2017/18 > Franța 
*Site public   >Operabase Professional 
2017/18 > Franța

 Premieră mondială
 Raritate
 Producție nouă
 Producție nouă pentru această companie

  
Regatul Unit
Belgia
Germania
Luxemburg

Franța
 
Elveția
Spania Monaco
Italia

Avignon, Opéra Grand Avignon  / 

Orphée (Gluck) 3-5 DecD: Roberto Forés Veses; R: Fanny Gioria
Les mousquetaires au couvent (Varney) 29-31 DecD: Dominique Trottein; R: Valérie Marestin
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 28-30 IanD: Samuel Jean; R: Alain Timár
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 18-20 FebD: Roberto Forés Veses; R: Emmanuelle Cordoliani
Le Pays du sourire (Lehár) 10-11 MarD: Benjamin Pionnier; R: Pierre-Emmanuel Rousseau
Vanda (Ginoux) 6-7 AprR: Nadine Duffaut
Un barbier (Rossini) 19 MaiD: Adrien Perruchon; R: Damien Robert
La traviata (Verdi) 8-10 IunD: Samuel Jean; R: Stefano Mazzonis di Pralafera
Besancon, Les 2 Scènes  / 
Rinaldo (Handel) 9-10 FebD: Bertrand Cuiller; R: Claire Dancoisne
La traviata (adaptation) (Verdi) 27 Feb-3 MarD: Florent Hubert / Paul Escobar; R: Benjamin Lazar
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
La vie parisienne (Offenbach) 23 Sep-1 OctD: Marc Minkowski; R: Vincent Huguet
Il pirata (concert) (Bellini) 6 NoiD: Paul Daniel
Pelléas et Mélisande (Debussy) 19-21 IanD: Marc Minkowski; R: Philippe Béziat
Marouf savetier du Caire (Rabaud) 7-14 FebD: Marc Minkowski; R: Jérôme Deschamps
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 3-11 AprD: Pierre Dumoussaud; R: Francesco Micheli
Pinocchio (Boesmans) 14-18 MaiD: Paul Daniel; R: Joël Pommerat
Elektra (concert) (Strauss) 29 Mai-3 IunD: Paul Daniel
Caen, Théâtre de Caen  / 
La flûte enchantée (Mozart) 3-9 DecD: Christophe Rousset; R: David Lescot
Les chevaliers de la Table Ronde (Hervé) 29-31 DecD: Christophe Grapperon; R: Pierre-André Weitz
Alcione (Marais) 11-12 IanD: Jordi Savall; R: Louise Moaty
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22-24 FebD: Jérémie Rhorer; R: Olivier Py
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 11-15 IanD: Roberto Forés Veses; R: Emmanuelle Cordoliani
La traviata (Verdi) 2-4 FebD: David Molard; R: Olivier Desbordes
La flûte enchantée (Mozart) 22-25 MarD: Amaury du Closel; R: Pierre Thirion-Vallet
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 4-6 MaiD: Mehdi Lougraïda; R: Olivier Desbordes, Benjamin Moreau
Compiegne, Théâtre Français de la Musique  / 
Le Barbier de Séville (Rossini) 1 DecD: Amaury du Closel; R: Pierre Thirion-Vallet
La Sirène (Auber) 26 IanD: David Reiland; R: Justine Heynemann
Rinaldo (Handel) 16-17 Feb
Dijon, Opéra de Dijon  / 
Pinocchio (Boesmans) 6-10 OctD: Emilio Pomárico; R: Joël Pommerat
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14-23 DecD: Nicolas Chesneau; R: Mikaël Serre
Simon Boccanegra (Verdi) 14-22 MarD: Roberto Rizzi-Brignoli; R: Philipp Himmelmann
Pygmalion (Rameau) 23-27 MaiD: Emmanuelle Haïm; R: Robyn Orlin
L'Amour et Psyché (Mondonville) 23-27 MaiD: Emmanuelle Haïm; R: Robyn Orlin
Lille, Opéra de Lille  / 
Così fan tutte (Mozart) 30 Sep-12 OctD: Emmanuelle Haïm; R: Christophe Honoré
