2013/14 > Schweiz 
*Hemsida     >Operabase Professional 
2013/14 > Schweiz

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Tyskland
Frankriken
Monaco

Schweiz
 
Liechtenstein
Österrike
Italien

Basel, Theater Basel  / 

Tosca (Puccini) 11 Sep-1 JanDir.: Enrico Delamboye / Giuliano Betta; Prod.: Jette Steckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 Sep-26 OktDir.: Rolando Garza; Prod.: Ulrike Jühe
Lohengrin (Wagner) 20 Okt-15 JunDir.: Axel Kober / Giuliano Betta; Prod.: Vera Nemirova
Votre Faust (Pousseur) 8-9 NovDir.: Gerhardt Müller-Goldboom; Prod.: Aliénor Dauchez
Anschlag (Wertmüller) 10 NovDir.: Titus Engel; Prod.: Georges Delnon, Marie-Thérèse Jossen
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 18 Jan-17 MajDir.: Giuliano Betta / Joseph Trafton; Prod.: Corinna von Rad
Schneewittchen (Holliger) 20 Feb-15 AprDir.: Heinz Holliger; Prod.: Achim Freyer, Sebastian Hirn
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 29 Mar-11 MajDir.: Rolando Garza; Prod.: Barbara Horáková-Joly
The Indian Queen (Purcell) 30 Apr-27 JunDir.: David Cowan; Prod.: Joachim Schloemer
La Damnation de Faust (Berlioz) 25 Maj-29 JunDir.: Enrico Delamboye / Giuliano Betta; Prod.: Arpad Schilling
Bern, Stadttheater Bern  / 
Der Freischütz (Weber) 20 Okt-18 JanDir.: Mario Venzago; Prod.: Michael Simon
La traviata (Verdi) 17 Nov-16 FebDir.: Mirga Gražinyte-Tyla; Prod.: Jetske Mijnssen
Das schlaue Füchslein (Janáček) 25 Jan-30 MarDir.: Mirga Gražinyte-Tyla; Prod.: Markus Bothe
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 9 Mar-20 MajDir.: Kevin John Edusei; Prod.: Mara Kurotschka
Ariadne auf Naxos (Strauss) 19 Apr-25 MajDir.: Kevin John Edusei; Prod.: Lydia Steier
Peter Grimes (Britten) 6-22 JunDir.: Kevin John Edusei; Prod.: Ludger Engels
Biel, Theater Biel Solothurn  / 
Il turco in Italia (Rossini) 20 Sep-7 JanDir.: Marco Zambelli; Prod.: Pierre-Emmanuel Rousseau
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Nov-6 MarDir.: Harald Siegel; Prod.: Paul Suter
Das Rheingold (concert) (Wagner) 23-24 NovDir.: Hans Urbanek; Prod.: Andreas Rosar
Un ballo in maschera (Verdi) 13 Dec-8 FebDir.: Franco Trinca; Prod.: Paul-Emile Fourny
Figaro¿ (Henking) 28 Feb-12 JunDir.: Jürg Henneberger; Prod.: Andreas Zimmermann
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Apr-15 JunDir.: Benjamin Pionnier; Prod.: Georg Rootering
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 9-11 JunDir.: Kaspar Zehnder
Colombier, L'Avant-Scène Opéra  / 
La vie parisienne (Offenbach) 14-16 MarDir.: Sylvain Jaccard; Prod.: Christiane Georgi
La flûte enchantée (Mozart) 23-25 Maj
Fribourg, Opéra de Fribourg  / 
Le voyage dans la lune (Offenbach) 30 Dec-12 JanDir.: Laurent Gendre; Prod.: Olivier Desbordes
Genève, Grand Théâtre de Genève  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-19 SepDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Guy Joosten
Sigurd (concert) (Reyer) 6-10 OktDir.: Frédéric Chaslin
Die Walküre (Wagner) 7-16 NovDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
La Chauve-souris (Strauss,J) 13-31 DecDir.: Theodor Guschlbauer; Prod.: Stephen Lawless
Siegfried (Wagner) 30 Jan-8 FebDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
Nabucco (Verdi) 28 Feb-10 MarDir.: John Fiore; Prod.: Roland Aeschlimann
Delusion of the Fury (Partch) 28-29 MarProd.: Heiner Goebbels
Winterreise (Schubert) 30 Mar
Götterdämmerung (Wagner) 23 Apr-2 MajDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
Der Ring des Nibelungen (Wagner) 13-25 MajDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
