2017/18 > Italia 
*Site public   >Operabase Professional 
2017/18 > Italia

 Premieră mondială
 Raritate
 Producție nouă
 Producție nouă pentru această companie

  
Franța
Monaco
Elveția
Austria
Slovenia

Italia
 
Croația
Malta Grecia

Ancona, Teatro delle Muse  / 

Carmen (Bizet) 22-24 SepD: Guillaume Tourniaire; R: Francesco Saponaro
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13-15 OctD: José Miguel Pérez-Sierra; R: Matteo Mazzoni
Bergamo, Teatro Donizetti Bergamo  / 
Ettore Majorana (Vetrano) 6 OctD: Jacopo Rivani; R: Stefano Simone Pintor
Die Zauberflöte (Mozart) 27-29 OctD: Federico Maria Sardelli; R: Cécile Roussat(original), Julien Lubek(original), Giorgia Guerra(revival)
Il borgomastro di Saardam (Donizetti) 24 Noi-2 DecD: Roberto Rizzi-Brignoli; R: Davide Ferrario
Che originali! (Mayr) 25 Noi-3 DecD: Gianluca Capuano; R: Roberto Catalano
Pigmalione (Donizetti) 25 Noi-3 DecD: Gianluca Capuano; R: Roberto Catalano
Messa da Requiem in memoria Vincenzo Bellini (concert) (Donizetti) 29 NoiD: Corrado Rovaris
La Cenerentola (Rossini) 7-9 DecD: Yi-Chen Lin; R: Arturo Cirillo
Rigoletto (Verdi) 15-17 DecD: Pietro Rizzo; R: Elena Barbalich
Rita (Donizetti) 16 IunD: Roberto Frattini; R: Luis Ernesto Doñas
Il viaggio a Reims (Rossini) 5-7 OctD: Michele Spotti; R: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 19-21 OctD: Valerio Galli; R: Andrea Cigni
Enrico di Borgogna (Donizetti) 23 Noi-1 DecD: Alessandro De Marchi; R: Silvia Paoli
Il castello di Kenilworth (Donizetti) 24 Noi-2 DecD: Riccardo Frizza; R: Maria Pilar Pérez Aspa
La creazione (Haydn) 29 NoiD: Corrado Rovaris; R: Francesco Micheli
Falstaff (Verdi) 7-9 DecD: Marcello Mottadelli; R: Roberto Catalano
Bolzano, Fondazione Haydn di Bolzano e Trento  / 
Die Antilope (Staud) 2-3 DecD: Walter Kobéra; R: Dominique Mentha
Ettore Majorana (Vetrano) 20-21 IanD: Jacopo Rivani; R: Stefano Simone Pintor
Gaia (Kerschbaumer) 22-24 FebD: Leonhard Garms; R: Hannes Kerschbaumer, Gina Mattiello, Natascha Maraval
La traviata (Verdi) 21-22 AprD: Sebastiano Rolli; R: Andrea Bernard
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 17-30 MaiD: Philipp von Steinaecker; R: Georg Schmiedleitner
Brescia, Teatro Grande di Brescia  / 
La Cenerentola (Rossini) 29 Sep-1 OctD: Yi-Chen Lin; R: Arturo Cirillo
Ettore Majorana (Vetrano) 13-15 OctD: Jacopo Rivani; R: Stefano Simone Pintor
Die Zauberflöte (Mozart) 10-12 NoiD: Federico Maria Sardelli; R: Cécile Roussat, Julien Lubek
Carmen (Bizet) 24-26 NoiD: Carlo Goldstein; R: Frédéric Roels
Rigoletto (Verdi) 30 Noi-2 DecD: Pietro Rizzo; R: Elena Barbalich
Tosca (Puccini) 28-30 SepD: Valerio Galli; R: Andrea Cigni
Falstaff (Verdi) 16-18 NoiD: Marcello Mottadelli; R: Roberto Catalano
Rinaldo (Handel) 30 Noi-2 DecD: Ottavio Dantone; R: Jacopo Spirei
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
Ettore Majorana (Vetrano) 28-30 SepD: Jacopo Rivani; R: Stefano Simone Pintor
Die Zauberflöte (Mozart) 3-5 NoiD: Federico Maria Sardelli; R: Cécile Roussat, Julien Lubek
Rigoletto (Verdi) 23-25 NoiD: Pietro Rizzo; R: Elena Barbalich
La Cenerentola (Rossini) 14-16 DecD: Yi-Chen Lin; R: Arturo Cirillo
Carmen (Bizet) 19-21 IanD: Carlo Goldstein; R: Frédéric Roels
Otello (Verdi) 28 Iun-3 IulD: Jacopo Rivani; R: Silvia Paoli
Il viaggio a Reims (Rossini) 27-29 SepD: Michele Spotti; R: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 12-14 OctD: Valerio Galli; R: Andrea Cigni
Falstaff (Verdi) 9-11 NoiD: Marcello Mottadelli; R: Roberto Catalano
La Voix humaine (Poulenc) 23-25 NoiD: Francesco Cilluffo; R: Emma Dante
Cavalleria rusticana (Mascagni) 23-25 NoiD: Francesco Cilluffo; R: Emma Dante
Rinaldo (Handel) 11-13 IanD: Ottavio Dantone; R: Jacopo Spirei
Cremona, Teatro Ponchielli di Cremona  / 
La Cenerentola (Rossini) 6-8 OctD: Yi-Chen Lin; R: Arturo Cirillo
Ettore Majorana (Vetrano) 19-20 OctD: Jacopo Rivani; R: Stefano Simone Pintor
Carmen (Bizet) 17-19 NoiD: Carlo Goldstein; R: Frédéric Roels
Die Zauberflöte (Mozart) 1-3 DecD: Federico Maria Sardelli; R: Cécile Roussat, Julien Lubek
Rigoletto (Verdi) 6-10 DecD: Pietro Rizzo; R: Elena Barbalich
La patienza di Socrate con due moglie (Draghi) 21-22 IunD: Roberto Perata; R: Ilaria Sainato
Tosca (Puccini) 5-7 OctD: Valerio Galli; R: Andrea Cigni
Il viaggio a Reims (Rossini) 19-21 OctD: Michele Spotti; R: Michał Znaniecki
Rinaldo (Handel) 23-25 NoiD: Ottavio Dantone; R: Jacopo Spirei
Falstaff (Verdi) 30 Noi-2 DecD: Marcello Mottadelli; R: Roberto Catalano
La Voix humaine (Poulenc) 6-8 DecD: Francesco Cilluffo; R: Emma Dante
Cavalleria rusticana (Mascagni) 6-8 DecD: Francesco Cilluffo; R: Emma Dante
Fano, Teatro della Fortuna  / 
La bohème (Puccini) 1-3 DecD: Matteo Beltrami; R: Leo Muscato
Ferrara, Teatro Comunale di Ferrara  / 
La traviata (Verdi) 9-11 FebD: Francesco Ommassini; R: Alessio Pizzech
Il tabarro (Puccini) 3-4 MarD: Aldo Sisillo; R: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 3-4 MarD: Aldo Sisillo; R: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 3-4 MarD: Aldo Sisillo; R: Cristina Pezzoli
