2012/13 > Frankriken 
*Hemsida     >Operabase Professional 
2012/13 > Frankriken

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Storbrittanien
Belgien
Tyskland
Luxenburg

Frankriken
 
Schweiz
Spanien Monaco
Italien

Angers, Angers Nantes Opéra  / 

Les Deux Veuves (Smetana) 28-30 SepDir.: Mark Shanahan; Prod.: Jo Davies
Le chapeau de paille d'Italie (Rota) 16-20 DecDir.: Giuseppe Grazioli; Prod.: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Vénus et Adonis (Blow) 6-9 JanDir.: Bertrand Cuiller; Prod.: Louise Moaty
La Rose blanche (Zimmermann,U) 29-30 JanDir.: Nicolas Farine; Prod.: Stephan Grögler
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 3-7 AprDir.: Sascha Goetzel; Prod.: Alfredo Arias
La traviata (Verdi) 16-18 JunDir.: Roberto Rizzi Brignoli; Prod.: Emmanuelle Bastet
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15-17 NovDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Mireille Delunsch
Le turc en Italie (Rossini) 5-7 JanDir.: Giuseppe Grazioli; Prod.: Lee Blakeley
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 2 FebDir.: Mark Shanahan
Chat perché (Singier) 23-26 FebDir.: Pierre Roullier / Philippe Ferro; Prod.: Caroline Gautier
Pelléas et Mélisande (Debussy) 11-13 AprDir.: Daniel Kawka; Prod.: Emmanuelle Bastet
La flûte enchantée (Mozart) 13-17 JunDir.: Mark Shanahan; Prod.: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Avignon, Opéra Grand Avignon  / 
L'orfeo (Monteverdi) 31 OktDir.: Sébastien d'Hérin; Prod.: Caroline Mutel
La traviata (Verdi) 25 Nov-1 DecDir.: Luciano Acocella; Prod.: Nadine Duffaut
La Veuve joyeuse (Lehár) 29-31 DecDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Jacques Duparc
Wozzeck (Berg) 27-29 JanDir.: Pierre Roullier; Prod.: Mireille Larroche
L'amour masqué (Messager) 9 FebDir.: Samuel Jean; Prod.: Philippe Binot, Pascal Barraud
Jenůfa (Janáček) 17-19 MarDir.: Balázs Kocsár; Prod.: Frédéric Meyer-Oertel
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7-9 AprDir.: Roberto Fores-Veses; Prod.: Frédéric Bélier-Garcia
La Dame de Monte-Carlo (Poulenc) 19 AprProd.: Vincent Vittoz
La Voix humaine (Poulenc) 19 AprProd.: Vincent Vittoz
Roméo et Juliette (Gounod) 26-28 MajDir.: Alain Guingal; Prod.: Paul-Emile Fourny
A Death in the Family (Mayer,W) 6 SepDir.: Sara Jobin; Prod.: Róbert Alföldi
Madama Butterfly (Puccini) 17-19 NovDir.: Alain Guingal; Prod.: Mireille Larroche
My Fair Lady (Loewe) 28-31 DecDir.: Dominique Trottein; Prod.: Paul-Emile Fourny
L'italiana in Algeri (Rossini) 2-4 FebDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Nicola Berloffa
Le dernier jour d'un condamné (Alagna) 9-12 MarDir.: Balàzs Kocsàr; Prod.: Nadine Duffaut
Tancréde (Campra) 11-13 AprDir.: Olivier Schneebeli; Prod.: Vincent Tavernier
Le Dilettante d'Avignon (concert) (Halévy) 18 Apr
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18-20 MajDir.: Alain Guingal; Prod.: Jean-Claude Auvray
Pagliacci (Leoncavallo) 18-20 MajDir.: Alain Guingal; Prod.: Jean-Claude Auvray
Besancon, Scène nationale de Besançon  / 
Le Roi du bois (Reverdy) 16-18 Okt
Mesdames de la Halle (Offenbach) 5-6 Dec
La Passion selon Marie (Moultaka) 18 Dec
Didon et Enée (Purcell) 12 Feb
Orphée et Eurydice (Gluck) 12-14 Mar
Kátia Kabanová (Janáček) 14-15 MajDir.: Irène Kudela; Prod.: André Engel
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 8 NovDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Philippe Béziat
Siegfried et l'Anneau Maudit (Wagner) 11 DecDir.: Victorien Vanoosten; Prod.: Charlotte Nessi
Il était une fois... une petite Cenerentola (Rossini) 20 JanDir.: Nicolas Kaïtosov; Prod.: Sandrine Anglade
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 20 MarDir.: Raphaël Pichon
Owen Wingrave (Britten) 22-24 MajDir.: David Syrus; Prod.: Christophe Gayral
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
Le barbier de Séville (Rossini) 28 Sep-7 OktDir.: Paolo Olmi; Prod.: Joan Font
Slutchaï (Strasnoy) 26-29 NovDir.: Oscar Strasnoy; Prod.: Christine Dormoy
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 8-16 FebDir.: Nader Abbassi; Prod.: Mireille Delunsch
Hippolyte et Aricie (concert) (Rameau) 11 FebDir.: Raphaël Pichon
Didon et Enée (Purcell) 26 Feb-3 MarDir.: Sébastien d'Hérin; Prod.: Bernard Lévy
Salome (Strauss) 21-29 MarDir.: Kwamé Ryan; Prod.: Dominique Pitoiset
Orphée aux enfers (Offenbach) 17-25 AprDir.: Samuel Jean; Prod.: Laura Scozzi
La flûte enchantée (Mozart) 29 Maj-10 JunDir.: Jurjen Hempel; Prod.: Laura Scozzi
Lucio Silla (Mozart) 23 Sep-3 OktDir.: Jane Glover; Prod.: Emmanuelle Bastet
Otello (Verdi) 21 Nov-2 DecDir.: Julia Jones; Prod.: Gabriele Rech
Porgy and Bess (Gershwin) 16-26 JanDir.: Albert Horne; Prod.: Christine Crouse
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 12-18 FebDir.: Julia Jones; Prod.: Juliette Deschamps
Les Indes galantes (Rameau) 21 Feb-1 MarDir.: Christophe Rousset; Prod.: Laura Scozzi
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 22 MarDir.: Raphaël Pichon
La Lettre des sables (Lauba) 25-30 AprDir.: Jean-Michaël Lavoie; Prod.: Daniel Mesguich
Anna Bolena (Donizetti) 27 Maj-8 JunDir.: Leonardo Vordoni; Prod.: Marie-Louise Bischofberger
Caen, Théâtre de Caen  / 
Vénus et Adonis (Blow) 11-13 OktDir.: Bertrand Cuiller; Prod.: Louise Moaty
Trouble in Tahiti (Bernstein) 15-16 NovDir.: Jean Deroyer; Prod.: Benoît Benichou
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 15-16 NovDir.: Jean Deroyer; Prod.: Benoît Benichou
David et Jonathas (Charpentier,M) 3-5 FebDir.: William Christie; Prod.: Andreas Homoki
La Dame de Monte-Carlo (Poulenc) 13 AprProd.: Vincent Vittoz
La Voix humaine (Poulenc) 13 AprProd.: Vincent Vittoz
L'olimpiade (Mysliveček) 13-15 MajDir.: Václav Luks; Prod.: Karl-Ernst Hermann, Ursel Herrmann, Rogier Hardeman
Didon et Enée (Purcell) 13-14 NovDir.: Florent Hubert; Prod.: Samuel Achache, Jeanne Candel
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
Requiem (Mozart) 3 OktDir.: Leonardo García Alarcón
Lost in the stars (Weill) 23 NovDir.: Gaspard Brécourt; Prod.: Olivier Desbordes
Madame Butterfly (Puccini) 8 JanDir.: Dominique Trottein; Prod.: Olivier Desbordes
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 FebDir.: Olivier Holt; Prod.: Olivier Achard
