2014/15 > Italia 
*Site public   >Operabase Professional 
2014/15 > Italia

 Premieră mondială
 Raritate
 Producție nouă
 Producție nouă pentru această companie

  
Franța
Monaco
Elveția
Austria
Slovenia

Italia
 
Croația
Malta Grecia

Bergamo, Teatro Donizetti Bergamo  / 

Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26-28 SepD: Roberto Tolomelli; R: Francesco Bellotto
Betly (Donizetti) 27 Sep-8 NoiD: Giovanni Battista Rigon; R: Luigi Barilone
Tosca (Puccini) 10-12 OctD: Fabio Mastrangelo; R: Hugo De Ana
Torquato Tasso (Donizetti) 7-9 NoiD: Sebastiano Rolli; R: Federico Bertolani
Don Pasquale (Donizetti) 15-17 OctD: Christopher Franklin; R: Andrea Cigni
Stabat Mater (Rossini) 21 OctD: Michele Mariotti
Le nozze di Figaro (Mozart) 6-8 NoiD: Stefano Montanari; R: Mario Martone
Anna Bolena (Donizetti) 27-29 NoiD: Corrado Rovaris; R: Alessandro Talevi
La scala di seta (Rossini) 4-6 DecD: Francesco Ommassini; R: Damiano Michieletto(original), Andrea Bernard(revival)
Bolzano, Teatro Comunale Bolzano  / 
Don Giovanni (Mozart) 22-23 NoiD: José Luis Gómez Ríos; R: Graham Vick
Faust (Gounod) 21-22 Ian
Anatevka (Bock) 16-30 MaiD: Stephen Lloyd; R: Bettina Bruinier
Brescia, Teatro Grande  / 
Madama Butterfly (Puccini) 3-5 OctD: Giampaolo Bisanti; R: Giulio Ciabatti
Don Giovanni (Mozart) 7-9 OctD: José Luis Gómez Ríos; R: Graham Vick
Nabucco (Verdi) 27-29 NoiD: Marcello Mottadelli
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 12-14 DecD: Christian Capocaccia; R: Frédéric Roels
La boheme (Puccini) 2-4 OctD: Giampaolo Bisanti; R: Leo Muscato
Le nozze di Figaro (Mozart) 23-25 OctD: Stefano Montanari; R: Mario Martone
La scala di seta (Rossini) 20-22 NoiD: Francesco Ommassini; R: Damiano Michieletto, Andrea Bernard
Un ballo in maschera (Verdi) 11-13 DecD: Pietro Mianiti; R: Nicola Berloffa
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
Don Giovanni (Mozart) 26-27 SepD: José Luis Gómez Ríos; R: Graham Vick
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16-18 OctD: Carlo Goldstein; R: Ivan Stefanutti
Nabucco (Verdi) 3-5 DecD: Marcello Mottadelli; R: Andrea Cigni
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 19-21 DecD: Christian Capocaccia; R: Frédéric Roels
Madama Butterfly (Puccini) 9-11 Ian
Pagliacci (Leoncavallo) 1-5 IulD: Carlo Goldstein
Le nozze di Figaro (Mozart) 24-26 SepD: Stefano Montanari; R: Mario Martone
Don Pasquale (Donizetti) 30 Oct-1 NoiD: Christopher Franklin; R: Andrea Cigni
Un ballo in maschera (Verdi) 26-28 NoiD: Pietro Mianiti; R: Nicola Berloffa
La scala di seta (Rossini) 11-13 DecD: Francesco Ommassini; R: Damiano Michieletto, Andrea Bernard
La boheme (Puccini) 22-24 IanD: Giampaolo Bisanti; R: Leo Muscato
Turandot (reduction) (Puccini) 20 FebR: Silvia Paoli
Cosenza, Teatro Rendano  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21-23 NoiD: Luca Ferrara; R: Rosetta Cucchi
Madama Butterfly (Puccini) 19-21 DecD: Alberto Hold-Garrido; R: Vincenzo Grisostomi Travaglini
Cremona, Teatro Ponchielli  / 
Madama Butterfly (Puccini) 8-12 OctD: Giampaolo Bisanti; R: Giulio Ciabatti
Don Giovanni (Mozart) 17-19 OctD: José Luis Gómez Ríos; R: Graham Vick
Nabucco (Verdi) 14-16 NoiD: Marcello Mottadelli; R: Andrea Cigni
Adriana Lecouvreur (Cilea) 20-22 NoiD: Carlo Goldstein; R: Ivan Stefanutti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 6-8 DecD: Christian Capocaccia; R: Frédéric Roels
Il flauto magico (adaptation) (Mozart) 12 FebD: Mario Tronco; R: Mario Tronco
La boheme (Puccini) 7-11 OctD: Giampaolo Bisanti; R: Leo Muscato
Le nozze di Figaro (Mozart) 16-18 OctD: Stefano Montanari; R: Davide Livermore
La scala di seta (Rossini) 6-8 NoiD: Francesco Ommassini; R: Damiano Michieletto, Andrea Bernard
Don Pasquale (Donizetti) 19-21 NoiD: Christopher Franklin; R: Andrea Cigni
Un ballo in maschera (Verdi) 4-6 DecD: Pietro Mianiti; R: Nicola Berloffa
Fano, Teatro della Fortuna  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 12-14 MarD: Francesco Lanzillotta; R: Saverio Marconi
Carmen (Bizet) 2-3 MaiD: Mario Tronco; R: Mario Martone
Sinfonia 9 (Beethoven) 14 MaiD: Daniele Agiman
Madama Butterfly (Puccini) 26-28 NoiD: Francesco Ivan Ciampa; R: Pier Luigi Pizzi
