2012/13 > Tyskland 
*Hemsida     >Operabase Professional 
2012/13 > Tyskland

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Danmark Sverige
Nederländerna
Belgien
Luxenburg

Tyskland
 
Polen
Tjeckien
Frankriken Schweiz Österrike

Aachen, Theater Aachen  / 

Woyzeck (Waits) 26 Sep-22 NovDir.: Ludger Singer; Prod.: Bernadette Sonnenbichler
Carmen (Bizet) 7 Okt-30 MarDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Michael Helle
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Nov-14 MarDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Ewa Teilmans
Superflumina (Sciarrino) 4 Dec-10 MarDir.: Péter Halász; Prod.: Ludger Engels, Ric Schachtebeck
Ariodante (Handel) 3 Feb-12 MajDir.: Péter Halász; Prod.: Jarg Pataki
Simon Boccanegra (Verdi) 7 Apr-11 JulDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Nadja Loschky
Die Zauberflöte (Mozart) 4 Maj-13 JulDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Ewa Teilmans
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 9 Jun-14 JulDir.: Volker Hiemeyer; Prod.: Joan Anton Rechi
Fidelio (Beethoven) 15 Sep-26 FebDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Alexander Charim
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 Sep-1 MarDir.: Volker Hiemeyer; Prod.: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Okt-19 MarDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Ewa Teilmans
Rusalka (Dvořák,A) 3 Nov-20 FebDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Ewa Teilmans
Prinzessin im Eis (Schreier) 8 Dec-22 FebDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Anna Malunat
Don Carlos (Verdi) 9 Feb-18 MajDir.: Kazem Abdullah; Prod.: Michael Helle
Alcina (Handel) 6 Apr-10 JulDir.: Péter Halász; Prod.: Jarg Pataki
Die Banditen (Offenbach) 8 Jun-9 JulDir.: Péter Halász; Prod.: Ludger Engels
Altenburg, Landestheater Altenburg  / 
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 20 Sep-10 FebDir.: Jens Troester; Prod.: Ansgar Weigner
Carmen (Bizet) 11 Nov-22 JanDir.: Jens Troester; Prod.: Kay Kuntze
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 10 JanDir.: Takahiro Nagasaki; Prod.: Cornelia Poppe
Anatevka (Bock) 13 Jan-4 AprDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Frau Luna (Lincke) 31 MarDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Steffen Piontek
Du bist ich (Simons) 5 Maj-24 JunDir.: Jens Troester; Prod.: Bernhard Stengele
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Sep-26 MarDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Roland Schwab
Du bist ich (Simons) 1 NovDir.: Jens Troester; Prod.: Götz Hellriegel
Werther (Massenet) 9 Feb-16 MarDir.: Laurent Wagner; Prod.: Roland Schwab
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 13-18 AprDir.: Reter Aderhold; Prod.: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 AprDir.: Jens Troester; Prod.: Sabine Schramm
Iphigenie auf Tauris (Gluck) 1-6 JunProd.: Nicolas Brieger
Annaberg-Buchholz, Eduard-von-Winterstein-Theater Annaberg  / 
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 22 Sep-7 MarDir.: Kajsa Boström; Prod.: Birgit Eckenweber
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Sep-3 MajDir.: Naoshi Takahashi; Prod.: Ingolf Huhn
Im weißen Rößl (Benatzky) 30 Sep-26 AprDir.: Dieter Klug; Prod.: Reinhard Schwalbe
Götz von Berlichingen (Goldmark) 13 Okt-25 JanDir.: Naoshi Takahashi; Prod.: Ingolf Huhn
Kiss me, Kate (Porter) 4 Nov-19 AprDir.: Dieter Klug; Prod.: Birgit Eckenweber
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2-25 DecDir.: Dieter Klug; Prod.: Hans-Hermann Krug
Der Freischütz (Weber) 13 Jan-21 Mar
Tell Me on a Sunday (Lloyd Webber) 19 Jan-2 Maj
Der Studentenprinz (Romberg) 24 Feb-10 Apr
Der Löwe von Venedig (Gast) 7 Apr-19 Maj
Gasparone (Millöcker) 11 Aug-1 SepDir.: Dieter Klug; Prod.: Hans-Hermann Krug
Tell Me on a Sunday (Lloyd Webber) 30 Aug-13 OktDir.: Florian Kießling; Prod.: Urs Alexander Schleiff
Der Studentenprinz (Romberg) 26 Sep-29 DecProd.: Ingolf Huhn
Der Freischütz (Weber) 12 Okt-11 NovDir.: Naoshi Takahashi / Fabian Enders; Prod.: Ingolf Huhn
My Fair Lady (Loewe) 27 Okt-16 Mar
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 Nov-28 MarDir.: Naoshi Takahashi; Prod.: Ingolf Huhn
Amahl und die Heiligen Drei Könige (Menotti) 1-28 Dec
Figaros Hochzeit (Mozart) 26 Jan-11 Maj
Die Blume von Hawaii (Abraham) 9 Mar-5 Apr
Hexe Hillary und der beleidigte Kontrabass (Lund) 9 Apr-6 Maj
Tanhäuser (Mangold) 27 Apr-18 Maj
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Don Giovanni (Mozart) 30 Sep-12 JanDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Patrick Kinmonth
La traviata (Verdi) 4 Nov-5 FebDir.: Carolin Nordmeyer / Rune Bergmann; Prod.: Markus Trabusch
L'étoile (Chabrier) 2 Dec-2 MarDir.: Carolin Nordmeyer; Prod.: Aron Stiehl
La bohème (Puccini) 19 Jan-7 MajDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
Elektra (Strauss) 9 Mar-26 MajDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Lorenzo Fioroni
Ritter Blaubart (Reznicek) 23 Mar-4 MajDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Manfred Weiß
Der Ring des Polykrates (Korngold) 31 Maj-16 JunDir.: Rune Bergmann; Prod.: Markus Trabusch
Violanta (Korngold) 31 Maj-16 JunDir.: Rune Bergmann; Prod.: Markus Trabusch
Die Fledermaus (Strauss,J) 13 Jul-3 AugDir.: Klaus Straube; Prod.: Hans Oebels
Die Zauberflöte (Mozart) 20-27 JulDir.: Klaus Straube; Prod.: Andrea Berlet-Scherer
Intolleranza 1960 (Nono) 27 Sep-12 OktDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Ludger Engels
Rigoletto (Verdi) 26 Okt-10 AprDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Patrick Kinmonth
Porgy and Bess (concert) (Gershwin) 7 Dec-2 Mar
La bohème (Puccini) 6 Jan-4 AprDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Thorleifur Örn Arnarsson
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 Mar-5 JunDir.: Roland Techet; Prod.: Yona Kim
Lohengrin (Wagner) 3-29 Maj
My Fair Lady (Loewe) 21+ Jun
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
La straniera (concert) (Bellini) 24 NovDir.: Pietro Rizzo
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Mar-1 AprDir.: Simon Rattle; Prod.: Robert Carsen
Cendrillon (Viardot) 27-31 MarDir.: Stanley Dodds
Don Giovanni (Mozart) 17-26 MajDir.: Thomas Hengelbrock; Prod.: Philipp Himmelmann
Gräfin Mariza (Kálmán) 18-20 OktDir.: László Makláry; Prod.: Agnes Gyarmathy
Stabat Mater (Pergolesi) 17 JanDir.: Diego Fasolis
Manon Lescaut (Puccini) 12-21 AprDir.: Simon Rattle; Prod.: Richard Eyre
Johannespassion (Bach,JS) 13-18 AprDir.: Simon Rattle; Prod.: Peter Sellars
Faust (Gounod) 6-12 JunDir.: Thomas Hengelbrock; Prod.: Bartlett Sher
Don Carlos (Verdi) 3-5 JulDir.: Valery Gergiev; Prod.: Giorgio Barberio Corsetti
Requiem (Verdi) 4 JulDir.: Valery Gergiev
Die Entführung aus dem Serail (concert) (Mozart) 21-27 JulDir.: Yannick Nézet-Séguin
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
La traviata (Verdi) 11-26 JanDir.: Eckehard Stier; Prod.: Sebastian Ritschel
Anatevka (Bock) 22 Mar-11 MajDir.: Manuel Pujol; Prod.: Sebastian Ritschel
Carmina Burana (Orff) 18 Okt-30 MarProd.: Reiner Feistel
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 Jan-2 FebDir.: Andrea Sanguineti
Tannhäuser (Wagner) 29 Mar-31 MajDir.: Ulrich Kern
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Das Mädchen mit den Schwefelhölzern (Lachenmann) 15-23 SepDir.: Lothar Zagrosek / Matthias Hermann; Prod.: David Hermann
Parsifal (Wagner) 21 Okt-1 AprDir.: Donald Runnicles; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Turandot (Puccini) 27 Okt-3 NovDir.: Jesús López Cobos; Prod.: Lorenzo Fioroni
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Nov-3 MajDir.: Moritz Gnann / Ivan Repusic; Prod.: Günter Krämer
Carmen (Bizet) 6 Nov-25 AprDir.: Jacques Lacombe / William Spaulding; Prod.: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 8 Nov-11 AprDir.: Enrique Mazzola / Moritz Gnann; Prod.: Katharina Thalbach
Szenen aus dem Leben der Heiligen Johanna (Braunfels) 16-29 NovDir.: Matthias Foremny; Prod.: Carl Hegemann
Das schlaue Füchslein (Janáček) 30 Nov-28 DecDir.: Tomas Hanus; Prod.: Katharina Thalbach
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 9 Dec-13 AprDir.: Steven Sloane; Prod.: Robert Carsen
La traviata (Verdi) 10 Dec-26 AprDir.: Ivan Repusic; Prod.: Götz Friedrich
Tannhäuser (Wagner) 16 Dec-30 MarDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Kirsten Harms
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20 Dec-11 JanDir.: Guillermo García Calvo; Prod.: Filippo Sanjust
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 5-18 JanDir.: Sebastian Lang-Lessing; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Tosca (Puccini) 9 Jan-9 MarDir.: Donald Runnicles; Prod.: Boleslaw Barlog
Don Giovanni (Mozart) 17-30 JanDir.: Guillermo García Calvo; Prod.: Roland Schwab
Peter Grimes (Britten) 25 Jan-15 FebDir.: Donald Runnicles; Prod.: David Alden
Ein Maskenball (Verdi) 27 Jan-8 FebDir.: Ivan Repusic; Prod.: Götz Friedrich
Madama Butterfly (Puccini) 29 Jan-14 FebDir.: Alexander Joel / Moritz Gnann; Prod.: Pier Luigi Samaritani
Lohengrin (Wagner) 10 Feb-21 MarDir.: Donald Runnicles; Prod.: Kasper Holten
Les troyens (Berlioz) 21 Feb-3 MarDir.: Donald Runnicles; Prod.: David Pountney
Otello (Verdi) 27 Feb-6 MarDir.: Donald Runnicles; Prod.: Andreas Kriegenburg
Tristan und Isolde (Wagner) 14-23 MarDir.: Donald Runnicles; Prod.: Graham Vick
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 22 Mar-7 AprDir.: Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Rigoletto (Verdi) 21-30 AprDir.: Pablo Heras-Casado / Moritz Gnann; Prod.: Jan Bosse
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 27 Apr-1 MajDir.: Andriy Yurkevych
Messa da Requiem (Verdi) 2-4 MajDir.: William Spaulding; Prod.: Achim Freyer
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 27 MajDir.: Donald Runnicles
Le Vaisseau fantôme (concert) (Dietsch) 4 JunDir.: Enrique Mazzola
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 5 JunDir.: Guillermo García Calvo
Attila (concert) (Verdi) 19-21 JunDir.: Pinchas Steinberg
Himmelsmechanik (Kagel) 22-26 AugProd.: Sven Sören Beyer
Nabucco (Verdi) 8 Sep-22 DecDir.: Andrea Battistoni / William Spaulding; Prod.: Keith Warner
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 Sep-16 AprProd.: Jakop Ahlbom
Das Rheingold (Wagner) 21 Sep-8 JanDir.: Simon Rattle / Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Die Walküre (Wagner) 22 Sep-9 JanDir.: Simon Rattle; Prod.: Götz Friedrich
Siegfried (Wagner) 27 Sep-10 JanDir.: Simon Rattle; Prod.: Götz Friedrich
Götterdämmerung (Wagner) 29 Sep-12 JanDir.: Simon Rattle / Donald Runnicles; Prod.: Götz Friedrich
Macbeth (Verdi) 6 Okt-26 NovDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Robert Carsen
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Okt-2 MajDir.: Ivan Repusic / Moritz Gnann; Prod.: Günter Krämer
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 11 Okt-22 FebDir.: Guillermo García Calvo / Moritz Gnann; Prod.: Katharina Thalbach
La traviata (Verdi) 20 Okt-27 AprDir.: Gérard Korsten / Ivan Repusic; Prod.: Götz Friedrich
Così fan tutte (Mozart) 25-27 OktProd.: Michael von zur Mühlen / Margo Zalite / Clara Hinterberger
Don Carlos (Verdi) 31 Okt-24 NovDir.: Donald Runnicles; Prod.: Marco Arturo Marelli
Otello (Verdi) 9-28 NovDir.: Donald Runnicles; Prod.: Andreas Kriegenburg
Falstaff (Verdi) 17 Nov-4 JanDir.: Donald Runnicles; Prod.: Christof Loy
Rigoletto (Verdi) 23 Nov-26 AprDir.: Roberto Rizzi Brignoli; Prod.: Jan Bosse
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 30 Nov-11 DecProd.: Annechien Koerselman
Carmen (Bizet) 8 Dec-4 MajDir.: Giuseppe Finzi; Prod.: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
La bohème (Puccini) 12-31 DecDir.: Karel Mark Chichon / Ivan Repusic; Prod.: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 13 Dec-21 MajDir.: Ivan Repusic / Matthias Foremny; Prod.: Boleslaw Barlog
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-29 DecDir.: Moritz Gnann; Prod.: Andreas Homoki
La Gioconda (Ponchielli) 19 Jan-6 FebDir.: Jesús López Cobos; Prod.: Filippo Sanjust
Jenůfa (Janáček) 9-18 FebDir.: Donald Runnicles; Prod.: Christof Loy
Fausts Verdammnis (Berlioz) 23 Feb-1 JunDir.: Donald Runnicles; Prod.: Christian Spuck
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Feb-7 MarDir.: Matthias Foremny; Prod.: Götz Friedrich
Der Bajazzo (Leoncavallo) 14-26 MarDir.: Cornelius Meister; Prod.: David Pountney
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-26 MarDir.: Cornelius Meister; Prod.: David Pountney
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 Mar-16 MajDir.: Guillermo García Calvo / Ivan Repusic; Prod.: Filippo Sanjust
Don Giovanni (Mozart) 20 Mar-8 JunDir.: Friedemann Layer; Prod.: Roland Schwab
Das Marchen von der Zauberflote (Mozart) 21-22 MarDir.: Kevin McCutcheon; Prod.: Gerlinde Pelkowski
Die Trojaner (Berlioz) 30 Mar-6 AprDir.: Paul Daniel; Prod.: David Pountney
Parsifal (Wagner) 5-21 AprDir.: Axel Kober; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Der Liebestrank (Donizetti) 25 Apr-10 MajDir.: Roberto Rizzi Brignoli; Prod.: Irina Brook
Tristan und Isolde (Wagner) 14-25 MajDir.: Donald Runnicles; Prod.: Graham Vick
Billy Budd (Britten) 22 Maj-6 JunDir.: Donald Runnicles; Prod.: David Alden
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 4-7 JunDir.: Paolo Arrivabeni
Werther (concert) (Massenet) 16-19 JunDir.: Donald Runnicles
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 16 Sep-7 JulDir.: André de Ridder; Prod.: Barrie Kosky
Der Heimkehr des Odysseus (Monteverdi) 16 Sep-6 JulDir.: André de Ridder; Prod.: Barrie Kosky
Orpheus (Monteverdi) 16 Sep-5 JulDir.: André de Ridder; Prod.: Barrie Kosky
American Lulu (Neuwirth) 30 Sep-30 JunDir.: Johannes Kalitzke; Prod.: Kirill Serebrennikov
Xerxes (Handel) 7 Okt-4 DecDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Stefan Herheim
Im weißen Rößl (Benatzky) 14 Okt-6 JanDir.: Peter Christian Feigel / Koen Schoots; Prod.: Sebastian Baumgarten
La traviata (Verdi) 31 Okt-13 JanDir.: Ivan Repušić; Prod.: Hans Neuenfels
Ali Baba und die 40 Räuber (Akyol) 3 Nov-26 DecDir.: Kristiina Poska; Prod.: Matthias Davids
Der Freischütz (Weber) 10 Nov-3 JanDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Nov-7 FebDir.: Henrik Nanasi / Kristiina Poska; Prod.: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
La bohème (Puccini) 30 Nov-16 FebDir.: Kristiina Poska; Prod.: Andreas Homoki
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 12 Dec-3 FebDir.: Stefan Blunier; Prod.: Andreas Homoki
Die Bajadere (Kalman) 23 DecDir.: Stefan Soltesz
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 Jan-17 FebDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Andreas Homoki
Der Kuhhandel (Weill) 18-22 JanDir.: Antony Hermus
Die sieben Todsünden (Weill) 21 Jan-26 FebDir.: Kristiina Poska; Prod.: Barrie Kosky
Kiss me, Kate (Porter) 9 Feb-10 MarDir.: Koen Schoots; Prod.: Barrie Kosky
Mazeppa (Tchaikovsky) 24 Feb-2 JulDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Ivo van Hove
Mikropolis (Jost) 27 Feb-24 AprDir.: Christian Jost; Prod.: Nadja Loschky
Carmen (Bizet) 6 Mar-20 AprDir.: Nicholas Milton; Prod.: Sebastian Baumgarten
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Mar-28 JunDir.: Kristiina Poska; Prod.: Reinhard von der Thannen
Don Giovanni (Mozart) 7 Apr-18 MajDir.: Uwe Sandner; Prod.: Peter Konwitschny
Le grand macabre (Ligeti) 21 Apr-1 JunDir.: Baldur Brönnimann; Prod.: Barrie Kosky
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 1-23 MajDir.: Kristiina Poska; Prod.: Calixto Bieito
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 24 Maj-16 JunDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Barrie Kosky
Ball im Savoy (Abraham) 9 Jun-3 JulDir.: Adam Benzwi; Prod.: Barrie Kosky
Ein Sommernachtstraum (Britten) 15 Sep-8 JulDir.: Kristiina Poska; Prod.: Viestur Kairish
Orpheus (Monteverdi) 19 Sep-23 NovDir.: André de Ridder; Prod.: Barrie Kosky
Ball im Savoy (Abraham) 28 Sep-10 NovDir.: Adam Benzwi; Prod.: Barrie Kosky
Des Kaisers neue Kleider (Vacek) 13 Okt-21 FebDir.: Uwe Sandner; Prod.: Lydia Steier
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 19 Okt-23 FebDir.: Kristiina Poska; Prod.: Reinhard von der Thannen
Die sieben Todsünden (Weill) 1 Nov-2 DecDir.: Kristiina Poska; Prod.: Barrie Kosky
Così fan tutte (Mozart) 3 Nov-28 JunDir.: Henrik Nánási; Prod.: Alvis Hermanis
West Side Story (Bernstein) 24 Nov-13 JulDir.: Koen Schoots; Prod.: Barrie Kosky
Rusalka (Dvořák,A) 29 Nov-11 JanDir.: Henrik Nánási; Prod.: Barrie Kosky
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Dec-26 JanDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Andreas Homoki
Die Herzogin von Chicago (concert) (Kálmán) 22-30 DecDir.: János Kovács
Der feurige Engel (Prokofiev) 19 Jan-10 JulDir.: Henrik Nánási; Prod.: Benedict Andrews
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 22 Jan-19 FebDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Andreas Homoki
Xerxes (Handel) 1 Feb-11 AprDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Stefan Herheim
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Feb-10 MajProd.: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Ali Baba und die 40 Räuber (Akyol) 21 Feb-2 AprDir.: Kristiina Poska; Prod.: Matthias Davids
Clivia (Dostal) 8 Mar-7 JulDir.: Kai Tietje; Prod.: Stefan Huber
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 29 Mar-30 AprDir.: Nicholas Milton; Prod.: Thilo Reinhardt
Carmen (Bizet) 9 Apr-9 JunDir.: Henrik Nánási; Prod.: Sebastian Baumgarten
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 2 Maj-13 JunDir.: Henrik Nánási; Prod.: Barrie Kosky
Castor et Pollux (Rameau) 11 Maj-12 JulDir.: Christian Curnyn; Prod.: Barrie Kosky
La traviata (Verdi) 23 Maj-4 JulDir.: NN; Prod.: Hans Neuenfels
Die Soldaten (Zimmermann,B) 15 Jun-9 JulDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Calixto Bieito
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
Papageno spielt auf der Zauberflöte (Streul) 15 Sep-7 OktDir.: Klaus Kirbach; Prod.: Heidi Kirbach
Wir gratulieren! (Weinberg) 23-25 SepDir.: Vladimir Stoupel; Prod.: Titus Selge
Berlin, Staatsoper im Schiller Theater  / 
Tosca (Puccini) 9 Sep-8 FebDir.: Julien Salemkour / Leo Hussain; Prod.: Carl Riha
R. Hot bzw. die Hitze (Goldmann) 22 Sep-8 OktDir.: Max Renne; Prod.: Isabel Ostermann
Siegfried (Wagner) 3 Okt-18 AprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
Die Walküre (Wagner) 4 Okt-14 AprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
La traviata (Verdi) 5 Okt-15 JunDir.: Stefano Ranzani / Massimo Zanetti; Prod.: Peter Mussbach
Der gestiefelte Kater (Cui) 20 Okt-17 NovDir.: Boris Anifantakis / Vinzenz Weissenburger; Prod.: Isabel Ostermann
Madama Butterfly (Puccini) 26 Okt-8 MarDir.: Antonello Allemandi / Wolfram-Maria Märtig; Prod.: Eike Gramss
Don Carlos (Verdi) 28 Okt-10 NovDir.: Massimo Zanetti; Prod.: Philipp Himmelmann
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Nov-24 MajDir.: Alexander Soddy / Julien Salemkour; Prod.: August Everding
La finta giardiniera (Mozart) 24 Nov-19 AprDir.: Christopher Moulds; Prod.: Hans Neuenfels
Das tapfere Schneiderlein (Mitterer) 1-30 DecProd.: Maximilian von Mayenburg
La bohème (Puccini) 2-30 DecDir.: Andris Nelsons / Julien Salemkour; Prod.: Lindy Hume
Der Rosenkavalier (Strauss) 11-23 DecDir.: Simon Rattle; Prod.: Nicolas Brieger
Der Freischütz (Weber) 11 Jan-20 AprDir.: Julien Salemkour; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 15-24 JanDir.: Günther Albers; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Maria Stuarda (Donizetti) 17-28 JanDir.: Friedrich Haider; Prod.: Karsten Wiegand
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 Jan-23 FebDir.: Michele Rovetta; Prod.: Ruth Berghaus
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 26 Jan-9 FebDir.: Felix Krieger; Prod.: Mascha Pörzgen
Matsukaze (Hosokawa) 1-3 FebDir.: David Robert Coleman; Prod.: Sasha Waltz
Aida (Verdi) 17 Feb-7 MarDir.: Leo Hussain; Prod.: Pet Halmen
Götterdämmerung (Wagner) 3 Mar-21 AprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
The Rake's Progress (Stravinsky) 9-16 MarDir.: David Robert Coleman; Prod.: Krzysztof Warlikowski
L'elisir d'amore (Donizetti) 15-22 MarDir.: Andriy Yurkevych; Prod.: Percy Adlon
Vanitas (Sciarrino) 15 Mar-3 AprProd.: Beate Baron
Das Rheingold (Wagner) 23 Mar-13 AprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Guy Cassiers
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 Apr-22 MajDir.: Daniel Harding; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Der Neinsager (Bredemeyer) 2-21 MajProd.: Aniara Amos
Der Jasager (Weill) 2-21 MajProd.: Aniara Amos
Agrippina (Handel) 2-9 MajDir.: René Jacobs; Prod.: Vincent Boussard
Le vin herbé (Martin,F) 25 Maj-13 JunDir.: Franck Ollu; Prod.: Katie Mitchell
The Fairy Queen (Purcell) 16-28 JunDir.: Michael Boder, Benjamin Bayl; Prod.: Claus Guth
Recitations (Aperghis) 20-30 JunProd.: Elisabeth Stöppler
Hanjo (Hosokawa) 22-30 JunDir.: Günther Albers; Prod.: Calixto Bieito
Un ballo in maschera (Verdi) 14 Sep-10 OktDir.: Massimo Zanetti; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Vertrauenssache (Krenek) 21 Sep-6 OktDir.: Günther Albers; Prod.: Neco Çelik
Die Zarenbraut (Rimsky-Korsakov) 3 Okt-1 NovDir.: Daniel Barenboim / Alexander Vitlin; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Wozzeck (Berg) 4-12 OktDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Andrea Breth
Don Giovanni (Mozart) 18 Okt-3 NovDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Claus Guth
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 25 Okt-17 NovDir.: Vinzenz Weissenburger; Prod.: Eva-Maria Weiss
La traviata (Verdi) 6 Nov-4 MarDir.: Domingo Hindoyan; Prod.: Peter Mussbach
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Nov-8 MarDir.: Wolfram-Maria Märtig; Prod.: August Everding
La finta giardiniera (Mozart) 28 Nov-5 DecDir.: Christopher Moulds; Prod.: Hans Neuenfels
Il trovatore (Verdi) 29 Nov-22 DecDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Philipp Stölzl
Rotkäppchen (Aperghis) 30 Nov-22 DecProd.: Thomas Fiedler
Der fliegende Holländer (Wagner) 12-29 DecDir.: Daniel Harding; Prod.: Philipp Stölzl(original), Mara Kurotschka(revival)
La bohème (Puccini) 20 Dec-19 JanDir.: Josep Caballé-Domenech; Prod.: Lindy Hume
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 21 Dec-12 JanDir.: Günther Albers; Prod.: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Jan-7 FebDir.: Michele Rovetta; Prod.: Ruth Berghaus
Katja Kabanowa (Janáček) 25 Jan-16 FebDir.: Simon Rattle; Prod.: Andrea Breth
Lezioni di tenebra (Ronchetti) 30 Jan-29 JunDir.: Max Renne
Salome (Strauss) 2-13 FebDir.: Zubin Mehta; Prod.: Harry Kupfer
Aida (Verdi) 15-22 FebDir.: Zubin Mehta; Prod.: Pet Halmen
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 Feb-8 MarDir.: Ursula Stigloher; Prod.: Neco Çelik
Tosca (Puccini) 28 Feb-1 JunDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Carl Riha
Rein Gold (Stemann) 9-29 MarDir.: Markus Poschner; Prod.: Nicolas Stemann
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 Mar-6 AprDir.: Christopher Moulds; Prod.: Thomas Langhoff
Die Blinden (Dittrich) 30 Mar-11 Apr
Die Verwandlung (Dittrich) 30 Mar-11 Apr
Tannhäuser (Wagner) 12-27 AprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Sasha Waltz
Simon Boccanegra (Verdi) 13-17 AprDir.: Daniel Barenboim; Prod.: Federico Tiezzi
Le vin herbé (Martin,F) 22-26 AprDir.: Franck Ollu; Prod.: Katie Mitchell, Joseph W Alford
Rappresentazione di anima e di corpo (Cavalieri) 4-11 MajDir.: René Jacobs; Prod.: Achim Freyer, Tilman Hecker
Dido and Aeneas (Purcell) 6-17 MajDir.: Christopher Moulds; Prod.: Sasha Waltz
Punch and Judy (Birtwistle) 16-31 MajDir.: Christopher Moulds; Prod.: Derek Gimpel
Don Carlos (Verdi) 18-30 MajDir.: Massimo Zanetti; Prod.: Philipp Himmelmann
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 6-25 JunDir.: Wayne Marshall; Prod.: Vincent Boussard
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 7-11 JunDir.: Marc Minkowski; Prod.: Jürgen Flimm, Gudrun Hartmann
Lohengrin (Sciarrino) 14-21 JunProd.: Ingo Kerkhof
Neither (Feldman) 22-29 JunDir.: François Xavier Roth; Prod.: Katie Mitchell
Aschemond oder The Fairy Queen (Oehring) 23-28 JunDir.: Michael Boder; Prod.: Claus Guth
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Rigoletto (Verdi) 2 Sep-26 DecDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Roman Hovenbitzer
Saul (Handel) 7 Okt-4 JanDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Jörg Behr
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 1 Dec-8 MajDir.: Elisa Gogou; Prod.: Helen Malkowsky
Die Fledermaus (Strauss,J) 19 Jan-19 MajDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Helen Malkowsky
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 9 Mar-11 MajDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Lotte de Beer