Esther (Handel) 20 AprD: Nicola Valentini; R: Marco Bellussi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6-8 MaiD: Sergio Alapont; R: Francesco Bellotto
Firenze, Fondazione del Teatro del Maggio Musicale Fiorentino  / 
Madama Butterfly (Puccini) 8-21 SepD: Francesco Pasqualetti; R: Fabio Ceresa
La bohème (Puccini) 14-30 SepD: Francesco Ivan Ciampa; R: Bruno Ravella
Tosca (Puccini) 22 Sep-1 OctD: Valerio Galli; R: Federico Bertolani
La rondine (Puccini) 17-25 OctD: Valerio Galli; R: Denis Krief
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-26 OctD: Fabrizio Maria Carminati; R: Pier Francesco Maestrini
The WAM Game (Mozart) 7 Noi-23 FebD: Andrea Basevi; R: Manu Lalli
Il giocatore (Cherubini) 18-25 NoiD: Enrico Lombardi; R: Anna Tereshchenko
La sonnambula (Bellini) 18-29 NoiD: Sebastiano Rolli; R: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 19 Noi-2 DecD: John Axelrod / Sebastiano Rolli; R: Alfredo Corno
Carmen (Bizet) 7-18 IanD: Ryan McAdams; R: Leo Muscato
La donna di Siviglia (Bizet) 25 Ian-1 FebD: Giuseppe La Malfa; R: Manu Lalli
La favorite (Donizetti) 22 Feb-3 MarD: Fabio Luisi; R: Ariel García Valdès, Derek Gimpel
Requiem (concert) (Mozart) 2-4 MarD: Leonardo García Alarcón
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 20-29 MarD: Giuseppe Grazioli; R: Damiano Michieletto
Alceste (Gluck) 21-30 MarD: Federico Maria Sardelli; R: Pier Luigi Pizzi
Tutti mi chiamano (Rossini) 19-21 AprD: Giuseppe La Malfa; R: Manu Lalli
Cardillac (Hindemith) 5-15 MaiD: Fabio Luisi; R: Valerio Binasco
La battaglia di Legnano (Verdi) 22-31 MaiD: Renato Palumbo; R: Marco Tullio Giordana
Paulus (concert) (Mendelssohn) 29 MaiD: Fabio Luisi
Infinita tenebra di luce (Guarnieri,A) 3-8 IunD: Pietro Borgonovo; R: Giancarlo Cauteruccio
Il prigioniero (Dallapiccola) 19-23 IunD: Michael Boder; R: Virgilio Sieni
Quattro Pezzi Sacri (Verdi) 19-23 IunD: Michael Boder
La Dafne (Gagliano) 25-29 IunD: Federico Maria Sardelli; R: Gianmaria Aliverta
Macbeth (concert) (Verdi) 11-13 IulD: Riccardo Muti
Il trovatore (Verdi) 13-22 SepD: Fabio Luisi; R: Francesco Micheli
Rigoletto (Verdi) 15-29 SepD: Fabio Luisi; R: Fancesco Micheli
La traviata (Verdi) 21-30 SepD: Fabio Luisi; R: Francesco Micheli
Le Villi (Puccini) 16-28 OctD: Marco Angius; R: Francesco Saponaro
Ehi Giò (Montalti) 16-28 OctD: Marco Angius; R: Francesco Saponaro
La Cenerentola (Rossini) 7-14 NoiD: Giuseppe Grazioli; R: Manu Lalli
Un lampo, un sogno, un gioco (Rossini) 17 Noi-9 DecD: Giuseppe La Malfa; R: Manu Lalli
The Rossini Game (Rossini) 17 Noi-9 DecR: Manu Lalli
Carmen (Bizet) 25 Noi-6 DecD: Matteo Beltrami; R: Leo Muscato
La traviata (Verdi) 29 Noi-9 DecD: Enrico Calesso; R: Francesco Micheli
West Side Story (Bernstein) 13-22 DecD: Francesco Lanzillotta; R: Federico Bellone
Der fliegende Holländer (Wagner) 10-17 IanD: Fabio Luisi; R: Paul Curran
Un Mari à la porte (Offenbach) 12-21 FebD: Valerio Galli; R: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 12-21 FebD: Valerio Galli; R: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Madama Butterfly (Puccini) 22-27 FebD: Francesco Ivan Ciampa; R: Fabio Ceresa
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19-28 MarD: Michele Gamba; R: Damiano Michieletto
La clemenza di Tito (Mozart) 20-27 MarD: Federico Maria Sardelli; R: Roberto Andò
La leggenda dell'Olandese volante (Wagner) 3-5 AprD: Giuseppe La Malfa; R: Manu Lalli
Lear (Reimann) 2-9 MaiD: Fabio Luisi; R: Calixto Bieito
La straniera (Bellini) 14-19 MaiD: Fabio Luisi; R: Marco Tullio Giordana
Le leggi base della stupidità umana (Montalti) 25-30 MaiD: Fabio Maestri; R: Giancarlo Cauteruccio
Le nozze di Figaro (Mozart) 8-21 IunR: Sonia Bergamasco
Le nozze di Figaro (Mozart) 22-27 IunD: Federico Maria Sardelli; R: Valentino Villa
Madama Butterfly (Puccini) 5-13 IulD: Francesco Ivan Ciampa; R: Fabio Ceresa
L'elisir d'amore (Donizetti) 10-25 IulD: Fabrizio Maria Carminati; R: Pier Francesco Maestrini
La traviata (Verdi) 18-26 IulD: Sebastiano Rolli; R: Francesco Micheli
Pagliacci (Leoncavallo) 13+ SepD: Valerio Galli; R: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Noi, due, quattro (Panfili) 13+ SepD: Valerio Galli; R: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
La traviata (Verdi) 14-26 SepD: Sebastaino Rolli; R: Francesco Micheli
Fernand Cortez (Spontini) 12-23 OctD: Fabio Luisi; R: Cecilia Ligorio
Carmen (Bizet) 13-25 OctD: Sesto Quatrini; R: Leo Muscato
Gianni Schicchi (Puccini) 15-23 OctD: Valerio Galli; R: Denis Krief
Il tabarro (Puccini) 15-23 OctD: Valerio Galli; R: Denis Krief
Suor Angelica (Puccini) 15-23 OctD: Valerio Galli; R: Denis Krief
Rigoletto (Verdi) 16-27 NoiD: Renato Palumbo; R: Francesco Micheli
La bohème (Puccini) 14 Dec-5 IanD: Francesco Ivan Ciampa; R: Bruno Ravella
Risurrezione (Alfano) 17-23 IanD: Francesco Lanzillotta; R: Rosetta Cucchi
Don Pasquale (Donizetti) 21 Feb-4 MarD: Antonino Fogliani; R: Andrea Bernard
