2017/18 > Österrike 
*Hemsida   >Operabase Professional 
2017/18 > Österrike

 Världspremiär
 Sällsynt
 Ny produktion
 Produktion som är ny för detta operahus

  
Tyskland Tjeckien Slovakien
Liechtenstein
Schweiz

Österrike
 
Ungern
Italien Slovenien Kroatien

Bregenz, Vorarlberger Landestheater  / 

Don Pasquale (Donizetti) 2-27 FebDir.: Karsten Januschke; Prod.: Michael Schachermaier
Graz, Oper Graz  / 
Il trovatore (Verdi) 30 Sep-3 JunDir.: Andrea Sanguineti / Robin Engelen; Prod.: Ben Baur
La bohème (Puccini) 1 Okt-26 DecDir.: Marius Burkert; Prod.: Dietmar Pflegerl(original), Michael Eybl(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 2 Nov-18 MarDir.: Marco Comin / Marcus Merkel; Prod.: Maximilian von Mayenburg
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 25 Nov-2 MarDir.: Marius Burkert / Marcus Merkel; Prod.: Peter Langdal(original), Line Kromann
Amahl und die nächtlichen Besucher (Menotti) 10-16 DecDir.: Marcus Merkel; Prod.: Annette Wolf
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 16 Dec-25 AprDir.: Oksana Lyniv / Robin Engelen; Prod.: Jetske Mijnssen
Die menschliche Stimme (Poulenc) 20-26 JanProd.: Juana Ines Cano Restrepo
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 3 Mar-22 AprDir.: Oksana Lyniv / Marius Burkert; Prod.: Nadja Loschky
Candide (concert) (Bernstein) 10 Mar-8 AprDir.: Marcus Merkel
Il viaggio a Reims (Rossini) 7 Apr-10 JunDir.: Oksana Lyniv / Marcus Merkel; Prod.: Bernd Mottl
Apollo e Dafne (Handel) 15-19 MajDir.: Susanne Scholz; Prod.: Christian Thausing
Mirada antigua (Quislant) 27 Maj-8 Jun
María de Buenos Aires (Piazzolla) 14-23 Jun
Innsbruck, Tiroler Landestheater  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23 Sep-26 DecDir.: Seokwon Hong; Prod.: Thaddeus Strassberger
Orphée et Eurydice (Gluck) 30 Sep-8 NovDir.: Oliver Imig; Prod.: Enrique Gasa Valga
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 4 Nov-16 FebDir.: Hansjörg Sofka; Prod.: Thomas Gassner
La Gioconda (Ponchielli) 25 Nov-16 FebDir.: Francesco Rosa / Seokwon Hong; Prod.: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
West Side Story (Bernstein) 16 Dec-21 MarDir.: Seokwon Hong; Prod.: Enrique Gasa Valga
Der Konsul (Menotti) 3 Feb-7 JunDir.: Uwe Sandner; Prod.: René Zisterer
Martha (Flotow) 24 Mar-5 JulDir.: Seokwon Hong; Prod.: Anette Leistenschneider
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 19 Maj-7 JulDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Johannes Reitmeier
Klagenfurt, Stadttheater Klagenfurt  / 
La traviata (Verdi) 14 Sep-14 NovDir.: Giedrė Šlekytė; Prod.: Richard Brunel
Werther (Massenet) 2 Nov-21 DecDir.: Lorenzo Viotti; Prod.: Vincent Huguet
Don Giovanni (Mozart) 14 Dec-10 FebDir.: Giedrė Šlekytė; Prod.: Florentine Klepper
Lady Macbeth von Mtsensk (Shostakovich) 1 Mar-14 AprDir.: Kristiina Poska; Prod.: Immo Karaman
Linz, Landestheater Linz  / 
La Rosinda (Cavalli) 16 Sep-2 OktDir.: Anne Marie Dragosits; Prod.: Gregor Horres
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 30 Sep-17 FebDir.: Markus Poschner / Marc Reibel; Prod.: Hermann Schneider
Rigoletto (Verdi) 4 Nov-20 MarDir.: Martin Braun / Leslie Suganandarajah; Prod.: Andreas Baesler
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 2 Dec-29 JunDir.: Marc Reibel; Prod.: Karl Absenger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Dec-12 JanDir.: Leslie Suganandarajah / Takeshi Moriuchi; Prod.: Rainer Mennicken