Le Nain (Zemlinsky) 16-20 NoiD: Franck Ollu; R: Daniel Jeanneteau
La Princesse légère (Cruz) 13-16 DecD: Jean Deroyer / Pierre Dumoussaud; R: Jos Houben
Le Roi carotte (Offenbach) 1-13 FebD: Claude Schnitzler; R: Laurent Pelly
La Légende du Roi Dragon (Lavandier) 17-18 MarD: Quentin Hindley; R: Johanne Saunier
La Passion selon Saint Matthieu (concert) (Bach,JS) 27-28 MarD: Raphaël Pichon
Nabucco (Verdi) 16 Mai-6 IunD: Roberto Rizzi-Brignoli; R: Marie-Eve Signeyrole
Limoges, Opéra de Limoges  / 
La flûte enchantée (Mozart) 5-11 NoiD: Christophe Rousset; R: David Lescot
María de Buenos Aires (Piazzolla) 20 IanD: Marcelo Nisinman; R: Sergio Simón
Madama Butterfly (Puccini) 7-11 MarD: Robert Tuohy; R: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 22-26 AprD: Robert Tuohy; R: Bernard Pisani
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 25 MaiD: Robert Tuohy; R: Roland Auzet
Lyon, Opéra de Lyon  / 
War Requiem (Britten) 9-21 OctD: Daniele Rustioni; R: Yoshi Oïda
Mozart et Salieri (Rimsky-Korsakov) 31 Oct-7 NoiD: Pierre Bleuse; R: Jean Lacornerie
Attila (concert) (Verdi) 12 NoiD: Daniele Rustioni
La Cenerentola (Rossini) 15 Dec-1 IanD: Stefano Montanari; R: Stefan Herheim
Le Cercle de craie (Zemlinsky) 20 IanD: Lothar Koenigs; R: Richard Brunel
La Belle au Bois Dormant (Respighi) 6-14 FebD: Philippe Forget; R: Barbora Horáková Joly
Le Journal d'un disparu (Janáček) 8-11 FebR: Ivo van Hove
Macbeth (Verdi) 16 Mar-5 AprD: Daniele Rustioni; R: Ivo van Hove
Don Carlos (Verdi) 17 Mar-6 AprD: Daniele Rustioni; R: Christophe Honoré
L'histoire du Soldat (Stravinsky) 25-29 AprR: Alex Ollé
Germania (Raskatov) 19 Mai-4 IunD: Alejo Pérez; R: John Fulljames
Don Giovanni (Mozart) 25 Iun-11 IulD: Stefano Montanari; R: David Marton
Lyon, Théâtre Musical de Lyon  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 13-14 NoiD: Andreï Chevtchouk; R: Fabien Attias
Rêve de valse (Straus) 14-15 IanD: Andreï Chevtchouk; R: Pierre Sybil
Le Prince de Madrid (Lopez,F) 11-12 MarD: Andreï Chevtchouk
Marseille, Opéra de Marseille  / 
Le dernier jour d'un condamné (Alagna) 28 Sep-4 OctD: Jean-Yves Ossonce; R: Nadine Duffaut
La favorite (concert) (Donizetti) 13-21 OctD: Paolo Arrivabeni
Tancredi (concert) (Rossini) 24-26 OctD: Giuliano Carella
Quatre jours à Paris (Lopez,F) 28-29 OctD: Bruno Membrey; R: Jacques Duparc
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 7-8 NoiD: Ernest Martínez Izquierdo; R: Jorge Lavelli
Rêve de valse (Straus) 25-26 NoiD: Emmanuel Trenque; R: Jack Gervais
Le Chanteur de Mexico (Lopez,F) 16-17 DecD: Bruno Conti; R: Jack Gervais
My Fair Lady (Loewe) 30 Dec-7 IanD: Bruno Membrey; R: Jean Liermier
Valses de Vienne (Strauss,J) 13-14 IanD: Bruno Membrey; R: Jack Gervais
Un barbier (Rossini) 1-2 FebD: Adrien Perruchon; R: Damien Robert
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6-15 FebD: Roberto Rizzi-Brignoli; R: Laurent Pelly
La vie parisienne (Offenbach) 24-25 FebD: Emmanuel Trenque; R: Nadine Duffaut
Monsieur Beaucaire (Messager) 17-18 MarD: Bruno Membrey; R: Jean-Jacques Chazalet
Hérodiade (Massenet) 23-30 MarD: Lawrence Foster; R: Jean-Louis Pichon
