2017/18 > Rusia 
*Site public   >Operabase Professional 
2017/18 > Rusia

 Premieră mondială
 Raritate
 Producție nouă
 Producție nouă pentru această companie

  
Finlanda
Estonia
Letonia
Belarus

Rusia
 
Statele Unite
Ucraina
Georgia
Azerbaidjan
Kazahstan Japonia

Astrakhan, Astrakhan Opera and Ballet Theatre  / 

Prince Igor (Borodin) 25-26 Aug
La traviata (concert) (Verdi) 19 Oct-5 NoiD: Alexander Frey
Pagliacci (Leoncavallo) 26 Noi
Otello (Verdi) 8 Dec
Chelyabinsk, Chelyabinsk State Academic Opera and Ballet Theatre named after Glinka  / 
A Life for the Tsar (Glinka) 8 Sep
Silva (Kálmán,E) 29 Sep-17 Dec
Aida (Verdi) 7 Oct
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 Oct-16 Noi
Carmen (Bizet) 15 Oct
Countess Maritza (Kálmán,E) 19-23 Oct
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21 Oct
La traviata (Verdi) 29 Oct
Iolanta (Tchaikovsky,P) 4 Noi
Il trovatore (Verdi) 12 Noi
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 18-19 Noi
Ekaterinburg, Ekaterinburg Opera  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 14 Sep-15 Dec
Der fliegende Holländer (Wagner) 19 Sep-12 Dec
Carmen (Bizet) 21 Sep-2 Ian
Rusalka (Dvořák,A) 23 Sep-4 IanD: Oliver von Dohnányi; R: Tomáš Pilař
La traviata (Verdi) 26 Sep-29 Dec
La bohème (Puccini) 29 Sep-7 Oct
Madama Butterfly (Puccini) 3 Oct
Satyagraha (Glass) 6 Oct-16 Noi
Die Passagierin (Weinberg) 10 Oct-14 Noi
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 12 Oct-6 Dec
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 20 Oct-28 Dec
Prince Igor (Borodin) 21 Oct-8 Dec
Le comte Ory (Rossini) 24 Oct-5 Dec
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 26 Oct-23 NoiD: Vladislav Karklin; R: Dieter Kaegi
Izhevsk, Udmurt State Opera  / 
Tosca (Puccini) 6 Oct
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 Oct
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 29 Oct
Madama Butterfly (Puccini) 8 Noi
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 9 Noi
Turandot (Puccini) 17 Noi
Aida (Verdi) 23 Noi
Iolanta (Tchaikovsky,P) 8 Dec
Kazan, Tatar State Opera  / 
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 20-22 Sep
Rigoletto (Verdi) 25 Sep
L'elisir d'amore (Donizetti) 1 Oct
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Oct-20 Dec
La bohème (Puccini) 6 Noi
Iolanta (Tchaikovsky,P) 7 Noi
Boris Godunov (Musorgsky) 12 Noi
Jalil (Zhiganov) 15 Noi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18 Noi
Tosca (Puccini) 6 Dec
Turandot (Puccini) 10 Dec
La traviata (Verdi) 15 Dec
Die Fledermaus (Strauss,J) 25-26 Dec
Krasnoyarsk, Krasnoyarsk State Opera  / 
Iolanta (Tchaikovsky,P) 21 Sep
La Fille du régiment (Donizetti) 22 Sep-2 Dec
Tosca (Puccini) 23 Sep
Medea (Cherubini) 29 Sep
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15 Oct
Viva la Mamma (Donizetti) 19 Oct
Prince Igor (Borodin) 20 Oct-20 Dec
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 21 Oct
Madama Butterfly (Puccini) 22 Oct
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 27 Oct
La traviata (Verdi) 9 Noi
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Noi
Sadko (Rimsky-Korsakov) 17 Dec
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 23 Dec-4 Ian
Moscow, Bolshoi Theatre  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 12 Sep-26 NoiD: Tugan Sokhiev; R: Igor Ushakov
