2013/14 > Tjeckien 
*Hemsida     >Operabase Professional 
2013/14 > Tjeckien

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Polen
Tyskland

Tjeckien
 
Österrike Slovakien
Ungern

Brno, Národní divadlo Brno / National Theatre Brno  / 

Carmen (Bizet) 13 Sep-19 FebDir.: Jan Zbavitel; Prod.: Ladislav Stros
Don Giovanni (Mozart) 21 Sep-31 MajDir.: Peter Feranec; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 Sep-2 MajDir.: Jakub Klecker / Pavel Šnajdr; Prod.: Roman Polák
A Midsummer Night's Dream (Britten) 3 Okt-15 FebDir.: Jakub Klecker; Prod.: Roman Meluzín
Sen nocy letniej (Britten) 3 Okt-15 FebDir.: Jakub Klecker; Prod.: Roman Meluzín
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 5 Okt-14 MajDir.: Jaroslav Kyzlink; Prod.: Zdeněk Kaloč
Sicilské nešpory (Verdi) 7 Okt-16 JunDir.: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; Prod.: Laco Adamik
Rusalka (Dvořák,A) 11 Okt-5 JunDir.: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; Prod.: Vladimír Morávek
Nabucco (Verdi) 22 Okt-21 MarDir.: Gergely Kesselyák / Jakub Klecker; Prod.: György Selmeczi
La Dafne (Hanzlík) 25 Okt-16 MarDir.: Ondrej Olos; Prod.: Rocc
Prodaná nevěsta (Smetana) 6 Nov-18 JunDir.: Petr Vronský / Jakub Klecker / Jaroslav Kyzlink; Prod.: Ondřej Havelka
Aida (Verdi) 9 Nov-20 MajDir.: Jaroslav Kyzlink / Peter Feranec; Prod.: Václav Věžník
La traviata (Verdi) 12 Nov-19 MarDir.: Jaroslav Kyzlink; Prod.: Zbyněk Srba
Netopýr (Strauss,J) 22 Dec-15 MarDir.: Ondrej Olos / Kaspar Zehnder; Prod.: Ondřej Havelka
Maria di Rohan (Donizetti) 31 Jan-3 MajDir.: Ondrej Olos; Prod.: Barbara Klimo
Madama Butterfly (Puccini) 7 Feb-30 AprDir.: Jaroslav Kyzlink; Prod.: Jiří Nekvasil
Turandot (Puccini) 8 Mar-15 JunDir.: Jakub Klecker / Ondrej Olos; Prod.: Jiří Nekvasil
Polish Blood (Nedbal) 28 Mar-20 JunDir.: Jakub Klecker; Prod.: Tomáš Pilař
Die Schöpfung (Haydn) 11-26 AprDir.: Caspar Richter / Ondrej Olos; Prod.: Uwe Scholz
Alice in Bed (Medek) 7 Maj-6 JunDir.: Ondrej Olos; Prod.: Rocc
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 22 Maj-3 JunDir.: Tomáš Hanus / Jakub Klecker; Prod.: James Conway
Ceské Budějovice, Jihočeské divadlo / South Bohemian Theatre  / 
Tosca (Puccini) 27 Sep-10 MarDir.: Martin Peschík; Prod.: Jan Burian
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 9 Okt-28 AprDir.: Martin Peschík / Petr Jiříkovský; Prod.: Dagmar Hlubková
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 26 Okt-9 JanDir.: Martin Peschík / Petr Jiříkovský; Prod.: Oldřich Kříž
Et nunc et semper (De Rose) 7 Dec-15 AprDir.: Mario De Rose; Prod.: Miloslav Veselý
Cavalleria rusticana (Mascagni) 7 Dec-15 AprDir.: Mario De Rose; Prod.: Miloslav Veselý
Rigoletto (Verdi) 4 Jan-2 MarDir.: Mario De Rose; Prod.: Jana Kališová
Carmen (Bizet) 21 Feb-10 MajDir.: Mario De Rose; Prod.: Jana Kališová
Liberec, Divadlo F X Šaldy  / 
La forza del destino (Verdi) 18 Sep-11 AprDir.: Martin Doubravský; Prod.: Tomáš Pilař
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Sep-10 AprDir.: František Babický; Prod.: Martin Otava
La traviata (Verdi) 29 Sep-10 MajDir.: Martin Doubravský; Prod.: Martin Otava
