2013/14 > Österrike 
*Hemsida     >Operabase Professional 
2013/14 > Österrike

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Tyskland Tjeckien Slovakien
Liechtenstein
Schweiz

Österrike
 
Ungern
Italien Slovenien Kroatien

Baden bei Wien, Stadttheater Baden  / 

Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 19 Okt-29 NovDir.: Franz Josef Breznik; Prod.: Robert Herzl
Aschenputtel (Singer) 16 Nov-22 DecDir.: Oliver Ostermann; Prod.: Manfred Waba
Das Feuerwerk (Burkhard) 14 Dec-31 JanDir.: Michael Zehetner; Prod.: Karina Fibich
Der Mann von La Mancha (Leigh) 18 Jan-8 MarDir.: Franz Josef Breznik; Prod.: Robert Herzl
Zwei Herzen im Dreivierteltakt (Stolz) 15 Feb-29 MarDir.: Oliver Ostermann; Prod.: Alexandra Frankmann
Giuditta (Lehár) 20-29 JunDir.: Franz Josef Breznik; Prod.: Dominik Wilgenbus
Giuditta (Lehár) 6 Aug-4 SepDir.: Franz Josef Breznik; Prod.: Dominik Wilgenbus
Bregenz, Vorarlberger Landestheater  / 
Rigoletto (Verdi) 5-28 FebDir.: Alexander Drčar; Prod.: Alexander Kubelka
Erl, Tiroler Festspiele Erl  / 
Weihnachtsoratorium (Bach,JS) 26 Dec-6 JanDir.: Gustav Kuhn
Don Giovanni (Mozart) 27 Dec-3 JanDir.: Gustav Kuhn; Prod.: Gustav Kuhn
Tosca (Puccini) 28 Dec-5 JanDir.: Gustav Kuhn; Prod.: Angelica Ladurner
Winterreise (Schubert) 2 Jan
Das Rheingold (Wagner) 18 Jul-1 AugDir.: Gustav Kuhn; Prod.: Gustav Kuhn
Die Walküre (Wagner) 19 Jul-2 AugDir.: Gustav Kuhn; Prod.: Gustav Kuhn
Siegfried (Wagner) 25 Jul-2 AugDir.: Gustav Kuhn; Prod.: Gustav Kuhn
Götterdämmerung (Wagner) 26 Jul-3 AugDir.: Gustav Kuhn; Prod.: Gustav Kuhn
Los niños perdidos (Kolonovits) 9-15 AugDir.: David Giménez Carreras; Prod.: Emilio Sagi
Graz, Oper Graz  / 
Lohengrin (Wagner) 28 Sep-30 MajDir.: Julien Salemkour / Marius Burkert / Dirk Kaftan; Prod.: Johannes Erath
La bohème (Puccini) 6 Okt-4 DecDir.: José Miguel Esandi; Prod.: Dietmar Pflegerl
Im weißen Rößl (Benatzky) 19 Okt-8 MajDir.: Florian Erdl; Prod.: Josef E Köpplinger
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Nov-14 MajDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Mariame Clément
Carousel (Rodgers) 7 Dec-5 JunDir.: Marius Burkert; Prod.: Matthias Davids
Turandot (Puccini) 18 Jan-25 MajDir.: Domingo Hindoyan; Prod.: Marco Arturo Marelli
Jenůfa (Janáček) 29 Mar-15 JunDir.: Dirk Kaftan; Prod.: Peter Konwitschny
La favorita (Donizetti) 26 Apr-14 JunDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Sam Brown
Innsbruck, Tiroler Landestheater  / 
La forza del destino (Verdi) 21 Sep-6 FebDir.: Francesco Angelico; Prod.: Kay Kuntze
Anatevka (Bock) 5 Okt-28 DecDir.: Hansjörg Sofka; Prod.: Dale Albright
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 11 Okt-17 NovDir.: Vito Cristofaro; Prod.: Urs Häberli
Don Pasquale (Donizetti) 9 Nov-27 AprDir.: Vito Cristofaro; Prod.: Stefan Tilch
Mara (Netzer) 7 Dec-19 MarDir.: Alexander Rumpf; Prod.: Johannes Reitmeier
Parsifal (Wagner) 16 Feb-3 MajDir.: Alexander Rumpf; Prod.: Johannes Reitmeier
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 22 Mar-2 JulDir.: Hansjörg Sofka; Prod.: Johannes Reitmeier, Roger E Boggasch
Tiefland (d'Albert) 10 Maj-3 JulDir.: Francesco Angelico; Prod.: Kurt Josef Schildknecht