Tosca (Puccini) 23-24 MarDir.: Amaury du Closel; Prod.: Pierre Thirion-Vallet
Goyescas (concert) (Granados) 19 AprDir.: Patrice Couineau
La traviata (Verdi) 18-19 OktDir.: Amaury du Closel; Prod.: Pierre Thirion-Vallet
Kátia Kabanová (Janáček) 15 NovDir.: Irène Kudela; Prod.: André Engel
Tannhäuser (concert) (Wagner) 30 NovProd.: Amaury du Closel
Don Pasquale (Donizetti) 10-12 JanDir.: Roberto Forès Veses; Prod.: Andrea Cigni
La serva padrona (Pergolesi) 27 FebDir.: Pablo Pavon
Nélée et Myrthis (Rameau) 27 FebDir.: Pablo Pavon
Le voyage dans la lune (Offenbach) 11-12 AprDir.: Dominique Trottein; Prod.: Olivier Desbordes
La Voix humaine (Poulenc) 13-14 MajDir.: Amaury du Closel; Prod.: Pierre Thirion-Vallet
The Telephone (Menotti) 13-14 MajDir.: Amaury du Closel; Prod.: Pierre Thirion-Vallet
Compiegne, Théâtre Imperial  / 
Le Bourgeois gentilhomme (Lully) 10 OktProd.: Catherine Hiegel
Fanfare fragile (Feldhandler) 7 Dec
Le Directeur de théâtre (concert) (Mozart) 9 FebDir.: Damian Iorio
Didon et Enée (Purcell) 14 FebDir.: Sébastien d'Hérin; Prod.: Bernard Lévy
La Voix humaine (Poulenc) 28 MarProd.: Vincent Vittoz
L'histoire du petit tailleur (Harsányi) 21 Maj
Requiem (Verdi) 27 NovDir.: Arie van Beek
Croquefer (Offenbach) 13 DecDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Jean-Philippe Salerio
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 13 DecDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Jean-Philippe Salerio
La petite messe solennelle (Rossini) 8 FebDir.: Mathieu Romano
Carmen (Bizet) 15-18 MarDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Philippe Arlaud
Dijon, Opéra de Dijon  / 
Pelléas et Mélisande (Debussy) 13-14 OktDir.: Marit Strindlund; Prod.: Wouter Van Looy
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 7-11 DecDir.: Daniel Kawka; Prod.: Lilo Baur
Acteon (Charpentier,M) 1-3 FebDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Damien Caille-Perret
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 14-15 FebDir.: Didier Puntos; Prod.: Arnaud Meunier
Don Giovanni (Mozart) 22-30 MarDir.: Gerard Korsten; Prod.: Jean-Yves Ruf
L'olimpiade (Mysliveček) 22-25 MajDir.: Václav Luks; Prod.: Ursel Herrmann, Karl-Ernst Herrmann
L'Or du Rhin (Wagner) 5-12 OktDir.: Daniel Kawka; Prod.: Laurent Joyeux
La Walkyrie (Wagner) 5-12 OktDir.: Daniel Kawka; Prod.: Laurent Joyeux
Siegfried (Wagner) 6-15 OktDir.: Daniel Kawka; Prod.: Laurent Joyeux
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 6-15 OktDir.: Daniel Kawka; Prod.: Laurent Joyeux
Winterreise (Schubert) 9 Feb
Peer Gynt (Grieg) 10-12 MarDir.: Gergely Madaras; Prod.: Emmanuelle Cordoliani
La finta giardiniera (Mozart) 9-11 AprDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: David Lescot
Le nozze di Figaro (Mozart) 17-23 MajDir.: Jonathan Cohen; Prod.: Richard Brunel
Lille, Opéra de Lille  / 
Venus and Adonis (Blow) 19-23 OktDir.: Bertrand Cuiller; Prod.: Louise Moaty
Médée (Charpentier,M) 6-15 NovDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Pierre Audi
Jenůfa (Janáček) 29 Jan-7 FebDir.: Mark Shanahan; Prod.: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Acteon (Charpentier,M) 5-9 MarDir.: Atsushi Sakaï; Prod.: Damien Caille-Perret, Yves Lenoir
Le barbier de Séville (Rossini) 14 Maj-2 JunDir.: Antonello Allemandi; Prod.: Jean-François Sivadier, Véronique Timsit
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 3-21 OktDir.: Roberto Rizzi Brignoli; Prod.: Stanislas Nordey
Quartett (Francesconi) 13-17 NovDir.: Georges-Elie Octors; Prod.: Alex Ollé
La Petite Renarde rusée (Janáček) 28 Jan-7 FebDir.: Franck Ollu; Prod.: Robert Carsen(original), Maria Lamont(revival)
La finta giardiniera (Mozart) 17-30 MarDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: David Lescot
Elena (Cavalli) 7-10 AprDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Jean-Yves Ruf
Orfeo 14 [Vol 1] (Oehring) 18-19 Jun
Limoges, Opéra-Théâtre de Limoges  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 9-11 NovDir.: Jurjen Hempel; Prod.: Frédéric Roels
Rigoletto (Verdi) 25-27 JanDir.: Gaetano d'Espinosa; Prod.: François de Carpentries
Le Roi du bois (Reverdy) 30 JanProd.: Sandrine Anglade
Wozzeck (Berg) 5-7 MarDir.: Pierre Roullier; Prod.: Mireille Larroche
Orphée et Eurydice (Gluck) 5-7 AprDir.: Jean-François Verdier; Prod.: Nathalie Pernette
Fra Diavolo (Auber) 12-14 MajDir.: Benjamin Lévy; Prod.: Bérangère Jannelle
Fortunio (Messager) 10-12 NovDir.: Giuseppe Grazioli; Prod.: Emmanuelle Cordoliani
Carmen (Bizet) 1-9 JanDir.: Robert Tuohy; Prod.: Frédéric Roels
Il trovatore (Verdi) 9-11 MarDir.: Konstantin Chudovsky; Prod.: Gilbert Deflo
Lyon, Opéra de Lyon  / 
Macbeth (Verdi) 13-27 OktDir.: Kazushi Ono; Prod.: Ivo van Hove
Les Puritains (concert) (Bellini) 13-18 NovDir.: Evelino Pidò
Le Messie (Handel) 3-14 DecDir.: Laurence Cummings; Prod.: Deborah Warner
La Petite Renarde rusée (Janáček) 21 Jan-1 FebDir.: Tomas Hanus; Prod.: André Engel
L'empereur d'Atlantis (Ullmann) 12-17 FebDir.: Jean-Michaël Lavoie; Prod.: Richard Brunel
Claude (Escaich) 27 Mar-14 AprDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Olivier Py
Fidelio (Beethoven) 28 Mar-12 AprDir.: Kazushi Ono; Prod.: Gary Hill
Erwartung (Schoenberg,A) 29 Mar-13 AprDir.: Kazushi Ono; Prod.: Alex Ollé
Il prigioniero (Dallapiccola) 29 Mar-13 AprDir.: Kazushi Ono; Prod.: Alex Ollé
Capriccio (Strauss) 7-19 MajDir.: Bernhard Kontarsky; Prod.: David Marton
Le Roi et moi () 12-15 JunDir.: Karine Locatelli; Prod.: Jean Lacornerie
La flûte enchantée (Mozart) 24 Jun-9 JulDir.: Stefano Montanari; Prod.: Pierrick Sorin
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 22 SepDir.: René Jacobs
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 12-26 OktDir.: Kazushi Ono; Prod.: Christophe Honoré
Norma (Bellini) 10-12 NovDir.: Evelino Pidò
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14-30 DecDir.: Kazushi Ono / Philippe Forget; Prod.: Laurent Pelly
Cœur de chien (Raskatov) 20-30 JanDir.: Martyn Brabbins; Prod.: Simon McBurney
The Tender Land (Copland) 1-9 FebDir.: Philippe Forget; Prod.: Jean Lacornerie
Le comte Ory (Rossini) 21 Feb-5 MarDir.: Stefano Montanari; Prod.: Laurent Pelly