Là-haut (Yvain) 14-15 AprD: Bruno Conti; R: Carole Clin
Lohengrin (Wagner) 2-8 MaiD: Paolo Arrivabeni; R: Louis Désiré
La Fille du tambour-major (Offenbach) 26-27 MaiD: Guy Condette; R: Jack Gervais
Ernani (Verdi) 6-16 IunD: Lawrence Foster; R: Jean
Massy, Opéra de Massy  / 
Faust (Gounod) 10-12 NoiD: Cyril Diederich; R: Nadine Duffaut
Don Quichotte chez la Duchesse (Boismortier) 2-3 DecD: Hervé Niquet; R: Corinne Benizio, Gilles Benizio
Le Barbier de Séville (Rossini) 12-14 IanD: Constantin Rouits; R: Roberta Mattelli, Matteo Peirone
Didon et Enée (Purcell) 2 FebD: Johannes Pramsohler; R: Benoît Bénichou
La bohème (Puccini) 9-11 MarD: Dominique Rouits; R: Gilles Bouillon
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23-25 MarD: Mehdi Lougraïda; R: Olivier Desbordes, Benjamin Moreau
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 25-27 MaiD: Dominique Rouits; R: Emmanuelle Cordoliani
Mérignac, Le Pin Galant  / 
La belle Hélène (Offenbach) 12 NoiD: Claude Lourties; R: Renaud Sorel
La traviata (Verdi) 5 DecD: Frédéric Rouillon; R: Bernard Jourdain
Dédé (Christiné) 9 IanD: Jean-Pierre Haeck; R: Denis Mignien
Faust (Gounod) 6 FebD: Philippe Mestres; R: Jean-Philippe Corre
La Chauve-souris (Strauss,J) 11 FebD: Jean-Marc Miquel; R: Renaud Sorel
Il trovatore (Verdi) 14 MarD: Martin Mázik; R: Roberta Mattelli
La belle de Cadix (Lopez,F) 29 AprD: Jean-Marc Miquel; R: Christian Blain
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
La bohème (Puccini) 29 Sep-3 OctD: Roberto Rizzi-Brignoli; R: Paul-Émile Fourny
Don Pasquale (Donizetti) 17-21 NoiD: Cyril Englebert; R: Pierre-Emmanuel Rousseau
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 21 Dec-1 IanD: David T Heusel; R: Paul-Émile Fourny
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 2-6 FebD: Benjamin Pionnier; R: Pénélope Bergeret
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15-19 AprD: Kaspar Zehnder; R: Joël Lauwers
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 1-5 IunD: Jacques Mercier; R: Paul-Émile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier  / 
L'italienne à Alger (Rossini) 26 Sep-1 OctD: Michael Schønwandt; R: David Hermann
L'Italienne à Alger (Rossini) 26 Sep-1 OctD: Michael Schønwandt; R: David Hermann
Svadba (Sokolović) 17-19 NoiD: Guilhem Rosa; R: Benoît Bénichou
Manfred (Schumann) 29 Noi-3 DecD: David Niemann; R: Sandra Pocceschi, Giacomo Strada
Peer Gynt (Grieg) 12-13 IanD: Michael Schønwandt; R: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 26-30 IanD: Martin Matalon; R: Jorge Lavelli
War Requiem (concert) (Britten) 16-17 FebD: Michael Schønwandt
Carmen (Bizet) 16-22 MarD: Jean-Marie Zeitouni; R: Aik Karapetian
La Chauve-souris (Strauss,J) 28-29 AprD: Jérôme Pillement; R: Benoît Bénichou
Nabucco (Verdi) 15-20 MaiD: Michael Schønwandt; R: John Fulljames(original), Aylin Bozok(revival)
Idriss (Aboulker) 7-8 IunD: Vincent Recolin / Guillemette Daboval; R: Julie Méjean
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
Don Giovanni (Mozart) 29 Sep-10 OctD: Rani Calderon; R: Jean-François Sivadier
