2012/13 > Österrike 
*Hemsida     >Operabase Professional 
2012/13 > Österrike

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Tyskland Tjeckien Slovakien
Liechtenstein
Schweiz

Österrike
 
Ungern
Italien Slovenien Kroatien

Baden bei Wien, Stadttheater Baden  / 

Die Dubarry (Millöcker) 20 Okt-30 NovDir.: Franz Josef Breznik; Prod.: Robert Herzl
Tausend und eine Nacht (Strauss,J) 15 Dec-2 FebDir.: László Gyükér; Prod.: Christa Ertl
Im weißen Rößl (Benatzky) 16 Feb-24 MarDir.: Franz Josef Breznik; Prod.: Robert Herzl
Die schöne Helena (Offenbach) 21 Jun-30 AugDir.: Franz Josef Breznik; Prod.: Robert Herzl
Der Opernball (Heuberger) 12 Jul-5 SepDir.: Oliver Ostermann; Prod.: Volker Wahl, Michaela Ronzoni
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 19 Okt-29 NovDir.: Franz Josef Breznik; Prod.: Robert Herzl
Aschenputtel (Singer) 16 Nov-22 DecDir.: Oliver Ostermann; Prod.: Manfred Waba
Das Feuerwerk (Burkhard) 14 Dec-31 JanDir.: Michael Zehetner; Prod.: Karina Fibich
Zwei Herzen im Dreivierteltakt (Stolz) 15 Feb-29 MarDir.: Oliver Ostermann; Prod.: Alexandra Frankmann
Bregenz, Vorarlberger Landestheater  / 
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 23 Sep-9 NovProd.: Marcus Harms
Die Geschichte vom Soldaten (Stravinsky) 4 Okt-13 NovDir.: Benjamin Lack; Prod.: Dasniya Sommer, Jo Siska
La traviata (Verdi) 13 Feb-5 MarDir.: Thomas Platzgummer; Prod.: Alexander Kubelka
Gefahrliche Liebschaften (Nigsch) 30 Apr-20 JunDir.: Markus Nigsch; Prod.: Paul Lerchbaumer
Rigoletto (Verdi) 5-28 FebDir.: Alexander Drcar; Prod.: Alexander Kubelka
Erl, Tiroler Festspiele Erl  / 
Rigoletto (Verdi) 5-13 JulDir.: Gustav Kuhn; Prod.: Jan Hax Halama
Il trovatore (Verdi) 6-19 JulDir.: Gustav Kuhn; Prod.: Gustav Kuhn
La traviata (Verdi) 12-20 JulDir.: Gustav Kuhn; Prod.: Gustav Kuhn
Nabucco (Verdi) 27 JulDir.: Gustav Kuhn; Prod.: Andreas Leisner
Weihnachtsoratorium (Bach,JS) 26 Dec-6 JanDir.: Gustav Kuhn
Don Giovanni (Mozart) 27 Dec-3 JanDir.: Gustav Kuhn; Prod.: Gustav Kuhn
Tosca (Puccini) 28 Dec-5 JanDir.: Gustav Kuhn; Prod.: Angelica Ladurner
Winterreise (Schubert) 2 Jan
Das Rheingold (Wagner) 18 Jul-1 AugDir.: Gustav Kuhn; Prod.: Gustav Kuhn
Die Walküre (Wagner) 19 Jul-2 AugDir.: Gustav Kuhn; Prod.: Gustav Kuhn
Siegfried (Wagner) 25 Jul-2 AugDir.: Gustav Kuhn; Prod.: Gustav Kuhn
Götterdämmerung (Wagner) 26 Jul-3 AugDir.: Gustav Kuhn; Prod.: Gustav Kuhn
Graz, Oper Graz  / 
Manon Lescaut (Puccini) 6 Okt-20 DecDir.: Michael Boder / Jose Miguel Esandi; Prod.: Stefan Herheim
La traviata (Verdi) 11 Okt-25 NovDir.: Domingo Hindoyan; Prod.: Peter Konwitschny(original), Mika Blauensteiner(revival)
L'elisir d'amore (Donizetti) 17 Nov-6 JunDir.: Jose Miguel Esandi / Florian Erdl; Prod.: Damiano Michieletto, Allex Aguilera
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 Dec-22 MarDir.: Domingo Hindoyan / Marius Burkert; Prod.: Brigitte Fassbaender
Falstaff (Verdi) 19 Jan-5 MajDir.: Florian Erdl; Prod.: Tama Matheson
Gasparone (Millöcker) 28 Feb-8 JunDir.: Marius Burkert; Prod.: Olivier Tambosi
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 16-29 MajDir.: Julien Salemkour; Prod.: Calixto Bieito
My Fair Lady (Loewe) 7-22 JunDir.: Florian Erdl; Prod.: Michael Schilhan
Lohengrin (Wagner) 28 Sep-30 MajDir.: Julien Salemkour / Marius Burkert / Dirk Kaftan; Prod.: Johannes Erath
La bohème (Puccini) 6 Okt-4 DecDir.: José Miguel Esandi; Prod.: Dietmar Pflegerl
Im weißen Rößl (Benatzky) 19 Okt-8 MajDir.: Florian Erdl; Prod.: Josef E Köpplinger