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 Sep-4 FebD: William Lacey; R: Evgeny Pisarev
Don Pasquale (Donizetti) 21 Sep-14 IanD: Michał Klauza; R: Timofey Kulyabin
Prince Igor (Borodin) 27-29 SepD: Pavel Klinichev; R: Yuri Lyubimov
Der Idiot (Weinberg) 5-8 OctD: Michał Klauza; R: Evgeny Arye
The Maid of Pskov (concert) (Rimsky-Korsakov) 13-15 OctD: Tugan Sokhiev
Alcina (Handel) 18-26 OctD: Andrea Marcon; R: Katie Mitchell
Manon Lescaut (Puccini) 25 Oct-28 IanD: Anton Grishanin; R: Adolf Shapiro
La traviata (Verdi) 1 Noi-21 IanD: Pavel Klinichev / Tugan Sokhiev; R: Francesca Zambello
Così fan tutte (Mozart) 8-11 NoiD: Tugan Sokhiev; R: Floris Visser
Don Carlo (Verdi) 15-19 NoiD: Giacomo Sagripanti; R: Adrian Noble
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21-23 NoiD: Alexei Bogorad; R: Julia Pevzner
Carmen (Bizet) 28-29 NoiD: Tugan Sokhiev; R: Alexei Borodin
Katerina Izmailova (Shostakovich) 1-3 DecD: Tugan Sokhiev; R: Rimas Tuminas
The Stone Guest (Dargomïzhsky) 5-6 DecD: Anton Grishanin; R: Dmitry Belyanushkin
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 13-15 DecD: Tugan Sokhiev; R: Alexander Titel
Iolanta (Tchaikovsky,P) 23 Dec-7 IanD: Anton Grishanin; R: Sergey Zhenovach
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 27 Dec-4 IanD: Anton Grishanin; R: Dmitry Belyanushkin
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15-18 IanD: Tugan Sokhiev; R: Rimas Tuminas
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15-18 FebD: Tugan Sokhiev; R: Rimas Tuminas
Billy Budd (Britten) 21-27 FebD: William Lacey; R: David Alden
Moscow, Moscow Chamber Opera Theatre named after Boris Pokrovsky  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 19 Sep-5 Dec
La clemenza di Tito (Mozart) 23 Sep-21 Dec
Leonora (Beethoven) 27 Sep
La Voix humaine (Poulenc) 28 Sep
Don Giovanni (Mozart) 4 Oct-1 Dec
The Nose (Shostakovich) 11 Oct
Il turco in Italia (Rossini) 13 Oct-17 Dec
Orfeo ed Euridice (Gluck) 18-19 Oct
Der Schauspieldirektor (Mozart) 20 Oct-2 Dec
Pimpinone (Telemann) 20 Oct-2 Dec
Servilia (Rimsky-Korsakov) 31 Oct-1 Noi
Ariadne auf Naxos (Strauss) 29 Noi
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 26-31 Dec
Moscow, Moscow State Opera and Ballet Theatre for Children and Young People named after Natalia Sats  / 
The Exercises and Dances of Guido (Martynov) 26 Sep-6 Oct
Edible Fairytales (Bronner) 8 Oct-12 NoiD: Alevtina Ioffe; R: Georgiy Isaakyan
The Magic Flute (Mozart) 13 Oct
The Nightingale (Stravinsky) 14+ OctD: Alevtina Ioffe; R: Tatiana Mitkaleva
Moscow, Galina Vishnevskaya Opera Centre  / 
Aleko (concert) (Rakhmaninov) 19-21 Sep
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10-14 Noi
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 21-24 NoiR: Alexander Petrov
Moscow, Helikon Opera  / 
Il trovatore (Verdi) 31 Aug-18 MarD: Oliver Díaz; R: Dmitry Bertman
The Tsar's Bride (concert) (Rimsky-Korsakov) 8-10 Sep
Turandot (Puccini) 14-24 Sep
Coffee Cantata (concert) (Bach,JS) 21 Sep-7 MarD: Viktoria Unghuryanu
Pirame et Thisbé (concert) (Rebel,F) 30 Sep-1 Oct
Sadko (concert) (Rimsky-Korsakov) 5-8 Oct
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 20-22 Oct
Tsarina (concert) (Tukhmanov) 28 Oct-5 Noi
Die sieben Todsünden (Weill) 1-2 Noi
Rasputin (Reise) 11-12 Noi
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 24-26 Noi