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 21 Jun-6 JulDir.: Alexander Rumpf; Prod.: Ulrich Peters
Klagenfurt, Stadttheater Klagenfurt  / 
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 Sep-19 OktDir.: Alexander Soddy; Prod.: Marco Storman
Macbeth (Verdi) 31 Okt-5 DecDir.: Alexander Soddy; Prod.: Cesare Lievi
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 19 Dec-18 FebDir.: Günter Wallner; Prod.: Tobias Kratzer
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 6 Feb-22 MarDir.: Attilio Cremonesi; Prod.: Michael Sturminger
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 20 Mar-10 MajDir.: Alexander Soddy; Prod.: Immo Karaman
Linz, Landestheater Linz  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 14 Sep-1 JunDir.: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi / Daniel Spaw; Prod.: Amon Miyamoto
Dido und Aeneas (Purcell) 25 Okt-20 DecDir.: Takeshi Moriuchi / Daniel Spaw; Prod.: Daniela Kurz
Das Rheingold (Wagner) 26 Okt-1 FebDir.: Dennis Russell Davies / Marc Reibel; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Spuren der Verirrten (Glass) 9 Nov-3 FebDir.: Dennis Russell Davies / Ingo Ingensand; Prod.: David Pountney
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Dec-4 JulDir.: Marc Reibel / Ingo Ingensand / Daniel Spaw; Prod.: Adriana Altaras
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 Jan-1 AprDir.: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi; Prod.: Anthony Pilavachi
Fadinger (Leitner) 8 Feb-26 JunDir.: Dennis Russell Davies / Takeshi Moriuchi; Prod.: André Turnheim
Die Walküre (Wagner) 22 Mar-14 JunDir.: Dennis Russell Davies / Daniel Linton-France; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 2 Maj-26 JunDir.: Borys Sitarski; Prod.: John F Kutil
Carmen (Bizet) 24 Maj-2 JulDir.: Daniel Linton-France; Prod.: Olivier Tambosi
Salzburg, Landestheater  / 
La cage aux folles (Herman) 21 Sep-8 MarDir.: Peter Ewaldt / Stefan Müller; Prod.: Andreas Gergen
The Sound of Music (Rodgers) 28 Sep-26 MajDir.: Peter Ewaldt / Stefan Müller; Prod.: Andreas Gergen / Christian Struppeck
Die Pilger von Mekka (Gluck) 27 Okt-12 DecDir.: Adrian Kelly; Prod.: Jacopo Spirei
Jonny spielt auf (Krenek) 7 Dec-14 JanDir.: Adrian Kelly; Prod.: Andreas Gergen
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 6 Feb-27 MajDir.: Leo Hussain; Prod.: André Heller-Lopes
Die Dreigroschenoper (Weill) 4 Apr-15 JunDir.: Christian Frank; Prod.: Stephanie Mohr
La clemenza di Tito (Mozart) 4 Maj-12 JunDir.: Leo Hussain; Prod.: Amélie Niermeyer
Emilie (Saariaho) 24 Maj-10 JunDir.: Leo Hussain; Prod.: Agnessa Nefjodov
Die Zauberflöte (Mozart) 20+ SepDir.: Mirga Gražinyte-Tyla; Prod.: Carl Philip von Maldeghem
La cage aux folles (Herman) 7-12 OktDir.: Peter Ewaldt / Stefan Müller; Prod.: Andreas Gergen
Rigoletto (Verdi) 25+ OktDir.: Adrian Kelly; Prod.: Amélie Niermeyer
Im weißen Rößl (Benatzky) 7+ DecDir.: Peter Ewaldt; Prod.: Andreas Gergen
The Sound of Music (Rodgers) 10+ JanDir.: Peter Ewaldt; Prod.: Andreas Gergen, Christian Struppeck
La sonnambula (Bellini) 22+ FebDir.: Speranza Scappucci; Prod.: Agnessa Nefjodov
Fidelio (Beethoven) 18+ AprDir.: Adrian Kelly; Prod.: Andreas Gergen
Tahrir (Mahmoud) 17+ MajDir.: Mirga Gražinyte-Tyla; Prod.: Yekta Kara