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Nov-14 MajDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Mariame Clément
Carousel (Rodgers) 7 Dec-5 JunDir.: Marius Burkert; Prod.: Matthias Davids
Turandot (Puccini) 18 Jan-25 MajDir.: Domingo Hindoyan; Prod.: Marco Arturo Marelli
Jenůfa (Janáček) 29 Mar-15 JunDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Peter Konwitschny
La favorita (Donizetti) 26 Apr-14 JunProd.: Sam Brown
Innsbruck, Tiroler Landestheater  / 
La Wally (Catalani) 29 Sep-3 FebDir.: Alexander Rumpf; Prod.: Johannes Reitmeier
Der kleine Horrorladen (Menken) 3 Nov-7 AprDir.: Hansjörg Maringer; Prod.: Anatol Preissler
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Nov-19 MajDir.: Kevin John Edusei; Prod.: Anette Leistenschneider
Ein Walzertraum (Straus) 15 Dec-17 AprDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Stefan Tilch
Die tote Stadt (Korngold) 9 Feb-19 AprDir.: Alexander Rumpf; Prod.: Ernö Weil
Das schlaue Füchslein (Janáček) 23 Mar-4 JulDir.: Alexander Rumpf; Prod.: Johannes Reitmeier
Medea (Cherubini) 20 Apr-16 JunDir.: Christoph Altstaedt; Prod.: Johannes Reitmeier, Roger E Boggasch
Stallerhof (Kühr) 21 Apr-5 JunDir.: Hansjörg Sofka; Prod.: Johannes Reitmeier
Anatevka (Bock) 11 Maj-6 JulDir.: Hansjörg Sofka; Prod.: Dale Albright
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 15 Jun-7 JulDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Urs Häberli
La forza del destino (Verdi) 21 Sep-6 FebDir.: Francesco Angelico; Prod.: Kay Kuntze
Anatevka (Bock) 5 Okt-28 DecDir.: Hansjörg Sofka; Prod.: Dale Albright
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 11 Okt-17 NovDir.: Vito Cristofaro; Prod.: Urs Häberli
Don Pasquale (Donizetti) 9 Nov-27 AprDir.: Vito Cristofaro; Prod.: Stefan Tilch
Mara (Netzer) 7 Dec-19 MarDir.: Alexander Rumpf; Prod.: Johannes Reitmeier
Parsifal (Wagner) 16 Feb-3 MajDir.: Alexander Rumpf; Prod.: Johannes Reitmeier
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 22 Mar-2 JulDir.: Hansjörg Sofka; Prod.: Johannes Reitmeier, Roger E Boggasch
Tiefland (d'Albert) 10 Maj-3 JulDir.: Francesco Angelico; Prod.: Kurt Josef Schildknecht
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 21 Jun-6 JulDir.: Alexander Rumpf; Prod.: Ulrich Peters
Klagenfurt, Stadttheater Klagenfurt  / 
Der Freischütz (Weber) 13 Sep-6 NovDir.: Alexander Soddy; Prod.: Anna Bergmann
Das schlaue Füchslein (Janáček) 25 Okt-30 NovDir.: Peter Marschik; Prod.: David Bösch
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 13 Dec-18 JanDir.: Peter Marschik; Prod.: Sam Brown
Idomeneo re di Creta (Mozart) 7 Feb-3 MarDir.: Alexander Soddy; Prod.: Árpád Schilling
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 28 Mar-30 AprDir.: Mitsugu Hoshino; Prod.: Patrick Schlösser
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 13 Apr-13 MajDir.: Peter Marschik
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 Sep-19 OktDir.: Alexander Soddy; Prod.: Marco Storman
Macbeth (Verdi) 31 Okt-5 DecDir.: Alexander Soddy; Prod.: Cesare Lievi
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 19 Dec-18 FebDir.: Günter Wallner; Prod.: Tobias Kratzer
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 6 Feb-22 MarDir.: Attilio Cremonesi; Prod.: Michael Sturminger
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 20 Mar-10 MajDir.: Alexander Soddy; Prod.: Immo Karaman
Linz, Landestheater Linz  / 
Rigoletto (Verdi) 22 Sep-1 MarDir.: Ingo Ingensand / Takeshi Moriuchi; Prod.: Rainer Mennicken