Ferrara, Teatro Comunale  / 
Il turco in Italia (Rossini) 6-8 FebD: Francesco Ommassini; R: Federico Bertolani
La sonnambula (Bellini) 20-22 MarD: Francesco Ommassini; R: Alessandro Londei
Falstaff (Verdi) 11-12 AprD: Nicola Paszkowski; R: Cristina Mazzavillani Muti
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 8 MaiD: Roberto Zarpellon; R: Marco Bellussi
Firenze, Opera di Firenze  / 
Il campiello (Wolf-Ferrari) 25 Sep-4 OctD: Francesco Cilluffo; R: Leo Muscato
Requiem (Mozart) 5-7 Oct
Brundibar (Krasa) 14-19 OctD: Farhad G Mahani /Elena Pierini; R: Marina Bianchi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 23 Oct-2 NoiD: Giampaolo Bisanti; R: Mario Pontiggia
Requiem (Verdi) 28-30 Noi
Falstaff (Verdi) 29 Noi-12 DecD: Zubin Mehta; R: Luca Ronconi
Petite Messe Solennelle (Rossini) 16 Dec
I puritani (Bellini) 28 Ian-10 FebD: Giacomo Sagripanti; R: Fabio Ceresa
Requiem (Verdi) 8 FebD: Daniele Gatti
Pollicino (Henze) 24-28 FebD: Alessandro Cadario; R: Dieter Kaegi
Dido and Aeneas (Purcell) 1-10 MarD: Stefano Montanari; R: Marina Bianchi
La Tempesta (Purcell) 24-25 Mar
La traviata (Verdi) 1-8 AprD: Zubin Mehta; R: Henning Brockhaus
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 Iul-6 SepD: Alessandro D'Agostini; R: Damiano Michieletto
Madama Butterfly (Puccini) 18-29 IulD: Giampaolo Bisanti; R: Fabio Ceresa
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22-30 SepD: Fabrizio Maria Carminati; R: Graham Vick
Il ragazzo del riscio (Wenjing) 4-5 OctD: Zhang Guoyong; R: Yi Liming
Cosi fan tutte (Mozart) 18-27 OctD: Roland Böer; R: Lorenzo Mariani
Le braci (Tutino) 5-15 NoiD: Francesco Cilluffo; R: Leo Muscato
Rigoletto (Verdi) 4-20 DecD: Zubin Mehta; R: William Friedkin
La Voix humaine (Poulenc) 22 Ian-5 FebD: Xǔ Zhōng
Suor Angelica (Puccini) 22 Ian-5 FebD: Xǔ Zhōng; R: Andrea De Rosa
Goyescas (Granados) 23 Ian-7 FebD: Guillermo García Calvo; R: Andrea De Rosa
El amor brujo (Falla) 23 Ian-7 FebD: Guillermo García Calvo
L'Imperatore di Atlantide (Ullmann) 27 Ian-3 FebD: Roberto Misto; R: Pier Paolo Pacini
Fra Diavolo (Auber) 9-10 FebD: Alessandro D'Agostini; R: Francesco Torrigiani
Les pecheurs de perles (Bizet) 24-28 FebD: Ryan McAdams; R: Fabio Sparvoli
Hansel e Gretel (Humperdinck) 5-13 MarD: Farhad G Mahani; R: Gianmaria Aliverta
L'italiana in Algeri (Rossini) 15-26 MarD: Bruno Campanella; R: Joan Font
Genova, Opera di Genova  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 9-12 OctD: Alvise Casellati; R: Filippo Crivelli
Luisa Miller (Verdi) 18-28 NoiD: Andrea Battistoni; R: Leo Nucci(original), Salvo Piro(revival)
Tosca (Puccini) 20 Dec-2 IanD: Stefano Ranzani; R: Davide Livermore
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 Feb-1 MarD: Giampaolo Bisanti / Giorgio Bruzzone; R: Dario Argento
Fedora (Giordano) 21-29 MarD: Valerio Galli; R: Pier Francesco Maestrini
L'amico Fritz (concert) (Mascagni) 28 MarD: Andrea Battistoni
Billy Budd (Britten) 17-23 AprD: Andrea Battistoni; R: Davide Livermore
Carmen (Bizet) 8-17 MaiD: Philippe Auguin; R: Davide Livermore
La vedova allegra (Lehar) 18-28 IulD: Felix Krieger / Pablo Assante; R: Hugo De Ana
Il ragazzo del riscio (Wenjing) 30 Sep-1 Oct
Simon Boccanegra (Verdi) 22-31 OctD: Andrea Battistoni; R: Andrea De Rosa
La Boheme (Puccini) 17 Dec-3 IanD: Giuseppe Acquaviva; R: Ettore Scola
Don Giovanni (Mozart) 30 Ian-7 FebD: Cristoph Poppen; R: Rosetta Cucchi
Roberto Devereux (Donizetti) 17-29 MarD: Francesco Lanzillotta; R: Alfonso Antoniozzi
Andrea Chenier (Giordano) 12-20 AprD: Giampaolo Bisanti; R: Salvo Piro(original), Lamberto Puggelli(revival)
Tosca (Puccini) 4-8 MaiD: Dmitri Jurowski; R: Davide Livermore
Salome (Strauss) 21-28 MaiD: Fabio Luisi; R: Rosetta Cucchi
La forza del destino (Verdi) 18-28 IunD: Andrea Battistoni; R: Davide Livermore
Jesi, Teatro G B Pergolesi  / 
Don Giovanni (Mozart) 18-19 OctD: José Luis Gómez Ríos; R: Graham Vick
Tosca (Puccini) 7-9 NoiD: Antonio Pirolli; R: Massimo Gasparòn
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 29-30 NoiD: Christian Capocaccia; R: Frédéric Roels
Le nozze di Figaro (Mozart) 2 OctD: Donato Renzetti; R: Leo Muscato
