2017/18 > Austria 
*Site public   >Operabase Professional 
2017/18 > Austria

 Premieră mondială
 Raritate
 Producție nouă
 Producție nouă pentru această companie

  
Germania Cehia Slovacia
Liechtenstein
Elveția

Austria
 
Ungaria
Italia Slovenia Croația

Bregenz, Vorarlberger Landestheater  / 

Don Pasquale (Donizetti) 2-27 FebD: Karsten Januschke; R: Michael Schachermaier
Graz, Oper Graz  / 
Il trovatore (Verdi) 30 Sep-3 IunD: Andrea Sanguineti / Robin Engelen; R: Ben Baur
La bohème (Puccini) 1 Oct-26 DecD: Marius Burkert; R: Dietmar Pflegerl(original), Michael Eybl(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 2 Noi-18 MarD: Marco Comin / Marcus Merkel; R: Maximilian von Mayenburg
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 25 Noi-2 MarD: Marius Burkert / Marcus Merkel; R: Peter Langdal(original), Line Kromann
Amahl und die nächtlichen Besucher (Menotti) 10-16 DecD: Marcus Merkel; R: Annette Wolf
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 16 Dec-25 AprD: Oksana Lyniv / Robin Engelen; R: Jetske Mijnssen
Die menschliche Stimme (Poulenc) 20-26 IanR: Juana Ines Cano Restrepo
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 3 Mar-22 AprD: Oksana Lyniv / Marius Burkert; R: Nadja Loschky
Candide (concert) (Bernstein) 10 Mar-8 AprD: Marcus Merkel
Il viaggio a Reims (Rossini) 7 Apr-10 IunD: Oksana Lyniv / Marcus Merkel; R: Bernd Mottl
Apollo e Dafne (Handel) 15-19 MaiD: Susanne Scholz; R: Christian Thausing
Mirada antigua (Quislant) 27 Mai-8 Iun
María de Buenos Aires (Piazzolla) 14-23 Iun
Innsbruck, Tiroler Landestheater  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23 Sep-26 DecD: Seokwon Hong; R: Thaddeus Strassberger
Orphée et Eurydice (Gluck) 30 Sep-8 NoiD: Oliver Imig; R: Enrique Gasa Valga
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 4 Noi-16 FebD: Hansjörg Sofka; R: Thomas Gassner
La Gioconda (Ponchielli) 25 Noi-16 FebD: Francesco Rosa / Seokwon Hong; R: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
West Side Story (Bernstein) 16 Dec-21 MarD: Seokwon Hong; R: Enrique Gasa Valga
Der Konsul (Menotti) 3 Feb-7 IunD: Uwe Sandner; R: René Zisterer
Martha (Flotow) 24 Mar-5 IulD: Seokwon Hong; R: Anette Leistenschneider
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 19 Mai-7 IulD: Lukas Beikircher; R: Johannes Reitmeier
Klagenfurt, Stadttheater Klagenfurt  / 
La traviata (Verdi) 14 Sep-14 NoiD: Giedrė Šlekytė; R: Richard Brunel
Werther (Massenet) 2 Noi-21 DecD: Lorenzo Viotti; R: Vincent Huguet
Don Giovanni (Mozart) 14 Dec-10 FebD: Giedrė Šlekytė; R: Florentine Klepper
Lady Macbeth von Mtsensk (Shostakovich) 1 Mar-14 AprD: Kristiina Poska; R: Immo Karaman
Linz, Landestheater Linz  / 
La Rosinda (Cavalli) 16 Sep-2 OctD: Anne Marie Dragosits; R: Gregor Horres
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 30 Sep-17 FebD: Markus Poschner / Marc Reibel; R: Hermann Schneider
Rigoletto (Verdi) 4 Noi-20 MarD: Martin Braun / Leslie Suganandarajah; R: Andreas Baesler
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 2 Dec-29 IunD: Marc Reibel; R: Karl Absenger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Dec-12 IanD: Leslie Suganandarajah / Takeshi Moriuchi; R: Rainer Mennicken
