2013/14 > Rusia 
*Site public     >Operabase Professional 
2013/14 > Rusia

 Premieră mondială
 Raritate
 Producție nouă
 Producție nouă pentru această companie

  
Finlanda
Estonia
Letonia
Belarus

Rusia
 
Statele Unite
Ucraina
Georgia
Azerbaidjan
Kazahstan Japonia

Astrakhan, Astrakhan Opera and Ballet Theatre  / 

Boris Godunov (Musorgsky) 20 Sep-2 FebD: Valeriy Voronin; R: Konstantin Balakin
Otello (Verdi) 25 Oct-30 AprD: Valeriy Voronin; R: Konstantin Balakin
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 30 Oct-11 Dec
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 3 Noi-28 Feb
Madama Butterfly (Puccini) 13 Noi-21 Mar
La traviata (Verdi) 12 Feb-18 Apr
María de Buenos Aires (Piazzolla) 13 Feb-11 Mar
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 10-12 Apr
Ekaterinburg, Ekaterinburg Opera House  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Sep-7 IunD: Michael Güttler; R: Paul Curran
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 26 Sep-24 Mai
La traviata (Verdi) 27 Sep-15 Mai
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 29 Sep-10 Iun
La bohème (Puccini) 1 Oct-14 Mar
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 2 Oct-5 Apr
Madama Butterfly (Puccini) 3 Oct-22 Mai
Otello (Verdi) 8 Oct-19 IunD: Pavel Klinichev; R: Igor Uschakov
Le comte Ory (Rossini) 15 Oct-21 Iun
Tosca (Puccini) 18 Oct-29 Mai
Don Giovanni (Mozart) 22 Oct-3 Mai
Prince Igor (Borodin) 26 Oct-8 Mai
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 29 Oct-31 Mai
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 31 Oct-8 Apr
Le nozze di Figaro (Mozart) 9 Noi-6 Mai
Boris Godunov (Musorgsky) 10 Dec-17 MaiD: Michael Güttler; R: Alexander Titel
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 Dec-9 Apr
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27-28 Dec
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 26 Apr-5 Iun
Izhevsk, State Opera and Ballet Theatre of Udmurt Republic  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 5 Feb-9 AprD: Andrey Gordeyev
Kazan, Tatar State Opera and Ballet Theatre named after Mussa Djalil  / 
Tosca (Puccini) 25 Sep
Madama Butterfly (Puccini) 2 Oct
Carmen (Bizet) 4 Oct-8 Feb
The Pearl Fishers (Bizet) 20 NoiD: Marco Boemi; R: Vernon Mound
Boris Godunov (Musorgsky) 23 Noi-13 FebD: Renat Salavatov; R: Michael Pandzhavize
Requiem (Verdi) 27 Noi
La traviata (Verdi) 6 Dec-22 AprD: Marco Boemi; R: Jeannette Aster
Rigoletto (Verdi) 8 Dec-9 FebD: Renat Salavatov; R: Michael Pandzhavize
Nabucco (Verdi) 11 DecD: Marco Boemi; R: Denis Krief
Il trovatore (Verdi) 13 DecD: Marco Boemi; R: Bruno Berger-Gorski
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 19 Dec-11 FebD: Renat Salavatov; R: Mikhail Pandzhavidze
Veselá Vdova (Lehár) 20 Dec
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2-3 Feb
Porgy and Bess (Gershwin) 5 Feb
Aida (Verdi) 7 Feb
Turandot (Puccini) 15 Feb
The Love of the Poet (Akhiyarova) 24 Apr
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Apr
Krasnoyarsk, State Opera and Ballet Theatre  / 
Prince Igor (Borodin) 18 Sep-25 MaiD: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; R: Yuliana Malkhasyants
Rigoletto (Verdi) 25 Sep-21 FebD: Grigor Palikarov / Aleksandr Kosinskiy; R: Plamen Kartalov
Carmen (Bizet) 29 Sep-18 MaiD: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; R: Vyacheslav Tsyupa
La traviata (Verdi) 2 Oct-11 MaiD: Aleksandr Kosinskiy; R: Vyacheslav Tsyupa
Madama Butterfly (Puccini) 6 Oct-26 AprD: Aleksandr Kosinskiy; R: Gennadiy Malkhasyants
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 17 Oct-7 MaiD: Aleksandr Kosinskiy; R: Aleksandr Fedorov
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Oct-13 AprD: Aleksandr Kosinskiy; R: Boris Ryabikin
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 29 Oct-30 MarD: Aleksandr Kosinskiy / Aleksandr Yudasin; R: Vyacheslav Tsyupa
Sadko (Rimsky-Korsakov) 17 Noi-4 MaiD: Anatoliy Chepurnoy; R: Nadezhda Stolbova
L'elisir d'amore (Donizetti) 5 Dec-14 MaiD: Yevgeniy Brazhnik; R: Alexander Petrov
Pagliacci (Leoncavallo) 22 DecD: Aleksandr Kosinskiy
Concert (Strauss,J) 4 Ian