Nabucco (Verdi) 16-18 OctD: Aldo Sisillo; R: Stefano Monti
Don Pasquale (Donizetti) 13-15 NoiD: Giuseppe La Malfa; R: Andrea Cigni
La vedova allegra (Lehar) 11-13 DecD: Antonio Pirolli; R: Vittorio Sgarbi
Livorno, Teatro Goldoni  / 
L'amico Fritz (Mascagni) 7 DecD: Mario Menicagli; R: Simona Marchini
La rondine (Puccini) 13-14 DecD: Massimiliano Stefanelli; R: Gino Zampieri
La vedova allegra (Lehar) 17 IanD: Maurizio Bagliolo; R: Marco Prosperini
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6-7 FebD: Nicola Paszkowski; R: Alessio Pizzech
Requiem (Mozart) 18 AprD: Daniela Contessi
La traviata (Verdi) 7-8 Noi
Simon Boccanegra (Verdi) 28-29 NoiD: Ivo Lipanovich; R: Lorenzo Mucci
Cavalleria rusticana (Mascagni) 11-13 Dec
Madama Butterfly (Puccini) 16-17 Ian
La vedova allegra (Lehar) 27-28 Feb
Aida (Verdi) 12-13 Mar
Lucca, Teatro del Giglio  / 
Recital (Puccini) 11 Sep
Don Giovanni (Mozart) 28 Feb-1 MarD: Aldo Sisillo; R: Rosetta Cucchi
Mefistofele (Boito) 9-10 AprD: Francesco Pasqualetti; R: Enrico Castiglione
Madama Butterfly (Puccini) 20-22 NoiD: Valerio Galli; R: Sandro Pasqualetto
Il convitato di pietra (Pacini) 5 DecD: Daniele Ferrari; R: Lorenzo Maria Mucci
Simon Boccanegra (Verdi) 4-5 IanD: Ivo Lipanovic; R: Lorenzo Maria Mucci
La vedova allegra (Lehar) 6-7 FebD: Nicola Paszkowski; R: Fabio Sparvoli
Massa Maritima, Lirica in Piazza  / 
La boheme (Puccini) 3-5 AugD: Claudio Maria Micheli; R: Massimiliano Damato
Cavalleria rusticana (Mascagni) 4-6 AugD: Maurizio Morgantini; R: Maurizio Marchini
Gianni Schicchi (Puccini) 4-6 AugD: Maurizio Morgantini; R: Maurizio Marchini
La traviata (Verdi) 3 Aug
Turandot (Puccini) 4 Aug
Pagliacci (Leoncavallo) 5 Aug
Milano, Teatro alla Scala  / 
Fidelio (Beethoven) 10-23 DecD: Daniel Barenboim; R: Deborah Warner
Die Soldaten (Zimmermann,B) 17 Ian-3 FebD: Ingo Metzmacher; R: Alvis Hermanis
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 1-27 FebD: Rinaldo Alessandrini; R: Robert Wilson
Aida (Verdi) 15 Feb-14 MarD: Zubin Mehta; R: Peter Stein
Lucio Silla (Mozart) 26 Feb-17 MarD: Marc Minkowski; R: Marshall Pynkoski
Carmen (Bizet) 22 Mar-16 IunD: Massimo Zanetti; R: Emma Dante
Turandot (Puccini) 1-23 MaiD: Riccardo Chailly; R: Nikolaus Lehnhoff
CO2 (Battistelli) 16-29 MaiD: Cornelius Meister; R: Robert Carsen
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 Mai-11 IunD: Stefano Ranzani; R: Mary Zimmerman
Pagliacci (Leoncavallo) 12-23 IunD: Carlo Rizzi; R: Mario Martone
Cavalleria rusticana (Mascagni) 12-23 IunD: Carlo Rizzi; R: Mario Martone
Tosca (Puccini) 22 Iun-6 IulD: Carlo Rizzi; R: Luc Bondy(original), Marie-Louise Bondy(revival)
Otello (Rossini) 4-24 IulD: John Eliot Gardiner; R: Jürgen Flimm
Il Barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Iul-10 AugD: Massimo Zanetti; R: Jean-Pierre Ponnelle
La Boheme (Puccini) 19 Aug-2 SepD: Gustavo Dudamel; R: Franco Zeffirelli
Il castello del Duca Barbablu (concert) (Bartok) 15-18 SepD: Alan Gilbert
L'elisir d'amore (Donizetti) 21 Sep-17 OctD: Nello Santi; R: Grischa Asagaroff
La Cenerentola per i bambini (Rossini) 29 Sep-16 AprD: Pietro Mianiti; R: Ulrich Peter
Requiem (concert) (Verdi) 29-30 SepD: Zubin Mehta
Falstaff (Verdi) 14 Oct-4 NoiD: Daniele Gatti; R: Robert Carsen
Wozzeck (Berg) 29 Oct-13 NoiD: Ingo Metzmacher; R: Jürgen Flimm
Giovanna d'Arco (Verdi) 7 Dec-2 IanD: Riccardo Chailly; R: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Rigoletto (Verdi) 13 Ian-6 FebD: Mikko Franck; R: Gilbert Deflo
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 28 Ian-14 FebD: Diego Fasolis; R: Jürgen Flimm
I due Foscari (Verdi) 25 Feb-25 MarD: Michele Mariotti; R: Alvis Hermanis
La cena delle beffe (Giordano) 3 Apr-7 MaiD: Carlo Rizzi; R: Mario Martone
La fanciulla del West (Puccini) 3-28 MaiD: Riccardo Chailly; R: Graham Vick
L'Enfant et les sortileges (Ravel) 17 Mai-6 IunD: Marc Minkowski; R: Laurent Pelly
L'Heure espagnole (Ravel) 17 Mai-6 IunD: Marc Minkowski; R: Laurent Pelly
Der Rosenkavalier (Strauss) 4 Iun-2 IulD: Zubin Mehta; R: Harry Kupfer
Simon Boccanegra (Verdi) 18 Iun-8 IulD: Myung-Whun Chung; R: Federico Tiezzi