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9-14 DecD: Vladimir Fedoseyev; R: Dmitry Bertman
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 17 Dec-28 IanD: Maksim Vengerov / Valery Kiryanov; R: Dmitry Bertman
Die Fledermaus (concert) (Strauss,J) 26 Dec-14 IanD: Valery Kiryanov / Mikhail Eghiazarian
Pagliacci (concert) (Leoncavallo) 18-21 IanD: Evgeny Brazhnik
La serva padrona (Pergolesi) 1 Feb-24 MarD: Valery Kiryanov; R: Ilya Ilyin
The Telephone (Menotti) 1 Feb-24 MarD: Valery Kiryanov; R: Ilya Ilyin
The Human Voice (Poulenc) 2 Feb-25 MarD: Valery Kiryanov; R: Dmitry Bertman
Un ballo in maschera (concert) (Verdi) 8-11 FebD: Valery Kiryanov
Apollo und Hyacinth (concert) (Mozart) 17-18 FebD: Viktoria Unghuryanu
Lady Macbeth of Mtsensk (concert) (Shostakovich) 22-25 FebD: Vladimir Ponkin / Valery Kiryanov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-4 MarD: Konstantin Khvatynez; R: Dmitry Bertman
www.nibelungopera.ru (Wagner) 10-11 MarD: Vladimir Ponkin; R: Dmitry Bertman
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 29-31 MarD: Evgeny Brazhnik; R: Dmitry Bertman
Chaadsky (Manotskov) 20-22 Apr
Moscow, Novaya Opera Theatre  / 
Prince Igor (Borodin) 7 Aug-1 Dec
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 9 Aug-12 Dec
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 14 Aug-19 Dec
Il trovatore (Verdi) 24 Aug-28 Ian
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 31 Aug-2 Dec
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 1 Sep-2 Dec
Rigoletto (Verdi) 4 Sep-23 Ian
Die Passagierin (Weinberg) 11 Sep-30 Oct
Faust (Gounod) 18 Sep-6 Dec
La traviata (Verdi) 21 Sep-8 Dec
La bohème (Puccini) 25 Sep-8 Noi
Hansel and Gretel (Humperdinck) 8 Oct-24 Dec
L'elisir d'amore (Donizetti) 13 Oct-31 Ian
Norma (Bellini) 20-21 Oct
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 27-28 Oct
Lohengrin (Wagner) 11 Noi
Roméo et Juliette (Gounod) 16 Noi-23 Dec
La Cenerentola (Rossini) 19 Noi-27 Ian
Boris Godunov (Musorgsky) 23 Noi
Nabucco (Verdi) 29 Noi-3 Feb
Salome (Strauss) 9 Dec
Tristan und Isolde (Wagner) 16 Dec
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18-20 Ian
Moscow, Stanislavsky Opera  / 
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Sep-6 DecD: Alexander Lazarev; R: Alexander Titel
Carmen (Bizet) 20 Sep-27 IanD: Evgeny Brazhnik; R: Alexander Titel
L'elisir d'amore (Donizetti) 21 Sep-7 IanD: Felix Korobov / Maria Maximchuk; R: Ludmila Naletova
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 7 Oct-11 DecD: Alexander Lazarev; R: Alexander Titel, Ludmila Naletova
Madama Butterfly (Puccini) 11 Oct-5 IanD: Vyacheslav Volich; R: Ludmila Naletova
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14 Oct-21 IanD: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; R: Adolf Shapiro
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 Oct-21 DecD: Evgeny Brazhnik; R: Alexander Titel
Tosca (Puccini) 21 Oct-8 FebD: Vyacheslav Volich; R: Ludmila Naletova
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 22 Oct-10 FebD: Evgeny Brazhnik; R: Alexander Titel
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 25 Oct-8 IanD: Felix Korobov; R: Alexander Titel
La traviata (Verdi) 28 Oct-3 FebD: Felix Korobov; R: Alexander Titel
Orfeo ed Euridice (Gluck) 29+ OctD: Timur Zangiev; R: Irina Lychagina
La bohème (Puccini) 30 Oct-4 IanD: Timur Zangiev; R: Alexander Titel
