2013/14 > Polen 
*Hemsida     >Operabase Professional 
2013/14 > Polen

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Sverige Litauen
Tyskland

Polen
 
Vitryssland
Tjeckien Slovakien Ukraina

Bialystok, Opera i Filharmonia Podlaska  / 

Straszny dwór (Moniuszko) 3 Nov-12 FebDir.: Mieczysław Dondajewski; Prod.: Roberto Skolmowski
La traviata (Verdi) 20 Dec-22 JunDir.: Michał Klauza; Prod.: Roberto Skolmowski
Bydgoszcz, Opera Nova w Bydgoszczy  / 
Halka (Moniuszko) 20 Sep-5 AprDir.: Piotr Wajrak; Prod.: Natalia Babińska
Rusalka (Dvořák,A) 28 Sep-25 FebDir.: Maciej Figas; Prod.: Kristina Wuss
Manru (Paderewski) 10 Okt-23 MarDir.: Maciej Figas; Prod.: Laco Adamik
Cavalleria rusticana (Mascagni) 26 Okt-4 FebDir.: Wojciech Rajski; Prod.: Andrzej Bubień
Pagliacci (Leoncavallo) 26 Okt-4 FebDir.: Wojciech Rajski; Prod.: Andrzej Bubień
Madama Butterfly (Puccini) 7-10 NovDir.: Maciej Figas; Prod.: Marianne Berglof
Baron cygański (Strauss,J) 27 Nov-1 DecDir.: Piotr Wajrak; Prod.: Janina Niesobska
Die Zauberflöte (Mozart) 12-13 DecDir.: Dirk Vermeulen; Prod.: Matthias Remus
L'elisir d'amore (Donizetti) 16-19 JanDir.: Piotr Wajrak; Prod.: Krzysztof Nazar
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-9 FebDir.: Maciej Wierzchoń / Piotr Wajrak; Prod.: Cezary Domagała
La traviata (Verdi) 1 Mar-14 MajDir.: Simca Heled; Prod.: Bodo Igesz
Gräfin Mariza (Kálmán) 13-16 MarDir.: Maciej Figas; Prod.: Laco Adamik
La bohème (Puccini) 28-30 MarDir.: Andrzej Knap; Prod.: Maciej Prus
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 26-27 AprDir.: Piotr Wajrak; Prod.: Wojciech Adamczyk
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 AprDir.: Eraldo Salmieri; Prod.: Natalia Babińska
The Portrait (Weinberg) 1 MajDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: David Pountney(original), Anelia Kadieva(revival)
Lakmé (Delibes) 22-25 MajDir.: Andrzej Straszyński; Prod.: Krzysztof Kelm
Gdansk, Opera Bałtycka  / 
Maria (Statkowski) 25-29 AugDir.: Łukasz Borowicz; Prod.: Michael Gieleta
Carmen (Bizet) 6-8 SepDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Marek Weiss
Ubu Rex (Penderecki) 27 Sep-29 AprDir.: Wojciech Michniewski; Prod.: Janusz Wiśniewski
Maria (Statkowski) 15-17 NovDir.: Łukasz Borowicz; Prod.: Michael Gieleta
La traviata (Verdi) 7-11 DecDir.: Andriy Yurkevych; Prod.: Karolina Sofulak
Madame Curie (Sikora) 18-19 JanDir.: Wojciech Michniewski; Prod.: Marek Weiss
Macbeth (Verdi) 14-16 FebDir.: José Maria Florêncio; Prod.: Marek Weiss
Così fan tutte (Mozart) 1-5 MarDir.: Friedrich Haider; Prod.: Marek Weiss
The Gamblers (Shostakovich) 30 Mar-2 AprDir.: Michał Klauza; Prod.: Andrzej Chyra
Rothschild's Violin (Fleyshman) 30 Mar-2 AprDir.: Michał Klauza; Prod.: Marek Weiss
Tosca (Puccini) 25 Maj-17 JunDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Marek Weiss
Krakow, Opera Krakowska  / 
The Gypsy Baron (Strauss,J) 14 Sep-28 JanDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Laco Adamik
Rigoletto (Verdi) 22 SepDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Henryk Baranowski
The Devils of Loudun (Penderecki) 27 Sep-16 MarDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Laco Adamik
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 4 Okt-3 NovDir.: Tomasz Tokarczyk
Paradise Lost (Penderecki) 5 Okt
Madama Butterfly (Puccini) 11 Okt-6 AprDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Waldemar Zawodziński