Hansel et Gretel (Humperdinck) 17-27 DecD: Thomas Rösner; R: Emmanuelle Bastet
Kátia Kabanová (Janáček) 28 Ian-6 FebD: Mark Shanahan; R: Philipp Himmelmann
Un Bal masqué (Verdi) 25 Mar-5 AprD: Rani Calderon; R: Waut Koeken
Werther (Massenet) 6-15 MaiD: Jean-Marie Zeitouni; R: Bruno Ravella
L'italiana in Algeri (Rossini) 22 Iun-1 IulD: Giuseppe Grazioli; R: David Hermann
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 15-17 SepD: Pascal Rophé; R: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Le Couronnement de Poppée (Monteverdi) 9-17 OctD: Gianluca Capuano; R: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Atys en folie (Lully) 28-29 NoiD: Arnaud Marzorati; R: Jean-Philippe Desrousseaux
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 14-20 DecD: Jean-Pierre Haeck; R: Pierre-André Weitz
Rinaldo (Handel) 24-31 IanD: Bertrand Cuiller; R: Claire Dancoisne
Fidelio (Beethoven) 16-25 MarD: Erki Pehk; R: Philippe Miesch
Les P'tites Michu (Messager) 13-24 MaiD: Pierre Dumoussaud; R: Rémy Barché
Nice, Opéra Nice Côte d'Azur  / 
L'Élixir d'amour (Donizetti) 22-28 NoiD: Roland Böer; R: Eric Chevalier
Les noces de Figaro (Mozart) 19-25 IanD: György Györiványi Ráth; R: Daniel Benoin
Norma (Bellini) 16-22 FebD: Renato Balsadonna; R: Nicola Berloffa
Roméo et Juliette (Gounod) 21-27 MarD: Alain Guingal; R: Irina Brook
Nabucco (Verdi) 18-24 MaiD: György Györiványi Ráth; R: Jean-Christophe Mast
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
Cassandre (Jarrell) 18-22 OctD: Jean Deroyer; R: Hervé Loichemol
Notre Carmen (Bizet) 9-19 NoiD: Roman Lemberg; R: Franziska Kronfoth
La Passion selon Sade (Bussotti) 23-26 NoiD: Léo Warynski; R: Antoine Gindt
Moscou Paradis (Shostakovich) 9-16 FebD: Jérôme Kuhn; R: Julien Chavaz
Les P'tites Michu (Messager) 19-29 IunD: Pierre Dumoussaud; R: Rémy Barché
Paris, Théâtre des Champs-Elysées  / 
Lucia di Lammermoor (concert) (Donizetti) 12 SepD: Roberto Abbado
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 15 SepD: Teodor Currentzis
Macbeth (concert) (Verdi) 24 OctD: Gianandrea Noseda
Madama Butterfly (concert) (Puccini) 7 NoiD: Mikko Franck
Attila (concert) (Verdi) 15 NoiD: Daniele Rustioni
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5-16 DecD: Jérémie Rhorer; R: Laurent Pelly, Cléo Laigret
Oratorio de Noel (Bach,JS) 17 DecD: Vladimir Jurowski
Un petit Barbier de Séville (Rossini) 10-13 IanD: Adrien Perruchon; R: Damien Robert
Le Christ au Mont des Oliviers (Beethoven) 16 IanD: Jérémie Rhorer
Die Schöpfung (Haydn) 22 IanD: Jean-Claude Malgoire
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 7-16 FebD: Jérémie Rhorer; R: Olivier Py
Requiem (Mozart) 13 FebD: Quentin Hindley
Alcina (Handel) 14-20 MarD: Emmanuelle Haïm; R: Christof Loy
La Passion selon Saint Matthieu (Bach,JS) 24 MarD: Mark Padmore
Stabat Mater (Pergolesi) 27 MarD: Andrés Gabetta
Messe en si mineur (Bach,JS) 11 AprD: Hans-Christoph Rademann
Orfeo ed Euridice (Gluck) 22 Mai-2 IunD: Diego Fasolis; R: Robert Carsen
Grande Messe en ut mineur (Mozart) 30 MaiD: Masaaki Suzuki
Rinaldo (concert) (Handel) 5 IunD: Christophe Rousset
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 12-15 IunD: Bertrand de Billy