Pariser Leben (Offenbach) 27 Okt-20 MarDir.: Marc Reibel / Takeshi Moriuchi; Prod.: Adriana Altaras
Così fan tutte (Mozart) 31 Okt-21 NovDir.: Ingo Ingensand / Daniel Linton-France; Prod.: Andreas Baesler
Don Pasquale (Donizetti) 8 Dec-4 JulDir.: Nicholas Milton / Daniel Linton-France; Prod.: Andreas Baesler
King Arthur (Purcell) 19 Jan-26 MarDir.: Takeshi Moriuchi; Prod.: Olivier Tambosi
Spuren der Verirrten (Glass) 12-25 AprDir.: Dennis Russell Davies; Prod.: David Pountney
Der Rosenkavalier (Strauss) 15-27 AprDir.: Dennis Russell Davies; Prod.: Anthony Pilavachi
Opernmaschine (Androsch) 12-18 MajDir.: Dennis Russell Davies
Die Zauberflöte (Mozart) 14 Sep-1 JunDir.: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi / Daniel Spaw; Prod.: Amon Miyamoto
Dido und Aeneas (Purcell) 25 Okt-20 DecDir.: Takeshi Moriuchi / Daniel Spaw; Prod.: Daniela Kurz
Das Rheingold (Wagner) 26 Okt-1 FebDir.: Dennis Russell Davies / Marc Reibel; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Spuren der Verirrten (Glass) 9 Nov-3 FebDir.: Dennis Russell Davies / Ingo Ingensand; Prod.: David Pountney
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Dec-4 JulDir.: Marc Reibel / Ingo Ingensand / Daniel Spaw; Prod.: Adriana Altaras
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 Jan-1 AprDir.: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi; Prod.: Anthony Pilavachi
Fadinger (Leitner) 8 Feb-26 JunDir.: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi; Prod.: André Turnheim
Die Walküre (Wagner) 22 Mar-14 JunDir.: Dennis Russell Davies / Daniel Linton-France; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 2 Maj-22 JunDir.: Borys Sitarski; Prod.: John F Kutil
Carmen (Bizet) 24 Maj-2 JulDir.: Daniel Linton-France; Prod.: Olivier Tambosi
Salzburg, Landestheater  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 Sep-24 JanDir.: Leo Hussain / Adrian Kelly; Prod.: Andreas Gergen
Tristan und Isolde (Wagner) 31 Okt-17 NovDir.: Leo Hussain; Prod.: Eike Gramss
The Sound of Music (Rodgers) 1 Dec-18 MajDir.: Peter Ewaldt / Stefan Müller; Prod.: Andreas Gergen
Così fan tutte (Mozart) 20 Jan-10 AprDir.: Leo Hussain / Adrian Kelly; Prod.: Jacopo Spirei
Werther (Massenet) 9 Mar-19 AprDir.: Adrian Kelly; Prod.: Jim Lucassen
Ariodante (Handel) 26 Apr-14 MajDir.: Christian Curnyn; Prod.: Johannes Schütz
Greek (Turnage) 26 Maj-11 JunDir.: Leo Hussain; Prod.: Andreas Gergen
La cage aux folles (Herman) 21 Sep-8 MarDir.: Peter Ewaldt / Stefan Müller; Prod.: Andreas Gergen
The Sound of Music (Rodgers) 28 Sep-26 MajDir.: Peter Ewaldt / Stefan Müller; Prod.: Andreas Gergen / Christian Struppeck
Die Pilger von Mekka (Gluck) 27 Okt-12 DecDir.: Adrian Kelly; Prod.: Jacopo Spirei
Jonny spielt auf (Krenek) 7 Dec-14 JanDir.: Adrian Kelly; Prod.: Andreas Gergen
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 6 Feb-27 MajDir.: Leo Hussain; Prod.: André Heller-Lopes
La clemenza di Tito (Mozart) 4 Maj-12 JunDir.: Leo Hussain; Prod.: Amélie Niermeyer
Emilie (Saariaho) 24 Maj-10 JunDir.: Leo Hussain; Prod.: Agnessa Nefjodov
Wien, Wiener Kammeroper  / 
La cambiale di matrimonio (Rossini) 21 Okt-9 NovDir.: Konstantin Chudovsky; Prod.: Jacopo Spirei
Verkehr mit Gespenstern (von Bose) 5-9 DecDir.: Anna Sushon; Prod.: Peter Pawlik
La bohème (Altan) 21 Jan-24 FebDir.: Claire Levacher; Prod.: Lotte de Beer
Curlew River (Britten) 25 Mar-4 AprDir.: Walter Kobéra; Prod.: Carlos Wagner
The Prodigal Son (Britten) 25 Mar-4 AprDir.: Walter Kobéra; Prod.: Carlos Wagner
