2017/18 > Austria 
*Site public   >Operabase Professional 
2017/18 > Austria

 Premieră mondială
 Raritate
 Producție nouă
 Producție nouă pentru această companie

  
Germania Cehia Slovacia
Liechtenstein
Elveția

Austria
 
Ungaria
Italia Slovenia Croația

Bregenz, Vorarlberger Landestheater  / 

Don Pasquale (Donizetti) 2-27 FebD: Karsten Januschke; R: Michael Schachermaier
Graz, Oper Graz  / 
Il trovatore (Verdi) 30 Sep-3 IunD: Andrea Sanguineti / Robin Engelen; R: Ben Baur
La bohème (Puccini) 1 Oct-26 DecD: Marius Burkert; R: Dietmar Pflegerl(original), Michael Eybl(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 2 Noi-18 MarD: Marco Comin / Marcus Merkel; R: Maximilian von Mayenburg
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 25 Noi-2 MarD: Marius Burkert / Marcus Merkel; R: Peter Langdal(original), Line Kromann
Amahl und die nächtlichen Besucher (Menotti) 10-16 DecD: Marcus Merkel; R: Annette Wolf
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 16 Dec-25 AprD: Oksana Lyniv / Robin Engelen; R: Jetske Mijnssen
Die menschliche Stimme (Poulenc) 20-26 IanD: Stacey Bartsch; R: Juana Ines Cano Restrepo
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 3 Mar-22 AprD: Roland Kluttig / Marius Burkert; R: Nadja Loschky
Candide (concert) (Bernstein) 10 Mar-8 AprD: Marcus Merkel
Il viaggio a Reims (Rossini) 7 Apr-10 IunD: Oksana Lyniv / Marcus Merkel; R: Bernd Mottl
Apollo e Dafne (Handel) 15-19 MaiD: Susanne Scholz; R: Christian Thausing
Antigone. Und kein Ende (Troiani) 27 Mai-8 IunD: Leonhard Garms; R: Christoph Zauner
Rizomas y Madrigueras (Martínez M) 27 Mai-8 IunD: Leonhard Garms; R: Christoph Zauner
Mirada antigua (Quislant) 27 Mai-8 IunD: Leonhard Garms; R: Christoph Zauner
Konjiki Yasha (Yokokawa) 27 Mai-8 IunD: Leonhard Garms; R: Christoph Zauner
María de Buenos Aires (Piazzolla) 14-23 IunD: Marcus Merkel; R: Rainer Vierlinger
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 Sep-16 IunD: Oksana Lyniv; R: Lorenzo Fioroni
Pagliacci (Leoncavallo) 29 Sep-16 IunD: Oksana Lyniv; R: Lorenzo Fioroni
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 5 Oct-20 DecD: Marcus Merkel; R: Axel Köhler(original), Christian Thausing(revival)
Kiss me, Kate (Porter) 20 Oct-13 AprD: Marcus Merkel / Marius Burkert; R: Lee Blakeley
Salome (Strauss) 10 Noi-8 FebD: Oksana Lyniv / Marius Burkert; R: Florentine Klepper
Polnische Hochzeit (Beer) 8 Dec-24 MarD: Marius Burkert / Marcus Merkel; R: Sebastian Ritschel
Martha (Flotow) 12 Ian-11 AprD: Robin Engelen / Marius Burkert; R: Peter Lund
König Roger (Szymanowski) 14 Feb-4 MaiD: Roland Kluttig / Robin Engelen; R: Holger Müller-Brandes
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23 Mar-14 IunD: Andrea Sanguineti / Marcus Merkel; R: Verena Stoiber
Mario und der Zauberer (Oliver) 2-13 AprD: Marcus Merkel; R: Christian Thausing
Oberon (concert) (Weber) 9-23 MaiD: Oksana Lyniv