Dafne (Caldara) 7+ JunDir.: Peter Ewaldt; Prod.: Marco Dott
Wien, Wiener Kammeroper  / 
Semiramide (Vinci) 27 Sep-15 OktDir.: Alan Curtis; Prod.: Francesco Micheli
La cenerentola (Rossini) 25 Nov-21 DecDir.: Konstantin Chudovsky; Prod.: Jasmin Solfaghari
Mare Nostrum (Kagel) 11-24 FebDir.: Gelsomino Rocco; Prod.: Christoph Zauner
La clemenza di Tito (Mozart) 13 Apr-10 MajDir.: Rubén Dubrovsky; Prod.: Alberto Triola
Punch and Judy (Birtwistle) 22 Maj-5 JunDir.: Walter Kobéra; Prod.: Leonard Prinsloo
Wien, Wiener Staatsoper  / 
La traviata (Verdi) 3 Sep-25 MajDir.: Marco Armiliato; Prod.: Jean-François Sivadier
Carmen (Bizet) 4-16 SepDir.: Dan Ettinger; Prod.: Franco Zeffirelli
Tosca (Puccini) 5 Sep-27 JunDir.: Marco Armiliato / Paolo Carignani / Stefan Soltesz / Philippe Auguin; Prod.: Margarethe Wallmann
Otello (Verdi) 14-23 SepDir.: Dan Ettinger; Prod.: Christine Mielitz
Tristan und Isolde (Wagner) 21 Sep-21 DecDir.: Franz Welser-Möst / Myung Whun Chung; Prod.: David McVicar
Nabucco (Verdi) 22 Sep-7 MajDir.: Paolo Carignani / Jesús López-Cobos; Prod.: Günter Krämer
Simon Boccanegra (Verdi) 27 Sep-4 OktDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Peter Stein
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Sep-31 MarDir.: Michael Güttler / Guillermo Garcia Calvo / Stefan Soltesz; Prod.: Richard Bletschacher, Günther Rennert
La fanciulla del West (Puccini) 5-17 OktDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Marco Arturo Marelli
Aida (Verdi) 9-18 OktDir.: Dan Ettinger; Prod.: Nicolas Joël
Don Carlos (Verdi) 13-19 OktDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Daniele Abbado
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 Okt-30 AprDir.: Adam Fischer / Franz Welser-Möst; Prod.: Otto Schenk
Anna Bolena (Donizetti) 25 Okt-3 NovDir.: Evelino Pidò; Prod.: Eric Génovèse
La Fille du régiment (Donizetti) 26 Okt-4 NovDir.: Bruno Campanella; Prod.: Laurent Pelly(original), Christian Rath(revival)
Un ballo in maschera (Verdi) 7-16 NovDir.: Jesús López-Cobos; Prod.: Gianfranco de Bosio
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 Nov-14 JunDir.: Guillermo Garcia Calvo; Prod.: Otto Schenk
Madama Butterfly (Puccini) 11 Nov-14 AprDir.: Plácido Domingo / Jonathan Darlington; Prod.: Josef Gielen
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Nov-17 JunDir.: Christoph Eschenbach / Constantin Trin; Prod.: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Peter Grimes (Britten) 23 Nov-1 DecDir.: Graeme Jenkins; Prod.: Christine Mielitz
La bohème (Puccini) 4 Dec-29 MarDir.: Philippe Auguin / Franz Welser-Möst; Prod.: Franco Zeffirelli
Pollicino (Henze) 18 Dec-8 MajDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: René Zisterer
Fidelio (Beethoven) 19-29 DecDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Otto Schenk
La cenerentola (Rossini) 23 Dec-2 JunDir.: Michael Güttler / Jesús López-Cobos; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-5 JanDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Otto Schenk
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-15 JanDir.: Jérémie Rhorer; Prod.: Jean-Louis Martinoty
Don Giovanni (Mozart) 11-21 JanDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Jean-Louis Martinoty