Snegurotchka (Rimsky-Korsakov) 10 Ian-2 Mar
Concert (Kalman,E) 11 Ian-14 Feb
Boris Godunov (Musorgsky) 7-8 Feb
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 27-28 Feb
Iolanta (Tchaikovsky,P) 2 Apr
Moscow, Bolshoi Theatre  / 
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 17-22 SepD: Vassily Sinaisky / Pavel Sorokin; R: Valery Fokin
La sonnambula (Bellini) 26 Sep-13 AprD: Julian Reynolds / Alexander Soloviev / Enrique Mazzola; R: Pier Luigi Pizzi
Boris Godunov (Musorgsky) 1 Oct-25 IulD: Pavel Sorokin / Vassily Sinaisky; R: Leonid Baratov(original), Igor Ushakov(revival)
Der fliegende Holländer (Wagner) 16-24 OctD: Vassily Sinaisky / Alexei Bogorad; R: Peter Konwitschny(original), Nina Gühlstorff(revival)
Tosca (Puccini) 26 Oct-27 IulD: Pavel Klinichev / Alexei Bogorad / Robert Treviño; R: Boris Pokrovsky
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 31 Oct-11 MaiD: Alexander Soloviev / Pavel Klinichev; R: Kirill Serebrennikov
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 5 Noi-5 IanD: Alexei Bogorad / Alexander Soloviev; R: Antony McDonald
Iolanta (Tchaikovsky,P) 8 Noi-14 IunD: Konstantin Khvatynets / Pavel Sorokin; R: Georgy Ansimov
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 13-17 NoiD: Alan Buribayev; R: Peter Ustinov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 20 Noi-12 IunD: Alexander Vedernikov; R: Dmitri Tcherniakov
La traviata (Verdi) 26 Noi-20 IulD: Vassily Sinaisky / Laurent Campellone / Pavel Klinichev; R: Francesca Zambello
La bohème (Puccini) 4 Dec-8 IunD: Kirill Karabits; R: Federik Mirdita
Don Carlos (Verdi) 17 Dec-29 IunD: Robert Treviño / Giacomo Sagripanti; R: Adrian Noble
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 Dec-16 MarD: Christoph-Mathias Mueller; R: Vasily Barkhatov
Nabucco (Verdi) 15-18 IanD: Alexander Soloviev; R: Mikhail Kislyarov
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 19 Ian
Don Quichotte (Massenet) 26 IanD: Valery Gergiev; R: Yannis Kokkos
Turandot (Puccini) 28 Ian-9 IulD: Marco Guidarini / Pavel Sorokin; R: Francesca Zambello
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 22 Feb-9 IulD: Gennadi Rozhdestvensky; R: Julia Pevzner
The Fiery Angel (Prokofiev) 28 Feb-2 MarD: Michail Jurowski; R: Francesca Zambello
Carmen (Bizet) 5 Mar-22 IunD: Laurent Campellone / Pavel Sorokin; R: David Pountney
Die Zauberflöte (Mozart) 19-23 MarD: Anton Grishanin; R: Graham Vick
The Enchantress (Tchaikovsky,P) 2-6 AprD: Alexander Lazarev; R: Alexander Titel
Mass (Bernstein) 11 AprR: Rēzija Kalniņa
Prince Igor (Borodin) 24-26 AprD: Pavel Klinichev; R: Yuri Lyubimov
Così fan tutte (Mozart) 24 Mai-1 IunR: Floris Visser
Moscow, Galina Vishnevskaya Opera Centre  / 
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 25 Oct-6 MarD: Alexander Soloviev; R: Mikhail Polischuk
Boris Godunov (Musorgsky) 11 Dec-1 AprD: Gintaras Rinkevicius / Yaroslav Tkalenko; R: Ivan Popovsky
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 20 Ian-21 FebD: Yaroslav Tkalenko; R: Andris Liepa
Moscow, Helikon-Opera  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 5 Sep-25 MaiD: Valery Kiryanov; R: Dmitry Bertman
Kaffeekantate (Bach,JS) 18 Sep-28 MaiD: Valery Kritskov; R: Oleg Iliyn
Das Liebesverbot (Wagner) 27-29 SepD: Vladimir Ponkin; R: Dmitry Bertman
Aida (Verdi) 4-6 OctD: Kirill Tikhonov; R: Dmitry Bertman
Falstaff (Verdi) 18-20 OctD: Teodor Currentzis; R: Dmitry Bertman
Bauernkantate (Bach,JS) 30 Oct-11 IunD: Ekaterina Vasheruk; R: Alexander Borodovsky
Rasputin (Reise) 8-9 NoiD: Vladimir Ponkin; R: Dmitry Bertman
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22-24 NoiD: Vladimir Ponkin; R: Dmitry Bertman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Noi-1 DecD: Konstantin Chudovsky; R: Dmitry Bertman
Siberia (Giordano) 6-8 DecD: Vladimir Ponkin; R: Dmitry Bertman
Lady Macbeth of Mtsensk District (Shostakovich) 12-15 DecD: Vladimir Ponkin; R: Dmitry Bertman
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-29 DecD: Mstislav Rostropovich; R: Dmitry Bertman
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 23-26 Ian
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 31 Ian-2 Feb
