2012/13 > Schweiz 
*Hemsida     >Operabase Professional 
2012/13 > Schweiz

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Tyskland
Frankriken
Monaco

Schweiz
 
Liechtenstein
Österrike
Italien

Basel, Theater Basel  / 

Katja Kabanowa (Janáček) 13 Sep-29 DecDir.: Enrico Delamboye / Gabriel Feltz / Giuliano Betta; Prod.: Armin Petras
Der Sandmann (Scartazzini) 20 Okt-17 DecDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Christof Loy
Ana Andromeda (Zimmerlin) 21-23 OktProd.: Georges Delnon, Marie-Therèse Jossen
Ariodante (Handel) 24-29 OktDir.: Andrea Marcon; Prod.: Stefan Pucher
Lo speziale (Haydn) 8 Nov-17 FebDir.: David Cowan; Prod.: Massimo Rocchi
The Black Rider (Waits) 15 Nov-17 AprDir.: Rainer Süßmilch; Prod.: Corinna von Rad
Un ballo in maschera (Verdi) 15 Dec-24 AprDir.: Giuliano Betta / Gabriel Feltz; Prod.: Vera Nemirova
Manon (Massenet) 7 Feb-9 JunDir.: Enrico Delamboye / Giuliano Betta; Prod.: Elmar Goerden
Idomeneo re di Creta (Mozart) 12 Apr-7 JunDir.: Andrea Marcon; Prod.: David Bösch
War Requiem (Britten) 16 Maj-15 JunDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Calixto Bieito
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 31 MajDir.: Rolando Garza; Prod.: Ulrike Jühe
Tosca (Puccini) 11 Sep-1 JanDir.: Enrico Delamboye / Giuliano Betta; Prod.: Jette Steckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 Sep-26 OktDir.: Rolando Garza; Prod.: Ulrike Jühe
Lohengrin (Wagner) 20 Okt-15 JunDir.: Axel Kober / Giuliano Betta; Prod.: Vera Nemirova
Votre Faust (Pousseur) 8-9 NovDir.: Gerhardt Müller-Goldboom; Prod.: Aliénor Dauchez
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 18 Jan-17 MajDir.: Giuliano Betta; Prod.: Corinna von Rad
Schneewittchen (Holliger) 20 Feb-15 AprDir.: Heinz Holliger; Prod.: Achim Freyer, Sebastian Hirn
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 29+ MarDir.: David Cowan
Ein Sommernachtstraum (Purcell) 3+ AprDir.: Andrea Marcon; Prod.: Joachim Schloemer
The Indian Queen (Purcell) 30 Apr-27 JunDir.: Andrea Marcon; Prod.: Joachim Schloemer
La Damnation de Faust (Berlioz) 25 Maj-29 JunDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Arpad Schilling
Bern, Stadttheater Bern  / 
Fidelio (Beethoven) 8 Sep-17 JanDir.: Mario Venzago / Kevin John Edusei / Mirga Gražinytė; Prod.: Joachim Schlömer
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 8 Nov-6 JanProd.: Jens Daryousch Ravari
Aschenbrödel (Rossini) 18 Nov-9 MarDir.: Srboljub Dinić; Prod.: Cordula Däuper
Macbeth (Verdi) 27 Jan-14 AprDir.: Srboljub Dinić; Prod.: Ludger Engels
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 2 Mar-2 JunDir.: John Edusei; Prod.: Lydia Steier
Neither (Feldman) 19 Apr-3 MajDir.: Stefan Schreiber; Prod.: Matthias Rebstock
The Rage of Life (Kats-Chernin) 11 Maj-21 JunDir.: Hans Christoph Bünger; Prod.: Lars Franke
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 26 Maj-20 JunDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Calixto Bieito
Der Freischütz (Weber) 20 Okt-18 JanDir.: Mario Venzago; Prod.: Michael Simon