Orpheus and Eurydice (Gluck) 19 Okt-23 MarDir.: Marek Toporowski; Prod.: Giorgio Madia
The Marriage of Figaro (Mozart) 25 Okt-2 FebDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Laco Adamik
Halka (Moniuszko) 8-10 NovDir.: Łukasz Borowicz; Prod.: Waldemar Zawodziński
Pierrot Lunaire (Schoenberg,A) 20 Nov-21 FebDir.: Paweł Szczepański; Prod.: Włodzimierz Nurkowski
The Troubadour (Verdi) 22 Nov-9 MarDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Laco Adamik
La traviata (Verdi) 29 Nov-6 MajDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Krzysztof Nazar
L'elisir d'amore (Donizetti) 7 Dec-18 MajDir.: Evgeny Volynskiy; Prod.: Henryk Baranowski
The Haunted Manor () 4-5 JanDir.: Piotr Sułkowski; Prod.: Laco Adamik
Die Fledermaus (Strauss,J) 17 Jan-2 MarDir.: Uwe Theimer; Prod.: Janusz Józefowicz
Carmen (Bizet) 7-9 FebDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Laco Adamik
La cenerentola (Rossini) 15 Feb-25 MajDir.: Damiano Binetti; Prod.: Giorgio Madia
Little Lord (Markwick) 21 Feb-31 MajDir.: Sebastian Perłowski; Prod.: Janusz Szydłowski
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28-30 MarDir.: Evgeny Volynskiy; Prod.: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 11-13 AprDir.: Andrzej Straszyński; Prod.: Laco Adamik
The Love for Three Oranges (Prokofiev) 25-30 AprDir.: Tomasz Tokarczyk; Prod.: Michał Znaniecki
Lodz, Teatr Wielki  / 
Madama Butterfly (Puccini) 22 Sep-28 MarDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Janina Niesobska
Tosca (Puccini) 27 Sep-16 MarDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Nabucco (Verdi) 2 Okt-13 AprDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Marek Okopiński
La bohème (Puccini) 4 Okt-2 AprDir.: Tadeusz Wojciechowski / Eraldo Salmieri; Prod.: Laco Adamik
La traviata (Verdi) 6 Okt-30 MarDir.: Eraldo Salmieri; Prod.: Janina Niesobska, Waldemar Zawodziński
Carmen (Bizet) 9 Okt-10 AprDir.: Bassem Akiki; Prod.: Laco Adamik
Anna Bolena (Donizetti) 13 Okt-26 AprDir.: Eraldo Salmieri; Prod.: Janina Niesobska
My Fair Lady (Loewe) 16 Okt-21 Jan
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11 Jan-5 AprDir.: Eraldo Salmieri; Prod.: Natalia Babińska
The Magic Flute (Mozart) 25 Jan-23 MarDir.: Bassem Akiki; Prod.: Waldemar Zawodziński
Aida (Verdi) 8-11 FebDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
Maria Stuarda (Donizetti) 23 FebDir.: Eraldo Salmieri; Prod.: Dieter Kaegi
Requiem (concert) (Verdi) 18 AprDir.: Eraldo Salmieri
Poznan, Teatr Wielki  / 
Falstaff (Verdi) 21 Sep-9 FebDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Tomasz Konina
Cyberiada (Meyer,K) 28-29 SepDir.: Krzysztof Słowiński; Prod.: Ran Arthur Braun
Parsifal (Wagner) 18 Okt-13 AprDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Kirsten Dehlholm
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Okt-6 FebDir.: Zbigniew Graca; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
Jaś i Małgosia (Humperdinck) 7 Nov-31 MajDir.: Agnieszka Nagórka; Prod.: Monika Dobrowlańska
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 17 NovDir.: Gabriel Chmura
Nabucco (Verdi) 22 Nov-6 AprDir.: Tadeusz Kozłowski / Agnieszka Nagórka; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
The Portrait (Weinberg) 6 Dec-19 JanDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: David Pountney(original), Anelia Kadieva(revival)