Tosca (Puccini) 16 Mai-13 IunD: Oksana Lyniv / Marcus Merkel; R: Alexander Schulin(original), Christian Thausing(revival)
Gold! (Evers) 17 Mai-4 Iun
Innsbruck, Tiroler Landestheater  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23 Sep-26 DecD: Seokwon Hong; R: Thaddeus Strassberger
Orphée et Eurydice (Gluck) 30 Sep-8 NoiD: Oliver Imig; R: Enrique Gasa Valga
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 4 Noi-16 FebD: Hansjörg Sofka; R: Thomas Gassner
La Gioconda (Ponchielli) 25 Noi-16 FebD: Francesco Rosa / Seokwon Hong; R: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
West Side Story (Bernstein) 16 Dec-21 MarD: Seokwon Hong; R: Enrique Gasa Valga
Der Konsul (Menotti) 3 Feb-7 IunD: Uwe Sandner; R: René Zisterer
Martha (Flotow) 24 Mar-5 IulD: Seokwon Hong; R: Anette Leistenschneider
Gold! (Evers) 6 Mai-29 IunR: Mareike Zimmermann
Rienzi (Wagner) 19 Mai-7 IulD: Lukas Beikircher; R: Johannes Reitmeier
Souvenir (Temperley) 3 Iun-8 IulR: Dale Albright
Klagenfurt, Stadttheater Klagenfurt  / 
La traviata (Verdi) 14 Sep-14 NoiD: Giedrė Šlekytė; R: Richard Brunel
Werther (Massenet) 2 Noi-21 DecD: Lorenzo Viotti; R: Vincent Huguet
Don Giovanni (Mozart) 14 Dec-10 FebD: Giedrė Šlekytė; R: Florentine Klepper
Lady Macbeth von Mtsensk (Shostakovich) 1 Mar-14 AprD: Kristiina Poska; R: Immo Karaman
Mutter Courage und ihre Kinder (Dessau) 18 Mar-8 MaiD: Boris Fiala; R: Bernd Liepold-Mosser
Rusalka (Dvořák,A) 13 Sep-20 OctD: Nicholas Carter; R: Eva-Maria Höckmayr
La clemenza di Tito (Mozart) 8 Noi-19 DecD: Nicholas Carter; R: Marco Štorman
La bohème (Puccini) 20 Dec-25 IanD: Lorenzo Viotti; R: Florian Scholz
Pelléas et Mélisande (Debussy) 14 Feb-16 MarD: Nicholas Carter; R: Eric Ruf, Laurent Delvert
Koma (Haas,Georg) 28 Mar-15 MaiD: Bas Wiegers; R: Immo Karaman
Evita (Lloyd Webber) 2 Mai-8 IunD: Mitsugu Hoshino; R: Aron Stiehl
Linz, Landestheater Linz  / 
La Rosinda (Cavalli) 16 Sep-2 OctD: Anne Marie Dragosits; R: Gregor Horres
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 30 Sep-17 FebD: Markus Poschner / Marc Reibel; R: Hermann Schneider
Rigoletto (Verdi) 4 Noi-20 MarD: Martin Braun / Leslie Suganandarajah; R: Andreas Baesler
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 2 Dec-29 IunD: Marc Reibel; R: Karl Absenger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Dec-12 IanD: Leslie Suganandarajah / Takeshi Moriuchi; R: Rainer Mennicken
La Damnation de Faust (Berlioz) 3 Feb-24 AprD: Markus Poschner; R: David Marton
Unverhofftes Wiedersehen (Bröder) 25 Feb-21 MarD: Takeshi Moriuchi; R: Gregor Horres
Brundibár (Krása) 31 Mar-28 MaiD: Martin Braun / Marc Reibel; R: Hermann Schneider
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 Apr-28 IunD: Leslie Suganandarajah / Takeshi Moriuchi; R: Gregor Horres
Death in Venice (Britten) 19 Mai-6 IulD: Roland Böer; R: Hermann Schneider
Così fan tutte (Mozart) 10 Iun-6 IulD: Takeshi Moriuchi; R: François De Carpentries