Aida (Verdi) 4 Feb
Vampuka (Ehrenberg) 7-9 Feb
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13-16 Feb
Boris Godunov (Musorgsky) 13-16 Mar
Concert (Kalman,E) 20-23 Mar
Vec Makropulos (Janáček) 28-30 MarD: Konstantin Khvatynets; R: Dmitry Bertman
Lulu (Berg) 18-20 AprR: Dmitry Bertman
La finta giardiniera (Mozart) 6 Mai
The Nightingale (Stravinsky) 7 Mai
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15-17 Mai
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-8 Iun
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 19-22 Iun
Carmen (Bizet) 26-29 Iun
Moscow, Novaya Opera Theatre  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 21 Aug-18 AprD: Evgeny Samoilov / Andrey Lebedev; R: Sergey Artsibashev
La traviata (Verdi) 28 Aug-29 MaiD: Dmitry Volosnikov; R: Alla Sigalova
Rigoletto (Verdi) 3 Sep-16 MarD: Evgeny Samoilov / Fabio Mastrangelo; R: Ralf Långbaсka
L'elisir d'amore (Donizetti) 6 Sep-26 FebD: Dmitry Volosnikov; R: Yuri Alexandrov
Nabucco (Verdi) 11 Sep-21 MarD: Evgeny Samoilov; R: Andrejs Žagars
Cavalleria rusticana (concert) (Mascagni) 19 Sep-29 AprD: Laurent Campellone
Pagliacci (concert) (Leoncavallo) 19 Sep-29 AprD: Laurent Campellone
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 Sep-30 MaiD: Vasily Valitov, Evgeny Samoilov; R: Elijah Moshinsky
Il trovatore (Verdi) 24 Sep-20 DecD: Evgeny Samoilov / Jan Latham-Koenig; R: Marco Gandini
Gianni Schicchi (Puccini) 25 Sep-30 Apr
Monsieur Choufleuri restera chez lui le ... (Offenbach) 25 SepD: Vasily Valitov; R: Gennady Shaposhnikov
Norma (Bellini) 27 Sep-11 MarD: Evgeny Samoilov
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 19 Oct-9 FebD: Jan Latham-Koenig; R: Ekaterina Vasilyova
Lohengrin (Wagner) 1 NoiD: Jan Latham-Koenig; R: Kasper Holten
Tristan und Isolde (Wagner) 3 Noi-16 AprD: Jan Latham-Koenig; R: Nicola Raab
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 6 NoiD: Andrey Lebedev; R: Ivan Fadeyev
La cenerentola (Rossini) 14 NoiD: Dmitry Volosnikov; R: Victor Gerasimenko
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 29 Noi-2 MarD: Alexandru Samoilă; R: Yuri Alexandrov
Prince Igor (Borodin) 8 Dec-5 Mai
Iolanta (Tchaikovsky,P) 18 Dec
Faust (concert) (Gounod) 17 Ian
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 21 Ian
The Demon (concert) (Rubinstein) 22 Ian
Salome (concert) (Strauss) 23 IanD: Evgeny Samoilov
Operetta anthology (Strauss,J) 12 Mar-6 Mai
Requiem (Mozart) 27 Mar
Snegurotchka (Rimsky-Korsakov) 29-30 Mar
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 12 AprR: Yuri Grymov
Capriccio (Strauss) 24 Apr
The School for Wives (Martynov) 20-22 MaiD: Dmitri Jurowski; R: Yuri Lyubimov, Igor Ushakov
Boris Godunov (Musorgsky) 28 Mai
Moscow, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Academic Music Theatre  / 
Tannhäuser (Wagner) 27 Sep-24 IunD: Fabrice Bollon; R: Andrejs Žagars
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 Oct-18 Mai
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 5 Oct-9 MarD: Eugeny Brazhnik; R: Alexander Titel
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 6 Oct-19 AprD: Felix Korobov; R: Alexander Titel
Carmen (Bizet) 8 Oct-4 MaiD: Eugeny Brazhnik; R: Alexander Titel
La traviata (Verdi) 20 Oct-19 IunD: Felix Korobov; R: Alexander Titel
The Demon (Rubinstein) 23 Oct-27 AprD: Anton Grishanin; R: Gennady Trostyanetsky
Madama Butterfly (Puccini) 24 Oct-25 MaiD: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; R: Ludmila Naletova
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Oct-30 MaiD: Vladimir Agronsky; R: Alexander Titel, Igor Yasulovich
L'italiana in Algeri (Rossini) 29 Oct-16 MaiD: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; R: Evgeny Pisarev
Tosca (Puccini) 2 Noi-23 FebD: Vyacheslav Volich; R: Ludmila Naletova
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Noi-21 MaiR: Alexander Titel
La bohème (Puccini) 10 Noi-22 MaiD: Felix Korobov; R: Alexander Titel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 25 Noi-24 AprD: Eugeny Brazhnik; R: Alexander Titel