Peter Grimes (Britten) 10-26 AprDir.: Kazushi Ono; Prod.: Yoshi Oida
Le Tour d'écrou (Britten) 11-29 AprDir.: Kazushi Ono; Prod.: Valentina Carrasco
Curlew River (Britten) 12-25 AprDir.: Alan Woodbridge; Prod.: Olivier Py
Jérémy Fischer (Aboulker) 4-11 JunProd.: Michel Dieuaide
Simon Boccanegra (Verdi) 7-22 JunDir.: Daniele Rustioni; Prod.: David Bösch
Lyon, Théâtre d'Opérette de Lyon  / 
La chanson de Fortunio (Offenbach) 21 OktDir.: Bruce Grant; Prod.: Brigitte Desnoues
Les noces de Jeannette (Massé) 21 OktDir.: Bruce Grant; Prod.: Anny Vogel
Le barbier de Séville (Rossini) 24-25 NovDir.: Bruno Membrey; Prod.: Jean-Jacques Chazalet
Valses de Vienne (=) 5-6 JanDir.: Andreï Chevtchouk; Prod.: François Jacquet
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 16-17 FebDir.: Victor Costa; Prod.: Pierre Sybil
Passionnément (Messager) 16-17 MarDir.: Victor Costa; Prod.: Pierre Sybil
Carmen (Bizet) 13-14 AprDir.: Andreï Chevtchouk
Monsieur Beaucaire (Messager) 7-8 Dec
Violettes impériales (Scotto) 11-12 JanProd.: Pierre Sybil
Le petit duc (Lecocq) 1-2 FebDir.: Bruce Grant; Prod.: Fabrice Lelievre
Sang Viennois (Strauss,J) 22-23 FebDir.: Andreï Chevtchouk; Prod.: Pierre Sybil
Viva Napoli (Lopez,F) 22-23 MarDir.: Bruno Conti; Prod.: Carlo Di Angelo
Aida (Verdi) 24-25 Maj
Marseille, Opéra Municipal de Marseille  / 
Carmen (Bizet) 4-14 OktDir.: Nader Abbassi; Prod.: Nicolas Joël(original), Stéphane Roche(revival)
Poliuto (concert) (Donizetti) 24 Nov-2 DecDir.: Alain Guingal
L'italiana in Algeri (Rossini) 29 Dec-6 JanDir.: Giuliano Carella; Prod.: Nicola Berloffa
Elektra (Strauss) 7-16 FebDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: Charles Roubaud
Otello (Verdi) 24 Mar-5 AprDir.: Friedrich Pleyer; Prod.: Nadine Duffaut
La clemenza di Tito (Mozart) 4-12 MajDir.: Mark Shanahan; Prod.: David McVicar(original), Marie Lambert(revival)
Cléopâtre (Massenet) 15-23 JunDir.: Lawrence Foster; Prod.: Charles Roubaud
Les troyens (concert) (Berlioz) 12-15 JulDir.: Lawrence Foster
Aida (Verdi) 21 Sep-1 OktDir.: Fabrizio Maria Carminati; Prod.: Charles Roubaud
La Voix humaine (concert) (Poulenc) 11 OktDir.: Lawrence Foster
La straniera (concert) (Bellini) 31 Okt-8 NovDir.: Paolo Arrivabeni
Orphée et Eurydice (Gluck) 30 Nov-1 DecDir.: Kenneth Montgomery; Prod.: Frédéric Flamand
Orphée aux enfers (Offenbach) 27 Dec-5 JanDir.: Samuel Jean; Prod.: Laura Scozzi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 Jan-6 FebDir.: Alain Guingal; Prod.: Frédéric Bélier–Garcia
Colomba (Petit,J) 8-16 MarDir.: Claire Gibault; Prod.: Charles Roubaud
Symphony 9 (Beethoven) 4 AprDir.: Lawrence Foster
Le Roi d'Ys (Lalo) 10-18 MajDir.: Lawrence Foster; Prod.: Jean-Louis Pichon
La traviata (Verdi) 17-22 JunDir.: Lawrence Foster / Eun Sun Kim; Prod.: Renée Auphan
Massy, Opéra de Massy  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 9-11 NovDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Arnaud Bernard
Madama Butterfly (Puccini) 9-11 DecDir.: Dominique Rouits; Prod.: Olivier Desbordes
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 12-13 JanDir.: Didier Benetti; Prod.: Jacques Duparc
Le Tour d'écrou (Britten) 2-3 FebDir.: Jean-Luc Tingaud; Prod.: Olivier Bénézech
Le Retour d'Ulysse dans sa patrie (Monteverdi) 23-24 FebDir.: Jérôme Correas; Prod.: Christophe Rauck
La cenerentola (Rossini) 22-24 MarDir.: Dominique Rouits; Prod.: Charles Roubaud
Nabucco (Verdi) 18-23 AprDir.: Dominique Rouits; Prod.: Giorgio Lalov
Requiem (Verdi) 1 Jun
Falstaff (Verdi) 15-17 NovDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Jean-Louis Grinda
King Arthur (Purcell) 7-8 DecDir.: Hervé Niquet; Prod.: Corinne Benizio, Gilles Benizio
La traviata (Verdi) 23-26 JanDir.: Dominique Rouits; Prod.: Roberta Mattelli
Un train pour Johannesburg (Weill) 7 FebDir.: Dominique Trottein; Prod.: Olivier Desbordes
Don Giovanni (Mozart) 5-9 MarDir.: Dominique Rouits; Prod.: Eric Perez
L'orfeo (Monteverdi) 29-30 MarDir.: Sébastien d'Hérin; Prod.: Caroline Mutel
L'empereur d'Atlantis (Ullmann) 5 AprDir.: Philippe Nahon; Prod.: Louise Moaty
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 16-18 MajDir.: Dominique Rouits; Prod.: Nadine Duffaut
Mérignac, Le Pin Galant  / 
Carmen (Bizet) 22 NovDir.: Martin Mazik; Prod.: Roberta Mattelli
La belle Hélène (Offenbach) 31 DecDir.: Claude Cuguillere; Prod.: Fabrice Lelievre
Nabucco (Verdi) 19 FebDir.: Martin Mazik; Prod.: Roberta Mattelli
Les cloches de Corneville (Planquette) 24 FebDir.: Philippe Mestres; Prod.: Michèle Herbé
Le barbier de Séville (Rossini) 26 MarDir.: Norbert Baxa; Prod.: Martin Otava
La traviata (Verdi) 12 Nov
Madama Butterfly (Puccini) 15 Jan
Le nozze di Figaro (Mozart) 4 Feb
Roméo et Juliette (Gounod) 16 Mar
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Sep-2 OktDir.: Jacques Mercier; Prod.: Daniel Mesguich, Sébastien Lenglet
L'elisir d'amore (Donizetti) 23-27 NovDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Joël Lauwers
My Fair Lady (Loewe) 22-31 DecDir.: David Heusel; Prod.: Paul-Emile Fourny
King Arthur (Purcell) 10-12 FebDir.: Hervé Niquet; Prod.: Corinne Benizio, Gilles Benizio
La belle de Cadix (Lopez,F) 15-17 MarDir.: Dominique Trottein; Prod.: Olivier Desbordes
Iolanta (Tchaikovsky) 12-16 AprDir.: Jacques Mercier; Prod.: David Hermann
Le Journal d'Anne Frank (Frid) 18-19 MajDir.: Aurélien Azan Zielinski; Prod.: Sonia Masson
La traviata (Verdi) 14-20 JunDir.: Jari Hämäläinen; Prod.: Paul-Émile Fourny
La cenerentola (Rossini) 20-24 SepDir.: José Miguel Pérez-Sierra; Prod.: Louis Désiré
Lakmé (Delibes) 22-26 NovDir.: Jacques Mercier; Prod.: Paul-Émile Fourny
The Indian Queen (Purcell) 19-21 JanDir.: Hervé Niquet; Prod.: Joachim Schloemer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-14 FebDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Pénélope Bergeret
Vanessa (Barber,S) 21-25 MarDir.: David T Heusel; Prod.: Bérénice Collet
Operetta anthology (Offenbach) 25-26 AprDir.: Patrice Peyriéras; Prod.: Alain Sachs
Viva la Mamma (Donizetti) 16-20 MajDir.: Laurent Gendre; Prod.: Vincent Vittoz
La vida breve (Falla) 13-17 JunDir.: Jacques Mercier; Prod.: Paul-Émile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier Languedoc-Roussillon  / 