La Damnation de Faust (Berlioz) 3 Feb-24 AprDir.: Markus Poschner; Prod.: David Marton
Unverhofftes Wiedersehen (Bröder) 25 Feb-21 MarDir.: Takeshi Moriuchi; Prod.: Gregor Horres
Brundibár (Krása) 31 Mar-28 MajProd.: Felix Dieckmann
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 Apr-28 JunDir.: Leslie Suganandarajah; Prod.: Gregor Horres
Death in Venice (Britten) 19 Maj-6 JulDir.: Roland Böer; Prod.: Hermann Schneider
Così fan tutte (Mozart) 10 Jun-6 JulDir.: Takeshi Moriuchi; Prod.: François De Carpentries
Salzburg, Salzburger Landestheater  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 23 Sep-13 JanDir.: Adrian Kelly; Prod.: Alexandra Liedtke
The Sound of Music (Rodgers) 17 Okt-7 AprDir.: Robin Davis; Prod.: Andreas Gergen
Oedipus rex (Stravinsky) 25 Okt-21 NovDir.: Dennis Russell Davies; Prod.: Carl Philip von Maldeghem
Le nozze di Figaro (Mozart) 20 Jan-30 MajDir.: Adrian Kelly; Prod.: Jacopo Spirei
Cardillac (Hindemith) 21 Apr-15 MajDir.: Robin Davis; Prod.: Amélie Niermeyer
Flüchtling (Gregoretti) 25 Maj-10 JunDir.: Wolfgang Götz; Prod.: Christina Piegger
Wien, Neue Oper Wien  / 
Die Antilope (Staud) 11-16 NovDir.: Walter Kobéra; Prod.: Dominique Mentha
Der Ficus spricht (Schedl,G) 14-18 JunDir.: Walter Kobéra / Anna Sushon; Prod.: Leonard Prinsloo
Radames (Eötvös) 14-18 JunDir.: Walter Kobéra / Anna Sushon; Prod.: Leonard Prinsloo
Wien, Wiener Staatsoper  / 
Il trovatore (Verdi) 4-13 SepDir.: Marco Armiliato; Prod.: Daniele Abbado, Boris Stetka
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-15 SepDir.: Adam Fischer; Prod.: Jean-Louis Martinoty
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Sep-7 MajDir.: Marco Armiliato / Jean-Christophe Spinosi / Alexander Soddy; Prod.: Günther Rennert
Chowanschtschina (Musorgsky) 8-17 SepDir.: Michael Güttler; Prod.: Lev Dodin, Valery Galendeev, Iurii Khamutianskii
Salome (Strauss) 16 Sep-25 NovDir.: Yannick Nézet-Séguin; Prod.: Boleslaw Barlog
La traviata (Verdi) 24 Sep-2 OktDir.: James Gaffigan; Prod.: Jean-François Sivadier, Véronique Timsit
La bohème (Puccini) 30 Sep-6 OktDir.: Eivind Gullberg Jensen; Prod.: Franco Zeffirelli
Der Spieler (Prokofiev) 4-20 OktDir.: Simone Young; Prod.: Karoline Gruber
Don Giovanni (Mozart) 5 Okt-20 JanDir.: Sascha Goetzel; Prod.: Jean-Louis Martinoty
Pelléas et Mélisande (Debussy) 12-21 OktDir.: Daniel Harding; Prod.: Marco Arturo Marelli
Rusalka (Dvořák,A) 19-28 OktDir.: Tomáš Hanus; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Tosca (Puccini) 23 Okt-12 JanDir.: Jesús López-Cobos; Prod.: Margarethe Wallmann
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 Okt-11 MajDir.: Evelino Pidò / Guillermo García Calvo / Frédéric Chaslin / Pavel Baleff; Prod.: Otto Schenk
L'italiana in Algeri (Rossini) 26 Okt-2 NovDir.: Evelino Pidò; Prod.: Jean-Pierre Ponnelle
Katja Kabanova (Janáček) 1-7 NovDir.: Graeme Jenkins; Prod.: André Engel, Ruth Orthman
Un ballo in maschera (Verdi) 5-11 NovDir.: Jesús López-Cobos; Prod.: Gianfranco de Bosio
Adriana Lecouvreur (Cilea) 9-18 NovDir.: Evelino Pidò; Prod.: David McVicar
Madama Butterfly (Puccini) 21-24 NovDir.: Jonathan Darlington; Prod.: Josef Gielen
Ariadne auf Naxos (Strauss) 23-29 NovDir.: Jeffrey Tate; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Don Pasquale (Donizetti) 27 Nov-19 MajDir.: Evelino Pidò; Prod.: Irina Brook
Daphne (Strauss) 1-7 DecDir.: Simone Young; Prod.: Nicolas Joël
