2017/18 > Regatul Unit 
*Site public   >Operabase Professional 
2017/18 > Regatul Unit

 Premieră mondială
 Raritate
 Producție nouă
 Producție nouă pentru această companie

  
Irlanda

Regatul Unit
 
Olanda
Franța Belgia

Belfast, NI Opera  / 

Così fan tutte (Mozart) 17-19 NoiD: Nicholas Chalmers; R: Adele Thomas
The Threepenny Opera (Weill) 27 Ian-10 FebD: Sinead Hayes; R: Walter Sutcliffe
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28-30 IunD: Stuart Stratford; R: Oliver Mears
Rigoletto (Verdi) 30 Sep-6 OctD: Gareth Hancock; R: Walter Sutcliffe
Cardiff, Music Theatre Wales  / 
The Golden Dragon (Eötvös) 22 SepD: Geoffrey Paterson; R: Michael McCarthy
Passion (Dusapin) 11 OctD: Geoffrey Paterson; R: Michael McCarthy, Caroline Finn
Cardiff, Welsh National Opera  / 
Khovanshchina (Musorgsky) 23 Sep-7 OctD: Tomáš Hanus; R: David Pountney, Benjamin Davis
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 29 Sep-13 OctD: Ainars Rubikis; R: James Macdonald(original), Caroline Chaney(revival)
From the House of the Dead (Janáček) 8-12 OctD: Tomáš Hanus; R: David Pountney, Caroline Clegg
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 OctD: James Southall; R: John Copley(original), Sarah Crisp(revival)
La forza del destino (Verdi) 2-17 FebD: Carlo Rizzi / Kerem Hasan; R: David Pountney
Tosca (Puccini) 9-23 FebD: Carlo Rizzi / Timothy Burke; R: Michael Blakemore(original), Benjamin Davis(revival)
Don Giovanni (Mozart) 22-24 FebD: James Southall; R: John Caird(original), Caroline Chaney(revival)
Rhondda Rips It Up! (Langer) 7 IunD: Nicola Rose / Berrak Dyer; R: Caroline Clegg
War and Peace (Prokofiev,S) 15-29 SepD: Tomáš Hanus; R: David Pountney
La traviata (Verdi) 21 Sep-6 OctD: James Southall; R: David McVicar(original), Sarah Crisp(revival)
Rhondda Rips It Up! (Langer) 3 OctD: Nicola Rose / Berrak Dyer; R: Caroline Clegg
La Cenerentola (Rossini) 5-7 OctD: Tomáš Hanus; R: Joan Font
Un ballo in maschera (Verdi) 9-23 FebD: Carlo Rizzi; R: David Pountney
The Magic Flute (Mozart) 15 Feb-1 MarD: Damian Iorio; R: Dominic Cooke
Roberto Devereux (Donizetti) 28 Feb-2 MarD: Carlo Rizzi; R: Alessandro Talevi
Glasgow, Royal Conservatoire of Scotland  / 
The Day After (Dove) 3-9 MarD: Philip White; R: Jamie Manton
Glasgow, Scottish Opera  / 
La traviata (Verdi) 19 Oct-2 DecD: David Parry / Dane Lam; R: David McVicar, Marie Lambert
Iolanta (concert) (Tchaikovsky,P) 29 Oct
The Fiery Angel (concert) (Prokofiev,S) 3 DecD: Mikhail Agrest; R: Max Hoehn
Flight (Dove) 17-24 FebD: Stuart Stratford; R: Stephen Barlow
Ariadne auf Naxos (Strauss) 22-28 MarD: Brad Cohen; R: Antony McDonald
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 27 Apr-5 MaiD: Stuart Stratford; R: Oliver Mears
Aleko (concert) (Rakhmaninov) 6 MaiD: Stuart Stratford
Francesca da Rimini (concert) (Rakhmaninov) 6 MaiD: Stuart Stratford
Pagliacci (Leoncavallo) 26-29 IulD: Stuart Stratford; R: Bill Bankes-Jones
The Burning Fiery Furnace (Britten) 21 SepD: Derek Clark; R: Jenny Ogilvie
Rigoletto (Verdi) 18-27 OctD: Rumon Gamba; R: Matthew Richardson
Edgar (concert) (Puccini) 28 OctD: Gianluca Marcianò
Anthropocene (MacRae) 24-26 IanD: Stuart Stratford; R: Matthew Richardson
Katya Kabanova (Janáček) 12-16 MarD: Stuart Stratford; R: Stephen Lawless
Silvano (concert) (Mascagni) 14 AprD: Stuart Stratford
The Magic Flute (Mozart) 4-18 MaiD: Tobias Ringborg / Derek Clark; R: Thomas Allen
Leeds, Opera North  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 16 Sep-21 OctD: Tobias Ringborg; R: Charles Edwards
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 16 Sep-28 OctD: Martin André; R: Annabel Arden