Orlando (Handel) 13-31 MajDir.: Ruben Dubrovsky; Prod.: Stefania Panighini
Semiramide (Vinci) 27 Sep-15 OktDir.: Alan Curtis; Prod.: Francesco Micheli
La cenerentola (Rossini) 25 Nov-21 DecDir.: Konstantin Chudovsky; Prod.: Jasmin Solfaghari
Mare Nostrum (Kagel) 11-24 FebDir.: Gelsomino Rocco; Prod.: Christoph Zauner
La clemenza di Tito (Mozart) 13 Apr-10 MajDir.: Rubén Dubrovsky; Prod.: Alberto Triola
Punch and Judy (Birtwistle) 22 Maj-5 JunDir.: Walter Kobéra; Prod.: Leonard Prinsloo
Wien, Wiener Staatsoper  / 
Don Carlos (Verdi) 4-13 SepDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Daniele Abbado
Arabella (Strauss) 5-16 SepDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
L'elisir d'amore (Donizetti) 6 Sep-8 MarDir.: Guillermo Garcia Calvo / Yves Abel; Prod.: Otto Schenk
I vespri siciliani (Verdi) 15-16 SepDir.: Gianandrea Noseda; Prod.: Herbert Wernicke
Elektra (Strauss) 20-26 SepDir.: Simone Young; Prod.: Harry Kupfer
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 22-30 SepDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Jérôme Deschamps
Boris Godunow (Musorgsky) 24 Sep-3 OktDir.: Tugan Sokhiev; Prod.: Yannis Kokkos, Stephan Grögler
Madama Butterfly (Puccini) 29 Sep-22 FebDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Josef Gielen
Fidelio (Beethoven) 1 Okt-10 AprDir.: Peter Schneider / Adam Fischer; Prod.: Otto Schenk
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 Okt-19 MarDir.: Jérémie Rhorer / Louis Langrée; Prod.: Jean-Louis Martinoty
Don Giovanni (Mozart) 11 Okt-10 MarDir.: James Gaffigan / Louis Langrée; Prod.: Jean-Louis Martinoty
La clemenza di Tito (Mozart) 18-28 OktDir.: Adam Fischer; Prod.: Jürgen Flimm
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Okt-14 JunDir.: Karel Mark Chichon / Michael Güttler / Jean-Christophe Spinosi / Guillermo Garcia Calvo; Prod.: Günther Rennert(original), Richard Bletschacher(revival)
Simon Boccanegra (Verdi) 7 Nov-28 FebDir.: Philippe Auguin / Evelino Pidò; Prod.: Peter Stein
La traviata (Verdi) 10 Nov-17 MajDir.: Bertrand de Billy / Paolo Carignani / Marco Armiliato; Prod.: Jean-Francois Sivadier
Alceste (Gluck) 12-26 NovProd.: Christof Loy
Tosca (Puccini) 16 Nov-12 JunDir.: Karel Mark Chichon / Philippe Auguin / Stefan Soltesz; Prod.: Margarethe Wallmann
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 21 Nov-2 DecDir.: Simone Young; Prod.: Otto Schenk
La bohème (Puccini) 4 Dec-29 AprDir.: Franz Welser-Möst / Andris Nelsons; Prod.: Franco Zeffirelli
La sonnambula (Bellini) 8-20 DecDir.: Evelino Pidò; Prod.: Marco Arturo Marelli
Otello (Verdi) 9-21 DecDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Christine Mielitz
Ariadne auf Naxos (Strauss) 19 Dec-2 JanDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Dec-6 MajDir.: Cornelius Meister / Patrick Lange; Prod.: Marco Arturo Marelli
L'italiana in Algeri (Rossini) 7-16 JanDir.: Jesús López-Cobos; Prod.: Jean Pierre Ponnelle
Der Rosenkavalier (Strauss) 9-17 JanDir.: Jeffrey Tate; Prod.: Otto Schenk
Pique Dame (Tchaikovsky) 19-30 JanDir.: Marko Letonja; Prod.: Vera Nemirova
Nabucco (Verdi) 20-24 JanDir.: Jesús López-Cobos; Prod.: Günter Krämer
La cenerentola (Rossini) 26 Jan-11 JunDir.: Jesús López-Cobos; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Un ballo in maschera (Verdi) 28 Jan-3 FebDir.: Philippe Auguin; Prod.: Gianfranco de Bosio
Salome (Strauss) 11-18 FebDir.: Peter Schneider; Prod.: Boleslaw Barlog
Aida (Verdi) 14-23 MarDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: Nicolas Joel
