2017/18 > Cehia 
*Site public   >Operabase Professional 
2017/18 > Cehia

 Premieră mondială
 Raritate
 Producție nouă
 Producție nouă pentru această companie

  
Polonia
Germania

Cehia
 
Austria Slovacia
Ungaria

Brno, ND Brno  / 

Nabucco (Verdi) 31 Aug-6 IunD: Jakub Klecker / Jaroslav Kyzlink; R: György Selmeczi
The Devil and Kate (Dvořák,A) 9 Sep-22 IunD: Jakub Klecker / Robert Kružík; R: Jiří Heřman
Le comte Ory (Rossini) 12 Sep-10 MaiD: Robert Kružík / Pavel Šnajdr; R: Lenka Flory
Rules for Good Manners in the Modern World (Nejtek) 15 Sep-20 IunD: Pavel Šnajdr; R: Jiří Adámek
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 Oct-21 AprD: Ondrej Olos; R: Magdalena Švecová
Powder Her Face (Adès) 2 Noi-25 AprD: Marko Ivanović / Pavel Šnajdr; R: Tomáš Studený
The Kiss (Smetana) 10 Noi-27 AprD: Jakub Klecker; R: Linda Keprtová
Carmen (Bizet) 1 Dec-3 MarD: Ondrej Olos / Robert Kružík; R: Tomáš Pilař
Faust (Gounod) 16 Dec-27 MaiD: Marko Ivanović / Pavel Šnajdr; R: Jiří Heřman
Don Giovanni (Mozart) 3-7 IanD: Ondrej Olos / Marko Ivanović; R: Bruno Berger-Gorski
La traviata (Verdi) 5 Ian-28 IulD: Jaroslav Kyzlink / Pavel Šnajdr; R: Zbyněk Srba
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6-10 FebD: Ondrej Olos; R: Sandro Santillo
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 17 Feb-23 MaiD: Robert Kružík; R: Martin Glaser
Puss in Boots (Teml) 23 Mar-27 IunD: Valeria Maťašová; R: Marek Mokoš
Così fan tutte (Mozart) 18 Mai-8 IunD: Jakub Klecker; R: Anna Petrželková
Libuse (Smetana) 7 Sep-27 NoiD: Robert Kružík; R: Jiří Heřman
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 14 Sep-26 FebD: Robert Kružík / Ondrej Olos; R: Martin Glaser
Rules for Good Manners in the Modern World (Nejtek) 15 Sep-22 MaiD: Pavel Šnajdr; R: Jiří Adámek
The Devil and Kate (Dvořák,A) 18 Sep-19 MaiD: Jakub Klecker / Robert Kružík; R: Jiří Heřman
Le comte Ory (Rossini) 26-29 SepD: Robert Kružík / Pavel Šnajdr; R: Lenka Flory
L'elisir d'amore (Donizetti) 5 Oct-21 MarD: Ondrej Olos / Robert Kružík; R: Magdalena Švecová
Così fan tutte (Mozart) 11 Oct-3 MaiD: Jakub Klecker / Robert Kružík; R: Anna Petrželková
La Dafne (Hanzlík) 31 Oct-19 MarD: Ondrej Olos; R: Rocc
Nabucco (Verdi) 6 Noi-23 MaiD: Jakub Klecker / Jaroslav Kyzlink; R: György Selmeczi
Kata Kabanova (Janáček) 11-19 NoiD: Ondrej Olos; R: Robert Carsen
The Cunning Little Vixen (Janáček) 17 Noi-18 IunD: Marko Ivanović; R: Jiří Heřman
Puss in Boots (Teml) 4 Dec-20 IunD: Valeria Maťašová; R: Marek Mokoš
Polish Blood (Nedbal) 13 Dec-5 MaiD: Jakub Klecker / Ondrej Olos; R: Tomáš Pilař
The Miracles of Mary (Martinů) 19 Dec-16 AprD: Jakub Klecker / Robert Kružík; R: Jiří Heřman
