2017/18 > Germania 
*Site public   >Operabase Professional 
2017/18 > Germania

 Premieră mondială
 Raritate
 Producție nouă
 Producție nouă pentru această companie

  
Danemarca Suedia
Olanda
Belgia
Luxemburg

Germania
 
Polonia
Cehia
Franța Elveția Austria

Aachen, Theater Aachen  / 

L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 24 Sep-19 IanD: Justus Thorau; R: Jarg Pataki
Anatevka (Bock) 17 Oct-7 IanD: Karl Shymanovitz; R: Ewa Teilmans
Katja Kabanowa (Janáček) 12 Noi-23 FebD: Justus Thorau; R: Tibor Torell
La traviata (Verdi) 10 Dec-14 IunD: Karl Shymanovitz; R: Ewa Teilmans
Don Giovanni (Mozart) 11 Feb-7 IulD: Justus Thorau; R: Joan Anton Rechi
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15 Apr-1 IunD: Justus Thorau; R: Ute M Engelhardt
Das schlaue Füchslein (Janáček) 30 Iun-12 IulD: Herbert Görtz; R: Tamara Heimbrock
Annaberg-Buchholz, Winterstein-Theater Annaberg  / 
Saison in Salzburg (Raymond) 24 Sep-30 DecD: Dieter Klug; R: Urs Alexander Schleiff
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 29 Oct-25 DecD: Dieter Klug; R: Ingolf Huhn
Peter Pan (Wecker) 16 Noi-27 DecD: Dieter Klug; R: Birgit Eckenweber
Der Obersteiger (Zeller,C) 8 Dec-9 MarD: Dieter Klug; R: Ingolf Huhn
Der Bajazzo (Leoncavallo) 21 Ian-23 MarD: Naoshi Takahashi; R: Tamara Korber
Gianni Schicchi (Puccini) 21 Ian-23 MarD: Naoshi Takahashi; R: Tamara Korber
Blossom Time (Romberg) 18 Mar-20 Apr
Martha (Flotow) 29 Apr-13 Mai
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Der Freischütz (Weber) 1 Oct-10 FebD: Domonkos Héja; R: Hinrich Horstkotte
Roxy und ihr Wunderteam (Abraham) 9 Dec-7 IunD: Lancelot Fuhry; R: Martin G Berger
Prima Donna (Wainwright) 3 Feb-14 IunD: Lancelot Fuhry; R: Hans Peter Cloos
La forza del destino (Verdi) 24 Mar-25 MaiD: Domonkos Héja; R: André Bücker
Solaris (Fujikura) 18 Mai-16 IunD: Lancelot Fuhry; R: Dirk Schmeding
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
Leonore (concert) (Beethoven) 3 NoiD: René Jacobs
La bohème (Puccini) 10-12 NoiD: Teodor Currentzis; R: Philipp Himmelmann
Der Messias (Handel) 17 DecD: Robert King
Parsifal (Wagner) 24 Mar-2 AprD: Simon Rattle; R: Dieter Dorn
Die Gärtnerin aus Liebe (Mozart) 25 Mar-1 AprD: Simon Rössler
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 18 MaiD: Valery Gergiev
Die Zauberflöte (Mozart) 8-14 IulD: Yannick Nézet-Séguin
Adriana Lecouvreur (Cilea) 20-23 IulD: Valery Gergiev; R: Isabelle Partiot-Pieri
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
Frau Luna (Lincke) 12 Ian-4 Mar
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
La traviata (Verdi) 30 Aug-19 MaiD: Ido Arad / Carlo Montanaro; R: Götz Friedrich
Die Zauberflöte (Mozart) 31 Aug-14 IunD: Ido Arad / Nikolas Maximilian Nägele; R: Günter Krämer
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 Sep-18 OctD: Donald Runnicles / Marcus Bosch / John Fiore; R: Christian Spuck
Lohengrin (Wagner) 10 Sep-17 DecD: Donald Runnicles / Axel Kober; R: Kasper Holten
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-17 SepD: Ivan Repušić; R: Filippo Sanjust
Aida (Verdi) 23 Sep-7 OctD: Giampaolo Bisanti; R: Benedikt von Peter
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 1 Oct-13 IanD: Ido Arad / Nikolas Maximilian Nägele; R: Katharina Thalbach
L'Invisible (Reimann) 8-31 OctD: Donald Runnicles; R: Vasily Barkhatov
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 14-28 OctD: Nicholas Carter; R: Robert Carsen
Elektra (Strauss) 19-30 OctD: Donald Runnicles; R: Kirsten Harms
Tosca (Puccini) 21 Oct-24 MarD: Giampaolo Bisanti / John Fiore; R: Boleslaw Barlog
Nabucco (Verdi) 29 Oct-24 MaiD: Roberto Rizzi-Brignoli; R: Keith Warner
Tannhäuser (Wagner) 11 Noi-8 AprD: Michael Boder / Donald Runnicles; R: Kirsten Harms
Le prophète (Meyerbeer) 26 Noi-7 IanD: Enrique Mazzola; R: Olivier Py
Das Märchen von der Zauberflöte (Mozart) 6-12 DecD: Kevin McCutcheon; R: Gerlinde Pelkowski
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10-28 DecD: Nicholas Carter; R: Götz Friedrich
La bohème (Puccini) 20 Dec-2 IanD: Nicholas Carter; R: Götz Friedrich
Carmen (Bizet) 20 Ian-16 IunD: Ivan Repušić; R: Ole Anders Tandberg
Così fan tutte (Mozart) 26 Ian-17 FebD: Nicholas Milton; R: Robert Borgmann
Salome (Strauss) 28 Ian-3 FebD: Evan Rogister; R: Claus Guth
Der Troubadour (Verdi) 11 Feb-12 MaiD: Giacomo Sagripanti; R: Hans Neuenfels
L'arlesiana (concert) (Cilea) 21-24 FebD: Paolo Arrivabeni
Madama Butterfly (Puccini) 25 Feb-10 MarD: Carlo Rizzi; R: Pier Luigi Samaritani
Turandot (Puccini) 3-17 MarD: Alexander Vedernikov; R: Lorenzo Fioroni
Das Wunder der Heliane (Korngold) 18 Mar-6 AprD: Marc Albrecht; R: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 31 Mar-13 AprD: Stefano Ranzani; R: David Pountney
Pagliacci (Leoncavallo) 31 Mar-13 AprD: Stefano Ranzani; R: David Pountney
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 7-20 AprD: Donald Runnicles; R: Ole Anders Tandberg
Don Giovanni (Mozart) 15-29 AprD: Ido Arad; R: Roland Schwab
Die Fledermaus (Strauss,J) 28 Apr-8 IunD: Donald Runnicles / Nikolas Maximilian Nägele; R: Rolando Villazón
Rigoletto (Verdi) 3-17 MaiD: Guillermo García Calvo; R: Jan Bosse
Ein Maskenball (Verdi) 6-13 MaiD: Donald Runnicles; R: Götz Friedrich
Don Carlos (Verdi) 18-27 MaiD: Donald Runnicles / Ido Arad; R: Marco Arturo Marelli
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 28-31 MaiD: Francesco Ivan Ciampa
Il viaggio a Reims (Rossini) 15 Iun-5 IulD: Giacomo Sagripanti; R: Jan Bosse
Faust (Gounod) 23 Iun-6 IulD: Jacques Lacombe; R: Philipp Stölzl
La Gioconda (Ponchielli) 28 Iun-7 IulD: Pinchas Steinberg; R: Filippo Sanjust
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 10 Sep-28 IanD: Jordan de Souza; R: Suzanne Andrade, Esme Appleton
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 23 Sep-4 NoiD: Adam Benzwi; R: Barrie Kosky
Die Bremer Stadtmusikanten (Sendil) 24 Sep-26 DecD: Ivo Hentschel; R: Tobias Ribitzki
Die schöne Helena (Offenbach) 1 Oct-25 DecD: Stefan Soltesz; R: Barrie Kosky
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 Oct-12 IulD: Jordan de Souza; R: Barrie Kosky
Satyagraha (Glass) 27 Oct-10 NoiD: Jonathan Stockhammer; R: Sidi Larbi Cherkaoui
Anatevka (Bock) 3 Dec-15 IulD: Koen Schoots; R: Barrie Kosky
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Dec-20 IanD: Ivo Hentschel / Jordan de Souza; R: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Don Giovanni (Mozart) 6 Ian-9 MarD: Anthony Bramall / Ivo Hentschel; R: Herbert Fritsch
Die Gezeichneten (Schreker) 21 Ian-11 IulD: Stefan Soltesz; R: Calixto Bieito
Schneewittchen und die 77 Zwerge (Kats-Chernin) 25 Ian-17 AprD: Ivo Hentschel; R: Christian von Götz
Die Perlen der Cleopatra (Straus) 31 Ian-30 MarD: Adam Benzwi; R: Barrie Kosky
Xerxes (Handel) 9 Feb-20 MarD: Konrad Junghänel; R: Stefan Herheim
Blaubart (Offenbach) 17 Mar-13 IulD: Clemens Flick; R: Stefan Herheim
Jewgeni Onegin (Tchaikovsky,P) 29 Mar-19 MaiD: Jordan de Souza; R: Barrie Kosky
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Apr-21 MaiD: Maurizio Barbacini; R: Kirill Serebrennikov
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 13 Apr-4 MaiD: Ivo Hentschel; R: Calixto Bieito
Semele (Handel) 12 Mai-10 IulD: Konrad Junghänel; R: Laura Scozzi
My Fair Lady (Loewe) 2 Iun-7 IulD: Peter Christian Feigel; R: Andreas Homoki
Die Nase (Shostakovich) 16 Iun-14 IulD: Gabriel Feltz; R: Barrie Kosky
Carmen (Bizet) 23 Iun-8 IulD: Aziz Shokhakimov; R: Sebastian Baumgarten
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
Giovanna d'Arco (Verdi) 5 MarD: Felix Krieger; R: Thilo Reinhardt
Ein deutsches Requiem (Brahms) 31 MarD: Michael Sanderling
Berlin, Staatsoper Unter den Linden  / 
Szenen aus Goethes Faust (Schumann) 3 Oct-17 DecD: Daniel Barenboim; R: Jürgen Flimm
Rivale (Ronchetti) 8-22 OctD: Max Renne; R: Isabel Ostermann
Der unglaubliche Spotz (Svoboda,M) 24 Noi-20 DecD: Adrian Heger; R: Marcin Lakomicki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-29 DecD: Sebastian Weigle; R: Achim Freyer
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 9 Dec-14 IulD: Diego Fasolis; R: Eva-Maria Höckmayr
La bohème (Puccini) 22 Dec-17 IanD: Julien Salemkour; R: Lindy Hume
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Dec-12 AprD: Julien Salemkour / Daniel Cohen; R: August Everding
Don Giovanni (Mozart) 7 Ian-2 FebD: Alessandro De Marchi; R: Claus Guth
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-19 IanD: Eun Sun Kim; R: Hans Neuenfels
La traviata (Verdi) 28 Ian-3 IunD: Massimo Zanetti / Domingo Hindoyan; R: Dieter Dorn
Sommertag (Brass) 10 Feb-3 MarD: Max Renne; R: Eva-Maria Weiss
Tristan und Isolde (Wagner) 11 Feb-18 MarD: Daniel Barenboim; R: Dmitri Tcherniakov
Salome (Strauss) 4-17 MarD: Zubin Mehta; R: Hans Neuenfels
Falstaff (Verdi) 25 Mar-1 AprD: Daniel Barenboim; R: Mario Martone
Parsifal (Wagner) 30 Mar-2 AprD: Daniel Barenboim; R: Dmitri Tcherniakov
The Turn of the Screw (Britten) 8-22 AprD: Daniel Cohen; R: Claus Guth
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-28 AprD: Victorien Vanoosten; R: Wim Wenders
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Apr-24 MaiD: Daniel Cohen; R: Ruth Berghaus
King Arthur (Purcell) 6-21 MaiD: René Jacobs; R: Sven-Eric Bechtolf, Julian Crouch
Pelléas et Mélisande (Debussy) 27 Mai-14 IunD: Daniel Barenboim; R: Ruth Berghaus
Tosca (Puccini) 2-16 IunD: Simone Young; R: Alvis Hermanis, Gudrun Hartmann
Macbeth (Verdi) 17 Iun-2 IulD: Daniel Barenboim; R: Harry Kupfer
Orfeo ed Euridice (Gluck) 22 Iun-6 IulD: Domingo Hindoyan; R: Jürgen Flimm
Ti vedo, ti sento, mi perdo (Sciarrino) 7-15 IulD: Maxime Pascal; R: Jürgen Flimm
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Otello (Verdi) 7 Oct-25 MarD: Alexander Kalajdzic; R: Paul-Georg Dittrich
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Oct-26 DecD: Alexander Kalajdzic / Gregor Rot; R: Andrea Schwalbach
Werther (Massenet) 2 Dec-18 MarD: Alexander Kalajdzic; R: Alexander Charim
Benzin (Rezniček) 13 Ian-8 AprD: Gregor Rot; R: Cordula Däuper
Das Rheingold (Wagner) 3 Mar-6 MaiD: Alexander Kalajdzic; R: Mizgin Bilmen
Anne und Zef (Krüs) 20 MarD: Wilko Jordens
Orlando paladino (Haydn) 27 Apr-5 IulD: Merijn van Driesten; R: Julia Hölscher
Jakob Lenz (Rihm) 9 Iun-7 IulD: Gregor Rot; R: Nadja Loschky
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Penthesilea (Schoeck) 15 Oct-14 DecD: Dirk Kaftan; R: Peter Konwitschny
Carmen (Bizet) 5 Noi-20 AprD: Jacques Lacombe; R: Carlos Wagner
Geisterritter (Reynolds) 3 Dec-4 MarD: Daniel Mayr; R: Erik Petersen
Madama Butterfly (Puccini) 8 Dec-13 IanD: Stephan Zilias; R: Mark Daniel Hirsch
Gianni Schicchi (Puccini) 1 Ian-18 FebD: Jacques Lacombe; R: Mark Daniel Hirsch
Il tabarro (Puccini) 1 Ian-18 FebD: Jacques Lacombe; R: Mark Daniel Hirsch