Die Zauberflote (Mozart) 2-26 SepD: Adam Fischer; R: Peter Stein
The Turn of the Screw (Britten) 14 Sep-17 OctD: Christoph Eschenbach; R: Kasper Holten
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 22 Sep-1 OctD: Rinaldo Alessandrini; R: Robert Wilson
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Oct-27 NoiD: Franz Welser-Möst; R: Frederic Wake-Walker
Fin de partie (Kurtag) 6-30 NoiD: Ingo Metzmacher; R: Luc Bondy
Porgy and Bess (Gershwin) 15-22 NoiD: Nikolaus Harnoncourt; R: Philipp Harnoncourt
Modena, Teatro Comunale  / 
Rigoletto (Verdi) 12-16 NoiD: Giovanni Di Stefano; R: Giandomenico Vaccari
La rondine (Puccini) 29-30 NoiD: Massimiliano Stefanelli; R: Gino Zampieri, Emiliana Paoli
Il viaggio di Roberto (Marzocchi) 14 DecD: Paolo Marzocchi; R: Alessio Pizzech
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23-25 IanD: Christopher Franklin; R: Nicola Berloffa
Don Giovanni (Mozart) 11-15 FebD: Aldo Sisillo; R: Rosetta Cucchi
L'elisir d'amore (Donizetti) 15-17 MarD: Francesco Cilluffo; R: Marcello Grigorov
Nabucco (Verdi) 7-11 OctD: Aldo Sisillo; R: Stefano Monti
Tristan und Isolde (Wagner) 11-15 NoiD: Marcus Bosch; R: Monique Wagemakers
Il labbro della Lady (Galante) 21-22 NoiD: Carlo Boccadoro; R: Stefania Panighini
L'amico Fritz (Mascagni) 15-17 IanD: Donato Renzetti; R: Leo Nucci, Salvo Piro
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 19-21 FebD: Stefano Ranzani; R: Henning Brockhaus(original), Valentina Escobar(revival)
Oedipus Rex (concert) (Stravinsky) 10 AprD: Juraj Valčuha
Madama Butterfly (Puccini) 15-17 AprD: Valerio Galli; R: Sandro Pasqualetto
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
Salome (Strauss) 15-26 NoiD: Gabriele Ferro; R: Manfred Schweigkofler
Il trovatore (Verdi) 12-20 DecD: Nicola Luisotti; R: Michał Znaniecki
Andrea Chenier (Giordano) 20-29 IanD: Nello Santi; R: Salvo Piro(original), Lamberto Puggelli(revival)
Tristano e Isotta (Wagner) 22 Feb-5 MarD: Zubin Mehta; R: Lluís Pasqual
Turandot (Puccini) 21 Mar-1 AprD: Juraj Valčuha / Maurizio Agostini; R: Roberto De Simone
Luisa Miller (Verdi) 5-10 MaiD: Daniele Rustioni; R: Andrea De Rosa
L'isola disabitata (Jommelli) 14-20 MaiD: Rinaldo Alessandrini; R: Mariano Bauduin
Orfeo e Euridice (Gluck) 27 Mai-4 IunD: Francesco Ommassini; R: Karole Armitage
La cenerentola (Rossini) 18-30 IunD: Gabriele Ferro; R: Paul Curran
La petite messe solennelle (concert) (Rossini) 25 IunD: Marco Faelli
Tosca (Puccini) 11-24 IulD: Jordi Bernàcer; R: Jean Kalman
La boheme (Puccini) 14-25 IulD: Stefano Ranzani; R: Francesco Saponaro
Don Pasquale (Donizetti) 26 Sep-3 OctD: Giancarlo Andretta; R: Roberto De Simone
La traviata (Verdi) 3-13 NoiD: Renato Palumbo / Maurizio Agostini; R: Ferzan Ozpetek
Carmen (Bizet) 13-20 DecD: Zubin Mehta / Jacques Delacôte; R: Daniele Finzi Pasca
La vedova allegra (Lehar) 22 Ian-3 FebD: Alfred Eschwé; R: Federico Tiezzi
Norma (Bellini) 21 Feb-1 MarD: Nello Santi; R: Lorenzo Amato
Falstaff (Verdi) 13-20 MarD: Pinchas Steinberg; R: Luca Ronconi(original), Marina Bianchi(revival)
Oedipus rex (concert) (Stravinsky) 15-16 AprD: Juraj Valčuha
Fedora (Giordano) 3-11 MaiD: Christian Badea; R: Lamberto Puggelli(original), Salvo Piro(revival)
Zenobia in Palmira (Paisiello) 18-27 MaiD: Francesco Ommassini; R: Riccardo Canessa
Suor Angelica (Puccini) 28 Mai-8 IunD: Donato Renzetti; R: Andrea De Rosa
Goyescas (Granados) 28 Mai-8 IunD: Donato Renzetti; R: Andrea De Rosa
Madama Butterfly (Puccini) 14-31 IulD: Pinchas Steinberg; R: Pippo Delbono
Aida (Verdi) 15 Iul-2 AugD: Pinchas Steinberg; R: Franco Dragone
Le nozze di Figaro (Mozart) 24 Sep-4 OctD: Gabriele Ferro; R: Chiara Muti
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16-23 OctD: Daniel Oren; R: Lorenzo Mariani
Achille in Sciro (concert) (Sarro) 4-5 NoiD: Alessandro De Marchi
La Grotta di Trofonio (Salieri) 13-22 NoiD: Alessandro De Marchi
Il tabarro (concert) (Puccini) 17-18 NoiD: Stefan Anton Reck
Der Zwerg (concert) (Zemlinsky) 17-18 NoiD: Stefan Anton Reck
Novara, Teatro Coccia  / 
La traviata (Verdi) 10-12 OctD: Andrea Battistoni; R: Daniele Abbado, Boris Stetka