Parsifal (Wagner) 28 Mar-4 AprDir.: Franz Welser Möst; Prod.: Christine Mielitz
Rigoletto (Verdi) 8-14 AprDir.: Jesús López-Cobos; Prod.: Sandro Sequi
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 12-22 AprDir.: Andris Nelsons; Prod.: Falk Richter
Werther (Massenet) 20-30 AprDir.: Michael Güttler / Bertrand de Billy; Prod.: Andrei Serban
La fille du régiment (Donizetti) 28 Apr-13 MajDir.: Bruno Campanella; Prod.: Laurent Pelly(original), Christian Räth(revival)
Pollicino (Henze) 28 Apr-8 MajDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: René Zisterer
Der fliegende Holländer (Wagner) 2-9 MajDir.: Daniel Harding; Prod.: Christine Mielitz
Das Rheingold (Wagner) 12 MajDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 15 Maj-23 JunDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Andrea Chénier (Giordano) 16-24 MajDir.: Marco Armiliato; Prod.: Otto Schenk
Siegfried (Wagner) 19 MajDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Carmen (Bizet) 20 Maj-2 JunDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Franco Zeffirelli
Götterdämmerung (Wagner) 22 MajDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Tristan und Isolde (Wagner) 13-30 JunDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: David McVicar
Capriccio (Strauss) 20-27 JunDir.: Christoph Eschenbach; Prod.: Marco Arturo Marelli
Roméo et Juliette (Gounod) 21-28 JunDir.: Plácido Domingo; Prod.: Jürgen Flimm
La traviata (Verdi) 3 Sep-25 MajDir.: Marco Armiliato; Prod.: Jean-Francois Sivadier
Carmen (Bizet) 4-16 SepDir.: Dan Ettinger; Prod.: Franco Zeffirelli
Tosca (Puccini) 5 Sep-27 JunDir.: Marco Armiliato / Paolo Carignani / Stefan Soltesz / Philippe Auguin; Prod.: Margarethe Wallmann
Otello (Verdi) 14-23 SepDir.: Dan Ettinger; Prod.: Christine Mielitz
Tristan und Isolde (Wagner) 21 Sep-21 DecDir.: Franz Welser-Möst / Myung Whun Chung; Prod.: David McVicar
Nabucco (Verdi) 22 Sep-7 MajDir.: Paolo Carignani / Jesús López-Cobos; Prod.: Günter Krämer
Simon Boccanegra (Verdi) 27 Sep-4 OktDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Peter Stein
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Sep-31 MarDir.: Michael Güttler / Guillermo Garcia Calvo / Stefan Soltesz; Prod.: Richard Bletschacher, Günther Rennert
La fanciulla del West (Puccini) 5-17 OktDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Marco Arturo Marelli
Aida (Verdi) 9-18 OktDir.: Dan Ettinger; Prod.: Nicolas Joel
Don Carlos (Verdi) 13-19 OktDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Daniele Abbado
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 Okt-30 AprDir.: Adam Fischer / Franz Welser-Möst; Prod.: Otto Schenk
Anna Bolena (Donizetti) 25 Okt-3 NovDir.: Evelino Pidò; Prod.: Eric Génovèse
La fille du régiment (Donizetti) 26 Okt-4 NovDir.: Bruno Campanella; Prod.: Laurent Pelly(original), Christian Räth(revival)
Un ballo in maschera (Verdi) 7-16 NovDir.: Jesús López-Cobos; Prod.: Gianfranco de Bosio
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 Nov-14 JunDir.: Guillermo Garcia Calvo; Prod.: Otto Schenk
Madama Butterfly (Puccini) 11 Nov-14 AprDir.: Plácido Domingo / Jonathan Darlington; Prod.: Josef Gielen
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Nov-17 JunDir.: Christoph Eschenbach / Constantin Trin; Prod.: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Peter Grimes (Britten) 23 Nov-1 DecDir.: Graeme Jenkins; Prod.: Christine Mielitz
La bohème (Puccini) 4 Dec-29 MarDir.: Philippe Auguin / Franz Welser-Möst; Prod.: Franco Zeffirelli