City of Angels (Coleman) 18 Maj-16 JunDir.: William Ward Murta; Prod.: Thomas Winter
Orlando (Grütter) 15 Jun-7 JulDir.: Aurélien Bello; Prod.: Bettina Geyer, Christian Grammel, Michael E Kleine
Die Hexen von Eastwick (Rowe) 20 Sep-31 DecDir.: William Ward Murta; Prod.: Jens Göbel
Giovanna d'Arco (Verdi) 12 Okt-29 JanDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Sabine Hartmannshenn
The Last Five Years (Brown) 22-30 OktDir.: William Ward Murta; Prod.: Thomas Winter
Così fan tutte (Mozart) 7 Dec-27 AprDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Julia Hölscher
Symphony 9 (Beethoven) 24-26 JanDir.: Alexander Kalajdzic
Tosca (Puccini) 22 Feb-12 JunDir.: Alexander Kalajdzic; Prod.: Sebastian Bauer
Ringetje (Wagner) 15-23 MarDir.: Merijn van Driesten; Prod.: Lotte de Beer
Medea (Cherubini) 4 Maj-20 JunDir.: Elisa Gogou; Prod.: Florian Lutz
The Rape of Lucretia (Britten) 24 Maj-2 JulDir.: Elisa Gogou; Prod.: Andrea Schwalbach
Belshazzar's Feast (Walton) 13 JunDir.: Nicholas Kok
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
SnoWhite (Nimsgern) 2 Sep-27 AprDir.: Frank Nimsgern; Prod.: Elmar Ottenthal
Peer Gynt (Grieg) 16 Sep-7 OktDir.: Ekaterina Klewitz; Prod.: Jens Kerbel
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 23 Sep-14 DecDir.: Stefan Blunier / Thomas Wise; Prod.: Klaus Weise
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 23 Sep-14 DecDir.: Stefan Blunier / Thomas Wise; Prod.: Klaus Weise
Sancta Susanna (Hindemith) 23 Sep-14 DecDir.: Stefan Blunier / Thomas Wise; Prod.: Klaus Weise
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 Okt-30 DecDir.: Robin Engelen / Christopher Sprenger; Prod.: Franziska Severin
Norma (Bellini) 28 Okt-9 JulDir.: Robin Engelen / Christopher Sprenger; Prod.: Florian Lutz
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 Nov-12 JulDir.: Robin Engelen; Prod.: Klaus Weise
Jephtha (Handel) 9 Dec-10 JulDir.: Andreas Spering; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 20 Jan-11 JulDir.: Robin Engelen / Thomas Wise; Prod.: Philipp Himmelmann
La traviata (Verdi) 23 Feb-20 JulDir.: Hendrik Vestmann / Christopher Sprenger; Prod.: Andreas Homoki
Nocturno (Haas,Georg) 23 MarDir.: Christopher Sprenger; Prod.: Florian Lutz
Tristan und Isolde (Wagner) 28 Apr-13 JulDir.: Stefan Blunier; Prod.: Vera Nemirova
Oh, wie schon ist Panama (Kraus-Hübner) 15 Maj-9 JunDir.: Ekaterina Klewitz; Prod.: Bärbel Stenzenberger
Satyagraha (Glass) 9 Jun-14 JulDir.: Ulrich Windfuhr; Prod.: Silviu Purcarete
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 15 Jun-20 JulDir.: Ekaterina Klewitz; Prod.: Jens Kerbel
Don Giovanni (Mozart) 23 Jun-21 JulDir.: Robin Engelen; Prod.: Klaus Weise
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 28 Sep-6 OktDir.: Ekaterina Klewitz; Prod.: Jens Kerbel
Written on Skin (Benjamin) 29 Sep-5 DecDir.: Hendrik Vestmann / Thomas Wise; Prod.: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
Dido and Aeneas (Purcell) 1 NovDir.: Thomas Wise; Prod.: Mark Daniel Hirsch
Tosca (Puccini) 3 Nov-27 MarDir.: Hendrik Vestmann / Stefan Blunier / Johannes Pell; Prod.: Philipp Kochheim
Pinocchios Abenteuer (Dove) 1 Dec-29 MarDir.: Johannes Pell; Prod.: Martin Duncan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-20 DecDir.: Johannes Pell; Prod.: Franziska Severin(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Aida (Verdi) 16 Feb-29 JunDir.: Will Humburg / Stefan Blunier; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Die Bremer Stadtmusikanten (Gladkov) 8 MarDir.: Ekaterina Klewitz; Prod.: Bärbel Stenzenberger
Der Traum ein Leben (Braunfels) 30 Mar-30 MajDir.: Will Humburg; Prod.: Jürgen R Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Apr-8 JunDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Jürgen Rose
Thaïs (Massenet) 18 Maj-27 JunDir.: Stefan Blunier / Thomas Wise; Prod.: Francisco Negrin
Das Kind und der Zauberspuk (Ravel) 24 MajDir.: Ekaterina Klewitz
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Frau Luna (Lincke) 30 Dec-1 MajDir.: Hannes Ferrand; Prod.: Sarah Kohrs
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 12-13 JanDir.: Christian Möbius; Prod.: Martin Schüler
Frauen am Rande des Nervenzusammenbruchs (Yazbek) 8-9 FebDir.: Ferdinand von Seebach; Prod.: Stefan Huber
Carmen (Bizet) 11-13 AprDir.: Marc Niemann; Prod.: Matthias Oldag
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 7 Sep-1 NovDir.: Alexander Joel; Prod.: Balázs Kovalik
Aida (Verdi) 7 Okt-16 JanDir.: Alexander Joel; Prod.: Konstanze Lauterbach
Der Bettelstudent (Millöcker) 13 Okt-18 DecDir.: Georg Menskes; Prod.: Detlef Soelter
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 28 Okt-19 JanDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Paul Esterhazy
Die Nachtigall (Stravinsky) 28 Okt-19 JanDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Paul Esterhazy
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 1 Dec-10 FebDir.: Georg Menskes; Prod.: Hardy Rudolz
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7-29 DecDir.: Sebastian Beckedorf / Alexander Joel; Prod.: Michael Talke
Ernani (concert) (Verdi) 1 Feb-24 MarDir.: Georg Menskes
Tristan und Isolde (Wagner) 3-30 MarDir.: Alexander Joel; Prod.: Yona Kim
Saul (Handel) 16 Mar-17 MajDir.: Nicolas Kok; Prod.: Elisabeth Stöppler
Così fan tutte (Mozart) 28 Apr-14 JunDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Lotte De Beer
Die Zauberflöte (Mozart) 3 Maj-20 JunDir.: Christopher Hein / György Mészáros; Prod.: Aniara Amos
Salome (Strauss) 1-18 JunDir.: Alexander Joel; Prod.: Michael Simon
La traviata (Verdi) 10-25 AugDir.: Alexander Joël; Prod.: Walter Sutcliffe
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 8 Sep-26 OktDir.: Georg Menskes; Prod.: Hardy Rudolz
Parsifal (Wagner) 5-13 OktDir.: Alexander Joel; Prod.: Yona Kim
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 12-19 OktDir.: Georg Menskes; Prod.: Detlef Soelter
Salome (Strauss) 20-31 OktDir.: Alexander Joel; Prod.: Michael Simon
Die Reise des Edgar Allan Poe (Argento) 30+ NovDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Thaddeus Strassberger
Così fan tutte (Mozart) 13+ DecDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Lotte De Beer
Die Zauberflöte (Mozart) 30+ DecDir.: Christopher Hein; Prod.: Aniara Amos
Anna Karenina (Hubay) 15+ FebDir.: Sebastian Beckedorf; Prod.: Philipp Kochheim
L'elisir d'amore (Donizetti) 29+ MarDir.: Christopher Hein; Prod.: Alfonso Romero Mora
Farnace (Vivaldi) 16+ MajProd.: Roland Schwab
West Side Story (Bernstein) 5+ JulDir.: Georg Menskes; Prod.: Philipp Kochheim
Bremen, Theater Bremen  / 
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 16 Sep-17 JanDir.: Daniel Mayr; Prod.: John Fulljames
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 7 Okt-29 JunDir.: Markus Poschner; Prod.: Benedikt von Peter
Die Banditen (Offenbach) 21 Okt-24 MarDir.: Titus Engel; Prod.: Herbert Fritsch
Die Sache Makropulos (Janáček) 10 Nov-4 AprDir.: Clemens Heil; Prod.: Anna-Sophie Mahler
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Dec-27 MarDir.: Daniel Mayr; Prod.: Chris Alexander
Tosca (Puccini) 30 Dec-13 JunDir.: Markus Poschner; Prod.: Vera Nemirova
Der Freischütz (Weber) 23 Mar-19 JunDir.: Markus Poschner; Prod.: Sebastian Baumgarten
Così fan tutte (Mozart) 5 Maj-20 JunProd.: Laurent Chétouane
Tannhäuser (Wagner) 20 Maj-23 JunDir.: Markus Poschner; Prod.: Tobias Kratzer
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 Sep-13 DecDir.: Markus Poschner / Clemens Heil; Prod.: Sebastian Baumgarten
Der Freischütz (Weber) 21 Sep-20 DecDir.: Daniel Mayr; Prod.: Sebastian Baumgarten
Orlando furioso (Vivaldi) 12 Okt-25 DecDir.: Olof Boman; Prod.: Anna-Sophie Mahler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 18 Okt-29 DecDir.: Daniel Mayr; Prod.: Benedikt von Peter
La traviata (Verdi) 24 Nov-31 DecDir.: Clemens Heil; Prod.: Benedikt von Peter
La bohème (Puccini) 26+ JanDir.: Markus Poschner; Prod.: Benedikt von Peter
Juliette (Martinů) 29+ MarDir.: Clemens Heil; Prod.: John Fulljames
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
Mefistofele (Boito) 15 Sep-30 NovDir.: Stefan Veselka; Prod.: Philipp Kochheim
Der Leuchtturm (Maxwell Davies) 23 Sep-28 NovDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Ulrich Mokrusch
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 27 Okt-25 AprDir.: Volker M Plangg; Prod.: Dirk Böhling
La traviata (Verdi) 11 Nov-14 DecDir.: Stefan Veselka; Prod.: Kirsten Uttendorf
Don Giovanni (Mozart) 25 Dec-1 MarDir.: Stefan Veselka; Prod.: Ralf Nürnberger
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 2 Feb-20 MajDir.: Hartmut Brüsch; Prod.: Roland Hüve
Der Untergang des Hauses Usher (Glass) 16 Mar-10 MajDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Christian von Götz
Die verkaufte Braut (Smetana) 20 Apr-27 JunDir.: Stefan Veselka; Prod.: Hinrich Horstkotte
Love and Other Demons (Eötvös) 1-21 JunDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Andrej Woron
Der Mann, der seine Frau mit einem Hut verwechselte (Nyman) 17 Sep-27 OktDir.: Hartmut Brüsch; Prod.: Martin Philipp
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2 Nov-9 FebDir.: Stefan Veselka; Prod.: Christian von Götz
Otello (Verdi) 25 Dec-5 MarDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Gräfin Mariza (Kálmán) 15 Feb-23 MarDir.: Hartmut Brüsch; Prod.: Ansgar Weigner
Kommilitonen! (Davies,PM) 29+ MarDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Ulrich Mokrusch
Der Freischütz (Weber) 10+ MajDir.: Stefan Veselka; Prod.: Andrej Woron
Der gewaltige Hahnrei (Goldschmidt) 21+ JunDir.: Stephan Tetzlaff; Prod.: Hinrich Horstkotte
Chemnitz, Städtische Theater Chemnitz  / 
Nabucco (Verdi) 23 Sep-12 AprDir.: Eckart Manke; Prod.: Michael Heinicke
Madama Butterfly (Puccini) 20 Okt-4 JulDir.: Lukas Beikircher / Anja Bihlmaier; Prod.: Anja Krietsch
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Okt-30 JunDir.: Frank Beermann / Anja Bihlmaier; Prod.: Dominik Wilgenbus
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1-26 DecDir.: Friedrich Suckel; Prod.: Steffen Piontek
Das Feuerwerk (Burkhard) 8 Dec-4 JunDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Karl Absenger
My Fair Lady (Loewe) 10 Dec-22 MarDir.: Heinz Meißner; Prod.: Michael Heinicke
L'Africaine (Meyerbeer) 2 Feb-15 JunDir.: Frank Beermann / Anja Bihlmaier; Prod.: Jakob Peters-Messer
Swanhunter (Dove) 12 Feb-9 AprDir.: Thomas-Michael Gribow; Prod.: Jürgen R Weber
Die Herzogin von Malfi (Rasch) 23 Mar-8 JunDir.: Frank Beermann; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 Mar-28 JunDir.: NN; Prod.: Michael Heinicke
Tannhäuser (Wagner) 30 MajDir.: Frank Beermann; Prod.: Michael Heinicke
Parsifal (Wagner) 1-9 JunDir.: Frank Beermann; Prod.: John Dew
Tristan und Isolde (Wagner) 2 JunDir.: Frank Beermann; Prod.: Michael Heinicke
Die Zauberflöte (Mozart) 5-30 JunDir.: Frank Beermann / Anja Bihlmaier; Prod.: Dominik Wilgenbus
Die Dreigroschenoper (Weill) 14 JunDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Philip Tiedemann
Le grand macabre (Ligeti) 28 Sep-18 JanDir.: Frank Beermann; Prod.: Walter Sutcliffe
Aida (John,E) 3 Okt-12 DecDir.: Heiko Lippmann / Tom Bitterlich; Prod.: Matthias Winter
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13-15 OktDir.: Tom Bitterlich; Prod.: Sabine Sterken
My Fair Lady (Loewe) 25 Okt-7 MarDir.: Heinz Meißner; Prod.: Michael Heinicke
Das Feuerwerk (Burkhard) 2 Nov-4 JulDir.: Tom Bitterlich / Thomas-Michael Gribow; Prod.: Karl Absenger
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Nov-30 MarDir.: Frank Beermann; Prod.: Dominik Wilgenbus
Don Giovanni (Mozart) 30 Nov-24 MajDir.: Felix Bender; Prod.: Michael Heinicke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-22 DecDir.: Felix Bender / Arnaud Arbet; Prod.: Steffen Piontek
Die schweigsame Frau (Strauss) 13 Dec-21 AprDir.: Frank Beermann; Prod.: Gerd Heinz
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 5-7 JanDir.: Tom Bitterlich; Prod.: Sabine Sterken
Don Carlos (Verdi) 1 Feb-4 MajDir.: Frank Beermann; Prod.: Helen Malkowsky
Norma (Bellini) 8 Mar-3 JunDir.: Felix Bender; Prod.: Christopher Alden
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 1 Apr-24 MajDir.: Felix Bender; Prod.: Michael Heinicke
Tannhäuser (Wagner) 18 AprDir.: Frank Beermann; Prod.: Michael Heinicke
Tristan und Isolde (Wagner) 19 AprDir.: Frank Beermann; Prod.: Michael Heinicke
Funny Girl (Styne) 3 Maj-13 JunDir.: Tom Bitterlich; Prod.: Stefan Huber
Der Mond (Orff) 7 Jun-12 JulDir.: NN; Prod.: Holger Pototzki
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Don Giovanni (Mozart) 22 Sep-13 JanDir.: Roland Kluttig; Prod.: Søren Schuhmacher
Rinaldo (Handel) 9 Okt-9 DecDir.: Anna-Sophie Brüning; Prod.: Jakob Peters-Messer
The Turn of the Screw (Britten) 10 Nov-15 DecDir.: Roland Kluttig / Hans Stähli; Prod.: Urte Regler
Me and My Girl (Gay) 17 Nov-9 JunDir.: Lorenzo Da Rio; Prod.: Holger Hauer
Madame Pompadour (Fall) 2 Dec-9 JanDir.: Hans Stähli; Prod.: François De Carpentries
Madama Butterfly (Puccini) 19 Jan-20 AprDir.: Roland Kluttig; Prod.: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Ein Käfig voller Narren (Herman) 9 Feb-21 JunDir.: Roland Fister; Prod.: Holger Hauer
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 2 Mar-4 MajDir.: Anna-Sophie Brüning / Lorenzo Da Rio; Prod.: Birgit Kronshage
María de Buenos Aires (Piazzolla) 6 Apr-22 JunDir.: Roland Fister
Der Barbier von Bagdad (Cornelius) 27 Apr-3 JulDir.: Anna-Sophie Brüning; Prod.: Alessandro Talevi
Dorian Gray (Fister) 8 Jun-10 JulDir.: Roland Fister; Prod.: Bodo Busse
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 29 Jun-17 JulDir.: Roland Kluttig; Prod.: Konstanze Lauterbach
Der Liebestrank (Donizetti) 21 Sep-11 FebDir.: Anna-Sophie Brüning / Lorenzo Da Rio; Prod.: Jean Renshaw
Dorian Gray (Fister) 29 Sep-14 NovDir.: Roland Fister; Prod.: Bodo Busse
Ein Maskenball (Verdi) 26 Okt-29 JanDir.: Roland Kluttig; Prod.: Volker Vogel
Madama Butterfly (Puccini) 10-16 NovDir.: Roland Kluttig; Prod.: Magdolna Parditka, Alexandra Szemeredy
Die lustige Witwe (Lehár) 7 Dec-6 AprDir.: Roland Fister; Prod.: François De Carpentries
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 10-26 JanDir.: Roland Kluttig; Prod.: Konstanze Lauterbach
Lohengrin (Wagner) 23 Feb-16 JulDir.: Roland Kluttig; Prod.: Carlos Wagner
Lohengrin (Sciarrino) 15-22 MarDir.: Roland Kluttig; Prod.: Bodo Busse
Im weißen Rößl (Benatzky) 29 Mar-26 JunDir.: Lorenzo Da Rio; Prod.: Tobias Materna
Pelleas und Melisande (Debussy) 19 Apr-1 JulDir.: Roland Kluttig; Prod.: Jakob Peters-Messer
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 10 Maj-15 JulDir.: Roland Fister; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Orpheus und Eurydike (Gluck) 22 Jun-17 JulDir.: Anna-Sophie Brüning; Prod.: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Savîtrî (Holst) 22 Jun-17 JulDir.: Anna-Sophie Brüning; Prod.: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 7 Sep-17 JanDir.: Marc Niemann; Prod.: Jo Fabian
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 23 Sep-23 FebDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 3 Okt-13 FebDir.: Evan Christ; Prod.: Ralf Nürnberger
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 10-11 OktDir.: Christian Georgi; Prod.: Hauke Tesch
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 27 Okt-11 AprDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Das Geheimnis der Wolfsschlucht (Weber) 30 Okt-17 DecDir.: Frank Bernard; Prod.: Hauke Tesch
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Nov-25 DecDir.: Marc Niemann; Prod.: Martin Schüler
Aida (Verdi) 6-28 DecDir.: Evan Christ; Prod.: Ralf Nürnberger
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22 Dec-30 AprDir.: Evan Christ; Prod.: Hauke Tesch
Madame Pompadour (Fall) 26 Jan-10 FebDir.: Marc Niemann; Prod.: Bernd Mottl
Orfeo ed Euridice (Gluck) 16 Feb-7 MarDir.: Marc Niemann; Prod.: Martin Schüler
Anatevka (Bock) 22 Mar-5 JunDir.: Marc Niemann; Prod.: Giorgio Madia
Götterdämmerung (Wagner) 30 Mar-28 AprDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 1 Maj-2 JunDir.: Marc Niemann; Prod.: Martin Schüler
Das Rheingold (concert) (Wagner) 24-26 MajDir.: Evan Christ
20.000 Meilen unter dem Meer (Dvořák,J) 14-22 JunDir.: Marc Niemann; Prod.: Thomas Fiedler
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 Sep-22 DecDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 28 Sep-20 DecDir.: Evan Christ; Prod.: Ralf Nürnberger
Carmen (Bizet) 11 Okt-19 JanDir.: Marc Niemann; Prod.: Matthias Oldag
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20 Okt-12 DecDir.: Evan Christ; Prod.: Hauke Tesch
Voss (Meale) 22 OktDir.: Bo-Kyoung Kim; Prod.: Martin Schüler
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 22 Nov-16 FebDir.: Marc Niemann; Prod.: Jo Fabian
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-26 DecDir.: Marc Niemann; Prod.: Martin Schüler
Madame Pompadour (Fall) 31 Dec-15 FebDir.: Marc Niemann; Prod.: Bernd Mottl
Peer Gynt (Egk) 25 Jan-3 MajDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Götterdämmerung (Wagner) 2 Feb-16 MarDir.: Evan Christ; Prod.: Martin Schüler
Wie einst im Mai (Kollo) 21+ MarDir.: Frank Bernard; Prod.: Matthias Winter
La traviata (Verdi) 29 Mar-22 JunDir.: Evan Christ; Prod.: Manfred Schweigkofler
Orfeo ed Euridice (Gluck) 17 Apr-20 MajDir.: Marc Niemann; Prod.: Martin Schüler
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Ein Käfig voller Narren (Herman) 29 Sep-16 MarDir.: Bartholomew Berzonsky; Prod.: John Dew
Madame Butterfly (Puccini) 6 Okt-12 MarDir.: Elias Grandy / Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Die Macht des Schicksals (Verdi) 20 Okt-16 FebDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: René Zisterer
My Fair Lady (Loewe) 22 Okt-2 DecDir.: Wolfgang Wengenroth; Prod.: Iris Gerath-Prein
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 26 Okt-25 DecDir.: Michael Cook / Elias Grandy; Prod.: John Dew
Die Opernprobe (Lortzing) 28 OktDir.: Eberhard Bäumler; Prod.: Barbara Esser, Jürgen Esser
Das Rheingold (Wagner) 3 Nov-4 MajDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Die Walküre (Wagner) 4 Nov-5 MajDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Siegfried (Wagner) 11 Nov-8 MajDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Götterdämmerung (Wagner) 18 Nov-9 MajDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Cavalleria rusticana (Mascagni) 1 Dec-28 MarDir.: Michael Cook; Prod.: Michiel Dijkema
Der Bajazzo (Leoncavallo) 1 Dec-28 MarDir.: Michael Cook; Prod.: Michiel Dijkema
Jakob Lenz (Rihm) 17 Jan-1 JunDir.: Michael Cook; Prod.: Lothar Krause
Don Pasquale (Donizetti) 19 Jan-20 AprDir.: Elias Grandy; Prod.: Italo Nunziata
Die Trojaner (Berlioz) 9 Mar-23 JunDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Salome (Strauss) 27 Apr-5 JulDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
La sonnambula (Bellini) 8 Jun-4 JulDir.: Elias Grandy; Prod.: John Dew
La sonnambula (Bellini) 21 Sep-30 NovDir.: Elias Grandy; Prod.: John Dew
Der Liebestrank (Donizetti) 28 Sep-23 JanDir.: Elias Grandy; Prod.: Michael Schulz
Wozzeck (Berg) 27 Okt-18 JanDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Wozzeck (Gurlitt) 27 Okt-18 JanDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
La traviata (Verdi) 7 Dec-31 JanDir.: Elias Grandy; Prod.: John Dew
La bohème (Puccini) 14 Dec-11 JanDir.: Elias Grandy; Prod.: John Dew
Tristan und Isolde (Wagner) 25+ JanDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
The Turn of the Screw (Britten) 15+ FebProd.: Lothar Krause
Otello (Verdi) 15+ MarProd.: Gerhard Hess
Parsifal (Wagner) 13-18 AprDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Gianni Schicchi (Puccini) 1+ JunDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Der Mantel (Puccini) 1+ JunDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Schwester Angelica (Puccini) 1+ JunDir.: Martin Lukas Meister; Prod.: John Dew
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Aida (Verdi) 15 Sep-12 MajDir.: Antony Hermus; Prod.: Christian von Götz
Bastien und Bastienne (Mozart) 23 SepDir.: Boris Cepeda; Prod.: Jana Eimer
Faust (Gounod) 5 Okt-5 JanDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Hinrich Horstkotte
West Side Story (Bernstein) 19 Okt-3 MarDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Christian von Götz
Peer Gynt (Grieg) 21 Okt-30 NovDir.: Antony Hermus; Prod.: Niklas Ritter
Die lustige Witwe (Lehár) 3 Nov-7 JunDir.: Wolfgang Kluge; Prod.: Wolfgang Maria Bauer
La bohème (Puccini) 29 Nov-19 JanDir.: Antony Hermus; Prod.: Roman Hovenbitzer
Siegfried (Wagner) 30 Mar-9 JunDir.: Antony Hermus; Prod.: André Bücker
Esclarmonde (Massenet) 26 Maj-29 JunDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Roman Hovenbitzer
L'elisir d'amore (Donizetti) 5-7 JulDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Jana Eimer
L'elisir d'amore (Donizetti) 14 Sep-11 MajDir.: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; Prod.: Jana Eimer
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Sep-3 NovDir.: Wolfgang Kluge; Prod.: Johannes Zametzer
Norma (Bellini) 4 Okt-18 AprDir.: Daniel Carlberg; Prod.: André Bücker
Esclarmonde (Massenet) 1 Dec-1 JunDir.: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; Prod.: Roman Hovenbitzer
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 7 Dec-14 MarDir.: Antony Hermus
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 18 Jan-9 MajDir.: Wolfgang Kluge; Prod.: Wolfgang Dosch
Ledi Makbet Mcenkogo uezda (Shostakovich) 29 Mar-15 JunDir.: Antony Hermus; Prod.: Hinrich Horstkotte
Tosca (Puccini) 17 Maj-28 JunDir.: Antony Hermus; Prod.: Hans Peter Cloos
Casanova (Kanyar) 4-6 JulDir.: Daniel Carlberg; Prod.: Christian von Götz
Die Walküre (Wagner) 27+ Sep
Das Rheingold (Wagner) 30+ Jan
Das Rheingold (Wagner) 13 Maj
Die Walküre (Wagner) 14 Maj
Siegfried (Wagner) 15 Maj
Götterdämmerung (Wagner) 17 Maj
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Irma la Douce (Monnot) 23 Aug-31 DecDir.: Thomas Wolter; Prod.: Tatjana Rese
Der Wildschütz (Lortzing) 24 Aug-2 DecDir.: Matthias Wegele; Prod.: Christian Jérôme Timme
Carmen (Bizet) 14 Sep-19 OktDir.: Erich Wächter; Prod.: Kay Metzger
Der Vogelhändler (Zeller,C) 2 Nov-22 MarDir.: Matthias Wegele; Prod.: Uwe Drechsel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Nov-23 DecDir.: Erich Wächter / Matthias Wegele; Prod.: Thomas Mittmann
Parsifal (Wagner) 15 Dec-29 MarDir.: Erich Wächter; Prod.: Kay Metzger
Weiße Rose (Zimmermann,U) 18 Jan-3 FebDir.: Matthias Wegele; Prod.: Sebastian Gruner
Kiss me, Kate (Porter) 25 Jan-18 MarDir.: Mathias Mönius; Prod.: Peter Rein
Macbeth (Verdi) 29 JanDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Kay Metzger
Jenůfa (Janáček) 7 Feb-18 JunDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Dirk Schmeding
Il trovatore (Verdi) 15 Mar-19 AprDir.: Erich Wächter; Prod.: Dirk Schmeding
Tristan und Isolde (Wagner) 12 Maj-2 JunDir.: Erich Wächter; Prod.: Kay Metzger
Il trovatore (Verdi) 28 Aug-28 SepDir.: Erich Wächter / Matthias Wegele; Prod.: Dirk Schmeding
Carmen (Bizet) 4 Sep-16 NovDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Kay Metzger
West Side Story (Bernstein) 13 Sep-19 MajDir.: Matthias Wegele; Prod.: Kay Metzger
Tristan und Isolde (Wagner) 5 Okt-1 NovDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Kay Metzger
Gianni Schicchi (Puccini) 18 Okt-28 MarDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Ernö Weil
Il Tabarro (Puccini) 18 Okt-28 MarDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Ernö Weil
Suor Angelica (Puccini) 18 Okt-28 MarDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Ernö Weil
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8+ NovDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Thomas Mittmann
Wiener Blut (Strauss,J) 6 Dec-30 MajDir.: Matthias Wegele; Prod.: Holger Pototzki
Written on Skin (Benjamin) 11 Apr-24 MajDir.: Lutz Rademacher; Prod.: Kay Metzger
L'elisir d'amore (Donizetti) 6-11 JunDir.: Matthias Wegele; Prod.: Christian Poewe
Dortmund, Theater Dortmund-Opernhaus  / 
Boris Godunow (Musorgsky) 30 Sep-23 DecDir.: Jac van Steen; Prod.: Katharina Thoma
Der kleine Barbier (Rossini) 3 Okt-18 DecDir.: Michael Hönes; Prod.: Ronny Jakubaschk
La bohème (Puccini) 7 Okt-26 DecDir.: Motonori Kobayashi; Prod.: Katharina Thoma
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 1 Dec-25 JanDir.: Fausto Nardi; Prod.: Jens Daniel Herzog
Manon (concert) (Massenet) 16 Dec-13 JanDir.: Lancelot Fuhry
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 12 Jan-26 JunDir.: Philipp Armbruster; Prod.: Ricarda Regina Ludigkeit
Il trovatore (Verdi) 2 Feb-14 AprDir.: Lancelot Fuhry; Prod.: Katharina Thoma
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 Feb-14 JulDir.: Jac van Steen; Prod.: Mariame Clément