The Merry Widow (Lehár) 1 Okt-23 DecDir.: František Babický; Prod.: Jan Ježek
Carmen (Bizet) 9 Okt-24 NovDir.: František Babický; Prod.: Václav Věžník
Rusalka (Dvořák,A) 25 Okt-14 MajDir.: František Babický; Prod.: Josef Průdek
Nabucco (Verdi) 8 Nov-2 MarDir.: Martin Doubravský; Prod.: Zdeněk Kaloč
Don Quichotte (Massenet) 13 Nov-27 DecDir.: Martin Doubravský; Prod.: Linda Keprtová
Der Freischütz (Weber) 19 Nov-23 FebDir.: František Babický; Prod.: Werner Pichler
The Bartered Bride (Smetana) 9 Feb
Polish Blood (Nedbal) 28 Mar-23 MajDir.: František Babický; Prod.: Gabriela Petráková
The Demon (Rubinstein) 8 Apr-3 MajDir.: Martin Doubravský; Prod.: Martin Otava
Olomouc, Moravské divadlo Olomouc / Moravian Theatre Olomouc  / 
Netopýr (Strauss,J) 17 Sep-20 AprDir.: Tomáš Hanák; Prod.: Zbyněk Brabec
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 19 Sep-5 MarDir.: Miloslav Oswald; Prod.: Martin Otava
Carmen (Bizet) 28 Sep-6 FebDir.: Petr Šumník; Prod.: Michael Tarant
Falstaff (Verdi) 4 Okt-30 MajDir.: Miloslav Oswald; Prod.: Andrea Hlinková
Concert (Wagner) 9 Okt-15 AprDir.: Miloslav Oswald
Prodaná nevěsta (Smetana) 11 OktDir.: Petr Šumník; Prod.: Michael Tarant
Cert a Kaca (Dvorak,A) 20 Okt-2 MajDir.: Pavel Šnajdr / Petr Šumník; Prod.: Václav Věžník
Polska krev (Nedbal) 27 Okt-15 FebDir.: Tomáš Hanák / Pavel Šnajdr; Prod.: Gustav Skála
Paganini (Lehár) 27 Jan-16 AprDir.: Tomáš Hanák; Prod.: Jana Andělová-Pletichová
Turandot (Puccini) 16-17 MajDir.: Petr Šumník; Prod.: Václav Málek
Opava, Slezské divadlo / Silesian Theatre Opava  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Sep-1 MarDir.: Tomáš Hanák; Prod.: Jana Andělová-Pletichová
Perly panny Serafínky (Piskáček) 7 Sep-15 AprDir.: Karel Mládek; Prod.: Dagmar Hlubková
Cert a Kaca (Dvorak,A) 29 Sep-18 MarDir.: Petr Šumník; Prod.: Lubor Cukr
Madama Butterfly (Puccini) 12 Okt-4 AprDir.: Petr Šumník; Prod.: Jana Andělová Pletichová
Nabucco (Verdi) 25 Okt-8 FebDir.: Tomáš Hanák; Prod.: Jana Andělová-Pletichová
Netopýr (Strauss,J) 23 Nov-7 DecDir.: Petr Chromčák; Prod.: Rudolf Tesáček
Tisíc a jedna noc (Strauss,J) 15 Dec-30 AprDir.: Petr Chromčák; Prod.: Rudolf Tesáček
Don Carlos (Verdi) 29 Dec
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 23 Feb-22 AprDir.: Petr Chromčák; Prod.: Lubor Cukr
Requiem (concert) (Mozart) 28 MarDir.: Petr Chromčák
Così fan tutte (Mozart) 22+ Jun
Ostrava, Národní Divadlo Moravskoslezské / National Moravian-Silesian Theatre  / 
Anna Bolena (Donizetti) 17 Sep-15 MajDir.: Oliver von Dohnányi / Jakub Žídek; Prod.: Ivan Krejčí
Katya Kabanova (Janáček) 20-25 SepDir.: Robert Jindra; Prod.: Jiří Nekvasil
La belle Hélène (Offenbach) 26 Sep-20 MajDir.: Karol Kevický / Jakub Žídek; Prod.: Gabriela Petráková
Ernani (Verdi) 10 Okt-6 MajDir.: Tomáš Brauner / Jan Šrubař; Prod.: Marián Chudovský
La Wally (Catalani) 26 Okt-23 NovDir.: Robert Jindra / Jan Srubař; Prod.: Václav Klemens
The Gypsy Princess (Kálmán) 31 Okt-3 MajDir.: Karol Kevický / Jakub Žídek; Prod.: Lumír Olšovský
Lohengrin (Wagner) 1 Nov-18 DecDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Rocc