Tristan und Isolde (Wagner) 15 Sep-10 FebD: Markus Poschner; R: Heiner Müller
Die Wand (Diendorfer) 16 Sep-18 OctD: Jinie Ka; R: Eva-Maria Melbye
Simon (Stäbler) 30 SepR: Gregor Horres
La clemenza di Tito (Mozart) 2 Noi-7 AprD: Martin Braun; R: François De Carpentries
The Transposed Heads (Glanville-Hicks) 24 NoiD: Leslie Suganandarajah; R: Gregor Horres
Der Vogelhändler (Zeller,C) 9 Dec-4 IulD: Marc Reibel; R: Karl Absenger
Elektra (Strauss) 19 Ian-26 AprD: Markus Poschner; R: Markus Schulz
Winterreise (Schubert) 20 Ian-24 FebR: Hermann Schneider
Penthesilea (Schoeck) 2 Mar-5 IulD: Leslie Suganandarajah; R: Peter Konwitschny
Polnische Hochzeit (Beer) 16 Mar-28 AprD: Martin Braun; R: Gregor Horres
Médée (Cherubini) 4 Mai-28 IunD: Bruno Weil; R: Guy Montavon
Salzburg, Salzburger Landestheater  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 23 Sep-13 IanD: Adrian Kelly; R: Alexandra Liedtke
The Sound of Music (Rodgers) 17 Oct-7 AprD: Robin Davis; R: Andreas Gergen
Oedipus rex (Stravinsky) 25 Oct-21 NoiD: Dennis Russell Davies; R: Carl Philip von Maldeghem
Le nozze di Figaro (Mozart) 20 Ian-30 MaiD: Adrian Kelly; R: Jacopo Spirei
Cardillac (Hindemith) 21 Apr-15 MaiD: Robin Davis; R: Amélie Niermeyer
Flüchtling (Gregoretti) 25 Mai-10 IunD: Wolfgang Götz; R: Christina Piegger
Wien, Neue Oper Wien  / 
Die Antilope (Staud) 11-16 NoiD: Walter Kobéra; R: Dominique Mentha
Radames (Eötvös) 14-18 IunD: Walter Kobéra / Anna Sushon; R: Leonard Prinsloo
Der Ficus spricht (Schedl,G) 14-18 IunD: Walter Kobéra / Anna Sushon; R: Leonard Prinsloo
Wien, Wiener Staatsoper  / 
Il trovatore (Verdi) 4-13 SepD: Marco Armiliato; R: Daniele Abbado, Boris Stetka
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-15 SepD: Adam Fischer; R: Jean-Louis Martinoty
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Sep-7 MaiD: Marco Armiliato / Jean-Christophe Spinosi / Alexander Soddy; R: Günther Rennert
Chowanschtschina (Musorgsky) 8-17 SepD: Michael Güttler; R: Lev Dodin, Valery Galendeev, Iurii Khamutianskii
Salome (Strauss) 16 Sep-25 NoiD: Simone Young; R: Boleslaw Barlog
La traviata (Verdi) 24 Sep-2 OctD: James Gaffigan; R: Jean-François Sivadier, Véronique Timsit
La bohème (Puccini) 30 Sep-6 OctD: Eivind Gullberg Jensen; R: Franco Zeffirelli
Der Spieler (Prokofiev) 4-20 OctD: Simone Young; R: Karoline Gruber
Don Giovanni (Mozart) 5 Oct-20 IanD: Sascha Goetzel; R: Jean-Louis Martinoty
Pelléas et Mélisande (Debussy) 12-21 OctD: Daniel Harding; R: Marco Arturo Marelli
Rusalka (Dvořák,A) 19-28 OctD: Tomáš Hanus; R: Sven-Eric Bechtolf
Tosca (Puccini) 23 Oct-12 IanD: Jesús López-Cobos; R: Margarethe Wallmann
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 Oct-11 MaiD: Evelino Pidò / Guillermo García Calvo / Frédéric Chaslin / Pavel Baleff; R: Otto Schenk
L'italiana in Algeri (Rossini) 26 Oct-2 NoiD: Evelino Pidò; R: Jean-Pierre Ponnelle
Katja Kabanova (Janáček) 1-7 NoiD: Graeme Jenkins; R: André Engel, Ruth Orthman