Lulu (Berg) 3-15 DecDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Willy Decker
Elektra (Strauss) 5-11 DecDir.: Ingo Metzmacher; Prod.: Uwe Eric Laufenberg
Der Rosenkavalier (Strauss) 10-19 DecDir.: Adam Fischer; Prod.: Otto Schenk
Arabella (Strauss) 14-21 DecDir.: Patrick Lange; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Die Zauberflöte (Mozart) 22-29 DecDir.: Adam Fischer; Prod.: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Dec-2 JanDir.: Patrick Lange; Prod.: Adrian Noble
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-5 JanDir.: Cornelius Meister; Prod.: Otto Schenk
I puritani (Bellini) 4-10 JanDir.: Evelino Pidò; Prod.: John Dew
La Fille du régiment (Donizetti) 11-19 JanDir.: Evelino Pidò; Prod.: Laurent Pelly
Carmen (Bizet) 23-29 JanDir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Franco Zeffirelli
Faust (Gounod) 25-28 JanDir.: Frédéric Chaslin; Prod.: Nicolas Joël(original), Stéphane Roche(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 12-18 FebDir.: Sascha Goetzel; Prod.: Jean-Louis Martinoty
La Cenerentola (Rossini) 16-22 FebDir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Ariodante (Handel) 24 Feb-8 MarDir.: William Christie; Prod.: David McVicar
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 25 Feb-3 MarDir.: Louis Langrée; Prod.: Falk Richter
Macbeth (Verdi) 27 Feb-5 MarDir.: Giampaolo Bisanti; Prod.: Christian Rath
Otello (Verdi) 12-22 MarDir.: Dan Ettinger; Prod.: Christine Mielitz
La bohème (Puccini) 14-20 MarDir.: Speranza Scappucci; Prod.: Franco Zeffirelli
Madama Butterfly (Puccini) 19-28 MarDir.: Ramón Tebar; Prod.: Josef Gielen
Dantons Tod (Einem) 24 Mar-9 AprDir.: Susanna Mälkki; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Parsifal (Wagner) 28 Mar-5 AprDir.: Semyon Bychkov; Prod.: Alvis Hermanis
Das Rheingold (Wagner) 4 AprDir.: Adam Fischer; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 8-22 AprDir.: Adam Fischer; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Turandot (Puccini) 10-20 AprDir.: Frédéric Chaslin; Prod.: Marco Arturo Marelli
Siegfried (Wagner) 11 AprDir.: Adam Fischer; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 15 AprDir.: Adam Fischer; Prod.: Sven-Eric Bechtolf
Fidelio (Beethoven) 21-27 AprDir.: Adam Fischer; Prod.: Otto Schenk
Andrea Chénier (Giordano) 23 Apr-2 MajDir.: Marco Armiliato; Prod.: Otto Schenk
Aida (Verdi) 25 Apr-1 MajDir.: Jesús López-Cobos; Prod.: Nicolas Joël
Simon Boccanegra (Verdi) 6-13 MajDir.: Evelino Pidò; Prod.: Peter Stein
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 12-28 MajDir.: Marco Armiliato; Prod.: Alexandra Liedtke
Capriccio (Strauss) 17-27 MajDir.: Michael Boder; Prod.: Marco Arturo Marelli
La traviata (Verdi) 26 Maj-1 JunDir.: Marco Armiliato; Prod.: Jean-François Sivadier, Véronique Timsit
Rigoletto (Verdi) 31 Maj-10 JunDir.: Marco Armiliato; Prod.: Pierre Audi
Der Freischütz (Weber) 11-28 JunDir.: Tomáš Netopil; Prod.: Christian Rath
Tosca (Puccini) 13-19 JunDir.: Marco Armiliato; Prod.: Margarethe Wallmann
Lohengrin (Wagner) 15-26 JunDir.: Sebastian Weigle; Prod.: Andreas Homoki
Falstaff (Verdi) 21-27 JunDir.: James Conlon; Prod.: David McVicar
Wien, Theater an der Wien  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 17-28 SepDir.: René Jacobs; Prod.: Torsten Fischer
Ottone, re di Germania (concert) (Handel) 24 SepDir.: George Petrou
Ariadne auf Naxos (Porpora) 27 Sep-10 OktDir.: Markellos Chryssicos; Prod.: Sergej Morozov