La traviata (Verdi) 17 Nov-16 FebDir.: Mirga Gražinyte-Tyla; Prod.: Jetske Mijnssen
Das schlaue Füchslein (Janáček) 25 Jan-30 MarDir.: Mirga Gražinyte-Tyla; Prod.: Markus Bothe
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 9 Mar-20 MajDir.: NN; Prod.: Mara Kurotschka
Ariadne auf Naxos (Strauss) 19 Apr-25 MajDir.: NN; Prod.: Lydia Steier
Peter Grimes (Britten) 6-22 JunDir.: NN; Prod.: Ludger Engels
Biel, Theater Biel Solothurn  / 
Idomeneo re di Creta (Mozart) 21 Sep-11 JanDir.: Franco Trinca; Prod.: Wolfram Mehring
Evgeny Onegin (Tchaikovsky) 2 Nov-7 AprDir.: Harald Siegel; Prod.: Andreas Rosar
Das Land des Lächelns (Lehár) 14 Dec-26 AprDir.: Moritz Caffier; Prod.: Alvaro Schoeck
Rigoletto (Verdi) 22 Feb-17 MarDir.: Franco Trinca; Prod.: Beat Wyrsch
La Cecchina (Piccinni) 12 Apr-14 JunDir.: Harald Siegel; Prod.: Alexander von Pfeil
Heile Welt (Schneider,U) 19-22 JunDir.: Urs Peter Schneider; Prod.: Beat Wyrsch
Il turco in Italia (Rossini) 20 Sep-7 JanDir.: Marco Zambelli; Prod.: Pierre-Emmanuel Rousseau
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Nov-6 MarDir.: Harald Siegel; Prod.: Paul Suter
Das Rheingold (concert) (Wagner) 23-24 NovDir.: Hans Urbanek; Prod.: Andreas Rosar
Un ballo in maschera (Verdi) 13 Dec-8 FebDir.: Franco Trinca; Prod.: Paul-Emile Fourny
Figaro¿ (Henking) 28 Feb-12 JunDir.: Jürg Henneberger; Prod.: Andreas Zimmermann
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Apr-15 JunDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Georg Rootering
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 9-11 JunDir.: Kaspar Zehnder
Fribourg, Opéra de Fribourg  / 
Viva la Mamma (Donizetti) 31 Dec-15 JanDir.: Laurent Gendre; Prod.: Vincent Vittoz
Le voyage dans la lune (Offenbach) 30 Dec-12 JanDir.: Laurent Gendre; Prod.: Olivier Desbordes
Genève, Grand Théâtre de Genève  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10-17 SepDir.: Alberto Zedda; Prod.: Damiano Michieletto
JJR (Citoyen de Geneve) (Fenelon) 11-24 SepDir.: Jean Deroyer; Prod.: Robert Carsen,Christian Räth
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 7-21 NovDir.: Michel Plasson; Prod.: Patrick Kinmonth
Les aventures du roi Pausole (Honegger) 12-31 DecDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Robert Sandoz
La traviata (Verdi) 28 Jan-12 FebDir.: Baldo Podic; Prod.: David McVicar,Marie Lambert
Das Rheingold (Wagner) 9-24 MarDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Dieter Dorn
Madama Butterfly (Puccini) 20 Apr-5 MajDir.: Alexander Joel; Prod.: Michael Grandage
Rusalka (Dvořák,A) 13-27 JunDir.: Dmitri Jurowski; Prod.: Jossi Wieler
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-19 SepDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Guy Joosten
Sigurd (concert) (Reyer) 6-10 OktDir.: Frédéric Chaslin
Die Walküre (Wagner) 7-16 NovDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
La Chauve-souris (Strauss,J) 13-31 DecDir.: Theodor Guschlbauer; Prod.: Stephen Lawless