Un ballo in maschera (Verdi) 5-11 NoiD: Jesús López-Cobos / Graeme Jenkins; R: Gianfranco de Bosio
Adriana Lecouvreur (Cilea) 9-18 NoiD: Evelino Pidò; R: David McVicar
Madama Butterfly (Puccini) 21-24 NoiD: Jonathan Darlington; R: Josef Gielen
Ariadne auf Naxos (Strauss) 23-29 NoiD: Jeffrey Tate; R: Sven-Eric Bechtolf
Don Pasquale (Donizetti) 27 Noi-19 MaiD: Evelino Pidò; R: Irina Brook
Daphne (Strauss) 1-7 DecD: Simone Young; R: Nicolas Joël
Lulu (Berg) 3-15 DecD: Ingo Metzmacher; R: Willy Decker
Elektra (Strauss) 5-11 DecD: Ingo Metzmacher; R: Uwe Eric Laufenberg
Der Rosenkavalier (Strauss) 10-19 DecD: Adam Fischer; R: Otto Schenk
Arabella (Strauss) 14-21 DecD: Patrick Lange; R: Sven-Eric Bechtolf
Die Zauberflöte (Mozart) 22-29 DecD: Adam Fischer; R: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Dec-2 IanD: Patrick Lange; R: Adrian Noble
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-5 IanD: Cornelius Meister; R: Otto Schenk
I puritani (Bellini) 4-10 IanD: Evelino Pidò; R: John Dew
La Fille du régiment (Donizetti) 11-19 IanD: Evelino Pidò; R: Laurent Pelly
Carmen (Bizet) 23-29 IanD: Jean-Christophe Spinosi; R: Franco Zeffirelli
Faust (Gounod) 25 Ian-2 FebD: Frédéric Chaslin; R: Nicolas Joël(original), Stéphane Roche(revival)
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 9 FebD: Michael Güttler
Le nozze di Figaro (Mozart) 12-18 FebD: Sascha Goetzel; R: Jean-Louis Martinoty
La Cenerentola (Rossini) 16-22 FebD: Jean-Christophe Spinosi; R: Sven-Eric Bechtolf
Ariodante (Handel) 24 Feb-8 MarD: William Christie; R: David McVicar
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 25 Feb-3 MarD: Louis Langrée; R: Falk Richter
Macbeth (Verdi) 27 Feb-5 MarD: Giampaolo Bisanti; R: Christian Rath
Otello (Verdi) 12-22 MarD: Graeme Jenkins; R: Christine Mielitz
La bohème (Puccini) 14-20 MarD: Speranza Scappucci; R: Franco Zeffirelli
Madama Butterfly (Puccini) 19-28 MarD: Ramón Tebar; R: Josef Gielen
Dantons Tod (Einem) 24 Mar-9 AprD: Susanna Mälkki; R: Josef Ernst Köpplinger
Parsifal (Wagner) 29 Mar-5 AprD: Semyon Bychkov; R: Alvis Hermanis
Das Rheingold (Wagner) 4 AprD: Adam Fischer; R: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 8-22 AprD: Adam Fischer; R: Sven-Eric Bechtolf
Turandot (Puccini) 10-20 AprD: Frédéric Chaslin; R: Marco Arturo Marelli
Siegfried (Wagner) 11 AprD: Adam Fischer; R: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 15 AprD: Adam Fischer; R: Sven-Eric Bechtolf
Fidelio (Beethoven) 21-27 AprD: Adam Fischer; R: Otto Schenk
Andrea Chénier (Giordano) 23 Apr-2 MaiD: Marco Armiliato; R: Otto Schenk
Aida (Verdi) 25 Apr-1 MaiD: Evelino Pidò; R: Nicolas Joël
Simon Boccanegra (Verdi) 6-13 MaiD: Evelino Pidò; R: Peter Stein
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 12-28 MaiD: Marco Armiliato; R: Alexandra Liedtke
Capriccio (Strauss) 17-27 MaiD: Michael Boder; R: Marco Arturo Marelli
La traviata (Verdi) 26 Mai-1 IunD: Marco Armiliato; R: Jean-François Sivadier, Véronique Timsit