Faust (concert) (Gounod) 14 IunD: Christophe Rousset
La Cenerentola (concert) (Rossini) 16 IunD: Enrique Mazzola
L'italiana in Algeri (Rossini) 22 IunD: Michele Mariotti
Paris, Cité de la musique  / 
Falstaff (concert) (Verdi) 29 Sep-1 OctD: Daniel Harding
Leonore (concert) (Beethoven) 7 NoiD: René Jacobs
Résurrection (Mahler) 10 NoiD: Mikko Franck
Requiem (Duruflé) 26 NoiD: Leonard Slatkin
Elektra (concert) (Strauss) 15 DecD: Mikko Franck
Les Saisons (Haydn) 16 DecD: Douglas Boyd
Le Messie (Handel) 17 DecD: Jordi Savall
Oratorio de Noel (Bach,JS) 18 DecD: Marc Minkowski
Paris, Opéra-Comique  / 
Miranda (Purcell) 25 Sep-5 OctD: Raphaël Pichon; R: Katie Mitchell
Kein Licht (Manoury) 18-22 OctD: Julien Leroy; R: Nicolas Stemann
La flûte enchantée (Mozart) 6-14 NoiD: Kevin John Edusei; R: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Le comte Ory (Rossini) 19-31 DecD: Louis Langrée; R: Denis Podalydès
Et in arcadia ego (Rameau) 1-11 FebD: Christophe Rousset; R: Phia Ménard, Jean-Luc Beaujault
Le mystère de l'écureuil bleu (Dupin) 23-25 FebD: Marc-Olivier Dupin; R: Ivan Grinberg
La Nonne sanglante (Berlioz) 2-10 IunD: Laurence Equilbey; R: David Bobée
Paris, Opéra National de Paris  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 9 Sep-21 OctD: Jakub Hrůša / Marius Stieghorst; R: Jorge Lavelli
Così fan tutte (Mozart) 12 Sep-21 OctD: Philippe Jordan / Marius Stieghorst; R: Anne Teresa De Keersmaeker
Pelléas et Mélisande (Debussy) 19 Sep-6 OctD: Philippe Jordan; R: Robert Wilson
Don Carlos (Verdi) 10 Oct-11 NoiD: Philippe Jordan; R: Krzysztof Warlikowski
Falstaff (Verdi) 26 Oct-16 NoiD: Fabio Luisi; R: Christophe Pitoiset
La Ronde (Boesmans) 2-11 NoiD: Jean Deroyer; R: Christiane Lutz
La clemenza di Tito (Mozart) 15 Noi-25 DecD: Dan Ettinger; R: Willy Decker
De la maison des morts (Janáček) 18 Noi-2 DecD: Esa-Pekka Salonen; R: Patrice Chéreau
La bohème (Puccini) 1-31 DecD: Gustavo Dudamel / Manuel López-Gómez; R: Claus Guth
Jephtha (Handel) 13-30 IanD: William Christie; R: Claus Guth
Un ballo in maschera (Verdi) 16 Ian-10 FebD: Bertrand de Billy; R: Gilbert Deflo
Only the sound remains (Saariaho) 23 Ian-7 FebD: Ernest Martínez; R: Peter Sellars
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Ian-16 FebD: Riccardo Frizza; R: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 2-28 FebD: Dan Ettinger; R: Benoît Jacquot
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 17 Mar-11 AprD: Ingo Metzmacher; R: Krzysztof Warlikowski
La Voix humaine (Poulenc) 17 Mar-11 AprD: Ingo Metzmacher; R: Krzysztof Warlikowski
Benvenuto Cellini (Berlioz) 20 Mar-14 AprD: Philippe Jordan; R: Terry Gilliam, Leah Hausman
Orphée et Eurydice (Gluck) 24 Mar-6 AprD: Thomas Hengelbrock / Manlio Benzi; R: Pina Bausch
Parsifal (Wagner) 27 Apr-23 MaiD: Philippe Jordan; R: Richard Jones
L'Heure espagnole (Ravel) 17 Mai-17 IunD: Maxime Pascal; R: Laurent Pelly
Gianni Schicchi (Puccini) 17 Mai-17 IunD: Maxime Pascal; R: Laurent Pelly
Boris Godounov (Musorgsky) 7 Iun-12 IulD: Vladimir Jurowski / Damian Iorio; R: Ivo van Hove