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 29-30 NoiD: Guy Condette; R: Nicola Zorzi
Turandot (Puccini) 6-8 FebD: Matteo Beltrami; R: Mercedes Martini
Il viaggio a Reims (Rossini) 9-11 Oct
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14-15 Noi
La boheme (Puccini) 13-14 Feb
Padova, Teatro Verdi  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26-28 SepD: Gianluca Marcianò; R: Francesco Esposito
Madama Butterfly (Puccini) 24-26 OctD: Tiziano Severini; R: Stefano Trespidi
La vedova allegra (Lehar) 29-31 DecD: Giampaolo Bisanti; R: Hugo De Ana
Norma (Bellini) 16-18 OctD: Tiziano Severini; R: Paolo Miccichè
Parma, Fondazione Teatro Regio di Parma  / 
La forza del destino (Verdi) 10-28 OctD: Jader Bignamini; R: Stefano Poda
Concert (Verdi) 18 OctD: Francesco Cilluffo
La traviata (Verdi) 24 Oct-2 NoiD: Stefano Rabaglia; R: Henning Brockhaus
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-31 MarD: Francesco Cilluffo; R: Marcello Grigorov
Madama Butterfly (Puccini) 12-18 IunD: Francesco Lanzillotta; R: Giulio Ciabatti
Otello (Verdi) 1-17 OctD: Daniele Callegari; R: Pier Luigi Pizzi
Rigoletto (Verdi) 10-29 OctD: Fabrizio Cassi; R: Alessio Pizzech
Il corsaro (Verdi) 14-31 OctD: Alain Guingal; R: Lamberto Puggelli, Grazia Pulvirenti
Pavia, Teatro Fraschini  / 
Don Giovanni (Mozart) 10-12 OctD: José Luis Gómez Ríos; R: Graham Vick
Adriana Lecouvreur (Cilea) 24-26 OctD: Carlo Goldstein; R: Ivan Stefanutti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 21-23 NoiD: Christian Capocaccia; R: Frédéric Roels
Nabucco (Verdi) 9-11 DecD: Marcello Mottadelli; R: Andrea Cigni
Madama Butterfly (Puccini) 16-18 IanD: Giampaolo Bisanti; R: Giulio Ciabatti
Il paese del sorriso (Lehar) 11 MarD: Paolo Fiamingo; R: Corrado Abbati
Le nozze di Figaro (Mozart) 29-31 OctD: Stefano Montanari; R: Mario Martone
Un ballo in maschera (Verdi) 20-22 NoiD: Pietro Mianiti; R: Nicola Berloffa
La scala di seta (Rossini) 27-29 NoiD: Francesco Ommassini; R: Damiano Michieletto, Andrea Bernard
Don Pasquale (Donizetti) 9-12 DecD: Christopher Franklin; R: Andrea Cigni
La boheme (Puccini) 29-31 IanD: Giampaolo Bisanti; R: Leo Muscato
Piacenza, Teatri di Piacenza - Teatro Municipale  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-12 OctD: Stefano Ranzani; R: Leo Nucci, Salvo Piro
Falstaff (Verdi) 31 Oct-2 NoiD: Nicola Paszkoswki; R: Cristina Mazzavillani Muti
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 9-11 IanD: Christopher Franklin; R: Nicola Berloffa
Don Giovanni (Mozart) 20-22 FebD: Aldo Sisillo; R: Rosetta Cucchi
La voix humaine (Poulenc) 18-19 AprD: Jonathan Webb; R: Sandro Pasqualetto
The Telephone (Menotti) 18-19 AprD: Jonathan Webb; R: Sandro Pasqualetto
I due Foscari (concert) (Verdi) 22-24 MaiD: Donato Renzetti
L'amico Fritz (Mascagni) 9-11 OctD: Donato Renzetti; R: Leo Nucci
Nabucco (Verdi) 27-29 DecD: Aldo Sisillo; R: Stefano Monti
Il turco in Italia (Rossini) 29-31 IanD: Giovanni Di Stefano; R: Federico Bertolani
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26-28 FebD: Stefano Ranzani; R: Henning Brockhaus
Macbeth (Verdi) 18-20 MarD: Francesco Ivan Ciampa; R: Riccardo Canessa
Madama Butterfly (Puccini) 8-10 AprD: Valerio Galli; R: Sandro Pasqualetto
Pisa, Teatro di Pisa  / 
Don Giovanni (Mozart) 11-12 OctD: Francesco Pasqualetti; R: Enrico Castiglione
Il Ghetto (Colombini) 22-23 NoiD: Hirofumi Yoshida; R: Ferenc Anger
La rondine (Puccini) 17-18 IanD: Massimiliano Stefanelli; R: Gino Zampieri
L'empio punito (Melani) 5 FebD: Carlo Ipata; R: Giovanni Guerrieri
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21-22 FebD: Nicola Paszkowski; R: Alessio Pizzech
Macbeth (Verdi) 6-8 MarD: Simon Kresic; R: Dario Argento
Il convitato di pietra (Dargomizhsky) 13 MarR: Lorenzo Maria Mucci
Markheim (Deri) 18 AprR: Stefano Mecenate
Simon Boccanegra (Verdi) 10-11 OctD: Ivo Lipanovic; R: Lorenzo Maria Mucci
Il trionfo dell'onore (Scarlatti,A) 16 OctD: Federico Bardazzi; R: Nicola Zorzi
Don Giovanni (Gazzaniga) 6 NoiD: Federico Bardazzi; R: Alessio Pizzech
Il convitato di pietra (Tritto) 14 NoiD: Carlo Ipata; R: Renato Bonajuto
Il convitato di pietra (Pacini) 21 NoiD: Daniele Ferrari; R: Lorenzo Maria Mucci