Rigoletto (Verdi) 31 Mai-10 IunD: Marco Armiliato; R: Pierre Audi
Der Freischütz (Weber) 11-28 IunD: Tomáš Netopil; R: Christian Rath
Tosca (Puccini) 13-19 IunD: Marco Armiliato; R: Margarethe Wallmann
Lohengrin (Wagner) 15-26 IunD: Sebastian Weigle; R: Andreas Homoki
Falstaff (Verdi) 21-27 IunD: James Conlon; R: David McVicar
Carmen (Bizet) 6-12 SepD: Frédéric Chaslin; R: Franco Zeffirelli
Ariadne auf Naxos (Strauss) 7-13 SepD: Patrick Lange; R: Sven-Eric Bechtolf
Der Freischütz (Weber) 8-14 SepD: Sebastian Weigle; R: Christian Rath
La traviata (Verdi) 16 Sep-4 FebD: Evelino Pidò / Marco Armiliato; R: Jean-François Sivadier
Werther (Massenet) 22-28 SepD: Frédéric Chaslin; R: Andrei Serban
Don Pasquale (Donizetti) 29 Sep-14 IunD: Evelino Pidò / Enrique Mazzola; R: Irina Brook
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1 Oct-21 MaiD: Jean-Christophe Spinosi / Michael Güttler / Evelino Pidò; R: Günther Rennert
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 5-13 OctD: Louis Langrée; R: Falk Richter
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 Oct-9 MarD: Sascha Goetzel / Sascha Goetzel; R: Jean-Louis Martinoty
Les Troyens (Berlioz) 14 Oct-4 NoiD: Alain Altinoglu; R: David McVicar
Elektra (Strauss) 16-25 OctD: Michael Boder; R: Uwe Eric Laufenberg
Lohengrin (Wagner) 23 Oct-7 NoiD: Simone Young; R: Andreas Homoki
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Oct-3 NoiD: Giampaolo Bisanti; R: Gianfranco de Bosio
L'elisir d'amore (Donizetti) 31 Oct-25 IunD: Speranza Scappucci / Marco Armiliato / Guillermo García Calvo; R: Otto Schenk
Madama Butterfly (Puccini) 6 Noi-7 DecD: Jonathan Darlington / Jader Bignamini; R: Josef Gielen
Don Giovanni (Mozart) 14 Noi-17 MarD: Adam Fischer / Antonello Manacorda; R: Jean-Louis Martinoty
Rusalka (Dvořák,A) 15-22 NoiD: Eivind Gullberg Jensen; R: Sven-Eric Bechtolf
La bohème (Puccini) 23 Noi-15 AprD: Speranza Scappucci; R: Franco Zeffirelli
La Cenerentola (Rossini) 25 Noi-6 FebD: Jean-Christophe Spinosi / Speranza Scappucci; R: Sven-Eric Bechtolf
Nabucco (Verdi) 6-12 DecD: Paolo Carignani; R: Günter Krämer
Die Weiden (Staud) 8-20 DecD: Ingo Metzmacher; R: Andrea Moses
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13-23 DecD: Axel Kober; R: Adrian Noble
Die Zauberflöte (Mozart) 15-30 DecD: Adam Fischer; R: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-5 IanD: Sascha Goetzel; R: Otto Schenk
Andrea Chénier (Giordano) 6 Ian-31 MaiD: Frédéric Chaslin / Marco Armiliato; R: Otto Schenk
Das Rheingold (Wagner) 8 IanD: Axel Kober; R: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 12 IanD: Axel Kober; R: Sven-Eric Bechtolf
Tosca (Puccini) 14 Ian-23 IunD: Evelino Pidò / Marco Armiliato; R: Margarethe Wallmann
Siegfried (Wagner) 16 IanD: Axel Kober; R: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 20 IanD: Axel Kober; R: Sven-Eric Bechtolf
Falstaff (Verdi) 23-30 IanD: James Conlon; R: David McVicar
