janina Niesobska
My Fair Lady (Loewe) 16 Oct-21 Ian
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11 Ian-11 IunD: Eraldo Salmieri; R: Natalia Babińska
The Magic Flute (Mozart) 25 Ian-28 MaiD: Bassem Akiki; R: Waldemar Zawodziński
Aida (Verdi) 8-11 FebD: Tadeusz Kozłowski; R: Marek Weiss-Grzesiński
Maria Stuarda (Donizetti) 23 FebD: Eraldo Salmieri; R: Dieter Kaegi
Requiem (concert) (Verdi) 18 AprD: Eraldo Salmieri
Poznan, Teatr Wielki  / 
Falstaff (Verdi) 21 Sep-9 FebD: Gabriel Chmura; R: Tomasz Konina
Cyberiada (Meyer,K) 28-29 SepD: Krzysztof Słowiński; R: Ran Arthur Braun
Parsifal (Wagner) 18 Oct-13 AprD: Gabriel Chmura; R: Kirsten Dehlholm
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Oct-6 FebD: Zbigniew Graca; R: Marek Weiss-Grzesiński
Jaś i Małgosia (Humperdinck) 7 Noi-31 MaiD: Agnieszka Nagórka; R: Monika Dobrowlańska
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 17 NoiD: Gabriel Chmura
Nabucco (Verdi) 22 Noi-6 AprD: Tadeusz Kozłowski / Agnieszka Nagórka; R: Marek Weiss-Grzesiński
The Portrait (Weinberg) 6 Dec-19 IanD: Tadeusz Kozłowski; R: David Pountney(original), Anelia Kadieva(revival)
La traviata (Verdi) 15 Dec-4 FebD: Gabriel Chmura; R: Marek Weiss-Grzesiński
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 Ian-6 MaiD: Zbigniew Graca; R: Marek Weiss-Grzesiński
Aida (Verdi) 12 Ian-9 MarD: Gabriel Chmura; R: Marek Weiss-Grzesiński
Straszny dwór (Moniuszko) 22 Ian-2 AprD: Maciej Wieloch; R: Emil Wesołowski
Tosca (Puccini) 23 Feb-30 MarD: Tadeusz Kozłowski; R: Laco Adamik
Don Giovanni (Mozart) 22 Mar-10 IunD: Gabriel Chmura; R: Pippo Delbono
La bohème (Puccini) 24 Apr-13 MaiD: Gabriel Chmura; R: Ran Arthur Braun
Carmen (Bizet) 24 Mai-20 IunD: Kees Bakels; R: Denis Krief
The Angel of the Odd (Coli) 7-14 IunD: Grzegorz Wierus; R: Krzysztof Cicheński
Szczecin, Opera na Zamku  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Sep-6 AprD: Frank Zacher / Jerzy Wołosiuk; R: Dmitry Bertman
Madama Butterfly (Puccini) 26-27 OctD: Vladimir Kiradjiev; R: Pia Partum
Zemsta nietoperza (Strauss,J) 23 Noi-25 MaiD: Jerzy Wołosiuk; R: Jitka Stokalska
Lohengrin (Wagner) 13 Dec-11 IanD: Golo Berg; R: Dirk Löschner
Robinson Crusoe (Offenbach) 31 Dec-23 FebD: Jerzy Wołosiuk / Piotr Deptuch; R: Martin Otava
L'elisir d'amore (Donizetti) 14 Feb-1 IunD: Vladimir Kiradjiev; R: Jitka Stokalska
Nabucco (Verdi) 22-23 MarD: Vladimir Kiradjiev; R: Olga Iwanowna
Hrabina Marica (Kálmán) 22 IunD: Jerzy Wołosiuk; R: Natalia Babińska
Warszawa, Teatr Wielki - Opera Narodowa / Polish National Opera  / 
The Devils of Loudun (Penderecki) 2-8 OctD: Lionel Friend; R: Keith Warner
Don Carlos (Verdi) 27 Oct-2 NoiD: Carlo Montanaro; R: Willy Decker
Nabucco (Verdi) 19 Noi-25 FebD: Bassem Akiki; R: Marek Weiss
Jolanta (Tchaikovsky,P) 12-19 DecD: Valery Gergiev; R: Mariusz Trelinski
Duke Bluebeard's Castle (Bartók) 13-19 DecD: Valery Gergiev; R: Mariusz Trelinski
Orfeo ed Euridice (Gluck) 10 Ian-21 FebD: Łukasz Borowicz; R: Mariusz Treliński
Straszny dwór (Moniuszko) 24 Ian-5 IunD: Jakub Chrenowicz; R: Mikołaj Grabowski
Qudsja Zaher (Szymański) 2-4 FebD: Wojciech Michiewski; R: Eimuntas Nekrošius
Le Rossignol (Stravinsky) 15-18 FebD: Modestas Pitrenas; R: Alexander Petrov
Madame Butterfly (Puccini) 14 Mar-10 MaiD: Andriy Yurkevych / Piotr Staniszewski; R: Mariusz Treliński
Attila (concert) (Verdi) 15 MarD: Carlo Montanaro
Lohengrin (Wagner) 11-17 AprD: Stefan Soltesz; R: Antony McDonald
Zwycięstwo nad słońcem (Wojciechowski) 26-29 AprD: Marta Kluczyńska; R: Krzysztof Garbaczewski
Solarize (Stańczyk) 26-29 AprD: Marta Kluczyńska; R: Krzysztof Garbaczewski
Elektra (Strauss) 4-6 MaiD: Mikhail Tatarnikov; R: Willy Decker
Moby Dick (Knapik) 25-29 IunD: Gabriel Chmura; R: Barbara Wysocka
Warszawa, Warszawska Opera Kameralna / Warsaw Chamber Opera  / 
Imeneo (Handel) 13 Sep-15 FebD: Władysław Kłosiewicz; R: Ryszard Peryt