Così fan tutte (Mozart) 13-20 JanDir.: Patrick Lange; Prod.: Roberto De Simone
Boris Godunow (Musorgsky) 23-31 JanDir.: Michael Güttler; Prod.: Yannis Kokkos
Pagliacci (Leoncavallo) 25 Jan-2 FebDir.: Paolo Carignani; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 Jan-2 FebDir.: Paolo Carignani; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Rusalka (Dvořák,A) 26 Jan-9 FebDir.: Jiri Belohlavek; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Salome (Strauss) 7-13 FebDir.: Andris Nelson; Prod.: Boleslaw Barlog
Manon (Massenet) 12-21 FebDir.: Frédéric Chaslin; Prod.: Andrei Serban
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16 Feb-12 MarDir.: Evelino Pidò; Prod.: David McVicar, Justin Way
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 28 FebDir.: Patrick Lange
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-14 MarDir.: Patrick Lange; Prod.: Falk Richter
Wozzeck (Berg) 27-30 MarDir.: Daniele Gatti; Prod.: Adolf Dresen
Rigoletto (Verdi) 1-10 AprDir.: Jesús López-Cobos; Prod.: Sandro Sequi
Lohengrin (Wagner) 12-28 AprDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Andreas Homoki
Ariadne auf Naxos (Strauss) 15 Apr-20 JunDir.: Michael Boder / Franz Welser-Möst; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Parsifal (Wagner) 17-24 AprDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Christine Mielitz
Faust (Gounod) 2-10 MajDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Stéphane Roche
Andrea Chénier (Giordano) 3-9 MajDir.: Paolo Carignani; Prod.: Otto Schenk
Norma (concert) (Bellini) 8-21 MajDir.: Andriy Yurkevych
La clemenza di Tito (Mozart) 11-18 MajDir.: Adam Fischer; Prod.: Jürgen Flimm
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23 Maj-4 JunDir.: Marko Letonja; Prod.: Andrei Serban
Die Walküre (Wagner) 31 Maj-22 JunDir.: Jeffrey Tate; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Siegfried (Wagner) 5-25 JunDir.: Jeffrey Tate; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 8-29 JunDir.: Jeffrey Tate; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 18-30 JunDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Otto Schenk
Das Rheingold (Wagner) 19 JunDir.: Jeffrey Tate; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Der fliegende Holländer (Wagner) 3-12 SepDir.: Yannick Nézet-Séguin; Prod.: Christine Mielitz
Tosca (Puccini) 4 Sep-27 MarDir.: Paolo Carignani / Marco Armiliato; Prod.: Margarethe Wallmann
Rusalka (Dvořák,A) 5-13 SepDir.: Tomas Netopil; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
La fanciulla del West (Puccini) 11-18 SepDir.: Paolo Carignani; Prod.: Marco Arturo Marelli
Manon (Massenet) 17-24 SepDir.: Frédéric Chaslin; Prod.: Andrei Serban
L'elisir d'amore (Donizetti) 19 Sep-6 MajDir.: Guillermo García Calvo; Prod.: Otto Schenk
Don Carlos (Verdi) 21 Sep-1 MarDir.: Alain Altinoglu / Marco Armiliato; Prod.: Daniele Abbado
Salome (Strauss) 4 Okt-8 JunDir.: Alain Altinoglu / Simone Young / Peter Schneider; Prod.: Boleslaw Barlog
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 5-16 OktDir.: Christoph Eschenbach; Prod.: Kasper Holten
Roberto Devereux (Donizetti) 9-17 OktDir.: Andriy Yurkevych; Prod.: Silviu Purcarete