Don Pasquale (Donizetti) 9 Iun-12 IulD: Evelino Pidò; R: Damiano Michieletto
Il trovatore (Verdi) 20 Iun-14 Iul
Quimper, Théâtre de Cornouaille  / 
Rinaldo (Handel) 18-19 IanD: Bertrand Cuiller; R: Claire Dancoisne
Reims, Opéra de Reims  / 
Così fan tutte (Mozart) 13-15 OctD: Dominique Rouits; R: Frédéric Roels
Bataclan (Offenbach) 28-29 NoiR: Laurent Lévy, Rémy Berthier
Richard Coeur de Lion (Grétry) 19 IanD: Pauline Warnier; R: Juan Kruz Diaz De Garaio Esnaola
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 11 FebD: Martin Matalon; R: Jorge Lavelli
Monsieur de Pourceaugnac (Lully) 23-24 FebD: Paolo Zanzu; R: Clément Hervieu-Léger
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 16-18 MarD: Benjamin Pionnier; R: Pénélope Bergeret
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 20 AprD: Jérôme Correas; R: Dan Jemmett
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-15 MaiD: Robert Tuohy; R: Bernard Pisani
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Le médecin malgré lui (Gounod) 21-26 NoiD: Gildas Pungier; R: Vincent Tavernier
Kátia Kabanová (Janáček) 5-11 FebD: Jaroslav Kyzlink; R: Frank Van Laecke
Le nain (Zemlinsky) 25-29 MarD: Franck Ollu; R: Daniel Jeanneteau
Norma (Bellini) 28 Mai-5 IunD: Rudolf Piehlmayer; R: Nicola Berloffa
Rouen, Opéra de Rouen Normandie  / 
Norma (Bellini) 29 Sep-7 OctD: Fabrizio Maria Carminati; R: Frédéric Roels
Il barbiere di Siviglia (reduction) (Rossini) 15-17 DecD: Adrien Perruchon; R: Damien Robert
Fantasio (Offenbach) 26-30 IanD: Jean-Pierre Haeck; R: Thomas Jolly
L'ébloui (Musseau) 13 FebD: Philippe Nahon; R: Xavier Legasa
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 3-10 AprD: Antony Hermus; R: Emmanuelle Cordoliani
La Passion selon Saint Jean (Bach,JS) 14-15 AprD: Andreas Spering; R: Pierre Audi
Médée (Cherubini) 22-27 MaiD: Hervé Niquet; R: Jean-Yves Ruf
Saint-Etienne, Opéra de Saint-Étienne  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 7-12 NoiD: David Reiland; R: Nicola Berloffa
Requiem (Verdi) 8-12 DecD: David Reiland
L'enfant et les sortilèges (adaptation) (Ravel) 21 DecD: Edwige Herchenroder / Nicolas Meyer; R: Bénédicte Budan
Adriana Lecouvreur (Cilea) 24-28 IanD: Francesco Lanzillotta; R: Davide Livermore
Semiramide (Rossini) 2-6 MarD: Giuseppe Grazioli; R: Nicola Raab
Siegfried (reduction) (Wagner) 23-25 MarD: Laurent Touche; R: Julien Ostini
Fando et Lis (Menut) 2-6 MaiD: Daniel Kawka; R: Kristian Frédric
Faust (Gounod) 8-12 IunD: David Reiland; R: Julien Ostini
Strasbourg, Opéra National du Rhin  / 
Kein Licht (Manoury) 22-25 SepD: Julien Leroy; R: Nicolas Stemann
Le nozze di Figaro (Mozart) 20-30 OctD: Patrick Davin; R: Ludovic Lagarde
Francesca da Rimini (Zandonai) 8-28 DecD: Giuliano Carella; R: Nicola Raab
Werther (Massenet) 9-17 FebD: Ariane Matiakh; R: Tatjana Gürbaca
Le Pavillon d'or (Mayuzumi) 21 Mar-3 AprD: Paul Daniel; R: Amon Miyamoto
Sindbad (Moody) 4 AprD: Howard Moody; R: Sébastien Dutrieux
Les Sept Péchés capitaux (Weill) 20-28 MaiD: Roland Kluttig; R: David Pountney
Mahagonny Songspiel (Weill) 20-28 MaiD: Roland Kluttig; R: David Pountney
Pierrot Lunaire (Schoenberg,A) 20-28 MaiD: Roland Kluttig; R: David Pountney