Le nozze di Figaro (Mozart) 28 Ian-30 IunD: Dirk Kaftan; R: Aron Stiehl
Echnaton (Glass) 11 Mar-28 IunD: Stephan Zilias; R: Laura Scozzi
La traviata (Verdi) 24 Mar-21 MaiD: Dirk Kaftan; R: Andreas Homoki
I due Foscari (Verdi) 6 Mai-12 IulD: Will Humburg; R: Philipp Kochheim
Turandot (Puccini) 27 Mai-22 IunD: Stephan Zilias; R: Silviu Purcărete
Oberst Chabert (Waltershausen) 17 Iun-13 IulD: Jacques Lacombe; R: Roland Schwab
West Side Story (Bernstein) 1+ Sep
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 OctR: Josef Ernst Köpplinger
Cavalleria rusticana (Mascagni) 3 Noi
Pagliacci (Leoncavallo) 3 Noi
Iwein (Eggert) 5 Apr
La forza del destino (Verdi) 3 Mai
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 12 OctD: Saessak Shin; R: Winfried Schneider
Ritter Blaubart (Offenbach) 12-14 IanD: Ivo Hentschel; R: Steffen Piontek
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 23-24 MarD: Alexanders Merzyn; R: Klaus Seiffert
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
Don Carlo (Verdi) 9 Sep-2 FebD: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; R: Andrea Moses
Werther (Massenet) 22 Sep-22 DecD: Iván López Reynoso / Samuel Emanuel; R: Benjamin Prins
Tosca (Puccini) 1 Oct-7 DecD: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; R: Roland Schwab
Rivale (Ronchetti) 29 Oct-27 IunD: Max Renne; R: Isabel Ostermann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Noi-26 DecD: Iván López Reynoso / Christopher Lichtenstein; R: Brigitte Fassbaender
Europeras I and II (Cage) 25 Noi-24 IunD: Christopher Lichtenstein; R: Isabel Ostermann
How to Kill Your Mother. Projekt Elektra (Salvatori) 26 Noi-23 IanD: Samuel Emanuel; R: Till Kleine-Möller
Die sieben Todsünden (Weill) 12 Ian-22 IunD: Iván López Reynoso; R: Aniara Amos
La porta della legge (Sciarrino) 12 Ian-22 IunD: Iván López Reynoso; R: Aniara Amos
La clemenza di Tito (Mozart) 17 Feb-11 MaiD: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; R: Jürgen Flimm
Elektra (Strauss) 16 Mar-1 Iun
Elektra (Strauss) 16 Mar-1 IunD: Srboljub Dinić; R: Adriana Altaras
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 11 Apr-3 IunD: Günther Albers; R: Isabel Ostermann
La Voix humaine (Poulenc) 11 Apr-3 IunD: Günther Albers; R: Isabel Ostermann
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 19-31 MaiD: Iván López Reynoso; R: Neco Çelik
Bremen, Theater Bremen  / 
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 10 Sep-12 IanD: Yoel Gamzou; R: Armin Petras
Candide (Bernstein) 14 Oct-1 AprD: Christopher Ward; R: Marco Štorman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Oct-8 DecD: Olof Boman; R: Michael Talke
Rusalka (Dvořák,A) 11 Noi-20 IanD: Hartmut Keil / Winston Dan Vogel; R: Anna-Sophie Mahler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-26 DecD: Israel Gursky; R: Alexander Riemenschneider
Die Zauberflöte (Mozart) 16-30 DecR: Chris Alexander
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 Ian-27 AprD: Olof Boman / Israel Gursky; R: Paul-Georg Dittrich
Wahlverwandtschaften (Kürstner) 24 FebD: Clemens Heil; R: Stephan Kimmig
Die Fledermaus (Strauss,J) 31+ MarD: Yoel Gamzou; R: Felix Rothenhäusler
The Rake's Progress (Stravinsky) 27 Mai-28 IunD: Hartmut Keil; R: Michael Talke
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
Rigoletto (Verdi) 4 Noi-9 DecD: Marc Niemann; R: Andrzej Woron
Fidelio (Beethoven) 25+ DecD: Marc Niemann; R: Robert Lehmeier
Frau Luna (Lincke) 3+ FebD: Hartmut Brüsch; R: Holger Seitz
Der Konsul (Menotti) 17+ MarD: Marc Niemann; R: Matthias Oldag
Der Liebestrank (Donizetti) 28+ AprD: Ektoras Tartanis; R: Ansgar Weigner
Der Untermieter (Tate) 2+ IunD: Ektoras Tartanis; R: Sam Brown
Chemnitz, Theater Chemnitz  / 
Hochzeit mit Hindernissen (Morrison,G) 16 Sep-19 MaiD: Jakob Brenner; R: Stefan Huber
Chess (Andersson,BT) 29 Sep-20 MaiD: Jakob Brenner; R: Thomas Winter
Der Rosenkavalier (Strauss) 30 Sep-19 IanD: Felix Bender; R: Paul Esterházy
9. Sinfonie (concert) (Beethoven) 3 OctD: Clemens Schuldt
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 6 Oct-1 MarD: Felix Bender; R: Helen Malkowsky
Emil und die Detektive (Schubring) 14 Oct-18 MaiD: Jakob Brenner; R: Michael Schilhan
Turandot (Puccini) 22 Oct-28 DecD: Felix Bender; R: Hinrich Horstkotte
Non(n)sens (Goggin) 28 Oct-21 MaiD: Jakob Brenner; R: Matthias Winter
Ein Maskenball (Verdi) 2 Dec-10 MaiD: Guillermo García Calvo / Stefan Politzka; R: Arila Siegert
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-25 DecD: Guillermo García Calvo / Felix Bender / Stefan Politzka; R: Steffen Piontek
9. Sinfonie (Beethoven) 31 DecD: Felix Bender
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 13 Ian-10 MarD: Felix Bender; R: Helen Malkowsky
Rinaldo (Handel) 20 Ian-9 MaiD: Felix Bender; R: Kobie van Rensburg
Das Rheingold (Wagner) 3 Feb-28 AprD: Guillermo García Calvo / Felix Bender; R: Verena Stoiber
Tannhäuser (Wagner) 4 Mar-1 AprD: Gerrit Prießnitz; R: Michael Heinicke
Der Sängerkrieg der Heidehasen (Wilhelm) 23 Mar-26 MaiD: Jakob Brenner; R: Jasna Žarić
Die Walküre (Wagner) 24 Mar-27 MaiD: Felix Bender / Guillermo García Calvo; R: Monique Wagemakers
Parsifal (Wagner) 30 Mar-29 AprD: Guillermo García Calvo; R: John Dew
Don Pasquale (Donizetti) 12 Mai-15 IunD: Stefan Politzka; R: Nils Braun
Die Fledermaus (Strauss,J) 2-16 IunD: Guillermo García Calvo; R: Johannes Pölzgutter
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 17 Sep-18 IanD: Johannes Braun; R: Susanne Lietzow
Tosca (Puccini) 30 Sep-28 IanD: Roland Kluttig; R: Hans Walter Richter
Das Land des Lächelns (Lehár) 2 Dec-1 AprD: Johannes Braun; R: Magdalena Fuchsberger
Das Land des Lächelns (Lehár) 5 Dec-1 AprD: Johannes Braun; R: Magdalena Fuchsberger
La Cenerentola (Rossini) 3 Feb-29 MarD: Johannes Braun; R: Ansgar Weigner
High Society (Porter) 24 Feb-8 IulD: Roland Fister; R: Matthias Straub
Rusalka (Dvořák,A) 22 Apr-27 IunD: Roland Kluttig; R: Tobias Heyder
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 22 Iun-11 IulD: Roland Kluttig; R: Konstanze Lauterbach
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Sugar (Styne) 1 Sep-1 IanD: Ivo Hentschel; R: Klaus Seiffert
Turandot (Puccini) 23 Sep-10 IunD: Evan Christ; R: Martin Schüler
Wozzeck (Berg) 1 Oct-5 NoiD: Evan Christ; R: Christiane Lutz
Ritter Blaubart (Offenbach) 16 Noi-13 MaiD: Ivo Hentschel; R: Steffen Piontek
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25-29 DecD: Ivo Hentschel; R: Martin Schüler
Sekretärinnen (Wittenbrink) 26 Ian-2 IunD: Frank Bernard; R: Thomas Weber-Schallauer
Don Carlos (Verdi) 4 Feb-14 AprD: Evan Christ; R: Martin Schüler
Don Giovanni (Mozart) 24 Feb-7 IunD: Evan Christ; R: Martin Schüler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 Mar-16 IunD: Evan Christ; R: Matthias Oldag
Macbeth (Verdi) 21 Apr-26 IunD: Evan Christ; R: Martin Schüler
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 23 Iun-7 Iul
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 2 Sep-10 FebD: Will Humburg / Michael Nündel; R: Dietrich Hilsdorf
Tosca (Puccini) 17 Sep-27 DecD: Will Humburg; R: Eva-Maria Höckmayr
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 29 Oct-8 AprD: Rubén Dubrovsky / Michael Nündel; R: Emmanuelle Bastet
Schubert's Winterreise (Zender) 11 Noi-13 Ian
Die Fledermaus (Strauss,J) 9 Dec-8 IunD: Michael Nündel; R: Nicole Claudia Weber
Simon Boccanegra (Verdi) 27 Ian-20 MaiD: Will Humburg; R: Dirk Schmeding
Die Sache Makropulos (Janáček) 10 Mar-10 MaiD: Will Humburg / Michael Nündel; R: Eva-Maria Höckmayr
Così fan tutte (Mozart) 19 Mai-16 IunD: Michael Nündel; R: Dietrich Hilsdorf
Die Dreigroschenoper (Weill) 31 Mai-20 IunD: Michael Nündel; R: Marco Štorman
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Otello (Verdi) 16 Sep-24 MarD: Markus L Frank; R: Roman Hovenbitzer
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 Sep-22 DecD: Markus L Frank / Wolfgang Kluge; R: Holger Potocki
A Santa Lucia (Tasca) 29 Sep-22 DecD: Markus L Frank / Wolfgang Kluge; R: Holger Potocki
Lady Hamilton (Künneke) 22 Oct-31 DecD: Elisa Gogou; R: Johannes Weigand
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 27 Oct-14 AprD: Elisa Gogou; R: Benjamin Prins
Lady Hamilton (Künneke) 26 Noi-31 Dec
Kiss me, Kate (Porter) 19 Ian-10 IunD: Wolfgang Kluge; R: Johannes Weigand
Die Dreigroschenoper (Weill) 2 Mar-1 IunD: Markus L Frank; R: Ezio Toffolutti
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 27 Apr-16 IunD: Markus L Frank; R: Hinrich Horstkotte
Fürst Igor (concert) (Borodin) 25 Mai-2 IunD: Elisa Gogou
Julius Cäsar in Ägypten (Handel) 8-23 IunD: Markus L Frank; R: Matthias Oldag
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 Sep-3 MarD: Lutz Rademacher; R: Kay Metzger
Elegie für junge Liebende (Henze) 4 Oct-25 NoiD: Lutz Rademacher; R: Kay Metzger
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 7 Oct-23 FebD: György Mészáros; R: Wolf Widder
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Oct-4 FebD: György Mészáros; R: Guta G N Rau
Dracula (Wildhorn) 1 Dec-14 IunD: Mathias Mönius; R: Lars Helmer
Powder her face (Adès) 9 Feb-7 AprD: Lutz Rademacher; R: Christian Poewe
Tosca (Puccini) 13 Apr-22 IunD: Lutz Rademacher; R: Ernö Weil
Così fan tutte (Mozart) 1-8 Iun
Dortmund, Theater Dortmund  / 
Arabella (Strauss) 24 Sep-26 NoiD: Gabriel Feltz / Motonori Kobayashi; R: Jens Daniel Herzog
La traviata (Verdi) 6 Oct-28 DecD: Motonori Kobayashi / Ingo Martin Stadtmüller; R: Tina Lanik
Wunderland (Schreier) 22 Oct-6 MarD: Ingo Martin Stadtmüller; R: Ilaria Lanzino
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 2 Dec-28 IanD: Gabriel Feltz / Philipp Armbruster; R: Tina Lanik
Frau Luna (Lincke) 13 Ian-30 MaiD: Philipp Armbruster / Ingo Martin Stadtmüller; R: Erik Petersen
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Ian-8 IunD: Gabriel Feltz / Motonori Kobayashi; R: Stefan Huber
Nabucco (Verdi) 10 Mar-10 IunD: Motonori Kobayashi; R: Jens Daniel Herzog
Die Schneekönigin (Lange) 8 Apr-3 IunD: Ingo Martin Stadtmüller; R: Johannes Schmid
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 9 Sep-28 DecD: Andreas Schüller; R: Arne Böge
Wonderful Town (Bernstein) 13 Sep-15 AprD: Peter Christian Feigel; R: Matthias Davids
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 23 Sep-16 MaiD: Andreas Schüller; R: Axel Köhler
Die lustige Witwe (Lehár) 30 Sep-31 DecD: Andreas Schüller; R: Sebastian Ritschel
Im weißen Rößl (Benatzky) 3 Noi-14 IanD: Christian Garbosnik; R: Winfried Schneider
Das Märchen vom Zaren Saltan (Rimsky-Korsakov) 18 Noi-9 FebD: Andreas Schüller; R: Arne Böge
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2-23 DecD: Andreas Schüller; R: Jasmin Solfaghari
Frau Luna (Lincke) 27 Ian-6 IulD: Andreas Schüller; R: Andy Hallwaxx
Candide (Bernstein) 3 Mar-8 IulD: Andreas Schüller; R: Winfried Schneider
