2017/18 > Estonia 
*Site public   >Operabase Professional 
2017/18 > Estonia

 Premieră mondială
 Raritate
 Producție nouă
 Producție nouă pentru această companie

  
Finlanda
Suedia

Estonia
 
Rusia
Letonia
Lituania

Tallinn, Rahvusooper Estonia / Estonian National Opera  / 

Fiddler on the Roof (Bock) 15-18 AugD: Jüri Alperten, Kaspar Pine; R: Georg Malvius
The Flying Dutchman (Wagner) 14 Sep-16 FebD: Vello Pähn / Lauri Sirp / Jüri Alperten / Kaspar Mänd; R: Pamela Recinella
Ball im Savoy (Abraham) 20 Sep-3 IunD: Risto Joost / Kaspar Mänd / Lauri Sirp; R: Mart Sander
The Colours of Clouds (Puur) 22 Sep-19 IunD: Lauri Sirp / Kaspar Mänd; R: Roman Baskin
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 28 Sep-15 AprD: Lauri Sirp / Jüri Alperten / Kaspar Mänd; R: Thomas Mittmann
Rinaldo (Handel) 6+ OctD: Andres Mustonen / Risto Joost; R: William Relton
The Bird Seller (Zeller,C) 13 Oct-21 IunD: Kaspar Mänd / Vello Pähn / Lauri Sirp; R: Marko Matvere
Le nozze di Figaro (Mozart) 14 Oct-18 MaiD: Risto Joost / Vello Pähn / Lauri Sirp; R: Marco Gandini
Aida (Verdi) 19 Oct-2 MaiD: Vello Pähn / Jüri Alperten / Risto Joost / Arvo Volmer; R: Tobias Kratzer
Tannhäuser (Wagner) 9 Noi-30 MaiD: Vello Pähn / Jüri Alperten; R: Daniel Slater
La traviata (Verdi) 15 Noi-17 IunD: Vello Pähn / Jüri Alperten / Risto Joost; R: Neeme Kuningas
Carmen (Bizet) 6 Dec-31 IanD: Vello Pähn / Jüri Alperten / Risto Joost
My Fair Lady (Loewe) 13 Dec-4 AprD: Jüri Alperten / Kaspar Mänd; R: Ago-Endrik Kerge
Chestnuts Out of the Fire (Lemba) 14 Dec-24 MarD: Hirvo Surva; R: Uku Uusberg
Faust (Gounod) 20 Dec-20 AprD: Vello Pähn / Jüri Alperten / Risto Joost; R: Dmitry Bertman
Estonian History (MIM) 19 Ian-9 MarD: Kaspar Mänd; R: Mart Koldits
Cyrano de Bergerac (Tamberg) 25 Ian-10 FebD: Vello Pähn
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 Feb-13 MaiD: Vello Pähn / Risto Joost / Lauri Sirp; R: Georg Malvius
Cardillac (Hindemith) 25+ FebD: Vello Pähn / Risto Joost / Lauri Sirp; R: Vilppu Kiljunen
Nabucco (Verdi) 1 MarD: Mārtiņš Ozoliņš; R: Guntis Gailitis
Rigoletto (Verdi) 7-17 Mar
Tosca (Puccini) 6 Apr-5 MaiD: Jüri Alperten / Risto Joost; R: Raimundas Banionis
Buratino (Ehala) 26 Mai-20 IunD: Kaspar Mänd; R: Andres Dvinjaninov
Fiddler on the Roof (Bock) 14-30 AugD: Jüri Alperten / Kaspar Mänd / Lauri Sirp; R: Georg Malvius
My Fair Lady (Loewe) 17 Aug-12 MaiD: Jüri Alperten / Kaspar Mänd; R: Ago-Endrik Kerge
Ball im Savoy (Abraham) 24 Aug-6 MarD: Risto Joost / Kaspar Mänd / Lauri Sirp; R: Mart Sander