Prodaná nevěsta (Smetana) 29 Dec-4 MaiD: Jakub Klecker / Jaroslav Kyzlink; R: Ondřej Havelka
La traviata (Verdi) 3 Ian-28 MaiD: Pavel Šnajdr / Jaroslav Kyzlink; R: Zbyněk Srba
Aida (Verdi) 11 Ian-8 IunD: Jaroslav Kyzlink; R: Václav Věžník
Don Carlos (Verdi) 2 Feb-7 AprD: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; R: Martin Glaser
Papageno spielt auf der Zauberflöte (Streul) 5 Feb-13 AprD: Ondrej Olos / Dáša Karasová; R: Tomáš Pilař
Bluebeard's Castle (Bartók) 8-10 FebD: Marko Ivanović; R: David Radok
Erwartung (Schoenberg,A) 8-10 FebD: Marko Ivanović; R: David Radok
Tosca (Puccini) 14-17 MarD: Jakub Klecker / Ondrej Olos; R: Jiří Heřman
Love from afar (Saariaho) 23-29 MarD: Marko Ivanović; R: Jiří Heřman
Faust (Gounod) 27 Mar-2 IunD: Marko Ivanović; R: Jiří Heřman
The Epic of Gilgamesh (Martinů) 4-6 AprD: Marko Ivanović; R: Jiří Heřman
Dido and Aeneas (Purcell) 4-6 AprD: Václav Luks; R: Jiří Heřman
Rusalka (Dvořák,A) 10 Apr-16 MaiD: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; R: Vladimír Morávek
La Gioconda (Ponchielli) 26 Apr-17 MaiD: Jaroslav Kyzlink / Robert Kružík; R: Tomáš Pilař
Carmen (Bizet) 8 Mai-2 IulD: Ondrej Olos / Robert Kružík; R: Tomáš Pilař
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 MaiD: Ondrej Olos; R: Sandro Santillo
La Voix humaine (Poulenc) 14-26 IunD: Marko Ivanović; R: David Radok
Juliette (Martinů) 14-26 IunD: Marko Ivanović; R: David Radok
Ceské Budějovice, Jihočeské divadlo / South Bohemian Theatre  / 
The Cunning Little Vixen (Janáček) 2-6 AugD: Mario De Rose; R: Lukáš Trpišovský, Martin Kukučka
Rusalka (Dvořák,A) 9-13 AugD: Mario De Rose / Martin Peschík; R: Jiří Heřman
La traviata (Verdi) 20 Oct-18 AprD: Mario De Rose; R: Veronika Poldauf Riedlbauchová
Das Land des Lächelns (Lehár) 7 Noi-18 DecD: Jan Bubák; R: Dagmar Hlubková
The Mikado (Sullivan,A) 15 Noi-10 MarD: Martin Peschík; R: Dominik Beneš
Il trovatore (Verdi) 25 Noi-28 MarD: Mario De Rose; R: Tomáš Studený
Jenůfa (Janáček) 19 Ian-16 AprD: Mario De Rose; R: Tomáš Studený
L'occasione fa il ladro (Rossini) 17 FebD: Martin Peschík; R: Tomáš Studený
Rusalka (Dvořák,A) 10-15 IulD: Mario De Rose / Martin Peschík; R: Jiří Heřman
Il trovatore (Verdi) 18-29 IulD: Mario De Rose; R: Tomáš Studený
The Cunning Little Vixen (Janáček) 8-11 AugD: Mario De Rose; R: Lukáš Trpišovský, Martin Kukučka
Prodaná nevěsta (Smetana) 12-13 OctD: Mario De Rose; R: Marek Mokoš
La traviata (Verdi) 24 OctR: Veronika Poldauf Riedlbauchová
Jenůfa (Janáček) 31 OctR: Tomáš Studený
Liberec, Divadlo F X Šaldy Liberec  / 
Jenůfa (Janáček) 5 Sep-17 MarD: Martin Doubravský; R: Linda Keprtová
Rigoletto (Verdi) 14 Sep-12 IunD: Martin Doubravský; R: Oldřich Kříž
The Maid of Orleans (Tchaikovsky,P) 22 Sep-9 MaiD: Martin Doubravský; R: Linda Keprtová