Wozzeck (Berg) 15-27 OktDir.: Leo Hussain; Prod.: Robert Carsen
Don Pasquale (Donizetti) 24 Okt-12 DecDir.: Tscho Theissing; Prod.: Marcos Darbyshire
Leonore (concert) (Beethoven) 24 OktDir.: René Jacobs
Die Ring Trilogie - Hagen (Wagner) 1-29 DecDir.: Constantin Trinks; Prod.: Tatjana Gürbaca
Die Ring Trilogie - Siegfried (Wagner) 2-30 DecDir.: Constantin Trinks; Prod.: Tatjana Gürbaca
Die Ring Trilogie - Brünnhilde (Wagner) 3-31 DecDir.: Constantin Trinks; Prod.: Tatjana Gürbaca
Egmont (Beethoven) 15 DecDir.: Laurence Equilbey; Prod.: Séverine Chavrier
Maria Stuarda (Donizetti) 19-30 JanDir.: Paolo Arrivabeni; Prod.: Christof Loy
Publio Cornelio Scipione (concert) (Handel) 24 JanDir.: Markellos Chrissikos
Giulietta e Romeo (concert) (Zingarelli) 27 JanDir.: George Petrou
Pelléas et Mélisande (Debussy) 12 Feb-9 MarDir.: Thomas Guggeis; Prod.: Thomas Jonigk
Saul (Handel) 16-27 FebDir.: Laurence Cummings; Prod.: Claus Guth
Armida (concert) (Haydn) 21 FebDir.: René Jacobs
Der Besuch der alten Dame (Einem) 16-28 MarDir.: Michael Boder; Prod.: Keith Warner
Fidelio (concert) (Beethoven) 19 MarDir.: Giovanni Antonini
A Quiet Place (Bernstein) 22 Mar-2 AprDir.: Walter Kobéra; Prod.: Philipp M Krenn
Die Schuldigkeit des ersten Gebots (concert) (Mozart) 27 MarDir.: Stefan Gottfried
A Midsummer Night's Dream (Britten) 15-25 AprDir.: Antonello Manacorda; Prod.: Damiano Michieletto
Radamisto (concert) (Handel) 20 Apr
Così fan tutte (Mozart) 15 Maj-12 JunDir.: Stefan Vladar; Prod.: Valentin Schwarz
Wien, Volksoper Wien  / 
Der Bettelstudent (Millöcker) 3-18 SepDir.: Wolfram-Maria Märtig; Prod.: Anatol Preissler
Die Zauberflöte (Mozart) 4 Sep-9 JunDir.: Alfred Eschwé / Gerrit Prießnitz; Prod.: Helmuth Lohner
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 Sep-29 JunDir.: Guido Mancusi / Gerrit Prießnitz; Prod.: Heinz Zednik
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 Sep-16 OktDir.: Wolfram-Maria Märtig; Prod.: Josef Ernst Köpplinger
Die Räuber (Verdi) 14 Okt-11 DecDir.: Jac van Steen; Prod.: Alexander Schulin
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Okt-2 DecDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Marco Arturo Marelli
Pinocchio (Valtinoni) 19 Nov-19 AprDir.: Guido Mancusi; Prod.: Philipp M Krenn
Roméo et Juliette (Berlioz) 7-27 DecDir.: Gerrit Prießnitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 Dec-7 JanDir.: Christof Perick; Prod.: Karl Dönch
Axel an der Himmelstür (Benatzky) 26 Dec-31 JanDir.: Lorenz C Aichner; Prod.: Peter Lund
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 5-28 JanDir.: Anja Bihlmaier; Prod.: Marco Arturo Marelli
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 10 Jan-9 FebDir.: Thomas Rösner; Prod.: Hinrich Horstkotte
The Sound of Music (Rodgers) 14 Jan-1 MajProd.: Renaud Doucet
Der Opernball (Heuberger) 17 Feb-24 MarDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Axel Köhler
La traviata (Verdi) 19 Feb-14 MarProd.: Hans Gratzer
Rusalka (Dvořák,A) 25 Mar-23 AprDir.: Alfred Eschwé; Prod.: Renaud Doucet
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 31 Mar-21 MajProd.: Thomas Enzinger
Marilyn forever (Bryars) 14 Apr-2 MajDir.: Wolfram-Maria Märtig; Prod.: Christoph Zauner
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 5-28 MajProd.: Renaud Doucet
Gasparone (Millöcker) 2-30 JunDir.: Andreas Schüller; Prod.: Olivier Tambosi
Sweeney Todd (Sondheim) 12-28 JunDir.: Joseph Olefirowicz; Prod.: Matthias Davids