Cavalleria rusticana (Mascagni) 27 Sep-21 OctD: Tobias Ringborg; R: Karolina Sofulak
Trial by Jury (Sullivan,A) 27 Sep-27 OctD: Oliver Rundell; R: John Savournin
Osud (Janáček) 11-20 OctD: Martin André; R: Annabel Arden
Trouble in Tahiti (Bernstein) 11-21 OctD: Tobias Ringborg; R: Matthew Eberhardt
Madama Butterfly (Puccini) 19 Ian-28 FebD: Martin Pickard; R: Tim Albery
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Feb-2 MarD: Richard Farnes; R: Tim Albery
Don Giovanni (Mozart) 17 Feb-3 MarD: Christoph Altstaedt / Matthew Kofi Waldren; R: Alessandro Talevi
Salome (Strauss) 19-25 AprD: Richard Armstrong; R: PJ Harris
Kiss me, Kate (Porter) 23-26 MaiD: James Holmes; R: Jo Davies(original), Edward Goggin(revival)
Tosca (Puccini) 16 Sep-13 OctD: Antony Hermus / Jonathan Santagada; R: Edward Dick
The Merry Widow (Lehár) 29 Sep-12 OctD: Martin André; R: Giles Havergal
Silent Night (Puts) 30 Noi-7 DecD: Nicholas Kok; R: Tim Albery
The Magic Flute (Mozart) 19 Ian-1 MarD: Robert Howarth / George Jackson; R: James Brining
Katya Kabanova (Janáček) 2-27 FebD: Sian Edwards; R: Tim Albery
Gianni Schicchi (Puccini) 16 Feb-2 MarD: Garry Walker; R: Christopher Alden
Aida (concert) (Verdi) 1-30 MaiD: Richard Armstrong; R: Annabel Arden
London, English National Opera (ENO)  / 
Aida (Verdi) 28 Sep-2 DecD: Keri-Lynn Wilson / Christian Baldini; R: Phelim McDermott
The Barber of Seville (Rossini) 5-30 OctD: Hilary Griffiths; R: Jonathan Miller(original), Peter Relton(revival)
Rodelinda (Handel) 26 Oct-15 NoiD: Christian Curnyn; R: Richard Jones(original), Donna Stirrup(revival)
Marnie (Muhly) 18 Noi-3 DecD: Martyn Brabbins; R: Michael Mayer
Satyagraha (Glass) 1-27 FebD: Karen Kamensek; R: Phelim McDermott / Julian Crouch
Iolanthe (Sullivan,A) 13 Feb-7 AprD: Timothy Henty / Chris Hopkins; R: Cal McCrystal
A Midsummer Night's Dream (Britten) 1-15 MarD: Alexander Soddy; R: Robert Carsen(original), Emmanuelle Bastet(revival)
La traviata (Verdi) 16 Mar-13 AprD: Leo McFall / Toby Purser; R: Daniel Kramer
The Marriage of Figaro (Mozart) 29 Mar-14 AprD: Martyn Brabbins / Matthew Kofi Waldren; R: Fiona Shaw(original), Peter Relton(revival)
Acis and Galatea (Handel) 9-16 IunD: Nicholas Ansdell-Evans; R: Sarah Tipple
The Turn of the Screw (Britten) 22-30 IunD: Toby Purser; R: Timothy Sheader
Paul Bunyan (Britten) 3-8 SepD: Matthew Kofi Waldren; R: Jamie Manton
Salome (Strauss) 28 Sep-23 OctD: Martyn Brabbins; R: Adena Jacobs
Porgy and Bess (Gershwin) 11 Oct-17 NoiD: John Wilson; R: James Robinson
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 Oct-5 DecD: Stuart Stratford; R: David Alden
War Requiem (Britten) 16 Noi-7 DecD: Martyn Brabbins; R: Daniel Kramer
La bohème (Puccini) 26 Noi-22 FebD: Valentina Peleggi; R: Jonathan Miller(original), Natascha Metherell(revival)
Akhnaten (Glass) 11 Feb-7 MarD: Karen Kamensek; R: Phelim McDermott
The Merry Widow (Lehár) 1 Mar-13 AprD: Kristiina Poska / Martin Fitzpatrick; R: Max Webster
The Magic Flute (Mozart) 14 Mar-11 AprD: Ben Gernon / Chris Hopkins; R: Simon McBurney, Josie Daxter
Jack the Ripper (Bell) 30 Mar-12 AprD: Martyn Brabbins; R: Daniel Kramer
Dido (Purcell) 11 Mai-2 IunD: Valentina Peleggi; R: Purni Morell
Noye's Fludde (Britten) 3-13 IulR: Lyndsey Turner
London, National Opera Studio  / 
London, Royal Academy Opera  / 
Don Giovanni (Mozart) 22-25 NoiD: Gareth Hancock; R: Christopher Cowell
Flight (Dove) 12-17 MarD: Gareth Hancock; R: Martin Duncan
London, Royal College of Music  / 
A Midsummer Night's Dream (Britten) 5-10 MarD: Michael Rosewell; R: Liam Steel
London, Royal Opera  / 
