2011/12 > Spanien 
*Hemsida     >Operabase Professional 
2011/12 > Spanien

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Frankriken
Portugal

Spanien
 

Barcelona, Gran Teatre del Liceu  / 

Faust (concert) (Gounod) 7-28 OktDir.: Edward Gardner / Pierre Vallet
Jo, Dalí (Benguerel) 19-23 OktDir.: Miquel Ortega; Prod.: Xavier Albertí
Le grand macabre (Ligeti) 19 Nov-1 DecDir.: Michael Boder; Prod.: Alex Ollé, Valentina Carrasco
Linda di Chamounix (Donizetti) 20 Dec-8 JanDir.: Marco Armiliato; Prod.: Emilio Sagi
Il burbero di buon cuore (Martin y Soler) 27 Jan-6 FebDir.: Jordi Savall; Prod.: Irina Brook
Le nozze di Figaro (Mozart) 28 Jan-3 FebDir.: Christophe Rousset; Prod.: Lluís Pasqual
La bohème (Puccini) 27 Feb-19 MarDir.: Víctor Pablo Pérez; Prod.: Giancarlo del Monaco
Der Zwerg (Zemlinsky) 4-22 AprDir.: Marc Albrecht; Prod.: Andreas Homoki
Una Tragedia florentina (Zemlinsky) 4-22 AprDir.: Marc Albrecht; Prod.: Andreas Homoki
La flauta mágica (Mozart) 24-28 AprDir.: Pablo González; Prod.: Joan Font
Adriana Lecouvreur (Cilea) 14 Maj-3 JunDir.: Maurizio Benini; Prod.: David McVicar
El gato con botas (Montsalvatge) 19-27 MajDir.: Antoni Ros-Marbà; Prod.: Emilio Sagi
El Giravolt de Maig (Toldrà) 10-11 Jun
Pelléas et Mélisande (Debussy) 27 Jun-7 JulDir.: Michael Boder; Prod.: Robert Wilson
Aida (Verdi) 21-30 JulDir.: Renato Palumbo; Prod.: José Antonio Gutiérrez
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 1-4 SepDir.: Sebastian Weigle
Lohengrin (concert) (Wagner) 2-4 SepDir.: Sebastian Weigle
Tristan und Isolde (concert) (Wagner) 6 SepDir.: Peter Schneider
Bilbao, Asociación Bilbaína de Amigos de la Ópera  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 24 Sep-3 OktDir.: Donato Renzetti; Prod.: Hugo de Ana
Tristan und Isolde (Wagner) 22 Okt-3 NovDir.: Miguel Ángel Gómez Martínez; Prod.: Pierluigi Pier'Alli
Roméo et Juliette (Gounod) 19-28 NovDir.: Josep Caballé-Domenech; Prod.: Arnaud Bernard
Luisa Miller (Verdi) 21-30 JanDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Denis Krief
L'elisir d'amore (Donizetti) 18-27 FebDir.: José Miguel Pérez Sierra; Prod.: Mario Gas
Die tote Stadt (Korngold) 21-30 AprDir.: Stephan Anton Reck; Prod.: Willy Decker
Nabucco (Verdi) 19-28 MajDir.: Massimo Zanetti; Prod.: Daniele Abbado
Bilbao, Teatro Arriaga de Bilbao  / 
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 8-10 OktProd.: Jean Liermier
Les Enfants Terribles (Glass) 2-3 DecDir.: Emmanuel Olivier; Prod.: Stéphane Vérité
La ardilla astuta (Rota) 28-29 DecProd.: Alfonso Romero
La canterina (Haydn) 3-4 FebDir.: Pablo Mielgo; Prod.: Marco Carniti
Der Schauspieldirektor (Mozart) 3-4 FebDir.: Pablo Mielgo; Prod.: Marco Carniti
La corte de faraón (Lleó) 19-28 AprDir.: Carlos Aragón; Prod.: Emilio Sagi
Guillermo Tell (Rossini) 12-13 MajProd.: Ramon Molins
Entre Sevilla y Triana (Sorozábal) 23-27 JunDir.: Manuel Coves; Prod.: Curro Carreres
Jerez, Teatro Villamarta  / 
Suor Angelica (Puccini) 25 NovDir.: Carlos Aragón; Prod.: Francisco López
Die Perlenfischer (concert) (Bizet) 19-22 DecDir.: Guillermo García Calvo
Rigoletto (Verdi) 19-21 JanDir.: Carlos Aragón; Prod.: Francisco López
Tosca (Puccini) 31 Maj-2 JunDir.: Ramón Tebar; Prod.: Giancarlo Del Monaco
La Coruna, Palacio de la Opera  / 
Rigoletto (Verdi) 5-7 SepDir.: Miguel A Gomez-Martinez; Prod.: Emilio Sagi
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Sep-2 OktDir.: Cristóbal Soler; Prod.: Francisco López