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 30 Noi-18 IunD: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; R: Adolf Shapiro
May Night (Rimsky-Korsakov) 4 Dec-16 MarD: Felix Korobov; R: Alexander Titel
Socrate (Satie) 7 Dec-14 Feb
Le pauvre matelot (Milhaud) 7 Dec-14 Feb
The Merry Widow (Lehár) 18 Dec-22 IanD: Timur Zangiev
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 20 Dec-7 Ian
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 26 Dec-12 FebD: Felix Korobov; R: Lev Mikhailov
Così fan tutte (Mozart) 19 Ian-18 AprD: Timur Zangiev; R: Alexander Titel
Le cinesi (Gluck) 21 Feb-16 IunD: Peter Aidu; R: Georgy Isaakyan
L'Ivrogne corrigé (Gluck) 21 Feb-16 IunD: Peter Aidu; R: Anatoly Ledukhovsky
Aida (Verdi) 11-16 AprD: Felix Korobov; R: Peter Stein
Werther (Massenet) 26 AprD: Felix Korobov; R: Mikhail Bychkov
Don Giovanni (Mozart) 10-14 Iun
Nizhni Novgorod, State Academic Opera and Ballet Theatre named after Pushkin  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 18 SepD: Vladimir Boykov; R: Otar Dadishkiliani
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 26 Sep-29 Dec
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 2 Oct
Veselá Vdova (Lehár) 5 Oct-13 Apr
Carmen (Bizet) 10 Oct-12 MarD: Yevgeniy Sheyko; R: Olga Ivanova
La traviata (Verdi) 16 Oct-5 Apr
Die Fledermaus (Strauss,J) 20 Oct-15 Feb
Rusalka (Dargomizhsky) 26 Oct-20 Noi
Belaya akatsiya (Dunayevsky) 27 Oct-14 Mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 31 Oct-15 Noi
Madama Butterfly (Puccini) 3 NoiD: Yevgeniy Sheyko; R: Vadim Milkov
Iolanta (Tchaikovsky,P) 8 Noi-10 AprD: Vladimir Boykov; R: Oleg Dolgopolov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 22 Noi-25 IanD: Vladimir Boykov; R: Olga Ivanova
Aida (Verdi) 28 Noi-20 AprD: Sergey Vanteyev; R: Otar Dadishkiliani
Tosca (Puccini) 6 Dec-16 AprD: Vladimir Boykov; R: Mikhail Mordvinov
Prince Igor (Borodin) 10 IanD: Yevgeniy Sheyko; R: Otar Dadishkiliani
Ivan Susanin (Glinka) 23 Ian-3 AprD: Yevgeniy Sheyko; R: Otar Dadishkiliani
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 31 IanD: Yevgeniy Sheyko
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 FebD: Sergey Vanteyev; R: Otar Dadishkiliani
Otello (Verdi) 13 FebD: Yevgeniy Sheyko; R: Vadim Milkov
Novosibirsk, Novosibirsk State Opera and Ballet Theatre  / 
Mass (Bernstein) 17 Sep-27 Mar
The Little Tower Chamber (Polskiy) 21 Sep-25 Mai
Carmen (Bizet) 25 Sep-14 Mai
Prince Igor (Borodin) 28 Sep-18 Mai
The Steadfast Tin Soldier (Banevich) 29 Sep-3 Mai
La traviata (Verdi) 1 Oct-28 Mai
Rigoletto (Verdi) 8 Oct-27 Feb
Madama Butterfly (Puccini) 10 Oct-19 Feb
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 12 Oct
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 16 Oct-25 Feb
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 18 Oct
Aleko (Rachmaninov) 18 Oct
La serva padrona (Pergolesi) 19 Oct
Iolanta (Tchaikovsky,P) 22 Oct-5 Mai
Mavra (Stravinsky) 23 Oct-20 Mai
La cambiale di matrimonio (Rossini) 23 Oct-20 Mai
Tosca (Puccini) 24 Oct-16 Ian
Gianni Schicchi (Puccini) 26 Oct-15 Mai
Prima la musica, poi le parole (=) 26 Oct-15 Mai
Faust (Gounod) 31 Oct-9 Mar
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 10 Noi-23 Feb
La bohème (Puccini) 16 Noi-5 Dec
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 19 Noi-10 Mai
Jeanne d'Arc au bûcher (Honegger) 23 Noi-23 Mar
The Tale of the Pope and of His Workman Balda (Kravchenko) 15 Dec-4 Mai
Bastien und Bastienne (Mozart) 8 Mar-10 Mai
Perm, Perm Tchaikovsky Opera and Ballet Theatre  / 
Iolanta (Tchaikovsky,P) 7 SepD: Valentin Uryupin; R: George Isaakyan
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 9 Sep-19 MaiD: Valery Platonov; R: George Isaakyan
Pimpinone (Telemann) 10 Sep-17 OctD: Maxim Emelyanychev; R: Tatyana Stepanova
The Indian Queen (Purcell) 25 Sep-2 OctD: Teodor Currentzis; R: Peter Sellars
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 8 Oct-13 DecR: Georgy Isaakyan
Le astuzie femminili (Cimarosa) 10 OctD: Medeya Yassonidi; R: Maria Rubina
The Broken Cup (Donizetti) 15 Oct-17 IanD: Damir Maxutov; R: Olga Enns
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 18 Oct-13 MaiD: Valery Platonov / Valentin Uryupin / Damir Maxutov; R: Andrejs Žagars