Pollicino (Henze) 18 Dec-8 MajDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: René Zisterer
Fidelio (Beethoven) 19-29 DecDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Otto Schenk
La cenerentola (Rossini) 23 Dec-2 JunDir.: Michael Güttler / Jesus Lopez-Cobos; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-5 JanDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Otto Schenk
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-15 JanDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Jean-Louis Martinoty
Don Giovanni (Mozart) 11-21 JanDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Jean-Louis Martinoty
Così fan tutte (Mozart) 13-20 JanDir.: Patrick Lange; Prod.: Roberto De Simone
Boris Godunow (Musorgsky) 23-31 JanDir.: Michael Güttler; Prod.: Yannis Kokkos
Pagliacci (Leoncavallo) 25 Jan-2 FebDir.: Paolo Carignani; Prod.: Jean Pierre Ponnelle
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 Jan-2 FebDir.: Paolo Carignani; Prod.: Jean Pierre Ponnelle
Rusalka (Dvořák,A) 26 Jan-9 FebDir.: Jiri Belohlavek; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Salome (Strauss) 7-13 FebDir.: Andris Nelson; Prod.: Boleslaw Barlog
Manon (Massenet) 12-21 FebDir.: Frédéric Chaslin; Prod.: Andrei Serban
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16 Feb-12 MarDir.: Evelino Pidò; Prod.: David McVicar, Justin Way
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 28 FebDir.: Patrick Lange
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 7-14 MarDir.: Patrick Lange; Prod.: Falk Richter
Wozzeck (Berg) 27-30 MarDir.: Daniele Gatti; Prod.: Adolf Dresen
Rigoletto (Verdi) 1-10 AprDir.: Jesús López-Cobos; Prod.: Sandro Sequi
Lohengrin (Wagner) 12-28 AprDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Andreas Homoki
Ariadne auf Naxos (Strauss) 15 Apr-20 JunDir.: Michael Boder / Franz Welser-Möst; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Parsifal (Wagner) 17-24 AprDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Christine Mielitz
Faust (Gounod) 2-10 MajDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Stéphane Roche
Andrea Chénier (Giordano) 3-9 MajDir.: Paolo Carignani; Prod.: Otto Schenk
Norma (concert) (Bellini) 8-21 MajDir.: Andriy Yurkevych
La clemenza di Tito (Mozart) 11-18 MajDir.: Adam Fischer; Prod.: Jürgen Flimm
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23 Maj-4 JunDir.: Marko Letonja; Prod.: Andrei Serban
Die Walküre (Wagner) 31 Maj-22 JunDir.: Jeffrey Tate; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Siegfried (Wagner) 5-25 JunDir.: Jeffrey Tate; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 8-29 JunDir.: Jeffrey Tate; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 18-30 JunDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Otto Schenk
Das Rheingold (Wagner) 19 JunDir.: Jeffrey Tate; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Wien, Theater an der Wien  / 
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 7-17 SepDir.: Christophe Rousset; Prod.: Claus Guth
La Calisto (concert) (Cavalli) 16 SepDir.: Christophe Rousset
Gianni Schicchi (Puccini) 10-23 OktDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Damiano Michieletto
Il Tabarro (Puccini) 10-23 OktDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Damiano Michieletto
Suor Angelica (Puccini) 10-23 OktDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Damiano Michieletto
Tito Manlio (concert) (Vivaldi) 17 OktDir.: Ottavio Dantone
Iphigenie en Aulide (Gluck) 8-22 NovDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Torsten Fischer