La Wally (Catalani) 18-28 JunDir.: Evelino Pidò; Prod.: Cesare Lievi
Rigoletto (Verdi) 3-16 SepDir.: Alexander Joel; Prod.: Robert Carsen(original), Olivier Fredj(revival)
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 9-19 OktDir.: Michail Jurowski; Prod.: Robert Carsen(original), Paula Scozzi(revival)
Capuleti e Montecchi (concert) (Bellini) 30 NovDir.: Karel Mark Chichon
La Grande duchesse de Gerolstein (Offenbach) 15-31 DecDir.: Franck Villard; Prod.: Laurent Pelly
Le Petit Prince (Levinas) 6-10 JanDir.: Arie van Beek; Prod.: Lilo Baur
Iphigenie en Tauride (Gluck) 25 Jan-4 FebDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Lukas Hemleb
Porgy and Bess (Gershwin) 13-24 FebDir.: William Barkhymer; Prod.: Baayork Lee
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 8-13 MarDir.: Semyon Bychkov
Medea (Cherubini) 9-24 AprDir.: Marko Letonja; Prod.: Christof Loy
Fidelio (Beethoven) 10-25 JunDir.: Pinchas Steinberg; Prod.: Matthias Hartmann
Lausanne, Opéra de Lausanne  / 
Lakmé (Delibes) 4-13 OktDir.: Miquel Ortega; Prod.: Lilo Baur
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 27 OktDir.: Gabriel Garrido
Les mousquetaires au couvent (Varney) 22-31 DecDir.: Philippe Béran; Prod.: Jérôme Deschamps
Le voyage dans la lune (Offenbach) 7-19 JanDir.: Laurent Gendre; Prod.: Olivier Desbordes
Hansel et Gretel (Humperdinck) 5-12 FebDir.: Laurent Gay; Prod.: Julie Beauvais
Luisa Miller (Verdi) 21-30 MarDir.: Roberto Rizzi-Brignoli; Prod.: Giancarlo Del Monaco
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Apr-7 MajDir.: Carlos Vieu; Prod.: Adriano Sinivia
Phi-Phi (Christiné) 1 JunDir.: Jacques Blanc; Prod.: Gérard Demierre
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 6-15 JunDir.: Frank Beermann; Prod.: David Hermann
Manon (Massenet) 3-12 OktDir.: Jesús López-Cobos; Prod.: Arnaud Bernard
Le Petit Prince (Levinas) 5-12 NovDir.: Arie van Beek; Prod.: Lilo Baur
La Veuve joyeuse (Lehár) 21-31 DecDir.: Cyril Diederich; Prod.: Jérôme Savary, Frédérique Lombart
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 16-18 JanDir.: Laurent Gendre; Prod.: Tom Ryser
La traviata (Verdi) 6-15 FebDir.: Corrado Rovaris; Prod.: Jean-Louis Grinda
Tancredi (Rossini) 20-29 MarDir.: Ottavio Dantone; Prod.: Emilio Sagi
Solaris (Fujikura) 24-26 AprDir.: Erik Nielsen; Prod.: Saburo Teshigawara
Die Zauberflöte (Mozart) 5-14 JunDir.: Diego Fasolis; Prod.: Pet Halmen
Luzern, Luzerner Theater  / 
Pnima...ins innere (Czernowin) 29 Aug-8 SepDir.: Howard Arman; Prod.: David Hermann
La cenerentola (Rossini) 14 Sep-26 DecDir.: Howard Arman; Prod.: Sam Brown
Kiss me, Kate (Porter) 31 Okt-17 MajDir.: Florian Pestell; Prod.: Dominique Mentha
Alcina (Handel) 11 Jan-19 AprDir.: Howard Arman; Prod.: Nadja Loschky
The Boatswain's Mate (Smyth) 15-26 FebDir.: Andrew Dunscombe; Prod.: Hersilie Ewald
Carmen (Bizet) 23 Feb-14 JunDir.: Howard Arman; Prod.: Tobias Kratzer
Don Pasquale (Donizetti) 27 Apr-13 JunDir.: Michael Wendeberg; Prod.: Johannes Pölzgutter
Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch (Naske) 5-15 JunDir.: Michael Wendeberg; Prod.: Dominique Mentha
Die Antilope (Staud) 3+ SepDir.: Howard Arman; Prod.: Dominique Mentha
Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch (Naske) 14+ SepDir.: Florian Pestell; Prod.: Dominique Mentha
Die lustige Witwe (Lehár) 8+ NovDir.: Howard Arman; Prod.: Dominique Mentha
Cantos de Sirena (Various) 10+ JanDir.: Howard Arman; Prod.: Carlus Padrissa
La bohème (Puccini) 27+ FebProd.: Achim Thorwald