La traviata (Verdi) 15 Dec-4 FebDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 Jan-6 MajDir.: Zbigniew Graca; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
Aida (Verdi) 12 Jan-9 MarDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Marek Weiss-Grzesiński
Straszny dwór (Moniuszko) 22 Jan-2 AprDir.: Maciej Wieloch; Prod.: Emil Wesołowski
Tosca (Puccini) 23 Feb-30 MarDir.: Tadeusz Kozłowski; Prod.: Laco Adamik
Don Giovanni (Mozart) 22 Mar-10 JunDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Pippo Delbono
La bohème (Puccini) 24 Apr-13 MajDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Ran Arthur Braun
Carmen (Bizet) 24 Maj-20 JunDir.: Kees Bakels; Prod.: Denis Krief
The Angel of the Odd (Coli) 7-14 JunDir.: Grzegorz Wierus; Prod.: Krzysztof Cicheński
Szczecin, Opera na Zamku  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Sep-6 AprDir.: Frank Zacher / Jerzy Wołosiuk; Prod.: Dmitry Bertman
Madama Butterfly (Puccini) 26-27 OktDir.: Vladimir Kiradjiev; Prod.: Pia Partum
Zemsta nietoperza (Strauss,J) 23 Nov-25 MajDir.: Jerzy Wołosiuk; Prod.: Jitka Stokalska
Lohengrin (Wagner) 13 Dec-11 JanDir.: Golo Berg; Prod.: Dirk Löschner
Robinson Crusoe (Offenbach) 31 Dec-23 FebDir.: Jerzy Wołosiuk / Piotr Deptuch; Prod.: Martin Otava
L'elisir d'amore (Donizetti) 14 Feb-1 JunDir.: Vladimir Kiradjiev; Prod.: Jitka Stokalska
Nabucco (Verdi) 22-23 MarDir.: Vladimir Kiradjiev; Prod.: Olga Iwanowna
Hrabina Marica (Kálmán) 22 JunDir.: Jerzy Wołosiuk; Prod.: Natalia Babińska
Warszawa, Teatr Wielki - Opera Narodowa / Polish National Opera  / 
The Devils of Loudun (Penderecki) 2-8 OktDir.: Lionel Friend; Prod.: Keith Warner
Don Carlos (Verdi) 27 Okt-2 NovDir.: Carlo Montanaro; Prod.: Willy Decker
Nabucco (Verdi) 19 Nov-25 FebDir.: Bassem Akiki; Prod.: Marek Weiss
Jolanta (Tchaikovsky,P) 12-19 DecDir.: Valery Gergiev; Prod.: Mariusz Trelinski
Duke Bluebeard's Castle (Bartók) 13-19 DecDir.: Valery Gergiev; Prod.: Mariusz Trelinski
Orfeo ed Euridice (Gluck) 10 Jan-21 FebDir.: Łukasz Borowicz; Prod.: Mariusz Treliński
Straszny dwór (Moniuszko) 24 Jan-5 JunDir.: Jakub Chrenowicz; Prod.: Mikołaj Grabowski
Qudsja Zaher (Szymański) 2-4 FebDir.: Wojciech Michiewski; Prod.: Eimuntas Nekrošius
Le Rossignol (Stravinsky) 15-18 FebDir.: Modestas Pitrenas; Prod.: Alexander Petrov
Madame Butterfly (Puccini) 14 Mar-10 MajDir.: Andriy Yurkevych / Piotr Staniszewski; Prod.: Mariusz Treliński
Attila (concert) (Verdi) 15 MarDir.: Carlo Montanaro
Lohengrin (Wagner) 11-17 AprDir.: Stefan Soltesz; Prod.: Antony McDonald
Zwycięstwo nad słońcem (Wojciechowski) 26-29 AprDir.: Marta Kluczyńska; Prod.: Krzysztof Garbaczewski
Solarize (Stańczyk) 26-29 AprDir.: Marta Kluczyńska; Prod.: Krzysztof Garbaczewski
Elektra (Strauss) 4-6 MajDir.: Mikhail Tatarnikov; Prod.: Willy Decker
Moby Dick (Knapik) 25-29 JunDir.: Gabriel Chmura; Prod.: Barbara Wysocka
Warszawa, Warszawska Opera Kameralna / Warsaw Chamber Opera  / 
Imeneo (Handel) 13 Sep-15 FebDir.: Władysław Kłosiewicz; Prod.: Ryszard Peryt
The Telephone (Menotti) 27-28 SepProd.: Katarzyna Kowalska-Smoleń
(Łopacki) 27-28 SepDir.: Marcin Piotr Łopacki
The Young Wife (Brochocka) 11-12 OktProd.: Adam Biernacki
Così fan tutte (Mozart) 18 Okt-30 NovDir.: Ruben Silva; Prod.: Marek Weiss
Suor Angelica (Puccini) 25-26 OktDir.: Marta Kosielska; Prod.: Maria Gabriella Munari
La cenerentola (Rossini) 31 Jan-22 FebDir.: Zbigniew Graca; Prod.: Jitka Stokalska