Siegfried (Wagner) 30 Jan-8 FebDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
Nabucco (Verdi) 28 Feb-10 MarDir.: John Fiore; Prod.: Roland Aeschlimann
Delusion of the Fury (Partch) 28-29 MarProd.: Heiner Goebbels
Winterreise (Schubert) 30 Mar
Götterdämmerung (Wagner) 23 Apr-2 MajDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
Der Ring des Nibelungen (Wagner) 13-25 MajDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
La Wally (Catalani) 18-28 JunDir.: Evelino Pidò
Lausanne, Opéra de Lausanne  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 5-14 OktDir.: Jesús López Cobos; Prod.: Adriano Sinivia
Phaëton (concert) (Lully) 26 OktDir.: Christophe Rousset
L'Artaserse (concert) (Vinci) 23-25 NovDir.: Diego Fasolis
Orphée aux enfers (Offenbach) 23-31 DecDir.: Dominique Trottein; Prod.: Claire Servais
Aladin et la lampe merveilleuse (Rota) 25-30 JanDir.: Hervé Klopfenstein; Prod.: Waut Koeken
Viva la Mamma (Donizetti) 8-10 FebDir.: Laurent Gendre; Prod.: Vincent Vittoz
Tosca (Puccini) 17-27 MarDir.: Roberto Rizzi Brignoli; Prod.: Giancarlo Del Monaco
L'Aiglon (Ibert) 21-28 AprDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Le nozze di Figaro (Mozart) 7-16 JunDir.: Theodor Guschlbauer; Prod.: Marco Arturo Marelli
Lakmé (Delibes) 4-13 OktDir.: Miquel Ortega; Prod.: Lilo Baur
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 27 OktDir.: Gabriel Garrido
Les mousquetaires au couvent (Varney) 22-31 DecDir.: Philippe Béran; Prod.: Jérôme Deschamps
Le voyage dans la lune (Offenbach) 7-19 JanDir.: Laurent Gendre; Prod.: Olivier Desbordes
Hansel et Gretel (Humperdinck) 5-12 FebDir.: Laurent Gay; Prod.: Julie Beauvais
Luisa Miller (Verdi) 21-30 MarDir.: Roberto Rizzi Brignoli; Prod.: Giancarlo del Monaco
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Apr-7 MajDir.: Carlos Vieu; Prod.: Adriano Sinivia
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 6-15 JunDir.: Frank Beermann; Prod.: David Hermann
Luzern, Luzerner Theater  / 
La clemenza di Tito (Mozart) 9 Sep-9 DecDir.: Howard Arman / Michael Wendeberg; Prod.: Vera Nemirova
My Fair Lady (Loewe) 31 Okt-4 MajDir.: Florian Pestell / Howard Arman; Prod.: Ansgar Weigner
La traviata (Verdi) 12 Jan-16 MajDir.: James Gaffigan / Michael Wendeberg / Florian Pestell; Prod.: Lorenzo Fioroni
Satyricon (Maderna) 23 Feb-10 AprDir.: Michael Wendeberg; Prod.: Johannes Pölzgutter
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 19 Apr-26 MajDir.: Howard Arman; Prod.: Dominique Mentha
La cenerentola (Rossini) 2-15 JunDir.: Howard Arman; Prod.: Sam Brown
Pnima...ins innere (Czernowin) 29 Aug-8 SepDir.: Howard Arman; Prod.: David Hermann
La cenerentola (Rossini) 14 Sep-26 DecDir.: Howard Arman; Prod.: Sam Brown
Kiss me, Kate (Porter) 31 Okt-17 MajDir.: Florian Pestell; Prod.: Dominique Mentha
Alcina (Handel) 11 Jan-19 AprDir.: Howard Arman; Prod.: Nadja Loschky
The Boatswain's Mate (Smyth) 15-26 FebDir.: Andrew Dunscombe; Prod.: Hersilie Ewald
Carmen (Bizet) 23 Feb-14 JunDir.: Howard Arman; Prod.: Tobias Kratzer