La Damnation de Faust (Berlioz) 3 Feb-24 AprD: Markus Poschner; R: David Marton
Unverhofftes Wiedersehen (Bröder) 25 Feb-21 MarD: Takeshi Moriuchi; R: Gregor Horres
Brundibár (Krása) 31 Mar-28 MaiR: Felix Dieckmann
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 Apr-28 IunD: Leslie Suganandarajah; R: Gregor Horres
Death in Venice (Britten) 19 Mai-6 IulD: Roland Böer; R: Hermann Schneider
Così fan tutte (Mozart) 10 Iun-6 IulD: Takeshi Moriuchi; R: François De Carpentries
Salzburg, Salzburger Landestheater  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 23 Sep-13 IanD: Adrian Kelly; R: Alexandra Liedtke
The Sound of Music (Rodgers) 17 Oct-7 AprD: Robin Davis; R: Andreas Gergen
Oedipus rex (Stravinsky) 25 Oct-21 NoiD: Dennis Russell Davies; R: Carl Philip von Maldeghem
Le nozze di Figaro (Mozart) 20 Ian-30 MaiD: Adrian Kelly; R: Jacopo Spirei
Cardillac (Hindemith) 21 Apr-15 MaiD: Robin Davis; R: Amélie Niermeyer
Flüchtling (Gregoretti) 25 Mai-10 IunD: Wolfgang Götz; R: Christina Piegger
Wien, Neue Oper Wien  / 
Die Antilope (Staud) 11-16 NoiD: Walter Kobéra; R: Dominique Mentha
Der Ficus spricht (Schedl,G) 14-18 IunD: Walter Kobéra / Anna Sushon; R: Leonard Prinsloo
Radames (Eötvös) 14-18 IunD: Walter Kobéra / Anna Sushon; R: Leonard Prinsloo
Wien, Wiener Staatsoper  / 
Il trovatore (Verdi) 4-13 SepD: Marco Armiliato; R: Daniele Abbado, Boris Stetka
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-15 SepD: Adam Fischer; R: Jean-Louis Martinoty
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Sep-7 MaiD: Marco Armiliato / Jean-Christophe Spinosi / Alexander Soddy; R: Günther Rennert
Chowanschtschina (Musorgsky) 8-17 SepD: Michael Güttler; R: Lev Dodin, Valery Galendeev, Iurii Khamutianskii
Salome (Strauss) 16 Sep-25 NoiD: Yannick Nézet-Séguin; R: Boleslaw Barlog
La traviata (Verdi) 24 Sep-2 OctD: James Gaffigan; R: Jean-François Sivadier, Véronique Timsit
La bohème (Puccini) 30 Sep-6 OctD: Eivind Gullberg Jensen; R: Franco Zeffirelli
Der Spieler (Prokofiev) 4-20 OctD: Simone Young; R: Karoline Gruber
Don Giovanni (Mozart) 5 Oct-20 IanD: Sascha Goetzel; R: Jean-Louis Martinoty
Pelléas et Mélisande (Debussy) 12-21 OctD: Daniel Harding; R: Marco Arturo Marelli
Rusalka (Dvořák,A) 19-28 OctD: Tomáš Hanus; R: Sven-Eric Bechtolf
Tosca (Puccini) 23 Oct-12 IanD: Jesús López-Cobos; R: Margarethe Wallmann
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 Oct-11 MaiD: Evelino Pidò / Guillermo García Calvo / Frédéric Chaslin / Pavel Baleff; R: Otto Schenk
L'italiana in Algeri (Rossini) 26 Oct-2 NoiD: Evelino Pidò; R: Jean-Pierre Ponnelle
Katja Kabanova (Janáček) 1-7 NoiD: Graeme Jenkins; R: André Engel, Ruth Orthman
Un ballo in maschera (Verdi) 5-11 NoiD: Jesús López-Cobos; R: Gianfranco de Bosio
Adriana Lecouvreur (Cilea) 9-18 NoiD: Evelino Pidò; R: David McVicar
Madama Butterfly (Puccini) 21-24 NoiD: Jonathan Darlington; R: Josef Gielen
Ariadne auf Naxos (Strauss) 23-29 NoiD: Jeffrey Tate; R: Sven-Eric Bechtolf
Don Pasquale (Donizetti) 27 Noi-19 MaiD: Evelino Pidò; R: Irina Brook