Aladino e la lampada magica (Rota) 5 Noi-4 FebD: Vyacheslav Volich; R: Ludmila Naletova
Aida (Verdi) 6 Noi-25 IanD: Felix Korobov; R: Peter Stein
Love's Metamorphosis (Zhurbin) 11-12 NoiD: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; R: Tatiana Mitkaleva
Ariane (Martinů) 17+ NoiD: Maria Maximchuk; R: Ekaterina Vasilyova
La Favola d'Orfeo (Casella) 17+ NoiD: Maria Maximchuk; R: Ekaterina Vasilyova
Khovanshchina (Musorgsky) 29-30 NoiD: Alexander Lazarev; R: Alexander Titel
Medea (Cherubini) 16 Dec-9 FebD: Felix Korobov / Timur Zangiev; R: Alexander Titel
Don Giovanni (Mozart) 27+ DecD: Timur Zangiev; R: Alexander Titel
A Kékszákallú herceg vára (Bartók) 20 IanD: Felix Korobov; R: Rimas Tuminas
Oedipus rex (Stravinsky) 20 IanD: Felix Korobov; R: Rimas Tuminas
Jenůfa (Janáček) 28 Feb-2 MarD: Evgeny Brazhnik; R: Alexander Titel
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 17-23 MaiD: Philipp Chizhevskiy; R: Konstantin Bogomolov
Macbeth (Verdi) 20-22 IunD: Felix Korobov; R: Kama Ginkas
Nizhni Novgorod, Pushkin State Opera  / 
Prince Igor (Borodin) 21 Sep-3 Noi
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 27 Sep-18 Noi
Die lustige Witwe (Lehár) 7 Oct
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13 Oct-25 Noi
My Fair Lady (Loewe) 15 Oct-11 Noi
A Life for the Tsar (Glinka) 19 Oct
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Oct
Mazepa (Tchaikovsky,P) 25 Oct-23 Noi
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 9 Noi
Madama Butterfly (Puccini) 30 Noi
Novosibirsk, Novat  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 7 Sep-24 DecD: Dmitri Jurowski / Dmitry Korchak; R: Vyacheslav Starodubtsev
Un ballo in maschera (Verdi) 10 Sep-12 DecD: Dmitri Jurowski; R: Vyacheslav Starodubtsev
La bohème (Puccini) 26 Sep-5 NoiD: Dmitri Jurowski; R: Bénédicte Ardiley(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 29 Sep-1 DecD: Dmitri Jurowski; R: Vyacheslav Starodubtsev
Turandot (Puccini) 1 Oct-10 DecD: Dmitri Jurowski; R: Vyacheslav Starodubtsev
Pagliacci (Leoncavallo) 8 Oct-14 DecD: Valentin Uryupin; R: Irkin Gabitov
Aida (Verdi) 11 Oct-24 NoiD: Dmitri Jurowski; R: Vyacheslav Starodubtsev
Boris Godunov (Musorgsky) 14 Oct-28 NoiD: Dmitri Jurowski; R: Dmitry Belov
La traviata (Verdi) 22 Oct-7 DecD: Evgeny Volynskiy; R: Rēzija Kalniņa
Carmen (Bizet) 27 Oct-26 NoiD: Evgeny Volynskiy; R: Alexey Stepanuyk
Stabat Mater (Rossini) 2 DecD: Dmitry Korchak
Perm, Perm Tchaikovsky Opera and Ballet Theatre  / 
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 2 Sep-28 Noi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 Sep
Orleanskaya Deva (Tchaikovsky,P) 15 Sep
Cléopâtre (Massenet) 27 Sep
La traviata (Verdi) 14-15 Oct
Ruslan and Lyudmila (concert) (Glinka) 27 Oct
Prince Igor (Borodin) 23 Noi
Madama Butterfly (Puccini) 3-5 Dec
Petrozavodsk, Republic of Karelia State Music Theatre  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 Sep-4 Noi
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Oct-29 Dec
Carmen (Bizet) 8 Oct
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13 Oct
Iolanta (Tchaikovsky,P) 15 Oct-22 Noi
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 18 Oct
Silva (Kalman,E) 1 Noi
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Noi
La traviata (Verdi) 17 Noi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 Dec