Thaïs (Massenet) 4 Oct-12 NoiD: Martin Doubravský; R: Linda Keprtová
Aida (Verdi) 27 Oct-2 MaiD: Martin Doubravský; R: Michael Tarant
Netopýr (Strauss,J) 3 NoiD: František Babický; R: Martin Otava
Rusalka (Dvořák,A) 17 Noi-17 DecD: František Babický; R: Martin Otava
The Two Widows (Smetana) 15 Dec-29 MaiD: Robert Jindra; R: Jan Antonín Pitínský
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Ian-31 MarD: František Babický; R: Luděk Golat
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 1 Feb-10 IunD: Tvrtko Karlovič; R: Oldřich Kříž
My Fair Lady (Loewe) 15 Feb-14 MaiD: Martin Doubravský; R: Jan Kříž
Veselé paničky Windsorské (Nicolai) 24 FebD: František Babický; R: Stano Slovák
La bohème (Puccini) 9 Mar-16 IunD: Martin Doubravský; R: Linda Keprtová
Nabucco (Verdi) 12 MaiD: Martin Doubravský; R: Zdeněk Kaloč
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 18 Mai-26 IunR: Dana Dinková
Sugar (Styne) 5 Sep-18 OctD: Martin Doubravský; R: Oldřich Kříž
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 8 Sep-10 OctR: Dana Dinková
La bohème (Puccini) 11 Sep-24 OctD: Martin Doubravský; R: Linda Keprtová
The Two Widows (Smetana) 21 Sep-9 OctD: Robert Jindra; R: Jan Antonín Pitínský
La Cenerentola (Rossini) 28 Sep-2 OctD: Miriam Němcová; R: Constance Larrieu
The Maid of Orleans (Tchaikovsky,P) 4 OctD: Martin Doubravský; R: Linda Keprtová
My Fair Lady (Loewe) 26 OctD: Martin Doubravský; R: Jan Kříž
Funny Girl (Styne) 30 OctD: Dan Kalousek; R: Jana Janěková
Olomouc, Moravské divadlo / Moravian Theatre Olomouc  / 
The Greek Passion (Martinů) 11 Sep-6 MaiD: Petr Šumník / Tomáš Hanák; R: Jan Antonín Pitínský
Das Land des Lächelns (Lehár) 16 Sep-26 IunD: Tomáš Hanák / Miloslav Oswald; R: Dagmar Hlubková
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Sep-16 IunD: Miloslav Oswald / Petr Šumník; R: Roman Vencl, Michaela Doleželová
La bohème (Puccini) 21 Sep-26 IanD: Miloslav Oswald / Petr Šumník; R: Andrea Hlinková
Countess Maritza (Kálmán,E) 30 Sep-29 MarD: Petr Šumník; R: Dagmar Hlubková
Vinobraní (Nedbal) 6 Oct-15 IanD: Tomáš Hanák Petr Šumník; R: Roman Vencl, Michaela Doleželová
Miss Serafinka's Pearls (Piskáček) 11 Oct-12 IanD: Petr Šumník / Tomáš Hanák; R: Dagmar Hlubková
Rigoletto (Verdi) 20 Oct-7 MarD: Petr Šumník / Miloslav Oswald; R: Andrea Hlinková
Ernani (Verdi) 15 Dec-19 IunD: Lubomíra Hellová; R: Karla Štaubertová
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Ian-1 AprD: Tomáš Hanák; R: Zbyněk Brabec
Don Pasquale (Donizetti) 8-18 IunD: Lubomir Hellová; R: Václav Věžník
Die Zauberflöte (Mozart) 6 SepD: Miloslav Oswald / Lubomir Hellová; R: Roman Vencl, Michaela Doleželová
Ernani (Verdi) 9 Sep-22 OctD: Petr Šumník; R: Karla Štaubertová