La traviata (Verdi) 22 Feb-2 AprD: Sebastiano Rolli / Manlio Benzi; R: Francesco Micheli
Rinaldo (Handel) 22 Mar-3 AprD: Federico Maria Sardelli; R: Pier Luigi Pizzi
Otello (Verdi) 30 Apr-9 MaiD: Fabio Luisi; R: Valerio Binasco
Così fan tutte (Mozart) 5-16 MaiD: Fabio Luisi; R: Elena Bucci
Jeanne d'Arc (Vacchi) 23-29 MaiD: Alessandro Cadario; R: Federico Tiezzi
Turandot (Puccini) 13-27 IunD: Juraj Valčuha; R: Zhang Yimou
Euridice (Peri) 18-25 IunD: Federico Maria Sardelli
Genova, Opera di Genova  / 
West Side Story (Bernstein) 19-29 OctD: Wayne Marshall; R: Federico Bellone
Waiting (Tariverdiev) 25-26 NoiD: Dario Bonuccelli; R: Mariya Chamkina
Il telefono (Menotti) 25-26 NoiD: Antonio Tappero Merlo; R: Lorenza Codignola
Rigoletto (Verdi) 6-29 DecD: Francesco Ivan Ciampa / Dorian Wilson; R: Rolando Panerai
Norma (Bellini) 24-31 IanD: Andrea Battistoni; R: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Miseria e nobiltà (Tutino) 23 Feb-1 MarD: Francesco Cilluffo; R: Rosetta Cucchi
La rondine (Puccini) 21-25 MarD: Giuseppe Acquaviva / Alvise Casellati; R: Giorgio Gallione
La traviata (Verdi) 2-6 MaiD: Daniel Smith; R: Giorgio Gallione
Don Pasquale (Donizetti) 4 MaiD: Giorgio Bruzzone; R: Luca Baracchini
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Mai-5 IunD: Andriy Yurkevych; R: Lorenzo Mariani
Madama Butterfly (Puccini) 26-28 IulD: Alvise Casellati; R: Vivien Hewitt
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27-29 IulD: Daniel Smith; R: Vivien Hewitt
An American in Paris (Gershwin) 12-21 OctD: Daniel Smith; R: Federico Bellone
Abai (Zhubanov) 8 NoiD: Alan Buribayev; R: Giancarlo Del Monaco
Aida (Verdi) 2-16 DecD: Andrea Battistoni; R: Alfonso Antoniozzi
West Side Story (Bernstein) 1-5 IanD: Alpesh Chauhan; R: Federico Bellone
Simon Boccanegra (Verdi) 15-19 FebD: Andriy Yurkevych; R: Andrea De Rosa
Don Pasquale (Donizetti) 8-14 MarD: Alvise Casellati; R: Renaud Doucet
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 12-14 AprD: George Jackson; R: Federico Bellone
Tosca (Puccini) 2-12 MaiD: Valerio Galli; R: Davide Livermore
Cavalleria rusticana (Mascagni) 24-30 MaiD: Paolo Arrivabeni; R: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Pagliacci (Leoncavallo) 24-30 MaiD: Paolo Arrivabeni; R: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Madama Butterfly (Puccini) 14-20 Iun
Jesi, Festival Pergolesi Spontini  / 
Il colore del sole (Gregoretti) 8 SepD: Gabriele Bonolis; R: Cristian Taraborrelli
Il noce di Benevento (Balducci) 2 SepD: Alessandro Benigni; R: Davide Garattini Raimondi
Le metamorfosi di Pasquale (Spontini) 22 SepD: Giuseppe Montesano; R: Bepi Morassi
Jesi, Teatro G B Pergolesi  / 
Rigoletto (Verdi) 12-14 IanD: Pietro Rizzo; R: Elena Barbalich
Il trovatore (Verdi) 26-28 OctD: Sebastiano Rolli; R: Valentina Carrasco
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-11 NoiD: Sergio Alapont; R: Maurizio Scaparro(original), Alessio Pizzech
Opera anthology (Rossini) 12-16 Dec
Livorno, Teatro Goldoni  / 
Nabucco (Verdi) 24-26 NoiD: Marco Severi; R: Matteo Anselmi
Iris (Mascagni) 16-17 DecD: Daniele Agiman; R: Hiroki Ihara
Pia de'Tolomei (Donizetti) 20-21 IanD: Christopher Franklin; R: Andrea Cigni
La fanciulla del West (Puccini) 3-4 MarD: James Meena; R: Ivan Stefanutti
Lucca, Teatro del Giglio  / 
La fanciulla del West (Puccini) 18-19 NoiD: James Meena; R: Ivan Stefanutti
La Wally (Catalani) 19-21 IanD: Marco Balderi; R: Nicola Berloffa
Iris (Mascagni) 10-11 FebD: Daniele Agiman; R: Iroki Hihara
Pia de'Tolomei (Donizetti) 17 MarD: Christopher Franklin; R: Andrea Cigni
Il tabarro (Puccini) 5 IulD: Massimo Morelli
Suor Angelica (Puccini) 5 IulD: Massimo Morelli
Gianni Schicchi (Puccini) 5 IulD: Massimo Morelli
Suor Angelica (Puccini) 19-21 OctD: Marco Guidarini; R: Denis Krief
Gianni Schicchi (Puccini) 19-21 OctD: Marco Guidarini; R: Denis Krief
Otello (Verdi) 18-20 IanD: Nicola Paskowski; R: Cristina Mazzavillani Muti
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22-24 Feb
La bohème (Puccini) 16-17 Mar
Mantova, Teatro Sociale di Mantova  / 
Nabucco (Verdi) 14 IanD: Riccardo Leòn Boeretto; R: Vittorio Zambon
Il flauto magico (Mozart) 20 AprD: Enrico Saverio Pagano; R: Andrea Bandel
Messina, Teatro Vittorio Emanuele di Messina  / 
Carmen (Bizet) 9-13 FebD: Carlo Palleschi; R: Renato Bonajuto
La traviata (Verdi) 4-8 MaiD: Andrea Licata; R: Franco Zeffirelli
Milano, Teatro alla Scala  / 
Andrea Chénier (Giordano) 7-31 DecD: Riccardo Chailly; R: Mario Martone
Die Fledermaus (Strauss,J) 19 Ian-11 FebD: Zubin Mehta; R: Cornelius Obonya, Carolin Pienkos
Simon Boccanegra (Verdi) 8 Feb-4 MarD: Myung-Whun Chung; R: Federico Tiezzi
Orphée et Eurydice (Gluck) 24 Feb-17 MarD: Michele Mariotti; R: John Fulljames, Hofesh Shechter
Don Pasquale (Donizetti) 3-28 AprD: Riccardo Chailly; R: Davide Livermore
Francesca da Rimini (Zandonai) 15 Apr-13 MaiD: Fabio Luisi; R: David Pountney
Il barbiere di Siviglia per i bambini (Rossini) 15 Apr-7 MaiD: Pietro Mianiti; R: Grischa Asagaroff