L'orfeo (Monteverdi) 20 Oct-31 IanD: Valery Platonov; R: Georgy Isaakyan
Madama Butterfly (Puccini) 26 Oct-15 MaiR: Denis Radchenko
Adventures in Opera Country (Minkov) 27 Oct-4 FebD: Damir Maxutov; R: Elena Alexandrova(original), Olga Enns(revival), Ekaterina Malaya(revival)
Il campanello di notte (Donizetti) 27 Oct-24 IanD: Damir Maxutov; R: Olga Enns
One Day in the Life of Ivan Denisovitch (Tchaikovsky,Alexander) 30 Oct-21 FebD: Valery Platonov; R: Georgy Isaakyan
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 3-6 NoiR: Georgy Isaakyan
The Malachite Casket (Batin) 9 Noi-9 MarD: Damir Maksutov; R: Olga Enns
Carmen (Bizet) 12 Noi-16 IanD: Valentin Uryupin; R: Georgy Isaakyan
The Little Sweep (Britten) 16 Noi-6 IanD: Damir Maxutov; R: Olga Enns
A Christmas Carol (Batin) 17 NoiD: Dmitry Batin / Raushan Yakupov; R: Olga Enns
La traviata (Verdi) 19 Noi-31 MaiR: Sergey Mindrin
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21 Noi-23 IanR: Evgenia Minakova(original), Georgy Isaakyan(revival)
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-4 DecD: Raushan Yakupov; R: Valeria Borodina
Cleopatra (Massenet) 10 Dec-7 MaiD: Valery Platonov; R: Georgy Isaakyan
The Twelve Months (Banevich) 25 Dec-20 AprD: Evgenii Kirilov; R: Georgy Isaakyan(original), Olga Enns(original), Tatyana Stepanova(revival)
Cendrillon (Massenet) 5 Feb-4 MarD: Valery Platonov; R: Georgy Isaakyan
Medeamaterial (Dusapin) 7 FebD: Teodor Currentzis; R: Filipp Grigorian
Boris Godunov (Musorgsky) 11 Feb-24 AprD: Valery Platonov; R: Georgy Isaakyan
The Maid of Orleans (Tchaikovsky,P) 18 Feb-25 MaiR: Iosif Keller(original), Georgy Isaakyan(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 15-16 MarD: Teodor Currentzis; R: Philipp Himmelmann
La bohème (concert) (Puccini) 30 MarD: Teodor Currentzis
Petrozavodsk, Republic of Karelia State Music Theatre  / 
Silvia (Kálmán) 2 Oct-20 AprD: Sergei Inkov; R: Susanna Tsiryuk
Carmen (Bizet) 11 Oct-28 FebD: Sergei Inkov; R: Yuri Alexandrov
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 19 Oct-3 AprD: Sergei Inkov; R: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 22 Oct-11 AprR: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Noi-30 MarD: Sergei Inkov; R: Olga Mukhortova
La traviata (Verdi) 10 Noi-14 MarD: Sergei Inkov; R: Yuri Alexandrov
Morozko (Bocharov) 1 Dec-9 Mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Dec
Rostov, Rostov State Opera  / 
Faust (Gounod) 22 Sep-11 Mai
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 29 Sep-16 MaiD: Alexei Shakuro; R: Susanna Tsiryuk
Bajadere (Kálmán) 6 Oct-2 MaiD: Andrey Anikhanov; R: Alexei Stepanyuk
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 12 Oct-6 AprD: Alexei Shakuro; R: Leonid Shatohin
La traviata (Verdi) 13 Oct-30 MaiD: Maurizio Dones; R: Susanna Tsiryuk
White Acacia (Dunayevsky) 20 Oct-22 IunD: Alexei Shakuro; R: Kirill Strezhnev
Carmen (Bizet) 23 Oct-20 IunD: Valery Voronin; R: Yuri Laptev
Ball im Savoy (Abraham) 27 Oct-6 IunD: Alexei Shakuro; R: Yuri Alexandrov
Die lustige Witwe (Lehár) 2 Noi-11 AprD: Alexei Shakuro; R: Susanna Tsiryuk
Prince Igor (Borodin) 3 Noi-4 MaiD: Valery Voronin; R: Yuri Alexandrov
Iolanta (Tchaikovsky,P) 6 Noi-19 AprD: Andrey Anikhanov; R: Konstantin Balakin
La bohème (Puccini) 15 Noi-18 MaiD: Alexander Anissimov.cond; R: Konstantin Balakin
Madama Butterfly (Puccini) 17 Noi-7 IunD: Robert Lyall; R: Yuri Alexandrov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Noi-27 AprD: Alexander Anissimov.cond; R: Susanna Tsiryuk
Rigoletto (Verdi) 29 Ian-23 AprD: Alexander Anissimov.cond; R: Yuri Laptev
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15 Feb-23 MaiD: Alexei Shakuro; R: Vyacheslav Kushchev
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 12 AprD: Alexander Anissimov.cond; R: Susanna Tsiryuk
Samara, Samara Academic Theatre of Opera and Ballet  / 
Aida (Verdi) 14 Sep-24 AprD: Alexander Anissimov.cond; R: Yuri Alexandrov
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 18 Sep-19 AprD: Alexander Anissimov.cond; R: Ivan Fadeev