The Bartered Bride (Smetana) 16 Nov-29 DecDir.: Jan Šrubař; Prod.: Ilja Racek
Mirandolina (Martinů) 5 Dec-1 JunDir.: Marko Ivanovič; Prod.: Jiří Nekvasil
A Night in Venice (Strauss,J) 28 Dec-2 MajDir.: Jan Šrubař / Marek Prášil; Prod.: Pavel Mikuláštík
Nabucco (Verdi) 24 Jan-4 JunDir.: Tomáš Brauner / Jakub Žídek; Prod.: Michael Tarant
Genoveva (Schumann) 27 Feb-20 MajDir.: Charles Olivieri-Munroe / Jakub Žídek; Prod.: Martin Glaser
La traviata (Verdi) 5 Apr-24 MajDir.: Jan Chalupecký; Prod.: Carmen Or
Jenůfa (Janáček) 11-14 MajDir.: Robert Jindra; Prod.: Michael Tarant
The Devil's Wall (Smetana) 12-17 JunDir.: Robert Jindra; Prod.: Jiří Nekvasil
Plzen, J K Tyl Theatre  / 
Faust (Gounod) 5 Sep-11 JanDir.: Tomáš Brauner; Prod.: Jiří Heřman
La Gioconda (Ponchielli) 8 Sep-8 DecDir.: Tomáš Brauner; Prod.: Oldřich Kříž
Tajemství (Smetana) 22 Sep-16 AprDir.: Jiří Štrunc; Prod.: Dominik Beneš
Polska krev (Nedbal) 24 Sep-25 MarDir.: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík; Prod.: Jan Ježek
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 OktDir.: Pavel Kantořík / Jiří Petrdlík; Prod.: Petr Novotný
La traviata (Verdi) 19 Okt-17 AprDir.: Jiří Štrunc / Tomáš Brauner / Jiří Petrdlík; Prod.: Linda Keprtová
Ruze z Argentiny (Beneš) 19 Okt-13 AprDir.: Jan Rezek; Prod.: Martin Pacek
Tosca (Puccini) 23 Okt-15 MarDir.: Petr Kofroň; Prod.: Jan Burian
Brundibár (Krása) 11 Nov
Voják a tanečnice (Martinů) 25 Jan-30 AprDir.: Petr Kofroň; Prod.: Tomáš Pilař
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 5-23 AprDir.: Tomáš Brauner; Prod.: Dominik Beneš
Prodaná nevěsta (Smetana) 7+ JunDir.: Jiří Štrunc; Prod.: Jana Kališová
Praha, Stavovské divadlo / Theatre of the Estates  / 
Don Giovanni (Mozart) 23 Aug-7 JunDir.: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký / David Švec; Prod.: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Le nozze di Figaro (Mozart) 24 Aug-29 MajDir.: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek
Orfeo ed Euridice (Gluck) 3 Sep-17 MajDir.: Jan Latham-Koenig / Zbyněk Müller; Prod.: Hartmut Schörghofer
The Magic Flute (Mozart) 7 Sep-3 JunDir.: Jan Chalupecký / David Švec; Prod.: David Radok
Così fan tutte (Mozart) 19 Sep-5 JunDir.: Robert Jindra / Jan Chalupecký; Prod.: Martin Čičvák
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 29 Nov-23 MarDir.: Tomáš Netopil / David Švec / Jan Chalupecký; Prod.: Joël Lauwers
Praha, Divadlo Kolowrat / Kolowrat Theatre  / 
Toufar (Březina) 18 Sep-17 MajDir.: Jiří Štrunc; Prod.: Petr Zelenka
Praha, Národní divadlo / National Theatre Prague  / 
Čarokraj (Ivanovič) 27 Aug-23 JunDir.: Marko Ivanovič / David Švec; Prod.: Petr Forman
Aida (Verdi) 5 Sep-16 JunDir.: Zbyněk Müller / Jaroslav Kyzlink; Prod.: Steffen Piontek
The Two Widows (Smetana) 11 Sep-30 MajDir.: Robert Jindra; Prod.: Jiří Nekvasil
Carmen (Bizet) 13 Sep-5 MajDir.: Robert Jindra / Zbyněk Müller; Prod.: Jozef Bednárik
The Devil and Kate (Dvořák,A) 15 Sep-3 MajDir.: Jan Chalupecký; Prod.: Marián Chudovský
The Bartered Bride (Smetana) 15 Sep-4 JunDir.: Ondrej Lenárd / David Švec / Jan Chalupecký; Prod.: Magdalena Švecová