Aida (Verdi) 8 Mai-3 IunD: Daniel Oren; R: Franco Zeffirelli(original), Marco Gandini(revival)
Fierrabras (Schubert) 5-30 IunD: Daniel Harding; R: Peter Stein
Fidelio (Beethoven) 18 Iun-7 IulD: Myung-Whun Chung; R: Deborah Warner
Il pirata (Bellini) 29 Iun-19 IulD: Riccardo Frizza; R: Emilio Sagi
L'elisir d'amore per i bambini (Donizetti) 4-10 IulD: Pietro Mianiti; R: Grischa Asagaroff
Ali Baba (Cherubini) 1-27 SepD: Paolo Carignani; R: Liliana Cavani
Ernani (Verdi) 29 Sep-25 OctD: Adam Fischer; R: Sven-Eric Bechtolf
La finta giardiniera (Mozart) 8-29 OctD: Diego Fasolis; R: Frederic Wake-Walker
Die Schöpfung (concert) (Haydn) 10-15 OctD: Adam Fischer
Elektra (Strauss) 4-29 NoiD: Christoph von Dohnányi; R: Patrice Chéreau
Fin de partie (Kurtag) 15-25 NoiD: Markus Stenz; R: Pierre Audi
Attila (Verdi) 7 DecD: Riccardo Chailly; R: Davide Livermore
Attila (Verdi) 11 Dec-8 IanD: Riccardo Chailly; R: Davide Livermore
La traviata (Verdi) 11 Ian-17 MarD: Myung-Whun Chung; R: Liliana Cavani
La Cenerentola (Rossini) 10 Feb-5 AprD: Ottavio Dantone; R: Jean-Pierre Ponnelle(original), Grischa Asagaroff(revival)
Chovanscina (Musorgsky) 27 Feb-29 MarD: Valery Gergiev; R: Mario Martone
Manon Lescaut (Puccini) 31 Mar-27 AprD: Riccardo Chailly; R: David Pountney
Ariadne auf Naxos (Strauss) 23 Apr-22 IunD: Franz Welser-Möst; R: Frederic Wake-Walker
Idomeneo (Mozart) 16 Mai-5 IunD: Christoph von Dohnányi; R: Matthias Hartmann
Die tote Stadt (Korngold) 28 Mai-17 IunD: Alan Gilbert; R: Graham Vick
I masnadieri (Verdi) 18 Iun-7 IulD: Michele Mariotti; R: David McVicar
Prima la musica, poi le parole (Salieri) 6-19 IulD: Adam Fischer; R: Nicola Raab
Gianni Schicchi (Puccini) 6-19 IulD: Adam Fischer; R: Woody Allen(original), Kathleen Smith Belcher(revival)
Rigoletto (Verdi) 2-22 SepD: Nello Santi; R: Gilbert Deflo
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 Sep-10 OctD: Michele Gamba; R: Grischa Asagaroff
Quartett (Francesconi) 5-22 OctD: Maxime Pascal; R: Alex Ollé
Giulio Cesare (Handel) 18 Oct-7 NoiD: Giovanni Antonini; R: Robert Carsen
Die ägyptische Helena (Strauss) 9-29 NoiD: Franz Welser-Möst; R: Sven-Eric Bechtolf
Modena, Teatro Comunale di Modena  / 
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 5 SepD: Stefano Ranzani
Il colore del sole (Gregoretti) 27-29 OctD: Gabriele Bonolis; R: Cristian Taraborrelli
Il trovatore (Verdi) 3-5 NoiD: Andrea Battistoni; R: Stefano Vizioli
Faust (Gounod) 1-3 DecD: Jean-Luc Tingaud; R: Simone Derai
Il tabarro (Puccini) 26-28 IanD: Aldo Sisillo; R: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 26-28 IanD: Aldo Sisillo; R: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 26-28 IanD: Aldo Sisillo; R: Cristina Pezzoli
La fanciulla del West (Puccini) 22-25 FebD: James Meena; R: Ivan Stefanutti
The Medium (Menotti) 16-18 MarD: Flavio Emilio Scogna; R: Stefano Monti
The Telephone (Menotti) 16-18 MarD: Flavio Emilio Scogna; R: Stefano Monti
La Gioconda (Ponchielli) 23-25 MarD: Daniele Callegari; R: Federico Bertolani
La vedova allegra (Lehár) 12-13 IulD: Giovanni Di Stefano; R: Andrea Merli, Renato Bonajuto
Il corsaro (Verdi) 26-28 OctD: Matteo Beltrami; R: Lamberto Puggelli, Grazia Pulvirenti Puggelli
Satyricon (Maderna) 9-11 NoiD: Pietro Borgonovo; R: Georg Schmiedleitner
Le Villi (Puccini) 23-25 NoiD: Pier Giorgio Morandi; R: Cristina Pezzoli
Il castello incantato (Taralli) 16 Dec
La forza del destino (Verdi) 25-27 IanD: Francesco Ivan Ciampa; R: Italo Nunziata
Andrea Chénier (Giordano) 15-17 FebD: Aldo Sisillo; R: Nicola Berloffa
Serse (Handel) 4-7 AprD: Ottavio Dantone; R: Gabriele Vacis
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
Pulcinella (Stravinsky) 18-19 NoiD: Maurizio Agostini; R: Francesco Nappa
La fanciulla del West (Puccini) 9-17 DecD: Juraj Valčuha; R: Hugo De Ana
La bohème (Puccini) 11-16 IanD: Stefano Ranzani; R: Mario Pontiggia
My Fair Lady (Loewe) 6-14 FebD: Donato Renzetti / Maurizio Agostini; R: Paul Curran
La traviata (Verdi) 27 Feb-4 MarD: Daniel Oren / Maurizio Agostini; R: Lorenzo Amato
Mosè in Egitto (Rossini) 15-20 MarD: Stefano Montanari / Maurizio Agostini; R: David Pountney
Lady Macbeth del distretto di Mzensk (Shostakovich) 15-22 AprD: Juraj Valčuha; R: Martin Kušej
Il cappello di paglia di Firenze (Rota) 11-13 MaiD: Valerio Galli; R: Elena Barbalich
La traviata (Verdi) 20 Mai-20 IunD: Jordi Bernàcer / Maurizio Agostini; R: Lorenzo Amato
Il campanello dello speziale (Donizetti) 30 Iun-1 IulD: Giuseppe Montesano; R: Riccardo Canessa
Tosca (Puccini) 12-24 IulD: Juraj Valčuha; R: Leo Muscato
La Dirindina (Scarlatti,D) 13 IulD: Maurizio Agostini; R: Riccardo Canessa
Rigoletto (Verdi) 14-25 IulD: Henrik Nánási; R: Leo Muscato
Nabucco (Verdi) 9-14 OctD: Nello Santi; R: Jean-Paul Scarpitta
Siroe re di Persia (Vinci) 3-6 NoiD: Antonio Florio; R: Elena Barbalich
Don Checco (De Giosa) 17-24 NoiD: Francesco Lanzillotta; R: Lorenzo Amato
Così fan tutte (Mozart) 25 Noi-2 DecD: Riccardo Muti; R: Chiara Muti
Kát'a Kabanová (Janáček) 15-20 DecD: Juraj Valčuha; R: Willy Decker