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 SepD: Tomáš Hanák; R: Dagmar Hlubková
Don Pasquale (Donizetti) 21 Sep-15 OctD: Tomáš Hanák; R: Václav Věžník
The Greek Passion (Martinů) 27 SepD: Petr Šumník; R: Jan Antonín Pitínský
La bohème (Puccini) 14 OctD: Miloslav Oswald; R: Andrea Hlinková
Opava, Slezské divadlo / Silesian Theatre Opava  / 
Cikánský baron (Strauss,J) 4 Oct-26 IunD: Petr Šumník; R: Dana Dinková
Rusalka (Dvořák,A) 7 Oct-7 DecD: Marek Šedivý; R: Ilja Racek
Falstaff (Verdi) 21 Oct-11 IanD: Marek Šedivý; R: Lubor Cukr
Hraběnka Marica (Kálmán,E) 31 Oct-9 DecD: Marek Prášil; R: Dagmar Hlubková
Arizona Lady (Kálmán,E) 16 Dec-13 FebD: Petr Šumník; R: Dominik Beneš
Ifigénie na Tauridě (Gluck) 18 Feb-14 AprD: Vojtěch Spurný; R: Lubor Cukr
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 22 Apr-16 IulD: Marek Šedivý; R: Jana Andělová Pletichová
Carmen (Bizet) 12 Mai-28 IunD: Fabrizio Da Ros; R: Jana Andělová Pletichová
Man of La Mancha (Leigh) 17-27 IunD: Josef Štefan; R: Jiří Seydler
Man of La Mancha (Leigh) 6 Sep-25 OctD: Josef Štefan; R: Jiří Seydler
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 19 Sep-11 OctD: Marek Šedivý; R: Jana Andělová Pletichová
Cikánský baron (Strauss,J) 24 SepD: Petr Šumník; R: Dana Dinková
Ifigénie na Tauridě (Gluck) 28 SepD: Vojtěch Spurný; R: Lubor Cukr
Prodaná nevěsta (Smetana) 21-23 OctD: Vojtech Spurny; R: Lubor Cukr
Rusalka (Dvořák,A) 29 OctD: Marek Šedivý; R: Ilja Racek
Aleko (Rakhmaninov) 17 FebD: Petr Šumník; R: Jana Andělová Pletichová
Komedianti (Leoncavallo) 17 FebD: Petr Šumník; R: Jana Andělová Pletichová
Der Freischütz (Weber) 16 IunR: Lubor Cukr
Ostrava, Národní Divadlo Moravskoslezské / National Moravian-Silesian Theatre  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13 Sep-10 MaiD: Tomáš Brauner / Marko Ivanović; R: Ondřej Havelka
The Secret (Smetana) 19 Sep-7 OctD: Jakub Klecker / Robert Kružík; R: Tomáš Studený
Zob, Zob, Zoban!!! (Schiffauer) 24 Sep-22 DecD: Adam Sedlický; R: Václav Klemens
Otello (Verdi) 19 Oct-20 AprD: Jakub Klecker / Robert Kružík; R: Ivan Krejčí
Hamlet (Thomas,A) 28 Oct-11 NoiD: Tomáš Brauner / Jakub Klecker / David Švec; R: Radovan Lipus
The Bartered Bride (Smetana) 29 Oct-25 MarD: Robert Kružík / Jan Šrubař; R: Ilja Racek
Iphigénie en Aulide (Gluck) 14 Dec-15 IunD: Zdeněk Klauda / František Macek; R: Michał Znaniecki
Lady Macbeth of the Mtsensk District (Shostakovich) 8 Mar-9 IunD: Jakub Klecker / Sander Teepen; R: Jiří Nekvasil
La traviata (Verdi) 3 Mai-17 IunD: Robert Kružík / Adam Sedlický; R: Bohuslava Kráčmarová
The Rape of Lucretia (Britten) 17-19 MaiD: Ondřej Vrabec / Adam Sedlický; R: Jiří Nekvasil
Luci mie traditrici (Sciarrino) 26 IunD: Lilianna Krych; R: Pia Partum