Prince Igor (Borodin) 25 Sep-26 MarD: Boris Benkogenov; R: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 4 Oct-28 FebD: Alexander Anissimov.cond; R: Dieter Kaegi
Boris Godunov (Musorgsky) 11 Oct-16 AprD: Viktor Kulikov; R: Nina Chusova
La traviata (Verdi) 30 Oct-12 AprD: Alexander Anissimov.cond; R: Antonio de Lucia
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 NoiD: Vladimir Kovalenko / Viktor Kulikov; R: Yuri Alexandrov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 Noi-9 AprD: Alexander Anissimov.cond; R: Mikhail Pandzhavidze
Silvia (Kálmán) 14 Dec-4 MaiD: Eugene Khokhlov
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 Dec-18 MaiD: Eugene Khokhlov; R: Galina Tarasova
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 24 Ian-11 MaiD: Alexander Anissimov.cond; R: Vladimir Petrov
Tosca (Puccini) 22 Mar-2 AprD: Alexander Anissimov.cond; R: Yuri Alexandrov
Rigoletto (Verdi) 14 MaiD: Viktor Kulikov; R: Mikhail Kislyarov
Saratov, Saratov Opera and Ballet  / 
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 1 Oct-20 FebR: Alexei Stepanyuk
Rusalka (Dargomizhsky) 5 Oct-16 Feb
Carmen (Bizet) 8 Oct
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 10 Oct-8 Apr
Oresteia (Taneyev) 13 Oct-25 Mar
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 Oct-12 Apr
Madama Butterfly (Puccini) 17 Oct-13 Apr
Iolanta (Tchaikovsky,P) 24 Oct-12 Mar
Rigoletto (Verdi) 27 Oct-23 Apr
Die lustige Witwe (Lehár) 30 Oct-6 Mar
Silvia (Kálmán) 3 Noi-5 Ian
Les brigands (Offenbach) 9 Noi-18 Mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 12 Noi-27 Apr
Die Zauberflöte (Mozart) 19 Noi-4 Mar
Sadko (Rimsky-Korsakov) 24 Noi-6 Feb
Prince Igor (Borodin) 13 Dec-14 Feb
Die Fledermaus (Strauss,J) 24 Dec
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 11 Ian-26 Feb
La traviata (Verdi) 26 Ian-20 Mar
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Ian-15 Apr
Tosca (Puccini) 2 Feb-2 Apr
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18 Feb-20 Apr
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 28 Feb
St Petersburg, St Petersburg Chamber Opera  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 13 Sep-27 Apr
La belle Hélène (Offenbach) 14 Sep-18 Apr
La traviata (Verdi) 18 Sep-2 Apr
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Sep-13 Apr
Boris Godunov (Musorgsky) 27 Sep-12 Mar
Pagliacci (Leoncavallo) 28 Sep-25 Apr
Madama Butterfly (Puccini) 29 Sep-9 Apr
Tosca (Puccini) 3 Oct-23 Apr
Pietro il Grande (Donizetti) 10 Oct-3 Apr
La bohème (Puccini) 11 Oct-20 Apr
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13 Oct-28 Mar
The Rape of Lucretia (Britten) 27 Oct-8 Feb
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 6 Noi
Don Juan (Mozart) 9 Noi-31 Mar
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 10 Noi-5 Mar
Rigoletto (Verdi) 29 Noi-11 Apr
Not Love Alone (Shchedrin) 5-6 Apr
St Petersburg, Mariinsky Theatre  / 
The Lefthander (Shchedrin) 9 Sep-10 MaiD: Valery Gergiev; R: Alexei Stepanyuk
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10 Sep-24 IunD: Boris Gruzin / Pavel Smelkov; R: Mariusz Trelinski
Lohengrin (concert) (Wagner) 10 Sep-18 AprD: Valery Gergiev
Macbeth (Verdi) 11 Sep-13 AprD: Valery Gergiev / Gavriel Heine; R: David McVicar
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 12 Sep-30 AprD: Boris Gruzin; R: Yuri Temirkanov
Rusalka (Dargomizhsky) 13 Sep-4 MaiD: Valery Gergiev / Pavel Petrenko; R: Vasily Barkhatov
Prince Igor (Borodin) 15 Sep-23 IanD: Boris Gruzin; R: Yevgeny Sokovnin(original), Irkin Gabitov(revival)
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Sep-3 MaiD: Gavriel Heine / Zaurbek Gugkaev; R: Alain Maratrat
Opera anthology (Verdi) 18 SepD: Andrei Petrenko
My Fair Lady (Loewe) 19-21 SepD: Gavriel Heine; R: Robert Carsen
Tosca (Puccini) 20 Sep-16 MaiD: Boris Gruzin; R: Paul Curran
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Sep-5 FebD: Mikhail Sinkevich; R: Alexander Petrov
Faust (Gounod) 24 Sep-26 NoiD: Mikhail Agrest; R: Isabella Bywater
La traviata (Verdi) 27 Sep-2 AugD: Mikhail Agrest / Boris Gruzin; R: Charles Roubaud