Daphne (Strauss) 1-7 DecD: Simone Young; R: Nicolas Joël
Lulu (Berg) 3-15 DecD: Ingo Metzmacher; R: Willy Decker
Elektra (Strauss) 5-11 DecD: Ingo Metzmacher; R: Uwe Eric Laufenberg
Der Rosenkavalier (Strauss) 10-19 DecD: Adam Fischer; R: Otto Schenk
Arabella (Strauss) 14-21 DecD: Patrick Lange; R: Sven-Eric Bechtolf
Die Zauberflöte (Mozart) 22-29 DecD: Adam Fischer; R: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Dec-2 IanD: Patrick Lange; R: Adrian Noble
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-5 IanD: Cornelius Meister; R: Otto Schenk
I puritani (Bellini) 4-10 IanD: Evelino Pidò; R: John Dew
La Fille du régiment (Donizetti) 11-19 IanD: Evelino Pidò; R: Laurent Pelly
Carmen (Bizet) 23-29 IanD: Jean-Christophe Spinosi; R: Franco Zeffirelli
Faust (Gounod) 25-28 IanD: Frédéric Chaslin; R: Nicolas Joël(original), Stéphane Roche(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 12-18 FebD: Sascha Goetzel; R: Jean-Louis Martinoty
La Cenerentola (Rossini) 16-22 FebD: Jean-Christophe Spinosi; R: Sven-Eric Bechtolf
Ariodante (Handel) 24 Feb-8 MarD: William Christie; R: David McVicar
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 25 Feb-3 MarD: Louis Langrée; R: Falk Richter
Macbeth (Verdi) 27 Feb-5 MarD: Giampaolo Bisanti; R: Christian Rath
Otello (Verdi) 12-22 MarD: Dan Ettinger; R: Christine Mielitz
La bohème (Puccini) 14-20 MarD: Speranza Scappucci; R: Franco Zeffirelli
Madama Butterfly (Puccini) 19-28 MarD: Ramón Tebar; R: Josef Gielen
Dantons Tod (Einem) 24 Mar-9 AprD: Susanna Mälkki; R: Josef Ernst Köpplinger
Parsifal (Wagner) 28 Mar-5 AprD: Semyon Bychkov; R: Alvis Hermanis
Das Rheingold (Wagner) 4 AprD: Adam Fischer; R: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 8-22 AprD: Adam Fischer; R: Sven-Eric Bechtolf
Turandot (Puccini) 10-20 AprD: Frédéric Chaslin; R: Marco Arturo Marelli
Siegfried (Wagner) 11 AprD: Adam Fischer; R: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 15 AprD: Adam Fischer; R: Sven-Eric Bechtolf
Fidelio (Beethoven) 21-27 AprD: Adam Fischer; R: Otto Schenk
Andrea Chénier (Giordano) 23 Apr-2 MaiD: Marco Armiliato; R: Otto Schenk
Aida (Verdi) 25 Apr-1 MaiD: Jesús López-Cobos; R: Nicolas Joël
Simon Boccanegra (Verdi) 6-13 MaiD: Evelino Pidò; R: Peter Stein
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 12-28 MaiD: Marco Armiliato; R: Alexandra Liedtke
Capriccio (Strauss) 17-27 MaiD: Michael Boder; R: Marco Arturo Marelli
La traviata (Verdi) 26 Mai-1 IunD: Marco Armiliato; R: Jean-François Sivadier, Véronique Timsit
Rigoletto (Verdi) 31 Mai-10 IunD: Marco Armiliato; R: Pierre Audi
Der Freischütz (Weber) 11-28 IunD: Tomáš Netopil; R: Christian Rath
Tosca (Puccini) 13-19 IunD: Marco Armiliato; R: Margarethe Wallmann
Lohengrin (Wagner) 15-26 IunD: Sebastian Weigle; R: Andreas Homoki
Falstaff (Verdi) 21-27 IunD: James Conlon; R: David McVicar
Wien, Theater an der Wien  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 17-28 SepD: René Jacobs; R: Torsten Fischer
Ottone, re di Germania (concert) (Handel) 24 SepD: George Petrou
Ariadne auf Naxos (Porpora) 27 Sep-10 OctD: Markellos Chryssicos; R: Sergej Morozov