Rostov, Rostov State Opera  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 24 Sep-3 Dec
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Oct
Die lustige Witwe (Lehár) 13 Oct
Faust (Gounod) 15 Oct
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 22 Oct
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 26 Oct
Giovanna d'Arco (Verdi) 27 Oct
Prince Igor (Borodin) 4 Noi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 Noi
Carmen (Bizet) 9 Dec
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 16 Dec
Madama Butterfly (Puccini) 17 Dec
Samara, Samara Academic Theatre of Opera and Ballet  / 
Aida (Verdi) 13 Sep-12 Dec
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16 Sep
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Sep-21 Noi
Tosca (Puccini) 24 Sep
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 28 Sep
Boris Godunov (Musorgsky) 1 Oct
Silvia (Kálmán,E) 3 Oct-27 Dec
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Oct-26 Dec
La traviata (Verdi) 8 Oct
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 11 Oct
The Telephone (Menotti) 13 Oct-1 Dec
La serva padrona (Pergolesi) 13 Oct-1 Dec
Rigoletto (Verdi) 8 Noi
Prince Igor (Borodin) 12 Noi
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Noi
Madama Butterfly (Puccini) 17 Noi
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 29 Noi
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 3 Dec
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 15 Dec
Saratov, Saratov Opera and Ballet  / 
Aida (Verdi) 3 Oct-10 Dec
A Life for the Tsar (Glinka) 5 Oct-7 Dec
Un ballo in maschera (Verdi) 7 Oct
La traviata (Verdi) 10 Oct
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 14 Oct
Don Giovanni (Mozart) 17 Oct
Prince Igor (Borodin) 19 Oct
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Oct-21 Dec
Oresteia (Taneyev) 24 Oct-12 Dec
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 29 Oct
Rusalka (Dargomïzhsky) 10 Noi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14 Noi
Sadko (Rimsky-Korsakov) 18 Noi
Countess Maritza (Kálmán,E) 24 Noi
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 26 Noi-4 Ian
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 28 Noi
Iolanta (Tchaikovsky,P) 30 Noi
Madama Butterfly (Puccini) 15 Dec
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Dec
Silva (Kálmán,E) 8 Ian
St Petersburg, St Petersburg Chamber Opera  / 
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 13 SepD: Alexander Goikhman / Robert Luter; R: Yuri Alexandrov
Faust (Gounod) 16 Sep-6 DecD: Maxim Valkov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Sep-12 NoiD: Alexander Goikhman; R: Darya Modzalevskaya
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20 Sep-6 OctD: Alexander Goikhman; R: Yuri Alexandrov
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Sep-9 DecD: Alexander Goikhman; R: Yuri Alexandrov
La traviata (Verdi) 24 Sep-25 NoiD: Alexander Goikhman / Robert Luter; R: Yuri Alexandrov
Les cloches de Corneville (Planquette) 1 Oct-29 DecD: Alexander Goikhman; R: Yuri Alexandrov
La bohème (Puccini) 4 Oct-10 DecD: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; R: Yuri Alexandrov
The Rape of Lucretia (Britten) 12 OctD: Robert Luter; R: Yuri Alexandrov
La belle Hélène (Offenbach) 14 OctD: Maxim Valkov; R: Yuri Alexandrov