Catone in Utica (Handel) 20 DecD: Carlo Ipata; R: Giulia Gallo, Giovanni Guerrieri
Aida (Verdi) 30-31 IanD: Gianluca Marcianò; R: Franco Zeffirelli(original), Stefano Trespidi(revival)
La vedova allegra (Lehar) 20-21 FebD: Nicola Paszkowski; R: Fabio Sparvoli
Mefistofele (Boito) 18-20 MarD: Francesco Pasqualetti; R: Enrico Castiglione
Ravenna, Teatro Comunale Alighieri  / 
Il viaggio di Roberto (Marzocchi) 7 Dec-19 IanD: Paolo Marzocchi; R: Alessio Pizzech
La rondine (Puccini) 24-25 IanD: Massimiliano Stefanelli; R: Gino Zampieri
L'elisir d'amore (Donizetti) 28 Feb-1 MarD: Stefano Ranzani; R: Salvo Piro
La sonnambula (Bellini) 27-29 MarD: Francesco Ommassini; R: Alessandro Londei
Reggio Emilia, Teatro Municipale Valli  / 
Madama Butterfly (Puccini) 28-30 NoiD: Giampaolo Bisanti; R: Giulio Ciabatti
Don Giovanni (Mozart) 11-13 DecD: José Luis Gómez Ríos; R: Graham Vick
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 30 Ian-1 FebD: Christopher Franklin; R: Nicola Berloffa
Falstaff (Verdi) 6-8 MarD: Nicola Paszkowski; R: Cristina Mazzavillani Muti
La boheme (Puccini) 13-15 Noi
Roma, Teatro dell'Opera di Roma  / 
Rusalka (Dvorak,A) 27 Noi-14 DecD: Eivind Gullberg Jensen; R: Denis Krief
Werther (Massenet) 18-29 IanD: Jesús López-Cobos; R: Willy Decker
Rigoletto (Verdi) 4-8 FebD: Gaetano d'Espinosa; R: Leo Muscato
Carmina Burana (Orff) 14-20 FebD: David Coleman; R: Micha van Hoecke
Tosca (Puccini) 1 Mar-28 IunD: Donato Renzetti; R: Alessandro Talevi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 Mar-12 AprD: Roberto Abbado; R: Luca Ronconi
Aida (Verdi) 23 Apr-3 MaiD: Jader Bignamini; R: Micha van Hoecke
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Mai-3 IunD: Roland Böer; R: Giorgio Strehler
La dama di picche (Tchaikovsky,P) 19-30 IunD: James Conlon; R: Richard Jones
I Was Looking at the Ceiling and then I Saw the Sky (Adams) 11-17 SepD: Alexander Briger; R: Giorgio Barberio Corsetti
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 6-17 OctD: John Axelrod; R: Graham Vick
The Bassarids (Henze) 27 Noi-10 DecD: Stefan Soltesz; R: Mario Martone
Tosca (Puccini) 4-13 DecD: Donato Renzetti; R: Alessandro Talevi
La cenerentola (Rossini) 22 Ian-19 FebD: Alejo Pérez; R: Emma Dante
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11-21 FebD: Donato Renzetti; R: Davide Livermore
Benvenuto Cellini (Berlioz) 22 Mar-3 AprD: Roberto Abbado; R: Terry Gilliam
Gianni Schicchi (Puccini) 17-24 AprD: Daniele Rustioni; R: Damiano Michieletto
Il tabarro (Puccini) 17-24 AprD: Daniele Rustioni; R: Damiano Michieletto
Suor Angelica (Puccini) 17-24 AprD: Daniele Rustioni; R: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 24 Mai-30 IunD: Jader Bignamini; R: Paul Curran
Linda di Chamounix (Donizetti) 17-28 IunD: Riccardo Frizza; R: Emilio Sagi
Dido and Aeneas (Purcell) 14-18 SepD: Christopher Moulds; R: Sasha Waltz
Un ballo in maschera (Verdi) 16-30 OctD: Jesús López-Cobos; R: Leo Muscato
Roma, Accademia Nazionale di Santa Cecilia  / 
Una notte sul Monte Calvo (concert) (Musorgsky) 25-28 OctD: Antonio Pappano
L'impresario in angustie (Cimarosa) 6 Dec
Orlando (concert) (Vivaldi) 6 FebD: Federico Maria Sardelli
Aida (concert) (Verdi) 27 FebD: Antonio Pappano
La nuova Euridice secondo Rilke (Sciarrino) 28-30 MarD: Antonio Pappano
Magnificat (Bach,JS) 28-30 MarD: Antonio Pappano
Symphony 9 (concert) (Beethoven) 3-6 OctD: Antonio Pappano
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 7-10 NoiD: Manfred Honeck
La creazione (concert) (Haydn) 19-22 DecD: Andrés Orozco-Estrada
Requiem (concert) (Faure) 23-26 IanD: Antonio Pappano
Oedipus Rex (concert) (Stravinsky) 27 Feb-1 MarD: Sakari Oramo
Symphony 3 (concert) (Mahler) 13 MarD: Iván Fischer
Cosi fan tutte (concert) (Mozart) 23-27 IunD: Semyon Bychkov
Rovigo, Teatro Sociale  / 
La vedova allegra (Lehar) 17-19 OctD: Srboljub Dinić; R: Hugo De Ana(original), Stefano Trespidi(revival)
Il trovatore (Verdi) 28-30 NoiD: Toufic Maatouk; R: Paolo Panizza
Don Pasquale (Donizetti) 15 FebD: Marco Boemi; R: Francesco Bellotto
La cenerentola (Rossini) 19 AprD: Giovanni Di Stefano