Rinaldo (Handel) 14-15 MarDir.: Władysław Kłosiewicz; Prod.: Ryszard Peryt
Die Zauberflöte (Mozart) 22-23 MarProd.: Jacek Papis
Nocleg w Apeninach (Moniuszko) 28-29 MarDir.: Sławomir A. Wróblewski; Prod.: Małgorzata Kaczmarska
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 Apr-24 MajDir.: Ruben Silva; Prod.: Jitka Stokalska
Wroclaw, Opera Wrocławska  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 Sep-19 OktDir.: Tadeusz Zathey; Prod.: Marek Weiss
La traviata (Verdi) 12 Sep-18 DecDir.: Ewa Michnik; Prod.: Adam Frontczak
Chopin (Orefice) 13 Sep-21 NovDir.: Ewa Michnik
Rigoletto (Verdi) 14 Sep-8 NovDir.: Ewa Michnik; Prod.: Michał Znaniecki
Król Roger (Szymanowski) 15 Sep-24 OktDir.: Ewa Michnik; Prod.: Mariusz Treliński
Little Red Riding Hood (Pauer) 17 Sep-21 OktDir.: Michał Czubaszek; Prod.: Adam Frontczak
Nabucco (Verdi) 18 Sep-23 NovDir.: Ewa Michnik; Prod.: Marek Weiss
Cavalleria rusticana (Mascagni) 19 Sep-9 NovDir.: Ewa Michnik; Prod.: Waldemar Zawodziński
Pagliacci (Leoncavallo) 19 Sep-9 NovDir.: Ewa Michnik; Prod.: Waldemar Zawodziński
Così fan tutte (Mozart) 20-24 SepDir.: Tomasz Szreder; Prod.: Michał Znaniecki
Carmen (Bizet) 22 Sep-21 DecDir.: Tomasz Szreder; Prod.: Adam Frontczak
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 Sep-6 NovDir.: Ewa Michnik; Prod.: Michał Znaniecki
Halka (Moniuszko) 25 Sep-26 NovDir.: Ewa Michnik; Prod.: Laco Adamik
La bohème (Puccini) 26 Sep-29 NovDir.: Ewa Michnik; Prod.: Waldemar Zawodziński
Paradise Lost (Penderecki) 27 Sep-31 MajDir.: Andrzej Straszyński; Prod.: Waldemar Zawodziński
Boris Godunov (Musorgsky) 28 Sep-28 NovDir.: Ewa Michnik; Prod.: Waldemar Zawodziński
Die Zauberflöte (Mozart) 29 Sep-27 DecDir.: Tadeusz Zathey; Prod.: Anna Długołęcka
Otello (Verdi) 9 Okt-12 NovDir.: Ewa Michnik; Prod.: Michał Znaniecki
The Trap (Krauze) 10-5 OktDir.: Tomasz Szreder; Prod.: Ewelina Pietrowiak
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 11-26 OktDir.: Ewa Michnik; Prod.: Waldemar Zawodziński
Falstaff (Verdi) 12 Okt-14 NovDir.: Ewa Michnik; Prod.: Waldemar Zawodziński
Giovanna d'Arco (Verdi) 23 Okt-20 NovDir.: Ewa Michnik; Prod.: Natascha Ursuliak
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Okt-5 NovDir.: Tadeusz Zathey; Prod.: Igor Przegrodzki
Sid, the serpent who wanted to sing (Fox) 29 Okt-25 NovDir.: Michał Czubaszek; Prod.: Adam Frontczak
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 8-17 NovDir.: Ewa Michnik; Prod.: Waldemar Zawodziński
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 26 Nov-17 SepDir.: Tadeusz Zathey; Prod.: Michał Znaniecki
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 1 Dec-18 Sep
The Haunted Manor () 5 Dec-19 NovDir.: Tomasz Szreder; Prod.: Lado Adamic
Alice in Wonderland (Chauls) 17 Dec-18 NovDir.: Michał Czubaszek; Prod.: Adam Frontczak
Anatevka (Bock) 4-19 JanDir.: Ewa Michnik; Prod.: Marek Weiss, Adam Frontczak
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Jan-31 DecDir.: Ewa Michnik; Prod.: Helena Kaut-Howson
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 8 Mar-30 OktDir.: Tomasz Szreder; Prod.: Anette Leistenschneider
Parsifal (Wagner) 17 Apr-27 SepDir.: Walter E Gugerbauer / Tomasz Szreder; Prod.: Georg Rootering
Macbeth (Verdi) 13-22 JunDir.: Ewa Michnik; Prod.: Bruno Berger-Gorski
Angels in America (Eötvös) 3-4 Okt
Sunken Garden (van der Aa) 8 Okt
Der Rosenkavalier (Strauss) 13-20 Dec