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 21 OctD: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; R: Yuri Alexandrov
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 22 Oct-30 DecD: Maxim Valkov; R: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 Oct-17 NoiD: Robert Luter / Maxim Valkov; R: Yuri Alexandrov
Pagliacci (Leoncavallo) 29 Oct-3 DecD: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; R: Yuri Alexandrov
Don Giovanni (Mozart) 11 NoiD: Alexander Goikhman / Robert Luter; R: Yuri Alexandrov
Tosca (Puccini) 19 NoiD: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; R: Yuri Alexandrov
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 NoiD: Alexander Goikhman; R: Yuri Alexandrov
Rigoletto (Verdi) 30 NoiD: Alexander Goikhman / Robert Luter; R: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 2 DecD: Robert Luter / Alexander Goikhman; R: Yuri Alexandrov
Not Love Alone (Shchedrin) 20 DecD: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; R: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 DecD: Robert Luter / Maxim Valkov; R: Yuri Alexandrov
La belle Hélène (Offenbach) 28 DecD: Maxim Valkov; R: Yuri Alexandrov
St Petersburg, Mariinsky Theatre  / 
Adriana Lecouvreur (Cilea) 13 SepD: Christian Knapp; R: Isabelle Partiot-Pieri
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 19 Sep-12 MaiD: Renat Salavatov; R: Alexei Stepanyuk
Rigoletto (Verdi) 22 SepD: Vasiliy Valitov; R: Irkin Gabitov
Otello (Verdi) 23 Sep-23 FebD: Pavel Smelkov; R: Vasily Barkhatov
I vespri siciliani (Verdi) 27 SepD: Christian Knapp; R: Arnaud Bernard
Boris Godunov (Musorgsky) 3-10 OctD: Boris Gruzin; R: Andrei Tarkovsky(original), Irkin Gabitov(revival)
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 6 OctD: Federico Santi
The Enchanted Wanderer (Shchedrin) 7 OctD: Valery Gergiev
Don Carlo (Verdi) 12 Oct-19 MaiD: Christian Knapp; R: Giorgio Barberio Corsetti
Prince Igor (Borodin) 13 Oct-13 MaiD: Boris Gruzin; R: Irkin Gabitov
Betrothal in a Monastery (Prokofiev) 17 Oct-6 MarD: Pavel Smelkov; R: Vladislav Pazi
Francesca da Rimini (concert) (Rakhmaninov) 18 OctD: Mikhail Sinkevich
Das Rheingold (Wagner) 19 Oct-1 MarD: Michael Güttler / Valery Gergiev; R: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Die Walküre (Wagner) 20 Oct-2 MarD: Michael Güttler / Valery Gergiev; R: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Siegfried (Wagner) 21 Oct-3 MarD: Michael Güttler / Valery Gergiev; R: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Rusalka (Dvořák,A) 21 Oct-20 MaiD: Pavel Petrenko; R: Alexander Maskalin
Götterdämmerung (Wagner) 22 Oct-3 MarD: Michael Güttler / Valery Gergiev; R: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Tosca (Puccini) 24 Oct-10 FebD: Christian Knapp; R: Paul Curran
Simon Boccanegra (Verdi) 26 OctD: Christian Knapp; R: Andrea De Rosa
Salome (Strauss) 27 Oct-2 FebD: Mikhail Sinkevich; R: Marat Gatsalov
Carmen (Bizet) 29 Oct-20 AprD: Christian Knapp; R: Alexei Stepanyuk
Jenůfa (Janáček) 31 OctD: Mikhail Sinkevich; R: Vasily Barkhatov
Madama Butterfly (Puccini) 2 NoiD: Renat Salavatov; R: Mariusz Treliński
Der Schauspieldirektor (concert) (Mozart) 3 NoiD: Christian Knapp
La forza del destino (Verdi) 4 Noi-16 MarD: Christian Knapp; R: Elijah Moshinsky