La bohème (Puccini) 16-22 IanD: Alessandro Palumbo; R: Francesco Saponaro
Lady, be good (Gershwin) 3-9 FebD: Nick Davies; R: Emilio Sagi
Un ballo in maschera (Verdi) 22-28 FebD: Donato Renzetti; R: Leo Muscato
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17-24 MarD: Pinchas Steinberg; R: Laurent Pelly(original), Agathe Mélinand(revival)
Madama Butterfly (Puccini) 16-20 AprD: Gabriele Ferro; R: Ferzan Ozpetek
Die Walküre (Wagner) 11-18 MaiD: Juraj Valčuha; R: Federico Tiezzi
Madama Butterfly (Puccini) 25 Mai-1 IunD: Gabriele Ferro; R: Ferzan Ozpetek
Cavalleria rusticana (Mascagni) 6-14 IulD: Juraj Valčuha; R: Pippo Delbono
La traviata (Verdi) 20 Sep-5 OctD: Stefano Ranzani; R: Lorenzo Amato
Ermione (Rossini) 7-12 NoiD: Alessandro De Marchi; R: Jacopo Spirei
Pagliacci (Leoncavallo) 20-26 NoiD: Jordi Bernàcer; R: Daniele Finzi Pasca, Julie Hamelin
Novara, Teatro Coccia  / 
Carmen (Bizet) 6-8 OctD: Matteo Beltrami; R: Sergio Rubini
Delitto e Dovere (Colla) 27 OctD: Marco Alibrando; R: Paolo Gavazzeni, Piero Maranghi
Don Giovanni (Mozart) 15-17 DecD: Matthew Aucoin; R: Giorgio Ferrara
La vedova allegra (Lehár) 13-14 IanD: Giovanni Di Stefano; R: Renato Bonajuto, Andrea Merli
Nabucco (Verdi) 23-25 FebD: Gianna Fratta; R: Pier Luigi Pizzi
Requiem (concert) (Mozart) 5 AprD: Matteo Beltrami
Rigoletto (Verdi) 5-7 OctD: Matteo Beltrami; R: Paolo Gavazzeni, Piero Maranghi
La cambiale di matrimonio (Rossini) 17 OctD: Margherita Colombo; R: Laura Cosso
The Beggar's Opera (Pepusch) 27-28 OctD: Florian Carré; R: Robert Carsen
Mosè in Egitto (Rossini) 16-18 NoiD: Francesco Pasqualetti; R: Lorenzo Maria Mucci
Gianni Schicchi (Puccini) 14-16 DecD: Matteo Beltrami; R: Davide Garattini Raimondi
Fantasio (Testoni) 21 DecD: Balázs Kocsár
Fortunio (Testoni) 21 DecD: Balázs Kocsár
Le nozze di Figaro (Mozart) 15-17 FebD: Erina Yashima; R: Giorgio Ferrara
La traviata (Verdi) 3-5 MaiD: Matteo Beltrami; R: Renato Bonajuto
Padova, Teatro Verdi  / 
Il trovatore (Verdi) 27-29 OctD: Alberto Veronesi; R: Filippo Tonon
La vedova allegra (Lehár) 29-31 DecD: Jordi Bernàcer; R: Hugo De Ana
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 AugD: Nicola Simoni; R: Yamal Das Irmich
Parma, Teatro Regio di Parma  / 
Jérusalem (Verdi) 28 Sep-20 OctD: Daniele Callegari; R: Hugo De Ana
La traviata (Verdi) 29 Sep-18 OctD: Sebastiano Rolli; R: Andrea Bernard
Stiffelio (Verdi) 30 Sep-21 OctD: Guillermo García Calvo; R: Graham Vick
Falstaff (Verdi) 1-22 OctD: Riccardo Frizza; R: Jacopo Spirei
Messa da Requiem (Verdi) 7-19 OctD: Daniele Callegari
Il piccolo principe (Melozzi) 6-9 DecD: Stefano Franceschini; R: Stefano De Luca
Rigoletto (Verdi) 12-21 IanD: Francesco Ivan Ciampa; R: Elisabetta Brusa
Roberto Devereux (Donizetti) 15-25 MarD: Sebastiano Rolli; R: Alfonso Antoniozzi
La traviata (Verdi) 23-31 MarD: Sebastiano Rolli; R: Andrea Bernard
Tosca (Puccini) 27 Apr-6 MaiD: Fabrizio Maria Carminati; R: Joseph Franconi Lee
Macbeth (Verdi) 27 Sep-21 OctD: Philippe Auguin; R: Daniele Abbado
Un giorno di regno (Verdi) 28 Sep-19 OctD: Francesco Pasqualetti; R: Pier Luigi Pizzi, Massimo Gasparòn
Le Trouvère (Verdi) 29 Sep-20 OctD: Roberto Abbado; R: Robert Wilson, Nicola Panzer
Attila (Verdi) 30 Sep-19 OctD: Gianluigi Gelmetti; R: Andrea De Rosa
Un ballo in maschera (Verdi) 12-20 IanD: Sebastiano Rolli; R: Marina Bianchi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22-31 MarD: Alessandro D'Agostini; R: Renato Bonajuto(original), Beppe De Tomasi(revival)
Andrea Chénier (Giordano) 5-7 AprD: Giovanni Di Stefano; R: Nicola Berloffa
Requiem (concert) (Mozart) 3-5 MaiD: Carlo Montanaro
Pavia, Teatro Fraschini di Pavia  / 
L'inganno felice (Rossini) 30 SepD: Jacopo Brusa; R: Beppe Soggetti
Rigoletto (Verdi) 3-5 NoiD: Pietro Rizzo; R: Elena Barbalich
Ettore Majorana (Vetrano) 16-18 NoiD: Jacopo Rivani; R: Stefano Simone Pintor
La Cenerentola (Rossini) 1-3 DecD: Yi-Chen Lin; R: Arturo Cirillo
Die Zauberflöte (Mozart) 9-11 DecD: Federico Maria Sardelli; R: Cécile Roussat, Julien Lubek
Carmen (Bizet) 12-14 IanD: Carlo Goldstein; R: Frédéric Roels
La traviata (Verdi) 17 MarD: Jacopo Brusa; R: Roberto Catalano
Il viaggio a Reims (Rossini) 12-14 OctD: Michele Spotti; R: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 26-28 OctD: Valerio Galli; R: Andrea Cigni
La Voix humaine (Poulenc) 15-17 NoiD: Francesco Cilluffo; R: Emma Dante
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15-17 NoiD: Francesco Cilluffo; R: Emma Dante
Falstaff (Verdi) 14-16 DecD: Marcello Mottadelli; R: Roberto Catalano
Rinaldo (Handel) 18-20 IanD: Ottavio Dantone; R: Jacopo Spirei
Piacenza, Teatro Municipale di Piacenza  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 13-15 OctD: Pier Giorgio Morandi; R: Leo Nucci, Salvo Piro
Faust (Gounod) 15-17 DecD: Jean-Luc Tingaud; R: Simone Derai
Il tabarro (Puccini) 2-4 FebD: Aldo Sisillo; R: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 2-4 FebD: Aldo Sisillo; R: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 2-4 FebD: Aldo Sisillo; R: Cristina Pezzoli