The Telephone (Menotti) 27-28 SepR: Katarzyna Kowalska-Smoleń
(Łopacki) 27-28 SepD: Marcin Piotr Łopacki
The Young Wife (Brochocka) 11-12 OctR: Adam Biernacki
Così fan tutte (Mozart) 18 Oct-30 NoiD: Ruben Silva; R: Marek Weiss
Suor Angelica (Puccini) 25-26 OctD: Marta Kosielska; R: Maria Gabriella Munari
La cenerentola (Rossini) 31 Ian-22 FebD: Zbigniew Graca; R: Jitka Stokalska
Rinaldo (Handel) 14-15 MarD: Władysław Kłosiewicz; R: Ryszard Peryt
Die Zauberflöte (Mozart) 22-23 MarR: Jacek Papis
Nocleg w Apeninach (Moniuszko) 28-29 MarD: Sławomir A. Wróblewski; R: Małgorzata Kaczmarska
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 Apr-24 MaiD: Ruben Silva; R: Jitka Stokalska
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 12-15 Iun
Requiem (Mozart) 16 Iun
Ascanio in Alba (Mozart) 17 Iun
Le nozze di Figaro (Mozart) 20-21 Iun
Betulia liberata (Mozart) 22 Iun
La clemenza di Tito (Mozart) 24 Iun
Don Giovanni (Mozart) 27-28 Iun
Lucio Silla (Mozart) 1 Iul
Così fan tutte (Mozart) 4-5 Iul
Apollo et Hyacinthus (Mozart) 7 Iul
Die Zauberflöte (Mozart) 18-19 Iul
Wroclaw, Opera Wrocławska  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 Sep-19 OctD: Tadeusz Zathey; R: Marek Weiss
La traviata (Verdi) 12 Sep-18 DecD: Ewa Michnik; R: Adam Frontczak
Chopin (Orefice) 13 Sep-21 NoiD: Ewa Michnik
Rigoletto (Verdi) 14 Sep-8 NoiD: Ewa Michnik; R: Michał Znaniecki
Król Roger (Szymanowski) 15 Sep-24 OctD: Ewa Michnik; R: Mariusz Treliński
Little Red Riding Hood (Pauer) 17 Sep-21 OctD: Michał Czubaszek; R: Adam Frontczak
Nabucco (Verdi) 18 Sep-23 NoiD: Ewa Michnik; R: Marek Weiss
Cavalleria rusticana (Mascagni) 19 Sep-9 NoiD: Ewa Michnik; R: Waldemar Zawodziński
Pagliacci (Leoncavallo) 19 Sep-9 NoiD: Ewa Michnik; R: Waldemar Zawodziński
Così fan tutte (Mozart) 20-24 SepD: Tomasz Szreder; R: Michał Znaniecki
Carmen (Bizet) 22 Sep-21 DecD: Tomasz Szreder; R: Adam Frontczak
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 Sep-6 NoiD: Ewa Michnik; R: Michał Znaniecki
Halka (Moniuszko) 25 Sep-26 NoiD: Ewa Michnik; R: Laco Adamik
La bohème (Puccini) 26 Sep-29 NoiD: Ewa Michnik; R: Waldemar Zawodziński
Paradise Lost (Penderecki) 27 Sep-31 MaiD: Andrzej Straszyński; R: Waldemar Zawodziński
Boris Godunov (Musorgsky) 28 Sep-28 NoiD: Ewa Michnik; R: Waldemar Zawodziński
Die Zauberflöte (Mozart) 29 Sep-27 DecD: Tadeusz Zathey; R: Anna Długołęcka
Otello (Verdi) 9 Oct-12 NoiD: Ewa Michnik; R: Michał Znaniecki
The Trap (Krauze) 10-5 OctD: Tomasz Szreder; R: Ewelina Pietrowiak
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 11-26 OctD: Ewa Michnik; R: Waldemar Zawodziński
Falstaff (Verdi) 12 Oct-14 NoiD: Ewa Michnik; R: Waldemar Zawodziński
Giovanna d'Arco (Verdi) 23 Oct-20 NoiD: Ewa Michnik; R: Natascha Ursuliak
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Oct-5 NoiD: Tadeusz Zathey; R: Igor Przegrodzki
Sid, the serpent who wanted to sing (Fox) 29 Oct-25 NoiD: Michał Czubaszek; R: Adam Frontczak
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 8-17 NoiD: Ewa Michnik; R: Waldemar Zawodziński
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 26 Noi-17 SepD: Tadeusz Zathey; R: Michał Znaniecki
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 1 Dec-18 Sep
The Haunted Manor () 5 Dec-19 NoiD: Tomasz Szreder; R: Lado Adamic
Alice in Wonderland (Chauls) 17 Dec-18 NoiD: Michał Czubaszek; R: Adam Frontczak
Anatevka (Bock) 4-19 IanD: Ewa Michnik; R: Marek Weiss, Adam Frontczak
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Ian-31 DecD: Ewa Michnik; R: Helena Kaut-Howson
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 8 Mar-30 OctD: Tomasz Szreder; R: Anette Leistenschneider
Parsifal (Wagner) 17 Apr-27 SepD: Walter E Gugerbauer / Tomasz Szreder; R: Georg Rootering
Macbeth (Verdi) 13-22 IunD: Ewa Michnik; R: Bruno Berger-Gorski
Angels in America (Eötvös) 3-4 Oct
Sunken Garden (van der Aa) 8 Oct
Der Rosenkavalier (Strauss) 13-20 Dec