2012/13 > Belgien 
*Hemsida     >Operabase Professional 
2012/13 > Belgien

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Storbrittanien Nederländerna

Belgien
 
Tyskland
Frankriken Luxenburg

Antwerpen, Muziektheater Transparant  / 

Opera Buffa (Van Outryve) 6-8 AugProd.: Jo Roets, Peter De Bie
Pelléas et Mélisande (Debussy) 23 SepDir.: Marit Strindlund; Prod.: Wouter Van Looy
Koningin van de Nacht (Mozart) 22-28 DecProd.: Gust Van den Berghe
Concert (Monteverdi) 31 Aug-1 SepDir.: Nicolas Achten; Prod.: Wouter Van Looy
Antwerpen, De Vlaamse Opera  / 
Messa di Gloria (Puccini) 27 SepDir.: Dmitri Jurowski
La Damnation de Faust (Berlioz) 3-14 OktDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: Terry Gilliam, Leah Hausman
The Magic Flute (Mozart) 12-31 DecDir.: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; Prod.: David Hermann
Nabucco (Verdi) 7-21 FebDir.: Dmitri Jurowski / Lanfranco Marcelletti; Prod.: Daniel Slater
Parsifal (Wagner) 26 Mar-5 AprDir.: Eliahu Inbal / Daniel Inbal; Prod.: Tatjana Gürbaca
Messa da Requiem (Verdi) 23-24 MajDir.: Dmitri Jurowski
Candide (Bernstein) 18-30 JunDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Nigel Lowery
Tristan und Isolde (Wagner) 21 Sep-5 OktDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: Stef Lernous
Tosca (Puccini) 5-13 NovDir.: Maurizio Barbacini; Prod.: Frans Willem de Haas
Der Rosenkavalier (Strauss) 15-28 DecDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: Christoph Waltz
Otello (Rossini) 7-18 FebDir.: Alberto Zedda / Ryuichiro Sonoda; Prod.: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Lady Macbeth of the Mtsensk District (Shostakovich) 21 Mar-6 AprDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: Calixto Bieito
Duke Bluebeard's Castle (Bartók) 11-19 AprDir.: Martyn Brabbins; Prod.: Kornél Mundruczó
Winterreise (concert) (Schubert) 11-19 Apr
Bruxelles, Théâtre Royal de la Monnaie / De Munt  / 
Passion (Dusapin) 30 Aug-5 SepDir.: Franck Ollu; Prod.: Sasha Waltz
O Mensch! (Dusapin) 10 SepProd.: Pascal Dusapin
Lulu (Berg) 14-30 OktDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Krzysztof Warlikowski
La traviata (Verdi) 4-31 DecDir.: Ádám Fischer; Prod.: Andrea Breth
Die Fledermaus (concert) (Strauss,J) 19-22 DecDir.: Ádám Fischer
Manon Lescaut (Puccini) 24 Jan-8 FebDir.: Carlo Rizzi; Prod.: Mariusz Trelinski
Lucrezia Borgia (Donizetti) 19 Feb-8 MarDir.: Julian Reynolds; Prod.: Guy Joosten
La dispute (Mernier) 5-19 MarDir.: Patrick Davin; Prod.: Karl-Ernst Herrmann, Joël Lauwers
Roméo et Juliette (concert) (Gounod) 17-24 MarDir.: Evelino Pidò
Pelléas et Mélisande (Debussy) 14-25 AprDir.: Ludovic Morlot; Prod.: Pierre Audi
Così fan tutte (Mozart) 23 Maj-23 JunDir.: Ludovic Morlot / Thomas Rösner; Prod.: Michael Haneke
La clemenza di Tito (Mozart) 10-26 OktDir.: Ludovic Morlot; Prod.: Ivo van Hove
War Requiem (Britten) 2-3 NovDir.: Ludovic Morlot
Hamlet (Thomas,A) 3-22 DecDir.: Marc Minkowski; Prod.: Olivier Py
Les mamelles de Tirésias (Poulenc) 16-19 JanDir.: Roger Vignoles; Prod.: Ted Huffman
Jenůfa (Janáček) 21 Jan-7 FebDir.: Ludovic Morlot; Prod.: Alvis Hermanis
Les Fêtes de l'hymen et de l'amour (concert) (Rameau) 14 FebDir.: Hervé Niquet
Guillaume Tell (concert) (Rossini) 3-11 MarDir.: Evelino Pidò
King Arthur (Purcell) 19-21 MarDir.: George Petrou; Prod.: Paul Koek
La resurrezione (concert) (Handel) 29 MarDir.: René Jacobs
Au monde (Boesmans) 30 Mar-12 AprDir.: Patrick Davin; Prod.: Joël Pommerat
Rigoletto (Verdi) 8-23 MajDir.: Carlo Rizzi / Samuel Jean; Prod.: Robert Carsen