Don Pasquale (Donizetti) 27 Apr-13 JunDir.: Michael Wendeberg; Prod.: Johannes Pölzgutter
Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch (Naske) 5-15 JunDir.: Michael Wendeberg; Prod.: Dominique Mentha
St Gallen, Theater St Gallen  / 
Rigoletto (Verdi) 15 Sep-9 JanDir.: Pietro Rizzo; Prod.: Rosetta Cucchi
Ja Schatz (Duit) 21+ SepDir.: Erke Duit; Prod.: Erke Duit
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Sep-29 DecDir.: NN; Prod.: Bernd Mottl
La Wally (Catalani) 20 Okt-16 DecDir.: Modestas Pitrenas; Prod.: Guy Joosten
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 22 Dec-6 JunDir.: Vinzenz Praxmarer; Prod.: Cusch Jung
La finta giardiniera (Mozart) 2 Feb-3 JunDir.: Jeremy Carnall; Prod.: Lydia Steier
Un ballo in maschera (Verdi) 27 Feb-26 AprDir.: NN; Prod.: Jim Lucassen
La forza del destino (concert) (Verdi) 8-14 MarDir.: Pietro Rizzo
Eloise (Jenkins) 15-27 MarDir.: Stéphane Fromageot; Prod.: Natascha Ursuliak
Ariadne auf Naxos (Strauss) 4 Maj-4 JunDir.: Otto Tausk; Prod.: Aron Stiehl
Faust - Ein Requiem (Mitterer) 1-9 JunDir.: Wolfgang Mitterer; Prod.: Stephan Müller
Don Giovanni (Mozart) 6 Sep-30 DecDir.: Otto Tausk / Attilio Tomasello; Prod.: Guy Joosten
Der fliegende Holländer (Wagner) 19 Okt-28 JanDir.: Modestas Pitrėnas / Attilio Tomasello; Prod.: Alexander Nerlich
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 Nov-15 DecDir.: Otto Tausk; Prod.: Aron Stiehl
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 30 Nov-25 JanDir.: Stéphane Fromageot; Prod.: Cusch Jung
Der Messias (Handel) 20 DecDir.: Paul Goodwin
La Gioconda (Ponchielli) 1 Feb-23 MajDir.: Pietro Rizzo / Attilio Tomasello; Prod.: Rosetta Cucchi
Rigoletto (Verdi) 14 Feb-4 MajDir.: Stéphane Fromageot; Prod.: Rosetta Cucchi
Das schlaue Füchslein (Janáček) 19 Feb-16 MarDir.: Attilio Tomasello; Prod.: Nicola Raab
Die tote Stadt (Korngold) 10 Maj-7 JunDir.: Otto Tausk; Prod.: Jan Schmidt-Garre
La favorita (Donizetti) 20 Jun-4 JulDir.: Attilio Tomasello; Prod.: Guy Montavon
Winterthur, Theater am Stadtgarten  / 
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 18-20 AprDir.: Marc Niemann; Prod.: Martin Schüler
Tajemství (Smetana) 4-5 MajDir.: Jiri Strunc; Prod.: Dominik Benes
Tosca (Puccini) 26 Sep-6 OktDir.: Yordan Kamdzhalov; Prod.: Andrea Schwalbach
Die lustige Witwe (Lehár) 11-13 OktDir.: Wolfgang Kluge; Prod.: Johannes Zametzer
Dido and Aeneas (Purcell) 19-22 NovDir.: Hans Huyssen; Prod.: Heike Hanefeld
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 10-15 DecDir.: Johannes Knapp; Prod.: Tom Ryser
La cage aux folles (Herman) 31 Dec-5 JanDir.: Inga Hilsberg; Prod.: Bernd Schaarmann
Il turco in Italia (Rossini) 21-26 JanDir.: Mario Zambelli; Prod.: Pierre-Emmanuel Rousseau
Das schlaue Füchslein (Janáček) 11-13 MarDir.: Mirga Gražinyte-Tyla; Prod.: Markus Bothe
Kiss me, Kate (Porter) 18-20 MarDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Holger Hauer
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 9-17 MajDir.: Ricardo Minasi; Prod.: Cordula Däuper