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 16-26 IunD: Marko Letonja; R: Frederic Wake-Walker
Toulon, Opéra de Toulon  / 
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 13-15 OctD: Jean-Pierre Haeck; R: Pierre-André Weitz
Madama Butterfly (Puccini) 17-21 NoiD: Valerio Galli; R: Daniel Benoin
La flûte enchantée (Mozart) 27-31 DecD: Alexander Briger; R: René Koering
Wonderful Town (Bernstein) 26-30 IanD: Larry Blank; R: Olivier Bénézech
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-13 MarD: Francesco Lanzillotta; R: Henning Brockhaus
L'italienne à Alger (Rossini) 13-17 AprD: Francesco Cilluffo; R: Nicola Berloffa
Nabucco (Verdi) 3-8 IunD: Jurjen Hempel; R: Jean-Christophe Mast
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Tiefland (d'Albert) 29 Sep-8 OctD: Claus Peter Flor; R: Walter Sutcliffe
La rondine (Puccini) 17-26 NoiD: Paolo Arrivabeni; R: Nicolas Joël
La Walkyrie (Wagner) 30 Ian-11 FebD: Claus Peter Flor; R: Nicolas Joël
Orphée et Eurydice (concert) (Gluck) 23-25 FebD: Christophe Rousset
Carmen (Bizet) 6-19 AprD: Andrea Molino; R: Jean-Louis Grinda
Macbeth (Verdi) 18-29 MaiD: Daniel Oren; R: Jean-Louis Martinoty(original), Frédérique Lombart(revival)
La Clémence de Titus (Mozart) 22 Iun-1 IulD: Attilio Cremonesi; R: David McVicar, Marie Lambert
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
Pelléas et Mélisande (Debussy) 23-27 MarD: Jean-Claude Malgoire; R: Christian Schiaretti
La Voix humaine (Poulenc) 8-10 AprD: Jean-Claude Malgoire; R: Christian Schiaretti
Tours, Opéra de Tours  / 
Rigoletto (Verdi) 6-10 OctD: Bruno Ferrandis; R: François De Carpentries
My Fair Lady (Loewe) 26-31 DecD: Benjamin Pionnier; R: Paul-Émile Fourny
Philémon et Baucis (Gounod) 16-20 FebD: Benjamin Pionnier; R: Julien Ostini
L'elisir d'amore (Donizetti) 16-20 MarD: Samuel Jean; R: Adriano Sinivia
A Midsummer Night's Dream (Britten) 13-17 AprD: Benjamin Pionnier; R: Jacques Vincey
Mozart et Salieri (Rimsky-Korsakov) 25-29 MaiD: Vladislav Karklin; R: Dieter Kaegi
Iolanta (Tchaikovsky,P) 25-29 MaiD: Vladislav Karklin; R: Dieter Kaegi
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
Così fan tutte (Mozart) 8-12 NoiD: Marc Minkowski; R: Ivan Alexandre
L'Europe galante (concert) (Campra) 16 NoiD: Sébastien d'Hérin
Serse (concert) (Handel) 19 NoiD: Maxim Emelyanychev
Erismena (Cavalli) 2-3 DecD: Leonardo García Alarcón; R: Jean Bellorini
Alceste (Lully) 10 DecD: Christophe Rousset
Carmen (concert) (Bizet) 19 DecD: Jean-Christophe Spinosi
Le comte Ory (Rossini) 12-14 IanD: Louis Langrée; R: Denis Podalydès
Giasone (concert) (Cavalli) 9-10 MarD: Leonardo García Alarcón; R: Serena Sinigaglia
Le Tremblement de terre (Draghi) 28 MarD: Vincent Dumestre; R: Benjamin Lazar
King Arthur (concert) (Purcell) 11 AprD: Paul McCreesh
Phaëton (Lully) 30 Mai-3 IunD: Vincent Dumestre; R: Benjamin Lazar
Orfeo ed Euridice (Gluck) 8-10 IunD: Diego Fasolis; R: Robert Carsen
L'italienne à Alger (concert) (Rossini) 29 IunD: Jean-Christophe Spinosi
Vichy, Opéra de Vichy  / 
Don Giovanni (Mozart) 23-24 SepD: Roberto Forés Veses; R: Eric Vigié