Fidelio (concert) (Beethoven) 11-12 JunDir.: Jérémie Rhorer
Orphée et Eurydice (Gluck) 17 Jun-2 JulDir.: Hervé Niquet; Prod.: Romeo Castellucci
Gent, De Vlaamse Opera  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 16-23 SepDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: Terry Gilliam, Leah Hausman
Agrippina (Handel) 21 Okt-6 NovDir.: Paul McCreesh; Prod.: Mariame Clément
The Magic Flute (Mozart) 10-20 JanDir.: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; Prod.: David Hermann
Nabucco (Verdi) 1-9 MarDir.: Dmitri Jurowski / Lanfranco Marcelletti; Prod.: Daniel Slater
Parsifal (Wagner) 20-28 AprDir.: Eliahu Inbal / Daniel Inbal; Prod.: Tatjana Gürbaca
Messa da Requiem (Verdi) 5-8 MajDir.: Dmitri Jurowski
Tristan und Isolde (Wagner) 17-26 OktDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: Stef Lernous
Tosca (Puccini) 20-26 NovDir.: Maurizio Barbacini; Prod.: Frans Willem de Haas
Der Rosenkavalier (Strauss) 9-19 JanDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: Christoph Waltz
Otello (Rossini) 28 Feb-9 MarDir.: Alberto Zedda / Ryuichiro Sonoda; Prod.: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Duke Bluebeard's Castle (Bartók) 30 Apr-10 MajDir.: Martyn Brabbins; Prod.: Kornél Mundruczó
Winterreise (concert) (Schubert) 30 Apr-10 Maj
Don Giovanni (Mozart) 11-29 JunDir.: Alexander Joel; Prod.: Guy Joosten
Liège, Opéra Royal de Wallonie  / 
Stradella (Franck) 19-29 SepDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Jaco van Dormael
L'officier de fortune (concert) (Grétry) 20 OktDir.: Patrick Davin
Pagliacci (Leoncavallo) 17-30 NovDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: José Cura
Cavalleria rusticana (Mascagni) 17-30 NovDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: José Cura
Nabuccolo (Verdi) 10-14 DecProd.: Federico Grazzini
La belle Hélène (Offenbach) 22-31 DecDir.: Cyril Englebert; Prod.: Corinne Benizio, Gilles Benizio
L'italiana in Algeri (Rossini) 18-26 JanDir.: Bruno Campanella; Prod.: Emilio Sagi
La fanciulla del West (Puccini) 22 Feb-5 MajDir.: Gianluigi Gelmetti; Prod.: Lorenzo Mariani
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 15-19 MarDir.: Philippe Gerard; Prod.: Marianne Pousseur, Enrico Bagnoli
La forza del destino (Verdi) 18-28 AprDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Francesco Maestrini
I due Foscari (concert) (Verdi) 10-12 MajDir.: Paolo Arrivabeni
Guillaume Tell (Grétry) 7-15 JunDir.: Claudio Scimone; Prod.: Stefano Mazzonis di Pralafera
Attila (Verdi) 20-28 SepDir.: Renato Palumbo; Prod.: Ruggero Raimondi
Grétry (concert) (Vito-Delvaux) 6 OktDir.: Cyril Englebert
La Caravane du Caire (concert) (Grétry) 20 OktDir.: Guy Van Waas
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 25 Okt-2 NovDir.: Christophe Rousset; Prod.: Alfredo Arias
Roméo et Juliette (Gounod) 17-26 NovDir.: Patrick Davin; Prod.: Arnaud Bernard
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 20-31 DecDir.: Cyril Englebert; Prod.: Stefano Mazzonis Di Pralafera
Fidelio (Beethoven) 31 Jan-11 FebDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Mario Martone
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 18-23 FebDir.: Massimo Donadello; Prod.: Yann Dacosta
Aida (Verdi) 25-30 MarDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Ivo Guerra(original), Johannes Haider(revival)
Zémire et Azor (Grétry) 22-27 AprDir.: Guy Van Waas; Prod.: Bernard Pisani
Maria Stuarda (Donizetti) 16-24 MajDir.: Aldo Sisillo; Prod.: Francesco Esposito
La gazzetta (Rossini) 20-28 JunDir.: Jan Schultsz; Prod.: Stefano Mazzonis Di Pralafera