La Cenerentola (Rossini) 16-18 FebD: Erina Yashima; R: Aldo Tarabella
La Gioconda (Ponchielli) 16-18 MarD: Daniele Callegari; R: Federico Bertolani
Il corsaro (Verdi) 4-6 MaiD: Matteo Beltrami; R: Lamberto Puggelli, Grazia Pulvirenti
Pagliacci (Leoncavallo) 4-7 OctD: Vladimir Ovodok; R: Cristina Mazzavillani Muti
La traviata (Verdi) 19-23 DecD: Pier Giorgio Morandi; R: Leo Nucci, Salvo Piro
La forza del destino (Verdi) 18-20 IanD: Francesco Ivan Ciampa; R: Italo Nunziata
Andrea Chénier (Giordano) 22-24 FebD: Aldo Sisillo; R: Nicola Berloffa
Tosca (Puccini) 15-17 MarD: Sesto Quatrini; R: Alberto Fassini, Joseph Franconi Lee
Kiss me, Kate (Porter) 31 MarD: Maria Galantino; R: Corrado Abbati
Serse (Handel) 12-14 AprD: Ottavio Dantone; R: Gabriele Vacis
Opera anthology (Monteverdi) 25-27 OctD: Michele Gamba; R: Federico Bertolani
Pisa, Teatro di Pisa  / 
Pia de'Tolomei (Donizetti) 14-15 OctD: Christopher Franklin; R: Andrea Cigni
Il trovatore (Verdi) 10-12 NoiD: Andrea Battistoni; R: Stefano Vizioli
Il Girello (Melani,J) 3 DecD: Carlo Ipata; R: Eugenio Monti Colla
Iris (Mascagni) 13-14 IanD: Daniele Agiman; R: Iroki Hihara
La fanciulla del West (Puccini) 3-4 FebD: James Meena; R: Ivan Stefanutti
L'italiana in Algeri (Rossini) 10-11 MarD: Francesco Pasqualetti; R: Stefano Vizioli
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22 IunD: Mario Menicagli; R: Alberto Paloscia
The Beggar's Opera (Pepusch) 20-21 OctD: Marie van Rhijn; R: Robert Carsen
Mosè in Egitto (Rossini) 9-11 NoiD: Francesco Pasqualetti; R: Lorenzo Maria Mucci
La vedova ingegnosa (Selitto) 9 DecD: Carlo Ipata; R: Marco Castagnoli
Il maestro di musica (Pergolesi) 9 DecD: Carlo Ipata; R: Marco Castagnoli
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18-20 IanD: Michael Güttler; R: Stefano Vizioli
La bohème (Puccini) 16-17 FebD: Gianna Fratta; R: Bruno Ravella
Edipo Re (concert) (Leoncavallo) 1-3 MarD: Daniele Agiman
La Voix humaine (Poulenc) 1-3 MarD: Daniele Agiman; R: Emma Dante
Ravenna, Teatro Comunale Alighieri di Ravenna  / 
Don Giovanni (Mozart) 12-14 IanD: Matteo Beltrami; R: Giorgio Ferrara, Patrizia Frini
La fanciulla del West (Puccini) 16-18 FebD: James Meena; R: Ivan Stefanutti
Simon Boccanegra (Verdi) 2-4 MarD: Pier Giorgio Morandi; R: Leo Nucci, Salvo Piro
Reggio Emilia, I Teatri di Reggio Emilia  / 
Il trovatore (Verdi) 27-29 OctD: Andrea Battistoni; R: Stefano Vizioli
Faust (Gounod) 7-10 DecD: Jean-Luc Tingaud; R: Simone Derai
Suor Angelica (Puccini) 25-27 FebD: Aldo Sisillo; R: Cristina Pezzoli
Il tabarro (Puccini) 25-27 FebD: Aldo Sisillo; R: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 25-27 FebD: Aldo Sisillo; R: Cristina Pezzoli
La Gioconda (Ponchielli) 6-8 AprD: Daniele Callegari; R: Federico Bertolani
Tosca (Puccini) 22-24 NoiD: Valerio Galli; R: Andrea Cigni
Le Villi (Puccini) 29 Noi-2 DecD: Pier Giorgio Morandi; R: Cristina Pezzoli
La forza del destino (Verdi) 1-3 FebD: Francesco Ivan Ciampa; R: Italo Nunziata
Andrea Chénier (Giordano) 1-3 MarD: Aldo Sisillo; R: Nicola Berloffa
Serse (Handel) 29-31 MarD: Ottavio Dantone; R: Gabriele Vacis
Roma, Teatro dell'Opera di Roma  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 12-23 DecD: Daniele Gatti; R: Damiano Michieletto
I masnadieri (Verdi) 20 Ian-4 FebD: Roberto Abbado; R: Massimo Popolizio
La sonnambula (Bellini) 18 Feb-3 MarD: Speranza Scappucci; R: Giorgio Barberio Corsetti
La traviata (Verdi) 24 Feb-4 MarD: Pietro Rizzo; R: Sofia Coppola
Il barbiere di Siviglia (reduction) (Rossini) 25 Feb-3 MarD: Carlo Donadio / Roberto Di Maio; R: Fabio Cherstich
Cavalleria rusticana (Mascagni) 5-15 AprD: Carlo Rizzi; R: Pippo Delbono
Pagliacci (Leoncavallo) 5-15 AprD: Carlo Rizzi; R: Pippo Delbono
Tosca (Puccini) 7 Apr-18 NoiD: Jordi Bernàcer / Stefano Ranzani; R: Alessandro Talevi
Don Giovanni (reduction) (Mozart) 5-12 MaiD: Carlo Donadio / Roberto Di Maio; R: Fabio Cherstich
Billy Budd (Britten) 8-15 MaiD: James Conlon; R: Deborah Warner
La bohème (Puccini) 14-24 IunD: Henrik Nánási / Pietro Rizzo; R: Alex Ollé
Rigoletto (reduction) (Verdi) 18 Iun-9 IulD: Carlo Donadio / Roberto De Maio; R: Fabio Cherstich
La traviata (Verdi) 3-20 IulD: Yves Abel; R: Lorenzo Mariani
Carmen (Bizet) 14 Iul-2 AugD: Ryan McAdams; R: Valentina Carrasco
Die Zauberflöte (Mozart) 9-17 OctD: Henrik Nánási; R: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Le nozze di Figaro (Mozart) 30 Oct-11 NoiD: Stefano Montanari; R: Graham Vick
Rigoletto (Verdi) 2-18 DecD: Daniele Gatti; R: Daniele Abbado
Tosca (Puccini) 7 Dec-26 IunD: Stefano Ranzani / Jordi Bernàcer; R: Alessandro Talevi
La traviata (Verdi) 12-26 IanD: Pietro Rizzo; R: Sofia Coppola
Anna Bolena (Donizetti) 20 Feb-1 MarD: Riccardo Frizza; R: Andrea De Rosa
Orfeo ed Euridice (Gluck) 15-22 MarD: Gianluca Capuano; R: Robert Carsen
La vedova allegra (Lehár) 14-20 AprD: Constantin Trinks; R: Damiano Michieletto
L'angelo di fuoco (Prokofiev,S) 23 Mai-1 IunD: Alejo Pérez; R: Emma Dante