L'Artaserse (concert) (Vinci) 20 NovDir.: Diego Fasolis
Mathis der Maler (Hindemith) 12-28 DecDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Keith Warner
Werther (concert) (Pugnani) 15 DecDir.: Michael Hofstetter
Radamisto (Handel) 20-31 JanDir.: René Jacobs; Prod.: Vincent Boussard
Satyricon (concert) (Maderna) 23 JanDir.: Emilio Pomárico
Il trionfo del tempo e del disinganno (concert) (Handel) 28 JanDir.: René Jacobs
Le comte Ory (Rossini) 16-27 FebDir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Moshe Leiser, Patrice Caurier
La Voix humaine (concert) (Poulenc) 19 FebDir.: Stefan Vladar
Polifemo (concert) (Porpora) 22 FebDir.: Rubén Dubrovsky
Le nozze di Teti e di Peleo (concert) (Rossini) 26 FebDir.: Jean-Christophe Spinosi
Fidelio (Beethoven) 17-28 MarDir.: Nikolaus Harnoncourt; Prod.: Herbert Föttinger
Arianna in Creta (concert) (Handel) 20 MarDir.: Alan Curtis
Acis and Galatea (concert) (Handel) 25 MarDir.: Paul Goodwin
Solomon (concert) (Handel) 27 MarDir.: Martin Haselböck
Béatrice et Bénédict (Berlioz) 17-29 AprDir.: Leo Hussain; Prod.: Kasper Holten
Dido and Aeneas (concert) (Purcell) 21 AprDir.: Robert King
Amadigi di Gaula (concert) (Handel) 25 AprDir.: Alan Curtis
Attila (Verdi) 7-18 JulDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Peter Konwitschny
The Rake's Progress (Stravinsky) 16-26 SepDir.: Michael Boder; Prod.: Martin Kušej
Alessandro (concert) (Handel) 25 SepDir.: George Petrou
A Harlot's Progress (Bell) 13-27 OktDir.: Donald Runnicles; Prod.: Jens-Daniel Herzog
Idomeneo re di Creta (Mozart) 13-24 NovDir.: René Jacobs; Prod.: Damiano Micheletto
Lazarus (Schubert) 11-23 DecDir.: Michael Boder; Prod.: Claus Guth
I due Foscari (Verdi) 15-27 JanDir.: James Conlon; Prod.: Thaddeus Strassberger
Platée (Rameau) 17-28 FebDir.: William Christie; Prod.: Robert Carsen
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 6-8 MarDir.: Nikolaus Harnoncourt
Don Giovanni (concert) (Mozart) 17-19 MarDir.: Nikolaus Harnoncourt
Così fan tutte (concert) (Mozart) 27-29 MarDir.: Nikolaus Harnoncourt
The Messiah (Handel) 14-26 AprDir.: Christophe Rousset; Prod.: Claus Guth
La traviata (Verdi) 1-11 JulDir.: Sian Edwards; Prod.: Peter Konwitschny
Wien, Volksoper Wien  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Sep-31 MajDir.: Rudolf Bibl / Alfred Eschwé / Nicholas Milton / Rudolf Bibl; Prod.: Heinz Zednik
Carmen (Bizet) 2 Sep-16 MajDir.: Enrico Dovico / Gerrit Prießnitz; Prod.: Guy Joosten
Ein Walzertraum (Straus) 6 Sep-20 NovDir.: Guido Mancusi; Prod.: Robert Meyer
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 9-13 SepDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Helen Malkowsky
Die spinnen, die Römer! (Sondheim) 10 Sep-14 MajDir.: David Levi; Prod.: Werner Sobotka
Madame Pompadour (Fall) 15 Sep-20 OktDir.: Andreas Schüller; Prod.: Hinrich Horstkotte
Salome (Strauss) 16 Sep-28 OktDir.: Alfred Eschwé / Gerrit Prießnitz; Prod.: Marguerite Borie
La traviata (Verdi) 21 Sep-1 NovDir.: Julia Jones; Prod.: Hans Gratzer
Die lustige Witwe (Lehár) 26 Sep-9 JunDir.: Alfred Eschwé / Michael Tomaschek; Prod.: Marco Arturo Marelli
Tosca (Puccini) 4 Okt-14 DecDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Alfred Kirchner
Kiss me, Kate (Porter) 25 Okt-2 FebDir.: Lorenz C Aichner; Prod.: Bernd Mottl
Rusalka (Dvořák,A) 4-24 NovDir.: Roland Böer; Prod.: Renaud Doucet
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 25 Nov-28 DecDir.: Dirk Kaftan / Gerrit Prießnitz; Prod.: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Dec-6 JanDir.: Guido Mancusi; Prod.: Karl Dönch