Ariadne auf Naxos (Strauss) 19+ AprDir.: Howard Arman; Prod.: Holger Müller-Brandes
Prima la musica, poi le parole (=) 13+ MajDir.: Andrew Dunscombe; Prod.: Christian Kipper
St Gallen, Theater St Gallen  / 
Don Giovanni (Mozart) 6 Sep-30 DecDir.: Otto Tausk / Attilio Tomasello; Prod.: Guy Joosten
Der fliegende Holländer (Wagner) 19 Okt-28 JanDir.: Modestas Pitrenas / Attilio Tomasello; Prod.: Alexander Nerlich
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 Nov-15 DecDir.: Otto Tausk; Prod.: Aron Stiehl
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 30 Nov-25 JanDir.: Stéphane Fromageot; Prod.: Cusch Jung
Der Messias (Handel) 20 DecDir.: Paul Goodwin
La Gioconda (Ponchielli) 1 Feb-23 MajDir.: Pietro Rizzo / Attilio Tomasello; Prod.: Rosetta Cucchi
Rigoletto (Verdi) 14 Feb-4 MajDir.: Stéphane Fromageot; Prod.: Rosetta Cucchi
Das schlaue Füchslein (Janáček) 19 Feb-16 MarDir.: Attilio Tomasello; Prod.: Nicola Raab
Die tote Stadt (Korngold) 10 Maj-7 JunDir.: Otto Tausk; Prod.: Jan Schmidt-Garre
La favorita (Donizetti) 20 Jun-4 JulDir.: Attilio Tomasello; Prod.: Guy Montavon
Winterthur, Theater am Stadtgarten  / 
Tosca (Puccini) 26 Sep-6 OktDir.: Yordan Kamdzhalov; Prod.: Andrea Schwalbach
Die lustige Witwe (Lehár) 11-13 OktDir.: Wolfgang Kluge; Prod.: Johannes Zametzer
Dido and Aeneas (Purcell) 19-22 NovDir.: Hans Huyssen; Prod.: Heike Hanefeld
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 10-15 DecDir.: Johannes Knapp; Prod.: Tom Ryser
La cage aux folles (Herman) 31 Dec-5 JanDir.: Inga Hilsberg; Prod.: Bernd Schaarmann
Il turco in Italia (Rossini) 21-26 JanDir.: Mario Zambelli; Prod.: Pierre-Emmanuel Rousseau
Das schlaue Füchslein (Janáček) 11-13 MarDir.: Mirga Gražinyte-Tyla; Prod.: Markus Bothe
Kiss me, Kate (Porter) 18-20 MarDir.: Peter Christian Feigel; Prod.: Holger Hauer
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 9-17 MajDir.: Riccardo Minasi; Prod.: Cordula Däuper
Zurich, Oper im Knopfloch  / 
Three Decembers (Heggie) 19-26 OktDir.: Charl de Villiers; Prod.: Matthias Flückiger
Zurich, Opernhaus Zürich  / 
Alexandre Bis (Martinů) 21 SepDir.: Thomas Barthel; Prod.: Jan Essinger
Die Soldaten (Zimmermann,B) 22 Sep-26 OktDir.: Marc Albrecht; Prod.: Calixto Bieito
Don Giovanni (Mozart) 25 Sep-11 OktDir.: Robin Ticciati; Prod.: Sebastian Baumgarten
Rigoletto (Verdi) 27 Sep-21 JunDir.: Fabio Luisi / Stefan Blunier; Prod.: Tatjana Gürbaca
La straniera (Bellini) 28 Sep-22 OktDir.: Fabio Luisi; Prod.: Christof Loy
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 5 Okt-11 MajProd.: Anja Horst
Otello (Verdi) 13 Okt-1 NovDir.: Friedemann Layer; Prod.: Graham Vick
Faust (Gounod) 3 Nov-11 DecDir.: Patrick Lange; Prod.: Jan Philipp Gloger
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 10-24 NovDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Harry Kupfer
Jenůfa (Janáček) 22 Nov-7 DecDir.: Patrick Lange; Prod.: Dmitri Tcherniakov
Das Gespenst von Canterville (Lange) 23 Nov-28 JunDir.: Michael Zlabinger; Prod.: Jasmina Hadziahmetovic
Fidelio (Beethoven) 8 Dec-11 JanDir.: Fabio Luisi / Thomas Rösner; Prod.: Andreas Homoki
Sale (Handel) 14 Dec-5 JanDir.: Laurence Cummings; Prod.: Christoph Marthaler, Marie-Eve Signeyrole
La bohème (Puccini) 22 Dec-3 JanDir.: Nello Santi; Prod.: Philippe Sireuil
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 14 Jan-1 FebDir.: Patrick Fournillier; Prod.: Jens Daniel Herzog
Alcina (Handel) 26 Jan-25 FebDir.: Giovanni Antonini; Prod.: Christof Loy