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Carmen (Bizet) 10-12 OctD: Benjamin Bayl; R: Andrea Cigni
Madama Butterfly (Puccini) 31 Oct-2 NoiD: Matteo Beltrami; R: Arnaud Bernard
La scala di seta (Rossini) 21-23 NoiD: Francesco Pasqualetti; R: Bepi Morassi
Adriana Lecouvreur (Cilea) 5-7 DecD: Andrea Battistoni; R: Ivan Stefanutti
Elisabetta regina d'Inghilterra (Rossini) 9-11 OctD: Federico Ferri; R: Marco Spada
Don Giovanni (Mozart) 30 Oct-1 NoiD: Gaetano d'Espinosa; R: Paco Azorín
Aida (Verdi) 27-29 NoiD: Sergio Alapont; R: Franco Zeffirelli
Sinfonia 9 (Beethoven) 5-6 DecD: Andrea Battistoni
Savona, Opera Giocosa  / 
La Traviata (Verdi) 2-7 IulD: Aldo Sisillo; R: Stefano Monti
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11-12 IulD: Daniele Agiman; R: Aldo Tarabella
Cosi fan tutte (Mozart) 7-11 OctD: Giovanni Di Stefano; R: Elisabetta Courir
Torino, Teatro Regio  / 
Messa da Requiem (Verdi) 30 Sep-7 OctD: Gianandrea Noseda
Otello (Verdi) 14-26 OctD: Gianandrea Noseda; R: Walter Sutcliffe
Giulio Cesare (Handel) 20-29 NoiD: Alessandro De Marchi; R: Laurent Pelly(original), Laurie Feldman Santoliquido(revival)
Suor Angelica (Puccini) 15-25 IanD: Donato Renzetti; R: Andrea De Rosa
Goyescas (Granados) 15-25 IanD: Donato Renzetti; R: Andrea De Rosa
Le nozze di Figaro (Mozart) 12-24 FebD: Yutaka Sado; R: Elena Barbalich
Il turco in Italia (Rossini) 12-22 MarD: Daniele Rustioni; R: Christopher Alden
I puritani (Bellini) 14-26 AprD: Michele Mariotti; R: Fabio Ceresa
Hansel e Gretel (Humperdinck) 6-12 MaiD: Giulio Laguzzi; R: Vittorio Borrelli
Faust (Gounod) 3-12 IunD: Gianandrea Noseda; R: Stefano Poda
La boheme (Puccini) 9-23 IulD: Andrea Battistoni; R: Vittorio Borrelli
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10-24 IulD: Giampaolo Bisanti; R: Vittorio Borrelli
La traviata (Verdi) 11-25 IulD: Francesco Ivan Ciampa; R: Laurent Pelly
Norma (Bellini) 12-26 IulD: Roberto Abbado; R: Alberto Fassini, Vittorio Borrelli
Aida (Verdi) 14-25 OctD: Gianandrea Noseda; R: William Friedkin
Didone ed Enea (Purcell) 19-28 NoiD: Federico Maria Sardelli; R: Cécile Roussat, Julien Lubek
Carmina Burana (Orff) 17-22 DecD: Jonathan Webb; R: Mietta Corli
La piccola volpe astuta (Janacek) 19-26 IanD: Jan Latham-Koenig; R: Robert Carsen, Stefano Simone Pintor
Tosca (Puccini) 9-21 FebD: Renato Palumbo; R: Daniele Abbado
La Cenerentola (Rossini) 15-24 MarD: Jader Bignamini; R: Alessandro Talevi
La donna serpente (Casella) 14-24 AprD: Gianandrea Noseda; R: Arturo Cirillo
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11-22 MaiD: Gianandrea Noseda; R: Damiano Michieletto
Pollicino (Henze) 28-31 MaiD: Claudio Fenoglio; R: Dieter Kaegi
Carmen (Bizet) 22 Iun-3 IulD: Asher Fisch; R: Matthias Hartmann
Treviso, Teatro Comunale  / 
La sonnambula (Bellini) 1-5 OctD: Francesco Ommassini; R: Alessandro Londei
Il trovatore (Verdi) 19-23 NoiD: Marco Boemi; R: Francesco Esposito
Il turco in Italia (Rossini) 28 Ian-1 FebD: Francesco Ommassini; R: Federico Bertolani
Don Giovanni (Mozart) 9-13 OctD: Francesco Ommassini; R: Lorenzo Regazzo
Le convenienze ed inconvenienze teatrali (Donizetti) 20-22 NoiD: Franco Trinca; R: Pierre-Emmanuel Rousseau
Il gioco del vento e della luna (Mosca,L) 11-13 DecD: musicale Giovanni Mancuso; R: Francesco Bellotto
L'italiana in Algeri (Rossini) 27-31 IanD: Francesco Ommassini; R: Giuseppe Emiliani
Trieste, Teatro Verdi  / 
Il re pastore (Mozart) 24 Oct-2 NoiD: Felix Krieger; R: Elisabetta Brusa
Das Liebesverbot (Wagner) 18 Dec-4 IanD: Oliver von Dohnányi; R: Aron Stiehl
Nabucco (Verdi) 29 Ian-8 FebD: Giampaolo Bisanti; R: Stefano Poda
Orfeo ed Euridice (Gluck) 5-15 MarD: Filippo Maria Bressan; R: Giulio Ciabatti
Il campiello (Wolf-Ferrari) 9-19 AprD: Francesco Cilluffo; R: Leo Muscato
Don Pasquale (Donizetti) 28 Mai-7 IunD: Hirofumi Yoshida; R: Stefano Vizioli
Falstaff (Verdi) 25 Iun-5 IulD: José Miguel Pérez-Sierra; R: Roberto De Simone
Don Giovanni (Mozart) 30 Oct-8 NoiD: Gianluigi Gelmetti; R: Allex Aguilera
Werther (Massenet) 27 Noi-5 DecD: Christopher Franklin; R: Giulio Ciabatti
L'elisir d'amore (Donizetti) 18-30 DecD: Ryuchiro Sonoda; R: Fabio Sparvoli
