2012/13 > Nederländerna 
*Hemsida     >Operabase Professional 
2012/13 > Nederländerna

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Danmark
Storbrittanien

Nederländerna
 
Tyskland
Belgien Luxenburg

Amsterdam, Het Concertgebouw  / 

Les Pêcheurs de perles (Bizet) 8 SepDir.: Michel Plasson
Requiem (Brahms) 20-21 SepDir.: Mariss Jansons
Das Lied von der Erde (Mahler) 22 Sep
Andreas weent (Wagemans) 20 OktDir.: Michael Schønwandt
Iolanta (Tchaikovsky) 8 NovDir.: Emmanuel Villaume
Die Zauberflöte (Mozart) 17 NovDir.: René Jacobs
Simplicius Simplicissimus (Hartmann) 24 NovDir.: Markus Stenz
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 16 FebDir.: Vladimir Jurowski
Acis and Galatea (Handel) 2 MarDir.: Leonardo García Alarcón
La scala di seta (Rossini) 23 MarDir.: Alessandro de Marchi
Dido and Aeneas (Purcell) 24 AprDir.: Robert King
La bohème (Puccini) 27 AprDir.: Edo de Waart
Der fliegende Holländer (Wagner) 24-26 MajDir.: Andris Nelsons
The Gospel According to the Other Mary (Adams) 8 JunDir.: Markus Stenz
Il trovatore (concert) (Verdi) 14 SepDir.: Giancarlo Andretta
Alessandro (concert) (Handel) 21 SepDir.: George Petrou
Requiem (Verdi) 27-29 SepDir.: Mariss Jansons
Carmina Burana (concert) (Orff) 28 OktDir.: Tsutomu Matsumura
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 10 NovDir.: Ago Verdonschot
The Messiah (Handel) 16 NovDir.: Frank Hameleers
Rinaldo (concert) (Handel) 28 NovDir.: Wolfgang Katschner
Caligula (Glanert) 14 DecDir.: Markus Stenz
Stabat Mater (Pergolesi) 19 JanDir.: Diego Fasolis
Fidelio (concert) (Beethoven) 29 MarDir.: Gerrit Prießnitz
Rusalka (Dvořák,A) 17 MajDir.: James Gaffigan
Amsterdam, De Nederlandse Opera  / 
Der Schatzgräber (Schreker) 1-23 SepDir.: Marc Albrecht; Prod.: Ivo van Hove
Written on Skin (Benjamin) 6-23 OktDir.: George Benjamin / Franck Ollu; Prod.: Katie Mitchell
Ringetje (Wagner) 7 Okt
Das Rheingold (Wagner) 15-30 NovDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Pierre Audi
Die Zauberflöte (Mozart) 5-30 DecDir.: Marc Albrecht; Prod.: Simon McBurney
Einstein on the Beach (Glass) 5-12 JanDir.: Michael Riesman; Prod.: Robert Wilson
Guillaume Tell (Rossini) 28 Jan-18 FebDir.: Paolo Carignani; Prod.: Pierre Audi
L'Amour des trois oranges (Prokofiev) 1-21 MarDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Laurent Pelly
Die Walküre (Wagner) 20 Apr-12 MajDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Pierre Audi
La traviata (Verdi) 6-31 MajDir.: Giuliano Carella; Prod.: Willy Decker
Sunken Garden (van der Aa) 3-6 JunDir.: André de Ridder; Prod.: Michel van der Aa
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 4-23 JunDir.: Marc Albrecht; Prod.: David Alden
Death in Venice (Britten) 3-7 JulDir.: Edward Gardner; Prod.: Deborah Warner
Siegfried (Wagner) 31 Aug-21 SepDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Pierre Audi
Armide (Gluck) 6-27 OktDir.: Ivor Bolton; Prod.: Barrie Kosky
Götterdämmerung (Wagner) 14-30 NovDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Pierre Audi
De speler (Prokofiev) 7-29 DecDir.: Marc Albrecht; Prod.: Andrea Breth
Das Rheingold (Wagner) 29 Jan-7 FebDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Pierre Audi
Die Walküre (Wagner) 31 Jan-9 FebDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Pierre Audi
Siegfried (Wagner) 2-11 FebDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Pierre Audi
Götterdämmerung (Wagner) 5-14 FebDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Pierre Audi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14 Mar-6 AprDir.: Carlo Rizzi; Prod.: Monique Wagemakers
Arabella (Strauss) 11 Apr-2 MajDir.: Marc Albrecht; Prod.: Christof Loy
Faust (Gounod) 10-27 MajDir.: Marc Minkowski; Prod.: Alex Ollé
Laika (Padding) 3-8 JunDir.: Etienne Siebens; Prod.: Aernout Mik
Falstaff (Verdi) 7-30 JunDir.: Daniele Gatti; Prod.: Robert Carsen
Enschede, Nationale Reisopera  / 
Götterdämmerung (Wagner) 30 Sep-16 OktDir.: Ed Spanjaard; Prod.: Antony McDonald
La bohème (Puccini) 5 JanDir.: Christian Carsten / Hans Schellevis; Prod.: Christian Carsten
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 26 MarDir.: Hans Schellevis; Prod.: Xander Straat
Tristan und Isolde (Wagner) 22 Sep-1 OktDir.: Antony Hermus; Prod.: Jakob Peters-Messer
La Tragedie de Carmen (Bizet) 1 NovDir.: Bas Wiegers; Prod.: Gable Roelofsen,Romy Roelofsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22-24 NovDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Laurence Dale
The Fairy Queen (Purcell) 14-16 FebDir.: Arnaud Oosterbaan; Prod.: Paul Koek
Johannes Passion (Bach,JS) 21-23 MarProd.: Dale Duesing
Heemstede, Opera Trionfo  / 
Owen Wingrave (Britten) 11 JanDir.: Ed Spanjaard; Prod.: Floris Visser
Owen Wingrave (Britten) 11 JanDir.: Ed Spanjaard; Prod.: Floris Visser
Maastricht, Opera Zuid  / 
Manon (Massenet) 16-18 NovDir.: Ivan Meylemans; Prod.: Lotte de Beer
Pagliacci (Leoncavallo) 22-24 FebDir.: Per-Otto Johansson; Prod.: Miranda van Kralingen,Nynke van den Bergh
Tosca (Puccini) 25 MajDir.: Stefan Veselka; Prod.: Nicola Glück
Carmen (Bizet) 15-17 NovDir.: Ivan Meylemans; Prod.: Leopold Witte, Geert Lageveen
La traviata (Verdi) 24 MajDir.: Per-Otto Johansson; Prod.: Frank Van Laecke