La Cenerentola (Rossini) 8-13 IunD: Stefano Montanari; R: Emma Dante
Don Giovanni (Mozart) 27 Sep-6 OctD: Jérémie Rhorer; R: Graham Vick
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 8-16 NoiD: Michele Mariotti; R: Robert Carsen
Un romano a Marte (Montalti) 22-24 NoiD: John Axelrod; R: Fabio Cherstich
Roma, Accademia Nazionale di Santa Cecilia  / 
La Doriclea (Stradella) 2 SepD: Andrea De Carlo; R: Guillaume Bernardi
Re Ruggero (Szymanowski) 5-9 OctD: Antonio Pappano
Vier letzte Lieder (concert) (Strauss) 22 DecD: Antonio Pappano
Anna e Zef (Krüs) 27-30 IanD: Gabriele Bonolis; R: Cesare Scarton
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 26-30 MarD: Mikko Franck
Rovigo, Teatro Sociale di Rovigo  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2-5 NoiD: Alessandro Cedrone; R: Massimo Pizzi, Gasparon Contarini
Tosca (Puccini) 13-17 DecD: Simon Krečič; R: Artemio Cabassi
La traviata (Verdi) 16-18 FebD: Francesco Ommassini; R: Alessio Pizzech
L'italiana in Algeri (Rossini) 24-25 MarD: Francesco Pasqualetti; R: Stefano Vizioli
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Turandot (Puccini) 13-15 OctD: Francesco Ivan Ciampa; R: Filippo Tonon
Brundibár (Krása) 27-28 OctD: Andrea Solinas; R: Giovanni Scandella
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17-19 NoiD: Giulio Plotino; R: Giulio Ciabatti
Tosca (Puccini) 8-10 DecD: Guillaume Tourniaire; R: Giulio Ciabatti
L'italiana in Algeri (Rossini) 12-14 Oct
La cambiale di matrimonio (Rossini) 27-28 Oct
Rigoletto (Verdi) 9-11 Noi
Carmina Burana (Orff) 17-18 Noi
La bohème (Puccini) 7-9 Dec
Savona, Opera Giocosa  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 12-14 OctD: Giancarlo De Lorenzo; R: Primo Antonio Petris
L'attesa (Tariverdiev) 23 NoiR: Mariya Chamkina
Il telefono (Menotti) 23 NoiD: Antonio Tappero Merlo; R: Lorenza Codignola
La vedova allegra (Lehár) 7-8 IulD: Giovanni Di Stefano; R: Andrea Merli, Renato Bonajuto
Spoleto, Teatro Lirico Sperimentale di Spoleto  / 
Mahagonny Songspiel (Weill) 11-12 AugR: Giorgio Sangati
Fammi udire la tua voce (Guarnieri,A) 8-10 SepD: Marco Angius; R: Federico Grazzini
L'impresario delle Canarie (Sarro) 15-17 SepD: Pierfrancesco Borrelli; R: Giorgio Bongiovanni
Carmen (Bizet) 19-30 SepD: Laurent Campellone; R: Stefano Monti
Ba-ta-clan (Offenbach) 10-11 AugD: Mariachiara Grilli; R: Giorgio Bongiovanni
Lontano da qui (Perocco) 7-9 SepD: Marco Angius; R: Claudia Sorace, Muta Imago
La furba e lo sciocco (Sarro) 14-16 SepD: Pierfrancesco Borrelli; R: Andrea Stanisci
La traviata (Verdi) 21-23 SepD: Carlo Palleschi; R: Giorgio Bongiovanni
Torino, Teatro Regio di Torino  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 10-22 OctD: Gianandrea Noseda; R: Claus Guth(original), Arturo Gama(revival)
Falstaff (Verdi) 15-26 NoiD: Donato Renzetti; R: Daniele Abbado, Boris Stetka
Turandot (Puccini) 16-25 IanD: Gianandrea Noseda; R: Stefano Poda
Salome (Strauss) 15-25 FebD: Gianandrea Noseda; R: Laurie Feldman Santoliquido
L'orfeo (Monteverdi) 13-21 MarD: Antonio Florio; R: Alessio Pizzech
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-25 MarD: Alessandro De Marchi; R: Vittorio Borrelli
Tutti dal Barbiere! (Rossini) 22-24 MarD: Giulio Laguzzi; R: Vittorio Borrelli, Anna Maria Bruzzese
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 17-28 AprD: Michele Mariotti; R: Stefano Mazzonis di Pralafera
Evita (Lloyd Webber) 4-9 MaiD: David Steadman; R: Bob Tomson, Bill Kenwright
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 16-27 MaiD: Diego Matheuz; R: Ludovic Lagarde
La Voix humaine (Poulenc) 16-27 MaiD: Diego Matheuz; R: Ludovic Lagarde
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Iun-6 IulD: Speranza Scappucci; R: Elena Barbalich
Don Giovanni (Mozart) 27 Iun-7 IulD: Daniele Rustioni; R: Michele Placido(original), Vittorio Borrelli(revival)
Così fan tutte (Mozart) 28 Iun-8 IulD: Diego Fasolis; R: Ettore Scola(original), Vittorio Borrelli(revival)
Il trovatore (Verdi) 10-23 OctD: Pinchas Steinberg; R: Paul Curran
L'elisir d'amore (Donizetti) 13-24 NoiD: Michele Gamba; R: Fabio Sparvoli
La traviata (Verdi) 14-23 DecD: Donato Renzetti; R: Henning Brockhaus
Madama Butterfly (Puccini) 10-20 IanD: Daniel Oren; R: Pier Luigi Pizzi
Rigoletto (Verdi) 6-17 FebD: Renato Palumbo; R: John Turturro
Agnese (Paer) 12-24 MarD: Diego Fasolis; R: Leo Muscato
Pinocchio (Valtinoni) 22-23 MarR: Luca Valentino
La sonnambula (Bellini) 10-20 AprD: Maurizio Benini; R: Mauro Avogadro
L'italiana in Algeri (Rossini) 22-28 MaiD: Alessandro De Marchi; R: Vittorio Borrelli
Cavalleria rusticana (Mascagni) 12-22 IunD: Andrea Battistoni; R: Gabriele Lavia
Porgy and Bess (Gershwin) 2-7 IulD: William Barkhymer; R: Baayork Lee
Treviso, Teatro Comunale di Treviso  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-17 OctD: Sergio Alapont; R: Francesco Bellotto
Atlas 101 (Mancuso) 17 NoiD: Giovanni Mancuso; R: Chiara Tarabotti
La Cecchina (Piccinni) 15-17 DecD: Eddi De Nadai; R: Martin Ruis
