2013/14 > Vitryssland 
*Hemsida     >Operabase Professional 
2013/14 > Vitryssland

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Litauen Lettland
Polen

Vitryssland
 
Ryssland
Ukraina

Minsk, National Academic Bolshoi Theatre Opera and Ballet  / 

Turandot (Puccini) 8 Sep-8 FebDir.: Vyacheslav Volich; Prod.: Mikhail Pandzhavidze
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 11 Sep-19 JunDir.: Vyacheslav Volich; Prod.: Valery Shishov(original), Alexander Prokhorenko(revival)
Tosca (Puccini) 15 Sep-22 AprDir.: Andrey Ivanov / Andrey Galanov; Prod.: Mikhail Pandzhavidze
La traviata (Verdi) 17 Sep-17 JunDir.: Vyacheslav Volich / Ivan Kostiakhin / Andrey Ivanov; Prod.: Susanna Ciryuk
Madama Butterfly (Puccini) 19 Sep-29 JunDir.: Victor Ploskina, / Vyacheslav Volich / Andrew Galanov / Andrey Ivanov; Prod.: Oleg Moralev (original), Galina Galkovskaya(revival)
Carmen (Bizet) 23 Sep-12 JunDir.: Ivan Kostyahin; Prod.: Galina Galkovskaya
Prince Igor (Borodin) 25 Sep-3 JunDir.: Nikolay Koliadko / Viktor Ploskina / Vyacheslav Volich; Prod.: Yury Aleksandrov
Iolanta (Tchaikovsky,P) 27 Sep-3 AprDir.: Andrey Ivanov; Prod.: Margarita Izvorska-Elizarieva (original), Oleg Melnikov(revival)
The Impresario (Mozart) 28 Sep-19 MarProd.: Natalia Kuzmenkova
Prima la musica, poi le parole (=) 28 Sep-19 MarProd.: Natalia Kuzmenkova
The Marriage of Figaro (Mozart) 29 Sep-30 NovDir.: Ivan Kostyakhin / Andrey Ivanov; Prod.: Enar Stenberg(original), Victor Skorobogatov(revival)
The Grey Legend (Smolsky) 1 OktDir.: Vyacheslav Volich / Andrey Ivanov; Prod.: Alexander Kostiuchenko
The Magic Flute (Mozart) 3 Okt-27 AprDir.: Ivan Kostiakhin / Andrey Ivanov; Prod.: Margarita Izvorska-Elizarieva
Nabucco (Verdi) 10 Okt-8 AprProd.: Mikhail Pandzhavidze
Aida (Verdi) 15 Okt-8 JunDir.: Ivan Kostyakhin / Andrey Galanov
Aleko (Rakhmaninov) 19 Okt-26 JunDir.: Viktor Ploskina; Prod.: Valeriy Anisenko
Un ballo in maschera (Verdi) 22 Okt-24 JunDir.: Vyacheslav Volich; Prod.: Semen Stein
La bohème (Puccini) 24 Okt-5 JunDir.: Victor Ploskina / Viatcheslav Volich / Andrey Ivanov; Prod.: George Isaakian (original), Galina Galkovskaya(revival)
Khovanshchina (Musorgsky) 26 Okt-18 JanDir.: Viktor Ploskina / Andrey Ivanov; Prod.: Margarita Izvorska-Elizarieva(original), Oleg Melnikov(revival)
Kashchey the Immortal (Rimsky-Korsakov) 2 Nov-29 AprDir.: Andrey Galanov; Prod.: Galina Galkovskaya
Der fliegende Holländer (Wagner) 10 Dec-6 MajDir.: Manfred Mayrhofer; Prod.: Hans-Joachim Frey
The Telephone (Menotti) 12 Dec
La Voix humaine (Poulenc) 12 Dec
Un ballo in maschera (Verdi) 13 Dec
Rita (Donizetti) 14 Dec-25 FebDir.: Ivan Kostiakhin; Prod.: Natalia Kuzmenkova
The Bear (Kortes) 14 Dec
Snegurotchka (Rimsky-Korsakov) 22 Dec-11 MarDir.: Andrey Ivanov; Prod.: Susanna Tsiryuk
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Dec-10 JunDir.: Nikolay Kolyadko / Vyacheslav Volich; Prod.: Mikhail Pandzhavidze
Rigoletto (Verdi) 1 Mar-1 JunDir.: Oleg Lesun / Andrew Ivanov; Prod.: Neeme Kuningas
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 22 Maj-15 JunDir.: Ivan Kostiakhin; Prod.: Plamen Kartaloff