Orfeo ed Euridice (Gluck) 19-25 SepDir.: Kenneth Montgomery; Prod.: Chiara Muti
Lakmé (Delibes) 26 Okt-4 NovDir.: Robert Tuohy; Prod.: Vincent Huguet
What Next? (Carter,E) 30 Nov-2 DecDir.: Carl Christian Bettendorf; Prod.: Urs Schönebaum
Jetzt (Nitschke) 30 Nov-2 DecDir.: Carl Christian Bettendorf; Prod.: Urs Schönebaum
La bohème (Puccini) 21 Dec-1 JanDir.: Michael Balke; Prod.: Jean-Paul Scarpitta
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 1-10 FebDir.: Balázs Kocsár; Prod.: Alfredo Arias
Le Roi d'Ys (concert) (Lalo) 23 MarDir.: Jean-Luc Tingaud
The Beggar's Opera (Britten) 3-4 AprDir.: Jérôme Pillement; Prod.: Benjamin Prins
Poppea e Nerone (Monteverdi) 15-19 MajDir.: Peter Tilling; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Don Giovanni (Mozart) 6-16 JunDir.: Raphaël Schlüsselberg; Prod.: Jean-Paul Scarpitta
Orfeo ed Euridice (Gluck) 24 Sep-1 OktDir.: Balázs Kocsár; Prod.: Chiara Muti
Elena (Cavalli) 10-15 NovDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Jean-Yves Ruf
Così fan tutte (Mozart) 20 Dec-9 JanDir.: Alexander Shelley; Prod.: Jean-Paul Scarpitta
Eugène Onéguine (Tchaikovsky) 17-21 JanDir.: Ari Rasilainen; Prod.: Marie-Eve Signeyrole
L'étoile (Chabrier) 29-30 MarDir.: Jérôme Pillement; Prod.: Benoît Bénichou
La traviata (Verdi) 4-14 JunProd.: Jean-Paul Scarpitta
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
Così fan tutte (Mozart) 25 Sep-4 OktDir.: Tito Muñoz; Prod.: Jim Lucassen
L'Artaserse (Vinci) 2-10 NovDir.: Diego Fasolis; Prod.: Silviu Purcarete
L'étoile (Chabrier) 28 Dec-3 JanDir.: Jonathan Schiffman; Prod.: Emmanuelle Bastet
Macbeth (Verdi) 1-12 FebDir.: Roberto Rizzi Brignoli; Prod.: Jean-Louis Martinoty
L'Importance d'être constant (Barry) 17-22 MarDir.: Tito Muñoz; Prod.: Sam Brown
Iolanta (Tchaikovsky) 30 Apr-9 MajDir.: Jacques Mercier; Prod.: David Hermann
Der Zwerg (Zemlinsky) 21-29 JunDir.: Christian Arming; Prod.: Philipp Himmelmann
Turandot (Puccini) 4-12 OktDir.: Rani Calderon; Prod.: Yannis Kokkos
Candide (Bernstein) 5-11 DecDir.: Ryan McAdams; Prod.: Sam Brown
L'orfeo (Monteverdi) 10-17 JanDir.: Christophe Rousset; Prod.: Claus Guth
Barbe-bleue (Offenbach) 20-27 FebDir.: Jonathan Schiffman; Prod.: Waut Koeken
Siegfried (Wagner) 21-30 MarDir.: NN; Prod.: Charlotte Nessi
La Clémence de Titus (Mozart) 29 Apr-8 MajDir.: Kazem Abdullah; Prod.: John Fulljames
Il medico dei pazzi (Battistelli) 20-28 JunDir.: Francesco Lanzillotta; Prod.: Carlos Wagner
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
Les Deux Veuves (Smetana) 17-24 OktDir.: Mark Shanahan; Prod.: Jo Davies
Le chapeau de paille d'Italie (Rota) 25 Nov-4 DecDir.: Giuseppe Grazioli; Prod.: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Vénus et Adonis (Blow) 14-20 JanDir.: Bertrand Cuiller; Prod.: Louise Moaty
La Rose blanche (Zimmermann,U) 5-10 FebDir.: Nicolas Farine; Prod.: Stephan Grögler
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 15-24 MarDir.: Sascha Goetzel; Prod.: Alfredo Arias
La traviata (Verdi) 26 Maj-5 JunDir.: Roberto Rizzi Brignoli; Prod.: Emmanuelle Bastet
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15 Okt-7 NovDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Mireille Delunsch
Le turc en Italie (Rossini) 10-19 DecDir.: Giuseppe Grazioli; Prod.: Lee Blakeley
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 4-6 FebDir.: Mark Shanahan
Chat perché (Singier) 9-12 FebDir.: Pierre Roullier / Philippe Ferro; Prod.: Caroline Gautier
Pelléas et Mélisande (Debussy) 23 Mar-1 AprDir.: Daniel Kawka; Prod.: Emmanuelle Bastet
La flûte enchantée (Mozart) 22 Maj-3 JunDir.: Mark Shanahan; Prod.: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Nice, Opéra de Nice  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 24-30 OktDir.: Philippe Auguin; Prod.: Giorgio Gallione
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15-19 JanDir.: Philippe Auguin; Prod.: René Koering
Die Zauberflöte (Mozart) 10-16 FebDir.: Leopold Hager; Prod.: Mariame Clément
La petite flûte enchantée (Mozart) 13-15 FebDir.: Frédéric Deloche; Prod.: Yves Coudray
Madama Butterfly (Puccini) 15-21 MarDir.: György G Ráth; Prod.: Daniel Benoin
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 31 Maj-2 JunDir.: Jérôme Correas; Prod.: Christophe Rauck
Der Freischütz (Weber) 17-23 NovDir.: Philippe Auguin; Prod.: Guy Montavon
Die Fledermaus (Strauss,J) 17-23 JanDir.: Bruno Ferrandis; Prod.: Andreas Gergen
Semele (Handel) 16-20 FebDir.: George Petrou; Prod.: Jakob Peters-Messer
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16-22 MarDir.: Roland Böer; Prod.: Francesco Micheli
Dreyfus (Legrand) 16 Maj-6 JunDir.: Jérôme Pillement; Prod.: Daniel Benoin
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
Les Enfants Terribles (Glass) 23 Nov-2 DecDir.: Emmanuel Olivier; Prod.: Stéphane Vérité
La Voix humaine (Poulenc) 5-15 DecProd.: Vincent Vittoz
Croquefer (Offenbach) 20 Dec-13 JanDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Jean-Philippe Salério
L'Île de Tulipatan (Offenbach) 20 Dec-13 JanDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Jean-Philippe Salério
Schneewittchen (Lange) 20-26 AprDir.: Vincent Monteil; Prod.: Waut Koeken
Ariadne auf Naxos (concert) (Strauss) 14-19 MajDir.: Maxime Pascal / Alphonse Cemin
La Grande duchesse de Gerolstein (Offenbach) 12 Dec-5 JanDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Philippe Béziat
The Rape of Lucretia (Britten) 14-19 JanDir.: Maxime Pascal; Prod.: Stephen Taylor
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 24-30 JanDir.: Philippe Nahon; Prod.: Louise Moaty
King Arthur (Purcell) 7-12 FebDir.: Frédérique Chauvet; Prod.: Sybrand van der Werf
Le Balcon (Eötvös) 20-24 Maj
Le pauvre matelot (Milhaud) 11-15 JunDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Stéphane Vérité
La colombe (Gounod) 11-15 JunDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Stéphane Vérité
Paris, Théâtre des Champs-Elysées  / 
Médée (Charpentier,M) 12-23 OktDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Pierre Audi
Requiem (concert) (Mozart) 22 OktDir.: Rolf Beck
Rodelinda (concert) (Handel) 26 OktDir.: Alan Curtis