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-23 OktDir.: Christian Thielemann; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Tannhäuser (Wagner) 22 Okt-2 NovDir.: Myung-Whun Chung; Prod.: Claus Guth
La bohème (Puccini) 29 Okt-7 NovDir.: Dan Ettinger; Prod.: Franco Zeffirelli
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 Nov-12 MajDir.: Michael Güttler / Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Richard Bletschacher(original), Günther Rennert(revival)
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 8-17 NovDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Otto Schenk
Chowanschtschina (Musorgsky) 15-30 NovDir.: Semyon Bychkov; Prod.: Lev Dodin
Le nozze di Figaro (Mozart) 16-25 NovDir.: Sascha Goetzel; Prod.: Jean-Louis Martinoty
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 Nov-12 AprDir.: Kirill Petrenko; Prod.: Otto Schenk
La traviata (Verdi) 5 Dec-21 MarDir.: Franz Welser-Möst / Dan Ettinger; Prod.: Jean-François Sivadier
La cenerentola (Rossini) 6 Dec-26 MajDir.: Jesús López Cobos / Evelino Pidò; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Arabella (Strauss) 9-21 DecDir.: Ulf Schirmer; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Rigoletto (Verdi) 20 Dec-30 JunDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Pierre Audi
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Dec-11 JanDir.: Adam Fischer; Prod.: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-5 JanDir.: Bertrand de Billy; Prod.: Otto Schenk
Tristan und Isolde (Wagner) 10-18 JanDir.: Peter Schneider; Prod.: David McVicar
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 16-28 JanDir.: Marko Letonja; Prod.: Vera Nemirova
Simon Boccanegra (Verdi) 21 Jan-1 FebDir.: Philippe Auguin; Prod.: Peter Stein
Madama Butterfly (Puccini) 26 Jan-24 AprDir.: Philippe Auguin; Prod.: Josef Gielen
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 13 FebDir.: Franz Welser-Möst
Andrea Chénier (Giordano) 18-24 FebDir.: Marco Armiliato; Prod.: Otto Schenk
La juive (Halévy) 23 Feb-7 MarDir.: Frédéric Chaslin; Prod.: Günter Krämer
I puritani (Bellini) 28 Feb-10 MarDir.: Marco Armiliato; Prod.: John Dew
Werther (Massenet) 5-13 MarDir.: Frédéric Chaslin; Prod.: Andrei Serban
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 8-17 MarDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Matthias Hartmann
Aida (Verdi) 22-28 MarDir.: Philippe Auguin; Prod.: Nicolas Joël
Elektra (Strauss) 29 Mar-16 AprDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Parsifal (Wagner) 2-8 AprDir.: Peter Schneider; Prod.: Christine Mielitz
Anna Bolena (Donizetti) 10-20 AprDir.: Andriy Yurkevych; Prod.: Eric Génovèse
L'italiana in Algeri (Rossini) 18-30 AprDir.: Jesús López-Cobos; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Don Pasquale (Donizetti) 26 Apr-11 MajDir.: Jesús López-Cobos; Prod.: Irina Brook
Nabucco (Verdi) 10-22 MajDir.: Jesús López-Cobos; Prod.: Günter Krämer
Das Rheingold (Wagner) 16-30 MajDir.: Simon Rattle; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 17-31 MajDir.: Simon Rattle; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Siegfried (Wagner) 20 Maj-4 JunDir.: Simon Rattle; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 25 Maj-7 JunDir.: Simon Rattle; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Fidelio (Beethoven) 3-9 JunDir.: Adam Fischer; Prod.: Otto Schenk