María de Buenos Aires (Piazzolla) 28 Mar-19 MaiD: Peter Christian Feigel; R: Radek Stopka
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Apr-17 IunD: Andreas Schüller; R: Peter Kube
Die Dreigroschenoper (Weill) 27 Apr-13 IulD: Christian Garbosnik; R: Sebastian Ritschel
Ein Käfig voller Narren (Herman) 9 Mai-10 IunD: Christian Garbosnik; R: Andreas Gergen
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 30 Iun-15 IulD: Peter Christian Feigel; R: Axel Köhler
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
La traviata (Verdi) 26 Aug-12 OctD: Ivan Repušić / Domingo Hindoyan; R: Andreas Homoki
La bohème (Puccini) 27 Aug-16 IunD: Giampaolo Bisanti; R: Christine Mielitz
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Aug-27 MaiD: Moritz Gnann / Stefan Klingele / Christoph Gedschold; R: Achim Freyer
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 6-23 SepD: Frédéric Chaslin; R: Johannes Erath
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22 Sep-2 AprD: Alessandro De Marchi / Jonathan Darlington; R: Grischa Asagaroff
Trouble in Tahiti (Bernstein) 30 Sep-14 OctD: Franz Brochhagen; R: Manfred Weiss
Carmen (Bizet) 2 Oct-7 IulD: Antonino Fogliani / Alejo Pérez / Daniele Callegari; R: Axel Köhler
Les troyens (Berlioz) 3 Oct-3 NoiD: John Fiore; R: Lydia Steier
Salome (Strauss) 4-17 OctD: Omer Meir Wellber; R: Michael Schulz
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 20 Oct-13 NoiD: Christopher Moulds; R: Michiel Dijkema
Schneewitte (Joneleit) 25 Oct-19 NoiD: Clemens Jüngling; R: Andrea Kramer
Götterdämmerung (Wagner) 29 Oct-4 FebD: Christian Thielemann; R: Willy Decker
Rigoletto (Verdi) 12 Noi-8 IunD: Lorenzo Viotti / Eun Sun Kim / Francesco Lanzillotta; R: Nikolaus Lehnhoff
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 Noi-6 AprD: Giampaolo Bisanti; R: Dietrich Hilsdorf
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 2-13 DecD: Johannes Wulff-Woesten; R: Christiane Lutz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-26 DecD: Moritz Gnann; R: Katharina Thalbach
Die tote Stadt (Korngold) 16 Dec-2 FebD: Jeffrey Tate; R: David Bösch
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 19-27 DecD: Omer Meir Wellber; R: Markus Bothe
Die Fledermaus (Strauss,J) 1-12 IanD: Marius Stieghorst; R: Günter Krämer
Das Rheingold (Wagner) 13-29 IanD: Christian Thielemann; R: Willy Decker
Die Walküre (Wagner) 14-30 IanD: Christian Thielemann; R: Willy Decker
Siegfried (Wagner) 18 Ian-1 FebD: Christian Thielemann; R: Willy Decker
Der Freischütz (Weber) 10 Feb-5 MarD: Alexander Soddy / Christoph Gedschold; R: Axel Köhler
Der fliegende Holländer (Wagner) 11 Feb-2 IulD: Asher Fisch; R: Florentine Klepper
Otello (Verdi) 3 Mar-30 AprD: Stefano Ranzani / Daniele Callegari; R: Vincent Boussard
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 Mar-1 AprD: Antonello Allemandi; R: Michael Schulz
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 Mar-19 IunD: Ido Arad; R: Johannes Erath
Tosca (Puccini) 22 Apr-3 MaiD: Christian Thielemann; R: Johannes Schaaf
La forza del destino (Verdi) 28 Apr-19 MaiD: Mark Wigglesworth; R: Keith Warner
Fidelio (Beethoven) 4-17 MaiD: Adam Fischer; R: Christine Mielitz
Alles Schwindel (Spoliansky) 9-20 IunD: Max Renne; R: Malte C Lachmann
Don Giovanni (Mozart) 17-23 IunD: Jonathan Darlington; R: Andreas Kriegenburg
Il prigioniero (Dallapiccola) 30 Iun-11 IulD: NN; R: Elisabeth Stöppler
Oedipus rex (Stravinsky) 30 Iun-11 IulD: Erik Nielsen; R: Elisabeth Stöppler
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
La Cenerentola (Rossini) 17 Sep-15 AprD: Antonino Fogliani; R: Jean-Pierre Ponnelle
Turandot (Puccini) 23 Sep-1 OctD: Aziz Shokhakimov; R: Huan-Hsiung Li
Gullivers Reise (Resch) 3 Oct-11 IulD: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; R: Marcelo Diaz
Die Zauberflöte (Mozart) 4 Oct-17 IunD: Axel Kober / Christoph Stöcker; R: Suzanne Andrade / Barrie Kosky
Suor Angelica (Puccini) 5 Oct-8 NoiD: Axel Kober; R: Dietrich Hilsdorf
Il tabarro (Puccini) 5 Oct-8 NoiD: Axel Kober; R: Dietrich Hilsdorf
Gianni Schicchi (Puccini) 5 Oct-8 NoiD: Axel Kober; R: Dietrich Hilsdorf
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14 Oct-12 IunD: Antonino Fogliani / Axel Kober; R: András Fricsay
Wozzeck (Berg) 20 Oct-26 NoiD: Axel Kober; R: Stefan Herheim
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 28 Oct-10 DecD: Antonino Fogliani / Wen-Pin Chien; R: Christof Loy
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 Oct-3 NoiD: David Crescenzi / Stefan Klingele; R: Michael Hampe
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 Oct-18 IanD: David Crescenzi / Antonino Fogliani; R: Christof Loy
Das Rheingold (Wagner) 4 Noi-23 MaiD: Axel Kober; R: Dietrich Hilsdorf
Madama Butterfly (Puccini) 18 Noi-13 IulD: David Crescenzi / Antonino Fogliani / Aziz Shokhakimov; R: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Noi-14 IanD: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut / Wen-Pin Chien / Axel Kober; R: Esther Mertel, Andreas Meyer-Hanno
Maria Stuarda (Donizetti) 15 Dec-16 IunD: Lukas Beikircher; R: Guy Joosten
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 19 Dec-11 FebD: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; R: Jens Daniel Herzog
Tosca (Puccini) 30 Dec-9 IanD: Wen-Pin Chien / Aziz Shokhakimov; R: Dietrich Hilsdorf
Don Pasquale (Donizetti) 3 Ian-1 IulD: Wen-Pin Chien / Jesse Wong / Jonathan Brandani; R: Rolando Villazón
Un ballo in maschera (Verdi) 7-21 IanD: Lukas Beikircher / Aziz Shokhakimov; R: Stein Winge
Madama Butterfly (Puccini) 20-30 IanD: David Crescenzi / Antonino Fogliani / Aziz Shokhakimov; R: Joan Anton Rechi
Die Walküre (Wagner) 28 Ian-31 MarD: Axel Kober; R: Dietrich Hilsdorf
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 4 Feb-3 IulD: Jesse Wong; R: Philipp Westerbarkei
Aida (Verdi) 17 Feb-22 IunD: Wen-Pin Chien; R: Philipp Himmelmann
Don Pasquale (Donizetti) 22 Feb-2 IunD: Wen-Pin Chien / Jesse Wong; R: Rolando Villazón
Rigoletto (Verdi) 23 Feb-31 MaiD: Lukas Beikircher; R: David Hermann
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 9 Mar-21 MaiD: Marc Piollet; R: Suzanne Andrade, Esme Appleton
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 10 Mar-9 MaiD: Lukas Beikircher / Stefan Klingele; R: Dietrich Hilsdorf
Siegfried (Wagner) 7 Apr-10 MaiD: Axel Kober; R: Dietrich Hilsdorf
Cavalleria rusticana (Mascagni) 7-29 AprD: Antonino Fogliani; R: Christof Loy
Pagliacci (Leoncavallo) 7-29 AprD: Antonino Fogliani; R: Christof Loy
Ariadne (Martinů) 22 Apr-20 MaiD: Jesse Wong; R: Kinga Szilágyi
Pygmalion (Donizetti) 22 Apr-20 MaiD: Ville Enckelmann; R: Volker Böhm
Peter Grimes (Britten) 6-8 MaiD: Wen-Pin Chien; R: Immo Karaman
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 Mai-23 IunD: Axel Kober; R: Otto Schenk
Die Walküre (Wagner) 31 Mai-24 IunD: Axel Kober; R: Dietrich Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 14 Iun-4 IulD: Aziz Shokhakimov; R: Adolf Dresen
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 30 Noi-11 FebD: Mario Hartmuth; R: Lars Wernecke
Così fan tutte (Mozart) 5 Mai-8 IunD: Mario Hartmuth; R: Anthony Pilavachi
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Der Troubadour (Verdi) 10-27 AugD: Samuel Bächli; R: Jürgen R Weber
Pariser Leben (Offenbach) 2-14 SepD: Peter Leipold; R: Samuel Bächli
Roméo et Juliette (Gounod) 17 Sep-18 OctD: Samuel Bächli; R: Federico Grazzini
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Sep-31 MarD: Joana Mallwitz; R: Sandra Leupold
Orpheus und Eurydike (Gluck) 6 Oct-27 DecD: Zoi Tsokanou; R: Ester Ambrosino
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Oct-19 DecD: Peter Leipold; R: Lutz Schwarz
Medea (Cherubini) 11 Noi-21 DecD: Samuel Bächli; R: Guy Montavon
Die lustige Witwe (Lehár) 16 Dec-23 MarD: Joana Mallwitz; R: Axel Köhler
West Side Story (Bernstein) 5 Ian-21 FebD: Zoi Tsokanou; R: Pascale-Sabine Chevroton
La Calisto (Cavalli) 1 Mar-12 MaiD: Zoi Tsokanou; R: Samuel Bächli
Der fliegende Holländer (Wagner) 17 Mar-20 MaiR: Guy Montavon
Es liegt in der Luft (Spoliansky) 18 Apr-17 MaiD: Ralph Neubert; R: Fernando Blumenthal
Agnes von Hohenstaufen (Spontini) 1-10 IunD: Zoi Tsokanou; R: Marc Adam
Carmen (Bizet) 3-26 AugD: Samuel Bächli; R: Guy Montavon
Essen, Aalto-Musiktheater Essen  / 
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 Oct-18 IanD: Tomáš Netopil / Johannes Witt; R: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Rigoletto (Verdi) 21 Oct-19 NoiD: Matteo Beltrami; R: Frank Hilbrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 Noi-7 IanD: Friedrich Haider / Johannes Witt; R: Marie-Helen Joël
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Noi-9 DecD: Friedrich Haider; R: Ezio Toffolutti
Il trovatore (Verdi) 2 Dec-9 IunD: Giacomo Sagripanti / Friedrich Haider; R: Patrice Caurier, Moshe Leiser
La bohème (Puccini) 8 Dec-5 IanD: Friedrich Haider; R: Silviu Purcărete
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-11 FebD: Johannes Witt; R: Gil Mehmert
Norma (Bellini) 19 Ian-2 MarD: Friedrich Haider; R: Tobias Hoheisel, Imogen Kogge
Turandot (Puccini) 2 Feb-1 AprD: Ed Spanjaard; R: Tilman Knabe
Hans Heiling (Marschner) 24 Feb-22 IunD: Frank Beermann; R: Andreas Baesler
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4 Mar-6 AprD: Tomáš Netopil; R: Jetske Mijnssen
Salome (Strauss) 31 Mar-1 IulD: Tomáš Netopil; R: Mariame Clément
Lohengrin (Wagner) 8 Apr-6 MaiD: Tomáš Netopil; R: Tatjana Gürbaca
La traviata (Verdi) 21 Apr-26 MaiD: Friedrich Haider; R: Josef Ernst Köpplinger
Madama Butterfly (Puccini) 5 Mai-24 IunD: Giuseppe Finzi; R: Tilman Knabe
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 3 Iun-13 IulD: Johannes Witt; R: Bruno Klimek
Die Walküre (Wagner) 30 Iun-8 IulD: Tomáš Netopil; R: Dietrich Hilsdorf
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 4 Noi-28 IanD: Peter Sommerer; R: Peter Grisebach
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20 Ian-31 MarD: Peter Sommerer; R: Markus Hertel
Pagliacci (Leoncavallo) 20 Ian-31 MarD: Peter Sommerer; R: Markus Hertel
Madame Pompadour (Fall) 10 Mar-21 Iun
Le Grand Macabre (Ligeti) 5 Mai-29 IunD: Peter Sommerer; R: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 Aug-26 DecD: Sebastian Weigle / Nikolai Petersen; R: Christof Loy
Il trovatore (Verdi) 10 Sep-13 IanD: Jader Bignamini; R: David Bösch
Vanessa (Barber) 15 Sep-5 OctD: Rasmus Baumann; R: Katharina Thoma
Rinaldo (Handel) 16 Sep-3 OctD: Simone Di Felice; R: Ted Huffman
Peter Grimes (Britten) 8-27 OctD: Sebastian Weigle; R: Keith Warner
Dido and Aeneas (Purcell) 13 Oct-4 NoiD: Karsten Januschke; R: Barrie Kosky