Fidelio (concert) (Beethoven) 30 OktDir.: Eivind Gullberg Jensen
Medeamaterial (Dusapin) 9-10 NovDir.: Marcus Creed; Prod.: Sasha Waltz
Les Puritains (concert) (Bellini) 16 NovDir.: Evelino Pidò
Médée (Cherubini) 10-16 DecDir.: Christophe Rousset; Prod.: Krzysztof Warlikowski
L'Artaserse (concert) (Vinci) 11-13 DecDir.: Diego Fasolis
Didon et Enée (concert) (Purcell) 15 DecDir.: Jean-Claude Malgoire
Le Messie (concert) (Handel) 20 DecDir.: Jean-Christophe Spinosi
Radamisto (concert) (Handel) 6 FebDir.: Harry Bicket
La favorite (Donizetti) 7-19 FebDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Valérie Nègre
L'Opéra de quat'sous (concert) (Weill) 28 FebDir.: Vladimir Jurowski
Acis et Galatée (concert) (Handel) 20 MarDir.: Paul Goodwin
Ein deutsches Requiem (concert) (Brahms) 28 MarDir.: Kurt Masur
Don Giovanni (Mozart) 25 Apr-7 MajDir.: Jeremie Rhorer; Prod.: Stephane Braunschweig
Don Carlos (concert) (Verdi) 28 AprDir.: Gianandrea Noseda
Requiem (concert) (Mozart) 2 MajDir.: Jérémie Rhorer
La petite messe solennelle (concert) (Rossini) 6 MajDir.: Daniele Gatti
Agrippina (concert) (Handel) 15 MajDir.: Eduardo López Banzo
Imeneo (concert) (Handel) 22 MajDir.: Christopher Hogwood
Benvenuto Cellini (concert) (Berlioz) 1 JunDir.: Valery Gergiev
Le barbier de Séville (concert) (Rossini) 14 JunDir.: Roger Norrington
Requiem (concert) (Verdi) 16-18 JunDir.: Daniele Gatti
Pénélope (concert) (Fauré) 20 JunDir.: Fayçal Karoui
Le Vaisseau fantôme (concert) (Wagner) 18 SepDir.: Yannick Nézet-Séguin
Les Vêpres de la Vierge (concert) (Monteverdi) 14 OktDir.: Jean-Claude Malgoire
La vestale (Spontini) 15-28 OktDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Eric Lacascade
Aci, Galatea e Polifemo (concert) (Handel) 19 OktDir.: Emmanuelle Haïm
Norma (concert) (Bellini) 15 NovDir.: Evelino Pidò
Requiem (Fauré) 16 NovDir.: Philippe Herreweghe
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 10-19 DecDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Olivier Py
Le Messie (Handel) 11 DecDir.: Emmanuelle Haïm
La favorite (concert) (Donizetti) 18 DecDir.: Jacques Lacombe
Catone in Utica (Vivaldi) 10 JanDir.: Alan Curtis
Stabat Mater (Pergolesi) 27 Jan
Theodora (Handel) 10 FebDir.: Harry Bicket
Le Villi (concert) (Puccini) 20 FebDir.: Paolo Carignani
Symphony 9 (Beethoven) 2 MarDir.: Vladimir Jurowski
Les Fêtes de l'hymen et de l'amour (concert) (Rameau) 11 MarDir.: Hervé Niquet
Le Chevalier à la rose (Strauss) 18 MarDir.: Kirill Petrenko
Otello (Rossini) 7-17 AprDir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Moshe Leiser
Oedipus rex (Stravinsky) 24 AprDir.: Daniele Gatti
Le barbier de Séville (Rossini) 29 AprDir.: Jean-Claude Malgoire; Prod.: Christian Schiaretti, Arnaud Décarsin
Tancredi (Rossini) 19-27 MajDir.: Enrique Mazzola; Prod.: Jacques Osinski
L'italienne à Alger (concert) (Rossini) 10 JunDir.: Roger Norrington
La scala di seta (concert) (Rossini) 13 JunDir.: Enrique Mazzola
Fidelio (concert) (Beethoven) 14 JunDir.: Jérémie Rhorer
Paris, Théâtre du Châtelet  / 
West Side Story (Bernstein) 26 Okt-1 JanDir.: Donald Chan; Prod.: Jerome Robbins(original), Joey McKneely(revival)
Street Scene (Weill) 25-31 JanDir.: Tim Murray; Prod.: John Fulljames(original), Lucy Bradley(revival)
Le Pavillon aux pivoines (Tang) 10-16 Feb
Carousel (Rodgers) 18-27 MarDir.: Kevin Farrell; Prod.: Jo Davies
Sunday in the Park with George (Sondheim) 15-25 AprDir.: David Charles Abell; Prod.: Lee Blakeley
Ceiling/Sky (Adams) 11-19 JunDir.: Alexandre Briger; Prod.: Giorgio Barberio Corsetti
My Fair Lady (Loewe) 5 Dec-1 JanDir.: Jayce Ogren; Prod.: Robert Carsen
Einstein on the Beach (Glass) 8-12 JanDir.: Michael Riesman; Prod.: Robert Wilson
La pietra del paragone (Rossini) 20-29 JanDir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Giorgio Barberio Corsetti, Pierrick Sorin
Into the Woods (Sondheim) 1-12 AprDir.: David Charles Abell; Prod.: Lee Blakeley
A Flowering Tree (Adams) 5-13 MajDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Vishal Bhardwaj
The King and I (Rodgers) 13-29 JunDir.: James Holmes; Prod.: Lee Blakeley
Paris, Cité de la musique  / 
Quartett (concert) (Francesconi) 19 MarDir.: Susanna Mälkki
Orlando (concert) (Handel) 19 JunDir.: René Jacobs
Paris, Opéra-Comique  / 
Venus and Adonis (Blow) 12-15 DecDir.: Bertrand Cuiller; Prod.: Louise Moaty
David et Jonathas (Charpentier,M) 14-24 JanDir.: William Christie; Prod.: Andreas Homoki
Ciboulette (Hahn) 16-26 FebDir.: Laurence Equilbey; Prod.: Michel Fau
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 17-29 MarDir.: Pascal Rophé; Prod.: Ludovic Lagarde
La Voix humaine (Poulenc) 17-29 MarDir.: Pascal Rophé; Prod.: Ludovic Lagarde
Le Roi d'Ys (concert) (Lalo) 25 MarDir.: Jean-Luc Tingaud
Cendrillon (Viardot) 17-19 AprProd.: Thierry Thieû Ninag
Marouf savetier du Caire (Rabaud) 25 Maj-3 JunDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Jérôme Deschamps
Written on Skin (Benjamin) 16-19 NovDir.: George Benjamin; Prod.: Katie Mitchell
Manfred (Schumann) 9-15 DecDir.: Emmanuel Krivine; Prod.: Georges Lavaudant
Lakmé (Delibes) 10-20 JanDir.: François-Xavier Roth; Prod.: Lilo Baur
Pelléas et Mélisande (Debussy) 17-25 FebDir.: Louis Langrée; Prod.: Stéphane Braunschweig
Platée (Rameau) 20-30 MarDir.: William Christie; Prod.: Robert Carsen
Castor et Pollux (concert) (Rameau) 23 MarDir.: Raphaël Pichon
L'histoire du Soldat (Stravinsky) 5-7 AprDir.: Marc Minkowski; Prod.: Jacques Osinski
El amor brujo (Falla) 5-7 AprDir.: Marc Minkowski; Prod.: Jacques Osinski
Ali-Baba (Lecocq) 12-22 MajDir.: Jean-Pierre Haeck; Prod.: Arnaud Meunier
La Naissance de David de Sassoun (concert) (Aprikian) 5 JunDir.: Alain Altinoglu
Robert le Cochon (Dupin) 13-15 JunDir.: Jean-François Heisser; Prod.: Ivan Grinberg
Paris, MC93 Bobigny  / 
Il mondo della luna (Haydn) 23-28 JunDir.: Guillaume Tourniaire; Prod.: David Lescot
Don Giovanni (Mozart) 22-31 MarDir.: Alexandre Myrat; Prod.: Christophe Perton
Paris, L'Opéra National de Paris (Opéra Bastille, Palais Garnier)  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 7 Sep-3 OktDir.: Tomas Netopil; Prod.: Robert Carsen
Capriccio (Strauss) 8-27 SepDir.: Philippe Jordan; Prod.: Robert Carsen