Un ballo in maschera (Verdi) 29 Sep-9 FebD: Karen Durgaryan; R: Andrei Konchalovsky
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 29 Sep-16 AprD: Mikhail Tatarnikov; R: Alain Maratrat
Jenůfa (Janáček) 1 OctD: Mikhail Agrest; R: Vasily Barkhatov
Carmen (Bizet) 3 Oct-2 AprD: Boris Gruzin / Mikhail Sinkevich; R: Alexei Stepanyuk
Don Quichotte (Massenet) 4 Oct-16 MarD: Christian Knapp; R: Yannis Kokkos
Requiem (concert) (Mozart) 4 Oct
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 5 Oct-30 MarD: Boris Gruzin; R: Alexander Petrov
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 8 Oct-25 MarD: Mikhail Tatarnikov; R: Vladislav Pazi
Aida (Verdi) 9 Oct-19 MarD: Boris Gruzin; R: Alexei Stepanyuk
Don Giovanni (Mozart) 10 Oct-18 MarD: Mikhail Agrest; R: Johannes Schaaf
Il trovatore (Verdi) 11 Oct-7 IunD: Mikhail Sinkevich; R: Pier Luigi Pizzi
Turandot (Puccini) 12 Oct-13 FebD: Mikhail Sinkevich; R: Charles Roubaud
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 Oct-23 AugD: Mikhail Agrest / Zaurbek Gugkaev; R: Yuri Alexandrov
A Life for the Tsar (Glinka) 15 OctD: Mikhail Agrest; R: Dmitri Tcherniakov
La bohème (Puccini) 18 Oct-21 AprD: Gavriel Heine; R: Ian Judge
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 20 Oct-3 MaiD: Mikhail Sinkevich; R: Lotfi Mansouri
Les Troyens (concert) (Berlioz) 21 OctD: Christian Knapp
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 22 OctR: Jonathan Kent
Madama Butterfly (Puccini) 23 Oct-21 MaiD: Boris Gruzin; R: Mariusz Treliński
Macbeth (concert) (Verdi) 25 OctD: Mikhail Sinkevich
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 Oct-24 MaiD: Pavel Bubelnikov; R: Alexander Petrov
La forza del destino (Verdi) 27 Oct-10 AprD: Mikhail Sinkevich; R: Elijah Moshinsky
Messa da Requiem (Verdi) 29 Oct-8 AprD: Mikhail Agrest
Attila (Verdi) 31 Oct-1 NoiD: Christian Knapp; R: Arturo Gama
L'Heure espagnole (Ravel) 2 Noi
Gianni Schicchi (Puccini) 2 Noi
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 2 Noi-9 AugD: Pavel Smelkov; R: Yuri Temirkanov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 Noi-15 FebD: Gavriel Heine; R: Alexei Stepanyuk
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 6 Noi-11 FebD: Ignat Solzhenitsyn; R: Irina Molostova
Idomeneo re di Creta (Mozart) 7-8 NoiD: Pavel Smelkov; R: Michael Sturminger
Il viaggio a Reims (Rossini) 10 NoiD: Vladislav Karklin; R: Alain Maratrat
The Turn of the Screw (Britten) 12 NoiD: Pavel Smelkov; R: David McVicar
A Midsummer Night's Dream (Britten) 13-14 NoiD: Pavel Smelkov; R: Claudia Solti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14 NoiD: Christian Knapp; R: Vasily Barkhatov
The Rape of Lucretia (concert) (Britten) 15 NoiD: Alice Farnham
The Nose (Shostakovich) 17 NoiD: Pavel Smelkov; R: Yuri Alexandrov
Aida (Verdi) 2 Dec-21 Feb
The Brothers Karamazov (Smelkov) 3 DecR: Vasily Barkhatov
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 5 DecR: Dmitri Tcherniakov
Boris Godunov (Musorgsky) 10 Dec-21 MarR: Graham Vick
Christmas Eve (Rimsky-Korsakov) 14 Dec-19 Feb
Semyon Kotko (Prokofiev) 17 DecR: Yuri Alexandrov
Sadko (Rimsky-Korsakov) 5 Ian-15 MarR: Alexei Stepanyuk
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 10 Ian-25 Feb
The Enchanted Wanderer (Shchedrin) 14 Ian
Don Carlos (Verdi) 20 Ian-6 FebD: Valery Gergiev / Karen Durgaryan; R: Giorgio Barberio Corsetti
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 IanR: Ian Judge
Dead Souls (Shchedrin) 29 Ian
Khovanshchina (Musorgsky) 30 Ian-7 MarD: Valery Gergiev; R: Leonid Baratov(original)
Mazepa (Tchaikovsky,P) 4 FebR: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
The Pranks of Fata Morgana (Prokofiev) 8-9 Feb
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 8 FebD: Emmanuel Villaume
The Maid of Pskov (Rimsky-Korsakov) 15 FebR: Yuri Laptev(revival)
Nabucco (Verdi) 20 Feb-8 MarR: Dmitry Bertman
Rigoletto (Verdi) 5 Mar-23 MaiR: Irkin Gabitov
Concert (Wagner) 6 MarD: Valery Gergiev
The Gambler (Prokofiev) 12 Mar
Pagliacci (Leoncavallo) 14 Mar-20 AprD: Gavriel Heine; R: Isabelle Partiot-Pieri
Elektra (Strauss) 20 Mar
Pelléas et Mélisande (Debussy) 24 Mar
Salammbô (concert) (Musorgsky) 25 MarD: Pavel Petrenko