L'elisir d'amore (Donizetti) 7 Apr-29 JunDir.: Motonori Kobayashi; Prod.: Christian Tschirner
Anna Nicole (Turnage) 27 Apr-29 MajDir.: Jac van Steen / Philipp Armbruster; Prod.: Jens Daniel Herzog
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 25 Maj-10 JulDir.: Michael Hönes; Prod.: Svenja Tiedt
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 Sep-26 DecDir.: Jac van Steen / Motonori Kobayashi; Prod.: Mariame Clément
Don Carlos (Verdi) 29 Sep-8 DecDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Jens-Daniel Herzog
Anatevka (Bock) 19 Okt-24 JanDir.: Philipp Armbruster; Prod.: NN
Der unglaubliche Spotz (Svoboda,M) 27 Okt-22 DecDir.: Michael Hönes; Prod.: Ronny Jakubaschk
Tannhäuser (Wagner) 1 Dec-11 MajDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Kay Voges
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 11 Jan-4 MajDir.: Philipp Armbruster; Prod.: Thomas Enzinger
Carmen (Bizet) 1 Feb-5 JulDir.: Gabriel Feltz / Philipp Armbruster; Prod.: Katharina Thoma
Der kleine Barbier (Rossini) 23 Feb-6 AprDir.: Michael Hönes; Prod.: Ronny Jakubaschk
Aschenputtel (Rossini) 22 Mar-3 JulProd.: Erik Petersen
Die Jahreszeiten (Haydn) 27 Apr-21 JunDir.: Motonori Kobayashi; Prod.: Jens-Daniel Herzog
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 17 Maj-4 JulProd.: Jens-Daniel Herzog
Das Geheimnis der schwarzen Spinne (Weir) 2-3 JulDir.: Michael Hönes; Prod.: Alexander Becker
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4 Sep-15 MajDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Matthias Oldag
Pariser Leben (Offenbach) 6 Sep-22 MajDir.: Ernst Theis; Prod.: Jasmin Solfaghari
Kiss me, Kate (Porter) 26 Sep-5 AprDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Holger Hauer
Die Grossherzogin von Gerolstein (Offenbach) 4 Okt-10 MajDir.: Christian Garbosnik / Ernst Theis; Prod.: Michiel Dijkema
Im weißen Rößl (Benatzky) 6 Okt-14 AprDir.: Ernst Theis / Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Gasparone (Millöcker) 26 Okt-14 JunDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Matthias Oldag
Hello, Dolly! (Herman) 16 Nov-23 AprDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-23 DecDir.: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; Prod.: Jasmin Solfaghari
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 29 Jan-7 AprDir.: Ernst Theis / Peter Christian Feigel; Prod.: Rita Schaller
My Fair Lady (Loewe) 9 Feb-16 JunDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die Zauberflöte (Mozart) 6 Mar-9 JunDir.: Ernst Theis / Christian Garbosnik; Prod.: Axel Köhler
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Mar-5 JunDir.: Ernst Theis / Christian Garbosnik; Prod.: Peter Kube
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 19 Apr-28 JunDir.: Andreas Schüller; Prod.: Jasmin Solfaghari
Das Spitzentuch der Königin (Strauss,J) 3 MajDir.: Ernst Theis
Der Carneval in Rom (Strauss,J) 7 MajDir.: Ernst Theis
Prinz Methusalem (Strauss,J) 9 MajDir.: Christian Garbosnik / Ernst Theis; Prod.: Adriana Altaras
Giuditta (Lehár) 21-30 JunDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Robert Lehmeier
Giuditta (Lehár) 14 Sep-28 MajDir.: Christian Garbosnik; Prod.: Robert Lehmeier
Pariser Leben (Offenbach) 19 Sep-29 NovDir.: Ernst Theis / Christoph Lichdi; Prod.: Jasmin Solfaghari
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 21 Sep-22 JunDir.: Andreas Schüller / Christoph Lichdi; Prod.: Jasmin Solfaghari
Gasparone (Millöcker) 25 Sep-20 JunDir.: Christoph Lichdi / Christian Garbosnik; Prod.: Matthias Oldag
Hello, Dolly! (Herman) 28 Sep-8 NovDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Okt-20 AprDir.: Peter Christian Feigel / Ernst Theis / Christian Garbosnik; Prod.: Axel Köhler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-22 DecDir.: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; Prod.: Jasmin Solfaghari
Kiss me, Kate (Porter) 1 Mar-1 JunDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Holger Hauer
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 Mar-13 JunDir.: Peter Christian Feigel / Ernst Theis; Prod.: Peter Kube
My Fair Lady (Loewe) 5 Apr-8 JunDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die verkaufte Braut (Smetana) 2 Maj-6 JunDir.: Andreas Schüller; Prod.: Arne Böge
Evita (Lloyd Webber) 27 Jun-12 JulDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 4 Sep-4 NovDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Michael Schulz
Wir erreichen den Fluss (Henze) 13-29 SepDir.: Erik Nielsen; Prod.: Elisabeth Stöppler
Fidelio (Beethoven) 14 Sep-13 OktDir.: Ádám Fischer; Prod.: Christine Mielitz
La bohème (Puccini) 15 Sep-6 AprDir.: Pier Giorgio Morandi / Andrea Battistoni; Prod.: Christine Mielitz
Tosca (Puccini) 23 Sep-7 OktDir.: Julian Kovatchev; Prod.: Johannes Schaaf
El Cimarron (Henze) 29-30 SepProd.: Michael Kerstan
Don Carlos (Verdi) 4 Okt-28 JanDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Eike Gramss
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14 Okt-1 NovDir.: Josep Caballe Domenech; Prod.: Grischa Asagaroff
Das Geheime Konigreich (Krenek) 20 Okt-22 JanDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Manfred Weiß
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Okt-8 JunDir.: Julia Jones / Rainer Mühlbach / Stefan Klingele; Prod.: Achim Freyer
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 Nov-8 FebDir.: Constantin Trinks; Prod.: David Mouchtar-Samorai
Der Rosenkavalier (Strauss) 18 Nov-16 JunDir.: Christian Thielemann; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Idomeneo re di Creta (Mozart) 29 Nov-17 DecDir.: Julia Jones; Prod.: Michael Schulz
Madama Butterfly (Puccini) 30 Nov-2 JanDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Annette Jahns
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-26 DecDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Katharina Thalbach
Dorina e Nibbio (Sarro) 16 Dec-30 JunDir.: Felice Venanzoni; Prod.: Axel Köhler
Un ballo in maschera (Verdi) 21 Dec-11 JanDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Elisabeth Stöppler
Die Fledermaus (Strauss,J) 28 Dec-10 JanDir.: Alexander Joel; Prod.: Günter Krämer
Lohengrin (Wagner) 13-20 JanDir.: Christian Thielemann; Prod.: Christine Mielitz
Orlando (Handel) 27 Jan-6 JunDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Andreas Kriegenburg
La traviata (Verdi) 6 Feb-9 MarDir.: Julian Kovatchev / Paolo Arrivabeni; Prod.: Andreas Homoki
La clemenza di Tito (Mozart) 15 Feb-4 AprDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Bettina Bruinier
Manon Lescaut (Puccini) 2 Mar-27 JunDir.: Christian Thielemann; Prod.: Stefan Herheim
Alcina (Handel) 17 Mar-1 AprDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Jan Philipp Gloger
Rigoletto (Verdi) 28 Mar-20 AprDir.: Asher Fisch; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
La cenerentola (Rossini) 15 Apr-31 MajDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Steffen Piontek
Don Giovanni (Mozart) 27 Apr-9 MajDir.: Alexander Joel; Prod.: Willy Decker
Prinz Bussel (Wulff-Woesten) 27 Apr-9 JunDir.: Johannes Wulff-Woesten; Prod.: Valentina Simeonova
La juive (Halévy) 12 Maj-2 JulDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 Jun-7 JulDir.: Constantin Trinks; Prod.: Florentine Klepper
La vestale (concert) (Spontini) 30 Jun-6 JulDir.: Gabriele Ferro
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Aug-13 OktDir.: Josep Caballé-Domenech; Prod.: David Mouchtar-Samorai
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 Aug-2 JulDir.: Constantin Trinks; Prod.: Florentine Klepper
La cenerentola (Rossini) 29 Aug-20 OktDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Steffen Piontek
Die Zauberflöte (Mozart) 3 Sep-21 AprDir.: Henrik Nanasi; Prod.: Achim Freyer
King Arthur (Purcell) 13 Sep-3 DecDir.: Felice Venanzoni; Prod.: Tilmann Köhler
Macbeth (Verdi) 14 Sep-4 OktDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Philipp Himmelmann
La juive (Halévy) 15-29 SepDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Jossi Wieler
Carmen (Bizet) 28 Sep-25 AprDir.: Josep Caballé-Domenech; Prod.: Axel Köhler
Der Rosenkavalier (Strauss) 3-10 OktDir.: Christian Thielemann; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Tannhäuser (Wagner) 31 Okt-17 NovDir.: Constantin Trinks; Prod.: Peter Konwitschny
La bohème (Puccini) 2 Nov-1 JulDir.: Julian Kovatchev; Prod.: Christine Mielitz
Rigoletto (Verdi) 6 Nov-1 DecDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
Tristan und Isolde (Wagner) 16 Nov-14 DecDir.: Asher Fisch; Prod.: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-20 DecDir.: Constantin Trinks; Prod.: Katharina Thalbach
Madama Butterfly (Puccini) 16 Dec-2 JanDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Annette Jahns
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Dec-16 JanDir.: Alexander Joel; Prod.: Jérôme Savary
La traviata (Verdi) 4-21 JanDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Andreas Homoki
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Jan-4 JulDir.: Josep Caballé-Domenech / Matteo Beltrami; Prod.: Grischa Asagaroff
Elektra (Strauss) 19 Jan-29 JunDir.: Christian Thielemann; Prod.: Barbara Frey
Svanda Dudák (Weinberger) 24 Jan-2 FebDir.: Constantin Trinks; Prod.: Axel Köhler
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 Feb-2 AprDir.: Mikhail Agrest; Prod.: Christine Mielitz
Guntram (concert) (Strauss) 23 Feb-2 MarDir.: Omer Meir Wellber
Idomeneo re di Creta (Mozart) 27 Feb-14 MarDir.: Julia Jones; Prod.: Michael Schulz
Ariadne auf Naxos (Strauss) 9 Mar-18 AprDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Marco Arturo Marelli
Salome (Strauss) 21-27 MarDir.: Cornelius Meister; Prod.: Peter Mussbach
Così fan tutte (Mozart) 22 Mar-12 JunDir.: Omer Meir Wellber; Prod.: Andreas Kriegenburg
L'impresario delle Canarie (Martini,G) 6 Apr-1 JunDir.: Felice Venanzoni; Prod.: Axel Köhler
Alcina (Handel) 28 Apr-7 JunDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Jan Philipp Gloger
Jakub Flugelbunt (Srnka) 4-14 MajDir.: Tomáš Hanus
Prinz Bussel (Wulff-Woesten) 23 Maj-3 JunDir.: Johannes Wulff-Woesten; Prod.: Valentina Simeonova
Simon Boccanegra (Verdi) 30 Maj-15 JunDir.: Christian Thielemann; Prod.: Jan Philipp Gloger
Feuersnot (Strauss) 7-10 JunDir.: Stefan Klingele
Turandot (Puccini) 16 Jun-6 JulDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Andreas Homoki
Karl May (Tsangaris) 20 Jun-5 JulDir.: Erik Nielsen; Prod.: Manfred Weiß
Duisburg, Deutsche Oper am Rhein  / 
Tosca (Puccini) 16 Sep-16 DecDir.: Enrico Dovico / NN; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 13 Okt-17 MajDir.: Wolfram Koloseus; Prod.: Joan Anton Rechi
La bohème (Puccini) 21-30 NovDir.: Giordano Bellincampi; Prod.: Robert Carsen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Nov-30 DecDir.: Christoph Altstaedt / Ralf Lange; Prod.: Andreas Meyer-Hanno
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Dec-29 JunDir.: Axel Kober / Christoph Altstaedt / Ralf Lange; Prod.: Michael Hampe
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 7-27 DecDir.: Patrick Francis Chestnut; Prod.: Svenja Tiedt
Carmen (Bizet) 19 Dec-5 MajDir.: Christoph Altstaedt / Ralf Lange; Prod.: Carlos Wagner
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 12 Jan-7 MajDir.: Christoph Altstaedt / Christoph Stöcker; Prod.: Svenja Tiedt
The Rake's Progress (Stravinsky) 6-27 AprDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Salome (Strauss) 3-18 MajDir.: Georg Fritzsch / Wen-Pin Chien; Prod.: Tatjana Gürbaca
Die Walküre (Wagner) 26 Maj-16 JunDir.: Axel Kober; Prod.: Kurt Horres
Rigoletto (Verdi) 12-22 JunDir.: Wen-Pin Chien / Patrick Francis Chestnut; Prod.: David Hermann
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13 Jun-21 JulProd.: Claus Guth
Luisa Miller (Verdi) 4-20 JulDir.: Giordano Bellincampi; Prod.: Carlos Wagner
Don Giovanni (Mozart) 20 Sep-21 JunDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Karoline Gruber
Arche Noah (Britten) 21 Sep-6 OktDir.: Karoline Philippi; Prod.: Volker Böhm
La traviata (Verdi) 8 Okt-8 DecDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Andreas Homoki
Peter Grimes (Britten) 26 Okt-1 NovDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Immo Karaman
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 27 Nov-25 JunProd.: Barbara Klimo
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-23 DecDir.: Christoph Altstaedt; Prod.: Andreas Meyer-Hanno
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Dec-12 JunDir.: Axel Kober / Wen-Pin Chien; Prod.: Barrie Kosky
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4-24 FebDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: András Fricsay Kali Son
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 14 Feb-31 MajDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Johannes Schmid
Tosca (Puccini) 8 Mar-27 MajDir.: Enrico Dovico; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Der Ring an einem Abend (Wagner) 26 Mar-9 AprDir.: Axel Kober
Norma (Bellini) 10-21 AprDir.: Giordano Bellincampi; Prod.: Werner Schroeter
Die Walküre (Wagner) 19 Apr-4 MajDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Kurt Horres
Pagliacci (Leoncavallo) 25 Apr-17 MajDir.: Enrico Dovico; Prod.: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 Apr-17 MajDir.: Enrico Dovico; Prod.: Christof Loy
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 8 Maj-19 JunDir.: Patrick Francis Chestnut; Prod.: Joan Anton Rechi
Lohengrin (Wagner) 24 Maj-15 JunDir.: Axel Kober; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Der Troll (Berheide) 20-29 JunDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Gregor Horres
Death in Venice (Britten) 3-6 JulDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Immo Karaman
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
Elektra (Strauss) 22 Sep-7 OktDir.: Axel Kober; Prod.: Christof Nel
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 13-19 OktDir.: Patrick Francis Chestnut; Prod.: Svenja Tiedt
La bohème (Puccini) 14 Okt-4 NovDir.: Giordano Bellincampi; Prod.: Robert Carsen
Pagliacci (Leoncavallo) 18 Okt-2 NovDir.: Enrico Dovico; Prod.: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 Okt-2 NovDir.: Enrico Dovico; Prod.: Christof Loy
Salome (Strauss) 1 Nov-23 MarDir.: Georg Fritzsch / Wen-Pin Chien; Prod.: Tatjana Gürbaca
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 18 Nov-19 DecDir.: Christoph Altstaedt / Ralf Lange; Prod.: Andreas Meyer-Hanno
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 21 Nov-20 AprDir.: Wen-Pin Chien / Patrick Francis Chestnut; Prod.: András Fricsay Kali Son
Carmen (Bizet) 22 Nov-9 MarDir.: Christoph Altstaedt / Ralf Lange / Benjamin Bayl; Prod.: Carlos Wagner
Don Giovanni (Mozart) 7 Dec-28 AprDir.: Friedemann Layer / Ralf Lange; Prod.: Karoline Gruber
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 9 Dec-14 JunDir.: Axel Kober; Prod.: Guy Joosten
Die Nachtigall (Stravinsky) 18-20 DecDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Svenja Tiedt
Rigoletto (Verdi) 5 Jan-18 JulDir.: Wen-Pin Chien / Patrick Francis Chestnut; Prod.: David Hermann
Xerxes (Handel) 26 Jan-17 FebDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Stefan Herheim
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 27 Jan-11 AprDir.: Axel Kober / Ralf Lange; Prod.: Guy Joosten
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 Jan-11 JulProd.: Claus Guth
Tosca (Puccini) 8 Feb-2 MarDir.: Enrico Dovico / NN; Prod.: Dietrich Hilsdorf
SehnSuchtMeer (Oehring) 8-28 MarDir.: Axel Kober; Prod.: Claus Guth
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 14 Mar-17 JulDir.: Christoph Altstaedt / Christoph Stöcker; Prod.: Svenja Tiedt
Falstaff (Verdi) 21-30 MarDir.: Axel Kober; Prod.: Michael Hampe
Die Walküre (Wagner) 31 Mar-7 AprDir.: Axel Kober; Prod.: Kurt Horres
Tannhäuser (Wagner) 4 Maj-2 JunDir.: Axel Kober; Prod.: Burkhard C Kosminski
Un ballo in maschera (Verdi) 11 Maj-23 JunDir.: Peter Hirsch; Prod.: Stein Winge
Der fliegende Holländer (Wagner) 16 Maj-27 JunDir.: Marc Piollet; Prod.: Adolf Dresen
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 15 Jun-21 JulDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Barbara Klimo
Elektra (Strauss) 11-15 SepDir.: Axel Kober; Prod.: Christof Nel
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 14-29 SepProd.: Barbara Klimo
Luisa Miller (Verdi) 28 Sep-2 NovDir.: Giordano Bellincampi; Prod.: Carlos Wagner
Carmen (Bizet) 1 Okt-20 DecDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Carlos Wagner
Tosca (Puccini) 20 Okt-28 DecDir.: Enrico Dovico; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Billy Budd (Britten) 8-21 NovDir.: Peter Hirsch; Prod.: Immo Karaman
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Nov-19 FebDir.: Christoph Altstaedt; Prod.: Andreas Meyer-Hanno
The Turn of the Screw (Britten) 22 Nov-8 DecDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Immo Karaman
Peter Grimes (Britten) 24-29 NovDir.: Wen-Pin Chien; Prod.: Immo Karaman
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 7 Dec-26 AprDir.: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; Prod.: Joan Anton Rechi
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 10 Dec-18 MajDir.: Christoph Stöcker; Prod.: Svenja Tiedt
Don Giovanni (Mozart) 5-31 JanDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Karoline Gruber
Lohengrin (Wagner) 18 Jan-16 FebDir.: Axel Kober; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Feb-2 JulDir.: Christoph Altstaedt; Prod.: Michael Hampe
La traviata (Verdi) 22 Feb-4 JulDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Andreas Homoki
Der Rosenkavalier (Strauss) 1-16 MarDir.: Axel Kober; Prod.: Otto Schenk
Der Ring an einem Abend (Wagner) 29 MarDir.: Axel Kober
Werther (Massenet) 25 Apr-5 JulDir.: Christoph Altstaedt; Prod.: Joan Anton Rechi
Norma (Bellini) 2 Maj-8 JunDir.: Giordano Bellincampi; Prod.: Werner Schroeter
Death in Venice (Britten) 14-29 JunDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Immo Karaman
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 27 Jun-6 JulDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Johannes Schmid
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
The Rape of Lucretia (Britten) 8 Dec-28 FebDir.: Carlos Domínguez-Nieto; Prod.: Alexandra Kieser
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Mar-26 MajDir.: Philippe Bach; Prod.: Rudolf Frey
Im weißen Rößl (Benatzky) 5 Okt-29 MarDir.: Carlos Domínguez-Nieto; Prod.: Tobias Rott
Der Bettelstudent (Millöcker) 7 Dec-27 FebDir.: Carlos Domínguez-Nieto; Prod.: Wolfgang Quetes
I puritani (Bellini) 15 Feb-4 MajDir.: Leo McFall; Prod.: Bernd-Dieter Müller
Rigoletto (Verdi) 10 Maj-13 JunDir.: Philippe Bach; Prod.: Ansgar Haag
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Carmen (Bizet) 30 Sep-7 AprDir.: Joel Revzen; Prod.: Bernard Uzan
Die Zauberin (Tchaikovsky) 26 Okt-2 DecDir.: Johannes Pell; Prod.: Tatjana Gürbaca
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 3 Nov-1 MarDir.: Samuel Bächli; Prod.: Stephen Lawless
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 8 Nov-3 JanDir.: Samuel Bächli; Prod.: Eva Maria Abelein
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 9-30 NovDir.: Samuel Bächli; Prod.: Bettina Lell
Der Corregidor (Wolf,H) 11 NovDir.: Ralph Neubert
Gräfin Mariza (Kálmán) 8 Dec-23 MarDir.: Johannes Pell; Prod.: Guy Montavon
Die Frauen der Toten (Bröder) 2 Feb-14 AprDir.: Johannes Pell; Prod.: Gabriele Rech
Der Ring an einem Abend (Wagner) 7 Feb-14 MajDir.: Samuel Bächli; Prod.: Christian Georg Fuchs
Die Medici (Leoncavallo) 16 Mar-14 JunDir.: James Meena; Prod.: Roman Hovenbitzer
Anatevka (Bock) 20 Apr-7 JunDir.: Francesco Bottigliero; Prod.: Michael Heinicke
Simon Boccanegra (Verdi) 28 Apr-9 JunDir.: Samuel Bächli; Prod.: Christiane Küppers
Die Schatzinsel (Schwemmer) 25 Maj-16 JunDir.: Johannes Pell; Prod.: Eva-Maria Abelein
Don Carlos (Verdi) 21 SepDir.: Manlio Benzi; Prod.: Stefano Poda
Gräfin Mariza (Kálmán) 25 Sep-1 FebDir.: Johannes Pell; Prod.: Guy Montavon
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 10 Okt-8 Feb
Die Schatzinsel (Schwemmer) 16 OktDir.: Johannes Pell; Prod.: Eva-Maria Abelein
Der Ring an einem Abend (Wagner) 22 Okt-1 NovDir.: Samuel Bächli; Prod.: Christian Georg Fuchs
Anatevka (Bock) 2 Nov-9 MarDir.: Francesco Bottigliero; Prod.: Michael Heinicke
Evita (Lloyd Webber) 9 Nov-17 MarDir.: Francesco Bottigliero; Prod.: Nicole Claudia Weber
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 20 NovDir.: Samuel Bächli; Prod.: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Nov-28 Dec
Carmen (Bizet) 30 Nov-19 JanDir.: Joel Revzen / Johannes Pell; Prod.: Bernard Uzan
La cenerentola (Rossini) 21 Dec-7 FebDir.: Samuel Bächli; Prod.: Lynne Hockney
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 14 Feb-20 JunDir.: Peter Feranec; Prod.: Hermann Schneider
Joseph Süß (Glanert) 22 Mar-21 JunDir.: Samuel Bächli; Prod.: Guy Montavon
Boris Godunow (Musorgsky) 13 Apr-18 MajDir.: Samuel Bächli; Prod.: NN
Rufen Sie Herrn Plim! (Spoliansky) 8 Maj-12 JunDir.: Ralph Neubert; Prod.: Hank Irwin Kittel
Otello (Verdi) 24 Maj-22 JunDir.: Tyrone Paterson; Prod.: Guy Montavon
Essen, Aalto Theater  / 
Die Macht des Schicksals (Verdi) 8 Sep-14 OktDir.: Giacomo Sagripanti / Volker Perplies; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 23 Sep-31 MajDir.: Christoph Poppen / Volker Perplies; Prod.: Jetske Mijnssen
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 29 Sep-9 MarDir.: Stefan Soltesz / Wolfram-Maria Märtig; Prod.: Dietrich Hilsdorf
La traviata (Verdi) 30 Sep-6 MarDir.: Stefan Soltesz / Volker Perplies; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Pelléas et Mélisande (Debussy) 6 Okt-1 NovDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 17 Okt-4 JulDir.: Srboljub Dinić / Wolfram-Maria Märtig; Prod.: Michael Sturminger
Die Fledermaus (Strauss,J) 20 Okt-8 MarDir.: Stefan Soltesz / Volker Perplies / Thomas Rösner; Prod.: Gil Mehmert
Die Zauberflöte (Mozart) 11-24 NovDir.: Stefan Soltesz / Volker Perplies; Prod.: Ezio Toffolutti
Ariadne auf Naxos (Strauss) 1 Dec-22 FebDir.: Stefan Soltesz / Volker Perplies; Prod.: Michael Sturminger
La bohème (Puccini) 13 Dec-12 JanDir.: Volker Perplies / Alexander Joel; Prod.: Silviu Purcarete
Hercules (Handel) 19 Jan-22 MarDir.: Alexander Eberle; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Tosca (Puccini) 30 Jan-14 JulDir.: Stefan Soltesz / Volker Perplies; Prod.: Christine Mielitz
Madama Butterfly (Puccini) 16 Feb-5 MajDir.: Stefan Soltesz / Wolfram-Maria Märtig; Prod.: Tilman Knabe
Parsifal (Wagner) 17 Mar-30 JunDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Joachim Schloemer
Aida (Verdi) 30 Mar-9 MajDir.: Srboljub Dinic / Volker Perplies; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Figaros Hochzeit (Mozart) 14 Apr-11 MajDir.: Wolfram-Maria Märtig; Prod.: Johannes Schaaf
Tristan und Isolde (Wagner) 19-25 MajDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Barrie Kosky
Die Räuber (Verdi) 8 Jun-20 JulDir.: Srboljub Dinić; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 12 JulDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Fred Berndt
Macbeth (Verdi) 19 Okt-4 DecDir.: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; Prod.: David Hermann
Tristan und Isolde (Wagner) 10-23 NovDir.: Peter Schneider; Prod.: Barrie Kosky
Werther (Massenet) 30 Nov-5 AprDir.: Sébastien Rouland, Yannis Pouspourikas; Prod.: Carlos Wagner
La bohème (Puccini) 6-29 DecDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Silviu Purcarete
Die Zauberflöte (Mozart) 8-27 DecDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Ezio Toffolutti
Fidelio (Beethoven) 26 Dec-17 JanDir.: Stefan Klingele; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
La traviata (Verdi) 5-31 JanDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
L'elisir d'amore (Donizetti) 16 Jan-8 FebDir.: Matteo Beltrami; Prod.: Andreas Baesler
Der fliegende Holländer (Wagner) 24 Jan-21 FebDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 30 Jan-20 MarDir.: Srboljub Dinic; Prod.: Michael Sturminger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13-23 FebDir.: Wolfram-Maria Märtig; Prod.: Michael Sturminger
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 19 Feb-23 MarDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Johannes Schaaf
La straniera (Bellini) 2 Mar-13 AprDir.: Josep Caballé-Domenech; Prod.: Christof Loy
Ariodante (Handel) 19 Apr-18 JunDir.: Matthew Halls; Prod.: Jim Lucassen
Jenůfa (Janáček) 24 Maj-19 JunDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 30 Maj-5 JulDir.: Yannis Pouspourikas; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Don Giovanni (Mozart) 15-28 JunDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Stefan Herheim
Madama Butterfly (Puccini) 27 Jun-6 JulDir.: Antony Hermus; Prod.: Tilman Knabe
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