Les noces de Figaro (Mozart) 15 Sep-25 OktDir.: Evelino Pido / Marius Stieghorst; Prod.: Giorgio Strehler(original), Humbert Camerlo(revival)
The Rake's Progress (Stravinsky) 10-30 OktDir.: Jeffrey Tate; Prod.: Olivier Py
La fille du régiment (Donizetti) 15 Okt-11 NovDir.: Marco Armiliato; Prod.: Laurent Pelly
Tosca (Puccini) 23 Okt-20 NovDir.: Paolo Carignani; Prod.: Werner Schroeter
La cenerentola (Rossini) 22 Nov-25 MarDir.: Riccardo Frizza / Bruno Campanella; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle(original), Grischa Asagaroff(revival)
Carmen (Bizet) 4-29 DecDir.: Philippe Jordan; Prod.: Yves Beaunesne
La Khovantchina (Musorgsky) 22 Jan-9 FebDir.: Michail Jurowski; Prod.: Andrei Serban
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 23 Jan-13 FebDir.: Paul Daniel; Prod.: Richard Jones, Antony Mcdonald
Le Nain (Zemlinsky) 23 Jan-13 FebDir.: Paul Daniel; Prod.: Richard Jones, Antony Mcdonald
L'Or du Rhin (Wagner) 29 Jan-18 JunDir.: Philippe Jordan; Prod.: Gunter Krämer
La Walkyrie (Wagner) 17 Feb-19 JunDir.: Philippe Jordan; Prod.: Gunter Krämer
Falstaff (Verdi) 27 Feb-24 MarDir.: Daniel Oren; Prod.: Dominique Pitoiset
Siegfried (Wagner) 21 Mar-23 JunDir.: Philippe Jordan; Prod.: Gunter Krämer
Siegfried et l'Anneau Maudit (Wagner) 25 Mar-6 AprDir.: Marius Stieghorst; Prod.: Charlotte Nessi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 Apr-6 MajDir.: Claus Peter Flor; Prod.: Mariame Clement
La Gioconda (Ponchielli) 2-31 MajDir.: Daniel Oren; Prod.: Pier Luigi Pizzi
Le Crépuscule des dieux (Wagner) 21 Maj-26 JunDir.: Philippe Jordan; Prod.: Gunter Krämer
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 23 Maj-18 JunDir.: Emmanuelle Haïm; Prod.: Laurent Pelly
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 7 Sep-9 OktDir.: Maurizio Benini; Prod.: Andrei Serban
Alceste (Gluck) 12 Sep-7 OktDir.: Marc Minkowski; Prod.: Olivier Py
Vec Makropulos (Janáček) 16 Sep-2 OktDir.: Susanna Mälkki; Prod.: Krzysztof Warlikowski
Aida (Verdi) 10 Okt-16 NovDir.: Philippe Jordan; Prod.: Olivier Py
Così fan tutte (Mozart) 22 Okt-13 NovDir.: Michael Schonwandt; Prod.: Ezio Toffolutti
Elektra (Strauss) 27 Okt-1 DecDir.: Philippe Jordan; Prod.: Robert Carsen
I puritani (Bellini) 25 Nov-19 DecDir.: Michele Mariotti; Prod.: Laurent Pelly
La clemenza di Tito (Mozart) 27 Nov-23 DecDir.: Tomas Netopil; Prod.: Willy Decker
Werther (Massenet) 19 Jan-12 FebDir.: Michel Plasson; Prod.: Benoît Jacquot
Alcina (Handel) 25 Jan-12 FebDir.: Christophe Rousset; Prod.: Robert Carsen
La fanciulla del West (Puccini) 1-28 FebDir.: Carlo Rizzi; Prod.: Nikolaus Lehnhoff
Madama Butterfly (Puccini) 14 Feb-12 MarDir.: Daniele Callegari; Prod.: Robert Wilson
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Mar-15 AprDir.: Philippe Jordan; Prod.: Robert Carsen
La bohème (Puccini) 15 Mar-14 JulDir.: Daniel Oren; Prod.: Jonathan Miller
L'italiana in Algeri (Rossini) 31 Mar-23 AprDir.: Riccardo Frizza; Prod.: Andrei Serban
Tristan und Isolde (Wagner) 8 Apr-4 MajDir.: Philippe Jordan; Prod.: Peter Sellars
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 24 Apr-23 MajDir.: Bruno Campanella; Prod.: Robert Carsen
Orphée et Eurydice (Gluck) 3-21 MajDir.: Thomas Hengelbrock / Manlio Benzi; Prod.: Pina Bausch
La traviata (Verdi) 2-20 JunDir.: Daniel Oren; Prod.: Benoît Jacquot
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 7-30 JunDir.: Rinaldo Alessandrini; Prod.: Robert Wilson, Giuseppe Frigeni
Paris, Salle Pleyel  / 
Missa Solemnis (concert) (Beethoven) 8 OktDir.: John Eliot Gardiner
Le Château de Barbe-Bleue (concert) (Bartók) 10-11 OktDir.: Christoph von Dohnányi
Tristan et Isolde (concert) (Wagner) 13 OktDir.: Myung Whun Chung
La Chute de Fukuyama (Hetzel) 29 MarDir.: Daniel Harding
Alessandro (concert) (Handel) 23 SepDir.: George Petrou
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 11 OktDir.: René Jacobs
Carmina Burana (Orff) 11-12 NovDir.: Paavo Järvi
Boris Godounov (concert) (Musorgsky) 5 FebDir.: Tugan Sokhiev
La bohème (concert) (Puccini) 17 JunDir.: Kirill Karabits
Otello (concert) (Verdi) 26 JunDir.: Riccardo Frizza
Quimper, Théâtre de Cornouaille  / 
Fabula (Strasnoy) 27 Nov
Caligula (Pagliardi) 1 DecDir.: Vincent Dumestre; Prod.: Mimmo Cuticchio, Alexandra Rübner
Cendrillon (Viardot) 7-8 JunDir.: Mireille Delunsch; Prod.: Thierry Thieû Niang
La Voix humaine (Poulenc) 8 OktProd.: Juliette Mailhé
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 14 JanDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Philippe Béziat
Kátia Kabanová (Janáček) 21 MarDir.: Irène Kudela; Prod.: André Engel
Reims, Opéra de Reims  / 
La Veuve joyeuse (Lehár) 6-7 OktDir.: Dominique Trottein; Prod.: Jacques Duparc
Rigoletto (Verdi) 9-13 NovDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: François de Carpentries
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 NovDir.: Jérôme Devaud; Prod.: Claude Montagne
La belle de Cadix (Lopez,F) 12-13 JanDir.: Dominique Trottein; Prod.: Olivier Desbordes
Wozzeck (Berg) 8-10 FebDir.: Pierre Roullier; Prod.: Mireille Larroche
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 16-17 MarDir.: Jérôme Correas; Prod.: Christophe Rauck
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 3-5 MajDir.: Luciano Acocella; Prod.: Nadine Duffaut
Cendrillon (Viardot) 14 MajProd.: Thierry Thieû Niang
L'orfeo (Monteverdi) 19-20 OktDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Laurent Brethome
Don Giovanni (Mozart) 6-10 NovDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Oriol Tomas
Don Pasquale (Donizetti) 9-11 JanDir.: Roberto Forés Veses; Prod.: Andrea Cigni
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 17-18 JanDir.: Philippe Nahon; Prod.: Louise Moaty
Il trovatore (Verdi) 23-25 MarDir.: Konstantin Chudovsky; Prod.: Gilbert Deflo
La belle Hélène (Offenbach) 17-18 MajDir.: Christophe Talmont; Prod.: Bernard Pisani
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Lost in the stars (Weill) 17-19 OktDir.: Dominique Trottein; Prod.: Olivier Desbordes
La belle Hélène (Offenbach) 31 Dec-6 JanDir.: Gildas Pungier; Prod.: Vincent Tavernier
Die Walküre (concert) (Wagner) 7-13 FebDir.: Claude Schnitzler