Così fan tutte (Mozart) 19-20 AprD: Vincent de Kort; R: Walter Le Moli
Suor Angelica (Puccini) 22 AprR: Walter Le Moli
Gianni Schicchi (Puccini) 22 AprR: Walter Le Moli
Il tabarro (Puccini) 22 AprR: Walter Le Moli
Otello (Verdi) 22 Apr-6 MaiD: Pavel Smelkov; R: Vasily Barkhatov
War and Peace (Prokofiev) 24-26 Apr
Rigoletto (Verdi) 23 MaiR: Irkin Gabitov
St Petersburg, Mikhailovsky Theatre  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 Sep-21 IunD: Daniele Rustioni; R: Fabio Sparvoli
La bohème (Puccini) 20 Sep-6 MaiD: Peter Feranec; R: Arnaud Bernard
Cavalleria rusticana (Mascagni) 23 Sep-30 IunD: Mikhail Tatarnikov; R: Liliana Cavani
Pagliacci (Leoncavallo) 25 Sep-21 NoiD: Mikhail Tatarnikov; R: Liliana Cavani
Cinderella (Asaf'yev) 29 Sep-6 AprD: Igor Tomashevsky; R: Olga Mukhortova
Iolanta (Tchaikovsky,P) 29 Sep-28 IunD: Valentin Bogdanov; R: Sergey Shepelyov
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Oct-2 IunD: Mikhail Tatarnikov / Peter Feranec; R: Andrejs Žagars
La traviata (Verdi) 5 Oct-25 MaiD: Alexey Nyaga; R: Stanislav Gaudasinsky
Rusalka (Dvořák,A) 8 Oct-13 IunR: Igor Konyaev
Tosca (Puccini) 11 Oct-17 IunD: Mikhail Tatarnikov / Valentin Bogdanov; R: Stanislav Gaudasinsky
La juive (Halévy) 13 OctR: Arnaud Bernard
Der fliegende Holländer (Wagner) 16 Oct-21 AprD: Vasily Petrenko; R: Vasily Barkhatov
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 3 Noi-30 MaiD: Mikhail Tatarnikov; R: Stanislav Gaudasinsky
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 Dec-5 AprD: Valentin Bogdanov; R: Daria Panteleyeva
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 25 Ian-10 IunD: Mikhail Tatarnikov; R: Andrey Moguchiy
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 12-13 FebD: Mikhail Tatarnikov; R: Andriy Zholdak
St Petersburg, St Petersburg Theatre of Musical Comedy  / 
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 16 Iul-22 Apr
Die lustige Witwe (Lehár) 17 Iul-21 Feb
Silvia (Kálmán) 19 Iul-17 Apr
Mr X (Kálmán) 20 Iul-20 Feb
Spring Parade (Stolz) 21 Iul-22 Sep
Countess Maritza (Kálmán) 22 Iul-10 Dec
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Iul-29 Ian
Das Veilchen vom Montmartre (Kálmán) 24 Iul-14 Dec
Baroness Lili () 27 Iul-27 Apr
Die Bajadere (Kalman,E) 31 Iul-15 Ian
Madame Pompadour (Fall) 11 Oct-13 Dec
The Bird Seller (Zeller,C) 15 Oct-21 Ian
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 27 Oct-23 Apr
Ufa, Bashkir State Opera and Ballet Theatre  / 
Aleko (Rakhmaninov) 12 Dec
Silvia (Kálmán) 26 Feb-16 Apr
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Mar-20 Mai
Voronezh, State Opera and Ballet Theatre  / 
Carmina Burana (Orff) 27 Sep-9 Noi
Silvia (Kálmán) 2 Oct-11 Apr
The Country Wives' Revolt (Ptichkin) 4 Oct-9 Mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 5 Oct
Die Fledermaus (Strauss,J) 9 Oct-16 Apr
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11 Oct
Gräfin Mariza (Kálmán) 16 Oct-6 Apr
Iolanta (Tchaikovsky,P) 18-20 Oct
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 24 Oct-19 Feb
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 26 Oct-13 Feb
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 6 Noi-21 Feb
La traviata (Verdi) 10 Noi-5 Feb
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 16 Noi-23 Ian
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Noi-20 Apr
The Night before Christmas (Rimsky-Korsakov) 26 Dec-15 Mar
Pagliacci (Leoncavallo) 17 Ian-25 Mar
Sevastopol Waltz (Listov) 25 Ian
Die Kluge (Orff) 9 Feb
Der Troubadour (Verdi) 22 Feb-18 Apr
Tosca (Puccini) 12 Apr
Yoshkar-Ola, Sapaev Mari State Opera and Ballet Theatre  / 
Ball im Savoy (Abraham) 1 Oct-5 AprD: Ruben Aharonian; R: Olga Malikova
Opera anthology (Verdi) 10 Oct
Baroness Lili () 3 Noi-10 MarD: Ivan Egorov; R: Sergey Shepelev
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 3 Dec
Mr X (Kálmán) 4 Dec
Bajadere (Kálmán) 12 Dec-6 Apr
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 Ian
Viva la Mamma (Donizetti) 15 Ian
Babi Revolt (Ptichkin) 4 Feb
Don Pasquale (Donizetti) 12 Feb
Kashchey the Immortal (Rimsky-Korsakov) 14 Mar-15 Apr