Norma (Bellini) 29 Ian-6 FebD: Fabrizio Maria Carminati; R: Federico Tiezzi
Luisa Miller (Verdi) 4-12 MarD: Myron Michailidis; R: Denis Krief
La cenerentola (Rossini) 8-16 AprD: George Petrou; R: Rodula Gaitanou
La boheme (Puccini) 13-21 MaiD: Renato Balsadonna; R: Marco Gandini
Die Fledermaus (Strauss,J) 10-18 IunD: Gianluigi Gelmetti; R: Daniel Benoin
Venezia, La Fenice  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 22 Noi-6 DecD: Myung-Whun Chung; R: Andrea De Rosa
La traviata (Verdi) 23 Noi-7 DecD: Diego Matheuz; R: Robert Carsen
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 14-20 IanD: Omer Meir Wellber; R: Arnaud Bernard
Il signor Bruschino (Rossini) 23-31 IanD: Francesco Ommassini; R: Bepi Morassi
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Ian-19 FebD: Omer Meir Wellber; R: Bepi Morassi
Don Pasquale (Donizetti) 8-22 FebD: Omer Meir Wellber; R: Italo Nunziata
La traviata (Verdi) 13 Feb-13 IunD: Omer Meil Wellber / Gaetano d'Espinosa / Francesco Ivan Ciampa / Riccardo Frizza; R: Robert Carsen
Alceste (Gluck) 20-28 MarD: Guillaume Tourniaire; R: Pier Luigi Pizzi
Madama Butterfly (Puccini) 8-31 MaiD: Jader Bignamini; R: Alex Rigola
Norma (Bellini) 20 Mai-6 IunD: Gaetano d'Espinosa; R: Kara Walker
La scala di seta (Rossini) 20 Iun-4 IulD: Francesco Pasqualetti; R: Bepi Morassi
Juditha Triumphans (Vivaldi) 25 Iun-5 IulD: Alessandro De Marchi; R: Elena Barbalich
Dafne (Caldara) 9-13 IulD: Stefano Montanari; R: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 25 Aug-4 OctD: Riccardo Frizza; R: Robert Carsen
Tosca (Puccini) 29 Aug-2 OctD: Riccardo Frizza; R: Serena Sinigaglia
La cambiale di matrimonio (Rossini) 9-26 SepD: Lorenzo Viotti; R: Enzo Dara
La voix humaine (Poulenc) 6-13 OctD: Francesco Lanzillotta; R: Gianmaria Aliverta
Il diario di uno scomparso (Janacek) 6-13 Oct
Die Zauberflote (Mozart) 20-31 OctD: Antonello Manacorda; R: Damiano Michieletto
Idomeneo (Mozart) 20-28 NoiD: Jeffrey Tate; R: Alessandro Talevi
Stiffelio (Verdi) 22 Ian-3 FebD: Daniele Rustioni; R: Johannes Weigand
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 23 Ian-4 FebD: Enrico Calesso; R: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 29 Ian-12 FebD: Daniele Rustioni; R: Robert Carsen
Les chevaliers de la Table Ronde (Herve) 7-13 FebD: Christophe Grapperon; R: Pierre-André Weitz
Le cinesi (Gluck) 2-4 Mar
Madama Butterfly (Puccini) 18-26 MarD: Myung-Whun Chung; R: Alex Rigola
Il ritorno dei Chironomidi (Mancuso) 20-23 Mar
La traviata (Verdi) 8-24 AprD: Nello Santi; R: Robert Carsen
La favorite (Donizetti) 6-21 MaiD: Donato Renzetti; R: Rosetta Cucchi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 Mai-1 IunD: Stefano Montanari / Marco Paladin; R: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 8 Mai-5 IunR: Robert Carsen
L'amico Fritz (Mascagni) 27 Mai-6 IunD: Fabrizio Maria Carminati; R: Simona Marchini
Ascesa e caduta della citta di Mahagonny (Weill) 1-14 IulD: John Axelrod; R: Graham Vick
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 Aug-9 OctD: Stefano Montanari; R: Bepi Morassi
Norma (Bellini) 26 Aug-18 SepR: Kara Walker
La traviata (Verdi) 6 Sep-8 OctD: Myung-Whun Chung; R: Robert Carsen
Il medico dei pazzi (Battistelli) 14-22 SepD: Marco Angius
Il signor Bruschino (Rossini) 21-30 SepR: Bepi Morassi
Verona, Teatro Filarmonico  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-21 DecD: Fabrizio Maria Carminati; R: Guglielmo Ferro
La traviata (Verdi) 25 Ian-1 FebD: Marco Boemi; R: Henning Brockhaus
Cavalleria rusticana (Mascagni) 8-15 MarD: Jader Bignamini; R: Renato Zanella
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12-19 AprD: Stefano Montanari; R: Pier Francesco Maestrini
Il flauto magico (Mozart) 8-15 NoiD: Andrea Battistoni; R: Mariano Furlani
La forza del destino (Verdi) 13-20 DecD: Omer Meir Wellber; R: Pier Francesco Maestrini
La cenerentola (Rossini) 31 Ian-7 FebD: Sebastiano Rolli; R: Paolo Panizza
Rigoletto (Verdi) 13-20 MarD: Fabrizio Maria Carminati; R: Arnaud Bernard
La sonnambula (Bellini) 17-24 AprD: Francesco Ommassini; R: Hugo De Ana
Dido and Aeneas (Purcell) 23-30 OctD: Stefano Montanari; R: Marina Bianchi