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 13 Oct-4 NoiD: Karsten Januschke; R: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 20 Oct-19 NoiD: Sebastian Weigle / Nikolai Petersen; R: Dorothea Kirschbaum
Die Entführung aus dem Serail für Kinder (Mozart) 23-30 Oct
Der Mieter (Herrmann,A) 12 Noi-7 DecD: Kazushi Ono / Karsten Januschke; R: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 17 Noi-1 IanD: Rory Macdonald / Nikolai Petersen; R: Christof Loy
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 26 Noi-16 DecD: Stefan Soltesz; R: Jens Daniel Herzog
Werther (Massenet) 8 Dec-7 IanD: Lorenzo Viotti; R: Willy Decker
Capriccio (Strauss) 14 Ian-18 FebD: Sebastian Weigle; R: Brigitte Fassbaender
Iwan Sussanin (Glinka) 19-27 IanD: Justin Brown; R: Harry Kupfer
Enrico (Trojahn) 21 Ian-4 FebD: Roland Böer; R: Tobias Heyder
Roberto Devereux (Donizetti) 2-4 FebD: Giuliano Carella
Rigoletto (Verdi) 3 Feb-8 MarD: Alexander Prior / Simone Di Felice; R: Hendrik Müller
L'Africaine (Meyerbeer) 20 Feb-2 AprD: Antonello Manacorda; R: Tobias Kratzer
Il serpente di bronzo (Zelenka) 22 Feb-5 MarD: Franck Ollu; R: Corinna Tetzel
A Wintery Spring (Haddad) 22 Feb-5 MarD: Franck Ollu; R: Corinna Tetzel
Die Passagierin (Weinberg) 3-30 MarD: Leo Hussain; R: Anselm Weber
La Cenerentola (Rossini) 10 Mar-14 AprD: Vlad Iftinca; R: Keith Warner
Aus einem Totenhaus (Janáček) 1-29 AprD: Tito Ceccherini; R: David Hermann
Das Rheingold (Wagner) 13 Apr-6 MaiD: Sebastian Weigle; R: Vera Nemirova
La sonnambula (Bellini) 20 Apr-12 MaiD: Eun Sun Kim; R: Tina Lanik
Die lustige Witwe (Lehár) 13 Mai-25 IunD: Joana Mallwitz; R: Claus Guth
Billy Budd (Britten) 19 Mai-9 IunD: Erik Nielsen; R: Richard Jones
Adriana Lecouvreur (Cilea) 26 Mai-24 IunD: Steven Sloane; R: Vincent Boussard
Norma (Bellini) 10-27 IunD: Antonino Fogliani; R: Sigrid Strøm Reibo
Freiberg, Mittelsächsisches Theater  / 
Anatevka (Bock) 8 Sep-29 DecD: Alexander Livenson; R: Arila Siegert
Romeo und Julia (Bellini) 11-15 OctD: Juheon Han; R: Ralf-Peter Schulze
Die verkaufte Braut (Smetana) 11 Noi-8 MaiD: Raoul Grüneis; R: Judica Semler
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 25 Noi-27 DecD: Raoul Grüneis; R: Ralf-Peter Schulze
Arabella (Strauss) 19 Ian-6 FebD: Raoul Grüneis; R: Judica Semler
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 Oct-25 MarD: Fabrice Bollon; R: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Love Life (Weill) 9 Dec-6 AprD: James Holmes; R: Joan Anton Rechi
Katja Kabanowa (Janáček) 27 Ian-2 IunD: Fabrice Bollon; R: Tilman Knabe
Angels in America (Eötvös) 10 Mar-3 IunD: Daniel Carter; R: Ingo Kerkhof
La bohème (Puccini) 21 Apr-20 IulD: Daniel Carter; R: Frank Hilbrich
Coraline (Turnage) 9 Iun-21 IulD: Fabrice Bollon; R: Aletta Collins
Fuerth, Stadttheater Fürth  / 
Tosca (Puccini) 31 OctD: Roland Kluttig; R: Hans Walter Richter
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 27 IanD: Elisa Gogou; R: Benjamin Prins
Jenůfa (Janáček) 22 MarD: Martin Doubravský; R: Linda Keprtová
Der Vogelhändler (Zeller,C) 15 MaiD: Miloš Formáček; R: Rudolf Pfister
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 3-24 SepD: Giuliano Betta; R: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Sep-5 IanD: Yura Yang / Thomas Rimes; R: Michiel Dijkema
Mathis der Maler (Hindemith) 28 Oct-30 DecD: Rasmus Baumann / Alexander Binder; R: Michael Schulz
Der Messias (Handel) 16-31 DecD: Askan Geisler
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 23 DecD: Heribert Feckler; R: Michael Schulz
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 27 Ian-29 AprD: Rasmus Baumann; R: Ben Baur
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 9 Feb-7 IulD: Thomas Rimes; R: Rahel Thiel
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 31 Mar-31 MaiD: Stefan Malzew; R: Dominique Horwitz
L'elisir d'amore (Donizetti) 5 Mai-7 IulD: Thomas Rimes / Yura Yang; R: Michael Schulz
Nabucco (Verdi) 16 Iun-8 IulR: Sonja Trebes
Gera, Theater und Philharmonie Thüringen  / 
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 24 Sep-28 NoiD: Thomas Wicklein; R: Michael Wallner
Rigoletto (Verdi) 6 Oct-13 IanD: Laurent Wagner; R: Kay Kuntze
Der Freischütz (Weber) 8-14 OctD: Laurent Wagner; R: Bruno Berger-Gorski
Don Pasquale (Donizetti) 20 Oct-28 IanD: Laurent Wagner; R: Axel Köhler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 12 Noi-8 DecD: Takahiro Nagasaki; R: Roland Schwab
Saul in Ein Dor (Tal) 19 Noi-21 IanD: Laurent Wagner; R: Michael Dissmeier
Die Jugend Abrahams (Gnessin) 19 Noi-21 IanD: Laurent Wagner; R: Michael Dissmeier
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 9 Feb-2 AprD: Takahiro Nagasaki; R: Kobie van Rensburg
Weiße Rose (Zimmermann,U) 10 Feb-24 AprD: Takahiro Nagasaki; R: Juliane Stephan
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Feb-2 AprD: Takahiro Nagasaki; R: Juliane Stephan
Oedipe (Enescu) 13 Apr-18 MaiD: Laurent Wagner; R: Kay Kuntze
Mazepa (Tchaikovsky,P) 29 Apr-4 MaiD: Laurent Wagner; R: Kay Kuntze
Die verkaufte Braut (Smetana) 27 Mai-17 IunD: Takahiro Nagasaki; R: Kay Kuntze
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Don Giovanni (Mozart) 16 Sep-25 FebD: Michael Hofstetter; R: Wolfgang Hofmann
Häuptling Abendwind (Offenbach) 21 Sep-18 FebD: Wolfgang Wels; R: Wolfgang Hofmann
Ein Herbstmanöver (Kálmán,E) 28 Oct-24 IunD: Michael Hofstetter; R: Balázs Kovalik
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16 Dec-26 MaiD: Michael Hofstetter; R: Hans Hollmann
La forza del destino (Verdi) 3 Mar-7 AprD: Michael Hofstetter
Schwanda der Dudelsackpfeifer (Weinberger) 24 Mar-29 IunD: Jan Hoffmann; R: Cathérine Miville
Goerlitz, Gerhart-Hauptmann-Theater  / 
Die Großherzogin von Gerolstein (Offenbach) 7 Oct-26 MaiD: Ulrich Kern; R: Steffen Piontek
Der Konsul (Menotti) 18 Noi-8 AprD: Andrea Sanguineti / Ulrich Kern; R: Dorotty Szalma
Frau Luna (Lincke) 12 Ian-4 MarD: Albert Seidl; R: Steffen Piontek
Tannhäuser (Wagner) 17 Mar-27 MaiD: Andrea Sanguineti / Ulrich Kern; R: François De Carpentries
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Apr-1 IunD: Ulrich Kern; R: Birgit Scherzer
Hagen, Theater Hagen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 10 Sep-16 DecD: Mihhail Gerts; R: Beverly Blankenship, Rebecca Blankenship
Tosca (Puccini) 28 Oct-11 MarD: Joseph Trafton; R: Roman Hovenbitzer
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 5 Noi-9 IanD: Andrey Doynikov; R: Corinna Jarosch
Frau Luna (Lincke) 2 Dec-20 MaiD: Rodrigo Tomillo; R: Holger Potocki
Ritter Roland (Haydn) 3 Feb-3 IunD: Joseph Trafton; R: Dominik Wilgenbus
Aida (concert) (Verdi) 3 Mar-5 Iul
Das schlaue Füchslein (Janáček) 23 Mar-24 IunD: Joseph Trafton; R: Mascha Pörzgen
Everest (Talbot) 5 Mai-1 IulD: Joseph Trafton
Kiss me, Kate (Porter) 16 Iun-8 Iul
Halle, Oper Halle  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 26-30 AugD: Kay Stromberg; R: Michael McCaffery
Der Freischütz (Weber) 27 Aug-1 OctD: Josep Caballé Domenech / Michael Wendeberg; R: Christian Schuller
Fidelio (Beethoven) 15 Sep-5 IanD: Christopher Sprenger; R: Florian Lutz
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 Sep-14 OctD: Josep Caballé Domenech / Christopher Sprenger; R: Florian Lutz
Jephtha (Handel) 20 Oct-24 NoiD: Christoph Spering; R: Tatjana Gürbaca
Luther (Strasnoy) 22-23 OctD: Michael Wendeberg; R: Andreas Morell
Anna Bolena (concert) (Donizetti) 1-8 NoiD: Michael Wendeberg
María de Buenos Aires (Piazzolla) 26 Noi-12 IanD: Christopher Sprenger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-22 DecD: Michael Wendeberg / Christopher Sprenger; R: Matthias Hüstebeck
Aida (Verdi) 20 Ian-20 AprD: Josep Caballé Domenech; R: Michael von zur Mühlen
Die Dreigroschenoper (Weill) 18 Feb-17 IunR: Henriette Hörnigk
Sweeney Todd (Sondheim) 11 Mar-24 IunD: Josep Caballé Domenech; R: Martin Miotk
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16 Mar-25 MaiD: Josep Caballé Domenech; R: Ulrich Peters
Tosca (Puccini) 18 Mar-23 IunD: Josep Caballé Domenech / Michael Wendeberg; R: Jochen Biganzoli
Mein Staat als Freund und Geliebte (Kreidler) 27 Apr-22 IunD: Christopher Sprenger; R: Johannes Kreidler
Così fan tutte (Mozart) 20-21 MaiD: Kay Stromberg; R: Axel Köhler
Berenice (Handel) 27 Mai-7 Iun
Jephta (Handel) 1-10 IunD: Christoph Spering; R: Tatjana Gürbaca
Jephtha (Handel) 1-10 IunD: Christoph Spering; R: Tatjana Gürbaca
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
La gazzetta (Rossini) 6 Oct-24 IunD: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; R: Alfonso Romero Mora
La rondine (Puccini) 15 Dec-26 MaiD: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; R: Ini Gerath
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 9-18 FebD: Ulrich Windfuhr
Orlando furioso (Vivaldi) 23+ FebD: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; R: Andreas Franz
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
Parsifal (Wagner) 16 Sep-3 OctD: Kent Nagano; R: Achim Freyer, Sebastian Bauer
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22 Sep-12 OctD: Josep Caballé Domenech; R: Giancarlo Del Monaco
Pagliacci (Leoncavallo) 22 Sep-12 OctD: Josep Caballé Domenech; R: Giancarlo Del Monaco
Der Freischütz (Weber) 1-13 OctD: Christof Perick / Christoph Gedschold; R: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 6 Oct-22 MarD: Christoph Gedschold; R: Johannes Erath
Simon Boccanegra (Verdi) 15 Oct-2 NoiD: Christoph Gedschold; R: Claus Guth
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 29 Oct-11 NoiD: Václav Luks; R: Willy Decker(original), Jan Eßinger(revival)
Madama Butterfly (Puccini) 12 Noi-16 MarD: Kent Nagano; R: Vincent Boussard
Isoldes Abendbrot (Marthaler) 18-26 NoiD: Bendix Dethleffsen; R: Christoph Marthaler
Wozzeck (Berg) 19 Noi-1 DecD: Kent Nagano; R: Peter Konwitschny
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Noi-10 MaiD: Adrian Müller; R: Jette Steckel
La bohème (Puccini) 2-19 DecD: Stefano Ranzani; R: Guy Joosten
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 17-27 DecD: Adrian Müller; R: Peter Beauvais
Weihnachtsoratorium (Bach,JS) 20 Dec-1 IanD: Alessandro De Marchi
La belle Hélène (Offenbach) 25 Dec-19 IanD: Nathan Brock; R: Renaud Doucet
Die Walküre (Wagner) 7-20 IanD: Kent Nagano; R: Claus Guth
Lulu (Berg) 27 Ian-8 FebD: Kent Nagano; R: Christoph Marthaler
Fidelio (Beethoven) 28 Ian-9 MaiD: Kent Nagano; R: Georges Delnon
Stilles Meer (Hosokawa) 31 Ian-7 FebD: Kent Nagano; R: Oriza Hirata
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 10-28 FebD: Anthony Kent; R: Anja Krietsch
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10-22 FebD: Christoph Gedschold; R: Adolf Dresen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11-17 FebD: Carlo Rizzari; R: Gilbert Deflo
Der fliegende Holländer (Wagner) 13 Feb-2 MarD: Johannes Fritzsch; R: Marco Arturo Marelli