La traviata (Verdi) 4 Sep-5 AprD: Robert Kružík / Adam Sedlický; R: Bohuslava Kráčmarová
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 Sep-30 MaiD: Tomáš Brauner / Marko Ivanović; R: Ondřej Havelka
Lady Macbeth of the Mtsensk District (Shostakovich) 23 Sep-21 IunD: Jakub Klecker / Sander Teepen; R: Jiří Nekvasil
The Bartered Bride (Smetana) 28 Sep-31 MarD: Robert Kružík / Jan Šrubař; R: Ilja Racek
Osud (Janáček) 18 Oct-23 MaiD: Jakub Klecker / Adam Sedlický; R: Jiří Nekvasil
Il tabarro (Puccini) 13 Dec-3 MaiD: Tomáš Brauner / Adam Sedlický; R: Roman Polák
Gianni Schicchi (Puccini) 13 Dec-3 MaiD: Tomáš Brauner / Adam Sedlický; R: Roman Polák
Suor Angelica (Puccini) 13 Dec-3 MaiD: Tomáš Brauner / Adam Sedlický; R: Roman Polák
Otello (Verdi) 11 Ian-22 FebD: Jakub Klecker / Robert Kružík; R: Ivan Krejčí
The Secret (Smetana) 2-24 FebD: Jakub Klecker / Robert Kružík; R: Tomáš Studený
The Four Note Opera (Johnson) 14 Feb-24 Mai
Juliette (Martinů) 11 Apr-5 IunD: Jakub Klecker / Robert Kružík; R: SKUTR
Robert le diable (Meyerbeer) 13-19 IunD: Robert Kružík / Marek Šedivý; R: Dominik Beneš
Plzen, J K Tyl Theatre  / 
Rusalka (Dvořák,A) 1 Sep-9 IunD: Norbert Baxa / Jiří Štrunc; R: Tomáš Pilař
Medea (Cherubini) 5 Sep-26 IunD: Norbert Baxa; R: Martin Otava
La vie parisienne (Offenbach) 6 Sep-22 IunD: Jiří Petrdlík / Jakub Zicha; R: Zbyněk Brabec
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 10 Sep-28 DecD: Jiří Petrdlík / Jakub Zicha; R: Zbyněk Brabec
Madama Butterfly (Puccini) 26 Sep-25 IanD: Norbert Baxa; R: Martin Otava
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Sep-1 NoiD: Norbert Baxa; R: Tomáš Pilař
Jakub Jan Ryba (Kubička) 14 Oct-25 AprD: Jiří Štrunc / Jakub Zicha; R: Tomáš Pilař
Libuse (Smetana) 16 NoiD: Oliver von Dohnányi / Jiří Štrunc; R: Martin Otava, Tomáš Pilař
West Side Story (Bernstein) 6 Dec-31 MaiD: Dalibor Bárta / Kryštof Marek; R: Jerome Robbins
Hamlet (Thomas,A) 20 Ian-20 MaiD: Norbert Baxa / Jiří Štrunc; R: Martin Otava
Sweeney Todd (Sondheim) 27 Ian-30 MaiD: Jiří Petrdlík / Dalibor Bárta; R: Lumír Olšovský
Bezauberndes Fräulein (Benatzky) 24+ Feb
Fiddler on the Roof (Bock) 10 Mar-19 IunD: Kryštof Marek / Pavel Kantořík
Zápisník zmizelého (Janáček) 20 Apr-11 Iun
Nevěsta messinská (Fibich) 17 Mai-27 IunD: Josef Kurfiřt / Jiří Štrunc; R: Martin Otava
L'orfeo (Monteverdi) 2-3 IunD: Vojtěch Spurný; R: Tomáš Pilař
Turandot (Puccini) 29 Iun
L'orfeo (Monteverdi) 4 Sep-30 OctR: Tomáš Pilař
Fiddler on the Roof (Bock) 5 Sep-28 Oct
Nevěsta messinská (Fibich) 9-25 SepR: Martin Otava
Hamlet (Thomas,A) 27 SepR: Martin Otava
Nabucco (Verdi) 13-18 Oct
Medea (Cherubini) 19 OctR: Martin Otava
Jakub Jan Ryba (Kubička) 24-25 OctR: Tomáš Pilař