Zurich, Oper im Knopfloch  / 
O mon bel inconnu (Hahn) 19-27 Okt
The Bear (Walton) 11 Nov
Prestami tua moglie (Leoncavallo) 31 Jan-5 FebDir.: Charl de Villiers; Prod.: Serge Honegger
The Bear (Walton) 5 Jun
Three Decembers (Heggie) 19-26 OktDir.: Charl de Villiers; Prod.: Matthias Flückiger
Zurich, Opernhaus Zürich  / 
Jenůfa (Janáček) 23 Sep-31 OktDir.: Fabio Luisi / Patrick Lange; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Salome (Strauss) 27 Sep-14 JulDir.: Cornelius Meister; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Roberto Devereux (Donizetti) 28 Sep-19 OktDir.: Andriy Yurkevych; Prod.: Giancarlo Del Monaco
Tosca (Puccini) 29 Sep-6 JanDir.: Fabio Luisi / Marco Armiliato; Prod.: Robert Carsen
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 Okt-16 NovDir.: Pavel Baleff; Prod.: Damiano Michieletto
Sale (Handel) 4-27 NovDir.: Laurence Cummings; Prod.: Christoph Marthaler
Le nozze di Figaro (Mozart) 6 Nov-4 DecDir.: Christopher Hogwood; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Die Schatzinsel (Schwemmer) 7 Nov-13 JulDir.: Thomas Rösner / Jochen Rieder; Prod.: Nadja Loschky
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Nov-14 DecDir.: Nello Santi; Prod.: David Pountney
Der fliegende Holländer (Wagner) 9 Dec-5 JulDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Andreas Homoki
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 16 Dec-6 FebDir.: Patrick Lange; Prod.: Adrian Marthaler
Cavalleria rusticana (Mascagni) 1-12 JanDir.: Alexander Vedernikov; Prod.: Grischa Asagaroff
Pagliacci (Leoncavallo) 1-9 JanDir.: Alexander Vedernikov; Prod.: Grischa Asagaroff
Tannhäuser (Wagner) 13 Jan-2 FebDir.: Marc Erich Albrecht; Prod.: Harry Kupfer
La scala di seta (Rossini) 19-30 JanDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 3 Feb-13 JulDir.: Fabio Luisi; Prod.: Tatjana Gürbaca
Così fan tutte (Mozart) 7-17 FebDir.: Thomas Rösner; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
La bohème (Puccini) 15 Feb-3 MarDir.: Fabio Luisi; Prod.: Philippe Sireuil
Carmen (Bizet) 8-17 MarDir.: Patrick Fournillier; Prod.: Matthias Hartmann
Drei Schwestern (Eötvös) 9 Mar-14 AprDir.: Michael Boder; Prod.: Herbert Fritsch
Madama Butterfly (Puccini) 14 Mar-6 AprDir.: Carlo Rizzi; Prod.: Grischa Asagaroff
Parsifal (Wagner) 23 Mar-1 AprDir.: Mikko Franck; Prod.: Claus Guth
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 7 Apr-21 JunDir.: Teodor Currentzis / Keri-Lynn Wilson; Prod.: Andreas Homoki
Rinaldo (Handel) 12-21 AprDir.: Ivor Bolton; Prod.: Jens Daniel Herzog
Der geduldige Sokrates (Telemann) 25 Apr-8 MajDir.: Christopher Moulds; Prod.: Claudia Blersch
Falstaff (Verdi) 26 Apr-12 MajDir.: Nello Santi; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
La traviata (Verdi) 5-18 MajDir.: Keri-Lynn Wilson; Prod.: Jürgen Flimm
Don Giovanni (Mozart) 26 Maj-27 JunDir.: Robin Ticciati / Fabio Luisi; Prod.: Sebastian Baumgarten
Rusalka (Dvořák,A) 2-15 JunDir.: Eivind Gullberg Jensen; Prod.: Matthias Hartmann