My Fair Lady (Loewe) 8 Sep-16 JanDir.: Anna Skryleva; Prod.: Peter Grisebach
Evita (Lloyd Webber) 14 Sep-17 NovDir.: Rebecca Hicks; Prod.: Peter Grisebach
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 28 Sep-26 JanDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
La bohème (Puccini) 24 Nov-24 MarDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Anything Goes (Porter) 2 Feb-24 AprDir.: Stefan Diederich; Prod.: Markus Hertel
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 30 Mar-1 MajDir.: Anna Skryleva; Prod.: Reinhard Göber
Don Quichotte (Massenet) 25 Maj-21 JunDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Sigurd der Drachentöter (Pape) 15 Sep-11 NovDir.: Peter Geilich; Prod.: Markus Hertel
Madama Butterfly (Puccini) 28 Sep-7 FebDir.: Peter Sommerer; Prod.: Matthias Schönfeldt
Don Quichotte (Massenet) 26 Okt-19 DecDir.: Peter Sommerer; Prod.: Markus Hertel
Ein Sommernachtstraum (Britten) 22 Feb-29 Maj
Das Land des Lächelns (Lehár) 12 Apr-10 Jul
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
La bohème (Puccini) 26 Aug-13 OktDir.: José Luis Gómez / Eun Sun Kim; Prod.: Alfred Kirchner
Vanessa (Barber,S) 2-28 SepDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Katharina Thoma
Adriana Lecouvreur (Cilea) 7 Sep-11 NovDir.: Mark Shanahan / Sebastian Zierer; Prod.: Vincent Boussard
Königskinder (Humperdinck) 30 Sep-27 OktDir.: Sebastian Weigle; Prod.: David Bösch
Chowanschtschina (Musorgsky) 12 Okt-2 NovDir.: Lawrence Foster; Prod.: Christian Pade
Pelléas et Mélisande (Debussy) 4 Nov-8 DecDir.: Friedemann Layer; Prod.: Claus Guth
L'étoile (Chabrier) 9 Nov-15 MarDir.: Sebastian Zierer / Karsten Januschke / Hartmut Keil; Prod.: David Alden
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 14-16 NovDir.: Pier Giorgio Morandi
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 2 Dec-11 MajDir.: Erik Nielsen; Prod.: Johannes Erath
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 7 Dec-4 AprDir.: Constantin Trinks / Hartmut Keil / Sebastian Zierer; Prod.: Guillaume Bernardi
La traviata (Verdi) 15 Dec-6 JanDir.: Omer Meir Wellber / Karsten Januschke; Prod.: Axel Corti
Der Spieler (Prokofiev) 13 Jan-24 FebDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Harry Kupfer
Das Rheingold (Wagner) 25 Jan-6 FebDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova
Die Walküre (Wagner) 27 Jan-8 FebDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova(original), Hans Walter Richter (revival)
Siegfried (Wagner) 1-10 FebDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova
Götterdämmerung (Wagner) 3-13 FebDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Vera Nemirova
Die Fledermaus (Strauss,J) 9 Feb-14 AprDir.: Roland Böer / Karsten Januschke / Hartmut Keil / Sebastian Zierer; Prod.: Christof Loy
Otello (Verdi) 23 Feb-7 JulDir.: Riccardo Frizza / Sebastian Weigle; Prod.: Johannes Erath
Idoménée (Mozart) 17 Mar-28 AprDir.: Julia Jones / Karsten Januschke; Prod.: Jan Philipp Gloger
Lohengrin (Wagner) 29 Mar-1 MajDir.: Bertrand de Billy / Hartmut Keil; Prod.: Jens Daniel Herzog
Idomeneo re di Creta (Mozart) 6-16 AprDir.: Sebastian Zierer; Prod.: Tobias Heyder
Don Carlos (Verdi) 13 Apr-5 JulDir.: Carlo Montanaro / Karsten Januschke; Prod.: David McVicar, Caterina Panti Liberovici
Landschaft mit entfernten Verwandten (Goebbels) 1-9 MajDir.: Franck Ollu; Prod.: Heiner Goebbels
La fanciulla del West (Puccini) 12 Maj-15 JunDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Christof Loy
Rienzi, der letzte der Tribunen (concert) (Wagner) 17-20 MajDir.: Sebastian Weigle
Un ballo in maschera (Verdi) 18 Maj-28 JunDir.: Stamatia Karampini; Prod.: Claus Guth
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 25 Maj-20 JunDir.: Steven Sloane; Prod.: Barrie Kosky
Dido and Aeneas (Purcell) 25 Maj-20 JunDir.: Steven Sloane; Prod.: Barrie Kosky
Teseo (Handel) 30 Maj-9 JunDir.: Felice Venanzoni; Prod.: Tilmann Köhler
La fanciulla del West (Puccini) 1 JunDir.: Sebastian Zierer; Prod.: Hans Walter Richter
Les vêpres siciliennes (Verdi) 16 Jun-6 JulDir.: Pablo Heras-Casado; Prod.: Jens Daniel Herzog
Das Spiel von Seele und Körper (Cavalieri) 29 Jun-7 JulDir.: Michael Form; Prod.: Hendrik Müller
Les vêpres siciliennes (Verdi) 1 Sep-11 OktDir.: Giuliano Carella; Prod.: Jens-Daniel Herzog
Rusalka (Dvořák,A) 12 Sep-28 JunDir.: Sebastian Weigle / Johannes Debus; Prod.: Jim Lucassen
Idomeneo re di Creta (Mozart) 20 Sep-6 OktDir.: Roland Böer; Prod.: Jan Philipp Gloger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 5 Okt-4 JanDir.: Sebastian Weigle / Hartmut Keil; Prod.: Brigitte Fassbaender
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Okt-29 DecDir.: Sebastian Zierer / Hartmut Keil / Sebastian Weigle / Karsten Januschke; Prod.: Alfred Kirchner
Tannhäuser (Wagner) 19 Okt-9 NovDir.: Constantin Trinks; Prod.: Vera Nemirova
Ezio (Gluck) 10 Nov-7 DecDir.: Christian Curnyn; Prod.: Vincent Boussard
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 16 Nov-15 DecDir.: Constantinos Carydis; Prod.: Barrie Kosky
Dido and Aeneas (Purcell) 16 Nov-15 DecDir.: Constantinos Carydis; Prod.: Barrie Kosky
Oedipe (Enescu) 8 Dec-5 JanDir.: Alexander Liebreich; Prod.: Hans Neuenfels
Tosca (Puccini) 11 Dec-26 JanDir.: Leo Hussain / Mark Shanahan; Prod.: Andreas Kriegenburg
The Tempest (Adès) 11 Jan-7 FebDir.: Sian Edwards; Prod.: Keith Warner
Werther (Massenet) 15 Jan-8 FebDir.: Maurizio Barbacini; Prod.: Willy Decker
Die Gespenstersonate (Reimann) 29 Jan-8 FebDir.: Karsten Januschke; Prod.: Walter Sutcliffe
Falstaff (Verdi) 9 Feb-30 MajDir.: Bertrand de Billy / Carlo Franci; Prod.: Keith Warner
Orlando furioso (Vivaldi) 12 Feb-14 MarDir.: Felice Venanzoni; Prod.: David Bösch
Edgar (concert) (Puccini) 18 FebDir.: Marc Soustrot
Daphne (Strauss) 28 Feb-22 MarDir.: Stefan Blunier; Prod.: Claus Guth
Così fan tutte (Mozart) 7 Mar-10 JunDir.: Hartmut Keil / Sebastian Zierer; Prod.: Christof Loy
La gazza ladra (Rossini) 30 Mar-4 MajDir.: Henrik Nánási; Prod.: David Alden
La fanciulla del West (Puccini) 5 Apr-18 MajDir.: Pier Giorgio Morandi; Prod.: Christof Loy
Tristan und Isolde (Wagner) 18 Apr-10 MajDir.: Constantinos Carydis; Prod.: Christof Nel
Don Giovanni (Mozart) 11 Maj-27 JunDir.: Sebastian Weigle / Karsten Januschke / Sebastian Zierer; Prod.: Christof Loy
Orpheus (Telemann) 25 Maj-8 JunDir.: Titus Engel; Prod.: Florentine Klepper
Tiefland (d'Albert) 31 Maj-14 JunDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Anselm Weber
Die Liebe der Danae (concert) (Strauss) 15-19 JunDir.: Sebastian Weigle
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 22 Jun-12 JulDir.: Paul Daniel; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Der goldene Drache (Eötvös) 29 Jun-11 JulDir.: Péter Eötvös / Hartmut Keil; Prod.: Elisabeth Stöppler
Die Ausflüge des Herrn Broucek (Janáček) 5-13 JulDir.: Johannes Debus; Prod.: Axel Weidauer
Freiberg, Theater Freiberg  / 
My Fair Lady (Loewe) 22 Sep-31 DecDir.: Ido Arad; Prod.: Jürgen Pöckel
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 21 OktDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Manfred Straube
Sturmhöhe (Floyd) 9-23 NovDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Judica Semler
Tannhäuser (Wagner) 1 Dec-26 MarDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Ralf-Peter Schulze
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 30+ MarDir.: Ido Arad
Charlotte Corday (Ferrero) 27 Apr-5 MajDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Judica Semler
Im weißen Rößl (Benatzky) 22 Jun-18 JulProd.: Manfred Straube
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 27 Sep-24 NovDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Arila Siegert
My Fair Lady (Loewe) 6 Okt-20 NovProd.: Jürgen Pöckel
Tannhäuser (Wagner) 15-27 OktDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Ralf-Peter Schulze
Gräfin Mariza (Kálmán) 2 Nov-14 DecDir.: Raoul Grüneis; Prod.: Manfred Straube
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-29 Dec
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Nabucco (Verdi) 6 Okt-28 MarDir.: Fabrice Bollon / Johannes Knapp; Prod.: Michael Sturm
Rinaldo (Handel) 18 Okt-15 MarDir.: Norbert Kleinschmidt; Prod.: Tom Ryser
Ariadne auf Naxos (Strauss) 24 Nov-22 MarDir.: Gerhard Markson; Prod.: Jörg Behr
Lohengrin (Wagner) 12 Jan-1 JunDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Frank Hilbrich
King Arthur (Purcell) 9 Feb-21 JunDir.: Clemens Flick; Prod.: Robert Schuster
Pique Dame (Tchaikovsky) 9 Mar-7 JunDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Parsifal (Wagner) 21 Apr-22 JunDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Frank Hilbrich
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 8 Jun-10 JulDir.: Johannes Knapp; Prod.: Tom Ryser
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 Okt-7 FebDir.: Gerhard Markson; Prod.: Frank Hilbrich
Nabucco (Verdi) 10 Okt-12 JanDir.: Johannes Knapp; Prod.: Michael Sturm
I vespri siciliani (Verdi) 2 Nov-16 FebDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Michael Sturm
Oscar und die Dame in Rosa (Bollon) 5 Jan-21 MarDir.: David Parry; Prod.: Clemens Bechtel
Tannhäuser (Wagner) 22 Feb-23 MarDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Gegen die Wand (Vollmer) 29 Mar-12 JulDir.: Bernhard Epstein; Prod.: Michael Sturm
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 26 Apr-19 JunDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Jörg Behr
Der Mantel (Puccini) 26 Apr-19 JunDir.: Fabrice Bollon; Prod.: Jörg Behr
Das geopferte Leben (Parra) 27-31 MajDir.: Peter Tilling; Prod.: Vera Nemirova
Fuerth, Stadttheater Fürth  / 
Die Grossherzogin von Gerolstein (Offenbach) 11-27 JanDir.: Friedemann Seitzer; Prod.: Georg Blüml
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Street Scene (Weill) 22 Sep-15 DecDir.: Heiko Mathias Förster; Prod.: Gil Mehmert
Sprung in die Leere (Leuschner) 6-31 OktDir.: Dirk Erdelkamp; Prod.: Ulla Theißen
Le nozze di Figaro (Mozart) 17 Nov-8 MarDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Peter Hailer
Don Carlos (Verdi) 22 Dec-7 JulDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Stephan Märki
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 9 Feb-12 MajDir.: Rasmus Baumann / Valtteri Rauhalammi; Prod.: Michael Schulz
Anatevka (Bock) 23 Feb-21 AprDir.: Bernhard Stengel; Prod.: Peter Hailer
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Mar-24 MajDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Michaela Dicu
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 7-19 AprDir.: Dirk Erdelkamp; Prod.: Carsten Kirchmeier
Der Zigeunerbaron (concert) (Strauss,J) 20 Apr-26 MajDir.: Rasmus Baumann
Der Rosenkavalier (Strauss) 2 Jun-4 JulDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Philipp Harnoncourt
Cabaret (Kander) 15 Sep-2 MajDir.: Wolfgang Wilger; Prod.: Sandra Wissmann
L'italiana in Algeri (Rossini) 28 Sep-25 DecDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: David Hermann
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 Okt-29 NovDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Philipp Harnoncourt
Don Quichotte (Massenet) 7 Dec-15 FebDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Elisabeth Stöppler
La bohème (Puccini) 11-18 JanDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Michael Schulz
Stadt der 1000 Feuer (Augst) 21-28 FebProd.: Oliver Augst, John Birke
Jenůfa (Janáček) 22 Mar-14 JunDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Michael Schulz
Das Land des Lächelns (Lehár) 30 Mar-15 JunDir.: Rasmus Baumann
Simon das Findelkind (Zebeljan) 26 Apr-7 JunDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: NN
Pique Dame (Tchaikovsky) 22 JunDir.: Rasmus Baumann; Prod.: Dietrich Hilsdorf
Gera, Bühnen der Stadt Gera  / 
Anatevka (Bock) 23 Sep-15 DecDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Frau Luna (Lincke) 28 Sep-19 FebDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Steffen Piontek
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 17 Okt-19 NovDir.: Takahiro Nagasaki; Prod.: Cornelia Poppe
Werther (Massenet) 1 Dec-29 MarDir.: Laurent Wagner; Prod.: Roland Schwab
Carmen (Bizet) 1 Feb-13 AprDir.: Jens Troester; Prod.: Kay Kuntze
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 8 Feb-26 MajDir.: Peter Aderhold / Gerrit Prießnitz; Prod.: Kay Kuntze
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 8 Mar-17 MajDir.: Jens Troester; Prod.: Ansgar Weigner
Noahs Flut (Britten) 4-6 JulDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Felix Eckerle
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13 OktDir.: Takahiro Nagasaki / Miao Liu; Prod.: Cornelia Poppe
Carmen (Bizet) 23 Okt-15 NovDir.: Jens Troester; Prod.: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 OktDir.: Jens Troester; Prod.: Sabine Schramm
Du bist ich (Simons) 8 Nov-29 DecDir.: Jens Troester; Prod.: Götz Hellriegel
Babytalk (Zaufke) 30 NovDir.: Thomas Wicklein / Takahiro Nagasaki; Prod.: Cornelia Poppe
La bohème (Puccini) 7 Dec-30 MarProd.: Anthony Pilavachi
Werther (Massenet) 25 JanDir.: Laurent Wagner; Prod.: Roland Schwab
Anatevka (Bock) 14 MarDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Peter Grimes (Britten) 21 Mar-19 AprProd.: Kay Kuntze
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 28 MarDir.: Peter Aderhold; Prod.: Kay Kuntze
Nuit des hommes (Nørgård) 28 JunDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Kay Kuntze
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Der Freischütz (Weber) 15 Sep-25 DecDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Nigel Lowery
Acis und Galatea (Handel) 23 Sep-28 DecDir.: Jan Hoffmann; Prod.: Stephanie Kuhlmann
Cabaret (Kander) 26 Okt-15 FebDir.: Andreas Kowalewitz / Wolfgang Wels; Prod.: Cathérine Miville
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 17 Nov-18 JanDir.: Florian Ziemen; Prod.: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Oberto (concert) (Verdi) 1-30 DecDir.: Michael Hofstetter
Fosca (Gomes) 2 Feb-27 AprDir.: Florian Ziemen; Prod.: Thomas Oliver Niehaus
Agrippina (Handel) 23 Mar-19 MajDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Balázs Kovalik
Kommilitonen! (Maxwell Davies) 5 Maj-20 JunDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Cathérine Miville
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Sep-25 DecDir.: Florian Ziemen; Prod.: Helmut Polixa
Die oberen Zehntausend (Kerker) 30 Nov-11 Jan
Idomeneo re di Creta (Mozart) 18 Jan-19 Apr
Cabaret (Kander) 8 Feb-4 JulDir.: Andreas Kowalewitz / Wolfgang Wels; Prod.: Cathérine Miville
Mirandolina (Martinů) 30 Mar-6 Jul
Die Eroberung von Granada (Arrieta) 24 Maj-11 Jul
Requiem (Mozart) 20-22 Jun
Goerlitz, Theater Goerlitz  / 
Anatevka (Bock) 21 Okt-21 JunDir.: Manuel Pujol; Prod.: Sebastian Ritschel
My Fair Lady (Loewe) 27 Okt-10 MajDir.: Manuel Pujol; Prod.: Egon Baumgarten
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 11 Nov-26 DecDir.: Ulrich Kern; Prod.: Sebastian Ritschel
Kleider machen Leute (Zemlinsky) 24 Nov-3 MajDir.: Ulrich Kern; Prod.: Klaus Arauner
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 7-30 JanDir.: Olga Dribas; Prod.: Claus Kiesewetter
La traviata (Verdi) 11 Jan-26 MajDir.: Eckehard Stier / Andrea Sanguineti / Dorian Wilson / Christopher Ward / Ulrich Kern; Prod.: Sebastian Ritschel
Tod eines Bankers (Kersting) 12 Apr-17 MajDir.: Ulrich Kern; Prod.: Klaus Arauner
Le nozze di Figaro (Mozart) 25 Maj-13 AugDir.: Eckehard Stier; Prod.: Sebastian Ritschel
Orpheus und Euridike (Gluck) 20 JunDir.: Steffan Claußner; Prod.: Sebastian Ritschel
My Fair Lady (Loewe) 1 Sep-3 AprDir.: Manuel Pujol; Prod.: Egon Baumgarten
Anatevka (Bock) 11 Okt-18 AprDir.: Manuel Pujol; Prod.: Sebastian Ritschel
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 12 Okt-9 JunDir.: Ulrich Kern; Prod.: Rebekka Stanzel
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 12 Okt-9 Jun
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 22 Nov-21 JanDir.: Olga Dribas; Prod.: Claus Kiesewetter
Tannhäuser (Binder) 23 Nov-15 JunDir.: Ulrich Kern; Prod.: Klaus Arauner
Salon Pitzelberger (Offenbach) 13 Feb-8 JunDir.: Manuel Pujol; Prod.: Rita Schaller
Jenůfa (Janáček) 2 Maj-1 JunDir.: Andrea Sanguineti; Prod.: Klaus Arauner
Sweeney Todd (Sondheim) 10-29 JunDir.: Ulrich Kern; Prod.: Sebastian Ritschel
Orpheus und Euridike (Gluck) 3-19 JulDir.: Steffan Claußner; Prod.: Sebastian Ritschel
Hagen, Theater Hagen  / 
Cabaret (Kander) 1-30 SepDir.: Steffen Müller-Gabriel; Prod.: Thilo Borowczak
Don Giovanni (Mozart) 7 Okt-31 JanDir.: Florian Ludwig; Prod.: Norbert Hilchenbach
Don Carlos (Verdi) 10 Nov-7 AprDir.: Florian Ludwig; Prod.: Philipp Kochheim
Die Grossherzogin von Gerolstein (Offenbach) 12 Jan-2 JulDir.: Steffen Müller-Gabriel; Prod.: Roman Hovenbitzer
Der Wildschütz (Lortzing) 2 Mar-7 JulDir.: Florian Ludwig; Prod.: Annette Wolf
Stabat Mater (concert) (Dvořák,A) 19 MarDir.: Florian Ludwig
Selma Jezková (Ruders) 13 Apr-13 JulDir.: David Marlow; Prod.: Gregor Horres
Carmen (Bizet) 8 Jun-10 JulDir.: Florian Ludwig; Prod.: Anthony Pilavachi
Die Dreigroschenoper (Weill) 23 Jun-12 JulDir.: Alexander Ruef; Prod.: Thomas Weber-Schallauer
Carmen (Bizet) 13 Sep-3 NovDir.: Florian Ludwig; Prod.: Anthony Pilavachi
Das Feuerwerk (Burkhard) 28 Sep-28 FebDir.: Steffen Müller-Gabriel; Prod.: Nicola Glück
Don Pasquale (Donizetti) 16 Nov-2 MarDir.: David Marlow; Prod.: Annette Wolf
Lola rennt (Vollmer) 8 Mar-3 JulDir.: David Marlow; Prod.: Norbert Hilchenbach
Don Quichotte (Massenet) 26 Apr-22 JunDir.: Florian Ludwig; Prod.: Gregor Horres
Otello (Verdi) 7 Jun-2 JulDir.: Florian Ludwig; Prod.: NN
Halle, Oper Halle  / 
My Fair Lady (Loewe) 3 Okt-18 JunDir.: Kay Stromberg; Prod.: Karl Absenger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12 Okt-2 NovDir.: Robbert van Steijn; Prod.: Matthias Hüstebeck
Alcina (Handel) 26 Okt-17 MajDir.: Bernhard Forck; Prod.: Andrej Woron, Martin Stiefermann
Die Fledermaus (Strauss,J) 4 Nov-9 AprDir.: Andreas Henning; Prod.: Axel Köhler
Die Walküre (Wagner) 13 Jan-23 MarDir.: Karl-Heinz Steffens; Prod.: Hansgünther Heyme
Der geduldige Sokrates (Telemann) 26 Jan-28 JunDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: Axel Köhler
Götterdämmerung (Wagner) 23 Feb-23 MarDir.: Karl Heinz-Steffens; Prod.: Hansgünther Heyme
Das Rheingold (Wagner) 3 MarDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Siegfried (Wagner) 7 MarDir.: Karl-Heinz Steffens; Prod.: Hansgünther Heyme
Gräfin Mariza (Kálmán) 24 Mar-24 MajDir.: Kay Stromberg; Prod.: Axel Köhler
Nabucco (Verdi) 5 Apr-30 JunDir.: Andreas Henning; Prod.: Christian Schuller
Salon Pitzelberger (Offenbach) 1-26 MajDir.: Ingo Martin Stadtmüller; Prod.: Axel Köhler
Almira (Handel) 7-14 JunDir.: Andreas Spering; Prod.: Axel Köhler
Macbeth (Verdi) 8-21 JunDir.: Andreas Henning; Prod.: Axel Köhler
Martha (Flotow) 15 Sep-5 OktDir.: Kay Stromberg; Prod.: Michael McCaffery
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Sep-27 OktDir.: Ingo Martin Stadtmüller; Prod.: Fred Bernd
Sky Disc (Humet) 2 Okt-24 NovDir.: Andreas Henning; Prod.: G H Seebach
Nabucco (Verdi) 9 Okt-21 DecDir.: Andreas Henning; Prod.: Christian Schuller
Macbeth (Verdi) 11 OktDir.: Andreas Henning; Prod.: Axel Köhler
Almira (Handel) 17 Nov-12 AprDir.: Andreas Spering; Prod.: Axel Köhler
Schahrazade (Sekles) 30 Nov-29 JunDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Axel Köhler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-23 DecDir.: Robbert van Steijn; Prod.: Matthias Hüstebeck
Die Zauberflöte (Mozart) 25-29 JanDir.: Andreas Henning; Prod.: Axel Köhler
Das Rheingold (Wagner) 14 FebDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Die Walküre (Wagner) 16 FebDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Siegfried (Wagner) 21 FebDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Götterdämmerung (Wagner) 23 FebDir.: Andreas Henning; Prod.: Hansgünther Heyme
Pique Dame (Tchaikovsky) 9+ MajDir.: Robbert van Steijn / Christian Schuller
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 18+ MajDir.: Kay Stromberg; Prod.: Michael McCaffery
Der Freischütz (Weber) 29+ MajDir.: Andreas Henning; Prod.: Christian Schuller
Arminio (Handel) 6+ JunDir.: Bernhard Forck; Prod.: Nigel Lowery
Der Vampyr (Marschner) 3+ JulDir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Wolf Widder
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Don Pasquale (Donizetti) 14 Sep-14 OktDir.: Fabian Dobler; Prod.: Werner Pichler
Der Bajazzo (Leoncavallo) 30 Okt-9 JunDir.: Fabian Dobler; Prod.: Andreas Franz
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-10 FebDir.: Fabian Dobler; Prod.: Oswald Lipfert
Lauter Verrückte! (Mayr) 27 Feb-8 JunDir.: Fabian Dobler; Prod.: Philipp Kochheim
Die Italienerin in Algier (Rossini) 30 Okt-30 NovDir.: Fabian Dobler; Prod.: Andreas Franz
Hamburg, Opernloft  / 
Carmen (Bizet) 1 Dec-5 JulDir.: Markus Bruker; Prod.: Inken Rahardt
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 Dec-14 JunDir.: Markus Bruker; Prod.: Natascha Ursuliak
La traviata (Verdi) 4 Apr-29 JunDir.: Markus Bruker; Prod.: Rainer Holzapfel
Rigoletto (Verdi) 4 AprDir.: Markus Bruker; Prod.: Rainer Holzapfel
Thaïs (Massenet) 6 Apr-6 JunDir.: Markus Bruker; Prod.: Inken Rahardt
Figaros Hochzeit (Mozart) 20 Apr-7 JunDir.: Markus Bruker; Prod.: Inken Rahardt
Tolomeo (Handel) 5 MajDir.: Markus Bruker; Prod.: Inken Rahardt
Tristan und Isolde (Wagner) 31 Maj-4 JulDir.: Markus Bruker; Prod.: Inken Rahardt
Tolomeo (Handel) 9 AugDir.: Markus Bruker; Prod.: Inken Rahardt
Figaros Hochzeit (Mozart) 10 AugDir.: Markus Bruker; Prod.: Inken Rahardt
La traviata (Verdi) 23 Aug-14 SepDir.: Markus Bruker; Prod.: Rainer Holzapfel
Tosca (Puccini) 30 Aug
Tristan und Isolde (Wagner) 30 Aug-20 SepDir.: Markus Bruker; Prod.: Sebastian Ritschel
Manon (Massenet) 21 Sep
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
West Side Story (Bernstein) 2-26 Aug
Fürst Igor (Borodin) 15 Sep-5 OktDir.: Simone Young; Prod.: David Pountney
Le nozze di Figaro (Mozart) 22 Sep-19 OktDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Johannes Schaaf
Tannhäuser (Wagner) 7 Okt-22 MajDir.: Simone Young; Prod.: Harry Kupfer
Don Giovanni (Mozart) 10 Okt-20 MarDir.: Constantin Trinks / Alexander Soddy; Prod.: Doris Dörrie
Ariadne auf Naxos (Strauss) 20 Okt-29 JanDir.: Constantin Trinks / Stefan Soltesz; Prod.: Christian Stückl
Falstaff (Verdi) 24 Okt-6 NovDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Marco Arturo Marelli
I am your opus (Reimann) 4-30 NovDir.: Samuel Hogarth; Prod.: Petra Müller
Madama Butterfly (Puccini) 11 Nov-5 DecDir.: Alexander Joel; Prod.: Vincent Boussard
Der fliegende Holländer (Wagner) 13 Nov-15 MajDir.: Marcus Bosch / Simone Young; Prod.: Marco Arturo Marelli
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Nov-10 JanDir.: Nicholas Carter / Gregor Bühl; Prod.: Achim Freyer
Vanitas (Sciarrino) 24-30 NovDir.: Rupert Burleigh; Prod.: NN
Manon Lescaut (Puccini) 6 Dec-25 JanDir.: Asher Fisch; Prod.: Philipp Himmelmann
Flavius Bertaridus (Telemann) 8-13 DecDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Jens Daniel Herzog
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-18 DecDir.: Nicholas Carter; Prod.: Peter Beauvais
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 Dec-15 FebDir.: Alexander Soddy / Alfred Eschwé; Prod.: Hans Hollmann
Rienzi, der letzte der Tribunen (concert) (Wagner) 13-18 JanDir.: Simone Young
Don Carlos (Verdi) 20 Jan-10 FebDir.: Alexander Joel; Prod.: Peter Konwitschny
La cenerentola (Rossini) 22 Jan-30 AprDir.: Florian Csizmadia / Alessandro De Marchi; Prod.: Renaud Doucet
La bohème (Puccini) 31 Jan-27 FebDir.: Kirill Karabits / Matthias Foremny; Prod.: Guy Joosten
Tosca (Puccini) 1-22 FebDir.: Markus Poschner; Prod.: Robert Carsen
Eloise und die Vampire (Jenkins) 3-24 FebDir.: Benjamin Gordon; Prod.: Kerstin Steeb
La traviata (Verdi) 17 Feb-4 MajDir.: Patrick Lange / Matthias Foremny; Prod.: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 19 Feb-5 MarDir.: Jonas Alber; Prod.: Marco Arturo Marelli
Gloriana (Britten) 24 Mar-6 AprDir.: Simone Young; Prod.: Richard Jones
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 7 Apr-17 MajDir.: Simone Young; Prod.: Peter Konwitschny
Faust (Gounod) 16 Apr-7 JunDir.: Alexander Soddy / Alfred Eschwé; Prod.: Andreas Homoki
La fille du régiment (Donizetti) 11-18 MajDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Alexander von Pfeil
Lohengrin (Wagner) 12 MajDir.: Simone Young; Prod.: Peter Konwitschny
Tristan und Isolde (Wagner) 14 MajDir.: Simone Young; Prod.: Ruth Berghaus
Parsifal (Wagner) 19 MajDir.: Simone Young; Prod.: Robert Wilson
L'elisir d'amore (Donizetti) 21 Maj-6 JunDir.: Ivan Repusic; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Das Rheingold (Wagner) 26 MajDir.: Simone Young; Prod.: Claus Guth
Die Walküre (Wagner) 28 MajDir.: Simone Young; Prod.: Claus Guth
Siegfried (Wagner) 31 MajDir.: Simone Young; Prod.: Claus Guth