My Fair Lady (Loewe) 30 Dec-23 FebDir.: Michael Tomaschek; Prod.: Robert Herzl
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 12 Jan-20 FebDir.: Enrico Dovico; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Candide (concert) (Bernstein) 18-25 JanDir.: Joseph Olefirowicz
Die Zauberflöte (Mozart) 27 Jan-22 JunDir.: Kevin John Edusei / Roberto Paternostro; Prod.: Helmuth Lohner
Die verkaufte Braut (Smetana) 17 Feb-13 AprDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Helmut Baumann
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 Feb-1 JunDir.: Rudolf Bibl; Prod.: Robert Herzl
Rigoletto (Verdi) 28 Feb-20 MarDir.: Enrico Dovico; Prod.: Stephen Langridge
Der Mantel (Puccini) 23 Mar-15 AprDir.: Roberto Paternostro; Prod.: Robert Meyer
Gianni Schicchi (Puccini) 23 Mar-15 AprDir.: Roberto Paternostro; Prod.: Robert Meyer
Der Wildschütz (Lortzing) 20 Apr-12 JunDir.: Lorenz C Aichner; Prod.: Dietrich Hilsdorf, Ralf Budde
Der Ring an 1 Abend (concert) (Wagner) 23 Maj-2 JunDir.: Jac van Steen
Frau Luna (Lincke) 6-30 JunDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Peter Lund
Das Wundertheater (Henze) 15-28 JunDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Thomas Schulte-Michels
Der Bajazzo (Leoncavallo) 15-28 JunDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Thomas Schulte-Michels
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Sep-2 AprDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Helmuth Lohner
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Sep-27 JunDir.: Rudolf Bibl; Prod.: Heinz Zednik
Frau Luna (Lincke) 8-22 SepDir.: Lorenz C Aichner; Prod.: Peter Lund
Sweeney Todd (Sondheim) 11 Sep-18 OktDir.: Joseph Olefirowicz; Prod.: Matthias Davids
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16 Sep-9 NovDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Marco Arturo Marelli
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 20 Sep-23 NovDir.: Rudolf Bibl; Prod.: Robert Herzl
Salome (Strauss) 24 Sep-17 OktDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Marguerite Borie
Der Wildschütz (Lortzing) 28 Sep-15 OktDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Dietrich W Hilsdorf, Ralf Budde
Ein Walzertraum (Straus) 3 Okt-18 NovDir.: Guido Mancusi; Prod.: Robert Meyer
Il trovatore (Verdi) 16 Nov-30 JunDir.: Enrico Dovico; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Nov-10 JunDir.: Michael Tomaschek; Prod.: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Nov-25 DecDir.: Nicholas Milton; Prod.: Karl Dönch
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 14 Dec-21 JanProd.: Hinrich Horstkotte
Antonia und der Reißteufel (Kolonovits) 20 Dec-16 JunProd.: Robert Meyer
My Fair Lady (Loewe) 29 Dec-14 FebProd.: Robert Herzl
Kiss me, Kate (Porter) 11 Jan-28 JunProd.: Bernd Mottl
Carmen (Bizet) 19 Jan-7 MajProd.: Guy Joosten
Guys and Dolls (Loesser) 25 Jan-21 FebProd.: Heinz Marecek
Albert Herring (Britten) 15 Feb-20 MarDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Brigitte Fassbaender
Turandot (Puccini) 28 Feb-23 MarProd.: Renaud Doucet
Gräfin Mariza (Kálmán) 22 Mar-21 MajProd.: Thomas Enzinger
La traviata (Verdi) 29 Mar-8 MajProd.: Hans Gratzer
Die spinnen, die Römer! (Sondheim) 5 Apr-10 MajProd.: Werner Sobotka
Die verkaufte Braut (Smetana) 11 Apr-27 MajProd.: Helmut Baumann
Fidelio (Beethoven) 25 Maj-11 JunProd.: Markus Bothe
Feuersnot (concert) (Strauss) 14-22 Jun