La vie parisienne (Offenbach) 25 OctR: Zbyněk Brabec
Libuse (Smetana) 28 OctR: Martin Otava, Tomáš Pilař
Praha, National Theatre Prague  / 
Aida (Verdi) 26 Aug-11 AprD: Andreas Sebastian Weiser / Richard Hein; R: Petar Selem
Madama Butterfly (Puccini) 27 Aug-10 MaiD: Martin Leginus / Jiří Štrunc; R: Jiří Heřman
Don Giovanni (Mozart) 1 Sep-30 IunD: Jan Chalupecký / David Švec; R: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Tosca (Puccini) 1 Sep-17 IunD: Andreas Sebastian Weiser / David Švec; R: Arnaud Bernard
Lohengrin (Wagner) 2 Sep-10 IunD: Constantin Trinks / Zbyněk Müller; R: Wolfgang Wagner, Katharina Wagner
Le nozze di Figaro (Mozart) 3-22 SepD: Jan Chalupecký / Robert Jindra / Jakub Klecker; R: Josef Průdek
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Sep-2 IunD: Jaroslav Kyzlink / David Švec; R: Vladimír Morávek
La traviata (Verdi) 8 Sep-19 IunD: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller / Tomáš Brauner; R: Jana Kališová
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 11 Sep-10 AprD: Jan Chalupecký; R: Michal Caban
Rusalka (Dvořák,A) 13 Sep-14 IunD: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller / Keri-Lynn Wilson / Robert Jindra; R: Jiří Heřman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 Sep-30 DecD: Enrico Dovico / Tomáš Brauner; R: Martin Otava
The Bartered Bride (Smetana) 27 Sep-18 NoiD: Jaroslav Kyzlink / David Švec; R: Magdalena Švecová
Juliette (Martinů) 29 Sep-16 MarD: Jaroslav Kyzlink / David Švec; R: Zuzana Gilhuus
Un ballo in maschera (Verdi) 5 Oct-23 IunD: Jaroslav Kyzlink / Jan Chalupecký; R: Dominik Beneš
La Cenerentola (Rossini) 12 Oct-17 MaiD: Jan Kučera / David Švec; R: Enikő Eszenyi
Der Mond (Orff) 22 Oct-3 DecD: Zbyněk Müller / Nikol Kraft; R: Jiří Nekvasil
Die Kluge (Orff) 22 Oct-3 DecD: Zbyněk Müller / Nikol Kraft; R: Jiří Nekvasil
La traviata (Verdi) 24 Oct-8 MaiD: Enrico Dovico / Jiří Štrunc; R: Arnaud Bernard
Don Giovanni (Mozart) 27-29 OctD: Plácido Domingo; R: Jiří Nekvasil
The Cunning Little Vixen (Janáček) 28 Oct-8 MaiD: Robert Jindra; R: Ondřej Havelka
Carmen (Bizet) 30 Oct-12 IunD: Zbyněk Müller / Robert Jindra; R: Jozef Bednárik
Le convenienze ed inconvenienze teatrali (Donizetti) 3 Noi-6 IunD: Enrico Dovico / Jan Bubák; R: Radim Vizváry
The Devil and Kate (Dvořák,A) 5 Noi-12 MaiD: Jan Chalupecký; R: Marián Chudovský
Rusalka (Dvořák,A) 20 Noi-7 MaiD: Jiří Štrunc / Andreas Sebastian Weiser; R: Zdeněk Troška
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Noi-26 FebD: Richard Hein; R: Martin Otava
Její pastorkyňa (Janáček) 1-29 DecD: Robert Jindra / Jaroslav Kyzlink; R: Jiří Nekvasil
Don Hrabal (Stedron) 14 Dec-6 FebD: Jan Chalupecký; R: Linda Keprtová