Götterdämmerung (Wagner) 2 JunDir.: Simone Young; Prod.: Claus Guth
Seven Angels (Bedford) 21-30 JunDir.: Alexander Winterson; Prod.: Heiko Hentschel
Der Meister und Margarita (Höller) 14 Sep-4 OktDir.: Marcus Bosch; Prod.: Jochen Biganzoli
La traviata (Verdi) 20 Sep-10 AprDir.: Alexander Joel; Prod.: Johannes Erath
Otello (Verdi) 29 Sep-5 OktDir.: Henrik Nánási; Prod.: August Everding
La battaglia di Legnano (Verdi) 20 Okt-20 NovDir.: Simone Young; Prod.: David Alden
I due Foscari (Verdi) 27 Okt-21 NovDir.: Simone Young; Prod.: David Alden
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 10-28 NovDir.: Simone Young; Prod.: David Alden
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-19 NovDir.: Axel Kober; Prod.: Christian Stückl
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Nov-25 DecDir.: Constantin Trinks; Prod.: Achim Freyer
Peter Grimes (Britten) 24 Nov-5 DecDir.: Simone Young; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 Nov-4 DecDir.: Nicholas Carter; Prod.: Sandra Leupold
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-21 DecDir.: Nicholas Carter; Prod.: Peter Beauvais
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-31 DecDir.: Alexander Soddy; Prod.: Hans Hollmann
Lohengrin (Wagner) 22 Dec-12 JanDir.: Simone Young; Prod.: Peter Konwitschny
Madama Butterfly (Puccini) 3 Jan-19 AprDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Vincent Boussard
Carmen (Bizet) 19 Jan-12 FebDir.: Alexander Soddy; Prod.: Jens-Daniel Herzog
Rigoletto (Verdi) 21 Jan-1 JunDir.: Ivan Repusic; Prod.: Andreas Homoki
Manon Lescaut (Puccini) 1-14 FebDir.: Matthias Foremny; Prod.: Philipp Himmelmann
Zwerg Nase (Hogarth) 2-23 FebDir.: Benjamin Gordon; Prod.: Nicola Panzer
Fidelio (Beethoven) 8-22 FebDir.: Jun Märkl; Prod.: Hans Neuenfels
Don Giovanni (Mozart) 11 Feb-26 JunDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Doris Dörrie
Il turco in Italia (Rossini) 20 Feb-4 MarDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Christof Loy
Das schlaue Füchslein (Janáček) 9 Mar-5 AprDir.: Lawrence Foster; Prod.: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 11 Mar-25 JunDir.: Nicholas Carter; Prod.: Marco Arturo Marelli
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 26 Mar-3 AprDir.: Pietro Rizzo
La bohème (Puccini) 2-12 AprDir.: Matthias Foremny; Prod.: Guy Joosten
Salome (Strauss) 11-25 AprDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Willy Decker
Fürst Igor (Borodin) 21-30 AprProd.: David Pountney
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-8 MajDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Gilbert Deflo
Lear (Reimann) 4-17 MajDir.: Simone Young; Prod.: Karoline Gruber
Almira (Handel) 25 Maj-19 JunDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Jetske Mijnssen
Das Rheingold (Wagner) 26 Maj
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Maj-9 JunDir.: Joana Mallwitz; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Arabella (Strauss) 30 Maj-13 JunDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Katja Kabanova (Janáček) 5-24 JunDir.: Lothar Zagrosek; Prod.: Willy Decker
Orontea (Cesti) 5-13 JulDir.: Nicholas Carter; Prod.: Anja Krietsch
Hannover, Niedersächsische Staatstheater  / 
Kiss me, Kate (Porter) 8 Sep-3 OktDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Bernd Mottl
L'opera seria (Gassmann) 9 Sep-2 OktDir.: Mark Rohde; Prod.: Michiel Dijkema
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 21 Okt-7 DecDir.: Karen Kamensek; Prod.: Frank Hilbrich
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 Okt-1 FebDir.: Benjamin Reiners / Ivan Repušić; Prod.: Alexander Charim
Vor dem Aufstand (Various) 2 Nov-5 MarDir.: Siegmund Weinmeister; Prod.: Andrea Schwalbach
Freunde! (Androsch) 9 Nov-2 DecDir.: Toshiaki Murakami; Prod.: Tobias Ribitzki
Madame Butterfly (Puccini) 11 Nov-11 JanDir.: Mark Rohde; Prod.: Peter Brenner(original), Charles Ebert(revival)
Die Reise nach Reims (Rossini) 29 Nov-7 FebDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Matthias Davids
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 Dec-5 JanDir.: Mark Rohde; Prod.: Steffen Tiggeler
Così fan tutte (Mozart) 22 Dec-28 JunDir.: Karen Kamensek; Prod.: Alexander Charim
Don Carlos (Verdi) 18 Jan-10 FebDir.: Mark Rohde; Prod.: Christof Nel
Räuber Hotzenplotz (Tarkmann) 3 Feb-15 Maj
Orest (Trojahn) 8 Feb-16 AprDir.: Gregor Bühl; Prod.: Enrico Lübbe
La traviata (Verdi) 16 Feb-20 AprDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Benedikt von Peter
My Fair Lady (Loewe) 13 Mar-13 AprDir.: Siegmund Weinmeister; Prod.: Bernd Mottl
Im Schatten des Maulbeerbaums (Rushton) 6 Apr-9 Jun
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 14 Apr-19 JunDir.: Ivan Repušić; Prod.: Ingo Kerkhof
Il Tabarro (Puccini) 27 Apr-19 MajDir.: Karen Kamensek; Prod.: Sebastian Baumgarten
Suor Angelica (Puccini) 27 Apr-19 MajDir.: Karen Kamensek; Prod.: Sebastian Baumgarten
Gianni Schicchi (Puccini) 27 Apr-19 MajDir.: Karen Kamensek; Prod.: Sebastian Baumgarten
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 8-26 JunDir.: Karen Kamensek; Prod.: Benedikt von Peter
Carmen (Bizet) 14-25 JunDir.: Ivan Repušić; Prod.: Monique Wagemakers
Rigoletto (Verdi) 20-27 JunDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Karsten Wiegand
L'opera seria (Gassmann) 24 Aug-8 SepDir.: Mark Rohde; Prod.: Michiel Dijkema
Ein Maskenball (Verdi) 14 Sep-13 JunDir.: Mark Rohde; Prod.: Olivier Tambosi
Rigoletto (Verdi) 17 Sep-8 NovDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Karsten Wiegand
Carmen (Bizet) 29 Sep-14 DecDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Monique Wagemakers
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 13 Okt-19 JulDir.: Karen Kamensek; Prod.: Olivier Tambosi
Street Scene (Weill) 30 Okt-5 FebDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Bernd Mottl
La bohème (Puccini) 17 Nov-5 JanDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Chris Alexander
Kiss me, Kate (Porter) 27 Nov-25 JanDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Bernd Mottl
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-28 DecDir.: Mark Rohde / Siegmund Weinmeister; Prod.: Steffen Tiggele(original), Charles Ebert(revival)
Pagliacci (Leoncavallo) 10 Jan-5 AprDir.: Karen Kamensek; Prod.: Philipp Himmelmann
Cavalleria rusticana (Mascagni) 10 Jan-5 AprDir.: Karen Kamensek; Prod.: Philipp Himmelmann
Così fan tutte (Mozart) 15 Jan-6 AprDir.: Siegmund Weinmeister; Prod.: Alexander Charim
Don Carlos (Verdi) 24 Jan-9 FebDir.: Mark Rohde; Prod.: Christof Nel
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Feb-10 AprDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Elisabeth Stöppler
La traviata (Verdi) 2 Mar-8 AprDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Benedikt von Peter
Die Schöne und das Tier (Grétry) 13 Mar-19 JunDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Zuzana Masaryk
Ein Sommernachtstraum (Britten) 29 Mar-3 JulDir.: Karen Kamensek; Prod.: Michiel Dijkema
My Fair Lady (Loewe) 24 Apr-18 MajDir.: Siegmund Weinmeister; Prod.: Bernd Mottl
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 14 Maj-2 JulDir.: Kaling Khouw; Prod.: Markus Michael Tschubert
Don Giovanni (Mozart) 17 Maj-25 JulDir.: Benjamin Reiners; Prod.: Benedikt von Peter
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 30 Maj-13 JulDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Ingo Kerkhof
Castor et Pollux (Rameau) 28 Jun-22 JulDir.: Howard Arman; Prod.: Alexander Charim
Heidelberg, Theater der Stadt Heidelberg  / 
Mazeppa (Tchaikovsky) 24 Nov-29 JanDir.: Yordan Kamdzhalov; Prod.: Elisabeth Stöppler
Polifemo (Porpora) 7 Dec-28 JanDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: Karoline Gruber
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 22 Dec-24 MajDir.: Mirga Gražinytė; Prod.: Nadja Loschky
Dionysos (Rihm) 8 Feb-19 AprDir.: Yordan Kamdzhalov; Prod.: Ingo Kerkhof
Die Fledermaus (Strauss,J) 7 Apr-20 MajDir.: Dietger Holm / Jan Schweiger; Prod.: Antoine Uitdehaag
Un ballo in maschera (Verdi) 2 Jun-8 JulDir.: Dietger Holm; Prod.: Yona Kim
Tosca (Puccini) 14 Sep-16 FebDir.: Yordan Kamdzhalov / Dietger Holm / Gad Kadosh; Prod.: Andrea Schwalbach
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 24 Sep-13 OktDir.: Róbert Farkas; Prod.: Nadja Loschky
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 Okt-25 JanDir.: Gad Kadosh; Prod.: Antoine Uitdehaag
Iphigenie auf Tauris (Traetta) 21 Dec-13 FebDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: Rudolf Frey
Un ballo in maschera (Verdi) 23 Jan-13 JulDir.: Dietger Holm; Prod.: Yona Kim
Rumor (Jost) 28 Mar-18 MajDir.: Yordan Kamdzhalov; Prod.: Lorenzo Fioroni
Così fan tutte (Mozart) 10 Maj-4 JulDir.: Yordan Kamdzhalov; Prod.: Nadja Loschky
Akhnaten (Glass) 6 Jun-20 JulDir.: Dietger Holm; Prod.: Nanine Linning
Der Studentenprinz (Romberg) 18+ JulDir.: Dietger Holm
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 7 Okt-27 JanDir.: Mirga Gražinyte; Prod.: Nadja Loschky
Martha (Flotow) 17 Jan-18 Maj
Saul (Handel) 9 Feb-14 AprDir.: Andreas Spering; Prod.: Lydia Steier
Minsk (Wilson,I) 3-22 MarDir.: Ruben Gazarian; Prod.: Christian Marten-Molnár
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 6 Okt-10 NovDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Hello, Dolly! (Herman) 19 Nov-6 FebDir.: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Prod.: Winfried Schneider
Otello (Verdi) 3 Apr-12 JulDir.: Roger Epple; Prod.: Niklaus Helbling
Hellerau, KunstForumHellerau  / 
Pills or Serenades (Mello) 23 MarProd.: Adeline Rosenstein, Yvonne Harder
Weiße Rose (concert) (Zimmermann,U) 5 OktDir.: Dominik Beykirch
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Don Pasquale (Donizetti) 8 Sep-3 MarDir.: Leif Klinkhardt; Prod.: Axel Heil
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 13 Okt-4 MarDir.: Werner Seitzer; Prod.: Hans-Peter Lehmann
Ein Walzertraum (Straus) 19 Okt-17 JanDir.: Achim Falkenhausen; Prod.: Werner Pichler
La bohème (Puccini) 28 Okt-21 DecDir.: Leif Klinkhardt; Prod.: Heinz Lukas-Kindermann
Das Land des Lächelns (Lehár) 1-22 DecDir.: Leif Klinkhardt; Prod.: Benjamin Sahler(original), Ute Stöckmann(revival)
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 9 Feb-3 MajDir.: Achim Falkenhausen; Prod.: Wolfgang Quetes
Der fliegende Holländer (Wagner) 30 Mar-17 JunDir.: Werner Seitzer; Prod.: Karsten Barthold
Falstaff (Verdi) 21 Sep-14 MarDir.: Werner Seitzer; Prod.: Ansgar Weigner
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 1 Okt-31 DecDir.: Achim Falkenhausen; Prod.: Wolfgang Quetes
Der fliegende Holländer (Wagner) 3 Okt-29 JanDir.: Werner Seitzer; Prod.: Karsten Barthold
Noah und die Flut (Britten) 19 Okt-23 NovDir.: Achim Falkenhausen; Prod.: Sascha Mink
Peter Grimes (Britten) 9 Nov-19 AprDir.: Leif Klinkhardt; Prod.: Frank Van Laecke
Iphigenia in Aulis (concert) (Gluck) 25-26 JanDir.: Werner Seitzer
La cage aux folles (Herman) 15 Feb-20 JulDir.: Leif Klinkhardt; Prod.: Katja Buhl
Der Zarewitsch (Lehár) 22 Mar-11 JulProd.: Klaus-Dieter Köhler
Fidelio (Beethoven) 17 Maj-13 JulDir.: Werner Seitzer
Hof, Theater Hof  / 
Fidelio (Beethoven) 21 Sep-25 DecDir.: Arn Goerke; Prod.: Christian Tombeil
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 26 Okt-6 AprDir.: Kai Tietje; Prod.: Roland Hüve
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 30 Nov-12 MajDir.: Arn Goerke; Prod.: Holger Seitz
Winterreise (Schubert) 3 Dec
Die tote Stadt (Korngold) 8 Mar-21 AprDir.: Arn Goerke; Prod.: Jens Pesel
Der Liebestrank (Donizetti) 8 Jun-14 JulDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Ulrich Peters
Aida (Verdi) 20 Sep-25 NovDir.: Arn Goerke; Prod.: Klaus Kusenberg
La cage aux folles (Herman) 25 Okt-16 MarDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Reinhardt Friese
Frau Luna (Lincke) 20 Dec-25 MajDir.: Roland Vieweg; Prod.: Karsten Jesgarz
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 14 Mar-16 JulDir.: Ivo Hentschel; Prod.: Peter Kupke
Fräulein Julie (Bibalo) 27 Apr-21 JunDir.: Roland Vieweg; Prod.: Uwe Drechsel
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 Jun-19 JulDir.: Arn Goerke; Prod.: François de Carpentries
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Wilhelm Tell (Rossini) 22 Sep-15 DecDir.: Uwe Sandner; Prod.: Urs Häberli
Im weißen Rößl (Benatzky) 3 Nov-7 AprDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Holger Pototzki
Nabucco (Verdi) 19 Jan-9 MajDir.: Markus Bieringer; Prod.: Kerstin Maria Pöhler
Wozzeck (Berg) 2 Mar-13 AprDir.: Uwe Sandner; Prod.: Urs Häberli
Messa da Requiem (Verdi) 24-28 MarDir.: Uwe Sandner
Così fan tutte (Mozart) 20 Apr-7 JulDir.: Markus Bieringer; Prod.: Andreas Bronkalla
Aida (John,E) 18 Maj-5 JulDir.: Markus Bieringer; Prod.: Johannes Reitmeier
Tod in Venedig (Britten) 14 Jun-6 JulDir.: Uwe Sandner; Prod.: Alvaro Schoeck
Regina (Lortzing) 21 Sep-27 DecDir.: Uwe Sandner; Prod.: Hansgünther Heyme
Aida (John,E) 29 Sep-25 DecDir.: Markus Bieringer; Prod.: Johannes Reitmeier
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 26 Okt-25 MajDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Reto Lang
Da kommt noch wer (Vaage) 2 Nov-25 JanDir.: Markus Bieringer; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Ein Mond aus kochender Milch (Kerger) 2 Nov-25 JanDir.: Markus Bieringer; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Viva la Mamma (Donizetti) 21 Dec-13 JunDir.: Rodrigo Tomillo; Prod.: Anatol Preissler
Iphigenia in Aulis (Gluck) 22 Feb-3 MajDir.: Markus Bieringer; Prod.: Benjamin Schad
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 6 Apr-4 JulDir.: Uwe Sandner; Prod.: Urs Häberli
Manon Lescaut (Puccini) 17 Maj-10 JulDir.: Uwe Sandner; Prod.: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
West Side Story (Bernstein) 14 Jun-13 JulDir.: Markus Bieringer; Prod.: Cusch Jung
Karlsruhe, Badisches Staatstheater  / 
Ritter Blaubart (Offenbach) 23 Sep-9 NovDir.: Markus Bieringer; Prod.: Aron Stiehl
Tannhäuser (Wagner) 7 Okt-9 JunDir.: Justin Brown; Prod.: Aron Stiehl
Rigoletto (Verdi) 10-27 OktDir.: Johannes Willig; Prod.: Jim Lucassen
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 14 Okt-30 DecDir.: Justin Brown; Prod.: Arila Siegert
Wallenberg (Tüür) 26 Okt-30 NovDir.: Johannes Willig; Prod.: Tobias Kratzer
Carmen (Bizet) 3 Nov-23 AprDir.: Johannes Willig; Prod.: Achim Thorwald
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Nov-23 JanDir.: Ulrich Wagner; Prod.: Achim Thorwald
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 8 Dec-28 JunDir.: Florian Ziemen; Prod.: Bernd Mottl
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Dec-6 AprDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Ulrich Peters
Die Trojaner (Berlioz) 13 Jan-2 FebDir.: Justin Brown; Prod.: David Hermann
Die Vestalin (Spontini) 26 Jan-26 MajDir.: Johannes Willig; Prod.: Aron Stiehl
Der Sieg von Schönheit und Täuschung (Barry) 16-23 FebDir.: Richard Baker; Prod.: Sam Brown
Der Sieg von Zeit und Wahrheit (Handel) 16-23 FebDir.: Richard Baker; Prod.: Sam Brown
Alessandro (Handel) 20-24 FebDir.: Michael Form; Prod.: Alexander Fahima
Robin Hood (Schwemmer) 3+ MarProd.: Nelly Danker
Tosca (Puccini) 9 Mar-7 AprDir.: Christoph Gedschold; Prod.: John Dew
Das Rheingold (Wagner) 27 MarDir.: Justin Brown; Prod.: Denis Krief
Die Walküre (Wagner) 28 MarDir.: Justin Brown; Prod.: Denis Krief
Siegfried (Wagner) 30 MarDir.: Justin Brown; Prod.: Denis Krief
Götterdämmerung (Wagner) 1 AprDir.: Justin Brown; Prod.: Denis Krief
Border (Vollmer) 17 Apr-18 JulDir.: Steven Moore; Prod.: Ulrike Stöck
Die Regimentstochter (Donizetti) 20 Apr-3 JulDir.: Johannes Willig; Prod.: Aurelia Eggers
Die Passagierin (Weinberg) 18 Maj-14 JulDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Holger Müller-Brandes
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 22 Jun-19 JulProd.: Pavel Fieber
Peter Grimes (Britten) 6-18 JulDir.: Justin Brown; Prod.: Christopher Alden
Peter Grimes (Britten) 15 Sep-30 NovDir.: Justin Brown; Prod.: Christopher Alden
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 21 Sep-17 JanDir.: Johannes Willig; Prod.: Pavel Fieber
Die Regimentstochter (Donizetti) 3 Okt-27 NovDir.: Justus Thorau; Prod.: Aurelia Eggers
Ein Maskenball (Verdi) 12 Okt-27 JunDir.: Johannes Willig / Christoph Gedschold; Prod.: Aron Stiehl
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 Okt-10 JanDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Achim Thorwald
Rigoletto (Verdi) 3 Nov-9 MarDir.: Johannes Willig; Prod.: Jim Lucassen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-28 DecDir.: Ulrich Wagner; Prod.: Achim Thorwald
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Dec-5 JulDir.: Justin Brown; Prod.: Lorenzo Fioroni
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Jan-28 JunDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Ulrich Peters
Doctor Atomic (Adams) 25 Jan-25 MajDir.: Johannes Willig; Prod.: Yuval Sharon
Tannhäuser (Wagner) 9 Feb-20 AprDir.: Justin Brown; Prod.: Aron Stiehl
Riccardo Primo (Handel) 21-27 FebDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Benjamin Lazar
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 23 Feb-23 AprDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Annette Weber
Die Passagierin (Weinberg) 21 Mar-16 MajDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Holger Müller-Brandes
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 27 Apr-12 JulDir.: Justin Brown; Prod.: Tobias Kratzer
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 14 Jun-22 JulDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Tobias Heyder
Die Nachtigall (Stravinsky) 14 Jun-22 JulDir.: Christoph Gedschold; Prod.: Tim Plegge
Boris Godunow (Musorgsky) 19-26 JulDir.: Justin Brown; Prod.: David Hermann
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Orpheus (Henze) 15 Sep-30 OktDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Johannes Wieland
Fidelio (Beethoven) 22 Sep-18 MajDir.: Yoel Gamzou; Prod.: Elmar Gehlen
A Midsummer Night's Dream (Britten) 26 Sep-10 NovDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Nadja Loschky
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 27 Okt-31 MajDir.: Alexander Hannemann / Thomas Rimes / Xin Tan; Prod.: Dominique Mentha
Das tapfere Schneiderlein (Mitterer) 3 Nov-16 FebDir.: Giulia Glennon; Prod.: Espen Fegran
Così fan tutte (Mozart) 8 Dec-22 MajDir.: Patrik Ringborg / Alexander Hannemann; Prod.: Patrick Schlösser
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 Dec-13 JanDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Elmar Gehlen
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Jan-7 AprDir.: Patrik Ringborg / Alexander Hannemann; Prod.: Katharina Thoma
Evita (Lloyd Webber) 26 Jan-4 JulDir.: Yoel Gamzou / Thomas Rimes / Xin Tan; Prod.: Tom Ryser
Otello (Verdi) 2 Feb-31 MarDir.: Yoel Gamzou; Prod.: Volker Schmalöer
L'olimpiade (Vivaldi) 9 Mar-30 MajDir.: Jörg Halubek; Prod.: Dominique Mentha
Tannhäuser (Wagner) 16 Apr-22 JunDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Lorenzo Fioroni
The Turn of the Screw (Britten) 15 Jun-6 JulDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Paul Esterhazy
Tosca (Puccini) 21 Sep-19 AprDir.: Yoel Gamzou / Patrik Ringborg; Prod.: Adriana Altaras
La bohème (Puccini) 27 Sep-31 JanDir.: Alexander Hannemann / Thomas Rimes; Prod.: Philipp Kochheim
The Turn of the Screw (Britten) 4-27 OktDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Paul Esterhazy
Samson und Dalila (concert) (Saint-Saëns) 12 Okt-17 NovDir.: Yoel Gamzou
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Nov-11 JulDir.: Patrik Ringborg / Yoel Gamzou / Alexander Hannemann; Prod.: Volker Schmalöer
Saul (Handel) 14 Dec-27 MarDir.: Jörg Halubek; Prod.: Katharina Thoma
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Dec-4 JanDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Elmar Gehlen
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 1 Feb-13 JulDir.: Marco Zeiser Celesti; Prod.: Patrick Schlösser
Die Zauberflöte (Mozart) 7 Feb-4 MajDir.: Alexander Hannemann / Xin Tan; Prod.: Katharina Thoma
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 Mar-5 JunDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Stephan Müller
La Voix humaine (Poulenc) 1 Mar-5 JunDir.: Alexander Hannemann; Prod.: Stephan Müller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 24 Maj-28 JunDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Michael Schulz
Rigoletto (Verdi) 5-12 JulDir.: Yoel Gamzou; Prod.: Sonja Trebes
Kiel, Theater Kiel  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 9 Sep-12 JunDir.: Michael Nündel; Prod.: Thomas Enzinger
La traviata (Verdi) 29 Sep-9 JunDir.: Leo Siberski; Prod.: Thomas Wünsch
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Okt-4 JanDir.: Mariano Rivas; Prod.: Lars Peter
La Voix humaine (Poulenc) 5 Nov-3 DecDir.: Mzia Jajanidze; Prod.: Tobias Ribitzki
Agrippina (Handel) 10 Nov-15 JunDir.: Rubén Dubrovsky; Prod.: Arila Siegert
Der fliegende Holländer (Wagner) 26 Jan-17 MajDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Carlos Wagner
Sekretärinnen (Wittenbrink) 30 Jan-9 MajDir.: Michael Nündel; Prod.: Jörg Diekneite, Daniel Karasek
Don Giovanni (Mozart) 9 Mar-20 JunDir.: Leo Siberski; Prod.: Dariusch Yazdkhasti
Pit und Paula - Frisch versalzen (Wilden,B) 5-26 AprDir.: Michael Nündel; Prod.: Nele Tippelmann
Schachnovelle (Halffter) 18 Maj-19 JunDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Der Troubadour (Verdi) 17-25 AugDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Sep-29 Dec
Sekretärinnen (Wittenbrink) 8 Sep-21 AprDir.: Michael Nündel; Prod.: Jörg Diekneite, Daniel Karasek
La traviata (Verdi) 14 Sep-27 DecDir.: Leo Siberski; Prod.: Uwe Schwarz
Jenůfa (Janáček) 28 Sep-28 NovDir.: Leo Siberski; Prod.: Arila Siegert
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 9 Nov-20 FebDir.: Michael Nündel; Prod.: Michiel Dijkema
Madama Butterfly (Puccini) 14 Dec-19 FebDir.: Leo Siberski; Prod.: Matthias von Stegmann
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Dec-26 Jan
Tristan und Isolde (Wagner) 25 Jan-9 JunDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Daniel Karasek
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 15 Mar-22 MajDir.: Leo Siberski; Prod.: Adriana Altaras
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 Maj-25 JunDir.: Georg Fritzsch; Prod.: Roman Hovenbitzer
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 Nov-10 FebDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Gabriele Wiesmüller
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 18 Nov-27 JanDir.: Karsten Huschke; Prod.: Marcus Lobbes
Die Zauberflöte (Mozart) 22 Dec-16 JanDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Cordula Däuper
Evita (Lloyd Webber) 29 Dec-12 MajDir.: Christopher Bruckman; Prod.: Markus Dietze
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 Feb-5 MajDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Kathrin Prick
Weiße Rose (Zimmermann,U) 26 Mar-22 MajDir.: Arno Waschk; Prod.: Anja Nicklich
Die Dreigroschenoper (Weill) 13 Apr-24 MajDir.: Karsten Huschke; Prod.: Markus Dietze
Rigoletto (Verdi) 27 Apr-23 JunDir.: Leslie Suganandarajah; Prod.: Gabriele Wiesmüller
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 1-15 JunDir.: Enrico Delamboye
Der Freischütz (Weber) 21 Sep-20 FebDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Philipp Kochheim
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Nov-27 JunDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Cordula Däuper
Die Zauberflöte (Mozart) 5-25 Dec
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26-29 Dec
Die verkaufte Braut (Smetana) 18 Jan-26 MajDir.: Joseph Bousso; Prod.: Thomas Münstermann
Abu Hassan (Weber) 8 Mar-10 MajDir.: NN; Prod.: Doris Schumacher
Salome (Strauss) 22 Mar-29 JunDir.: Enrico Delamboye; Prod.: Markus Dietze
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 Maj-6 JulDir.: Leslie Suganandarajah; Prod.: Beate Baron
Köln, Oper Köln  / 
La forza del destino (Verdi) 16 Sep-3 OktDir.: Will Humburg; Prod.: Olivier Py
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 Okt-4 NovDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
My Fair Lady (Loewe) 27 Okt-31 DecDir.: Andreas Schüller; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 27 Okt-21 DecDir.: Raimund Laufen; Prod.: Eike Ecker
Fidelio (Beethoven) 18 Nov-7 DecDir.: Markus Poschner
Così fan tutte (Mozart) 24 Nov-3 JanDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
La clemenza di Tito (Mozart) 15 Dec-6 JanDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
L'Artaserse (concert) (Vinci) 19-27 DecDir.: Diego Fasolis
Anna Bolena (Donizetti) 17 Feb-10 MarDir.: Alessandro De Marchi; Prod.: Tobias Hoheisel, Imogen Kogge
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 8 Mar-12 AprDir.: Raimund Laufen; Prod.: Brigitta Gillessen