Arabella (Strauss) 2-8 FebD: Axel Kober; R: Sven-Eric Bechtolf
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-21 FebD: Evelino Pidò; R: Laurent Pelly
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 16-22 FebD: Tomáš Netopil; R: Kasper Holten
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 1 MarD: Michael Güttler
Cavalleria rusticana (Mascagni) 11-23 MarD: Giacomo Sagripanti; R: Jean-Pierre Ponnelle
Pagliacci (Leoncavallo) 11-23 MarD: Giacomo Sagripanti; R: Jean-Pierre Ponnelle
Der Rosenkavalier (Strauss) 21-30 MarD: Adam Fischer; R: Otto Schenk
Simon Boccanegra (Verdi) 22 Mar-1 AprD: Philippe Auguin; R: Peter Stein
Orest (Trojahn) 31 Mar-13 AprD: Michael Boder; R: Marco Arturo Marelli
Turandot (Puccini) 6-16 AprD: Domingo Hindoyan; R: Marco Arturo Marelli
Parsifal (Wagner) 18-24 AprD: Valery Gergiev; R: Alvis Hermanis
Salome (Strauss) 22-28 AprD: Michael Boder; R: Boleslaw Barlog
Fidelio (Beethoven) 23 Apr-2 MaiD: Adam Fischer; R: Otto Schenk
Rigoletto (Verdi) 1-16 MaiD: Giampaolo Bisanti; R: Pierre Audi
Macbeth (Verdi) 5-14 MaiD: James Conlon; R: Christian Rath
Dantons Tod (Einem) 22-29 MaiD: Michael Boder; R: Josef Ernst Köpplinger
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 25 Mai-10 IunD: Christian Thielemann; R: Vincent Huguet
Manon (Massenet) 1-13 IunD: Frédéric Chaslin; R: Andrei Serban
Aida (Verdi) 19-29 IunD: Marco Armiliato; R: Nicolas Joël
Otello (Verdi) 20-30 IunD: Myung-Whun Chung; R: Adrian Noble
Wien, Theater an der Wien  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 17-28 SepD: René Jacobs; R: Torsten Fischer
Ottone, re di Germania (concert) (Handel) 24 SepD: George Petrou
Ariadne auf Naxos (Porpora) 27 Sep-10 OctD: Markellos Chryssicos; R: Sergej Morozov
Wozzeck (Berg) 15-27 OctD: Leo Hussain; R: Robert Carsen
Don Pasquale (Donizetti) 24 Oct-12 DecD: Tscho Theissing; R: Marcos Darbyshire
Leonore (concert) (Beethoven) 24 OctD: René Jacobs
Die Ring Trilogie - Hagen (Wagner) 1-29 DecD: Constantin Trinks; R: Tatjana Gürbaca
Die Ring Trilogie - Siegfried (Wagner) 2-30 DecD: Constantin Trinks; R: Tatjana Gürbaca
Die Ring Trilogie - Brünnhilde (Wagner) 3-31 DecD: Constantin Trinks; R: Tatjana Gürbaca
Egmont (Beethoven) 15 DecD: Laurence Equilbey; R: Séverine Chavrier
Maria Stuarda (Donizetti) 19-30 IanD: Paolo Arrivabeni; R: Christof Loy
Publio Cornelio Scipione (concert) (Handel) 24 IanD: Markellos Chrissikos
Giulietta e Romeo (concert) (Zingarelli) 27 IanD: George Petrou
Pelléas et Mélisande (Debussy) 12 Feb-9 MarD: Thomas Guggeis / Claire Levacher; R: Thomas Jonigk
Saul (Handel) 16-27 FebD: Laurence Cummings; R: Claus Guth
Armida (concert) (Haydn) 21 FebD: René Jacobs
Der Besuch der alten Dame (Einem) 16-28 MarD: Michael Boder; R: Keith Warner
Fidelio (concert) (Beethoven) 19 MarD: Giovanni Antonini
A Quiet Place (Bernstein) 22 Mar-2 AprD: Walter Kobéra; R: Philipp M Krenn