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14 Dec-21 IanD: David Švec; R: Joël Lauwers
Andrea Chénier (Giordano) 19 Dec-4 MaiD: Petr Kofroň / Jan Chalupecký; R: Michal Dočekal
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Dec-29 MaiD: Richard Hein / Jiří Štrunc; R: Matěj Forman
Billy Budd (Britten) 18 Ian-27 AprD: Christopher Ward; R: Daniel Špinar
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Feb-13 IunD: Enrico Dovico / Zbyněk Müller; R: Magdalena Švecová
Mefistofele (Boito) 1 Feb-28 AprD: Marco Guidarini / Richard Hein; R: Ivan Krejčí
Lohengrin (Wagner) 9 Feb-4 MaiD: Constantin Trinks / Zbyněk Müller; R: Wolfgang Wagner, Katharina Wagner
Tosca (Puccini) 15 Feb-17 IunD: Andreas Sebastian Weiser / David Švec; R: Arnaud Bernard
Turandot (Puccini) 20 Feb-18 IunD: Enrico Dovico / Richard Hein; R: Václav Věžník
Výlety páně Broučkovy (Janáček) 22 Mar-29 MaiD: Jaroslav Kyzlink / David Švec; R: Sláva Daubnerová
Sternenhoch (Acher) 7 Apr-13 MaiD: Petr Kofroň; R: Michal Dočekal
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 10-14 MaiD: Marc Minkowski
Werther (Massenet) 7-26 IunD: Petr Kofroň / Jan Bubák; R: Willy Decker, Stefan Heinrichs
Un ballo in maschera (Verdi) 23 IunD: Jaroslav Kyzlink; R: Dominik Beneš
Nabucco (Verdi) 28 Iun-3 IulD: Andreas Sebastian Weiser / Jiří Štrunc; R: José Cura
Mefistofele (Boito) 5 IulD: Marco Guidarini; R: Ivan Krejčí
Le nozze di Figaro (Mozart) 2 Sep-28 IunD: Enrico Dovico / Zbyněk Müller; R: Magdalena Švecová
Rusalka (Dvořák,A) 7 Sep-23 AprD: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller / Keri-Lynn Wilson / Robert Jindra; R: Jiří Heřman
Madama Butterfly (Puccini) 9 Sep-3 MarD: Jiří Štrunc; R: Jiří Heřman
Roméo et Juliette (Gounod) 12 Sep-27 MaiD: Richard Hein / Marco Guidarini; R: Sláva Daubnerová
Nabucco (Verdi) 13 Sep-29 IunD: Andreas Sebastian Weiser / Jiří Štrunc; R: José Cura
Libuse (Smetana) 14 Sep-12 MaiD: Jaroslav Kyzlink; R: Jan Burian
La traviata (Verdi) 14 Sep-19 IunD: Enrico Dovico / Jiří Štrunc; R: Arnaud Bernard
Werther (Massenet) 19 Sep-7 MaiD: Petr Kofroň / Jan Bubák; R: Willy Decker, Stefan Heinrichs
Fidelio (Beethoven) 22 Sep-24 AprD: Andreas S Weiser; R: Vera Nemirova
La traviata (Verdi) 26 Sep-6 FebD: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller; R: Jana Kališová
The Bartered Bride (Smetana) 6 Oct-22 IunD: Jaroslav Kyzlink / David Švec; R: Magdalena Švecová
The Devil and Kate (Dvořák,A) 6 Oct-22 IunD: Jan Chalupecký; R: Marián Chudovský
Tosca (Puccini) 7 Oct-3 IulD: Andreas Sebastian Weiser / David Švec; R: Arnaud Bernard
Le convenienze ed inconvenienze teatrali (Donizetti) 13 Oct-17 MarD: Enrico Dovico / Jan Bubák; R: Radim Vizváry