The Turn of the Screw (Britten) 17 Mar-6 AprDir.: Raimund Laufen; Prod.: Benjamin Schad
Parsifal (Wagner) 29 Mar-14 AprDir.: Markus Stenz; Prod.: Carlus Padrissa, La Fura dels Baus
Die Gezeichneten (Schreker) 20 Apr-18 MajDir.: Markus Stenz; Prod.: Patrick Kinmonth
Schwester Angelica (Puccini) 9-30 MajDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Sabine Hartmannshenn, Eva-Maria Höckmayr, Gabriele Rech
Der Mantel (Puccini) 9-30 MajDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Sabine Hartmannshenn, Eva-Maria Höckmayr, Gabriele Rech
Gianni Schicchi (Puccini) 9-30 MajDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Sabine Hartmannshenn, Eva-Maria Höckmayr, Gabriele Rech
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 9-29 JunDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 14-30 JunDir.: Raimund Laufen; Prod.: Elena Tzavara
Attila (Verdi) 21-23 JunDir.: Claude Schnitzler
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 14 Sep-26 NovDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Eike Ecker
Tosca (Puccini) 15-28 SepDir.: Markus Stenz; Prod.: Thilo Reinhardt
Wozzeck (Berg) 29 Sep-12 OktDir.: Markus Stenz; Prod.: Ingo Kerkhof
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 20 Okt-3 NovDir.: Marc Piollet; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Alcina (Handel) 26 Okt-31 NovDir.: Konrad Junghänel; Prod.: Ingo Kerkhof
Rigoletto (Verdi) 24 Nov-1 DecDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Katharina Thalbach
Musik (Langemann) 7-22 DecDir.: Walter Kobéra; Prod.: Helene Hegemann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-26 DecDir.: Markus Stenz; Prod.: Jürgen Rose
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 Dec-4 JanDir.: Gerrit Prießnitz
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 17-31 JanDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Elena Tzavara
La forza del destino (Verdi) 18-26 JanDir.: Will Humburg; Prod.: Olivier Py
Schneewittchen (Lange) 13-27 MarDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Elena Tzavara
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 16-23 MarDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Tilman Knabe
Jakob Lenz (Rihm) 22 Mar-13 AprDir.: Alejo Perez; Prod.: Beatrice Lachaussée
Winterreise (Schubert) 4 Apr
Der Freischütz (Weber) 12-27 AprDir.: Markus Stenz; Prod.: Viesturs Kairišs
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 26 Apr-11 JunDir.: Rainer Mühlbach
Otello (Verdi) 18 Maj-1 JunDir.: Will Humburg; Prod.: Johannes Schaaf
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Jun-6 JulDir.: Andreas Schüller; Prod.: Bernd Mottl
Les Enfants Terribles (Glass) 25 JunDir.: Rainer Mühlbach; Prod.: Anna Horn, Elena Tzavara, Götz Leineweber
Krefeld, Theater Krefeld  / 
Mazeppa (Tchaikovsky) 3 Nov-28 DecDir.: Mihkel Kütson / Alexander Steinitz; Prod.: Helen Malkowsky
Lustigen Nibelungen (Straus) 6 Nov-5 AprDir.: Andreas Fellner; Prod.: Hinrich Horstkotte
Das Land des Lächelns (Lehár) 8 Dec-15 MarDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Jakob Peters-Messer
Die Fledermaus (Strauss,J) 15 Dec-7 MajDir.: Andreas Fellner; Prod.: Reinhardt Friese
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 12 Jan-27 MarDir.: Karsten Seefing; Prod.: Jürgen Pöckel
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 2 Feb-16 JulDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Kobie van Rensburg
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 9 Mar-24 MajDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Matthias Oldag
Das Land des Lächelns (Lehár) 4 Okt-29 DecDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Jakob Peters-Messer
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 13 Okt-11 MarDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Andreas Baesler
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 Nov-18 JanDir.: Andreas Fellner; Prod.: Reinhardt Friese
Manon (Massenet) 1 Mar-3 JulDir.: Mihkel Kütson; Prod.: François de Carpentries
Don Giovanni (Mozart) 10 Maj-5 JulDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Kobie van Rensburg
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Ariadne auf Naxos (Strauss) 22 Sep-31 DecDir.: Matthias Foremny / Ulf Schirmer; Prod.: Karoline Gruber
Tosca (Puccini) 3 Okt-15 JunDir.: Anthony Bramall; Prod.: Michiel Dijkema
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Okt-14 JunDir.: William Lacey / Joongbae Jee; Prod.: Volker Vogel
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Okt-14 MarDir.: William Lacey / Matthias Foremny / Milko Milev; Prod.: Ralf Nürnberger
Rigoletto (Verdi) 13 Okt-24 MarDir.: Matthias Foremny; Prod.: Anthony Pilavachi
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 17 OktDir.: Bo Price; Prod.: Anna Evans
My Fair Lady (Loewe) 19 Okt-9 JulDir.: Roland Seiffarth; Prod.: Karl Zugowski
Der Graf von Monte Christo (Wildhorn) 24 Okt-5 JulDir.: Stefan Diederich; Prod.: Cusch Jung
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 31 Okt-10 FebDir.: Anthony Bramall / William Lacey; Prod.: Claus Guth
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 3 Nov-14 JulDir.: Roland Seiffarth; Prod.: Franziska Severin
Das schlaue Füchslein (Janáček) 10 Nov-2 JunDir.: Matthias Foremny; Prod.: Lotte de Beer
Macbeth (Verdi) 11 Nov-21 DecDir.: Matthias Foremny; Prod.: Peter Konwitschny
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 23 Nov-31 MajDir.: William Lacey; Prod.: Kerstin Polenske
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Nov-20 DecDir.: Ulf Schirmer / Anthony Bramall; Prod.: Birgit Eckenweber
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 1 Dec-3 MarDir.: Roland Seiffarth; Prod.: Günter Lohse
La bohème (Puccini) 9 Dec-25 JanDir.: William Lacey; Prod.: Peter Konwitschny
Nabucco (Verdi) 6 Jan-9 JunDir.: Anthony Bramall; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 13 Jan-19 MajDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Jochen Biganzoli
Der Ring für Kinder (Wagner) 19 Jan-21 MajDir.: Stefan Diederich; Prod.: Jasmin Solfaghari
Così fan tutte (Mozart) 26 Jan-22 JunDir.: Anthony Bramall; Prod.: Peter Konwitschny
Parsifal (Wagner) 13 Feb-20 MajDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Roland Aeschlimann
Die Feen (Wagner) 16 Feb-24 MajDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Renaud Doucet
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 2 Mar-25 MajDir.: Matthias Foremny; Prod.: Nicolas Joel
Pinocchio (Valtinoni) 16 Mar-7 JunDir.: Matthias Foremny; Prod.: Gundula Nowack
Der Wildschütz (Lortzing) 29 Mar-21 JunDir.: Stefan Diederich; Prod.: Volker Vogel
Crazy For You (Gershwin) 6 Apr-7 JunDir.: Stefan Diederich; Prod.: Kerstin Polenske
Der Zarewitsch (Lehár) 13 Apr-28 JunDir.: Roland Seiffarth; Prod.: Volker Vogel
Das Fürstenkind (Lehár) 26 Apr-30 JunDir.: Stefan Diederich; Prod.: Volker Vogel
Das Rheingold (Wagner) 4 Maj-16 JunDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Der fliegende Holländer (Wagner) 26 MajDir.: Anthony Bramall; Prod.: Johanna Mangold, Anthony Bramall
Frau Luna (Lincke) 1 Jun-12 JulDir.: Stefan Diederich; Prod.: Dominik Wilgenbus
Das Rheingold (Wagner) 22 Sep-10 NovDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Das Liebesverbot (Wagner) 29 Sep-28 MajDir.: Matthias Foremny / Jeremy Carnall; Prod.: Aron Stiehl
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 Okt-20 FebDir.: Roland Seiffarth; Prod.: Franziska Severin
Die Zauberflöte (Mozart) 6 Okt-15 MarDir.: Jeremy Carnall; Prod.: Ralf Nürnberger
Rigoletto (Verdi) 10 Okt-21 MarDir.: Matthias Foremny; Prod.: Anthony Pilavachi
Nabucco (Verdi) 18 Okt-22 MarDir.: Anthony Bramall; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Tosca (Puccini) 19 Okt-3 MajDir.: Anthony Bramall; Prod.: Michiel Dijkema
Dornröschen (Humperdinck) 26 Okt-28 FebDir.: Anthony Bramall
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 29 Okt-16 MajDir.: Margherita Colombo; Prod.: Gundula Nowack
Frau Luna (Lincke) 31 Okt-31 DecDir.: Stefan Diederich / Christoph-Johannes Eichhorn; Prod.: Dominik Wilgenbus
La traviata (Verdi) 2 Nov-29 MajDir.: NN; Prod.: Andreas Homoki
Der Wildschütz (Lortzing) 9 Nov-2 FebDir.: Stefan Diederich; Prod.: Volker Vogel
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 14 Nov-18 JanDir.: Stefan Diederich; Prod.: Cusch Jung
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Nov-4 AprDir.: Roland Seiffarth; Prod.: Volker Vogel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-27 DecDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Birgit Eckenweber
Die Walküre (Wagner) 7 Dec-11 JanDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Rosamund Gilmore
Pinocchio (Valtinoni) 11 Dec-8 MajProd.: Gundula Nowack
La bohème (Puccini) 20 Dec-1 JanDir.: Matthias Foremny; Prod.: Peter Konwitschny
Elektra (Strauss) 12 Jan-31 MajDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Peter Konwitschny
Der Ring für Kinder (Wagner) 8 Feb-22 JunDir.: Stefan Diederich; Prod.: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 8 Feb-11 MajDir.: Anthony Bramall; Prod.: Lindy Hume
Der Rosenkavalier (Strauss) 15 Feb-8 JunDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Alfred Kirchner(original), Gundula Nowack(revival)
My Fair Lady (Loewe) 19 Feb-17 JunDir.: Stefan Diederich / Frank-Michael Erben; Prod.: Karl Zugowski
Manon Lescaut (Puccini) 22 Feb-10 MajDir.: Anthony Bramall; Prod.: Giancarlo del Monaco
Der Graf von Monte Christo (Wildhorn) 27 Feb-29 MajDir.: Stefan Diederich; Prod.: Cusch Jung
Die lustige Witwe (Lehár) 22 Mar-13 JulDir.: Stefan Diederich / Georg Fritzsch; Prod.: Volker Vogel
Parsifal (Wagner) 30 Mar-18 AprDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Roland Aeschlimann
The Rake's Progress (Stravinsky) 6 Apr-18 MajDir.: Anthony Bramall; Prod.: Damiano Michieletto
Die Feen (Wagner) 20 Apr-27 JunDir.: Matthias Foremny; Prod.: Renaud Doucet
Der Opernball (Heuberger) 10 Maj-8 JulDir.: Stefan Diederich; Prod.: Volker Vogel
Der Waffenschmied (Lortzing) 24 Maj-15 JunDir.: Stefan Diederich; Prod.: Stefan Petraschewsky
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 14-28 JunDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Balázs Kovalik
Messa da Requiem (Verdi) 29 JunDir.: Anthony Bramall
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
Le cinesi (Gluck) 9 SepDir.: Werner Ehrhardt; Prod.: Igor Folwill
Leinen aus Smyrna (Rushton) 24-25 NovDir.: Herbert Götz; Prod.: Gabriele Rech
Peters Bryllup (Schultz) 16 JunDir.: Werner Ehrhardt
Serse (Handel) 21 SepDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: André Bücker
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 3 NovDir.: Werner Ehrhardt
La Dirindina (Scarlatti,D) 25-26 AprDir.: Werner Ehrhardt; Prod.: Kay Link
La serva padrona (Pergolesi) 25-26 AprDir.: Werner Ehrhardt; Prod.: Kay Link
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Parsifal (Wagner) 2 Sep-5 MajDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Anthony Pilavachi
Elektra (Strauss) 12 Okt-14 MarDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Reto Nickler
My Fair Lady (Loewe) 17 Okt-24 MajDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Jürgen Pöckel
La vida breve (Falla) 18 Okt-8 DecDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Rosetta Cucchi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 Okt-8 DecDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Rosetta Cucchi
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 26 Okt-15 DecDir.: NN; Prod.: Wolf Widder
Das Land des Lächelns (Lehár) 16 Nov-12 JunDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 Dec-5 JanDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Herbert Adler
Macbeth (Verdi) 11 Jan-7 JunDir.: NN; Prod.: Alberto Triola
Idomeneo re di Creta (Mozart) 22 Feb-9 JunDir.: Giuseppe Finzi; Prod.: Rosetta Cucchi
Evita (Lloyd Webber) 8 Mar-8 JunDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Jörg Fallheier
Die tote Stadt (Korngold) 5 Apr-15 JunDir.: Brian Schembri; Prod.: Dieter Kaegi
Thaïs (Massenet) 17 Maj-13 JunDir.: Daniel Inbal; Prod.: Marc Adam
Der Mann von La Mancha (Leigh) 23 Aug-19 AprDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Pascale Chevroton
Idomeneo re di Creta (Mozart) 13 Sep-21 NovDir.: Andreas Wolf; Prod.: Rosetta Cucchi
Siegfried für Kinder (Wagner) 22 Sep-25 Feb
Tristan und Isolde (Wagner) 6 Okt-11 MajDir.: Roman Brogli-Sacher; Prod.: Anthony Pilavachi
Thaïs (Massenet) 18 Okt-9 FebDir.: Andreas Wolf; Prod.: Marc Adam
Don Carlos (Verdi) 8 Nov-22 MarDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Sandra Leupold
Rigoletto für Jugendliche (Verdi) 9 Nov-18 Feb
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 Dec-6 FebDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 Dec-5 JanDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Herbert Adler
Der Wildschütz (Lortzing) 17 Jan-22 JunDir.: NN; Prod.: Anthony Pilavachi
Armide (Gluck) 28 Feb-26 JunDir.: Christoph Spering; Prod.: Michael Wallner
My Fair Lady (Loewe) 7 Mar-27 JunDir.: Ludwig Pflanz; Prod.: Jürgen Pöckel
Madama Butterfly (Puccini) 21 Mar-13 JunDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Jürgen Pöckel
Der Zwerg (Zemlinsky) 8 Apr-14 JunDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Bernd Reiner Krieger
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 8 Apr-14 JunDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Bernd Reiner Krieger
La cenerentola (Rossini) 30 Maj-28 JunDir.: Ryusuke Numajiri; Prod.: Cordula Däuper
The Brothers (Antheil) 5-19 Jun
Venus in Africa (Antheil) 5-19 Jun
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 22 Sep-25 DecDir.: Gernot Sahler / Nezih Seckin / Urs-Michael Theus; Prod.: Hajo Fouquet
Die chinesische Nachtigall (Hilsberg) 29 Sep-22 DecDir.: Deborah Coombe; Prod.: Nilufar K Münzing
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 Okt-30 JanDir.: Nezih Seckin; Prod.: Iris Ini Gerath
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 17 Nov-13 DecDir.: Nezih Seckin; Prod.: Friedrich von Mansberg
Julius Caesar (Handel) 11 Jan-7 MarDir.: Kathy Nierenz / Daniel Stickan; Prod.: Friedrich von Mansberg
Madama Butterfly (Puccini) 2 Mar-29 MajDir.: Urs-Michael Theus; Prod.: Hajo Fouquet
Zar und Zimmermann (Lortzing) 22-30 JunDir.: Nezih Seckin; Prod.: Iris Ini Gerath
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Sep-25 DecDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Hajo Fouquet
Zar und Zimmermann (Lortzing) 3 Okt-1 MarDir.: Nezih Seckin; Prod.: Iris Ini Gerath
Werther (Massenet) 12 DecDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Friedrich von Mansberg
Max und Moritz (Hilsberg) 19 JanDir.: Deborah Coombe; Prod.: Nilufar K Münzing
Carmina Burana (Orff) 8 Mar-11 JunDir.: Thomas Dorsch / Joachim Vogelsänger / Henning Voss; Prod.: Hajo Fouquet
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Jun-6 JulDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Iris Ini Gerath
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Don Carlos (Verdi) 15 Sep-25 NovDir.: Michael Balke / Hermann Dukek; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 6 Okt-19 JanDir.: Kimbo Ishii-Eto; Prod.: Christian Poewe
Carmina Burana (Orff) 7 Okt-26 MajDir.: Michael Balke; Prod.: Gonzalo Galguera
Die Dreigroschenoper (Weill) 20 Okt-15 DecDir.: Maria Hinze; Prod.: Jan Jochymski
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Nov-6 JanDir.: Michael Balke / Pawel Poplawski; Prod.: Karen Stone
Sweeney Todd (Sondheim) 17 Nov-9 MajDir.: David Levi; Prod.: Leonard Prinsloo
Hello, Dolly! (Herman) 6 Dec-20 MajDir.: Martin Wagner; Prod.: Leonard Prinsloo
Madame Butterfly (Puccini) 7 Dec-5 JanDir.: Kimbo Ishii-Eto / Pawel Poplawski; Prod.: Olivia Fuchs
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11 Jan-17 MarDir.: Michael Balke / Kimbo Ishii-Eto; Prod.: Karen Stone
Ein Sommernachtstraum (Britten) 26 Jan-6 AprDir.: Pawel Poplawski; Prod.: Aniara Amos
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 7 Feb-7 AprDir.: Pawel Poplawski; Prod.: Christian von Götz
Kiss me, Kate (Porter) 16 Mar-2 JunDir.: Kimbo Ishii-Eto; Prod.: Walter Sutcliffe
El rey de Harlem (Henze) 12 AprDir.: Hermann Dukek; Prod.: Johannes Bergmann
Maria Stuarda (Donizetti) 13 Apr-4 JunDir.: Michael Balke; Prod.: Karen Stone
Tristan und Isolde (Wagner) 11 Maj-1 JunDir.: Kimbo Ishii-Eto; Prod.: Stephen Lawless
Les Miserables (Schoenberg,C) 21 Jun-20 JulDir.: Pawel Poplawski / Hermann Dukek; Prod.: Gil Mehmert
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 14 Sep-12 JanDir.: Michael Balke; Prod.: Karen Stone
Kiss me, Kate (Porter) 20 Sep-26 JanDir.: Kimbo Ishii-Eto / Martin Wagner; Prod.: Walter Sutcliffe
Don Giovanni (Mozart) 22 Sep-20 OktDir.: Pawel Poplawski / Michael Balke; Prod.: Oliver Knopik
Der fliegende Holländer (Wagner) 10 OktDir.: Hermann Dukek; Prod.: Lucas Simon
Macbeth (Verdi) 2 Nov-27 AprDir.: Kimbo Ishii-Eto; Prod.: Volker Lösch
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 16 Nov-2 MarDir.: Michael Balke; Prod.: Therese Schmidt
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Nov-14 DecDir.: Kimbo Ishii-Eto; Prod.: Holger Pototzki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-30 DecDir.: Michael Balke; Prod.: Karen Stone
Sweeney Todd (Sondheim) 18 Dec-30 MajDir.: David Levi; Prod.: Leonard Prinsloo
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25 Jan-31 MajDir.: Michael Balke / Pawel Poplawski; Prod.: Christian von Götz
Der Rosenkavalier (Strauss) 22 Feb-10 MajDir.: Kimbo Ishii-Eto / Michael Balke; Prod.: Olivia Fuchs
Otto (Handel) 15-22 MarDir.: Stephan Schultz; Prod.: Arila Siegert
Der Bettelstudent (Millöcker) 3-23 MajDir.: Pawel Poplawski; Prod.: Nico Rabenald
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Elektra (Strauss) 7 Sep-25 JanDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Tilman Knabe
Così fan tutte (Mozart) 9 Okt-2 AprDir.: Andreas Hotz; Prod.: Johannes Schütz
Fatinitza (Suppé) 2 Nov-8 MarDir.: Florian Csizmadia; Prod.: Lydia Steier
Der Prinz von Homburg (Henze) 12 Jan-3 MajDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Christof Nel
Stabat Mater (Pergolesi) 31 Jan-12 MajDir.: Stephan Zilias; Prod.: Georg Schütky
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 23 Mar-26 MajDir.: Florian Csizmadia; Prod.: Johannes Erath
Tristan und Isolde (Wagner) 20 Apr-9 MajDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Tilman Knabe
Gerusalemme liberata (Pallavicino) 17 Maj-20 JunDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: Sandra Leupold
Macbeth (Verdi) 9-26 JunDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Tatjana Gürbaca
Mefistofele (Boito) 6 Sep-25 OktDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Lorenzo Fioroni
Macbeth (Verdi) 19 Sep-3 OktDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Tatjana Gürbaca
Rinaldo (Handel) 31 Okt-30 NovDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Tatjana Gürbaca
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 10+ NovDir.: Florian Csizmadia; Prod.: Johannes Erath
La traviata (Verdi) 11+ JanDir.: Florian Csizmadia; Prod.: Vera Nemirova
Don Giovanni (Mozart) 22+ MarDir.: Hermann Bäumer; Prod.: Tilman Knabe
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Temistocle (Bach,JC) 21 Sep-20 JulDir.: Joseph Trafton; Prod.: Joachim Schlömer, Sebastian Bauer
Lohengrin (Wagner) 28 Sep-1 NovDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Tilman Knabe
Turandot (Puccini) 30 Sep-18 JanDir.: Joseph Trafton; Prod.: Regula Gerber
The Outcast (Neuwirth) 14 Okt-5 DecDir.: Joseph Trafton; Prod.: Michael Simon
La fanciulla del West (Puccini) 20 Okt-5 JunDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Tilman Knabe
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Okt-9 JunDir.: Joseph Trafton; Prod.: Joachim Schlömer
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 Nov-6 JulDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Friedrich Meyer-Oertel
Werther (Massenet) 17 Nov-20 MarDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: David Mouchtar-Samorai
Un ballo in maschera (Verdi) 18 Nov-13 JanDir.: Joseph Trafton; Prod.: Werner Schroeter
Siegfried (Wagner) 1 Dec-4 JulDir.: Dan Ettinger; Prod.: Achim Freyer, Sebastian Bauer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Dec-1 FebDir.: Joseph Trafton; Prod.: Wolfgang Blum
Tosca (Puccini) 12 Dec-12 MajDir.: Dan Ettinger; Prod.: Renate Ackermann
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 Jan-18 MajDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Monique Wagemakers
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 9 Jan-20 MajDir.: Joseph Trafton; Prod.: Regula Gerber
Don Carlos (Verdi) 2 Feb-23 JulDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Jens Daniel Herzog
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 Feb-4 MajDir.: Joseph Trafton; Prod.: Christian Pade
Götterdämmerung (Wagner) 22 Mar-7 JulDir.: Dan Ettinger; Prod.: Achim Freyer
Parsifal (Wagner) 29 Mar-19 MajDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Hans Schüler
Das Rheingold (Wagner) 11 Apr-28 JunDir.: Dan Ettinger; Prod.: Achim Freyer
Die Walküre (Wagner) 25 Apr-30 JunDir.: Dan Ettinger; Prod.: Achim Freyer
Der Idiot (Weinberg) 5 Maj-17 JulDir.: Thomas Sanderling; Prod.: Regula Gerber
Szenen aus Goethes Faust (concert) (Schumann) 15 Maj-14 JulDir.: Joseph Trafton
Otello (Verdi) 29 Maj-16 JulDir.: Dan Ettinger; Prod.: Chris Alexander
Neumond (Ronchetti) 4-6 JunDir.: Joseph Trafton; Prod.: Christian Pade
Company (Sondheim) 15 Jun-21 JulDir.: William Ward; Prod.: Roland Hüve
The Turn of the Screw (Britten) 12-24 JulDir.: Joseph Trafton; Prod.: Frank Hilbrich
Simon Boccanegra (Verdi) 25 JulDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: David Mouchtar-Samorai
The Turn of the Screw (Britten) 20 Sep-4 AprDir.: Joseph Trafton; Prod.: Frank Hilbrich
Company (Sondheim) 21 Sep-22 MarDir.: Christiaan Crans; Prod.: Roland Hüve
Simon Boccanegra (Verdi) 25 Sep-5 JanDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: David Mouchtar-Samorai
Madama Butterfly (Puccini) 2 Okt-15 FebDir.: Joseph Trafton; Prod.: Wolfgang Blum
Der Freischütz (Weber) 25 Okt-27 JunDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Armin Holz
My Fair Lady (Loewe) 26-29 OktDir.: Joseph Trafton; Prod.: Helmut Baumann, Jürg Burth
La scala di seta (Rossini) 7 Nov-19 JanDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Lukas Hemleb
Carmina Burana (concert) (Orff) 22 Nov-7 FebDir.: Dan Ettinger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 NovDir.: Joseph Trafton; Prod.: Wolfgang Blum
Falstaff (Verdi) 14 Dec-4 JunDir.: Dan Ettinger; Prod.: Christof Nel
Don Carlos (Verdi) 29 Dec-29 JunDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Jens-Daniel Herzog
Der Idiot (Weinberg) 12 Jan-22 FebDir.: Thomas Sanderling; Prod.: Regula Gerber
Der Sturm (Purcell) 18+ JanProd.: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 9 FebDir.: Joseph Trafton; Prod.: Joachim Schloemer
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 14 Feb-30 JulDir.: Dan Ettinger; Prod.: Cordula Däuper
Elektra (Strauss) 14-27 MarDir.: Dan Ettinger; Prod.: Ruth Berghaus
Stiffelio (Verdi) 29 Mar-5 JunDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Regula Gerber
Der Rosenkavalier (Strauss) 7 Maj-22 JunDir.: Alois Seidlmeier; Prod.: Oliver Tambosi
Böse Geister (Hölszky) 31 Maj-29 JulProd.: Joachim Schlömer
Mitridate, re di Ponto (Mozart) 13 JulDir.: Dennis Russell Davies; Prod.: Nicolas Brieger
Opera anthology (Mozart) 13 Jul
Meiningen, Das Meininger Theater  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 Sep-24 MarDir.: Sierd Quarré / Gregor Rot; Prod.: Rudolf Frey
Ein Maskenball (Verdi) 27 OktDir.: Philippe Bach; Prod.: Ansgar Haag
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Nov-22 FebDir.: Philippe Bach; Prod.: Rudolf Frey
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Jan-2 JunDir.: Gregor Rot; Prod.: Georg Blüml
Das Liebesverbot (Wagner) 2 Feb-22 MajDir.: Philippe Bach; Prod.: Ansgar Haag
Tristan und Isolde (Wagner) 1 Mar-21 JunDir.: Philippe Bach; Prod.: Gerd Heinz
Der Bettelstudent (Millöcker) 10 Maj-14 JulDir.: Gregor Rot; Prod.: Wolfgang Quetes
I puritani (Bellini) 5-13 JulDir.: Leo McFall; Prod.: Bernd-Dieter Müller
I puritani (Bellini) 15 Sep-9 MajDir.: Leo McFall; Prod.: Bernd-Dieter Müller
Der Bettelstudent (Millöcker) 28 Sep-6 JulDir.: Gregor Rot; Prod.: Wolfgang Quetes
Rigoletto (Verdi) 18 Okt-29 JunDir.: Philippe Bach; Prod.: Ansgar Haag
Requiem (Verdi) 26 OktDir.: Leo McFall
Tristan und Isolde (Wagner) 1 Nov-9 JanDir.: Philippe Bach; Prod.: Gerd Heinz
Anya 17 (Gorb) 28 Nov-8 FebDir.: Leo McFall; Prod.: Mareike Zimmermann
Der Zarewitsch (Lehár) 24 Jan-7 JunDir.: Gregor Rot; Prod.: Lars Wernecke
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Feb-17 JulDir.: Philippe Bach; Prod.: Rudolf Frey
Der Rosenkavalier (Strauss) 4 Apr-16 JulDir.: Philippe Bach; Prod.: Rudolf Frey