La bohème (Puccini) 11 Sep-20 IulD: Antonio Pappano / Paul Wynne Griffiths / Nicola Luisotti; R: Richard Jones
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Sep-14 OctD: Julia Jones / Richard Hetherington; R: David McVicar(original), Thomas Guthrie(revival)
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 12 Oct-4 NoiD: Maurizio Benini; R: Stefan Herheim
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 30 Oct-27 NoiD: Michele Mariotti; R: Katie Mitchell
La Tragédie de Carmen (Bizet) 3-14 NoiD: James Hendry; R: Gerard Jones
Semiramide (Rossini) 19 Noi-16 DecD: Antonio Pappano / Christopher Willis; R: David Alden
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 Noi-13 IanD: Daniel Oren; R: Damiano Michieletto
Pagliacci (Leoncavallo) 29 Noi-13 IanD: Daniel Oren; R: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 14 Dec-16 IanD: Alexander Joel; R: David McVicar
Salome (Strauss) 8-30 IanD: Henrik Nánási; R: David McVicar
The Return of Ulysses (Monteverdi) 10-21 IanD: Christian Curnyn; R: John Fulljames
Tosca (Puccini) 15 Ian-3 MarD: Dan Ettinger / Plácido Domingo; R: Jonathan Kent
Carmen (Bizet) 6 Feb-16 MarD: Jakub Hrůša; R: Barrie Kosky
From the House of the Dead (Janáček) 7-24 MarD: Mark Wigglesworth; R: Krzysztof Warlikowski
Macbeth (Verdi) 25 Mar-10 AprD: Antonio Pappano; R: Phyllida Lloyd
Coraline (Turnage) 27 Mar-7 AprD: Sian Edwards; R: Aletta Collins
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 12-27 AprD: Antonio Pappano; R: Richard Jones
4.48 Psychosis (Venables) 24 Apr-4 MaiR: Ted Huffman
Lessons in Love and Violence (Benjamin,G) 10-26 MaiD: George Benjamin; R: Katie Mitchell
Lohengrin (Wagner) 7 Iun-1 IulD: Andris Nelsons; R: David Alden
Don Giovanni (Mozart) 29 Iun-17 IulD: Marc Minkowski; R: Kasper Holten
Falstaff (Verdi) 7-21 IulD: Nicola Luisotti; R: Robert Carsen
L'Ange de Nisida (Donizetti) 18-21 IulD: Mark Elder
Das Rheingold (Wagner) 24 Sep-26 OctD: Antonio Pappano; R: Keith Warner
Die Walküre (Wagner) 26 Sep-28 OctD: Antonio Pappano; R: Keith Warner
Siegfried (Wagner) 29 Sep-31 OctD: Antonio Pappano; R: Keith Warner
Götterdämmerung (Wagner) 1 Oct-2 NoiD: Antonio Pappano; R: Keith Warner
Requiem (concert) (Verdi) 23 OctD: Antonio Pappano
Simon Boccanegra (Verdi) 15 Noi-10 DecD: Henrik Nánási; R: Elijah Moshinsky
Carmen (Bizet) 27 Noi-22 DecD: Keri-Lynn Wilson; R: Barrie Kosky
Hansel and Gretel (Humperdinck) 11-29 DecD: Sebastian Weigle; R: Antony McDonald
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 13 Ian-1 FebD: Antonio Pappano; R: Stefan Herheim
La traviata (Verdi) 14-31 IanD: Antonello Manacorda; R: Richard Eyre
Katya Kabanova (Janáček) 4-26 FebD: Edward Gardner; R: Richard Jones
Così fan tutte (Mozart) 25 Feb-16 MarD: Stefano Montanari; R: Jan Philipp Gloger
La forza del destino (Verdi) 21 Mar-22 AprD: Antonio Pappano; R: Christof Loy
Faust (Gounod) 8 Apr-6 MaiD: Dan Ettinger; R: David McVicar
Billy Budd (Britten) 23 Apr-10 MaiD: Ivor Bolton; R: Deborah Warner
Andrea Chénier (Giordano) 20 Mai-9 IunD: Daniel Oren; R: David McVicar
Tosca (Puccini) 27 Mai-20 IunD: Alexander Joel; R: Jonathan Kent
Boris Godunov (Musorgsky) 19 Iun-3 IulD: Marc Albrecht; R: Richard Jones
Carmen (Bizet) 22 Iun-20 IulD: Julia Jones; R: Barrie Kosky
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 Iun-21 IulD: John Eliot Gardiner; R: David McVicar
La Fille du régiment (Donizetti) 8-20 IulD: Evelino Pidò; R: Laurent Pelly
Manchester, Royal Northern College of Music (RNCM)  / 
Cendrillon (Massenet) 8-16 DecD: Martin André; R: Olivia Fuchs
Hansel and Gretel (Humperdinck) 17-25 MarD: Anthony Kraus; R: Stephen Medcalf