Její pastorkyňa (Janáček) 19 Oct-27 MarD: Jaroslav Kyzlink; R: Jiří Nekvasil
Rusalka (Dvořák,A) 22 Oct-27 IunD: Andreas Sebastian Weiser / Jiří Štrunc; R: Zdeněk Troška
Carmen (Bizet) 25 Oct-1 IulD: Zbyněk Müller / Robert Jindra; R: Jozef Bednárik
Faszination Wagner (Wagner) 25-26 OctD: Matthias Fletzberger; R: Selcuk Cara
Lohengrin (Wagner) 4 Noi-4 MaiD: Constantin Trinks / Zbyněk Müller; R: Wolfgang Wagner, Katharina Wagner
La Cenerentola (Rossini) 10 Noi-10 AprD: Jan Kučera / David Švec; R: Enikő Eszenyi
Don Giovanni (Mozart) 16 Noi-30 IunD: Jan Chalupecký / David Švec; R: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
The Bartered Bride (Smetana) 18 NoiD: Jaroslav Kyzlink / David Švec; R: Magdalena Švecová
Aida (Verdi) 18 Noi-4 IulD: Andreas Sebastian Weiser; R: Petar Selem
Un ballo in maschera (Verdi) 22 Noi-5 IunD: Jaroslav Kyzlink / Jan Chalupecký; R: Dominik Beneš
Výlety páně Broučkovy (Janáček) 5 Dec-26 AprD: Jaroslav Kyzlink; R: Sláva Daubnerová
Sternenhoch (Acher) 14 Dec-21 MarD: Petr Kofroň; R: Michal Dočekal
La bohème (Puccini) 20 Ian-1 AprD: Jiří Štrunc / Tomáš Brauner; R: Ondřej Havelka
Jonny spielt auf (Krenek) 24 Ian-20 MarR: David Drábek
The Cunning Little Vixen (Janáček) 3 Feb-3 MaiD: Robert Jindra; R: Ondřej Havelka
Don Hrabal (Stedron) 7 Feb-28 MarD: Jan Chalupecký; R: Linda Keprtová
Turandot (Puccini) 19 Feb-18 IunD: Enrico Dovico / Richard Hein; R: Václav Věžník
Andrea Chénier (Giordano) 13 Mar-3 AprR: Michal Dočekal
Letters, Riddles and Writs (Nyman) 4 Apr-28 MaiD: David Švec; R: Alice Nellis
The Classical Style (Stucky) 4 Apr-28 MaiD: David Švec; R: Alice Nellis
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 Apr-26 IunD: Richard Hein / Jiří Štrunc; R: Matěj Forman
Tramvestie (Wajsar) 18 Apr-23 IunR: Marek Bureš
L'Amour des trois oranges (Prokofiev,S) 16 Mai-6 IunD: Christopher Ward; R: Radim Vizváry
Dalibor (Smetana) 27 Iun-4 Iul
Ustí nad Labem, Severočeské divadlo / North Bohemian Theatre of Opera and Ballet  / 
Prodaná nevěsta (Smetana) 12 Sep-16 NoiD: Milan Kaňák; R: Zbyněk Brabec
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 21 SepD: Miloš Formáček; R: Andrea Hlinková
La traviata (Verdi) 15 Oct-13 MarD: Miloš Formáček; R: Martin Dubovic
Das Land des Lächelns (Lehár) 21 Oct-10 IulD: Miloš Formáček; R: Andrea Hlinková
Prodaná nevěsta (Smetana) 16 NoiD: Milan Kaňák / Miloš Formáček; R: Zbyněk Brabec
Der Vogelhändler (Zeller,C) 22 Dec-5 AprD: Milan Kaňák, Jan Snítil; R: Michal Lieberzeit
Kouzelná flétna (Mozart) 16 Feb-3 MaiD: Miloš Formáček / Jan Snítil; R: Martin Otava
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 8 AprD: Miloš Formáček / Milan Kaňák; R: Martin Otava
Nabucco (Verdi) 18 AprD: Milan Kanaks; R: Martin Dubovice
Aida (Verdi) 12 Iul