Don Giovanni (Mozart) 11-19 JunDir.: Cornelius Meister; Prod.: Jean-Louis Martinoty
The Tempest (Adès) 14-27 JunDir.: Thomas Adès; Prod.: Robert Lepage
Cardillac (Hindemith) 22-29 JunDir.: Franz Welser-Möst; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Wien, Theater an der Wien  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 16-26 SepDir.: Michael Boder; Prod.: Martin Kušej
Alessandro (concert) (Handel) 25 SepDir.: George Petrou
A Harlot's Progress (Bell) 13-27 OktDir.: Donald Runnicles; Prod.: Jens Daniel Herzog
Idomeneo re di Creta (Mozart) 13-24 NovDir.: René Jacobs; Prod.: Damiano Micheletto
Lazarus (Schubert) 11-23 DecDir.: Michael Boder; Prod.: Claus Guth
Rinaldo (concert) (Handel) 14 DecDir.: Riccardo Minasi
I due Foscari (Verdi) 15-27 JanDir.: James Conlon; Prod.: Thaddeus Strassberger
Platée (Rameau) 17-28 FebDir.: William Christie; Prod.: Robert Carsen
Le nozze di Figaro (concert) (Mozart) 6-8 MarDir.: Nikolaus Harnoncourt
Don Giovanni (concert) (Mozart) 17-19 MarDir.: Nikolaus Harnoncourt
Così fan tutte (concert) (Mozart) 27-29 MarDir.: Nikolaus Harnoncourt
The Messiah (Handel) 14-26 AprDir.: Christophe Rousset; Prod.: Claus Guth
Missa Solemnis (concert) (Beethoven) 16 AprDir.: Martin Haselböck
La traviata (Verdi) 1-11 JulDir.: Sian Edwards; Prod.: Peter Konwitschny
Charodeyka (Tchaikovsky,P) 14-26 SepDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Christof Loy
Iphigenie en Aulide et Tauride (Gluck) 16-29 OktDir.: Leo Hussain; Prod.: Torsten Fischer
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 16-30 NovDir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Lotte de Beer
American Lulu (Neuwirth) 14 DecDir.: Johannes Kalitzke; Prod.: Kirill Serebrennikov
La straniera (Bellini) 14-28 JanDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Christof Loy
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-27 FebDir.: René Jacobs; Prod.: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Geschichten aus dem Wiener Wald (Gruber) 14-23 MarDir.: HK Gruber; Prod.: Michael Sturminger
Le nozze di Figaro (Mozart) 11-22 AprDir.: Marc Minkowski; Prod.: Felix Breisach
La mere coupable (Milhaud) 8-17 MajDir.: Leo Hussain; Prod.: Herbert Föttinger
Wien, Volksoper Wien  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Sep-2 AprDir.: Alfred Eschwé / Gerrit Prießnitz / Philipp Pointner; Prod.: Helmuth Lohner
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Sep-27 JunDir.: Rudolf Bibl; Prod.: Heinz Zednik
Frau Luna (Lincke) 8-22 SepDir.: Lorenz C Aichner; Prod.: Peter Lund
Sweeney Todd (Sondheim) 11 Sep-18 OktDir.: Joseph Olefirowicz; Prod.: Matthias Davids
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16 Sep-9 NovDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Marco Arturo Marelli
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 20 Sep-23 NovDir.: Rudolf Bibl; Prod.: Robert Herzl
Salome (Strauss) 24 Sep-17 OktDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Marguerite Borie
Der Wildschütz (Lortzing) 28 Sep-15 OktDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Dietrich W Hilsdorf, Ralf Budde