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Noi-11 AprD: Zaurbek Gugkaev; R: Alain Maratrat
Aida (Verdi) 12 NoiD: Christian Knapp; R: Alexei Stepanyuk
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 14 Noi-26 AprD: Christian Knapp; R: Yannis Kokkos
Mazepa (Tchaikovsky,P) 15 Noi-11 AprD: Pavel Smelkov; R: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
La gazza ladra (concert) (Rossini) 15 NoiD: Zaurbek Gugkaev
Il trovatore (Verdi) 19 NoiD: Mikhail Sinkevich; R: Pier Luigi Pizzi
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 21 NoiD: Alexander Anisimov
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 22 NoiD: Pavel Smelkov; R: Michael Sturminger
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 NoiD: Michael Güttler; R: Ian Judge
A Midsummer Night's Dream (Britten) 28 Noi-4 MaiD: Vladislav Karklin; R: Claudia Solti
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 2-30 DecR: Alexei Stepanyuk
A Life for the Tsar (Glinka) 5 DecR: Dmitri Tcherniakov
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 6-7 DecR: Alexei Stepanyuk
Attila (Verdi) 8 Dec-3 MaiR: Arturo Gama
Fedora (concert) (Giordano) 8 Dec
Le Rossignol (Stravinsky) 9 Dec-20 MaiR: Alexander Petrov
Le nozze di Figaro (Mozart) 9 DecR: Yuri Alexandrov
A Christmas Tale (Shchedrin) 10 Dec-7 IanR: Alexei Stepanyuk
Pagliacci (Leoncavallo) 11 DecR: Isabelle Partiot-Pieri
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Dec-14 MarR: Yuri Temirkanov
Il pirata (concert) (Bellini) 12 Dec
La finta giardiniera (concert) (Mozart) 19 Dec
The Gambler (Prokofiev) 20 DecR: Temur Chkheidze
Macbeth (Verdi) 9 Ian-8 MaiR: David McVicar
The Gamblers (concert) (Shostakovich) 9 Ian
The Nose (Shostakovich) 10 Ian-21 FebR: Yuri Alexandrov
Oprichnik (Tchaikovsky,P) 11 IanR: Viktor Vysotsky
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 28 IanR: Alexander Maskalin
The Lefthander (Shchedrin) 30 Ian-5 AprD: Valery Gergiev; R: Alexei Stepanyuk
Faust (Gounod) 31 Ian-27 MarR: Isabella Bywater
La favorita (concert) (Donizetti) 1 Feb
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 11 FebR: Alexander Petrov
Così fan tutte (Mozart) 14 FebR: Walter Le Moli
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 15-16 FebR: Alexander Galybin(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Apollo et Hyacinthus (concert) (Mozart) 20 Feb
Requiem (Verdi) 22 FebR: Daniele Finzi Pasca
Lohengrin (Wagner) 24 FebR: Marina Mishuk, Alexander Maskalin
Cléopâtre (concert) (Massenet) 28 Feb
La bohème (Puccini) 2 MarR: Ian Judge
Il signor Bruschino (concert) (Rossini) 2 Mar
La scala di seta (Rossini) 2 Mar
Der Idiot (Weinberg) 9 Mar-17 AprR: Alexei Stepanyuk
Semyon Kotko (Prokofiev) 12 MarR: Yuri Alexandrov
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 17 MarR: Lotfi Mansouri
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 20 MarR: Jonathan Kent
Aida (Verdi) 20-21 MarR: Daniele Finzi Pasca
Don Giovanni (Mozart) 21 MarR: Johannes Schaaf
Werther (concert) (Massenet) 22 Mar
Turandot (Puccini) 23 MarR: Charles Roubaud
Not Love Alone (Shchedrin) 23 MarD: Valery Gergiev; R: Alexander Kuzin
Il re pastore (concert) (Mozart) 3 Apr
Khovanshchina (Musorgsky) 4 AprR: Leonid Baratov(original), Yuri Laptev(revival)
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 10 AprR: Dmitri Tcherniakov
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 12 AprR: Anna Matison