Wozzeck (Berg) 15-27 OctD: Leo Hussain; R: Robert Carsen
Don Pasquale (Donizetti) 24 Oct-12 DecD: Tscho Theissing; R: Marcos Darbyshire
Leonore (concert) (Beethoven) 24 OctD: René Jacobs
Die Ring Trilogie - Hagen (Wagner) 1-29 DecD: Constantin Trinks; R: Tatjana Gürbaca
Die Ring Trilogie - Siegfried (Wagner) 2-30 DecD: Constantin Trinks; R: Tatjana Gürbaca
Die Ring Trilogie - Brünnhilde (Wagner) 3-31 DecD: Constantin Trinks; R: Tatjana Gürbaca
Egmont (Beethoven) 15 DecD: Laurence Equilbey; R: Séverine Chavrier
Maria Stuarda (Donizetti) 19-30 IanD: Paolo Arrivabeni; R: Christof Loy
Publio Cornelio Scipione (concert) (Handel) 24 IanD: Markellos Chrissikos
Giulietta e Romeo (concert) (Zingarelli) 27 IanD: George Petrou
Pelléas et Mélisande (Debussy) 12 Feb-9 MarD: Thomas Guggeis; R: Thomas Jonigk
Saul (Handel) 16-27 FebD: Laurence Cummings; R: Claus Guth
Armida (concert) (Haydn) 21 FebD: René Jacobs
Der Besuch der alten Dame (Einem) 16-28 MarD: Michael Boder; R: Keith Warner
Fidelio (concert) (Beethoven) 19 MarD: Giovanni Antonini
A Quiet Place (Bernstein) 22 Mar-2 AprD: Walter Kobéra; R: Philipp M Krenn
Die Schuldigkeit des ersten Gebots (concert) (Mozart) 27 MarD: Stefan Gottfried
A Midsummer Night's Dream (Britten) 15-25 AprD: Antonello Manacorda; R: Damiano Michieletto
Radamisto (concert) (Handel) 20 Apr
Così fan tutte (Mozart) 15 Mai-12 IunD: Stefan Vladar; R: Valentin Schwarz
Wien, Volksoper Wien  / 
Der Bettelstudent (Millöcker) 3-18 SepD: Wolfram-Maria Märtig; R: Anatol Preissler
Die Zauberflöte (Mozart) 4 Sep-9 IunD: Alfred Eschwé / Gerrit Prießnitz; R: Helmuth Lohner
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 Sep-29 IunD: Guido Mancusi / Gerrit Prießnitz; R: Heinz Zednik
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 Sep-16 OctD: Wolfram-Maria Märtig; R: Josef Ernst Köpplinger
Die Räuber (Verdi) 14 Oct-11 DecD: Jac van Steen; R: Alexander Schulin
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Oct-2 DecD: Alfred Eschwé; R: Marco Arturo Marelli
Pinocchio (Valtinoni) 19 Noi-19 AprD: Guido Mancusi; R: Philipp M Krenn
Roméo et Juliette (Berlioz) 7-27 DecD: Gerrit Prießnitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 Dec-7 IanD: Christof Perick; R: Karl Dönch
Axel an der Himmelstür (Benatzky) 26 Dec-31 IanD: Lorenz C Aichner; R: Peter Lund
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 5-28 IanD: Anja Bihlmaier; R: Marco Arturo Marelli
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 10 Ian-9 FebD: Thomas Rösner; R: Hinrich Horstkotte
The Sound of Music (Rodgers) 14 Ian-1 MaiR: Renaud Doucet
Der Opernball (Heuberger) 17 Feb-24 MarD: Alfred Eschwé; R: Axel Köhler
La traviata (Verdi) 19 Feb-14 MarR: Hans Gratzer
Rusalka (Dvořák,A) 25 Mar-23 AprD: Alfred Eschwé; R: Renaud Doucet
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 31 Mar-21 MaiR: Thomas Enzinger
Marilyn forever (Bryars) 14 Apr-2 MaiD: Wolfram-Maria Märtig; R: Christoph Zauner
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 5-28 MaiR: Renaud Doucet
Gasparone (Millöcker) 2-30 IunD: Andreas Schüller; R: Olivier Tambosi
Sweeney Todd (Sondheim) 12-28 IunD: Joseph Olefirowicz; R: Matthias Davids