Ein Walzertraum (Straus) 3 Okt-18 NovDir.: Guido Mancusi; Prod.: Robert Meyer
Il trovatore (Verdi) 16 Nov-30 JunDir.: Enrico Dovico; Prod.: Dietrich W Hilsdorf
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Nov-10 JunDir.: Michael Tomaschek; Prod.: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Nov-25 DecDir.: Nicholas Milton; Prod.: Karl Dönch
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 14 Dec-21 JanDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Hinrich Horstkotte
Antonia und der Reißteufel (Kolonovits) 20 Dec-16 JunDir.: Christian Kolonovits; Prod.: Robert Meyer
My Fair Lady (Loewe) 29 Dec-14 FebDir.: Michael Tomaschek; Prod.: Robert Herzl
Kiss me, Kate (Porter) 11 Jan-28 JunDir.: Lorenz C Aichner; Prod.: Bernd Mottl
Carmen (Bizet) 19 Jan-7 MajDir.: Enrico Dovico; Prod.: Guy Joosten
Guys and Dolls (Loesser) 25 Jan-21 FebDir.: Joseph R Olefirowicz; Prod.: Heinz Marecek
Albert Herring (Britten) 15 Feb-20 MarDir.: Gerrit Prießnitz; Prod.: Brigitte Fassbaender
Turandot (Puccini) 28 Feb-23 MarDir.: Enrico Dovico; Prod.: Renaud Doucet
Gräfin Mariza (Kálmán) 22 Mar-21 MajDir.: Alexander Rumpf; Prod.: Thomas Enzinger
La traviata (Verdi) 29 Mar-8 MajDir.: Eun Sun Kim; Prod.: Hans Gratzer
Die spinnen, die Römer! (Sondheim) 5 Apr-10 MajDir.: David Levi; Prod.: Werner Sobotka
Die verkaufte Braut (Smetana) 11 Apr-27 MajDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Helmut Baumann
Fidelio (Beethoven) 25 Maj-11 JunDir.: Julia Jones; Prod.: Markus Bothe
Feuersnot (concert) (Strauss) 14-22 Jun
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Sep-22 JunProd.: Heinz Zednik
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Sep-30 JunProd.: Helmuth Lohner
Il trovatore (Verdi) 3 Sep-12 OktProd.: Dietrich W Hilsdorf, Ralf Budde
Guys and Dolls (Loesser) 6 Sep-13 OktProd.: Heinz Marecek
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 11 Sep-7 OktProd.: Hinrich Horstkotte
Kiss me, Kate (Porter) 14 Sep-13 NovProd.: Bernd Mottl
Onkel Präsident (Cerha) 11-27 OktDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Turandot (Puccini) 18 Okt-8 NovProd.: Renaud Doucet
Frau Luna (Lincke) 21 Okt-9 DecProd.: Peter Lund
La traviata (Verdi) 25 Okt-4 JunProd.: Hans Gratzer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Dec-6 JanProd.: Karl Dönch
My Fair Lady (Loewe) 27 Dec-11 AprProd.: Robert Herzl
Die lustige Witwe (Lehár) 2-27 JanProd.: Marco Arturo Marelli
Viva la Mamma (Donizetti) 17 Jan-4 MarDir.: Kristiina Poska; Prod.: Rolando Villazón
Carmen (Bizet) 24 Jan-2 MajProd.: Guy Joosten(original)
Sweeney Todd (Sondheim) 30 Jan-23 JunProd.: Matthias Davids
Pariser Leben (Offenbach) 21 Feb-19 AprDir.: Sébastien Rouland; Prod.: Michiel Dijkema
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 28 Feb-21 MarProd.: Marco Arturo Marelli
Erwin, das Naturtalent (Svoboda,M) 7-18 MarProd.: Susanne Sommer
Albert Herring (Britten) 8-17 MarProd.: Brigitte Fassbaender
Hello, Dolly! (Herman) 19 Mar-16 MajProd.: Josef Ernst Köpplinger
Fidelio (Beethoven) 22 Mar-7 AprProd.: Markus Bothe
La bohème (Puccini) 23 Apr-22 MajProd.: Harry Kupfer
Così fan tutte (Mozart) 15 Maj-29 JunProd.: Bruno Klimek
Gräfin Mariza (Kálmán) 23 Maj-28 JunProd.: Thomas Enzinger