La Voix humaine (Poulenc) 4-7 AprProd.: Vincent Vittoz
La traviata (Verdi) 27 Maj-4 JunDir.: Antony Hermus; Prod.: Jean-Romain Vesperini
Orlando (Handel) 16-21 OktDir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Eric Vigner
Il re pastore (concert) (Mozart) 9-10 DecDir.: Darell Ang
Fortunio (Messager) 2-6 FebDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Emmanuelle Cordoliani
Pomme d'Api (concert) (Offenbach) 27-28 MarDir.: Darrel Ang
Une Éducation manquée (Chabrier) 27-28 MarDir.: Darrel Ang
Rigoletto (Verdi) 28 Maj-5 JunDir.: Sasha Götzel; Prod.: Jean-Louis Grinda
Rouen, Opéra de Rouen Haute-Normandie  / 
Carmen (Bizet) 25 Sep-7 OktDir.: Luciano Acocella; Prod.: Frédéric Roels
Caligula (Pagliardi) 20-21 NovDir.: Vincent Dumestre; Prod.: Alexandra Rübner, Mimmo Cuticchio
O Mensch! (Dusapin) 25 NovProd.: Pascal Dusapin
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 29 Jan-3 FebDir.: Federico Santi; Prod.: Yann Dacosta
Lolo Ferrari (Fourgon) 8-12 MarDir.: Luciano Acocella; Prod.: Michaël Delaunoy
Wozzeck (Berg) 29 Mar-2 AprDir.: Pierre Roullier; Prod.: Mireille Larroche
Fidelio (concert) (Beethoven) 22-26 MajDir.: Oswald Sallaberger; Prod.: Marguerite Borie
La Damnation de Faust (Berlioz) 4-8 OktDir.: Nicolas Krüger; Prod.: Frédéric Roels
Carmen Intime (Bizet) 13 Nov-8 DecProd.: Frédéric Roels, Coline Gourdin
Le Vaisseau fantôme (Wagner) 31 Jan-2 FebDir.: Julien Masmondet; Prod.: Lucas Simon
Don Pasquale (Donizetti) 14-20 MarDir.: Luciano Acocella; Prod.: Andrea Cigni
Dido and Aeneas (Purcell) 9-13 MajDir.: Vincent Dumestre; Prod.: Cécile Roussat, Julien Lubek
La finta giardiniera (Mozart) 4-12 JunDir.: Andreas Spering; Prod.: Vincent Boussard
Saint-Etienne, Opéra Théâtre de Saint-Étienne  / 
Cendrillon (Massenet) 21-25 OktDir.: Laurent Touche; Prod.: Benjamin Lazar
Le Mage (Massenet) 9-11 NovDir.: Laurent Campellone
Nabucco (Falvetti) 29 NovDir.: Leonardo García Alarcón
Le barbier de Séville (Rossini) 30 Jan-3 FebDir.: Alberto Zedda; Prod.: Damiano Michieletto(original), Andreas Zimmermann(revival)
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 5-10 FebDir.: Didier Puntos; Prod.: Arnaud Meunier
La traviata (Verdi) 13-19 MarDir.: Laurent Campellone; Prod.: Jean-Louis Grinda
La princesse de Trébizonde (Offenbach) 17-21 MajDir.: Laurent Campellone; Prod.: Waut Koeken, Benjamin Prins
Lakmé (Delibes) 8-12 NovDir.: Laurent Campellone; Prod.: Lilo Baur
Concert (Verdi) 19 NovDir.: Laurent Campellone
Siegfried et l'Anneau Maudit (Wagner) 7 DecDir.: Marius Stieghorst; Prod.: Charlotte Nessi
Ciboulette (Hahn) 29 Dec-2 JanDir.: Laurent Touche; Prod.: Michel Fau
Les Barbares (concert) (Saint-Saëns) 14-16 FebDir.: Laurent Campellone
Werther (Massenet) 21-25 MarDir.: Laurent Campellone; Prod.: Laurent Fréchuret
La petite messe solennelle (concert) (Rossini) 1 AprDir.: Alberto Zedda
Carmina Burana (concert) (Orff) 13 MajDir.: Laurent Campellone
Les noces de Figaro (Mozart) 15-21 JunDir.: Jonathan Cohen; Prod.: Richard Brunel
Strasbourg, L'Opéra national du Rhin  / 
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 20 SepDir.: Marko Letonja
Moses und Aron (concert) (Schoenberg,A) 21 SepDir.: Sylvain Cambreling
Der ferne Klang (Schreker) 19-30 OktDir.: Marko Letonja; Prod.: Stéphane Braunschweig
Die Zauberflöte (Mozart) 7-23 DecDir.: Theodor Guschlbauer; Prod.: Mariame Clément
Blanche-Neige (Lange) 6-11 JanDir.: Vincent Monteil; Prod.: Waut Koeken
La Petite Renarde rusée (Janáček) 8-16 FebDir.: Friedemann Layer; Prod.: Robert Carsen
Tannhäuser (Wagner) 24 Mar-8 AprDir.: Constantin Trinks; Prod.: Keith Warner
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 17-30 MajDir.: Patrick Davin; Prod.: Vincent Boussard
L'Heure espagnole (Ravel) 25 MajDir.: Vincent Monteil; Prod.: Anne Le Guernec
Tosca (Puccini) 19-27 JunDir.: Daniele Callegari; Prod.: Robert Carsen(original), John La Bouchardière(revival)
Owen Wingrave (Britten) 4-6 JulDir.: David Syrus; Prod.: Christophe Gayral
De la maison des morts (Janáček) 27 Sep-5 OktDir.: Marko Letonja; Prod.: Robert Carsen
La cenerentola (Rossini) 25 Okt-5 NovDir.: Enrique Mazzola / Thomas Blunt; Prod.: Sandrine Anglade
Rigoletto (Verdi) 8-23 DecDir.: Paolo Carignani; Prod.: Robert Carsen(original), Christophe Gayral(revival)
Aladin et la lampe merveilleuse (Rota) 17-22 JanDir.: Vincent Monteil; Prod.: Waut Koeken
Der fliegende Holländer (Wagner) 26 Jan-8 FebDir.: Marko Letonja; Prod.: Nicolas Brieger
Le Roi Arthus (Chausson) 14-25 MarDir.: Jacques Lacombe; Prod.: Keith Warner
Doctor Atomic (Adams) 2-9 MajDir.: Patrick Davin; Prod.: Lucinda Childs
Platée (Rameau) 13-21 JunDir.: Christophe Rousset; Prod.: Mariame Clément
La colombe (Gounod) 1-3 JulDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Stéphane Vérité
Le pauvre matelot (Milhaud) 1-3 JulDir.: Claude Schnitzler; Prod.: Stéphane Vérité
Toulon, Opéra de Toulon Provence Mediterranée  / 
Carmen (Bizet) 12-18 OktDir.: Giuliano Carella; Prod.: Jean-Philippe Delavault
La Botte secrète (Terrasse) 24 OktDir.: Christophe Grapperon; Prod.: Pierre Guillois
Madama Butterfly (Puccini) 16-22 NovDir.: Giuliano Carella; Prod.: Numa Sadoul
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 27 Jan-1 FebDir.: Serge Baudo; Prod.: Jean-Philippe Clarac,Olivier Deloeuil
Follies (Sondheim) 8-10 MarDir.: David Charles Abell; Prod.: Olivier Bénézech
Aida (Verdi) 7-13 AprDir.: Alberto Hold-Garrido; Prod.: Paul-Emile Fourny
La flûte enchantée (Mozart) 14-21 MajDir.: Wolfgang Dörner; Prod.: Robert Fortune
Norma (Bellini) 22-27 OktDir.: Giuliano Carella; Prod.: Massimo Gasparon
La finta giardiniera (Mozart) 22-24 NovDir.: Andreas Spering; Prod.: Vincent Boussard
La vie parisienne (Offenbach) 28-31 DecDir.: Jérôme Pillement; Prod.: Nadine Duffaut
La cenerentola (Rossini) 24-28 JanDir.: Edmon Colomer; Prod.: Jean-Philippe Clarac, Olivier Delœuil
Ariane à Naxos (Strauss) 14-18 MarDir.: Rani Calderon; Prod.: Mireille Larroche
Macbeth (Verdi) 25-29 AprDir.: Giuliano Carella; Prod.: Jean-Louis Martinoty
Don Giovanni (Mozart) 20-27 MajDir.: Giuliano Carella; Prod.: Frédéric Bélier-Garcia
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 30 Sep-14 OktDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: Jorge Lavelli