Così fan tutte (Mozart) 6-16 FebDir.: Tomas Netopil; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Don Carlos (Verdi) 15 Feb-1 MarDir.: Fabio Luisi; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Aida (Verdi) 2 Mar-1 AprDir.: Fabio Luisi; Prod.: Tatjana Gürbaca
Der fliegende Holländer (Wagner) 11-23 MarDir.: Constantin Trinks; Prod.: Andreas Homoki
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 21 Mar-2 AprDir.: Fabio Luisi / Patrick Furrer; Prod.: Grischa Asagaroff
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 6 Apr-18 MajDir.: Jiri Belohlavek; Prod.: Robert Carsen
Andrea Chénier (Giordano) 12 Apr-10 MajDir.: Nello Santi; Prod.: Grischa Asagaroff
Salome (Strauss) 19 Apr-4 MajDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 9-17 MajDir.: Riccardo Minasi; Prod.: Cordula Däuper
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 17 Maj-14 JunDir.: Robert Howarth; Prod.: Willy Decker
Peter Grimes (Britten) 24-31 MajDir.: Erik Nielsen; Prod.: David Pountney
La fanciulla del West (Puccini) 22 Jun-13 JulDir.: Marco Armiliato; Prod.: Barrie Kosky
Roberto Devereux (Donizetti) 27 Jun-13 JulDir.: Andriy Yurkevych; Prod.: Giancarlo Del Monaco
Carmen (Bizet) 29 Jun-12 JulDir.: Vasily Petrenko; Prod.: Matthias Hartmann
Die Gaensemagd (Schiphorst) 20 Sep-28 JunDir.: Thomas Barthel; Prod.: Nina Russi
Lohengrin (Wagner) 21 Sep-11 JulDir.: Simone Young; Prod.: Andreas Homoki
La fanciulla del West (Puccini) 24 Sep-10 OktDir.: Marco Armiliato; Prod.: Barrie Kosky
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26 Sep-11 OktDir.: Enrique Mazzola; Prod.: Cesare Lievi
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 24 Okt-9 NovDir.: Riccardo Minasi; Prod.: Cordula Däuper
The Turn of the Screw (Britten) 2-23 NovDir.: Constantin Trinks; Prod.: Willy Decker
Die Zauberflöte (Mozart) 7 Nov-11 DecDir.: Cornelius Meister; Prod.: Tatjana Gürbaca
Robin Hood (Schwemmer) 15 Nov-27 JunDir.: Michael Zlabinger; Prod.: Sam Brown
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 22 Nov-6 DecDir.: Fabio Luisi; Prod.: David Pountney
Luisa Miller (Verdi) 16 Dec-2 JanDir.: Carlo Rizzi; Prod.: Damiano Michieletto
La cenerentola (Rossini) 31 Dec-15 JanDir.: Giancarlo Andretta; Prod.: Cesare Lievi
Le nozze di Figaro (Mozart) 10-24 JanDir.: Henrik Nánási; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Tristan und Isolde (Wagner) 25 Jan-7 FebDir.: Jiri Belohlavek; Prod.: Claus Guth
Norma (Bellini) 31 Jan-21 FebDir.: Fabio Luisi; Prod.: Robert Wilson
Il re pastore (Mozart) 11-21 FebDir.: Christopher Moulds; Prod.: Grischa Asagaroff
Juliette (Martinů) 14 Feb-4 MarDir.: Fabio Luisi; Prod.: Andreas Homoki
Ariadne auf Naxos (Strauss) 15 Feb-3 MarDir.: Fabio Luisi; Prod.: Claus Guth
Rote Laterne (Jost) 6-27 MarDir.: Alain Altinoglu; Prod.: Nadja Loschky
Anna Bolena (Donizetti) 20 Mar-2 AprDir.: Andriy Yurkevych; Prod.: Giancarlo Del Monaco
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6-25 AprDir.: Nello Santi; Prod.: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 18 Apr-23 MajDir.: Marco Armiliato; Prod.: David Hermann
Fidelio (Beethoven) 26 Apr-10 MajDir.: Markus Poschner; Prod.: Andreas Homoki
Slutchaï (Strasnoy) 8-21 MajDir.: Carrie-An Matheson; Prod.: Jan Eßinger
La verita in cimento (Vivaldi) 25 Maj-16 JunDir.: Ottavio Dantone; Prod.: Jan Philipp Gloger
Aida (Verdi) 6-20 JunDir.: Michele Mariotti; Prod.: Tatjana Gürbaca
Capuleti e Montecchi (Bellini) 21 Jun-12 JulDir.: Fabio Luisi; Prod.: Christof Loy
L'elisir d'amore (Donizetti) 26 Jun-5 JulDir.: Giacomo Sagripanti; Prod.: Grischa Asagaroff
Elektra (Strauss) 28 Jun-10 JulDir.: Lothar Koenigs; Prod.: Martin Kušej