Las Palmas, Festival de Ópera Alfredo Kraus  / 
Carmen (Bizet) 27 Feb-4 MarDir.: Alain Guingal; Prod.: Mario Pontiggia
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 18-24 Mar
Rigoletto (Verdi) 13-19 MajDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Mario Pontiggia
Les pêcheurs de perles (Bizet) 15-24 JunDir.: Yves Abel; Prod.: Mario Pontiggia
Madrid, Teatro Real  / 
Elektra (Strauss) 30 Sep-15 OktDir.: Semyon Bychkov; Prod.: Klaus Michael Grüber(original), Ellen Hammer(revival)
La finta giardiniera (concert) (Mozart) 4-5 OktDir.: René Jacobs
Pelléas et Mélisande (Debussy) 31 Okt-16 NovDir.: Sylvain Cambreling / Jean-François Verdier; Prod.: Robert Wilson
Lady Macbeth de Mzensk (Shostakovich) 3-23 DecDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Martin Kusej
Don Quichotte (concert) (Massenet) 19-22 DecDir.: Marc Piollet
Persephone (Stravinsky) 14-29 JanDir.: Teodor Currentzis; Prod.: Peter Sellars
Iolanta (Tchaikovsky) 14-29 JanDir.: Teodor Currentzis; Prod.: Peter Sellars
La clemenza di Tito (Mozart) 14 Feb-4 MarDir.: Thomas Hengelbrock / Peter Tilling; Prod.: Ursel Herrmann, Karl-Ernst Herrmann
I due Figaro (Mercadante) 27 Mar-1 AprDir.: Riccardo Muti; Prod.: Emilio Sagi
The Life and Death of Marina Abramović (Hegarty) 11-22 AprProd.: Robert Wilson
Cyrano de Bergerac (Alfano) 10-22 MajDir.: Pedro Halffter; Prod.: Petrika Ionesco
Rienzi, der letzte der Tribunen (concert) (Wagner) 21-27 MajDir.: Alejo Pérez
Poppea e Nerone (Monteverdi) 12-30 JunDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Ainadamar (Golijov) 8-22 JulDir.: Alejo Pérez; Prod.: Peter Sellars
Moses und Aron (concert) (Schoenberg,A) 7-9 SepDir.: Sylvain Cambreling
Boris Godunov (Musorgsky) 28 Sep-18 OktDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Johan Simons
Suor Angelica (Puccini) 2-15 NovDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Lluís Pasqual
Il prigioniero (Dallapiccola) 2-15 NovDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Lluís Pasqual
Macbeth (Verdi) 2-23 DecDir.: Teodor Currentzis; Prod.: Dmitri Tcherniakov
The Perfect American (Glass) 22 Jan-6 FebDir.: Dennis Russell Davies; Prod.: Phelim McDermott
Parsifal (concert) (Wagner) 29 Jan-2 FebDir.: Thomas Hengelbrock
Così fan tutte (Mozart) 23 Feb-17 MarDir.: Sylvain Cambreling / Till Drömann; Prod.: Michael Haneke
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 3-7 MarDir.: Andriy Yurkevych
Les pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 25-31 MarDir.: Daniel Oren
Don Giovanni (Mozart) 3-24 AprDir.: Alejo Pérez; Prod.: Dmitri Tcherniakov
La rappresaglia (Mercadante) 13-19 MajDir.: Riccardo Muti; Prod.: Andrea De Rosa
Wozzeck (Berg) 3-20 JunDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Christoph Marthaler
Die Zauberflöte (Mozart) 29 Jun-4 JulDir.: Simon Rattle; Prod.: Robert Carsen
Il Postino (Catán) 17-28 JulDir.: Pablo Heras Casado; Prod.: Ron Daniels
Madrid, Teatro de la Zarzuela  / 
El Puñao de Rosas (Chapí) 6+ OktDir.: Cristóbal Soler / Carlos Aragón; Prod.: Luis Olmos
El Trust de los Tenorios (Serrano) 6+ OktDir.: Cristóbal Soler / Carlos Aragón; Prod.: Luis Olmos
Los Sobrinos del Capitán Grant (Caballero) 9 Dec-8 JanDir.: José Miguel Pérez-Sierra; Prod.: Paco Mir
El gato montés (Penella) 17 Feb-11 MarDir.: Cristóbal Soler / Oliver Díaz; Prod.: José Carlos Plaza