Die Schuldigkeit des ersten Gebots (concert) (Mozart) 27 MarD: Stefan Gottfried
A Midsummer Night's Dream (Britten) 15-25 AprD: Antonello Manacorda; R: Damiano Michieletto
Radamisto (concert) (Handel) 20 AprD: Martin Haselböck
Così fan tutte (Mozart) 15 Mai-12 IunD: Stefan Vladar; R: Valentin Schwarz
Alcina (Handel) 15-26 SepD: Stefan Gottfried; R: Tatjana Gürbaca
Gismondo (concert) (Vinci) 25 SepD: Martyna Pastuszka
Die Zauberinsel (Purcell) 29 Sep-19 OctD: Markellos Chryssicos; R: Jean Renshaw
Guillaume Tell (Rossini) 13-27 OctD: Diego Matheuz; R: Torsten Fischer
Serse (concert) (Handel) 22 OctD: Maxim Emelyanychev
Teseo (Handel) 14-25 NoiD: René Jacobs; R: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Tarare (concert) (Salieri) 24 NoiD: Christophe Rousset
Don Carlos (reduction) (Verdi) 28 Noi-27 DecD: Matteo Pais; R: Sébastien Dutrieux
Euryanthe (Weber) 12-31 DecD: Constantin Trinks; R: Christof Loy
The Messiah (concert) (Handel) 16 Dec
King Arthur (Purcell) 17-30 IanD: Stefan Gottfried; R: Sven-Eric Bechtolf
Peter Schmoll (concert) (Weber) 23 IanD: Roberto Paternostro
Elias (Mendelssohn) 16-27 FebD: Jukka-Pekka Saraste; R: Calixto Bieito
Mazeppa (concert) (Tchaikovsky,P) 21 FebD: Evgeny Brazhnik
Undine (concert) (Tchaikovsky,P) 22 FebD: Evgeny Brazhnik
Iolanta (concert) (Tchaikovsky,P) 22 FebD: Evgeny Brazhnik
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 26 Feb-15 MarD: Raphael Schluesselberg; R: Barbora Horáková Joly
Olympia (Offenbach) 26 Feb-15 MarD: Raphael Schluesselberg; R: Barbora Horáková Joly
Die Jungfrau von Orleans (Tchaikovsky,P) 16-27 MarD: Oksana Lyniv; R: Lotte de Beer
Der Freischütz (concert) (Weber) 22 MarD: Laurence Equilbey
Orlando furioso (concert) (Vivaldi) 26 MarD: George Petrou
Orlando (Handel) 14-28 AprD: Giovanni Antonini; R: Claus Guth
Rinaldo (concert) (Handel) 27 AprD: Jean-Christophe Spinosi
Candide (Bernstein) 30 Apr-20 MaiD: Benjamin Bayl; R: NN
Oberon (Weber) 13-19 MaiD: Thomas Guggeis; R: Nikolaus Habjan
Wien, Volksoper Wien  / 
Der Bettelstudent (Millöcker) 3-18 SepD: Wolfram-Maria Märtig; R: Anatol Preissler
Die Zauberflöte (Mozart) 4 Sep-9 IunD: Alfred Eschwé / Gerrit Prießnitz; R: Helmuth Lohner
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 Sep-29 IunD: Guido Mancusi / Gerrit Prießnitz; R: Heinz Zednik
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 Sep-16 OctD: Wolfram-Maria Märtig; R: Josef Ernst Köpplinger
Die Räuber (Verdi) 14 Oct-11 DecD: Jac van Steen / Felix Lemke; R: Alexander Schulin
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Oct-2 DecD: Alfred Eschwé / Michael Tomaschek; R: Marco Arturo Marelli
Pinocchio (Valtinoni) 19 Noi-19 AprD: Guido Mancusi / Christoph Huber; R: Philipp M Krenn
Roméo et Juliette (Berlioz) 7-27 DecD: Gerrit Prießnitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 Dec-7 IanD: Christof Perick; R: Karl Dönch
Axel an der Himmelstür (Benatzky) 26 Dec-31 IanD: Lorenz C Aichner; R: Peter Lund