Written on Skin (Benjamin) 23-30 NovDir.: Franck Ollu; Prod.: Katie Mitchell
La belle Hélène (Offenbach) 22-31 DecDir.: Jean-Marie Zeitouni; Prod.: Bernard Pisani
Albert Herring (Britten) 25 Jan-3 FebDir.: David Syrus; Prod.: Richard Brunel
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 15-17 FebDir.: Christophe Larrieu; Prod.: Alexandre Camerlo
Don Giovanni (Mozart) 15-28 MarDir.: Attilio Cremonesi; Prod.: Brigitte Jaques-Wajeman
Don Pasquale (Donizetti) 19-30 AprDir.: Paolo Olmi; Prod.: Stéphane Roche
Don Carlos (Verdi) 18-30 JunDir.: Maurizio Benini; Prod.: Nicolas Joel
La vida breve (concert) (Falla) 22 JunDir.: Josep Pons
Manon (Massenet) 29 Sep-15 OktDir.: Jesus Lopez-Cobos; Prod.: Laurent Pelly
Orlando (Handel) 10-16 NovDir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Eric Vigner
Hansel et Gretel (Humperdinck) 22-31 DecDir.: Claus Peter Flor; Prod.: Andreas Baesler
La favorite (Donizetti) 6-19 FebDir.: Bruno Campanella; Prod.: Vincent Boussard
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-23 MarDir.: Tugan Sokhiev; Prod.: Yannis Kokkos
Pagliacci (Leoncavallo) 14-23 MarDir.: Tugan Sokhiev; Prod.: Yannis Kokkos
Les Pigeons d'argile (Hurel) 15-22 AprDir.: Tito Ceccherini; Prod.: Mariame Clément
I due Foscari (Verdi) 16-25 MajDir.: Gianluigi Gelmetti; Prod.: Stefano Vizioli
Daphne (Strauss) 15-29 JunDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Patrick Kinmonth
Le petit ramoneur (Britten) 25 Jun-4 JulDir.: Christophe Larrieu; Prod.: Caroline Bertran-Hours
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
L'Amfiparnaso (Vecchi) 16-18 NovDir.: Jean Claude Malgoire; Prod.: Laurent Serrano
Gianni Schicchi (Puccini) 16-18 NovDir.: Jean Claude Malgoire; Prod.: Laurent Serrano
Vénus et Adonis (Blow) 9 DecDir.: Jean Claude Malgoire
Didon et Enée (Purcell) 9 DecDir.: Jean Claude Malgoire
Platée (Rameau) 8-12 FebDir.: Jean Claude Malgoire; Prod.: François Raffinot
Requiem (Verdi) 12-14 AprDir.: Jean Claude Malgoire
Le Roi David (Honegger) 29 Nov-1 DecDir.: Jean Claude Malgoire
La petite messe solennelle (Rossini) 17-21 JanDir.: Jean Claude Malgoire; Prod.: Jean Philippe Delavault
Aben Hamet (Dubois) 14-18 MarDir.: Jean Claude Malgoire; Prod.: Alita Baldi
Le barbier de Séville (Rossini) 15-17 AprDir.: Jean Claude Malgoire; Prod.: Arnaud Décarsin, Christian Schiaretti
Tours, Grand Théâtre de Tours  / 
Rigoletto (Verdi) 19-23 OktDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: François de Carpentries
L'amour masqué (Messager) 28-31 DecDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Bernard Pisani
Roméo et Juliette (Gounod) 25-29 JanDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Paul-Émile Fourny
Un bal masqué (Verdi) 8-12 MarDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Gilles Bouillon
Le barbier de Séville (Rossini) 5-9 AprDir.: Vincent de Kort; Prod.: Gilles Bouillon
L'Aiglon (Ibert) 17-21 MajDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Patrice Caurier(original), Moshe Leiser(original), Renée Auphan(revival)
Don Giovanni (Mozart) 11-15 OktDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Oriol Tomas
Passionnément (Messager) 27-31 DecDir.: Emmanuel Trenque; Prod.: Jacques Duparc
Carmen (Bizet) 17-21 JanDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Gilles Bouillon
The Turn of the Screw (Britten) 14-18 MarDir.: Ariane Matiakh; Prod.: Dominique Pitoiset
Bérénice (Magnard) 4-8 AprDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Alain Garichot
Falstaff (Verdi) 23-27 MajDir.: Jean-Yves Ossonce; Prod.: Gilles Bouillon
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
Pyrrhus (concert) (Royer) 16 SepDir.: Michael Greenberg
Carmen (Bizet) 14-18 OktDir.: Luciano Acocella; Prod.: Frédéric Roels
Renaud (concert) (Sacchini) 19 OktDir.: Christophe Rousset
Thésée (concert) (Gossec) 13 NovDir.: Guy Van Waas
La cambiale di matrimonio (Rossini) 15-17 NovDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Stephan Grögler
Grande Messe en ut mineur (concert) (Mozart) 24 NovDir.: Laurence Equilbey
Messe en si mineur (Bach,JS) 20 DecDir.: Václav Luks
King Arthur (Purcell) 19-24 JanDir.: Hervé Niquet; Prod.: Corinne Benizio, Gilles Benizio
Hippolyte et Aricie (concert) (Rameau) 13 FebDir.: Raphael Pichon
Platée (Rameau) 17-22 FebDir.: Jean Claude Malgoire; Prod.: François Raffinot
Stabat Mater (concert) (Pergolesi) 27 MarDir.: Michael Hofstetter
La Passion selon Saint Jean (concert) (Bach,JS) 28-29 MarDir.: Raphael Pichon
Farnace (concert) (Vivaldi) 3 AprDir.: George Petrou
Le Retour d'Ulysse dans sa patrie (Monteverdi) 12 AprDir.: Jérôme Corréas; Prod.: Christophe Rauck
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 21 MajDir.: Marc Minkowski
Alessandro (Handel) 31 Maj-2 JunDir.: George Petrou; Prod.: Lucinda Childs
Don Giovanni (Mozart) 23-27 JunDir.: Raphaël Schlüsselberg; Prod.: Jean-Paul Scarpitta
Acis and Galatea (concert) (Handel) 28 JunDir.: Robert King
Amadis (concert) (Lully) 5 JulDir.: Christophe Rousset
La Caravane du Caire (concert) (Grétry) 22 OktDir.: Guy Van Waas
Orfeo ed Euridice (concert) (Gluck) 7 NovDir.: Laurence Equilbey
Orlando (Handel) 21-24 NovDir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Eric Vigner
Les Danaïdes (concert) (Salieri) 27 NovDir.: Christophe Rousset
Elena (Cavalli) 6-8 DecDir.: Leonardo García Alarcón; Prod.: Jean-Yves Ruf
Così fan tutte (Mozart) 30 Jan-2 FebDir.: Ryan Brow; Prod.: Nick Olcott
Les Femmes vengées (Philidor) 1-2 FebDir.: Ryan Brown; Prod.: Nick Olcott
Le Bourgeois gentilhomme (Lully) 7-9 FebDir.: Christophe Coin; Prod.: Denis Podalydès
Les Fêtes de l'hymen et de l'amour (concert) (Rameau) 13 FebDir.: Hervé Niquet
Herculanum (concert) (David) 8 MarDir.: Hervé Niquet
L'Artaserse (Vinci) 19-23 MarDir.: Diego Fasolis; Prod.: Silviu Purcarete
Tamerlano (concert) (Handel) 5 AprDir.: Maxim Emelyanychev
Tancréde (Campra) 6-7 MajDir.: Olivier Schneebeli; Prod.: Vincent Tavernier
Persée (Lully) 23-25 MajDir.: David Fallis; Prod.: Marshall Pynkoski
Amadigi di Gaula (concert) (Handel) 5 JunDir.: Ottavio Dantone
Didon et Enée (Purcell) 14-15 JunDir.: Vincent Dumestre; Prod.: Cécile Roussat, Julien Lubek