Rigoletto (Verdi) 23 Feb-10 MarD: Carlo Rizzari; R: Andreas Homoki
Senza sangue (Eötvös) 25 Feb-9 MarD: Peter Eötvös; R: Dmitri Tcherniakov
Messa da Requiem (Verdi) 11-31 MarD: Kevin John Edusei; R: Calixto Bieito
Tosca (Puccini) 21 Mar-17 AprD: Pier Giorgio Morandi; R: Robert Carsen
Aida (Verdi) 25 Mar-14 AprD: Renato Palumbo; R: Guy Joosten
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 25 Mar-9 AprD: Peter Eötvös; R: Dmitri Tcherniakov
I.th.Ak.A. (Penderbayne) 6-19 AprR: Paul-Georg Dittrich
Faust (Gounod) 15-28 AprD: Christopher Ward; R: Andreas Homoki
Das Rheingold (Wagner) 18-29 MaiD: Christof Perick; R: Claus Guth
Frankenstein (Dvorak,J) 20-27 MaiD: Johannes Harneit; R: Philipp Stölzl, Philipp Krenn
Benjamin (Ruzicka) 3-16 IunD: Peter Ruzicka; R: Yona Kim
Otello (Verdi) 5-20 IunD: Paolo Carignani; R: Calixto Bieito
Le nozze di Figaro (Mozart) 14-21 IunD: Nathan Brock; R: Stefan Herheim
Miriways (Telemann) 29 Iun-7 IulD: Volker Krafft; R: Holger Liebig
Hannover, Staatsoper Hannover  / 
Der Junge Lord (Henze) 2 Sep-19 OctD: Mark Rohde; R: Bernd Mottl
La traviata (Verdi) 3 Sep-11 OctD: Gregor Bühl; R: Benedikt von Peter
Oh, wie schön ist Panama (Hanke) 14 Sep-6 DecD: Cameron Burns; R: Tobias Ribitzki
L'elisir d'amore (Donizetti) 15 Sep-14 FebD: Daniel Klein / Cameron Burns; R: Tobias Ribitzki
West Side Story (Bernstein) 29 Sep-1 AprD: Joseph Olefirowicz / Mark Rohde; R: Matthias Davids
Der fliegende Holländer (Wagner) 30 Sep-23 NoiD: Ivan Repušić / Mark Rohde; R: Bernd Mottl
Manon Lescaut (Puccini) 18 Oct-12 IanD: Valtteri Rauhalammi; R: Olivier Tambosi
Wilhelm Tell (concert) (Rossini) 31 Oct-6 IanD: Alessandro De Marchi
Salome (Strauss) 18 Noi-3 FebD: Ivan Repušić; R: Ingo Kerkhof
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2-30 DecD: Marc Albrecht / Cameron Burns / Daniel Klein / Siegmund Weinmeister; R: Steffen Tiggeler
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Ian-19 MaiD: Valtteri Rauhalammi; R: Frank Hilbrich
Don Carlos (Verdi) 28 Ian-18 FebD: Mark Rohde; R: Christof Nel
Der Freischütz (Weber) 6 Mar-1 MaiD: Valtteri Rauhalammi; R: Kay Voges
Candide (Bernstein) 14 Mar-27 AprD: Cameron Burns; R: Matthias Davids
Aida (Verdi) 14 Apr-29 IunD: Ivan Repušić; R: Kay Voges
Die verkaufte Braut (Smetana) 6 Mai-26 IunD: Daniel Klein; R: Martin G Berger
Dialoge der Karmeliterinnen (Poulenc) 2-28 IunD: Valtteri Rauhalammi; R: Dietrich Hilsdorf
Die Reise nach Reims (Rossini) 12-27 IunD: Gregor Bühl; R: Matthias Davids
Heidelberg, Theater und Orchester Heidelberg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Sep-30 DecD: Olivier Pols; R: Maximilian von Mayenburg
Don Giovanni (Mozart) 21 Oct-21 MaiD: Elias Grandy; R: Lorenzo Fioroni
Mitridate (Porpora) 29 Noi-9 FebD: Felice Venanzoni / Davide Perniceni; R: Jacopo Spirei
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-25 DecD: Dietger Holm; R: Clara Kalus
Don Pasquale (Donizetti) 26 Ian-8 IunD: Davide Perniceni; R: Andrea Schwalbach
Faust (Gounod) 16 Mar-30 IunD: Elias Grandy; R: Martin G Berger
Writing to Vermeer (Andriessen) 13 Mai-9 IunD: Dietger Holm; R: Johannes von Matuschka
Anatevka (Bock) 22+ IunD: Olivier Pols
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Der Freischütz (Weber) 18 Oct-12 NoiD: Domonkos Héja; R: Hinrich Horstkotte
La clemenza di Tito (Mozart) 2-27 FebD: Gianluca Capuano; R: Patrick Kinmonth
La Cenerentola (Rossini) 19 Apr-7 IunR: Urs Häberli
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 23 Sep-12 IunD: Florian Ziemen; R: Hans Hollmann
Der Freischütz (Weber) 3 Oct-8 AprD: Werner Seitzer; R: Dominik Wilgenbus
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 8 Oct-28 DecD: Achim Falkenhausen; R: Frank-Bernd Gottschalk
Die verkaufte Braut (Smetana) 22 Oct-17 DecD: Gabriel Venzago; R: Guillermo Amaya
Orpheus (Telemann) 2 Dec-17 MaiD: Florian Ziemen; R: Sigrid T'Hooft
Adelia (Donizetti) 10 Mar-1 IunD: Florian Ziemen; R: Guillermo Amaya
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 28 Mar-25 MaiD: Sergei Kiselev; R: Thomas Barthol
Die Blume von Hawaii (Abraham) 5 Mai-18 IunD: Florian Ziemen / Gabriel Venzago; R: Hans Walter Richter
Hof, Theater Hof  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 Sep-19 NoiD: Walter E Gugerbauer; R: Reinhardt Friese
Die Großherzogin von Gerolstein (Offenbach) 22 Dec-29 IanD: Walter E Gugerbauer; R: Ansgar Weigner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Dec
Ein Traumspiel (Reimann) 17 Mar-11 MaiD: Walter E Gugerbauer; R: Lothar Krause
Alcina (Handel) 16 Iun-15 IulD: Daniel Spaw; R: Hinrich Horstkotte
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 16 Sep-25 DecD: Uwe Sandner; R: Kerstin Maria Pöhler
Anatevka (Bock) 23 Sep-18 NoiD: Gad Kadosh / Frank Kersting; R: Anatol Preissler
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 21 Oct-4 FebD: Anton Legkii; R: Sebastian Welker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Noi-28 DecD: Daniel Spaw / Johannes Witt / Olivier Pols; R: Andreas Bronkalla
La Cenerentola (Rossini) 10 Feb-29 MarD: Anton Legkii; R: Urs Häberli
The Rake's Progress (Stravinsky) 24 Mar-22 IunD: Uwe Sandner; R: Tilman Gersch
Sweeney Todd (Sondheim) 5+ MaiD: Uwe Sandner; R: Axel Stöcker
Die Welt auf dem Monde (Haydn) 6 Mai-23 IunR: Lilly Lee
El gato montés (Penella) 26 Mai-9 IunD: Rodrigo Tomillo; R: Alfonso Romero Mora
Karlsruhe, Badisches Staatstheater Karlsruhe  / 
Der Liebestrank (Donizetti) 20 Sep-1 DecD: Daniele Squeo; R: Jacopo Spirei
Adriana Lecouvreur (Cilea) 22 Sep-16 IanD: Johannes Willig / Daniele Squeo; R: Katharina Thoma
La clemenza di Tito (Mozart) 24 Sep-12 IanD: Gianluca Capuano / Dominic Limburg; R: Patrick Kinmonth
Götterdämmerung (Wagner) 15 Oct-12 MaiD: Justin Brown; R: Tobias Kratzer
La traviata (Verdi) 19 Oct-13 IanD: Johannes Willig; R: Achim Thorwald
Siegfried (Wagner) 3 Dec-10 MaiD: Justin Brown; R: Thorleifur Örn Arnarsson
Lustigen Nibelungen (Straus) 15 Dec-21 IulD: Dominic Limburg; R: Johannes Pölzgutter
Lustigen Nibelungen (Straus) 16 Dec-21 IulD: Dominic Limburg; R: Johannes Pölzgutter
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Ian-12 IunD: Ulrich Wagner; R: Ulrich Peters
Simon Boccanegra (Verdi) 20 Ian-7 IulD: Johannes Willig; R: David Hermann
Gold! (Evers) 27 IanR: Anja Kühnhold
Das Rheingold (Wagner) 3 Feb-5 MaiD: Justin Brown; R: David Hermann
Roméo et Juliette (Gounod) 11 Feb-23 IunD: Daniele Squeo
Alcina (Handel) 16-27 FebD: Andreas Spering; R: James Darrah
Semele (Handel) 23-28 FebD: Christopher Moulds; R: Floris Visser
Wahnfried (Dorman) 23 Mar-8 MaiD: Justin Brown; R: Keith Warner
Die Walküre (Wagner) 29 Mar-31 MaiD: Justin Brown; R: Yuval Sharon
Anna Bolena (Donizetti) 3 Iun-14 IulD: Daniele Squeo; R: Irina Brown
Lucio Silla (Mozart) 8-19 Iul
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Andrea Chénier (Giordano) 9 Sep-14 IanD: Francesco Angelico / Alexander Hannemann; R: Michael Schulz
Antigona (Traetta) 15 Sep-5 IanD: Jörg Halubek; R: Stephan Müller
La bohème (Puccini) 30 Sep-25 DecD: Francesco Angelico; R: Philipp Kochheim
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 21 Oct-3 IunD: Anja Bihlmaier / Xin Tan; R: Sonja Trebes
Venus and Adonis (concert) (Blow) 28 Oct-6 NoiD: Jörg Halubek
Lucio Silla (Mozart) 9 Dec-17 MarD: Jörg Halubek; R: Stephan Müller
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 Dec-6 IanD: Deniola Kuraja; R: Elmar Gehlen
West Side Story (Bernstein) 20 Ian-20 IunD: Alexander Hannemann / Deniola Kuraja; R: Philipp Rosendahl
Jenůfa (Janáček) 10 Feb-21 IunD: Francesco Angelico; R: Markus Dietz
The Rakes Progress (Stravinsky) 24 Mar-7 IunD: Alexander Hannemann; R: Paul Esterházy
Die Zauberflöte (Mozart) 22 Apr-8 IunR: Katharina Thoma
Tristan und Isolde (Wagner) 26 Mai-23 IunD: Constantin Trinks; R: Stephan Müller
Eloise (Jenkins) 9-21 IunD: Maria Radzikhovskiy; R: Janis Knorr
Kiel, Theater Kiel  / 
Wilhelm Tell (Rossini) 15 Oct-11 AprD: Daniel Carlberg; R: Fabio Ceresa
My Fair Lady (Loewe) 20 Oct-28 Dec
Arabella (Strauss) 9 Dec-16 MaiD: Georg Fritzsch; R: Uwe Schwarz
Sekretärinnen (Wittenbrink) 14 Ian-17 Iun
Ein Maskenball (Verdi) 27 Ian-10 IunD: Daniel Carlberg; R: Pier Francesco Maestrini
Götterdämmerung (Wagner) 10 Mar-1 IulD: Georg Fritzsch; R: Daniel Karasek
Das Rheingold (Wagner) 23 Mar-26 Iun
Die Walküre (Wagner) 14 Apr-27 Iun
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 28 Apr-8 IulD: Daniel Carlberg; R: Valentina Carrasco
Aleko (Rakhmaninov) 28 Apr-8 IulD: Daniel Carlberg; R: Valentina Carrasco
Rigoletto (Verdi) 3-11 Mai
Siegfried (Wagner) 26-29 Mai
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
La bohème (Puccini) 16 Sep-28 DecD: Enrico Delamboye; R: Bettina Geyer
Ball im Savoy (Abraham) 28 Oct-18 MarD: Daniel Spogis; R: Ansgar Weigner
Tosca (concert) (Puccini) 2-25 DecD: Enrico Delamboye
My Fair Lady (Loewe) 16-30 DecD: Daniel Spogis; R: Anja Nicklich
Der fliegende Holländer (Wagner) 20 Ian-15 AprD: Mino Marani; R: Markus Dietze
Das schlaue Füchslein (Janáček) 3 Mar-21 MaiD: Enrico Delamboye; R: Alexander von Pfeil
Der goldene Drache (Eötvös) 19 Mai-23 IunD: Mino Marani; R: Elmar Goerden
Köln, Oper Köln  / 
Tannhäuser (Wagner) 24 Sep-1 NoiD: François-Xavier Roth; R: Patrick Kinmonth
La traviata (Verdi) 15 Oct-3 DecD: Matthias Foremny; R: Benjamin Schad
Das Rheingold für Kinder (Wagner) 5-29 NoiD: Rainer Mühlbach; R: Brigitta Gillessen
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 Noi-31 DecD: Marcus Bosch; R: Petra Luisa Meyer
Rigoletto (Verdi) 17 Dec-7 IanD: Gabriel Feltz / Gabriel Feltz; R: Katharina Thalbach
Carmina Burana (Orff) 23-30 DecD: Leo Hussain
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 6-19 IanD: Rainer Mühlbach; R: Elena Tzavara
Don Giovanni (Mozart) 18 Feb-3 MarD: Nicholas Collon; R: Emmanuelle Bastet
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 24 Feb-10 MarD: Rainer Mühlbach; R: Eike Ecker
Manon (Massenet) 4 Mar-2 AprD: Claude Schnitzler; R: Johannes Erath
Gli uccellatori (Gassmann) 18 Mar-7 AprD: Gianluca Capuano; R: Jean Renshaw
Mosè in Egitto (Rossini) 8-28 AprD: David Parry; R: Lotte de Beer
Die Soldaten (Zimmermann,B) 29 Apr-19 MaiD: François-Xavier Roth; R: Carlus Padrissa
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 Mai-3 IunD: Rubén Dubrovsky; R: Emmanuelle Bastet
The Rape of Lucretia (Britten) 20 Mai-9 IunD: Rainer Mühlbach; R: Kai Anne Schuhmacher
Falstaff (Verdi) 31 Mai-4 IulD: Will Humburg; R: Dietrich Hilsdorf
Pollicino (Henze) 23-30 IunD: Rainer Mühlbach; R: Saskia Kuhlmann
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 24 Iun-15 IulD: Gianluca Capuano; R: Renaud Doucet
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Princess Nefertiti (Dostal) 10 Sep-31 DecD: Stefan Klingele; R: Franziska Severin
Die lustige Witwe (Lehár) 17 Sep-26 DecD: Tobias Engeli; R: Volker Vogel