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 5-28 IanD: Anja Bihlmaier; R: Marco Arturo Marelli
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 10 Ian-9 FebD: Thomas Rösner / Wolfram-Maria Märtig; R: Hinrich Horstkotte
The Sound of Music (Rodgers) 14 Ian-1 MaiD: Wolfram-Maria Märtig; R: Renaud Doucet
Der Opernball (Heuberger) 17 Feb-24 MarD: Alfred Eschwé / Lorenz C Aichner; R: Axel Köhler
La traviata (Verdi) 19 Feb-14 MarD: Nicholas Milton; R: Hans Gratzer
Rusalka (Dvořák,A) 25 Mar-23 AprD: Alfred Eschwé / Lorenz C Aichner; R: Renaud Doucet
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 31 Mar-21 MaiD: Alfred Eschwé / Lorenz C Aichner / Karsten Januschke; R: Thomas Enzinger
Marilyn forever (Bryars) 14 Apr-2 MaiD: Wolfram-Maria Märtig; R: Christoph Zauner
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 5-28 MaiD: Gerrit Prießnitz; R: Renaud Doucet
Gasparone (Millöcker) 2-30 IunD: Andreas Schüller; R: Olivier Tambosi
Sweeney Todd (Sondheim) 12-28 IunD: Joseph Olefirowicz; R: Matthias Davids
La Wally (Catalani) 17-27 IunR: Aron Stiehl
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Sep-31 MaiD: Gerrit Prießnitz / Alfred Eschwé / Anja Bihlmaier / Guido Mancusi; R: Heinz Zednik
Die Zauberflöte (Mozart) 3 Sep-1 IunD: Wolfram-Maria Märtig / Anja Bihlmaier / Gerrit Prießnitz; R: Helmuth Lohner
Gasparone (Millöcker) 4 Sep-2 NoiR: Olivier Tambosi
Sweeney Todd (Sondheim) 7-19 SepR: Matthias Davids
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 16 Sep-26 DecD: Alfred Eschwé; R: Peter Lund
Zar und Zimmermann (Lortzing) 13 Oct-2 DecD: Christof Perick; R: Hinrich Horstkotte
Der Mantel (Puccini) 27 Oct-29 IanR: Robert Meyer
Gianni Schicchi (Puccini) 27 Oct-29 IanR: Robert Meyer
Der Opernball (Heuberger) 3 Noi-19 DecR: Axel Köhler
Die Räuber (Verdi) 4-7 DecR: Alexander Schulin
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Dec-6 IanR: Karl Dönch
Wonderful Town (Bernstein) 9 Dec-11 MarD: James Holmes; R: Matthias Davids
Don Giovanni (Mozart) 20 Dec-2 IanR: Achim Freyer
My Fair Lady (Loewe) 30 Dec-11 AprR: Robert Herzl
Pinocchio (Valtinoni) 8 Ian-30 IunR: Philipp M Krenn
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 1-17 FebR: Hinrich Horstkotte
Der Mann von La Mancha (Leigh) 3 Feb-13 MarR: Olivier Tambosi
Porgy and Bess (concert) (Gershwin) 10-25 FebD: Joseph Olefirowicz
Der fliegende Holländer (Wagner) 9 Mar-2 AprD: Marc Piollet; R: Aron Stiehl
Axel an der Himmelstür (Benatzky) 15 Mar-8 AprR: Peter Lund
Meine Schwester und ich (Benatzky) 6 Apr-13 MaiD: Guido Mancusi; R: Robert Meyer
The Sound of Music (Rodgers) 13 Apr-21 MaiR: Renaud Doucet
Powder Her Face (Adès) 13-28 AprD: Lorenz C Aichner; R: Martin G Berger
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 Apr-7 MaiR: Renaud Doucet
Carousel (Rodgers) 20 Mai-28 IunR: Henry Mason
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 2-25 IunR: Helmut Baumann
La traviata (Verdi) 5-23 IunR: Hans Gratzer