Gianni Schicchi (Puccini) 20 Jun-5 JulDir.: Leo McFall; Prod.: Gerd Heinz
Der Bajazzo (Leoncavallo) 20 Jun-5 JulDir.: Leo McFall; Prod.: Gerd Heinz
Mönchengladbach, Theater Mönchengladbach  / 
Norma (Bellini) 29 Sep-12 DecDir.: Andreas Fellner; Prod.: Thomas Wünsch
Le Villi (Puccini) 20+ JanDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Beverly Blankenship
Suor Angelica (Puccini) 20+ JanDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Beverly Blankenship
Die Fledermaus (Strauss,J) 25+ FebDir.: Andreas Fellner; Prod.: Reinhardt Friese
Maskerade (Nielsen,C) 12 Apr-17 JulDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Aron Stiehl
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 22 Jun-27 JulDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Andreas Baesler
Stiffelio (Verdi) 28 Sep-7 MarDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Helen Malkowsky
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 20 Okt-28 DecDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Matthias Oldag
My Fair Lady (Loewe) 17 Nov-30 MarDir.: Andreas Fellner; Prod.: Roland Hüve
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 Jan-24 AprDir.: Alexander Steinitz; Prod.: Jakob Peters-Messer
Mazeppa (Tchaikovsky) 13 Jan-24 AprDir.: Mihkel Kütson; Prod.: Helen Malkowsky
München, Bayerische Staatsoper  / 
Tannhäuser (Wagner) 23 Sep-2 OktDir.: Kent Nagano; Prod.: David Alden(original), Natascha Ursuliak(revival)
Fidelio (Beethoven) 30 Sep-30 OktDir.: Eivind Gullberg Jensen; Prod.: Calixto Bieito
Tosca (Puccini) 7-25 OktDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Luc Bondy
Babylon (Widmann) 27 Okt-10 NovDir.: Kent Nagano; Prod.: Carlus Padrissa
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 28 Okt-4 NovDir.: Kent Nagano; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Rusalka (Dvořák,A) 5-16 NovDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Martin Kušej
Lohengrin (Wagner) 11-18 NovDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Richard Jones
Turandot (Puccini) 22 Nov-1 DecDir.: Marco Armiliato; Prod.: Carlus Padrissa
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Nov-8 DecDir.: Asher Fisch; Prod.: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
La bohème (Puccini) 6-14 DecDir.: Paolo Carignani; Prod.: Otto Schenk
Anna Bolena (concert) (Donizetti) 12-16 DecDir.: Pietro Rizzo
Rigoletto (Verdi) 15-30 DecDir.: Marco Armiliato; Prod.: Árpád Schilling
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16-22 DecDir.: Kazushi Ono; Prod.: Herbert List
Aida (Verdi) 23 Dec-4 JanDir.: Paolo Carignani; Prod.: Christof Nel
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 DecDir.: Paolo Carignani; Prod.: Leander Haußmann(original), Helmut Lehberger(revival)
Das Rheingold (Wagner) 5-23 JanDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Die Walküre (Wagner) 6-24 JanDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Siegfried (Wagner) 9-25 JanDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Lucrezia Borgia (Donizetti) 10-20 JanDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Christof Loy
Götterdämmerung (Wagner) 13-27 JanDir.: Kent Nagano; Prod.: Andreas Kriegenburg
Madama Butterfly (Puccini) 14-19 JanDir.: Manlio Benzi; Prod.: Wolf Busse
Carmen (Bizet) 29 Jan-6 FebDir.: Asher Fisch; Prod.: Lina Wertmüller
I due Foscari (concert) (Verdi) 3-10 FebDir.: Massimiliano Murrali
Sigurd der Drachentöter (Pape) 7 Feb-30 MarDir.: Christopher Ward; Prod.: Sam Brown
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9-16 FebDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Ferruccio Soleri
Boris Godunow (Musorgsky) 13 Feb-2 MarDir.: Kent Nagano; Prod.: Calixto Bieito
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 18-24 FebDir.: Yves Abel; Prod.: Vincent Boussard
Tristan und Isolde (Wagner) 3-10 MarDir.: Kent Nagano; Prod.: Peter Konwitschny
Jenůfa (Janáček) 6-16 MarDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Barbara Frey
Ariadne auf Naxos (Strauss) 17-25 MarDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Robert Carsen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Mar-4 AprDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Richard Jones
Parsifal (Wagner) 28-31 MarDir.: Kent Nagano; Prod.: Peter Konwitschny
Otello (Verdi) 6-13 AprDir.: Paolo Carignani; Prod.: Francesca Zambello
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 12-19 AprDir.: Patrick Lange; Prod.: Martin Duncan
Der fliegende Holländer (Wagner) 14-20 AprDir.: Asher Fisch; Prod.: Peter Konwitschny
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Apr-4 MajDir.: Leo Hussain; Prod.: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 3-12 MajDir.: Adam Fischer; Prod.: Stephan Kimmig
Elegie für junge Liebende (Henze) 3-9 MajDir.: Francesco Angelico; Prod.: Christiane Pohle
Macbeth (Verdi) 5-17 MajDir.: Massimo Zanetti; Prod.: Martin Kušej
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 Maj-8 JunDir.: Emmanuel Villaume; Prod.: Richard Jones
La traviata (Verdi) 20-30 MajDir.: Dan Ettinger; Prod.: Günter Krämer
Simon Boccanegra (Verdi) 3-15 JunDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Dmitri Tcherniakov
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 Sep-24 MajDir.: Carlo Montanaro; Prod.: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 22-29 SepDir.: Louis Langrée; Prod.: Stephan Kimmig
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Sep-11 OktDir.: Ivor Bolton / Dan Ettinger; Prod.: Dieter Dorn
Wozzeck (Berg) 3-9 OktDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Andreas Kriegenburg
Rigoletto (Verdi) 12 Okt-9 MajDir.: Stefano Ranzani; Prod.: Árpád Schilling
Der Zwerg (Zemlinsky) 20-27 OktDir.: Martyn Brabbins; Prod.: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 20-27 OktDir.: Martyn Brabbins; Prod.: Grzegorz Jarzyna
Così fan tutte (Mozart) 28 Okt-3 NovDir.: Mark Wigglesworth; Prod.: Dieter Dorn
Rusalka (Dvořák,A) 29 Okt-8 NovDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Martin Kušej
Il trovatore (Verdi) 9-20 NovDir.: Paolo Carignani; Prod.: Olivier Py
Die Zauberflöte (Mozart) 14-27 NovDir.: Ivor Bolton; Prod.: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 21 Nov-7 DecDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Tosca (Puccini) 6-13 DecDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Luc Bondy
La bohème (Puccini) 15 Dec-10 MajDir.: Asher Fisch / Marco Armiliato; Prod.: Otto Schenk
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21-29 DecDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Richard Jones(original), Benjamin Davis(revival)
La forza del destino (Verdi) 22 Dec-11 JanDir.: Asher Fisch; Prod.: Martin Kušej
La traviata (Verdi) 31 Dec-25 AprDir.: Dan Ettinger / Paolo Carignani / Pietro Rizzo; Prod.: Günter Krämer
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 4-10 JanDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Krzysztof Warlikowski
La Calisto (Cavalli) 12-21 JanDir.: Ivor Bolton; Prod.: David Alden
Der fliegende Holländer (Wagner) 17-23 JanDir.: Gabriel Feltz; Prod.: Peter Konwitschny
Babylon (Widmann) 25-31 JanDir.: Kent Nagano; Prod.: Carlus Padrissa
Turandot (Puccini) 30 Jan-5 FebDir.: Asher Fisch; Prod.: Carlus Padrissa
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-14 FebDir.: Constantin Trinks; Prod.: Richard Jones
La clemenza di Tito (Mozart) 10-26 FebDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Jan Bosse
Il turco in Italia (Rossini) 13-24 FebDir.: Maurizio Benini; Prod.: Christof Loy
Der Rosenkavalier (Strauss) 2-18 MarDir.: Kirill Petrenko / NN; Prod.: Jürgen Rose, Otto Schenk
La cenerentola (Rossini) 4-12 MarDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Madama Butterfly (Puccini) 11-19 MarDir.: Keri-Lynn Wilson; Prod.: Wolf Busse
Boris Godunow (Musorgsky) 16-31 MarDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 22 Mar-2 AprDir.: Asher Fisch; Prod.: William Friedkin
Carmen (Bizet) 27 Mar-3 AprDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Lina Wertmüller
Simon Boccanegra (Verdi) 14-24 AprDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Parsifal (Wagner) 16-20 AprDir.: Asher Fisch; Prod.: Peter Konwitschny
The Rake's Progress (Stravinsky) 30 Apr-11 Maj
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16-22 MajDir.: Asher Fisch; Prod.: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 Maj-7 JunDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Ferruccio Soleri
Die Soldaten (Zimmermann,B) 25 Maj-6 JunDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Andreas Kriegenburg
München, Staatstheater am Gärtnerplatz  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 11 Okt-31 DecDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Josef E Köpplinger
Don Pasquale (Donizetti) 25 Okt-10 NovDir.: Marco Comin; Prod.: Brigitte Fassbaender
Johanna auf dem Scheiterhaufen (Honegger) 12-19 DecDir.: Marco Comin; Prod.: NN
Anything Goes (Porter) 28 Feb-22 MarDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Josef E Köpplinger
Der Bettelstudent (Millöcker) 12 Apr-12 MajDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Emmy Werner
Der Präsident (Cerha) 1-14 JunDir.: Marco Comin; Prod.: Josef E Köpplinger
Der Mann von La Mancha (Leigh) 2-19 OktDir.: Andreas Kowalewitz; Prod.: Josef E Köpplinger, Nicole Claudia Weber
Semele (Handel) 24 Okt-7 NovDir.: Marco Comin; Prod.: Karoline Gruber
Der Flaschengeist (Hiller,W) 24 Jan-28 FebDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Nicole Claudia Weber
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 Jan-5 MarDir.: Marco Comin; Prod.: Stephanie Mohr
Yolanta (concert) (Tchaikovsky) 15-20 FebDir.: Marco Comin
Don Pasquale (Donizetti) 29 Mar-12 AprDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Brigitte Fassbaender
Aida (Verdi) 18-29 JunDir.: Marco Comin; Prod.: Torsten Fischer
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 19-30 JulDir.: Michael Brandstätter; Prod.: Josef E Köpplinger
Münster, Städtische Bühnen Münster  / 
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 8 Sep-25 DecDir.: Fabrizio Ventura / Hendrik Vestmann; Prod.: Aron Stiehl
La traviata (Verdi) 19 Okt-24 NovDir.: Hendrik Vestmann / Fabrizio Ventura; Prod.: Axel Kresin
Im weißen Rößl (Benatzky) 3 Nov-10 MarDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Ulrich Peters
Tosca (Puccini) 19 Jan-5 JulDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Achim Thorwald
Neues vom Tage (Hindemith) 2 Mar-11 JunDir.: Hendrik Vestmann; Prod.: Ansgar Weigner
Flüchtling (Gregoretti) 13-27 AprDir.: Thorsten Schmid-Kapfenburg; Prod.: Jakob Seidl
Salome (Strauss) 18 Maj-13 JulDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Georg Köhl
Der Troubadour (Verdi) 5 Okt-20 AprDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Georg Rootering
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Nov-13 JunDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Kobie van Rensburg
Benvenuto Cellini (Berlioz) 15 Feb-4 JunDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Aron Stiehl
The Black Rider (Waits) 1 Mar-24 JunDir.: Michael Barfuß; Prod.: Frank Behnke
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 29 Mar-29 JunDir.: NN; Prod.: Holger Seitz
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 Maj-4 JulDir.: Fabrizio Ventura; Prod.: Ulrich Peters
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Evita (Lloyd Webber) 26 Sep-24 FebDir.: Frank Obermair; Prod.: Reinhardt Friese
Rigoletto (Verdi) 28 Sep-2 DecDir.: Romely Pfund; Prod.: Igor Folwill
Undine (Lortzing) 20 Okt-25 JanDir.: Romely Pfund; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Cinderella passt was nicht (Zaufke) 10 Nov-28 DecDir.: Frank Obermair / Emiliano Greizerstein; Prod.: Stefan Haufe
La cage aux folles (Herman) 30 Nov-29 DecDir.: Romely Pfund; Prod.: Reinhardt Friese
Madame Pompadour (Fall) 19 Jan-11 MajDir.: Frank Obermair; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Mar-19 AprDir.: Romely Pfund; Prod.: Markus Kopf
Der Konsul (Menotti) 27 Apr-25 MajDir.: Romely Pfund; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Gräfin Mariza (Kálmán) 21 Jun-14 JulDir.: Karl Prokopetz / Romely Pfund; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Sep-26 DecDir.: Romely Pfund; Prod.: Markus Kopf
Die Dame von Monte-Carlo (Poulenc) 18 Okt-28 DecDir.: Emiliano Greizerstein; Prod.: Fabian von Matt
Die menschliche Stimme (Poulenc) 18 Okt-28 DecDir.: Emiliano Greizerstein; Prod.: Fabian von Matt
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 Okt-27 MarDir.: Romely Pfund; Prod.: Benedikt Borrmann
Madame Pompadour (Fall) 30 Okt-23 DecDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Die Sternstunde des Josef Bieder (Streul) 9 Nov-15 DecProd.: Wolfgang Lachnitt
Evita (Lloyd Webber) 27 Nov-30 JanDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Reinhardt Friese
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 Dec-21 AprDir.: Jörg Pitschmann
My Fair Lady (Loewe) 25 Jan-28 MajDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Wolfgang Lachnitt
La cenerentola (Rossini) 22 Mar-26 AprDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Madame Butterfly (Puccini) 10 Maj-1 JunDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Jürgen Pöckel
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4-27 JulDir.: Jörg Pitschmann; Prod.: Wolfgang Lachnitt
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Sep-2 JanDir.: Markus L Frank; Prod.: Bianca Sue Henne
Prinzessin Anna (Vinje) 16 Okt-16 DecDir.: Ayako Matuschka; Prod.: Bianca Sue Henne
Casanova (Lincke) 20 Okt-21 DecDir.: Oliver Weder; Prod.: Wolfgang Dosch
West Side Story (Bernstein) 26 Okt-30 DecDir.: Markus L Frank; Prod.: Iris Limbarth
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 16 Nov-8 MarDir.: Michael Ellis Ingram; Prod.: Wolfgang Dosch
Mein Zauberflötchen (Mozart) 17 Nov-23 DecDir.: Ayako Matuschka; Prod.: Babette Peiker
André Chénier (Giordano) 25 Jan-21 AprDir.: Markus L Frank; Prod.: Toni Burkhardt
Aida (John,E) 2 Mar-2 JunDir.: Michael Ellis Ingram; Prod.: Iris Limbarth
Die heimliche Ehe (Cimarosa) 3 Maj-1 JunDir.: Markus L Frank; Prod.: Tilman Hecker
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 Jun-20 JulDir.: Markus L Frank; Prod.: Toni Burkhardt
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 20 Sep-1 DecDir.: Markus L Frank; Prod.: Kay Link
Aida (John,E) 18 Okt-28 DecDir.: Michael Ellis Ingram; Prod.: Iris Limbarth
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 26 Okt-13 DecDir.: Michael Ellis Ingram; Prod.: Wolfgang Dosch
Der Vogelhändler (Zeller,C) 15 Nov-8 MarDir.: Michael Ellis Ingram; Prod.: Achim Lenz
Tiefland (d'Albert) 17 Jan-22 MarDir.: Markus L Frank; Prod.: Toni Burkhardt
Rigoletto (Verdi) 6 Maj-7 Jun
My Fair Lady (Loewe) 27 Jun-19 Jul
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Il trovatore (Verdi) 30 Sep-11 JanDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Balázs Kovalik
La fille du régiment (Donizetti) 13 Okt-13 DecDir.: Gábor Káli; Prod.: Andreas Baesler
Tristan und Isolde (Wagner) 21 Okt-20 JanDir.: Marcus Bosch; Prod.: Monique Wagemakers
Vec Makropulos (Janáček) 23 Okt-23 NovDir.: Marcus Bosch; Prod.: Robert Carsen
Der kleine Barbier (Rossini) 4 Nov-18 MarDir.: Christian Hutter; Prod.: Ulrich Proschka
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 10 Nov-11 FebDir.: Gábor Káli; Prod.: Laura Scozzi
Aida (Verdi) 25 Nov-8 JanDir.: Philipp Pointner / Gábor Káli; Prod.: Jens Daniel Herzog
Don Giovanni (Mozart) 26 Jan-21 AprDir.: Marcus Bosch; Prod.: Georg Schmiedleitner
Der fliegende Holländer (Wagner) 1 Feb-24 MarDir.: Marcus Bosch / Guido Johannes Rumstadt / Robbert van Steijn; Prod.: Helen Malkowsky
Im weißen Rößl (Benatzky) 2 Mar-29 JunDir.: Gábor Káli; Prod.: Thomas Enzinger
Andrea Chénier (Giordano) 30 Mar-17 JulDir.: Philipp Pointner; Prod.: Guy Montavon
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 7 Apr-30 MajDir.: Marcus Bosch / Guido Johannes Rumstadt; Prod.: David Mouchtar-Samorai
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 Apr-17 JunDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Waut Koeken
Rusalka (Dvořák,A) 12 Maj-13 JulDir.: Marcus Bosch; Prod.: Dieter Kaegi
Platée (Rameau) 8 Jun-26 JulDir.: Hervé Niquet; Prod.: Mariame Clément
Carmen (Bizet) 15 Jun-27 JulDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Laurent Laffargue
Otello (Verdi) 5 Sep-31 JanDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Gabriele Rech
Im weißen Rößl (Benatzky) 6 Okt-6 DecDir.: Gábor Káli; Prod.: Thomas Enzinger
Platée (Rameau) 12 Okt-3 NovDir.: Hervé Niquet / Gábor Káli; Prod.: Mariame Clément
Funny Girl (Styne) 2 Nov-3 MarDir.: Jürgen Grimm / Gábor Káli; Prod.: Stefan Huber
Nabucco (Verdi) 10 Nov-7 DecDir.: Peter Tilling; Prod.: Immo Karaman
Das Rheingold (Wagner) 30 Nov-2 MarDir.: Marcus Bosch; Prod.: Georg Schmiedleitner
Cherubino mischt sich ein (Mozart) 11 Jan-3 JunDir.: Andreas Paetzold / Matteo Pirola; Prod.: Lutz Schwarz
Arabella (Strauss) 1 Feb-7 MajDir.: Marcus Bosch; Prod.: Andreas Baesler
And The Trains Kept Coming... (Navok) 23 Feb-8 AprDir.: Peter Tilling; Prod.: Stefan Otteni
Judas Maccabaeus (Handel) 23 Feb-8 AprDir.: Peter Tilling; Prod.: Stefan Otteni
La traviata (Verdi) 8-30 MarDir.: Marcus Bosch; Prod.: Peter Konwitschny
Die Walküre (Wagner) 5 Apr-6 JulDir.: Marcus Bosch; Prod.: Georg Schmiedleitner
Les Huguenots (Meyerbeer) 15 Jun-20 JulDir.: Guido Johannes Rumstadt; Prod.: Tobias Kratzer
Oldenburg, Oldenburgische Staatstheater  / 
Salome (Strauss) 11 Okt-31 JanDir.: Roger Epple; Prod.: KD Schmidt
Saul (Handel) 20 OktDir.: Thomas Bönisch; Prod.: Lydia Steier
Die Zauberflöte (Mozart) 3 Nov-27 JanDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Niklaus Helbling
Carmina Burana (concert) (Orff) 9 Nov-31 DecDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Sebastian Ukena
La bohème (Puccini) 24 Nov-15 MarDir.: Roger Epple; Prod.: Lorenzo Fioroni
Anoia (Kampe) 21 Dec-6 JanDir.: Paul-Johannes Kirschner; Prod.: Alexander Müller-Elmau
Otello (Verdi) 17 Jan-10 MajDir.: Roger Epple; Prod.: Niklaus Helbling
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2 Mar-22 MajDir.: Jason Weaver; Prod.: Ronny Jakubaschk
The Rake's Progress (Stravinsky) 31 Maj-20 JunDir.: Thomas Dorsch; Prod.: Markus Bothe
Tristan und Isolde (Wagner) 5 Okt-29 DecDir.: Roger Epple; Prod.: Alexander Müller-Elmau
Carmina Burana (Orff) 12 Okt-10 DecDir.: Thomas Bönisch; Prod.: Sebastian Ukena
La bohème (Puccini) 13 Okt-26 DecDir.: Roger Epple; Prod.: Marco Fiorini
Die Zauberflöte (Mozart) 19 Okt-13 DecDir.: NN; Prod.: Niklaus Helbling
Die Fledermaus (Strauss,J) 30+ NovDir.: Paul-Johannes Kirschner; Prod.: K D Schmidt
The Rake's Progress (Stravinsky) 7+ DecDir.: NN; Prod.: Markus Bothe
Otello (Verdi) 17+ JanDir.: Roger Epple; Prod.: Niklaus Helbling
Lohengrin (Sciarrino) 25+ JanDir.: NN; Prod.: Thomas Fiedler
Così fan tutte (Mozart) 31+ JanDir.: Roger Epple; Prod.: Niklaus Helbling
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 15+ FebDir.: Thomas Bönisch; Prod.: Ronny Jakubaschk
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 28+ MarDir.: NN; Prod.: Julia Hölscher
Albert Herring (Britten) 6+ JunDir.: Robin Davis; Prod.: Lydia Steier
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
Sieg der Schönheit (Telemann) 31 Okt-9 MarDir.: Michael Schneider / An-Hoon Song; Prod.: Markus Bothe
Die Macht des Schicksals (Verdi) 3 Nov-26 JanDir.: Andreas Hotz / Daniel Inbal; Prod.: Robert Lehmeier
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 1 Dec-8 JunDir.: Daniel Inbal; Prod.: Walter Sutcliffe
Anatevka (Bock) 5 Dec-20 MajDir.: An-Hoon Song; Prod.: Adriana Altaras
Der Liebestrank (Donizetti) 19 Jan-16 MajDir.: Daniel Inbal / An-Hoon Song; Prod.: Guillermo Amaya
Das grosse Heft (Corbett) 16 Mar-2 MajDir.: Andreas Hotz; Prod.: Alexander May
Der aus der Lowengrube errettete Daniel (Telemann) 21 AprDir.: Daniel Inbal; Prod.: Jan David Schmitz
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 15-28 JunDir.: Andreas Hotz; Prod.: Jochen Biganzoli
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 15-28 JunDir.: Andreas Hotz; Prod.: Jochen Biganzoli
Sancta Susanna (Hindemith) 15-28 JunDir.: Andreas Hotz; Prod.: Jochen Biganzoli
Evita (Lloyd Webber) 24 Aug-12 JanDir.: An-Hoon Song; Prod.: Marcel Keller
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 14 Sep-17 OktDir.: Andreas Hotz; Prod.: Jochen Biganzoli
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 14 Sep-17 OktDir.: Andreas Hotz; Prod.: Jochen Biganzoli
Sancta Susanna (Hindemith) 14 Sep-17 OktDir.: Andreas Hotz; Prod.: Jochen Biganzoli
La bohème (Puccini) 28 Sep-5 MarDir.: Andreas Hotz; Prod.: Floris Visser
Anatevka (Bock) 16 Okt-2 NovProd.: Adriana Altaras
Der Vogelhändler (Zeller,C) 23 Nov-10 JulDir.: An-Hoon Song; Prod.: Marcel Keller
Johannes-Passion (Bach,JS) 18 Jan-18 AprDir.: Andreas Hotz; Prod.: Andrej Woron
Vanda (Dvořák,A) 15 Mar-8 MajDir.: Daniel Inbal; Prod.: Robert Lehmeier
Der Liebestrank (Donizetti) 5+ AprDir.: Daniel Inbal / An-Hoon Song / Mino Marani; Prod.: Guillermo Amaya
Die Vögel (Braunfels) 21 Jun-11 JulDir.: Andreas Hotz; Prod.: Yona Kim
Passau, Landestheater Niederbayern (Landshut, Passau, Straubing)  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 27 Okt-28 JunDir.: Kai Röhrig; Prod.: Utz
Beatrice di Tenda (Bellini) 3 Nov-9 DecDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Sebastian von Kerssenbrock
La finta giardiniera (Mozart) 15 Dec-17 MarDir.: Kai Röhrig; Prod.: Stephen Medcalf
L'orfeo (Monteverdi) 23 Mar-27 AprDir.: Wolfgang Katschner; Prod.: Kobie van Rensburg
Manon (Massenet) 4 Maj-2 JunDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Stefan Tilch
Rigoletto (Verdi) 15-30 JunDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Nilufar K Münzing
Gräfin Mariza (Kálmán) 5 Okt-9 JunDir.: Kai Röhrig; Prod.: Sebastian von Kerssenbrock
Rigoletto (Verdi) 18 Okt-14 FebDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Nilufar K Münzing
Il pirata (Bellini) 30 Nov-24 JanDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Alberto Jona, Jenaro Meléndrez Chas
Carousel (Rodgers) 23 Feb-18 MajDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Stefan Tilch
Die schöne und getreue Ariadne (Conradi) 12 Apr-30 MajDir.: Kai Röhrig; Prod.: Jonathan Lunn
La traviata (Verdi) 14-29 JunDir.: Basil H E Coleman; Prod.: Amir Hosseinpour
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Don Giovanni (Mozart) 14 Sep-31 MarDir.: Markus Huber; Prod.: Wolf Widder
Der Vogelhändler (Zeller,C) 29 Sep-26 DecDir.: Martin Hannus; Prod.: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Nov-4 JanDir.: Martin Hannus; Prod.: Wolf Widder
Manon (Massenet) 17 Nov-12 MarDir.: Martin Hannus; Prod.: Sven Severin
Dracula (Wildhorn) 31 Dec-31 MajDir.: Tobias Leppert; Prod.: Wolf Widder
La cenerentola (Rossini) 16 Feb-14 JulDir.: Martin Hannus; Prod.: Bettina Lell
Das Feuerwerk (Burkhard) 23 Mar-10 JulDir.: Tobias Leppert; Prod.: Wolfgang Dosch
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 9 Maj-12 JulDir.: Markus Huber; Prod.: Bettina Lell
Ein Maskenball (Verdi) 21 Sep-11 MarDir.: Markus Huber; Prod.: Wolf Widder
Così fan tutte (Mozart) 9 Nov-14 MarDir.: Martin Hannus; Prod.: Toni Burkhardt
Gräfin Mariza (Kálmán) 31 Dec-19 JunDir.: Martin Hannus; Prod.: Wolf Widder
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 1 Mar-13 JulDir.: Markus Huber; Prod.: Bettina Lell
Frau Luna (Lincke) 23 Maj-17 JulDir.: Tobias Leppert; Prod.: Bettina Lell
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
My Fair Lady (Loewe) 27 OktDir.: André Cipowicz; Prod.: Rainer Wenke
Ball im Savoy (Abraham) 31 Okt-12 MajDir.: Tobias Engeli / André Cipowicz; Prod.: Wolfgang Dosch
Così fan tutte (Mozart) 3 Nov-27 AprDir.: Lutz de Veer; Prod.: Søren Schuhmacher
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 Jan-3 MarDir.: Lutz de Veer; Prod.: Arila Siegert
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 8-22 JunDir.: Tobias Engeli; Prod.: Tim Heilmann
Der Freischütz (Weber) 12-20 JulDir.: Tobias Engeli; Prod.: Rainer Wenke
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 Sep-22 DecDir.: Tobias Engeli; Prod.: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 11 Okt-5 JanDir.: Tobias Engeli / André Cipowicz; Prod.: Wolfgang Dosch
Tannhäuser (Wagner) 30 Nov-3 MajDir.: Lutz de Veer; Prod.: Roland May
Così fan tutte (Mozart) 17 DecDir.: Lutz de Veer; Prod.: Søren Schuhmacher
Carmen (Bizet) 12 Apr-13 MajDir.: Tobias Engeli; Prod.: Søren Schuhmacher
Anatevka (Bock) 29 AprDir.: Thomas Wicklein; Prod.: Matthias Winter
Joseph Süß (Glanert) 10 Maj-10 JunDir.: Lutz de Veer; Prod.: Thilo Reinhardt
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 Nov-12 JanDir.: Michele Carulli / Hans-Peter Preu; Prod.: Annette Jahns
Hexen (Ashkenasi) 25 NovDir.: Thomas Gläser; Prod.: Wolf-Dieter Gööck
Das Liebesverbot (Wagner) 8 Dec-20 MajDir.: Jan Michael Horstmann / Christian Voß; Prod.: Hinrich Horstkotte