Lobgesang (Mendelssohn) 23 Sep-3 OctD: Christoph Gedschold
My Fair Lady (Loewe) 24 Sep-18 MaiD: Stefan Klingele; R: Karl Zugowski
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Sep-27 AprD: Christoph Gedschold / José Miguel Escandi / Marius Stieghorst / Daniel Huppert; R: Ralf Nürnberger
Don Carlo (Verdi) 30 Sep-24 FebD: Anthony Bramall / Felix Bender; R: Jakob Peters-Messer
Tosca (Puccini) 1 Oct-26 IanD: Marcus Bosch / Andrea Sanguineti / Tobias Engeli / Christoph Gedschold; R: Michiel Dijkema
Knusper, Knupser, Knäuschen (Humperdinck) 4 Oct-23 FebD: Christian Hornef; R: Gundula Nowack
Der Freischütz (Weber) 7 Oct-28 IunD: Marcus Bosch; R: Christian von Götz
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 Oct-21 IanD: Matthias Foremny; R: Gil Mehmert
Die grosse Sünderin (Künneke) 14 Oct-11 FebD: Stefan Klingele; R: Alexandra Frankmann
Salome (Strauss) 14 Oct-10 MarD: Ulf Schirmer; R: Aron Stiehl
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 22 Oct-17 IunD: Tobias Engeli; R: Cusch Jung
Johannes-Passion (Bach,JS) 27 Oct-10 IunD: Paul Jeremy Goodwin
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 Noi-1 AprD: Anthony Bramall; R: Katharina Thalbach
La Cenerentola (Rossini) 8 Dec-9 MarD: Anthony Bramall / Laurent Wagner; R: Lindy Hume
Rusalka (Dvořák,A) 9 Dec-1 IunD: Christoph Gedschold; R: Michiel Dijkema
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-21 DecD: Matthias Foremny; R: Birgit Eckenweber
Madama Butterfly (Puccini) 12 Dec-18 MarD: Christoph Gedschold; R: Aron Stiehl
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 Dec-1 AprD: Stefan Klingele; R: Volker Vogel
Turandot (Puccini) 17 Dec-23 IunD: Matthias Foremny; R: Balázs Kovalik
Das Rheingold (Wagner) 6 Ian-10 MaiD: Ulf Schirmer; R: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 7 Ian-11 MaiD: Ulf Schirmer; R: Rosamund Gilmore
Siegfried (Wagner) 13 Ian-12 MaiD: Ulf Schirmer; R: Rosamund Gilmore
Götterdämmerung (Wagner) 14 Ian-13 MaiD: Ulf Schirmer; R: Rosamund Gilmore
Der Rebell des Königs (Gounod) 20 Ian-20 IunD: David Reiland; R: Anthony Pilavachi
Freischütz für Kinder (Weber) 3 Feb-29 AprD: Stefan Klingele; R: Jasmin Solfaghari
Nabucco (Verdi) 9-25 FebD: Marius Stieghorst / Daniel Huppert; R: Dietrich Hilsdorf
Zar und Zimmermann (Lortzing) 17 Feb-18 MarD: Stefan Klingele; R: Dominik Wilgenbus
La traviata (Verdi) 23 Feb-22 IunD: Andrea Sanguineti / José Miguel Escandi; R: Andreas Homoki
Sekretärinnen (Wittenbrink) 3 Mar-13 MaiD: Susanne Fiedler; R: Anna Evans
Tannhäuser (Wagner) 17 Mar-27 MaiD: Ulf Schirmer / Christoph Gedschold; R: Katharina Wagner
Parsifal (Wagner) 30 MarD: Anthony Bramall; R: Roland Aeschlimann
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 7 Apr-9 IunD: Christoph Gedschold; R: Philipp J Neumann
Pagliacci (Leoncavallo) 7 Apr-9 IunD: Christoph Gedschold; R: Philipp J Neumann
Casanova (Lortzing) 2-30 IunD: Stefan Klingele; R: Cusch Jung
Lulu (Berg) 16 Iun-1 IulD: Ulf Schirmer; R: Lotte de Beer
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
Orfeo 2.0 (concert) (Toni) 23 SepD: Massimiliano Toni
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 9 Sep-24 MarD: Andreas Wolf; R: Clara Kalus
Carmina Burana (Orff) 9 Sep-24 MarD: Andreas Wolf; R: Clara Kalus
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 Sep-25 DecD: Ryusuke Numajiri; R: Aniara Amos
Ariodante (Handel) 17 Sep-23 NoiD: Panagiotis Papadopoulos; R: Wolf Widder
Der ferne Klang (Schreker) 21 Oct-15 AprD: Andreas Wolf; R: Jochen Biganzoli
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 7 Dec-5 AprD: Ludwig Pflanz / Ulrich Stöcker; R: Michael Wallner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-29 DecD: Adrian Pavlov; R: Herbert Adler
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 Ian-16 IunD: Ryusuke Numajiri; R: Pier Francesco Maestrini, Joshua Held
Luci mie traditrici (Sciarrino) 16 Mar-24 IunD: Dietger Holm; R: Sandra Leupold
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Apr-15 IunD: Andreas Wolf; R: Tom Ryser
Otello (Verdi) 1-17 Iun
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16 Sep-6 IanD: Thomas Dorsch; R: Michael Sturm
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 Sep-24 FebD: Urich Stöcker; R: Christian Firmbach
Sugar (Styne) 11 Noi-27 MaiD: Ulrich Stöcker; R: Olaf Schmidt
Carmen (Bizet) 3 Mar-23 MaiD: Thomas Dorsch; R: Hajo Fouquet
Wiener Blut (Strauss,J) 16-26 IunD: Ulrich Stöcker; R: Hajo Fouquet
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Rusalka (Dvořák,A) 9 Sep-29 DecD: Pawel Poplawski; R: Stephen Lawless
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 19 Oct-12 NoiD: Anna Grinberg; R: Sebastian Gruner
Aida (Verdi) 21 Oct-8 AprD: Svetoslav Borisov; R: Oliver Mears
Der kleine Horrorladen (Menken) 11 Noi-9 MaiD: Damian Omansen; R: Ulrich Wiggers
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 19 Noi-25 MarD: Svetoslav Borisov / Kimbo Ishii; R: Otto Pichler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 Dec-6 IanD: Svetoslav Borisov; R: Karen Stone
Dantons Tod (Einem) 20 Ian-21 AprD: Kimbo Ishii; R: Karen Stone
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 10 Feb-1 IunD: Svetoslav Borisov; R: Erik Petersen
Tosca (Puccini) 17 Feb-19 MaiD: Kimbo Ishii / Svetoslav Borisov; R: Karen Stone
Richard Löwenherz (Handel) 10-17 MarD: David Stern; R: Michael McCarthy
Powder her face (Adès) 31 Mar-25 MaiD: Hans Rotman; R: Magdalena Fuchsberger
Salome (Strauss) 5 Mai-3 IunD: Kimbo Ishii; R: Ulrich Schulz
Die Entführung aus dem Serail für Kinder (Mozart) 1-12 IunD: Pawel Poplawski; R: Sebastian Gruner
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 15 Iun-8 IulD: Damian Omansen; R: Sebastian Ritschel
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Saul (Handel) 9 Sep-19 IanD: Andreas Spering; R: Lydia Steier
La bohème (Puccini) 15 Sep-21 DecD: Paul-Johannes Kirschner / Hermann Bäumer; R: Monique Wagemakers
La cage aux folles (Herman) 14 Oct-16 IunD: Paul-Johannes Kirschner; R: Christopher Tölle
A Midsummer Night's Dream (Britten) 22 Oct-27 NoiD: Hermann Bäumer; R: Niklaus Helbling
La clemenza di Tito (Mozart) 27 Ian-11 MaiD: Samuel Hogarth; R: Katrin Sedlbauer
Don Carlos (Verdi) 17+ MarD: Hermann Bäumer; R: Elisabeth Stöppler
Don Carlo (Verdi) 17 Mar-27 MaiD: Hermann Bäumer / Hossein Pishkar; R: Elisabeth Stöppler
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 17 Sep-5 IanD: Benjamin Reiners; R: Markus Dietz
Ein Maskenball (Verdi) 20 Sep-25 NoiD: Benjamin Reiners; R: Werner Schroeter
Der Ring an einem Abend (Wagner) 23 Sep-11 NoiD: Wolfgang Wengenroth
Wie werde ich reich und glucklich? (Spoliansky) 6 Oct-8 IulD: Matthew Toogood; R: Thomas Fiedler, Jan Dvořák
Norma (Bellini) 14 Oct-12 IanD: Benjamin Reiners; R: Markus Bothe
Aschenputtel (Rossini) 1 Noi-8 AprD: Attilio Cremonesi / Matthew Toogood; R: Cordula Däuper
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 Noi-18 FebD: Alexander Soddy; R: Olivier Tambosi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 26 Noi-15 AprD: Benjamin Reiners / Alexander Soddy; R: Roland Velte
Pagliacci (Leoncavallo) 26 Noi-15 AprD: Benjamin Reiners / Alexander Soddy; R: Roland Velte
Fidelio (Beethoven) 9 Dec-21 MaiD: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; R: Roger Vontobel
Aida (Verdi) 14 Dec-10 FebD: Alexander Soddy / Matthew Toogood; R: Roger Vontobel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Dec-28 IanD: Matthew Toogood / Wolfgang Wengenroth; R: Wolfgang Blum
Turandot (Puccini) 18 Ian-30 AprD: Benjamin Reiners / Alexander Soddy; R: Regula Gerber
Jolanthe (concert) (Tchaikovsky,P) 25 Ian-18 MaiD: Benjamin Reiners
Hercules (Handel) 3 Feb-12 MaiD: Bernhard Forck; R: Nigel Lowery
Ernani (Verdi) 24 Feb-1 IulD: Benjamin Reiners; R: Yona Kim
My Fair Lady (Loewe) 3 Mar-6 IulD: Matthew Toogood; R: Helmut Baumann, Jürg Burth
Pelleas und Melisande (Debussy) 25 Mar-12 MaiD: Lorenzo di Toro; R: Luise Kautz
Parsifal (Wagner) 30 Mar-31 MaiD: Alexander Soddy; R: Hans Schüler
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 12 Apr-6 IunD: Jörg Halubek; R: Lorenzo Fioroni
Tannhäuser (Wagner) 21 Apr-14 IunD: Alexander Soddy; R: Chris Alexander
La traviata (Verdi) 19 Mai-22 IulD: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; R: Achim Freyer
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Iun-23 IulD: Benjamin Reiners; R: Joachim Schloemer
Don Giovanni (Mozart) 14-26 IulD: Alexander Soddy; R: Ekaterina Vasileva
Meiningen, Meininger Staatstheater  / 
Tosca (Puccini) 8 Sep-20 MaiD: Chin-Chao Lin; R: Ansgar Haag
Evita (Lloyd Webber) 14 Sep-10 MaiD: Mario Hartmuth / Martin Wettges; R: Kurt Josef Schildknecht
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 Sep-1 DecD: Chin-Chao Lin / Martin Wettges; R: Christian Poewe
Le Grand Macabre (Ligeti) 29-30 SepD: Philippe Bach; R: Herbert Fritsch
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6 Oct-20 IanD: Philippe Bach / Mario Hartmuth; R: Ansgar Haag
Così fan tutte (Mozart) 17 Noi-3 MarD: Mario Hartmuth; R: Anthony Pilavachi
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 8 Dec-21 MaiD: Mario Hartmuth / Martin Wettges; R: Wolfgang Dosch
Julie (Boesmans) 25 Ian-24 MarD: Mario Hartmuth; R: Lars Wernecke
Carmina Burana (Orff) 23 Feb-29 IunD: Philippe Bach; R: Ivar Thomas van Urk
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13 Apr-5 IulD: Philippe Bach; R: Aldona Farrugia
Tannhäuser (Wagner) 27 Apr-23 IunD: Philippe Bach; R: Ansgar Haag
Tannhäuser (Wagner) 3-23 IunD: Philippe Bach; R: Ansgar Haag
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 15-27 IunD: Chin-Chao Lin; R: Lars Wernecke
Mönchengladbach, Theater Krefeld und Mönchengladbach  / 
Die Faschingsfee (Kálmán,E) 23 Sep-16 FebD: Diego Martin Etxebarria; R: Carsten Süss
Der seltsame Fall des Claus Grünberg (Monteverdi) 24 Sep-3 DecD: Yorgos Ziavras; R: Kobie van Rensburg
Orpheus und Eurydike (Gluck) 30 Sep-13 DecD: Werner Ehrhardt / Michael Preiser; R: Jakob Peters-Messer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 Oct-27 DecD: Mihkel Kütson; R: Hinrich Horstkotte
Der Konsul (Menotti) 21 Oct-12 IanD: Diego Martin Etxebarria; R: Katja Bening
Hamlet (Thomas,A) 25 Noi-7 FebD: Mihkel Kütson; R: Helen Malkowsky
My Fair Lady (Loewe) 17 Dec-21 AprD: Andreas Fellner; R: Roland Hüve
Lohengrin (Wagner) 20 Ian-25 MarD: Mihkel Kütson; R: Robert Lehmeier
Der Mann, der seine Frau mit einem Hut verwechselte (Nyman) 31 Ian-3 MarD: Michael Preiser; R: Robert Nemack
Lend Me a Tenor (Carroll) 10 Mar-8 IulD: Andreas Fellner; R: Ansgar Weigner
Gianni Schicchi (Puccini) 29 Apr-10 IunD: Mihkel Kütson; R: François De Carpentries
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 Apr-10 IunD: Mihkel Kütson; R: François De Carpentries
Nabucco (Verdi) 23 Iun-15 IulD: Diego Martin Etxebarria; R: Roman Hovenbitzer