Un ballo in maschera (Verdi) 13 AprR: Andrei Konchalovsky
Dead Souls (Shchedrin) 14 AprR: Vasily Barkhatov
Il tabarro (Puccini) 18 AprR: Walter Le Moli
Suor Angelica (Puccini) 18 AprR: Walter Le Moli
Gianni Schicchi (Puccini) 18 AprR: Walter Le Moli
La Fille du régiment (concert) (Donizetti) 30 Apr
Les troyens (Berlioz) 15 MaiR: Yannis Kokkos
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16 MaiR: Alain Maratrat
Sadko (Rimsky-Korsakov) 18 MaiR: Alexei Stepanyuk
White Nights (Butsko) 8 IunR: Alexei Stepanyuk
St Petersburg, Mikhailovsky Theatre  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 Sep-11 MarD: Mikhail Tatarnikov; R: Eric Vigié
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Sep-20 AprD: Roland Böer
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Oct-5 DecD: Roland Böer
Tosca (Puccini) 10 Oct-24 Feb
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 14 Oct-27 Mar
Pagliacci (Leoncavallo) 17 Oct-27 Apr
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Oct-8 AprD: Valery Kirianov / Mikhail Tatarnikov; R: Viacheslav Starodubtsev
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 Oct
Manon Lescaut (Puccini) 27 Oct-31 Mar
La Cenerentola (Rossini) 29 Oct-23 Dec
La traviata (Verdi) 29 Oct-6 Apr
Iolanta (Tchaikovsky,P) 31 Oct-17 Feb
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Noi-17 Apr
La bohème (Puccini) 26 Noi-14 AprD: Mikhail Tatarnikov; R: Robert Carsen
Velikan (Prokofiev) 10 Dec
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 13 Dec-11 Apr
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Feb
L'elisir d'amore (Donizetti) 9 Mar
The Giant (Prokofiev) 21 Apr
Ufa, Bashkir State Opera and Ballet Theatre  / 
Ball im Savoy (Abraham) 18 Sep
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 5 Oct
Carmen (Bizet) 15 Oct
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Oct
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Oct
Orleanskaya Deva (Tchaikovsky,P) 27 Oct
Rigoletto (Verdi) 2 Noi
The Violet of Montmartre (Kálmán,E) 5 Noi
Silva (Kalman,E) 11 Noi
Prince Igor (Borodin) 16 Noi
La traviata (Verdi) 22 Noi
Ulan-Ude, Buryat Academic Opera and Ballet Theatre  / 
Carmen (Bizet) 13 Sep-17 NoiD: Leonid Korchmar; R: Yury Laptev
La traviata (Verdi) 27 Sep
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Oct
Tosca (Puccini) 13 Oct
Madama Butterfly (Puccini) 15 Noi
Voronezh, State Opera and Ballet Theatre  / 
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 23 Sep-19 Noi
Don Giovanni (Mozart) 27 Sep-29 Noi
Die lustige Witwe (Lehár) 28 Sep-24 Noi
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 6 Oct
Die Fledermaus (Strauss,J) 8 Oct-30 Noi
Il trovatore (Verdi) 12 Oct
Pagliacci (Leoncavallo) 14 Oct
Silvia (Kálmán,E) 20 Oct
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26 Oct-20 Noi
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 28 Oct
Un ballo in maschera (Verdi) 17 Noi
Turandot (Puccini) 18 Noi
Tosca (Puccini) 25 Noi
Yoshkar-Ola, Sapaev Mari State Opera and Ballet Theatre  / 
Ball im Savoy (Abraham) 21 Sep
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 13 Oct
Carmen (Bizet) 28 Oct-20 Ian
La traviata (Verdi) 9 Noi
Kashchey the Immortal (Rimsky-Korsakov) 16 Noi
L'Amour des trois oranges (Prokofiev) 10 Dec-25 Ian
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Ian-25 Feb