Der Vogelhändler (Zeller,C) 4 Sep-20 DecD: Lauri Sirp / Kaspar Mänd; R: Marko Matvere
L'elisir d'amore (Donizetti) 7-15 SepD: Vello Pähn / Risto Joost / Lauri Sirp; R: Georg Malvius
La fanciulla del West (Puccini) 21 Sep-28 MarD: José Cura / Vello Pähn / Jüri Alperten; R: José Cura
Le nozze di Figaro (Mozart) 3-19 OctD: Risto Joost / Vello Pähn / Lauri Sirp; R: Marco Gandini
The Colours of Clouds (Puur) 11 Oct-13 AprD: Kaspar Mänd / Lauri Sirp; R: Roman Baskin
La traviata (Verdi) 14 Oct-6 IunD: Vello Pähn / Jüri Alperten / Risto Joost; R: Neeme Kuningas
Faust (Gounod) 27 Oct-1 NoiD: Vello Pähn / Jüri Alperten / Risto Joost; R: Dmitry Bertman
Carmen (Bizet) 7-18 NoiD: Vello Pähn / Jüri Alperten / Risto Joost; R: Walter Sutcliffe
Candide (concert) (Bernstein) 10 NoiD: Vello Pähn; R: Marko Matvere
Der fliegende Holländer (Wagner) 24 Noi-13 IunD: Vello Pähn / Lauri Sirp / Jüri Alperten; R: Pamela Recinella
La bohème (Puccini) 8 Dec-25 AprD: Risto Joost / Jüri Alperten / Lauri Sirp; R: Ran Arthur Braun
Operetta King Imre Kálmán (Kálmán,E) 9 Ian-27 AprD: Lauri Sirp; R: Jaak Jõekallas
Tosca (Puccini) 11 Ian-2 FebD: Jüri Alperten / Risto Joost; R: Raimundas Banionis
The Tsar's Bride (Rimsky-Korsakov) 25 IanD: Vello Pähn / Jüri Alperten / Kaspar Mänd; R: Yuri Alexandrov
Aida (Verdi) 2-11 MaiD: Vello Pähn / Jüri Alperten / Risto Joost; R: Tobias Kratzer
West Side Story (Bernstein) 24 MaiD: Lauri Sirp / Andres Kaljuste / Kaspar Mänd; R: Georg Malvius
Tartu, Theatre Vanemuine  / 
Aida (Verdi) 7 Oct-3 DecD: Erki Pehk; R: Madis Nurms
Into the Fire (Lill) 11 Oct-29 AprD: Paul Mägi / Taavi Kull; R: Taago Tubin
Carmen (Bizet) 5 Ian-27 AprD: Paul Mägi / Erki Pehk; R: Giorgio Madia
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 Ian-9 FebD: Paul Mägi; R: Roman Hovenbitzer
Reigi õpetaja (Tubin) 22 Feb-11 MarD: Paul Mägi / Taavi Kull; R: Roman Baskin
Wiener Blut (Strauss,J) 24 Mar-12 MaiD: Taavi Kull / Endel Nõgene; R: Giorgio Madia
Sweeney Todd (Sondheim) 2-17 IunD: Martin Sildos / Taavi Kull; R: Tanel Jonas
Wiener Blut (Strauss,J) 22 Sep-15 NoiD: Paul Mägi; R: Giorgio Madia
Jevgeni Onegin (Tchaikovsky,P) 14 Oct-30 NoiD: Paul Mägi; R: Dmitry Bertman
Into the Fire (Lill) 25 Oct-3 MaiD: Taavi Kull; R: Taago Tubin
Rehepapp (Aints) 28 Oct-30 MarD: Paul Mägi; R: Marko Matvere
Reigi õpetaja (Tubin) 14 FebD: Taavi Kull; R: Roman Baskin
Madama Butterfly (Puccini) 16 Mar-4 MaiD: Paul Mägi / Taavi Kull / Martin Sildos; R: Robert Annus
Aida (Verdi) 25 Apr-12 MaiD: Erki Pehk; R: Madis Nurms