La Chulapona (Torroba) 4 Maj-3 JunDir.: Miquel Ortega / Arturo Díez Boscovich; Prod.: Gerardo Malla
Malaga, Teatro Cervantes  / 
Katiuska (Sorozábal) 12 Okt
Luisa Fernanda (Torroba) 4 Dec
Mallorca, Teatre Principal de Palma  / 
El castillo de Barbazul (concert) (Bartók) 29 OktDir.: Francesc Bonnín
Oviedo, Ópera de Oviedo  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 18-24 SepDir.: Eric Hull; Prod.: Mario Pontiggia
L'italiana in Algeri (Rossini) 10-16 OktDir.: Ottavio Dantone / Andrés Juncos; Prod.: Emilio Sagi
Die Zauberflöte (Mozart) 13-19 NovDir.: Paul Goodwin; Prod.: Olivia Fuchs
Norma (Bellini) 8-17 DecDir.: Roberto Tolomelli; Prod.: Susana Gómez
Peter Grimes (Britten) 29 Jan-4 FebDir.: Corrado Rovaris; Prod.: David Alden
El Estreno de una Artista (Gaztambide) 29 Feb-3 Mar
Gloria y Peluca (Barbieri) 29 Feb-3 Mar
El caserío (Guridi) 28-31 Mar
La del Soto del Parral (Soutullo) 16-30 Apr
Pamplona, Baluarte  / 
La Sonambula (Bellini) 6 OktDir.: Miguel Ángel Gómez Martínez; Prod.: Patrick Mailler
Norma (Bellini) 19 FebDir.: Fabio Biondi
La flauta mágica (Mozart) 4-6 MajDir.: Robert Reimer; Prod.: Joan Font
Santander, Palacio de Festivales de Cantabria  / 
Die Dreigroschenoper (Weill) 3-4 DecDir.: Hans-Jörn Brandenburg / Stefan Rager; Prod.: Robert Wilson
Sevilla, Teatro de la Maestranza  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 Sep-5 OktDir.: Pedro Halffter; Prod.: José Luis Castro
La Valquiria (Wagner) 11-20 NovDir.: Pedro Halffter; Prod.: Carlus Padrissa, La Fura dels Baus
Hansel y Gretel (Humperdinck) 29-30 DecDir.: Pedro Váquez; Prod.: Maribel Macias
Luisa Fernanda (Torroba) 7-11 FebDir.: Cristóbal Soler; Prod.: Luis Olmos
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 17-30 MarDir.: Will Humburg; Prod.: Michal Znaniecki
La Cenicienta (Rossini) 15-19 AprProd.: Joan Font
El triunfo del tiempo y del desengaño (concert) (Handel) 20 AprDir.: Enrico Onofri
Madama Butterfly (Puccini) 5-15 JunDir.: Pedro Halffter; Prod.: Mario Gas
Cristóbal Colón (concert) (Carnicer) 28 JunDir.: Santiago Serrate
Valencia, Palau de les Arts Reina Sofia  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 5-23 NovDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Andrei Konchalovsky
La cenerentola (Rossini) 22 Nov-4 JanDir.: Michele Mariotti; Prod.: Luca Ronconi
Roméo et Juliette (concert) (Berlioz) 8-9 DecDir.: Valery Gergiev
Ariadne auf Naxos (concert) (Strauss) 16-18 DecDir.: Riccardo Chailly
Don Giovanni (Mozart) 27 Jan-9 FebDir.: Zubin Mehta; Prod.: Jonathan Miller
Iolanta (concert) (Tchaikovsky) 31 JanDir.: Teodor Currentzis
La vida breve (Falla) 3-14 MarDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Giancarlo del Monaco
Thaïs (Massenet) 25 Mar-15 AprDir.: Patrick Fournillier; Prod.: Nicola Raab
Tosca (Puccini) 1-22 AprDir.: Omer Meir Wellber / Plácido Domingo; Prod.: Jean-Louis Grinda
Le Cid (concert) (Massenet) 24-30 AprDir.: Plácido Domingo
Il trovatore (Verdi) 26 MajDir.: Zubin Mehta
Valencia, Palau de la Música  / 
Roger de Flor (Chapí) 10 MarDir.: Miguel A Gomez-Martinez
Valladolid, Teatro Calderón  / 
La Cenicienta (Rossini) 17-21 NovDir.: Stanislav Anguelov; Prod.: Joan Font
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 9-11 FebProd.: Emilio Sagi
El gato montés (Penella) 12-15 AprDir.: Cristóbal Soler; Prod.: José Carlos Plaza
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-13 MajDir.: Denis Vlasenko; Prod.: Ignacio García