München, Bayerische Staatsoper  / 
Così fan tutte (Mozart) 29 Sep-6 OctD: Constantin Trinks; R: Dieter Dorn
Il turco in Italia (Rossini) 13-18 OctD: Antonello Allemandi; R: Christof Loy
Carmen (Bizet) 21-27 OctD: Omer Meir Wellber; R: Lina Wertmüller
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Oct-10 NoiD: Constantinos Carydis; R: Christof Loy
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 29 Oct-5 NoiD: Oksana Lyniv; R: Harry Kupfer
Tosca (Puccini) 8-17 NoiD: Daniele Callegari; R: Luc Bondy
Die schweigsame Frau (Strauss) 12-24 NoiD: Stefan Soltesz; R: Barrie Kosky
Simon Boccanegra (Verdi) 26 Noi-3 DecD: Bertrand de Billy; R: Dmitri Tcherniakov
Andrea Chénier (Giordano) 29 Noi-8 DecD: Marco Armiliato; R: Philipp Stölzl
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-15 DecD: Antonino Fogliani; R: Barbara Wysocka
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14-21 DecD: Eun Sun Kim; R: Richard Jones
Il tabarro (Puccini) 17 Dec-1 IanD: Kirill Petrenko; R: Lotte de Beer
Suor Angelica (Puccini) 17 Dec-1 IanD: Kirill Petrenko; R: Lotte de Beer
Gianni Schicchi (Puccini) 17 Dec-1 IanD: Kirill Petrenko; R: Lotte de Beer
La bohème (Puccini) 25 Dec-4 IanD: Alexander Soddy; R: Otto Schenk
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-6 IanD: Friedrich Haider; R: Helmut Lehberger(original), Leander Haußmann(original), Andreas Weirich(revival)
Das Rheingold (Wagner) 11-13 IanD: Kirill Petrenko; R: Andreas Kriegenburg
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 12-17 IanD: Ivor Bolton; R: Martin Duncan, Ultz
Die Walküre (Wagner) 19-22 IanD: Kirill Petrenko; R: Andreas Kriegenburg
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21-28 IanD: Keri-Lynn Wilson; R: Ferruccio Soleri
Madama Butterfly (Puccini) 24-30 IanD: Daniele Callegari; R: Wolf Busse
Siegfried (Wagner) 31 Ian-3 FebD: Kirill Petrenko; R: Andreas Kriegenburg
Götterdämmerung (Wagner) 8-11 FebD: Kirill Petrenko; R: Andreas Kriegenburg
L'elisir d'amore (Donizetti) 10-18 FebD: Stefano Ranzani; R: David Bösch
Carmen (Bizet) 16-21 FebD: Karel Mark Chichon; R: Lina Wertmüller
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Feb-4 MarD: Asher Fisch; R: Johannes Erath
La favorite (Donizetti) 25 Feb-3 MarD: Giacomo Sagripanti; R: Amélie Niermeyer
Der Rosenkavalier (Strauss) 9-21 MarD: Kirill Petrenko; R: Otto Schenk
La Cenerentola (Rossini) 10-16 MarD: Francesco Angelico; R: Jean-Pierre Ponnelle
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 11-25 MarD: Omer Meir Wellber; R: Antú Romero Nunes
Così fan tutte (Mozart) 24-29 MarD: Constantin Trinks; R: Dieter Dorn
La Calisto (Cavalli) 31 Mar-9 AprD: Christopher Moulds; R: David Alden
Ariadne auf Naxos (Strauss) 1-8 AprD: Lothar Koenigs; R: Robert Carsen
Macbeth (Verdi) 7-13 AprD: Pinchas Steinberg; R: Martin Kušej
Lucrezia Borgia (Donizetti) 27 Apr-7 MaiD: Friedrich Haider; R: Christof Loy
Mefistofele (Boito) 29 Apr-6 MaiD: Omer Meir Wellber; R: Roland Schwab
Die Gezeichneten (Schreker) 12-19 MaiD: Markus Stenz; R: Krzysztof Warlikowski
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-20 MaiD: Antonino Fogliani; R: Barbara Wysocka
Aus einem Totenhaus (Janáček) 21 Mai-8 IunD: Simone Young; R: Frank Castorf
Semiramide (Rossini) 2-10 IunD: Riccardo Frizza; R: David Alden
Arabella (Strauss) 16-22 IunD: Constantin Trinks; R: Andreas Dresen
Rigoletto (Verdi) 17-24 IunD: Daniele Callegari; R: Arpad Schilling
München, Gärtnerplatztheater  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 19 Oct-18 NoiD: Anthony Bramall; R: Josef Ernst Köpplinger
La Cenerentola (Rossini) 28 Oct-22 NoiD: Michael Brandstätter; R: Brigitte Fassbaender
Martha (Flotow) 11-29 NoiD: Andreas Kowalewitz; R: Loriot
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2 Dec-10 IanD: Anthony Bramall; R: Peter Kertz
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 29 Dec-27 MaiD: Karsten Januschke; R: Josef Ernst Köpplinger
Der Wildschütz (Lortzing) 20 Ian-2 IunD: Michael Brandstätter; R: Georg Schmiedleitner
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 27 Ian-10 FebD: Oleg Ptashnikov; R: Josef Ernst Köpplinger
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Feb-10 MaiD: Michael Brandstätter; R: Rosamund Gilmore
Maria Stuarda (Donizetti) 22 Mar-31 MaiD: Anthony Bramall; R: Michael Sturminger
Don Pasquale (Donizetti) 29 Apr-18 MaiD: Michael Brandstätter; R: Brigitte Fassbaender
Im weißen Rößl (Benatzky) 12-23 MaiD: Michael Brandstätter; R: Josef Ernst Köpplinger
Don Giovanni (Mozart) 19 Mai-10 IulD: Anthony Bramall; R: Herbert Föttinger
Der tapfere Soldat (Straus) 14 Iun-8 IulD: Anthony Bramall; R: Peter Konwitschny
Semele (Handel) 24 Iun-6 IulR: Karoline Gruber
Münster, Theater Münster  / 
Don Carlo (Verdi) 7 Oct-2 FebD: Golo Berg; R: Ulrich Peters
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 29 Oct-28 DecD: Stefan Veselka; R: Andreas Beuermann
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 Dec-13 MaiD: Stefan Veselka; R: Mareike Zimmermann
Angels in America (Eötvös) 24 Feb-18 AprD: Golo Berg; R: Carlos Wagner
Cendrillon (Massenet) 14 Apr-6 IulD: Stefan Veselka; R: Roman Hovenbitzer
Don Giovanni (Mozart) 26 Mai-13 IulD: Golo Berg; R: Christian von Götz
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Xerxes (Handel) 23 Sep-1 OctD: Jörg Pitschmann; R: Kornelia Repschläger
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 30 Sep-2 FebD: Panagiotis Papadopoulos; R: Stephan Brauer
Zar und Zimmermann (Lortzing) 7 OctD: Daniel Stratievsky; R: Birgit Kronshage
Fidelio (Beethoven) 21 Oct-20 AprD: Sebastian Tewinkel; R: Jürgen Pöckel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17 Noi-26 DecD: Sebastian Tewinkel; R: Manfred Straube
Don Pasquale (Donizetti) 20 Ian-29 MarD: Panagiotis Papadopoulos; R: Magdalena Fuchsberger
Pagliacci (Leoncavallo) 24 Mar-1 IunD: Panagiotis Papadopoulos; R: Peter Lotschak
Il mondo della luna (Haydn) 28 Apr-21 MaiD: Daniel Stratievsky; R: Jürgen Pöckel
Wie einst im Mai (Kollo) 6-29 IulD: Panagiotis Papadopoulos; R: Reinhardt Friese
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Otello (Verdi) 29 Sep-12 IanD: Michael Helmrath; R: Anette Leistenschneider
Zar und Zimmermann (Lortzing) 14 Oct-25 Feb
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-10 Noi
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 26 Ian-24 MarD: Michael Helmrath; R: Katharina Thoma
Die Fledermaus (Strauss,J) 20 Apr-27 MaiD: Henning Ehlert; R: Gernot Kranner
La traviata (Verdi) 15 Iun-14 Iul
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Norma (Bellini) 22 Sep-9 OctD: Marcus Bosch; R: Stéphane Braunschweig
My Fair Lady (Loewe) 1-22 OctD: Andreas Paetzold; R: Thomas Enzinger
Les troyens (Berlioz) 8 Oct-26 NoiD: Marcus Bosch; R: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 20 Oct-26 DecD: Marcus Bosch / Volker Hiemeyer; R: Alexandra Szemerédy
Die lustige Witwe (Lehár) 5 Noi-24 FebD: Guido Johannes Rumstadt / Andreas Paetzold / Tarmo Vaask; R: Thomas Enzinger
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Noi-23 IanD: Guido Johannes Rumstadt; R: Laura Scozzi
Otello (Verdi) 14 Ian-23 FebD: Guido Johannes Rumstadt / Marcus Bosch; R: Gabriele Rech
Carmen (Bizet) 27 Ian-6 MaiD: Volker Hiemeyer / Esteban Domínguez Gonzalvo; R: Laurent Laffargue
Idomeneo (Mozart) 17 Feb-28 AprD: Marcus Bosch; R: David Bösch
Die Soldaten (Zimmermann,B) 17 Mar-23 AprD: Marcus Bosch; R: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 7 Apr-20 IulD: Marcus Bosch; R: Peter Konwitschny
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13 Mai-15 IulD: Volker Hiemeyer; R: Josef Ernst Köpplinger
Die Ruckkehr des Odysseus (Monteverdi) 3 Iun-18 IulD: Wolfgang Katschner; R: Mariame Clément
Tosca (Puccini) 15 Iun-19 IulD: Volker Hiemeyer; R: Jens Daniel Herzog
Oldenburg, Oldenburgisches Staatstheater  / 
Carmen (Bizet) 20 Aug-6 IanD: Carlos Vázquez; R: Robert Lehmeier
Die Walküre (Wagner) 9 Sep-19 NoiD: Hendrik Vestmann; R: Paul Esterházy
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14 Oct-8 AprD: Vito Cristofaro; R: Kateryna Sokolova
Siroé (Hasse) 2 Dec-5 AprD: Wolfgang Katschner; R: Jakob Peters-Messer
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 9 Dec-1 Iul
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 Dec-7 IanD: Felix Pätzold; R: Michael Moxham
Sweeney Todd (Sondheim) 21 Dec-28 IanD: Carlos Vázquez; R: Michael Moxham
Rigoletto (Verdi) 10 Feb-17 MaiD: Vito Cristofaro; R: Hinrich Horstkotte
Maria (Statkowski) 17 Mar-19 MaiD: Hendrik Vestmann; R: Andrea Schwalbach
La Cenerentola (Rossini) 5-20 MaiD: Vito Cristofaro; R: Axel Köhler
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
The Addams Family (Lippa) 24 Aug-5 DecD: An-Hoon Song; R: Felix Seiler
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Sep-14 DecD: Daniel Inbal; R: Alexander May
Rigoletto (Verdi) 30 Sep-27 MaiD: Andreas Hotz; R: Adriana Altaras
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 25 Noi-10 AprD: Daniel Inbal; R: Sonja Trebes
Antigona (Traetta) 20 Ian-25 MaiD: Andreas Hotz; R: Floris Visser
Apollo und Hyacinth (Mozart) 10 MarD: Daniel Inbal; R: Jan Friedrich Eggers
Chaplin (Curtis) 10 Mar-3 IunD: An-Hoon Song; R: Christian von Götz
San Paolo (Corbett) 28 Apr-20 IunD: Daniel Inbal; R: Alexander May
Doktor Faust (Busoni) 16-29 IunD: Andreas Hotz; R: Andrea Schwalbach
Passau, Landestheater Niederbayern  / 
Die Welt auf dem Mond (Haydn) 23 Sep-26 IanD: Margherita Colombo; R: Aron Stiehl
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6 Oct-29 DecD: Basil H E Coleman; R: Johannes Reitmeier
Operetta anthology (Lortzing) 28 Oct-31 DecD: Margherita Colombo; R: Margit Gilch
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 Dec-23 MarD: Basil H E Coleman; R: Stefan Tilch
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 3 Feb-16 IunD: Margherita Colombo; R: Stephen Medcalf
Lucrezia Borgia (Donizetti) 14 Apr-25 MaiD: Basil H E Coleman; R: Roland Schwab
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 Iun-14 IulD: Basil H E Coleman; R: Johannes Reitmeier
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Sep-14 IanD: Markus Huber; R: Thomas Münstermann
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 18 Noi-8 AprR: Guido Markowitz, Kerstin Steeb
Der Bettelstudent (Millöcker) 22 Dec-11 IulR: Wolfgang Lachnitt
Endstation Sehnsucht (Previn) 10 Feb-3 IulD: Tobias Leppert; R: Tobias Materna
Der Silbersee (Weill) 5 Mai-5 IulD: Markus Huber; R: Thomas Münstermann
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Der Bajazzo (Leoncavallo) 15 Sep-20 IanD: Lutz de Veer; R: Hinrich Horstkotte
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15 Sep-20 IanD: Lutz de Veer; R: Hinrich Horstkotte
Ein Käfig voller Narren (Herman) 21 Oct-31 MarD: Vladimir Yaskorski; R: Wolfgang Dosch