The Jacobin (Dvořák,A) 20 Sep-21 MajDir.: Zbyněk Müller / Tomáš Netopil / David Švec; Prod.: Jiří Heřman
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 Sep-7 FebDir.: David Švec / Jan Chalupecký; Prod.: Simone Sandroni
Libuse (Smetana) 27 Sep-8 MajDir.: Tomáš Netopil / Jan Chalupecký; Prod.: Petr Novotný
Simon Boccanegra (Verdi) 25 Okt-4 AprDir.: Jaroslav Kyzlink; Prod.: David Pountney
Rusalka (Dvořák,A) 31 Okt-28 MajDir.: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman
Jenůfa (Janáček) 31 Jan-22 MajDir.: Ondrej Lenárd; Prod.: Jiří Nekvasil
Gloriana (Britten) 11-16 FebDir.: Zbyněk Müller / Jan Chalupecký; Prod.: Jiří Heřman
The Cunning Little Vixen (Janáček) 20 Mar-1 JunDir.: Jan Latham-Koenig; Prod.: Ondřej Havelka
Praha, Státní Opera / State Opera  / 
La traviata (Verdi) 30 Aug-14 JunDir.: Enrico Dovico / František Drs / Richard Hein; Prod.: Arnaud Bernard
Nabucco (Verdi) 31 Aug-22 JunDir.: Tomáš Brauner / Hilary Griffiths / Richard Hein / Enrico Dovico / Rastislav Stur; Prod.: Karel Němec
Madama Butterfly (Puccini) 3 Sep-7 JunDir.: Enrico Dovico / František Drs / Hilary Griffiths / Jiří Štrunc; Prod.: Karel Jernek
Don Carlos (Verdi) 7 Sep-28 DecDir.: Jaroslav Kyzlink / Richard Hein; Prod.: Manfred Schweigkofler
Turandot (Puccini) 12 Sep-1 MajDir.: Enrico Dovico / Richard Hein / Jaroslav Kyzlink; Prod.: Václav Věžník
La bohème (Puccini) 14 Sep-19 JunDir.: Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc; Prod.: Ondřej Havelka
Il trovatore (Verdi) 19 Sep-6 MajDir.: Jan Latham-Koenig / Jiří Štrunc; Prod.: Lubor Cukr
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Sep-19 FebDir.: Richard Hein / František Drs / Rudolf Krečmer; Prod.: Martin Otava
Carmen (Bizet) 30 Sep-27 JunDir.: František Drs / Jiří Mikula; Prod.: Zdeněk Troška
Rusalka (Dvořák,A) 3 Okt-12 JunDir.: František Drs / Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc / Jan Chalupecký; Prod.: Zdeněk Troška
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 Okt-11 MajDir.: Tomáš Brauner / Enrico Dovico; Prod.: Martin Otava
Rigoletto (Verdi) 19 Okt-5 JunDir.: Enrico Dovico / František Drs / Richard Hein; Prod.: Karel Jernek
Tosca (Puccini) 29 Nov-26 JunDir.: František Drs / Ondrej Lenárd / Jiří Štrunc / Jaroslav Kyzlink; Prod.: Martin Otava
Tannhäuser (Wagner) 11 Jan-25 MajDir.: Hilary Griffiths / Richard Hein; Prod.: Andrejs Žagars
Otello (Verdi) 26 Jan-30 MajDir.: Tomáš Brauner / Heiko Mathias Förster; Prod.: Dominik Neuner, Lubor Cukr
La rondine (concert) (Puccini) 14-16 MajDir.: Martin Leginus
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Maj-24 JunDir.: Heiko Mathias Förster / Richard Hein; Prod.: Ladislav Štros
Valka s mloky (Franz) 4-25 JunDir.: Marko Ivanović, František Drs; Prod.: David Drábek
Ustí nad Labem, Severočeské divadlo / North Bohemian Theatre of Opera and Ballet  / 
La traviata (Verdi) 11 Sep-11 FebDir.: Miloš Formáček; Prod.: Martin Dubovic
Nabucco (Verdi) 18 Sep-5 OktDir.: Milan Kaňák; Prod.: Martin Dubovic
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 Okt-25 FebDir.: Norbert Baxa; Prod.: Martin Otava
Hraběnka Marica () 13 Dec-16 FebDir.: Milan Kaňák; Prod.: Zbyněk Brabec