La traviata (Verdi) 26-30 IanD: Francesco Ommassini; R: Alessio Pizzech
Trieste, Teatro Verdi di Trieste  / 
Evgenij Onegin (Tchaikovsky,P) 17-25 NoiD: Fabrizio Maria Carminati; R: Vera Petrova
La prova di un'opera seria (Gnecco) 29 Noi-24 IulD: Leonardo Catalanotto / Takayuki Yamasaki; R: Carlo Antonio De Lucia
Il trovatore (Verdi) 19-27 IanD: Francesco Pasqualetti; R: Filippo Tonon
La Fille du régiment (Donizetti) 16-24 FebD: Simon Krečič; R: Sarah Schinasi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23-31 MarD: Fabrizio Maria Carminati; R: Giulio Ciabatti
Così fan tutte (Mozart) 20-28 AprD: Oleg Caetani; R: Giorgio Ferrara, Patrizia Frini
L'italiana in Algeri (Rossini) 25 Mai-3 IunD: George Petrou; R: Stefano Vizioli
La traviata (Verdi) 22-30 IunD: Pedro Halffter Caro; R: Giulio Ciabatti
La prova di un'opera seria (Gnecco) 4 Sep-21 OctD: Takayuki Yamasaki; R: Carlo Antonio De Lucia
I puritani (Bellini) 16-24 NoiR: Emilio Sagi
Nabucco (Verdi) 18-26 IanD: Christopher Franklin; R: Andrea Cigni
Il Principe Igor (Borodin) 8-16 Feb
L'elisir d'amore (Donizetti) 15-23 MarD: Simon Krečič
Madama Butterfly (Puccini) 12-20 AprD: Niksa Bareza; R: Alberto Triola
Andrea Chénier (Giordano) 17-26 MaiD: Fabrizio Maria Carminati; R: Sarah Schinasi
Carmen (Bizet) 21-29 IunD: Oleg Caetani; R: Carlo Antonio De Lucia
Venezia, La Fenice  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Noi-3 DecD: Myung-Whun Chung; R: Gianmaria Aliverta
La traviata (Verdi) 6 Dec-10 IanD: Enrico Calesso / Marco Paladin; R: Robert Carsen
Le metamorfosi di Pasquale (Spontini) 19-27 IanD: Gianluca Capuano; R: Bepi Morassi
Die lustige Witwe (Lehár) 2-13 FebD: Stefano Montanari; R: Damiano Michieletto
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-18 FebD: Stefano Montanari; R: Bepi Morassi
Zenobia, regina de' Palmireni (Albinoni) 22-24 FebD: Francesco Erle; R: Francesco Bellotto
La bohème (Puccini) 16-25 MarD: Myung-Whun Chung; R: Francesco Micheli
Madama Butterfly (Puccini) 6-24 AprD: Manlio Benzi; R: Alex Rigola
Orlando furioso (Vivaldi) 13-21 AprD: Diego Fasolis; R: Fabio Ceresa
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 Apr-5 IunD: Riccardo Frizza / Sesto Quatrini; R: Bepi Morassi
Il signor Bruschino (Rossini) 27 Apr-4 MaiD: Alvise Casellati; R: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 5 Mai-1 IunD: Francesco Ivan Ciampa / Marco Paladin; R: Robert Carsen
Norma (Bellini) 13-19 MaiD: Riccardo Frizza; R: Kara Walker
Il regno della luna (Piccinni) 17-19 MaiD: Maurizio Dini Ciacci; R: Davide Garattini Raimondi
Richard III (Battistelli) 29 Iun-7 IulD: Tito Ceccherini; R: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 Aug-30 OctD: Gregory Kunde / Sesto Quatrini; R: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 25 Aug-9 OctD: Sesto Quatrini; R: Robert Carsen
Madama Butterfly (Puccini) 6-29 SepD: Renato Balsadonna; R: Alex Rigola
Semiramide (Rossini) 19-27 OctD: Riccardo Frizza; R: Cecilia Ligorio
Macbeth (Verdi) 23 Noi-1 DecD: Myung-Whun Chung; R: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 4 Ian-3 FebD: Sesto Quatrini; R: Robert Carsen
Werther (Massenet) 25 Ian-2 FebD: Guillaume Tourniaire; R: Rosetta Cucchi
Il sogno di Scipione (Mozart) 8-16 FebD: Federico Maria Sardelli; R: Elena Barbalich, Dominique Pitoiset
Il re pastore (Mozart) 15-27 FebD: Federico Maria Sardelli; R: Alessio Pizzech
L'italiana in Algeri (Rossini) 24 Feb-5 MarD: Giancarlo Andretta; R: Bepi Morassi
La statira (Albinoni) 7-9 MarR: Francesco Bellotto
Pimpinone (Albinoni) 21-23 MarD: Giovanni Battista Rigon
Otello (Verdi) 22 Mar-7 AprD: Myung-Whun Chung; R: Francesco Micheli
La traviata (Verdi) 27 Mar-6 AprD: Francesco Lanzillotta; R: Robert Carsen
Dorilla in Tempe (Vivaldi) 23 Apr-5 MaiD: Diego Fasolis; R: Fabio Ceresa
Turandot (Puccini) 10-29 MaiD: Daniele Callegari
Aida (Verdi) 18 Mai-1 IunD: Riccardo Frizza; R: Mauro Bolognini(original), Bepi Morassi(revival)
Don Giovanni (Mozart) 18-30 IunD: Jonathan Webb; R: Damiano Michieletto
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Aug-9 OctD: Francesco Ivan Ciampa; R: Bepi Morassi
Tosca (Puccini) 25 Aug-19 SepD: Daniele Rustioni; R: Serena Sinigaglia
Madama Butterfly (Puccini) 31 Aug-5 OctD: Daniele Callegari; R: Alex Rigola(original), Cecilia Ligorio(revival)
Luci mie traditrici (Sciarrino) 13-24 SepD: Tito Ceccherini; R: Valentino Villa
La scala di seta (Rossini) 20 Sep-8 OctD: Alvise Casellati; R: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 24 Oct-3 NoiD: Stefano Ranzani; R: Robert Carsen
Verona, Via dei Mutilati 4  / 
La vedova allegra (Lehár) 17-31 DecD: Sergio Alapont; R: Gino Landi
Otello (Verdi) 4-11 FebD: Antonino Fogliani; R: Francesco Micheli
Manon Lescaut (Puccini) 4-11 MarD: Francesco Ivan Ciampa; R: Graham Vick
Le nozze di Figaro (Mozart) 31 Mar-8 AprD: Sesto Quatrini; R: Mario Martone
Anna Bolena (Donizetti) 29 Apr-6 MaiD: Jordi Bernàcer; R: Graham Vick
Petite Messe Solennelle (Rossini) 19 MaiD: Vito Lombardi
Salome (Strauss) 20-27 MaiD: Michael Balke; R: Gabriele Lavia