Der Opernball (Heuberger) 17 Noi-25 MaiD: Martin Eckenweber; R: Volker Wahl, Michaela Ronzoni
Die schöne Galathée (Suppé) 25 Noi-10 AprD: Matthias Spindler; R: Wolfgang Dosch
Der Barbier von Bagdad (Cornelius) 12 Ian-19 MaiD: Maxim Böckelmann; R: Jürgen Pöckel
L'orfeo (Monteverdi) 31 Ian-9 IunD: Leo Siberski; R: Jürgen Pöckel
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Mai-2 IunD: Leo Siberski; R: Thilo Reinhardt
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 SepD: Hans-Peter Preu / Thomas Gläser; R: Manuel Schöbel
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 29 Sep-2 MarD: Florian Merz / Hans-Peter Preu; R: Wolfgang Dosch
La traviata (Verdi) 21 Oct-21 AprD: Hans-Peter Preu; R: Hinrich Horstkotte
Company (Sondheim) 27 Oct-26 DecD: Hans-Peter Preu; R: Sebastian Ritschel
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 31 Mar-6 AprD: Jan Michael Horstmann; R: Manuel Schöbel
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 23 Sep-29 DecD: Tom Woods / Anton Zapf; R: Uwe Schwarz
Un ballo in maschera (Verdi) 29 Sep-20 IanD: Tom Woods; R: Matthias Reichwald
The Producers (Brooks) 3 Oct-16 DecD: Alistair Lilley; R: Dominik Wilgenbus
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 28 Oct-3 IulD: Levente Török; R: Aron Stiehl
Messe in h-Moll (Bach,JS) 9 Dec-3 IunD: Alistair Lilley; R: Jochen Biganzoli
Die Banalität der Liebe (Milch-Sheriff) 27 Ian-12 IulD: Tom Woods; R: Itay Tiran
Cabaret (Kander) 17 Mar-30 MaiD: Alistair Lilley; R: Johannes Pölzgutter
Edgar (Puccini) 28 Apr-18 IulR: Hendrik Müller
Don Giovanni (Mozart) 16 Iun-19 IulR: Matthias Reichwald
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Aschenputtel (Rossini) 29 Sep-2 FebD: Manfred Hermann Lehner; R: Anja Nicklich
Zar und Zimmermann (Lortzing) 21 Oct-21 DecD: Gerrit Prießnitz / Hans-Christoph Borck; R: Anja Nicklich
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 1 Dec-5 IanD: Volker Plangg; R: Stephan Brauer
Ein Käfig voller Narren (Herman) 27 Ian-24 MarD: Volker Plangg; R: Stephan Brauer
Der Freischütz (Weber) 30 Mar-15 AprD: Manfred Hermann Lehner; R: Hans-Joachim Frey
Der Bajazzo (Leoncavallo) 3 Iun-20 IulD: Hans-Christoph Borck; R: Peter Lotschak
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Guillaume Tell (Rossini) 10 Sep-2 DecD: Sébastien Rouland; R: Roland Schwab
Gold! (Evers) 1 Oct-26 Dec
La bohème (Puccini) 21 Oct-30 MarD: Nicholas Milton; R: Tobias Heyder
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Noi-30 DecD: Stefan Neubert; R: Andreas Gergen
My Fair Lady (Loewe) 9 Dec-22 AprD: Stefan Neubert; R: Thomas Winter
Der Sturm (Martin,F) 27 Ian-25 MarD: Roger Epple; R: Lorenzo Fioroni
Solaris (Obst) 8-17 MarD: Christopher Ward; R: Hermann Schneider
Croesus (Keiser) 13-22 Apr
Salome (Strauss) 14 Apr-21 IunD: Nicholas Milton; R: Jakob Peters-Messer
Così fan tutte (Mozart) 11 Mai-19 IunD: Stefan Neubert; R: Jean Renshaw
Nabucco (Verdi) 9-23 IunD: Christopher Ward; R: Maximilian von Mayenburg
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater Schwerin  / 
Otello (Verdi) 13 Oct-1 AprD: Daniel Huppert; R: Katharina Thoma
My Fair Lady (Loewe) 19 Oct-31 MarD: Gregor Rot / Martin Schelhaas; R: Toni Burkhardt
Margarethe (Gounod) 3 Noi-2 FebD: Gregor Rot; R: Toni Burkhardt
Peter Grimes (Britten) 12 Noi-12 IanD: Daniel Huppert; R: Toni Burkhardt
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Dec-6 IanD: Martin Schelhaas; R: Toni Burkhardt
Der glückliche Prinz (Böhmer) 9 DecD: Martin Schelhaas; R: Nele Tippelmann
Neues vom Tage (Hindemith) 4-30 MaiR: Toni Burkhardt
Tosca (Puccini) 22 Iun-28 IulD: Daniel Huppert; R: Toni Burkhardt
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Me and My Girl (Gay) 7 OctD: Harish Shankar; R: Kai Link
Ein Maskenball (Verdi) 22 Oct-11 NoiD: Florian Csizmadia; R: Host Kupich
A Streetcar named Desire (Previn) 25 NoiD: Florian Csizmadia; R: Horst Kupich
Tosca (Puccini) 23 MarD: Florian Csizmadia; R: Susanne Knapp
Die Zauberflöte (Mozart) 12 MaiD: Harish Shankar; R: Horst Kupich
Stuttgart, Oper Stuttgart  / 
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 22 Sep-31 OctD: Frank Beermann; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Tod in Venedig (Britten) 23 Sep-5 IulD: Marco Comin; R: Demis Volpi
La Cenerentola (Rossini) 24 Sep-1 NoiD: Maurizio Barbacini; R: Andrea Moses
Tosca (Puccini) 25 Sep-9 IanD: Domingo Hindoyan / Giuliano Carella; R: Willy Decker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Oct-14 IanD: Georg Fritzsch / Willem Wentzel; R: Peter Konwitschny
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 Oct-1 DecD: Uwe Sandner; R: Nigel Lowery
Madama Butterfly (Puccini) 2-25 NoiD: Roberto Rizzi-Brignoli / Timo Handschuh; R: Monique Wagemakers
Don Giovanni (Mozart) 11 Noi-2 FebD: Willem Wentzel; R: Andrea Moses
Medea (Cherubini) 3 Dec-3 FebD: Alejo Pérez; R: Peter Konwitschny
Ariodante (Handel) 17 Dec-20 MarD: Giuliano Carella; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 22 Dec-27 IanD: Hans Christoph Bünger; R: Armin Petras
La sonnambula (Bellini) 28 Ian-19 MarD: Michele Gamba; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Die Zauberflöte (Mozart) 29 Ian-14 AprD: Roland Kluttig; R: Peter Konwitschny
Fidelio (Beethoven) 4 Feb-25 IulD: Sylvain Cambreling; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Parsifal (Wagner) 25 Feb-2 AprD: Sylvain Cambreling; R: Calixto Bieito
Don Pasquale (Donizetti) 25 Mar-2 IunD: Giuliano Carella / Marco Comin; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Actus tragicus (Bach,JS) 29 Mar-15 AprD: Ilan Volkov; R: Herbert Wernicke
Faust (Gounod) 8 Apr-1 IunD: Marc Soustrot; R: Frank Castorf
Der Gefangene (Dallapiccola) 24 Apr-25 IunD: Franck Ollu; R: Andrea Breth
Das Gehege (Rihm) 24 Apr-25 IunD: Franck Ollu; R: Andrea Breth
Der Freischütz (Weber) 2 Mai-14 IunD: Daniele Rustioni / Timo Handschuh; R: Achim Freyer
Wunderzaichen (Andre,M) 13 Mai-10 IunD: Sylvain Cambreling; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Erdbeben.Träume. (Hosokawa) 1-23 IulD: Sylvain Cambreling; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
I puritani (Bellini) 12-24 IulD: Manlio Benzi; R: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Trier, Theater Trier  / 
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 17 SepD: Jochen Schaaf
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14 Oct-20 IanD: Victor Puhl; R: Thilo Reinhardt
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 Dec-29 MarD: Wouter Padberg; R: Wolfgang Dosch
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 3 Feb-31 MarD: Wouter Padberg; R: Andreas Rosar
Into the Woods (Sondheim) 24+ MarD: Malte Kühn; R: Dean Wilmington
Krach bei Bach (Bohm) 7+ Apr
Die Zauberflöte (Mozart) 20+ MaiR: Heinz Lukas-Kindermann
Ulm, Theater Ulm  / 
Faust (Gounod) 28 Sep-30 NoiD: Joongbae Jee; R: Matthias Kaiser
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 9 Noi-8 MarD: Timo Handschuh; R: Benjamin Künzel
Nabucco (Verdi) 21 Dec-11 AprD: Joongbae Jee; R: Nilufar K Münzing
Elektra (Strauss) 8 Feb-6 IunD: Timo Handschuh; R: Matthias Kaiser
Motezuma (Vivaldi) 29 Mar-7 IulD: Michael Weiger; R: Antje Schupp
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Candide (Bernstein) 3 Sep-12 IanD: Dominik Beykirch; R: Martin G Berger
Requiem (concert) (Verdi) 8 SepD: Kirill Karabits
Fidelio (Beethoven) 17 Sep-2 DecD: Stefan Lano; R: Hasko Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Sep-23 DecD: Stefan Lano; R: Nina Gühlstorff
Otello (Verdi) 19 Oct-21 IanD: Dominik Beykirch; R: Nina Gühlstorff
Dido und Aeneas (Purcell) 16 Noi-20 DecD: Dominik Beykirch; R: Corinna von Rad
My Fair Lady (Loewe) 14 Dec-18 IanD: Dominik Beykirch; R: Anthony Pilavachi
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 27 Ian-3 FebD: Kirill Karabits / Stefan Lano; R: Michael Talke
Tannhäuser (Wagner) 14 Apr-23 IunD: Kirill Karabits / Dominik Beykirch; R: Maximilian von Mayenburg
Wiesbaden, Hessisches Staatstheater Wiesbaden  / 
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 27 Aug-13 OctD: Patrick Lange; R: Carsten Kochan
Der Liebestrank (Donizetti) 10 Sep-26 MaiD: Daniela Musca; R: Jim Lucassen
Schönerland (Eichberg) 16 Sep-25 OctD: Albert Horne; R: Johanna Wehner
Götterdämmerung (Wagner) 24 Sep-21 MaiD: Alexander Joel; R: Uwe Eric Laufenberg
Schubert's Winterreise (Zender) 7 Oct-29 DecD: Benjamin Schneider
Manon (Massenet) 28 Oct-15 DecD: Jochen Rieder; R: Bernd Mottl
Tannhäuser (Wagner) 19 Noi-30 IunD: Patrick Lange; R: Uwe Eric Laufenberg
La bohème (Puccini) 1-26 DecD: Albert Horne; R: Thorleifur Örn Arnarsson
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Dec-24 IunD: Konrad Junghänel; R: Carsten Kochan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20-31 DecD: Christoph Stiller; R: Beka Savić
Norma (Bellini) 12 Ian-9 FebD: Daniela Musca; R: Gabriele Rech
Così fan tutte (Mozart) 21 Ian-9 MarD: Konrad Junghänel; R: Uwe Eric Laufenberg
Jephta (Handel) 4 Feb-15 AprD: Konrad Junghänel; R: Achim Freyer, Sebastian Sommer
Otello (Verdi) 18 Feb-1 MaiD: Daniela Musca; R: Uwe Eric Laufenberg
Arabella (Strauss) 11 Mar-22 MaiD: Patrick Lange; R: Uwe Eric Laufenberg
Der fliegende Holländer (Wagner) 18 Mar-19 MaiD: Patrick Lange; R: Michiel Dijkema(original), Magdalena Weingut(revival)
Katja Kabanowa (Janáček) 7 Apr-9 IunD: Philipp Pointner; R: Matthew Wild
Un ballo in maschera (Verdi) 30 Apr-10 IunD: Patrick Lange; R: Beka Savić
Don Giovanni (Mozart) 17-29 IunD: Konrad Junghänel; R: Nicolas Brieger
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Götterdämmerung (Wagner) 16 Sep-15 DecD: Johannes Pell; R: Jay Scheib
Rigoletto (Verdi) 23 Sep-2 DecD: Johannes Pell; R: Timofej Kuljabin
My Fair Lady (Loewe) 22 Oct-25 MarD: Michael Cook; R: Cusch Jung
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 Dec-8 AprD: Julia Jones; R: Denis Krief
Juliette (Martinů) 3 Mar-17 IunD: Johannes Pell; R: Inga Levant
Das Labyrinth (Dove) 17-23 MarD: Markus Baisch; R: Marie-Eve Signeyrole
La liberazione di Ruggiero dall'isola d'Alcina (Caccini,F) 20 Apr-14 IulD: Felice Velanzoni; R: Benjamin David
Carmen (Bizet) 1-15 IulD: Julia Jones
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Così fan tutte (Mozart) 7 Oct-27 IanD: Enrico Calesso / Alexis Agrafiotis; R: Martina Veh
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 31 Oct-25 MarD: Enrico Calesso; R: Anna Vita
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 Dec-22 AprD: Marie Jacquot; R: Marcel Keller
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 20 Ian-7 IulD: Enrico Calesso; R: Matthew Ferraro
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10 Mar-28 IunD: Marie Jacquot; R: Markus Trabusch
Nixon in China (Adams) 19 Mai-18 IulD: Enrico Calesso; R: Tomo Sugao