2013/14 > Nederländerna 
*Hemsida     >Operabase Professional 
2013/14 > Nederländerna

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Danmark
Storbrittanien

Nederländerna
 
Tyskland
Belgien Luxenburg

Amsterdam, Het Concertgebouw  / 

Il trovatore (concert) (Verdi) 14 SepDir.: Giancarlo Andretta
Alessandro (concert) (Handel) 21 SepDir.: George Petrou
Requiem (Verdi) 27-29 SepDir.: Mariss Jansons
Carmina Burana (concert) (Orff) 28 OktDir.: Tsutomu Matsumura
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 10 NovDir.: Ago Verdonschot
The Messiah (Handel) 16 NovDir.: Frank Hameleers
Rinaldo (concert) (Handel) 28 NovDir.: Wolfgang Katschner
Caligula (Glanert) 14 DecDir.: Markus Stenz
Stabat Mater (Pergolesi) 19 JanDir.: Diego Fasolis
Concert (Wagner) 22 FebDir.: Edo de Waart
Fidelio (concert) (Beethoven) 29 MarDir.: Gerrit Prießnitz
L'Artaserse (concert) (Vinci) 10 MajDir.: Diego Fasolis
Rusalka (Dvořák,A) 17 MajDir.: James Gaffigan
Amsterdam, Dutch National Opera Academy  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 3-10 AugDir.: Richard Egarr; Prod.: Alexander Oliver
Amsterdam, De Nationale Opera (was De Nederlandse Opera)  / 
Siegfried (Wagner) 31 Aug-21 SepDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Pierre Audi
Armide (Gluck) 6-27 OktDir.: Ivor Bolton; Prod.: Barrie Kosky
Götterdämmerung (Wagner) 14-30 NovDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Pierre Audi
De speler (Prokofiev) 7-29 DecDir.: Marc Albrecht; Prod.: Andrea Breth
Das Rheingold (Wagner) 29 Jan-7 FebDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Pierre Audi
Die Walküre (Wagner) 31 Jan-9 FebDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Pierre Audi
Siegfried (Wagner) 2-11 FebDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Pierre Audi
Götterdämmerung (Wagner) 5-14 FebDir.: Hartmut Haenchen; Prod.: Pierre Audi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14 Mar-6 AprDir.: Carlo Rizzi; Prod.: Monique Wagemakers
Arabella (Strauss) 11 Apr-2 MajDir.: Marc Albrecht; Prod.: Christof Loy
Faust (Gounod) 10-27 MajDir.: Marc Minkowski; Prod.: Alex Ollé
Laika (Padding) 3-8 JunDir.: Etienne Siebens; Prod.: Aernout Mik
Falstaff (Verdi) 7-30 JunDir.: Daniele Gatti; Prod.: Robert Carsen
L'orfeo (Monteverdi) 3-6 SepDir.: Pablo Heras-Casado; Prod.: Sasha Waltz
Gurre-lieder (Schoenberg,A) 7-23 SepDir.: Marc Albrecht; Prod.: Pierre Audi
L'étoile (Chabrier) 4-26 OktDir.: Patrick Fournillier; Prod.: Laurent Pelly
Lohengrin (Wagner) 10-29 NovDir.: Marc Albrecht; Prod.: Pierre Audi
La bohème (Puccini) 4-30 DecDir.: Renato Palumbo; Prod.: Benedict Andrews
Il viaggio a Reims (Rossini) 20 Jan-8 FebDir.: Stefano Montanari; Prod.: Damiano Michieletto
Reimsreisje (Rossini) 30 Jan-1 FebDir.: Aldert Vermeulen; Prod.: Marcel Sijm
Tamerlano (Handel) 24-28 FebDir.: Christophe Rousset; Prod.: Pierre Audi
Alcina (Handel) 25 Feb-1 MarDir.: Christophe Rousset; Prod.: Pierre Audi
Die Zauberflöte (Mozart) 4-27 MarDir.: Marc Albrecht / Gergely Madaras; Prod.: Simon McBurney
Macbeth (Verdi) 3-28 AprDir.: Marc Albrecht; Prod.: Andrea Breth
Benvenuto Cellini (Berlioz) 9-31 MajDir.: Mark Elder; Prod.: Terry Gilliam, Leah Hausman
Lulu (Berg) 1-28 JunDir.: Fabio Luisi; Prod.: William Kentridge, Luc de Wit
Den Haag, Opera2day  / 
Médée (Cherubini) 25 Nov-6 DecDir.: Hernán Schvartzman; Prod.: Serge van Veggel
Enschede, Nationale Reisopera  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 22 Sep-1 OktDir.: Antony Hermus; Prod.: Jakob Peters-Messer
La Tragedie de Carmen (Bizet) 1 NovDir.: Bas Wiegers; Prod.: Gable Roelofsen, Romy Roelofsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22-24 NovDir.: Antonino Fogliani; Prod.: Laurence Dale
The Fairy Queen (Purcell) 14-16 FebDir.: Arnaud Oosterbaan; Prod.: Paul Koek
Johannes Passion (Bach,JS) 21-23 MarProd.: Dale Duesing
Heemstede, Opera Trionfo  / 
Owen Wingrave (Britten) 11 JanDir.: Ed Spanjaard; Prod.: Floris Visser
Maastricht, Opera Zuid  / 
Carmen (Bizet) 15-17 NovDir.: Ivan Meylemans; Prod.: Leopold Witte, Geert Lageveen
La traviata (Verdi) 24 MajDir.: Per-Otto Johansson; Prod.: Frank Van Laecke