Opera anthology (Wagner) 14-29 JunDir.: Arno Waschk; Prod.: Hans Neuenfels
La straniera (Bellini) 23 Jun-14 JulDir.: Fabio Luisi; Prod.: Christof Loy
Der Rosenkavalier (Strauss) 30 Jun-12 JulDir.: Fabio Luisi; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Alexandre Bis (Martinů) 21+ SepDir.: Thomas Barthel; Prod.: Jan Essinger
Die Soldaten (Zimmermann,B) 22 Sep-26 OktDir.: Marc Albrecht; Prod.: Calixto Bieito
Don Giovanni (Mozart) 25 Sep-11 OktDir.: Robin Ticciati; Prod.: Sebastian Baumgarten
Rigoletto (Verdi) 27 Sep-21 JunDir.: Fabio Luisi; Prod.: Tatjana Gürbaca
La straniera (Bellini) 28 Sep-22 OktDir.: Fabio Luisi; Prod.: Christof Loy
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 5 Okt-11 MajProd.: Anja Horst
Otello (Verdi) 13 Okt-1 NovDir.: Friedemann Layer; Prod.: Graham Vick
Faust (Gounod) 3 Nov-11 DecDir.: Patrick Lange; Prod.: Jan Philipp Gloger
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 10-24 NovDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Harry Kupfer
Jenůfa (Janáček) 22 Nov-7 DecDir.: Patrick Lange; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Das Gespenst von Canterville (Lange) 23 Nov-28 JunDir.: Francesco Angelico / Jochen Rieder; Prod.: Jasmina Hadziahmetovic
Fidelio (Beethoven) 8 Dec-11 JanDir.: Fabio Luisi / Thomas Rösner; Prod.: Andreas Homoki
Sale (Handel) 14 Dec-5 JanDir.: Laurence Cummings; Prod.: Christoph Marthaler, Marie-Eve Signeyrole
La bohème (Puccini) 22 Dec-3 JanDir.: Nello Santi; Prod.: Philippe Sireuil
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 14 Jan-1 FebDir.: Patrick Fournillier; Prod.: Jens Daniel Herzog
Alcina (Handel) 26 Jan-25 FebDir.: Giovanni Antonini; Prod.: Christof Loy
Così fan tutte (Mozart) 6-16 FebDir.: Tomas Netopil; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Così fan tutte (Mozart) 6-16 FebDir.: Tomas Netopil; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Don Carlos (Verdi) 15 Feb-1 MarDir.: Fabio Luisi; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Aida (Verdi) 2 Mar-1 AprDir.: Fabio Luisi; Prod.: Tatjana Gürbaca
Der fliegende Holländer (Wagner) 11-23 MarDir.: Constantin Trinks; Prod.: Andreas Homoki
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 21 Mar-2 AprDir.: Fabio Luisi; Prod.: Grischa Asagaroff
Pique Dame (Tchaikovsky) 6 Apr-18 MajDir.: Jiri Belohlavek; Prod.: Robert Carsen
Andrea Chénier (Giordano) 12 Apr-10 MajDir.: Nello Santi; Prod.: Grischa Asagaroff
Salome (Strauss) 19 Apr-4 MajDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 9-17 MajDir.: Riccardo Minasi; Prod.: Cordula Däuper
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 17 Maj-14 JunDir.: Ivor Bolton; Prod.: Willy Decker
Peter Grimes (Britten) 24-31 MajDir.: Erik Nielsen; Prod.: David Pountney
La fanciulla del West (Puccini) 22 Jun-13 JulDir.: Marco Armiliato; Prod.: Barrie Kosky
Roberto Devereux (Donizetti) 27 Jun-13 JulDir.: Andriy Yurkevych; Prod.: Giancarlo Del Monaco
Carmen (Bizet) 29 Jun-12 JulDir.: Vasily Petrenko; Prod.: Matthias Hartmann