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-23 DecDir.: Matthias Mücksch / Hee-Chuhn Choi; Prod.: Helen Malkowsky
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 JanProd.: Wolfgang Dosch
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 8 Mar-6 AprDir.: Michele Carulli; Prod.: Horst Otto Kupich
L'orfeo (Monteverdi) 16 Mar-16 MajDir.: Jan Michael Horstmann; Prod.: Jan Michael Horstmann
Frau Luna (Lincke) 5-26 Maj
Das Liebesverbot (Wagner) 15 Sep-14 Nov
Frau Luna (Lincke) 19 Sep-5 Jan
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 12 Okt-11 Maj
L'orfeo (Monteverdi) 22 Nov-7 Feb
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-22 Dec
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 Jan-1 Mar
Ariadne auf Naxos (Strauss) 30 Mar-4 Maj
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Orpheus und Eurydike (Gluck) 22 Sep-25 NovDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Peter Lund
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 27 Okt-24 NovDir.: Philip van Buren; Prod.: Thomas Enzinger
Aida (Verdi) 8 DecDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Michael Helle
Lola rennt (Vollmer) 28 Feb-10 MajDir.: Arne Willimczik; Prod.: Schirin Khodadadian
West Side Story (Bernstein) 16 Mar-22 JunDir.: Philip van Buren; Prod.: Andrea Schwalbach
Kátia Kabanová (Janáček) 5 Maj-19 JulDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Brigitte Fassbaender
The Fairy Queen (Purcell) 15 Jun-21 JulDir.: Jörn Hinnerk Andresen; Prod.: Lydia Steier
The Rake's Progress (Stravinsky) 21 Sep-17 DecDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Elias Perrig
The Fairy Queen (Purcell) 28 Sep-26 DecDir.: Jörn Hinnerk Andresen; Prod.: Lydia Steier
West Side Story (Bernstein) 12 Okt-5 FebDir.: Alistair Lilley; Prod.: Andrea Schwalbach
Frau Luna (Lincke) 26 Okt-24 JunDir.: György Mészáros / Alistair Lilley; Prod.: Thomas Enzinger
La bohème (Puccini) 7 Dec-29 MajDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Johannes Pölzgutter
Die Feen (Wagner) 25 Jan-19 JunDir.: Tetsuro Ban; Prod.: Florian Lutz
Anatevka (Bock) 22 Mar-8 JunProd.: Andrea Schwalbach
Die Kaffeekantate (Bach,JS) 12+ AprProd.: Christina Schmidt
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 12+ AprDir.: Christina Schmidt
Nichtung (Moussa) 17 Maj-18 JulDir.: Samy Moussa; Prod.: Christine Mielitz
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Jun-20 JulProd.: Matthias Reichwald
Remscheid, Theater der Stadt Remscheid  / 
Glückliche Reise (Künneke) 31 OktDir.: Eva Caspari; Prod.: Johannes Weigand
Nabucco (Verdi) 22 MarDir.: Stefano Seghedoni; Prod.: Giovanni Rico
Gräfin Mariza (Kálmán) 17 Apr
Evita (Lloyd Webber) 1 JunDir.: Tobias Deutschmann; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Kiss me, Kate (Porter) 22 Jun
My Fair Lady (Loewe) 6 NovDir.: Inga Hilsberg; Prod.: Lajos Wenzel
La bohème (Puccini) 19 NovDir.: Tamas Bolberitz
Tosca (Puccini) 16 FebDir.: Silvano Frontalini
La traviata (Verdi) 24 MajDir.: Peter Kuhn; Prod.: Igor Folwill
West Side Story (Bernstein) 8 JunProd.: Kay Metzger
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
West Side Story (Bernstein) 16-28 SepDir.: Peter Leonard; Prod.: Babette Bartz
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 23 Sep-6 AprDir.: Florian Krumpöck; Prod.: Jasmin Solfaghari
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27 Okt-29 DecDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Rainer Wenke
Die Fledermaus (Strauss,J) 4 Nov-26 MajDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Rainer Wenke
Die Zauberflöte (Mozart) 13-26 DecDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Babette Bartz
Happy Birthday, Mr. President (Russman) 27 Jan-24 MajDir.: Peter Leonard; Prod.: Albert Sherman
Nabucco (Verdi) 28 Apr-31 MajDir.: Florian Krumpöck; Prod.: Babette Bartz
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 7 Aug-30 SepProd.: Babette Bartz
Anatevka (Bock) 1 Sep-17 OktDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Jürgen Pöckel
Nabucco (Verdi) 14 Sep-19 OktDir.: Florian Krumpöck; Prod.: Babette Bartz
Madama Butterfly (Puccini) 6-30 OktDir.: Manfred Hermann Lehner / Peter Leonard; Prod.: Jay Lesenger
Die Fledermaus (Strauss,J) 3+ NovDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Rainer Wenke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14+ DecDir.: Manfred Hermann Lehner; Prod.: Rainer Wenke
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 16 Sep-2 FebDir.: Alexander Drčar; Prod.: Olivier Tambosi, Christiane Boesiger
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 22 Sep-7 NovDir.: Andreas Wolf; Prod.: Immo Karaman
Aladin und die Wunderlampe (Rota) 20 Okt-27 FebDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Sebastian Welker
Die Zauberflöte (Mozart) 3 Nov-25 DecDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Andreas Gergen
Fausts Verdammnis (Berlioz) 15 Dec-17 FebDir.: Andreas Wolf; Prod.: Frank Hilbrich
La petite messe solennelle (Rossini) 15 Mar-21 AprDir.: Martin Straubel; Prod.: Gaetano Franzese
Rigoletto (Verdi) 27 Apr-2 JunDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Dagmar Schlingmann
The Turn of the Screw (Britten) 8 Jun-6 JulDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Beate Baron
Die Dreigroschenoper (Weill) 15 Sep-25 OktDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Dagmar Schlingmann
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 22 Sep-10 NovDir.: Gregor Bühl; Prod.: Immo Karaman
Tosca (Puccini) 24 Nov-26 MarDir.: Will Humburg; Prod.: Dagmar Schlingmann
Die Zauberflöte (Mozart) 1 Dec-5 JanDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Andreas Gergen
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Dec-5 AprDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Ralf Nürnberger
Werther (Massenet) 22 Feb-31 MajDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Jetske Mijnssen
Macbeth (Verdi) 12 Apr-20 JulDir.: Marzio Conti; Prod.: Sebastian Welker
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 Apr-28 JunDir.: Thomas Peuschel; Prod.: Dagmar Schlingmann
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 7 Jun-26 JulDir.: Toshiyuki Kamioka; Prod.: Dominik Neuner
La finta giardiniera (Mozart) 5-24 JulDir.: NN; Prod.: Tom Ryser
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater  / 
Das Traumfresserchen (Hiller,W) 9 Sep-21 DecDir.: Martin Schelhaas / Paolo Bressan; Prod.: Sibylle Krantz
Madama Butterfly (Puccini) 16 Sep-11 DecDir.: Daniel Huppert; Prod.: Arturo Gama
Anatevka (Bock) 28 Sep-19 MajDir.: Paolo Bressan; Prod.: Stefan Haufe
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 26 Okt-11 MajDir.: Daniel Huppert; Prod.: Peter Dehler
Der Musikfeind (Genée) 11 Nov-11 MajDir.: Ewald Donhoffer; Prod.: Anke Rauthmann
Die Opernprobe (Lortzing) 11 Nov-11 MajDir.: Ewald Donhoffer; Prod.: Anke Rauthmann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-26 DecDir.: Martin Schelhaas; Prod.: Arturo Gama
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 Jan-19 JunDir.: Manfred Mayrhofer; Prod.: Hendrik Müller
Death Knocks (Jost) 2 Mar-28 AprDir.: Martin Schelhaas; Prod.: Anke Rauthmann
Der arme Matrose (Milhaud) 2 Mar-17 MajDir.: Martin Schelhaas; Prod.: Anke Rauthmann
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 12 Apr-9 JunDir.: Daniel Huppert; Prod.: Georg Rootering
Die Opernprobe (Lortzing) 23 Maj
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Jun-21 JulDir.: Daniel Huppert; Prod.: Peter Dehler
Sigurd der Drachentöter (Pape) 12 Sep-11 OktDir.: Friedemann Braun; Prod.: Markus Wünsch
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 25 Sep-11 JanDir.: Daniel Huppert; Prod.: Peter Dehler
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 6 Okt-9 JanDir.: Manfred Mayrhofer; Prod.: Hendrik Müller
La bohème (Puccini) 22 Nov-23 MajDir.: Daniel Huppert; Prod.: Gregor Horres
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 15 Dec-4 MajDir.: Daniel Huppert; Prod.: Georg Rootering
Dead Man Walking (Heggie) 24 Jan-7 MajDir.: Gregor Rot; Prod.: David Freeman
Die Opernprobe (Lortzing) 23 Mar-15 JunDir.: Ewald Donhoffer; Prod.: Anke Rauthmann
Der Musikfeind (Genée) 23 Mar-15 JunDir.: Ewald Donhoffer; Prod.: Anke Rauthmann
Die verkaufte Braut (Smetana) 16-30 MajProd.: Frank-Bernd Gottschalk
Nabucco (Verdi) 27 Jun-31 Jul
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Prinzessin Anna oder Wie man einen Helden findet (Vinje) 16 SepDir.: Egbert Funk; Prod.: Rainer Holzapfel
Don Giovanni (Mozart) 20 SepDir.: Golo Berg; Prod.: Horst Kupich
Der Zarewitsch (Lehár) 1 DecDir.: Egbert Funk; Prod.: Susanne Knapp
Kleider machen Leute (Zemlinsky) 9 MarDir.: Golo Berg; Prod.: Horst Kupich
Rigoletto (Verdi) 18 MajDir.: Golo Berg; Prod.: Dirk Löschner
Glückliche Reise (Künneke) 30 JunDir.: Egbert Funk; Prod.: Horst Kupich
Rigoletto (Verdi) 22+ SepDir.: Golo Berg; Prod.: Dirk Löschner
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 19-26 OktDir.: Egbert Funk; Prod.: Wolfgang Dosch
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24+ NovDir.: Egbert Funk; Prod.: Horst Kupich
Lohengrin (Wagner) 7+ DecDir.: Golo Berg; Prod.: Dirk Löschner
Die verkaufte Braut (Smetana) 12+ AprDir.: Golo Berg; Prod.: Horst Kupich
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10+ MajDir.: Golo Berg
Stuttgart, Staatstheater Stuttgart  / 
Don Giovanni (Mozart) 28 Sep-10 JanDir.: Antony Hermus; Prod.: Andrea Moses
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 Okt-16 NovDir.: Simon Hewett; Prod.: Phillip Stölzl
Iphigenie in Aulis (Gluck) 1 Nov-19 JanDir.: Christoph Poppen; Prod.: Andrea Moses
Norma (Bellini) 6 Nov-6 DecDir.: Ivan Anguélov; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Der Schaum der Tage (Denisov) 1 Dec-21 JulDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Dec-27 JanDir.: Uwe Sandner; Prod.: Peter Konwitschny
Alcina (Handel) 7 Jan-15 FebDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Götterdämmerung (Wagner) 20 Jan-17 FebDir.: Marc Soustrot; Prod.: Peter Konwitschny
Wozzeck (Berg) 22 Jan-28 FebDir.: Michael Schønwandt / Titus Engel; Prod.: Andrea Moses
Nabucco (Verdi) 24 Feb-12 AprDir.: Giuliano Carella; Prod.: Rudolf Frey
Tosca (Puccini) 27 Feb-2 MajDir.: Marko Letonja / Simon Hewett; Prod.: Willy Decker
Parsifal (Wagner) 1 Apr-12 MajDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Calixto Bieito
Die glückliche Hand (Schoenberg,A) 10 Apr-10 MajDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Schicksal (Janáček) 10 Apr-10 MajDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler,Sergio Morabito
La sonnambula (Bellini) 13 Apr-7 JunDir.: Gabriele Ferro; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 Apr-14 MajDir.: Simon Hewett / Josè Luis Gomez-Rios / Timo Handschuh / Titus Engel; Prod.: Calixto Bieito
Ariadne auf Naxos (Strauss) 20 Maj-29 JunDir.: Michael Schønwandt / Uwe Sandner; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Fausts Verdammnis (Berlioz) 26 Maj-20 JunDir.: Kwamé Ryan / Willem Wentzel; Prod.: Andrea Moses
Platée (Rameau) 4 Jun-15 JulDir.: Christian Curnyn; Prod.: Calixto Bieito
La cenerentola (Rossini) 30 Jun-22 JulDir.: Josè Luis Gomez-Rios; Prod.: Andrea Moses
Francesca da Rimini (concert) (Rakhmaninov) 19-20 JulDir.: Sylvain Cambreling
La cenerentola (Rossini) 20 Sep-17 DecDir.: José Luis Gómez Ríos; Prod.: Andrea Moses
Don Giovanni (Mozart) 21 Sep-16 NovDir.: Andrés Orozco-Estrada; Prod.: Andrea Moses
L'Écume des jours (Denisov) 22 Sep-11 OktDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Falstaff (Verdi) 20 Okt-2 JanDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Andrea Moses
Nabucco (Verdi) 24 Okt-22 JanDir.: Simon Hewett; Prod.: Rudolf Frey
La Damnation de Faust (Berlioz) 17 Nov-6 JanDir.: Kwamé Ryan; Prod.: Andrea Moses
Peter Pan (Ayres) 19 Dec-10 AprDir.: Roland Kluttig; Prod.: Frank Hilbrich
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Dec-1 FebDir.: Uwe Sandner; Prod.: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 25 Jan-28 FebDir.: Giuliano Carella; Prod.: Ruth Berghaus
Ariadne auf Naxos (Strauss) 29 Jan-8 MarDir.: Michael Schønwandt; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 7 Feb-21 MajDir.: Simon Hewett; Prod.: Waltraud Lehner
Wunderzaichen (Andre,M) 2-25 MarDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Siegfried (Wagner) 23 Mar-27 AprDir.: Marc Soustrot; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
La sonnambula (Bellini) 29 Mar-11 JunDir.: Gabriele Ferro; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Actus tragicus (Bach,JS) 29 Apr-5 JunDir.: Michael Hofstetter; Prod.: Herbert Wernicke
Orpheus und Eurydike (Gluck) 4 Maj-26 JulDir.: Nicholas Kok; Prod.: Christian Spuck
Tosca (Puccini) 18 Maj-8 JulDir.: Simon Hewett; Prod.: Willy Decker
La bohème (Puccini) 30 Maj-22 JulDir.: Simon Hewett; Prod.: Andrea Moses
Tristan und Isolde (Wagner) 20-27 JulDir.: Sylvain Cambreling; Prod.: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Iphigenie en Aulide (Gluck) 25-30 JulDir.: Willem Wentzel; Prod.: Andrea Moses
Trier, Theater Trier  / 
Evita (Lloyd Webber) 31 Aug-30 AprDir.: Valtteri Rauhalammi; Prod.: Sven Grützmacher
La traviata (Verdi) 13 Okt-22 FebDir.: Victor Puhl; Prod.: Birgit Scherzer
Gräfin Mariza (Kálmán) 26 Jan-21 AprDir.: Joongbae Jee; Prod.: Klaus-Dieter Köhler
Die Kluge (Orff) 30 Mar-9 JunDir.: Victor Puhl / Joongbae Jee; Prod.: Sven Grützmacher
Die spanische Stunde (Ravel) 30 Mar-9 JunDir.: Victor Puhl / Joongbae Jee; Prod.: Sven Grützmacher
My Fair Lady (Loewe) 24 Maj-5 JulDir.: Christoph Jung; Prod.: Marc Pierre Liebermann
Die verkaufte Braut (Smetana) 1 Jun-14 JulDir.: Joongbae Jee; Prod.: Thomas Münstermann
Rigoletto (Verdi) 14 Sep-21 FebDir.: Victor Puhl / Joongbae Jee; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Nov-9 MarDir.: Victor Puhl / Joongbae Jee; Prod.: Klaus-Dieter Köhler
The Fly (Shore) 18 Jan-8 MarDir.: Joongbae Jee; Prod.: Sebastian Welker
Der Wildschütz (Lortzing) 15 Mar-18 MajDir.: Joongbae Jee / Christoph Jung; Prod.: Matthias Kaiser
Orfeo ed Euridice (Gluck) 24 Maj-19 JulDir.: Victor Puhl / Joongbae Jee; Prod.: Birgit Scherzer
Ulm, Ulmer Theater  / 
Gianni Schicchi (Puccini) 8 Okt-3 MarDir.: Timo Handschuh / Nils Schweckendiek; Prod.: Matthias Kaiser
Il Tabarro (Puccini) 8 Okt-3 MarDir.: Timo Handschuh / Nils Schweckendiek; Prod.: Matthias Kaiser
Suor Angelica (Puccini) 8 Okt-3 MarDir.: Timo Handschuh / Nils Schweckendiek; Prod.: Matthias Kaiser
Der Wildschütz (Lortzing) 20 Dec-7 AprDir.: Michael Weiger; Prod.: Igor Folwill
Herrengedeck (Müller,A) 11 Jan-20 MajDir.: Ariane Müller; Prod.: Ariane Müller
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 7 Feb-11 MajDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Messa da Requiem (Verdi) 28 Mar-12 JulDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Don Pasquale (Donizetti) 16 Maj-18 JulDir.: Nils Schweckendiek; Prod.: Corinna Tetzel
Der Bettelstudent (Millöcker) 1-22 JunDir.: Girard Rhoden; Prod.: Benjamin Künzel
Der Ring an einem Abend (Wagner) 13 Jun-21 JulDir.: Nils Schweckendiek; Prod.: Benjamin Künzel
Otello (Verdi) 26 Sep-2 FebDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Ghetto (Lackerschmid) 29 SepDir.: Hendrik Haas; Prod.: Andreas von Studnitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 Nov-25 JanDir.: Daniel Montané; Prod.: Benjamin Künzel
Der Rosenkavalier (Strauss) 23 Jan-11 MajDir.: Timo Handschuh; Prod.: Matthias Kaiser
Friederike (Lehár) 8 Feb-30 MajProd.: Benjamin Künzel
Iphigenie en Tauride (Gluck) 6 Mar-31 MajDir.: Daniel Montané; Prod.: Igor Folwill
Serse (Handel) 8 Maj-20 JulDir.: Daniel Montané; Prod.: Matthias Kaiser
Erlöst Albert E. (Stäbler) 26 Jun-18 JulDir.: Michael Weiger; Prod.: Philipp Jescheck
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Sep-8 JunDir.: Felix Bender; Prod.: Gabriele Rech
La traviata (Verdi) 28 Sep-6 JulDir.: Stefan Solyom / Martin Hoff; Prod.: Karsten Wiegand
Falstaff (Verdi) 20 Okt-31 MajDir.: Stefan Solyom; Prod.: Sabine Hartmannshenn
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 Dec-6 JanDir.: Martin Hoff; Prod.: Karsten Wiegand / Valentin Schwarz
Die erleuchtete Fabrik (Nono) 8 Dec-31 JanDir.: Felix Bender; Prod.: Julia Hübner
Béatrice et Bénédict (Berlioz) 16 Feb-14 JunDir.: Benjamin Shwartz / Felix Bender; Prod.: Gabriele Wiesmüller
Rigoletto (Verdi) 7 Mar-20 MajDir.: Stefan Solyom; Prod.: Karsten Wiegand
Pettersson und Findus (Ramdohr) 8 Mar-29 JunDir.: Andre Kassel; Prod.: Gabriele Wiesmüller
Faust (Gounod) 30 Mar-2 JunDir.: Felix Bender; Prod.: Karsten Wiegand
Ein Traumspiel (Lidholm) 20 Apr-15 JunDir.: Stefan Solyom; Prod.: Christian Sedelmayer
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 24 Maj-5 JulDir.: Vanda Albota; Prod.: Valentin Schwarz
Madama Butterfly (Puccini) 22 Jun-4 JulDir.: Martin Hoff; Prod.: Eva-Maria Höckmayr
Lohengrin (Wagner) 7 Sep-18 AprDir.: Stefan Solyom; Prod.: Tobias Kratzer
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Okt-29 JanDir.: Stefan Klingele / Martin Virin; Prod.: Elisabeth Stöppler
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 22+ NovDir.: Martin Virin; Prod.: Nina Gühlstorff
Werther (Massenet) 18-23 JanDir.: Martin Hoff; Prod.: Michael Talke
Jonny spielt auf (Krenek) 29+ MajDir.: Martin Hoff; Prod.: Frank Hilbrich
Wiesbaden, Hessiches Staatstheater  / 
Aida (Verdi) 8 Sep-20 MarDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Immo Karaman
Der Vogelhändler (Zeller,C) 16 Sep-31 MarDir.: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Ansgar Weigner
Don Pasquale (Donizetti) 28 Sep-22 DecDir.: Wolfgang Wengenroth, Christoph Stiller; Prod.: Markus Bothe
Anatevka (Bock) 30 Sep-18 DecDir.: Bartholomew Berzonsky; Prod.: John Dew
Die lustige Witwe (Lehár) 6 Okt-27 JunDir.: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Iris Ini Gerath
La traviata (Verdi) 14 Okt-7 AprDir.: Wolfgang Ott / Zsolt Hamar; Prod.: Göran Järvefelt
Turandot (Puccini) 21 Okt-6 AprDir.: Christoph Stiller, Wolfgang Ott; Prod.: Cesare Lievi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 24 Nov-21 MarDir.: Zsolt Hamar, Christoph Stiller; Prod.: Konstanze Lauterbach
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 Dec-25 JanDir.: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Heinz Peters
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 Dec-26 JunDir.: Christoph Stiller; Prod.: Michiel Dijkema
Die verkaufte Braut (Smetana) 26 Jan-29 JunDir.: Wolfgang Ott; Prod.: Michiel Dijkema
Lohengrin (Wagner) 3 Feb-20 MajDir.: Zsolt Hamar / Fabrice Bollon; Prod.: Kirsten Harms
Ariadne auf Naxos (Strauss) 9 Mar-4 JulDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Philippe Arlaud
Wozzeck (Berg) 29 Mar-5 MajDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Manfred Beilharz
The Full Monty (Yazbek) 13-14 AprDir.: Frank Bangert; Prod.: Iris Limbarth
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 27 Apr-3 JulDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Manfred Beilharz
Büchners Frauen (Schäffer) 24-25 MajDir.: Vimbayi Kaziboni; Prod.: Teresa Reiber
Alessandro (Handel) 25 MajDir.: George Petrou; Prod.: Lucinda Childs
Simon Boccanegra (Verdi) 14 Jun-6 JulDir.: Christoph Stiller; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 7 Sep-31 OktDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Michiel Dijkema
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 Sep-23 OktDir.: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Sep-25 OktDir.: Wolfgang Wengenroth; Prod.: Cesare Lievi
Evita (Lloyd Webber) 5-7 OktDir.: Wolfgang Wengenroth; Prod.: Pascale-Sabine Chevroton
Die lustige Witwe (Lehár) 20+ OktDir.: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Iris Ini Gerath
La bohème (Puccini) 3+ NovDir.: Wolfgang Ott; Prod.: Wolfgang Quetes
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 30+ NovDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Ansgar Weigner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15+ DecDir.: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; Prod.: Heinz Peters
La forza del destino (Verdi) 25+ JanDir.: Wolfgang Ott; Prod.: Immo Karaman
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 31+ JanDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Manfred Beilharz
La Calisto (Cavalli) 8-9 MarDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Teresa Reiber
Aida (Verdi) 16+ MarDir.: Zsolt Hamar / Christoph Stiller; Prod.: Immo Karaman
Madama Butterfly (Puccini) 6+ AprDir.: Martin Lukas Meister / Elias Grandy; Prod.: John Dew
Elegie für junge Liebende (Henze) 1+ MajDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Falstaff (Verdi) 9+ JunDir.: Zsolt Hamar; Prod.: Christian Spuck
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Der Freischütz (Weber) 14 Sep-5 JanDir.: Florian Frannek; Prod.: Andrea Schwalbach
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 Okt-6 JanDir.: Florian Frannek; Prod.: Johannes Weigand
Vom guten ton - die welt ist voll geplapper (Beimel) 21 Okt-16 DecDir.: Detlef Tewes; Prod.: Cornelie Müller
Glückliche Reise (Künneke) 31 Okt-21 MarDir.: Eva Caspari; Prod.: Johannes Weigand
Bluthochzeit (Fortner) 13 Jan-17 MarDir.: Hilary Griffiths; Prod.: Christian von Götz
Der Barbier von Barmen (Giménez) 27 Jan-12 MajDir.: Boris Brinkmann; Prod.: Björn Reinke
Ein Maskenball (Verdi) 24 Feb-22 JunDir.: Florian Frannek; Prod.: Johannes Weigand
Don Quichotte (Massenet) 13 Apr-30 JunDir.: Tobias Deutschmann; Prod.: Jakob Peters-Messer
Evita (Lloyd Webber) 24 Maj-7 JulDir.: Tobias Deutschmann; Prod.: Aurelia Eggers
Der fliegende Holländer (Wagner) 19-21 JulDir.: Hilary Griffiths; Prod.: Jakob Peters-Messer
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Sep-15 NovDir.: Florian Frannek; Prod.: Johannes Weigand
Evita (Lloyd Webber) 5 Okt-2 MarDir.: Tobias Deutschmann; Prod.: Aurelia Eggers
Die Irrfahrten des Odysseus (Terzakis) 17 OktDir.: Eva Caspari
Maria egiziaca (Respighi) 2-16 Nov
Le Toreador (Adam,A) 19+ JanDir.: Tobias Deutschmann; Prod.: Björn Reinke
Alcina (Handel) 23 Mar-13 AprProd.: Johannes Weigand
König Roger (Szymanowski) 14-28 JunDir.: Florian Frannek; Prod.: Jakob Peters-Messer
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Orfeo ed Euridice (Gluck) 30 Sep-14 JanDir.: Enrico Calesso; Prod.: Bernhard Stengele
Macbeth (Verdi) 14 Okt-3 FebDir.: Enrico Calesso / Andrea Sanguineti; Prod.: Stephan Suschke
Refidim Junction (Wolf,M) 10-24 NovDir.: Ulrich Pakusch; Prod.: Kai Christian Moritz
Die Fledermaus (Strauss,J) 17 Nov-17 MajDir.: Andrea Sanguineti; Prod.: Georg Rootering
Der lustige Krieg (Strauss,J) 1 Dec
Il re Lear (Cagnoni) 26 Jan
Brundibár (Krása) 13 FebDir.: Martin Berger; Prod.: Hermann Schneider
Des Teufels Lustschloss (Schubert) 16 Feb-26 MajDir.: Enrico Calesso; Prod.: Peter P Pachl
Der Graf von Gleichen (Schubert) 23 Mar
Wozzeck (Berg) 13 Apr-14 JunDir.: Enrico Calesso; Prod.: Hermann Schneider
La traviata (Verdi) 19-20 AprDir.: Enrico Calesso
Leonce und Lena (Zeisl) 8 Jun
Don Giovanni (Mozart) 22 Jun-16 JulDir.: Andrea Sanguineti; Prod.: François De Carpentries
Lohengrin (Wagner) 29 Sep-31 JanDir.: Enrico Calesso; Prod.: Kurt Josef Schildknecht
Don Giovanni (Mozart) 18 Okt-26 JanDir.: Gerd Müller-Lorenz; Prod.: Francois de Carpentries
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 8 Nov-20 AprDir.: Frank Obermair; Prod.: Ivan Alboresi
Die diebische Elster (Rossini) 15 Feb-25 AprDir.: NN; Prod.: Andreas Beuermann
Salome (Strauss) 5 Apr-20 JunDir.: Enrico Calesso; Prod.: Alexander von Pfeil
La sonnambula (Bellini) 19-21 AprDir.: Enrico Calesso
The Rake's Progress (Stravinsky) 28 Jun-23 JulDir.: Enrico Calesso; Prod.: Stephan Suschke
Zwickau, Theater Plauen-Zwickau  / 
Hello Dolly! (Herman) 7 SepDir.: Tobias Engeli; Prod.: Rainer Wenke
My Fair Lady (Loewe) 11-26 NovDir.: Tobias Engeli / André Cipowicz; Prod.: Rainer Wenke
Così fan tutte (Mozart) 30 Nov-10 MarDir.: Lutz de Veer; Prod.: Søren Schuhmacher
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 11 Jan-6 AprDir.: Lutz de Veer; Prod.: Arila Siegert
Ball im Savoy (Abraham) 27 Feb-5 AprDir.: Tobias Engeli / André Cipowicz; Prod.: Wolfgang Dosch
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 15 Mar-26 MajDir.: Tobias Engeli; Prod.: Tim Heilmann
Tannhäuser (Wagner) 24 Maj-2 JunDir.: Lutz de Veer; Prod.: Roland May
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 Sep-21 AprDir.: Tobias Engeli; Prod.: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 19 Okt-10 JanDir.: Tobias Engeli / André Cipowicz; Prod.: Wolfgang Dosch
Joseph Süß (Glanert) 1 Nov-20 JunDir.: Lutz de Veer; Prod.: Thilo Reinhardt
Così fan tutte (Mozart) 4 Dec-14 MarDir.: Lutz de Veer; Prod.: Søren Schuhmacher
Madame Pompadour (Fall) 17 Jan-6 AprDir.: Lutz de Veer; Prod.: Valentina Simeonova
Tannhäuser (Wagner) 22 Jan-25 AprDir.: Lutz de Veer; Prod.: Roland May
Carmen (Bizet) 1+ JunDir.: Tobias Engeli; Prod.: Søren Schuhmacher